Деңгейлес мониторингтің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 520 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 қыркүйекте № 36900 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабы 4-тармағының төртінші бөлігіне, 146-бабы 2-тармағының төртінші және алтыншы бөлігіне, 147-бабы 1-тармағының төртінші бөлігіне, 2-тармағының екінші және төртінші бөлігіне, 148-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес деңгейлес мониторингке кіру үшін салық төлеушінің деректер сөресін ұйымдастыру жөніндегі ең төмен талаптар (одан әрі – Ең төмен талаптар);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес салықтық есептіліктің көрсеткіштерін ашып көрсетуге, сондай-ақ олардың салықтық, бухгалтерлік тіркелімдердің жəне салық салу объектілерін жəне (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысына қойылатын ең төменгі талаптар;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптар;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтініш беру және оны қарау қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасасу және бұзу қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсыным нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсыным нысаны;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес деңгейлес мониторингке қатысушының түсіндірмесімен келісу туралы хабарлама нысаны;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес қосымша талқылаулардың нәтижелері бойынша келіспеушілік хаттамасының нысаны;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес деңгейлес мониторинг жүргізуді қайта бастау туралы хабарлама нысаны;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес деңгейлес мониторинг бойынша уәжді шешім нысаны бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О некоторых вопросах горизонтального мониторинга
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 сентября 2025 года № 520. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2025 года № 36900.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с частью четвертой пункта 4 статьи 49, частями четвертой и шестой пункта 2 статьи 146, частью четвертой пункта 1, частями второй и четвертой пункта 2 статьи 147, пунктом 6 статьи 148 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Минимальные требования по организации витрины данных налогоплательщика для вступления в горизонтальный мониторинг согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – Минимальные требования);
2) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности, а также к их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Требования к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила подачи и рассмотрения заявления об участии в горизонтальном мониторинге согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила проведения горизонтального мониторинга согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму рекомендации по результатам горизонтального мониторинга по вопросам исполнения налогового обязательства согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму рекомендации по результатам горизонтального мониторинга по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) форму извещения о согласии с пояснением участника горизонтального мониторинга согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) форму протокола разногласия по результатам дополнительных обсуждений согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) форму извещения о возобновлении проведения горизонтального мониторинга согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) форму мотивированного решения по горизонтальному мониторингу согласно приложению 12 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 13 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Ең төмен талаптардың 7-тармағының бірінші бөлігін және 14-тармағының 5) және 6) тармақшасын қоспағанда, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
1-қосымша
Деңгейлес мониторингке кіру үшін салық төлеушінің деректер сөресін ұйымдастыру жөніндегі ең төменгі талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы деңгейлес мониторингке қатысу үшін салық төлеушінің деректер сөресін ұйымдастырудың ең төменгі талаптары (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасың Салық кодексінің 146-бабы 2-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес әзірленген және деңгейлес мониторингке қатысу үшін салық төлеушінің деректер сөресін ұйымдастыруға, соның ішінде оның функционалына қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Талаптарда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) салық есептілігі көрсеткіштерін ашу – қашықтықтан қолжетімділікті бере отырып, салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша салық төлеушінің есептілік топтамасын деректер сөресінде орналастыру және жариялау;
2) есептілік топтамасы – деректер сөресінде жарияланған тиісті есепті салық кезеңі үшін салық немесе бюджетке төленетін төлемнің белгілі бір түрі бойынша құжаттамалар жиынтығы.
Есептілік топтамасы салық есептілігін және оның қосымшаларын, салық тіркелімдерін, оның ішінде жиынтық салық тіркелімдерді, талдамалық салық тіркелімдерін (бар болған жағдайда), бухгалтерлік есеп тіркелімдерін және (немесе) есепке алу жүйесінен автоматтандырылған түрде берілетін есептерді, құжаттардың электрондық карточкалары түріндегі бастапқы құжаттарды, сондай-ақ құжаттардың электрондық көшірмелерін, оның ішінде тиісті салық кезеңі үшін салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болған бастапқы құжаттың сканерленген машинада оқылатын түпнұсқаларының көшірмесін қамтиды;

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года, за исключением части первой пункта 7 и подпунктов 5) и 6) пункта 14 Минимальных требований, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года, и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Минимальные требования по организации витрины данных налогоплательщика для вступления в горизонтальный мониторинг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие минимальные требования по организации витрины данных налогоплательщика для вступления в горизонтальный мониторинг (далее – Требования) разработаны в соответствии с частью четвертой пункта 2 статьи 146 Налогового Кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют требования к организации витрины данных налогоплательщика, в том числе к его функционалу, для вступления в горизонтальный мониторинг.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Требованиях:
1) раскрытие показателей налоговой отчетности – размещение и публикация в витрине данных пакета отчетности налогоплательщика по налогам и платежам в бюджет с предоставлением удаленного доступа Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
2) пакет отчетности – совокупность документации по определенному виду налога или платежа в бюджет за соответствующий отчетный налоговый период, опубликованный в витрине данных.
Пакет отчетности включает в себя налоговую отчетность с приложениями, налоговые регистры, в том числе сводные налоговые регистры, аналитические налоговые регистры (при наличии), регистры бухгалтерского учета и (или) отчеты, подлежащие автоматизированной передаче из учетной системы, первичные документы в виде электронных карточек документов, а также электронные копии документов, в том числе сканированные машиночитаемые копии оригиналов первичных документов, служащие основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением за соответствующий налоговый период;

3) есепке алу жүйесі – қаржылық, салықтық және өзге де есептілікті құру мақсатында салық төлеушінің активтері, міндеттемелері, капиталы, шаруашылық және өзге де операциялары туралы деректерді жинауға, тіркеуге, өңдеуге арналған ақпараттық жүйе;
4) журналдау (логтау) – деңгейлес мониторингке қатысушылардың әрекеті мен деректер сөресінің техникалық жағдайы, сондай-ақ оларды сақтау туралы мәліметтерді жазу процесі;
5) жиындық (кумулятивтік) есептілік – тиісті салық кезеңі үшін бастапқы, кезекті және барлық қосымша ұсынылған салық есептілігінің негізінде қалыптастырылған шоғырландырылған деректерді қамтитын есептілік;
6) бақылау арақатынасы – салық есептілігі мен тіркелімдерді қалыптастырудың толықтығын бақылауға бағытталған, салық есептілігі көрсеткіштерінің дұрыс қалыптастырылуын тексеруге мүмкіндік беретін, деректер сөресінде орналастырылатын салық есептілігі мен есептер нысанының жолдары мен бөлімдерінің көрсеткіштері арасында автоматты салыстыруды көздейтін бақылау рәсімінің түрі;
7) ішкі нормативтік құжаттар – ұйымдағы бухгалтерлік және салықтық есепке алуды жүргізу регламентін айқындайтын бірыңғай қағидалар мен талаптар;
8) деректер сөресі – деңгейлес мониторинг шеңберінде уәкілетті орган мен салық төлеуші арасында кеңейтілген ақпараттық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын ақпараттық жүйе.
Осы Талаптарда қолданылатын өзге ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Деректер сөресі ретінде көзделген ақпараттық жүйе:
1) салық төлеушінің есепке алу жүйесімен интеграцияланған салық төлеушінің жеке ақпараттық жүйесі;
2) салық төлеушінің қолданыстағы есепке алу жүйесіне үстеме және (немесе) қосымша функционал түрінде іске асырылуы мүмкін.
2-тарау. Деректер сөресін ұйымдастыру тәсілдері және оның функционалдары
4. Деректер сөресін ұйымдастыру мына функционалдарды іске асыру арқылы жүзеге асырылады:
ашудың 4 (төрт) деңгейі бойынша әрбір салық пен бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын жариялау және ашу және олардың өзара байланысы;
салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі туралы ақпаратты ашу;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасында ақпаратпен және құжаттармен алмасу;
құжаттарды орналастыру;
нормативтік-анықтамалық ақпарат;
деректер сөресінің көмекші сервистері.
Бұл ретте осы талаптарға семантикалық және функционалдық сәйкестігі сақталған жағдайда деректер сөресі функционалдарының өзге де атауларын пайдалануға жол беріледі.

3) учетная система – информационная система для сбора, регистрации, обработки данных об активах, обязательствах, капитале, хозяйственных и других операциях налогоплательщика с целью составления финансовой, налоговой и иной отчетности;
4) журнализация (логирование) – процесс записи сведений о всех действиях участников горизонтального мониторинга и технического состояния витрины данных, а также их хранения;
5) сводная (кумулятивная) отчетность – отчетность, содержащая консолидированные данные, сформированные на основании первоначальной, очередной и всех представленных дополнительных налоговых отчетностей за соответствующий налоговый период;
6) контрольные соотношения – вид контрольной процедуры, предусматривающий автоматическую сверку между показателями строк и разделов форм налоговой отчетности и отчетами, размещаемыми в витрине данных, позволяющие проверить корректность формирования показателей налоговой отчетности, направленные на контроль полноты формирования налоговой отчетности и регистров;
7) внутренние нормативные документы – единые правила и требования, которые определяют регламент ведения бухгалтерского и налогового учета в организации;
8) витрина данных – информационная система, посредством которой осуществляется расширенное информационное взаимодействие между уполномоченным органом и налогоплательщиком в рамках горизонтального мониторинга.
Иные понятия, используемые в настоящих Требованиях, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Информационная система, предусмотренная в качестве витрины данных, реализуется в виде:
1) отдельной информационной системы на стороне налогоплательщика, интегрированной с учетными системами налогоплательщика;
2) надстройки и (или) дополнительного функционала к существующей учетной системе налогоплательщика.
Глава 2. Порядок организации витрины данных и ее функционалы
4. Организация витрины данных осуществляется путем реализации следующих функционалов:
Публикация и раскрытие пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по 4 (четырем) уровням раскрытия и их взаимосвязям;
Раскрытие информации по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения;
Обмен информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком;
Размещение документов;
Нормативно-справочная информация;
Вспомогательные сервисы витрины данных.
При этом допускается использование иных наименований функционалов витрины данных, при условии сохранения их целевого назначения в соответствии с настоящими Требованиями.

5. Деректер сөресі салық төлеуші туралы мына ақпаратты енгізу мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс:
толық және қысқартылған атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
орналасқан жері;
мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нөмірі мен күні;
компанияның ресми сайты (бар болған жағдайда);
деректер сөресінің пайдалануға енгізілген күні;
деректер сөресінің URL-мекенжайы;
деректер сөресімен интеграцияланған есепке алу жүйелерінің тізімі.
1-параграф. Ашудың 4 (төрт) деңгейі бойынша әрбір салық пен бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын жариялау және ашу және олардың өзара байланысы
6. "Әрбір салық пен бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын 4 (төрт) ашу деңгейінде және олардың өзара байланысын жариялау және ашу" функционалы салықтық, бухгалтерлік және басқа да есепке алу түрінің деректерін қарау, салықтық есептілік көрсеткіштерін бастапқы құжаттар деңгейіне дейін ашу үшін арналған. Есептілік топтамасының көрсеткіштерін ашу мынадай құрылым (деңгейлер) бойынша іске асыру қажет:
бірінші ашу деңгейі (1-деңгей) – қосымшалары бар салықтық есептілік;
екінші ашу деңгейі (2-деңгей) – салықтық тіркелімдер, оның ішінде жиынтық салық тіркелімдері, талдамалық салық тіркелімдері (болған жағдайда);
үшінші ашу деңгейі (3-деңгей) – бухгалтерлік есепке алу тіркелімдері және (немесе) салық төлеушінің есепке алу жүйесінде қалыптастырылатын есептер;
төртінші ашу деңгейі (4-деңгей) – бастапқы құжаттар, оның ішінде құжаттардың электрондық карточкалары және электрондық көшірмелері, соның ішінде бастапқы құжаттардың сканерленген машинада оқылатын түпнұсқа көшірмелері.
Салық есептілігінің көрсеткіштерін және олардың деректер сөресіндегі өзара байланыстарын ашу декларация жолдарының деңгейінен транзакция деңгейіне және бастапқы құжаттарға дейінгі ақпаратты иерархиялық түрде ашуды көздейді (drill-down (жоғарыдан төменге)) және транзакциялар мен бастапқы құжаттар деңгейінен декларация жолының деңгейіне дейін иерархиялық ақпаратты ашу (drill-up (төменнен жоғары)).
Деректер сөресінде жиынтық (кумулятивтік) есептілік көрсеткіштерін ашу жиынтық (кумулятивтік) есептілік жолдарының деңгейінен транзакция деңгейіне және бастапқы құжаттарға (drill-down (жоғарыдан төменге) дейін ақпаратты иерархиялық ашуды көздеуге тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармағының бірінші бөлігі 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі осы бұйрықтың 4-т.сәйкес.
7. Деректер сөресі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес кезекті салық есептілігінің есептілік топтамасын жарияламай қосымша, оның ішінде салық есептілігінің хабарламасы бойынша қосымша салық есептілігінің топтамасын жариялауға жол бермеуі тиіс.
Деректер сөресі осы Талаптың 6-тармағына сәйкес көрсеткіштерді ашу арқылы кумулятивтік салықтық есептілікті қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс.
Ескерту. 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі – осыбұйрықтың 4-тармағымен.

5. Витрина данных обеспечивает внесение следующих сведений о налогоплательщике:
полное и сокращенное наименование;
бизнес-идентификационный номер;
местонахождение;
номер и дата свидетельства о его государственной регистрации (перерегистрации);
официальный сайт компании (при его наличии);
дата ввода в эксплуатацию витрины данных;
URL-адрес витрины данных;
список учетных систем, интегрированных с витриной данных.
Параграф 1. Публикация и раскрытие пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по 4 (четырем) уровням раскрытия и их взаимосвязям
6. Функционал "Публикация и раскрытие пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по 4 (четырем) уровням раскрытия и их взаимосвязям" предназначен для просмотра данных налогового, бухгалтерского и других видов учетов, раскрытия показателей налоговых отчетностей до уровня первичных документов. Раскрытие показателей пакета отчетности необходимо реализовать в соответствии со следующей структурой (уровнями) раскрытия:
первый уровень раскрытия (уровень 1) – налоговая отчетность с приложениями;
второй уровень раскрытия (уровень 2) – налоговые регистры, в том числе сводные налоговые регистры, аналитические налоговые регистры (при наличии);
третий уровень раскрытия (уровень 3) – регистры бухгалтерского учета и (или) отчеты, формируемые в учетной системе налогоплательщика;
четвертый уровень раскрытия (уровень 4) – первичные документы в виде электронных карточек документов, а также электронных копии документов, в том числе сканированные машиночитаемые копии оригиналов первичных документов.
Раскрытие показателей налоговой отчетности и их взаимосвязей в витрине данных предусматривает иерархическое раскрытие информации от уровня строк декларации до уровня транзакции и первичных документов (drill-down (сверху-вниз)) и иерархическое раскрытие информации от уровня транзакций и первичных документов до уровня строки декларации (drill-up (снизу-вверх)).
Раскрытие показателей сводной (кумулятивной) отчетности в витрине данных должно предусматривать иерархическое раскрытие информации от уровня строк сводной (кумулятивной) отчетности до уровня транзакции и первичных документов (drill-down (сверху-вниз).
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 7 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с п. 4 настоящего приказа.
7. Витрина данных не допускает публикацию пакета отчетности по дополнительной, в том числе дополнительной по уведомлению налоговой отчетности, без публикации пакета отчетности очередной налоговой отчетности.
Витрина данных обеспечивает формирование кумулятивной налоговой отчетности, с раскрытием показателей в соответствии с пунктом 6 настоящих Требований.

8. Есептілік топтамасының көрсеткіштерін ашу кезінде деректер сөресі жинақталған (кумулятивтік) есептіліктің ішкі бақылау қатынастарын бақылауды, сондай-ақ жинақталған (кумулятивтік) есептілік деректерінің негізінде орындалатын әртүрлі салық есептілігі нысандары арасындағы бақылау қатынастарын қоса алғанда, бақылау қатынастарын орындауды қамтамасыз етуі тиіс.
9. Деректер сөресі есептілік топтамасының құрамына олардың орындалу нәтижелерін көрсете отырып орындалған бақылау қатынастарының хаттамасын қосуды қамтамасыз етуі тиіс. Бақылау қатынастарының карточкасында түсіндірмелер (түсіндірулер) енгізуге және растайтын құжаттарды тіркеуге арналған ашық жол болуға тиіс.
2-параграф. Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі туралы ақпаратты ашу
10. "Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі туралы ақпаратты ашу" функционалы:
1) тәуекел сипаттамасымен, Қазақстан Республикасының Салық кодексінің бабына және салық есептілігінің нысаны жолдарының кодына сілтемемен, сондай-ақ тәуекелдің туындау ықтималдығы мен оның салдарын бағалаумен тәуекел карточкасын жасауды;
2) салық төлеушінің бизнес-процесінде көзделген, тәуекелдерді анықтауға немесе алдын алуға бағытталған іс-қимылды сипаттаумен, салық есептілігінің нысаны жолдарының кодына сілтемемен, сондай-ақ бақылау рәсімдерін жүргізу жиілігі мен тәсілін, жауапты құрылымдық бөлімше мен салық төлеушінің жауапты тұлғасының лауазымын, сондай-ақ бақылау рәсімдерінн жүргізу тәртібін регламенттейтін салық төлеушінің ішкі нормативтік құжаттарын көрсетумен бақылау рәсімдерінің карточкасын жасауды;
3) тәуекелдердің, бақылау рәсімдерінің, сондай-ақ бақылау қатынастарының есептілік топтамасындағы салық есептілігі нысанының жолдарына байланысын көрсетуді;
4) жасалған тәуекелдер мен бақылау рәсімдері карточкаларының деректері, сондай-ақ "xls" және "xlsx" форматындағы жүктелген шаблондар негізінде мынадай есептерді:
салық төлеушінің тәуекелдер тізбесі;
салық төлеушінің бақылау рәсімдерінің тізбесі;
тәуекелдер мен бақылау рәсімдерінің матрицасы;
бақылау рәсімдерін орындау туралы есепті қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс.
3-параграф 3. Комитет пен салық төлеуші арасында ақпаратпен және құжаттармен алмасу
11. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасында ақпарат және құжаттармен алмасу" функционалы:
1) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің лауазымды адамдары мен салық төлеушінің келісу мүмкіндігімен сұрау салулар мен жауаптарды қалыптастыру және жолдау;
2) сұрау салулар мен жауаптарға файлдар мен құжаттарды тіркеу;

8. При раскрытии показателей пакета отчетности витрина данных обеспечивает выполнение контрольных соотношений, включая контрольные соотношения внутри сводной (кумулятивной) отчетности, а также контрольные соотношения между различными формами налоговой отчетности, выполняемые на основании данных сводных (кумулятивных) отчетностей.
9. Витрина данных обеспечивает включение в состав пакета отчетности протокола выполненных контрольных соотношений с указанием результатов их выполнения. Карточка контрольного соотношения содержит поле для внесения комментариев (пояснений) и прикрепления подтверждающих документов.
Параграф 2. Раскрытие информации по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения
10. Функционал "Раскрытие информации по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения" обеспечивает:
1) создание карточки риска с описанием риска, со ссылкой на статью Налогового кодекса и код строки формы налоговой отчетности, а также оценкой вероятности возникновения риска и его последствий;
2) создание карточки контрольной процедуры с описанием действия, предусмотренного в бизнес-процессе налогоплательщика, направленного на выявление или предупреждение рисков, со ссылкой на код строки формы налоговой отчетности, а также указанием частоты и способа проведения контрольной процедуры, ответственного подразделения и наименования должности уполномоченного лица налогоплательщика, а также внутренние нормативные документы налогоплательщика, регламентирующие порядок проведения контрольной процедуры;
3) отражение взаимосвязи рисков, контрольных процедур, а также контрольных соотношений, к строке формы налоговой отчетности в пакете отчетности;
4) формирование следующих отчетов на основании данных созданных карточек рисков и контрольных процедур, а также загруженных шаблонов в формате "xls" и "xlsx":
перечень рисков налогоплательщика;
перечень контрольных процедур налогоплательщика;
матрица рисков и контрольных процедур;
отчет о выполнении контрольных процедур.
Параграф 3. Обмен информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком
11. Функционал "Обмен информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком" обеспечивает:
1) формирование и направление запросов и получение ответов по ним с возможностью их согласования должностными лицами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщика;
2) вложение файлов и документов к запросам и ответам;

3) сұрау салуға жауап дайындау мерзімін белгілеу және пайдаланушыларға жауап мерзімінің басталуы туралы хабарлауды;
4) сұрау салу жолданған және оған жауап алынған күні мен уақытын тіркеуді қамтамасыз етуі тиіс.
4-параграф. Құжаттарды орналастыру
12. "Құжаттарды орналастыру" функционалы құжаттарды машина оқитын форматтарда орналастыра отырып каталогтар (топтама) ағашы түрінде топтама құрылымын баптау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
5-параграф. Нормативтік-анықтамалық ақпарат
13. "Нормативтік-анықтамалық ақпарат" функционалы есептілік топтамасын ашуда қолданылатын әріптік-цифрлық кодтарды, қысқартуларды және (немесе) аббревиатураларды ашып жазуды қамтитын анықтамалықтар түріндегі нормативтік-анықтамалық ақпараттың, салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі туралы ақпараттар мен есептердің болуын қамтамасыз етуі тиіс.
6-параграф. Деректер сөресінің көмекші сервистері
14. "Деректер сөресінің көмекші сервистері" функционалы:
1) деректерді сүзу және құжаттарды олардың атрибуттары бойынша іздеуді;
2) деректер сөресі арқылы оларды ашу жүзеге асырылған, деңгейлес мониторинг жүргізу басталған күннен бастап 5 (бес) жыл құжаттар мен оқиғалар журналдарын сақтауды қоса алғанда, үлкен көлемдегі деректерді өңдеуді және сақтауды;
3) жарияланған есептілік топтамасы бойынша журналдауды қарауға қолжетімділікпен есептіліктің жарияланған нұсқаларында өзгерістердің болмауын растайтын тіркеуді қамтамасыз етумен жарияланған есептілік топтамасына өзгерістер енгізуден қорғауды;
4) салық төлеушінің есепке алу жүйелерінен деректер сөресіне деректерді беру, оларды сақтау, түрлендіру және деректер сөресінде көрсету кезінде ақпараттың тұтастығын тексеруді;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармағының 5) тармақшасы 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі осы бұйрықтың 4-т.сәйкес.
5) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ақпараттық жүйелерімен (салықтық әкімшілендірудің интеграцияланған жүйесі ақпараттық жүйесімен және электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесімен) Қазақстан Республикасындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкестігіне сынақтардан сәтті өткен жағдайда деректер сөресін интеграциялау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармағының 6) тармақшасы 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі осы бұйрықтың 4-т.сәйкес.
6) кейін "Салықтық әкімшілендірудің интеграцияланған жүйесі" ақпараттық жүйесіне жүктеу үшін XML форматына салық есептілігін айырбастау;
7) деректер сөресін салық салуға байланысты салық төлеушінің басқа жүйелерімен интеграциялау;

3) установление срока подготовки ответа на запрос и уведомление пользователей о наступлении срока ответа;
4) фиксацию даты и времени направления запроса и получения ответа на него.
Параграф 4. Размещение документов
12. Функционал "Размещение документов" обеспечивает настройку структуры папок в форме дерева каталогов (папок) с размещением документов в машиночитаемых форматах.
Параграф 5. Нормативно-справочная информация
13. Функционал "Нормативно-справочная информация" обеспечивает наличие нормативно-справочной информации в виде справочников, которые содержат расшифровки буквенно-цифровых кодов, сокращений и (или) аббревиатур, используемых в раскрытии пакета отчетности, в том числе информацию и отчеты по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения.
Параграф 6. Вспомогательные сервисы витрины данных
14. Функционал "Вспомогательные сервисы витрины данных" обеспечивает:
1) фильтрацию данных и поиска документов по их атрибутам;
2) обработку и хранение больших объемов данных, включая хранение документов и журналов событий в течение 5 (пяти) лет с даты начала проведения горизонтального мониторинга, раскрытие которых осуществлено через витрину данных;
3) защиту от внесения изменений в опубликованный пакет отчетности с обеспечением фиксации, подтверждающей отсутствие изменений в опубликованных версиях отчетности с доступом просмотра журнализации (логирования) по опубликованным пакетам отчетности;
4) проверку целостности информации при передаче данных из учетных систем налогоплательщика в витрину данных, их хранении, преобразовании и отображении в витрине данных;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) пункта 14 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с п. 4 настоящего приказа.
5) интеграцию витрины данных с информационными системами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (информационной системой интегрированная система налогового администрирования и информационной системой электронных счет-фактур), при условии успешного прохождения испытаний на соответствие единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий в Республике Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) пункта 14 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с п. 4 настоящего приказа.
6) конвертацию налоговой отчетности в формат XML (eXtensible Markup Language) для последующей загрузки в информационную систему "Интегрированная система налогового администрирования";
7) интеграцию витрины данных с другими системами налогоплательщика связанных с налогообложением;

8) веб-браузер арқылы қауіпсіз қол жеткізуді (веб-интерфейс);
9) навигация және экрандық мәзірлер, батырмалар және (немесе) белгішелер жиынтығы арқылы деректер сөресінің функционалын басқару;
10) пайдаланушылардың парақ саны көп есептермен жұмыс істеуін қамтамасыз ететін экрандық нысандардың болуын;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес деректер сөресін пайдаланушыға арналған оқшауланған интерфейстің болуын;
12) функционалды кеңейту және пысықтау мен дамыту мүмкіндігін қамтамасыз ететін деректер сөресі архитектурасының болуын қамтамасыз етуі тиіс.
3-тарау. Деректер сөресінің ақпараттық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
15. Деректер сөресінің ақпараттық қауіпсіздігі:
1) Қазақстан Республикасындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес келетін ақпараттық қауіпсіздік, құпиялық және деректер сөресіне қолжетімділікті;
2) қашықтықтан қол жеткізуді мына тәсілдердің бірімен ұсыну:
VPN арқылы (қорғалған арна бойынша);
VPN-сыз;
Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге де тәсілдермен;
3) мыналар:
логин және пароль;
SMS хабарлама және (немесе) токен;
биометриялық сәйкестендіру арқылы (Digital ID немесе Aitu Passport сервистері) (салық төлеушінің таңдауы бойынша) сәйкестендірудің болуын;
4) салық төлеушінің есепке алу және басқа да жүйелерінен деректер сөресіне деректерді беру кезінде мына:
SOAP (Simple Object Access Protocol);
ODATA (Open Data Protocol);
Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге де хаттамалардың бірін пайдалауды;
5) деректерді беру кезінде мына:
HTTPS (Hyper Text Transfer Protocol Secure);
TLS (Transport Layer Security);
өзге де, Қазақстан Республикасының ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес келетін;
6) резервтік көшіруді және деректер сөресінің жұмысында олардың тиісінше жұмыс істеуіне қауіп төндіретін жеке немесе сериялық түрде туындайтын ақаулар кезінде электрондық ақпараттық ресурстардың уақтылы өзекткедірілуін бақылауды;
7) апат немесе ақаулық болған жағдайда деректер сөресін қалпына келтірудің нысаналы уақытын;
8) резервтік сақтаудан ақпараттарды қалпына келтірудің нысаналы нүктесін;
9) SSL сертификаттарының болуын;
10) журналдаудың (логтаудың) болуын;
Журналдар деректер сөресі пайдалануға енгізілген күннен бастап кемінде 5 (бес) жыл сақталуы қажет;
11) журналдауды өзгерту, жою және өшіру құқықтарын қоспағанда, қол жеткізу құқықтарын 3 (үш) типті жұмыс орнына бөлу мүмкіндігімен:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің лауазымды адамы;
салық төлеушінің лауазымды тұлғасы;
деректер сөресінің әкімшісі рөлдік модельдің енгізілуін;

8) безопасный доступ посредством веб-браузера (веб-интерфейс);
9) навигацию и управление функционалом витрины данных с помощью набора экранных меню, кнопок и (или) значков;
10) наличие экранных форм, обеспечивающих работу пользователей с многостраничными отчетами;
11) наличие локализованного интерфейса для пользователей витрины данных;
12) наличие архитектуры витрины данных, обеспечивающей расширяемость, доработку и развитие функционала.
Глава 3. Требования к информационной безопасности витрины данных
15. Информационная безопасность витрины данных обеспечивает:
1) информационную безопасность, соответствующую единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий в Республике Казахстан, конфиденциальность и доступность витрины данных;
2) предоставление удаленного доступа одним из следующих способов:
посредством VPN (по защищенному каналу);
без VPN;
иным, не противоречащим законодательству Республики Казахстан в сфере информатизации;
3) наличие аутентификации посредством (по выбору налогоплательщика):
логина и пароля;
SMS сообщения и (или) токена;
биометрической идентификации;
4) использование при передаче данных из учетных и других систем налогоплательщика в витрину данных одного из следующих протоколов:
SOAP (Simple Object Access Protocol);
ODATA (Open Data Protocol);
иного, не противоречащего законодательству Республики Казахстан в сфере информатизации;
5) применение шифрования при передаче данных по одному из следующих методов:
HTTPS (Hyper Text Transfer Protocol Secure);
TLS (Transport Layer Security);
иного, соответствующего единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий в Республике Казахстан;
6) резервное копирование и контроль за своевременной актуализацией электронных информационных ресурсов, при отдельно или серийно возникающих сбоях в работе витрины данных, создающих угрозу их надлежащему функционированию;
7) целевое время восстановления витрины данных в случае аварии или сбоя;
8) целевую точку восстановления информации из резервного хранилища;
9) наличие SSL-сертификатов;
10) наличие журнализации (логирования);
Журнализацию (логирование) необходимо хранить не менее 5 (пяти) лет с даты ввода в эксплуатацию витрины данных;
11) установление ролевой модели, с разделением прав доступа на 3 (три) типа рабочих мест, за исключением прав на изменение, удаление и отключение журнализации (логирования):
должностного лица Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
должностного лица налогоплательщика;
администратора витрины данных;

12) деректер сөресінің резервтік көшірмесімен оның негізгі техникалық компоненттерінің таратылған үздіксіз жұмыс істейтін архитектурасының болуы қамтамасыз етуі тиіс.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
2-қосымша
Салықтық есептіліктің көрсеткіштерін ашып көрсетуге, сондай-ақ олардың салықтық, бухгалтерлік тіркелімдердің жəне салық салу объектілерін жəне (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысына қойылатын ең төменгі талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы салықтық есептіліктің көрсеткіштерін ашып көрсетуге, сондай-ақ олардың салықтық, бухгалтерлік тіркелімдердің жəне салық салу объектілерін жəне (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысына қойылатын ең төменгі талаптар (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес әзірленді.
2. Осы Талаптарда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) салық есептілігі көрсеткіштерін ашу – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне қашықтықтан қолжетімділікті бере отырып, салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша салық төлеушінің есептілік топтамасын деректер сөресінде орналастыру және жариялау;
2) есептілік топтамасы – деректер сөресінде жарияланған тиісті есепті салық кезеңі үшін салық немесе бюджетке төленетін төлемнің белгілі бір түрі бойынша құжаттамалар жиынтығы.
Есептілік топтамасы салық есептілігін және оның қосымшаларын, салық тіркелімдерін, оның ішінде жиынтық салық тіркелімдерді, талдамалық салық тіркелімдерін (бар болған жағдайда), бухгалтерлік есеп тіркелімдерін және (немесе) есепке алу жүйесінен автоматтандырылған түрде берілетін есептерді, құжаттардың электрондық карточкалары түріндегі бастапқы құжаттарды, сондай-ақ құжаттардың электрондық көшірмелерін, оның ішінде тиісті салық кезеңі үшін салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болған бастапқы құжаттың сканерленген машинада оқылатын түпнұсқаларының көшірмесін қамтиды;
3) есепке алу жүйесі – қаржылық, салықтық және өзге де есептілікті құру мақсатында салық төлеушінің активтері, міндеттемелері, капиталы, шаруашылық және өзге де операциялары туралы деректерді жинауға, тіркеуге, өңдеуге арналған ақпараттық жүйе;
4) drill-down (жоғарыдан төмен) – декларация жолдарының деңгейінен транзакция деңгейіне және бастапқы құжаттарға дейінгі ақпаратты иерархиялық ашу;

12) распределенную отказоустойчивую архитектуру витрины данных c наличием резервных экземпляров ключевых технических ее компонентов.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности, а также к их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности, а также к их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением (далее – Требования) разработаны в соответствии с частью четвертой пункта 2 статьи 147 Налогового кодекса Республики Казахстан.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Требованиях:
1) раскрытие показателей налоговой отчетности – размещение и публикация в витрине данных пакета отчетности налогоплательщика по налогам и платежам в бюджет с предоставлением удаленного доступа Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
2) пакет отчетности – совокупность документации по определенному виду налога или платежа в бюджет за соответствующий отчетный налоговый период, опубликованный в витрине данных.
Пакет отчетности включает в себя налоговую отчетность с приложениями, налоговые регистры, в том числе сводные налоговые регистры, аналитические налоговые регистры (при наличии), регистры бухгалтерского учета и (или) отчеты, подлежащие автоматизированной передаче из учетной системы, первичные документы в виде электронных карточек документов, а также электронные копии документов, в том числе сканированные машиночитаемые копии оригиналов первичных документов, служащие основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением за соответствующий налоговый период;
3) учетная система – информационная система для сбора, регистрации, обработки данных об активах, обязательствах, капитале, хозяйственных и других операциях налогоплательщика с целью составления финансовой, налоговой и иной отчетности;
4) drill-down (сверху-вниз) – иерархическое раскрытие информации от уровня строк декларации до уровня транзакции и первичных документов;

5) drill-up (төменнен жоғары) – транзакциялар мен бастапқы құжаттар деңгейінен декларация жолының деңгейіне дейінгі ақпаратты иерархиялық ашу.
2-тарау. 4 деңгей бойынша деректер сөресінде салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар
3. Талаптар мынадай салық есептілігі бойынша (бұдан әрі – нысан) (drill – down) және кері (drill – up) 4 деңгей бойынша көзделген:
1) осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша (100.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
2) осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес бейрезиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есептеу бойынша (101.04 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
3) осы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы және үстеме пайдаға салынатын салық бойынша (150.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
4) осы Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша (300.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
5) осы Талаптарға 5-қосымшаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, пайдалы қазбаларды өндіру салығы, экспортқа рента салығы, тарихи шығындарды өтеу жөніндегі төлем және қатты пайдалы қазбаларға арналған роялти бойынша (590.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар.
4. Салық төлеуші ашудың мына деңгейлеріне сәйкес деректер сөресінде салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуды жүзеге асырады:
1) ашудың бірінші деңгейі (1 – деңгей) – қосымшалары бар салық есептілігі;
2) ашудың екінші деңгейі (2 – деңгей) – салық тіркелімдері, оның ішінде жиынтық салық тіркелімдері, талдамалық салық тіркелімдері (бар болса);
3) ашудың үшінші деңгейі (3 – деңгей) – салық төлеушінің есепке алу жүйесінде қалыптастырылатын бухгалтерлік есеп тіркелімдері және (немесе) есептер;
4) тиісті салықтық кезең үшін салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болған ашудың төрт деңгейі (4 деңгей) – құжаттардың электрондық карточкалары түріндегі бастапқы құжаттар, сондай-ақ құжаттардың электрондық көшірмелері, оның ішінде бастапқы құжаттар түпнұсқасының сканерленген машинада оқылатын көшірмелері.
Салықтың немесе бюджетке төленетін төлемнің белгілі бір түрі бойынша салық есептілігінің көрсеткіштерін ашудың 4 деңгейі көзделген жағдайларда, есептілік топтамасы осы тармақпен айқындалған ашудың 4 деңгейін қамтиды.
Салықтың немесе бюджетке төленетін төлемнің белгілі бір түрі бойынша ашудың 2 деңгейі бойынша салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын талап көзделген жағдайларда, есептілік топтамасы осы тармақпен айқындалған ашудың бірінші және екінші деңгейін қамтиды. Осы тармақпен айқындалған ашудың үшінші және төртінші деңгейінің деректерін ашу Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің сұрау салуы бойынша жүзеге асырылады.

5) drill-up (снизу-вверх) – иерархическое раскрытие информации от уровня транзакций и первичных документов до уровня строки декларации.
Глава 2. Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности в витрине данных по 4 уровням
3. Требования к раскрытию показателей налоговой отчетности (далее – форма) предусмотрены по 4 уровням drill-down (сверху-вниз) и обратно drill-up (снизу-вверх):
1) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 1 к настоящим Требованиям;
2) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по расчету по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04), согласно приложению 2 к настоящим Требованиям;
3) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль (форма 150.00) согласно приложению 3 к настоящим Требованиям;
4) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) согласно приложению 4 к настоящим Требованиям;
5) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по налогу на добычу полезных ископаемых, рентному налогу на экспорт, платежу по возмещению исторических затрат и роялти на твердые полезные ископаемые, за исключением общераспространенных полезных ископаемых (форма 590.00) согласно приложению 5 к настоящим Требованиям.
4. Налогоплательщик осуществляет раскрытие показателей налоговой отчетности в витрине данных в соответствии со следующими уровнями раскрытия:
1) первый уровень раскрытия (уровень 1) – налоговая отчетность с приложениями;
2) второй уровень раскрытия (уровень 2) – налоговые регистры, в том числе сводные налоговые регистры, аналитические налоговые регистры (при наличии);
3) третий уровень раскрытия (уровень 3) – регистры бухгалтерского учета и (или) отчеты, формируемые в учетной системе налогоплательщика;
4) четвертый уровень раскрытия (уровень 4) – первичные документы в виде электронных карточек документов, а также электронные копии документов, в том числе сканированные машиночитаемые копии оригиналов первичных документов, служащие основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением за соответствующий налоговый период.
В случаях, когда по определенному виду налога или платежу в бюджет предусмотрено требование к раскрытию показателей налоговой отчетности по 4 уровням раскрытия, пакет отчетности включает в себя 4 уровня раскрытия, определенных настоящим пунктом.
В случаях, когда по определенному виду налога или платежу в бюджет предусмотрено требование к раскрытию показателей налоговой отчетности по 2 уровням раскрытия, пакет отчетности включает в себя первый и второй уровни раскрытия, определенных настоящим пунктом. Раскрытие данных третьего и четвертого уровней раскрытия, определенных настоящим пунктом, осуществляется по запросу Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.

5. Аталған деңгейлердің әрқайсысы бойынша ашуды іске асыру үшін осы Талаптарға 1, 2, 3, 4 және 5-қосымша пайдаланылады.
Осы Талаптардың 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларының 7-бағанында "Міндетті" деген сөзбен "Әрбір салық және бюджетке төленетін төлем бойынша ашудың 4 (төрт) деңгейі бойынша есептілік топтамасын жариялау мен ашу және олардың өзара байланысы" деректер сөресінің функционалында міндетті түрде орналастыруға жататын бастапқы құжаттарды ашу тәсілі көрсетіледі.
Осы Талаптардың 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларының 6, 7 және 8-бағанында "Рұқсат етілген" деген сөзбен бастапқы құжаттар салық төлеушінің таңдауы бойынша "Құжаттарды орналастыру", "Әрбір салық және бюджетке төленетін төлем бойынша ашудың 4 (төрт) деңгейі бойынша есептілік топтамасын жариялау мен ашу және олардың өзара байланысы" және "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасында ақпарат және құжаттар алмасу" деректер сөресінің функционалдарында таңдау бойынша дербес орналастырылады.
6. Осы талаптарда белгіленген функционалдық сәйкестігі сақталған жағдайда, салық тіркелімі және бухгалтерлік есеп тіркелімі көрсеткіштерінің өзге де атауларын деректер сөресінде пайдалануға жол беріледі. Көрсетілген регистрлер көрсеткіштерінің реттілігін салық төлеуші дербес айқындайды.
Салық төлеуші салық есептілігін ашу үшін қажетті қосымша көрсеткіштерді іске асыра алады.
Салық төлеуші салық есептілігінің, салықтық және бухгалтерлік тіркелімдердің, сондай-ақ бастапқы құжаттардың көрсеткіштерін осы Талаптарға және жүзеге асырылатын қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып ашады. Егер салық есептілігінің, салықтық және бухгалтерлік тіркелімдердің, сондай-ақ бастапқы құжаттардың жекелеген көрсеткіштері нақты шаруашылық операцияларына және (немесе) салық төлеушінің қызметіне қолданылмаса, олардың қолданылмау себептері мен тиісті негіздемелері Деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтінішті беру және қарау қағидаларының 5, 6 және 7-қосымшасында көзделген салықтық, бухгалтерлік тіркелімдер мен бастапқы құжаттардың көрсеткіштерін ашудың сипаттамасы бойынша нысандарда көрсетіледі.
3-тарау. 2 деңгей бойынша деректер сөресінде салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар
7. 2-ші деңгей бойынша салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар:
1) осы Талаптарға 6-қосымшаға сәйкес декларация тапсырылғаннан кейін төленуге жататын корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеу бойынша (101.02 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;

5. Для реализации раскрытия по каждому из указанных уровней используются приложения 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящим Требованиям.
В графе 7 приложений 1, 2, 3, 4 и 5 настоящих Требований со словом "Обязательно", указывается способ раскрытия первичных документов, подлежащих обязательному размещению в функционале витрины данных "Публикация и раскрытие пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по 4 (четырем) уровням раскрытия и их взаимосвязям".
В графах 6, 7 и 8 приложений 1, 2, 3, 4 и 5 настоящих Требований со словом "Допустимо" первичные документы размещаются самостоятельно по выбору налогоплательщика в функционалах витрины данных "Размещение документов", "Публикация и раскрытие пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по 4 (четырем) уровням раскрытия и их взаимосвязям" и "Обмен информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком".
6. Допускается использование иных наименований показателей налогового регистра и регистра бухгалтерского учҰта в витрине данных, при условии сохранения их функционального соответствия, установленного настоящими Требованиями. Последовательность показателей указанных регистров, налогоплательщиком определяется самостоятельно.
Налогоплательщик вправе реализовать дополнительные показатели необходимые для раскрытия налоговой отчетности.
Налогоплательщик раскрывает показатели налоговой отчетности, налоговых и бухгалтерских регистров, а также первичных документов в соответствии с настоящими Требованиями, с учетом специфики осуществляемой деятельности. В случае, если отдельные показатели налоговой отчетности, налоговых и бухгалтерских регистров, а также первичных документов не применимы к конкретной хозяйственной операции и (или) к деятельности налогоплательщика, указываются причины их неприменимости с приведением соответствующего обоснования в формах по описанию раскрытия показателей налоговых, бухгалтерских регистров и первичных документов предусмотренных, приложениями 5, 6 и 7 к Правилам подачи и рассмотрения заявления об участии в горизонтальном мониторинге.
Глава 3. Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности в витрине данных по 2 уровням
7. Требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по 2 уровням:
1) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по расчету суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате после сдачи декларации (форма 101.02) согласно приложению 6 к настоящим Требованиям;

2) осы Талаптарға 7-қосымшаға сәйкес резиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығы бойынша есептеу бойынша (101.03 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
3) осы Талаптарға 8-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша (200.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
4) осы Талаптарға 9-қосымшаға сәйкес тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша (328.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
5) осы Талаптарға 10-қосымшаға сәйкес акциз бойынша (400.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
6) осы Талаптарға 11-қосымшаға сәйкес қол қою бонусы және коммерциялық анықтау бонусы бойынша (510.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
7) осы Талаптарға 12-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалануға балама салық бойынша (600.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
8) осы Талаптарға 13-қосымшаға сәйкес көлік құралдарына салынатын салық, жер салығы және мүлік салығы бойынша (700.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
9) осы Талаптарға 14-қосымшаға сәйкес мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер (701.01 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
10) осы Талаптарға 15-қосымшаға сәйкес жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдердің сомалар есебі бойынша (851.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
11) осы Талаптарға 16-қосымшаға сәйкес жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша (860.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар;
12) осы Талаптарға 17-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша (870.00 – нысан) салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар.
8. Салық төлеуші осы Талаптарға 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-қосымшаға сәйкес 2 деңгей бойынша деректер сөресінде салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуды жүзеге асырады.
9. Осы талаптарда белгіленген функционалдық сәйкестігі сақталған жағдайда, деректер сөресінде салық тіркелімі көрсеткіштерінің өзге де атауларын пайдалануға жол беріледі. Салық тіркелімі көрсеткіштерінің реттілігін салық төлеуші дербес айқындайды.
Салық төлеуші салық есептілігін ашу үшін қажетті қосымша көрсеткіштерді іске асыра алады.

2) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по расчету по корпоративному подоходному налогу, удержанного у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03), согласно приложению 7 к настоящим Требованиям;
3) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00) согласно приложению 8 к настоящим Требованиям;
4) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00) согласно приложению 9 к настоящим Требованиям;
5) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по акцизу (форма 400.00) согласно приложению 10 к настоящим Требованиям;
6) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по подписному бонусу (форма 510.00) согласно приложению 11 к настоящим Требованиям;
7) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по альтернативному налогу на недропользование (форма 600.00) согласно приложению 12 к настоящим Требованиям;
8) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 13 к настоящим Требованиям;
9) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по расчету текущих платежей по налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 14 к настоящим Требованиям;
10) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по расчету сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками (форма 851.00) согласно приложению 15 к настоящим Требованиям;
11) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00) согласно приложению 16 к настоящим Требованиям;
12) Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по плате за негативное воздействие на окружающую среду (форма 870.00) согласно приложению 17 к настоящим Требованиям.
8. Налогоплательщик осуществляет раскрытие показателей налоговой отчетности в витрине данных по 2 уровням согласно приложениям 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 к настоящим Требованиям.
9. Допускается использование иных наименований показателей налогового регистра в витрине данных, при условии сохранения их функционального соответствия, установленного настоящими Требованиями. Последовательность показателей налогового регистра, налогоплательщиком определяется самостоятельно.
Налогоплательщик вправе реализовать дополнительные показатели необходимые для раскрытия налоговой отчетности.

10. Салық төлеуші осы тарауда көзделген нысандар бойынша салықтық есептілік көрсеткіштерін 4 деңгейде дербес ашуға құқылы. Бұл ретте бухгалтерлік есептің тіркелімдерін және (немесе) есептік жүйеде қалыптастырылатын есептерді, сондай-ақ бастапқы құжаттарды деректер сөресінің функционалдарында орналастыру тәсілдерін салық төлеуші Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен келісу бойынша дербес айқындайды.
Салық есептілігі көрсеткіштерін
ашуға, сондай-ақ олардың
салықтық, бухгалтерлік
тіркелімдерінің және салық салу
объектілерін және (немесе)
салық салуға байланысты
объектілерді айқындау үшін
негіз болып табылатын өзге де
құжаттардың көрсеткіштерімен
өзара байланыстарына
қойылатын ең төменгі
талаптарға 1-қосымша
Нысан

10. Налогоплательщик вправе самостоятельно раскрыть показатели налоговой отчетности по формам, указанным в настоящей главе по 4 уровням. При этом регистры бухгалтерского учета и (или) отчеты, формируемые в учетной системе, а также способы размещения первичных документов в функционалах витрины данных определяются налогоплательщиком самостоятельно по согласованию с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Приложение 1
к Минимальным требованиям
к раскрытию показателей
налоговой отчетности, а также
к их взаимосвязям
с показателями налоговых,
бухгалтерских регистров
и иных документов, являющихся
основанием для определения
объектов налогообложения
и (или) объектов, связанных
с налогообложением
Форма

723.
Салық кезеңінде шегерімге жатқызылған преференция объектісінің (негізгі құралдың) және (немесе) реконструкциялауға, жаңғыртуға арналған шығыстардың құны
724.
Преференция объектісінің (негізгі құралдың) және (немесе) реконструкциялауға, жаңғыртуға арналған шығыстардың қалдық құны
725.
Қосымша көрсеткіштер
726.
Резервтік қорларға аударымдар бойынша шегерімдер: банктерде орналастырылған корреспонденттік шоттардағы қалдықтарды қоса алғанда, депозиттер; банктер мен клиенттерге берілген кредиттерді (қаржы лизингін қоспағанда); құжаттамалық есептер мен кепілдіктер бойынша дебиторлық берешек; шығарылған немесе расталған кепілдіктер бойынша өтелмеген аккредитивтер бойынша шартты міндеттемелер
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Резервтік қорларға аудару фактісін растайтын құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген

723.
Стоимость объекта преференции (основного средства), и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию, отнесенные на вычеты в налоговом периоде
724.
Остаточная стоимость объекта преференции (основного средства), и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию
725.
Дополниельные показатели
726.
Вычеты по отчислениям в резервные фонды: депозитов, включая остатки на корреспондентских счетах, размещенных в банках; кредитов (за исключением финансового лизинга), предоставленных банкам и клиентам; дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям; условных обязательств по непокрытым аккредитивам, выпущенным или подтвержденным гарантиям
Балансовая единица
Балансовая единица
Документы, подтверждающие факт отчисления в резервные фонды
допустимо
допустимо
допустимо

761.
Салық кезеңі үшін полигондарды тарату қорына аударымдар сомасы
БЕ алу шоты
Шаруашылық операциялар жасалғанын растайтын басқа құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
762.
Полигондарды тарату қорында жинақталған аударымдар сомасы
БЕ алу шотының атауы
763.
Полигондарды тарату қорының қаражатын қоспағанда салық кезеңі ішінде полигондарды жоюға арналған нақты шығыстар сомасы
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі

761.
Сумма отчислений в ликвидационный фонд полигонов за налоговый период
Счет БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
762.
Сумма накопленных отчислений в ликвидационном фонде полигонов
Наименование счета БУ
763.
Сумма фактических расходов на ликвидацию полигонов в течении налогового периода за исключением средств ликвидационного фонда полигонов
Номер корреспондирующего счета БУ

808.
Контрагенттің атауы
Контрагенттің атауы
809.
Контрагенттің ЖСН / БСН
Контрагенттің ЖСН / БСН
810.
Нақты шығыстар сомасы
Шарт нөмірі
811.
Шегерімге жатқызуға жататын сома
Шарт күні
812.
Қосымша көрсеткіштер
Сомасы
813.
ШПБО коды
814.
ШПБО атауы
815.
Қосымша көрсеткіштер
816.
Бағамдық айырма бойынша шегерім
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
817.
Бухгалтерлік есеп шотының нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Депозиттік шот бойынша үзінді көшірме
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген

808.
Наименование контрагента
Наименование контрагента
809.
ИИН/БИН контрагента
ИИН/БИН контрагента
810.
Сумма фактических расходов
Номер договора
811.
Сумма, подлежащая отнесению на вычеты
Дата договора
812.
Дополнительные показатели
Сумма
813.
МВЗ
814.
Наименование МВЗ
815.
Дополнительные показатели
816.
Вычет по курсовой разнице
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
817.
Номер счета БУ
Номер системного документа
Выписка по депозитному счету
допустимо
допустимо
допустимо

934.
Шарт күні
935.
ШПБО коды
936.
ШПБО атауы
937.
Қосымша көрсеткіштер
938.
Трансферттік баға туралы Заңға сәйкес кірістерді түзету
Тіркелімдердің форматын салық төлеуші қызметтің ерекшелігін ескере отырып ұсынады
Тіркелімдердің форматын салық төлеуші қызметтің ерекшелігін ескере отырып ұсынады
939.
Трансферттік баға туралы Заңға сәйкес шегерімдерді түзету
Тіркелімдердің форматын салық төлеуші қызметтің ерекшелігін ескере отырып ұсынады
Тіркелімдердің форматын салық төлеуші қызметтің ерекшелігін ескере отырып ұсынады

934.
Дата договора
935.
МВЗ
936.
Наименование МВЗ
937.
Дополнительные показатели
938.
Корректировка доходов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании
Формат регистров предоставляется налогоплательщиком с учетом специфики деятельности
Формат регистров предоставляется налогоплательщиком с учетом специфики деятельности
939.
Корректировка вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании
Формат регистров предоставляется налогоплательщиком с учетом специфики деятельности
Формат регистров предоставляется налогоплательщиком с учетом специфики деятельности

978.
Ұлттық валютада есепке жатқызуға жататын шетелдік табыс салығының сомасы
979.
Қазақстан Республикасындағы көздерден ұлттық валютадағы кірістер
980.
Төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығы
981.
Барлығы Ұлттық валютада салық салынатын қаржылық пайда
982.
Барлығы Есепке жатқызуға жататын шетел салығының шетел валютасындағы сомасы
983.
Барлығы Қазақстан Республикасындағы көздерден ұлттық валютадағы кірістер

978.
Сумма иностранного налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет, в национальной валюте
979.
Доходы из источников в Республике Казахстан в национальной валюте
980.
Корпоративный подоходный налог, удержанный у источника выплаты
981.
Итого Финансовая прибыль, подлежащая налогообложению в национальной валюте
982.
Итого Сумма иностранного налога, подлежащая отнесению в зачет, в иностранной валюте
983.
Итого Доходы из источников в Республике Казахстан в национальной валюте

984.
Барлығы Төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығы
985.
Қосымша көрсеткіштер
Ескертпе:
"№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
"Салық есептілігі жолында ашылуға жататын мәліметтер" деген 2-бағанда салық есептілігі нысанының жолдарын ашатын мәліметтер көрсетіледі;
"Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері" деген 3-бағанда салық есептілігі нысанының тиісті жолының салықтық есепке алу тіркелімін ашу үшін қажетті расталатын көрсеткіштердің ең төмен тізбесі толтырылады;
"Салық есептілігін ашатын бухгалтерлік есеп тіркелімінің көрсеткіштері" деген 4-бағанда салық есептілігі нысанының тиісті жолының бухгалтерлік тіркелімінің деректерін ашу үшін қажетті расталатын көрсеткіштердің ең төмен тізбесі толтырылады;
"Ашылуға жататын бастапқы құжаттар" деген 5-бағанда салық есептілігінің тиісті жолын ашатын салық және бухгалтерлік тіркелімдердің деректерін растау үшін қажетті деректердің сөресінде ашылуға жататын бастапқы құжаттар түрлерінің ең төмен тізбесі толтырылады;
"Құжаттарды орналастыру жөніндегі деректер сөресінің функционалы", "Ашудың төрт деңгейі және олардың өзара байланысы бойынша әрбір салық және бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын жариялау және ашу жөніндегі деректер сөресінің функционалы", "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасындағы ақпарат және құжаттар алмасу жөніндегі деректер сөресінің функционалы" деген 6, 7 және 8-бағандарда бастапқы құжаттарды ашу тәсілін көрсетіледі;
"Құжаттарды орналастыру бойынша деректер сөресінің функционалы" деген 6-бағанда тиісті бастапқы құжат деректер сөресінің "Құжаттарды орналастыру" бөлімінде ашылуға жататыны көрсетіледі;
"Ашудың төрт деңгейі және олардың өзара байланысы бойынша әрбір салық және бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын жариялау және ашу жөніндегі деректер сөресінің функционалы" деген 7-бағанда ашудың 4 деңгейінде салықтар және міндетті төлемдер бойынша есептілік жолын ашатын бастапқы құжат көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасындағы ақпарат және құжаттар алмасу жөніндегі деректер сөресінің функционалы" деген 8-бағанда құжат Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеушісі арасындағы ақпарат және құжаттар алмасу жөніндегі функционал арқылы ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде тиісті сұрау салу бойынша деректер сөресі арқылы ұсынылуы мүмкін екендігі көрсетіледі.
Аббревиатураларды ашып жазу:
Баланстық бірлік – заңды тұлға немесе заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі (көрсеткіш есеп жүйесінде көрсетілетін екі және одан да көп баланстық бірліктер болған жағдайда толтырылуға тиіс);
ДС – деректер сөресі;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
БЕ – бухгалтерлік есеп;
Дт/Кт – Дебет/Кредит;
КТС – корпоративтік табыс салығы;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
ТЖҚ – тауарлар, жұмыстар, қызметтер;
ПТО – пайда туындау орны;
ШПБО – шығындардың пайда болу орны;
НҚЖ – негізгі құралдардың жіктеуіші;
ТА – тіркелген активтер;
ТМЗ – тауар-материалдық запастар;
ҰМА – ұзақ мерзімді активтер;
МӘСҚ – мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры;
ӘМСҚ – әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры;
ЖбМЗЖ – жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары.
Салық есептілігі көрсеткіштерін
ашуға, сондай-ақ олардың
салықтық, бухгалтерлік
тіркелімдерінің және салық салу
объектілерін және (немесе)
салық салуға байланысты
объектілерді айқындау үшін
негіз болып табылатын өзге де
құжаттардың көрсеткіштерімен
өзара байланыстарына
қойылатын ең төменгі
талаптарға 2-қосымша
Нысан

984.
Итого Корпоративный подоходный налог, удержанный у источника выплаты
985.
Дополнительные показатели
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Сведения, подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности" указываются сведения раскрывающие строки формы налоговой отчетности;
в графе 3 "Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность" заполняется минимальный перечень подтверждаемых показателей, необходимых для раскрытия регистра налогового учета соответствующей строки формы налоговой отчетности;
в графе 4 "Показатели регистра бухгалтерского учета, раскрывающие налоговую отчетность" заполняется минимальный перечень подтверждаемых показателей, необходимых для раскрытия данных бухгалтерского регистра соответствующей строки формы налоговой отчетности;
в графе 5 "Первичные документы, подлежащие раскрытию" заполняется минимальный перечень видов первичных документов, подлежащих раскрытию в витрине данных, необходимых для подтверждения данных налоговых и бухгалтерских регистров, раскрывающих соответствующую строку налоговой отчетности;
в графах 6, 7 и 8 "Функционал витрины данных по размещению документов", "Функционал витрины данных по публикации и раскрытию пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по четырем уровням раскрытия и их взаимосвязям", "Функционал витрины данных по обмену информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком" указывается способ раскрытия первичных документов;
в графе 6 "Функционал витрины данных по размещению документов" указывается, что соответствующий первичный документ подлежит раскрытию в разделе "Размещение документов" витрины данных;
в графе 7 "Функционал витрины данных по публикации и раскрытию пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по четырем уровням раскрытия и их взаимосвязям" указывается первичный документ, раскрывающий строку отчетности по налогам и обязательным платежам на 4 уровне раскрытия;
в графе 8 "Функционал витрины данных по обмену информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком" указывается, что документ предоставляется по соответствующему запросу в рамках информационного взаимодействия посредством функционала витрины данных по обмену информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком.
Расшифровка аббревиатур:
Балансовая единица – юридическое лицо или структурное подразделение юридического лица (показатель подлежит заполнению, в случае наличия двух и более балансовых единиц, отражаемых в учетной системе).
ВД – витрина данных;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер;
БУ – бухгалтерский учет;
Дт/Кт – Дебет/Кредит;
КПН – корпоративный подоходный налог;
НДС – налог на добавленную стоимость;
ТРУ – товары, работы, услуги;
МВП – место возникновения прибыли;
МВЗ – место возникновения затрат;
КОФ – классификатор основных фондов;
ФА – фиксированные активы;
ТМЗ – товарно-материальные запасы;
ДА – долгосрочные активы;
ГФСС – государственный фонд социального страхования;
ФСМС – фонд социального медицинского страхования;
ОПВР – обязательные пенсионные взносы работодателя.
Приложение 2
к Минимальным требованиям
к раскрытию показателей
налоговой отчетности, а также
к их взаимосвязям
с показателями налоговых,
бухгалтерских регистров
и иных документов, являющихся
основанием для определения
объектов налогообложения
и (или) объектов,
связанных с налогообложением
Форма

Бейрезиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігінің (101.04-нысан) көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар
1-деңгей
2-деңгей
3-деңгей
4-деңгей
Салық есептілігі жолында ашылуға жататын мәліметтер
Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері
Салық есептілігін ашатын бухгалтерлік есеп тіркелімінің көрсеткіштері
Ашылуға жататын бастапқы құжаттар
ДС-де бастапқы құжаттарды ашу тәсілдері
Құжаттарды орналастыру бойынша ДС-нің функционалы
Ашудың төрт деңгейі және олардың өзара байланысы бойынша әрбір салық және бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын жариялау және ашу жөніндегі ДС-нің функционалы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасында ақпарат және құжаттар алмасу жөніндегі ДС-нің функционалы
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Есептелген және төленген кірістер сомасы
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Бейрезидент-контрагентпен шарт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
2.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Бейрезидент-контрагенттің жұмыстарды орындағаны, қызметтер көрсеткені үшін ақы төлегенін растайтын бастапқы құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
3.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
Контрагент-бейрезидентің жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету фактісін растайтын бастапқы құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
4.
Кіріс алушы шетелдік заңды тұлғаның атауы
БЕ шоты
Халықаралық шарт ережелерін қолдану үшін контрагент-бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
5.
Резиденттік ел коды
БЕ шотының атауы
Төлем көзінде корпоративтік табыс салығын есептеумен байланысты басқа құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
6.
Шетелдік заңды тұлғаның резидент еліндегі салықтық тіркеу нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Шаруашылық операциялардың жасалғанын растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
7.
Кіріс түрінің коды
БЕ корреспонденттік шотының атауы
8.
Келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні
Дт/Кт нндикаторы
9.
Есептелген және төленген кіріс сомасы
Жазба күні
10.
Салық мөлшерлемесі (%)
Кіріс алушы шетелдік заңды тұлғаның атауы
11.
Есептелген және төленген кірістерден алынған салық сомасы
Есептелген кіріс сомасы
12.
Шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ төленбеген кірістерден алынатын сомасы
Төленген кіріс сомасы
13.
Кірістерді төлеу немесе артық төленген жағдайда кірісті есептеу күні
Қосымша көрсеткіштер
14.
Кірістерді төлеу күні немесе артық төлем болған жағдайда кірісті есептеу күнгі айырбастау бағамы
15.
Шегерімге жатқызылған бейрезиденттердің есептелген, бірақ төленбеген кірістерінен алынатын салық сомасы
16.
Кірістер сомасы
17.
Есептелген кірістерден алынатын табыс салығының сомасы
18.
Халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстаудан босатылған есептелген (төленген) кірістердің сомасы
19.
Халықаралық шарт түрінің коды
20.
Халықаралық шарттың атауы
21.
Халықаралық шарт жасалған елдің коды
22.
Салық салуға жатпайтын Қазақстан Республикасы көздерінен түсетін кірістер сомасы
23.
Қосымша көрсеткіштер
24.
Есептелген және төленген табыс салығының сомасы
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Бейрезидент-контрагентпен шарт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
25.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Бейрезидент-контрагенттің жұмыстарды орындағаны, қызметтер көрсеткені үшін ақы төлегенін растайтын бастапқы құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
26.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
Контрагент-бейрезидентің жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету фактісін растайтын бастапқы құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
27.
Кіріс алушы шетелдік заңды тұлғаның атауы
БЕ шоты
Халықаралық шарт ережелерін қолдану үшін контрагент-бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
28.
Резиденттік ел коды
БЕ шотының атауы
Төлем көзінде корпоративтік табыс салығын есептеумен байланысты басқа құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
29.
Шетелдік заңды тұлғаның резидент еліндегі салықтық тіркеу нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Шаруашылық операциялардың жасалғанын растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
30.
Кіріс түрінің коды
БЕ корреспонденттік шотының атауы
31.
Келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні
Дт/Кт нндикаторы
32.
Есептелген және төленген кіріс сомасы
Жазба күні
33.
Салық мөлшерлемесі (%)
Кіріс алушы шетелдік заңды тұлғаның атауы
34.
Есептелген және төленген кірістерден алынған салық сомасы
Есептелген кіріс сомасы
35.
Шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ төленбеген кірістерден алынатын сомасы
Төленген кіріс сомасы
36.
Кірістерді төлеу немесе артық төленген жағдайда кірісті есептеу күні
Қосымша көрсеткіштер
37.
Кірістерді төлеу күні немесе артық төлем болған жағдайда кірісті есептеу күнгі айырбастау бағамы
38.
Шегерімге жатқызылған бейрезиденттердің есептелген, бірақ төленбеген кірістерінен алынатын салық сомасы
39.
Кірістер сомасы
40.
Есептелген кірістерден алынатын табыс салығының сомасы
41.
Халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстаудан босатылған есептелген (төленген) кірістердің сомасы
42.
Халықаралық шарт түрінің коды
43.
Халықаралық шарттың атауы
44.
Халықаралық шарт жасалған елдің коды
45.
Салық салуға жатпайтын Қазақстан Республикасы көздерінен түсетін кірістер сомасы
46.
Қосымша көрсеткіштер
47.
Салық агенті шегерімге жатқызған бейрезиденттің есептелген, бірақ төленбеген кірістерінің сомасы:
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Бейрезидент-контрагентпен шарт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
48.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Бейрезидент-контрагенттің жұмыстарды орындағаны, қызметтер көрсеткені үшін ақы төлегенін растайтын бастапқы құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
49.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
Контрагент-бейрезидентің жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету фактісін растайтын бастапқы құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
50.
Кіріс алушы шетелдік заңды тұлғаның атауы
БЕ шоты
Халықаралық шарт ережелерін қолдану үшін контрагент-бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
51.
Резиденттік ел коды
БЕ шотының атауы
Төлем көзінде корпоративтік табыс салығын есептеумен байланысты басқа құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
52.
Шетелдік заңды тұлғаның резидент еліндегі салықтық тіркеу нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Шаруашылық операциялардың жасалғанын растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
53.
Кіріс түрінің коды
БЕ корреспонденттік шотының атауы
54.
Келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні
Дт/Кт нндикаторы
55.
Есептелген және төленген кіріс сомасы
Жазба күні
56.
Салық мөлшерлемесі (%)
Кіріс алушы шетелдік заңды тұлғаның атауы
57.
Есептелген және төленген кірістерден алынған салық сомасы
Есептелген кіріс сомасы
58.
Шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ төленбеген кірістерден алынатын сомасы
Төленген кіріс сомасы
59.
Кірістерді төлеу немесе артық төленген жағдайда кірісті есептеу күні
Қосымша көрсеткіштер
60.
Кірістерді төлеу күні немесе артық төлем болған жағдайда кірісті есептеу күнгі айырбастау бағамы
61.
Шегерімге жатқызылған бейрезиденттер есептелген, бірақ төленбеген кірістерінен алынатын салық сомасы
62.
Кірістер сомасы
63.
Есептелген кірістерден алынатын табыс салығының сомасы
64.
Халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстаудан босатылған есептелген (төленген) кірістердің сомасы
65.
Халықаралық шарт түрінің коды
66.
Халықаралық шарттың атауы
67.
Халықаралық шарт жасалған елдің коды
68.
Салық салуға жатпайтын Қазақстан Республикасы көздерінен түсетін кірістер сомасы
69.
Қосымша көрсеткіштер
70.
Салық агенті шегерімге жатқызған бейрезиденттің есептелген, бірақ төленбеген кірістерінен алынатын табыс салығының сомасы:
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Бейрезидент-контрагентпен шарт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
71.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Бейрезидент-контрагенттің жұмыстарды орындағаны, қызметтер көрсеткені үшін ақы төлегенін растайтын бастапқы құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
72.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
Контрагент-бейрезидентің жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету фактісін растайтын бастапқы құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
73.
Кіріс алушы шетелдік заңды тұлғаның атауы
БЕ шоты
Халықаралық шарт ережелерін қолдану үшін контрагент-бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
74.
Резиденттік ел коды
БЕ шотының атауы
Төлем көзінде корпоративтік табыс салығын есептеумен байланысты басқа құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
75.
Шетелдік заңды тұлғаның резидент еліндегі салықтық тіркеу нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Шаруашылық операциялардың жасалғанын растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
76.
Кіріс түрінің коды
БЕ корреспонденттік шотының атауы
77.
Келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні
Дт/Кт нндикаторы
78.
Есептелген және төленген кіріс сомасы
Жазба күні
79.
Салық мөлшерлемесі (%)
Кіріс алушы шетелдік заңды тұлғаның атауы
80.
Есептелген және төленген кірістерден алынған салық сомасы
Есептелген кіріс сомасы
81.
Шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ төленбеген кірістерден алынатын сомасы
Төленген кіріс сомасы
82.
Кірістерді төлеу немесе артық төленген жағдайда кірісті есептеу күні
Қосымша көрсеткіштер
83.
Кірістерді төлеу күні немесе артық төлем болған жағдайда кірісті есептеу күнгі айырбастау бағамы
84.
Шегерімге жатқызылған, бейрезиденттерге есептелген, бірақ төленбеген кірістерінен алынатын салық сомасы
85.
Кірістер сомасы
86.
Есептелген кірістерден алынатын табыс салығының сомасы
87.
Халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстаудан босатылған есептелген (төленген) кірістердің сомасы
88.
Халықаралық шарт түрінің коды
89.
Халықаралық шарттың атауы
90.
Халықаралық шарт жасалған елдің коды
91.
Салық салуға жатпайтын Қазақстан Республикасы көздерінен түсетін кірістер сомасы
92.
Қосымша көрсеткіштер
Ескертпе:
"№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
"Салық есептілігі жолында ашылуға жататын мәліметтер" деген 2-бағанда салық есептілігі нысанының жолдарын ашатын мәліметтер көрсетіледі;
"Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері" деген 3-бағанда салық есептілігі нысанының тиісті жолының салықтық есепке алу тіркелімін ашу үшін қажетті расталатын көрсеткіштердің ең төмен тізбесі толтырылады;
"Салық есептілігін ашатын бухгалтерлік есеп тіркелімінің көрсеткіштері" деген 4-бағанда салық есептілігі нысанының тиісті жолының бухгалтерлік тіркелімінің деректерін ашу үшін қажетті расталатын көрсеткіштердің ең төмен тізбесі толтырылады;
"Ашылуға жататын бастапқы құжаттар" деген 5-бағанда салық есептілігінің тиісті жолын ашатын салық және бухгалтерлік тіркелімдердің деректерін растау үшін қажетті деректердің сөресінде ашылуға жататын бастапқы құжаттар түрлерінің ең төмен тізбесі толтырылады;

Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)
1 уровень
2 уровень
3 уровень
4 уровень
Сведения подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности
Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность
Показатели регистра бухгалтерского учета, раскрывающие налоговую отчетность
Первичные документы, подлежащие раскрытию
Способы раскрытия первичных документов в ВД
Функционал ВД по размещению документов
Функционал ВД по публикации и раскрытию пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по четырем уровням раскрытия и их взаимосвязям
Функционал ВД по обмену информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Сумма начисленных и выплаченных доходов
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор с контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
2.
Номер системного документа
Номер системного документа
Первичные документы, подтверждающие оплату за выполнение работ, оказание услуг контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
3.
Дата системного документа
Дата системного документа
Первичные документы, подтверждающие факт выполнения работ, оказания услуг контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
4.
Наименование иностранного юридического лица-получателя доходов
Счет БУ
Документ, подтверждающий резидентства контрагента-нерезидента, для применения положений Международного договора
допустимо
допустимо
допустимо
5.
Код страны резидентства
Наименование счета БУ
Другие документы, связанные с исчислением КПНуИВ
допустимо
допустимо
допустимо
6.
Номер налоговой регистрации иностранного юридического лица в стране резидентства
Номер корреспондирующего счета БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
7.
Код вида дохода
Наименование корреспондирующего счета БУ
8.
Номер и дата контракта (договора)
Индикатор Дт/Кт
9.
Сумма начисленных и выплаченных доходов
Дата проводки
10.
Ставка налога (%)
Наименование иностранного юридического лица-получателя доходов
11.
Сумма налога с начисленных и выплаченных доходов
Сумма начисленного дохода
12.
Сумма начисленных, но невыплаченных доходов, отнесенных на вычеты
Сумма выплаченного дохода
13.
Дата выплаты доходов или начисления дохода в случае переплаты
Дополнительные показатели
14.
Курс на дату выплаты доходов или начисления дохода в случае переплаты
15.
Сумма налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных на вычеты
16.
Сумма доходов
17.
Сумма подоходного налога с начисленных доходов
18.
Сумма начисленных (выплаченных) доходов, освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором
19.
Код вида международного договора
20.
Наименование международного договора
21.
Код страны, с которой заключен международный договор
22.
Сумма доходов из источников РК, не подлежащих налогообложению
23.
Дополнительные показатели
24.
Сумма подоходного налога начисленного и выплаченного дохода
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор с контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
25.
Номер системного документа
Номер системного документа
Первичные документы, подтверждающие оплату за выполнение работ, оказание услуг контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
26.
Дата системного документа
Дата системного документа
Первичные документы, подтверждающие факт выполнения работ, оказания услуг контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
27.
Наименование иностранного юридического лица-получателя доходов
Счет БУ
Документ, подтверждающий резидентство контрагента-нерезидента, для применения положений Международного договора
допустимо
допустимо
допустимо
28.
Код страны резидентства
Наименование счета БУ
Другие документы, связанные с исчислением КПНуИВ
допустимо
допустимо
допустимо
29.
Номер налоговой регистрации иностранного юридического лица в стране резидентства
Номер корреспондирующего счета БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
30.
Код вида дохода
Наименование корреспондирующего счета БУ
31.
Номер и дата контракта (договора)
Индикатор Дт/Кт
32.
Сумма начисленных и выплаченных доходов
Дата проводки
33.
Ставка налога (%)
Наименование иностранного юридического лица-получателя доходов
34.
Сумма налога с начисленных и выплаченных доходов
Сумма начисленного дохода
35.
Сумма начисленных, но невыплаченных доходов, отнесенных на вычеты
Сумма выплаченного дохода
36.
Дата выплаты доходов или начисления дохода в случае переплаты
Дополнительные показатели
37.
Курс на дату выплаты доходов или начисления дохода в случае переплаты
38.
Сумма налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных на вычеты
39.
Сумма доходов
40.
Сумма подоходного налога с начисленных доходов
41.
Сумма начисленных (выплаченных) доходов, освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором
42.
Код вида международного договора
43.
Наименование международного договора
44.
Код страны, с которой заключен международный договор
45.
Сумма доходов из источников Республики Казахстан, не подлежащих налогообложению
46.
Дополнительные показатели
47.
Сумма начисленных, но не выплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты:
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор с контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
48.
Номер системного документа
Номер системного документа
Первичные документы, подтверждающие оплату за выполнение работ, оказание услуг контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
49.
Дата системного документа
Дата системного документа
Первичные документы, подтверждающие факт выполнения работ, оказания услуг контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
50.
Наименование иностранного юридического лица-получателя доходов
Счет БУ
Документ, подтверждающий резидентство контрагента-нерезидента, для применения положений Международного договора
допустимо
допустимо
допустимо
51.
Код страны резидентства
Наименование счета БУ
Другие документы, связанные с исчислением КПНуИВ
допустимо
допустимо
допустимо
52.
Номер налоговой регистрации иностранного юридического лица в стране резидентства
Номер корреспондирующего счета БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
53.
Код вида дохода
Наименование корреспондирующего счета БУ
54.
Номер и дата контракта (договора)
Индикатор Дт/Кт
55.
Сумма начисленных и выплаченных доходов
Дата проводки
56.
Ставка налога (%)
Наименование иностранного юридического лица-получателя доходов
57.
Сумма налога с начисленных и выплаченных доходов
Сумма начисленного дохода
58.
Сумма начисленных, но невыплаченных доходов, отнесенных на вычеты
Сумма выплаченного дохода
59.
Дата выплаты доходов или начисления дохода в случае переплаты
Дополнительные показатели
60.
Курс на дату выплаты доходов или начисления дохода в случае переплаты
61.
Сумма налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных на вычеты
62.
Сумма доходов
63.
Сумма подоходного налога с начисленных доходов
64.
Сумма начисленных (выплаченных) доходов, освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором
65.
Код вида международного договора
66.
Наименование международного договора
67.
Код страны, с которой заключен международный договор
68.
Сумма доходов из источников Республики Казахстан, не подлежащих налогообложению
69.
Дополнительные показатели
70.
Сумма подоходного налога с начисленных, но не выплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты:
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор с контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
71.
Номер системного документа
Номер системного документа
Первичные документы, подтверждающие оплату за выполнение работ, оказание услуг контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
72.
Дата системного документа
Дата системного документа
Первичные документы, подтверждающие факт выполнения работ, оказания услуг контрагентом-нерезидентом
допустимо
допустимо
допустимо
73.
Наименование иностранного юридического лица-получателя доходов
Счет БУ
Документ, подтверждающий резидентство контрагента-нерезидента, для применения положений Международного договора
допустимо
допустимо
допустимо
74.
Код страны резидентства
Наименование счета БУ
Другие документы, связанные с исчислением КПНуИВ
допустимо
допустимо
допустимо
75.
Номер налоговой регистрации иностранного юридического лица в стране резидентства
Номер корреспондирующего счета БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
76.
Код вида дохода
Наименование корреспондирующего счета БУ
77.
Номер и дата контракта (договора)
Индикатор Дт/Кт
78.
Сумма начисленных и выплаченных доходов
Дата проводки
79.
Ставка налога (%)
Наименование иностранного юридического лица-получателя доходов
80.
Сумма налога с начисленных и выплаченных доходов
Сумма начисленного дохода
81.
Сумма начисленных, но невыплаченных доходов, отнесенных на вычеты
Сумма выплаченного дохода
82.
Дата выплаты доходов или начисления дохода в случае переплаты
Дополнительные показатели
83.
Курс на дату выплаты доходов или начисления дохода в случае переплаты
84.
Сумма налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных на вычеты
85.
Сумма доходов
86.
Сумма подоходного налога с начисленных доходов
87.
Сумма начисленных (выплаченных) доходов, освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором
88.
Код вида международного договора
89.
Наименование международного договора
90.
Код страны, с которой заключен международный договор
91.
Сумма доходов из источников Республики Казахстан, не подлежащих налогообложению
92.
Дополнительные показатели
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Сведения, подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности" указываются сведения раскрывающие строки формы налоговой отчетности;
в графе 3 "Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность" заполняется минимальный перечень подтверждаемых показателей, необходимых для раскрытия регистра налогового учета соответствующей строки формы налоговой отчетности;
в графе 4 "Показатели регистра бухгалтерского учета, раскрывающие налоговую отчетность" заполняется минимальный перечень подтверждаемых показателей, необходимых для раскрытия данных бухгалтерского регистра соответствующей строки формы налоговой отчетности;
в графе 5 "Первичные документы, подлежащие раскрытию" заполняется минимальный перечень видов первичных документов, подлежащих раскрытию в витрине данных, необходимых для подтверждения данных налоговых и бухгалтерских регистров, раскрывающих соответствующую строку налоговой отчетности;

Корпоративтік табыс салығы бойынша жән үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігінің (150.00-нысан) көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 30.12.2025 № 824 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-деңгей
2-деңгей
3-деңгей
4-деңгей
Салық есептілігі жолында ашылуға жататын мәліметтер
Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері
Салық есептілігін ашатын бухгалтерлік есеп тіркелімінің көрсеткіштері
Ашылуға жататын бастапқы құжаттар
ДС-де бастапқы құжаттарды ашу тәсілдері
Құжаттарды орналастыру бойынша ДС-нің функционалы
Ашудың төрт деңгейі және олардың өзара байланысы бойынша әрбір салық және бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын жариялау және ашу жөніндегі ДС-нің функционалы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасында ақпарат және құжаттар алмасу жөніндегі ДС-нің функционалы
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Сатудан түскен табыс
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
2.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісі
міндетті
3.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
3-2-нысан бойынша запастарды сыртқа жіберуге арналған жүкқұжат
міндетті
4.
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Шот-фактура
міндетті
5.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт нөмірі
Контрагенттің атауы
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
6.
Бухгалтерлік есеп шоты
Контрагенттің ЖСН/БСН
7.
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
Бухгалтерлік есеп шоты
8.
Контрагенттің атауы
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
9.
Контрагенттің ЖСН/БСН
БЕ корреспонденттік шотының атауы
10.
Сомасы
БЕ корреспонденттік шотының атауы
11.
Қосымша көрсеткіштер
Дт/Кт индикаторы
12.
Жазба күні
13.
Шарт нөмірі
14.
Шарт күні
15.
ТЖҚ атауы
16.
Сомасы
17.
ПТО коды
18.
ПТО атауы
19.
Қосымша көрсеткіштер
20.
Құн өсімінен түскен табыс
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
21.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Шот-фактура
міндетті
22.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
ҰМА-1 нысаны бойынша ұзақ мерзімді активтерді қабылдау-беру актісі
міндетті
23.
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
24.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт нөмірі
Контрагенттің атауы
25.
Бухгалтерлік есеп шоты
Контрагенттің ЖСН/БСН
26.
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
Бухгалтерлік есеп шоты
27.
Контрагенттің атауы
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
28.
Контрагенттің ЖСН/БСН
БЕ корреспонденттік шотының атауы
29.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының атауы
30.
Актив атауы
Дт/Кт индикаторы
31.
Активтің бастапқы құны / активтің баланстық құны
Жазба күні
32.
Кейінгі салық кезеңдеріне ауыстыруға жатпайтын залал
Шарт нөмірі
33.
Кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын залал
Шарт күні
34.
Қосымша көрсеткіштер
ТЖҚ атауы
35.
Сомасы
36.
ПТО коды
37.
ПТО атауы
38.
Қосымша көрсеткіштер
39.
Туынды қаржы құралдары бойынша кіріс
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
40.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Туынды қаржы құралдары бойынша есептерді растайтын құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
41.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
42.
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
43.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт нөмірі
Контрагенттің атауы
44.
Бухгалтерлік есеп шоты
Контрагенттің ЖСН/БСН
45.
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
Бухгалтерлік есеп шоты
46.
Контрагенттің атауы
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
47.
Контрагенттің ЖСН/БСН
БЕ корреспонденттік шотының атауы
48.
Алдыңғы салық кезеңдерінен (егер қолданылса)келтірілген залалдарды ескере отырып, табыс сомасы
БЕ корреспонденттік шотының атауы
49.
Салық кезеңіндегі шығын сомасы
Дт/Кт индикаторы
50.
Кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын залал сомасы
Жазба күні
51.
Кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылмайтын залал сомасы
Шарт нөмірі
52.
Қосымша көрсеткіштер
Шарт күні
53.
ТЖҚ атауы
54.
Сомасы
55.
ПТО коды
56.
ПТО атауы
57.
Қосымша көрсеткіштер
58.
Міндеттемелерді есептен шығарудан түскен кіріс
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
59.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Шот-фактура
міндетті
60.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
Өзара есеп айырысуларды салыстыру актісі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
61.
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Міндеттеменің жазбаша нысанда тоқтатылғанын растайтын құжат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
62.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт нөмірі
Контрагенттің атауы
Сот шешімі (міндеттемелерді есептен шығарудан түскен кіріс)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
63.
Бухгалтерлік есеп шоты
Контрагенттің ЖСН/БСН
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
64.
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
Бухгалтерлік есеп шоты
65.
Контрагенттің атауы
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
66.
Контрагенттің ЖСН/БСН
БЕ корреспонденттік шотының атауы
67.
Сомасы
БЕ корреспонденттік шотының атауы
68.
Қосымша көрсеткіштер
Дт/Кт индикаторы
69.
Жазба күні
70.
Шарт нөмірі
71.
Шарт күні
72.
ТЖҚ атауы
73.
Сомасы
74.
ПТО коды
75.
ПТО атауы
76.
Қосымша көрсеткіштер
77.
Күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
3-2-нысан бойынша запастарды сыртқа жіберуге арналған жүкқұжат
міндетті
78.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісі
міндетті
79.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
80.
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Т-1 нысаны бойынша есептік ведомость
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
81.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт нөмірі
Контрагенттің атауы
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
82.
Бухгалтерлік есеп шоты
Контрагенттің ЖСН/БСН
83.
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
Бухгалтерлік есеп шоты
84.
Контрагенттің атауы
Бухгалтерлік есеп шотының атауы
85.
Контрагенттің ЖСН/БСН
БЕ корреспонденттік шотының атауы
86.
Сомасы
БЕ корреспонденттік шотының атауы
87.
Қосымша көрсеткіштер
Дт/Кт индикаторы
88.
Жазба күні
89.
Шарт нөмірі
90.
Шарт күні
91.
ТЖҚ атауы
92.
Сомасы
93.
ПТО коды
94.
ПТО атауы
95.
Қосымша көрсеткіштер
96.
Ұзақ мерзімді келісімшарт бойынша кірістер
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
97.
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісі
міндетті
98.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
3-2-нысан бойынша запастарды сыртқа жіберуге арналған жүкқұжат
міндетті
99.
Контрагенттің атауы
Бухгалтерлік есеп шоты
Шот-фактура
міндетті

Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль (форма 150.00)
1 уровень
3 уровень
4 уровень
Сведения, подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности
Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность
Показатели регистра бухгалтерского учета, раскрывающие налоговую отчетность
Первичные документы, подлежащие раскрытию
Способы раскрытия первичных документов в ВД
Функционал ВД по размещению документов
Функционал ВД по публикации и раскрытию пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по четырем уровням раскрытия и их взаимосвязям
Функционал ВД по обмену информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Доход от реализации
Балансовая единица
Балансовая единица
Контракт на недропользование
допустимо
допустимо
допустимо
2.
Номер системного документа
Номер системного документа
Акт выполненных работ (оказанных услуг)
обязательно
3.
Дата системного документа
Дата системного документа
Накладная на отпуск запасов на сторону по форме 3-2
обязательно
4.
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Счет-фактура
обязательно
5.
Номер контракта на недропользование
Наименование контрагента
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
6.
Счет БУ
ИИН/БИН контрагента
7.
Наименование счета БУ
Счет БУ
8.
Наименование контрагента
Наименование счета БУ
9.
БИН/ИИН контрагента
Номер корреспондирующего счета БУ
10.
Сумма
Наименование корреспондирующего счета БУ
11.
Дополнительные показатели
Индикатор Дт/Кт
12.
Дата проводки
13.
Номер договора
14.
Дата договора
15.
Наименование ТРУ
16.
Сумма
17.
Код МВП
18.
Наименование МВП
19.
Дополнительные показатели
20.
Доход от прироста стоимости
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
21.
Номер системного документа
Номер системного документа
Счет-фактура
обязательно
22.
Дата системного документа
Дата системного документа
Акт приема-передачи долгосрочных активов по форме ДА-1
обязательно
23.
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
24.
Номер контракта на недропользование
Наименование контрагента
25.
Счет БУ
ИИН/БИН контрагента
26.
Наименование счета БУ
Счет БУ
27.
Наименование контрагента
Наименование счета БУ
28.
БИН/ИИН контрагента
Номер корреспондирующего счета БУ
29.
Номер актива
Наименование корреспондирующего счета БУ
30.
Наименование актива
Индикатор Дт/Кт
31.
Первоначальная стоимость актива / Балансовая стоимость актива
Дата проводки
32.
Убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды
Номер договора
33.
Убыток, переносимый на последующие налоговые периоды
Дата договора
34.
Дополнительные показатели
Наименование ТРУ
35.
Сумма
36.
Код МВП
37.
Наименование МВП
38.
Дополнительные показатели
39.
Доход по производным финансовым инструментам
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
40.
Номер системного документа
Номер системного документа
Документы, подтверждающие расчеты по производным финансовым инструментам
допустимо
допустимо
допустимо
41.
Дата системного документа
Дата системного документа
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
42.
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
43.
Номер контракта на недропользование
Наименование контрагента
44.
Счет БУ
ИИН/БИН контрагента
45.
Наименование счета БУ
Счет БУ
46.
Наименование контрагента
Наименование счета БУ
47.
БИН/ИИН контрагента
Номер корреспондирующего счета БУ
48.
Сумма дохода, с учетом перенесенных убытков из предыдущих налоговых периодов (если применимо)
Наименование корреспондирующего счета БУ
49.
Сумма убытка в налоговом периоде
Индикатор Дт/Кт
50.
Сумма убытка, переносимого на последующие налоговые периоды
Дата проводки
51.
Сумма убытка, не переносимого на последующие налоговые периоды
Номер договора
52.
Дополнительные показатели
Дата договора
53.
Наименование ТРУ
54.
Сумма
55.
Код МВП
56.
Наименование МВП
57.
Дополнительные показатели
58.
Доход от списания обязательств
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
59.
Номер системного документа
Номер системного документа
Счет-фактура
обязательно
60.
Дата системного документа
Дата системного документа
Акт сверки взаиморасчетов
допустимо
допустимо
допустимо
61.
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Документ, подтверждающий прекращение обязательства в письменной форме
допустимо
допустимо
допустимо
62.
Номер контракта на недропользование
Наименование контрагента
Решение суда (доход от списания обязательств)
допустимо
допустимо
допустимо
63.
Счет БУ
ИИН/БИН контрагента
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
64.
Наименование счета БУ
Счет БУ
65.
Наименование контрагента
Наименование счета БУ
66.
БИН/ИИН контрагента
Номер корреспондирующего счета БУ
67.
Сумма
Наименование корреспондирующего счета БУ
68.
Дополнительные показатели
Индикатор Дт/Кт
69.
Дата проводки
70.
Номер договора
71.
Дата договора
72.
Наименование ТРУ
73.
Сумма
74.
Код МВП
75.
Наименование МВП
76.
Дополнительные показатели
77.
Доход по сомнительным обязательствам
Балансовая единица
Балансовая единица
Накладная на отпуск запасов на сторону по форме 3-2
обязательно
78.
Номер системного документа
Номер системного документа
Акт выполненных работ (оказанных услуг)
обязательно
79.
Дата системного документа
Дата системного документа
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
80.
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Расчетная ведомость по форме Т-1
допустимо
допустимо
допустимо
81.
Номер контракта на недропользование
Наименование контрагента
82.
Счет БУ
ИИН/БИН контрагента
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
83.
Наименование счета БУ
Счет БУ
84.
Наименование контрагента
Наименование счета БУ
85.
БИН/ИИН контрагента
Номер корреспондирующего счета БУ
86.
Сумма
Наименование корреспондирующего счета БУ
87.
Дополнительные показатели
Индикатор Дт/Кт
88.
Дата проводки
89.
Номер договора
90.
Наименование ТРУ
91.
Дата договора
92.
Сумма
93.
Код МВП
94.
Наименование МВП
95.
Дополнительные показатели
96.
Доходы по долгосрочному контракту
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
97.
Номер системного документа
Номер системного документа
Акт выполненных работ (оказанных услуг)
обязательно
98.
Дата системного документа
Дата системного документа
Накладная на отпуск запасов на сторону по форме 3-2
обязательно
99.
Наименование контрагента
Счет БУ
Счет-фактура
обязательно

784.
Жүйелік құжаттың күні
Жүйелік құжаттың күні
Полигон аумағының жерін рекультивациялау жөніндегі іс шараларды жүргізуге және полигон жабылғаннан кейін қоршаған ортаға әсер ету мониторингін жүргізуге арналған іс жүзіндегі шығыстар бойынша растайтын бастапқы құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
785.
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Тікелей КҚ/тікелей КТҚ идентификаторы / Жалпы қызмет / жанама қызмет
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген

784.
Дата системного документа
Дата системного документа
Подтверждающие первичные документы по фактическим расходам на проведение мероприятий по рекультивации земли территории полигона и ведение мониторинга воздействия на окружающую среду после закрытия полигона
допустимо
допустимо
допустимо
785.
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Идентификатор прямая КД/прямая ВКД/Общая деятельность/Косвенная деятельность
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо

Қосылған құн салығы бойынша салық есептілігінің (300.00-нысан) көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар
1-деңгей
2-деңгей
3-деңгей
4-деңгей
Салық есептілігі жолында ашылуға жататын мәліметтер
Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері
Салық есептілігін ашатын бухгалтерлік есеп тіркелімінің көрсеткіштері
Ашылуға жататын бастапқы құжаттар
ДС-де бастапқы құжаттарды ашу тәсілдері
Құжаттарды орналастыру бойынша ДС-нің функционалы
Ашудың төрт деңгейі және олардың өзара байланысы бойынша әрбір салық және бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын жариялау және ашу жөніндегі ДС-нің функционалы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасында ақпарат және құжаттар алмасу жөніндегі ДС-нің функционалы
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
ҚҚС салынатын өткізу бойынша айналым, оның ішінде
2.
шот-фактураларды жазып беру арқылы
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
3.
ЭШФ АЖ-да негізгі шот-фактураның тіркеу нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісі
міндетті
4.
Негізгі шот-фактураның жазып берілген күні
Жүйелік құжаттың күні
Запастарды сыртқа жіберу жөніндегі жүкқұжат
міндетті
5.
ЭШФ АЖ-да түзетілген шот-фактураның тіркеу нөмірі
БЕ алу шоты
Шот-фактура
міндетті
6.
Түзетілген шот-фактураны жазып беру күні
БЕ шотының атауы
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
7.
ЭШФ АЖ-да қосымша шот-фактураның тіркеу нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
8.
Қосымша шот-фактура күні
БЕ корреспонденттік шотының атауы
9.
Өткізу бойынша айналым жасалған күн
Дт/Кт индикаторы
10.
Контрагенттің ЖСН / БСН
Жазба күні
11.
Контрагенттің атауы
Шарт нөмірі
12.
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы
Шарт күні
13.
ҚҚС мөлшерлемесі
ТЖҚ атауы
14.
ҚҚС сомасы
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы
15.
Саны
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы, валютада
16.
Өлшем бірлігі
ҚҚС сомасы
17.
Бір бірліктің құны*
Валюта коды
18.
Қосымша көрсеткіштер
Қосымша көрсеткіштер
19.
шот-фактуралар жазып берілмей
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Бақылау-касса машинасының чегі /тауарлық чегі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
20.
Өткізу бойынша айналым жасалған күн
Жүйелік құжаттың нөмірі
Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісі
міндетті
21.
Контрагенттің ЖСН / БСН
Жүйелік құжаттың күні
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
22.
Контрагенттің атауы
БЕ алу шоты
23.
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы
БЕ шотының атауы
24.
ҚҚС мөлшерлемесі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
25.
ҚҚС сомасы
БЕ корреспонденттік шотының атауы
26.
Саны
Дт/Кт индикаторы
27.
Өлшем бірлігі
Жазба күні
28.
Бір бірліктің құны*
Шарт нөмірі
29.
Қосымша көрсеткіштер
Шарт күні
30.
ТЖҚ атауы
31.
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы
32.
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы, валютада
33.
ҚҚС сомасы
34.
Валюта коды
35.
Қосымша көрсеткіштер
36.
Нөлдік мөлшерлемемен салық салынатын өткізу бойынша айналым
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
37.
ЭШФ АЖ-да негізгі шот-фактураның тіркеу нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Көлік және тауар-ілеспе құжаттар (Коносамент, тауар-көлік жүкқұжаты, теміржол жүкқұжаты және басқа құжаттар)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
38.
Негізгі шот-фактураны жазып беру күні
Жүйелік құжаттың күні
Тауарларға арналған декларация
міндетті
39.
ЭШФ АЖ-да түзетілген шот-фактураның тіркеу нөмірі
БЕ алу шоты
Шот-фактура
міндетті
40.
Түзетілген шот-фактураны жазып беру күні
БЕ шотының атауы
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
41.
ЭШФ АЖ-да қосымша шот-фактураның тіркеу нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
42.
Қосымша шот-фактура күні
БЕ корреспонденттік шотының атауы
43.
Өткізу бойынша айналым жасалған күн
Дт/Кт индикаторы
44.
Бейрезиденттің тіркеу нөмірі
Жазба күні
45.
Контрагенттің атауы
Шарт нөмірі
46.
Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым сомасы
Шарт күні
47.
Валюта коды
ТЖҚ атауы
48.
ҚҚС мөлшерлемесі
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы
49.
Валюта бағамы
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы, валютада
50.
ТД нөмірі/Толық ТД
ҚҚС сомасы
51.
Уақытша ТД нөмірі
Валюта коды
52.
Нөлдік мөлшерлемемен салық салынатын өткізу бойынша айналымды растайтын өзге де құжаттар
Қосымша көрсеткіштер
53.
Межелі елі
54.
Саны
55.
Өлшем бірлігі
56.
Бір бірліктің құны*
57.
Қосымша көрсеткіштер
58.
Салық салынатын айналым мөлшерін түзету
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
59.
ТД нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Тауар жүкқұжаты
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
60.
ЭШФ АЖ-да негізгі шот-фактураның тіркеу нөмірі
Жүйелік құжаттың күні
Тауарды қайтару туралы акт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
61.
Негізгі шот-фактураны жазып беру күні
БЕ алу шоты
Жұмыс көлемін өзгерту туралы акт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
62.
Қосымша шот-фактураны жазып беру күні
БЕ шотының атауы
Қосымша шот-фактура
міндетті
63.
ЭШФ АЖ-да қосымша шот-фактураның тіркеу нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
64.
Өткізу бойынша айналым жасалған күн
БЕ корреспонденттік шотының атауы
65.
Контрагенттің ЖСН / БСН
Дт/Кт индикаторы
66.
Контрагенттің атауы
Жазба күні
67.
ҚҚС-сыз салық салынатын айналымды түзету сомасы
Шарт нөмірі
68.
ҚҚС түзету сомасы
Шарт күні
69.
ҚҚС мөлшерлемесі
ТЖҚ атауы
70.
Саны
ҚҚС-сыз салық салынатын айналымды түзету сомасы
71.
Өлшем бірлігі
ҚҚС-сыз салық салынатын айналымды түзету сомасы, валютада
72.
Бір бірліктің құны*
ҚҚС түзету сомасы
73.
Қосымша көрсеткіштер
Валюта коды
74.
Қосымша көрсеткіштер
75.
Өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
76.
ЭШФ АЖ-да негізгі шот-фактураның тіркеу нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Шот-фактура /инвойс
міндетті
77.
Негізгі шот-фактураны жазып беру күні
Жүйелік құжаттың күні
Тауарларға арналған декларация
міндетті
78.
ЭШФ АЖ-да түзетілген шот-фактураның тіркеу нөмірі
БЕ алу шоты
Көлік және тауар-ілеспе құжаттар (Коносамент, тауар-көлік жүкқұжаты, теміржол жүкқұжаты және басқа құжаттар)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
79.
Түзетілген шот-фактураны жазып беру күні
БЕ шотының атауы
Төлем құжаттары
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
80.
ЭШФ АЖ-да қосымша шот-фактураның тіркеу нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
81.
Қосымша шот-фактура күні
БЕ корреспонденттік шотының атауы
82.
Өткізу бойынша айналым жасалған күн
Дт/Кт индикаторы
83.
Бейрезиденттің тіркеу нөмірі
Жазба күні
84.
Контрагенттің атауы
Шарт нөмірі
85.
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы
Шарт күні
86.
ҚҚС мөлшерлемесі
ТЖҚ атауы
87.
ҚҚС сомасы
ҚҚС-сыз өткізу бойынша айналым сомасы
88.
Саны
ҚҚС сомасы
89.
Өлшем бірлігі
Валюта коды
90.
Бір бірліктің құны*
Қосымша көрсеткіштер
91.
Қосымша көрсеткіштер
92.
ҚҚС-тан босатылған айналым
Баланстық бірлік
Баланстық бірлік
Шарт (келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
93.
ЭШФ АЖ-да негізгі шот-фактураның тіркеу нөмірі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісі
міндетті
94.
Негізгі шот-фактураны жазып беру күні
Жүйелік құжаттың күні
Тауарларға арналған декларация
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
95.
Түзетілген шот-фактураны жазып беру күні
БЕ алу шоты
Шот-фактура
міндетті
96.
ЭШФ АЖ-да түзетілген шот-фактураның тіркеу нөмірі
БЕ шотының атауы
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
97.
Қосымша шот-фактураны жазып беру күні
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
98.
ЭШФ АЖ-да қосымша шот-фактураның тіркеу нөмірі
БЕ корреспонденттік шотының атауы
99.
Өткізу бойынша айналым жасалған күн
Дт/Кт индикаторы

Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)
1 уровень
2 уровень
3 уровень
4 уровень
Сведения подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности
Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность
Показатели регистра бухгалтерского учета, раскрывающие налоговую отчетность
Первичные документы, подлежащие раскрытию
Способы раскрытия первичных документов в ВД
Функционал ВД по размещению документов
Функционал ВД по публикации и раскрытию пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по четырем уровням раскрытия и их взаимосвязям
Функционал ВД по обмену информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Оборот по реализации облагаемый НДС, в том числе:
2.
с выпиской счетов-фактур
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
3.
Регистрационный номер основного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Номер системного документа
Акт выполненных работ (оказанных услуг)
обязательно
4.
Дата выписки основного счета-фактуры
Дата системного документа
Накладная на отпуск запасов на сторону
обязательно
5.
Регистрационный номер исправленного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Счет бухгалтерского учета
Счет-фактура
обязательно
6.
Дата выписки исправленного счета-фактуры
Наименование счета БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
7.
Регистрационный номер дополнительного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Номер корреспондирующего счета БУ
8.
Дата дополнительного счета-фактуры
Наименование корреспондирующего счета БУ
9.
Дата совершения оборота по реализации
Индикатор Дт/Кт
10.
ИИН/БИН контрагента
Дата проводки
11.
Наименование контрагента
Номер договора
12.
Сумма оборотов по реализации без НДС
Дата договора
13.
Ставка НДС
Наименование ТРУ
14.
Сумма НДС
Сумма оборотов по реализации, без НДС
15.
Количество
Сумма оборотов по реализации без НДС, в валюте
16.
Единица измерения
Сумма НДС
17.
Стоимость за 1 единицу*
Код валюты
18.
Дополнительные показатели
Дополнительные показатели
19.
без выписки счетов-фактур
Балансовая единица
Балансовая единица
Чек контрольно-кассовой машины/ Товарный чек
допустимо
допустимо
допустимо
20.
Дата совершения оборота по реализации
Номер системного документа
Акт выполненных работ (оказанных услуг)
обязательно
21.
ИИН/БИН контрагента
Дата системного документа
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
22.
Наименование контрагента
Счет бухгалтерского учета
23.
Сумма оборотов по реализации без НДС
Наименование счета БУ
24.
Ставка НДС
Номер корреспондирующего счета БУ
25.
Сумма НДС
Наименование корреспондирующего счета БУ
26.
Количество
Индикатор Дт/Кт
27.
Единица измерения
Дата проводки
28.
Стоимость за 1 единицу*
Номер договора
29.
Дополнительные показатели
Дата договора
30.
Наименование ТРУ
31.
Сумма оборотов по реализации, без НДС
32.
Сумма оборотов по реализации без НДС, в валюте
33.
Сумма НДС
34.
Код валюты
35.
Дополнительные показатели
36.
Оборот по реализации, облагаемый нулевой ставке
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
37.
Регистрационный номер основного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Номер системного документа
Транспортные и товаро-сопроводительные документы (Коносамент, товаро-транспортная накладная, железнодорожная накладная и другие документы)
допустимо
допустимо
допустимо
38.
Дата выписки основного счета-фактуры
Дата системного документа
Декларация на товары
обязательно
39.
Регистрационный номер исправленного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Счет бухгалтерского учета
Счет-фактура
обязательно
40.
Дата выписки исправленного счета-фактуры
Наименование счета БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
41.
Регистрационный номер дополнительного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Номер корреспондирующего счета БУ
42.
Дата дополнительного счета-фактуры
Наименование корреспондирующего счета БУ
43.
Дата совершения оборота по реализации
Индикатор Дт/Кт
44.
Регистрационный номер нерезидента
Дата проводки
45.
Наименование контрагента
Номер договора
46.
Сумма оборота, облагаемого по нулевой ставке
Дата договора
47.
Код валюты
Наименование ТРУ
48.
Ставка НДС
Сумма оборотов по реализации, без НДС
49.
Курс валюты
Сумма оборотов по реализации без НДС, в валюте
50.
Номер ДТ/Полной ДТ
Сумма НДС
51.
Номер временной ДТ
Код валюты
52.
Иные документы, подтверждающие оборот по реализации облагаемые по нулевой ставке
Дополнительные показатели
53.
Страна назначения
54.
Количество
55.
Единица измерения
56.
Стоимость за 1 единицу*
57.
Дополнительные показатели
58.
Корректировка размера облагаемого оборота
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
59.
Номер ДТ
Номер системного документа
Товарная накладная
допустимо
допустимо
Допустимо
60.
Регистрационный номер основного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Дата системного документа
Акт о возврате товара
допустимо
допустимо
Допустимо
61.
Дата выписки основного счета-фактуры
Счет бухгалтерского учета
Акт об изменении объема работ
допустимо
допустимо
Допустимо
62.
Дата выписки дополнительного счета-фактуры
Наименование счета БУ
Дополнительная счет-фактура
обязательно
63.
Регистрационный номер дополнительного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Номер корреспондирующего счета БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
64.
Дата совершения оборота по реализации
Наименование корреспондирующего счета БУ
65.
ИИН/БИН контрагента
Индикатор Дт/Кт
66.
Наименование контрагента
Дата проводки
67.
Сумма корректировки облагаемого оборота без НДС
Номер договора
68.
Сумма корректировки НДС
Дата договора
69.
Ставка НДС
Наименование ТРУ
70.
Количество
Сумма корректировки облагаемого оборота, без НДС
71.
Единица измерения
Сумма корректировки облагаемого оборота, без НДС, в валюте
72.
Стоимость за 1 единицу*
Сумма корректировки НДС
73.
Дополнительные показатели
Код валюты
74.
Дополнительные показатели
75.
Обороты по реализации товаров, работ, услуг, местом реализации которых не является РК
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
76.
Регистрационный номер основного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Номер системного документа
Cчет-фактура (инвойс)
обязательно
77.
Дата выписки основного счета-фактуры
Дата системного документа
Декларация на товары
обязательно
78.
Регистрационный номер исправленного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Счет бухгалтерского учета
Транспортные и товаро-сопроводительные документы (Коносамент, товаро-транспортная накладная, железнодорожная накладная и другие документы)
допустимо
допустимо
допустимо
79.
Дата выписки исправленного счета-фактуры
Наименование счета БУ
Платежные документы
допустимо
допустимо
допустимо
80.
Регистрационный номер дополнительного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Номер корреспондирующего счета БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
81.
Дата дополнительного счета-фактуры
Наименование корреспондирующего счета БУ
82.
Дата совершения оборота по реализации
Индикатор Дт/Кт
83.
Регистрационный номер нерезидента
Дата проводки
84.
Наименование контрагента
Номер договора
85.
Сумма оборотов по реализации без НДС
Дата договора
86.
Ставка НДС
Наименование ТРУ
87.
Сумма НДС
Сумма оборотов по реализации, без НДС
88.
Количество
Сумма НДС
89.
Единица измерения
Код валюты
90.
Стоимость за 1 единицу*
Дополнительные показатели
91.
Дополнительные показатели
92.
Оборот, освобожденный от НДС
Балансовая единица
Балансовая единица
Договор (контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
93.
Регистрационный номер основного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Номер системного документа
Акт выполненных работ (оказанных услуг)
обязательно
94.
Дата выписки основного счета-фактуры
Дата системного документа
Декларация на товары
допустимо
допустимо
допустимо
95.
Дата выписки исправленного счета-фактуры
Счет бухгалтерского учета
Счет-фактура
обязательно
96.
Регистрационный номер исправленного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Наименование счета БУ
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
97.
Дата выписки дополнительного счета-фактуры
Номер корреспондирующего счета БУ
98.
Регистрационный номер дополнительного счета-фактуры в ИС ЭСФ
Наименование корреспондирующего счета БУ
99.
Дата совершения оборота по реализации
Индикатор Дт/Кт

Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, пайдалы қазбаларды өндіру салығы, экспортқа рента салығы, тарихи шығындарды өтеу жөніндегі төлем және қатты пайдалы қазбаларға арналған роялти бойынша салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар (590.00-нысан)
1 деңгей
2 деңгей
3 деңгей
4 деңгей
Салық есептілігі жолында ашылуға жататын мәліметтер
Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері
Салық есептілігін ашатын бухгалтерлік есеп тіркелімінің көрсеткіштері
Ашылуға жататын бастапқы құжаттар
ДС-де бастапқы құжаттарды ашу тәсілдері
Құжаттарды орналастыру бойынша ДС-нің функционалы
Ашудың төрт деңгейі және олардың өзара байланысы бойынша әрбір салық және бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын жариялау және ашу жөніндегі ДС-нің функционалы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасында ақпарат және құжаттар алмасу жөніндегі ДС-нің функционалы
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Бюджетке төлеуге көмірсутек шикізаты мен қатты пайдалы қазбаларға пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық сомасы
2.
Бюджетке төленетін кең таралған пайдалы қазбаларға, емдік балшықтарға және жер асты суларына пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық сомасы
3.
Бюджетке төлеуге берілетін экспортқа рента салығының сомасы
4.
Бюджетке төлеуге арналған тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем сомасы
5.
Бюджетке төлеуге кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, қатты пайдалы қазбаларға арналған роялти сомасы
6.
Бөлім. Шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу
7.
Шикі мұнай өндірудің жоспарланған көлемі
Баланстық бірлік
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
8.
Өндірілген шикі мұнайдың жалпы көлемі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Мұнай қозғалысының тепе-теңдігі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
9.
Өңдеу үшін мұнай өңдеу зауытына өткізілген өндірілген шикі мұнайдың көлемі
Жүйелік құжаттың күні
Мұнай сапасының паспорты
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
10.
Мұнай өңдеу зауытының өнім бірлігіне нақты сатып алу бағасы
БУ шоты (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
МӨЗ-ге Қабылдау-тапсыру актісі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
11.
Мұнай өңдеу зауытына өткізілген өндірілген шикі мұнай көлемінің құны
БЕ шотының атауы (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Өндірілген пайдалы қазбалардың ішкі орнын ауыстыруға арналған жүкқұжат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
12.
Өңдеу үшін мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген өндірілген шикі мұнайдың көлемі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Өндірілген пайдалы қазбаларды өндіріске есептен шығару туралы Акт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
13.
Өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған өндірілген шикі мұнайдың көлемі
БЕ корреспонденттік шотының атауы
Мұнай қозғалысының тепе-теңдігі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
14.
Өндіріс құны 20 пайызға өсті
Дт/Кт индикаторы
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
15.
Алыс-беріс шикізаты ретінде берілген және өз өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған өндірілген шикі мұнай көлемінің құны
Жазба күні
Өндірілген пайдалы қазбалардың ішкі орнын ауыстыруға арналған жүкқұжат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
16.
Заттай түрде берілген өндірілген шикі мұнайдың көлемі
Сомасы
Өндірілген пайдалы қазбаларды өндіріске есептен шығару туралы Акт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
17.
Тарату бағасы
Қосымша көрсеткіштер
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
18.
Заттай түрде берілген өндірілген шикі мұнай көлемінің құны
19.
Өндірілген тауарлық шикі мұнай көлемі
20.
Шикі мұнайдың әлемдік бағасы
21.
Өндірілген тауарлық шикі мұнай көлемінің құны
22.
Өндірілген тауарлық шикі мұнай көлемінің мөлшерлемесі
23.
Төмендету коэффициентін ескере отырып, мөлшерлеме
24.
Шикі мұнайға пайдалы қазбалар салығы
25.
Бөлім. Газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салықты есептеу
26.
Газ конденсатын өндірудің жоспарланған көлемі
Баланстық бірлік
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
27.
Өндірілген газ конденсатының жалпы көлемі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Газ конденсатының қозғалыс балансы
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
28.
Қайта өңдеу үшін мұнай өңдеу зауытына өткізілген өндірілген газ конденсатының көлемі
Жүйелік құжаттың күні
Газ конденсатының сапа паспорты
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
29.
Мұнай өңдеу зауытының өнім бірлігіне нақты сатып алу бағасы
БУ шоты (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
МӨЗ-ге Қабылдау-тапсыру актісі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
30.
Мұнай өңдеу зауытына өткізілген өндірілген газ конденсаты көлемінің құны
БЕ шотының атауы (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Газ конденсатын өндіру туралы есептер
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
31.
Өңдеу үшін мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген өндірілген газ конденсатының көлемі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Газ конденсатының нақты шығындары бойынша анықтамалар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
32.
Меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған өндірілген газ конденсатының көлемі
БЕ корреспонденттік шотының атауы
Газ конденсатын өткізу бағасы бойынша ақпарат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
33.
Өндіріс құны 20 пайызға өсті
Дт/Кт индикаторы
Газ конденсатының өндірістік құнын есептеу
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
34.
Алыс-беріс шикізаты ретінде берілген және өз өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған өндірілген газ конденсаты көлемінің құны
Жазба күні
Өндірілген пайдалы қазбалардың ішкі орнын ауыстыруға арналған жүкқұжат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
35.
Заттай нысанда берілген өндірілген газ конденсатының көлемі
Сомасы
Өндірілген пайдалы қазбаларды өндіріске есептен шығару туралы Акт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
36.
Тарату бағасы
Қосымша көрсеткіштер
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
37.
Заттай нысанда берілген өндірілген газ конденсаты көлемінің құны
38.
Өндірілген тауарлық газ конденсатының көлемі
39.
Газ конденсатының әлемдік бағасы
40.
Өндірілген тауарлық газ конденсаты көлемінің құны
41.
Өндірілген тауарлық газ конденсаты көлемінің мөлшерлемесі
42.
Төмендету коэффициентін ескере отырып, мөлшерлеме
43.
Газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
44.
Бөлім. Табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салықты есептеу
45.
Табиғи газ өндірудің жоспарланған көлемі
Баланстық бірлік
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
46.
Өндірілген табиғи газдың жалпы көлемі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Табиғи газ қозғалысының тепе-теңдігі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
47.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізілген өндірілген табиғи газдың көлемі
Жүйелік құжаттың күні
Табиғи газ сапасының паспорты
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
48.
Сатудың орташа өлшенген бағасы
БУ шоты (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
МӨЗ-ге Қабылдау-тапсыру актісі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
49.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізілген өндірілген табиғи газ көлемінің құны
БЕ шотының атауы (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Табиғи газ өндіру туралы есептер
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
50.
Меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған өндірілген табиғи газдың көлемі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Нақты шығындар туралы анықтамалар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
51.
Өндіріс құны 20 пайызға өсті
БЕ корреспонденттік шотының атауы
Табиғи газды өткізу бағасы бойынша ақпарат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
52.
Меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған өндірілген табиғи газ көлемінің құны
Дт/Кт индикаторы
Табиғи газдың өндірістік құнын есептеу
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
53.
Өндірілген тауарлық табиғи газдың көлемі
Жазба күні
Өндірілген пайдалы қазбалардың ішкі орнын ауыстыруға арналған жүкқұжат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
54.
Табиғи газдың әлемдік бағасы
Сомасы
Өндірілген пайдалы қазбаларды өндіріске есептен шығару туралы Акт
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
55.
Өндірілген тауарлық табиғи газ көлемінің құны
Қосымша көрсеткіштер
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
56.
Өндірілген тауарлық табиғи газ көлемінің мөлшерлемесі
57.
Ішкі нарықта табиғи газды сату кезіндегі мөлшерлеме
58.
Ішкі нарықта сатылатын табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
59.
Табиғи газға арналған пайдалы қазбалар салығы
60.
Бөлім. Тау-кен салығын түзету
Өндірілген шикі мұнайдың нақты көлемі
Баланстық бірлік
61.
1-3 тоқсандағы шикі мұнайға салынатын пайдалы қазбалар салығы
Жүйелік құжаттың нөмірі
62.
Мұнай өңдеу зауытына өткізілген өндірілген шикі мұнай көлемінің 1-3 тоқсандағы құны
Жүйелік құжаттың күні
63.
Алыс-беріс шикізаты ретінде берілген және 1-3 тоқсанда меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған өндірілген шикі мұнай көлемінің құны
БУ шоты (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
64.
1-3 тоқсан ішінде заттай түрде берілген өндірілген шикі мұнай көлемінің құны
БЕ шотының атауы (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
65.
Өндірілген тауарлық шикі мұнай көлемінің құны, 1-3 тоқсан үшін
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
66.
Өндірілген тауарлық шикі мұнай көлемінің мөлшерлемесі
БЕ корреспонденттік шотының атауы
67.
Төмендету коэффициентін ескере отырып, мөлшерлеме
Дт/Кт индикаторы
68.
Шикі мұнайға пайдалы қазбалар салығы
Жазба күні
69.
Шикі мұнай өндіру салығын түзету
Сомасы
70.
Өндірілген газ конденсатының нақты көлемі
Қосымша көрсеткіштер
71.
Газ конденсатына арналған пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық, 1-3 тоқсан үшін
72.
Мұнай өңдеу зауытына өткізілген өндірілген газ конденсаты көлемінің 1-3 тоқсандағы құны
73.
Алыс-беріс шикізаты ретінде берілген және 1-3 тоқсанда меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған өндірілген газ конденсаты көлемінің құны
74.
Заттай мәнде берілген өндірілген газ конденсаты көлемінің 1-3 тоқсандағы құны
75.
Өндірілген тауарлық газ конденсаты көлемінің құны, 1-3 тоқсан үшін
76.
Өндірілген тауарлық газ конденсаты көлемінің мөлшерлемесі
77.
Төмендету коэффициентін ескере отырып, мөлшерлеме
78.
Газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
79.
Газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығын түзету
80.
Өндірілген табиғи газдың нақты көлемі
81.
Ішкі нарықта өткізілген табиғи газға 1-3 тоқсанға пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
82.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында 1-3 тоқсанда өткізілген өндірілген табиғи газ көлемінің құны
83.
Ішкі нарықта табиғи газды сату кезіндегі мөлшерлеме
84.
Ішкі нарықта сатылатын табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
85.
Ішкі нарықта табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығын түзету
86.
Бөлім. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералдық шикізаттың көлемі
Өндірілген минералды шикізат көлемі
Баланстық бірлік
Келісімшарт, тау-кен лицензиясы
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
87.
Пайдалы қазбалар коды
Жүйелік құжаттың нөмірі
Жұмыс бағдарламасы
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
88.
Өндірілген минералды шикізаттың немесе қатты пайдалы қазбалардың атауы
Жүйелік құжаттың күні
Қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссияның хаттамасы
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
89.
Өлшем бірлігі
БУ шоты (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Тауар балансы (бастапқы және қорытынды)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
90.
Өндірілген минералды шикізаттың немесе қатты пайдалы қазбалардың нақты көлемі
БЕ шотының атауы (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Металдар қозғалысының тепе-теңдігі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
91.
Кейіннен қайта өңдеу үшін басқа заңды тұлғаға берілген пайдалы қазбалардың көлемі
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Кен орнын игерудің бекітілген техникалық жобасы
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
92.
Кейіннен қайта өңдеу үшін бір заңды тұлға шеңберінде құрылымдық бөлімшеге берілген пайдалы қазбалардың көлемі
БЕ корреспонденттік шотының атауы
Кен орындары бойынша пайдалы қазбалар қорларының есептік балансы
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
93.
Меншікті өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған пайдалы қазбалардың көлемі
Дт/Кт индикаторы
Операцияны немесе оқиғаны жасау фактісі және оның негізінде салық есебі жүргізілетін оны жасау құқығы туралы құжаттық куәлік
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
94.
Техногендік минералды түзілімдерден алынған пайдалы қазбалардың көлемі
Жазба күні
Шикі кенді өндірудің, өңдеудің, Тауарлық өнім өндірудің орындалған көлемі және айдың басы мен аяғындағы қалдықтар туралы анықтама
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
95.
Техногендік минералды түзілімдерден алынған сатылатын пайдалы қазбалардың көлемі
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт нөмірі
Бір ай ішінде өтелген қорлар туралы анықтама
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
96.
Баланстан тыс қорлар құрамынан өндірілген пайдалы қазбалардың көлемі
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт күні
Өтелген қорлар бойынша ақпарат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
97.
Баланстан тыс қорлар құрамынан өндірілген өткізілетін пайдалы қазбалардың көлемі
Нақты шығындар туралы ақпарат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
98.
Орташа биржалық баға
Кенді (металдарды)есептен шығару актілері
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
99.
Сатудың орташа өлшенген бағасы
Сатудың орташа өлшенген бағасын есептеу
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген

за исключением общераспространенных полезных ископаемых (форма 590.00)
1 уровень
2 уровень
3 уровень
4 уровень
Сведения подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности
Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность
Показатели регистра бухгалтерского учета, раскрывающие налоговую отчетность
Первичные документы, подлежащие раскрытию
Способы раскрытия первичных документов в ВД
Функционал ВД по размещению документов
Функционал ВД по публикации и раскрытию пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по четырем уровням раскрытия и их взаимосвязям
Функционал ВД по обмену информацией и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Сумма налога на добычу полезных ископаемых на углеводородное сырье и твердые полезные ископаемые к уплате в бюджет
2.
Сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, лечебные грязи и подземные воды к уплате в бюджет
3.
Сумма рентного налога на экспорт к уплате в бюджет
4.
Сумма платежа по возмещению исторических затрат к уплате в бюджет
5.
Сумма роялти на твердые полезные ископаемые, за исключением общераспространенных полезных ископаемых к уплате в бюджет
6.
Раздел. Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть
7.
Планируемый объем добычи сырой нефти
Балансовая единица
Контракт на недропользование
допустимо
допустимо
допустимо
8.
Общий объем добытой сырой нефти
Номер системного документа
Баланс движения нефти
допустимо
допустимо
допустимо
9.
Объем добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки
Дата системного документа
Паспорт качества нефти
допустимо
допустимо
допустимо
10.
Фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу продукции
Счет БУ (по учету объекта обложения)
Акт приема-передачи на НПЗ
допустимо
допустимо
допустимо
11.
Стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод
Наименование счета БУ (по учету объекта обложения)
Отчеты по добыче нефти
допустимо
допустимо
допустимо
12.
Объем добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки
Номер корреспондирующего счета БУ
Справки по фактическим потерям
допустимо
допустимо
допустимо
13.
Объем добытой сырой нефти, использованной на собственные производственные нужды
Наименование корреспондирующего счета БУ
Информация по цене реализации нефти
допустимо
допустимо
допустимо
14.
Производственная себестоимость, увеличенная на 20 процентов
Индикатор Дт/Кт
Расчет производственной себестоимости нефти
допустимо
допустимо
допустимо
15.
Стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья и использованной на собственные производственные нужды
Дата проводки
Накладная на внутреннее перемещение добытых полезных ископаемых
допустимо
допустимо
допустимо
16.
Объем добытой сырой нефти, переданной в натуральном выражении
Сумма
Акт о списании добытых полезных ископаемых в производство
допустимо
допустимо
допустимо
17.
Цена передачи
Дополнительные показатели
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
18.
Стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральном выражении
19.
Объем добытой товарной сырой нефти
20.
Мировая цена на сырую нефть
21.
Стоимость объема добытой товарной сырой нефти
22.
Ставка объема добытой товарной сырой нефти
23.
Ставка, с учетом понижающего коэффициента
24.
Налог на добычу полезных ископаемых на сырую нефть
25.
Раздел. Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат
26.
Планируемый объем добычи газового конденсата
Балансовая единица
Контракт на недропользование
допустимо
допустимо
допустимо
27.
Общий объем добытого газового конденсата
Номер системного документа
Баланс движения газового конденсата
допустимо
допустимо
допустимо
28.
Объем добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки
Дата системного документа
Паспорт качества газового конденсата
допустимо
допустимо
допустимо
29.
Фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу продукции
Счет БУ (по учету объекта обложения)
Акт приема-передачи на НПЗ
допустимо
допустимо
допустимо
30.
Стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод
Наименование счета БУ (по учету объекта обложения)
Отчеты по добыче газового конденсата
допустимо
допустимо
допустимо
31.
Объем добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки
Номер корреспондирующего счета БУ
Справки по фактическим потерям газового конденсата
допустимо
допустимо
допустимо
32.
Объем добытого газового конденсата, использованного на собственные производственные нужды
Наименование корреспондирующего счета БУ
Информация по цене реализации газового конденсата
допустимо
допустимо
допустимо
33.
Производственная себестоимость, увеличенная на 20 процентов
Индикатор Дт/Кт
Расчет производственной себестоимости газового конденсата
допустимо
допустимо
допустимо
34.
Стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья и использованного на собственные производственные нужды
Дата проводки
Накладная на внутреннее перемещение добытых полезных ископаемых
допустимо
допустимо
допустимо
35.
Объем добытого газового конденсата, переданного в натуральной форме
Сумма
Акт о списании добытых полезных ископаемых в производство
допустимо
допустимо
допустимо
36.
Цена передачи
Дополнительные показатели
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
37.
Стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в натуральной форме
38.
Объем добытого товарного газового конденсата
39.
Мировая цена на газовый конденсат
40.
Стоимость объема добытого товарного газового конденсата
41.
Ставка объема добытого товарного газового конденсата
42.
Ставка, с учетом понижающего коэффициента
43.
Налог на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат
44.
Раздел. Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на природный газ
45.
Планируемый объем добычи природного газа
Балансовая единица
Контракт на недропользование
допустимо
допустимо
допустимо
46.
Общий объем добытого природного газа
Номер системного документа
Баланс движения природного газа
допустимо
допустимо
допустимо
47.
Объем добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан
Дата системного документа
Паспорт качества природного газа
допустимо
допустимо
допустимо
48.
Средневзвешенная цена реализации
Счет БУ (по учету объекта обложения)
Акт приема-передачи на НПЗ
допустимо
допустимо
допустимо
49.
Стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан
Наименование счета БУ (по учету объекта обложения)
Отчеты по добыче природного газа
допустимо
допустимо
допустимо
50.
Объем добытого природного газа, использованного на собственные производственные нужды
Номер корреспондирующего счета БУ
Справки по фактическим потерям
допустимо
допустимо
допустимо
51.
Производственная себестоимость, увеличенная на 20 процентов
Наименование корреспондирующего счета БУ
Информация по цене реализации природного газа
допустимо
допустимо
допустимо
52.
Стоимость объема добытого природного газа, использованного на собственные производственные нужды
Индикатор Дт/Кт
Расчет производственной себестоимости природного газа
допустимо
допустимо
допустимо
53.
Объем добытого товарного природного газа
Дата проводки
Накладная на внутреннее перемещение добытых полезных ископаемых
допустимо
допустимо
допустимо
54.
Мировая цена на природный газ
Сумма
Акт о списании добытых полезных ископаемых в производство
допустимо
допустимо
допустимо
55.
Стоимость объема добытого товарного природного газа
Дополнительные показатели
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
56.
Ставка объема добытого товарного природного газа
57.
Ставка, при реализации природного газа на внутреннем рынке
58.
Налог на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке
59.
Налог на добычу полезных ископаемых на природный газ
60.
Раздел. Корректировка налога на добычу полезных ископаемых
Фактический объем добытой сырой нефти
Балансовая единица
61.
Налог на добычу полезных ископаемых на сырую нефть за 1-3 кварталы
Номер системного документа
62.
Стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод, за 1-3 кварталы
Дата системного документа
63.
Стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья и использованной на собственные производственные нужды за 1-3 кварталы
Счет БУ (по учету объекта обложения)
64.
Стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральном выражении за 1-3 кварталы
Наименование счета БУ (по учету объекта обложения)
65.
Стоимость объема добытой товарной сырой нефти, за 1-3 кварталы
Номер корреспондирующего счета БУ
66.
Ставка объема добытой товарной сырой нефти
Наименование корреспондирующего счета БУ
67.
Ставка, с учетом понижающего коэффициента
Индикатор Дт/Кт
68.
Налог на добычу полезных ископаемых на сырую нефть
Дата проводки
69.
Корректировка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть
Сумма
70.
Фактический объем добытого газового конденсата
Дополнительные показатели
71.
Налог на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, за 1-3 кварталы
72.
Стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод, за 1-3 кварталы
73.
Стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья и использованного на собственные производственные нужды за 1-3 кварталы
74.
Стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в натуральном выражении, за 1-3 кварталы
75.
Стоимость объема добытого товарного газового конденсата, за 1-3 кварталы
76.
Ставка объема добытого товарного газового конденсата
77.
Ставка, с учетом понижающего коэффициента
78.
Налог на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат
79.
Корректировка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат
80.
Фактический объем добытого природного газа
81.
Налог на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, за 1-3 кварталы
82.
Стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан за 1-3 кварталы
83.
Ставка, при реализации природного газа на внутреннем рынке
84.
Налог на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке
85.
Корректировка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ на внутреннем рынке
86.
Раздел. Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых
Объем добытого минерального сырья
Балансовая единица
Контракт, лицензия на добычу
допустимо
допустимо
допустимо
87.
Код полезного ископаемого
Номер системного документа
Рабочая программа
допустимо
допустимо
допустимо
88.
Наименование добытых минерального сырья или твердых полезных ископаемых
Дата системного документа
Протокол Государственной комиссии по запасам
допустимо
допустимо
допустимо
89.
Единица измерения
Счет БУ (по учету объекта обложения)
Товарный баланс (первичный и итоговый)
допустимо
допустимо
допустимо
90.
Физический объем добытых минерального сырья или твердых полезных ископаемых
Наименование счета БУ (по учету объекта обложения)
Баланс движения металлов
допустимо
допустимо
допустимо
91.
Объем полезных ископаемых, переданных другому юридическому лицу для последующей переработки
Номер корреспондирующего счета БУ
Утвержденный технический проект разработки месторождения
допустимо
допустимо
допустимо
92.
Объем полезных ископаемых, переданных структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки
Наименование корреспондирующего счета БУ
Отчетный баланс запасов полезных ископаемых по месторождениям
допустимо
допустимо
допустимо
93.
Объем полезных ископаемых, использованных на собственные производственные нужды
Индикатор Дт/Кт
Документальное свидетельство факта совершения операции или события и права на ее совершение, на основании которого ведется налоговый учет
допустимо
допустимо
допустимо
94.
Объем полезных ископаемых, извлеченных из ТМО
Дата проводки
Справка о выполненных объемах добычи, переработки сырой руды, производства товарной продукции и остатках на начало и конец месяца
допустимо
допустимо
допустимо
95.
Объем реализуемых полезных ископаемых, извлеченных из ТМО
Номер контракта на недропользование
Справка о погашенных запасах за месяц
допустимо
допустимо
допустимо
96.
Объем полезных ископаемых, добытых из состава забалансовых запасов
Дата контракта на недропользование
Информация по погашенным запасам
допустимо
допустимо
допустимо
97.
Объем реализуемых полезных ископаемых, добытых из состава забалансовых запасов
Информация по фактическим потерям
допустимо
допустимо
допустимо
98.
Средняя биржевая цена
Акты списания руды (металлов)
допустимо
допустимо
допустимо
99.
Средневзвешенная цена реализации
Расчет средневзвешенной цены реализации
допустимо
допустимо
допустимо

100.
Өндіріс құны 20 пайызға өсті
Сомасы
Өткізу орын алған соңғы салық кезеңін өткізудің орташа өлшенген бағасы бойынша есеп
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
101.
Салық базасы
Қосымша көрсеткіштер
Қатты пайдалы қазбаларды сатудың орташа өлшенген бағасын есептеу
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
102.
Трансферттік баға туралы Заңға сәйкес салық базасын түзету
Өндірістік өзіндік құн бойынша ақпарат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
103.
Мөлшерлеме
Қатты пайдалы қазбалардың өндірістік құнын есептеу
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
104.
Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
Пайдалы қазбаларды өндіруге қолданылатын салық мөлшерлемелердің анықтамалығы
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
105.
Төмендету мөлшерлемесі үшін көзделген салық кодексінің нормасы
Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бойынша салық есебін жүргізу тәртібін регламенттейтін ішкі нормативтік құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
106.
Салық кодексінде көзделген төмендетілген мөлшерлеме
Минералдық шикізатты өндіру, қайта өңдеу және байыту бойынша жедел басқаруды және экспресс-талдауды жүзеге асыруды қамтамасыз ететін есептер (зертханалық деректер)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
107.
Төмендетілген мөлшерлемені ескере отырып, пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
Салық салу объектілерін және салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін, сондай-ақ салық міндеттемесін есептеу үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
108.
Пайдалы қазбаларды өндіруге, бюджетке төлеуге салынатын салық
Есепті кезеңдегі пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның сыныптамасы бойынша бекітілген қорлар кезінде өндірілген қатты пайдалы қазбалар туралы есеп
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
109.
Жәрдемақы сомасы
Есепті кезеңдегі геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар және минералдық қорлар туралы қазақстандық жария есептілік кодексінің стандарты бойынша жасалған өндірілген қатты пайдалы қазбалар туралы есеп
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
110.
Шығындар нақты, %
Өндірілген бағалы металдар мен асыл тастар туралы есеп Есепті кезең
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
111.
Нақты шығындар, саны
Шаруашылық операцияларды жасау фактісін растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
112.
Нормаланған шығындар, %
113.
Нақты шығындар, саны
114.
Бөлім. Жер асты суларына пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу
115.
Өндірілген жер асты суларының жалпы көлемі, оның ішінде:
Баланстық бірлік
Суды пайдалануға рұқсат
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген

100.
Производственная себестоимость, увеличенная на 20 процентов
Сумма
Отчет по средневзвешенной цене реализации последнего налогового периода, в котором имела место реализация
допустимо
допустимо
допустимо
101.
Налоговая база
Дополнительные показатели
Расчет средневзвешенной цены реализации ТПИ
допустимо
допустимо
допустимо
102.
Корректировка налоговой базы в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании
Информация по производственной себестоимости
допустимо
допустимо
допустимо
103.
Ставка
Расчет производственной себестоимости ТПИ
допустимо
допустимо
допустимо
104.
Налог на добычу полезных ископаемых
Справочник применяемых ставок НДПИ
допустимо
допустимо
допустимо
105.
Норма налогового кодекса, предусмотренная для понижающей ставки
Внутренние нормативные документы, регламентирующие порядок ведения налогового учета по НДПИ
допустимо
допустимо
допустимо
106.
Пониженная ставка, предусмотренная налоговым кодексом
Отчеты обеспечивающие осуществление оперативного управления и экспресс-анализа по добыче, переработке и обогащению минерального сырья (лабораторные данные)
допустимо
допустимо
допустимо
107.
Налог на добычу полезных ископаемых, с учетом пониженной ставки
Иные документы, являющиеся основанием для определения объектов обложения и объектов, связанных с налогообложением, а также для исчисления налогового обязательства
допустимо
допустимо
допустимо
108.
Налог на добычу полезных ископаемых, к уплате в бюджет
Отчет о добытых твердых полезных ископаемых при утвержденных запасах по классификации Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых за отчетный период
допустимо
допустимо
допустимо
109.
Сумма льготы
Отчет о добытых твердых полезных ископаемых, составленный по стандарту Казахстанского кодекса публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах за отчетный период
допустимо
допустимо
допустимо
110.
Потери фактические, %
Отчет о добытых драгоценных металлах и драгоценных камнях отчетный период
допустимо
допустимо
допустимо
111.
Потери фактические, количество
Иные документы, подтверждающие факт совершения хозяйственных операций
допустимо
допустимо
допустимо
112.
Потери нормируемые, %
113.
Потери нормируемые, количество
114.
Раздел. Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на подземные воды
115.
Общий объем добытых подземных вод, в том числе:
Балансовая единица
Разрешение на водопользование
допустимо
допустимо
допустимо

116.
Салық кодексінің 786-бабының 2-тармағында көзделген мөлшерлемелер кестесінің 1-жолында көрсетілген өндірілген жерасты суларының көлемі
Жүйелік құжаттың нөмірі
Өндіру көлемі бойынша ақпарат (әрбір ұңғыма бөлігінде)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
117.
Мөлшерлеме
Жүйелік құжаттың күні
Судың қозғалыс тепе-теңдігі (таралуы)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
118.
Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
БУ шоты (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Шығындар туралы мәліметтер
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
119.
Салық кодексінің 786-бабының 2-тармағында көзделген мөлшерлемелер кестесінің 2-жолында көрсетілген өндірілген жерасты суларының көлемі
БЕ шотының атауы (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Салық салу объектілерін және салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін, сондай-ақ салық міндеттемесін есептеу үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
120.
Мөлшерлеме
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Су өлшеу құралының көрсеткіштері бойынша суды есепке алу журналы
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
121.
Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
БЕ корреспонденттік шотының атауы
Судың келуі мен шығыны туралы есептер
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
122.
Салық кодексінің 786-бабының 2-тармағында көзделген мөлшерлемелер кестесінің 3-жолында көрсетілген өндірілген жерасты суларының көлемі
Дт/Кт индикаторы
Тарапқа су жіберген кезде қызмет көрсету актілері
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген

116.
Объем добытых подземных вод, указанных в строке 1 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 статьи 786 Налогового кодекса
Номер системного документа
Информация по объему добычи (в разрезе каждой скважины)
допустимо
допустимо
допустимо
117.
Ставка
Дата системного документа
Баланс движения (распределени) воды
допустимо
допустимо
допустимо
118.
Налог на добычу полезных ископаемых
Счет БУ (по учету объекта обложения)
Данные по потерям
допустимо
допустимо
допустимо
119.
Объем добытых подземных вод, указанных в строке 2 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 статьи 786 Налогового кодекса
Наименование счета БУ (по учету объекта обложения)
Иные документы, являющиеся основанием для определения объектов обложения и объектов, связанных с налогообложением, а также для исчисления налогового обязательства
допустимо
допустимо
допустимо
120.
Ставка
Номер корреспондирующего счета БУ
Журнал учета воды по показаниям водоизмерительного прибора
допустимо
допустимо
допустимо
121.
Налог на добычу полезных ископаемых
Наименование корреспондирующего счета БУ
Отчеты прихода и расхода воды
допустимо
допустимо
допустимо
122.
Объем добытых подземных вод, указанных в строке 3 таблицы ставок, предусмотренной пунктом 2 статьи 786 Налогового кодекса
Индикатор Дт/Кт
Акты оказания услуг по при отпуске воды на сторону
допустимо
допустимо
допустимо

137.
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Есепті кезеңдегі пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның сыныптамасы бойынша бекітілген қорлар кезінде өндірілген кең таралған пайдалы қазбалар туралы есеп
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
138.
БЕ корреспонденттік шотының атауы
Есепті кезеңдегі геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар және минералдық қорлар туралы қазақстандық жария есептілік кодексінің стандарты бойынша жасалған өндірілген кең таралған пайдалы қазбалар туралы есеп
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген

137.
Номер корреспондирующего счета БУ
Отчет о добытых общераспространенных полезных ископаемых при утвержденных запасах по классификации Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых за отчетный период
допустимо
допустимо
допустимо
138.
Наименование корреспондирующего счета БУ
Отчет о добытых общераспространенных полезных ископаемых, составленный по стандарту Казахстанского кодекса публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах за отчетный период
допустимо
допустимо
допустимо

153.
Жазба күні
154.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт нөмірі
155.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт күні
156.
Сомасы
157.
Қосымша көрсеткіштер
158.
Бөлім. Экспортқа рента салығы
Экспортқа өткізілген шикі мұнай мен шикі мұнай өнімдерінің көлемі
Баланстық бірлік
Шарт (Келісімшарт)
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
159.
Шикі мұнай мен шикі мұнай өнімдерінің әлемдік бағасы
Жүйелік құжаттың нөмірі
Мұнай сапасының паспорты
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
160.
Экспортқа өткізілген шикі мұнай және шикі мұнай өнімдері көлемінің құны
Жүйелік құжаттың күні
Көлік ұйымының тауарларды қабылдау-тапсыру актісі
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
161.
Экспортқа өткізілген газ конденсатының көлемі
БУ шоты (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Көлік және тауарға ілеспе құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
162.
Газ конденсатының әлемдік бағасы
БЕ шотының атауы (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Тауарларға арналған толық кедендік декларация
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
163.
Экспортқа өткізілген газ конденсаты көлемінің құны
БЕ корреспонденттік шотының нөмірі
Шикі мұнай мен шикі мұнай өнімдерінің әлемдік бағасын есептеу
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
164.
Экспортқа өткізілген шикі мұнай және шикі мұнай өнімдері, газ конденсаты көлемінің құны
БЕ корреспонденттік шотының атауы
Газ конденсатының әлемдік бағасын есептеу
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
165.
Мөлшерлеме (%)
Дт/Кт индикаторы
Тауарларға Уақытша кедендік декларация
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
166.
Шикі мұнай және шикі мұнай өнімдері, газ конденсаты экспортына рента салығының сомасы
Жазба күні
Экспортқа рента салығын есептеуді растайтын өзге де құжаттар
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
167.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт нөмірі
168.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт күні
169.
Сомасы
170.
Қосымша көрсеткіштер
171.
Бөлім. Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем
Келісімшарттың нөмірі мен күні
Баланстық бірлік
Тау-кен келісімшарты
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
172.
Құпиялылық туралы келісімнің нөмірі мен жасалған күні
Жүйелік құжаттың нөмірі
Тау-кен лицензиясы
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген

153.
Дата проводки
154.
Номер контракта на недропользование
155.
Дата контракта на недропользование
156.
Сумма
157.
Дополнительные показатели
158.
Раздел. Рентный налог на экспорт
Объем сырой нефти и нефтепродуктов сырых, реализованной на экспорт
Балансовая единица
Договор (Контракт)
допустимо
допустимо
допустимо
159.
Мировая цена на сырую нефть и нефтепродуктов сырых
Номер системного документа
Паспорт качества нефти
допустимо
допустимо
допустимо
160.
Стоимость объема сырой нефти и нефтепродуктов сырых, реализованной на экспорт
Дата системного документа
Акт приема-сдачи товаров транспортной организации
допустимо
допустимо
допустимо
161.
Объем газового конденсата, реализованного на экспорт
Счет БУ (по учету объекта обложения)
Транспортные и товаросопроводительные документы
допустимо
допустимо
допустимо
162.
Мировая цена на газовый конденсат
Наименование счета БУ (по учету объекта обложения)
Полная таможенная декларация на товары
допустимо
допустимо
допустимо
163.
Стоимость объема газового конденсата, реализованного на экспорт
Номер корреспондирующего счета БУ
Расчет мировой цены на сырую нефть и нефтепродуктов сырых
допустимо
допустимо
допустимо
164.
Стоимость объема реализованных на экспорт сырой нефти и нефтепродуктов сырых, газового конденсата
Наименование корреспондирующего счета БУ
Расчет мировой цены на газовый конденсат
допустимо
допустимо
допустимо
165.
Ставка (%)
Индикатор Дт/Кт
Временная таможенная декларация на товары
допустимо
допустимо
допустимо
166.
Сумма рентного налога на экспорт сырой нефти и нефтепродуктов сырых, газового конденсата
Дата проводки
Иные документы, подтверждающие исчисление рентного налога на экспорт
допустимо
допустимо
допустимо
167.
Номер контракта на недропользование
168.
Дата контракта на недропользование
169.
Сумма
170.
Дополнительные показатели
171.
Раздел. Платеж по возмещению исторических затрат
Номер и дата контракта
Балансовая единица
Контракт на добычу полезных ископаемых
допустимо
допустимо
допустимо
172.
Номер и дата заключения Соглашения о конфиденциальности
Номер системного документа
Лицензия на добычу полезных ископаемых
допустимо
допустимо
допустимо

173.
Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем сомасы
Жүйелік құжаттың күні
Жер қойнауын пайдаланушы мен жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган арасында жасалған құпиялылық туралы келісім
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген
174.
БУ шоты (салық салу объектісін есепке алу бойынша)
Мемлекеттік меншіктегі геологиялық ақпаратты сатып алу туралы келісім
рұқсат етілген
рұқсат етілген
рұқсат етілген

173.
Сумма платежа по возмещению исторических затрат
Дата системного документа
Соглашение о конфиденциальности, заключенное между недропользователем и уполномоченным государственным органом по изучению и использованию недр
допустимо
допустимо
допустимо
174.
Счет БУ (по учету объекта обложения)
Соглашение о приобретении геологической информации, находящейся в государственной собственности
допустимо
допустимо
допустимо

Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуге жататын корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеу бойынша салық есептілігінің (101.02-нысан) көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар
1-деңгей
2-деңгей
Салық есептілігі жолының атауы
Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері
1
2
3
1.
Алдыңғы салық кезеңі үшін КТС есептелген сомасы
Алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы
2.
Болжалды КТС сомасы
3.
Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезеңге төленуге жататын аванстық төлемдер сомасы
4.
Ай сайынғы аванстық төлем сомасы
5.
Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдер сомасы
Алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы
6.
Болжалды КТС сомасы
7.
Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезеңге төленуге жататын аванстық төлемдер сомасы
8.
Ай сайынғы аванстық төлем сомасы
9.
Аванстық төлемдер сомасын азайту
Алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы
10.
Болжалды КТС сомасы
11.
Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезеңге төленуге жататын аванстық төлемдер сомасы
12.
Ай сайынғы аванстық төлем сомасы
13.
КТС болжамды сомасы
Алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы
14.
Болжалды КТС сомасы
15.
Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезеңге төленуге жататын аванстық төлемдер сомасы
16.
Ай сайынғы аванстық төлем сомасы
17.
Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдер сомасы
Алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы
18.
Болжалды КТС сомасы
19.
Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезеңге төленуге жататын аванстық төлемдер сомасы
20.
Ай сайынғы аванстық төлем сомасы
21.
Ай сайынғы аванстық төлем сомасы
Алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы
22.
Болжалды КТС сомасы
23.
Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезеңге төленуге жататын аванстық төлемдер сомасы
24.
Ай сайынғы аванстық төлем сомасы
Ескертпе:
"№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
"Салық есептілігі жолында ашылуға жататын мәліметтер" деген 2-бағанда салық есептілігі нысанының жолдарын ашатын мәліметтер көрсетіледі;
"Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері" деген 3-бағанда салық есептілігі нысанының тиісті жолының салықтық есепке алу тіркелімін ашу үшін қажетті расталатын көрсеткіштердің ең төмен тізбесі толтырылады.
Аббревиатураларды ашып жазу:
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмір/бизнес сәйкестендіру нөмір;
КТС – корпоративтік табыс салығы.
Салық есептілігі көрсеткіштерін
ашуға, сондай-ақ олардың
салықтық, бухгалтерлік
тіркелімдерінің және салық салу
объектілерін және (немесе)
салық салуға байланысты
объектілерді айқындау үшін
негіз болып табылатын өзге де
құжаттардың көрсеткіштерімен
өзара байланыстарына
қойылатын ең төменгі
талаптарға 7-қосымша
Нысан

Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по расчету сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (форма 101.02)
1 уровень
2 уровень
Сведения подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности
Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность
1
2
3
1.
Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период
Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период
2.
Предполагаемая сумма КПН
3.
Сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи декларации
4.
Сумма ежемесячного авансового платежа
5.
Сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи декларации
Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период
6.
Предполагаемая сумма КПН
7.
Сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи декларации
8.
Сумма ежемесячного авансового платежа
9.
Уменьшение суммы авансовых платежей
Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период
10.
Предполагаемая сумма КПН
11.
Сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи декларации
12.
Сумма ежемесячного авансового платежа
13.
Предполагаемая сумма КПН
Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период
14.
Предполагаемая сумма КПН
15.
Сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи декларации
16.
Сумма ежемесячного авансового платежа
17.
Сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи декларации
Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период
18.
Предполагаемая сумма КПН
19.
Сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи декларации
20.
Сумма ежемесячного авансового платежа
21.
Сумма ежемесячного авансового платежа
Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период
22.
Предполагаемая сумма КПН
23.
Сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи декларации
24.
Сумма ежемесячного авансового платежа
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Сведения, подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности" указываются сведения раскрывающие строки формы налоговой отчетности;
в графе 3 "Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность" заполняется минимальный перечень подтверждаемых показателей; необходимых для раскрытия регистра налогового учета соответствующей строки формы налоговой отчетности.
Расшифровка аббревиатур:
КПН – корпоративный подоходный налог.
Приложение 7
к Минимальным требованиям
к раскрытию показателей
налоговой отчетности, а также
к их взаимосвязям
с показателями налоговых,
бухгалтерских регистров и иных
документов, являющихся
основанием для определения
объектов налогообложения
и (или) объектов, связанных
с налогообложением
Форма

401
Әлеуметтік аударымдар есептелетін кірістер
402
Төлеуге жататын әлеуметтік аударымдар сомасы
403
Есепті ай үшін төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы
404
МӘМС және (немесе) МӘМСЖ есептеу үшін қабылданатын кірістер
405
Төлеуге жататын МӘМС аударымдар сомасы
406
Аударылуға жататын МӘМСЖ сомасы
407
Есепті ай үшін төлеуге берілетін кірістер
408
Есепті ай үшін кірістер төленді
Ескертпе:
"№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
"Салық есептілігінің жолында ашылуға жататын мәліметтер" деген 2-бағанда салық есептілігі нысанының жолдарын ашатын мәліметтер көрсетіледі;
"Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері" деген 3-бағанда салық есептілігі нысанының тиісті жолының салықтық есепке алу тіркелімін ашу үшін қажетті расталатын көрсеткіштердің ең төмен тізбесі толтырылады.
Аббревиатураларды ашып жазу:
Баланстық бірлік – заңды тұлға немесе заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі (көрсеткіш есеп жүйесінде көрсетілетін екі және одан да көп баланстық бірліктер болған жағдайда толтырылуға тиіс);
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Астана ХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы;
МӘМСЖ – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналары;
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру;
МЗЖ – міндетті зейнетақы жарналары;
МКЗЖ – міндетті кәсіби зейнетақы жарналары;
ЖТС – жеке табыс салығы.
Салық есептілігі көрсеткіштерін
ашуға, сондай-ақ олардың
салықтық, бухгалтерлік
тіркелімдерінің және салық салу
объектілерін және (немесе)
салық салуға байланысты
объектілерді айқындау үшін
негіз болып табылатын өзге де
құжаттардың көрсеткіштерімен
өзара байланыстарына
қойылатын ең төменгі
талаптарға 9-қосымша
Нысан

401.
Доходы, с которых исчисляются социальные отчисления
402.
Сумма социальных отчислений, подлежащая уплате
403.
Сумма социального налога, подлежащая уплате за отчетный месяц
404.
Доходы, принимаемые для исчисления ОСМС и (или) ВОСМС
405.
Сумма отчислений на ОСМС, подлежащих уплате
406.
Сумма ВОСМС, подлежащих перечислению
407.
Доходы к выплате за отчетный месяц
408.
Выплачено доходов за отчетный месяц
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Сведения, подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности" указываются сведения раскрывающие строки формы налоговой отчетности;
в графе 3 "Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность" заполняется минимальный перечень подтверждаемых показателей; необходимых для раскрытия регистра налогового учета соответствующей строки формы налоговой отчетности.
Расшифровка аббревиатур:
Балансовая единица – юридическое лицо или структурное подразделение юридического лица (показатель подлежит заполнению, в случае наличия двух и более балансовых единиц, отражаемых в учетной системе).
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
МФЦА – международный финансовый центр "Астана";
ВОСМС – взносы на обязательное социальное медицинское страхование;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхования;
ОПВ – обязательные пенсионные взносы;
ОППВ – обязательные профессиональные пенсионные взносы;
ИПН – индивидуальный подоходный налог.
Приложение 9
к Минимальным требованиям
к раскрытию показателей
налоговой отчетности, а также
к их взаимосвязям
с показателями налоговых,
бухгалтерских регистров и иных
документов, являющихся
основанием для определения
объектов налогообложения
и (или) объектов, связанных
с налогообложением
Форма

Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу бойынша салық есептілігінің (нысан 328.00) көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар
1-деңгей
2-деңгей
СЕН-ның жол коды
Салық есептілігі жолының атауы
Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері
1
2
3
4
1.
1-бөлім
Шарттың (келісімшарттың) нөмірі
2.
Сатушы салық төлеушінің сәйкестендіру коды (нөмірі)
Шарттың (келісімшарттың) күні
3.
Сатып алушы салық төлеушінің сәйкестендіру коды (нөмірі)
Тауардың атауы
4.
01
Ұйымның атауы, дара кәсіпкердің немесе дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда)
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының тауар коды
5.
02
Ұйымның атауы, жеке кәсіпкердің тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда)
Тауардың өлшем бірлігі
6.
03
Елдің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
Тауар саны
7.
04
Елдің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
Тауардың (жұмыстың) құны
8.
05
шарттың (келісімшарттың) нөмірі, шарттың (келісімшарттың) күні, ерекшеліктің нөмірі, ерекшеліктің күні
Валюта: коды
9.
06
Ұйымның атауы (дара кәсіпкердің тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда)) елдің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
Валюта: бағамы
10.
07
шарттың (келісімшарттың) нөмірі, шарттың (келісімшарттың) күні, ерекшеліктің нөмірі, ерекшеліктің күні
Көлік (тауарға ілеспе) құжаты: сериясы, нөмірі
11.
Лизинг шарты жасалған жағдайда торкөзде Х белгісі көрсетіледі
Көлік (тауарға ілеспе) құжаты: күні
12.
Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шартын жасасқан жағдайда ұяшықта Х белгісі көрсетіледі
Шот-фактура: нөмір
13.
Дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан тауарды сатып алу туралы шарт жасалған жағдайда торкөзде Х белгісі көрсетіледі
Шот-фактура: күні
14.
2-бөлім
Тауарды есепке алу күні
15.
Салық органына табыс ету кезінде өтінішті тіркеу туралы белгі
Акциздердің салық базасы
16.
3-бөлім
ҚҚС-тің салық базасы
17.
Сатушы, комитент, сенімгер, салық төлеушінің сәйкестендіру коды (нөмірі)
қатты (ерекше) акциздер салығының мөлшерлемелері
18.
Сатып алушы, комиссионер, сенім білдірілген өкіл, агент салық төлеушінің сәйкестендіру коды (нөмірі)
қатты (адвалорлық) акциздер салығының мөлшерлемелері
19.
08
Ұйымның атауы, дара кәсіпкердің тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда)
ҚҚС салық мөлшерлемесі
20.
09
Ұйымның атауы, дара кәсіпкердің тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда)
Акциздер салығының сомасы
21.
10
Елдің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
ҚҚС сомасы
22.
11
Елдің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
23.
12
Шарттың (келісімшарттың) нөмірі, шарттың (келісімшарттың) күні, ерекшеліктің нөмірі, ерекшеліктің күні
Ескертпе:
"№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
"СЕН - ның жол коды" деген 2-бағанда СЕН-ның жол коды көрсетіледі;
"Салық есептілігі жолының атауы" деген 3-бағанда салық есептілігі жолының атауы көрсетіледі;
"Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері" деген 4-бағанда салық есептілігі нысанының тиісті жолының салықтық есепке алу тіркелімін ашу үшін қажетті расталатын көрсеткіштердің ең төмен тізбесі толтырылады.
Аббревиатураларды ашып жазу:
СЕН – салық есептілігінің нысаны;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Салық есептілігі көрсеткіштерін
ашуға, сондай-ақ олардың
салықтық, бухгалтерлік
тіркелімдерінің және салық салу
объектілерін және (немесе)
салық салуға байланысты
объектілерді айқындау үшін
негіз болып табылатын өзге де
құжаттардың көрсеткіштерімен
өзара байланыстарына
қойылатын ең төменгі
талаптарға 10-қосымша
Нысан

Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)
1 уровень
2 уровень
Код строки ФНО
Наименование строки налоговой отчетности
Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность
1
2
3
4
1.
Раздел 1
Номер договора (контракта)
2.
Продавец Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Дата договора (контракта)
3.
Покупатель Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Наименование товара
4.
01
Наименование организации, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем
Код товара товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
5.
02
Наименование организации, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя
Единица измерения товара
6.
03
Код страны, место нахождения (жительства)
Количество товара
7.
04
Код страны, место нахождения (жительства)
Стоимость товара(работы)
8.
05
номер договора (контракта), дата договора (контракта), номер спецификации, дата спецификации
Валюта: код
9.
06
Наименование организации (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя) код страны, место нахождения (жительства)
Валюта: курс
10.
07
Номер договора (контракта) дата договора (контракта), номер спецификации, дата спецификации
Транспортный (товаросопроводительный) документ: Серия, номер
11.
В случае заключения договора лизинга в ячейке
указывается отметка Х
Транспортный (товаросопроводительный) документ: Дата
12.
В случае заключения договора переработки давальческого сырья в ячейке
указывается отметка Х
Счет-фактура: Номер
13.
В случае заключения договора о приобретении товара у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем в ячейке
указывается отметка Х
Счет-фактура: Дата
14.
Раздел 2
Дата принятия на учет товара
15.
Отметка о регистрации заявления при представлении в налоговый орган
Налоговая база акцизов
16.
Раздел 3
Налоговая база НДС
17.
Продавец, комитент, доверитель, принципал Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Ставки налога акцизов твердые (специфические)
18.
Покупатель, комиссионер, поверенный, агент Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Ставки налога акцизов твердые (адвалорные)
19.
8
Наименование организации, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя
Ставка налога НДС
20.
9
Наименование организации, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя
Сумма налога акцизов
21.
10
Код страны, место нахождения (жительства)
Сумма налога НДС
22.
11
Код страны, место нахождения (жительства)
23.
12
Номер договора (контракта) дата договора (контракта), номер спецификации, дата спецификации
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Код строки ФНО" указывается код строки формы налоговой отчетности;
в графе 3 "Наименование строки налоговой отчетности" указывается наименование строки налоговой отчетности;
в графе 4 "Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность" заполняется минимальный перечень подтверждаемых показателей, необходимых для раскрытия регистра налогового учета соответствующей строки формы налоговой отчетности.
Расшифровка аббревиатур:
ФНО – форма налоговой отчетности;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 10
к Минимальным требованиям
к раскрытию показателей
налоговой отчетности, а также
к их взаимосвязям
с показателями налоговых,
бухгалтерских регистров и иных
документов, являющихся основанием
для определения объектов
налогообложения и (или)
объектов, связанных
с налогообложением
Форма

Мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есептілігінің (701.01-нысан) көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптар
1-деңгей
2-деңгей
Салық есептілігі жолында ашылуға жататын мәліметтер
Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері
1
2
3
1.
Бөлім. Мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу
2.
25 ақпаннан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы
Баланстық бірлік
3.
25 мамырдан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы
Мемлекеттік кірістер органының коды
4.
25 тамыздан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы
Негізгі құралдар жіктеуішінің коды
5.
25 қарашадан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы
Түгендеу нөмірі
6.
Салық кезеңі үшін төленуге жататын ағымдағы төлемдердің сомасы
Мүліктің атауы
7.
1 қаңтардағы қалдық құны
8.
Келіп түскен/шығып кеткен негізгі құралдардың құны
9.
Есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы
Ескертпе:
"№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
"Салық есептілігінің жолында ашылуға жататын мәліметтер" деген 2-бағанда салық есептілігі нысанының жолдарын ашатын мәліметтер көрсетіледі;
"Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері" деген 3-бағанда салық есептілігі нысанының тиісті жолының салықтық есепке алу тіркелімін ашу үшін қажетті расталатын көрсеткіштердің ең төмен тізбесі толтырылады.
Аббревиатураларды ашып жазу:
Баланстық бірлік – заңды тұлға немесе заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі (көрсеткіш есеп жүйесінде көрсетілетін екі және одан да көп баланстық бірліктер болған жағдайда толтырылуға тиіс).
Салық есептілігі көрсеткіштерін
ашуға, сондай-ақ олардың
салықтық, бухгалтерлік
тіркелімдерінің және салық салу
объектілерін және (немесе)
салық салуға байланысты
объектілерді айқындау үшін
негіз болып табылатын өзге де
құжаттардың көрсеткіштерімен
өзара байланыстарына
қойылатын ең төменгі
талаптарға 15-қосымша
Нысан

Минимальные требования к раскрытию показателей налоговой отчетности по расчету текущих платежей по налогу на имущество (форма 701.01)
1 уровень
2 уровень
Сведения подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности
Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность
1
2
3
1.
Раздел. Исчисление текущих платежей по налогу на имущество
2.
Сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 февраля
Балансовая единица
3.
Сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 мая
Код органа государственных доходов
4.
Сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 августа
Код классификатора основных фондов
5.
Сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 ноября
Инвентарный номер
6.
Сумма текущих платежей, подлежащих уплате за налоговый период
Наименование имущества
7.
Остаточная стоимость на 01.01
8.
Стоимость поступивших/выбывших объектов
9.
Сумма исчисленных текущих платежей
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Сведения, подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности" указываются сведения раскрывающие строки формы налоговой отчетности;
в графе 3 "Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность" заполняется минимальный перечень подтверждаемых показателей; необходимых для раскрытия регистра налогового учета соответствующей строки формы налоговой отчетности.
Расшифровка аббревиатур:
Балансовая единица – юридическое лицо или структурное подразделение юридического лица (показатель подлежит заполнению, в случае наличия двух и более балансовых единиц, отражаемых в учетной системе).
Приложение 15
к Минимальным требованиям
к раскрытию показателей
налоговой отчетности, а также
к их взаимосвязям
с показателями налоговых,
бухгалтерских регистров и иных
документов, являющихся
основанием для определения
объектов налогообложения
и (или) объектов, связанных
с налогообложением
Форма

117.
Төлеуге есептелген төлем сомасы, теңгемен
118.
25 ақпаннан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы теңгемен
119.
25 мамырдан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы теңгемен
120.
25 тамыздан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы теңгемен
121.
25 қарашадан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы теңгемен
122.
Шарт мерзімі аяқталғаннан кейін төленуге жататын төлемақының ағымдағы төлемдерінің сомасы теңгемен
123.
25 қарашадан кейін төленуге жататын төлемнің ағымдағы төлемдерінің сомасы теңгемен
124.
Салық органының коды
Ескертпе:
"№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
"Салық есептілігінің жолында ашылуға жататын мәліметтер" деген 2-бағанда салық есептілігі нысанының жолдарын ашатын мәліметтер көрсетіледі;
"Салық есептілігін ашатын салық тіркелімінің көрсеткіштері" деген 3-бағанда салық есептілігі нысанының тиісті жолының салықтық есепке алу тіркелімін ашу үшін қажетті расталатын көрсеткіштердің ең төмен тізбесі толтырылады.
Аббревиатураларды ашып жазу:
БЕ – бухгалтерлік есеп;
АЕК – айлық ескерткіш көрсеткіш;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Салық есептілігі көрсеткіштерін
ашуға, сондай-ақ олардың
салықтық, бухгалтерлік
тіркелімдерінің және салық салу
объектілерін және (немесе)
салық салуға байланысты
объектілерді айқындау үшін
негіз болып табылатын өзге де
құжаттардың көрсеткіштерімен
өзара байланыстарына
қойылатын ең төменгі
талаптарға 16-қосымша
Нысан

117.
Сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 августа, в тенге
118.
Сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 ноября, в тенге
119.
Сумма текущих платежей платы, подлежащих уплате по окончании срока договора, в тенге
120.
Сумма текущих платежей платы, подлежащих уплате после 25 ноября, в тенге
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Сведения, подлежащие раскрытию в строке налоговой отчетности" указываются сведения раскрывающие строки формы налоговой отчетности;
в графе 3 "Показатели налогового регистра, раскрывающие налоговую отчетность" заполняется минимальный перечень подтверждаемых показателей; необходимых для раскрытия регистра налогового учета соответствующей строки формы налоговой отчетности.
Расшифровка аббревиатур:
БУ – бухгалтерский учет;
МРП – месячный расчетный показатель;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 16
к Минимальным требованиям
к раскрытию показателей
налоговой отчетности, а также
к их взаимосвязям
с показателями налоговых,
бухгалтерских регистров и иных
документов, являющихся
основанием для определения
объектов налогообложения
и (или) объектов, связанных
с налогообложением
Форма

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 146-бабы 2-тармағының алтыншы бөлігіне сәйкес әзірленді және салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпараттарға және есептерге қойылатын талаптарды, сондай-ақ оларды ұсыну, жариялау және деректер базасында орналастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Талаптарда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бизнес-процесс – салық міндеттемесін есептеудің дұрыстығына қол жеткізу мақсатында салықтық, бухгалтерлік, өндірістік және өзге де есепке алу түрлерінің дұрыстығын қамтамасыз ету үшін салық төлеуші орындайтын өзара байланысты және дәйекті іс-қимылдар, міндеттер мен операциялар жиынтығы;
2) бақылау рәсімдері – бизнес-процестердің тәуекелдерін (салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есептеу (ұстап қалу) кезінде қателер мен ақпараттың бұрмалануын қоса алғанда) анықтау, түзету және болғызбау үшін, сондай-ақ салықтық, бухгалтерлік (қаржылық) және өзге де есептілікті уақтылы дайындау үшін салық төлеуші бекіткен әдістемелер мен рәсімдер жиынтығы;
3) бақылаудың арақатынасы – салық есептілігі мен тіркелімдерінің толық қалыптасуын бақылауға бағытталған салық есептілігі көрсеткіштерін қалыптастырудың дұрыстығын тексеруге мүмкіндік беретін, салық есептілігі жолдары мен бөлімдерінің көрсеткіштері мен деректер сөресінде орналастырылатын есептер арасындағы автоматты салыстыруды көздейтін бақылау рәсімінің түрі;
4) тәуекел – Қазақстан Республикасының салық заңнамасын және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасын орындамау ықтималдығы;
5) тәуекел санаты – тәуекелдің туындау ықтималдығы мен оның салық төлеушінің қызметіне ықтимал әсер ету дәрежесін көрсететін сапалық сипаттама;
6) есептілік топтамасы – деректер сөресінде жарияланған тиісті есепті салық кезеңі үшін салықтың немесе бюджетке төленетін төлемнің белгілі бір түрі бойынша құжаттама жиынтығы.
Есептілік топтамасы салық есептілігін және оның қосымшалары, салық тіркелімдері, оның ішінде жиынтық салық тіркелімдері,аналитикалық салық тіркелімдері (бар болған жағдайда), бухгалтерлік есеп тіркелімдері және (немесе) есеп жүйесінен автоматтандырылған түрде берілетін есептер, құжаттардың электрондық карточкалары түріндегі бастапқы құжаттар, сондай-ақ құжаттардың электрондық көшірмелері, оның ішінде сканерленген машинада оқылатын бастапқы құжаттар түпнұсқаларының көшірмелері кіреді. Аталған құжаттар салық салу объектілерін және (немесе) тиісті салық кезеңі үшін салық салуға байланысты объектілерді айқындау негізі болып табылады;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения (далее – Требования) разработаны в соответствии с частью шестой пункта 2 статьи 146 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют Требования к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения, а также порядок их представления, публикации и размещения в витрине данных.
2. В настоящих Требованиях используются следующие термины и определения:
1) бизнес-процесс – набор взаимосвязанных и последовательных действий, задач и операций, которые выполняются налогоплательщиком для обеспечения достоверности налогового, бухгалтерского, производственного и иных видов учетов в целях достижения корректности исчисления налогового обязательства;
2) контрольные процедуры – набор методик и процедур, утвержденных налогоплательщиком, для выявления, исправления и предотвращения рисков бизнес-процессов (включая ошибки и искажения информации при исчислении (удержании) налогов и платежей в бюджет), а также для своевременной подготовки налоговой, бухгалтерской (финансовой) и иной отчетности;
3) контрольные соотношения – вид контрольной процедуры, предусматривающий автоматическую сверку между показателями строк и разделов форм налоговой отчетности и отчетами, размещаемыми в витрине данных, позволяющие проверить корректность формирования показателей налоговой отчетности, направленные на контроль полноты формирования налоговой отчетности и регистров;
4) риск – вероятность неисполнения налогового законодательства Республики Казахстан и иного законодательства Республики Казахстан;
5) категория риска – качественная характеристика, отражающая степень вероятности возникновения риска и потенциального его воздействия на деятельность налогоплательщика;
6) пакет отчетности – совокупность документации по определенному виду налога или платежа в бюджет за соответствующий отчетный налоговый период, опубликованный в витрине данных.
Пакет отчетности включает в себя налоговую отчетность с приложениями, налоговые регистры, в том числе сводные налоговые регистры, аналитические налоговые регистры (при наличии), регистры бухгалтерского учета и (или) отчеты, подлежащие автоматизированной передаче из учетной системы, первичные документы в виде электронных карточек документов, а также электронные копии документов, в том числе сканированные машиночитаемые копии оригиналов первичных документов, служащие основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением за соответствующий налоговый период;

7) есепке алу жүйесі – қаржылық, салықтық және өзге де есептілікті жасау мақсатында салық төлеушінің активтері, міндеттемелері, капиталы, шаруашылық және басқа да операциялары туралы деректерді жинауға, тіркеуге, өңдеуге арналған ақпараттық жүйе.
Осы Талаптарда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Салық төлеушінің ұсынуы үшін қажетті салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпараттарға және есептерге қойылатын талаптардың тізбесі, сондай-ақ оларды ұсыну, деректер сөресінде жариялау және орналастыру тәртібі
3. Салық төлеушінің ұсынуы үшін қажетті, қатысуы туралы мәселелерді қарау сатысында салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпараттарға және есептерге, сондай-ақ деңгейлес мониторингті жүргізу барысында:
1) салық салу саласындағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау функцияларын орындайтын салық төлеушінің бөлімшелері туралы ақпаратқа және осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарға;
2) осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттары туралы ақпаратқа;
3) осы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген салық төлеушінің тәуекелдер тізбесін қалыптастыруға;
4) осы Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген бақылау рәсімдерінің тізбесін қалыптастыруға;
5) осы Талаптарға 5-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген тәуекелдер матрицасын және бақылау рәсімдерін қалыптастыруға;
6) осы Талаптарға 6-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген орындалатын бақылау қатынастарының тізбесін қалыптастыруға;
7) осы Талаптарға 7-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген бақылау рәсімдерін орындау туралы есепті ұсыну бойынша қойылатын талаптардың тізбесі.
4. Салық төлеуші:
1) деңгейлес мониторинг туралы келісім жасасу туралы өтінішпен бір мезгілде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көзделген ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін ұйымдастырушылық-басқарушылық құжаттарды қоса алғанда 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес толтырылған нысандарды, қағаз жеткізгіште және электрондық құжат нысанында ұсынады;

7) учетная система – информационная система для сбора, регистрации, обработки данных об активах, обязательствах, капитале, хозяйственных и других операциях налогоплательщика с целью составления финансовой, налоговой и иной отчетности.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Требованиях, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Перечень необходимых к представлению налогоплательщиком Требований к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения, а также порядок их представления, публикации и размещения в витрине данных
3. Перечень необходимых к представлению налогоплательщиком Требований к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения на стадии рассмотрения вопроса об участии, а также в ходе проведения горизонтального мониторинга:
1) к информации о подразделениях налогоплательщика, выполняющих функции управления рисками и внутреннего контроля в сфере налогообложения и организационно-распорядительных документах, регламентирующих порядок функционирования системы внутреннего контроля, предусмотренной по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям;
2) к информации об организационно-распорядительных документах, регламентирующих порядок функционирования системы внутреннего контроля, предусмотренной по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям;
3) к формированию перечня рисков налогоплательщика, предусмотренному по форме согласно приложению 3 к настоящим Требованиям;
4) к формированию перечня контрольных процедур, предусмотренному по форме согласно приложению 4 к настоящим Требованиям;
5) к формированию матрицы рисков и контрольных процедур, предусмотренной по форме согласно приложению 5 к настоящим Требованиям;
6) к формированию перечня выполняемых контрольных соотношений, предусмотренному по форме согласно приложению 6 к настоящим Требованиям;
7) по представлению отчета о выполнении контрольных процедур, предусмотренной по форме согласно приложению 7 к настоящим Требованиям.
4. Налогоплательщик:
1) одновременно с заявлением о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге представляет в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан заполненные формы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6, включая организационно-распорядительные документы, регламентирующие порядок функционирования системы внутреннего контроля, предусмотренные по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям, на бумажном носителе и в форме электронного документа;

2) деңгейлес мониторинг туралы келісім жасасу туралы өтінішпен бір мезгілде осы Талаптарға 2 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша көзделген ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін ұйымдастырушылық-басқарушылық құжаттарды қоса алғанда, 1, 2 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ақпарат пен есептерді деректер сөресіне орналастырады;
3) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес бекітілген деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларында (бұдан әрі - Деңгейлес мониторинг қағидалары) айқындалған мерзімдерде осы Талаптарға 3, 4, 5 және 7-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ақпаратты және есептерді деректер сөресінде жариялайды;
4) деңгейлес мониторинг қағидаларында айқындалған мерзімдерде осы Талаптарға 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат пен есептерге өзгерістер мен толықтыруларды деректер сөресіне орналастырады және жариялайды.
3-тарау. Ішкі бақылау жүйесінің ақпарат пен есептердің толықтығын бақылау
5. Деңгейлес мониторингке қатысушы ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпараттар мен есептердің толықтығын, олардың анықтығы мен өзектілігін растау, тәуекел аймақтарын анықтау, сондай-ақ дамыту және жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу мақсатында бағалауды жүргізеді.
Ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпарат пен есептердің толықтығын бағалау басшылыққа анықталған тәуекелдер, қателіктер, қайшылықтар мен кемшіліктер туралы уақтылы хабарлау, сондай-ақ оларды жою жөнінде қажетті шаралар қабылдау үшін қаржы-шаруашылық қызмет барысында ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеуін тексеруді көздейді.
Ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпарат пен есептердің толықтығын бағалауды жүргізудің тәртібі мен кезеңділігі салық төлеуші қызметінің сипаты мен ауқымын, сондай-ақ ішкі бақылау жүйесінің жалпы жетілу деңгейі мен сенімділігін ескере отырып белгіленеді.
6. Ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпарат пен есептердің толықтығын бағалау іс жүзінде орындалатын және құжатталған бақылау рәсімдерінің нәтижелері ескеріле отырып, мынадай компоненттер бойынша жүргізіледі:
бақылау ортасы;
тәуекелдерді басқару;
бақылау рәсімдері;
ақпараттық жүйе.
Ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпарат пен есептердің толықтығын бағалау осы Талаптардың ережелерін ескереді.
4-тарау. Салық салу саласындағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау функцияларын орындайтын салық төлеушінің бөлімшелері туралы ақпаратқа қойылатын талаптар
7. Салық төлеуші салық салу саласындағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау функцияларын орындайтын салық төлеушінің бөлімшелері туралы ақпаратта және осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген салық салу саласындағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау функцияларын орындайтын жауапты бөлімшелерді көрсетеді.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесіне салықтық есепке алуға тікелей байланысты функцияларды орындамайтын бөлімшелер, сондай-ақ кейіннен салықтық есепке алу мақсаттары үшін пайдаланылатын көрсеткіштерді бақылауды жүзеге асыратын өндірістік бөлімшелердің қатысуына жол беріледі.

2) одновременно с заявлением о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге размещает в витрине данных информацию и отчеты по форме согласно приложениям 1, 2 и 6, включая организационно- распорядительные документы, регламентирующие порядок функционирования системы внутреннего контроля, предусмотренные по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям;
3) публикует в витрине данных информацию и отчеты по форме согласно приложениям 3, 4, 5 и 7 к настоящим Требованиям, в сроки, определенные Правилами проведения горизонтального мониторинга, утвержденными согласно приложению 6 к настоящему приказу (далее – Правила горизонтального мониторинга);
4) размещает и публикует в витрине данных изменения и дополнения в информацию и отчеты по форме согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящим Требованиям, в сроки, определенные Правилами горизонтального мониторинга.
Глава 3. Оценка полноты информации и отчетов по системе внутреннего контроля
5. Участник горизонтального мониторинга проводит оценку полноты информации и отчетов по системе внутреннего контроля в целях подтверждения их достоверности и актуальности, выявления зон риска, а также разработки мероприятий по их развитию и совершенствованию.
Оценка полноты информации и отчетов по системе внутреннего контроля предусматривает проверку функционирования системы внутреннего контроля в ходе финансово-хозяйственной деятельности для своевременного информирования руководства о выявленных рисках, ошибках, противоречиях и недостатках, а также принятия необходимых мер по их устранению.
Порядок и периодичность проведения оценки полноты информации и отчетов по системе внутреннего контроля устанавливаются с учетом характера и масштабов деятельности налогоплательщика, а также общего уровня развития и надежности системы внутреннего контроля.
6. Оценка полноты информации и отчетов по системе внутреннего контроля производится с учетом результатов фактически выполняемых и документально подтвержденных контрольных процедур по следующим компонентам:
контрольная среда;
управление рисками;
контрольные процедуры;
информационная система.
Оценка полноты информации и отчетов по системе внутреннего контроля учитывает положения настоящего Требования.
Глава 4. Требование к информации о подразделениях налогоплательщика, выполняющих функции управления рисками и внутреннего контроля в сфере налогообложения
7. Налогоплательщик в информации о подразделениях налогоплательщика, выполняющих функции управления рисками и внутреннего контроля в сфере налогообложения, предусмотренной в форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям, указывает ответственные подразделения, выполняющие функции управления рисками и внутреннего контроля в сфере налогообложения.
В системе внутреннего контроля в сфере налогообложения допускается участие подразделений, не выполняющие функции, непосредственно связанные с налоговым учетом, также, производственные подразделения, осуществляющие контроль показателей, используемых в последующем для целей налогового учета.

5-тарау. Ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін ұйымдастыру- басқарушылық құжаттары туралы ақпаратқа қойылатын талаптар
8. Осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін ұйымдастыру- басқарушылық құжаттарында мыналар ашылады:
1) бақылау ортасы бөлімінде салық төлеушінің басшылығы мен қызметкерлерінің салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін белгілеуге және қолдауға бағытталған бақылау ортасын қалыптастыру қағидаттары, салық төлеушінің ұйымдық құрылымы, салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесінің мақсаттарына қол жеткізу процесінде өкілеттіктерді, міндеттер мен жауапкершілікті бағыныстылық және бөлу сызықтары ашылады;
2) тәуекелдерді басқару жүйесі бөлімінде тәуекелдерді басқару процесінің мынадай кезеңдері ашылады: анықтау; бағалау; азайту (жою); тәуекелдерді құжаттау. Салық төлеуші тәуекелдерді анықтау әдістері мен тәсілдерін дербес айқындайды;
3) бақылау рәсімдері бөлімінде оларды әзірлеу, орындау және құжаттамалық ресімдеу тәртібін ашып, бақылау рәсімдерінің тізбесі ашылады;
4) ақпараттық жүйелер бөлімінде бухгалтерлік, салықтық және өзге де есепке алу түрлерін жүргізу және ұйымдастыру кезінде қолданылатын ақпараттық жүйелердің тізбесі мен сипаттамасы ашылады.
Салық төлеуші ішкі нормативтік және өкімдік құжаттарға және ұйымдық құрылымға сәйкес бақылау рәсімдерін орындау үшін лауазымды тұлғалардың рөлі мен жауапкершілігін айқындайды.
9. Салық төлеуші ақпараттық жүйелерді автоматтандыру деңгейін анықтау кезінде мынадай өлшемшарттарды ескереді:
1) төмен деңгей:
салық тіркелімдері мен салық есептілігін дайындау және қалыптастыру процестерін автоматтандырудың болмауы;
автоматтандырудың есепке алу жүйесінде салық тіркелімдерін және салық есептілігін дайындау және қалыптастыру кезінде салық міндеттемелерін есептеудің толықтығы мен дұрыстығын бақылаудың болмауы (бақылау көп дәрежеде есепке алу жүйесінен тыс жүзеге асырылады);
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгерістеріне сәйкес есепке алу жүйесінде салық есептілігі мен салық тіркелімдерінің көрсеткіштерін жинау және қалыптастыру алгоритмдерін өзектендіруде кідірістің болуы;
2) орташа деңгей:
салық тіркелімдері мен салық есептілігін дайындау және қалыптастыру процестерін ішінара автоматтандыру. Кейбір кезеңдерде деректер (ақпараттар) қолмен енгізілуі немесе есеп жүйесінен тыс есептеулер жүргізілуі мүмкін;
есеп жүйесінің салық тіркелімдері мен салық есептілігін қалыптастыру кезінде салық міндеттемелерін есептеудің толықтығы мен дұрыстығын автоматты бақылаудың белгілі бір деңгейімен қамтамасыз етілуі (жекелеген автоматты бақылаулар көзделген);
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгерістеріне сәйкес есепке алу жүйесінде салық есептілігі мен салық тіркелімдерінің көрсеткіштерін жинау және қалыптастыру алгоритмдерін уақтылы өзектендіру;

Глава 5. Требование к информации об организационно - распорядительных документах, регламентирующих порядок функционирования системы внутреннего контроля
8. В организационно-распорядительных документах, регламентирующих порядок функционирования системы внутреннего контроля, предусмотренных по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям, раскрывается следующее:
1) в разделе контрольная среда раскрываются принципы формирования контрольной среды, направленные на установление и поддержание руководством и работниками налогоплательщика системы внутреннего контроля в сфере налогообложения, организационная структура налогоплательщика, линии подчиненности и распределения полномочий, обязанностей и ответственности в процессе достижения целей системы внутреннего контроля в сфере налогообложения;
2) в разделе системы управления рисками раскрываются следующие этапы процесса управления рисками:
выявления;
оценивания;
минимизации (устранении);
документирования рисков.
Налогоплательщик самостоятельно определяет методы и способы выявления рисков;
3) в разделе контрольные процедуры раскрывается перечень контрольных процедур с раскрытием порядка их разработки, выполнения и документального оформления;
4) в разделе информационные системы раскрываются перечень и описание информационных систем, применяемых при ведении и организации бухгалтерского, налогового и иных видов учетов.
Налогоплательщик определяет роли и ответственность должностных лиц за выполнение контрольных процедур в соответствии с внутренними нормативными и распорядительными документами, и организационной структурой.
9. Налогоплательщик при определении уровня автоматизации информационных систем учитывает следующие критерии:
1) низкий уровень:
отсутствие автоматизации процессов подготовки и формирования налоговых регистров и налоговой отчетности;
отсутствие в учетной системе автоматизации контроля полноты и корректности исчисления налоговых обязательств при подготовке и формировании налоговых регистров и налоговой отчетности (контроли по большей степени осуществляются вне учетной системы);
наличие задержки в актуализации алгоритмов сбора и формирования показателей налоговой отчетности и налоговых регистров в учетной системе в соответствии с изменениями законодательства Республики Казахстан;
2) средний уровень:
частичная автоматизация процессов подготовки и формирования налоговых регистров и налоговой отчетности. На некоторых этапах возможен ручной ввод данных (информации) или произведения расчетов вне учетной системы;
обеспеченность учетной системы определенным уровнем автоматического контроля полноты и корректности исчисления налоговых обязательств при формировании налоговых регистров и налоговой отчетности (предусмотрены отдельные автоматические контроли);
своевременная актуализация алгоритмов сбора и формирования показателей налоговой отчетности и налоговых регистров в учетной системе в соответствии с изменениями законодательства Республики Казахстан;

3) жоғары деңгей:
салық тіркелімдері мен салық есептілігін дайындау және қалыптастыру процесін толық автоматтандыру. Деректерді (ақпаратты) қолмен енгізу, сондай-ақ есептік жүйеден тыс қолмен түзету жоқ;
есепке алу жүйесінде салық тіркелімдері мен салық есептілігін қалыптастыру кезінде салық міндеттемелерін есептеудің толықтығы мен дұрыстығын автоматты бақылаудың болуы. Бақылаулардың болуын растау үшін осы бақылауларды орындау нәтижелері бар есепке алу жүйесінен түсірілетін есептер бар;
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгерістеріне сәйкес есепке алу жүйесінде салық есептілігі мен салық тіркелімдерінің көрсеткіштерін жинау және қалыптастыру алгоритмдерін уақтылы өзектендіру.
6-тарау. Салық төлеушінің тәуекелдер тізбесін қалыптастыруға қойылатын талаптар
10. Салық төлеуші осы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуекелдер тізбесін әзірлейді және қалыптастырады, тәуекелдерді мынадай үлгілер бойынша жіктейді:
1) әдіснамалық тәуекелдер:
салалық түсіндірмелерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және уәкілетті мемлекеттік органның ресми түсіндірмелеріне сәйкес келмейтін нормалар мен әдіснаманы қолдану кезінде жіберілетін қателіктер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының қолданыстағы талаптарын бұза отырып, бухгалтерлік және (немесе) салықтық есептердегі операциялардың дұрыс жіктелмеуі;
типтік емес (ерекше) тәуекелдер мен салық төлеуші қызметінің салалық ерекшеліктерін ескере отырып туындайтын жоспарланатын мәмілелер (операциялар) бойынша тәуекелдер;
операцияларды талдау және оларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін есепте көрсету тәсілін таңдау кезінде кәсіби пайымдауды қолдануға байланысты алшақтық тәуекелдері;
2) арифметикалық тәуекелдер:
салық есептілігінің нысандары арасындағы мәліметтерді салыстыру кезінде туындайтын алшақтық тәуекелдері;
салық және бухгалтерлік есептің жиынтық деректерін салыстыру кезінде туындайтын сәйкессіздік тәуекелдері;
уәкілетті органның және өзге де мемлекеттік органдардың салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметтерін, сондай-ақ әртүрлі ақпарат көздерінен алынған салық төлеушінің (салық агентінің) қызметі туралы мәліметтерді салыстыру кезінде туындайтын алшақтық тәуекелдері;
дұрыс емес формулалар мен есептеулерді қолдануға байланысты салықтар мен бюджетке төлемдерді есептеу кезінде туындайтын қателер;
3) процестік тәуекелдер:
салық төлеушінің қызметі барысында туындайтын, елеулі салық салдарына әкеп соғуы мүмкін тәуекелдер;
операцияларды көрсету негізінде жүзеге асырылатын есептіліктің дұрыс ресімделмеуі немесе толық емес топтамасы салдарынан деректерді енгізу немесе өңдеу қателері;
есепке алу жүйелерін дұрыс баптамауға және салықтық, бухгалтерлік және өзге де есепке алу түрлерін жүргізу процестерін автоматтандыруға, салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есептеуге, тәуекелдердің туындауына әкеп соғатын салықтық және қаржылық есептілікті қалыптастыруға байланысты қателер;
салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есептеуді қоса алғанда және салық есептілігін қалыптастыру кезіндегі есепке алу жүйелеріндегі техникалық іркілістер;
деректердің бұрмалануын, ақпараттың таралып кетуін немесе санкцияланбаған қол жеткізуді тудыратын ақпараттық жүйелердің осалдығын қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдері.

3) высокий уровень:
полная автоматизация процесса подготовки и формирования налоговых регистров и налоговой отчетности. Ручной ввод данных (информации), а также ручные корректировки вне учетной системы отсутствуют;
наличие в учетной системе автоматического контроля полноты и корректности исчисления налоговых обязательств при формировании налоговых регистров и налоговой отчетности. Для подтверждения наличия контролей имеются отчеты, выгружаемые из учетной системы, с результатами выполнения данных контролей;
своевременная актуализация алгоритмов сбора и формирования показателей налоговой отчетности и налоговых регистров в учетной системе в соответствии с изменениями законодательства Республики Казахстан.
Глава 6. Требование к формированию перечня рисков налогоплательщика
10. Налогоплательщик разрабатывает и формирует перечень рисков по форме согласно приложению 3 к настоящим Требованиям, с классификацией рисков по следующим типам:
1) методологические риски:
ошибки, допускаемые при применении норм и методологии, не соответствующей требованиям законодательства Республики Казахстан и официальным разъяснениям уполномоченного государственного органа, включая отраслевые разъяснения, а также некорректная классификация операций в бухгалтерском и (или) налоговом учетах в нарушение действующих требований законодательства Республики Казахстан;
нетипичные (специфические) риски и риски по планируемым сделкам (операциям), возникающие с учетом отраслевых особенностей деятельности налогоплательщика;
риски расхождения, связанные с применением профессионального суждения при анализе операций и выборе способа их отражения в учете, не соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан;
2) арифметические риски:
риски расхождения, возникающие при сопоставлении сведений между формами налоговой отчетности;
риски расхождения, возникающие при сопоставлении суммовых данных налогового и бухгалтерского учетов;
риски расхождения, возникающие при сопоставлении сведений уполномоченного органа и иных государственных органов об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, а также сведений о деятельности налогоплательщика (налогового агента), полученных из различных источников информации;
ошибки, возникающие при расчете налогов и платежей в бюджет, связанные с применением некорректных формул и расчетов;
3) процессные риски:
риски, возникающие в ходе деятельности налогоплательщика, которые могут привести к значительным налоговым последствиям;
ошибки ввода или обработки данных вследствие некорректного оформления или неполного пакета отчетности, на основании которых осуществляется отражение операций;
ошибки, связанные с некорректной настройкой учетных систем и автоматизацией процессов ведения налогового, бухгалтерского и иных видов учетов, исчисления налогов и платежей в бюджет, формирования налоговой и финансовой отчетности, которые приводят к возникновению рисков;
технические сбои в учетных системах, включая расчеты налогов и платежей в бюджет и при формировании налоговой отчетности;
риски информационной безопасности, включая уязвимости информационных систем, которые вызывают искажение данных, утечку информации или несанкционированный доступ.

11. Тәуекелдің пайда болу ықтималдығын ескеру қажет, ол әртүрлі факторларды, оның ішінде бұрын ұқсас оқиғалардың жиілігін, бизнес-процестердегі, заңнамадағы, сондай-ақ салық төлеушінің қызметіндегі өзгерістерді ескере отырып анықталады.
Тәуекелдердің пайда болу ықтималдығын бағалау кезінде мына өлшемшарттарды ескеру ұсынылады:
1) төмен – мұндай оқиғалар бұрын болмаған және (немесе) оқшауланған, олардың қайталану ықтималдығы минималды;
2) орташа – ұқсас оқиғалар бұрын болған және (немесе) ішкі немесе сыртқы жағдайлар өзгерген кезде болуы мүмкін;
3) жоғары – ұқсас оқиғалар бірнеше рет болды және ықтималдығы жоғары, болашақта қайталануы мүмкін.
Анықталған тәуекелдердің салдарын бағалау кезінде салық төлеуші тәуекелдердің салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуіне, сондай-ақ салықтар мен төлемдерді есептеу мен төлеудің дұрыстығына әсерін ескеруі қажет.
7-тарау. Салық төлеушінің бақылау рәсімдерінің тізбесін қалыптастыруға қойылатын талаптар
12. Салық төлеуші осы Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау рәсімдерінің тізбесін әзірлейді және қалыптастырады:
1) жүзеге асыру уақыты бойынша:
ескерту – операция жасалғанға дейін орындалады;
анықтау – операция жасалғаннан кейін орындалады.
2) автоматтандыру дәрежесі бойынша:
автоматтандырылған – ақпараттық жүйеде (есепке алу жүйесін қоса алғанда) орындалады;
жартылай автоматты (IT-тәуелді) – автоматты түрде орындалады, бірақ қызметкердің қатысуымен (қолмен бастау немесе аяқтау);
қолмен – қызметкер толығымен қолмен орындайды.
13. Салық төлеуші бақылау рәсімдері ретінде:
1) салық төлеушінің уәкілетті қызметкерлері белгілі бір операцияларды немесе әрекеттерді бекітуге және мақұлдауға бағытталған авторландыруды және растауды;
2) құжаттама мен операциялардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін талдау және бағалау жолымен жүзеге асырылатын тексеруді;
3) дұрыстығы мен толықтығын растауға бағытталған ақпаратты салыстыру және талдау арқылы жүзеге асырылатын деректерді салыстырып тексеруді;
4) процестерді дұрыс автоматтандыруды және бақылау рәсімдерін орындауды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерде алгоритмдерді, форматтарды және орындау шарттарын баптау арқылы іске асырылатын ақпараттық жүйелерді баптауды;
5) мүдделер қақтығысын болдырмау және ішкі бақылаудың тиімділігін арттыру мақсатында жұмыскерлер арасындағы функционалдық міндеттердің аражігін ажыратуды көздейтін өкілеттіктерді бөлуді;
6) жүзеге асырылатын қызметтің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалау мақсатында салық төлеушінің уәкілетті қызметкерлері жүзеге асыратын көрсеткіштерге мониторинг пен талдауды қамтитын заңнаманың сақталуын бақылауды;

11. Необходимо учитывать вероятность наступления риска, которая определяется с учетом различных факторов, включая частоту аналогичных событий в прошлом, изменения в бизнес-процессах, в законодательстве, а также в деятельности налогоплательщика.
При оценивании вероятности наступления рисков рекомендуется учитывать следующие критерии:
1) низкая – подобные события ранее не происходили и (или) были единичными, вероятность их повторения минимальна;
2) средняя – подобные события происходили в прошлом и (или) возможны при изменении внутренних или внешних условий;
3) высокая – подобные события происходили неоднократно и, с высокой долей вероятности, возможно, повторяться в будущем.
При оценке последствий выявленных рисков налогоплательщику необходимо учитывать влияние рисков на поступление налогов и платежей в бюджет, а также на корректность исчисления и уплаты налогов и платежей.
Глава 7. Требование к формированию перечня контрольных процедур налогоплательщика
12. Налогоплательщик разрабатывает и формирует перечень контрольных процедур по форме согласно приложению 4 к настоящим Требованиям, с разделением:
1) по времени осуществления:
предупреждающие – выполняются до совершения операции;
выявляющие – выполняются после совершения операции.
2) по степени автоматизации:
автоматизированные – выполняются в информационной системе (включая учетную систему);
полуавтоматические (IT-зависимые) – выполняются автоматически, но с участием работника (инициирование или завершение вручную);
ручные – выполняются полностью вручную работником.
13. В качестве контрольных процедур налогоплательщик рассматривает:
1) авторизацию и подтверждение, направленные на утверждение и одобрение определенных операций или действий уполномоченными работниками налогоплательщика;
2) проверку, осуществляемую путем анализа и оценки соответствия документации и операций требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) сверку данных, осуществляемую посредством сопоставления и анализа информации, направленных на подтверждение ее корректности и полноты;
4) настройку информационных систем, реализуемую через настройку алгоритмов, форматов и условий исполнения в информационных системах, обеспечивающих корректную автоматизацию процессов и выполнение контрольных процедур;
5) разделение полномочий, предусматривающий разграничение функциональных обязанностей между работниками в целях исключения конфликта интересов и повышения эффективности внутреннего контроля;
6) контроль соблюдения законодательства, включающий мониторинг и анализ показателей, осуществляемые уполномоченными работниками налогоплательщика, с целью оценки соответствия осуществляемой деятельности требованиям законодательства Республики Казахстан;

7) қол жеткізуді басқаруға, деректердің тұтастығын қамтамасыз етуге және салық төлеушінің ақпараттық жүйелеріндегі өзгерістерді қадағалауға (логирлеу) бағытталған ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін рәсімдерді бақылауды қарастырады.
8-тарау. Тәуекел матрицасын және бақылау рәсімдерін қалыптастыруға қойылатын талаптар
14. Салық төлеуші осы Талаптарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуекелдер матрицасының және бақылау рәсімдерінің тізбесін қалыптастырады, олар салық салуға байланысты ықтимал тәуекелдер және оларды төмендету немесе болғызбау үшін қабылданатын шаралар (бақылаулар) туралы ақпаратты жүйелеу үшін пайдаланылады.
9-тарау. Орындалатын бақылау арақатынастарының тізбесін қалыптастыруға қойылатын талап
15. Салық төлеуші осы Талаптарға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер сөресінде орындалатын бақылау қатынастарының тізбесін толтырады.
16. Деректер сөресінде жарияланған әрбір есептілік топтамасында орындалу нәтижелерімен орындалған бақылау қатынастарының есебі (хаттамасы) қамтылады. Бақылау арақатынасы сәтсіз орындалған жағдайда (сәйкессіздіктер болған жағдайда) салық төлеуші себептерін көрсетеді не қажет болған жағдайда құжаттарды қоса бере отырып, түсіндірме береді.
10-тарау. Бақылау рәсімдерін орындау туралы есеп

7) контроль процедур, обеспечивающих функционирование информационных систем, который направлен на управление доступом, обеспечение целостности данных и отслеживание (логирование) изменений в информационных системах налогоплательщика.
Глава 8. Требование к формированию матрицы рисков и контрольных процедур
14. Налогоплательщик формирует перечень матрицы рисков и контрольных процедур по форме согласно приложению 5 к настоящим Требованиям, которые используются для систематизации информации о возможных рисках, связанных с налогообложением, и мерах (контролях), принимаемых для их снижения или предотвращения.
Глава 9. Требование к формированию перечня выполняемых контрольных соотношений
15. Налогоплательщик заполняет перечень выполняемых контрольных соотношений в витрине данных по форме согласно приложению 6 к настоящим Требованиям.
16. Каждый опубликованный пакет отчетности в витрине данных содержит отчет (протокол) выполненных контрольных соотношений, с результатом их выполнения. При неуспешном выполнении контрольного соотношения (при наличии расхождений) налогоплательщик указывает причины либо предоставляет пояснение с приложением документов при необходимости.
Глава 10. Отчет о выполнении контрольных процедур

17. Салық төлеуші осы Талаптарға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау рәсімдерін орындау туралы есепте деректер сөресінен тыс орындалатын бақылау рәсімдерін орындау туралы нәтижелерді толтырады.
Салық салу саласындағы ішкі
бақылау жүйесі жөніндегі
ақпарат пен есептерге
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Нысан
Салық төлеушінің салық салу саласындағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау функцияларын орындайтын бөлімшелері туралы ақпарат
Бөлімше түрі
Бөлімшенің болуы (иә /жоқ)
Бөлімшенің атауы
Бөлішенің функциялары (иә / жоқ)
Тәуекелдерді басқару
Бақылау рәсімдерін басқару
Салық тәуекелдерін сәйкестендіру
Салық тәуекелдерін бағалау
Салық тәуекелдерін азайту/жою
Салық тәуекелдерін құжаттау
Бақылау рәсімдерін әзірлеу
Бақылау рәсімдерін жүргізу
Бақылау рәсімдерінің нәтижелерін құжаттау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін бөлімшесі
2.
Салықтық жоспарлау бөлімшесі
3.
Салықтық есепке алуды жүргізу жөніндегі бөлімшесі
4.
Салық есептілігін жасау жөніндегі бөлімшесі
5.
Бухгалтерлік есепке алуды жүргізу бөлімшесі
6.
Қаржылық есептілікті жасау жөніндегі бөлімшесі
7.
Ішкі аудит функцияларын орындайтын бөлімшесі
8.
Ақпараттық жүйелерді енгізу, сүйемелдеу, қауіпсіздік функцияларын орындайтын бөлімшесі
9.
Салық салу саласында тәуекелдерді және ішкі бақылауды басқару функцияларын орындайтын басқа бөлімшелер
Нысанға ескертпе:
"№" деген 1-бағанда кестеде жазбаның реттік нөмірі көрсетіледі;
"Бөлімше түрі" деген 2-бағанда бөлімшелердің түрі көрсетіледі;
"Бөлімшенің болуы (иә /жоқ)" деген 3-бағанда салық төлеуші 2-бағанда көрсетілген – "Иә", Жоқ – "жоқ" болған жағдайда толтырады;
"Бөлімшенің атауы" деген 4-бағанда салық төлеуші 2-бағанда көрсетілген бөлімшенің толық атауын толтырады.
2-бағанда көрсетілген тәуекелдерді басқару бөлімшесінің функцияларын салық төлеуші:
"Салық тәуекелдерін сәйкестендіру" деген 5-бағанда;
"Салық тәуекелдерін бағалау" деген 6-бағанда;
"Салық тәуекелдерін азайту/жою" деген 7-бағанда;
"Салық тәуекелдерін құжаттау" деген 8-бағанда "иә", "жоқ" болған жағдайда толтырады;
2-бағанда көрсетілген бақылау рәсімдерін басқару бөлімшесінің функцияларын салық төлеуші:
"Бақылау рәсімдерін әзірлеу" деген 9-бағанда;
"Бақылау рәсімдерін жүргізу" деген 10-бағанда;
"Бақылау рәсімдерінің нәтижелерін құжаттау" деген 11-бағанда болған жағдайда – "иә", болмаған жағдайда - "жоқ" Толтырады.
Салық салу саласындағы ішкі
бақылау жүйесі жөніндегі
ақпарат пен есептерге
қойылатын талаптарға
2-қосымша
Нысан
Ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін ұйымдастырушылық-басқарушылық құжаттар туралы ақпарат
Ұйымдастырушылық-өкімдік құжат
Ұйымдастырушылық-өкімдік құжатты әзірлеуге жауапты бөлімшенің атауы
Құжатқа соңғы өзгеріс/толықтыру енгізілген күн
Ашылуға жататын мәліметтер
Нөмірі
күні
атауы
1
2
3
4
5
6
7
I-БӨЛІМ. Бақылау ортасы
1.1.
Ішкі бақылау жүйесі туралы ереже
1.2.
Тәуекелдерді басқару туралы ереже
1.3.
Бухгалтерлік және салықтық есепке алу бөлімшелерінің және ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеуіне жауапты бөлімшенің ұйымдық құрылымы, өкілеттіктері мен міндеттерін бөлу (ара-жігін ажырату) (Бөлімше туралы ереже)
II-БӨЛІМ. Тәуекелдерді басқару жүйесі
2.1.
Салық төлеушінің тәуекелдер тізбесі
2.2.
Тәуекелдерді анықтау және бағалау әдістері мен тәсілдері
III-БӨЛІМ. Бақылау рәсімдері
3.1.
Салық төлеушінің бақылау рәсімдерінің тізбесі
3.2.
Бақылау рәсімдерін әзірлеу, орындау және құжаттамалық ресімдеу тәртібі
IV-БӨЛІМ. Ақпараттық жүйелері
4.1.
Ақпараттық жүйелердің тізбесі және сипаттамасы
4.2.
Автоматтандыру деңгейі
Нысанға ескертпе:
"№" деген 1-бағанда кестеде жазбаның реттік нөмірі көрсетіледі;
"Ұйымдастырушылық-өкімдік құжат" бөлімінің "Ашылуға жататын мәліметтер" деген 2-бағанында ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарда ашылуға жататын өлшемшарттар көрсетіледі;
"Ұйымдастырушылық-өкімдік құжат" бөлімінің "Нөмірі" деген 3-бағанында салық төлеуші 2-бағанда көрсетілген ұйымддастырушылық-өкімдік құжаттың нөмірін толтырады;
"Ұйымдастырушылық-өкімдік құжат" бөлімінің "Күні" деген 4-бағанында салық төлеуші 2-бағанда көрсетілген ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттың күнін толтырады;

17. Налогоплательщик заполняет результаты о выполнении контрольных процедур, выполняемых вне витрины данных, в отчете о выполнении контрольных процедур по форме согласно приложению 7 к настоящим Требованиям.
Приложение 1
к Требованиям к информации
и отчетам по системе
внутреннего контроля
в сфере налогообложения
Форма
Информация о подразделениях налогоплательщика, выполняющие функции управления рисками и внутреннего контроля в сфере налогообложения
Вид подразделения
Наличие подразделения (да/нет)
Наименование подразделения
Функции подразделения (да/нет)
Управление рисками
Управление контрольными процедурами
Идентификация налоговых рисков
Оценка налоговых рисков
Минимизация/устранение налоговых рисков
Документирование налоговых рисков
Разработка контрольных процедур
Проведение контрольных процедур
Документирование результатов контрольных процедур
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Подразделение, обеспечивающие функционирование системы внутреннего контроля в сфере налогообложения
2.
Подразделение по налоговому планированию
3.
Подразделение по ведению налогового учета
4.
Подразделение по составлению налоговой отчетности
5.
Подразделение по ведению бухгалтерского учета
6.
Подразделение по составлению финансовой отчетности
7.
Подразделение, выполняющее функции внутреннего аудита
8.
Подразделение, выполняющее функции внедрения, сопровождения, безопасности информационных систем
9.
Другие подразделения, выполняющие функции
управления рисками и внутреннего контроля в сфере налогообложения
Примечание к форме:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер записи в таблице;
в графе 2 "Вид подразделения" указаны виды подразделений;
в графе 3 "Наличие подразделения (да/нет)" налогоплательщиком заполняется в случае наличия – "да", отсутствия – "нет", указанного в графе 2;
в графе 4 "Наименование подразделения" налогоплательщиком заполняется полное наименование подразделения, указанного в графе 2.
Функции подразделения управления рисками, указанного в графе 2, налогоплательщиком заполняется в случае наличия – "да", отсутствия – "нет":
в графе 5 "Идентификация налоговых рисков";
в графе 6 "Оценка налоговых рисков";
в графе 7 "Минимизация/устранение налоговых рисков";
в графе 8 "Документирование налоговых рисков";
Функции подразделения управления контрольными процедурами указанного в графе 2 налогоплательщиком заполняется в случае наличия – "да", отсутствия – "нет":
в графе 9 "Разработка контрольных процедур";
в графе 10 "Проведение контрольных процедур";
в графе 11 "Документирование результатов контрольных процедур".
Приложение 2
к Требованиям к информации
и отчетам по системе
внутреннего контроля
в сфере налогообложения
Форма
Информация об организационно-распорядительных документах, регламентирующих порядок функционирования системы внутреннего контроля
Организационно-распорядительный документ
Наименование подразделения, ответственного за разработку организационно- распорядительного документа
Дата внесения последнего изменения/
дополнения в Документ
Сведения, подлежащие раскрытию
номер
дата
наименование
1
2
3
4
5
6
7
РАЗДЕЛ I. Контрольная среда
1.1.
Положение о системе внутреннего контроля
1.2.
Положение об управлении рисками
1.3.
Организационная структура, распределение (разграничение) полномочий и обязанностей подразделений бухгалтерского и налогового учета и подразделения, ответственного за функционирование системы внутреннего контроля (Положение о подразделении)
РАЗДЕЛ II. Система управления рисками
2.1.
Перечень рисков налогоплательщика
2.2.
Способы и методы, выявление и оценки рисков
РАЗДЕЛ III. Контрольные процедуры
3.1.
Перечень контрольных процедур налогоплательщика
3.2.
Порядок разработки, выполнения и документального оформления контрольных процедур
РАЗДЕЛ IV. Информационные системы
4.1.
Перечень и описание информационных систем
4.2.
Уровень автоматизации
Примечание к форме:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер записи в таблице;
в графе 2 "Критерии, подлежащие раскрытию в организационно-распорядительных документах" указаны критерии, подлежащие раскрытию в организационно-распорядительных документах;
в графе 3 "номер" раздела "Организационно-распорядительный документ" налогоплательщиком заполняется номер организационно-распорядительного документа, указанного в графе 2;
в графе 4 "дата" раздела "Организационно-распорядительный документ" налогоплательщиком заполняется дата организационно-распорядительного документа, указанного в графе 2;

"Ұйымдастырушылық-өкімдік құжат" бөлімінің "Атауы" деген 5-бағанында салық төлеуші 2-бағанда көрсетілген ұйымдастырушылықық-өкімдік құжаттың атауын толтырады;
"Ұйымдастырушылық-өкімдік құжатты әзірлеуге жауапты бөлімшенің атауы" деген 6-бағанда салық төлеуші ұйымдастырушылықық-өкімдік құжатты әзірлеуге жауапты салық төлеуші бөлімшесінің атауын толтырады.
"Құжатқа соңғы өзгеріс/толықтыру енгізілген күн" деген 7-бағанда салық төлеуші құжатқа соңғы өзгеріс/толықтыру енгізілген күнді толтырады.
Салық салу саласындағы ішкі
бақылау жүйесі жөніндегі
ақпарат пен есептерге
қойылатын талаптарға
3-қосымша
Нысан
Салық төлеушінің тәуекелдер тізімі
Коды
Тәуекел түрі
Атауы
Сипаттамасы
Байланысты заңнама
Контрагенттер бойынша тәуекел (бар болса)
Контрагенттің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Салық атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
жалғасы
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің нормалары
Салық есептілігі жолының коды
Ықтималдығы
Салдары, мың теңге
Тәуекел санаты (жоғары, орташа, төмен)
Бұрын пайда болу жиілігі
Ескертпе
бап
тармақ
тармақша
абзац
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Нысанға ескертпе:
"№" деген 1-бағанда кестеде жазбаның реттік нөмірі көрсетіледі;
"Коды" деген 2-бағанда салық төлеуші салық төлеушінің ішкі тәртібіне сәйкес тәуекел кодын толтырады;
"Тәуекел түрі" деген 3-бағанда салық төлеуші тәуекел түрін толтырады: әдіснамалық, арифметикалық, процесс;
"Атауы" деген 4-бағанда салық төлеуші тәуекелдің қысқаша атауын толтырады;
"Сипаттамасы" деген 5-бағанда салық төлеуші тәуекелдің толық сипаттамасын толтырады;
"Байланысты заңнама" деген 6-бағанда салық төлеуші тәуекел байланысты нормативтік-құқықтық актіні толтырады;
"Контрагенттер бойынша тәуекел (бар болса)" деген 7-бағанда салық төлеуші жекелеген контрагенттер бойынша тәуекелдер болған жағдайда "Иә" немесе "жоқ" мәнін толтырады;
"Контрагенттің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)" деген 8-бағанда салық төлеуші жекелеген контрагенттер бойынша тәуекелдер болған жағдайда контрагенттің БСН толтырады (бар болса) ;
"Салық атауы" деген 9-бағанда салық төлеуші тәуекел жататын салықтың немесе бюджетке төленетін төлемнің түрін толтырады;
"Қазақстан Республикасы Салық кодексінің нормалары/бап" деген 10-бағанда салық төлеуші Қазақстан Республикасы Салық кодексінің тәуекел іске асырылған жағдайда бұзылатын бабын толтырады;
"Қазақстан Республикасы Салық кодексінің нормалары/тармақ" деген 11-бағанда салық төлеуші тәуекел іске асырылған жағдайда бұзылатын Қазақстан Республикасы Салық кодексінің тармағын толтырады;
"Қазақстан Республикасы Салық кодексінің нормалары/тармақша" деген 12-бағанда салық төлеуші тәуекел іске асырылған жағдайда бұзылатын Қазақстан Республикасы Салық кодексінің тармақшасын толтырады;
"Қазақстан Республикасы Салық кодексінің нормалары/абзац" деген 13-бағанда салық төлеуші тәуекел іске асырылған жағдайда бұзылатын Қазақстан Республикасы Салық кодексінің абзацын толтырады;
"Салық есептілігі жолының коды" деген 14-бағанда салық төлеуші салық есептілігі жолының кодын толтырады;
"Ықтималдығы" деген 15-бағанда салық төлеуші тәуекелді іске асыру ықтималдығын бағалауды толтырады. Бағалау салық төлеушінің ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады;
"Салдары, мың теңге" деген 16-бағанда салық төлеуші тәуекелді іске асыру салдарын мың теңгемен бағалауды толтырады. Бағалау салық төлеушінің ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады;
"Тәуекел санаты (жоғары, орташа, төмен)" деген 17-бағанда салық төлеуші тәуекел өлшемшартын (деңгейін) үш деңгейлі шкала бойынша бағалауды толтырады. Бағалау салық төлеушінің ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады;
"Бұрын пайда болу жиілігі" деген 18-бағанда салық төлеуші бұрын тәуекелді іске асыру және туындау жиілігін толтырады;
"Ескертпе" деген 19-бағанда салық төлеуші қосымша ақпаратты көрсету қажет болған жағдайда толтырады.
Салық салу саласындағы ішкі
бақылау жүйесі жөніндегі
ақпарат пен есептерге
қойылатын талаптарға
4-қосымша
Нысан
Салық төлеушінің бақылау рәсімдерінің тізбесі
Коды
Атауы
Сипаттамасы
Бақылау рәсімінің түрі
Өткізу жиілігі
Өткізу тәсілі
Бақылау рәсімі орындалатын ақпараттық жүйе (дереккөз)
1
2
3
4
5
6
7
8
Жалғасы
Бақылау рәсімін жүргізуді растайтын құжаттар
Салық есептілігі жолының коды
Бақылау рәсімін орындауға жауапты бөлімше
Бақылау рәсімін орындауға жауапты тұлғаның лауазымы
Бақылау рәсімін орындауды регламенттейтін ұйымның ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттары
Ескертпе
9
10
11
12
13
14
Нысанға ескертпе:
"№" деген 1-бағанда кестеде жазбаның реттік нөмірі көрсетіледі;
"Коды" деген 2-бағанда салық төлеушінің ішкі тәртіпке сәйкес бақылау рәсімінің кодын салық төлеуші толтырады;
"Атауы" деген 3-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімінің қысқаша атауын толтырады;
"Сипаттамасы" деген 4-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімін жүргізу тәртібінің толық сипаттамасын толтырады;
"Бақылау рәсімінің түрі" деген 5-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімінің түрін толтырады: әдіснамалық, арифметикалық, процестік;
"Өткізу жиілігі" деген 6-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімін өткізу жиілігін толтырады;
"Өткізу тәсілі" деген 7-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімін жүргізу тәсілін толтырады (қолмен, IT-тәуелді, автоматтандырылған);
"Бақылау рәсімі орындалатын ақпараттық жүйе (дереккөз)" деген 8-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімін жүргізу кезінде қолданылатын ақпараттық жүйені толтырады;
"Бақылау рәсімін жүргізуді растайтын құжаттар" деген 9-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімінің орындалғанын растайтын құжаттарды толтырады;
"Салық есептілігі жолының коды" деген 10-бағанда салық төлеуші дұрыстығына, толықтығына, уақтылы толтырылуына бақылау рәсімі әсер ететін салық есептілігінің жолын толтырады;
"Бақылау рәсімін орындауға жауапты бөлімше" деген 11-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімін жүргізуге жауапты салық төлеушінің бөлімшесін толтырады;
"Бақылау рәсімін орындауға жауапты адамның лауазымы" деген 12-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімін орындаушыны толтырады;
"Бақылау рәсімін орындауды регламенттейтін ұйымның ұйымдастырушылық -өкімдік құжаттары" деген 13-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімін жүргізуді регламенттейтін салық төлеушінің ішкі нормативтік немесе өкімдік құжаттарын толтырады;
"Ескертпе" деген 14-бағанда салық төлеуші қосымша ақпаратты көрсету қажет болған жағдайда толтырады.
Салық салу саласындағы ішкі
бақылау жүйесі жөніндегі
ақпарат пен есептерге
қойылатын талаптарға
5-қосымша
Нысан
Тәуекел матрицасы және бақылау рәсімдері
Тәуекелдер
Бақылау рәсімдерлері
Коды
Тәуекелдің атауы
Коды
Атауы
1
2
3
4
Нысанға ескертпе:
"Тәуекелдер "Коды" деген 1-бағанда салық төлеуші салық төлеушінің ішкі тәртібіне сәйкес тәуекел кодын толтырады;
"Тәуекелдер "Тәуекелдің атауы" деген 2-бағанда салық төлеуші тәуекелдің қысқаша атауын толтырады;
"Бақылау рәсімдері "Коды" деген 3-бағанда салық төлеуші салық төлеушінің ішкі тәртібіне сәйкес бақылау рәсімінің кодын толтырады;
"Бақылау рәсімдері "Атауы" деген 4-бағанда салық төлеуші бақылау рәсімінің қысқаша атауын толтырады.
Салық салу саласындағы ішкі
бақылау жүйесі жөніндегі
ақпарат пен есептерге
қойылатын талаптарға
6-қосымша
Нысан
Орындалатын бақылау арақатынастарының тізбесі
Салық есептілігінің нысаны
Салық есептілігі жолының коды
Бақылау арақатынасының коды
Бақылау арақатынасының сипаттамасы

в графе 5 "наименование" раздела "Организационно-распорядительный документ" налогоплательщиком заполняется наименование организационно-распорядительного документа, указанного в графе 2;
в графе 6 "Наименование подразделения, ответственного за разработку организационно-распорядительного документа" налогоплательщиком заполняется наименование подразделения налогоплательщика, ответственного за разработку организационно-распорядительного документа;
в графе 7 "Дата внесения последнего изменения/дополнения в Документ" налогоплательщиком заполняется дата внесения последнего изменения/дополнения в Документ.
Приложение 3
к Требованиям к информации
и отчетам по системе
внутреннего контроля в сфере
налогообложения
Форма
Перечень рисков налогоплательщика
Код
Тип риска
Наименование
Описание
Связанное законодательство
Риск по контрагентам (при наличии)
Бизнес- идентификационный номер контрагента (при наличии)
Наименование налога
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение
Нормы Налогового кодекса Республики Казахстан
Код строки налоговой отчетности
Вероятность
Последствия, тысяч тенге
Категория риска (высокий, средний, низкий)
Частота возникновения в прошлом
Примечание
статья
пункт
подпункт
абзац
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Примечание к форме:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер записи в таблице;
в графе 2 "Код" налогоплательщиком заполняется код риска в соответствии с внутренним порядком налогоплательщика;
в графе 3 "Тип риска" налогоплательщиком заполняется тип риска: методологический, арифметический, процессный;
в графе 4 "Наименование" налогоплательщиком заполняется краткое наименование риска;
в графе 5 "Описание" налогоплательщиком заполняется подробное описание риска;
в графе 6 "Связанное законодательство" налогоплательщиком заполняется нормативно-правовой акт, с которым связан риск;
в графе 7 "Риск по отдельным контрагентам (при наличии)" налогоплательщиком заполняется значение "да" или "нет" в случае наличия рисков по отдельным контрагентам;
в графе 8 "Бизнес-идентификационный номер контрагента (при наличии)" налогоплательщиком заполняется БИН контрагента (при наличии) в случае наличия рисков по отдельным контрагентам;
в графе 9 "Наименование налога" налогоплательщиком заполняется вид налога или платежа в бюджет, к которому относится риск;
в графе 10 "Нормы Налогового кодекса Республики Казахстан/статья" налогоплательщиком заполняется статья Налогового кодекса Республики Казахстан, которая будет нарушена в случае реализации риска;
в графе 11 "Нормы Налогового кодекса Республики Казахстан/пункт" налогоплательщиком заполняется пункт Налогового кодекса Республики Казахстан, который будет нарушен в случае реализации риска;
в графе 12 "Нормы Налогового кодекса Республики Казахстан/подпункт" налогоплательщиком заполняется подпункт Налогового кодекса Республики Казахстан, который будет нарушен в случае реализации риска;
в графе 13 "Нормы Налогового кодекса Республики Казахстан/абзац" налогоплательщиком заполняется абзац Налогового кодекса Республики Казахстан, который будет нарушен в случае реализации риска;
в графе 14 "Код строки налоговой отчетности" налогоплательщиком заполняется код строки налоговой отчетности;
в графе 15 "Вероятность" налогоплательщиком заполняется оценка вероятности реализации риска. Оценка осуществляется в соответствии с внутренними нормативными документами налогоплательщика;
в графе 16 "Последствия, тысяч тенге" налогоплательщиком заполняется оценка последствий реализации риска в тысячах тенге. Оценка осуществляется в соответствии с внутренними нормативными документами налогоплательщика;
в графе 17 "Категория риска (высокий, средний, низкий)" налогоплательщиком заполняется оценка критерия (уровня) риска по трехуровневой шкале. Оценка осуществляется в соответствии с внутренними нормативными документами налогоплательщика;
в графе 18 "Частота возникновения в прошлом" налогоплательщиком заполняется частота реализации и возникновения риска в прошлом;
в графе 19 "Примечание" налогоплательщиком заполняется при необходимости указания дополнительной информации.
Приложение 4
к Требованиям к информации
и отчетам по системе
внутреннего контроля
в сфере налогообложения
Форма
Перечень контрольных процедур налогоплательщика
Код
Наименование
Описание
Вид контрольной процедуры
Частота проведения
Способ проведения
Информационная система, в которой выполняется контрольная процедура (источник)
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение
Документы, подтверждающие проведение контрольной процедуры
Код строки налоговой отчетности
Подразделение, ответственное за выполнение контрольной процедуры
Должность ответственного лица за выполнение контрольной процедуры
Организационно-распорядительные документы организации, регламентирующие выполнение контрольной процедуры
Примечание
9
10
11
12
13
14
Примечание к форме:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер записи в таблице;
в графе 2 "Код" налогоплательщиком заполняется код контрольной процедуры в соответствии с внутренним порядком налогоплательщика;
в графе 3 "Наименование" налогоплательщиком заполняется краткое наименование контрольной процедуры;
в графе 4 "Описание" налогоплательщиком заполняется подробное описание порядка проведения контрольной процедуры;
в графе 5 "Вид контрольной процедуры" налогоплательщиком заполняется вид контрольной процедуры: методологический, арифметический, процессный;
в графе 6 "Частота проведения" налогоплательщиком заполняется частота проведения контрольной процедуры;
в графе 7 "Способ проведения" налогоплательщиком заполняется способ проведения контрольной процедуры (ручная, ИТ-зависимая, автоматизированная);
в графе 8 "Информационная система, в которой выполняется контрольная процедура (источник)" налогоплательщиком заполняется информационная система, применяемая при проведении контрольной процедуры;
в графе 9 "Документы, подтверждающие проведение контрольной процедуры" налогоплательщиком, заполняются документы, которые являются подтверждением выполнения контрольной процедуры;
в графе 10 "Код строки налоговой отчетности" налогоплательщиком заполняется строка налоговой отчетности, на корректность, полноту, своевременность заполнения которой воздействует контрольная процедура;
в графе 11 "Подразделение, ответственное за выполнение контрольной процедуры" налогоплательщиком заполняется подразделение налогоплательщика, ответственное за проведение контрольной процедуры;
в графе 12 "Должность ответственного лица за выполнение контрольной процедуры" налогоплательщиком заполняется исполнитель контрольной процедуры;
в графе 13 "Организационно-распорядительные документы, регламентирующие выполнение контрольной процедуры" налогоплательщиком, заполняется внутренние нормативные или распорядительные документы налогоплательщика, регламентирующие проведение контрольной процедуры;
в графе 14 "Примечание" налогоплательщиком заполняется при необходимости указания дополнительной информации.
Приложение 5
к Требованиям к информации
и отчетам по системе
внутреннего контроля
в сфере налогообложения
Форма
Матрица рисков и контрольных процедур
Риски
Контрольные процедуры
Код
Наименование риска
Код
Наименование
1
2
3
4
Примечание к форме:
в графе 1 "Риски "Код" налогоплательщиком заполняется код риска в соответствии с внутренним порядком налогоплательщика;
в графе 2 "Риски "Наименование риска" налогоплательщиком заполняется краткое наименование риска;
в графе 3 "Контрольные процедуры "Код" налогоплательщиком заполняется код контрольной процедуры в соответствии с внутренним порядком налогоплательщика;
в графе 4 "Контрольные процедуры "Наименование" налогоплательщиком заполняется краткое наименование контрольной процедуры.
Приложение 6
к Требованиям к информации
и отчетам по системе
внутреннего контроля
в сфере налогообложения
Форма
Перечень выполняемых контрольных соотношений
Форма налоговой отчетности
Код строки налоговой отчетности
Код контрольного соотношения
Описание контрольного соотношения

1-көрсеткіш (1-дереккөз)
Оператор
2-көрсеткіш (2-дереккөз)
1
2
3
4
5
6
7
8
Нысанға ескертпе:
"№" деген 1-бағанда салық төлеуші кестедегі жазбаның реттік нөмірін толтырады;
"Салық есептілігінің нысаны" деген 2-бағанда салық төлеуші бақылау арақатынастары жататын салық есептілігінің нысанын толтырады;
"Салық есептілігі жолының коды" деген 3-бағанда салық төлеуші бақылау арақатынасы жататын салық есептілігі жолының кодын толтырады;
"Бақылау арақатынасының коды" деген 4-бағанда салық төлеуші салық төлеушінің ішкі тәртібіне сәйкес бақылау арақатынасының кодын толтырады;
"Бақылау арақатынасының сипаттамасы" деген 5-бағанда салық төлеуші бақылау арақатынасының сипаттамасын толтырады;
"1-көрсеткіш (1-дереккөз)" деген 6-бағанда – салыстыру жүргізілетін 1-көрсеткіштің сипаттамасы толтырылады;
"Оператор" деген 7-бағанда – теңдік/теңсіздік белгісі көрсетіледі (=; >; <; >; <);
"2-көрсеткіш (2-дереккөз)" деген 8-бағанда – салыстыру жүргізілетін 2-көрсеткіштің сипаттамасы толтырылады.
Салық салу саласындағы ішкі
бақылау жүйесі жөніндегі
ақпарат пен есептерге
қойылатын талаптарға
7-қосымша
Нысан
Бақылау рәсімдерін орындау туралы есеп
Бақылау рәсімі
Коды
Атауы
Бақылау түрі (ескерту/анықтау)
Өткізу тәсілі (қолмен / IT-тәуелді / автоматтандырылған)
Бақылау рәсімін жүргізуді растайтын құжаттар
Салық есептілігі жолының коды
Бақылау рәсімін орындау (иә / жоқ)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Нысанға ескертпе:
"№" деген 1-бағанда кестеде жазбаның реттік нөмірі көрсетіледі;
"Коды" деген 2-бағанда салық төлеуші салық төлеушінің ішкі тәртібіне сәйкес бақылау рәсімінің коды көрсетіледі;
"Атауы" деген 3-бағанда бақылау рәсімінің қысқаша атауы көрсетіледі;
"Бақылау түрі" деген 4-бағанда бақылау рәсімінің түрі көрсетіледі: ескерту, анықтау;
"Өткізіу тәсілі" деген 5-бағанда бақылау рәсімін жүргізу тәсілі көрсетіледі: (қолмен, IT-тәуелді, автоматтандырылған);
"Бақылау рәсімін жүргізуді растайтын құжаттар" деген 6-бағанда бақылау рәсімінің орындалуын растайтын құжаттар көрсетіледі;
"Салық есептілігі жолының коды" деген 7-бағанда салық есептілігінің дұрыстығына, толықтығына, уақтылы толтырылуына бақылау рәсімі әсер ететін жолы көрсетіледі;
"Бақылау рәсімін орындау (иә / жоқ)" деген 8-бағанда бақылау рәсімінің орындалуы көрсетіледі;
"Ескертпе" деген 9-бағанда егер "Бақылау рәсімін орындау" деген ашық жолда "жоқ" деп белгіленген жағдайда түсіндірме көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
4-қосымша
Деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтініш беру және оны қарау қағидалары

Показатель 1 (Источник 1)
Оператор
Показатель 2 (Источник 2)
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание к форме:
в графе 1 "№" налогоплательщиком заполняется порядковый номер записи в таблице;
в графе 2 "Форма налоговой отчетности" налогоплательщиком заполняется форма налоговой отчетности, к которой относятся контрольные соотношения;
в графе 3 "Код строки налоговой отчетности" налогоплательщиком заполняется код строки налоговой отчетности, к которой относится контрольное соотношение;
в графе 4 "Код контрольного соотношения" налогоплательщиком заполняется код контрольного соотношения в соответствии с внутренним порядком налогоплательщика;
в графе 5 "Описание контрольного соотношения" налогоплательщиком заполняется описание контрольного соотношения;
в графе 6 "Показатель 1 (Источник 1)" – заполняется описание показателя 1, по которому производится сверка;
в графе 7 "Оператор" – указывается знак равенства/неравенства (=; >; <; >; <);
в графе 8 "Показатель 2 (Источник 2)" – заполняется описание показателя 2, с которым производится сверка.
Приложение 7
к Требованиям к информации
и отчетам по системе
внутреннего контроля
в сфере налогообложения
Форма
Отчет о выполнении контрольных процедур
Контрольная процедура
Код
Наименование
Вид контроля (предупреждающая/выявляющая)
Способ проведения (ручная/ИТ-зависимая/автоматизированная)
Документы, подтверждающие проведение контрольной процедуры
Код строки налоговой отчетности
Выполнение контрольной процедуры (да/нет)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание к форме:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер записи в таблице;
в графе 2 "Код" налогоплательщиком указывается код контрольной процедуры в соответствии с внутренним порядком налогоплательщика;
в графе 3 "Наименование" указывается краткое наименование контрольной процедуры;
в графе 4 "Вид контроля" указывается вид контрольной процедуры: предупреждающая, выявляющая;
в графе 5 "Способ проведения" указывается способ проведения контрольной процедуры: (ручная, ИТ-зависимая, автоматизированная);
в графе 6 "Документы, подтверждающие проведение контрольной процедуры" указываются документы, которые являются подтверждением выполнения контрольной процедуры;
в графе 7 "Код строки налоговой отчетности" указывается строка налоговой отчетности, на корректность, полноту, своевременность заполнения которой воздействует контрольная процедура;
в графе 8 "Выполнение контрольной процедуры (да/нет)" указывается выполнение контрольной процедуры;
в графе 9 "Примечание" указывается пояснение, в случае если в поле "Выполнение контрольной процедуры" отмечено "нет".
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Правила подачи и рассмотрения заявления об участии в горизонтальном мониторинге

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтініш беру және оны қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 147-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және:
салық төлеушінің осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш), оған қоса берілетін құжаттарды;
салық төлеушінің өтініш беру мерзімі мен тәртібі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – Комитет) тарапынан аталған өтінішті қарау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есептілік топтамасы – деректер сөресінде жарияланған тиісті есепті салық кезеңі үшін белгілі бір салық түрі немесе бюджетке төленетін төлем бойынша арналған құжаттамалардың жиынтығы.
Есептілік топтамасы салық есептілігін және оның қосымшалары, салық тіркелімдері, оның ішінде жиынтық салық тіркелімдері,аналитикалық салық тіркелімдері (бар болған жағдайда), бухгалтерлік есеп тіркелімдері және (немесе) есеп жүйесінен автоматтандырылған түрде берілетін есептер, құжаттардың электрондық карточкалары түріндегі бастапқы құжаттар, сондай-ақ құжаттардың электрондық көшірмелері, оның ішінде сканерленген машинада оқылатын бастапқы құжаттар түпнұсқаларының көшірмелері кіреді. Аталған құжаттар салық салу объектілерін және (немесе) тиісті салық кезеңі үшін салық салуға байланысты объектілерді айқындау негізі болып табылады;
2) есепке алу жүйесі – қаржылық, салықтық және басқа да есептілікті жасау мақсатында салық төлеушінің активтері, міндеттемелері, капиталы, шаруашылық және басқа да операциялары туралы деректерді жинау, тіркеу және өңдеуге арналған ақпараттық жүйе;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Салық төлеушінің өтініш беру тәртібі
3. Салық төлеуші Комитетке өтінішті деңгейлес мониторингке қатысушы болуды жоспарлаған жылдың алдындағы жылғы 1 маусымды қоса алғанға дейін береді.
4. Салық төлеуші өтінішке:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берілген күнге салық төлеушінің қызметі туралы ақпаратты;
2) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бекітілген Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптарға (бұдан әрі – ІБЖ талаптар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін реттейтін, көзделген ұйымдастырушылық-басқарушылық құжаттарды қоса алғанда, ІБЖ талаптарына 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерді;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подачи и рассмотрения заявления об участии в горизонтальном мониторинге (далее – Правила) разработаны в соответствии c частью второй пункта 2 статьи 147 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют:
форму заявления об участии в горизонтальном мониторинге согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление), а также формы приложений к заявлению;
сроки и порядок подачи налогоплательщиком заявления, а также порядок рассмотрения Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) такого заявления.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пакет отчетности – совокупность документации по определенному виду налога или платежа в бюджет за соответствующий отчетный налоговый период, опубликованный в витрине данных.
Пакет отчетности включает в себя налоговую отчетность с приложениями, налоговые регистры, в том числе сводные налоговые регистры, аналитические налоговые регистры (при наличии), регистры бухгалтерского учета и (или) отчеты, подлежащие автоматизированной передаче из учетной системы, первичные документы в виде электронных карточек документов, а также электронные копии документов, в том числе сканированные машиночитаемые копии оригиналов первичных документов, служащие основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением за соответствующий налоговый период;
2) учетная система – информационная система для сбора, регистрации, обработки данных об активах, обязательствах, капитале, хозяйственных и других операциях налогоплательщика с целью составления финансовой, налоговой и иной отчетности;
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок подачи налогоплательщиком заявления
3. Налогоплательщик подает заявление в Комитет не позднее 1 июня года включительно предшествующему году, в котором налогоплательщик планирует стать участником горизонтального мониторинга.
4. К заявлению налогоплательщик приобщает:
1) информацию о деятельности налогоплательщика на дату подачи заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) информацию и отчеты по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к Требованиям к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения, утвержденными согласно приложению 3 к настоящему приказу (далее – Требования к СВК), включая организационно-распорядительные документы, регламентирующие порядок функционирования системы внутреннего контроля, предусмотренные по форме согласно приложению 2 к Требованиям к СВК;

3) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілген Деңгейлес мониторингке қатысу үшін салық төлеушінің деректер сөресін ұйымдастыруға қойылатын ең төменгі талаптарға (бұдан әрі – ДС-не қойылатын ең төменгі талаптар) сәйкес осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық төлеушінің деректер сөресі туралы ақпаратты;
4) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілген салықтық есептіліктің көрсеткіштерін ашып көрсетуге, сондай-ақ олардың салықтық, бухгалтерлік тіркелімдердің жəне салық салу объектілерін жəне (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысына қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес осы Қағидалардың 5, 6 және 7-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтінішке қоса берілетін салықтар мен төлемдер бойынша салықтық есептіліктің көрсеткіштерін ашып көрсету жəне олардың салықтық, бухгалтерлік тіркелімдердің жəне салық салу объектілерін жəне (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындауға негіз болып табылатын өзге де құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысы сипаттамасын (бұдан әрі – салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі Талаптар) қоса береді.
Салық төлеуші салық есептілігінің, салықтық және бухгалтерлік тіркелімдердің көрсеткіштерін, сондай-ақ бастапқы құжаттарды салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі Талаптарға сәйкес және жүзеге асырылатын қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып ашады. Егер салық есептілігінің, салықтық және бухгалтерлік тіркелімдердің жекелеген көрсеткіштері, сондай-ақ бастапқы құжаттары нақты шаруашылық операцияларына және (немесе) салық төлеушінің қызметіне қолданылмаса, олардың қолданылмау себептері мен тиісті негіздемелері осы Қағидаларының 5, 6 және 7-қосымшасында көзделген салықтық, бухгалтерлік тіркелімдер көрсеткіштері мен бастапқы құжаттарды ашудың сипаттамасы бойынша нысандарда көрсетіледі.
5. Салық төлеуші өтініш пен осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес қоса берілген құжаттарды салық төлеуші деңгейлес мониторинг қатысушы болуды жоспарлаған жылдың алдындағы жылдың 1 маусымын қоса алғанға дейін қағаз және электронды нысандағы құжатты Комитетке ұсынады.
6. Ұсынылған өтініш осы Қағидалардың 1-қосымшасына нысанға сәйкес келмеген және өтініш осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін берілген жағдайда, Комитет өтініш келіп түскен күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде салық төлеушіге өтініш пен осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды қараудан бас тарту туралы жазбаша хабарлайды.

3) информацию о витрине данных налогоплательщика по формам согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам в соответствии с Минимальными требованиями по организации витрины данных налогоплательщика для вступления в горизонтальный мониторинг, утвержденными согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – Минимальные требования к ВД);
4) описание раскрытия показателей налоговой отчетности по налогам и платежам и их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, прилагаемых к заявлению об участии в горизонтальном мониторинге по формам согласно приложениям 5, 6 и 7 к настоящим Правилам в соответствии с Минимальными требованиями к раскрытию показателей налоговой отчетности, а также к их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, утвержденными согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – Минимальные требования к раскрытию налоговой отчетности).
Налогоплательщик раскрывает показатели налоговой отчетности, налоговых и бухгалтерских регистров, а также первичных документов в соответствии с Минимальными требованиями к раскрытию налоговой отчетности, с учетом специфики осуществляемой деятельности. В случае, если отдельные показатели налоговой отчетности, налоговых и бухгалтерских регистров, а также первичных документов не применимы к конкретной хозяйственной операции и (или) к деятельности налогоплательщика, указываются причины их неприменимости с приведением соответствующего обоснования в формах по описанию раскрытия показателей налоговых, бухгалтерских регистров и первичных документов предусмотренных, приложениями 5, 6 и 7 к настоящим Правилам.
5. Заявление и прилагаемые согласно пункту 4 настоящих Правил документы представляются налогоплательщиком в Комитет не позднее 1 июня года включительно предшествующему году, в котором налогоплательщик планирует стать участником горизонтального мониторинга на бумажном носителе и в форме электронного документа.
6. В случаях, когда представленное заявление не соответствует форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также представления заявления по истечении сроков, указанных в пункте 3 настоящих Правил, Комитет в течение 2 (двух) рабочих дней после даты поступления заявления, в письменной форме сообщает налогоплательщику об отказе в рассмотрении заявления и документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.

3-тарау. Өтінішті қарау тәртібі
7. Комитет өтінішті қарау барысында құжаттардың толық толтырылғаны мен ұсынылғандығын, сондай-ақ:
1) өтініш берілген күндегі салық төлеушінің қызметі туралы ақпараттың осы Қағидалардың 2-қосымшасында көзделген нысанға;
2) ІБЖ талаптарының 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін реттейтін, көзделген ұйымдастырушылық-басқарушылық құжаттарды қоса алғанда салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерді ІБЖ талаптарының 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларында көзделген нысандарға;
3) деректер сөресінің ұйымдастырылуы туралы ақпараттың осы Қағидалардың 3 және 4-қосымшасына және Деректер сөресіне қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкестігін.
Деректер сөресінің функционалдарын және олардың осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексеру тестілеу немесе өнімділік стендте деректер сөресін көрсету арқылы, алдыңғы салық кезеңдеріне жарияланған есептілік топтамасы деректері негізінде жүргізіледі.
Деңгейлес мониторинг туралы келісім (бұдан әрі – келісім) салық төлеуші деректер сөресін өндірістік пайдалануға енгізгеннен кейін жасалады.
Салық төлеуші деректер сөресін өндірістік пайдалануға енгізу туралы құжатты осы Қағидалардың 8-қосымшасының нысанына қол қойылғанға дейін Комитетке ұсынылады;
4) деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтінішке қоса берілген салықтар мен төлемдер бойынша салықтық есептіліктің көрсеткіштерін ашып көрсету жəне олардың салықтық, бухгалтерлік тіркелімдердің жəне салық салу объектілерін жəне (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындауға негіз болып табылатын өзге де құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысы сипаттамасының осы Қағидалардың 5, 6 және 7-қосымшаларына және Салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкестігін тексереді.
8. Өтініш пен осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес тіркелген құжаттардың толық ұсынылмауы және дұрыс толтырылмауы анықталған жағдайда, Комитет олардың келіп түскен күнінен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде салық төлеушіге оларды жою қажеттігі туралы хат жолдайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген хатта салық төлеуші ұсынған құжаттарда Комитет анықтаған талаптарға сәйкессіздіктер, оларды жою мерзімі, сондай-ақ:
хатқа белгіленген мерзімде жауап берілмеген;
анықталған сәйкессіздіктер жойылмаған;
салық төлеушінің осы бұйрыққа 5-қосымшаға Деңгейлес мониторинг туралы шарт жасасу және бұзу қағидаларына сәйкес келісім жасалатын жеке салық төлеушілер санатына жатқызу өлшемшарттарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда салдары қамтылуы тиіс.

Глава 3. Порядок рассмотрения заявления
7. Комитет в ходе рассмотрения заявления проводит проверку на предмет соответствия и полноты заполнения и представления документов, а также соответствия:
1) информации о деятельности налогоплательщика на дату подачи заявления форме, предусмотренной в приложении 2 к настоящим Правилам;
2) информации и отчетов по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения формам, предусмотренным в приложениях 1, 2, 3, 4, 5 и 6, включая организационно-распорядительные документы, регламентирующие порядок функционирования системы внутреннего контроля, предусмотренные по форме согласно приложению 2 к Требованиям к СВК и Требованиям к СВК;
3) информации по организации витрины данных формам, предусмотренным в приложениях 3 и 4 к настоящим Правилам и Минимальным требованиям к ВД.
Проверка работы функционалов витрины данных и их соответствие требованиям, указанным в части первой настоящего пункта, проводится путем демонстрации витрины данных на тестовом или продуктивном стенде, на основе данных опубликованного пакета отчетности за предыдущие налоговые периоды.
Соглашения о горизонтальном мониторинге (далее – соглашение) заключается с налогоплательщиком после ввода налогоплательщиком в промышленную эксплуатацию витрины данных.
Документ о вводе в промышленную эксплуатацию витрины данных представляется налогоплательщиком в Комитет до подписания формы приложения 8 настоящих Правил;
4) описание раскрытия показателей налоговой отчетности по налогам и платежам и их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, прилагаемых к заявлению об участии в горизонтальном мониторинге формам, предусмотренным в приложениях 5, 6 и 7 к настоящим Правилам и Минимальным требованиям к раскрытию налоговой отчетности.
8. В случае выявления неполного представления и ненадлежащего заполнения заявления и приложенных документов в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил, Комитет в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты их поступления, представляет налогоплательщику письмо о необходимости их устранения.
Письмо, предусмотренное частью первой настоящего пункта, должно содержать выявленные Комитетом несоответствия в представленных налогоплательщиком документах, а также последствия в случаях:
не представления в установленный срок ответа на письмо;
не устранения выявленных несоответствий;
установления несоответствия критериям отнесения налогоплательщика к отдельной категории налогоплательщиков, с которыми заключается соглашение согласно приложению 5 к настоящему приказу Правила заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге.

9. Салық төлеуші мұндай хатты алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде Комитетке:
анықталған барлық сәйкессіздіктерді жою туралы хат;
келіспеушілік туралы негіздемесі бар түсіндірме жолдайды.
Салық төлеуші растайтын құжаттарды қоса береді.
10. Комитет осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мерзімнің аяқталған күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген жағдайларда, өтінішті қараудан бас тарту туралы салық төлеушіге жазбаша нысанда хабарлайды.
11. Комитет өтініш түскен күннен бастап 60 (алпыс) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкессіздіктер анықталған жағдайда салық төлеушіге оларды жою қажеттігі туралы хат жолдайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген хатта салық төлеуші ұсынған құжаттарда Комитет анықтаған талаптарға сәйкессіздіктер, оларды жою мерзімі, сондай-ақ:
хатқа белгіленген мерзімде жауап берілмеген;
анықталған сәйкессіздіктер жойылмаған жағдайда салдары қамтылуы тиіс.
Талаптарға анықталған сәйкессіздіктерді жою мерзімі өтініш берілген жылдан кейінгі жылдың 1 қазанынан аспауы тиіс.
12. Салық төлеуші осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген хатты алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде Комитетке:
талаптарға анықталған барлық сәйкессіздіктерді жою туралы хат;
келіспеушілік туралы негіздемесі бар түсіндірме жолдайды.
Салық төлеуші анықталған талаптарға сәйкессіздіктерді жою мерзімін ұзарту қажеттігі туралы хат ұсынған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім Комитетпен арыз берілген жылдан кейінгі жылдың 1 қазанынан аспайтын мерзімге ұзартылуға жатады.
Салық төлеуші растайтын құжаттарды қоса береді.
13. Комитет осы Қағидалардың 12-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнің аяқталған күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 11-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда өтінішті қараудан бас тартады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі, осы Қағидалардың 12-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайға қолданылмайды.
14. Егер осы Қағидалардың 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес ұзартылған анықталған сәйкессіздіктерді жою мерзімдері өтініш берілген жылдан кейінгі жылға ауысқан жағдайда, онда өтініш пен құжаттарды қарау, сондай-ақ келісімге қол қою өтініш берілген жылдан кейінгі жылы жүзеге асырылады.
15. Барлық анықталған сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін салық төлеуші өтініш пен құжаттар қаралып жатқан жылдың 1 қарашасына дейін Комитетке хабарлайды.

9. Налогоплательщик в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня вручения такого письма направляет в Комитет:
письмо об устранении всех выявленных несоответствий;
пояснение с обоснованием о несогласии.
Налогоплательщик приобщает подтверждающие документы.
10. Комитет в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты истечения срока, указанного в пункте 9 настоящих Правил, в письменной форме сообщает налогоплательщику об отказе в рассмотрении заявления в случаях, предусмотренных в пункте 8 настоящих Правил.
11. Комитет в течение 60 (шестидесяти) рабочих дней с даты поступления заявления при выявлении несоответствий требованиям, указанным в пункте 7 настоящих Правил, направляет налогоплательщику письмо о необходимости их устранения.
Письмо, предусмотренное частью первой настоящего пункта, должно содержать выявленные Комитетом несоответствия требованиям в представленных налогоплательщиком документах, сроки их устранения, а также последствия в случаях:
не представление в установленный срок ответа на письмо;
не устранения выявленных несоответствий.
Сроки устранения выявленных несоответствий требованиям, не должны превышать 1 октября года следующего за годом подачи заявления.
12. Налогоплательщик в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня получения письма, указанного в пункте 11 настоящих Правил, направляет в Комитет:
письмо об устранении всех выявленных несоответствий требованиям;
пояснение с обоснованием о несогласии.
При представлении налогоплательщиком письма о необходимости продления сроков для устранения выявленных несоответствий требованиям, Комитетом срок, указанный в части первой настоящего пункта, продлевается на срок, не превышающий 1 октября года следующего за годом подачи заявления.
Налогоплательщик приобщает подтверждающие документы.
13. Комитет в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты истечения срока, указанного в части первой пункта 12 настоящих Правил, отказывает в рассмотрении заявления в случаях, предусмотренных частью второй пункта 11 настоящих Правил.
Положение части первой настоящего пункта не распространяется на случай, предусмотренный в части второй пункта 12 настоящих Правил.
14. В случае, если сроки устранения выявленных несоответствий, продленных в соответствии с частью второй пункта 12 настоящих Правил, переходят на год, следующий за годом подачи заявления, то рассмотрение заявления и документов, а также подписание соглашения осуществляются в году, следующем за годом подачи заявления.
15. Налогоплательщик по итогам устранений всех выявленных несоответствий уведомляет об этом Комитет не позднее 1 ноября года, в котором рассматриваются заявление и документы.

16. Өтініш пен құжаттар қаралған соң, бірақ өтініш пен құжаттар қаралып жатқан жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей, Комитет осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысанға қол қояды.
17. Комитет құжаттарды толтыру мен ұсынудың толықтығы тұрғысында өтініш пен құжаттарға, сондай-ақ Комитет бекіткен талаптарға сәйкестігіне жүргізілген тексеру қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысанға қол қойылған жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей:
1) салық төлеушімен келісім жасасады;
2) келісім жасасудан бас тартады.
Келісім жасасудан бас тартқан жағдайда, Комитет салық төлеушіге уәжделген бас тартуды ұсынады.
Келісім жасасудан уәжді бас тарту Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіпте шағым жасалады.
Деңгейлес мониторингке
қатысу туралы өтініш
беру және оны қарау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтініш
_________________________________________________________________
(салық төлеушінің толық атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
_____________________________________________________ тұлғасында
(лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе)) (бұдан әрі – ТАӘ))
_______________________________________________ негізінде әрекет ететін,
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 147-бабына сәйкес 20__ жылғы
1 қаңтардан бастап деңгейлес мониторингке қатысу және деңгейлес мониторинг
жүргізу туралы мәселесін қарастыруды сұрайды.
Қосымша:
1) ______________________________________________________парақта.
2) ______________________________________________________парақта.
3) ______________________________________________________парақта.
4) ______________________________________________________парақта.
5) ______________________________________________________парақта.
6) ______________________________________________________парақта.
7) ______________________________________________________парақта.
Барлығы ______ (_____) парақта тігілді, нөмірленді және мөрмен бекітілді.
________________________ _____________ ________________
(ТАӘ) (лауазымы) (қолы)
Өтініш берілген күн 202__жылғы "___" ____________
Деңгейлес мониторингке
қатысу туралы өтініш
беру және оны қарау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Салық төлеушінің қызметі туралы ақпарат
1. Салық төлеушінің атауы: _________________________________________
2. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: _____________________________________
3. Салық түрлері бөлінісінде мемлекеттік кірістер органының кодын көрсете отырып, салық төлеуші қызметінің өңірлері (салық төлеуші өз қызметін жүзеге асыратын облыстардың және (немесе) республикалық маңызы бар қалалардың атаулары):
_______________________________________________________
4. Салық төлеушінің басқару органының заңды және нақты орналасқан жерінің мекенжайы:_____
5. Салық төлеушінің табиғи монополия субъектісі ретінде танылған қызмет саласын көрсете отырып, табиғи монополия субъектісі мәртебесі: _______________________
6. Салық төлеушінің акциялары орналасқан ресми тізімдегі қор биржаларының атауы көрсетіле отырып, салық төлеушінің қор биржаларындағы акция листингі: ____________
7. Салық төлеушінің негізгі қызмет түрлері: ____________________________

16. По итогам рассмотрения заявления и документов, но не позднее 1 декабря года, в котором рассматриваются заявление и документы, Комитетом подписывается форма согласно приложению 8 настоящих Правил.
17. Комитет по итогам проведенной проверки заявления и документов на предмет соответствия и полноты заполнения и представления документов, а также соответствия требованиям, утвержденным Комитетом не позднее 31 декабря года подписания формы согласно приложению 8 настоящих Правил:
1) заключает с налогоплательщиком соглашение;
2) отказывает в заключении соглашения.
При отказе в заключении соглашения Комитет представляет налогоплательщику мотивированный отказ.
Мотивированный отказ в заключении соглашения обжалуется в порядке, предусмотренном Административным процедурно–процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам подачи
и рассмотрения
заявления об участии
в горизонтальном мониторинге
Форма
Заявление об участии в горизонтальном мониторинге
_______________________________________________________________________
(полное наименование и бизнес-идентификационный номер налогоплательщика)
в лице _______________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность)) (далее – ФИО) действующего на основании
_____________________________________________________________________
просит рассмотреть вопрос об участии в горизонтальном мониторинге и проведении
горизонтального мониторинга с 1 января _______ года в соответствии со статьей 147
Налогового кодекса Республики Казахстан.
Приложение:
1. _____________________________________________ на _______ листах.
2. _____________________________________________ на _______ листах.
3. _____________________________________________ на _______ листах.
4. _____________________________________________ на _______ листах.
5. _____________________________________________ на _______ листах.
6. ______________________________________________ на _______ листах.
7. ______________________________________________ на ______ листах.
Всего прошито, пронумеровано и скреплено печатью______ (________) листа (ов).
________________________ _____________________________ ________
(ФИО) (должность) (подпись)
Дата подачи заявления "___" ____________ ____год.
Приложение 2
к Правилам подачи
и рассмотрения
заявления об участии
в горизонтальном мониторинге
Форма
Информация о деятельности налогоплательщика
1. Наименование налогоплательщика: ______________________________
2. Бизнес-идентификационный номер: ______________________________
3. Регионы деятельности налогоплательщика (наименования областей и
(или) городов республиканского значения, в которых налогоплательщик
осуществляет свою деятельность) с указанием кода органа государственных
доходов, в разрезе видов налогов: __________________________________
4. Адрес юридического и фактического местонахождения органа управления
налогоплательщика: ______________________________________________
5. Статус субъекта естественных монополий с указанием сферы деятельности,
в которых налогоплательщик признан субъектом естественной монополии:
________________________________________________________________
6. Листинг акций налогоплательщика на фондовых биржах с указанием наименования
фондовых бирж в официальных списках которых находятся акции
налогоплательщика: ______________________________________________
7. Основные виды деятельности налогоплательщика: __________________

нысанның 5, 6 және 7-бағандарда "Құжаттарды орналастыру бойынша ДС-нің функционалы", "Ашудың төрт деңгейі және олардың өзара байланысы бойынша әрбір салық және бюджетке төленетін төлем бойынша есептілік топтамасын жариялау және ашу жөніндегі ДС-нің функционалы", "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасында ақпарат және құжаттар алмасу жөніндегі ДС-нің функционалы" бағандарында бастапқы құжаттарды ашу тәсілі көрсетіледі;
нысанның 8-бағанда "Салық төлеушінің қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып бастапқы құжаттардың қолданылуы" салық төлеуші бастапқы құжаттардың қолданылуын немесе қолданылмауын өз қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып көрсетеді;
нысанның 9-бағанда "Түсіндірме/қолданылмау себебі", егер жекелеген бастапқы құжаттар салық төлеушінің қызметіне қолданылмайтын болса, олардың қолданылмауы себептері тиісті негіздемесімен бірге көрсетіледі.
Қысқартулардың толық жазылуы:
ДС –деректер сөресі.
Деңгейлес мониторингке қатысу
туралы өтініш беру және
оны қарау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Қосымшаларды толтыру және құжаттарды ұсынудың толықтығын, сондай-ақ ақпараттың дұрыстығын және деңгейлес мониторинг талаптарына сәйкестігін тексеру қорытындылары туралы ақпарат
Қосымшаның атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің белгісі *
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ескертпесі **
қосымшаны толтыру және құжаттарды ұсыну толықтығына
ақпараттың дұрыстығына

в графах 5, 6 и 7 "Функционал витрины данных по размещению документов", "Функционал витрины данных по публикации и раскрытию пакета отчетности по каждому налогу и платежу в бюджет по четырем уровням раскрытия и их взаимосвязям", "Функционал витрины данных по обмену информаций и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком", указывается способ раскрытия первичных документов.
в графе 8 "Применимость первичных документов с учетом специфики деятельности налогоплательщика" формы, налогоплательщиком указывается применимость или неприменимость первичных документов с учетом специфики его деятельности;
в графе 9 "Пояснение/причина отклонения" формы, указываются причины неприменимости первичных документов, с приведением соответствующего обоснования, в случае если отдельные первичные документы не применимы к деятельности налогоплательщика.
Расшифровка аббревиатур:
ВД – витрина данных.
Приложение 8
к Правилам подачи
и рассмотрения заявления
об участии в горизонтальном
мониторинге
Форма
Информация об итогах проверки полноты заполнения приложений и предоставления документов, а также на достоверность информации и соответствии требованиям горизонтального мониторинга
Наименование приложения
Отметка Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан *
Примечание Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан**
на полноту заполнения приложения и представления документов
на достоверность информации

Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 146 және 147-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келеді
1
2
3
4
5
6
1.
"Салық төлеушінің қызметі туралы ақпарат" 2-қосымша
2.
"Деңгейлес мониторингке қатысушы және оның қызметі туралы жалпы мәліметтер" деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтінішке қоса берілетін салық төлеушінің деректер сөресі туралы ақпарат" 3-қосымша
3.
"Деректер сөресі туралы мәліметтер" 4-қосымша
4.
"Салықтар мен төлемдер бойынша салық есептілігінің көрсеткіштерін және олардың салықтық, бухгалтерлік тіркелімдерінің және салық салу объектілерін және (немесе) салық салумен байланысты объектілерді анықтауға негіз болатын басқа да құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысын ашу сипаттамасы" 5-қосымша "Салықтық тіркелімдердің көрсеткіштерін ашу сипаттамасы"
5.
"Бухгалтерлік тіркелімдердің көрсеткіштерін ашу сипаттамасы" 6-қосымша
6.
"Бастапқы құжаттардың көрсеткіштерін ашу сипаттамасы" 7-қосымша
7.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі б жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптарға 1-қосымшаның нысаны бойынша Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептер
8.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптарға 2-қосымшаның нысаны бойынша және көзделген ұйымдастырушылық-басқарушылық құжаттарды қоса алғанда Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептер
9.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптарға 3-қосымшаның нысаны бойынша Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептер
10.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптарға 4-қосымшаның нысаны бойынша Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі туралы ақпарат пен есептер
11.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптарға 5-қосымшаның нысаны бойынша Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі туралы ақпарат пен есептер
12.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптарға 6-қосымшаның нысаны Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептер
Қол қойған: ____________________ __________________ ________
(Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті тарапынан жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)), лауазымы және қолы)
Ескертпе:
* "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің белгісі" деген бағанда "иә" немесе "жоқ" деген сөз көрсетіледі.
** "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ескертпесі" деген бағанда "жоқ" белгісі қойылған кезде сәйкессіздіктер көрсетіле отырып толтырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
5-қосымша
Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасасу және бұзу қағидалары

соответствует требованиям установленным статьями 146 и 147 Налогового кодекса Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
1.
Приложение 2 "Информация о деятельности налогоплательщика"
2.
Приложение 3 "Информация о витрине данных налогоплательщика, прилагаемой к заявлению об участии в горизонтальном мониторинге "Общие сведения об участнике горизонтального мониторинга и его деятельности"
3.
Приложение 4 "Сведения о витрине данных"
4.
Приложение 5 "Описание раскрытия показателей налоговой отчетности по налогам и платежам и их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением "Описание раскрытия показателей налоговых регистров"
5.
Приложение 6 "Описание раскрытия показателей бухгалтерских регистров"
6.
Приложение 7 "Описание раскрытия показателей первичных документов"
7.
Информация и отчеты по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения по форме приложения 1к Требованиям к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения
8.
Информация и отчеты по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения по форме приложения 2, включая организационно-распорядительные документы, регламентирующие порядок функционирования системы внутреннего контроля, предусмотренные по форме согласно приложению 2 к Требованиям к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения
9.
Информация и отчеты по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения по форме приложения 3 к Требованиям к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения
10.
Информация и отчеты по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения по форме приложения 4 к Требованиям к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения
11.
Информация и отчеты по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения по форме приложения 5 к Требованиям к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения
12.
Информация и отчеты по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения по форме приложения 6 к Требованиям к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения
Подписано: ____________________ __________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)), должность и подпись лица, ответственного со стороны
Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
Примечание:
*графа "Отметка Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан" проставляется путем указания слова "да" или "нет".
**графа "Примечание Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан" заполняется с указанием несоответствий при проставлении отметки "нет".
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Правила заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасасу және бұзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 147-бабы 1-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес әзірленді және:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Деңгейлес мониторинг туралы келісім жасалатын салық төлеушіні салық төлеушілер санатына жатқызу өлшемшарттарын;
Деңгейлес мониторинг туралы келісім (бұдан әрі - келісім) жасасу тәртібін;
келісімді бұзу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Салық төлеушіні келісім жасалатын салық төлеушілердің жеке санатына жатқызу өлшемшарттары
3. Келісім жасалатын салық төлеушілерге:
1) мемлекеттік кәсіпорындарды, Салық кодексінің 755-бабының 1-тармағында көрсетілген келісім-шарттар шеңберінде қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, Деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтінішті беру және оны қарау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтініш (бұдан әрі - өтініш) беру күніне бір мезгілде мына шарттарға сәйкес келетін:
өтініш берілетін жылдың алдындағы жыл үшін корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияға сәйкес салық кезеңінің соңында тіркелген активтердің құндық теңгерімдерінің сомасы өтініш берілетін жылдың алдындағы жылдың аяғында қолданыста кемінде 650 000 еселенген айлық есептік көрсеткішті құрайтын;
қосылған құн салығын қайтаруды есепке алмағанда, салық төлеуші төлеген салықтардың, бюджетке төленетін басқа да төлемдердің және оның міндеттемелері бойынша әлеуметтік төлемдердің сомасы өтініш берілетін жылдың алдындағы күнтізбелік жыл үшін кемінде 5 000 000 000 (бес миллиард) теңгені құрайтын;
салық төлеушінің бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды жүргізуі бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып жүзеге асырылатын;
салық салу саласында ішкі бақылау жүйесінің болуы;
деректер сөресінің болуы;
2) пилоттық жобаның қатысушылары болып табылатын немесе бұрын болған және "Деңгейлес мониторинг бойынша пилоттық жобаны жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 1 шілдедегі № 648 бұйрығының (Нормативті құқықтық актілердің мемлекеттік тізбесінде № 20916 болып тіркелген) 7-тармағы 1), 2), 3) және 4) тармақшасында көрсетілген санаттарға жатқызылған және бір мезгілде мынадай:
салық төлеушінің бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды жүргізуі бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып жүзеге асырылатын;
салық салу саласында ішкі бақылау жүйесінің болуы;
деректер сөресінің болуы шарттарына сәйкес келетін коммерциялық ұйымдар.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью четвертой пункта 1 статьи 147 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют:
критерии отнесения налогоплательщика к категории налогоплательщиков, с которыми заключается Соглашение о горизонтальном мониторинге по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
порядок заключения Соглашения о горизонтальном мониторинге (далее – соглашение);
порядок расторжения соглашения.
2. Понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Критерии отнесения налогоплательщика к отдельной категории налогоплательщиков, с которыми заключается соглашение
3. К налогоплательщикам, с которыми заключается соглашение, относятся:
1) коммерческие организации, за исключением государственных предприятий, недропользователей, осуществляющих деятельность в рамках соглашений (контрактов) о разделе продукции, указанных в пункте 1 статьи 755 Налогового кодекса на дату подачи заявления об участии в горизонтальном мониторинге согласно приложению 4 Правила подачи и рассмотрения заявления об участии в горизонтальном мониторинге (далее – заявление) к настоящему приказу, одновременно соответствующие следующим условиям:
сумма стоимостных балансов фиксированных активов на конец налогового периода согласно декларации налогоплательщика по корпоративному подоходному налогу за год, предшествующий году, в котором подается заявление, составляет не менее 650 000-кратного месячного расчетного показателя, действующего на конец года, предшествующего году, в котором подается заявление;
сумма уплаченных налогоплательщиком налогов, других обязательных платежей в бюджет и социальных платежей по его обязательствам без учета возврата налога на добавленную стоимость составляет не менее 5 000 000 000 (пяти миллиардов) тенге за календарный год, предшествующий году, в котором подается заявление;
ведение налогоплательщиком бухгалтерского и налогового учетов осуществляется с использованием программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов;
наличие системы внутреннего контроля в сфере налогообложения;
наличие витрины данных;
2) являющиеся или ранее являвшимися участниками пилотного проекта, и отнесенные к категориям, указанным в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 7 приказа исполняющего обязанности Министра финансов Республики, Казахстан от 1 июля 2020 года № 648 "Об утверждении Правил проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20916) и одновременно соответствующие следующим условиям:
ведение налогоплательщиком бухгалтерского и налогового учетов осуществляется с использованием программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов;
наличие системы внутреннего контроля в сфере налогообложения;
наличие витрины данных.

3-тарау. Келісім жасасу тәртібі
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитет ( бұдан әрі – Комитет) пен тиісті шешім қабылданған салық төлеуші арасында 4 (төрт) данада, қазақ және орыс тілдерінде, әр тарапқа 2 (екі) данадан келетін, осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес бекітілген Деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтінішті беру және қарау қағидаларына 8-қосымша бойынша, қосымшаға қол қойылған жылдағы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей келісім жасалады.
5. Келісім Комитет пен салық төлеушінің уәкілетті өкілдері қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
4-тарау. Келісімді бұзу тәртібі
6. Келісім деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібінде айқындалған және Салық кодексінің 149-бабы 6-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларда, немесе тараптардың келісімі бойынша қабылданған негізделген шешім негізінде бұзылады.
7. Келісімді бұзу салық төлеушіні қолма-қол немесе пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен немесе Комитеттің ақпараттық жүйелері арқылы электрондық нысанда хабардар ету арқылы жүзеге асырылады.
Деңгейлес мониторинг
туралы келісімді жасасу
және бұзу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Деңгейлес мониторинг туралы келісім
Астана қаласы 20__ жылғы "___" _______
_________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы)
бұдан әрі "деңгейлес мониторингке қатысушы" деп аталатын, тұлғасында
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
(бұдан әрі – ТАӘ))
_______________________________________________негізінде әрекет ететін
(құжаттың атауы)
бір тараптан және екінші тараптан "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" Республикалық мемлекеттік мекемесі, бұдан әрі "Комитет" деп аталатын, ________________________________________ тұлғасында негізінде
(лауазымы, ТАӘ)
әрекет ететін, екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатын, Қазақстан Республикасы Салық кодексіне сәйкес осы Деңгейлес мониторинг туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасты.
1-тарау. Келісімнің мәні
1. Тараптар Комитеттің деңгейлес мониторингке қатысушыға қатысты деңгейлес мониторинг жүргізу туралы уағдаласады.

Глава 3. Порядок заключения соглашения
4. Между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) и налогоплательщиком, по которому принято соответствующее решение подписывается соглашение в 4 (четырех) экземплярах на казахском и русском языках, по 2 (два) экземпляра для каждой из сторон в срок не позднее 31 декабря года подписания приложения 8 к Правилам подачи и рассмотрения заявления об участии в горизонтальном мониторинге, утвержденным согласно приложению 4 к настоящему приказу.
5. Соглашение вступает в силу с даты его подписания уполномоченными представителями Комитета и налогоплательщика.
Глава 4. Порядок расторжения соглашения
6. Расторжение соглашения осуществляется на основании мотивированного решения по горизонтальному мониторингу, в случаях, определенных в порядке проведения горизонтального мониторинга, который определяется уполномоченным органом в соответствии с пунктом 6 статьи 148 и установленных абзацем третьим пункта 6 статьи 149 Налогового Кодекса или по согласованию сторон.
7. Расторжение соглашения осуществляется Комитетом путем уведомления налогоплательщика нарочно или по почте заказным письмом с уведомлением, или в электронной форме посредством информационных систем Комитета.
Приложение 1
к Правилам заключения
и расторжения соглашения
о горизонтальном мониторинге
Форма
Соглашение о горизонтальном мониторинге
город Астана "___" _______20__ года
____________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика),
именуемое в дальнейшем "участник горизонтального мониторинга",
в лице ______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
(далее – ФИО) действующего (ей) на основании
____________________________________________________________________,
(наименование документа) с одной стороны, и Республиканское государственное
учреждение "Комитет государственных доходов Министерства финансов
Республики Казахстан", именуемый в дальнейшем "Комитет",
в лице _______________________________________________________________,
(должность, ФИО)
действующего (ей) на основании ________________________________________
(наименование документа) с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны",
в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый
кодекс), заключили настоящее Соглашение о горизонтальном мониторинге
(далее – Соглашение).
Глава 1. Предмет Соглашения
1. Стороны договариваются о проведении Горизонтального мониторинга Комитетом в отношении участника горизонтального мониторинга.

2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Комитет:
1) ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыруға және бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету деректерін қарауға қашықтан қол жеткізуге;
2) деңгейлес мониторингтің есепті кезеңінде салықтық есепке алу мен міндеттемелерді дұрыс есептеу мақсатында талдау жүргізуге қажетті қосымша ақпарат пен құжаттарды сұратуға;
3) деңгейлес мониторинг мәніне жататын мәселелер бойынша деңгейлес мониторингке қатысушыдан жазбаша түсініктемелер сұратуға және алуға;
4) деңгейлес мониторингке қатысушыға салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша бұзушылықтарды жою, салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту бойынша ұсынымдар, деңгейлес мониторинг бойынша уәжді шешім ұсынуға;
5) арнаулы білім мен дағдыларды талап ететін мәселелерді зерттеу және деңгейлес мониторинг шеңберінде консультациялар алу үшін арнаулы білімі мен дағдылары бар маманды, оның ішінде Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының қызметкерлерін тартуға;
6) деңгейлес мониторинг жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша шет мемлекеттердің мемлекеттік және өзге де органдарынан (ұйымдарынан), екінші деңгейдегі банктерден сұрау салулар жолдауға және жауаптар алуға;
7) салыстыру үшін есептік құжаттаманың (оның ішінде бастапқы құжаттардың) түпнұсқаларын сұратуға;
8) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
3. Комитет:
1) деңгейлес мониторинг шеңберінде деңгейлес мониторингке қатысушыға салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша түсіндірмелер, сондай-ақ жоспарланған мәмілелер бойынша алдын ала түсіндірмелер беруге.
Бұл ретте салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша жоғарыда көрсетілген түсініктемелер деңгейлес мониторинг шеңберінде деңгейлес мониторингке қатысушы ұсынған мәліметтер мен құжаттар шегінде беріледі;
2) деңгейлес мониторингке қатысушының жұмыс режимін сақтауға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, деңгейлес мониторинг жүргізу кезінде алынған және жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге, олардың мазмұнын жария етпеуге;
4) қызметтік әдепті сақтауға;
5) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
4. Деңгейлес мониторингке қатысушы:
1) деңгейлес мониторинг жүргізу барысында сұрау салулар жіберуге және түсініктемелер алуға;

Глава 2. Права и обязанности Сторон
2. Комитет вправе:
1) осуществлять информационное взаимодействие и получать удаленный доступ к просмотру данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов;
2) запрашивать дополнительную информацию и документы, которые требуются для анализа в целях установления корректности налогового учета и расчета налоговых обязательств за отчетный период горизонтального мониторинга;
3) запрашивать и получать письменные пояснения от участника горизонтального мониторинга по вопросам, относящимся к предмету горизонтального мониторинга;
4) представлять участнику горизонтального мониторинга рекомендации по устранению нарушений по вопросам исполнения налогового обязательства, по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения, мотивированное решение по горизонтальному мониторингу;
5) привлекать специалиста, обладающего специальными знаниями и навыками, в том числе работников других государственных органов Республики Казахстан для исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков, и получения консультаций в рамках горизонтального мониторинга;
6) направлять запросы и получать ответы от государственных и иных органов (организаций) иностранных государств, банков второго уровня по вопросам, возникшим в ходе проведения горизонтального мониторинга;
7) запрашивать для сверки оригиналы учетной документации (в том числе первичных документов);
8) пользоваться иными правами, предусмотренными налоговым законодательством Республики Казахстан.
3. Комитет обязан:
1) предоставлять в рамках горизонтального мониторинга участнику горизонтального мониторинга разъяснения по вопросам исполнения налоговых обязательств, а также предварительные разъяснения по планируемым сделкам.
При этом вышеуказанные разъяснения по вопросам исполнения налогового обязательства даются в пределах сведений и документов, представленных участником горизонтального мониторинга в рамках горизонтального мониторинга;
2) соблюдать режим работы участника горизонтального мониторинга;
3) обеспечивать сохранность документов, полученных и составленных при проведении горизонтального мониторинга, не разглашать их содержание, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
4) соблюдать служебную этику;
5) исполнять иные обязательства, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Участник горизонтального мониторинга вправе:
1) направлять запросы и получать разъяснения в ходе проведения горизонтального мониторинга;

2) Комитеттің деңгейлес мониторинг жүргізетін қызметкерлерінен қызметтік куәліктерін көрсетуді талап етуге;
3) ақпараттық өзара іс-қимыл жасау үшін салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер тізбесін кеңейтуге;
4) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
5. Деңгейлес мониторингке қатысушы:
1) Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларын және Салық кодексінің 14-тарауының 2-параграфында көзделген талаптарды сақтауға;
2) деректер сөресіне ақпараттар мен салықтық, бухгалтерлік және есепке алудың өзге де түрлерінің құжаттарын, бастапқы құжаттарды, сондай-ақ салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі бойынша есептерді және ақпаратты толық және уақтылы орналастыруды қамтамасыз етуге;
3) деректер сөресінде операциялар мен оқиғалардың толық, дәйекті және уақтылы көрсетілуін, бухгалтерлік жазбаларды бастапқы құжаттармен нығайтуды қамтамасыз етуге;
4) деңгейлес мониторинг барысында туындаған мәселелер бойынша түсініктемелер беруге;
5) олар болған кезде аудит жүргізуге арналған шартты, аудиторлық есепті және (немесе) аудиторлық қорытындыны ұсынуға;
6) салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша бұзушылықтарды жою, салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі ұсынымдарды, Салық кодексінің 149-бабымен белгіленген мерзімдерде деңгейлес мониторинг бойынша уәжді шешімді орындауға;
7) деңгейлес мониторинг болған кезеңде, оның ішінде талап қоюдың ескіру кезеңінде бухгалтерлік және салықтық есепке алу жөніндегі есепке алу құжаттамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы, егер мұндай өзгерістер және (немесе) толықтырулар салық міндеттемелеріне әсер ететін болса, осындай өзгерістер мен толықтырулар енгізілген сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде хабарлауға;
8) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
6. Тараптардың өзара келісім бойынша осы тарауды өзге де құқықтармен және міндеттермен толықтыруға, сондай-ақ осы Келісімге өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізуге құқығы бар.
3-тарау. Келісімді бұзу
7. Деңгейлес мониторингке байланысты мәселелерді қарау жөніндегі консультативтік кеңестің (бұдан әрі – Консультативтік кеңес) отырысына:
1) деңгейлес мониторингке қатысушының Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидаларында айқындалған мерзімдерде күнтізбелік жыл ішінде жиынтығында 20 (жиырма) жұмыс күнінен астам салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша ұсынымдарды орындамаған;
2) деңгейлес мониторингке қатысушының Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидаларының 10-тармағында айқындалған мерзімдерде күнтізбелік жыл ішінде жиынтығында 20 (жиырма) жұмыс күнінен астам уақыт ішінде Комитет жіберген сұрау салуларды орындамаған;

2) требовать от работников Комитета, проводящих горизонтальный мониторинг, предъявления служебных удостоверений;
3) расширить перечень налогов и платежей в бюджет для информационного взаимодействия;
4) пользоваться иными правами, предусмотренными налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Участник горизонтального мониторинга обязан:
1) соблюдать Правила проведения горизонтального мониторинга, и требования, предусмотренные параграфом 2 главы 14 Налогового кодекса;
2) обеспечить полноту и своевременность размещения в витрине данных информации и документов налогового, бухгалтерского и иных видов учетов, первичных документов, а также отчетов и информации по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения;
3) обеспечить полноту, достоверность и своевременность отражения в витрине данных операций и событий, подкрепление бухгалтерских записей первичными документами;
4) представлять пояснения по вопросам, возникающим в ходе горизонтального мониторинга;
5) представлять договор на проведение аудита, аудиторский отчет и (или) аудиторское заключение, при их наличии;
6) исполнять рекомендации по устранению нарушений по вопросам исполнения налогового обязательства, по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения, мотивированное решение по горизонтальному мониторингу в сроки, установленные статьей 149 Налогового кодекса;
7) извещать о внесении изменений и (или) дополнений в учетную документацию по бухгалтерскому и налоговому учету в период нахождения в горизонтальном мониторинге, в том числе за период исковой давности, если такие изменения и (или) дополнения влияют на налоговые обязательства, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента внесения таких изменений и (или) дополнений;
8) исполнять иные обязательства, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
6. Стороны имеют право по обоюдному согласию дополнить настоящую главу иными правами и обязанностями, а также вносить изменения и (или) дополнения в настоящее Соглашение.
Глава 3. Расторжение соглашения
7. На заседание Консультативного совета по рассмотрению вопросов, связанных с горизонтальным мониторингом (далее – Консультативный совет), выносится вопрос о расторжении Соглашения в случаях:
1) неисполнения участником горизонтального мониторинга рекомендаций по вопросам исполнения налогового обязательства в сроки, определенные Правилами проведения горизонтального мониторинга, в совокупности более 20 (двадцати) рабочих дней в течение календарного года;
2) неисполнения участником горизонтального мониторинга запросов, направленных Комитетом, в сроки, определенные пунктом 10 Правил проведения горизонтального мониторинга, в совокупности более 20 (двадцати) рабочих дней в течение календарного года;

3) Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидаларында белгіленген мерзімдерде есептілік топтамасын және (немесе) айналым-сальдо ведомосын жарияламаған, сондай-ақ Салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға, сондай-ақ салықтық, бухгалтерлік тіркелім және салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындауға негіз болатын өзге де құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысына қойылатын ең төменгі Талаптарға сәйкес есептілік топтамасын ашпаған және (немесе) толық ашпаған.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайлар күнтізбелік жыл ішінде жиынтығында 20 (жиырма) жұмыс күнінен асатын мерзімде деңгейлес мониторинг жүргізу мүмкін болмауына әкеп соғатын кедергілер туындаған кезде қолданылады.
4) деректер сөресінде орналастырылған және (немесе) деңгейлес мониторингке қатысушы Комитеттің сұрау салуы бойынша дәйексіз (жалған) мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсынған, сондай-ақ 2 (екі) реттен артық жарамсыз және (немесе) жалған болып табылатын құжаттар анықталған жағдайда;
5) деңгейлес мониторингке қатысушының Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының 2-параграфында белгіленген мерзімдерде салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпарат пен есептерді орналастыру және (немесе) жариялау жөніндегі талаптарды күнтізбелік жыл ішінде 2 (екі) реттен артық орындамауы және (немесе) уақтылы орындамауы;
6) деңгейлес мониторингке қатысушыға қатысты оңалту немесе банкроттық, тарату, біріктіру, қосу, бөлу, бөлу, төлем қабілетсіздігін реттеу жолымен қайта ұйымдастыру рәсімін жүргізу;
7) деңгейлес мониторингке қатысушының кінәсінен күнтізбелік жыл ішінде жиынтығында 20 (жиырма) жұмыс күнінен асатын кезеңде техникалық себептер бойынша деректер сөресіне қолжетімділікті ұсынбаған немесе толық ұсынбаған;
8) өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде Деңгейлес мониторингке қатысу үшін салық төлеушінің деректер сөресін ұйымдастыруға қойылатын ең төменгі Талаптарына сәйкес келтірмеген;
9) салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту және (немесе) мұндай шешімді орындамау мәселелері бойынша уәжді шешіммен келіспеген жағдайда Келісімді бұзу туралы мәселе шығарылады.
Осы тармақтың 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген мерзімдерді есептеу кезінде деректер сөресінде туындап, деңгейлес мониторингке қатысушыда құжат жүзінде расталған техникалық себептер, аталған тармақшалардың орындалмауына әкеп соққан жағдайлар ескеріледі.
8. Келісімді бұзу:

3) отсутствия публикации пакета отчетности и (или) оборотно-сальдовой ведомости, в сроки, установленные Правилами проведения горизонтального мониторинга, а также не раскрытии и (или) неполном раскрытии пакета отчетности в соответствии с Минимальными требованиями к раскрытию показателей налоговой отчетности, а также к их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением.
Случаи, указанные в части первой настоящего подпункта, применяются при возникновении препятствий, приводящих к невозможности проведения горизонтального мониторинга, в срок, превышающий в совокупности 20 (двадцать) рабочих дней в течение календарного года;
4) размещения в витрине данных и (или) представления участником горизонтального мониторинга по запросу Комитета документов, содержащих недостоверные (ложные) сведения, а также в случае выявления документов, которые являются недействительными и (или) поддельными, более 2 (двух) раз;
5) неисполнения и (или) несвоевременного исполнения участником горизонтального мониторинга требований по размещению и (или) публикации информации и отчетов по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения в сроки, установленные параграфом 2 Правил проведения горизонтального мониторинга, более 2 (двух) раз в течение календарного года;
6) проведения в отношении участника горизонтального мониторинга процедуры реабилитации или банкротства, ликвидации, реорганизации путем слияния, присоединения, разделения, выделения, урегулирования неплатежеспособности;
7) не предоставления или неполного предоставления доступа к витрине данных по техническим причинам в период, превышающий в совокупности 20 (двадцать) рабочих дней в течение календарного года по вине участника горизонтального мониторинга;
8) не приведения в соответствие витрины данных согласно Минимальным требованиям по организации к витрине данных налогоплательщика для вступления в горизонтальный мониторинг при внесении изменений и (или) дополнений;
9) несогласия с мотивированным решением по вопросам улучшения системы внутреннего контроля в сфере налогообложения и (или) неисполнения такого решения.
При исчислении сроков, указанных в подпунктах 2), 3) и 5) настоящего пункта, учитываются технические причины, возникшие в витрине данных, подтвержденные документально у участника горизонтального мониторинга, повлекшие неисполнение вышеуказанных подпунктов настоящего пункта.
8. Расторжение Соглашения осуществляется:

1) Консультативтік кеңестің уәжді шешімі негізінде;
2) Тараптардың келісімі бойынша жүзеге асырылады.
9. Келісімді бұзу салық төлеушіні қолма-қол немесе пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен немесе Комитеттің ақпараттық жүйелері арқылы электрондық нысанда хабардар ету арқылы жүзеге асырылады.
10. Келісім салық төлеуші Келісімді бұзу туралы хабарламаны салық төлеуші кеңсесінің белгісі алған күннен бастап немесе ақпаратты компьютерлік өңдеуге мүмкіндік беретін электрондық нысанда бұзылған болып есептеледі.
11. Келісім бұзылған жағдайда салық төлеуші Комитетке салық заңнамасына сәйкес талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде деңгейлес мониторингте болу кезеңінде деректер сөресінде қол жеткізуді және есеп жүйелеріне қашықтан қол жеткізуді беруге міндетті.
12. Деңгейлес мониторингке қатысушының Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасасу және бұзу қағидаларының 3-тармағы 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарына сәйкес салық төлеушінің деңгейлес мониторингке кіру кезеңінен кейінгі кезеңдерде өлшемшарт көрсеткіштерінің төмендеуі:
1) Келісімді бұзу үшін;
2) Келісімді ұзартудан бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
Деңгейлес мониторингке қатысушының Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасасу және бұзу қағидаларының 3-тармағы 2) тармақшасының өлшемшартына сәйкес салық төлеушінің деңгейлес мониторингке кіру кезеңінен кейінгі кезеңдерде (Нормативті құқықтық актілердің мемлекеттік тізбесінде № 20916 болып тіркелген) "Деңгейлес мониторинг бойынша пилоттық жобаны жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 1 шілдедегі № 648 бұйрығының 7-тармағы 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында белгіленген өлшемшарт көрсеткіштерінің төмендеуі:
1) Келісімді бұзу үшін;
2) Келісімді ұзартудан бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
4–тарау. Тараптардың жауаптылығы
13. Осы Келісімдегі Тараптардың әрқайсысы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес осы Келісімнен туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
14 Осы Келісімнен туындайтын кез келген даулар немесе келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
5–тарау. Құпиялылық
15. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Келісім шеңберінде алынған кез келген ақпаратты екінші тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жария етпеуге міндеттенеді.
6–тарау. Келісімнің қолданылу мерзімі

1) на основании мотивированного решения Консультативного совета;
2) по соглашению Сторон.
9. Расторжение Соглашения осуществляется Комитетом путем уведомления налогоплательщика нарочно или по почте заказным письмом с уведомлением, или в электронной форме посредством информационных систем Комитета.
10. Соглашение считается расторгнутым с даты получения налогоплательщиком уведомления о расторжении Соглашения, отметки канцелярией налогоплательщика или в электронной форме, допускающей компьютерную обработку информации.
11. В случае расторжения Соглашения налогоплательщик обязан предоставить доступ к витрине данных и удаленный доступ к учетным системам Комитету за период нахождения в горизонтальном мониторинге в течение срока исковой давности согласно налоговому законодательству.
12. Снижение показателей критериев у участника горизонтального мониторинга в периоды, следующие за периодом вступления налогоплательщика в горизонтальный мониторинг в соответствии с абзацами вторым и третьим подпункта 1) пункта 3 Правил заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге, не является основанием:
1) для расторжения Соглашения;
2) для отказа в продлении Соглашения.
Снижение показателей критериев, установленных абзацами вторым и третьим подпункта 1) пункта 7 приказа исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 1 июля 2020 года № 648 "Об утверждении Правил проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20916), у участника горизонтального мониторинга в периоды, следующие за периодом вступления налогоплательщика в горизонтальный мониторинг согласно критерию подпункта 2 пункта 3 Правил заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге не является основанием:
1) для расторжения Соглашения;
2) для отказа в продлении Соглашения.
Глава 4. Ответственность Сторон
13. Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
14. Любые споры или разногласия, которые могут возникнуть из настоящего Соглашения, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Конфиденциальность
15. Стороны обязуются не разглашать информацию, полученную в рамках настоящего Соглашения без предварительного письменного согласия другой стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 6. Срок действия Соглашения

16. Осы Келісім екі Тараптың уәкілетті өкілдері қол қойған сәттен бастап күшіне енед
Осы Келісім оны ұзарту және (немесе) бұзу мүмкіндігімен кемінде үш жыл мерзімге жасалады.
7–тарау. Қорытынды ережелер
17. Осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың уәкілетті адамдары қол қойған жазбаша нысанда ресімделеді және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
18. Тараптарды қайта құру жолымен қайта ұйымдастыру осы Келісімнің қолданылуын тоқтатпайды және барлық құқықтар мен міндеттер құқықтық мирасқорларға ауысады.
19. Деңгейлес мониторинг шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
20. Осы Келісімге 4 (төрт) түпнұсқалық данада мемлекеттік және орыс тілдерінде, тең заңды күші бар әрбір Тарап үшін 2 (екі) данадан қол қойылды.
8–тарау. Тараптардың заңды мекенжайы мен деректемелері
Комитет:
Салық төлеуші: ___________________________ __________________________
(лауазым) (лауазым)
___________________________ ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәлкндыратын
(егер ол жеке басын куәлкндыратын
құжатта көрсетілген жағдайда)), құжатта көрсетілген жағдайда))
____________________________ ____________________________
(қолы) (қолы)
Деңгейлес мониторинг туралы
келісімге қосымша
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті
Осы Ақпараттық өзара іс-қимыл Регламентті (бұдан әрі – Регламент) "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" Республикалық мемлекеттік мекемесі, бұдан әрі "Комитет" деп аталатын
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (құжатта көрсетілген жағдайда)) (бұдан әрі – ТАӘ))
тұлғасында және салық төлеушімен бұдан әрі "деңгейлес мониторингке қатысушы"
деп аталатын
__________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауа)
_________________________________________________________ тұлғасында
(ТАӘ)
арасында деңгейлес мониторингті жүргізу кезін регламенттейді.
Осы Регламент деңгейлес мониторингке қатысушының деректер сөресіне (бұдан әрі – ДС) және ақпараттық жүйеде орналасқан бухгалтерлік және (немесе) салықтық есеп жүргізуге арналған бағдарламалық қамтамасыз етуге (бұдан әрі – бағдарламалық қамтамасыз ету) Комитетке қолжетімділікті ұсыну тәртібін айқындайды.
Деңгейлес мониторинг туралы келісімге қол қойылғаннан кейін салықтар мен төлемдер бойынша салықтық есептілік көрсеткіштерін ашуды сипаттау мен оларды салықтық, бухгалтерлік тіркеулер және салық салуға жататын объектілерді және (немесе) салық салумен байланысты объектілерді анықтауға негіз болатын басқа құжаттармен өзара байланыстарын өзгерту және толықтырулар енгізу осы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентке қосымшаға сәйкес нысанда Регламентіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы жүзеге асырылады.

16. Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания уполномоченными представителями обеих Сторон.
Настоящее Соглашение заключается на срок не менее трех лет с возможностью его продления и (или) расторжения.
Глава 7. Заключительные положения
17. Изменения и дополнения к настоящему Соглашению оформляются в письменной форме за подписью уполномоченных лиц Сторон и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
18. Реорганизация Сторон путем преобразования не прекращает действия настоящего Соглашения, и все права и обязанности переходят к соответствующим правопреемникам.
19. Информационное взаимодействие в рамках горизонтального мониторинга осуществляется согласно регламенту информационного взаимодействия, являющегося неотъемлемой частью Соглашения.
20. Настоящее Соглашение подписывается в 4 (четырех) экземплярах на казахском и русском языках, по 2 (два) экземпляра для каждой из Сторон, имеющих равную юридическую силу.
Глава 8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Комитет:
_____________________________
(должность)
(фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность))
____________________________
(подпись)
Налогоплательщик:
__________________________
(должность)
(фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность))
_______________________________
(подпись)
Приложение к Соглашению
о горизонтальном мониторинге
Регламент информационного взаимодействия
Настоящий Регламент информационного взаимодействия (далее – Регламент) регламентирует информационное взаимодействие (обмен) между Республиканским государственным учреждением "Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан", именуемый в дальнейшем "Комитет" в лице ____________________________________________________________________ фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)) (далее – ФИО) и налогоплательщиком именуемым в дальнейшем "участник горизонтального мониторинга" ________________________________________________________ (наименование налогоплательщика) в лице ______________________________________________________________ (ФИО) при осуществлении горизонтального мониторинга. Настоящий Регламент определяет порядок предоставления Комитету доступа участником горизонтального мониторинга к витрине данных (далее – ВД) и программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, расположенного в информационной системе (далее – программное обеспечение).
Изменения и дополнения к описанию раскрытия показателей налоговой отчетности по налогам и платежам и их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, после подписания Соглашения о горизонтальном мониторинге, вносятся путем внесения изменений и (или) дополнений в регламент информационного взаимодействия по форме согласно приложению к настоящему Регламенту.

1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
1.1. Ақпаратты пайдаланушы – ДС және бағдарламалық қамтамасыз етуге рұқсат берілген Комитет қызметкерлері.
1.2. Ақпарат жеткізушісі – ақпаратты пайдаланушылар үшін ДС және бағдарламалық жасақтамаға қол жеткізуді ұсынатын деңгейлес мониторингке қатысушы.
1.3. Техникалық және ақпараттық қолдау операторы – Комитет пен деңгейлес мониторингке қатысушы арасында ақпарат алмасуды қамтамасыз ету жөніндегі техникалық функцияларды жүзеге асыратын деңгейлес мониторинг қатысушының IT-қызметінің бөлімшесі.
1.4. Деңгейлес мониторинг шеңберінде ұсынылатын ақпаратпен алмасу, құжаттарды, оның ішінде хабарламаларды, сұрау салуларды, ұсынымдар мен хаттарды жіберу ДС және мынадай электрондық пошта мекенжайларын пайдалана отырып жүзеге асырылады:
Ақпаратты пайдаланушы тарапынан:__________________________;
Ақпарат жеткізуші тарапынан: __________________________.
2. Ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру тәртібі
2.1. Комитет пен деңгейлес мониторингке қатысушы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл Ақпаратты пайдаланушыларға ДС және бағдарламалық қамтамасыз етуге қолжетімділігін беру арқылы жүзеге асырылады.
ДС және бағдарламалық қамтамасыз етуге қол жеткізу кезінде деңгейлес мониторингке қатысушы қол жеткізуді және қосуды (техникалық талаптар, қол жеткізу параметрлері) қамтамасыз етеді.
Ақпаратты пайдаланушылардың компьютерлерінде орнатылған жеке логин мен пароль бойынша деңгейлес мониторингке қатысушының VPN технологиясын пайдалана отырып, кемінде 2 (екі) және 5 (бес) Ақпаратты пайдаланушыға рұқсат беріледі.
Ақпаратты пайдаланушыларға ДС және бағдарламалық қамтамасыз етуге қол жеткізу үшін Комитет деңгейлес мониторингке қатысушыға Ақпаратты пайдаланушылар туралы мәліметтерді көрсете отырып хат жолдайды.
Деңгейлес мониторингке қатысушы тәулігіне 24 (жиырма төрт) сағат, аптасына 7 (жеті) күн ДС және бағдарламалық қамтамасыз етудің қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
Комитет пен деңгейлес мониторингке қатысушы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
2.2. Деңгейлес мониторингке қатысушының ДС және бағдарламалық қамтамасыз етуден ақпарат алу деңгейлес мониторингке қатысушы іске асырған және қолданыстағы мынадай xls, xlsx, txt, doc, docx, pdf, jpg, jpeg, xml, форматтарда таңдау бойынша жүзеге асырылады.
2.3. Комитет және деңгейлес мониторингке қатысушы жүйелер арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде хабарлама алмасуды дайындау және жүргізу кезінде пайдаланылатын бағдарламалық және аппараттық құралдардың техникалық қолдауын қамтамасыз етуге міндетті.

1. Участники информационного взаимодействия
1.1. Пользователь информации – работники Комитета, которым предоставлен доступ к ВД и программному обеспечению;
1.2. Поставщик информации – участник горизонтального мониторинга, представляющий доступ к ВД и программному обеспечению для Пользователей информации;
1.3. Оператор технической и информационной поддержки – подразделение IT-службы участника горизонтального мониторинга, осуществляющее технические функции по обеспечению информационного обмена между Комитетом и участником горизонтального мониторинга.
1.4. Обмен информацией, представляемой в рамках горизонтального мониторинга, направление документов, в том числе извещений, запросов, и писем, осуществляется с использованием ВД и следующих адресов электронной почты:
со стороны Пользователя информации: ______________;
со стороны Поставщика информации: __________________________.
2. Порядок организации информационного взаимодействия
2.1. Информационное взаимодействие между Комитетом и участником горизонтального мониторинга осуществляется посредством предоставления доступа Пользователям информации к ВД и программному обеспечению.
При предоставлении доступа к ВД и программному обеспечению участник горизонтального мониторинга обеспечивает подключение доступа (технические требования, параметры доступа).
Доступ предоставляется не менее чем 2 (двум) и не более 5 (пяти) Пользователям информации с использованием технологии VPN участника горизонтального мониторинга по индивидуальному логину и паролю, установленным на компьютерах Пользователей информации.
Для получения доступа Пользователям информации к ВД и программному обеспечению, Комитетом направляется в адрес участника горизонтального мониторинга письмо о Пользователях информации.
Участником горизонтального мониторинга обеспечивается доступность ВД и программного обеспечения 24 (двадцать четыре) часа в сутки, 7 (семь) дней в неделю.
2.2. Получение информации из ВД и программного обеспечения участника горизонтального мониторинга осуществляется в следующих форматах xls, xlsx, txt, doc, docx, pdf, jpg, jpeg, xml.
2.3. Комитет и участник горизонтального мониторинга обязаны обеспечить техническую поддержку программных и аппаратных средств, используемых при подготовке и проведении обмена сообщениями в рамках информационного взаимодействия между системами.

Ақпаратты пайдаланушылар қолжетімділікпен байланысты техникалық проблемалар болған жағдайда, Ақпаратты пайдаланушы осы проблемалар туралы Ақпарат жеткізушіге, және техникалық ақаулар туралы хабарлау мақсатында Техникалық және ақпараттық қолдау операторының деңгейлес мониторингке қатысушының осы Регламенттің 1.4.–тармағында көрсетілген электрондық мекенжайына хабарлауы тиіс.
2.4. Деңгейлес мониторингке қатысушының ДС мен бағдарламалық қамтамасыз етуіндегі өзгерістер туралы Ақпарат жеткізуші 10 (он) жұмыс күні ішінде Ақпаратты пайдаланушыларға уақтылы хабарлауға міндетті.
2.5. Ақпаратты пайдаланушыға деңгейлес мониторинг қатысушының ДС және бағдарламалық қамтамасыз етуіне қолжетімділік беріледі. Қолжетімділік берілгеннен кейін Ақпаратты пайдаланушы ДС мен бағдарламалық қамтамасыз етудегі ақпаратты (өзгерту мүмкіндігісіз) тексеру мүмкіндігіне ие болады, сондай-ақ Комитет қолдайтын форматтарда (xls, xlsx, txt, doc, docx, pdf, jpg, jpeg, xml) ДС мен бағдарламалық қамтамасыз етуден экспорттауды жүзеге асыру мүмкіндігіне ие болады. Ақпаратты пайдаланушы ДС мен бағдарламалық қамтамасыз етуіндегі ақпаратты деңгейлес мониторинг бойынша өз міндеттері мен тапсырмаларын орындау үшін өз бетінше пайдаланады.
2.6. Деңгейлес мониторингке қатысушының ДС және бағдарламалық қамтамасыз етуіне қолжетімділікті өзгерту қажет болған кезде Ақпаратты пайдаланушы Техникалық және ақпараттық қолдау операторына одан әрі беру үшін деңгейлес мониторингке қатысушының электрондық мекенжайына тиісті сұрау салуды жолдайды.
3. Ашық байланыс арналарын пайдалана отырып ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібі
3.1. Ақпараттық өзара іс-қимыл барысында деректердің электрондық ақпараттық алмасуы жүзеге асырылады. Бұл ретте кез келген файлдарды беру тек шифрланған түрде (құпия сөзбен қорғалған архивте) жүзеге асырылуы тиіс.

В случае наличия у Пользователей информации технических проблем с использованием доступа, Пользователь информации сообщает о таких проблемах Поставщику информации на электронный адрес участника горизонтального мониторинга, определенный в пункте 1.4. настоящего Регламента, а также уведомляет о технических сбоях Оператора технической и информационной поддержки.
2.4. Об изменениях в ВД и программном обеспечении участника горизонтального мониторинга Поставщик информации своевременно информирует Пользователей информации, которым предоставлен доступ в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты изменения в ВД и программном обеспечении.
2.5. Пользователю информации предоставляется доступ к ВД и программному обеспечению участника горизонтального мониторинга. После предоставления доступа Пользователь информации имеет возможность просматривать (без возможности изменения) информацию в ВД и программном обеспечении участника горизонтального мониторинга в рамках предоставленного уровня доступа (включая возможность экспорта по поддерживаемым форматам Комитета xls, xlsx, txt, doc, docx, pdf, jpg, jpeg, xml из ВД и программного обеспечения участника горизонтального мониторинга) и самостоятельно использует информацию ВД и программного обеспечения участника горизонтального мониторинга для выполнения своих задач и обязанностей по горизонтальному мониторингу.
2.6. При необходимости изменения доступа к ВД и программному обеспечению участника горизонтального мониторинга, Пользователь информации направляет соответствующий запрос на электронный адрес участника горизонтального мониторинга для его дальнейшей передачи Оператору технической и информационной поддержки.
3. Порядок информационного взаимодействия с использованием открытых каналов связи
3.1. В ходе информационного взаимодействия осуществляется электронный информационный обмен данными. При этом передача любых файлов должна осуществляться только в зашифрованном виде (в архиве, защищенном паролем).

3.2. Осы Регламенттің 3.1-тармағына сәйкес деректермен ақпараттық алмасу пайдаланушы сұрауларына сәйкес ақпарат алмасу Осы Регламенттің 1.4-тармағында айқындалған деңгейлес мониторингке қатысушының электрондық мекенжайына жолданған Ақпаратты пайдаланушылардың сұрау салуына сәйкес жүзеге асырылады.
3.3 Ақпаратты пайдаланушылардың сұрау салуы бойынша деректерді ұсыну мерзімі Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидаларына сәйкес белгіленеді.

3.2. Информационный обмен данными в соответствии с пунктом 3.1. настоящего Регламента осуществляется в соответствии с запросами Пользователей информации, направленными на электронный адрес участника горизонтального мониторинга, определенный в пункте 1.4. настоящего Регламента.
3.3. Срок предоставления данных по запросам Пользователей информации устанавливается в соответствии с Правилами проведения горизонтального мониторинга.

4. Ақпараттық қауіпсіздікті және құпиялылықты қамтамасыз ету
4.1. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету кезінде Комитет пен деңгейлес мониторингке қатысушы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық – коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды сақтауға міндетті.
4.2. Комитет деңгейлес мониторингке қатысушының ресурстарымен жұмыс істеу кезінде деңгейлес мониторингке қатысушының ақпараттық қауіпсіздік талаптарын орындауға міндетті.
Ақпараттық өзара іс-қимыл
регламентіне қосымша
Нысан
Салықтық тіркелімдерінің көрсеткіштерін ашудағы өзгерістер мен толықтырулар
Салық есептілігінің жолының атауы
Ең төменгі талаптар бойынша көрсеткіштің атауы
Деңгейлес мониторингке кіру үшін өтініш берілген күндегі мәліметтер
Деңгейлес мониторинг туралы келісімге қол қойылғаннан кейінгі өзгерістер мен толықтырулар
Салық төлеушідегі салықтық тіркелімдердің атауы
Салық төлеушідегі көрсеткіштің атауы
Салық төлеушінің қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып көрсеткіштің қолданылуы
Түсіндірме/қолданылмау себебі
Салық төлеушідегі салықтық тіркелімдердің атауы
Салық төлеушідегі көрсеткіштің атауы
Салық төлеушінің қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып көрсеткіштің қолданылуы
Түсіндірме/қолданылмау себебі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескерту:
нысанның 1-бағанда "№" реттік нөмір көрсетіледі;
нысанның 2-бағанда "Салық есептілігінің жолының атауы" салық есептілігінің жолын ашатын ақпарат көрсетіледі;
нысанның 3-бағанда "Ең төменгі талаптар бойынша көрсеткіштің атауы" салық есептілікті ашудың ең төменгі Талаптарына сәйкес салық есептіліктің жолын ашатын салықтық тіркелімдердің расталатын көрсеткіштерінің тізімі толтырылады;
нысанның 4, 5, 6 және 7-бағандарында салық төлеуші деңгейлес мониторингке кіру үшін өтініш берілген күндегі мәліметтерді толтырады;
нысанның 8, 9,10 және 11-бағандарында салық төлеуші Деңгейлес мониторинг туралы келісімге қол қойылғаннан кейінгі өзгерістер мен толықтыруларды толтырады.
Ақпараттық өзара іс-қимыл
регламентіне қосымша
Нысан
Бухгалтерлік тіркелімдерінің көрсеткіштерін ашудағы өзгерістер мен толықтырулар
Салық есептілігінің жолының атауы
Ең төменгі талаптар бойынша көрсеткіштің атауы
Деңгейлес мониторингке кіру үшін өтініш берілген күндегі мәліметтер
Деңгейлес мониторинг туралы келісімге қол қойылғаннан кейінгі өзгерістер мен толықтырулар
Салық төлеушідегі бухгалтерлік тіркелімдердің атауы
Салық төлеушідегі көрсеткіштің атауы
Салық төлеушінің қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып көрсеткіштің қолданылуы
Түсіндірме/қолданылмау себебі
Салық төлеушідегі бухгалтерлік тіркелімдердің атауы
Салық төлеушідегі көрсеткіштің атауы
Салық төлеушінің қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып көрсеткіштің қолданылуы
Түсіндірме/қолданылмау себебі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескерту:
нысанның 1-бағанда "№" реттік нөмір көрсетіледі;
нысанның 2-бағанда "Салық есептілігінің жолының атауы" салық есептілігінің жолын ашатын ақпарат көрсетіледі;
нысанның 3-бағанда "Ең төменгі талаптар бойынша көрсеткіштің атауы" салық есептілікті ашудың ең төменгі Талаптарына сәйкес салық есептіліктің жолын ашатын бухгалтерлік тіркелімдердің расталатын көрсеткіштерінің тізімі толтырылады;
нысанның 4, 5, 6 және 7-бағандарында салық төлеуші деңгейлес мониторингке кіру үшін өтініш берілген күндегі мәліметтерді толтырады;
нысанның 8, 9,10 және 11-бағандарында салық төлеуші Деңгейлес мониторинг туралы келісімге қол қойылғаннан кейінгі өзгерістер мен толықтыруларды толтырады.
Ақпараттық өзара іс-қимыл
регламентіне қосымша
Нысан
Бастапқы құжаттарды ашудағы өзгерістер мен толықтырулар
Салық есептілігінің жолының атауы
Ең төменгі талаптарға сәйкес деректер сөресінде ашуға жататын бастапқы құжаттың атауы
Деңгейлес мониторингке кіру үшін өтініш берілген күндегі мәліметтер
Деңгейлес мониторинг туралы келісімге қол қойылғаннан кейінгі өзгерістер мен толықтырулар
Салық төлеушідегі деректер сөресінде ашуға жататын бастапқы құжаттың атауы
Салық төлеушінің қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып бастапқы құжаттардың қолданылуы
Түсіндірме/қолданылмау себебі
Салық төлеушідегі деректер сөресінде ашуға жататын бастапқы құжаттың атауы
Салық төлеушінің қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып бастапқы құжаттардың қолданылуы
Түсіндірме/қолданылмау себебі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескерту:
нысанның 1-бағанда "№" реттік нөмір көрсетіледі;
нысанның 2-бағанда "Салық есептілігінің жолының атауы" салық есептілігінің жолын ашатын ақпарат көрсетіледі;
нысанның 3-бағанда "Ең төменгі талаптарға сәйкес деректер сөресінде ашуға жататын бастапқы құжаттың атауы" салық төлеуші салықтық және бухгалтерлік есеп тіркелімдердің деректерін, салық есептілік нысаның тиісті жолын деректер сөресінде ең төменгі Талаптарға сәйкес ашу үшін қажетті бастапқы құжаттардың атауын толтырады;

4. Обеспечение информационной безопасности и конфиденциальности
4.1. При обеспечении информационной безопасности, Комитет и участник горизонтального мониторинга обязаны соблюдать Единые требования в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832.
4.2. Комитет обязан выполнять требования информационной безопасности участника горизонтального мониторинга, при работе с ресурсами участника горизонтального мониторинга.
Приложение к Регламенту
информационного взаимодействия
Форма
Изменения и дополнения раскрытия показателей налогового регистра
Наименование строки налоговой отчетности
Наименование показателя по минимальным требованиям
Сведения на дату заявления для вступления в горизонтальный мониторинг
Изменения и дополнения после подписания Соглашения о горизонтальном мониторинге
Наименование налогового регистра у налогоплательщика
Наименование показателя у налогоплательщика
Применимость показателя с учетом специфики деятельности налогоплательщика
Пояснение/причина отклонения
Наименование налогового регистра у налогоплательщика
Наименование показателя у налогоплательщика
Применимость показателя с учетом специфики деятельность налогоплательщика
Пояснение/причина отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Наименование строки налоговой отчетности" формы, указывается информация, раскрывающая строку налоговой отчетности;
в графе 3 "Наименование показателя по минимальным требованиям" формы, заполняется перечень подтверждаемых показателей налогового регистра, раскрывающих строку налоговой отчетности в соответствии с Минимальными требованиями к раскрытию налоговой отчетности;
в графах 4, 5, 6 и 7 налогоплательщиком заполняются сведения на дату заявления для вступления в горизонтальный мониторинг;
в графах 8, 9,10 и 11 налогоплательщиком заполняются изменения и дополнения после подписания Соглашения о горизонтальном мониторинге.
Приложение к Регламенту
информационного взаимодействия
Форма
Изменения и дополнения раскрытия показателей бухгалтерского регистра
Наименование строки налоговой отчетности
Наименование показателя по минимальным требованиям
Сведения на дату заявления для вступления в горизонтальный мониторинг
Изменения и дополнения после подписания Соглашения о горизонтальном мониторинге
Наименование бухгалтерского регистра у налогоплательщика
Наименование показателя у налогоплательщика
Применимость показателя с учетом специфики деятельности налогоплательщика
Пояснение/причина отклонения
Наименование бухгалтерского регистра у налогоплательщика
Наименование показателя у налогоплательщика
Применимость показателя с учетом специфики деятельность налогоплательщика
Пояснение/причина отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Наименование строки налоговой отчетности" формы, указывается информация, раскрывающая строку налоговой отчетности;
в графе 3 "Наименование показателя по минимальным требованиям" формы, заполняется перечень подтверждаемых показателей бухгалтерского регистра, раскрывающих строку налоговой отчетности в соответствии с Минимальными требованиями к раскрытию бухгалтерской отчетности;
в графах 4, 5, 6 и 7 налогоплательщиком заполняются сведения на дату заявления для вступления в горизонтальный мониторинг;
в графах 8, 9,10 и 11 налогоплательщиком заполняются изменения и дополнения после подписания Соглашения о горизонтальном мониторинге.
Приложение к Регламенту
информационного взаимодействия
Форма
Изменения и дополнения раскрытия первичных документов
Наименование строки налоговой отчетности
Наименование первичного документа, подлежащего раскрытию в витрине данных по минимальным требованиям
Сведения на дату заявления для вступления в горизонтальный мониторинг
Изменения и дополнения после подписания Соглашения о горизонтальном мониторинге
Наименование первичного документа, подлежащего раскрытию в витрине данных у налогоплательщика
Применимость показателя с учетом специфики деятельности налогоплательщика
Пояснение/причина отклонения
Наименование первичного документа, подлежащего раскрытию в витрине данных у налогоплательщика
Применимость показателя с учетом специфики деятельности налогоплательщика
Пояснение/причина отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Наименование строки налоговой отчетности" формы, указывается информация, раскрывающая строку налоговой отчетности;
в графе 3 "Наименование первичного документа, подлежащего раскрытию в витрине данных по минимальным требованиям" формы, заполняются первичные документы, раскрывающие строку налоговой отчетности в соответствии с Минимальными требованиями к раскрытию налоговой отчетности;

нысанның 4, 5 және 6-бағандарында салық төлеуші деңгейлес мониторингке кіру үшін өтініш берілген күндегі мәліметтерді толтырады;
нысанның 7, 8 және 9-бағандарында салық төлеуші Деңгейлес мониторинг туралы келісімге қол қойылғаннан кейінгі өзгерістер мен толықтыруларды толтырады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
6-қосымша
Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 148-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және деңгейлес мониторингті жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) және деңгейлес мониторингке қатысушының іс-қимылдарының реттілігін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда негізгі пайдаланылатын ұғымдар:
1) есептілік топтамасы – деректер сөресінде жарияланған тиісті есепті салық кезеңі үшін белгілі бір салық түрі немесе бюджетке төленетін төлем бойынша арналған құжаттамалардың жиынтығы.
Есептілік топтамасы салық есептілігін және оның қосымшалары, салық тіркелімдері, оның ішінде жиынтық салық тіркелімдері,аналитикалық салық тіркелімдері (бар болған жағдайда), бухгалтерлік есеп тіркелімдері және (немесе) есеп жүйесінен автоматтандырылған түрде берілетін есептер, құжаттардың электрондық карточкалары түріндегі бастапқы құжаттар, сондай-ақ құжаттардың электрондық көшірмелері, оның ішінде сканерленген машинада оқылатын бастапқы құжаттар түпнұсқаларының көшірмелері кіреді. Аталған құжаттар салық салу объектілерін және (немесе) тиісті салық кезеңі үшін салық салуға байланысты объектілерді айқындау негізі болып табылады;
2) деңгейлес мониторингке қатысушы – Комитетпен Деңгейлес мониторинг және ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті туралы келісім (бұдан әрі – келісім) жасаған салық төлеуші.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Деңгейлес мониторинг Салық кодексінің 14-тарауының 2-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Қатысушы мынадай салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді:
1) корпоративтік табыс салығы;
2) қосылған құн салығы;
3) жеке табыс салығы;
4) әлеуметтік салық;
5) мүлік салығы;
6) жер қойнауын пайдаланушылардың арнайы төлемдері мен салықтары;
7) акциз.
Көрсетілген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер тізбесі түпкілікті болып табылмайды және деңгейлес мониторинг туралы келісімде толықтырылады.

в графах 4, 5 и 6 налогоплательщиком заполняются сведения на дату заявления для вступления в горизонтальный мониторинг;
в графах 7, 8 и 9 налогоплательщиком заполняются изменения и дополнения после подписания Соглашения о горизонтальном мониторинге.
Приложение 6 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Правила проведения горизонтального мониторинга
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения горизонтального мониторинга (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 148 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют последовательность действий Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) и участника горизонтального мониторинга (далее – участник) при осуществлении горизонтального мониторинга.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) пакет отчетности – совокупность документации по определенному виду налога или платежа в бюджет за соответствующий отчетный налоговый период, опубликованный в витрине данных.
Пакет отчетности включает в себя налоговую отчетность с приложениями, налоговые регистры, в том числе сводные налоговые регистры, аналитические налоговые регистры (при наличии), регистры бухгалтерского учета и (или) отчеты, подлежащие автоматизированной передаче из учетной системы, первичные документы в виде электронных карточек документов, а также электронные копии документов, в том числе сканированные машиночитаемые копии оригиналов первичных документов, служащие основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением за соответствующий налоговый период;
2) участник горизонтального мониторинга – налогоплательщик, заключивший с Комитетом Соглашение о горизонтальном мониторинге и регламент информационного взаимодействия (далее – соглашение).
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Горизонтальный мониторинг осуществляется в соответствии с параграфом 2 главы 14 Налогового кодекса.
4. Участник обеспечивает информационное взаимодействие по следующим налогам и платежам в бюджет:
1) корпоративный подоходный налог;
2) налог на добавленную стоимость;
3) индивидуальный подоходный налог;
4) социальный налог;
5) налог на имущество;
6) специальные платежи и налоги недропользователей;
7) акциз.
Указанный перечень налогов и платежей в бюджет не является исчерпывающим, и дополняется в соглашении о горизонтальном мониторинге.

5. Деңгейлес мониторингті жүзеге асыру деңгейлес мониторинг туралы келісім жасалған жылдан кейінгі жылдың бірінші қаңтарынан басталады.
Деңгейлес мониторинг жүргізілетін есепті кезең күнтізбелік жыл (бұдан әрі – мониторингтің есепті кезеңі) болып табылады.
6. Мониторингтің есепті кезеңіндегі деңгейлес мониторинг көрсетілген кезең ішінде де, ол аяқталғаннан кейін де, бірақ мониторингтің тиісті есепті кезеңі аяқталған жылдан кейінгі екінші жылдың 30 маусымынан кешіктірілмей жүргізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін мониторингтің есепті кезеңіне қатысты деңгейлес мониторинг тоқтатылады.
7. Есепті кезеңнің деңгейлес мониторингін жүргізуді тоқтату мерзіміне дейін деңгейлес мониторинг туралы келісім бұзылған жағдайда, осы есепті кезең үшін салықтық әкімшілендіру жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2-тарау. Деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібі
1-параграф. Есептілік топтамасын жариялау және сұрау салуларды жолдау тәртібі
8. Қатысушы есептілік пакетін салық есептілігі табыс етілгеннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей деректер сөресінде жариялауды қамтамасыз етеді.
Бухгалтерлік есеп шоттарын ашумен айналым-сальдо ведомосы қосылған құн салығы бойынша кезекті салық есептілігіне есептілік пакетімен бір мезгілде өспелі қорытындысы (тоқсан, жарты жыл, тоғыз ай, жыл) бар деректер сөресінде жариялануға тиіс.
Қатысушының қаржылық есептілігі оны шығару күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде деректер сөресінде орналастырылуға тиіс.
9. Деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Комитет салық, бухгалтерлік және есепке алудың өзге де түрлерінің ақпараттары мен құжаттарына, бастапқы құжаттарға, сондай-ақ салық органдарында бар қатысушының қызметі туралы басқа да құжаттар мен мәліметтерге талдау жүргізеді.
10. Комитет қатысушыдан деңгейлес мониторинг жүргізу үшін қажетті қосымша ақпаратты, түсіндірмелерді және (немесе) құжаттарды (бұдан әрі – сұрау салу) сұратады.
Қатысушының сұрау салуға жауап беруі оны алған күннен кейінгі күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Сұрау салуды алған күн сұрау салуды жіберген күннен кейінгі келесі жұмыс күні болып табылады.
Сұрау салуды орындау мерзімі қатысушы осындай сұрау салуды орындауды ұзарту туралы өтініш жасаған кезде 15 (он бес) жұмыс күніне ұзартылады. Мұндай сұрау салуды орындау мерзімін ұзарту туралы себептерді негіздей отырып, өтініш оны орындау мерзімі аяқталғанға дейін жіберіледі.
Сұрау салу және олар бойынша жауап беру бойынша ақпараттық өзара іс-қимыл "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен салық төлеуші арасында ақпарат пен құжаттар алмасу" деректер сөресінің функционалы арқылы еркін нысанда жүзеге асырылады.
Егер қатысушы сұрау салуға жауапты толық көлемде ұсынбаса, оны ұзарту құқығынсыз Комитет орындау мерзімі 10 (он) жұмыс күнін құрайтын қайта сұрау салуды жолдайды.

5. Осуществление горизонтального мониторинга начинается с первого января года, следующего за годом заключения соглашения о горизонтальном мониторинге.
Отчетным периодом, за который проводится горизонтальный мониторинг, является календарный год (далее – отчетный период мониторинга).
6. Горизонтальный мониторинг за отчетный период мониторинга проводится как в течение указанного периода, так и после его окончания, но не позднее 30 июня второго года, следующего за годом окончания соответствующего отчетного периода мониторинга.
По окончании срока, указанного в части первой настоящего пункта, горизонтальный мониторинг в отношении отчетного периода мониторинга прекращается.
7. В случае расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге до срока прекращения проведения горизонтального мониторинга отчетного периода мониторинга налоговое администрирование за данный отчетный период осуществляется в общеустановленном порядке.
Глава 2. Порядок проведения горизонтального мониторинга
Параграф 1. Порядок публикации пакета отчетности и направления запросов
8. Участник обеспечивает публикацию пакета отчетности в витрине данных не позднее 20 (двадцати) рабочих дней после представления налоговой отчетности.
Оборотно-сальдовая ведомость с раскрытием счетов бухгалтерского учета подлежит публикации в витрине данных с нарастающим итогом (квартал, полугодие, девять месяцев, год), одновременно с пакетом отчетности к очередной налоговой отчетности по налогу на добавленную стоимость.
Финансовая отчетность участника подлежит размещению в витрине данных в срок не позднее 30 (тридцати) рабочих дней после даты ее выпуска.
9. В ходе проведения горизонтального мониторинга Комитет проводит анализ информации и документов налогового, бухгалтерского и иных видов учетов, первичных документов, а также других документов и сведений о деятельности участника, имеющихся в налоговых органах.
10. Комитет запрашивает у участника дополнительную информацию, пояснения и (или) документы (далее – запрос), необходимые для проведения горизонтального мониторинга. Предоставление участником ответа на запрос осуществляется в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, со дня, следующего за днем его получения. Днем получения запроса является следующий рабочий день после даты направления запроса.
Срок исполнения запроса продлевается на 15 (пятнадцать) рабочих дней при обращении участника о продлении исполнения такого запроса. Обращение с обоснованием причин о продлении срока исполнения такого запроса направляется до истечения срока его исполнения.
Информационное взаимодействие по запросам и предоставлению ответов по ним осуществляется в произвольной форме посредством функционала витрины данных "Обмен информаций и документами между Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и налогоплательщиком".
Если участником ответ на запрос представлен не в полном объеме, Комитет направляет повторный запрос, срок исполнения которого составляет 10 (десять) рабочих дней, без права его продления.

11. Деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Комитет шет мемлекеттерге, басқа да уәкілетті мемлекеттік органдарға, банк ұйымдарына сұрау салулар жолдайды, сондай-ақ Салық кодексінің 157-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қарсы салықтық тексерулер жүргізеді.
Шет мемлекеттерге, басқа да уәкілетті мемлекеттік органдарға, банк ұйымдарына сауалдар жолдау және қарсы тексеру жүргізу деңгейлес мониторинг жүргізуді тоқтатпайды.
2-параграф. Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі бойынша, сондай-ақ қатысушының қызметі туралы ақпарат пен есептерді ұсыну тәртібі
12. Деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Комитет осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бекітілген Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпаратқа және есептерге қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі бойынша деректер сөресінде қатысушы орналастырған ақпарат пен есептерді, сондай-ақ қатысушының күнтізбелік жыл үшін қызметі туралы болған өзгерістер туралы ақпаратты пайдаланады.
Комитет көрсетілген ақпарат пен есептер бойынша түсіндірме сұратады.
13. Қатысушы салық салу саласындағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау функцияларын орындайтын бөлімшелер бойынша және Талаптарға 1 және 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша бұрын ұсынылған ақпаратта көрсетілген ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін ұйымдық-өкімдік құжаттарда деректерді өзгерткен және (немесе) толықтырған кезде Комитетке өзгертілген ақпаратты осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ұсынады.
14. Қатысушы тоқсан сайын деректер сөресінде тәуекелдер, бақылау рәсімдері және тәуекелдер мен бақылау рәсімдерінің матрицасы бойынша есептерді Талаптарға 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тоқсан немесе жыл үшін есептіліктің бірінші топтамасы жарияланғанға дейін 10 (он) жұмыс күні мерзімінде жариялайды.
15. Қатысушы Талаптарға 3, 4 және 5 – қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есептерді және Талаптарға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалатын бақылау арақатынасы туралы есепті тоқсанына кемінде бір рет жаңарту қажеттілігіне тұрақты негізде мониторинг және бағалау жүргізеді.
Талаптарға 3, 4 және 5 – қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша бұрын жарияланған есептерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде қатысушы оларды осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар жүргізілген тоқсаннан кейінгі айдың 30 (отызыншы) күнінен кешіктірмей деректер сөресінде жариялайды.

11. В ходе проведения горизонтального мониторинга Комитет направляет запросы в иностранные государства, другие уполномоченные государственные органы, банковские организации, а также проводит в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 157 Налогового Кодекса встречные налоговые проверки.
Направление запросов в иностранные государства, другие уполномоченные государственные органы, банковские организации и проведение встречной проверки, не приостанавливает проведение горизонтального мониторинга.
Параграф 2. Порядок представления информации и отчетов по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения, а также о деятельности участника
12. В ходе проведения горизонтального мониторинга Комитетом используются размещенные участником в витрине данных информация и отчеты по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения в соответствии с Требованиями к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения, утвержденными согласно приложению 3 к настоящему приказу (далее – Требования), а также информация о произошедших изменениях о деятельности участника за календарный год.
Комитет запрашивает пояснения по указанным информациям и отчетам.
13. Участник при изменении и (или) дополнении данных по подразделениям, выполняющим функции управления рисками и внутреннего контроля в сфере налогообложения, и в организационно-распорядительных документах, регламентирующих порядок функционирования системы внутреннего контроля, указанных в ранее представленной информации по формам согласно приложениям 1 и 2 к Требованиям, предоставляет в Комитет измененную информацию в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня внесения таких изменений и (или) дополнений.
14. Участник ежеквартально публикует в витрине данных отчеты по рискам, контрольным процедурам и матрице рисков и контрольных процедур по формам согласно приложениям 3, 4 и 5 к Требованиям, в срок за 10 (десять) рабочих дней до публикации первого пакета отчетности за квартал или год.
15. Участник на постоянной основе проводит мониторинг и оценку необходимости обновления отчетов по формам согласно приложениям 3, 4 и 5 к Требованиям, и отчета о выполняемых контрольных соотношениях по форме согласно приложению 6 к Требованиям, не реже одного раза в квартал.
При внесении изменений и (или) дополнений в ранее опубликованные отчеты по формам согласно приложениям 3, 4 и 5 к Требованиям, участник публикует их в витрине данных не позднее 30 (тридцатого) числа месяца, следующего за кварталом, в котором произведены такие изменения и (или) дополнения.

16. Талаптарға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау рәсімдерін орындау туралы есептің деректер сөресінде жариялауды қатысушы тоқсан сайын, тоқсан үшін есептілік пакеті жарияланған күнге дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді.
17. Қатысушы талаптарға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалатын бақылау қатынастарының бұрын орналастырылған тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізген кезде оны осындай өзгерістер мен толықтырулар жататын есептілік пакеті жарияланған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде деректер сөресіне орналастырады.
18. Қатысушы корпоративтік табыс салығы бойынша есептілік топтамасын жариялаумен бір мезгілде күнтізбелік жылдағы қатысушының қызметі туралы болған өзгерістер бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратты жыл сайын деректер сөресіне орналастырады.
19. Комитет деңгейлес мониторинг жүргізу шеңберінде қатысушының орналасқан жері және (немесе) қызметін жүзеге асыру бойынша салық міндеттемесін есептеудің дұрыстығына қол жеткізу мақсатында салықтық, бухгалтерлік, өндірістік және өзге де есепке алу түрлерінің дұрыстығын қамтамасыз ететін қатысушының қызметін, сондай-ақ оның бизнес-процестерін зерделеуді және талдауды жүзеге асырады.
3-параграф. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтарды қарау тәртібі
20. Комитет камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар анықтаған кезде камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар туралы хабарлама қалыптастырады.
21. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар анықталған күннен бастап 60 (алпыс) жұмыс күні ішінде Комитет деректер сөресінде орналастырылған ақпаратқа және құжаттарға талдау жүргізеді.
Қажет болған жағдайда қатысушыға осындай алшақтықтар анықталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қосымша құжаттар және (немесе) түсініктемелер беру туралы сұрау салу жолдайды.
22. Жүргізілген талдау қорытындылары бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар расталмаған кезде Комитет 5 (бес) жұмыс күні ішінде осындай хабарламаның күшін жою туралы шешім қабылдайды.
23. Жүргізілген талдау қорытындылары бойынша салықтар мен төлемдер бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар расталған кезде Комитет 10 (он) жұмыс күні ішінде қатысушыға салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдар (бұдан әрі – салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша ұсынымдар) жолдайды.
24. Егер камералдық бақылау нәтижелері бойынша хабарлама деңгейлес мониторинг туралы келісімнің бұзылуына байланысты салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша ұсынымдар жіберілмеген деңгейлес мониторинг тоқтатылған күнге дейін қалыптастырылса, онда мұндай хабарлама қатысушыға Салық кодексінде белгіленген тәртіппен орындау үшін ұсынылады.

16. Публикация в витрине данных отчета о выполнении контрольных процедур по форме согласно приложению 7 к Требованиям, производится участником ежеквартально, не позднее 10 (десяти) рабочих дней до дня публикации пакета отчетности за квартал.
17. Участник при внесении изменений и дополнений в ранее размещенный перечень выполняемых контрольных соотношений по форме согласно приложению 6 к Требованиям, размещает его в витрине данных в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня публикации пакета отчетности, к которому относятся такие изменения и дополнения.
18. Участник одновременно с опубликованием пакета отчетности по корпоративному подоходному налогу ежегодно размещает в витрине данных информацию о произошедших изменениях в деятельности участника за календарный год по форме согласно приложению, к настоящим Правилам.
19. Комитет в рамках проведения горизонтального мониторинга осуществляет изучение и анализ деятельности участника, а также его бизнес-процессов, обеспечивающих достоверность налогового, бухгалтерского, производственного и иных видов учетов в целях достижения корректности исчисления налогового обязательства по месту нахождения и (или) осуществления деятельности участника.
Параграф 3. Порядок рассмотрения выявленных расхождений по результатам камерального контроля
20. Комитет при выявлении расхождений по результатам камерального контроля формирует уведомление о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля.
21. В течение 60 (шестидесяти) рабочих дней со дня выявления расхождений по результатам камерального контроля, Комитетом проводится анализ информации, размещенной в витрине данных, и документов.
В случае необходимости участнику направляется запрос о предоставлении дополнительных документов и (или) пояснений в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня выявления таких расхождений.
22. По итогам проведенного анализа при не подтверждении расхождений по результатам камерального контроля, Комитет в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает решение об отмене такого уведомления.
23. По итогам проведенного анализа при подтверждении расхождений по результатам камерального контроля по налогам и платежам Комитет в течение 10 (десяти) рабочих дней направляет участнику рекомендации по результатам горизонтального мониторинга по вопросам исполнения налогового обязательства (далее – рекомендации по вопросам исполнения налогового обязательства).
24. Если уведомление по результатам камерального контроля сформировано до даты прекращения горизонтального мониторинга, по которым не направлены рекомендации по вопросам исполнения налогового обязательства в связи с расторжением соглашения о горизонтальном мониторинге, то такое уведомление представляется участнику для исполнения в порядке, установленном Налоговым кодексом.

25. Осы параграфтың ережелері Салық кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын салықтар мен төлемдер бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарға, сондай-ақ бұрын бюджеттен қайтарылған қосылған құн салығының асып кету сомасы расталмаған анықталған бұзушылықтар бөлігінде камералдық бақылау нәтижелері бойынша хабарламаларға қолданылмайды.
4-параграф. Салық міндеттемесін орындау мәселелері жөніндегі деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдар жолдау тәртібі
26. Комитет мониторингтің есепті кезеңінде деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылықтар анықталған кезде қатысушыға Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылық фактісі туралы куәландыратын негіздемелер мен дәлелдерді сипаттай отырып, осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша ұсынымдарды дербес жою үшін жолдайды.
Салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша ұсынымдарды есепке алу деңгейлес мониторинг жүргізу басталған күннен бастап өтпелі нөмірлеуді бере отырып, журналда жүргізіледі.
27. Қатысушы салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша ұсынымдар табыс етілген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
1) көрсетілген бұзушылықтармен келіскен жағдайда – анықталған бұзушылықтар жататын салық кезеңі үшін қосымша салық есептілігін ұсынады және бұл туралы Комитетке хабарлайды;
2) осындай ұсынымдарда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда – салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша ұсынымдар бойынша түсініктеме береді.
28. Комитет салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша ұсынымдарға қатысушының түсіндірмесін алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
1) берілген түсіндірмемен келіскен жағдайда – қатысушыға осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсіндірмемен келісу туралы хабарлама табыс етеді;
2) ұсынылған түсіндірмемен келіспеген жағдайда – қатысушымен қосымша талқылау жүргізеді.
Комитет пен қатысушы арасында қосымша талқылауды ұйымдастыру бойынша өзара іс-қимыл деректер сөресінің ақпарат алмасу функционалы арқылы жүзеге асырылады.
29. Қосымша талқылау өткізілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) түсіндірмелермен келіскен жағдайда Комитет қатысушыға осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама табыс етеді;
2) салық міндеттемесін орындау мәселелері жөніндегі ұсыныммен толық немесе ішінара келіскен жағдайда қатысушы қосымша салық есептілігін табыс етеді;

25. Положения настоящего параграфа не распространяются на выявленные нарушения по результатам камерального контроля по налогам и платежам, по которым налоговое администрирование осуществляется в соответствии с Налоговым кодексом, а также на уведомления по результатам камерального контроля в части выявленных нарушений, по которым не подтверждена сумма превышения налога на добавленную стоимость, ранее возвращенная из бюджета.
Параграф 4. Порядок направления рекомендаций по результатам горизонтального мониторинга по вопросам исполнения налогового обязательства
26. Комитет в ходе проведения горизонтального мониторинга за отчетный период мониторинга при выявлении нарушений налогового законодательства Республики Казахстан направляет участнику рекомендации по вопросам исполнения налогового обязательства по форме согласно приложению 7 к настоящему приказу с описанием обоснований и доводов, свидетельствующих о факте нарушения налогового законодательства Республики Казахстан, для самостоятельного устранения.
Учет рекомендаций по вопросам исполнения налогового обязательства ведется в журнале с присвоением сквозной нумерации с даты начала проведения горизонтального мониторинга.
27. Участник в течение 30 (тридцати) рабочих дней, со дня вручения рекомендаций по вопросам исполнения налогового обязательства:
1) представляет дополнительную налоговую отчетность за налоговый период, к которому относятся выявленные нарушения, и информирует об этом Комитет – в случае согласия с указанными нарушениями;
2) представляет пояснение по рекомендациям по вопросам исполнения налогового обязательства – в случае несогласия с указанными в таких рекомендациях нарушениями.
28. Комитет в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня получения пояснения участника по рекомендациям по вопросам исполнения налогового обязательства:
1) представляет участнику извещение по форме согласно приложению 9 к настоящему приказу о согласии с пояснением – в случае согласия с представленным пояснением;
2) проводит с участником дополнительное обсуждение – в случае несогласия с представленным пояснением.
Взаимодействие по организации дополнительного обсуждения между Комитетом и участником осуществляется посредством функционала обмена информации витрины данных.
29. В течение 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем проведения дополнительного обсуждения:
1) в случае согласия с пояснениями Комитет представляет участнику извещение по форме согласно приложению 9 к настоящему приказу;
2) в случае согласия с рекомендацией по вопросам исполнения налогового обязательства полностью или в части участник представляет дополнительную налоговую отчетность;

3) егер келіспеушіліктер жойылмаған жағдайда, Комитет деңгейлес мониторингке қатысушымен осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша талқылау нәтижелері бойынша келіспеушілік хаттамасын жасайды.
30. Деңгейлес мониторинг туралы келісім бұзылғанға дейін салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша қатысушыға жіберілген ұсынымдар осы Қағидалардың 4-параграфына сәйкес орындалуға тиіс.
5-параграф. Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдар жіберу тәртібі
31. Деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Комитет қатысушыға осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдар (бұдан әрі – салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі ұсынымдар) ұсынуға құқылы.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі ұсынымдарды есепке алу деңгейлес мониторинг жүргізу басталған күннен бастап өтпелі нөмірлеуді бере отырып, журналда жүргізіледі.
32. Қатысушы салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі ұсынымдар табыс етілген күннен кейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде Комитетке:
1) салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі ұсынымдармен келіскен жағдайда - оларды іске асыру мерзімдері көрсетілген хат.
Қажет болған жағдайда салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі ұсынымдарды іске асыру мерзімдері тараптардың келісімі бойынша ұзартылады;
2) келіспеген жағдайда – мұндай ұсынымдарға еркін нысандағы түсіндірме ұсынады.
33. Комитет салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі ұсынымдарға қатысушының түсіндірмесін алған күннен кейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
1) ұсынылған түсіндірмемен келіскен жағдайда – қатысушыға түсіндірмемен келіскені туралы хабарлама ұсынады;
2) ұсынылған түсіндірмемен келіспеген жағдайда қатысушымен қосымша талқылау жүргізеді.
Комитет пен қатысушы арасында қосымша талқылауды ұйымдастыру бойынша өзара іс-қимыл деректер сөресімен ақпарат алмасу функционалы арқылы жүзеге асырылады.
34. Қосымша талқылау өткізілген күннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) түсіндірмелермен келіскен жағдайда Комитет қатысушыға осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама ұсынады;
2) салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі ұсынымдармен толық немесе ішінара келіскен жағдайда қатысушы оларды іске асыру мерзімдері көрсетілген хатты ұсынады.

3) в случае, если разногласия не устранены, Комитет составляет протокол разногласий по результатам дополнительных обсуждений по форме согласно Приложению 10 настоящего приказа с участником горизонтального мониторинга.
30. Направленные участнику рекомендации по вопросам исполнения налогового обязательства до расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге, подлежат исполнению в соответствии с параграфом 4 настоящих Правил.
Параграф 5. Порядок направления рекомендаций по результатам горизонтального мониторинга по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения
31. В ходе проведения горизонтального мониторинга Комитет вправе представить участнику рекомендации по результатам горизонтального мониторинга по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения (далее – рекомендации по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения) по форме согласно приложению 8 к настоящему приказу.
Учет рекомендаций по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения ведется в журнале с присвоением сквозной нумерации с даты начала проведения горизонтального мониторинга.
32. Участник в течение 30 (тридцати) рабочих дней, следующих за днем вручения рекомендаций по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения, представляет в Комитет, в случае:
1) согласия с рекомендациями по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения – письмо с указанием сроков их реализации.
При необходимости сроки реализации рекомендаций по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения продлеваются по согласованию сторон;
2) несогласия – пояснение на такие рекомендации в произвольной форме.
33. Комитет в течение 30 (тридцати) рабочих дней, следующих за днем получения пояснения участника на рекомендации по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения:
1) представляет участнику извещение о согласии с пояснением – в случае согласия с представленным пояснением;
2) проводит с участником дополнительное обсуждение – в случае несогласия с представленным пояснением.
Взаимодействие по организации дополнительного обсуждения между Комитетом и участником осуществляется посредством функционала обмена информации витрины данных.
34. В течение 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем проведения дополнительного обсуждения:
1) в случае согласия с пояснениями Комитет представляет участнику извещение по форме согласно приложению 9 к настоящему приказу;
2) в случае согласия с рекомендациями по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения полностью или в части участник представляет письмо с указанием сроков их реализации;

3) егер келіспеушіліктер жойылмаған жағдайда, Комитет деңгейлес мониторингке қатысушымен осы бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қосымша талқылау нәтижелері бойынша келіспеушілік хаттамасын жасайды.
6-параграф. Келіспеушілік хаттамасын ресімдеу тәртібі
35. Егер қосымша талқылау нәтижелері бойынша келіспеушіліктер толық немесе ішінара жойылмаса, Комитет келіспеушілік хаттамасын жасайды, оған Комитеттің және қатысушының уәкілетті лауазымды адамдары қол қояды.
Келіспеушілік хаттамасы қосымша талқылау жүргізілгеннен кейін осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жасалады және 3 (үш) жұмыс күні ішінде деңгейлес мониторингке байланысты мәселелерді қарау жөніндегі Консультативтік кеңестің (бұдан әрі – Консультативтік кеңес) қарауына ұсынылады.
7-параграф. Консультативтік кеңестің деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдарды қарау тәртібі
36. Консультативтік кеңес Салық кодексінің 148-бабы 5-тармағының бесінші бөлігінде көзделген тәртіппен қалыптастырылады.
37. Консультативтік кеңес келіспеушілік хаттамасында көрсетілген мәселелерді қарау қорытындылары бойынша деңгейлес мониторинг бойынша мынадай:
1) салық міндеттемесін орындау және (немесе) салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту мәселелері бойынша ұсынымдарды өзгеріссіз қалдыру туралы;
2) салық міндеттемесін орындау және (немесе) салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін толығымен немесе ішінара жақсарту мәселелері бойынша ұсынымдарды жою туралы уәжді шешімдердің бірін (бұдан әрі – уәжді шешім) қабылдайды.
Уәжді шешім қатысушыға осындай шешім қабылданған күннен кейінгі 5 (бес) жұмыс күні ішінде табыс етіледі.
38. Қатысушы:
1) уәжді шешіммен келіспеген жағдайда Комитетке бұл туралы осындай шешім берілген күннен кейінгі 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабарлайды;
2) уәжді шешіммен келіскен жағдайда:
салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша – осындай шешім табыс етілген күннен кейінгі 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осындай шешімді орындайды;
салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту бойынша – оны іске асыру мерзімдерін көрсете отырып, осындай шешімді орындайды, бұл туралы Комитетке осындай шешім табыс етілген күннен кейінгі 15 (он бес) жұмыс күні ішінде еркін нысанда хабарлайды.
39. Салық міндеттемесін орындау және (немесе) мұндай шешімді орындамау мәселелері бойынша уәжді шешіммен келіспеген жағдайда тақырыптық салықтық тексеру жүргізіледі.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту және (немесе) мұндай шешімді орындамау мәселелері бойынша уәжді шешіммен келіспеген жағдайда Комитет Консультативтік кеңеске деңгейлес мониторинг туралы келісімді бұзу туралы мәселені шығарады.
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөніндегі ұсынымдарды орындау мерзімдері мониторингтің есепті кезеңіне қатысты деңгейлес мониторингті тоқтату мерзімін өзгертпейді.

3) в случае, если разногласия не устранены, Комитет составляет протокол разногласий по результатам дополнительных обсуждений по форме согласно Приложению 10 настоящего Приказа с участником горизонтального мониторинга.
Параграф 6. Порядок оформления протокола разногласий
35. Если по результатам дополнительного обсуждения разногласия не устранены полностью или в части, Комитетом составляется протокол разногласий, который подписывается уполномоченными должностными лицами Комитета и участника.
Протокол разногласий составляется в течение 10 (десяти) рабочих дней после проведенного дополнительного обсуждения по форме согласно приложению 10 к настоящему приказу и в течение 3 (трех) рабочих дней представляется на рассмотрение Консультативного совета по рассмотрению вопросов, связанных с горизонтальным мониторингом (далее – Консультативный совет).
Параграф 7. Порядок рассмотрения Консультативным советом рекомендаций по результатам горизонтального мониторинга
36. Консультативный совет формируется в порядке, предусмотренном частью пятой пункта 5 статьи 148 Налогового кодекса.
37. Консультативный совет по итогам рассмотрения вопросов, отраженных в протоколе разногласий, принимает одно из следующих мотивированных решений по горизонтальному мониторингу (далее – мотивированное решение):
1) об оставлении рекомендаций по вопросам исполнения налогового обязательства и (или) улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения без изменения;
2) об отмене рекомендаций по вопросам исполнения налогового обязательства и (или) улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения полностью или в части.
Мотивированное решение вручается участнику в течение 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем принятия такого решения.
38. Участник, в случае:
1) несогласия с мотивированным решением извещает об этом Комитет в течение 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем вручения такого решения;
2) согласия с мотивированным решением:
по вопросам исполнения налогового обязательства – исполняет такое решение в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, следующих за днем вручения такого решения;
по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения – исполняет такое решение с указанием сроков его реализации, о чем извещает в произвольной форме Комитет в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, следующих за днем вручения такого решения.
39. В случае несогласия с мотивированным решением по вопросам исполнения налогового обязательства и (или) неисполнения такого решения проводится тематическая налоговая проверка.
При несогласии с мотивированным решением по вопросам улучшения системы внутреннего контроля в сфере налогообложения и (или) неисполнения такого решения Комитет выносит на Консультативный совет вопрос о расторжении соглашения о горизонтальном мониторинге.
Сроки исполнения рекомендаций по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения не изменяют срок прекращения горизонтального мониторинга в отношении отчетного периода мониторинга.

8-параграф. Консультативтік кеңестің Келісімді бұзу туралы мәселені қарау тәртібі
40. Консультативтік кеңестің қарауына:
1) қатысушының осы Қағидалардың 27-тармағында айқындалған мерзімдерде күнтізбелік жыл ішінде жиынтығында 20 (жиырма) жұмыс күнінен астам салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша ұсынымдарды орындамаған;
2) қатысушы осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген мерзімдерде Комитет жолдаған сұрау салуларды күнтізбелік жыл ішінде жиынтығында 20 (жиырма) жұмыс күнінен астам орындамаған;
3) осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде есептілік топтамасын және (немесе) айналым-сальдо ведомосін жарияламаған, сондай-ақ Салық есептілігі көрсеткіштерін ашуға қойылатын ең төмен талаптарға, сондай-ақ олардың салық, бухгалтерлік тіркелімдер және осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілген салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттар көрсеткіштерімен өзара байланыстарына сәйкес есептілік топтамасын ашпаған және (немесе) толық ашпаған.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайлар күнтізбелік жыл ішінде жиынтығында 20 (жиырма) жұмыс күнінен асатын мерзімде деңгейлес мониторинг жүргізу мүмкін болмауына әкеп соғатын кедергілер туындаған кезде қолданылады;
4) деректер сөреде орналастырылған және (немесе) қатысушы Комитеттің сұрау салуы бойынша дәйексіз (жалған) мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсынған, сондай-ақ 2 (екі) реттен артық жарамсыз және (немесе) жалған болып табылатын құжаттар анықталған жағдайда;
5) қатысушы осы Қағидалардың 2-параграфында белгіленген мерзімдерде салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі бойынша ақпаратты және есептерді орналастыру және (немесе) жариялау жөніндегі талаптарды күнтізбелік жыл ішінде 2 (екі) реттен артық орындамаған және (немесе) уақтылы орындамаған;
6) қатысушыға қатысты оңалту немесе банкроттық, тарату, біріктіру, қосу, бөлу, бөліну, төлем қабілетсіздігін реттеу жолымен қайта ұйымдастыру рәсімін жүргізген;
7) қатысушының кінәсінен күнтізбелік жыл ішінде жиынтығында 20 (жиырма) жұмыс күні асатын кезеңде техникалық себептер бойынша деректер сөресіне қолжетімділікті ұсынбаған немесе толық ұсынбаған;
8) өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілген деңгейлес мониторингке кіру үшін салық төлеушінің деректер сөресіне ұйым бойынша ең төменгі талаптарға сәйкес деректер сөресін сәйкес келтірмеген;

Параграф 8. Порядок рассмотрения Консультативным советом вопроса о расторжении Соглашения
40. На рассмотрение Консультативного совета выносится вопрос о расторжении соглашения о горизонтальном мониторинге, в случаях:
1) неисполнения участником рекомендаций по вопросам исполнения налогового обязательства в сроки, определенные пунктом 27 настоящих Правил, в совокупности более 20 (двадцати) рабочих дней в течение календарного года;
2) неисполнения участником запросов, направленных Комитетом, в сроки, определенные пунктом 10 настоящих Правил, в совокупности более 20 (двадцати) рабочих дней в течение календарного года;
3) отсутствия публикации пакета отчетности и (или) оборотно-сальдовой ведомости, в сроки, установленные пунктом 8 настоящих Правил, а также не раскрытии и (или) неполном раскрытии пакета отчетности в соответствии с Минимальными требованиями к раскрытию показателей налоговой отчетности, а также к их взаимосвязям с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, утвержденными согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Случаи, указанные в части первой настоящего подпункта, применяются при возникновении препятствий, приводящих к невозможности проведения горизонтального мониторинга, в срок, превышающий в совокупности 20 (двадцать) рабочих дней в течение календарного года;
4) размещения в витрине данных и (или) представления участником по запросу Комитета документов, содержащих недостоверные (ложные) сведения, а также в случае выявления документов, которые являются недействительными и (или) поддельными, более 2 (двух) раз;
5) неисполнения и (или) несвоевременного исполнения участником требований по размещению и (или) публикации информации и отчетов по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения в сроки, установленные параграфом 2 настоящих Правил, более 2 (двух) раз в течение календарного года;
6) проведения в отношении участника процедуры реабилитации или банкротства, ликвидации, реорганизации путем слияния, присоединения, разделения, выделения, урегулирования неплатежеспособности;
7) не предоставления или неполного предоставления доступа к витрине данных по техническим причинам в период, превышающий в совокупности 20 (двадцать) рабочих дней в течение календарного года по вине участника;
8) не приведения в соответствие витрины данных согласно Минимальным требованиям по организации к витрине данных налогоплательщика для вступления в горизонтальный мониторинг, утвержденным согласно приложению 1 к настоящему приказу, при внесении изменений и (или) дополнений;

9) салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту және (немесе) мұндай шешімді орындамау мәселелері бойынша уәжді шешіммен келіспеген жағдайларда деңгейлес мониторинг туралы келісімді бұзу туралы мәселе шығарылады.
Осы тармақтың 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген мерзімдерді есептеу кезінде деректер сөресінде туындаған, осы тармақтың аталған тармақшаларының орындалмауына әкеліп соққан деңгейлес мониторинг қатысушыда құжатпен расталған техникалық себептер ескерiледi.
41. Осы параграфта көрсетілген жағдайлар туындаған кезде Комитет 5 (бес) жұмыс күні ішінде негіздеме жасайды және ол жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Консультативтік кеңеске деңгейлес мониторинг туралы келісімді бұзу туралы мәселені қарау үшін енгізеді.
Мәселелерді қарау қорытындысы бойынша Консультативтік кеңес:
деңгейлес мониторинг туралы келісімді бұзу туралы;
келісімді бұзудан бас тарту туралы уәжді шешім шығарады.
42. Деңгейлес мониторинг туралы келісімді бұзу деңгейлес мониторинг жүргізілген салық кезеңдері үшін салықтар мен төлемдер бойынша деңгейлес мониторинг нәтижелерін жоймайды.
9-параграф. Қорытынды ережелер
43. Қатысушы мониторингтің есепті кезеңіне кіретін салық кезеңдері үшін мониторингтің есепті кезеңінде деңгейлес мониторинг жүргізу тоқтатылғанға дейін 3 (үш) айдан аз уақыт бұрын қосымша салық есептілігін ұсынған кезде, деңгейлес мониторинг бұл туралы қатысушыны хабардар етпей, күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
44. Комитет:
1) қатысушы мониторингтің көрсетілген есепті кезеңіне кіретін салық кезеңдері үшін қосымша салық есептілігін ұсынған;
2) деңгейлес мониторинг жүргізу кезеңінде Комитет жолдаған сұрау салуларға жауаптар алған;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасының құжатпен расталған болжамды бұзушылықтарын көрсететін қатысушының қызметі туралы мәліметтер алынған кезде деңгейлес мониторинг жүргізу тоқтатылған мониторингтің есепті кезеңі үшін күнтізбелік 120 (жүз жиырма) күннен аспайтын мерзімге деңгейлес мониторинг жүргізуді қайта бастайды.
Деңгейлес мониторинг осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттар мен мәліметтерде көрсетілген мәселелер шеңберінде қайта басталады.
45. Осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысушыға деңгейлес мониторинг жүргізуді қайта бастау туралы хабарлама жіберілген күн деңгейлес мониторинг жүргізуді қайта бастау күні болып табылады.
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына қосымша
нысан
_______ жыл үшін жеңгейлес мониторингке қатысушының қызметі туралы ақпарат
Деңгейлес мониторингке қатысушының атауы:
Толтыру күні:
Сұрақ
Ақпаратты ашу
1
2
3
1.
Қатысушының экономикалық қызметінде айтарлықтай өзгерістер, оның ішінде:
қаржы-шаруашылық операцияларының жаңа түрлерін жүргізу, оның ішінде негізгі қызмет шеңберінде жаңа өнім шығару (егер қаржы-шаруашылық операциясының сомасы жылдық жиынтық кірісінің 5%-дан астамын құраған жағдайда көрсетіледі);
жаңа өткізу нарықтарына шығу;
қатысушы өндіретін негізгі өнімді өткізуге жаңа сатып алушылармен келісімшарттар жасасу;
өндірісті немесе өндіруді консервациялау немесе тоқтату;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттан лицензиялық режимге көшу;
жер қойнауын пайдалануға жаңа лицензиялар алу;
инвестициялық басым жобаларды жүзеге асыруға келісімшарт жасасу болды ма
2-бағандағы мәселелерге сәйкес деңгейлес мониторингке қатысушы толтырады
2.
Қатысушының есепті кезеңде қандай да бір қайта құруды (бірігу немесе қосылу немесе бөлу немесе бөліну, қайта құру) жүзеге асырды ма
3.
Амортизацияға жатпайтын активтерді қоса алғанда, активтерді сатып алуға және (немесе) иеліктен шығаруға байланысты жылдық жиынтық кірістің 3%-нан асатын сомаға мәмілелер жүзеге асырылды ма
4.
Бухгалтерлік есепке алуда жылдық жиынтық кірістің 0,1% - дан астам сомасына (бірақ 1 миллиард теңгеден кем емес) елеулі операциялар туралы ақпаратты (олар болған жағдайда) ұсыну, оның ішінде:
бүлінуіне/жоғалуына байланысты тауар-материалдық қорларны бір реттік есептен шығару;
шығындарды тану;
контрагенттермен өзара есеп айырысу;
конструктивті дивидендтер
5.
Қатысушының есепті кезеңде тауарларды (шикізат пен материалдарды, негізгі құралдарды қоспағанда), жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша жылдық жиынтық кірістің 0,1% -нан астам, бірақ 1 млрд теңгеден кем емес сомаға ірі мәмілелерді жүзеге асырды ма Егер болса, көрсетіңіз (контрагенттің атауын, тауарлар, жұмыс, қызметтер түрін, сатып алу құны мен мақсатын ашып көрсетіңіз)
6.
Өткен жылмен салыстырғанда есепті жылы өндіріс көлемі, кірісі, өзіндік құны, жалпы әкімшілік шығыстар, тау-кен салығы бойынша салық базасы қалай өзгерді, өзгерістердің себебіне қатысты түсініктемелер (тек 10% - дан астам өзгерістер бойынша деректерді ашу қажет)
7.

9) несогласия с мотивированным решением по вопросам улучшения системы внутреннего контроля в сфере налогообложения и (или) неисполнения такого решения.
При исчислении сроков, указанных в подпунктах 2), 3) и 5) настоящего пункта, учитываются технические причины, возникшие в витрине данных, подтвержденные документально у участника горизонтального мониторинга, повлекшие неисполнение вышеуказанных подпунктов настоящего пункта.
41. При возникновении случаев, указанных в настоящем параграфе, Комитет в течение 5 (пяти) рабочих дней составляет обоснование и в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его составления вносит на Консультативный совет для рассмотрения вопрос о расторжении соглашения о горизонтальном мониторинге.
По итогам рассмотрения вопросов Консультативный совет выносит мотивированное решение:
о расторжении соглашения о горизонтальном мониторинге;
об отказе в расторжении соглашения.
42. Расторжение соглашения о горизонтальном мониторинге не отменяет результаты горизонтального мониторинга по налогам и платежам за налоговые периоды, по которым проведен горизонтальный мониторинг.
Параграф 9. Заключительные положения
43. При представлении участником дополнительной налоговой отчетности за налоговые периоды, входящие в отчетный период мониторинга, менее чем за 3 (три) месяца до прекращения проведения горизонтального мониторинга за отчетный период мониторинга, горизонтальный мониторинг продлевается, но не более чем на 90 (девяносто) календарных дней, без оповещения об этом участника.
44. Комитет возобновляет проведение горизонтального мониторинга за отчетный период мониторинга, по которому проведение горизонтального мониторинга прекращено, на срок не более чем на 120 (сто двадцать) календарных дней, при:
1) представлении участником дополнительной налоговой отчетности за налоговые периоды, входящие в указанный отчетный период мониторинга;
2) получении ответов на запросы, направленные Комитетом в период проведения горизонтального мониторинга;
3) получении сведений о деятельности участника, указывающих на нарушения налогового законодательства Республики Казахстан, подтвержденные документально.
Горизонтальный мониторинг возобновляется в рамках вопросов, отраженных в документах и сведениях, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
45. Датой начала возобновления проведения горизонтального мониторинга является дата направления извещения о возобновлении проведения горизонтального мониторинга участнику по форме согласно приложению 11 к настоящему приказу.
Приложение
к Правилам проведения
горизонтального мониторинга
форма
Информация о деятельности участника горизонтального мониторинга за ___________ год
Наименование участника горизонтального мониторинга:
Дата заполнения:
Вопрос
Раскрытие информации
1
2
3
1.
Существенные изменения в экономической деятельности участника, в том числе:
проведение новых видов финансово-хозяйственных операций, в том числе выпуск новой продукции в рамках основной деятельности (указывается в случае, если сумма финансово-хозяйственной операции составляет свыше 5 % от совокупного годового дохода);
выход на новые рынки сбыта;
заключение контрактов на реализацию основной продукции, производимой участником, с новыми покупателями;
консервация или остановка производства/добычи;
переход с контракта на недропользование на лицензионный режим;
получение новых лицензий на недропользование;
заключение контракта на осуществление инвестиционных приоритетных проектов;
Заполняется участником горизонтального мониторинга в соответствии с вопросами в графе 2
2.
Осуществлял ли участник какую-либо реорганизацию (слияние, присоединение, выделение, разделение, преобразование) в отчетном периоде
3.
Осуществлялись ли сделки на сумму, превышающую 3% от совокупного годового дохода, связанные с приобретением и (или) отчуждением активов, включая активы, не подлежащие амортизации
4.
Предоставить информацию о существенных операциях в бухгалтерском учете (в случае их наличия) на сумму свыше 0,1% от совокупного годового дохода (но не менее 1 миллиарда тенге), в том числе:
единоразовое списание товарно-материальных запасов в связи с порчей или утратой;
признание убытков;
взаимозачет с контрагентами;
конструктивные дивиденды
5.
Осуществлял ли участник крупные сделки на сумму свыше 0,1% от совокупного годового дохода, но не менее 1 миллиарда тенге, по приобретению товаров (за исключением сырья и материалов, основных средств), работ и услуг в отчетном периоде
Если да, указать какие (с раскрытием в том числе наименование контрагента, вид товара, работы, услуги, стоимость и цель приобретения)
6.
Как изменились объем производства, выручка, себестоимость, общие административные расходы, налоговая база по налогу на добычу полезных ископаемых в отчетном году по сравнению с предыдущим годом, комментарии в отношении причины изменений (необходимо раскрыть данные только по изменениям более 10%.)
7.

Жылдық жиынтық кірістің 1%-нан астам, бірақ 10 миллиард теңгеден кем емес сомаға дивидендтер төлеу (өзара есепке алу) жүзеге асырылды ма
8.
Есепті кезеңде қатысушының салық және бухгалтерлік есепке алуының арасындағы негізгі елеулі айырмашылықтар қандай (өз мөлшері бойынша есепті кезеңдегі қатысушының жылдық жиынтық кірісінің 5% асатын және кейінгі сұрақта көрсетілмеген айырмашылықтарды ашу қажет)
9.
Атап айтқанда, қатысушының есепті кезеңде бухгалтерлік есепке алуда салық салу мақсатындағы бағамдық айырмашылықтар бойынша кірістер мен шығыстар деп танылмаған бағамдық айырмашылықтар бойынша кірістер мен шығыстарды мойындады ма
10.
Салықтық есеп саясатына өзгерістер немесе толықтырулар енгізілді ме
11.
Есепті кезеңде келісімшарттық қызмет, келісімшарттан тыс қызмет және жалпы қызмет арасындағы бөлек есепке алу мақсатында қандай да бір қызметті қайта даярлау болды ма
12.
Инвестициялық салық преференциялары қолданылды ма
13.
Қатысушы есепті кезеңде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген басқа салықтық жеңілдіктерді пайдаланды ма
14.
Жаңа несиелік келісімдерге қол қойылды ма және осы қарыз қаражаттары қандай мақсаттарға пайдаланылды
15.
Қолданыстағы несиелік келісімдерді қайта құрылымдау, оның ішінде міндеттеме тараптарын беру немесе өзгерту жүзеге асырылды ма
16.
Қатысушы бейрезиденттерге несие берді ме (көрсетілген операциялар болған кезде контрагенттер мен сыйақы мөлшерлемелері бойынша ақпаратты ашу)
17.
Қатысушы мемлекеттік бюджетке салық заңнамасын сақтамағаны үшін 1 миллиард теңгеден астам сомаға айыппұл төледі ме
18.
Салық есебін жүргізуге және салық есептілігін дайындауға жауапты салық төлеуші бөлімшесінің ұйымдық құрылымына өзгерістер енгізілді ме
19.
Бухгалтерлік, салықтық есепке алу және салық міндеттемелерін есептеуге әсер ететін басқа жүйелер бойынша жаңа ақпараттық жүйелерге көшу жүзеге асырылды ма, сондай-ақ қолданыстағы ақпараттық жүйелерге салық есебіне әсер ететін жаңа модульдерді енгізу жүргізілді ме
20.
Талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде өткен кезеңдердегі салық есептілігіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілді ме
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген салық есептілігінде көрсетілген салық сомасының 5% және одан көп сомасына ақпаратты ашу
21
Есепті кезеңде қатысушының талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде өткен кезеңдегі аудиттелген қаржылық есептілігіне елеулі өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілді ме
22
Активтерді өтеусіз беру және алу, оның ішінде қайырымдылық мақсатта салық салынатын кіріс 3% - дан астам сомаға жүзеге асырылды ма
23.
Қатысушы есепті кезеңде Қазақстан Республикасының салық заңнамасын немесе Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасын түсіндіру үшін Мемлекеттік кірістер комитетіне жүгінді ме
Сұрау салулар мен жауаптарды ұсыныңыз
24.
Компания есепті кезеңде Қаржы министрлігіне бухгалтерлік есепке алудың қандай да бір баптарының біліктілігі мәселесі бойынша жүгінді ме
Сұрау салулар мен жауаптарды ұсыныңыз
25.
Негізгі құралдарға, тауар-материалдық құндылықтарға жүргізілген түгендеу нәтижелері туралы, оның ішінде артық, жетіспеушілік, тауар-материалдық құндылықтар есептен шығару және т.б. сомаларын көрсете отырып, ақпарат беру, сондай-ақ осы ақпаратты ашып жазу
26.
Қатысушы есепті кезеңде тәуекелдерді хеджирлеу бойынша мәмілелерді жүзеге асырды ма
27.
Акциялар, облигациялар шығару
Деңгейлес мониторингке қатысушы: _____ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
7-қосымша
Нысан
___________________________
(деңгейлес мониторингке
қатысушының атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Салықтық міндеттемені орындау мәселелері жөнінде деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдар
20___ жылғы "___"_____________ №_____

Осуществлялась ли выплата (взаимозачет) дивидендов на сумму свыше 1% от совокупного годового дохода, но не менее 10 миллиардов тенге
8.
Каковы основные существенные разницы за отчетный период произошли между налоговым и бухгалтерским учетами участника (необходимо раскрыть разницы, которые по своему размеру превышают 5% совокупного годового дохода участника за отчетный период и которые не отражены в последующем вопросе)
9.
В частности, признавал ли участник в отчетном периоде в бухгалтерском учете доходы и расходы по курсовым разницам, которые не признаны доходами и расходами по курсовым разницам в целях налогообложения
10.
Вносились ли изменения и (или) дополнения в налоговую учетную политику
11.
Происходила ли в отчетном периоде переквалификация какой-либо деятельности в целях раздельного учета между контрактной деятельностью, внеконтрактной деятельностью и общей деятельностью
12.
Применялись ли инвестиционные налоговые преференции
13.
Использовал ли участник в отчетном периоде иные налоговые льготы, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан
14.
Подписаны ли новые кредитные соглашения на получение займов, и на какие цели данные заемные средства использованы
15.
Осуществлялась ли реструктуризация существующих кредитных соглашений, включая переуступку или изменение сторон обязательств
16.
Предоставлял ли участник займы нерезидентам (при наличии указанных операций раскрыть информацию по контрагентам и ставкам вознаграждения)
17.
Платил ли участник в государственный бюджет штрафы за несоблюдение налогового законодательства на сумму свыше 1 миллиарда тенге
18.
Осуществлялись ли изменения в организационной структуре подразделения участника, ответственного за ведение налогового учета и подготовку налоговой отчетности
19.
Осуществлялся ли переход на новые информационные системы по ведению бухгалтерского, налогового учета и других систем, влияющих на исчисление налоговых обязательств, а также производилось ли введение в существующие информационные системы новых модулей, которые влияют на налоговый учет
20.
Вносились ли изменения и (или) дополнения в налоговую отчетность за прошлые периоды в пределах исковой давности
Раскрыть информацию на сумму 5% и более от суммы налога, указанной в налоговой отчетности, в которую внесены изменения и (или) дополнения
21
Вносились ли за отчетный период существенные изменения и (или) дополнения в аудированную финансовую отчетность участника за прошлые периоды в пределах исковой давности
22
Осуществлялись ли безвозмездная передача и получение активов, в том числе в благотворительных целях, на сумму свыше 3% от налогооблагаемого дохода
23.
Обращался ли участник в отчетном периоде в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан за разъяснениями налогового законодательства Республики Казахстан или законодательства о трансфертном ценообразовании Республики Казахстан
Предоставить запросы и ответы
24.
Обращался ли участник в отчетном периоде в Министерство финансов Республики Казахстан по вопросу квалификации тех или иных статей бухгалтерского учета
Предоставить запросы и ответы
25.
Предоставить информацию о результатах проведенной инвентаризации основных средств, товарно-материальных ценностей, в том числе с указанием сумм излишков, недостач, списания товарно-материальных ценностей и так далее, а также расшифровку к данной информации
26.
Осуществлял ли участник в отчетном периоде сделки по хеджированию рисков
27.
Выпуск акций, облигаций
Участник горизонтального мониторинга: ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
Приложение 7 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Форма
____________________________
(наименование участника
горизонтального мониторинга)
____________________________
(бизнес-идентификационный
номер)
Рекомендации по результатам горизонтального мониторинга по вопросам исполнения налогового обязательства
"___" _____________ 20__года № _____
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан" (далее – Комитет) в соответствии

"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 149-бабына және Деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібінің 4-тарауына сәйкес салықтық заңнаманы орындау мәселелері жөнінде деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымды жолдайды:
теңге
Бюжеттік сыныптама коды
Бюжеттік сыныптама коды атауы
Салық кезеңі
Болжамды бұзушылық сипаттамасы
Салық, төлем сомасы
Жиыны
Сізге салықтық міндеттемені орындау мәселелері жөнінде деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдар табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
1) көрсетілген бұзушылықтармен келіскен жағдайда – анықталған бұзушылықтар жататын салық кезеңі үшін қосымша салық есептілігін және бұл туралы уәкілетті органға хабарлау
2) осындай ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда – салықтық міндеттемені орындау мәселелері бойынша ұсынымға түсініктеме ұсыну қажет
Салық міндеттемесін орындау және (немесе) мұндай шешімді орындамау мәселелері бойынша уәжді шешіммен келіспеген жағдайда тақырыптық салықтық тексеру жүргізіледі.
Ұсыным табыс етілді:
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
ұсынымды табыс еткен лауазымды адамның қолы, табыс еткен күні)
Ұсынымды алдым:
_________________________________________________________________
(деңгейлес мониторингке қатысушының атауы, ұсыным алған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, алған күні)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
8-қосымша
Нысан
___________________________
(деңгейлес мониторингке
қатысушының атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Салық салу саласында ішкі бақылау жүйесін жақсарту жөнінде деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсыным
20___ жылғы "___"_____________ №_____
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) Салық кодексінің 149-бабына және Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының 5-параграфіне сәйкес салық салу саласында ішкі бақылау жүйесін жақсарту бойынша деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымды жолдайды:
Ұсынымның сипаттамасы
Сізге салық салу саласында ішкі бақылау жүйесін жақсарту бойынша ұсынымдар табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:

со статьей 149 Налогового кодекса Республики Казахстан и с параграфом 4 Правил
проведения горизонтального мониторинга направляет рекомендацию по результатам
горизонтального мониторинга по вопросам исполнения налогового законодательства:
тенге
№
Код бюджетной классификации
Наименование кода бюджетной классификации
Налоговый период
Описание предполагаемого нарушения
Сумма налога, платежа
Итого
Вам необходимо в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня, следующих за днем
вручения рекомендации по результатам горизонтального мониторинга по вопросам
исполнения налогового обязательства, ПРЕДСТАВИТЬ:
1) дополнительную налоговую отчетность за налоговый период, к которому относятся
выявленные нарушения, и информировать об этом Комитету – в случае согласия
с указанными нарушениями
2) пояснение на рекомендацию по вопросам исполнения налогового обязательства –
в случае несогласия с указанными в такой рекомендации нарушениями
В случае несогласия с мотивированным решением по вопросам исполнения
налогового обязательства и (или) неисполнения такого решения проводится
тематическая налоговая проверка.
Рекомендация вручена: ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
должностного лица, вручившего рекомендацию, подпись, дата, вручения)
Рекомендация получена: __________________________________________________
(наименование участника горизонтального мониторинга, фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица,
получившего рекомендацию, подпись, дата получения)
Приложение 8 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Форма
__________________________
(наименование участника
горизонтального мониторинга)
__________________________
(бизнес-идентификационный
номер)
Рекомендация по результатам горизонтального мониторинга по улучшению системы внутреннего контроля в сфере налогообложения
"___"_____________20__года №_____
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан" (далее – Комитет) в соответствии
со статьей 149 Налогового кодекса Республики Казахстан и с параграфом 5 Правил
проведения горизонтального мониторинга направляет рекомендацию по результатам
горизонтального мониторинга по улучшению системы внутреннего контроля в сфере
налогообложения:
Описание рекомендации
Вам необходимо в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня, следующих за днем
вручения рекомендации по улучшению системы внутреннего контроля в сфере
налогообложения ПРЕДСТАВИТЬ, в случае:

1) келіскен жағдайда – оны іске асыру мерзімдерін көрсете отырып хат
2) келіспеген жағдайда – мұндай ұсынымға түсініктеме ұсыну қажет
Салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесін жақсарту және (немесе) мұндай шешімді орындамау мәселелері бойынша дәлелді шешіммен келіспеген жағдайда Комитет Консультативтік кеңеске деңгейлес мониторинг туралы келісімді бұзу туралы мәселені шығарады.
Ұсыным табыс етілді:
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
ұсынымды табыс еткен лауазымды адамның қолы, табыс еткен күні)
Ұсынымды алдым:
___________________________________________________________________
(деңгейлес мониторингке қатысушының атауы, ұсынымды алған лауазымды адамның
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы,
алған күні)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
9-қосымша
Нысан
___________________________
(деңгейлес мониторингке
қатысушының атауы)
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Деңгейлес мониторингке қатысушының түсіндірмемен келісуі туралы хабарлама
20___ жылғы "___"_____________ №_____
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 149-бабының 3-тармағына және Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының 28, 29, 33 және 34-тармақтарына сәйкес 20 ___ жылғы "__"______№ ____ ұсынымда көрсетілген ұсынылған түсіндірмелермен келісетініңіз туралы хабарлайды.
1) салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша
2) ішкі бақылау жүйесін жақсарту бойынша
Хабарлама табыс етілді (жолданды):
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
ұсынымды табыс еткен лауазымды адамның қолы, табыс еткен күні)
Хабарламаны алдым:
_________________________________________________________________
(деңгейлес мониторингке қатысушының атауы, ұсынымды алған лауазымды адамның
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы,
алған күні)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
10-қосымша
Нысан
________________________
(деңгейлес мониторингке
қатысушының атауы)
_________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Қосымша талқылау нәтижелері бойынша келіспеушілік хаттамасы
_________________ ___________ ______________
(өткізу орны) (№ , нөмірі) (күні)
______________________________________________________________ұсынымға
(нөмірі мен күні)
Сұрақтың мазмұны
Ескертпе
Қоса берілген құжаттар:
1._____________________________________________ ________ парақта
2._____________________________________________ ________ парақта
3._____________________________________________ ________ парақта
4._____________________________________________ ________ парақта
5._____________________________________________ ________ парақта
Деңгейлес мониторингке қатысушының ұстанымы: ________________________
Комитеттің ұстанымы: _____________________________________
Деңгейлес мониторингке қатысушы: _______ ______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
Жұмыс органы: _______ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))

1) согласия – письмо с указанием сроков ее реализации
2) несогласия – пояснение на такую рекомендацию
При несогласии с мотивированным решением по вопросам улучшения системы
внутреннего контроля в сфере налогообложения и (или) неисполнения такого
решения Комитет выносит на Консультативный совет вопрос о расторжении
соглашения о горизонтальном мониторинге.
Рекомендация вручена: ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
должностного лица, вручившего рекомендацию, подпись, дата, вручения)
Рекомендация получена: __________________________________________________
(наименование участника горизонтального мониторинга, фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица,
получившего рекомендацию, подпись, дата получения)
Приложение 9 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Форма
__________________________
(наименование участника
горизонтального мониторинга)
__________________________
(бизнес-идентификационный
номер)
Извещение о согласии с пояснением участника горизонтального мониторинга
"___"_____________20__года №_____
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан" в соответствии с пунктом 3
статьи 149 Налогового кодекса Республики Казахстан и с пунктами 28, 29, 33 и 34
Правил проведения горизонтального мониторинга извещает вас о согласии
с представленными пояснениями, указанными в рекомендации
№_____ от ____________ 20___ года.
1) по вопросам исполнения налогового обязательства
2) по улучшению системы внутреннего контроля
Извещение вручено (отправлено):
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
должностного лица, вручившего извещение, подпись, дата, вручения)
Извещение получено:
_____________________________________________________________________
(наименование участника горизонтального мониторинга, фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица,
получившего извещение, подпись, дата получения)
Приложение 10 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Форма
__________________________
(наименование участника
горизонтального мониторинга)
__________________________
(бизнес-идентификационный
номер)
Протокол разногласия по результатам дополнительных обсуждений
_________________ _________ (место проведения) (№, номер) (дата)
На рекомендацию ____________________________________________
(номер и дата)
Содержание вопроса
Примечание
Прилагаемые документы:
1. _____________________________________________ на ______ листах
2. _____________________________________________ на ______ листах
3. _____________________________________________ на ______ листах
4. _____________________________________________ на ______ листах
5. _____________________________________________ на ______ листах
Позиция участника горизонтального мониторинга:
______________________________________________________
Позиция Комитета: _____________________________________
Участник горизонтального мониторинга:
_______ _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
Рабочий орган: ___________________________________________
(подпись (фамилия, имя, отчество фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность)

Ескертпе: "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" Республикалық мемлекеттік мекемесі мен Деңгейлес мониторингке қатысушы арасында материалдарды қоса бере отырып Келіспеушілік хаттамасын оған қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидаларының 35-тармағына сәйкес Консультативтік кеңес мүшелерінің қарауына жолдайды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
11-қосымша
нысан
____________________________
(деңгейлес мониторингке
қатысушының атауы)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
__________ жыл үшін деңгейлес мониторинг жүргізуді қайта бастау туралы хабарлама
20___ жылғы "___"_____________ №_____
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 148-бабының 3-тармағына және Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының 45-тармағына сәйкес сізге деңгейлес мониторинг жүргізу күнтізбелік 120 (жүз жиырма) күннен аспайтын мерзімге тоқтатылған мониторингтің есепті кезеңі үшін:
- деңгейлес мониторингке қатысушының мониторингтің көрсетілген есепті кезеңіне кіретін салық кезеңдері үшін қосымша салық есептілігін ұсынған
- деңгейлес мониторинг жүргізу кезеңінде уәкілетті орган жолданған сұрау салуларға жауап алған
- құжатпен расталған Қазақстан Республикасының салық заңнамасының болжамды бұзушылықтарын көрсететін деңгейлес мониторингке қатысушының қызметі туралы мәліметтер алған кезде деңгейлес мониторинг жүргізудің қайта басталғаны туралы хабарлайды
Хабарлама табыс етілді (жолданды): __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
хабарламаны табыс еткен лауазымды адамның қолы, тапсыру күні)
Хабарламаны алдым: ___________________________________________________
(деңгейлес мониторингке қатысушының атауы, хабарламаны алған лауазымды
адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, алған күні)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
12-қосымша
Нысан
Деңгейлес мониторинг бойынша уәжді шешім
№ _______ 20__ жылғы "___"__________
Деңгейлес мониторингке байланысты мәселелерді қарау жөніндегі консультациялық
кеңес (бұдан әрі – Консультациялық кеңес ) отырысында
_______________________________________________________________
(деңгейлес мониторингке қатысушының атауы және бизнес-сәйкестендір нөмірі,
__________________________________________________________________
деңгейлес мониторингке қатысушымен келіспеушілік хаттамасы немесе деңгейлес
мониторинг туралы келісімді бұзуға негіздер)
___________________________________________________________________
көрсеткен мәселені қарап,
Анықталды:
________________________________________________________________
(келіспеушілік хаттамасынан даулы мәселелер немесе Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – Комитет)
____________________________________________________________________
және деңгейлес мониторингке қатысушының ұстанымын келтіре отырып,
____________________________________________________________________
шешім қабылдау негіздері, дәлелді негіздермен қорытынды және
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылық фактісі туралы
____________________________________________________________________
куәландыратын мән жайларды аша отырып,
____________________________________________________________________
негіздеме егжей тегжейлі ашып жазылады)

Примечание: Со дня подписания Протокола разногласия с приложенными к нему материалами между Республиканским государственным учреждением "Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан" и Участником горизонтального мониторинга, направляет членам Консультативного совета для рассмотрения в течение 10 (десяти) рабочих дней в соответствии с пунктом 35 Правил проведения горизонтального мониторинга.
Приложение 11 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Форма
__________________________
(наименование участника
горизонтального мониторинга,
__________________________
бизнес-идентификационный
номер)
Извещение о возобновлении проведения горизонтального мониторинга за _____ год
"___"_____________20___года №______
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан" в соответствии с пунктом 3
статьи 148 Налогового кодекса Республики Казахстан и с пунктом 45 Правил
проведения горизонтального мониторинга извещает вас о возобновлении проведения
горизонтального мониторинга за отчетный период мониторинга, по которому
проведение горизонтального мониторинга прекращено, на срок не более чем на 120
(сто двадцать) календарных дней, при:
представлении участником горизонтального мониторинга дополнительной налоговой
отчетности за налоговые периоды, входящие в указанный отчетный период
мониторинга
получении ответов на запросы, направленные уполномоченным органом в период
проведения горизонтального мониторинга
получении сведений о деятельности участника горизонтального мониторинга,
указывающих на предполагаемые нарушения налогового законодательства
Республики Казахстан, подтвержденные документально
Извещение вручено (отправлено): _________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
должностного лица, вручившего извещение, подпись, дата, вручения)
Извещение получено: ___________________________________________
(наименование участника горизонтального мониторинга, фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица,
получившего извещение, подпись, дата получения)
Приложение 12 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Форма
Мотивированное решение по горизонтальному мониторингу
№ _______ от "__" __________ 20__ года
Рассмотрев на заседании Консультативного совета по рассмотрению вопросов,
связанных с горизонтальным мониторингом (далее – Консультативный совет) вопрос,
отраженный
______________________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер участника горизонтального
мониторинга,
_______________________________________________________________________
протокол разногласий с участником горизонтального мониторинга или обоснование
о расторжении
_______________________________________________________________________
соглашения о горизонтальном мониторинге)
Установил:
________________________________________________________________________
(подробно раскрывается спорный вопрос из протокола разногласий или обоснования,
________________________________________________________________________
с приведением позиций Комитета государственных доходов Министерства
________________________________________________________________________
финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) и участника горизонтального
мониторинга, основание принятия
________________________________________________________________________
решения, вывод с обоснованием доводов и раскрытием обстоятельств,
_________________________________________________________________________
свидетельствующих о факте нарушения налогового законодательства
_________________________________________________________________________
Республики Казахстан)

Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 148-бабы 5-тармағының негізінде
ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Комитет төрағасының немесе оны алмастыратын адамның қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 520 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Деңгейлес мониторингтің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 1060 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17914 болып тіркелген).
2. "Деңгейлес мониторингтің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 1060 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 29 мамырдағы № 504 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18754 болып тіркелген).
3. "Деңгейлес мониторингтің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 1060 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 23 қазандағы № 1119 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33572 болып тіркелген).

На основании пункта 5 статьи 148 Налогового кодекса Республики Казахстан,
РЕШИЛ:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(подпись Председателя Комитета или лица, его замещающего)
Приложение 13 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 520
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 1060 "О некоторых вопросах горизонтального мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17914).
2. Приказ Первого Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 29 мая 2019 года № 504 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 1060 "О некоторых вопросах горизонтального мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18754).
3. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 23 октября 2023 года № 1119 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 1060 "О некоторых вопросах горизонтального мониторинга"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33572).