"Авиациялық персоналдың шетел мемлекеттері берген куәліктерін тану қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 28 қарашадағы № 546 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 24 шiлдедегi № 231 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 шiлдеде № 36508 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авиациялық персоналдың шетел мемлекеттері берген куәліктерін тану қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 28 қарашадағы № 546 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6690 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авиациялық персоналдың шетел мемлекеттері берген куәліктерін тану қағидалары мен шарттарында:
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Халықаралық азаматтық авиация ұйымына (ИКАО) мүше болып табылатын шетел мемлекеттері берген авиациялық персонал куәліктерінің мынадай түрлері уәкілетті ұйыммен расталады:
1) PPL жеке пилоттың куәлігі (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесінің);
2) CPL коммерциялық авиациясы пилоттың куәлігі (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің);
3) MPL көпмүшелі экипаж (ұшақ) пилоттың куәлігі;
4) ATPL желілік пилоттың куәлігі (ұшақтың, тікұшақтың, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесінің);
5) FBPL еркін аэростат пилоттың куәлігі;
6) GPL планер пилоттың куәлігі;
7) FNL штурманының куәлігі;
8) FEL бортинженер (бортмеханик) куәлігі;
9) FROL бортрадист куәлігі;
10) RPL сыртқы пилоттың куәлігі (ұшақтың, дирижабльдің, планердің, бұранда қанаттың, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің немесе еркін аэростаттың);
11) AML әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі;
12) FDL ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігі;
13) ATCL әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің куәлігі.
6. Авиациялық персоналдың куәлігін бастапқы тану кезінде өтініш беруші уәкілетті ұйымға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық персоналдың шетел мемлекеттері берген куәлігін тануға өтініш;
2) авиациялық персонал куәлігі иесінің жеке куәлігінің (паспортының) көшірмесі;

О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 ноября 2010 года № 546 "Об утверждении Правил и условии признания свидетельств авиационного персонала, выданных иностранными государствами"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 24 июля 2025 года № 231. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2025 года № 36508
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 ноября 2010 года № 546 "Об утверждении Правил и условии признания свидетельств авиационного персонала, выданных иностранными государствами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6690) следующие изменения:
в Правилах и условиях признания свидетельств авиационного персонала, выданных иностранными государствами, утвержденных указанным приказом:
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Уполномоченной организацией признаются следующие виды свидетельств авиационного персонала, выданные иностранными государствами, являющимися членами Международной организации гражданской авиации (ИКАО):
1) свидетельство частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
2) свидетельство пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
3) свидетельство пилота многочленного экипажа MPL (самолета);
4) свидетельство линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
5) свидетельство пилота свободного аэростата FBPL;
6) свидетельство пилота планера GPL;
7) свидетельство штурмана FNL;
8) свидетельство бортинженера (бортмеханика) FEL;
9) свидетельство бортрадиста FROL;
10) свидетельство внешнего пилота RPL (самолета, дирижабля, планера, винтокрыла, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы или свободного аэростата);
11) свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов AML;
12) свидетельство сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера FDL;
13) свидетельство диспетчера обслуживания воздушного движения ATCL.
6. При первоначальном признании свидетельства авиационного персонала заявитель предоставляет в уполномоченную организацию следующие документы:
1) заявление на признание свидетельства авиационного персонала, выданного иностранным государством по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копия удостоверения личности (паспорт) владельца свидетельства авиационного персонала;

3) авиациялық персонал куәлігінің көшірмесі (жазбалары бар барлық парақтар);
4) тиісті кластағы медициналық сертификаттың көшірмесі (ұшқыштардың, сыртқы ұшқыштардың, ұшқыштардан ерекшеленетін ұшу экипажы мүшелерінің, әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерлерінің куәліктері үшін);
5) әуе кемесінің түрі бойынша сұратылған біліктілік белгісі үшін соңғы 12 айдағы ұшу немесе тренажерлік тексеру актісінің көшірмесі (пилоттардың, сыртқы пилоттардың және пилоттардан басқа ұшу экипажы мүшелерінің куәліктері үшін);
6) ұшу кітапшасының соңғы үш парағының жазбалары бар көшірмелері немесе соңғы 90 күннің ұшу сағатын растайтын авиакомпанияның ұшу уақытын есепке алу жүйесінен үзінді (пилоттардың, сыртқы пилоттардың және пилоттардан басқа ұшу экипажы мүшелерінің куәліктері үшін);
7) 6 айдан кем емес әуе кемесінің тиісті түріне техникалық қызмет көрсету тәжірибесін растай отырып, алдыңғы 24 айдағы жеке журнал (Logbook) парақтарының көшірмелері (әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал үшін);
8) азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, әуе құқығы (air law), метеорология (meteorology), пайдалану қағидалары (operational procedures), фразеология (radiotelephony) бойынша білімін көрсету туралы құжаттың көшірмесі (пилоттардың, сыртқы пилоттардың және пилоттардан басқа ұшу экипажы мүшелерінің куәліктері үшін);
9) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасы бойынша білімін көрсету туралы құжаттың көшірмесі (әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың, әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерлердің немесе ұшу диспетчерлерінің куәліктері үшін).
7. Авиациялық персоналдың куәлігі кезекті (кейіннен) танылған кезде өтініш беруші уәкілетті ұйымға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық персоналдың шетел мемлекеттері берген куәлігін тануға өтініш;
2) авиациялық персонал куәлігінің көшірмесі (жазбалары бар барлық парақтар);
3) тиісті кластағы медициналық сертификаттың көшірмесі (пилоттардың, сыртқы пилоттардың, пилоттардан басқа ұшу экипажы мүшелерінің куәліктері, әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчері үшін);
4) әуе кемесінің түрі бойынша сұратылған біліктілік белгісі үшін соңғы 12 айдағы ұшу немесе тренажерлік тексеру актісінің көшірмесі (пилоттардың, сыртқы пилоттардың, пилоттардан басқа ұшу экипажы мүшелерінің куәліктері үшін);
5) 6 айдан кем емес әуе кемесінің тиісті түріне техникалық қызмет көрсету тәжірибесін растай отырып, алдыңғы 12 айдағы жеке журнал (Logbook) парақтарының көшірмелері (әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал үшін).";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) копия свидетельства авиационного персонала (все страницы, где имеются записи);
4) копия медицинского сертификата соответствующего класса (для свидетельств пилотов, внешних пилотов, членов летного экипажа, отличных от пилотов, диспетчеров обслуживания воздушного движения);
5) копия акта летной или тренажерной проверки за последние 12 месяцев для запрашиваемой квалификационной отметки по типу воздушного судна (для свидетельств пилотов, внешних пилотов и членов летного экипажа, отличных от пилотов);
6) копии последних трех страниц летной книжки с записями или выписка из системы учета полетного времени авиакомпании, подтверждающая часы налета за последние 90 дней (для свидетельств пилотов, внешних пилотов и членов летного экипажа, отличных от пилотов);
7) копии страниц индивидуального журнала (Logbook) за предшествующие 24 месяца с подтверждением опыта в техническом обслуживании соответствующего типа воздушного судна не менее 6 месяцев (для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов);
8) копия документа о демонстрации знаний по воздушному праву (air law), метеорологии (meteorology), эксплуатационным правилам (operational procedures), фразеологии (radiotelephony) с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан в сфере гражданской авиации (для свидетельств пилотов, внешних пилотов и членов летного экипажа, отличных от пилотов);
9) копия документа о демонстрации знаний по законодательству Республики Казахстан об использовании воздушного пространства и деятельности авиации (для свидетельств персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, диспетчеров обслуживания воздушного движения и сотрудников по обеспечению полетов или полетных диспетчеров).
7. При очередном (последующем) признании свидетельства авиационного персонала заявитель предоставляет в уполномоченную организацию следующие документы:
1) заявление на признание свидетельства авиационного персонала, выданного иностранным государством по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копия свидетельства авиационного персонала (все страницы, где имеются записи);
3) копия медицинского сертификата соответствующего класса (для свидетельств пилотов, внешних пилотов, членов летного экипажа, отличных от пилотов, диспетчеров обслуживания воздушного движения);
4) копия акта летной или тренажерной проверки за последние 12 месяцев для запрашиваемой квалификационной отметки по типу воздушного судна (для свидетельств пилотов, внешних пилотов и членов летного экипажа, отличных от пилотов);
5) копии страниц индивидуального журнала (Logbook) за предшествующие 12 месяцев с подтверждением опыта в техническом обслуживании соответствующего типа воздушного судна не менее 6 месяцев (для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Уәкілетті ұйым азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, мынадай салаларда авиациялық персоналдың куәлігін тану мақсатында кандидаттың ИКАО 9379 AN/916 "Авиациялық персоналға куәлік берудің мемлекеттік жүйесін құру және осы жүйені басқару жөніндегі басшылық" құжатына сәйкес білімін көрсетуге тәртібін айқындайды:
пилоттардың, сыртқы пилоттардың және пилоттардан басқа ұшу экипажы мүшелерінің куәліктері үшін:
1) әуе құқығы (air law);
2) метеорология (meteorology);
3) пайдалану қағидалары (operational procedures);
4) фразеология (radiotelephony);
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың, әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчері және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерлердің немесе ұшу диспетчерлерінің куәліктері үшін:
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасы.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Орыс тілін меңгерген, бірақ ИКАО Конвенциясының 1-қосымшасының ең төменгі талаптарына сәйкес ағылшын тілін білмейтін пилот берілген Куәлікті тек Қазақстан Республикасы аумағының шегінде ғана пайдаланады.
Орыс тілін меңгерген, бірақ ИКАО Конвенциясының 1-қосымшасының ең төменгі талаптарына сәйкес ағылшын тілін білмейтін әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчері берілген куәлікті халықаралық ұшуларға қызмет көрсету үшін пайдаланбайды.
Авиациялық персонал куәлігін берген шетел мемлекеттің растамасы ағылшын тілін меңгерудің дәлелі болып табылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Куәлікті қайтарып алғаннан кейін Куәлікті беру осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген тәртіппен қайтарып алынған сәттен бастап 12 айдан ерте емес жүргізіледі.";
1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2025 жылғы 24 шілдедегі
№ 231 бұйрығына
қосымша
Авиациялық персоналдың
шетел мемлекеттері берген
куәліктерін тану қағидалары
мен шарттарына
1-қосымша
Нысан
Certificate of validation of aviation personnel licence issued by a foreign state Aviation Administration of Kazakhstan
Certificate of Validation №
First and Last name of Holder:
Date of Birth:
Nationality:
Licence held:
State of issue:
ICAO Licence No. _____ issued on _______(dd/mm/yyyy) is hereby validated to exercise the privileges of a (an) ____________ Licence in accordance with Legislation of the Republic of Kazakhstan and subject to the following conditions:

"12. Уполномоченная организация определяет порядок демонстрации знаний кандидатом, в соответствии с документом ИКАО 9379 AN/916 "Руководство по созданию государственной системы выдачи свидетельств авиационному персоналу и управлению этой системой", с целью признания свидетельства авиационного персонала в следующих областях с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан в сфере гражданской авиации:
для свидетельств пилотов, внешних пилотов, членов летного экипажа, отличных от пилотов:
1) воздушное право (air law);
2) метеорология (meteorology);
3) эксплуатационные правила (operational procedures);
4) фразеология (radiotelephony);
для свидетельств персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, диспетчеров обслуживания воздушного движения и сотрудников по обеспечению полетов или полетных диспетчеров:
законодательство Республики Казахстан об использовании воздушного пространства и деятельности авиации.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Пилот, владеющий русским языком, но не владеющий английским языком в соответствии с минимальными требованиями приложения 1 к Конвенции ИКАО, использует выданное Удостоверение исключительно в пределах территории Республики Казахстан.
Диспетчер обслуживания воздушного движения, владеющий русским языком, но не владеющий английским языком в соответствии с минимальными требованиями приложения 1 к Конвенции ИКАО, не использует выданное Удостоверение для обслуживания международных полетов.
Доказательством владения английским языком является подтверждение иностранного государства, выдавшего свидетельство авиационного персонала.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Выдача Удостоверения после его отзыва производится в порядке, предусмотренном пунктом 6 настоящих Правил не ранее чем через 12 месяцев с момента отзыва.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта Республики Казахстан Н. Сауранбаев
Приложение к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 24 июля 2025 года № 231
Приложение 1
к Правилам и условиям
признания свидетельств
авиационного персонала,
выданных иностранными
государствами
Форма
Certificate of validation of aviation personnel licence issued by a foreign state Aviation Administration of Kazakhstan
Certificate of Validation №
First and Last name of Holder:
Date of Birth:
Nationality:
Licence held:
State of issue:
ICAO Licence No. _____ issued on _______(dd/mm/yyyy) is hereby validated to exercise the privileges of a (an) ____________ Licence in accordance with Legislation of the Republic of Kazakhstan and subject to the following conditions:

1. This Certificate must be always accompanied by an appropriate valid Licence, ratings and / or Medical Certificate (for appropriate personnel who must have a medical certificate, according to Annex 1 of ICAO) in accordance with the law of its State of Licence Issue.
2. The issued Certificate is used exclusively within the Republic of Kazakhstan if the pilot can speak and understand the Russian language but is not able to speak and understand the English language in accordance with Annex 1 to the Convention.
(The above-mentioned text is used in the Certificate of validation for flight crew members)
The issued Certificate cannot be used to provide Air Traffic Service for international flights if an air traffic controller speak and understand the Russian language but is not able to speak and understand the English language in accordance with Annex 1 to the Convention.
(The above-mentioned text is used in the Certificate of validation for air traffic controllers)
The Language proficiency requirements are not applicable for aircraft maintenance personnel in accordance with Annex 1 to the Convention.
(The above-mentioned text is used in the Certificate of validation for aircraft maintenance personnel)
3. This Certificate is valid to act as an Air Traffic Controller with_________ rating (-s) / for operating on_________aircraft / for Maintenance on_____________ aircraft.
4. Certificate valid from _________ until ___________
Signature and full name of the Issuing Officer: _____________
The Certificate may be amended, suspended or revoked at any time by the Civil Aviation Authority of the Republic of Kazakhstan.
Date of issue: ____________

1. This Certificate must be always accompanied by an appropriate valid Licence, ratings and / or Medical Certificate (for appropriate personnel who must have a medical certificate, according to Annex 1 of ICAO) in accordance with the law of its State of Licence Issue.
2. The issued Certificate is used exclusively within the Republic of Kazakhstan if the pilot can speak and understand the Russian language but is not able to speak and understand the English language in accordance with Annex 1 to the Convention /
(The above-mentioned text is used in the Certificate of validation for flight crew members)
The issued Certificate cannot be used to provide Air Traffic Service for international flights if an air traffic controller speak and understand the Russian language but is not able to speak and understand the English language in accordance with Annex 1 to the Convention.
(The above-mentioned text is used in the Certificate of validation for air traffic controllers)
The Language proficiency requirements are not applicable for aircraft maintenance personnel in accordance with Annex 1 to the Convention.
(The above-mentioned text is used in the Certificate of validation for aircraft maintenance personnel)
3. This Certificate is valid to act as an Air Traffic Controller with_________ rating (-s) / for operating on _________ / for Maintenance on ____________ .
4. Certificate valid from _________ until ___________ Signature and full name of the Issuing Officer: _____________.
The Certificate may be amended, suspended or revoked at any time by the Civil Aviation
Authority of the Republic of Kazakhstan.
Date of issue: ____________