"Авиация персоналының куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 16 шiлдедегi № 221 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 21 шiлдеде № 36480 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авиация персоналының куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7058 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авиация персоналының куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптарында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Авиация персоналының куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – Біліктілік талаптары) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 5-тармағына, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі – ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына сәйкес (Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға "Авиация персоналына куәліктер беру" деген 1-қосымша) әзірленген.
2. Осы біліктілік талаптары авиация персоналының мынадай куәліктерін алу үшін кандидаттарға қолданылады:
1) ұшу экипажының мүшелеріне:
аса жеңіл әуе кемесінің пилотының куәлігі (ULAPL) (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі);
жеңіл әуе кемесінің пилотының куәлігі (LAPL) (ұшақ, тікұшақ);
жеке пилоттың куәлігі (PPL) (ұшақ, тікұшақ, дирижабль көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі);
коммерциялық авиация пилотының куәлігі (CPL) (ұшақ, тікұшақ, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі);
көпмүшелі экипаж пилотының куәлігі (MPL) (ұшақ);
желілік пилот куәлігі (ATPL (ұшақ, тікұшақ көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі);
еркін аэростататтың пилотының куәлігі (FBPL);
планер пилотының куәлігі (GPL);

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований к лицу для получения свидетельства авиационного персонала"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 221. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2025 года № 36480
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований к лицу для получения свидетельства авиационного персонала" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7058) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Квалификационных требованиях к лицу для получения свидетельства авиационного персонала, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала (далее – Квалификационные требования) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", со стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО) (Приложение 1 к Конвенции о международной гражданской авиации "Выдача свидетельств авиационному персоналу").
2. Настоящие квалификационные требования применяются к кандидатам для получения следующих свидетельств авиационного персонала:
1) для членов летного экипажа:
свидетельство пилота сверхлегкого воздушного судна (ULAPL) (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
свидетельство пилота легкого воздушного судна (LAPL) (самолета, вертолета);
свидетельство частного пилота (PPL) (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
свидетельство пилота коммерческой авиации (CPL) (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
свидетельство пилота многочленного экипажа (самолета) (MPL);
свидетельство линейного пилота (ATPL) (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
свидетельство пилота свободного аэростата (FBPL);
свидетельство пилота планера (GPL);

2) пилоттардан басқа ұшу экипажының мүшелеріне:
штурман куәлігі (FNL);
бортинженер куәлігі (бортмеханик) (FEL);
бортрадист куәлігі (FROL);
3) басқа авиация персоналына:
сыртқы пилот куәлігі (RPL) (ұшақ, дирижабль, планер, винтті, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі немесе еркін аэростат);
әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің куәлігі (ATCL) (бұдан әрі – ӘҚД);
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі (AML) (бұдан әрі – ӘК ТҚ маманы);
ұшуларды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігі (FDL);
авиация станциясы операторының куәлігі (ASOL);
жеңіл және аса жеңіл авиацияға ӘК ТҚК маманның куәлігі (LAML).";
4-тармақтың 38) тармақшасы алып тасталсын;
43-тармақ мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12). ӘК ТҚК бойынша куәліктің белгілі бір санатының берілетін құқықтарында көзделген функцияларды орындау қабілетін көрсету.".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев

2) для членов летного экипажа, отличных от пилотов:
свидетельство штурмана (FNL);
свидетельство бортинженера (бортмеханик) (FEL);
свидетельство бортрадиста (FROL);
3) для другого авиационного персонала:
свидетельство внешнего пилота (RPL) (самолета, дирижабля, планера, винтокрыла, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы или свободного аэростата);
свидетельство диспетчера обслуживания воздушного движения (ATCL) (далее – диспетчер ОВД);
свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (AML) (далее – персонал по ТО ВС);
свидетельство сотрудника по обеспечению полетов или полетный диспетчер (FDL);
свидетельство оператора авиационной станции (ASOL);
свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов (LAML).";
подпункт 38) пункта 4 исключить;
пункт 43 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) демонстрация способности выполнять функции, предусмотренные предоставляемыми правами определенной категории свидетельства по ТО ВС.".
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта Республики Казахстан Н. Сауранбаев