"Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 121 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 22 шiлдедегi № 281-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 23 шiлдеде № 36493 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 121 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10558 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабы 5-тармағына, "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 5-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 287) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабы 5-тармағына, "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 5-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі ереженің 15-тармағы 287) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы, біртұтас электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, жылу энергиясы көздерінің, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу және оларды есепке алу тәртібін айқындайды.";

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 121 "Об утверждении Правил проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 июля 2025 года № 281-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2025 года № 36493
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 121 "Об утверждении Правил проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10558) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", с пунктом 5 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике", с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 287) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", с пунктом 5 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике", с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 287) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, источников тепловой энергии, электрических и тепловых сетей.";

5, 6 және 7-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар, жылу өндіруші және жылу тасымалдаушы субъектілер (бұдан әрі – энергетикалық кәсіпорындар) технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 1 сағаттың ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес энергетикалық кәсіпорындардың Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикасы жүйесінде, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінде орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы шұғыл хабарламаларды ұсыну регламентіне сәйкес жедел хабарламалармен алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы жедел хабарлама береді.
Энергетикалық кәсіпорын технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 15 минут ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті облыс және Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаментті және жергілікті атқарушы органды жедел хабарламалармен алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы технологиялық бұзушылықтың туындау фактісі туралы хабардар етеді.
Технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 12 сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде энергетикалық кәсіпорын мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті облыс және Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаментіне, жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жедел хабарлама жолдайды.
6. Жедел хабарлама мәліметтерінің нысаны мен құрамы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес айқындалады.
7. Мына технологиялық бұзушылықтарды:
Технологиялық бұзушылықтар жіктеуінің 1-тармағының 7), 9), 10), 11), 12), 13) тармақшаларын және 2-тармағының 4), 8), 9) және 10) тармақшаларын қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Технологиялық бұзушылықтар жіктеуінің (бұдан әрі – Технологиялық бұзушылықтар жіктеуі) 1 және 2-тармақтарында көзделген жергілікті жылумен жабдықтау жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтарды мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның бұйрығымен құрылған комиссия тергеп-тексереді;
Технологиялық бұзушылықтар жіктеуінің 1-тармағының 7), 9), 10), 11), 12), 13) тармақшаларында және 2-тармағының 4), 8), 9) және 10) тармақшаларында көзделген жергілікті жылумен жабдықтау жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтарды жергілікті атқарушы органның бұйрығымен құрылған комиссия тергеп-тексереді.
Комиссия төрағалары болып бұйрықты шығарған органның өкілдері тағайындалады.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Комиссия төрағадан және оның мүшелерінен, сондай-ақ комиссияның шешіміне қатыспайтын хатшыдан тұрады. Хатшыны есептемегенде, төрағаны қоса алғанда, комиссия мүшелерінің саны саны – тақ.
Комиссия құрамы технологиялық бұзушылықтың ауырлығына және сипатына байланысты айқындалады және мемлекеттік органдардың, жөндеу, баптау, жобалау, ғылыми-зерттеу, дайындаушы зауыттардың, құрылыс-монтаждау және өзге де мүдделі тұлғалардың өкілдерін қамтиды.";
27-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

пункты 5, 6 и 7 изложить в новой редакции:
"5. Энергопроизводящие, энергопередающие организации, теплопроизводящие и теплотранспортирующие субъекты (далее – энергопредприятия) в течение 1 часа с момента возникновения технологического нарушения представляет оперативное сообщение по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями в соответствии с Регламентом предоставления энергопредприятиями оперативных сообщений о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, централизованной и местной системах теплоснабжения, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Энергопредприятие в течение 15 минут с момента возникновения технологического нарушения информирует соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган о факте возникновения технологического нарушения по телефону с дублированием посредствам мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.
В срок не позднее 12 часов с момента возникновения технологического нарушения энергопредприятие направляет оперативное сообщение в электронном виде по адресу электронной почты в соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору.
6. Форма и состав сведений оперативного сообщения определяются в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам.
7. Технологические нарушения, предусмотренные:
пунктами 1 и 2 Классификации технологических нарушений согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Классификации технологических нарушений), за исключением подпунктов 7), 9), 10), 11), 12), 13) пункта 1 и подпунктами 4), 8), 9) и 10) пункта 2 Классификации технологических нарушений, произошедших в местной системе теплоснабжения, расследуются комиссией, созданной приказом государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
подпунктами 7), 9), 10), 11), 12), 13) пункта 1 и подпунктами 4), 8), 9) и 10) пункта 2 Классификаций технологических нарушений, произошедших в местной системе теплоснабжения, расследуются комиссией, созданной приказом местного исполнительного органа.
Председателями комиссий назначаются представители органов, издавшие приказ.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Комиссия состоит из председателя и ее членов, а также секретаря, который не принимает участие в решении комиссии. Не учитывая секретаря, количество членов комиссии, включая председателя – нечетное.
Состав комиссии определяется причиной технологического нарушения и включает представителей, ремонтных (при наличии дефектов ремонта), наладочных (при дефектах при проведении пуско-наладочных работ), проектных (при ошибках в проектировании), научно-исследовательских (при необходимости проведения научных изысканий или исследований), заводов-изготовителей (при дефектах изготовления), строительно-монтажных (при дефектах монтажа) организаций и иных заинтересованных лиц.";
пункт 27 изложить в новой редакции:

"27. Технологиялық бұзушылықтар жіктеуіне сәйкес біртұтас электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, қазандықтардың, электр және жылу желілерінің, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің жұмысында орын алған технологиялық бұзушылықтар есепке алуға жатады.";
30-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Әрбір энергетикалық кәсіпорын есепті айдан кейінгі айдың жетісіне дейін ай сайын мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) осы Қағидаларға 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептілікті жолдайды.
Технологиялық бұзушылықтарды есепке алу энергетикалық кәсіпорындарда нысаны осы Қағидаларға 8-қосымшада белгіленген технологиялық бұзушылықтарды есепке алу журналында жүргізіледі.";
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8-қосымшаның 3-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Жылу желілері үшін:
- магистральдық құбыржолдар;
- орамішілік құбыржолдар;
- су жылыту қазандықтары;
- бу қазандықтары;
- сорғылық агрегаттар бойынша.";
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрыққа 9-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 22 шілдедегі
№ 281-н/қ Бұйрыққа
1-қосымша
Электр энергетикасы
және жылу энергетикасы
салаларындағы тергеп-тексеру
жүргізу, электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке алу
қағидаларына
3-қосымша
Энергетикалық кәсіпорындардың орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы шұғыл хабарламаларды ұсыну РЕГЛАМЕНТІ
Энергетикалық кәсіпорындарда орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы ақпарат мына кестеге сәйкес хабарланады:
Шұғыл хабарламалар ұсынылатын бұзушылықтар
Хабарламаларды ұсыну реттілігі

"27. Учету подлежат технологические нарушения, произошедшие в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, котельных, электрических и тепловых сетях, в местной и централизованной системах теплоснабжения в соответствии с Классификацией технологических нарушений.";
пункт 30 изложить в новой редакции:
"30. Каждое энергопредприятие ежемесячно, до седьмого числа месяца, следующего за отчетным, направляет в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) сводную отчетность о технологических нарушениях по форме, установленной приложением 7 к настоящим Правилам.
Учет технологических нарушений на энергопредприятиях ведется в журнале учета технологических нарушений, форма которого установлена приложением 8 к настоящим Правилам.";
приложение 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
пункт 3 приложения 8 изложить в новой редакции:
"3. Для тепловых сетей по:
- магистральным трубопроводам;
- внутриквартальным трубопроводам;
- водогрейным котлам;
- паровым котлам;
- насосным агрегатам.";
дополнить приложением 9 к указанному приказу согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики Республики Казахстан Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 22 июля 2025 года № 281-н/қ
Приложение 3 к Правилам
проведения расследования
в областях электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
РЕГЛАМЕНТ
предоставления энергопредприятиями оперативных сообщений о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях
Информация о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях на энергопредприятиях согласно следующей таблице:
Нарушения, по которым предоставляются оперативные сообщения
Последовательность предоставления сообщений

Штаттан тыс жағдайлар туындаған сәттен бастап 1 сағат ішінде жедел хабар алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы және 12 сағаттан кешіктірмей жазбаша түрде хабарланады:
1-кезең
2-кезең
1.
220 кВ және одан жоғары электр желілеріндегі бұзылулар мен ажырату және (немесе) осы желілердегі қуат ағымын шектеу автоматикасының дұрыс жұмыс істемеуі;
ЭК ОДҚ-қа ЖО ӨДО-ға, жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына хабарлайды (құзыреті шегінде),
ЖО ӨДО ЖО ҰДО-ға, жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына хабарлайды (құзыреті шегінде) .
ЖО ҰДО мен мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына хабарлайды
2.
энергетикалық кәсіпорындардағы (объектілердегі) жазатайым оқиғалар;
3.
энергетикалық кәсіпорындардағы жабдықтың бұзылуымен өрттің, жарылыстың пайда болуы;
4.
электр станциясы, жылу энергиясының көзі жүктемесінің толық түсуі;
5.
күл-қож үйіндісі дамбаларын немесе гидроқұрылыс бөгеттерін судың шайып кетуі, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстардың негізгі конструкцияларының бұзылуы;
6.
Қазақстан Республикасы Біртұтас электр энергетикалық жүйесінің бірнеше бөлікке бөлінуі;
7.
орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдері бойынша жүйелік оператор өкімдерінің орындалмауы;
ЖО ҰДО-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына хабарлайды
8.
жылыту маусымында жылу желілеріндегі айналымның тоқтауы немесе бұзылуы;
ЭК ОДҚ-сы ЖО ӨДО-ға, жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына хабарлайды (құзыреті шегінде)
ЖО ҰДО мен мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына хабарлайды
9.
энергетикалық кәсіпорындардағы (объектілердегі) жазатайым оқиғалар;
ЭК ОДҚ-сы ЦДС ЭП мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына және жергілікті атқарушы органға хабарлайды
мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына және/немесе басқарма басшысына хабарлайды
10.
электр станциясы, жылу энергиясының көзі, электр және жылу желілеріндегі жабдықтың бұзылуымен өрттің, жарылыстың пайда болуы;
11.
110 кВ және одан жоғары электр желілеріндегі бұзылулар мен ажырату және осы желілердегі қуат ағымын шектеу автоматикасының дұрыс жұмыс істемеуі;
12.
бір энергетикалық кәсіпорын шегінде 2 және одан да көп электр беру желілерінің, сондай-ақ кернеуі 6-35 кВ электр желілеріндегі жабдықтың немесе тұтынушыларды 0,5 МВт жоғары электр энергиясынан жаппай ажыратуға әкеп соққан немесе дүлей зілзала нәтижесіндегі ажыратылуы және/немесе бұзылуы;
13.
диспетчердің басқарушы объектімен байланысын 1 сағаттан астам мерзімге толық жоғалтуға әкеп соққан диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары жұмысының бұзылуы;
14.
электр станциясы, жылу энергиясы көзінің және жылу желілері жабдығының, технологиялық ғимараттар мен құрылыстардың бұзылуы;
15.
қорғаныс пен автоматиканың қате әрекеті;
16.
автоматикалық қорғаныс құралдарының немесе технологиялық параметрлердің жол бергісіз ауытқуларынан персонал әрекетінен немесе өзге де себептерден электр станциясы, кіші электр станциясы жабдығының ажыратылуы;
17.
өнеркәсіптің ірі кәсіпорындарының, көлік, байланыс, газ бен мұнайды өндіру, оларды өңдеу; қалалардың (кенттердің) немесе тұрғын аудандардың энергиямен жабдықтаудың тоқтатылуы;
18.
орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдері бойынша жүйелік оператор өкімдерінің орындалмауы.
Ескертпе:
ЭК ОДҚ – энергия кәсіпорындарының орталық диспетчерлік қызметі;
ЖО ӨДО – жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталығы;
ЖО ҰДО – жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы;
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның басшылығы – Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган Орталық аппаратының басшылығы;
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның АД – Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның облыстар және Астана, Алматы және Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаменттері.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 22 шілдедегі
№ 281-н/қ Бұйрыққа
2-қосымша
Электр энергетикасы және жылу
энергетикасы салаларындағы
тергеп-тексеру жүргізу, электр
энергетикасы саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке алу
қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk
Әкімшілік нысанның атауы: Жедел хабарлама
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № ЖХ-1
Кезеңділік: технологиялық бұзушылық және өндірісте болған жазатайым оқиғалар туындаған сәттен бастап
Есепті кезең: "____" ____________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар, жылу өндіруші және жылу тасымалдаушы субъектілер

По телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями в течение 1 часа и письменно не позднее 12 часов сообщается с момента возникновения внештатных ситуаций:
1 этап
2 этап
1.
повреждение, отключение в электрических сетях 220 кВ и выше и (или) неправильная работа автоматики ограничения перетока мощности в этих сетях;
ЦДС ЭП сообщает РДЦ СО и в ТД Госэнергонадзора и в Местный исполнительный орган (по компетенции), РДЦ СО сообщает в НДЦ СО, ТД Госэнергонадзора и в Местный исполнительный орган (по компетенции)
НДЦ СО и ТД Госэнергонадзора сообщают руководству Госэнергонадзора
2.
несчастные случаи на энергопредприятиях (объектах)
3.
возникновение пожаров, взрывов с повреждением оборудования на энергопредприятях
4.
полный сброс нагрузки электростанцией, источником тепловой энергии;
5.
размывы дамб золошлаковых отвалов или плотин гидросооружений, а также обрушением основных конструкций зданий и сооружений;
6.
разделение единой электроэнергетической системы Республики Казахстан на несколько частей;
7.
неисполнение распоряжений системного оператора по режимам производства, передачи и потребления электрической энергии при осуществлении централизованного оперативно-диспетчерского управления;
НДЦ СО сообщает руководству Госэнергонадзора
8.
прекращение циркуляции или повреждение в тепловых сетях в отопительный сезон;
ЦДС ЭП сообщает РДЦ СО, в Местный исполнительный орган и ТД Госэнергонадзора (по компетенции)
НДЦ СО и ТД Госэнергонадзора сообщает руководству Госэнергонадзора
9.
несчастные случаи на энергопредприятиях (объектах);
ЦДС ЭП сообщает в ТД Госэнергонадзора и в Местный исполнительный орган (по компетенции)
ТД Госэнергонадзора руководству Госэнергонадзора и/или руководителю управления
10.
возникновение пожаров, взрывов с повреждением оборудования на электростанциях, источниках тепловой энергии, электрических и тепловых сетях;
11.
повреждение и отключение в электрических сетях 110 кВ и неправильная работа автоматики ограничения перетока мощности в этих сетях;
12.
отключение и/или повреждение 2 и более линий электропередач в пределах одного энергетического предприятия, а также оборудования в электрических сетях напряжением 6-35 кВ, или повлекшее за собой массовое отключение потребителей от электрической энергии более 0,5 МВт или в результате стихийных явлений;
13.
нарушение работы средств диспетчерского и технологического управления, вызвавшее полную потерю связи диспетчера с управляемым объектом на срок более 1 часа;
14.
повреждение оборудования, технологических зданий и сооружений электростанции, источников тепловой энергии и тепловых сетей;
15.
ложное действие защит и автоматики;
16.
отключение оборудования электростанции, электрической подстанции, электрической или тепловой сети действием автоматических защитных устройств или персоналом из-за недопустимых отклонений технологических параметров или по иным причинам;
17.
прекращение энергоснабжения: крупных предприятий промышленности, транспорта, связи, добычи и транспорта газа и нефти, их переработки; городов (поселков) или жилых районов;
18.
неисполнение распоряжений системного оператора по режимам производства, передачи и потребления электрической энергии при осуществлении централизованного оперативно-диспетчерского управления.
Примечание:
ЦДС ЭП – центральная диспетчерская служба энергопредприятия;
РДЦ СО – региональный диспетчерский центр системного оператора;
НДЦ СО – национальный диспетчерский центр системного оператора;
Руководство Госэнергонадзора – Руководство Центрального аппарата государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
ТД Госэнергонадзора – Территориальные департаменты органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы и Шымкент.
Приложение 2 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 22 июля 2025 года № 281-н/қ
Приложение 9 к Правилам
проведения расследования
в областях электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
Форма
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции)
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk
Наименование административной формы: Оперативное сообщение
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № ОС-1
Периодичность: с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев на производстве
Отчетный период: "____" ____________
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: энергопроизводящие, энергопередающие организации, теплопроизводящие и теплотранспортирующие субъекты

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: технологиялық бұзушылық және өндірісте болған жазатайым оқиғалар туындаған сәттен бастап 15 минут және 1 сағат ішінде
БСН
Жинау әдісі – электрондық түрде және жедел хабарламалармен алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы
р/с
Қажетті ақпарат
Ұсынылатын деректер
1.
ӘАОЖ (әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші) бойынша орналасқан жердің коды
2.
Технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның туындаған күні және уақыты
3.
Технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның болжамды себептері
4.
Пайдаланылған қорғаныс, автоматика және бұғаттау тізбесі
5.
Істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтың тізбесі
6.
Технологиялық бұзушылықтың салдары: бұзылған жабдықтың көлемі, толық жібермеу (мың киловатт сағат/гигакалория), қабылданатын шаралар, ажыратылған тұтынушылардың саны (жеке және заңды тұлғалар), технологиялық бұзушылықты жою уақыты (минут, сағат)
Ұйымның атауы ______________________________________
Ұйымның мекенжайы _____________________________________________
Ұйымның телефоны ___________________________________________
Ұйымның электрондық пошта мекенжайы ____________________________
Орындаушы ___________________________________________________
Тегі Аты Әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Орындаушының телефоны __________________________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ _____________________
Тегі Аты Әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
"Жедел хабарлама" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысанға қосымша
"Жедел хабарлама" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме (индекс № ЖХ-1, кезенділігі технологиялық бұзушылық және өндірісте болған жазатайым оқиғалар туындаған сәттен бастап)
1. 1-бағанда ӘАОЖ (әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші) бойынша орналасқан жерінің коды (әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші) көрсетіледі.
2. 2-бағанда технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның туындаған күні және уақыты көрсетіледі.
3. 3-бағанда технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның болжамды себептері көрсетіледі.
4. 4-бағанда пайдаланылған қорғаныс, автоматика және бұғаттау тізбесі көрсетіледі.
5. 5-бағанда істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтың тізбесі көрсетіледі.
6. 6-бағанда технологиялық бұзушылықтың салдары: бұзылған жабдықтың көлемі, толық жібермеу (мың киловатт сағат/гигакалория), қабылданатын шаралар, ажыратылған тұтынушылардың саны (жеке және заңды тұлғалар), технологиялық бұзушылықты жою уақыты (минут, сағат) көрсетіледі.

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 15 минут и 1 часа с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев на производстве
БИН
Метод сбора - в электронном виде и по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями
№ п.п.
Требуемая информация
Предоставляемые данные
1.
Код местонахождения по КАТО (классификатор административно-территориальных объектов)
2.
Дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая
3.
Предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая
4.
Перечень отработавших защит, автоматики и блокировок
5.
Перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе
6.
Последствия технологического нарушения: объем поврежденного оборудования, недоотпуск (тысяч киловатт часов/гигакалорий), принимаемые меры, количество отключенных потребителей (физических и юридических лиц), время ликвидации технологического нарушения (минут, часов)
Наименование организации ______________________________________
Адрес организации _____________________________________________
Телефон организации ___________________________________________
Адрес электронной почты организации ____________________________
Исполнитель ___________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии) подпись
Телефон исполнителя ___________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________ _____________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)             подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Оперативное сообщение"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Оперативное сообщение" (индекс № ОС-1, периодичность с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев на производстве)
1. В графе 1 указывается код местонахождения по КАТО (Классификатор административно-территориальных объектов).
2. В графе 2 указывается дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая.
3. В графе 3 указывается предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая.
4. В графе 4 указывается перечень отработавших защит, автоматики и блокировок.
5. В графе 5 указывается перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе.
6. В графе 6 указываются последствия технологического нарушения (объем поврежденного оборудования, недоотпуск (тысяч киловатт часов/гигакалорий), принимаемые меры по восстановлению энергоснабжения, количество отключенных потребителей (физических и юридических лиц), время ликвидации технологического нарушения (минут, часов).