"Су тарту және ағызу құрылыстарының балықтарды қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 31 мамырдағы № 221 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 307 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 19 қыркүйекте № 36897 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Су тарту және ағызу құрылыстарының балықтарды қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 31 мамырдағы № 221 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18783 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 43) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"; көрсетілген бұйрықпен бекітілген су тарту және ағызу құрылыстарының балықтарды қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы су тарту және су ағызу құрылысжайларының балықтарды қорғау құрылғыларына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабының 43) тармақшасына сәйкес әзірленді және су тарту және су ағызу құрылысжайларының балықтарды қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарды айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мыналарға жол берілмейді:
1) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 91-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес су тарту құрылысжайларын балық қорғау және (немесе) балық өткізу құрылғыларынсыз пайдалануға енгізу;
2) БҚҚ-сыз, сондай-ақ Заңның 14-бабы 3-тармағының 13) тармақшасына сәйкес осы Талаптарға сәйкес келмейтін су тарту және ағызу құрылыстарын пайдалану.".
11-тармақ алып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 273-бабының 6) және 7) тармақшаларына сәйкес теңізден су тартуға БҚҚ жұмысының тиімділігін үздіксіз бақылауға арналған техникалық құрылғыларды орната отырып, су тарту құрылысжайларын БҚҚ-мен жарақтандырған кезде ғана жол беріледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

О внесений изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 мая 2019 года № 221 "Об утверждении требований к рыбозащитным устройствам водозаборных и сбросных сооружений"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 сентября 2025 года № 307. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2025 года № 36897
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 мая 2019 года № 221 "Об утверждении требований к рыбозащитным устройствам водозаборных и сбросных сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18783) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 43) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в требованиях к рыбозащитным устройствам водозаборных и сбросных сооружений, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие требования к рыбозащитным устройствам водозаборных и сбросных сооружений (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 43) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют требования к рыбозащитным устройствам водозаборных и сбросных сооружений.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Не допускается:
1) ввод в эксплуатацию водозаборных сооружений без рыбозащитных и (или) рыбопроходных устройств в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 91 Водного кодекса Республики Казахстан;
2) эксплуатация водозаборных и сбросных сооружений без РЗУ, а также не соответствующих настоящим Требованиям в соответствии с подпунктом 13) пункта 3 статьи 14 Закона.";
пункт 11 исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Забор воды из моря допускается только при условии оснащения водозаборных сооружений РЗУ с установкой технических устройств для непрерывного контроля эффективности работы РЗУ в соответствии с подпунктами 6) и 7) статьи 273 Экологического кодекса Республики Казахстан.".
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан