"Кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесін, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 166 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 381 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 23 қыркүйекте № 36907 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесін, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 166 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №20284 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу әдістемесін, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар бекітілсін:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу әдістемесі;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төменгі мөлшерін есептеу әдістемесі;";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу әдістемесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2020 года №166 "Об утверждении Методики расчета сметы расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также методики расчета минимального размера расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 сентября 2025 года № 381. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2025 года № 36907
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2020 года №166 "Об утверждении Методики расчета сметы расходов на управление объектом кондоминиума, а также методики расчета минимального размера расходов на управление объектом кондоминиумом и содержание общего имущества объекта кондоминиума" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20284) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Методики расчета годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума, а также методики расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Методику расчета годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума согласно приложению 2 к настоящему приказу;";
Методику расчета годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Методику расчета минимального размера расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 381
бұйрығына 1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 30 наурыздағы
№166 бұйрығына
1-қосымша
Кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) меншік иелері бірлестігінің төрағасы, кондоминиум объектісін басқару субъектілері (бұдан әрі – Атқарушы орган) шығындарын қалыптастыруға бірыңғай тәсілдерді белгілеу және ағымдағы жарналардың, сондай-ақ тұрақ орындарын, қоймаларды ұстауға ағымдағы жарналардың мөлшерлерін айқындау мақсатында әзірленді.
2. Әдістеме "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) нормаларын негізге ала отырып, кондоминиум объектісін басқару және тұрақ орындарын, қоймаларды ұстау бойынша шығындарды есептеу кезінде қолданылады.
3. Әдістеме кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қызметтер мен жұмыстардың тізбесін және кондоминиум объектісін басқаруға бекітілген жылдық шығыстар сметасы шеңберінде Атқарушы орган қамтамасыз ететін қоймаларды ұсынуды қамтамасыз ететін автотұрақ орындарын ұстауды көздейді.
4. Ағымдағы жарналар Заңның 49, 51-4-баптарына сәйкес атқарушы орган жүзеге асыратын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқару жөніндегі шығыстарды қамтиды.
5. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқаруға мынадай шығыстар жатады:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқарғаны үшін Атқарушы органға еңбекке (қызметтерге) ақы төлеу;
2) бухгалтерлік есепті, статистикалық және салықтық есептілікті жүргізгені үшін еңбекке (қызметтерге) ақы төлеу;
3) бюджетке төленетін міндетті төлемдер (салықтар, жарналар, аударымдар және басқалар);
4) банк қызметтері;
5) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету ақысы;

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 381
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 марта 2020 года №166
Методика расчета годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума (далее – Методика) разработана с целью установления единых подходов к формированию затрат председателем объединения собственников имущества, субъектами управления объектом кондоминиума (далее – Исполнительный орган) и определение размеров текущих взносов, а также текущих взносов на содержание парковочных мест, кладовок.
2. Методика применяется при расчете затрат по управлению объектом кондоминиума и содержанию парковочных мест, кладовок исходя из норм Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее - Закон).
3. Методика предусматривает перечень услуг и работ по управлению объектом кондоминиума и содержанию парковочных мест, кладовок предоставление которых обеспечивает Исполнительный орган, в рамках утвержденных годовых смет расходов на управление объектом кондоминиума.
4. Текущие взносы включают расходы на управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума, осуществляемые Исполнительным органом в соответствии со статьями 49, 51-4 Закона.
5. На управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума входят следующие расходы:
1) оплата труда (услуг) Исполнительному органу за управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума;
2) оплата труда (услуг) за ведение бухгалтерского учета, статистической и налоговой отчетности;
3) обязательные платежи в бюджет (налоги, взносы, отчисления и другое);
4) банковские услуги;
5) оплата за расчетно-кассовое обслуживание;

6) офисті күтіп-ұстау шығындары (жалға алу, байланыс, интернет, кеңсе тауарлары, оргтехника және оны ұстап тұру);
7) жұмыскерлерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру;
8) кондоминиум объектісін басқару шығындары бойынша төлемдерді басып шығару және өңдеу бойынша қызметтерге ақы төлеу, сондай-ақ жинақтау жарналары, нысаналы жарналар;
9) берешекті мәжбүрлеп өндіріп алуға байланысты шығыстар (нотариалдық қызметтер, пошта қызметтері, мемлекеттік баж және басқалар).
6. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау мынадай шығыстарды:
1) кондоминиум объектісінің жертөле үй-жайларын, паркингтерін және басқа да ортақ пайдалану орындарын дератизациялау, дезинсекциялау, дезинфекциялау;
2) энергетикалық желiлердiң, сондай-ақ энергия тұтынуды есептейтiн аспаптардың тиiстi техникалық жай-күйi мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мiндетi энергиямен жабдықтаушы ұйымға жүктелген жағдайларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің үйге ортақ инженерлік жүйелеріне (жылыту, ыстық және суық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, желдету) және жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, авариялық жағдайларды оқшаулау;
3) үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтарды күзгі-қысқы кезеңдерге дайындау (жуу, қысыммен тексеру, реттеу, баптау);
4) кондоминиум объектісін ортақ пайдаланылатын орындардың санитариялық жағдайын қамтамасыз ету (кіреберістерді, холдарды, баспалдақ марштарын, баспалдақ алаңдарын, лифт кабиналарын ылғалды жинау, сыпыру және жуу және басқа да санитарлық іс-шаралар);
5) кондоминиум объектісінің үй маңындағы аумағының жер учаскесінің санитариялық жағдайын қамтамасыз ету (көгалдандыру (жасыл желектер мен көгалдарды отырғызу, күту, құлату, кесу), қоқыс құбырын санитариялық тазалау, қазылған шұңқырларды тазалау, аула дәретханаларын жинау және ақтау, жапырақтарды, қар мен мұздақтарды, оның ішінде шатырдан тазалау);
6) үйге ортақ есепке алу аспаптарын, сондай-ақ жылу тұтынуды есепке алу жүйелерін және жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйелерінің элементтерін сатып алу, орнату, сервистік қызмет көрсету және тексеру;
7) қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалануды, авариялық жағдайларды ағымдағы жөндеуді және оқшаулауды қамтамасыз ету (лифтілерге қызмет көрсету);
8) өртке қарсы жабдықты күтіп ұстауды, өрт сөндіргіштерді, өртке су себетін түтік құбырларын сатып алуды және зарядтауды, қайта зарядтауды, арнайы жазуларды, көрсеткіштерді жүзеге асыруды, эвакуациялау жоспарлары мен схемаларын ресімдеуді қоса алғанда, өртке қарсы іс-шаралар;
9) пәтерде, тұрғын емес үй-жайда, қоймада орналасқан жабдық пен кабельді қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін көппәтерлі тұрғын үйдің газдану, түтіндеу және су басу дабылы құрылғыларынан, автоматты өрт дабылы жүйелерінен, инженерлік жабдықтарын автоматтандыру және диспетчерлеу жүйелерінен (домофон жүйелері мен жабдықтары, бейнебақылау), телефон байланысы, теледидар және интернет қызметтерін көрсету жүйелерінен тұратын әлсіз тоқтарға арналған инженерлік жүйелерді күтіп-ұстау және оларға техникалық қызмет көрсету;

6) расходы на содержание офиса (аренда, связь, интернет, канцелярские товары, оргтехника и ее содержание);
7) обязательное страхование работников от несчастных случаев;
8) оплата услуг за печать и обработку платежей по расходам на управление объектом кондоминиума, а также накопительные взносы, целевые взносы;
9) расходы, связанные с принудительным взысканием задолженности (нотариальные услуги, услуги почты, государственная пошлина и другое).
6. На содержание общего имущества объекта кондоминиума включаются следующие расходы:
1) дератизация, дезинсекция, дезинфекция подвальных помещений, паркингов и других мест общего пользования объекта кондоминиума;
2) техническое обслуживание, локализация аварий общедомовых инженерных систем (отопления, горячего и холодного водоснабжения, водоотведения, электроснабжения, газоснабжения, вентиляции) и оборудования объекта кондоминиума, за исключением случаев, когда надлежащее техническое состояние и безопасность энергетических сетей, а также приборов учета потребления энергии возлагается на энергоснабжающую организацию;
3) подготовка общедомовых инженерных систем и оборудований к сезонной эксплуатации (промывка, о прессовка, регулировка, наладка и другое);
4) обеспечение санитарного состояния мест общего пользования объекта кондоминиума (влажная уборка, подметание и мытье подъездов, подъездов, холлов, лестничных маршей, лестничных площадок, лифтовых кабинок и другие санитарные мероприятия);
5) обеспечение санитарного состояния земельного участка придомовой территории объекта кондоминиума (озеленение (посадка, уход, снос, обрезка зеленых насаждений и газонов), санитарная очистка мусоропровода, очистка выгребных ям, уборка и побелка дворовых уборных, уборка листьев, снега и наледи, в том числе с крыши);
6) приобретение, установка, сервисное обслуживание и поверка общедомовых приборов учета, а также систем учета теплопотребления и элементов автоматизированных систем регулирования теплопотребления;
7) обеспечение безопасной эксплуатации опасных технических устройств, текущему ремонту и локализации аварийных случаев (обслуживание лифтов);
8) противопожарные мероприятия, включая содержание противопожарного оборудования, приобретение и зарядку, перезарядку огнетушителей, пожарных рукавов, осуществление специальных надписей, указателей, оформление планов и схем эвакуации, за исключением приобретения и установки систем пожаротушения;
9) содержание и техническое обслуживание слаботочных инженерных систем, состоящие из устройств сигнализации загазованности, задымления и затопления, систем автоматической пожарной сигнализации, систем автоматизации и диспетчеризации инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, входящих в состав общего имущества объекта кондоминиума (домофонные системы и оборудование, видеонаблюдение), систем по оказанию услуг телефонной связи, телевидения и интернета, за исключением оборудования и кабеля, расположенного в квартире, нежилом помещении, кладовке;

10) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу (ақау актісі негізінде);
11) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтер төлемі;
12) домофон жабдықтарын орнату;
13) шаруашылық шығыстар (құралдарды, жабдықтарды және басқаларды сатып алу).
14) ірі габаритті қоқыстарды шығару.
7. Атқарушы органға айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолданылған жағдайда оны кондоминиум объектісін басқаруға көзделген қаражат есебінен төлеуге жол берілмейді.
2-тарау. Кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу
8. Кондоминиум объектісін тексеруді жүргізу кезінде Атқарушы орган жалпы мүліктің бекітілген түгендеу тізімінің негізінде одан әрі ақаулық актісін жасау, ағымдағы жөндеуді және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін тиісті күтіп-ұстауды жоспарлау үшін ғимараттың барлық элементтерінің сапалық және сандық сипаттамаларын сипаттай отырып, кондоминиум объектісін қарап-тексеру актісін жасайды.
9. Орындалатын жұмыстардың тізбесі мен құрамына әсер ететін негізгі факторлар мыналар болып табылады: кондоминиум объектісін пайдалану мерзімі, конструктивтік элементтердің материалы, қабаттылығы, үйішілік инженерлік жабдықтар мен техникалық құрылғылардың, үй жанындағы жер учаскесінің болуы және сипаттамасы және онда орналасқан кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі болып табылатын объектілер.
10. Кондоминиум объектісін басқару шығындарының мөлшері жұмыстардың тізбесіне, құрамына, кезеңділігіне байланысты болады және мына формула бойынша есептеледі:
В = (Р – Д )/(S *12 ай),
мұндағы:
В – кондоминиум объектісін басқару шығындарының мөлшері;
Р – кондоминиум объектісін басқару шығындарының сомасы;
Д - коммерциялық мақсаттардан (үй-жайларды жалға беруден, антенналар, жарнамалық қалқандар орнатудан) түсетін кірістер сомасы;
S – пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың шаршы метрмен есептелетін пайдалы ауданы.
Кондоминиум объектісін басқару шығындарының сомасы мына формула бойынша есептеледі:
Р = (Р кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқару + Р күтіп-ұстау),
мұндағы:
Р – осы Әдістеменің 5-тармағында көзделген кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ұстауды қоспағанда кондоминиум объектісін басқару;
Р күтіп-ұстау – осы Әдістеменің 6-тармағында қарастырылған шығындар.
11. Кондоминиум объектісін басқаруға әрбір пәтер, тұрғын емес үй-жай меншік иесінің ай сайынғы ағымдағы жарналарының мөлшері мына формула бойынша анықталады:
Р меншік иесі = В * S
Р меншік иесі – тиісті пәтер немесе тұрғын емес үй-жай меншік иесінің ағымдағы жарналарының мөлшері;
S – жеке (бөлек) меншіктегі тиісті пәтердің немесе тұрғын емес үй-жайдың шаршы метрмен есептелетін пайдалы ауданы.

10) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума (на основании дефектного акта);
11) оплату коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
12) установка домофонного оборудования;
13) хозяйственные расходы (приобретение инвентаря, оборудования и другое);
14) вывоз крупногабаритного мусора.
7. В случае, наложения административного взыскания в виде штрафа на Исполнительный орган, его оплата из средств, предусмотренных на управление объектом кондоминиума не допускается.
Глава 2. Расчет годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума
8. При проведении осмотра объекта кондоминиума Исполнительный орган на основании утвержденного инвентарного перечня общего имущества составляют акт осмотра объекта кондоминиума с описанием качественных и количественных характеристик всех элементов здания для дальнейшего дефектного акта, планирования текущего ремонта и надлежащего содержания общего имущества объекта кондоминиума.
9. Основными факторами, влияющими на перечень и состав выполняемых работ, являются: срок эксплуатации объекта кондоминиума, материал конструктивных элементов, этажность, наличие и характеристика внутридомового инженерного оборудования и технических устройств, придомового земельного участка и расположенные на ней объекты, являющиеся общим имуществом объекта кондоминиума.
10. Размер расходов на управление объектом кондоминиума зависит от перечня, состава, периодичности работ и рассчитывается по формуле:
В = (Р – Д )/(S *12 месяц),
где:
В – размер расходов на управление объектом кондоминиума;
Р – сумма расходов на управление объектом кондоминиума;
Д - сумма доходов от коммерческих целей (от сдачи в аренду помещений, установка антенн, рекламных щитов);
S – полезная площадь квартир, нежилых помещений, исчисляемая в квадратных метрах.
Сумма расходов на управление объекта кондоминиума, рассчитывается по формуле:
Р = (Р управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объектом кондоминиума + Р содержание),
где:
Р управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объектом кондоминиума, предусмотренные в пункте 5 настоящей Методики.
Р содержание – расходы, предусмотренные в пункте 6 настоящей Методики.
11. Размеры текущих взносов в месяц каждого собственника квартиры, нежилого помещения на управление объектом кондоминиума определяются по формуле:
Р собственник = В * S
Р собственник – размер текущих взносов собственника соответствующей квартиры или нежилого помещения;
S – полезная площадь соответствующей квартиры или нежилого помещения, находящегося в индивидуальной (раздельной) собственности, исчисляемая в квадратных метрах.

12. Ағымдағы жарналардың мөлшері республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органдары бекіткен кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшерінен аз болмауға тиіс.
Ағымдағы жарналардың мөлшері пәтердің пайдалы ауданына, тұрғын емес үй-жайдың ауданына пропорционалды белгіленеді.
13. Жабдықтаушылар ұсынатын суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, жылыту (жылумен жабдықтау), газбен жабдықтау қызметтерінің көлемін анықтау есептеу құралдарының болуына немесе болмауына байланысты болады.
14. Егер көппәтерлі тұрғын үйде үйге ортақ есепке алу аспаптары орнатылса, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға ұсынылатын коммуналдық қызметтердің құны былайша айқындалады:
электр энергиясы бойынша - үйге ортақ есепке алу аспабының көрсеткіштері мен тұтынушылардың белгілі бір топтарының тарифіне көбейтілген жеке (пәтерлік) есепке алу аспаптарының көрсеткіштер сомасы арасындағы айырма ретінде;
сумен жабдықтау бойынша (шаруашылық-ауыз су сапасындағы суық су) - үйге ортақ есепке алу аспабының көрсеткіштері мен тұтынушылардың белгілі бір топтарының тарифіне көбейтілген жеке (пәтерлік) есепке алу аспаптары көрсеткіштерінің сомасы арасындағы айырма ретінде;
су бұру бойынша - сарқынды сулардың саны шаруашылық-ауызсу сапасындағы тұтынылған судың санына тең анықталады, одан кейін тұтынушылардың белгілі бір топтарының тарифіне көбейтіледі;
жылумен жабдықтау және ыстық сумен жабдықтау бойынша - тұтынушылардың белгілі бір санаттары үшін белгіленген меншік иелерінің пәтерлеріндегі жылу энергиясын (жылыту және ыстық сумен жабдықтау) тұтыну көлемі арасындағы айырмаға (меншік иесінің пәтер ауданы мен тұратындар санына сәйкес есептеу жолымен анықталады) және үйге ортақ есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша жылу энергиясын тұтыну арасындағы айырмаға тарифтің көбейтіндісі ретінде.
15. Кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасына кейіннен жылдық сметаны есепке алу аспаптарының нақты көрсеткіштері бойынша нақтылай отырып, жоспарланғанға дейінгі кезеңде ортақ мүлікті күтіп-ұстауға жұмсалған коммуналдық қызметтердің құны енгізіледі.
16. Егер көппәтерлі тұрғын үйде үйге ортақ есепке алу аспаптары болмаса, коммуналдық қызметтердің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған құны табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті орган тұтынушылардың белгілі бір түрі үшін белгілеген тарифтерге, коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтеріне сүйене отырып айқындалады.
17. Тұрақ орнын, қойманы ұстауға ағымдағы жарналардың мөлшері жиналыста бекітіледі. Тұрақ орнын, қойманы күтіп-ұстауға ағымдағы жарналардың мөлшері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстарды қоса алғанда, тұрақ орнындағы жұмыстардың тізбесіне, құрамына және мерзімділігіне байланысты болады:
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқаруға мынадай шығыстар жатады:

12. Размер текущих взносов не должен быть ниже минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума, утвержденного местными представительными органами городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения.
Размер текущих взносов устанавливается соразмерно полезной площади квартиры, площади нежилого помещения.
13. Определение объема предоставляемых поставщиками услуг холодного и горячего водоснабжения, водоотведения, электроснабжения, отопления (теплоснабжения), газоснабжения зависит от наличия или отсутствия приборов учета.
14. Если в многоквартирном жилом доме установлены общедомовые приборы учета, стоимость предоставляемых коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума определяется следующим образом:
по электроэнергии – как разница между показаниями общедомового прибора учета и суммой показаний индивидуальных (квартирных) приборов учета, умноженная на тариф определенной группы потребителей;
по водоснабжению (холодная вода хозяйственно-питьевого качества) – как разница между показаниями общедомового прибора учета и суммой показаний индивидуальных (квартирных) приборов учета, умноженная на тариф определенной группы потребителей;
по водоотведению – количество сточных вод определяется равным количеству потребленной воды хозяйственно-питьевого качества, после чего умножается на тариф определенной группы потребителей;
по теплоснабжению и горячему водоснабжению – как произведение установленного для определенной категории потребителей тарифа на разницу между объемом потребления теплоэнергии (на отопление и горячее водоснабжение) в квартирах собственников (определяется расчетным путем в соответствии с площадью квартиры собственника и количеством проживающих) и потреблением теплоэнергии по показаниям общедомового прибора учета.
15. В годовую смету расходов на управление объектом кондоминиума включается стоимость коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества за период, предшествующий планируемому, с последующим уточнением годовой сметы по фактическим показаниям приборов учета.
16. Если в многоквартирном жилом доме отсутствуют общедомовые приборы учета, стоимость потребленных на содержание общего имущества коммунальных услуг определяется исходя из тарифов, установленных уполномоченным органом в сфере естественных монополий для определенного вида потребителей, нормативов потребления коммунальных услуг.
17. Размер текущих взносов на содержание парковочного места, кладовки утверждается на собрании. Размер текущих взносов на содержание парковочного места, кладовки зависит от перечня, состава и периодичности работ в паркинге, в том числе расходы на управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума:
На управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума входят следующие расходы:

1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқарғаны үшін Атқарушы органның еңбегіне (қызметтеріне) ақы төлеуге қосымша ақы;
2) бухгалтерлік есепті, статистикалық және салықтық есептілікті жүргізгені үшін еңбекке (қызметтерге) ақы төлеуге қосымша ақы;
3) бюджетке төленетін міндетті төлемдер (салықтар, жарналар, аударымдар және басқалар);
4) банк қызметтері;
5) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету ақысы;
6) кондоминиум объектісін басқару шығындары бойынша төлемдерді басып шығару және өңдеу бойынша қызметтерге ақы төлеу, сондай-ақ жинақтау жарналары, нысаналы жарналар;
7) берешекті мәжбүрлеп өндіріп алуға байланысты шығындар (нотариалдық қызметтер, пошта қызметтері, мемлекеттік баж және басқалар).
Күтіп-ұстауға мынадай шығындар кіреді:
1) тұрақ орындары мен паркингтің, сондай-ақ қойманың іргелес аумағының санитарлық жағдайын қамтамасыз ету;
2) паркингтерді дератизациялау, дезинсекциялау, дезинфекциялау;
3) бейнебақылау;
4) паркинг қақпаларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
5) өртке қарсы құралдарды ұстауды, өрт сөндіргіштерді, өрт жеңдерін сатып алуды және зарядтауды, қайта зарядтауды қоса алғанда, өртке қарсы іс-шаралар, өрт сөндіру жүйелерін сатып алуды және орнатуды қоспағанда, арнайы жазуларды, көрсеткіштерді жүзеге асыру, эвакуациялау жоспарлары мен схемаларын ресімдеу;
6) паркингті ұстауға коммуналдық қызметтерге ақы төлеу;
7) пәтерде, тұрғын емес үй-жайда, қоймада орналасқан жабдық пен кабельді қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін (домофондық жүйелер мен жабдықтар, бейнебақылау), телефон байланысы, теледидар және интернет қызметтерін көрсету жүйелерінен, автоматты өрт сигнализациясы жүйелерінен, автоматтандыру және диспетчерлеу жүйелерінен, көппәтерлі тұрғын үйдің инженерлік жабдықтарын ұстау және оларға техникалық қызмет көрсету;
8) шаруашылық шығындар (паркингті күтіп-ұстауға арналған құрал-жабдықтар мен материалдарды сатып алу);
9) паркингтің инженерлік жүйелеріне (жылыту, ыстық және суық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, желдету) және паркингтегі жабдықтарға (бар болса) техникалық қызмет көрсету, авариялық жағдайларды оқшаулау;
10) паркингтің инженерлік жүйелері мен жабдықтарын маусымдық пайдалануға дайындау (жуу, сығымдау, реттеу, баптау және басқалар) (бар болса).
18. Паркингте орналасқан бір тұрақ орнын, қойманы ұстауға арналған ағымдағы жарналардың мөлшері тұрақ орнының, қойманың меншік иесіне арналған формула бойынша есептеледі:
В= (Р )/(S *12 ай),
мұндағы:
В – тұрақ орнын, қойманы ұстауға арналған жарналардың мөлшері;
Р – тұрақ орнын, қойманы ұстауға арналған шығыстар сомасы, оның ішінде басқаруға арналған шығыстар;
S – шаршы метрмен есептелетін қойма орнының жалпы ауданы.
Тұрақ орнын, қоймаларды ұстау үшін айына ағымдағы жарнаның мөлшері мына формула бойынша айқындалады:
Р меншік иесі = В*S
мұндағы:
Р меншік иесі – тұрақ орнын, қойманы ұстауға ақы төлеуге арналған ағымдағы жарнаның мөлшері;
S – жеке (бөлек) меншіктегі тұрақ орнының, қойманың шаршы метрмен есептелетін жалпы ауданы.

1) доплата к оплате труда (услуг) Исполнительному органу за управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума;
2) доплата к оплате труда (услуг) за ведение бухгалтерского учета, статистической и налоговой отчетности;
3) обязательные платежи в бюджет (налоги, взносы, отчисления и другое);
4) банковские услуги;
5) оплата за расчетно-кассовое обслуживание;
6) оплата услуг за печать и обработку платежей по расходам на управление объектом кондоминиума, а также накопительные взносы, целевые взносы;
7) расходы, связанные с принудительным взысканием задолженности (нотариальные услуги, услуги почты, государственная пошлина и другое).
На содержание включаются следующие расходы:
1) обеспечение санитарного состояния парковочных мест и паркинга а также прилегающей территории кладовки;
2) дератизация, дезинсекция, дезинфекция паркингов;
3) видеонаблюдение;
4) ремонт, техническое содержание ворот паркинга;
5) противопожарные мероприятия, включая содержание противопожарного оборудования, приобретение и зарядку, перезарядку огнетушителей, пожарных рукавов осуществление специальных надписей, указателей, оформление планов и схем эвакуации, за исключением приобретения и установки систем пожаротушения;
6) оплату коммунальных услуг на содержание паркинга;
7) содержание и техническое обслуживание слаботочных инженерных систем, состоящие из устройств сигнализации загазованности, задымления и затопления, систем автоматической пожарной сигнализации, систем автоматизации и диспетчеризации инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, входящих в состав общего имущества объекта кондоминиума (домофонные системы и оборудование, видеонаблюдение), систем по оказанию услуг телефонной связи, телевидения и интернета, за исключением оборудования и кабеля, расположенного в квартире, нежилом помещении, кладовке;
8) хозяйственные расходы (приобретение инвентаря, оборудования и материалов для содержания паркинга);
9) техническое обслуживание локализация аварийных случаев инженерных систем паркинга (отопления, горячего и холодного водоснабжения, водоотведения, электроснабжения, газоснабжения, вентиляции) и оборудования в паркинге (при наличии);
10) подготовка инженерных систем и оборудований паркинга к сезонной эксплуатации (промывка, опрессовка, регулировка, наладка и другое) (при наличии).
18. Размер текущих взносов на содержание одного парковочного места, кладовки, расположенного в паркинге рассчитывается по формуле на собственника парковочного места, кладовки:
В=(Р )/(S *12 месяц),
где:
В – размер взносов на содержание парковочного места, кладовки;
Р – сумма расходов на содержание парковочного места, кладовки, в том числе на расходы на управление;
S – общая площадь парковочного места, кладовки исчисляемая в квадратных метрах.
Размер текущего взноса в месяц за содержание парковочного места, кладовки определяются по формуле:
Р собственник = В *S
где:
Р собственник – размер текущего взноса на оплату за содержание парковочного места, кладовки;
S – общая площадь парковочного места, кладовки находящегося в индивидуальной (раздельной) собственности, исчисляемая в квадратных метрах.

19. Қоймалар паркингтен тыс жерде орналасқан жағдайда, қойманы күтіп-ұстауға арналған ағымдағы жарналардың мөлшері осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарына сәйкес кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың мөлшері қолданылады.
3-тарау. Кондоминиум объектісін басқару бойынша шығыстардың жылдық сметасын бекіту
20. Пәтер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жиналысында кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын бекіту туралы шешім қабылданады.
21. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері шығыстардың жылдық сметасын бекіту кезінде кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстар құрылымында іс-шараларға арналған шығындардың базалық үлесін ескереді:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқаруға - 30% -дан аспайтын;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға - кемінде 70%.
22. Кондоминиум объектісін дербес басқару кезінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың үлесі 40%-ға дейін, ортақ мүлікті күтіп-ұстауға, ал кондоминиум объектісіне 60%-ға дейін жетеді.
23. Тұрақ орындары, қоймалар меншік иелерінің жиналысында тұрақ орындарын, қоймаларды ұстауға арналған шығыстардың жылдық сметасын бекіту туралы шешім қабылданады.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 381
бұйрығына 2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 30 наурыздағы
№166 бұйрығына
2-қосымша
Кондоминиум объектісін басқаруға ең төменгі жарналар мөлшерін есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.
2. Әдістеме тұрғын үй қатынастары саласында жергілікті атқарушы органдардың кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшерін есептеу кезінде қолданылады.
3. Кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшері кемінде үш коммерциялық ұсыныс негізінде міндетті жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құнынан қалыптастырылады.
4. Кондоминиум объектісін басқаруға жарналардың ең төмен мөлшерін есептеу үшін осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің міндетті тізбесі мен кезеңділігі пайдаланылады және мынадай формула бойынша есептеледі:
P = (Р кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқару + Р күтіп-ұстау)
Р – кондоминиум объектілерін басқаруға арналған ең төмен шығындар;

19. В случае местонахождения кладовок вне паркинга, то размер текущих взносов на содержание кладовки применяется размер взносов на управление объектом кондоминиума, согласно пунктам 10 и 11 настоящих Правил.
Глава 3. Утверждение годовой сметы расходов по управлению объектом кондоминиума
20. На собрании собственников квартир, нежилых помещений принимается решение об утверждении годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума.
21. При утверждении годовой сметы расходов собственники квартир, нежилых помещений учитывают базовую долю затрат на мероприятия в структуре расходов на управление объектом кондоминиума:
1) на управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума – не более 30 %;
2) на содержание общего имущества объекта кондоминиума – не менее 70 %.
22. При самостоятельном управлении объектом кондоминиума доля затрат на управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума, достигает до 40 %, на содержание общего имущества объекта кондоминиума до 60 %.
23. На собрании собственников парковочных мест, кладовок принимается решение об утверждении годовой сметы расходов на содержание парковочных мест, кладовок.
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 381
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 марта 2020 года №166
Методика расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума (далее – Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее - Закон).
2. Методика применяется в сфере жилищных отношений при расчете местными исполнительными органами минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума.
3. Минимальный размер взносов на управление объектом кондоминиума формируется из стоимости обязательных работ и услуг на основании не менее трех коммерческих предложений.
4. Для расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума используется обязательный перечень и периодичность работ и услуг согласно Приложению 1 к настоящей Методике и рассчитывается по формуле:
P = (Р управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума + Р содержание)
Р – минимальные расходы на управление объектами кондоминиумов;

Р – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқару – осы Әдістемеге 1-қосымшаның 1-тармағында қарастырылған шығындар.
Р күтіп-ұстау – осы Әдістемеге 1-қосымшаның 2-тармағында қарастырылған шығындар.
5. Аймақ үшін кондоминиум объектілерін басқаруға ең төмен жарна мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
В жарнаның ең төмен мөлшері = (Р /(S *12 ай))/ АЕК
мұндағы:
В – айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде есептелетін кондоминиум объектілерін басқаруға арналған жарнаның ең төмен мөлшері;
Р – кондоминиум объектісін басқару шығындарының сомасы;
S – шаршы метрмен есептелетін барлық кондоминиум объектілерінің пайдалы ауданы;
АЕК - республикалық бюджет туралы заңмен ағымдағы қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіш.
6. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органдары Заңның 10-3-бабының 1-тармағына сәйкес кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшерін орындалған есеп-қисап негізінде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бекітеді.
7. Кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың ең төмен мөлшері бір күнтізбелік жыл қолданыста болады, қайта есептеуді жергілікті атқарушы органдар инфляцияны ескере отырып жүргізеді.
8. Кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшері пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері ағымдағы жарналардың мөлшері туралы шешім қабылдамаған немесе бұрын пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері өкілдік орган белгілеген кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарнаның ең төмен мөлшерінен кем кондоминиум объектісін басқаруға арналған төлемақыны бекіту туралы шешім қабылдаған көппәтерлі тұрғын үйлерде қолданылады.
9. Уақытша басқарушы компания кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтерді арттыру коэффициентін ескере отырып кондоминиум объектісін басқаруға ең төмен жарна мөлшері бойынша көрсетеді:
Т = В * К
Т - "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабының 1-тармағында айқындалған кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдау туралы келісімге қол жеткізілмеген кезде пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері үшін уақытша басқарушы компания белгілейтін жарна мөлшері.";
В – кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарна мөлшері;
К – пайдалану мерзіміне және осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес көппәтерлі тұрғын үйдің сипаттамаларына байланысты объектіні басқаруға арналған жарналарға ұлғайтатын коэффициент.
Кондоминиум объектісін
басқаруға ең төмен жарналар
мөлшерін есептеу әдістемесіне
1-қосымша
Кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер мен жұмыстардың ең төменгі тізбесі
Іс-шаралар
Мерзімділік
1
Кондоминиум объектісін басқару, оның ішінде:

Р управление объектом кондоминиума, за исключением содержания общего имущества объекта кондоминиума – расходы, предусмотренные в пункте 1 Приложения 1 к настоящей Методике.
Р содержание – расходы, предусмотренные в пункте 2 Приложения 1 к настоящей Методике.
5. Размер минимального взноса на управление объектами кондоминиумов для региона, рассчитываются по формуле:
В минимальный размер взноса = (Р /(S *12 месяц))/МРП
где:
В – минимальный размер взноса на управление объектами кондоминиумов исчисляемого в размерах месячного расчетного показателя;
Р – сумма расходов на управление объектом кондоминиума;
S – полезная площадь всех объектов кондоминиумов, исчисляемая в квадратных метрах;
МРП – месячный расчетный показатель установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете.
6. Местные представительные органы городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения в соответствии с пунктом 1 статьи 10-3 Закона, утверждают минимальный размер взносов на управление объектом кондоминиума в размерах месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете на основании выполненного расчета.
7. Минимальный размер расходов на управление объектом кондоминиума действует один календарный год, перерасчет производится местными исполнительными органами с учетом инфляции.
8. Минимальный размер взносов на управление объектом кондоминиума применяется в многоквартирных жилых домах, где собственники квартир, нежилых помещении, не приняли решение о размере текущих взносов или где ранее собственниками квартир, нежилых помещений, было принято решение об утверждении платы на управление объектом кондоминиума, меньше чем установленный представительным органом минимальный размер взноса на управление объектом кондоминиума.
9. Временная управляющая компания оказывает услуги по управлению объектом кондоминиума по минимальному размеру взносов на управление объектом кондоминиума с учетом повышающего коэффициента:
Т = В * К
Т - размер взноса, устанавливаемая временной управляющей компанией для собственников квартир, нежилых помещений при недостижении соглашения о выборе формы управления объектом кондоминиума, определенной пунктом 1 статьи 47 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
В – размер взноса на управление объектом кондоминиума;
К – повышающий коэффициент к взносам на управление объектом в зависимости от срока эксплуатации и характеристик многоквартирного жилого дома в соответствии с Приложением 2 к настоящей Методике.
Приложение 1 к Методике
расчета минимального
размера взносов на управление
объектом кондоминиума
Минимальный перечень услуг и работ по управлению объектом кондоминиума
Мероприятия
Периодичность
1
Управление объектом кондоминиума, в том числе:

1) бухгалтерлік есепті, статистикалық және салық есептілігін жүргізу үшін еңбекақы қызметтердің төлемі;
2) кондоминиум объектісін басқару үшін Атқарушы органға еңбекақы қызметтердің төлемі;
3) бюджетке міндетті төлемдер (салықтар, жарналар, аударымдар және басқалар);
4) банктік қызметтер;
5) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету үшін төлем;
6) офисті ұстауға (жалға алу, байланыс, кеңсе тауарлары, ұйымдастыру техникасы және оны ұстау) арналған шығыстар қамтылады.
Ай сайын
2
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау, оның ішінде:
1) кондоминиум объектісінің жертөле үй-жайларын, паркингтерін және басқа да ортақ пайдалану орындарын дератизациялау, дезинсекциялау, дезинфекциялау;
Жылына 4 рет
2) энергетикалық желiлердiң, сондай-ақ энергия тұтынуды есептейтiн аспаптардың тиiстi техникалық жай-күйi мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мiндетi энергиямен жабдықтаушы ұйымға жүктелген жағдайларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің үйге ортақ инженерлік жүйелеріне (жылыту, ыстық және суық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, желдету) және жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, авариялық жағдайларды оқшаулау;
жылыту кезеңінде - тәулік бойы;
жылу берілмейтін кезеңде - айына
2 рет
3) үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтарды маусымдық пайдалануға дайындау (жуу, қысыммен тексеру, реттеу, баптау және басқалар);
жылына 1 рет
4) кондоминиум объектісін ортақ пайдаланылатын орындарының санитариялық жағдайын қамтамасыз ету; (кіреберістерді, залдарды, баспалдақ марштарын, баспалдақ алаңдарын, лифт кабиналарын ылғалды жинау, сыпыру және жуу және басқа да санитарлық іс-шаралар);
аптасына 1 рет

1) оплата труда, услуг за ведение бухгалтерского учета, статистической и налоговой отчетности;
2) оплата труда, услуг Исполнительному органу за управление объектом кондоминиума;
3) обязательные платежи в бюджет (налоги, взносы, отчисления и другое);
4) банковские услуги;
5) оплата за расчетно-кассовое обслуживание;
6) расходы на содержание офиса (аренда, связь, канцелярские товары, оргтехника и ее содержание).
ежемесячно
2
Содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе:
1) дератизация, дезинсекция, дезинфекция подвальных помещений, паркингов и других мест общего пользования объекта кондоминиума;
4 раза в год
2) техническое обслуживание, локализация аварий общедомовых инженерных систем (отопления, горячего и холодного водоснабжения, водоотведения, электроснабжения, газоснабжения, вентиляции) и оборудования объекта кондоминиума, за исключением случаев, когда надлежащее техническое состояние и безопасность энергетических сетей, а также приборов учета потребления энергии возлагается на энергоснабжающую организацию;
в отопительный период – круглосуточно;
в неотопительный период – 2 раза в месяц
3) подготовка общедомовых инженерных систем и оборудований к сезонной эксплуатации (промывка, опрессовка, регулировка, наладка и другое);
1 раз в год
4) обеспечение санитарного состояния мест общего пользования объекта кондоминиума (влажная уборка, подметание и мытье подъездов, холлов, лестничных маршей, лестничных площадок, лифтовых кабинок и другие санитарные мероприятия);
1 раз в неделю

5) кондоминиум объектісінің үй маңындағы аумағының жер учаскесінің санитариялық жағдайын қамтамасыз ету (көгалдандыру (жасыл желектер мен көгалдарды отырғызу, күту, кесу), қоқыс құбырын санитариялық тазалау, қазылған шұңқырларды тазалау, аула дәретханаларын жинау және ақтау, жапырақтарды, қар мен мұздақтарды, оның ішінде шатырдан тазалау);
жылына 1 рет
6) энергетикалық желілердің, сондай-ақ энергия тұтынуды есепке алу аспаптарының тиісті техникалық жай-күйі мен қауіпсіздігі энергиямен жабдықтаушы ұйымға жүктелген жағдайларды, сондай-ақ жылу тұтынуды есепке алу жүйелерін және жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйелерінің элементтерін (қажет болған жағдайда) қоспағанда, үйге ортақ есептеу құралдарына сервистік қызмет көрсету;
жылына 1 рет

5) обеспечение санитарного состояния земельного участка придомовой территории объекта кондоминиума (озеленение (посадка, уход, обрезка зеленых насаждений и газонов), санитарная очистка мусоропровода, очистка выгребных ям, уборка и побелка дворовых уборных, уборка листьев, снега и наледи, в том числе с крыши);
1 раз в месяц
6) сервисное обслуживание общедомовых приборов учета, за исключением случаев, когда надлежащее техническое состояние и безопасность энергетических сетей, а также приборов учета потребления энергии возлагается на энергоснабжающую организацию, а также систем учета теплопотребления и элементов автоматизированных систем регулирования теплопотребления;
1 раз в год

7) өртке қарсы жабдықты күтіп ұстауды, өрт сөндіргіштерді, өрт жеңдерін сатып алуды және зарядтауды, қайта зарядтауды, арнайы жазуларды, көрсеткіштерді жүзеге асыруды, эвакуациялау жоспарлары мен схемаларын ресімдеуді, өртке қарсы сигнал беру және өрт сөндіру жүйелерін сатып алуды және орнатуды қоспағанда, өртке қарсы іс-шаралар;
жылына 1 рет
8) автоматты өрт дабылы жүйелерінің газдану, түтіндеу, су басу дабылы құрылғыларынан тұратын төмен тоқты инженерлік жүйелерді ұстау техникалық қызмет көрсету
жылына 1 рет
Кондоминиум объектісін
басқаруға ең төменгі жарналар
мөлшерін есептеу әдістемесіне
2-қосымша
Көп пәтерлі тұрғын үйді пайдалану мерзіміне және сипатына байланысты кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналарды айқындауға арналған коэффициенттер
Ғимараттар класы *
Ғимараттардың қабаттылығы
2 дейін
3-5
6 - 9

7) противопожарные мероприятия, включая содержание противопожарного оборудования, приобретение и зарядку перезарядку огнетушителей, осуществление специальных надписей, указателей, оформление планов и схем эвакуации, за исключением приобретения и установки систем противопожарной сигнализации и пожаротушения;
1 раз в год
8) содержание и техническое обслуживание слаботочных инженерных систем, состоящие из устройств сигнализации загазованности, задымления и затопления, систем автоматической пожарной сигнализации.
1 раз в год
Приложение 2 к Методике
расчета минимального
размера взносов на управление
объектом кондоминиума
Коэффициенты для определения взносов на управление объектом кондоминиума
в зависимости от срока эксплуатации и характеристики многоквартирного жилого дома
Класс зданий*
Этажность зданий
до 2
3-5
6 - 9