Кейбір бұйрықтарға өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 15 тамыздағы № 299 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 тамызда № 36682 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрілігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
міндетін атқарушы
К. Кажкенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушысының
2025 жылғы 15 тамыздағы
№ 299 Бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Капиталдың жеткіліктілік нормативін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі №337 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14191 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген капитал жеткіліктілігі нормативін есептеу әдістемесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Капитал жеткіліктілігі нормативі (бұдан әрі – КЖН) мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
меншікті капитал – қаржылық жағдайы (бухгалтерлік баланс) туралы есепке сәйкес, Бірыңғай оператор капиталының мөлшері;
тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты міндеттемелер – Заңның 5-бабының 10) тармақшасына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы уәкілетті орган бекітетін Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесіне сәйкес қалыптастырылған кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті қоспағанда, Заңмен анықталған көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің жобалық құнына тең берілген кепілдіктер бойынша Бірыңғай оператордың міндеттемелері.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 15 августа 2025 года № 299. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2025 года № 36682
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Кажкенов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 15 августа 2025 года № 299
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 337 "Об утверждении методики определения норматива достаточности капитала" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14191) следующие изменение и дополнение:
в Методике расчета норматива достаточности капитала, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Норматив достаточности капитала (далее – НДК) рассчитывается по следующей формуле:
где:
собственный капитал – размер капитала Единого оператора, согласно отчету о финансовом положении (бухгалтерского баланса);
условные обязательства, взвешенные по степени риска - обязательства Единого оператора по выданным гарантиям, равные проектной стоимости многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, определенной в Законе, за минусом резерва на урегулирование гарантийных случаев, сформированного в соответствии с утверждаемой уполномоченным органом в сфере долевого участия в жилищном строительстве Методикой расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев в соответствии с подпунктом 10) статьи 5 Закона.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

"5. Заңның 8-бабының 8) тармағына сәйкес бірыңғай оператордың кепілдігін беру сәтіндегі аяқталмаған құрылыс құны мен бағалау туралы есеппен расталған соңғы есепті күнге аяқталмаған құрылыс сомасы арасындағы айырмашылыққа мөлшерлес кепілдік бойынша міндеттемелерді азайтуға жол беріледі.".
2. "Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кепіл шартының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі №340 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14192 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кепіл шартының үлгілік нысанында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"________________ қаласы 20___ жылғы "___"_________
Бұдан әрі "Кепіл ұстаушы" деп аталатын, ___________________________ атынан
_______ негізінде әрекет ететін ________________________, бірінші тараптан және бұдан әрі "Кепіл беруші" деп аталатын, ________________________ атынан __________ негізінде әрекет ететін __________________________ екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының негізінде, _______________ мекенжайы бойынша орналасқан _____ көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын (бұдан әрі – Жоба) және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы жасалатын шарттардың негізінде үлескерлерге Жобадағы үлестерін іске асыруды қамтамасыз ететін Кепіл беруші Уәкілетті компанияның жалғыз қатысушысы болып табылатынын назарға ала отырып, Кепіл ұстаушы үлескерлер мүдделерін қорғауды, сондай-ақ Құрылыс салушының, Уәкілетті компанияның, басқа да үшінші тұлғалардың кредиторлары талаптарынан Жобаның қол сұғылмаушылығын қамтамасыз ете отырып, тұрғын үй құрылысына кепілдік беру туралы шарт бойынша (бұдан әрі – Кепілдік беру шарты) Жоба құрылысының аяқталуына кепілдік беретінін ескере отырып, Тараптар осы Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кепіл шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
Осы Шартта қолданылатын терминдер мен анықтамалар
Кепіл нысаны – "_____" Уәкілетті компанияның жарғылық капиталындағы Кепіл берушіге 100 (жүз) пайыз мөлшерде тиесілі дауыс беретін акциялар (жарғылық капиталдағы үлестер), акциялардың ұлттық сәйкестендіру нөмірі __________ (Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі берген __________ жылғы "___" __________ № ___ акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік).
Уәкілетті компания: "________" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі /акционерлік қоғамы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ____________, ____ жылы "___" _________ берілген № _____ заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтама;
Заңды мекенжайы:
Іс жүзіндегі мекенжайы:
Дауыс беретін акциялардың (Уәкілетті компанияның жарғылық капиталдағы үлестерінің) саны: _________ (________) дана;
Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы үлестерінің) нарықтық құны: ________________ (сомасы жазумен) теңге;
Ауыртпалық туралы мәліметтер: _______________________".

"5. Единым оператором допускается уменьшение обязательств по гарантии соразмерно разнице между стоимостью незавершенного строительства на момент выдачи гарантии Единого оператора и суммой незавершенного строительства на последнюю отчетную дату, подтвержденной отчетом об оценке, в соответствии с пунктом 8 статьи 8 Закона.".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 340 "Об утверждении типовой формы залога голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14192) следующие изменение и дополнение:
в Типовой форме залога голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании, утвержденной указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"город _______________ "___"______ 20_ года
_______________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Залогодержатель",
в лице _________________________________________________,
действующего(-ей) на основании __________________________,
с одной стороны, и ______________________________________,
именуемое в дальнейшем "Залогодатель",
в лице _________________________________________________,
действующего(-ей) на основании __________________________,
с другой стороны, в дальнейшем совместно именуемые "Стороны",
на основании Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года
"О долевом участии в жилищном строительстве", принимая во
внимание, что Залогодатель, является единственным участником
Уполномоченной компании, обеспечивающей строительство
многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных
жилых домов ________ (далее – Проект), находящегося по адресу
и реализацию долей в Проекте дольщикам на основании заключаемых
договоров о долевом участии в жилищном строительстве, учитывая,
что Залогодержатель предоставляет гарантию завершения
строительства Проекта по договору о предоставлении гарантии
(далее – Договор гарантии), обеспечивая защиту интересов дольщиков,
а также неприкосновенность Проекта от притязаний кредиторов
Застройщика, Уполномоченной компании, иных третьих лиц,
Стороны заключили настоящий Договор залога голосующих акций
(долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании
(далее – Договор):
Термины и определения, используемые в настоящем договоре
Предмет залога – голосующие акции (доли в уставном капитале),
принадлежащая(-ие) Залогодателю в уставном капитале
Уполномоченной компании "_____" в размере 100 (сто) процентов,
национальный идентификационный номер акций ____________
(свидетельство о государственной регистрации выпуска акций
№_______ от ____________, выданное Национальный банком
Республики Казахстан).
Уполномоченная компания: Товарищество с ограниченной
ответственностью/Акционерное общество "___________",
бизнес идентификационный номер (далее – БИН) ____________,
справка о государственной регистрации юридического лица № _____,
выданная ___________________ от _________ года;
Юридический адрес:
Фактический адрес:
Количество голосующих акций (долей в уставном капитале
Уполномоченной компании): __________________ (________) штук;
Рыночная стоимость голосующих акций (долей в уставном капитале)
полномоченной компании: _______________ (сумма прописью) тенге;
Сведения об обременении: __________________________________.".

3. "Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 347 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14183 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әдістеме Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторының (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) Заңда көзделген кепілдік беру жағдайларында көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын аяқтаумен байланысты міндеттемелерді жабу үшін кепілдік беру туралы шартты жасасу күніне нысаналы деңгеймен резерв мөлшерін есептеуін және қалыптастыруын регламенттейді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Әдістемеде бірыңғай қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) болжамды шығындар/залалдар (Expected losses – EL) - кепілдік беру жағдайының туындау ықтималдығын есепке ала отырып, көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын аяқтау барысында туындайтын болжамды шығыстардың сомасы;
2) кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервтің нысаналы деңгейі (Target Reserve Ratio – TRR) – пайызбен берілген Бірыңғай оператор шығындарының/залалдарының жиынтық сомасының кепілдік міндеттемелерінің жиынтық сомасына қатынасы;
3) кепілдік беру жағдайының туындау ықтималдығы (Probability of Default – PD) – уәкілетті компанияның/құрылыс салушының кепілдік беру туралы шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамауына әкеп соғатын жағдайлардың (объективті және субъективті) жиынтығы;
4) кепілдік міндеттемелерінің сомасы (Exposure at Default – EAD) - тәуелсіз баға беру компаниясының есебімен және орындалған жұмыстар актісімен расталған аяқталмаған құрылыс құнын шегергенде Заңмен айқындалған көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің жобалық құны.
5) көзделмеген шығыстар (Unexpected Losses – UL) - кепілдік беру жағдайының туындау ықтималдығының белгілі-бір деңгейімен пайда болатын, шығындардың болжамды мәнінен ауытқулар;
6) көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын аяқтау кезінде қалпына келмейтін ресурстардың үлесі (Loss Given Default – LGD) – көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын аяқтау қорытындылары бойынша қалпына келмейтін шығындардың жиынтық сомасының үлесі;

3. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 347 "Об утверждении Методики расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14183) следующие изменения:
в Методике расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев, утвержденной указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Методика регламентирует расчет и формирование целевого уровня и размера резерва Единым оператором жилищного строительства (далее – Единый оператор) на дату заключения договора о предоставлении гарантии для покрытия обязательств, связанных с завершением строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в гарантийных случаях, предусмотренных Законом.";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. В целях единообразного применения в настоящей Методике используются следующие понятия:
"1) ожидаемые потери/убытки (Expected losses – EL) – сумма ожидаемых расходов, возникающих в процессе завершения строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов с учетом вероятности наступления гарантийного случая;
2) целевой уровень резерва на урегулирование гарантийных случаев (Target Reserve Ratio – TRR) – отношение совокупной суммы потерь/убытков Единого оператора к совокупной сумме гарантийных обязательств в процентном выражении;
3) вероятность наступления гарантийного случая (Probability of Default – PD) – совокупность обстоятельств (объективных и субъективных), влекущих неисполнение уполномоченной компанией/застройщиком своих обязательств по договору о предоставлении гарантии;
4) сумма гарантийных обязательств (Exposure at Default – EAD) – проектная стоимость многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, определенная Законом за вычетом стоимости незавершенного строительства, подтвержденная отчетом независимой оценочной компании и актами выполненных работ;
5) непредвиденные расходы (Unexpected Losses – UL) – отклонения от ожидаемого значения убытков, возникающих с определенной степенью вероятности наступления гарантийного случая;
6) доля невосстанавливаемых ресурсов при завершении строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов (Loss Given Default – LGD) – доля совокупной суммы потерь, не восстановленная по итогам завершения строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов;

7) шығындардың/залалдардың жиынтық сомасы (Covered Losses - CL) – кепілдік беру жағдайы болған кезде көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын аяқтау барысында туындайтын болжамды және көзделмеген шығыстардың сомасы.".
4. "Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлікпен басқару шартының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 348 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14182 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлік басқару шартының үлгілік нысанында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"_______________ қаласы 20_ жылғы "___" _________
_______________________________________________________________
(бұдан әрі – Сенімгерлік басқарушы) атынан __________ негізінде әрекет ететін ______________, бірінші тараптан, және __________________________________________ (бұдан әрі – Құрылтайшы) атынан ____________ негізінде әрекет ететін ____________, екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) негізінде, Құрылтайшы үлескерлердің ақшасын тарту есебінен көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын және _______ (бұдан әрі – Жоба) үлестердің өткізілуін қамтамасыз ететін Уәкілетті компанияның жалғыз акционері/қатысушысы болып табылатынын назарға ала отырып, Сенімгерлік басқарушы Уәкілетті компанияға Жоба құрылысының аяқталуына кепілдік беретінін ескере отырып, төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі – Сенімгерлік басқару шарты) жасасты.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кепілдік беру жағдайы – олар басталған кезде Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторында көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын аяқтау жөніндегі міндеттеме және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға кепілдік беру туралы шарт бойынша үлескер алдында жауапкершілік туындайтын Заңда айқындалған жағдай немесе жағдайлардың жиынтығы.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Шарт бойынша Құрылтайшы және Заңға сәйкес құрылыс бойынша міндеттемелерді орындамау Кепілдік беру жағдайының туындауына әкеп соққан көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің үлескерлері пайда алушылар болып табылады.";

7) совокупная сумма потерь/убытков (Covered Losses – CL) – сумма ожидаемых и непредвиденных расходов, возникающих в процессе завершения строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов при наступлении гарантийного случая.".
4. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 348 "Об утверждении типовой формы доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) уполномоченной компании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14182) следующие изменения:
в Типовой форме доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) уполномоченной компании, утвержденной указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"город _____________ "___" _______ 20___года
_________________________________________________________________
(далее – Доверительный управляющий)
в лице ___________________________________________________________
действующий (-ая) на основании ____________________________________,
с одной стороны, и ________________________________________________
(далее – Учредитель)
в лице ___________________________________________________________,
действующего (-ей) на основании ____________________________________,
с другой стороны, совместно именуемые Стороны, на основании Закона
Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве"
от 7 апреля 2016 года (далее – Закон), принимая во внимание, что Учредитель
является единственным акционером/участником Уполномоченной компании,
обеспечивающей строительство многоквартирного жилого дома или комплекса
индивидуальных жилых домов и реализацию долей ______________________
(далее – Проект)
путем привлечения денег дольщиков, учитывая, что Доверительный
управляющий предоставит Уполномоченной компании гарантию завершения
строительства Проекта, заключили настоящий договор (далее – Договор
доверительного управления) о нижеследующем.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Гарантийный случай - событие или совокупность событий, определенные Законом, с наступлением которых у Единого оператора жилищного строительства возникают обязательства по завершению строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов и ответственность перед дольщиками по договору о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Выгодоприобретателями по настоящему Договору являются Учредитель и дольщики многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, неисполнение обязательств по строительству которого повлекло наступление Гарантийного случая согласно Закону.".

5. "Құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесін кепілге қою шартының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 433 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14521 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесін кепілге қою шартының үлгілік нысанында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"___________ қаласы 20__ жылғы "___" _________
Бұдан әрі "Кепіл ұстаушы" деп аталатын ___________________ атынан __________ негізінде әрекет ететін ___________________, бірініші тараптан, және бұдан әрі "Кепіл беруші" деп аталатын _____________________________ атынан ____________ негізінде әрекет ететін ________________________, екінші тараптан, бірлесіп (бұдан әрі – "Тараптар") деп аталатындар, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының нормаларын басшылыққа ала отырып, көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын (бұдан әрі – Жоба) қамтамасыз ететін Уәкілетті компанияның Кепіл беруші болып табылатынын назарға ала отырып, Бір тараптан қатысатын Құрылыс салушы (Кепіл берушінің жалғыз қатысушысы/акционері болып табылатын) мен Кепіл беруші және Кепіл ұстаушы арасында жасалған "___"_________ жылғы №____ тұрғын үй құрылысына кепілдік беру туралы шарт бойынша (шарт жасасу орнын, күнін көрсету) (бұдан әрі "Кепілдік беру туралы шарт") Кепіл ұстаушының Кепіл берушіге Жобаның аяқталуына кепілдік беретінін ескере отырып, үлескерлердің мүдделерін қорғауды, сондай-ақ Кепіл берушінің, Құрылыс салушы кредиторларының және өзге де үшінші тұлғалардың талаптарынан Жобаға қол сұғылмаушылығын қамтамасыз ете отырып, төмендегілер туралы Құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесін кепілге қою Шарт (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
Осы шартта қолданылатын терминдер мен анықтамалар
Кепіл нысанасы – _________ құқығымен Кепіл берушіге тиесілі жер учаскесі (жер учаскесін сатып алуға сатып алу-сату шарты, ұзақ мерзімді (5 жылдан 49 жылға дейін) уақытша өтеулі жер пайдалану құқығы бар жер учаскесінің актісі).
Орналасқан жері: ________________________________,
Алаңы ________ шаршы метр,
Кадастрлық нөмірі _____________________,
Жер санаты _____________________,
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты: _____________________,
Жер учаскесін пайдаланудағы шектеулер және ауыртпалықтар: ________,
Жер учаскесінің бөліну мүмкіндігі: _____________________.";

5. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 433 "Об утверждении типовой формы договора залога земельного участка вместе с объектом незавершенного строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14521) следующие изменение и дополнение:
в Типовой форме договора залога земельного участка вместе с объектом незавершенного строительства, утвержденной указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"город _____________
"___" _____20__ года
_________________________________________________________________,
именуемый в дальнейшем "Залогодержатель",
в лице ______________________, действующ __ на основании ___________,
с одной стороны, и _____________, именуем__ в дальнейшем "Залогодатель",
в лице ____________, действующ__ на основании ___________,
с другой стороны, совместно именуемые в дальнейшем "Стороны",
руководствуясь нормами Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года
"О долевом участии в жилищном строительстве", принимая во внимание,
что Залогодателем является Уполномоченная компания, обеспечивающая
строительство многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных
жилых домов _____ (далее – Проект), учитывая, что Залогодержатель предоставляет
Залогодателю гарантию завершения Проекта по договору о предоставлении гарантии
в жилищном строительстве № ____ от "___"_________ ____ года, заключенному
между Застройщиком (являющимся единственным участником/акционером
Залогодателя) и Залогодателем, выступающими на одной стороне и Залогодержателем
(указать место, дату заключения договора) (далее – Договор о предоставлении
гарантии), обеспечивая защиту интересов дольщиков, а также неприкосновенность
Проекта от притязаний кредиторов Залогодателя, Застройщика и иных третьих лиц,
заключили Договор залога земельного участка вместе с объектом незавершенного
строительства (далее – Договор) о нижеследующем:
Термины и определения, используемые в настоящем договоре
Предмет залога – принадлежащий Залогодателю на праве ________________________
земельный участок: (договор купли продажи на приобретения земельного участка, акт
на земельный участок с правом долгосрочного (от 5 до 49 лет)
временного возмездного землепользования.
Местоположение: _______________________________________________,
Площадь ________ кв. м,
Кадастровый номер ______________________________________________,
Категория земель: _______________________________________________,
Целевое назначение земельного участка: ____________________________,
Ограничения в использовании и обременении земельного участка: ______,
Делимость земельного участка: _______________________.";

мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Кепілдік беру туралы шарт жасалғаннан кейін тараптардың аяқталмаған құрылыс объектісі бар жер учаскесін қайта кепілге қоюға және (немесе) кепілден босатуға байланысты қандай да бір іс-әрекеттер жасауына жол берілмейді.".

дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. После заключения договора о предоставлении гарантии не допускается совершение Сторонами каких-либо действий, связанных с перезалогом и (или) высвобождением с залога земельного участка с объектом незавершенного строительства.".