"Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № 167 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 8 шiлдедегi № 63 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 11 шiлдеде № 36432 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21560 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 71) тармақшасына сәйкес";
Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттары көрсетілген бұйрықпен бекітілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 41) және 42) тармақшалармен толықтырылсын:
"34) осы Стандартқа 34-қосымшаға сәйкес ангиографиялық қондырғыға техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
35) осы Стандартқа 35-қосымшаға сәйкес компьютерлік томографқа техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
36) осы Стандартқа 36-қосымшаға сәйкес маммографқа техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
37) осы Стандартқа 37-қосымшаға сәйкес магнитті-резонансты томографқа (гелді) техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
38) осы Стандартқа 38-қосымшаға сәйкес жылжымалы рентгенге техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
39) осы Стандартқа 39-қосымшаға сәйкес рентгендік-диагностикалық кешенге техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
40) осы Стандартқа 40-қосымшаға сәйкес С-доға түріндегі рентген аппаратына техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
41) осы Стандартқа 41-қосымшаға сәйкес флюорографқа техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
42) осы Стандартқа 42-қосымшаға сәйкес магнитті-резонансты томографқа (гелсіз) техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты.";
Осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9 қосымшаларға сәйкес 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 және 42 қосымшалармен толықтырылсын.

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № 167 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2025 года № 63. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2025 года № 36432
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативно-правовых актах под № 21560) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 71) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Минимальных стандартах оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктами 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 41) и 42) следующего содержания:
"34) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на ангиографическую установку согласно приложению 34 к настоящим Стандартам;
35) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на компьютерный томограф согласно приложению 35 к настоящим Стандартам;
36) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на маммограф согласно приложению 36 к настоящим Стандартам;
37) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на магнитно-резонансный томограф (гелевый) согласно приложению 37 к настоящим Стандартам;
38) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на передвижной рентген согласно приложению 38 к настоящим Стандартам;
39) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на рентгенодиагностический комплекс согласно приложению 39 к настоящим Стандартам;
40) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на рентгеновский аппарат типа С-дуга согласно приложению 40 к настоящим Стандартам;
41) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на флюорограф согласно приложению 41 к настоящим Стандартам;
42) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на магнитно-резонансный томограф (безгелевый) согласно приложению 42 к настоящим Стандартам.";
дополнить приложениями 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 и 42 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Дәрі-дәрмек саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 63 Бұйрыққа
1 қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандартына 34-қосымша
Ангиографиялық қондырғыға техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты.*
Техникалық ерекшелік бөлімдерінің атауы (жиынтықтауышы/параметрі/сипаттамасы бөлігінде)
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің стандарт деңгейіне сәйкес параметрдің мәні
аудандық
қалалық
облыстық
(республикалық маңызы бар қала)
республикалық
Негізгі жиынтықтауыштар:
1.
Позиционер
Үш нұсқаның бірін таңдау
Бір проекциялық (монопланды) ангиографияға арналған
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Екі проекциялық (бипландық) ангиографияға арналған
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Гибридті операциялық бөлмедегі ангиографияға арналған
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
2.
Сандық детектор
Үш нұсқаның бірін таңдау:
Бір проекциялық ангиографияға арналған максималды көру өрісінің диагоналы (нұсқаның бірін таңдаңыз), қараңыз
кемінде 25/кемінде 39-
кемінде 25 /кемінде 39
кемінде 30/кемінде 42
кемінде 30/кемінде 42
Екі проекциялық ангиографияға арналған максималды көру өрісінің диагоналы,
(нұсқаның бірін таңдаңыз), қараңыз
-
-
кемінде 25/кемінде 39
кемінде 30/кемінде 42
кемінде 25/кемінде 39
кемінде 30/кемінде 42
Гибридті операциялық бөлмедегі ангиографияға арналған максималды көру өрісінің диагоналы,
(нұсқаның бірін таңдаңыз,) қараңыз
-
-
кемінде 25/кемінде 39
кемінде 30/кемінде 42
3.
Рентген түтігі
10 минут ішінде флюроскопиялық режимде түтіктің максималды жылу қуаты
кемінде 2000 Вт
кемінде 3000 Вт
кемінде 4000 Вт
кемінде 4500 Вт
Рентгендік түтіктегі жылу жүктемесін диспетчерлік пункттен бақылау
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қызмет көрсету орталығына арналған рентгендік түтіктің қашықтан диагностикалау функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
4.
Пациент үстелі
Карбонды декалы тікелей ангиографиялық
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Гибридті хирургиялық операция бөлмесіне арналған сегменттелген декасы бар
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
5.
Операция бөлмесіндегі мониторлар
Екі нұсқаның біреуін таңдау
"Тірі" және референттік кескіндерді, үш өлшемді кескіндерді көрсетуге арналған бөлек мониторлар
Диагональдары кемінде 19 дюйм болатын кемінде 2 монитор/ диагональдары кемінде 55 дюйм болатын 1 монитор
Диагональдары кемінде 19 дюйм болатын кемінде 2 монитор/ диагональдары кемінде 55 дюйм болатын 1 монитор
-
-
Үшінші тарап көздерінен "тірі", анықтамалық, үш өлшемді және қосымша кескіндерді бір уақытта көрсету мүмкіндігі бар монитор
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Диагоналы кемінде 55 дюйм/2 монитор 1 монитор. кемінде 19 дюйм
Диагоналы кемінде 55 дюйм/2 монитор 1 монитор. кемінде 19 дюйм
6.
Дозаны төмендету жүйелері
Автоматты түрде ауыстырылатын мыс сүзгілері бар спектрлік сүзгілеу жүйесі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Сәулеленусіз виртуалды коллимация
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша

2. Департаменту лекарственной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 63
Приложение 34
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на ангиографическую установку. *
Наименование разделов технической спецификации
(в части - комплектующего/параметра/
характеристики)
Значение параметра, в соответствии с уровнем норматива сети организаций здравоохранения
районный
городской
областной
(город республиканского значения)
республиканский
Основные комплектующие
1.
Позиционер
Выбор одного из трех вариантов
Для однопроекционной (моноплановой) ангиографии
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Для двухпроекционной (биплановой) ангиографии
-
-
По потребности
По потребности
Для ангиографии в гибридной операционной
-
-
По потребности
По потребности
2.
Цифровой детектор
Выбор одного из трех вариантов:
Диагональ максимального поля обзора для однопроекционной ангиографии ( выбор одного из вариантов),см
Не менее 25/не менее 39
Не менее 25/не менее 39
Не менее 30/не менее 42
Не менее 30/не менее 42
Диагональ максимального поля обзора для двухпроекционной ангиографии,
(выбор одного из вариантов), см
-
-
Не менее 25/не менее 39
Не менее 30/не менее 42
Не менее 25/не менее 39
Не менее 30/не менее 42
Диагональ максимального поля обзора для ангиографии в гибридной операционной,
(выбор одного из вариантов,) см
-
-
Не менее 25/не менее 39
Не менее 30/не менее 42
3.
Рентгеновская трубка
Максимальная тепловая мощность трубки в режиме рентгеноскопии в течении 10 минут
Не менее 2000 Вт
Не менее 3000 Вт
Не менее 4000 Вт
Не менее 4500 Вт
Мониторинг тепловой нагрузки на рентгентрубку из пультовой
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция удаленной диагностики рентгентрубки для сервисного центра
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
4.
Стол пациента
Ангиографический с прямой карбоновой декой
Наличие
Наличие
По потребности
По потребности
Хирургический с сегментированной декой для гибридной операционной
-
-
По потребности
По потребности
5.
Мониторы в операционной
Выбор одного из двух вариантов
Отдельные мониторы для отображения "живого" и референсного изображений, трехмерных изображений
Не менее 2 мониторов с диагоналями не менее 19 дюймов/1 монитор, диагональю не менее 55 дюймов
Не менее 2 мониторов с диагоналями не менее 19 дюймов/1 монитор, диагональю не менее 55 дюймов
-
-
Монитор с возможностью одновременного отображенеия "живого", референсного изображений, трехмерных изображений и дополнителных изображений от сторонних источников
По потребности
По потребности
Монитор 1 шт с диагональю не менее 55 дюймов/2 монитора. не менее 19 дюймов
Монитор 1 шт с диагональю не менее 55 дюймов/2 монитора. не менее 19 дюймов
6.
Системы снижения дозы
Система спектральной фильтрации с помощью автоматически сменяемых медных фильтров
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Виртуальная коллимация без облучения
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности

3,75 кадр/сек-тан аспайтын қысқартылған жиілігі бар төмен дозалы сканерлеу режимдері
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Зерттеу кезінде операциялық бөлмедегі монитордағы доза туралы ақпарат
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Зерттеуден кейін жинақталған дозаның графикалық есебі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Шашырауға қарсы алынбалы тор
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Мүмкін болатын ең төменгі доза жүктемесінде кескіннің ең жоғары сапасын үздіксіз сақтайтын бағдарламалық қамтамасыз ету алгоритмі/сәулеленген тіндердің қалыңдығындағы айырмашылықтарды өтейтін дозаны автоматты түрде басқару механизмі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Фокус ұзындығын реттеу функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
7.
Сурет сапасын жақсарту жүйелері
Базалық функциялар
Қозғалыс артефактілерін азайту үшін алуды түсіру режимінде автоматты түрде пиксельді ауыстыру функциясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Алдын ала орнатылған сценарийлерден немесе жеке пайдаланушы қалауларына сәйкес таңдау арқылы кескіндерді теңестіру
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Субстракция режимінде бір реттік жоғары контрастты түсіру функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Барлық түсіру режимдерінде жиекті жақсарту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Арнайы функциялар
Кескіннің максималды нақтылығы үшін секундына 50 кадрлық минимум жиілігі бар түсіру режимі
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Жүрек соғысының қозғалысын азайту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Металл заттардан алынған үш өлшемді кескіндеріндегі артефактілерді азайту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Тыныс алу қозғалыстарынан үш өлшемді кескіндеріндегі артефактілерді азайту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
8.
Екі өлшемді (2D) навигация
Тамырлы масканы алу және оны нақты уақыттағы флюорографияға кейіннен қолдану. Маска мен қоршаған фонның дәлігін бір уақытта реттеу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
9.
Үш өлшемді (3D) навигация
Бұрын алынған үш өлшемді кескіндерді (3D ангио, КТ немесе МРТ) флюроскопияда нақты уақытта беттестіру. Біріктірілген үш өлшемді кескіндерді позициялаушы қозғалыстарымен синхрондау.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
10.
Жұмыс станциялары
Ангиографта алынған мәліметтерді жинауға арналған мономодальды жұмыс станциясы.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ангиография, КТ, МРТ, ультрадыбыстық, ПЭТ арқылы алынған DICOM кескіндерін қарауға және өңдеуге арналған мультимодальды жұмыс станциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
11.
Кардио бағдарламалық пакет
Базалық функциялар
Үстел үстін сенсорлық экраннан басқару арқылы коронарлық тамырдың өлшемін өлшеу және стенозды талдау
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қолда бар
Бақылау бөлмесінен коронарлық тамырдың өлшемін өлшеу және стенозды талдау
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Сол жақ қарынша функциясының сандық талдауы: жалпы шығару фракциясы және қабырға қозғалысын талдау
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ашылған коронарлық стенттің көрінуін жақсарту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Арнайы функциялар
Орнатылған коронарлық стенттің көрінуін және оның тамыр қабырғасына қатысты орналасуын жақсарту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қолқа қақпағын талдау функциялары, транскатетерлі қолқа қақпақшасын имплантациялау үшін кейінгі үш кескінді навигациясымен атриумды өлшеу, сол жақ жүрекше қосалқысының эндоваскулярлық окклюзиясы
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
12.
Нейро бағдарламалық пакет
Базалық функциялар
Ротациялық ангиография көмегімен ми тамырларының үш өлшемді кескіндерін алу функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Инсультті емдеуде мидың жұмсақ тінін жақсарту үшін КТ тәрізді бейнелеу мүмкіндігі
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ми тамырларын толтыру жылдамдығы мен қарқындылығын визуализациялау үшін түсті кодтау функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Арнайы функциялар
Аневризманы талдау функциясы, одан кейін ангиографта үш өлшемді навигациямен ағынды бағыттайтын стентті қолдану арқылы аневризманы емдеу
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Церебральды аневризмалар мен артериовенозды даму ақауларын емдеуде эмболизацияны жоспарлау. Артериялық және веноздық фазалардағы визуализация, жұмыс орнында эмболизация симуляциясы және ангиографта кейінгі 3D навигациясымен операция.
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
13.
Oнкологиялық бағдарлама пакеті
Бауыр ісіктерін емдеуде эмболизацияны жоспарлау. Ісікке нәр беруші тамырды автоматты түрде анықтау және максималды селективті эмболизация үшін катетердің маршрут картасын құру. Жұмыс станциясында эмболизацияны модельдеу және ангиографта үш өлшемді навигациясымен операция жасау
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қуықасты безін емдеуде эмболизацияны жоспарлау. Жұмыс станциясында эмболизацияны модельдеу және ангиографта үш өлшемді навигациясымен операция жасау
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Биопсияны жоспарлау, ісік пен метастаздық ошақтардың RF криоабляциясы. Нақты уақытта 3D навигациясы кезінде ине қозғалысын басқару.
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қосымша жиынтықтауыштар:
Гемодинамикалық бақылау станциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Төбеге орнатылған рентгендік қорғаныс
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Жұмыс шамы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Үстелге бекітілген рентгендік қорғаныс
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ангиографиялық орнатуға арналған ИБП
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ангиографиялық жүйемен синхрондалған автоматты инжектор
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Рентгеннен қорғайтын алжапқыштар, жағалар, көзілдірік
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Рентген сәулелерінен қорғайтын терезе
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Шығын материалдары мен тозған бөлшектер:
Автоматты инжекторға арналған шприц - голбалар
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Автоматты инжекторға арналған желілер
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
* стандарт талаптары жеке меншік нысанындағы медициналық ұйымдарға қолданылмайды
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 63 Бұйрыққа
2 қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандартына 35-қосымша
Компьютерлік томографқа техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты.*
Техникалық ерекшелік бөлімдерінің атауы (жиынтықтауышы/параметрі/сипаттамасы бөлігінде)
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің стандарт деңгейіне сәйкес параметрдің мәні
аудандық
қалалық
облыстық (республикалық маңызы бар қала)
республикалық
LT жоспарлаушысы
Негізгі жиынтықтауыштар:
1.
Гентри
Спиральды типті КТ
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Оператор консолінен қашықтан басқару
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Портальды тесік диаметрі, мм
700-ден кем емес
700-ден кем емес
700-ден кем емес
700-ден кем емес
760-тан кем емес
Портальды көлбеу бұрышы, градус
+/-30 немесе сандық көлбеу
+/-30 немесе сандық көлбеу
+/-30 немесе сандық көлбеу
+/-30 немесе сандық көлбеу
-
Пациентті үстелде орналастыруға арналған латеральды және сагиталды лазерлік маркерлер
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Екі жағынан да порталды басқару
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Осьтік проекциядағы максималды сканерлеу өрісі, мм
430-дан кем емес
500-ден кем емес
500-ден кем емес
500-ден кем емес
500-ден кем емес
Рентген түтігінің бір айналуының ең аз уақыты, с

Низкодозовые режимы сканирования с пониженной частотой не более 3,75 кадров/сек
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Информация о дозе на мониторе в операционной во время исследования
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Графический отчет о накопленной дозе после исследования
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Съемная антирассеивающая решетка
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Программный алгоритм, непрерывно поддерживающий максимально высокое качество изображения, при минимально возможной дозовой нагрузке/ механизм автоматического контроля дозы, который позволяет компенсировать разность толщины облучаемых тканей
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Функция регулировки фокусного расстояния
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
7.
Системы улучшения качества изображений
Базовые функции
Функция автоматического смещения пикселей в субтракционном режиме съемки для уменьшения артефактов от движений
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Настройка изображений по выбору из предустановленных сценариев или по индивидуальным предпочтениям пользователя
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция высококонтрастной съемки одним кадром в режиме без субтракции
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция подчеркивания контуров во всех режимах съемки
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Специальные функции
Режим съемки c частотой не менее 50 кадров в секунду для максимальной детализации изображений
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция уменьшения артефактов от движений при сердечных сокращениях
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция уменьшения артефактов в трехмерных изображениях от металлических объектов
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция уменьшения артефактов в трехмерных изображениях от дыхательных движений
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
8.
Двухмерная (2D) навигация
получение сосудистой маски и ее последующее наложение на рентгеноскопию в реальном времени. Одновременная настройка прозрачности маски и окружающего фона
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
9.
Трехмерная (3D) навигация
Наложение ранее полученных трехмерных изображений (3D ангио, КТ или МРТ) на ренгеноскопию в реальном времени. Синхронизация наложенных трехмерных изображений с перемещениями позиционера.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
10
Рабочие станции
Мономодальная рабочая станция для сбора данных, полученных на ангиографе.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Мультимодальная рабочая станция для просмотра и обработки DICOM-изображенй, полученных на ангиографе, КТ, МРТ, УЗИ, ПЭТ
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
11.
Кардио программный пакет
Базовые функции
Измерение размера коронарного сосуда и анализ стеноза прямо от стола на сенсорном экране управления
По потребности
По потребности
По потребности
Наличие
Измерение размера коронарного сосуда и анализ стеноза из пультовой
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Количественный анализ функций левого желудочка: исследование общей фракции выброса и анализ движения стенок
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция улучшения видимости раскрытого коронарного стента
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Специальные функции
Функция улучшения видимости раскрытого коронарного стента и его положения по отношению к стенке сосуда
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функции анализа аортального клапана, измерения предсердия с последующей трехмерной навигацией для проведения транскатетерной имплантация аортального клапана, эндоваскулярной окклюзии ушка левого предсердия
-
-
По потребности
По потребности
12.
Нейро программный пакет
Базовые функции
Функция получения трехмерных изображений сосудов мозга при ротационной ангиографии
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция получения КТ- подобных изображений с улучшенной визуализацией мягких тканей головного мозга при лечении инсультов
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция цветного кодирования для визуализации скорости и интенсивности заполнения сосудов мозга
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Специальные функции
Функция анализа аневризмы, с последующей трехмерной навигацией на ангиографе для проведения лечения аневризмы с помощью поток-перенаправляющего стента
-
-
По потребности
По потребности
Планирование эмболизации при лечении церебральных аневризм и артерио-венозных мальформаций. Визуализация в артериальной и венозной фазах, моделирование эмболизации на рабочей станции и проведение операции с последующей трехмерной навигацией на ангиографе
-
-
По потребности
По потребности
13.
Онко программный пакет
Планирование эмболизации при лечении опухолей печени. Автоматическое определение сосуда, питающего опухоль, и построение карты проведения катетера для максимально селективной эмболизации. Моделирование эмболизации на рабочей станции и проведение операции с последующей трехмерной навигацией на ангиографе
-
-
По потребности
По потребности
Планирование эмболизации при лечении простаты.
Моделирование эмболизации на рабочей станции и проведение операции с последующей трехмерной навигацией на ангиографе
-
-
По потребности
По потребности
Планирование биопсии, РЧ и криоаблации опухолевых и метастатических очагов.
Контроль за движением иглы при 3D навигации в режиме реального времени.
-
-
По потребности
По потребности
Дополнительные комплектующие
14.
Станция гемодинамического мониторинга
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
15.
Рентгензащита с потолочным креплением
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
16.
Операционная лампа
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
17.
Рентгензащита с креплением у стола
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
18.
ИБП для ангиографической установки
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
19.
Автоматический инъектор, синхронизированный с ангиографической системой
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
20.
Рентген защитные фартуки, воротники, очки
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
21.
Рентгензащитное окно
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Расходные материалы и изнашиваемые узлы
22.
Шприц-голбы для автоматического инъектора
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
23.
Линии для автоматического инъектора
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
*требования стандарта не распространяются на медицинские организации частной формы собственности.
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 63
Приложение 35 к
Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на компьютерный томограф *
Наименование разделов технической спецификации (в части -комплектующего/параметра/характеристики)
Значение параметра, в соответствии с уровнем норматива сети организаций здравоохранения
районный
городской
областной (город республиканского значения)
республиканский
Планировщик ЛТ
Основные комплектующие:
1.
Гентри
Спиральный тип КТ
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Дистанционное управление с консоли оператора
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Диаметр отверстия гентри , мм
Не менее 700
Не менее 700
Не менее 700
Не менее 700
Не менее 760
Угол наклона гентри, градус
Не менее +/-30 или цифровой наклон
Не менее +/-30 или цифровой наклон
Не менее +/-30 или цифровой наклон
Не менее +/-30 или цифровой наклон
-
Латеральный и сагиттальный лазерные маркеры для позиционирования пациента на столе
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Управление гентри с двух сторон
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Максимальное поле сканирования в аксиальной проекции , мм
Не менее 430
Не менее 500
Не менее 500
Не менее 500
Не менее 500
Минимальное время одного оборота рентгеновской трубки , с

0,75 артық емес
0,7 артық емес
0,7 артық емес
0,4 артық емес
0,5 артық емес
2.
Детекторлық жүйе
Ең аз кесу қалыңдығы, мм
1,0 артық емес
0,7 артық емес
0,625 артық емес
0,625 артық емес
0,625 артық емес
Рентген түтігінің 360 градуста бір айналымы кезінде алынған кесінділердің максималды саны
32/64 (80)
32/64 (80)
64/128 (160)
64-тен кем емес
64-тен кем емес
3.
Генератор
Ең төменгі кернеу мәні, Кв диапазонsында
80-ден аспайды
80-ден аспайды
80-ден аспайды
80-ден аспайды
80-ден аспайды
Максималды кернеу мәні, Кв
130-дан кем емес
130-дан кем емес
135-тен кем емес
135-тен кем емес
135-тен кем емес
Ең аз тоқ мәні, мА
10-30 аралығында
10-30 аралығында
10-30 аралығында
10-30 аралығында
10 артық емес
Максималды тоқ мәні, мА
240-тан кем емес
240-тан кем емес
350-ден кем емес
560-тан кем емес
600-ден кем емес
Рентген генераторының номиналды қуаты, кВт
30-дан кем емес
32-ден кем емес
40-тан кем емес
70-тен кем емес
70-тен кем емес
4.
Рентген түтігі
Рентген түтігінің жылу сыйымдылығы, MHU
3,5 кем емес
3,5 кем емес
3,5 кем емес
7,0 кем емес
7,0 кем емес
Рентген түтігінің салқындату жылдамдығы, кХУ/мин
567-ден кем емес
567-ден кем емес
864-тен кем емес
1000-нан кем емес
780-ден кем емес
IEC 60336 стандартына сәйкес шағын фокустық нүкте өлшемі, мм
0,9 x 1,0 артық емес
0,9 x 1,0 артық емес
0,9 x 1,0 артық емес
0,9 x 1,0 артық емес
0,9 x 1,0 артық емес
IEC 60336 стандартына сәйкес үлкен фокустық нүкте өлшемі, мм
1,6 x 1,6 артық емес
1,6 x 1,6 артық емес
1,6 x 1,6 артық емес
1,6 x 1,6 артық емес
1,6 x 1,6 артық емес
Спиральды сканерлеудің максималды ұзақтығы, сек
60 / кем емес
60 / кем емес
60 / кем емес
60 / кем емес
60 / кем емес
100-ден кем емес
100-ден кем емес
100-ден кем емес
100-ден кем емес
100-ден кем емес
5.
Пациент үстелі
Пациентке арналған үстелдің жүк көтергіштігі, кг
200-ден кем емес
200-ден кем емес
200-ден кем емес
200-ден кем емес
220 кг кем емес
Максималды сканерлеу диапазоны, см
125 см кем емес
125 см кем емес
155-тен кем емес
155-тен кем емес
160 см-ден кем емес
Пациент үстелінің тік қозғалыс диапазоны, мм
350 мм кем емес
350 мм кем емес
350 мм кем емес
350 мм кем емес
350 мм кем емес
Пациенттің көлденең қозғалысының диапазоны, мм
160-тан кем емес
160-тан кем емес
160-тан кем емес
160-тан кем емес
185 см кем емес
6.
Компьютерлік сканер жүйесі (оператор консолі)
Негізгі консольдің түсті мониторларының саны, дана
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
Монитордың дисплей өлшемі диагональ бойынша, см
48-ден кем емес
48-ден кем емес
48-ден кем емес
48-ден кем емес
48-ден кем емес
Компьютерлік жүйенің жедел жады, ГБ
16-дан кем емес
32-ден кем емес
32-ден кем емес
32-ден кем емес
32-ден кем емес
Қайта құрастырылған кескіндерді сақтауға арналған жад, ГБ
300-ден кем емес
300-ден кем емес
300-ден кем емес
300-ден кем емес
300-ден кем емес
Оптикалық дискілерді жазу құрылғысы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Кескінді қайта құру уақыты, кескіндер/с
15-тен кем емес
20-дан кем емес
35-тен кем емес
40-тан кем емес
30-дан кем емес
Пациентке арналған автоматты дауыстық командалар жинағы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Жеке дауысты хабарламаларды жазу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Пациентпен екі жақты байланыс жүйесі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Үстелді қашықтан басқару
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
7.
Оператор консолінің бағдарламалық жасақтамасы
Көп жазықтықты қайта пішімдеу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қисық сызықты секанттармен көп жазықтықты қайта пішімдеу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Максималды және минималды қарқындылық проекциялары
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Үш өлшемді қайта құру
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қызығушылық танытқан аймақтағы контрастты жақсарту деңгейін бақылау және контраст сол аймаққа келген кезде сканерлеуді автоматты түрде іске қосу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Кескінді сандық талдау: қашықтық, бұрыштар, тығыздық.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Кескіндерге мәтіндік аннотацияларды көрсету
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
8.
DICOM - үйкеліс
DICOM Storage SCP
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
DICOM Query/Retrive
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
DICOM Worklist
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
DICOM MPPS
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
9.
Сканерлеу параметрлері
Кескінді қайта құрудың максималды матрицасы, пиксель
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
Тығыздықты өлшеу диапазоны, бірліктен кем емес, Хаунсфилд бірлігі
-1000-нан +2000-ға дейін
-1000-нан +2000-ға дейін
-1000-нан +2000-ға дейін
-1000-нан +2000-ға дейін
-1000-нан +2000-ға дейін
Контрастқа сезімталдық, %

Не более 0,75
Не более 0,7
Не более 0,7
Не более 0,4
Не более 0,5
2.
Детекторная система
Минимальная толщина среза,мм
Не более 1,0
Не более 0,7
Не более 0,625
Не более 0,625
Не более 0,625
Максимальное количество срезов, получаемых за один оборот рентгеновской трубки 360 градусов
32/64 (80)
32/64 (80)
64/128 (160)
Не менее 64
Не менее 64
3.
Генератор
Минимальное значение напряжения, в диапазоне, Кв
Не более 80
Не более 80
Не более 80
Не более 80
Не более 80
Максимальное значение напряжения, Кв
Не менее 130
Не менее 130
Не менее 135
Не менее 135
Не менее 135
Минимальное значение тока, мА
В диапазоне 10-30
В диапазоне 10-30
В диапазоне 10-30
В диапазоне 10-30
Не более 10
Максимальное значение тока, мА
Не менее 240
Не менее 240
Не менее 350
Не менее 560
Не менее 600
Номинальная мощность рентгеновского генератора, кВт
Не менее 30
Не менее 32
Не менее 40
Не менее 70
Не менее 70
4.
Рентгеновская трубка
Теплоемкость рентгеновской трубки, MHU
Не менее 3,5
Не менее 3,5
Не менее 3,5
Не менее 7,0
Не менее 7,0
Скорость охлаждения рентгеновской трубки, кHU/мин
Не менее 567
Не менее 567
Не менее 864
Не менее 1000
Не менее 780
Размер малого фокусного пятна в соответствии со стандартом IEC 60336,мм
Не более 0,9 х 1,0
Не более 0,9 х 1,0
Не более 0,9 х 1,0
Не более 0,9 х 1,0
Не более 0,9 х 1,0
Размер большого фокусного пятна в соответствии со стандартом IEC 60336,мм
Не более 1,6 х 1,6
Не более 1,6 х 1,6
Не более 1,6 х 1,6
Не более 1,6 х 1,6
Не более 1,6 х 1,6
Максимальная длительность спирального сканирования, сек
Не менее 60 /
Не менее 60 /
Не менее 60 /
Не менее 60 /
Не менее 60 /
Не менее 100
Не менее 100
Не менее 100
Не менее 100
Не менее 100
5.
Стол пациента
Грузоподъемность стола для пациента, кг
Не менее 200
Не менее 200
Не менее 200
Не менее 200
Не менее 220 кг
Максимальный диапазон сканирования, см
Не менее 125 см
Не менее 125 см
Не менее 155
Не менее 155
Не менее 160 см
Диапазон вертикального перемещения стола для пациента, мм
Не менее 350 мм
Не менее 350 мм
Не менее 350 мм
Не менее 350 мм
Не менее 350 мм
Диапазон горизонтального перемещения пациента ,мм
Не менее 160
Не менее 160
Не менее 160
Не менее 160
Не менее 185 см
6.
Компьютерная система сканера (консоль оператора)
Количество цветных мониторов основной консоли, шт
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
Размер дисплея монитора по диагонали, см
Не менее 48
Не менее 48
Не менее 48
Не менее 48
Не менее 48
Оперативная память компьютерной системы, ГБ
Не менее 16
Не менее 32
Не менее 32
Не менее 32
Не менее 32
Память для хранения реконструированных изображений ,ГБ
Не менее 300
Не менее 300
Не менее 300
Не менее 300
Не менее 300
Устройство для записи на оптические диски
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Время реконструкции изображений, изображений/с
Не менее 15
Не менее 20
Не менее 35
Не менее 40
Не менее 30
Набор автоматических голосовых команд для пациента
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Запись индивидуальных голосовых сообщений
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Система двухсторонней связи с пациентом
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Дистанционное управление столом
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
7.
Программное обеспечение консоли оператора
Многоплоскостное реформатирование
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Многоплоскостное реформатирование с криволинейными секущими
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Проекции максимальной и минимальной интенсивности
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Трехмерная реконструкция
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Мониторинг уровня контрастного усиления в области интереса и автоматический запуск сканирования по прибытии контрастного вещества в этой области
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Количественный анализ изображений: расстояния, углы, плотность.
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Вывод текстовых аннотаций на изображениях
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
8.
DICOM-сопряжение
DICOM Storage SCP
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
DICOM Query/Retrive
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
DICOM Worklist
по потребности
по потребности
по потребности
по потребности
по потребности
DICOM MPPS
по потребности
по потребности
по потребности
по потребности
по потребности
9.
Параметры сканирования
Максимальная матрица реконструкции изображения,пиксель
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
Диапазон измерения плотностей, не менее ,ед. Хаунсфилда
от -1000 до +2000
от -1000 до +2000
от -1000 до +2000
от -1000 до +2000
от -1000 до +2000
Контрастная чувствительность,%