"Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 23 шілдедегі № 317 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 3 қыркүйектегі № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 қыркүйекте № 36795 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 23 шілдедегі № 317 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17320 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларында:
3-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Құрылыс және
өнеркәсіп министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 273 бұйрығына қосымша
Инвестициялық салымдар
кезінде агроөнеркәсіптік кешен
субъектісі шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Субсидиялауға жататын жобалар паспорттарының тізбесі
№ 1 "Ауыл шаруашылығы техникасын, машиналары мен жабдықтарын сатып алу" жобасының паспорты
Р/с
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі %
Техниканың бір бірлігіне арналған ең төменгі норматив, гектар/ірі қара малдың шартты басы
Техника/машиналар/жабдықтар бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін ең жоғарғы рұқсат етілетін құн, қума метр, теңге
1
Тіркемелі қызылша жинайтын комбайн:
50 %

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 июля 2018 года № 317 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 сентября 2025 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2025 года № 36795
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 июля 2018 года № 317 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17320) следующее изменение:
в Правилах субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях, утвержденных указанным приказом:
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 сентября 2025 года № 273
Приложение 3
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов,
понесенных субъектом
агропромышленного комплекса,
при инвестиционных вложениях
Перечень паспортов проектов, подлежащих субсидированию
Паспорт проекта № 1 "Приобретение сельскохозяйственной техники, машин и оборудования"
№ п/п
Наименование и техническая характеристика техники и оборудования
Доля возмещения инвестиционных вложений %
Минимальный норматив на одну единицу техники, гектар/условных голов крупного рогатого скота
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу техники/машин/ оборудования/ погонный метр, тенге
1
Свеклоуборочный комбайн
1.1
прицепной
50 %

32 500 000
33
Ауыл шаруашылығы және өзге инертті жүктерді тасымалдауға арналған, толық салмағы 16000 килограмнан аспайтын, қосдөңгелекті шиналауы, екі жағынан өздігінен аударғыш платформасы бар тіркеме**
25 %
6 000 000
34
Азық таратқыш/азық таратқыш-майдалағыш/майдалағыш (сыйымдылығы кемінде 2,2 текше метр)
25 %
13 800 000
35
Дән уатқыш/жаныштағыш
25 %
300 000
36
Картоп қазғыш
25 %
30 820 000
37
Бактың көлемі 600 литр және одан да көп қатарлар арасындағы гербицидтік құбыр***
25 %
2 609 000
38
Көлемі 2000 литр бақ бүріккіші***
25 %
4 128 000
39
2 дискісі бар ашуға/жабуға арналған отырғызғыш***
25 %
2 322 000
40
Қазатын соқа***
25 %
1 300 000
41
Тарақ құраушы фреза
25 %
11 000 000
42
Жайылымдарға арналған қоршау (электр шопан генераторы, төмендететін трансформатор, оқшаулағыштар, кемінде 2 қатар сым)****
25 %
50 бастан бастап
400
43
Шөп тасымалдаушы тіркеме
25 %
4 000 000
44
Пилотсыз әуе кемесі (ПӘК) көпфункционалды ауыл шаруашылығы (пестицидтерді бүрку, тұқымдарды, тыңайтқыштарды тарату және т. б. үшін)
25 %
8 700 000
45
Желдеткіш бүріккіш
45.1
аспалы, ені 20-100 метр
25%
1 800 000
45.2
тіркемелі, ені 20-100 метр
25%
6 800 000
46
Ауыл шаруашылығы жерлерін киіктердің таптауынан қорғауға арналған топсалы тор*****
50%
1 погон метрі
700
47
Ауыл шаруашылығы жерлерін киіктерден қорғауүшін топсалы торды бекітуге арналған бағандар (металл немесе бетон).*****
50%
1 бірлік
3 750
Ескертпе:
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жүктерді тасымалдау үшін автомобиль сатып алған жағдайда, кемінде 120 гектар алаңда жер болуы қажет;
** 32, 33-позициялар жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидияланады.
*** жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерінің аналықтарын отырғызу үшін сатып алынған техника субсидияланады.
**** жайылымдарға арналған қоршаудың ең жоғарғы рұқсат етілген құны 1000 гектарға 16 миллион теңгеден аспауға тиіс. Өздігінен жүретін техника мен машиналардың субсидиясын есептеу үшін 1 және 1.1 паспорттар жобасында техниканы, машинаны және (немесе) жабдықты сатып алуды растайтын құжатта көрсетілген қозғалтқыштың номиналды қуаты пайдаланылады.
***** 46, 47-позициялар жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидияланады.
Тор сымының диаметрі кемінде 2,5 миллиметр, тордың биіктігі кемінде 1,6 метр.
Тор ұяшықтарының өлшемдері: ені 100 миллиметрден аспайды, биіктігі 75 миллиметрден аспайды.
Бағаналар арасындағы қашықтық 3-5 метрден аспайды.
№ 1.1 "Басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын сатып алу" * жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 30 %
Р/с №
Басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының атауы және техникалық сипаттамасы
Техника, машина, құралдар мен жабдықтар, метр бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
1
трактор (доңғалақты):
1.1
қуаты 59 (қоса есептегенде) ат күшіне дейін

32 500 000
33
Прицеп самосвальный с двусторонним типом разгрузки самосвальной платформы, для перевозки сельскохозяйственных и прочих инертных грузов, с двускатной ошиновкой, полной массой не более 16000 килограммов**
25 %
6 000 000
34
Кормораздатчик/ кормораздатчик-измельчитель-измельчитель (емкостью не менее 2,2 кубических метра)
25 %
13 800 000
35
Дробилка/плющилка зерна
25 %
300 000
36
Картофелекопалка
25 %
30 820 000
37
Труба гербицидник между рядами с объемом бака 600 литров и более***
25 %
2 609 000
38
Опрыскиватель садовый объемом 2000 литров***
25 %
4 128 000
39
Пересадчик для открытия/закрытия с 2 дисками***
25 %
2 322 000
40
Плуг выкопочный***
25 %
1 300 000
41
Гребнеобразующая фреза
25 %
11 000 000
42
Ограждение для пастбищ (генератор электропастуха, понижающий трансформатор, изоляторы, проволока не менее 2 рядов)****
25 %
от 50 голов
400
43
Прицеп-сеновоз
25 %
4 000 000
44
Беспилотные авиационные системы (БАС) сельскохозяйственные многофункциональные (для распыления пестицидов, разбрасывания семян, удобрений и других)
25%
8 700 000
45
Опрыскиватель вентиляторный
45.1
навесной с шириной захвата 20 – 100 метров
25%
1 800 000
45.2
прицепной с шириной захвата 20 – 100 метров
25 %
6 800 000
46
Шарнирная сетка для ограждения сельскохозяйственных земель от потравы сайгаками*****
50 %
1 погонный метр
700
47
Столбы (металлические или бетонные) для фиксации шарнирной сетки для ограждения сельскохозяйственных земель от потравы сайгаками*****
50 %
1 единица
3 750
Примечание:
В случае приобретения автомобиля для перевозки грузов сельскохозяйственного назначения необходим наличие земельной площади не менее 120 гектаров;
** позиции 32, 33 субсидируются за счет средств из местного бюджета.
*** субсидируется техника, приобретенная для закладки маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда.
**** максимальная допустимая стоимость ограждения для пастбищ не должна превышать 16 миллионов тенге на 1000 гектаров. Для расчета субсидии самоходной техники и машин в проекте паспортов 1 и 1.1 используется номинальная мощность двигателя, указанная в документах, подтверждающих приобретение техники, машины и (или) оборудования.
***** позиции 46, 47 субсидируются за счет средств из местного бюджета.
Диаметр проволоки сетки не менее 2,5 миллиметра, высота сетки не менее 1,6 метра.
Размеры ячейки сетки: ширина не более 100 миллиметров, высота не более 75 миллиметров.
Расстояние между столбами не более 3-5 метров.
Паспорт проекта № 1.1 "Приобретение приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования" *
Доля возмещения инвестиционных вложений – 30 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу техники/машин/ оборудования/ погонный метр, тенге
1
трактор (колесный):
1.1
мощностью до 59 лошадиных сил (включительно)

40.1
орамалы
4 450 000
40.2
бума
6 900 000
41
autotrac™функциясымен жабдықталған тракторлармен үйлесімді пресс-жинағыш
41.1
MaxiCut HC алдын ала ұнтақтау жүйесі 2,2 м немесе стандартты 1,79 м жинағышы бар бекітілген престеу камерасы бар орам
45 330 000
41.2
тюысуды реттеу жүйесі бар бума, тораптарды майлаудың орталықтандырылған жүйесі; тораптарды тазартатын желдеткіш
31 240 000
41.3
жасыл жем үшін (сүрлем, пішендеме үшін): пленкамен оралған және B-Wrap консерванттарын енгізген, өлшеу және ылғалдылықты өлшеу жүйесі және CommandCenter жұмыс параметрлерін бақылау жүйесі, CoverEdge бірегей байлау жүйесі
100 070 000
42
шөп шапқыштар, шөпшапқы-жаныштауыш:
42.1
қамту ені 3,9 метрге дейін
1 738 000
42.2
қамту ені 4-5,9 метр
1 593 000
42.3
қамту ені 6 метрден бастап
2 793 000
43
AutoTrac™ навигациялық жүйесі, dial-a-Speed Автоматты жылдамдық мотор жүйесі, үстелдерді жылжыту жүйесі және таспаларды автоматты түрде кері айналдыру жүйесі бар өздігінен жүретін шөп шабатын машиналар
276 920 000
44
бүріккіш:
44.1
тіркемелі
14 103 000
44.2
өздігінен жүретін:
44.2.1
сыйымдылығы 1501-2400 литр
53 989 000
44.2.2
сыйымдылығы 2401 литрден бастап
90 623 000
44.3
бүріккіш жабдық жиынтығы (көліктік шассиге орнату үшін)
25 310 000
45
бүріккіш:
45.1
тіркемелі: autofill және AutoDilute функциялары бар ерітіндіні бүрку жүйесімен, boomtrac™ немесе terraincontrol Pro™штангасын тұрақтандыру жүйесімен / TerrainCommand pro™, CommandCenter™жүйелерін басқару дисплейі
170 280 000
45.2
өздігінен жүретін: Powertech™ қозғалтқышы және JDLink™ Телематика жүйесі, BoomTrac™ немесе terraincontrol Pro™/Terrain Command pro™ штанганы тұрақтандыру жүйесі, autotrac™ навигациялық жүйесі, command center™жүйелерін басқару дисплейі бар
45.2.1
сыйымдылығы 3000 литрге дейін
424 400 000
45.2.2
сыйымдылығы 3001 ден 5999 литрге дейін
471 800 000
45.2.3
сыйымдылығы 6000 литрден жоғары
827 460 000
46
Өсімдіктерді қорғау құралдарына арналған жылжымалы араластыру кешені, сорғының өнімділігі минутына 200-ден 2000 литрге дейін
12 264 000
47
Өсімдіктерді қорғау құралдарын араластыратын кешен, сорғының өнімділігі минутына 200-ден 2000 литрге дейін
8 775 000
48
Сұйық тыңайтқыш тіркеме машинасы, көлемі 8001 литрге дейін
34 636 000
49
Powertech™ қозғалтқышы және JDLink™ Телематика жүйесі, autotrac™ навигациялық жүйесі, CommandCenter™жүйелерін басқару дисплейі бар өздігінен жүретін тыңайтқыш таратқыш
646 700 000
50
малды бекітуге арналған станок
1 855 000
Ескертпе:
* өздігінен жүретін техника мен машиналардың субсидиясын есептеу үшін 1 және 1.1 паспорттар жобасында техниканы, машинаны және (немесе) жабдықты сатып алуды растайтын құжатта көрсетілген қозғалтқыштың номиналды қуаты пайдаланылады.
** астық жинайтын комбайндарға субсидияларды есептеу үшін жол берілетін ең жоғары құнында орақ құны және (немесе) платформа подборщик көзделген. Астық жинайтын комбайнды дестелегішсіз және (немесе) платформа подборщиксіз сатып алған жағдайда, дестелегіш және (немесе) платформа подборщик құнын есепке алмай, субсидияны есептеуге жол беріледі.

40.1
рулонный
4 450 000
40.2
тюковый
6 900 000
41
пресс – подборщик совместимый с тракторами оборудованных функцией AutoTrac™
41.1
рулонный с фиксированной камерой прессования, с системой предварительного измельчения MaxiCut HC 2,2 м или со стандартным подборщиком 1,79 м
45 330 000
41.2
тюковый с системой регулировки смещения, централизованная система смазки узловязателей; очистной вентилятор узловязателя
31 240 000
41.3
для зеленых кормов (для силоса, сенажа): с упаковкой в пленку и внесением консервантов B-Wrap, с системой взвешивания и измерением влажности и система контроля параметров работы СommandCenter, уникальная система обвязки CoverEdge
100 070 000
42
косилки, косилки-плющилки
42.1
ширина захвата до 3,9 метров
1 738 000
42.2
ширина захвата 4-5,9 метров
1 593 000
42.3
ширина захвата от 6 метров
2 793 000
43
Самоходные косилки с навигационной системой AutoTrac™, системой автоматической скорости мотовила Dial-a-Speed, системой передвижения столов и автоматическим реверсированием лент
276 920 000
44
опрыскиватель:
44.1
прицепной:
14 103 000
44.2
самоходный:
44.2.1
емкостью 1501-2400 литров
53 989 000
44.2.2
емкостью от 2401 литра
90 623 000
44.3
комплект опрыскивающего оборудования (для установки на транспортное шасси)
25 310 000
45
опрыскиватель:
45.1
прицепной: с системой распыления раствора с функциями AutoFill и AutoDiluter системой стабилизации штанги BoomTrac™ или TerrainControl Pro™/TerrainCommand Pro™, дисплей управления системами CommandCenter™
170 280 000
45.2
самоходный: с двигателем PowerTech™ и системой телематики JDLink™, система стабилизации штанги BoomTrac™ или TerrainControl Pro™ / Terrain Command Pro™, навигационной системой AutoTrac™, дисплей управления системами Command Center™
45.2.1
емкостью до 3000 литров
424 400 000
45.2.2
емкостью от 3001 до 5999 литра
471 800 000
45.2.3
емкостью от 6000 литра
827 460 000
46
Мобильный смешивающий комплекс для средств защиты растений, производительность насоса от 200 до 2000 литров в минуту
12 264 000
47
Смешивающий комплекс для средств защиты растений, производительность насоса от 200 до 2000 литров в минуту
8 775 000
48
Прицепная машина для внесения жидких удобрений, объем до 8001 литров
34 636 000
49
Самоходный разбрасыватель удобрений с двигателем PowerTech™ и системой телематики JDLink™, навигационной системой AutoTrac™, дисплей управления системами CommandCenter™
646 700 000
50
станок для фиксации скота
1 855 000
Примечание:
* для расчета субсидии самоходной техники и машин в проекте паспортов 1 и 1.1 используется номинальная мощность двигателя, указанная в документах, подтверждающих приобретение техники, машины и (или) оборудования.
** в максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на зерноуборочные комбайны предусмотрена стоимость жатки и (или) платформа подборщика. В случае приобретения зерноуборочного комбайна без жатки и (или) платформа подборщика допускается расчет субсидии, без учета стоимости жатки и (или) платформа подборщика.

40 660 714
2.2
отамалы
49 714 286
2.3
кассеталық
96 955 357
2.4
өздігінен жүретін
80 852 679
2.5
пунктирлі себетін
76 883 929
2.6
қолмен тұқым сепкіш
6 308 036
3
селекциялық-тұқым шаруашылығы жабдығы:
3.1
3 килограммға дейінгі шағын тұқым партияларын ылғалды дәрілеуге арналған машина
9 004 464
3.2
өнімділігі сағатына 10 килограмнан бастап 50 килограмға дейінгі тұқымдар партияларын ылғалды дәрілеуге арналған машина
12 125 000
3.3
өнімділігі сағатына 300 килограмға дейінгі масақ бастырғыш
11 026 786
3.4
жеке масақтар мен шағын бауларға арналған масақ бастырғыш
10 138 393
3.5
өнімділігі сағатына 300 килограмға дейінгі бір собықтық бастырғыш
12 022 321
3.6
2 барабанастылық байламдық бастырғыш
14 535 714
3.7
астық сынамаларын 6 бөлікке бөлуге арналған сынама бөлгіш
5 776 786
3.8
зертханалық тұқым есептегіш
7 508 929
3.9
зертханалық ұсақтағыш
16 151 786
3.10
егіс материалын есептегіш
15 169 643
3.11
сағатына 50 килограмға дейін тұқымдарды ұқыпты тазалау және сұрыптауға арналған зертханалық машина
6 281 250
Ескертпе:
* "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Тұқым шаруашылығы туралы заң) сәйкес қызметін жүзеге асыратын, аттестатталған бірегей тұқым өндірушілер мен элиталық тұқым шаруашылықтары сатып алған техника мен жабдықтар субсидияланады. ** Селекциялық техника аттестатталған бірегей тұқым өндірушілерде және элиталық тұқым шаруашылықтарында бар ұрпақтарын сынау питомниктері мен көбейту питомниктерінің алаңын ескере отырып субсидияланады. Селекциялық техниканың бір бірлігі ұрпақтарын сынау питомниктері мен көбейту питомниктері алаңының әр 20 гектарына есептеледі. Бір түрдегі техниканың келесі бірлігін субсидиялауға алаң белгіленген нормативтен 50 % асып кеткен жағдайда рұқсат етіледі.
№ 3 "Тұқым тазарту-сұрыптау жабдығын сатып алу" жобасының паспорты*
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 50 %
Р/с №
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жабдықтың бір бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілетін құн, теңге
1
Шеф-монтаждау және іске қосу-ретке келтіру жұмыстарын қоса алғанда, өнімділігі сағатына 5 тоннаға дейін тұқымдық тазалау кезіндегі тұқым тазалау-сұрыптау жабдығы (Еуропа өндірісінің модельдері). Желі тұқымдарды қабылдауға, бастапқы тазалау мен сұрыптауға арналған жабдықты (жоғарғы тор жазықтығын қырғыш транспортермен тазалайтын бастапқы сепаратор**, жоғарғы тор жазықтығын қырғыш транспортермен тазалайтын екінші сепаратор, фотосепаратор**, дражиратор**, триерлі блок, пневмоүстел), дәрілегішті, тұқым мен қалдықтарды тасымалдауды** (норилер, шынжырлы және таспалы транспортерлер), өздігінен ағатын құбырларды**, аспирациялық құбырларды**, циклондарды**, кешенді автоматтандыруды (басқару шкафы және кабельді материал) қамтиды.

40 660 714
2.2
Пропашная
49 714 286
2.3
Кассетная
96 955 357
2.4
самоходная
80 852 679
2.5
пунктирного посева
76 883 929
2.6
ручная сеялка
6 308 036
3
селекционно-семеноводческое оборудование:
3.1
машина для влажного протравливания малых партий семян до 3 килограммов
9 004 464
3.2
машина для влажного протравливания партий семян от 10 килограмм производительностью до 50 килограммов/час
12 125 000
3.3
колосовая молотилка производительностью до 300 килограммов /час
11 026 786
3.4
колосовая молотилка для отдельных колосков и малых снопов
10 138 393
3.5
однопочатковая молотилка производительностью до 300 килограммов /час
12 022 321
3.6
пучковая молотилка с 2 подбарабаньями
14 535 714
3.7
делитель проб для раздела проб зерна на 6 частей
5 776 786
3.8
лабораторный счетчик семян
7 508 929
3.9
лабораторный измельчитель
16 151 786
3.10
счетчик посевного материала
15 169 643
3.11
лабораторная машина для бережной очистки и сортировки семян до 50 килограммов/час
6 281 250
Примечание:
* Субсидируются техника и оборудование, приобретенные аттестованными производителями оригинальных семян и элитно-семеноводческими хозяйствами, осуществляющими деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О семеноводстве" (далее – Закон о семеноводстве).
** Селекционная техника субсидируется с учетом площади питомников испытания потомств и питомников размножения, имеющихся у аттестованных производителей оригинальных семян и элитно-семеноводческих хозяйств. Одна единица селекционной техники рассчитывается на каждые 20 гектаров площади питомников испытания потомств и питомников размножения. Субсидирование следующей единицы техники одного вида допускается при превышении площади на 50 % от установленного норматива.
Паспорт проекта № 3 "Приобретение семяочистительно-сортировального оборудования"*
Доля возмещения инвестиционных вложений – 50 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика оборудования
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу оборудования, (тенге)*
1
Семяочистительно-сортировальное оборудование производительностью при семенной очистке до 5 тонн/час, включая шеф-монтаж и пуско-наладочные работы (модели производства Европы). Линия включает оборудование для приемки, первичной очистки и сортировки семян (первичный сепаратор с очисткой верхней решетной плоскости скребковым транспортером**, вторичный сепаратор с очисткой верхней решетной плоскости скребковым транспортером, фотосепаратор**, дражератор**, триерный блок, пневмостол), протравливатель, транспортировку семян и отходов** (нории, цепные и ленточные транспортеры), комплект самотечных труб**, аспирационные трубы**, циклоны**, автоматизацию комплекса (шкаф управления и кабельный материал).

344 812 048
2
Шеф-монтаждау және іске қосу-ретке келтіру жұмыстарын қоса алғанда, тұқымдық тазарту кезіндегі өнімділігі сағатына 5,1 тоннадан 10 тоннаға дейін тұқым тазалау-сұрыптау жабдығы (Еуропа өндірісінің модельдері). Желі тұқымдарды қабылдауға, бастапқы тазалау мен сұрыптауға арналған жабдықты (жоғарғы тор жазықтығын қырғыш транспортермен тазалайтын бастапқы сепаратор**, жоғарғы тор жазықтығын қырғыш транспортермен тазалайтын екінші сепаратор, фотосепаратор**, дражиратор**, триерлі блок, пневмоүстел), дәрілегішті, тұқым мен қалдықтарды тасымалдауды** (норилер, шынжырлы және таспалы транспортерлер), өздігінен ағатын құбырларды**, аспирациялық құбырларды**, циклондарды**, кешенді автоматтандыруды (басқару шкафы және кабельді материал) қамтиды.
397 504 915
3
Шеф-монтаждау және іске қосу-ретке келтіру жұмыстарын қоса алғанда, тұқымдық тазарту кезіндегі өнімділігі сағатына 10,1 тоннадан 20 тоннаға дейін тұқым тазалау-сұрыптау жабдығы (Еуропа өндірісінің модельдері). Желі тұқымдарды қабылдауға, бастапқы тазалау мен сұрыптауға арналған жабдықты (бастапқы сепаратор, торлы стан, екінші сепаратор, фотосепаратор**, дражиратор**, триерлі блок, пневмоүстел), дәрілегішті, торлардың жұмыс жазықтықтарын тазалауды, тасымалдауды (транспортерлер, норилер, шынжырлы және таспалы транспортерлер), өздігінен ағатын құбырлар жиынтығын, аспирациялық құбырларды, айқастыру клапандары, автотиеуге арналған таратқыш**), улағышты**, қаптарға салуды** кешенді автоматтандыруды (басқару шкафы және кабельді материал) қамтиды.
591 780 228
4
Шеф-монтаждау және іске қосу-ретке келтіру жұмыстарын қоса алғанда, тұқым тазалау кезінде өнімділігі сағатына 5 тоннаға дейін болатын тұқым тазалау-сұрыптау жабдығы (Қазақстан, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы, Украина өндірісінің модельдері). Желі тұқымдарды қабылдауға, бастапқы тазалау мен сұрыптауға арналған жабдықты (жоғарғы тор жазықтығын қырғыш транспортермен тазалайтын бастапқы сепаратор**, жоғарғы тор жазықтығын қырғыш транспортермен тазалайтын екінші сепаратор, триерлі блок, пневмоүстел), дәрілегішті, тұқым мен қалдықтарды тасымалдауды** (норилер, шынжырлы және таспалы транспортерлер), өздігінен ағатын құбырларды**, аспирациялық құбырларды**, циклондарды**, кешенді автоматтандыруды (басқару шкафы және кабельді материал) қамтиды.
134 623 037
5
Шеф-монтаждау және іске қосу-ретке келтіру жұмыстарын қоса алғанда, тұқым тазалау кезінде өнімділігі сағатына 5,1 тоннадан 10 тоннаға дейін болатын тұқым тазалау-сұрыптау жабдығы (Қазақстан, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы, Украина өндірісінің модельдері). Желі тұқымдарды қабылдауға, бастапқы тазалау мен сұрыптауға арналған жабдықты (жоғарғы тор жазықтығын қырғыш транспортермен тазалайтын бастапқы сепаратор**, жоғарғы тор жазықтығын қырғыш транспортермен тазалайтын екінші сепаратор, триерлі блок, пневмоүстел), дәрілегішті, тұқым мен қалдықтарды тасымалдауды** (норилер, шынжырлы және таспалы транспортерлер), өздігінен ағатын құбырларды**, аспирациялық құбырларды**, циклондарды**, кешенді автоматтандыруды (басқару шкафы және кабельді материал) қамтиды.

344 812 048
2
Семяочистительно-сортировальное оборудование производительностью при семенной очистке от 5,1 до 10 тонн/час, включая шеф-монтаж и пуско-наладочные работы (модели производства Европы). Линия включает оборудование для приемки, первичной очистки и сортировки семян (первичный сепаратор с очисткой верхней решетной плоскости скребковым транспортером**, вторичный сепаратор с очисткой верхней решетной плоскости скребковым транспортером, фотосепаратор**, дражератор**, триерный блок, пневмостол), протравливатель, транспортировку семян и отходов** (нории, цепные и ленточные транспортеры), комплект самотечных труб**, аспирационные трубы**, циклоны**, автоматизацию комплекса (шкаф управления и кабельный материал).
397 504 915
3
Семяочистительно-сортировальное оборудование производительностью при семенной очистке от 10,1 до 20 тонн/час, включая шеф-монтаж и пуско-наладочные работы (модели производства Европы). Линия включает оборудование для приемки, первичной очистки и сортировки (первичный сепаратор, решетный стан, вторичный сепаратор, фотосепаратор**, дражератор**, триерный блок, пневмостол), очистки рабочей поверхности решет, транспортировки (транспортеры, нории, цепные и ленточные транспортеры, комплект самотечных труб, аспирационные трубы, перекидные клапана, распределитель для автоотгрузки), протравливатель**, затаривания в мешки**, автоматизации комплекса (пульт управления и кабельный материал).
591 780 228
4
Семяочистительно-сортировальное оборудование производительностью при семенной очистке до 5 тонн/час, включая шеф-монтаж и пуско-наладочные работы (модели производства Республики Казахстан, Стран Независимых Государств, Украины). Линия включает оборудование для приемки, первичной очистки и сортировки семян (первичный сепаратор с очисткой верхней решетной плоскости скребковым транспортером**, вторичный сепаратор с очисткой верхней решетной плоскости скребковым транспортером, триерный блок, пневмостол), протравливатель, транспортировку семян и отходов** (нории, цепные и ленточные транспортеры), комплект самотечных труб**, аспирационные трубы** циклоны**, автоматизацию комплекса (шкаф управления и кабельный материал).
134 623 037
5
Семяочистительно-сортировальное оборудование производительностью при семенной очистке от 5,1 до 10 тонн/час, включая шеф-монтаж и пуско-наладочные работы (модели производства Республики Казахстан, Стран Независимых Государств, Украины). Линия включает оборудование для приемки, первичной очистки и сортировки семян (первичный сепаратор с очисткой верхней решетной плоскости скребковым транспортером**, вторичный сепаратор с очисткой верхней решетной плоскости скребковым транспортером, триерный блок, пневмостол), протравливатель, транспортировку семян и отходов** (нории, цепные и ленточные транспортеры), комплект самотечных труб**, аспирационные трубы**, циклоны**, автоматизацию комплекса (шкаф управления и кабельный материал).

162 469 466
Ескертпе: * Тұқым шаруашылығы туралы заңға сәйкес қызметін жүзеге асыратын, аттестатталған бірегей тұқым өндірушілер мен элиталық тұқым шаруашылықтары сатып алған техника мен жабдықтар;
** қажет болған жағдайда жабдық сатып алу субсидияланады.
№ 4 "Жайылымдарды суландыру инфрақұрылымын құру және мал өсіруші шаруашылықтарды сумен (құдықтар, ұңғымалар) қамтамасыз ету" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 50%
Р/с №
Объектінің атауы және техникалық сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Ең жоғары рұқсат етілетін құн, теңге/өлшем бірлігі
1
Мал суару пунктінің құрылысы (төмендегілердің бірі):
қума метр
1.1
шахталы құдық (құдық тереңдігіне қарамастан субсидиялауға арналған шекті тереңдік 20 метрден аспайды)

162 469 466
Примечание: * Субсидируется оборудование, приобретенное аттестованными производителями оригинальных семян, элитно-семеноводческими и семеноводческими хозяйствами, осуществляющими деятельность в соответствии с Законом о семеноводстве;
** приобретение оборудования при необходимости.
Паспорт проекта № 4 "Создание инфраструктуры обводнения пастбищ и обеспечение водой животноводческих хозяйств (колодцы, скважины)"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 50 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика объекта
Единица измерения
Максимально допустимая стоимость, тенге/единицу измерения
1
Строительство водопойного пункта (один из нижеследующих):
погонный метр
1.1
шахтный колодец, (вне зависимости от глубины колодца предельная глубина для субсидирования составляет не более 20 метров)

50 000
1.2
құбырлы құдық (ұңғыма) субсидияланатын рұқсат етілген тереңдік 50 метрден аспайды;
40 000
шөл және шөлейт аймақтар үшін – 375 метрден аспайды
70 000
Ескертпе: * Бір құдықтың суландыру ауданы 2000 гектарға дейін жайылымды құрайды.
** Инвестордың субсидиялауға өтінім берген сәтте бір құдыққа кемінде 50 шартты ірі қара мал басының болуы.
2024 жылғы 1 қаңтарға дейін салынған құдықтарды қоспағанда, құбырлы құдықты (ұңғыманы) қазу кезінде құбырдың диаметрі кемінде 168 миллиметр және құбыр қабырғасының қалыңдығы кемінде 5 миллиметр болуға тиіс. Шарттағы міндетті тармақ мердігердің бір жыл ішінде объектінің паспортында көрсетілген судың дебетін қамтамасыз ету жөніндегі кепілдігі болып табылады.
№ 5 "Мал бордақылауға арналған объектілерді құру және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуаттылықтың бір бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін барынша рұқсат етілетін құн, теңге
1
5 000 бас ірі қара малды бір мезгілде күтіп-бағуға арналған қашалары, ені кемінде 3 метр бетон алаңдары бар науалары (1 басқа 30 сантиметр азық үстелі есебінен), сумен жабдықтаудың автосуаттары бар автоматтандырылған жүйесі, малмен жұмыс істеуге арналған жабдықталған (бекіткіші бар) ветеринариялық пункті, азық цехы бар алаң кем дегенде 5 000 тонна құнарлы азық сақтауға арналған сыйымдылықтардың немесе үй-жайлардың болуы, объектіге қызмет көрсетуге арналған қажетті техника және жабдықтың болуы. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады: жаңа құрылыс салған кезде, кеңейту кезінде
ірі қара малдың 1 басын ұстауға арналған орын

50 000
1.2
трубчатый колодец (скважина) с предельно допустимой глубиной подлежащей субсидированию – не более 50 метров;
40 000
для пустынных и полупустынных зон – не более 375 метров
70 000
Примечание:
*Площадь обводнения одного колодца составляет до 2 000 гектаров пастбищ.
** Наличие у инвестора не менее 50 условных голов крупного рогатого скота на один колодец на момент подачи заявки на субсидирование.
При строительстве трубчатого колодца (скважины) диаметр трубы должен быть не менее 168 миллиметров и толщина стены трубы не менее 5 миллиметров, за исключением колодцев построенных до 1 января 2024 года.
Обязательным пунктом в договоре является гарантия подрядчика по обеспечению в течение года дебета воды, указанного в паспорте объекта.
Паспорт проекта № 5 "Создание и расширение объектов для откорма скота"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25%
№ п/п
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ и техники
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
1
Площадка с загонами для содержания от 5 000 голов единовременного содержания крупного рогатого скота, кормушками с бетонными площадками шириной не менее 3 метров (из расчета на 1 голову от 30 сантиметров кормового стола), автоматизированной системой водоснабжения с автопоилками, ветеринарным пунктом с оборудованием для работы со скотом (с фиксатором), кормоцехом, наличие емкостей или помещений/площадкой для хранения от 5 000 тонн концентрированных кормов, с необходимой техникой и оборудованием для обслуживания объекта. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации: при новом строительстве при расширении
место для содержания 1 головы крупного рогатого скота

200 000
100 000
2
5 000 бас қойларды бір мезгілде күтіп-бағуға арналған қашалары, науалары, қатты алаңдары (1 басқа кемінде 10 сантиметр есебінен азық үстелі) немесе құнарлы азықты беруге арналған тасымалы құрылғы, сумен жабдықтаудың автосуаттары бар автоматтандырылған жүйесі, ұсақ малмен жұмыс істеуге арналған жабдықталған (өткелек, бекіткіші) ветеринариялық пункті, малды түсіруге және тиеуге арналған сатысы, азық цехы не дәнді уақтағыш/жаныштағышы, объектіге қызмет көрсетуге арналған қажетті техникасы мен жабдықтары бар кем дегенде 1 000 тоннадан құнарлы астық сақтауға арналған сыйымдылығы немесе үй-жайы бар алаң. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады: жаңа құрылыс салған кезде, кеңейту кезінде
20 000
10 000
3
Жартылай тіркеме – мал тасу үшін, ірі қара малдың мың шартты басына біреу
1 бірлік
32 000 000
4
Тартқыш – мал тасу үшін, ірі қара малдың мың шартты басына біреу
25 000 000
Ескертпе: Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.
№ 6 "Сүтті бағыттағы ірі қара мал/ешкі өсіруге арналған объектілерді құру және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының және жабдықтың атауы мен техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуаттың немесе жабдықтың бір бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін ең жоғары жол берілетін құн, теңге
1-тарау. Қуаты 400 аналық бастан басталатын сүтті бағыттағы ірі қара малды өсіруге арналған объектілерді құру және кеңейту:
1
Объектіге қызмет көрсетуге арналған қажетті техникасы мен жабдығы бар сиыр қорасы, бұзау қорасы, сауын залы, азық цехы, емдеу-сауықтыру орындары бар төлдеу үй-жайлары, серуендейтін алаңдары, көң сақтау орны бар тауарлық сүт фермасы. Мынадай жабдықпен жарақталған сиыр қорасының ғимараты: сиырларға арналған бокстар, бекітпесі бар азықтық үстелдер (қажет болса), ішкі өтетін жерлердің қоршаулары, сиырлар қасынуға арналған қондырғылар, желдету (қажет болса), сумен қамту жабдығы, сұйық көңді бөлу жүйесі (қажет болса), емдеу-санитариялық пункт; роботтандырылған сауу қондырғысы немесе автоматтандырылған сауу қондырғысымен (карусель, параллель, елочка, тандем) және/немесе сүт құбырымен, сүт салқындатқыш танкермен, сиырлардың физикалық жай-күйін бақылау жүйесімен жарақталған сауын залы; бұзауды күтіп-бағуға арналған тормен жарақталған бұзау қора, сүрлем траншеялары. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады:
бағымдағы сиырға арналған орын
салу кезінде

200 000
100 000
2
Площадка с загонами для содержания от 5 000 голов единовременного содержания овец, кормушками, твердыми площадками (из расчета на 1 голову – не менее 10 сантиметров кормового стола) или переносным устройством для кормления концентрированным кормом, автоматизированной системой водоснабжения с автопоилками, ветеринарным пунктом с оборудованием для работы с мелким рогатым скотом (раскол, фиксатор), трапом для разгрузки и погрузки скота, кормоцехом либо дробилкой/плющилкой зерна, емкостями или площадкой для хранения от 1 000 тонн концентрированных кормов, с необходимой техникой и оборудованием для обслуживания объекта Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации: при новом строительстве при расширении
место для содержания 1 головы мелкого рогатого скота
20 000
10 000
3
Полуприцеп – для перевозки скота, один на тысячу условных голов крупного рогатого скота
1-единица
32 000 000
4
Тягач – для перевозки скота, один на тысячу голов условных голов крупного рогатого скота
25 000 000
Примечание: В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 6 "Создание и расширение объектов для выращивания крупного рогатого скота/коз молочного направления"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности или оборудования, тенге
Создание и расширение объектов для выращивания крупного рогатого скота молочного направления мощностью от 400 голов маточного поголовья:
1
Молочно-товарная ферма со зданиями коровника, телятника, доильного зала, кормоцеха, родильного помещения с профилакторием, выгульными площадками с необходимой техникой и оборудованием для обслуживания объекта, навозохранилищем. Здание коровника, оснащенного оборудованием: боксы для коров, кормовые столы с фиксацией (при необходимости), ограждения внутренних проходов, приспособления для чесания коров, оборудования вентиляции (при необходимости), водоснабжения, система для сепарации жидкого навоза (при необходимости), лечебно-санитарным пунктом; роботизированная доильная установка или доильный зал, оснащенный автоматизированной доильной установкой (карусель, параллель, елочка, тандем) и/или молокопровод, танкер охладитель молока, система контроля физического состояния коров; телятник, оснащенный клетками для содержания телят; силосные траншеи. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации:
место для фуражной коровы
при строительстве

2 900 000
кеңейту кезінде
1 450 000
Ескертпе: Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату (лизинг) шарттары, жабдықты жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларация, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының өтеу %-ы шегінде субсидиялануға тиіс.
2-тарау. 50 аналық бастан басталатын тауарлық сүт фермасына арналған жабдық:
1
Сүт өткізгіш құбыры бар сауу қондырғысы
1 бірлік
10 000 000
2
Жылжымалы сауу аппараты
1 бірлік
90 000
3
Сүт салқындатқыш танк
3 000 000
4
Көң тазалау жүйесі
7 000 000
5
Сиырды күтіп-бағуға арналған қора жабдығы (қалқа)
50 000
6
Азықтық шарбақ (хэдлок)
50 000
7
Маттар (резеңке еден жабыны)
бағымдағы сиырға арналған орын
30 000
3-тарау. Қуаты 600 бастан басталатын сүтті бағыттағы ешкілерді өсіруге арналған объектілерді құру және кеңейту:
1
Ешкілерді күтіп-бағуға арналған ғимараттары, сауу залы, азықтық цехі, емдеу-сауықтыру орындары бар төлдеу жайлары; серуендейтін алаңы бар тұқымдық текелерге арналған тауарлық сүт фермасы. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады:
бағымдағы ешкіге арналған орын
салу кезінде
1 500 000
кеңейту кезінде
750 000
Ескертпе: Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.
№ 7 "Мал союға және ет өңдеуге арналған объектілерді құру және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуаттылықтың немесе жабдықтың бір бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілетін құн, теңге
1
Мал союға арналған автоматтандырылған технологиялық желісі, етті жетілдіруге арналған салқындатқыш камералары, етті сүйегінен сылу және бөлу цехы, субөнімдерді және теріні өңдеу цехы, етті тез мұздату, дайын өнімді буып-түю цехы, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камерасы, қалдықтарды өңдеу цехы, тазалау құрылысжайлары, тіршілікке қажетті жабдықтар мен инфрақұрылымы, ветсансараптама зертханасы бар өндірістік қуаттылығы сағатына 8 шартты мал басынан басталатын ет өңдеу кәсіпорны. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады:
бір ауысымға шартты бас
құрылыс

2 900 000
при расширении
1 450 000
Примечание: В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Оборудование для молочно-товарной фермы от 50 голов маточного поголовья:
1
Доильная установка с молокопроводом
1 единица
10 000 000
2
Переносной доильный аппарат
1 единица
90 000
3
Танк-охладитель молока
3 000 000
4
Система навозоудаления
7 000 000
5
Стойловое оборудование для содержания коров (перегородка)
50 000
6
Кормовой забор (хэдлок)
50 000
7
Маты (резиновое покрытие пола)
место для фуражной коровы
30 000
Создание и расширение объектов для выращивания коз молочного направления мощностью от 600 голов
1
Молочно-товарная ферма со зданиями для содержания коз, доильного зала, кормоцеха, родильного помещения с профилакторием; здание для содержания козлов-производителей с выгульной площадкой. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации:
место для фуражной козы
при новом строительстве
1 500 000
при расширении
750 000
Примечание: В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 7 "Создание и расширение объектов для убоя скота и переработки мяса"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности или оборудования, тенге
1
Мясоперерабатывающее предприятие производственной мощностью от 8 условных голов в час с автоматизированной технологической линией для убоя скота, холодильными камерами созревания мяса, цехом обвалки и жиловки, цехом обработки субпродуктов и шкур, шоковой заморозки мяса, цехом упаковки готовой продукции, холодильными камерами для хранения готовой продукции, цехом переработки отходов, очистными сооружениями, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, лабораторией ветсанэкспертизы. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации:
условная голова в одну смену
Строительство

8 000 000
кеңейту
4 000 000
2
Шикізатты сақтауға арналған тоңазытқыш камерасы, етті сүйегінен сылу және бөлу цехы, вакуумді және (немесе) газды орамада шұжық өнімдерін және ет өнімдерін және (немесе) консервілер және (немесе) жартылай фабрикаттар өндіру желісі, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары бар тәулігіне 5 тоннадан бастап шұжық өнімдерін және (немесе) жартылай фабрикаттар және (немесе) консервілер өндіретін ет өңдеу кәсіпорны (цехі). Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады:
тәулігіне тонна
құрылыс
100 000 000
кеңейту
50 000 000
3
Ершікті тартқыш*
1 бірлік
25 000 000
4
20 тоннадан басталатын жартылай тіркеме-рефрижератор *
20 000 000
5
Аспалы жолдары бар 20 тоннадан басталатын жартылай тіркеме-рефрижератор *
30 000 000
6
Рефрижератор (ет және ет өнімдерін тасымалдауға арналған тоңазытқыш жабдығы бар автомашина)*:
6.1
жүк көтергіштігі 1,5 тоннадан 5 тоннаға дейін*
9 200 000
6.2
жүк көтергіштігі 5 тонна және одан жоғары*
19 700 000
6.3
секцияға бөлінген, малды тиеу/түсіру сатысы бар жартылай тіркемелі мал тасығыш *
32 000 000
6.4
Мал тасуға арналған тартқыш *
25 000 000
Ескертпе:
* - 1 ет комбинатына екі бірліктен артық емес.
Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алынған сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.
№ 8 "Сүт өңдеу объектісін құру және кеңейту, сүт қабылдау пункттерін құру, ауыл шаруашылығы кооперативтері, дайындаушы ұйымдар, сүт қабылдау пункттері мен сүт өңдеу кәсіпорындары үшін жабдық пен техника сатып алу" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жобаның қуатын өлшеу бірлігі
Қуат немесе техника/машина/жабдықтар бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
1
Сүтті өңдеуге, сүт өнімдерін өлшеп-орауға және сақтауға арналған технологиялық жабдығы бар, өндірістік қуаты тәулігіне 1 тоннадан басталатын сүт өңдеу зауыты. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады:
тәулігіне 1 тонна
құрылыс
25 700 000
кеңейту

8 000 000
Расширение
4 000 000
2
Мясоперерабатывающее предприятие (цех) по производству колбасных изделий и (или) полуфабрикатов и (или) консервов от 5 тонн в сутки с холодильными камерами для хранения сырья, цехом обвалки и жиловки, линией по производству колбасных изделий и мясных продуктов и (или) консервов и (или) полуфабрикатов в вакуумной и (или) газовой упаковке, холодильными камерами для хранения готовой продукции. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации:
тонна в сутки
Строительство
100 000 000
Расширение
50 000 000
3
Седельный тягач*
1 единица
25 000 000
4
Полуприцеп-рефрижератор от 20 тонн*
20 000 000
5
Полуприцеп-рефрижератор от 20 тонн с подвесными путями*
30 000 000
6
Рефрижератор (автомашина с холодильным оборудованием для перевозки мяса и мясопродуктов)*:
6.1.
грузоподъемность от 1,5 тонн до 5 тонн*
9 200 000
6.2
грузоподъемность от 5 тонн и выше*
19 700 000
6.3.
Полуприцеп-скотовоз, разделенный на секции, с трапом для погрузки/разгрузки скота*
32 000 000
6.4
Тягач для скотовоза*
25 000 000
Примечание:
* на 1 мясоперерабатывающее предприятие не более двух единиц.
В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 8 "Создание и расширение молокоперерабатывающего объекта, создание молокоприемных пунктов, приобретение оборудования и техники для сельскохозяйственных кооперативов, заготовительных организаций, молокоприемных пунктов и молокоперерабатывающих предприятий"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности или техники/машин/ оборудования, тенге
1
Молокоперерабатывающий завод производственной мощностью от 1 тонны в сутки с технологическим оборудованием для переработки молока, фасовки и хранения молочных продуктов. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации:
1 тонна в сутки
Строительство
25 700 000
Расширение

520 000
1.2
Пресс
500 000
1.3
Жүн қалдықтарына арналған қопсытқыш-тазартқыш жабдық (1 жиынтықтан артық емес)
1 500 000
2
Жылжымалы қырқу пункті (ашылмалы корпусы бар екі осьті тіркеме, сұрыптау торы, пресс, жүннің жіңішкелігін анықтауға арналған экспресс жабдықтар, штабелер).
11 000 000
№ 10 "Ауыл шаруашылығы жануарларының терісі мен жүнін өңдеу кәсіпорындарын құру және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Ең жоғары жол
берілетін құны,
теңге/бірлік
1
Сағатына 350 килограмнан бастап жүнді бастапқы өңдеу кәсіпорны
Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады
құрылысы
868 000 000
кеңейту
430 000 000
2
Тәулігіне 1000 килограмнан бастап жүнді тереңдете өңдеу кәсіпорыны. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады
құрылыс
4 000 000 000
кеңейту
4 000 000 000
3

520 000
1.2
Пресс
500 000
1.3
Оборудование разрыхлительно-очистительное для шерстяных угаров (не более 1 комплекта)
1 500 000
2.
Передвижной стригальный пункт (двухосный автоприцеп с раскрывающимся кузовом, сортировочная сетка, пресс, экспресс оборудования для определения тонины, штабелер).
11 000 000
Паспорт проекта № 10 "Создание и расширение предприятий по переработке шкур и шерсти сельскохозяйственных животных"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25%
№ п/п
Наименование и техническая характеристика техники и оборудования
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий, тенге
1.
Предприятие по первичной переработке шерсти от 350 килограммов /час
Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации
строительство
868 000 000
расширение
430 000 000
2.
Предприятие по глубокой переработке шерсти от 1000 килограммов в сутки
Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации
строительство
4 000 000 000
расширение
4 000 000 000
3.

Тәулігіне 600 данадан бастап ірі қара мал терісін, 2000 дана ұсақ мал терісін бастапқы өңдеу кәсіпорыны.
Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады
құрылыс
661 000 000
кеңейту
300 000 000
4
Тәулігіне 2 000 данадан бастап ірі қара мал терісін және 5 000 дана ұсақ мал терісін тереңдете өңдеу кәсіпорыны.
Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады:
құрылыс

Предприятие по первичной переработке шкур КРС от 600 штук в сутки, МРС – 2000 штук в сутки.
Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации
строительство
661 000 000
расширение
300 000 000
4.
Предприятие по глубокой переработке шкур КРС от 2 000 штук в сутки, МРС – 5 000 штук в сутки.
Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации
строительство

4 600 000 000
кеңейту
2 300 000 000
Ескертпе:
Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік жүк декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.
№ 12 "Жылыжай кешенін салу және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 30%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңг
Жылыжай кешенінде мыналар болуы тиіс: жылу энергиясының автономды көздері (қажет болған жағдайда), термоаккумулятор, жылыту және климаттық бақылау жүйесі, ауаны автоматты түрде жете ылғалдандыру, жарық беру (қажет болған жағдайда), көмір қышқыл газын өндіру, перделеу жүйесі, жасанды субстратта (өсіру үшін топырақ болмаған жағдайда) топырақсыз өсіру технологиясы, дақылдарды аз көлемде өсірудің автоматты жүйесі (тамшылатып суару, қоректік ерітінділерді дайындау тораптары, су дайындау).
1 гектар
1.Үлдірден/поликорбанаттан жасалған жабын:
1.1. Құрылыс.
288 966 000 (құрылыс кезінде)
1.2. Кеңейту
144 483 000 (кеңейту кезінде)
2. Шыныдан жасалған жабын:
2.1. құрылыс
540 845 000 (құрылыс кезінде)
2.2. кеңейту
270 422 500 (кеңейту кезінде)
Ескертпе:
Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады. Егер жоба жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату (лизинг) шарттары, жабдықты жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларация, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.

4 600 000 000
расширение
2 300 000 000
Примечание: В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование c долей возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 12 "Строительство и расширение тепличного комплекса"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 30 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Тепличный комплекс должен включать: автономные источники тепловой энергии (при необходимости), термоаккумулятор, систему обогрева и климатического контроля, систему автоматического доувлажнения воздуха, досветки (при необходимости), производства углекислого газа, зашторивания, технологию беспочвенного выращивания на искусственном субстрате (в случае отсутствия почвы для выращивания), автоматические системы малообъемного выращивания культур (капельное орошение, узлы подготовки питательных растворов, водоподготовка):
1 гектар
1. Покрытие из пленки/поликарбоната:
1.1. Строительство.
288 966 000
(при строительстве)
1.2.Расширение.
144 483 000
(при расширении)
2. Покрытие из стекла:
2.1. Строительство
540 845 000
(при строительстве)
2.2. Расширение
270 422 500
(при расширении)
Примечание:
Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации В случае, если проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, допускается субсидирование приобретенного оборудования в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).

№ 13 "5 гектардан басталатын қарқынды алма бағын отырғызу" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 40%
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат немесе техника/машина/жабдықтар бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңг
Қарқынды алма бағын отырғызу мынадай технология бойынша жүзеге асырылады: аласа бойлы және жартылай аласа бойлы телітушілердің көшеттерін, оның ішінде книп-баум көшеттерін пайдалана отырып, отырғызатын материал аурулар мен зиянкестерден таза болуға тиіс; - 1 гектарға көшеттер саны 2000 данадан 5714 данаға дейін***; - тіреуіш бағаналы мырышталған сымды пайдалана отырып, тартатын (негізгі) бағаналардан, аралық бағаналардан (биіктігі топырақтың бетінен кемінде 2,0 м) тұратын тіреуіш бағаналарды (тіреуішті), тіреуіш бағанаға көшетті бекіту элементтерін, керме құрылғыларды, зәкір немесе тірек конструкцияларды қолдана отырып; - тамшылатып суару жүйесін қолдана отырып; - құрамында уытты элементтері жоқ материалдан жасалған қорғаныш торды (бұршаққа қарсы, күн сәулесінен қорғайтын) пайдалана отырып*
1 гектар

Паспорт проекта № 13 "Закладка интенсивного яблоневого сада от 5 гектаров"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 40 %
Наименование и техническая характеристика техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности или техники/ машин/ оборудования, тенге
Закладка интенсивного яблоневого сада осуществляется по следующей технологии: с использованием саженцев на карликовых и полукарликовых клоновых подвоях, в том числе саженцев книп-баум, посадочный материал должен свободным от болезней и вредителей; с количеством саженцев от 2000 до 5714 штук на 1 гектар***; с применением шпалер (опор), включающих натяжные (основные) столбы, промежуточные столбы (высотой не менее 2,0 метров над уровнем почвы), с использованием шпалерной оцинкованной проволоки, элементов крепления саженца к шпалере, натяжных устройств, якорных или упорных конструкций; с применением системы капельного орошения; с использованием защитной сетки (противоградовая, солнцезащитная) из материала, не содержащего токсичных элементов *
1 гектар

4 115 000
Ескертпе: * қорғаныш торын (бұршақ жауынға қарсы, күннен қорғайтын) субсидиялау бақша салынған төрт жыл бойы орнату фактісі бойынша жүзеге асырылады, осы шарт бойынша бақ отырғызу басында қорғаныш торын орнату талап етілмейді; ** ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын сатып алу (қажет болған жағдайда); *** техниканың бірінші бірлігін субсидиялау кезінде қарқынды алма бағына арналған жердің ең аз нормативі 5-тен 20 гектарды құрайды. Бір түрдегі техниканың екінші бірлігін субсидиялау ең төменгі норматив 20 гектарда 50%-ке және одан артық болған кезде жүзеге асырылады. Ең аз нормативтерге сәйкес келетін қарқынды алма бағына арналған жер алаңдарының бар-жоғы меншік құқығындағы жер учаскесі актісімен және (немесе) уақытша (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді) жер пайдалану (жалдау) құқығы актісімен расталады. Егер инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) бұрын салған алма бақшасының алаңы кемінде 5 гектарды құраса, екпелер кеңейген кезде алма бақшасының алаңы кемінде 5 гектарды құрайтын болса, онда алма бағын отырғызу субсидияланады. Осы Қағидалар шеңберінде субсидияланған көшеттер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген) бекітілген Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Шығымдылықты арттыруды субсидиялау қағидалары) шеңберінде субсидияланбайды, сол сияқты Шығымдылықты арттыруды субсидиялау қағидалары шеңберінде субсидияланған көшеттер осы Қағидалар шеңберінде субсидияланбайды.

4 115 000
Примечание: * субсидирование защитной сетки (противоградовая, солнцезащитная) осуществляется по факту установки в течении четырех лет закладки сада, поданному условию не требуется установка защитной сетки в начале закладки сада; ** приобретение сельскохозяйственной техники и оборудования (при необходимости); *** минимальный норматив земель под интенсивный яблоневый сад, при субсидировании первой единицы техники составляет от 5 до 20 гектаров. Субсидирование второй единицы техники одного вида осуществляется при превышении на 50 % и более минимального норматива в 20 гектаров. Наличие соответствующих минимальному нормативу площадей земель под интенсивный яблоневый сад, подтверждается актом на право собственности на земельный участок и (или) актом на право временного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды). При расширении насаждений, если площадь ранее заложенного инвестором яблоневого сада составляет не менее 5 гектар субсидируется закладка яблоневого сада менее 5 гектар. Саженцы, просубсидированные в рамках настоящих Правил, не субсидируются в рамках Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства (далее – Правила субсидирования повышения урожайности), утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20209), равно как саженцы, просубсидированные в рамках Правил субсидирования повышения урожайности не субсидируются в рамках настоящих Правил.

№ 14 "5 гектардан басталатын жеміс-жидек дақылдары мен жүзім отырғызу" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 30%
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат немесе техника/машина/жабдықтар бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
Жеміс-жидек дақылдарын және жүзімді отырғызу мынадай технология бойынша жүзеге асырылады: орта және ұзын бойлы телітушілердегі көшеттерді пайдалана отырып, отырғызу материалы аурулар мен зиянкестерден таза болуға тиіс; керме (негізгі) бағаналарды, аралық бағаналарды (биіктігі топырақ деңгейінен кемінде 2 метр) қамтитын тіреуіш бағананы (тіректі) қолдана отырып, тіреуіш бағаналы мырышталған сымды, көшетті тіреуіш бағанаға бекіту элементтерін, керме құрылғылары, зәкір немесе тірек конструкциясын (жеміс-жидектерді және Апорт сортты алма ағашын қоспағанда) пайдалана отырып; тамшылатып суару жүйесін қолдана отырып (Апорт сортты алма ағашын қоспағанда); 1 гектарға мынадай көшеттер санымен***: дәнді жеміс дақылдары - 500 данадан 2000 данаға дейін; сүйекті жеміс дақылдары - 200 данадан 2000 данаға дейін; жаңғақ жемісті дақылдар - 100 данадан 500 данаға дейін; жүзім - 1150 данадан 2667 данаға дейін; жидек дақылдары - 1 гектарға 40 000 данаға дейін.
1 гектар

Паспорт проекта № 14 "Закладка плодово-ягодных культур и винограда от 5 гектаров"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 30 %
Наименование и техническая характеристика техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности или техники/ машин/ оборудования, тенге
Закладка плодово-ягодных культур и винограда осуществляется по следующей технологии: с использованием саженцев на средне- и высокорослых подвоях, посадочный материал должен быть свободным от болезней и вредителей; с применением шпалер (опор), включающих натяжные (основные) столбы, промежуточные столбы (высотой не менее 2 метров над уровнем почвы), с использованием шпалерной оцинкованной проволоки, элементов крепления саженца к шпалере, натяжных устройств, якорных или упорных конструкций (при необходимости); с применением системы капельного орошения (за исключением яблони сорта Апорт); с количеством саженцев на 1 гектар***: плодовых семечковых культур – от 500 до 2000 штук; плодовых косточковых культур – от 200 до 2000 штук; орехоплодных культур от 100 до 500 штук; виноград – от 1150 до 2667 штук; ягодных культур – до 40 000 штук на 1 гектар.
1 гектар

9 889 000
отандық көшеттерді пайдалана отырып:
1 535 000 (дәнді жеміс дақылдары);
1 767 000 (сүйекті жеміс дақылдары);
1 847 000 (жүзім);
4 500 000 (жидек дақылдары).
импорттық көшеттерді пайдалана отырып
4 887 000 (дәнді жеміс дақылдары); 8 668 000 (сүйекті жеміс дақылдары); 1 841 000 (жаңғақ жемісті дақылдар); 3 945 000 (жүзім); 4 622 000 (жидек дақылдары);
құрамында уытты элементтері жоқ материалдан жасалған қорғаныш торды (бұршақ жауынға қарсы, күн сәулесінен қорғайтын) пайдалана отырып (жаңғақ жемісті және жидекті дақылдарды қоспағанда) *
1 гектар

9 889 000
с применением отечественных саженцев:
1 535 000 (плодовых семечковых культур);
1 767 000 (плодовых косточковых культур);
1 847 000 (винограда);
4 500 000 (ягодных культур).
с использованием импортных саженцев
4 887 000 (плодовых семечковых культур);
8 668 000 (плодовых косточковых культур);
1 841 000 (орехоплодных культур);
3 945 000 (виноград);
4 622 000 (ягодных культур);
с использованием защитной сетки (противоградовая, солнцезащитная) из материала, не содержащего токсичных элементов (за исключением орехоплодных и ягодных культур) *
1 гектар

5 129 000
жеміс жинауға арналған машина***
32 090 000
кесуге арналған жабдық
3 000 000
механикалық сиретуге арналған машина
4 115 000
Ескертпе: * қорғаныш торын (бұршақ жауынға қарсы, күннен қорғайтын) субсидиялау бақша салынған төрт жыл бойы орнату фактісі бойынша жүзеге асырылады, осы шарт бойынша бақ отырғызу басында қорғаныш торын орнату талап етілмейді; ** ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын сатып алу (қажет болған жағдайда); *** техниканың бірінші бірлігін субсидиялау кезінде қарқынды алма бағына арналған жердің ең аз нормативі 5-тен 20 гектарды құрайды. Бір түрдегі техниканың екінші бірлігін субсидиялау ең төменгі норматив 20 гектарда 50%-ға және одан артық болған кезде жүзеге асырылады. Ең аз нормативтерге сәйкес келетін қарқынды алма бағына арналған жер алаңдарының бар-жоғы меншік құқығындағы жер учаскесі актісімен және (немесе) уақытша (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді) жер пайдалану (жалдау) құқығы актісімен расталады. Егер инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) бұрын салған алма бақшасының алаңы кемінде 5 гектарды құраса, екпелер кеңейген кезде алма бақшасының алаңы кемінде 5 гектарды құрайтын болса, алма бағын отырғызу субсидияланады. Осы Қағидалар шеңберінде субсидияланған көшеттер Шығымдылықты арттыруды субсидиялау қағидалары шеңберінде субсидияланбайды, сол сияқты Шығымдылықты арттыруды субсидиялау қағидалары шеңберінде субсидияланған көшеттер осы Қағидалар шеңберінде субсидияланбайды.

5 129 000
машина для сбора фруктов***
32 090 000
оборудование для обрезки
3 000 000
машина для механического прореживания
4 115 000
Примечание: * субсидирование защитной сетки (противоградовая, солнцезащитная) осуществляется по факту установки в течение четырех лет закладки сада, по данному условию не требуется установка защитной сетки в начале закладки сада; ** приобретение сельскохозяйственной техники и оборудования (при необходимости); *** минимальный норматив земель под плодово-ягодные культуры и виноград при субсидировании первой единицы техники составляет от 5 до 20 гектаров. Субсидирование второй единицы техники одного вида осуществляется при превышении на 50 % и более минимального норматива в 20 гектаров. Наличие соответствующих минимальному нормативу земель под плодово-ягодные культуры и виноград, подтверждается актом на право собственности на земельный участок и (или) актом на право временного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды). При расширении насаждений, если площадь ранее заложенного инвестором (услугополучателем) под плодово-ягодных культуры и виноград составляет не менее 5 гектар субсидируется закладка плодово-ягодных культур и винограда менее 5 гектар. Саженцы, просубсидированные в рамках настоящих Правил, не субсидируются в рамках Правил субсидирования повышения урожайности, равно как саженцы, просубсидированные в рамках Правил субсидирования повышения урожайности не субсидируются в рамках Правил.

№ 15 "Қуаты жылына 5 мың тоннадан басталатын құс етін өндіруге арналған объектілерді құру және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
1
Техникалық жабдығы, ғимараттары және құстарды ұстауға арналған еденді/торлы жабдықтары, автоматты азықтандыру, суару, микроклимат, сумен жабдықтау, желдету мен жылыту, жарықтандыру желісі, сою цехы, ветеринариялық блогы, инкубатор, азық цехы, тоңазытқыш жабдығы, қалдықтарды өңдеу жүйесі, объектіге қызмет көрсетуге арналған қажетті технологиялық жабдығы, құрылысжайлары бар құс фабрикасы. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады:
Жылына
1 тонна құс еті
салу кезінде
520 000
кеңейту кезінде
260 000
Ескертпе: Кезең-кезеңмен іске асыру кезінде бастапқы қуаты жылына 2 мың тоннадан басталатын құс етін өндіру объектілерін құру және кеңейту жобалары субсидияланады. Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс. Егер кәсіпорында құрамажем зауыты және/немесе мобильді құрамажем зауыты болса, онда жем цехын салудың қажеті жоқ.
№ 16 "Алу және өсіру қуаты 1200 бас будан мегежіндерден басталатын селекциялық-будандық орталық құру" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
1
Шошқа басын ұстауға арналған жабдықталған ғимараттары, ветеринариялық-санитариялық блогы, сою цехы, таразысы, тоңазытқыш жабдығы, автоматты азықтандыру, сумен жабдықтау, көң шығару, желдету және жылыту жүйелері, генетикалық зертханасы, объектіге қызмет көрсетуге арналған қажетті техника және жабдығы бар селекциялық-гибридтік орталық. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады.
мегежінге арналған орын

Паспорт проекта № 15 "Создание и расширение объектов для производства мяса птицы мощностью от 5 тысяч тонн в год"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
1
Птицефабрика с технологическим оборудованием, зданиями и сооружениями: напольное/клеточное оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, поения, микроклимата, водоснабжения, вентиляции и отопления, освещения, убойный цех, ветеринарный блок, инкубатор, кормоцех, холодильное оборудование, система переработки отходов, наличие необходимой техники и оборудования для обслуживания объекта. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации: при строительстве при расширении
1 тонна мяса птицы в год
при строительстве
520 000
при расширении
260 000
Примечание: При этапной реализации субсидируются проекты на создание и расширение объектов для производства мяса птицы с первоначальным этапом мощности от 2 тысяч тонн в год. В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату). В случае, если у предприятия имеется комбикормовый завод, и/или мобильный комбикормовый завод, то нет необходимости в строительстве кормоцеха.
Паспорт проекта № 16 "Создание селекционно-гибридного центра с мощностью получения и выращивания от 1200 гибридных свиноматок"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Селекционно-гибридный центр с оборудованными зданиями для содержания свинопоголовья, ветеринарно-санитарным блоком, убойным цехом, весовая, холодильное оборудование, автоматизированной системой кормления, водоснабжения, вентиляции, отопления и навозоудаления, генетической лабораторией, наличие необходимой техники и оборудования для обслуживания объекта. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации.
место свиноматки

2 500 000
Ескертпе: Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.
№ 17 "Қуаты 1000 бас мегежіннен басталатын шошқа өсіруге арналған объектілерді құру және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңгее
1
Шошқа басын күтіп-бағуға арналған жабдықталған ғимараттары, ветеринариялық пункті, автоматты азықтандыру, сумен жабдықтау, көң шығару, желдету және жылыту жүйелері, сою цехы және қалдықтарды өңдеу жүйесі, таразысы, тоңазытқыш жабдықтары, объектіге қызмет көрсетуге арналған қажетті техника және жабдығы бар шошқа өсіру кешені. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады: салу/жаңғырту кезінде; кеңейту кезінде
мегежінге арналған орын
1 700 000
850 000
Ескертпе: Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, сатып алынған жабдық сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.
№ 18 "Құрамажем зауытын салу" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат немесе техника/машин/жабдықтар бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
1
Құрамажем зауытының (цехының) ғимаратын, астық сақтау сыйымдылықтарын (сүрлемдік корпустар), өндірістік блокты, авто және/немесе теміржол көлігіне тиелімдері бар шикізат және дайын өнімдерге арналған қоймаларды, құрамажем зауытына, қоймаларға және сүрлемдерге арналған технологиялық жабдықты, қоймалар мен сүрлемдерді, қажетті техника мен көлікті қамтитын қуаты сағатына 3 тоннадан басталатын құрамажем/түйіршіктелген азық өндіретін құрамажем зауыты (цехы). Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады:
сағатына
1 тонна
салу кезінде

2 500 000
Паспорт проекта № 17 "Создание и расширение объектов для выращивания свиней мощностью от 1000 свиноматок"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Свиноводческий комплекс с оборудованными зданиями для содержания свинопоголовья, ветеринарным пунктом, системой автоматизированного кормления, водоснабжения, навозоудаления, вентиляции и отопления, убойным цехом и системой переработки отходов, весовая, холодильное оборудование, с необходимой техникой и оборудованием для обслуживания объекта. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации: при строительстве/расширении при модернизации
место для свиноматки
1 700 000
850 000
Примечание: В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 18 "Создание комбикормового завода"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности или машин/ оборудования, тенге
1
Комбикормовый завод (цех) мощностью от 3 тонн комбикормов/гранулированных кормов в час, включая здание комбикормового завода (цеха), емкости для хранения зерна (силосные корпуса), производственный блок, склады для сырья и готовой продукции с отгрузкой на авто и/или ж/д транспорт, технологическое оборудование для комбикормового завода, складов и силосов, необходимая техника и транспорт. Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации: при строительстве; при расширении
1 тонна в час

270 000 000
кеңейту кезінде
135 000 000
2
Сору жапқышын, балғалы пневмо ұсақтағышты, дәнтүйгішті, роторлы компрессорды, салмақтық араластырғышты, аспирацияны, сорғыш штуцерді, түсіргіш иірмекті, бұрылмалы иірмекті, құрамалы шлюзді, тиеу құйғышын, тиегіш иірмекті, ауа көмегімен түсіру желісін, азықтық майға арналған мөлшерлегіш сыйымдылықты қамтитын қуаты сағатына 15 тоннадан басталатын мобильді құрамажем зауыты.
1 бірлік

270 000 000
135 000 000
2
Мобильный комбикормовый завод мощностью от 15 тонн в час, включающий всасывающую заслонку, молотковую пневмодробилку, зерноплющилку, роторный компрессор, смеситель весовой, аспирацию, всасывающий штуцер, выгрузной шнек, поворотный шнек, комбинированный шлюз, загрузочную воронку, загрузочный шнек, линию для разгрузки при помощи воздуха, дозировочную емкость для кормового масла.
1 единица

№ 19 "Тәулігіне 50 тонна құс саңғырығын өңдеуге арналған техника мен жабдықтар сатып алу" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жобаның қуатын өлшеу бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
Саңғырықты компостирлеу:
қопсытқыш
1 бірлік
108 200 000
фронтальді тиегіш
5 600 000
Саңғырықты кептіру:
Тыңайтқыштарды кептіруге арналған жабдық
тәулігіне
1 тонна саңғырық өңдеу

Паспорт проекта № 19 "Приобретение техники и оборудования для переработки птичьего помета, мощностью 50 тонн/сутки"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Компостирование помета:
Ворошитель
1 единица
108 200 000
фронтальный погрузчик
5 600 000
Сушка помета:
Оборудование для сушки удобрений
1 тонна переработки помета/сутки

466 700
Биогаз қондырғысы:
Биогаз қондырғысы
тәулігіне
1 тонна саңғырық өңдеу
11 600 000
Қайта өңдеудің барлық тәсілдеріне арналған техника мен жабдықтар:
Шашқыш
1 бірлік
25 000 000
Тыңайтқыштарды буып-түю және орау жабдықтары
тәулігіне
1 тонна
666 670
№ 20 "Жұмыртқалы және етті бағыттағы құс шаруашылығында асыл тұқымдық репродуктор құру және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі - 40%
Р/с №
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуаттылықтың бір бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін барынша рұқсат етілетін құн, теңге
Құрылыс-монтаждау жұмыстары:
1.1
Ата-тектік/ата-енелік табынның құс қорасы
1 шаршы метр

466 700
Биогазовая установка:
Биогазовая установка
1 тонна переработки помета/сутки
11 600 000
Техника и оборудование для всех способов переработки:
Разбрасыватель
1 единица
25 000 000
Оборудование фасовки и упаковки удобрений
1 тонна/сутки
666 670
Паспорт проекта № 20 "Создание и расширение племенного репродуктора в птицеводстве яичного и мясного направления"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 40 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Строительно-монтажные работы:
1.1
Птичник прародительского/ родительского стада
1 квадратный метр

5 600 000
6.7
Жылжымалы дезинфекциялық қондырғы
12 000 000
7
Дизельді электр станциясы/дизельді генераторлы қондырғы
1 бірлік
22 000 000
Ескертпе: Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады.
№ 21 "Астық сақтау орындарын салу және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтардың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
Астықты қабылдау, өңдеу, тазалау, өңдеу, кептіру, сақтау, ішкі орнын ауыстыру және тиеу операцияларын қамтамасыз ететін жабдығы бар, майлы дақылдарға арналған, сақтау орны 5000 тоннадан басталатын астық қоймасын кеңейту.
1 тонна

5 600 000
6.7
Передвижная дезинфекционная установка
12 000 000
7
Дизельная электростанция/дизельная генераторная установка
1 единица
22 000 000
Примечание: Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации.
Паспорт проекта № 21 "Строительство и расширение зернохранилищ"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Расширение зернохранилища для масличных культур с оборудованием, обеспечивающим следующие операции с зерном: приемка, подработка, очистка, обработка, сушка, хранение, внутреннее перемещение и отгрузка, от 5000 тонн хранения.
1 тонна

20 137
Астықты қабылдау, өңдеу, тазалау, өңдеу, кептіру, сақтау, ішкі орнын ауыстыру және тиеу операцияларын қамтамасыз ететін жабдығы бар, бірақ 10 000 тоннадан аспайтын астық қоймасын салу
1 тонна
33 800
Ескертпе: Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады. Егер жоба жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдықты сатып алу-сату (лизинг) шарттары, жабдықты жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (жүк-кедендік декларация, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялауға жол беріледі.

20 137
Строительство зернохранилища с оборудованием, обеспечивающим следующие операции с зерном: приемка, подработка, очистка, обработка, хранение, внутреннее перемещение и отгрузка, но не более 10 000 тонн.
1 тонна
33 800
Примечание: Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. В случае, если проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, допускается субсидирование приобретенного оборудования в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).

№ 22 "1 000 тоннадан басталатын картоп-көкөніс сақтау орындарын салу, кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі:
- тоңазытқыш жабдықпен - 50%;
- желдету жабдығымен - 40%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат немесе машина/жабдықтар бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
Картоп-көкөніс сақтау қоймасында мыналар болуы тиіс: тоңазыту жабдығы (қажет болған жағдайда), желдету жабдығы, қойма техникасы. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады:
1 тонна
құрылыс
85 225
кеңейту
42 613
Рефрижератор (жеміс-көкөніс өнімдерін тасымалдауға арналған тоңазытқыш жабдығы бар автомашина)
жүк көтергіштігі 20 тоннадан бастап:
ершікті тартқыш**
1 бірлік
52 841 071
Автокар
(ашалы тиегіш)**
1 бірлік
5 091 426
пластикалық контейнерлер***
1 бірлік
50 000
* Аралас климаттық-бақылау үшін ( тоңазытқыш жабдықпен және желдету жабдығымен) инвестициялық салымдарды өтеу үлесі 40% құрайды.
** 1500 тонна сақтауға арналған 3 бірлік норма бойынша субсидияланады.

Паспорт проекта № 22 "Строительство, расширение картофеле-овощехранилищ от 1 000 тонн"
Доля возмещения инвестиционных вложений:
- с холодильным оборудованием – 50 %;
- с вентиляционным оборудованием – 40 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности или машин/ оборудования, тенге
Картофеле-овощехранилище должно включать: холодильное оборудование (в случае необходимости), вентиляционное оборудование, складскую технику.
1 тонна
строительство
85 225
расширение
42 613
Рефрижератор (автомашина с холодильным оборудованием для перевозки плодоовощной продукции) грузоподъемностью от 20 тонн:
седельный тягач*
1 единица
52 841 071
Автокара (вилочный погрузчик) *
1 единица
5 091 426
Пластиковые контейнеры**
1 единица
50 000
*Доля возмещения инвестиционных вложений при комбинированном климат-контроле (с холодильным и вентиляционными оборудованиями) составляет 40 %.
**субсидируется по норме 3 единицы на 1500 тонн хранения

*** Бір контейнердің сыйымдылығы 200 килограмм және одан жоғары. 1 тонна сақтауға арналған 3 бірлік пластик контейнерден асырмай субсидияланады.
Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады. Егер жоба жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдықты сатып алу-сату (лизинг) шарттары, жабдықты жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларация, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялауға жол беріледі.
№ 23 "1 000 тоннадан басталатын жеміс сақтау орындарын салу және кеңейту*" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 40%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат немесе машина/жабдықтар бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
Реттелетін газды ортасы жоқ жеміс қоймасында мыналар болуы тиіс: желдету жабдығы, тоңазыту жабдығы, қойма техникасы.
1 тонна
құрылыс

***Вместимость одного контейнера 200 килограмм и более. Субсидируется не более 3 единиц пластиковых контейнеров на 1 тонну хранения.
Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. В случае, если проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, допускается субсидирование приобретенного оборудования в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 23 "Строительство и расширение фруктохранилищ от 1000 тонн *"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 40%
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности или машин/ оборудования, тенге
Фруктохранилище без регулируемой газовой среды должно включать: вентиляционное оборудование, холодильное оборудование, складскую технику.
Строительство

** Субсидиялау кезінде субсидиялау күніндегі теңгерімдегі көлік құралдарының саны және жеміс сақтау қуаты есепке алынады. 1000 тонна сақтауға арналған 8 тоңазытқыштан асырмай субсидияланады.
*** бір контейнердің сыйымдылығы 300 килограмм және одан жоғары. 1 тонна сақтауға арналған 3 бірлік пластик контейнерден асырмай субсидияланады.
**** гофрокартон өндіру желісі (гофроагрегат), гофротаралар өндіру желісі (флексопринтинг, слоттер, ротациялық ойып кесу), ротациялық ойып кесуге арналған штанцевтік қалыптар, бу генераторы, компрессорлар, қойма техникасы (орамды ұстайтын тиегішті қоса алғанда), дайын өнімді байлау жөніндегі жабдық, өндіріс қалдықтарын сығымдау жөніндегі жабдық. Жеміс сақтау қоймалары 10 000 тонна сақтаудан субсидияланады * * * * * сұрыптау-орау жабдығы 800 тонна сақтауға 1 тонна/сағат есебінен субсидияланады. Жабдықтар, контейнерлер және көлік бойынша жеміс сақтау қоймасының ағымдағы көлемін кеңейтуден тыс, бірақ 1 тонна сақтауға арналған ең жоғары нормативтерден асырмай сатып алуға және субсидиялауға болады. Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлемей жабдықтар мен техниканың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздейтін болса, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату (лизинг) шарттары, жеткізу және жеткізу (немесе) жабдықты монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларация, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша жабдықтың құнынан инвестициялық салымдарды өтеу үлесі мен қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін белгіленген ең жоғары жол берілетін құн шегінде субсидиялауға жатады.
№ 24 "Жемістер/көкөністер/бақша дақылдарын өңдеу жөніндегі кәсіпорынды салу және (немесе) кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңг
Шырын және (немесе) жеміс-көкөніс өнімдерінің бір және (немесе) бірнеше түрін өндіруге қажетті жабдықтары бар жаңа піскен жемістер, көкөністер, бақша дақылдарын өңдеу жөніндегі кәсіпорын. Субсидияларды есептеуге арналған шарттар:
қуаты сағатына 1 тоннадан басталатын шикізат өңдейтін кәсіпорын салу кезінде
1 тонна сағатына
188 333 300
қуаты сағатына 1 тоннадан бастап шикізат өңдейтін кәсіпорынды кеңейту кезінде
53 333 300
Ескертпе: Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады. Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.
№ 25 "Картоп өңдеу жөніндегі кәсіпорынды салу" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге

** При субсидировании в расчет принимается количество транспортных средств, находящихся на балансе на дату субсидирования и мощности фруктохранилища. Субсидируется не более 8 рефрижераторов на 1000 тонн хранения.
*** вместимость одного контейнера 300 килограмм и более. Субсидируется не более 3 единиц пластиковых контейнеров на 1 тонну хранения.
**** линию производства гофрокартона (гофроагрегат), линию производства гофротары (флексопечать, слоттер, ротационная высечка), штанцевальные формы для ротационной высечки, парогенератор, компрессоры, складскую технику (включая погрузчик с рулонным захватом), оборудование по обвязке готовой продукции, оборудование по прессовке отходов производства. Субсидируются фруктохранилища от 10 000 тонн хранения
***** сортировочно-упаковочное оборудование субсидируется из расчета 1 тонн/час на 800 тонн хранения. По оборудованию, контейнерам и транспорту возможно приобретение и субсидирование вне расширения текущего объема фруктохранилища, но не более максимальных нормативов на 1 тонну хранения. В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования и техники без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования, по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату)
Паспорт проекта № 24 "Создание и расширение предприятия по переработке плодов/овощей/бахчевых культур"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Предприятие по переработке свежих плодов, овощей и бахчевых культур с необходимым оборудованием для производства одного и более видов соковой и (или) плодоовощной продукции. Условия для расчета субсидий:
при строительстве предприятия мощностью переработки от 1 тонны в час по сырью
1 тонна/ час
188 333 300
при расширении действующего предприятия мощностью переработки от 1 тонны в час по сырью
53 333 300
Примечание: Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 25 "Строительство предприятия по переработке картофеля"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге

Картоптың өңделген өнімдерінің (картоп чипсілері, фри картобы, жартылай фабрикаттар және басқалары) бір және (немесе) бірнеше түрін өндіруге өндірістік кешені және қажетті жабдықтары бар қуаттылығы жылына 50 000 тоннадан бастап шикізат өңдейтін кәсіпорын салу
бір кәсіпорынға
13 908 680 324
Ескертпе: Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады.
№ 26 "Май-тоңмай өнімдерін өндіру жөніндегі кәсіпорынды салу және (немесе) кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуаттылықтың бір бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін барынша рұқсат етілетін құн, теңге
Майлы дақылдарды өңдеуге және (немесе) май-тоңмай өнімдерін өндіруге қажетті жабдықтары бар кәсіпорын. Субсидия есептеу талаптары:
қуаты тәулігіне 500 тоннадан басталатын майлы дақылдарды өңдейтін кәсіпорын құрылысы кезінде
тәулігіне 1 тонна

Строительство предприятия мощностью от 50 000 тонн в год по сырью с производственным комплексом и необходимым оборудованием для производства одного и (или) более видов продуктов переработки картофеля (картофельные чипсы, картофель фри, полуфабрикаты и другое).
на одно предприятие
13 908 680 324
Примечание: Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации.
Паспорт проекта № 26 "Создание и расширение предприятия по производству масложировой продукции"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Предприятие с необходимым оборудованием для переработки масличных культур и (или) производства масложировой продукции.
Условия для расчета субсидий:
при строительстве предприятия мощностью переработки масличных культур от 500 тонн в сутки
1 тонна/сутки

8 313 471
*ауыл шаруашылығы кооперативтері қуаты тәулігіне 100 тоннадан басталатын майлы дақылдарды өңдейтін кәсіпорынды салған кезінде
9 987 336
қуаты тәулігіне 100 тоннадан басталатын майлы дақылдарды өңдейтін қолданыстағы кәсіпорынды кеңейту кезінде
3 902 360
өсімдік майын қоспағанда, тағамдық май-тоңмай өнімдерін өндіруге арналған, қуаты тәулігіне 100 тонна шикізат өңдейтін қолданыстағы кәсіпорынды кеңейту кезінде

8 313 471
*при строительстве сельскохозяйственным кооперативом предприятия мощностью переработки масличных культур от 100 тонн в сутки
9 987 336
при расширении действующего предприятия мощностью переработки масличных культур от 100 тонн в сутки
3 902 360
при расширении действующего предприятия мощностью от 100 тонн в сутки по сырью для производства пищевых масложировых продуктов, за исключением масла растительного

18 764 052
Қуаты тәулігіне 3 тоннадан басталатын тағамдық емес май-тоңмай өнімдерін (түйіршіктер) өндіруге арналған өсімдіктерден және жануарлардан алынатын майларды өңдеуге қажетті жабдықтары бар кәсіпорын салу
тәулігіне 1 тонна
207 100 416
Ескертпе: Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады. Егер, инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, сатып алынған жабдық сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануы тиіс.
*Осы жобаның паспорты шеңберінде бір ауыл шаруашылығы кооперативінен тек бір өтінім ғана субсидияланады

18 764 052
Строительство предприятия с необходимым оборудованием для переработки растительных и животных жиров для производства непищевой масложировой продукции (гранул) мощностью от 3 тонн в сутки
1 тонна/сутки
207 100 416
Примечание: Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
* В рамках настоящего паспорта проекта субсидируется не более одной заявки от одного сельскохозяйственного кооператива

2026 жылғы 1 қаңтардан бастап жаңа өндіріс қуаттылықтарын құруға арналған инвестициялық жобалар бойынша инвестициялық салымдардың бір бөлігін өтеу алынып тасталады.
Бұл ретте, пайдалануға енгізілген және инвестициялық субсидияларды бірінші траншпен 2026 жылғы қаңтарға дейін алған инвестициялық жобалар бойынша осы Қағидалардың 16-тармағының 2) тармақшасына сәйкес инвестициялық субсидияларды 2026 жылғы 1 қаңтардан кейін екінші траншпен алуға жол беріледі.
№ 27 "Дәнді дақылдардың өңделген өнімдерін өндіру жөніндегі кәсіпорынды құру және кеңейту" жобасының паспорты"
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуаты бірлігіне субсидияларды есептеуге арналған ең жоғары жол берілетін құн, теңге
1
Жарма өнімінің және (немесе) құрғақ таңғы астың бір және бірнеше түрлерін өндіруге қажетті жабдықтары бар астық өңдеу жөніндегі кәсіпорын. Субсидия есептеу талаптары:
өңдеу қуаты сағатына 2 тоннадан басталатын шикізат өңдейтін жарма өнімдерін өндіруге арналған кәсіпорын салу кезінде
сағатына 1 тонна

С 1 января 2026 года исключается возмещение части инвестиционных вложений по инвестиционным проектам на создание новых производственных мощностей.
При этом, по инвестиционным проектам, введенным в эксплуатацию и получившим инвестиционные субсидии по первому траншу до января 2026 года, допускается получение инвестиционных субсидий по второму траншу после 1 января 2026 года согласно подпункту 2 пункта 16 настоящих Правил.
Паспорт проекта № 27 "Создание и расширение предприятия по производству продуктов переработки зерновых культур"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
1
Предприятие по переработке зерна с необходимым оборудованием для производства одного и более видов крупяной продукции и (или) сухих завтраков. Условия для расчета субсидий:
при строительстве предприятия мощностью переработки от 2 тонн в час по сырью для производства крупяной продукции
1 тонна/ час

838 241 450
өңдеу қуаты сағатына 2 тоннадан басталатын шикізат өңдейтін жарма өнімдерін өндіруге арналған жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды кеңейту кезінде
102 818 435
қуаты сағатына 0,2 тоннадан басталатын құрғақ таңғы ас өндіру жөніндегі кәсіпорын салу кезінде
сағатына 1 тонна
1 500 000 000
қуаты сағатына 0,2 тоннадан басталатын құрғақ таңғы ас өндіру жөніндегі жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды кеңейту кезінде
1 200 000 000
2
Бір және (немесе) бірнеше өнім түрлерін өндіруге қажетті жабдығы бар макарон өнімдерін өндіруге арналған астықты/ ұн өңдеу жөніндегі кәсіпорын. Субсидия есептеу талаптары:
өңдеу қуаты сағатына 1 тоннадан басталатын шикізат өңдеу кәсіпорнын салу кезінде
сағатына 1 тонна

838 241 450
при расширении действующего предприятия мощностью переработки от 2 тонн в час по сырью для производства крупяной продукции
102 818 435
при строительстве предприятия мощностью от 0,2 тонны в час по производству сухих завтраков
1 тонна/ час
1 500 000 000
при расширении действующего предприятия мощностью от 0,2 тонны в час по производству сухих завтраков
1 200 000 000
2
Предприятие по переработке зерна/муки для производства макаронных изделий с необходимым оборудованием для производства одного и более видов продукции. Условия для расчета субсидий:
при строительстве предприятия мощностью переработки от 1 тонны в час по сырью
1 тонна/ час

600 000 000
өңдеу қуаты сағатына 1 тоннадан басталатын шикізат өңдейтін жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды кеңейту кезінде
512 244 000
қуаты сағатына 0,2 тоннадан басталатын глютенсіз макарон өндіретін кәсіпорынды салу кезінде
сағатына
1 тонна
1 212 146 835
Ескертпе: Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады. Егер, инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануы тиіс.

600 000 000
при расширении действующего предприятия мощностью переработки от 1 тонны в час по сырью
512 244 000
при строительстве предприятия по производству макарон без глютена мощностью от 0,2 тонны в час
1 тонна/час
1 212 146 835
Примечание: Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).

№ 27.1 "Өсімдік шаруашылығы өнімдерін тереңдете өңдеу жөніндегі кәсіпорынды құру және кеңейту" жобасының паспорты
Р/с №
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуаттылық
тарының өлшем
бірлігі
Қуаты бірлігіне субсидияларды есептеуге арналған ең жоғары жол берілетін құн, теңге
Технологиялық күрделілігі жоғары өнім өндіру үшін инвестициялық салымдарды өтеу үлесі* – 50% (бұл ретте толық технологиялық циклде жоғары технологиялық күрделіліктегі өнімдерге жатқызылмаған өнімді өндіру үшін инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%);
Технологиялық күрделілігі жоғары өнімдерге жатқызылмаған өнімді өндіру үшін инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
1
Тереңдете өңдеу өнімдерінің бір және (немесе) бірнеше түрін өндіруге қажетті жабдығы бар кәсіпорындар.
Субсидия есептеу талаптары:
қуаттылығы тәулігіне 170 тонна шикізаттан басталатын дәнді дақылдарды тереңдете өңдеу жөніндегі (тауарлық ұн өндіру үшін астық өңдеуді қоспағанда) жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды салу/кеңейту кезінде
тәулігіне 1 тонна
9 000 000
негізгі дайын өнім бойынша қуаттылығы тәулігіне 7 тоннадан басталатын майлы дақылдарды тереңдете өңдеу жөніндегі жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды салу/кеңейту кезінде
тәулігіне 1 тонна
563 386 533
Ескертпе: Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады. Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік жүк декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.
*Субсидиялау келесі технологиялық күрделілігі жоғары өнімдерді өндіру кезінде жүзеге асырылады:
Модификацияланған крахмалдар
Глюкоза және глюкоза шәрбаты
Фруктоза және фруктоза шәрбаты
Мальтоза және мальтоза шәрбаты
Мальтодекстрин*
Ақуызды (протеинды) концентраттар
Соя изоляты
Лимон қышқылы
Лецитин және өсімдік фосфолипидтері
Оттекті функционалдық топты қамтитын амин қосылыстары, лизин және глютамин қышқылынан басқа
Лизин, глутамин қышқылы және тұздары.
Технологиялық күрделілігі жоғары өнімдердің тізбесі Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы №273 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28242 болып тіркелген) бекітілген Басым тауарлар тізбесіне енгізу үшін тауарды қайта бөлу деңгейін бағалау әдістемесіне сәйкес жасалған.
№ 28 "Қант өндіру жөніндегі кәсіпорынды құру және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 40%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге

Паспорт проекта № 27.1 "Создание и расширение предприятия по глубокой переработке растениеводческой продукции"
№ п/п
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Доля возмещения инвестиционных вложений для производства продукции высокой технологичной сложности* – 50 % (при этом доля возмещения инвестиционных вложений для производства продукции, не отнесенной к продуктам высокой технологичной сложности в полном технологическом цикле – 25 %);
Доля возмещения инвестиционных вложений для производства продукции, не отнесенной к продуктам высокой технологичной сложности – 25 %.
1
Предприятие с необходимым оборудованием для производства одного и (или) более видов продуктов глубокой переработки.
Условия для расчета субсидий:
при строительстве/расширении действующего предприятия по глубокой переработке зерновых культур (за исключением переработки зерна для производства товарной муки), мощностью от 170 тонн сырья в сутки
1 тонна/сутки
9 000 000
при строительстве/расширении действующего предприятия по глубокой переработке масличных культур, мощностью от 7 тонн/сутки по основной готовой продукции
1 тонна/сутки
563 386 533
Примечание: Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
*Субсидирование осуществляется при производстве следующей продукции высокой технологической сложности:
Крахмалы модифицированные;
Глюкоза и сироп из глюкозы;
Фруктоза и сироп из фруктозы;
Мальтоза и мальтозный сироп;
Мальтодекстрин;
Концентраты белковые (протеиновые);
Соевый изолят;
Кислота лимонная;
Лецитин и фосфолипиды растительные;
Аминосоединения, включающие кислородсодержащую функциональную группу, кроме лизина и глутаминовой кислоты;
Лизин, кислота глутаминовая и их соли.
Перечень продукции высокой технологичной сложности составлен в соответствии с Методикой оценки уровня передела товара для включения в перечень приоритетных товаров, утвержденной приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 273 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28242).
Паспорт проекта № 28 "Создание и расширение предприятия по производству сахара"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 40 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге

3. Сығынды өңдеу желісі (престеу)
1 тонна тәулігіне
106 783
Сығынды өңдеу желісі (түйіршіктеу)
1 тонна тәулігіне
2 082 753
Ескертпе: Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады. Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, техника мен жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған техника мен жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануы тиіс.
№ 29 "Қуаты жылына 2 000 тонна өнімнен басталатын нан-тоқаш және/немесе кондитерлік өнімдер өндіру жөніндегі кәсіпорынды кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Өлшем бірлігі жобаның қуаты
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
Нан-тоқаш және/немесе кондитерлік өнімдерді өндіруге арналған желі
Жылына 1 тонна
дайын өнім

3. Линия по переработке жома (прессование)
1 тонна/ сутки
106 783
Линия по переработке жома (грануляция)
1 тонна/ сутки
2 082 753
Примечание: Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования и техники без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование и техника в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости техники и оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 29 "Расширение предприятия по производству хлебобулочных и/или кондитерских изделий мощностью от 2 000 тонн продукции в год"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Линия для производства хлебобулочных и/или кондитерских изделий
1 тонна готовой продукции/год

2 040 000
Ескертпе: Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады. Егер инвестициялық жоба жобалау-сметалық құжаттама әзірлемей, жабдықтың жекелеген түрлерін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда сатып алынған жабдық сатып алу-сату шарттары (лизинг), жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша қуат бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін белгіленген жол берілетін ең жоғары құн және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидиялануға тиіс.
№ 30 "Өндірістік қуатын жылына 50 миллион жұмыртқадан бастап ұлғайта отырып жұмыртқалы құс фабрикаларын кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Техниканың, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Өлшем бірлігі жобаның қуаты
Қуат, техника, жабдық бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн теңге
Мекиен-тауықтар қорасы
бір құс қорасының 1 шаршы метріне

2 040 000
Примечание: Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж отдельных видов оборудования и техники без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (грузовая-таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 30 "Расширение яичных птицефабрик с увеличением производственной мощности от 50 миллионов яиц в год"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика техники, оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, техники, оборудования тенге
Птичник кур-несушек
на 1 квадратный метр одного птичника

57 160
Балапандар қорасы
62 560
Жұмыртқа қоймасы
1 шаршы метрге
80 400
Инфрақұрылым және жобалау-сметалық құжаттама
302 343 584
Жабдық:
Технологиялық жабдық - құс басын толықтырушы балапан төлін ұстауға арналған тор жабдық
құс орны
1 790
Технологиялық жабдық - өнеркәсіптік мекиенді ұстауға арналған тор жабдық
құс орны
2340
Жұмыртқа сұрыптауыш машина 90 000 жұмыртқа/сағат
1 бірлік
352 296 000
Жұмыртқа сұрыптауыш машина 45 000 жұмыртқа/сағат
187 886 250
Құсты сою жабдығы 1 500 бас/сағат
53 020 468
Сойылған құстың саңғырықтарын өңдеу жабдығы
29 568 000
Тоңазытқыш жабдығы
23 988 000
Техника:
Жем тасушы
1 бірлік
21 518 000
Жұмыртқа тасушы - рефрежератор
14 000 000
Трактор
6 855 000
Ашалы тиегіш
11 250 000
Фронтальді тиегіш
8 000 000
Жүк тасығыш
17 273 000
№ 31 "Топырақты талдау жөніндегі агрохимиялық зертханалар үшін жабдық сатып алу" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 25%
Р/с №
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
1
Қажетті жабдықтар: автосамплері бар бөлшектелген ағынды автоматты талдағышпен, жаппай сынама дайындауға арналған жабдықпен, спектрофотометрмен, органикалық көміртекті (гумусты) жаппай талдауға арналған жабдықпен, компрессоры бар жалынды фотометрмен және газға арналған манометрмен, топырақ сынамаларын ұнтақтауға арналған диірменмен, зертханалық аквадистиллятормен, аналитикалық таразылармен, термостатпен, кептіру шкафымен, сору жабдығымен жарақталған топырақты агрохимиялық талдау зертханасы
226 625 446
2
Автосамплері бар индуктивті-байланысқан плазмасы бар атомдық-эмиссиялық спектрометр
37 000 000
3
Автоматты түрде топырақ сынамасын алушы
9 719 000
4
Автоматты түрде зертханалық ыдыс жуғыш машина

57 160
Птичник молодняка
62 560
Склад яиц
на 1 квадратный метр
80 400
Инфраструктура и проектно-сметная документация
302 343 584
Оборудование:
Технологическое оборудование - клеточное оборудование для содержания ремонтного молодняка
одно птице место
1 790
Технологическое оборудование - клеточное оборудование для содержания промышленной несушки
одно птице место
2340
Яйцесортировальная машина 90 000 яиц/час
1 единица
352 296 000
Яйцесортировальная машина 45 000 яиц/час
187 886 250
Оборудование по убою птицы до 1 500 гол /час
53 020 468
Оборудование по переработке отходов убойного
29 568 000
Холодильное оборудование
23 988 000
Техника:
Кормовоз
1 единица
21 518 000
Яйцевоз-рефрежератор
14 000 000
Трактор
6 855 000
Вилочный погрузчик
11 250 000
Фронтальный погрузчик
8 000 000
Грузовик
17 273 000
Паспорт проекта № 31 "Приобретение оборудования для агрохимических лабораторий по анализу почв"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
№ п/п
Наименование и техническая характеристика техники и оборудования
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий, тенге
1
Лаборатория по агрохимическому анализу почв, оснащенная необходимым оборудованием: автоматическим анализатором сегментированного потока c автосамплером, оборудованием для массовой пробоподготовки, спектрофотометром, оборудованием для массового анализа органического углерода (гумуса), пламенным фотометром с компрессором и манометром под газ, мельницей для размола почвенных проб, лабораторным аквадистиллятором, аналитическими весами, термостатом, сушильным шкафом, вытяжным оборудованием
226 625 446
2
Атомно-эмиссионный спектрометр с индуктивно-связанной плазмой с автосамплером
37 000 000
3
Автоматический пробоотборник почвы
9 719 000
4
Автоматическая лабораторная посудомоечная машина

7 011 750
№ 32 "Тауық жұмыртқасын өңдеу зауытын құру және кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 40%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жоба қуатының өлшем бірлігі
Қуаттылықтың бір бірлігіне арналған субсидияларды есептеу үшін барынша рұқсат етілетін құн, теңге
Объектіге қызмет көрсету үшін қажетті техникасы мен жабдықтары бар, технологиялық жабдығы, ғимараттары мен құрылысжайлары, инфрақұрылымы және тіршілік ету жүйелерінің жабдықтары бар жұмыртқа өңдейтін кәсіпорын. Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады:
жұмыртқа тәулігіне
құрылыс кезінде

7 011 750
Паспорт проекта № 32 "Строительство, расширение завода по переработке куриного яйца"
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу мощности, тенге
Доля возмещения инвестиционных вложений – 40 %
Предприятие по переработке яйца с технологическим оборудованием, зданиями и сооружениями, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, с наличием необходимой техникой и оборудования для обслуживания объекта.
Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации:
яйцо в сутки
при строительстве