"Өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 3 сәуірдегі № 240 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 29 шiлдедегi № 295 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 тамызда № 36553 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 3 сәуірдегі № 240 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15099 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 69) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 69) тармақшасына сәйкес әзірленген және сараптама ұйымдарының өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізу тәртібін айқындайды.";
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) объектінің өрт қауіптілігін, сондай-ақ персоналдың даярлық деңгейін сипаттайтын құжаттарды талдау, оның ішінде:
өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарының орындалуын және жобалау құжаттамасының сәйкестігін талдау;
объектінің басшылары мен персоналының даярлығы;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қорытынды бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде сараптама ұйымы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органына қорытындының көшірмесін ұсынады.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 29 шілдедегі
№ 295 бұйрығына
қосымша
Өрт қауіпсіздігі саласындағы
аудит жүргізу қағидаларына
қосымша
Нысан
Бекітемін Сараптама ұйымының
басшысы
___________________________
сараптама ұйымының атауы,
___________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда),
қолы, күні, мөр
ӨРТ ҚАУІПСІЗДІГІ САЛАСЫНДАҒЫ АУДИТ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
20___ ж. "__"_________ № __________
_________________________________________________________________
бағалау объектісінің атауы, мекенжайы
Қорытынды 5 жұмыс күні ішінде келіп түсті _________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрілігінің аумақтық органы
Кіріс №_____ күні ____________

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 апреля 2017 года № 240 "Об утверждении Правил проведения аудита в области пожарной безопасности"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 июля 2025 года № 295. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2025 года № 36553
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 апреля 2017 года № 240 "Об утверждении Правил проведения аудита в области пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15099) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 69) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения аудита в области пожарной безопасности, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения аудита в области пожарной безопасности в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 69) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и определяют порядок проведения экспертными организациями аудита в области пожарной безопасности.";
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) анализ документов, характеризующих пожарную опасность объекта, а также уровень подготовки персонала, в том числе:
анализ выполнения требований законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам обеспечения пожарной безопасности и соответствия проектной документации;
подготовленность руководителей и персонала объекта;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В течение пяти рабочих дней после утверждения заключения экспертная организация представляет копию заключения в территориальный орган уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.";
приложение к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Ч. Аринов
Приложение к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
от 29 июля 2025 года № 295
Приложение к Правилам
проведения аудита в области
пожарной безопасности
Форма
Утверждаю
Руководитель экспертной
организации _______________________
наименование экспертной организации,
______________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии),
подпись, дата, печать
ЗАКЛЮЧЕНИЕ АУДИТА В ОБЛАСТИ ПОЖАРНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
№ _______ от "__" _________ 20___ г.
_________________________________________________________________ наименование объекта оценки, адрес
Заключение в течение 5 рабочих дней поступило в _________________________
____________________________________________________________________
территориальный орган Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Входящий №_____ дата ____________

1. Тапсырыс беруші және орындаушы туралы мәліметтер:
1.1 Тапсырыс беруші туралы мәліметтер
Тапсырыс берушінің толық және қысқартылған атауы ________________
____________________________________________________________________
тапысырыс беруші ұйымның атауы
Тұратын жері _______________________________________________
Ұйым басшысы _______________________________________________
1.2. Орындаушы сараптама ұйымы туралы мәліметтер (орындаушының толық және қысқартылған атауы)
_______________________________________________
орындаушы ұйымның атауы
Тұратын жері
_______________________________________________
Ұйымның басшысы
_______________________________________________
Сараптама ұйымы өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі қызметті жүзеге асыруға аккредиттелген. ____ жылғы № ____ аккредиттеу аттестаты _______ жылға дейін жарамды.
2. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жүргізудің негізі. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жүргізудің негізі шарт болып табылады (көшірмесі қоса беріледі).
3. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит объектінің өрт қауіпсіздігі саласындағы талаптарға сәйкестігін анықтау мақсатында жүргізіледі.
4. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудитті жүргізуге қатысушы адамдар:
4.1. Тапсырыс беруші және орындаушы, ұйым, пайдаланылған объекті өкілдерінің лауазымды адамдарының тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде), олардың қатысуымен тексеру жүргізілді
____________________________________________________________________
5. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жүргізілетін объект.
Нақты пайдаланылуына сәйкес атауы:
____________________________________________________________________
ғимараттардың, құрылыстардың, аумақтардың атауы көрсетілуі тиіс
Функционалды өрт қауіптілігінің сыныбы:
____________________________________________________________________
Мекенжайы:_________________________________________________________
Құқық түрі: жеке меншік, жалға алу, жедел басқаруда:
____________________________________________________________________
6. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит негізінде жүргізілген өрт қауіпсіздігі
талаптарының айқындалуы.
Объектіге арналған өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін заңнамалық және
нормативтік құқықтық актілер тізбесі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
тізбесі көрсетіледі
7. Объектінің жалпы техникалық сипаттамасы.
Кәсіпорын, ұйым мынадай қызмет түрін жүзеге асырады:
_______________________________________________
Ғимарат, үй-жай мыналарға арналған:
_______________________________________________
Ғимарат, үй-жай мыналар болып табылады:
_______________________________________________
Қабаттылығы:
_______________________________________________
Ғимарат іргетасы:
_______________________________________________
Сыртқы қабырғалары (материалы):
________________________________________________
Ішкі қабырғалары және бөлу қабырғалары (материалы):
________________________________________________
Жабыны (түрі, материалы):
________________________________________________
Сатысы (материалы):
________________________________________________
Ғимарат биіктігі:
________________________________________________
Ғимарат, үй-жай ауданы:
________________________________________________
Ғимарат көлемі:
________________________________________________
Жарық беру:
________________________________________________
Желдету:
________________________________________________
Жылу беру:
________________________________________________
Объектіні:
_______________________________________________________ қорғайды

1. Сведения о заказчике и исполнителе:
1.1 Сведения о заказчике
Полное и сокращенное наименование заказчика ________________________
____________________________________________________________________ наименование организации заказчика
Местонахождение
_______________________________________________
Руководитель организации
_______________________________________________
1.2. Сведения об исполнителе - экспертной организации (полное и сокращенное наименование исполнителя)
_______________________________________________
наименование организации исполнителя
Местонахождение
_______________________________________________
Руководитель организации
_______________________________________________
Экспертная организация аккредитована на осуществление деятельности по аудиту в области пожарной безопасности. Аттестат аккредитации № ____ от ___года, действительно до ______ года.
2. Основание проведения аудита в области пожарной безопасности. Основанием для проведения аудита в области пожарной безопасности является договор (копия прилагается).
3. Аудит в области пожарной безопасности проводится в целях определения соответствия объекта требованиям пожарной безопасности.
4. Лица, участвовавшие в проведении аудита в области пожарной безопасности:
4.1. Фамилии, имена и отчества (при наличии) должностных лиц представителей заказчика и исполнителя, организации, эксплуатирующей объект, в присутствии которых проводилось обследование ____________________________________________________________________
5. Объект, в отношении которого проводится аудит в области пожарной безопасности.
Наименование в соответствии с фактическим использованием:
____________________________________________________________________ указать наименование зданий, сооружений, территорий
Класс функциональной пожарной опасности:
_______________________________________________________
Адрес: ________________________________________________
Вид права: собственность, аренда, оперативное управление:
_______________________________________________________
6. Определение требований пожарной безопасности, на основе которых проведен аудит в области пожарной безопасности.
Перечень законодательных и нормативных правовых актов, регламентирующих требования пожарной безопасности для объекта
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
указывается перечень
7. Общетехническая характеристика объекта.
Предприятие, организация осуществляет вид деятельности:
_______________________________________________
Здания, помещения предназначены для:
_______________________________________________
Здания, помещения представляют собой:
_______________________________________________
Этажность:
_______________________________________________
Фундамент здания:
_______________________________________________
Стены наружные (материал):
________________________________________________
Внутренние стены и перегородки (материал):
________________________________________________
Кровля (тип, материал):
________________________________________________
Лестницы (материал):
________________________________________________
Высота здания:
________________________________________________
Площадь здания, помещений:
________________________________________________
Объем здания:
________________________________________________
Освещение:
________________________________________________
Вентиляция:
________________________________________________
Отопление:
________________________________________________
Объект охраняется:
________________________________________________

8. Құжаттамалық тексеру
Р/с№
Құжаттаманың атауы
бар
жоқ
ескертпе
1
Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамдарды тағайындау туралы бұйрық
2
Қызметкерлердің өрт-техникалық минимум өткендігі туралы куәліктері
3
Өртке қарсы режимді белгілеу туралы бұйрық
4
Объектідегі өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулық
5
Өртке қарсы негізгі, бастапқы, қайталау және нысаналы нұсқамалар тіркеу журналы
6
Өртті анықтаудың және сөндірудің, түтіннен тазарту және адамдарды құлақтандыру (болған кезде) автоматты жүйелерді пайдалануға енгізу актілері
7
Өртті анықтау және сөндіру жүйелерін, түтіннен тазарту және жүйелерін техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын алу жөндеу жөніндегі жұмыстардың жоспар-кестесі
8
Сыртқы және ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін тексеру актілері
9
Жабынның металл өрт сөндіру сатылары мен қоршауларын пайдаланылудың сынау хаттамасы
10
Бастапқы өрт сөндіру құралдарының бар-жоғын және техникалық жай-күйін есепке алу журналы
11
Отқа қарсы өңдеудің жай-күйін тексеру хаттамасы
12
Күштік және жарық беру электр жабдықтарын, электр желілерін оқшаулау қарсылығын өлшеу актілері
13
Жерге тұйықтайтын және жерге тұйықтағыш кедергілерді тексеру хаттамасы
Объектінің өрт қауіптілігін сипаттайтын, қосымша талдау жүргізілген
құжаттама, сондай-ақ персоналдың даярлық деңгейі туралы қосымша
ақпарат:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

8. Документарная проверка
№ п/п
наименование документации
имеется
отсутствует
примечание
1
Приказ о назначении лиц, ответственных за обеспечение пожарной безопасности
2
Удостоверения о прохождении сотрудников пожарно-технического минимума
3
Приказы об установлении противопожарного режима
4
Инструкция о мерах пожарной безопасности на объекте
5
Журнал регистрации вводных, первичных, повторных и целевых противопожарных инструктажей
6
Акт ввода в эксплуатацию автоматических система обнаружения и тушения пожаров, систем дымоудаления и оповещения людей (при наличии)
4
План-график работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем обнаружения и тушения пожаров, систем дымоудаления и оповещения людей
8
Акты проверки работоспособности систем внутреннего и наружного противопожарного водоснабжения
9
Протокол эксплуатационных испытаний металлических пожарных лестниц и ограждений кровли
10
Журнал учета наличия и технического состояния первичных средств пожаротушения
11
Протокол проверки состояния огнезащитной обработки
12
Акты замеров сопротивления изоляции силового и осветительного электрооборудования, электросети
13
Протокол проверки сопротивлений заземлителей и заземляющих устройств
Информация о дополнительно подверженной анализу документации, характеризующую пожарную опасность объекта, а также уровень подготовки персонала:__________________________________________________________
____________________________________________________________________

9. Объектіні тексерудің нәтижелері. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптардың баптарын, тармақтарын көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жазу:
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
3.______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Ескертпе: Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылық болмаған жағдайда, бұзушылықтың болмауы туралы тиісті жазба жүргізіледі.
10. Обьектінің өрт қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуі немесе қамтамасыз етілмегендігі туралы қорытындылар.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
11. Осы қорытындының қосымша шарттары.
Қорытынды мынадай:
тапсырыс беруші таратылған және ауысқан (заңды тұлға, жеке кәсіпкер, жеке тұлға);
осы қорытындыда көрсетілмеген (яғни қайтадан жол берілген) өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтар: ғимараттың (құрылыстың) сәулет-құрылыс, көлемдік-жоспарлау шешімдері; технологиялық процестер, аумақтар. Сондай-ақ, объектінің немесе оның бөлігінің өрт қауіптілігінің (функционалдық мақсатының) сыныбы өзгерген, күрделі жөндеу, реконструкциялау, техникалық қайта жарақтау жағдайларында күшін жояды.
12. Пайдаланылған нормативтік актілер мен құжаттардың, анықтамалық көздер мен бастапқы деректердің және басқа да ақпараттың тізбесі:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
14. Қосымша: аккредиттеу құжаттары; аудит жүргізуге қатысатын адамдардың білімі туралы құжаттардың көшірмелері; өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі жұмысты жүргізу шарты; қорытындының 8-тармағы бойынша растайтын құжаттардың көшірмелері.
Аудит объектісінің (тапсырыс берушінің) өкілдері:
_______________ __________________ ________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
__________________ _______________ _______________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Аудитті жүргізген сараптама ұйымының өкілдері:
__________________ _________________ _______________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
__________________ __________________ ______________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тігілген, мөрмен куәландырылған.
Парақтар _________________________
соңғы парақтың артқы бетінде

9. Результаты обследования объекта. Изложение выявленных нарушений с указанием статей, пунктов требований, установленных законодательством Республики Казахстан, место обнаружения нарушений:
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
3.______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Примечание: В случае отсутствия нарушений требований пожарной безопасности, установленных законодательством Республики Казахстан производится соответствующая запись об отсутствии нарушений.
10. Выводы об обеспечении или не обеспечении пожарной безопасности объекта.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
11. Дополнительные условия настоящего заключения.
Заключение теряет силу в случаях:
ликвидации или смены заказчика (юридического лица, индивидуального предпринимателя, физического лица);
не указанных в настоящем заключении (то есть вновь допущенных) нарушений требований пожарной безопасности: архитектурно-строительных, объемно-планировочных решений зданий (сооружений); технологических процессов, территорий. А также в случаях изменения классов функциональной пожарной опасности (функционального назначения) объекта или его частей, капитального ремонта, реконструкции, технического перевооружения.
12. Перечень использованных нормативных актов и документов, справочных источников и исходных данных, и другой информации:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
14. Приложения: документы по аккредитации; копии документов об образовании лиц, участвующих в проведении аудита; договор на проведение работ по аудиту в области пожарной безопасности; копии подтверждающих документов по пункту 8 заключения.
Представители объекта аудита (заказчика):
__________________ ____________________ ________________________
должность             подпись             фамилия, имя, отчество
(при наличии)
___________________ _____________________ ______________________
должность             подпись             фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Представители экспертной организации, проводившей аудит:
___________________ _____________________ ______________________
должность             подпись             фамилия, имя, отчество
(при наличии)
___________________ _____________________ ______________________
должность             подпись             фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Прошито, скреплено печатью.
Листов _________________________ на обороте последнего листа