Сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі ауқымды карталарын және сейсмикалық қауіп-қатер карталарын әзірлеу және қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 380 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36749 болып тіркелді
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-3-бабының 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі ауқымды карталарын және сейсмикалық қауіп-қатер карталарын әзірлеу және қолдану тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайлардың алдын алу комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы № 380
бұйрығымен бекітілген
Сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі ауқымды карталарын және сейсмикалық қауіп-қатер карталарын әзірлеу және қолдану қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі ауқымды карталары мен сейсмикалық қауіп-қатер карталарын әзірлеу мен қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Азаматтық қорғау туралы" Заңына сәйкес әзірленді және жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу карталарын, түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу карталарын, сейсмикалық микро аймақтарға бөлу карталарын, сейсмикалық қауіп-қатер карталарын тиісті аумақта жобалау, жоспарлау және қауіп-қатерлерді басқару міндеттеріне сәйкес ауқымда әзірлеу және қолдану тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мына негізгі ұғымдар қолданылады:
1) еврокод 8 (Eurocode 8 немесе EN 1998) — еуропалық сейсмикалық тұрақты құрылымдарды жобалау стандарты, жобалау, есептеу және құрылыс жүргізу бойынша жалпы қағидаттар мен тәсілдерді сейсмикалық әсерлерді ескере отырып айқындайды;

Об утверждении Правил разработки и применения разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 380. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36749
В соответствии с пунктом 4 статьи 44-3 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и применения разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска.
2. Комитету предупреждения чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего
образования Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 380
Правил
разработки и применения разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и применения разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите" и устанавливают порядок разработки и применения карт общего сейсмического зонирования, карт детального сейсмического зонирования, карт сейсмического микрозонирования, карт сейсмического риска в масштабе, соответствующем задачам проектирования, планирования и управления рисками на конкретной территории.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) еврокод 8 (Eurocode 8 или EN 1998) - европейский стандарт проектирования сейсмостойких конструкций, устанавливающий общие принципы и подходы к проектированию, расчету и строительству, с учетом сейсмических воздействий;

2) сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) – Қазақстан Республикасының аумақтарын сейсмикалық қауіптілік деңгейі бойынша жіктеу;
3) сейсмикалық қауіп-қатер – аумақтың сейсмикалық қауіптілігіне және ғимараттар мен құрылыстардың осалдығына сәйкес мүмкін жер сілкіністерінен әлеуметтік-экономикалық зиянның болуы ықтималдығы;
4) сейсмикалық қауіпсіздік – адамдардың өмірі мен денсаулығын, ғимараттар мен құрылыстарды және инфрақұрылым объектілерін жер сілкіністерінен қорғау жағдайы;
5) сейсмикалық қауіптілік – қаралатын аумақтағы сейсмикалық ықпалдарының пайда болу қатері.
3. Жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу (бұдан әрі – ЖСА) үлкен аумақтардағы сейсмикалық қауіпті бастапқы бағалауға арналған және аумақтық дамуды жоспарлау, есептік сейсмикалық әсерлердің нормативтік мәндері бойынша аймақтарға бөлу үшін қолданылады.
ЖСА карталары ел мен ірі өңірлер ауқымында шаруашылықты дамыту мақсаттары үшін қызмет етеді. ЖСА кезінде өңірлердің сейсмикалық белсенділігін анықтайтын ірі геологиялық-геофизикалық құбылыстар қарастырылады. Сейсмологиялық зерттеулер кезінде кең аумақтарда жаппай құрылыс объектілеріне зақым келтіретін жер сілкіністері қаралады. Аумақтарды карталау үдеу амплитудасының мәндерінде, макросейсмикалық қарқындылық шкаласының балдары бойынша және жобалаушылар пайдаланатын тербелістердің басқа сипаттамаларында жүзеге асырылады. Сейсмикалық микро аймақтарға бөлу деректері болмаған жағдайда, ЖСА негізінде тиісті сейсмикалық төзімділікке сәйкес үлгі объектілердің жобалау мен салу құрылыс алаңының сейсмикалығын оңайлатылған түрде анықтау кезінде жүргізілуі мүмкін. ЖСА карталары осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген сыныптауыштарға сәйкес 1:1 000 000 – 1:500 000 масштабтарда жасалады.
4. Түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу карталары (бұдан әрі - ТСА) жекелеген өңірлерге немесе әкімшілік бірліктерге бағытталған (масштабы 1:1 000 000 – 1:500 000) және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10666 болып тіркелді) Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқандау қағидаларына сәйкес (бұдан әрі - Ғимараттар мен құрылыстарды күрделі нысандарға жатқызу қағидалары) I және II жауапкершілік деңгейіндегі объектілерді жобалау кезінде сейсмикалық қауіптілікті нақтылау үшін қажет және жобалау-сметалық құжаттаманы сараптау, топырақ түрлері бойынша аймақтарға бөлу және сейсмикалық толқындардың таралу жағдайларын анықтау кезінде пайдаланылады. ТСА карталары осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген сыныптауыштарға сәйкес 1:1 000 000 – 1:500 000 масштабтарда жасалады.

2) сейсмическое зонирование (районирование) – классификация территорий Республики Казахстан по уровню сейсмической опасности;
3) сейсмический риск – вероятность социально-экономического ущерба от возможных землетрясений в соответствии с сейсмической опасностью территорий и уязвимостью зданий и сооружений;
4) сейсмическая безопасность – состояние защищенности жизни и здоровья людей, зданий, сооружений и объектов инфраструктуры от землетрясений;
5) сейсмическая опасность – угроза возникновения сейсмических воздействий на рассматриваемой территории.
3. Карты общего сейсмического зонирования (далее - ОСЗ) предназначены для первичной оценки сейсмической опасности на больших территориях и используются при планировании территориального развития, зонирования по нормативным значениям расчетных сейсмических воздействий.
Карты ОСЗ служат для целей развития хозяйства в масштабах страны и крупных регионов. При ОСЗ рассматриваются крупные геолого-геофизические явления, определяющие сейсмичность регионов. При сейсмологических исследованиях рассматриваются землетрясения, повреждающие объекты массового строительства на значительных площадях. Картирование территорий ведется в значениях амплитуд ускорений, баллах макросейсмической шкалы интенсивностей и в других характеристиках колебаний, используемых проектировщиками. При отсутствии данных сейсмического микрозонирования на основании ОСЗ может производится упрощенное определение сейсмичности площадок строительства при проектировании и строительстве типовых объектов соответствующей сейсмостойкости. Карты ОСЗ составляются в масштабах 1:1 000 000 – 1:500 000 согласно классификаторам, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам "".
4. Карты детального сейсмического зонирования (далее - ДСЗ) ориентированы на отдельные регионы или административные единицы и необходимы для уточнения сейсмической опасности при проектировании объектов I и II уровня ответственности согласно Правилам определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10666) (далее – Правила отнесения зданий и сооружений к сложным объектам), и используются при экспертизе проектно-сметной документации, зонирования по типу грунтов и условиям распространения сейсмических волн. Карты ДСЗ составляются в масштабах 1:1 000 000 – 1:500 000 согласно классификаторам, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам.

5. Сейсмикалық микро аймақтарға бөлу карталары (бұдан әрі - СМА) елді мекендер, ірі объектілер немесе техногендік жүктемесі жоғары аймақтар шегінде (масштабы 1:50 000 және одан ірі), олар жергілікті инженерлік-геологиялық және геофизикалық жағдайларды, топырақтың сейсмикалық әсерге жауап реакциясын ескереді және Ғимараттар мен құрылыстарды күрделі нысандарға жатқызу қағидаларына сәйкес I және II жауапкершілік деңгейіндегі ғимараттар мен құрылыстарды жобалау кезінде инженерлік шешімдерді, іргетас түрлерін және сейсмикаға қарсы іс-шараларын таңдау үшін қолданылады. Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген сыныптауыштарға сәйкес 1:10 000 масштабтарда жасалады.
6. Сейсмикалық қауіп-қатер карталары (бұдан әрі - СҚҚ) ықтимал нұқсанды (адам шығыны, экономикалық және инфрақұрылымдық шығындар) көрсетеді және ЖСА/ТСА/СМА деректерінің объектілер мен халықтың осалдығы туралы ақпаратпен үйлесуі нәтижесі болып табылады және азаматтық қорғаныс жоспарларын, төтенше жағдайларды жою жоспарларын, сақтандыру есептоптарды әзірлеу кезінде, сондай-ақ қауіпсіздік паспорттарын, төтенше жағдайлар атластарын, қатерлерді геоақпараттық мониторинг жүйелерін әзірлеу кезінде төтенше жағдайлар қауіп-қатерлерін талдау және басқару кезінде қолданылады.
7. СМА және СҚҚ карталары "ҚБП" белгісімен шектелуге жататын қызметтік құжаттарға жатады, бұл ретте аталған карталарды қызметтік жұмыста пайдаланатын тұлғалар өздерінің қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған ақпараттарды қорғау, сақтау және жария етпеу жөніндегі талаптарды орындауға міндетті және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген Таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратқа мәліметтерді жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес орындайды.
2-бөлім. Сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) әртүрлі масштабты карталарының және сейсмикалық қауіп-қатер карталарының қолдану және әзірлеу тәртібі
8. Сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) карталарын және СҚҚ карталарын әзірлеу халықаралық стандарттар мен әдістемелерді еврокод 8, сондай-ақ ұлттық нормалар мен қолданыстағы құрылыс қағидаларын ескере отырып жүзеге асырылады.
Координаттар жүйесі "Мемлекеттік есептеу жүйелерін және картографиялық проекцияларды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 наурыздағы № 208 қаулысымен Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген мемлекеттік есептеу және картографиялық проекциялар жүйелеріне сәйкес айқындалады.
9. Сейсмикалық аймақтарға бөлу карталары белгілі бір уақыт аралығында белгілі бір жер сілкінісінің пайызбен көрсетілген деңгейінен асып кету ықтималдығын көрсетеді. Олар жер сілкінісі ықтималдығын ескере отырып, сейсмикалық қауіпті бағалау және құрылыс жұмыстарын жоспарлау үшін қолданылады. Карталар әдетте жер сілкінісінің қарқындылығын топырақтың шекті үдеуімен және баллмен, сондай-ақ тектоникалық жарықтардың орналасуымен көрсетеді.
Сейсмикалық аймақтарға бөлу карталарының мазмұны:

5. Карты сейсмического микрозонирования (далее - СМЗ) применяются в пределах населенных пунктов, крупных объектов или техногенно-нагруженных зон, учитывают локальные инженерно-геологические и геофизические условия, отклик грунтов на сейсмическое воздействие, при проектировании зданий и сооружений I и II уровня ответственности согласно Правилам отнесения зданий и сооружений к сложным объектам, для выбора инженерных решений, типов фундаментов, противосейсмических мероприятиях. Карты СМЗ составляются в масштабе 1:10 000 согласно классификаторам, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам.
6. Карты сейсмического риска (далее - КСР) отражают потенциальный ущерб (человеческий, экономический, инфраструктурный) и являются результатом совмещения данных ОСЗ/ДСЗ/СМЗ с информацией об уязвимости объектов и населения и применяются для анализа и управления рисками чрезвычайных ситуаций, при разработке планов гражданской обороны, планов ликвидации чрезвычайных ситуаций, страховых расчетов, а также при разработке паспортов безопасности, атласов чрезвычайных ситуаций, систем геоинформационного мониторинга угроз.
7. Карты СМЗ и КСР относятся к служебным документам, подлежащих ограничению с пометкой "ДСП", при этом лица, использующие в работе данные карты выполняют требования по защите информации, хранению и неразглашению сведений, полученных ими при исполнении служебных обязанностей в соответствии с Правилами отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429.
Глава 2. Порядок разработки разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска
8. Разработка карт сейсмического зонирования (районирования) и карт КСР осуществляется с учетом международных стандартов и методик еврокод 8, а также национальных норм и действующих строительных правил.
Система координат определяется в соответствии с государственными системами отсчета и картографических проекций, установленными на территории Республики Казахстан постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2023 года № 208 "Об установлении государственных систем отсчета и картографических проекций".
9. Карты сейсмического зонирования показывают вероятность превышения определенного уровня сотрясения грунта в течение заданного периода времени, выраженную в процентах. Они используются для оценки сейсмической опасности и планирования строительства с учетом вероятности землетрясений. Карты отображают интенсивность землетрясений в пиковых ускорениях грунта и баллах, а также расположение тектонических разломов.
Содержание карт сейсмического зонирования:

1) көрсетілген уақыт ішінде картадағы белгілі бір нүктеде топырақтың шайқалуының белгіленген деңгейінен асып кету ықтималдығы. Бұл ықтималдық процентпен көрсетіледі;
2) топырақтың шекті үдеуінде, MSK-64 (K) шкаласында немесе спектрлік үдеулерде күтілетін жер сілкінісінің болжамды қарқындылығы;
3) сейсмикалық белсенділіктің көзі болып табылатын тектоникалық жарықтардың орналасуы;
4) жер сілкінісінің аумақ ықтималдығы мен қарқындылығына байланысты әртүрлі сейсмикалық қауіпті аймақтарға бөлу;
5) жер сілкінісі кезіндегі топырақтың әрекеті туралы ақпарат;
6) сейсмикалық қауіпті бағалау кезінде ескерілетін құрылыс объектілерінің жауапкершілік дәрежесі (қатардағы, жауапты, аса жауапты).
10. Сейсмикалық қауіп-қатер карталары:
1) белгілі бір кезеңдегі ықтимал адам шығынын, материалдық шығын мен экономика және инфрақұрылым объектілерінің бұзылуын бағалауды;
2) сейсмикалық оқиғалардың әсеріне ғимараттар, құрылыстар мен халықтың осалдығын олардың конструкциялық ерекшеліктерін, тығыздығын және басқа факторларды ескере отырып бағалауды;
3) жер сілкінісі салдарынан туындайтын екінші реттік қауіптер – опырылым, сырғымалар, селдер, өрттер және басқа да құбылыстардың пайда болу ықтималдығын бағалауды;
4) жер сілкінісінің экономикаға, әлеуметтік салаға, көлік және энергетикалық инфрақұрылымға сондай-ақ халықтың өмір сүру сапасына әсерін бағалауды;
5) сейсмикалық қауіп-қатерді азайту бойынша ұсынымдар, объектілердегі сейсмикалық төзімділікті нығайту, ерте ескерту жүйелерін жақсарту, халықтың хабардарлығын арттыру және басқару органдарын сейсмикалық қатерлерге ден қоюға дайындау бойынша ұйымдастыруды қамтиды.
11. Сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастыру) әртүрлі ауқымдағы карталарын әзірлеу алты кезеңде жүргізіледі:
1) бастапқы сейсмологиялық деректерді жинау және талдау;
2) сейсмикалық көздерді (ауданды, сызықтық, гибридті) сәйкестендіру және сипаттау;
3) сейсмикалық көздердің магнитуда-жиілік сипаттамаларын (сейсмикалық режимін) анықтау;
4) барлық ықтимал магнитудадағы жер сілкіністерінен пункттегі (пункттер торындағы) топырақ сілкіністерін бағалау;
5) бұл дүмпулердің белгілі бір уақыт ішінде асып кету ықтималдығын есептеу;
6) деректерді картографиялық материалдарға біріктіру.
12. СҚҚ карталарын әзірлеу үш кезеңнен тұрады:
1) ТСА және СМА негізінде аумақтардың сейсмикалық осалдығын және ықтимал нұқсан әлеуетін бағалау;
2) конструкциялық сипаттамалар, құрылыс тығыздығы және инженерлік-геологиялық жағдайларды ескере отырып, ғимараттар, құрылыстар мен инфрақұрылымның тұрақтылығын кешенді талдау жүргізу;

1) вероятность превышения заданного уровня сотрясения почвы в определенной точке на карте в течение указанного времени. Эта вероятность выражается в процентах;
2) ожидаемая интенсивность землетрясений в пиковых ускорениях грунта, баллах по шкале MSK-64 (К) или спектральных ускорениях;
3) расположение тектонических разломов, которые являются источниками сейсмической активности;
4) деление территории на зоны различной сейсмической опасности, в зависимости от вероятности и интенсивности землетрясений;
5) информация о поведении грунтов при землетрясениях;
6) степень ответственности строительных объектов (рядовые, ответственные, особо ответственные), которая учитывается при оценке сейсмической опасности.
10. Карты сейсмического риска включают:
1) оценку возможных человеческих жертв, материальных потерь и разрушений объектов экономики и инфраструктуры за определенный период;
2) оценку уязвимости зданий, сооружений и населения к воздействию сейсмических событий, с учетом их конструктивных особенностей, плотности застройки и других факторов;
3) оценку вероятности возникновения вторичных опасностей, таких как обвалы, оползни, сели, пожары и другие последствия, вызванные землетрясением;
4) оценку воздействия землетрясений на экономику, социальную сферу, транспортную и энергетическую инфраструктуру, а также на качество жизни населения;
5) рекомендации по снижению сейсмического риска, предложения по укреплению сейсмостойкости объектов, улучшению систем раннего предупреждения, повышению осведомленности населения и подготовке органов управления к реагированию на сейсмические угрозы.
11. Разработка разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) осуществляется в шесть этапов:
1) сбор и анализ исходных сейсмологических данных;
2) идентификация и параметризация сейсмических источников (площадных, линейных, гибридных);
3) определение магнитудно-частотных характеристик (сейсмического режима) выделенных сейсмических источников;
4) оценка сотрясений грунта в пункте (сетке пунктов) от землетрясений всех возможных магнитуд;
5) расчет вероятности, что эти сотрясения грунта будут превышены за заданный период времени;
6) интеграция данных в картографические материалы.
12. Разработка карт КСР осуществляется в три этапа:
1) оценка сейсмической уязвимости территорий и потенциала возможного ущерба на основе карт ДСЗ И СМЗ;
2) проведение комплексного анализа устойчивости зданий, сооружений и инфраструктуры с учетом конструктивных характеристик, плотности застройки и инженерно-геологических условий;

3) түрлі қарқындылықтағы және пайда болу ықтималдығы бар жер сілкінісі сценарийлеріне негізделген адам шығыны мен экономикалық залалдың болжамын қалыптастыру.
13. Әртүрлі ауқымдағы сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) карталарын және СҚҚ карталарын әзірлеуді ғылыми-зерттеу ұйымдары сейсмикалық қауіптілік пен сейсмикалық қауіп-қатерді бағалау нәтижелері негізінде жүзеге асырады.
14. Әзірленген әртүрлі ауқымдағы сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) карталары және СҚҚ карталарын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдарымен міндетті түрде келісуге жатады. Жергілікті атқарушы органдар әзірлеушіге аудандастырылатын аумақтың бекітілген шекарасы туралы ақпаратты және жобаның күнтізбелік жоспарын бекіту сатысында елді мекендердің тізбесін ұсынады. Жергілікті атқарушы органдарда сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) карталарының және СҚҚ карталарын жобаларын немесе оның жекелеген бөлімдерін қарау және келісу сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) және СҚҚ карталарын жобалары келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспауы тиіс.
3-бөлім. Әртүрлі ауқымдағы сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) карталарын және сейсмикалық қауіп-қатер карталарын қолдану тәртібі
15. Бекітілген әртүрлі ауқымдағы сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) карталары және СҚҚ карталары сейсмикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ресми құжатқа айналады, оларды пайдалану үшін мемлекеттік органдарға және бейінді ғылыми-зерттеу ұйымдарына олардың ресми сұрау салулары бойынша берілуі мүмкін.
16. Бекітілген әртүрлі ауқымдағы сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) карталарының негізінде ғимараттармен құрылыстарды салуға, реконструкциялауға, нығайтуға және қалпына келтіруге арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу кезінде ескерілетін аумақтың құрылыс қағидалар жиынтығын әзірлеу және бекіту бойынша жұмыс жүргізіледі.
17. СҚҚ карталары жер сілкіністерінің салдарын жою үшін жергілікті атқарушы органдармен және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен пайдаланылады.
18. Әртүрлі ауқымдағы сейсмикалық аймақтарға бөлу (аудандастыру) карталарын және СҚҚ карталарын жаңартуды жергілікті атқарушы органдар кемінде әр 10 жыл сайын немесе жойқын жер сілкіністері туындаған жағдайда, сейсмикалық көздер туралы жаңа деректер пайда болғанда, аумақтардың осалдығы өзгергенде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның деректері негізінде жүзеге асырады.
Сейсмикалық аймақтарға
бөлудің (аудандастырудың)
әртүрлі ауқымды карталары мен
сейсмикалық қауіп-қатер
карталарын әзірлеу мен қолдану
қағидаларына
1-қосымша

3) формирование прогнозов человеческих потерь и экономических убытков на основании сценариев землетрясений с различной интенсивностью и вероятностью возникновения.
13. Разработка разномасшатбных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт КСР осуществляется научно-исследовательскими организациями на основе результатов оценки сейсмической опасности и сейсмического риска.
14. Разработанные разномасштабные карты сейсмического зонирования (районирования) и карт КСР подлежат обязательному согласованию с местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц. Местные исполнительные органы предоставляют информацию разработчику об утвержденной границе районируемой территории и перечень населенных пунктов на стадии утверждения календарного плана проекта. Рассмотрение и согласование проектов карт сейсмического зонирования (районирования) и карт КСР или отдельных его разделов в местных исполнительных органах не превышают тридцати рабочих дней со дня поступления проектов карт сейсмического зонирования (районирования) и карт КСР.
Глава 3. Порядок применения разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска
15. Утвержденные разномасштабные карты сейсмического зонирования (районирования) и карты КСР становятся официальным документом по обеспечению сейсмической безопасности, могут передаваться для использования в государственные органы и профильные научно-исследовательские организации по их официальным запросам.
16. На основе утвержденных разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) проводится работа по разработке и утверждению сводов правил к застройке территории, подлежащие учету при разработке проектной документации на строительство, реконструкцию, усиление и восстановление зданий и сооружений.
17. Карты КСР используются для ликвидации последствий землетрясений местными исполнительными органами и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.
18. Местными исполнительными органами актуализация разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт КСР осуществляется не реже одного раза в 10 лет либо в случае возникновения разрушительных землетрясений, появления новых данных о сейсмических источниках, изменений в уязвимости территорий на основе данных уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Приложение 1
к Правилам разработки и
применения разномасштабных
карт сейсмического зонирования
(районирования) и карт
сейсмического риска

1. Топырақтың ең жоғары үдеулерінде 475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда сейсмикалық қарқындылықтың 10%-дан асып кету ықтималдығы) Қазақстан аумағының жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының (ЖСА-1475) сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Seismogenerating_zones - Сейсмогенерациялық аймақтар
Полигон
Faults - Ақаулар
Сызық
Peak_accelerations - Бірліктердегі топырақтың g ең жоғары үдеуі
Полигон
Zone_boundaries - Бірліктердегі ең жоғары үдеу аймақтарының шекаралары g
Сызық
Топырақтың ең жоғары үдеулерінде 475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жыл ішінде 10% сейсмикалық қарқындылықтың асып кету ықтималдығы) Қазақстан аумағының жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының атрибутивтік деректері (ЖСА-1475)
1. Seismogenerating_zones - Сейсмогенерациялық аймақтар
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
zone_number
Аймақ нөмірі
Text
255
name_zone
Аймақ атауы
Text
255
m.max
МMAX
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. faults - Ақаулар
ID
ID
Text
255
name
Атауы
Text
255
type_fault
Ақаулық түрі
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Peak_accelerations - Бірліктердегі g топырақтың ең жоғары үдеуі
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
4. Zone_boundaries - Бірліктердегі g ең жоғары үдеу аймақтарының шекаралары
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Топырақтың ең жоғары үдеулерінде 2475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 2% сейсмикалық қарқындылықтың арту ықтималдығы) Қазақстан аумағының жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының (ЖСА-12475) сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Seismogenerating_zones - Сейсмогенерациялық аймақтар
Полигон
Faults - Ақаулар
Сызық
Peak_accelerations - Бірліктердегі g топырақтың ең жоғары үдеуі
Полигон
Zone_boundaries - Бірліктердегі g ең жоғары үдеу аймақтарының шекаралары
Сызық
Топырақтың ең жоғары үдеулерінде 2475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жыл ішінде 2% сейсмикалық қарқындылықтың арту ықтималдығы) Қазақстан аумағының жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының (ЖСА-12475) атрибутивтік деректері
1. Seismogenerating_zones - Сейсмогенерациялық аймақтар
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
zone_number
Аймақ нөмірі
Text
255
name_zone
Аймақ атауы
Text
255
m.max
МMAX
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Faults - Ақаулар
ID
ID
Text
255
name
Атауы
Text
255
type_fault
Ақаулық түрі
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Peak_accelerations - Бірліктердегі g топырақтың ең жоғары үдеуі
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
4. Zone_boundaries - Бірліктердегі g ең жоғары үдеу аймақтарының шекаралары
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. MSK-64 (К) қарқындылығының макросейсмикалық шкаласының балдарында 475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10% сейсмикалық қарқындылықтан асып кету ықтималдығы) Қазақстан аумағын жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының (ЖСА-2475) сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Seismogenerating_zones - Сейсмогенерациялық аймақтар
Полигон
Faults - Ақаулар
Сызық
Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
Полигон
Boundaries_seismic_zones - Сейсмикалық аймақтардың шекаралары
Сызық

1. Классификатор карты общего сейсмического зонирования (ОСЗ-1475) территории Казахстана для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения сейсмической интенсивности 10% за 50 лет) в пиковых ускорениях грунта
Слои
Тип геометрического представления
Seismogenerating_zones - Сейсмогенерирующие зоны
Полигон
Faults - Разломы
Линия
Peak_accelerations - Пиковые ускорения грунта в единицах g
Полигон
Zone_boundaries - Границы зон пиковых ускорений в единицах g
Линия
Атрибутивные данные карты общего сейсмического зонирования (ОСЗ-1475) территории Казахстана для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения сейсмической интенсивности 10% за 50 лет) в пиковых ускорениях грунта
1. Seismogenerating_zones - Сейсмогенерирующие зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
zone_number
Номер зоны
Text
255
name_zone
Название зоны
Text
255
m.max
МMAX
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Faults - Разломы
ID
ID
Text
255
name
Название
Text
255
type_fault
Тип разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Peak_accelerations - Пиковые ускорения грунта в единицах g
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
4. Zone_boundaries - Границы зон пиковых ускорений в единицах g
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Классификатор карты общего сейсмического зонирования (ОСЗ-12475) территории Казахстана для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения сейсмической интенсивности 2 % за 50 лет) в пиковых ускорениях грунта
Слои
Тип геометрического представления
Seismogenerating_zones - Сейсмогенерирующие зоны
Полигон
Faults - Разломы
Линия
Peak_accelerations - Пиковые ускорения грунта в единицах g
Полигон
Zone_boundaries - Границы зон пиковых ускорений в единицах g
Линия
Атрибутивные данные карты общего сейсмического зонирования (ОСЗ-12475) территории Казахстана для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения сейсмической интенсивности 2 % за 50 лет) в пиковых ускорениях грунта
1. Seismogenerating_zones - Сейсмогенерирующие зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
zone_number
Номер зоны
Text
255
name_zone
Название зоны
Text
255
m.max
МMAX
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Faults - Разломы
ID
ID
Text
255
name
Название
Text
255
type_fault
Тип разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Peak_accelerations - Пиковые ускорения грунта в единицах g
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
4. Zone_boundaries - Границы зон пиковых ускорений в единицах g
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Классификатор карты общего сейсмического зонирования (ОСЗ-2475) территории Казахстана для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения сейсмической интенсивности 10% за 50 лет) в баллах макросейсмической шкалы интенсивности MSK-64 (К)
Слои
Тип геометрического представления
Seismogenerating_zones - Сейсмогенерирующие зоны
Полигон
Faults - Разломы
Линия
Seismic_zones - Сейсмические зоны
Полигон
Boundaries_seismic_zones - Границы сейсмических зон
Линия

MSK-64 (К) қарқындылығының макросейсмикалық шкаласының балдарында 475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10% сейсмикалық қарқындылықтың асып кету ықтималдығы) Қазақстан аумағының жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының (ЖСА-2475) атрибутивтік деректері
1. Seismogenerating_zones - Сейсмогенерациялық аймақтар
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
zone_number
Аймақ нөмірі
Text
255
name_zone
Аймақ атауы
Text
255
m.max
МMAX
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Faults - Ақаулар
ID
ID
Text
255
name
Атауы
Text
255
type_fault
Ақаулық түрі
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
ID
ID
Text
255
intensity_value
Ұпайлардағы қарқындылық мәні
Text
255
note
Ескерту
Text
255
4. Boundaries_seismic_zones - Сейсмикалық аймақтардың шекаралары
ID
ID
Text
255
intensity_value
Ұпайлардағы қарқындылық мәні
Text
255
note
Ескерту
Text
255
4. MSK-64 (К) қарқындылығының макросейсмикалық шкаласының балдарында 2475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 2% сейсмикалық қарқындылықтың арту ықтималдығы) Қазақстан аумағын жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының (ЖСА-22475) сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
seismogenerating_zones - Сейсмогенерациялық аймақтар
Полигон
Faults - Ақаулар
Сызық
seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
Полигон
boundaries_seismic_zones - Сейсмикалық аймақтардың шекаралары
Сызық
MSK-64 (К) қарқындылығының макросейсмикалық шкаласының балдарында 2475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 2% сейсмикалық қарқындылықтың арту ықтималдығы)Қазақстан аумағының жалпы сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының (ЖСА-22475) атрибутивтік деректері
1. Seismogenerating_zones - Сейсмогенерациялық аймақтар
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
zone_number
Аймақ нөмірі
Text
255
name_zone
Аймақ атауы
Text
255
m.max
МMAX
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Faults - Разломы
ID
ID
Text
255
name
Атауы
Text
255
type_fault
Ақаулық түрі
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
ID
ID
Text
255
intensity_value
Ұпайлардағы қарқындылық мәні
Text
255
note
Ескерту
Text
255
4. Boundaries_seismic_zones - Сейсмикалық аймақтардың шекаралары
ID
ID
Text
255
intensity_value
Ұпайлардағы қарқындылық мәні
Text
255
note
Ескерту
Text
255
Сейсмикалық аймақтарға
бөлудің (аудандастырудың)
әртүрлі ауқымды карталары мен
сейсмикалық қауіп-қатер
карталарын әзірлеу мен қолдану
қағидаларына
2-қосымша
1. 475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10% - дан асу ықтималдығы) топырақтың ең жоғары үдеуіндегі түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Tectonic_faults - Тектоникалық ақаулар
Сызық
Isolines - ең жоғары үдеу изосызықтары
Сызық
Polygons - ең жоғары үдеу полигондары (475)
Полигон

Атрибутивные данные карты общего сейсмического зонирования (ОСЗ-2475) территории Казахстана для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения сейсмической интенсивности 10% за 50 лет) в баллах макросейсмической шкалы интенсивности MSK-64 (К)
1. Seismogenerating_zones - Сейсмогенерирующие зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
zone_number
Номер зоны
Text
255
name_zone
Название зоны
Text
255
m.max
МMAX
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Faults - Разломы
ID
ID
Text
255
name
Название
Text
255
type_fault
Тип разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Seismic_zones - Сейсмические зоны
ID
ID
Text
255
intensity_value
Значение интенсивности в баллах
Text
255
note
Примечание
Text
255
4. Boundaries_seismic_zones - Границы сейсмических зон
ID
ID
Text
255
intensity_value
Значение интенсивности в баллах
Text
255
note
Примечание
Text
255
4. Классификатор карты общего сейсмического зонирования (ОСЗ-22475) территории Казахстана для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения сейсмической интенсивности 2 % за 50 лет) в баллах макросейсмической шкалы интенсивности MSK-64 (К)
Слои
Тип геометрического представления
Seismogenerating_zones - Сейсмогенерирующие зоны
Полигон
Faults - Разломы
Линия
Seismic_zones - Сейсмические зоны
Полигон
Boundaries_seismic_zones - Границы сейсмических зон
Линия
Атрибутивные данные карты общего сейсмического зонирования (ОСЗ-22475) территории Казахстана для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения сейсмической интенсивности 2 % за 50 лет) в баллах макросейсмической шкалы интенсивности MSK-64 (К)
1. Seismogenerating_zones - Сейсмогенерирующие зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
zone_number
Номер зоны
Text
255
name_zone
Название зоны
Text
255
m.max
МMAX
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Faults - Разломы
ID
ID
Text
255
name
Название
Text
255
type_fault
Тип разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Seismic_zones - Сейсмические зоны
ID
ID
Text
255
intensity_value
Значение интенсивности в баллах
Text
255
note
Примечание
Text
255
4. Boundaries_seismic_zones - Границы сейсмических зон
ID
ID
Text
255
intensity_value
Значение интенсивности в баллах
Text
255
note
Примечание
Text
255
Приложение 2
к Правилам разработки и
применения разномасштабных
карт сейсмического зонирования
(районирования) и карт
сейсмического риска
1. Классификатор карты детального сейсмического зонирования в пиковых ускорениях грунта для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 10% за 50 лет)
Слои
Тип геометрического представления
Tectonic_faults - Тектонические разломы
Линия
Isolines - Изолинии пиковых ускорений (475)
Линия
Polygons - Полигоны пиковых ускорений (475)
Полигон

475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10% - дан асу ықтималдығы) топырақтың ең жоғары үдеуіндегі түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының атрибутивтік деректері
1. Tectonic_faults - Тектоникалық ақаулар
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
fault_number
Ақаулық нөмірі
Text
255
name_zone
Ақаулық атауы
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Isolines - ең жоғары үдеу изосызықтары (475)
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Polygons - ең жоғары үдеу полигондары (475)
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. 2475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 2%-дан асу ықтималдығы) топырақтың ең жоғары үдеуіндегі түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Tectonic_faults - Тектоникалық ақаулар
Сызық
Isolines - ең жоғары үдеу изосызықтары (2475)
Сызық
Polygons - ең жоғары үдеу полигондары (2475)
Полигон
2475 жыл қайталану кезеңі үшін топырақтың ең жоғары үдеуіндегі түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының атрибутивтік деректері (50 жылда 2% - дан асу ықтималдығы)
1. tectonic_faults - Тектоникалық ақаулар
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
fault_number
Ақаулық нөмірі
Text
255
name_zone
Ақаулық атауы
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Isolines - ең жоғары үдеу изосызықтары (2475)
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Polygons - ең жоғары үдеу полигондары (2475)
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. 475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10%-дан асу ықтималдығы) арналған MSK-64(K) макросейсмикалық шкала баллдарындағы түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Tectonic_faults - Тектоникалық ақаулар
Сызық
Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
Полигон
Boundaries_seismic_sites - Сейсмикалық аймақтардың шекаралары
Сызық
475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10%-дан асу ықтималдығы) MSK-64(K) макросейсмикалық шкаласының ұпайларындағы түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының атрибутивтік деректері
1. Tectonic_faults - Тектоникалық ақаулар
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
fault_number
Ақаулық нөмірі
Text
255
name_zone
Ақаулық атауы
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
ID
ID
Text
255
intensity_value
Ұпайлардағы қарқындылық мәні
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Boundaries_seismic_sites - Сейсмикалық аймақтардың шекаралары
ID
ID
Text
255
type_border
Шекара түрі
Text
255
note
Ескерту
Text
255
4. 2475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 2%-дан асу ықтималдығы) арналған MSK-64(K) макросейсмикалық шкаласы бойынша түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Tectonic_faults - Тектоникалық ақаулар
Сызық
Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
Полигон
Boundaries_seismic_sites - Сейсмикалық аймақтардың шекаралары
Сызық

Атрибутивные данные карты детального сейсмического зонирования в пиковых ускорениях грунта для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 10% за 50 лет)
1. Tectonic_faults - Тектонические разломы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
fault_number
Номер разлома
Text
255
name_zone
Название разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Isolines - Изолинии пиковых ускорений (475)
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Polygons - Полигоны пиковых ускорений (475)
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Классификатор карты детального сейсмического зонирования в пиковых ускорениях грунта для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения 2% за 50 лет)
Слои
Тип геометрического представления
Tectonic_faults - Тектонические разломы
Линия
Isolines - Изолинии пиковых ускорений (2475)
Линия
Polygons - Полигоны пиковых ускорений (2475)
Полигон
Атрибутивные данные карты детального сейсмического зонирования в пиковых ускорениях грунта для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения 2% за 50 лет)
1. Tectonic_faults - Тектонические разломы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
fault_number
Номер разлома
Text
255
name_zone
Название разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Isolines - Изолинии пиковых ускорений (2475)
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Polygons - Полигоны пиковых ускорений (2475)
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Классификатор карты детального сейсмического зонирования в баллах макросейсмической шкалы MSK-64(K) для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 10% за 50 лет)
Слои
Тип геометрического представления
Tectonic_faults - Тектонические разломы
Линия
Seismic_zones - Сейсмические зоны
Полигон
Boundaries_seismic_sites - Границы сейсмических участков
Линия
Атрибутивные данные карты детального сейсмического зонирования в баллах макросейсмической шкалы MSK-64(K) для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 10% за 50 лет)
1. Tectonic_faults - Тектонические разломы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
fault_number
Номер разлома
Text
255
name_zone
Название разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Seismic_zones - Сейсмические зоны
ID
ID
Text
255
intensity_value
Значение интенсивности в баллах
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Boundaries_seismic_sites - Границы сейсмических участков
ID
ID
Text
255
type_border
Тип границы
Text
255
note
Примечание
Text
255
4. Классификатор карты детального сейсмического зонирования в баллах макросейсмической шкалы MSK-64(K) для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения 2% за 50 лет)
Слои
Тип геометрического представления
Tectonic_faults - Тектонические разломы
Линия
Seismic_zones - Сейсмические зоны
Полигон
Boundaries_seismic_sites - Границы сейсмических участков
Линия

2475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 2%-дан асу ықтималдығы) MSK-64(K) макросейсмикалық шкаласының ұпайларындағы түбегейлі сейсмикалық аймақтарға бөлу картасының атрибутивтік деректері
1. Tectonic_faults - Тектоникалық ақаулар
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
fault_number
Ақаулық нөмірі
Text
255
name_zone
Ақаулық атауы
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
ID
ID
Text
255
intensity_value
Значение интенсивности в баллах
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Boundaries_seismic_sites - Сейсмикалық аймақтардың шекаралары
ID
ID
Text
255
type_border
Шекара түрі
Text
255
note
Ескерту
Text
255
Сейсмикалық аймақтарға
бөлудің (аудандастырудың)
әртүрлі ауқымды карталары мен
сейсмикалық қауіп-қатер
карталарын әзірлеу мен қолдану
қағидаларына
3-қосымша
1. Сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМА-1 designed) топырақтың есептік үдеуіндегі (g үлесінде) сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Tectonic_faults_zone – Тектоникалық ақаулар аймақтары
Полигон
Isolines - Есептелген үдеу изосызықтары
Сызық
Polygons - Есептелген үдеу полигондары
Полигон
Сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМА-1 designed) топырақтың есептік үдеуіндегі (g үлестерінде) атрибутивтік деректері
1. Tectonic_faults_zone - Тектоникалық ақаулар аймақтары
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
fault_number
Ақаулық нөмірі
Text
255
name_zone
Ақаулық атауы
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Isolines - Есептелген үдеу изосызықтары
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Polygons - Есептелген үдеу полигондары
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. 475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10%-дан асу ықтималдығы) топырақтың ең жоғары үдеуіндегі (g бірліктерінде) сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМА-1475) сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Tectonic_faults_zone – Тектоникалық ақаулар аймақтары
Полигон
Isolines - Есептелген үдеу изосызықтары (475)
Сызық
Polygons - Есептелген үдеу полигондары (475)
Полигон
475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10% - дан асу ықтималдығы) топырақтың ең жоғары үдеуінде (g бірліктерінде) сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМА-1475) атрибутивтік деректері
1. Тectonic_faults_zone - Тектоникалық ақаулар аймақтары
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
fault_number
Ақаулық нөмірі
Text
255
name_zone
Ақаулық атауы
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Isolines - Есептелген үдеу изосызықтары (475)
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Polygons - Есептелген үдеу полигондары (475)
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. 2475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 2%-дан асу ықтималдығы) топырақтың ең жоғары үдеуіндегі (g бірліктерінде) сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМА-12475) сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Tectonic_faults_zone – Тектоникалық ақаулар аймақтары
Полигон
Isolines - Есептелген үдеу изосызықтары (2475)
Сызық
Polygons - Есептелген үдеу полигондары (2475)
Полигон

Атрибутивные данные карты детального сейсмического зонирования в баллах макросейсмической шкалы MSK-64(K) для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения 2% за 50 лет)
1. Tectonic_faults - Тектонические разломы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
fault_number
Номер разлома
Text
255
name_zone
Название разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Seismic_zones - Сейсмические зоны
ID
ID
Text
255
intensity_value
Значение интенсивности в баллах
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Boundaries_seismic_sites - Границы сейсмических участков
ID
ID
Text
255
type_border
Тип границы
Text
255
note
Примечание
Text
255
Приложение 3
к Правилам разработки и
применения разномасштабных
карт сейсмического зонирования
(районирования) и карт
сейсмического риска
1. Классификатор карты сейсмического микрозонирования (СМ3-1 designed) в расчетных ускорениях грунта (в долях g)
Слои
Тип геометрического представления
Tectonic_faults_zone – Зоны тектонических разломов
Полигон
Isolines - Изолинии расчетных ускорений
Линия
Polygons - Полигоны расчетных ускорений
Полигон
Атрибутивные данные карты сейсмического микрозонирования (СМ3-1 designed) в расчетных ускорениях грунта (в долях g)
1. Tectonic_faults_zone - Зоны тектонических разломов
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
fault_number
Номер разлома
Text
255
name_zone
Название разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Isolines - Изолинии расчетных ускорений
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Polygons - Полигоны расчетных ускорений
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Классификатор карты сейсмического микрозонирования (СМЗ-1475) в пиковых ускорениях грунта (в единицах g) для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 10% за 50 лет)
Слои
Тип геометрического представления
Tectonic_faults_zone – Зоны тектонических разломов
Полигон
Isolines - Изолинии пиковых ускорений (475)
Линия
Polygons - Полигоны пиковых ускорений (475)
Полигон
Атрибутивные данные карты сейсмического микрозонирования (СМЗ-1475) в пиковых ускорениях грунта (в единицах g) для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 10% за 50 лет)
1. Tectonic_faults_zone - Зоны тектонических разломов
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
fault_number
Номер разлома
Text
255
name_zone
Название разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Isolines - Изолинии пиковых ускорений (475)
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Polygons - Полигоны пиковых ускорений (475)
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Классификатор карты сейсмического микрозонирования (СМЗ-12475) в пиковых ускорениях грунта (в единицах g) для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения 2% за 50 лет)
Слои
Тип геометрического представления
Tectonic_faults_zone – Зоны тектонических разломов
Полигон
Isolines - Изолинии пиковых ускорений (2475)
Линия
Polygons - Полигоны пиковых ускорений (2475)
Полигон

2475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жыл ішінде 2%-дан асу ықтималдығы) топырақтың ең жоғары үдеуінде (g бірліктерінде) сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМА-12475) атрибутивтік деректері
1. Tectonic_faults_zone – Тектоникалық ақаулар аймақтары
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
fault_number
Ақаулық нөмірі
Text
255
name_zone
Ақаулық атауы
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Isolines - Есептелген үдеу изосызықтары (2475)
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Polygons - Есептелген үдеу полигондары (2475)
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
4. 475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10% - дан асу ықтималдығы) MSK-64(K) макросейсмикалық шкала баллдарындағы сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМА-2475) сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Тectonic_faults_zone – Тектоникалық ақаулар аймақтары
Полигон
Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
Полигон
Seismic sites - Сейсмикалық учаскелер
Полигон
Boundaries_seismic_sites - Сейсмикалық учаскелердің шекаралары
Сызық
475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 10% - дан асу ықтималдығы) MSK-64(K) макросейсмикалық шкала баллдарындағы сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМА-2475) атрибутивтік деректері
1. Тectonic_faults_zone – Тектоникалық ақаулар аймақтары
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
fault_number
Ақаулық нөмірі
Text
255
name_zone
Ақаулық нөмірі
Text
255
note
Ескерту
Text
255
2. Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
ID
ID
Text
255
intensity_value
Баллдағы қарқындылық мәні
Text
255
note
Ескерту
Text
255
3. Seismic sites - Сейсмикалық учаскелер
ID
ID
Text
255
note
Ескерту
Text
255
4. Boundaries_seismic_sites - Сейсмикалық учаскелердің шекаралары
ID
ID
Text
255
type_border
Шекара түрі
Text
255
note
Ескерту
Text
255
5. 475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 2% - дан асу ықтималдығы) MSK-64(K) макросейсмикалық шкала баллдарындағы сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМЗ-22475) сыныптауышы
Қатпарлар
Геометриялық бейнелеу түрі
Тectonic_faults_zone – Тектоникалық ақаулар аймақтары
Полигон
Seismic_zones - Сейсмикалық аймақтар
Полигон
Seismic sites - Сейсмикалық учаскелер
Полигон
Boundaries_seismic_sites - Сейсмикалық учаскелердің шекаралары
Сызық
475 жыл қайталану кезеңі үшін (50 жылда 2% - дан асу ықтималдығы) MSK-64(K) макросейсмикалық шкала баллдарындағы сейсмикалық микро аймақтарға бөлу картасының (СМЗ-22475) атрибутивтік деректері
1. Тectonic_faults_zone – Тектоникалық ақаулар аймақтары
Өріс атауы
Өрістің сипаттамасы
Өріс түрі
Өріс ұзындығы
ID
ID
Text
255
fault_number
Ақаулық нөмірі
Text
255
name_zone
Ақаулық нөмірі
Text
255
note
Ескерту
Text
255

Атрибутивные данные карты сейсмического микрозонирования (СМЗ-12475) в пиковых ускорениях грунта (в единицах g) для периода повторяемости 2475 лет (вероятность превышения 2% за 50 лет)
1. Tectonic_faults_zone – Зоны тектонических разломов
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
fault_number
Номер разлома
Text
255
name_zone
Название разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Isolines - Изолинии пиковых ускорений (2475)
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Polygons - Полигоны пиковых ускорений (2475)
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
4. Классификатор карты сейсмического микрозонирования (СМЗ-2475) в баллах макросейсмической шкалы MSK-64(K) для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 10% за 50 лет)
Слои
Тип геометрического представления
Tectonic_faults_zone – Зоны тектонических разломов
Полигон
Seismic_zones - Сейсмические зоны
Полигон
Seismic sites - Сейсмические участки
Полигон
Boundaries_seismic_sites - Границы сейсмических участков
Линия
Атрибутивные данные карты сейсмического микрозонирования (СМЗ-2475) в баллах макросейсмической шкалы MSK-64(K) для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 10% за 50 лет)
1. Tectonic_faults_zone – Зоны тектонических разломов
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
fault_number
Номер разлома
Text
255
name_zone
Название разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255
2. Seismic_zones - Сейсмические зоны
ID
ID
Text
255
intensity_value
Значение интенсивности в баллах
Text
255
note
Примечание
Text
255
3. Seismic sites - Сейсмические участки
ID
ID
Text
255
note
Примечание
Text
255
4. Boundaries_seismic_sites - Границы сейсмических участков
ID
ID
Text
255
type_border
Тип границы
Text
255
note
Примечание
Text
255
5. Классификатор карта сейсмического микрозонирования (СМЗ-22475) в баллах макросейсмической шкалы MSK-64(K) для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 2% за 50 лет)
Слои
Тип геометрического представления
Tectonic_faults_zone – Зоны тектонических разломов
Полигон
Seismic_zones - Сейсмические зоны
Полигон
Seismic sites - Сейсмические участки
Полигон
Boundaries_seismic_sites - Границы сейсмических участков
Линия
Атрибутивные данные карта сейсмического микрозонирования (СМЗ-22475) в баллах макросейсмической шкалы MSK-64(K) для периода повторяемости 475 лет (вероятность превышения 2% за 50 лет)
1. Tectonic_faults_zone – Зоны тектонических разломов
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
ID
ID
Text
255
fault_number
Номер разлома
Text
255
name_zone
Название разлома
Text
255
note
Примечание
Text
255