"Инвесторлар үшін "бір терезені" ұйымдастыру қағидаларын, сондай-ақ инвестициялар тарту кезіндегі өзара іс-қимыл жасау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2023 жылғы 26 маусымдағы № 11-1-4/327 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2025 жылғы 7 тамыздағы № 11-1-4/476 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 тамызда № 36597 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Инвесторлар үшін "бір терезені" ұйымдастыру қағидалары, сондай-ақ инвестициялар тарту кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2023 жылғы 26 маусымдағы № 11-1-4/327 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32910 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Инвесторлар үшін "бір терезені" ұйымдастыру қағидаларында және инвестициялар тарту кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібінде:
3-тармақта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) инвестициялық жоба – инвестициялық жоба мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында құрылған, кеңейтілген және (немесе) жаңартылған өндірістерді қоса алғанда, жаңа өндiрiстер құруға, жұмыс iстеп тұрғандарын кеңейтуге және (немесе) жаңартуға инвестицияларды, сондай-ақ аса маңызды объектілерге немесе жалпыелдік маңызы бар жобаларға бағытталған инвестицияларды көздейтiн iс-шаралар кешенi;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулы – өңірлік инвестициялық штабтың шешімімен бекітілген критерийлерге сәйкес болған жағдайда, құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын, жеке кәсіпкерлік субъектілері (отандық және шетелдік инвесторлар) бастамашылары болып табылатын, жергілікті атқарушы органдар қалыптастыратын, құны бір жүз елу мың есеге дейінгі айлық есептік көрсеткіштің экономиканың барлық салаларында іске асырылатын және пысықталатын инвестициялық жобалардың тізбесі;";
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) Task Force – Ұлттық компанияның құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемiнде жетi жарым миллион еселенген мөлшерiндегi инвестицияларды қамтитын, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген "жасыл дәліз" критерийлеріне сәйкес келетін инвестициялық жобалар пулын қалыптастыруға және сүйемелдеуге жауапты құрылымдық бөлiмшесi;";
мынадай редакциядағы 27) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 11-1-4/327 "Об утверждении Правил организации "одного окна" для инвесторов, а также порядка взаимодействия при привлечении инвестиций"
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 7 августа 2025 года № 11-1-4/476. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2025 года № 36597
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 26 июня 2023 года №11-1-4/327 "Об утверждении Правил организации "одного окна" для инвесторов, а также порядка взаимодействия при привлечении инвестиций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32910) следующие изменения и дополнение:
в Правилах организации "одного окна" для инвесторов, а также порядка взаимодействия при привлечении инвестиций, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции в создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств, включая производства, созданные, расширенные и (или) обновленные в ходе реализации инвестиционного проекта государственно-частного партнерства, а также инвестиции, направленные на критически важные объекты или проекты общестранового значения;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) общерегиональный пул инвестиционных проектов - перечень реализуемых и прорабатываемых инвестиционных проектов во всех отраслях экономики, стоимостью до ста пятидесяти тысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, инициаторами которых выступают субъекты частного предпринимательства (отечественные и иностранные инвесторы), формируемый местными исполнительными органами, при условии их соответствия критериям, утверждҰнным решением регионального инвестиционного штаба;";
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) Task Force – структурное подразделение Национальной компании, отвечающее за формирование и сопровождение пула инвестиционных проектов, предусматривающих осуществление инвестиций в размере не менее семи с половиной миллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, подлежащих к подписанию соглашений об инвестициях, а также соответствующих критериям "зеленого коридора", установленных в приложении 1 к настоящим Правилам;";
дополнить подпунктом 27) в следующей редакции:

"27) өңірлік инвестициялық штаб - оңы әр өңірде қолданыстағы Инвестициялық штабқа ұқсас жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, инвестиция тарту жөніндегі ұлттық компанияның өңірлік өкілі, өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілі, арнайы экономикалық аймақ және индустриялық аймақ басқарушы компанияларының, прокуратура, салық органдары мен әлеуметтік - кәсіпкерлік корпорациясы өкілдерін қосып, өңір әкімінің басшылығы құрады. Өңірлік инвестициялық штабтың құзыретіне өңірлік инвестициялық жобаларға қатысты проблемалық мәселелерді қарау жатады.";
3-тараудың 1-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулын қалыптастыру тәртібі
25. Инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулына республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жүз елу мың еселенген айлық есептік көрсеткішке дейінгі көлемдегі, өңірлік инвестициялық штабтың шешімімен бекітілген критерийлерге сәйкес болған жағдайда инвестициялық жобалар енгізіледі.
26. Жергілікті атқарушы орган ҰЦИП ақпараттық жүйесінде жоба паспортын қалыптастырады. Паспорт қалыптастырылғаннан кейін инвестициялық жоба автоматты түрде инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулына енгізіледі.
Инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулынан жобаларды алып тастауды өңірлік инвестициялық штабтың оң шешімі болған жағдайда жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
27. Жалпыөңірлік пулдағы инвестициялық жобаларды "бір терезе" қағидаты бойынша сүйемелдеу жергілікті атқарушы орган мен өңірлік ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

"27) региональный инвестиционный штаб – создается местным исполнительным органом в каждом регионе по аналогии с действующим Инвестиционным штабом под руководством акима региона с включением в его состав руководителей структурных подразделений местного исполнительного органа, региональных представителей национальной компании по привлечению инвестиций, представителей региональных палат предпринимателей, представителей управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон, прокуратуры, налоговых органов и социально-предпринимательской корпорации. В компетенцию регионального инвестиционного штаба будет входить вынесение проблемных вопросов инвестиционных проектов региона.";
параграф 1 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок формирования общерегионального пула инвестиционных проектов
25. В общерегиональный пул инвестиционных проектов включаются инвестиционные проекты с объҰмом инвестиций до ста пятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, при условии их соответствия критериям, утверждҰнным решением регионального инвестиционного штаба.
26. Местный исполнительный орган формирует паспорт проекта в информационной системе НЦИП, после чего инвестиционный проект автоматически включается в общерегиональный пул инвестиционных проектов.
Исключение инвестиционных проектов из общерегионального пула осуществляется местными исполнительными органами при наличии положительного решения регионального инвестиционного штаба.
27. Сопровождение инвестиционных проектов из общерегионального пула по принципу "одного окна" осуществляется местным исполнительным органом и региональными организациями".
2. Комитету по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер Министрінің м.а.
А. Рахметуллин
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра иностранных дел
Республики Казахстан
А. Рахметуллин
"Согласовано"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"Согласовано"
Генеральная Прокуратура
Республики Казахстан