"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2025 жылғы 8 шiлдедегi № 341 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 9 шiлдеде № 36414 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларында:
бұйрықтың орыс тіліндегі 1-тармағына өзгеріс енгізіледі, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалады;
4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен жоғары білімнің білім беру грантын беру конкурсына қатысу және (немесе) ақылы оқуға қабылдау үшін қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша түсушілерді қоспағанда, жалпы орта, техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімі бар, ҰБТ-дан өткен және оның нәтижесі бойынша:
ұлттық ЖЖОКБҰ-ға – кемінде 65 балл, ал "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша – кемінде 75 балл, "Денсаулық сақтау" білім беру саласы бойынша – кемінде 70 балл, "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария" білім беру салалары бойынша – кемінде 50 балл және "Құқық" даярлау бағыты бойынша – кемінде 75 балл;
ағымдағы күнтізбелік жылда жаңадан құрылған және білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны алған ұлттық ЖЖОКБҰ-да - кемінде 50 балл, ал "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша – кемінде 75 балл, "Денсаулық сақтау" білім беру саласы бойынша – кемінде 70 балл, "Құқық" даярлау бағыты бойынша – кемінде 75 балл;
басқа ЖЖОКБҰ-ға – кемінде 50 балл, ал "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша – кемінде 75 балл, "Денсаулық сақтау" білім беру саласы бойынша – кемінде 70 балл және "Құқық" даярлау бағыты бойынша – кемінде 75 балл жинаған адамдар жіберіледі.
Бұл ретте ҰБТ-ның Қазақстан тарихы және екі бейіндік пәндері бойынша және (немесе) шығармашылық емтиханнан кемінде 5 балл, ал Оқу сауаттылығы мен Математикалық сауаттылықтан кемінде 3 балл алу қажет.

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования"
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 8 июля 2025 года № 341. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2025 года № 36414
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650) следующие изменения:
1) в Типовых правилах приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Типовые правила приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, (далее – Типовые правила), разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах") и подпунктом 22) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", и определяют порядок приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования и оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации высшего и (или) послевузовского образования для обучения по образовательным программам высшего образования".";
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. Для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта высшего образования за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета и (или) зачисления на платное обучение допускаются лица, имеющие общее среднее, техническое и профессиональное или послесреднее образование, за исключением поступающих по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения, прошедшие ЕНТ и набравшие по его результатам:
в национальные ОВПО – не менее 65 баллов, а по области образования "Педагогические науки" – не менее 75 баллов, по области образования "Здравоохранение" – не менее 70 баллов, по областям образования "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария" − не менее 50 баллов, по направлению подготовки "Право" - не менее 75 баллов;
во вновь созданные в текущем календарном году национальные ОВПО, и получившие лицензию и (или) приложение к лицензии на занятие образовательной деятельностью - не менее 50 баллов, а по области образования "Педагогические науки" – не менее 75 баллов, по области образования "Здравоохранение" – не менее 70 баллов, по направлению подготовки "Право" - не менее 75 баллов;
в другие ОВПО – не менее 50 баллов, а по области "Педагогические науки" – не менее 75 баллов, по области образования "Здравоохранение" – не менее 70 баллов, по направлению подготовки "Право" - не менее 75 баллов.
При этом по Истории Казахстана и двум профильным предметам ЕНТ и (или) творческому экзамену необходимо набрать не менее 5-ти баллов, а предметам Грамотности чтения и Математической грамотности не менее 3-х баллов.

Республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен қысқартылған оқу мерзімін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша оқуға арналған жоғары білімнің беру грантын беру конкурсына қатысу үшін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар, ҰБТ-дан өткен және оның нәтижелері бойынша – кемінде 25 балл және "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша – кемінде 35 балл, оның ішінде ҰБТ-ның әрбір пәні және (немесе) шығармашылық емтихан бойынша кемінде 5 балл жинаған адамдар жіберіледі.
ҰБТ-ны электрондық форматта өту кезінде республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен жоғары білімнің білім беру грантын беру конкурсына оқуға түсуші осы тармақта көрсетілген қажетті балл саны бар ҰБТ-ның нәтижесімен қатыса алады.
Осы тармақта көрсетілген талаптар Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғаларға қолданылмайды.
5. ЖЖОКБҰ Заңның 43-1-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына және осы Үлгілік қағидаларға сәйкес ЖЖОКБҰ-ға қабылдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді.
Қосымша емтиханға қатысу үшін өтінішті қабылдау, оны ЖЖОКБҰ-ның өткізуі 1 шілде мен 20 тамыз аралығында жүзеге асырылады, бұл ретте білім беру грантын беру конкурсына қатысушылар үшін қосымша емтихан конкурсқа қатысуға өтініштерді қабылдау басталғанға дейін өткізіледі.
Түсушілер осы Үлгілік қағидалардың 4-тармағында белгіленген балдарға сәйкес мәлімделген ЖЖОКБҰ-ға қосымша емтиханға қатысуға өтініш береді.
Түсуші қосымша емтиханнан өткен және (немесе) ЖЖОКБҰ белгілеген шекті өту балын жинаған жағдайда ЖЖОКБҰ-ға қабылданады.
Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындарына және (немесе) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған олардың филиалдарына қабылдау қағидаларын ЖЖОКБҰ дербес әзірлейді және бекітеді.
6. Қазақстан Республикасының азаматтары және Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі бар ұлты қазақ адамдар қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылданады.
ЖЖОКБҰ-ға "орта буын маманы" немесе "қолданбалы бакалавр" біліктілігі бар техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімі бар, қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін, ақылы оқуға түсетін жоғары білім кадрларын даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша адамдарды қабылдауды ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары жүзеге асырады.
Ақылы негізде қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары тобы бойынша жоғары білімі бар адамдарды ЖЖОКБҰ-ға қабылдауды ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары жүзеге асырады.
Мерзімді әскери қызмет өткерген, жалпы орта білімі бар азаматтарды ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға оқуға қабылдау "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша қоспағанда, күнтізбелік жыл ішінде ЖЖОКБҰ -ның қабылдау комиссиялары өткізетін әңгімелесу нәтижелері бойынша мерзімді әскери қызмет өткергеннен кейін екі жыл ішінде жүзеге асырылады. Бұл ретте мерзімді әскери қызмет өткерген азаматтарды қабылдау академиялық күнтізбеге сәйкес келесі академиялық кезең басталғанға дейін 5 (бес) күн бұрын жүзеге асырылады.
Мерзімді әскери қызмет өткерген, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары мерзімді әскери қызмет өткергеннен кейін екі жыл ішінде жжокбұ қабылдау комиссиялары өткізетін әңгімелесу нәтижелері бойынша оқудың қысқартылған мерзімдерін көздейтін жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша ақылы негізде оқуға қабылданады, "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша қоспағанда. Бұл ретте мерзімді әскери қызмет өткерген азаматтарды қабылдау академиялық күнтізбеге сәйкес келесі академиялық кезең басталғанға дейін 5 (бес) күн бұрын жүзеге асырылады.

Для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта высшего образования за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения допускаются лица, имеющие техническое и профессиональное, послесреднее образование, прошедшие ЕНТ и набравшие по его результатам не менее 25 баллов и по области образования "Педагогические науки" – не менее 35 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов по каждой дисциплине ЕНТ и (или) творческому экзамену.
При прохождении ЕНТ в электронном формате в конкурсе на присуждение образовательного гранта высшего образования за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета поступающий участвует с одним из двух результатов ЕНТ, имеющих необходимое количество баллов, указанных в настоящем пункте.
При этом требования, указанные в настоящем пункте, не распространяются на лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан.
5. ОВПО в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 43-1 Закона и настоящих Типовых правил разрабатывают и утверждают правила приема в ОВПО.
Поступающие подают заявление на участие в дополнительном экзамене в заявленные ОВПО в соответствии с установленными баллами пункта 4 настоящих Типовых правил.
Поступающий зачисляется в ОВПО при условии прохождения им дополнительного экзамена и (или) проходного порогового балла, установленного ОВПО.
Правила приема в международные и иностранные учебные заведения в Республике Казахстан и (или) их филиалы, созданные по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования разрабатываются и утверждаются ОВПО самостоятельно.
6. Граждане Республики Казахстан и лица казахской национальности, не являющиеся гражданами Республики Казахстан, имеющие техническое и профессиональное, послесреднее или высшее образование, принимаются на обучение по образовательным программам высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения.
Прием в ОВПО лиц, имеющих техническое и профессиональное или послесреднее образование с квалификацией "специалист среднего звена" или "прикладной бакалавр" по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения, поступающих на платное обучение осуществляется приемными комиссиями ОВПО.
Прием в ОВПО лиц, имеющих высшее образование, по группе образовательных программ, предусматривающих сокращенные сроки обучения, на платной основе, осуществляется приемными комиссиями ОВПО.
Прием граждан, имеющих общее среднее образование, прошедших срочную воинскую службу, на обучение в ОВПО на платной основе осуществляется в течение двух лет после прохождения срочной воинской службы по результатам собеседования, проводимого приемными комиссиями ОВПО в течение календарного года, за исключением по области образования "Педагогические науки". При этом зачисление граждан, прошедших срочную воинскую службу, осуществляется в соответствии с академическим календарем за 5 (пять) дней до начала следующего академического периода.
Граждане Республики Казахстан, прошедшие срочную воинскую службу, имеющие техническое и профессиональное, послесреднее или высшее образование, принимаются в течение двух лет после прохождения срочной воинской службы на обучение на платной основе по образовательным программам высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения по результатам собеседования, проводимого приемными комиссиями ОВПО в течение календарного года, за исключением по области образования "Педагогические науки". При этом зачисление граждан, прошедших срочную воинскую службу, осуществляется в соответствии с академическим календарем за 5 (пять) дней до начала следующего академического периода.

7. Шетелдік азаматтарды білім беру гранты негізінде бөлінген квота бойынша халықаралық келісімдер негізінде құрылған халықаралық және шетелдік ЖЖОКБҰ-ға қабылдауды халықаралық және шетелдік ЖЖОКБҰ дербес жүзеге асырады.
Шетелдік азаматтарды ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға оқуға қабылдау күнтізбелік жыл ішінде ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары өткізетін әңгімелесу нәтижелері бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте шетел азаматтарын қабылдау академиялық күнтізбеге сәйкес келесі академиялық кезеңнің басталуына дейін 5(бес) күн бұрын жүзеге асырылады.
Ағылшын тілінде оқуға түсетін шетел азаматтарын "Денсаулық сақтау" білім беру саласы бойынша ұлттық немесе өзге де жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына (ЖОО) білім беру гранты негізінде немесе ақылы негізде оқуға қабылдау ағылшын тілін меңгергенін растайтын сертификаты болған жағдайда ғана ЖОО қабылдау комиссиялары жүргізетін әңгімелесу нәтижелері бойынша күнтізбелік жыл ішінде жүзеге асырылады: International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 5.0; Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде – 35 балл; Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), шекті балл кемінде – 417; TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн)), шекті балл кемінде – 550; Duolingo English Test (Дуолинго Инглиш тест), шекті балл кемінде – 80.
Бұл ретте білім беру гранты негізінде және ақылы негізде шетелдік азаматтарды қабылдауды Заңның 9-1-бабына сәйкес аккредиттеуден өткен ЖЖОКБҰ жүзеге асырады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Арнаулы және (немесе) шығармашылық емтиханды ұйымдастыру және өткізу үшін ЖЖОКБҰ басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның шешімімен емтиханды өткізу кезеңіне емтихан комиссиясы құрылады.
Емтихан комиссияның құрамына профессорлық-оқытушылық құрамының қатарынан ЖЖОКБҰ өкілдері, қоғамдық ұйымдардың, масс-медиа өкілдері кіреді. "Өнер" және "Жалпы дамудың пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау" даярлау бағыттары бойынша шығармашылық емтихандар жөніндегі комиссия құрамына тиісті бейінді білімі бар және мәдениет және спорт саласындағы жергілікті уәкілетті орган ұсынған адамдар да кіреді.
Мәдениет саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы ЖЖОКБҰ комиссияларының құрамына профессор-оқытушылар құрамының, қоғамдық ұйымдардың және/немесе масс-медиа және/немесе жұмыс берушілердің және/немесе басқа ұлттық ЖЖОКБҰ-ның профессор-оқытушылар құрамының ішінен ЖЖОКБҰ өкілдері кіреді. Әрбір шығармашылық емтиханға кем дегенде екі тәуелсіз өкілдің қатысуы қажет.
Емтихан комиссиясының құрамына апелляциялық комиссияның мүшелері кірмейді.
Емтихан комиссиясы тақ саннан тұрады және емтихан комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен емтихан комиссиясының төрағасы сайланады. Емтихан комиссиясының шешімі оның құрамының кемінде үштен екісі отырысқа қатысса заңды деп саналады. Емтихан комиссиясының шешімі емтиханға қатысушылар санының көпшілік дауысымен қабылданады. Емтихан комиссиясы мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7. Прием иностранных граждан по выделенной квоте на основе образовательного гранта в международные и иностранные ОВПО, созданные на основе международных соглашений, осуществляется международными и иностранными ОВПО самостоятельно.
Прием иностранных граждан на обучение в ОВПО на платной основе осуществляется по результатам собеседования, проводимого приемными комиссиями ОВПО в течение календарного года. При этом зачисление иностранных граждан осуществляется в соответствии с академическим календарем за 5 (пять) дней до начала следующего академического периода.
Прием иностранных граждан на обучение в национальные или другие ОВПО на основе образовательного гранта или на платной основе по области образования "Здравоохранение", поступающих на обучение на английском языке, осуществляется по результатам собеседования, проводимого приемными комиссиями ОВПО в течение календарного года только при наличии сертификата, подтверждающего владение английским языком: International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 5.0; Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 35 баллов; Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), пороговый балл – не менее 417; TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн)), пороговый балл – не менее 550; Duolingo English Test (Дуолинго Инглиш тест), пороговый балл – не менее 80.
При этом прием иностранных граждан на основе образовательного гранта и на платной основе осуществляется ОВПО, прошедших аккредитацию в соответствии со статьей 9-1 Закона.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Для организации и проведения специальных и (или) творческих экзаменов решением руководителя ОВПО или лицом, исполняющим его обязанности, создается экзаменационная комиссия на период проведения экзамена.
В состав экзаменационной комиссии входят представители ОВПО из числа профессорско-преподавательского состава, общественных организаций, масс-медиа. В состав экзаменационной комиссии по творческим экзаменам по направлениям подготовки "Искусство" и "Подготовка учителей с предметной специализацией общего развития" также входят лица, имеющие соответствующее образование по профилю и рекомендованные местным уполномоченным органом в области культуры и спорта.
В состав экзаменационной комиссии ОВПО, находящихся в ведении уполномоченного органа в области культуры входят представители ОВПО из числа профессорско-преподавательского состава, общественных организаций, и/или масс-медиа, и/или работодателей, и/или профессорско-преподавательского состава других национальных ОВПО. На каждом творческом экзамене необходимо присутствие не менее двух названных представителей.
В состав экзаменационной комиссии не входят члены апелляционной комиссии.
Экзаменационная комиссия состоит из нечетного количества, и большинством голосов из числа членов экзаменационной комиссии избирается председатель экзаменационной комиссии. Решение экзаменационной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствуют не менее двух третей ее состава. Решение экзаменационной комиссии принимается большинством голосов от числа присутствующих на экзамене. При равенстве голосов голос председателя экзаменационной комиссии является решающим.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Шығармашылық емтихан тапсыру үшін түсушілерден өтініштерді қабылдау ЖЖОКБҰ-да күнтізбелік жылғы 20 маусым мен 10 тамыз аралығында жүзеге асырылады.
Шығармашылық емтихан күнтізбелік жылғы 7 шілде мен 15 тамыз аралығында өткізіледі.
ЖЖОКБҰ шығармашылық емтихан тапсыру үшін мәдениет саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы ЖЖОКБҰ-ға түсушілерден өтініштер қабылдау:
1) күнтізбелік жылғы 20 маусымнан 6 шілде аралығында;
2) күнтізбелік жылғы 12-19 тамыз аралығында (ақылы негізде оқуға түсушілер үшін) жүзеге асырылады.
Шығармашылық емтихан:
1) күнтізбелік жылғы 7-15 шілде аралығында;
2) күнтізбелік жылғы 20-23 тамыз аралығында (ақылы негізде оқуға түсушілер үшін) өткізіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Шығармашылық дайындықты талап ететін, жоғары білімнің білім беру бағдарламалары тобына оқуға түсетін тұлғалар республикалық немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін шығармашылық емтиханды өздері таңдаған ЖЖОКБҰ-ларда тапсырады, ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға оқуға түсушілерді қоспағанда.
Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдарды қоспағанда, шығармашылық дайындықты талап ететін, жоғары білімнің білім беру бағдарламалары тобына түсетін жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар адамдар үшін Қазақстан тарихы, оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша балдар ескеріледі.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша шығармашылық дайындықты талап ететін, жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының тобына түсуші адамдар үшін арнайы пәннен балдары ескеріледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. "Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру салалары бойынша ЖЖОКБҰ-ға түсуші адамдар ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары өткізетін бір арнаулы емтихан тапсырады.
Педагогикалық білімі жоқ, тиісті бейін бойынша педагогтің кәсіби қызметіне алғаш рет кірісетін кәсіптік білімі бар адамдар ЖЖОКБҰ базасында педагогикалық қайта даярлаудан өту үшін арнайы емтихан тапсырады.
Педагогикалық қайта даярлау бойынша арнайы емтихан өткізудің бағдарламасын, мерзімдерін, нысаны мен ұйымдастырылуын ЖЖОКБҰ дербес айқындайды.
"Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру салалары бойынша ЖЖОКБҰ-ға түсуші адамдар үшін Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқу тілі), екі бейіндік пән бойынша балдар ескеріледі.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша "Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру салалары бойынша ЖЖОКБҰ-ға түсуші тұлғалар үшін ақылы оқуға қабылданатын түсушілерді қоспағанда жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша балдар ескеріледі.";
33-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші олар түскен сәттен бастап ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және құжаттар толық болмаған жағдайда өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды дайындайды, ол өтініш берушіге порталдағы "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі.";

"16. Прием заявлений от поступающих для сдачи творческого экзамена осуществляется в ОВПО с 20 июня по 10 августа календарного года.
Творческий экзамен проводится с 7 июля по 15 августа календарного года.
Прием заявлений от поступающих в ОВПО, находящихся в ведении уполномоченного органа в области культуры, для сдачи творческого экзамена осуществляется в ОВПО:
1) с 20 июня по 06 июля календарного года;
2) с 12 по 19 августа календарного года (для поступающих на платной основе).
Творческий экзамен проводится:
1) с 7 по 15 июля календарного года;
2) с 20 по 23 августа календарного года (для поступающих на платной основе).";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Лица, поступающие на группу образовательных программ высшего образования, требующих творческой подготовки, за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета, сдают творческие экзамены, в выбранных ими ОВПО, за исключением поступающих в ОВПО на платной основе.
Для лиц, имеющих общее среднее или техническое и профессиональное, послесреднее образование, поступающих на группу образовательных программ высшего образования, требующих творческой подготовки, за исключением лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан учитываются баллы по истории Казахстана, грамотности чтения (язык обучения).
Для лиц, поступающих на группу образовательных программ высшего образования, требующих творческой подготовки по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения, учитываются баллы по специальной дисциплине.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Лица, поступающие в ОВПО по областям образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение", сдают один специальный экзамен, проводимый приемными комиссиями ОВПО.
Лица с профессиональным образованием, не имеющие педагогического образования, впервые приступающие к профессиональной деятельности педагога по соответствующему профилю, для прохождения педагогической переподготовки на базе ОВПО сдают специальный экзамен.
Программа, сроки, форма и организация проведения специального экзамена по педагогической переподготовке определяются ОВПО самостоятельно.
Для лиц, поступающих в ОВПО по областям образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение", учитываются баллы по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения), двум профильным предметам.
Для лиц, поступающих в ОВПО по областям образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение" по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения, учитываются баллы по общепрофессиональной и специальной дисциплинам за исключением поступающих в ОВПО на платной основе.";
Часть пятая пункта 33 изложить в следующей редакции:
"Услугодатель с момента их поступления проверяет полноту представленных документов, в случае неполноты готовит мотивированный отказ в приеме заявления, которое направляется в форме электронного документа заявителю в "личный кабинет" на портале.";

33-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-1. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган осы Үлгілік қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және көрсетілетін қызметті берушіге жолдауды қамтамасыз етеді.";
33-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-2. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, жоғары тұрған әкімшілік органға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын қызмет беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Жоғары тұрған әкімшілік органға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. "Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру саласы бойынша және "Денсаулық сақтау", қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімді кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша түсушілерді қоспағанда, осы Үлгілік қағидалардың 4-тармағында белгіленген шекті балл алмаған (ҰБТ нәтижесі бойынша), бейінді пәндер комбинациясы сәйкес келмейтін ҰБТ нәтижелері бар, ҰБТ нәтижелері жойылған жалпы орта, техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімі бар тұлғалар ЖЖОКБҰ-ға күндізгі оқу бөліміне ақылы негізде қабылданады.

пункт 33-1 изложить в следующей редакции:
"33-1. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных услугах".
Уполномоченный орган в области науки и высшего образования обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Типовые правила в Единый контакт-центр, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и услугодателю в течение трех рабочих дней со дня их введения в действие.";
пункт 33-2 изложить в следующей редакции:
"33-2. Жалоба на решение, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в вышестоящий административный орган, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного Процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугадатель, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес вышестоящего административного органа, уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Лица, имеющие общее среднее, техническое и профессиональное или послесреднее образование, за исключением поступающих по области образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение", по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающие сокращенные сроки обучения, не набравшие пороговый балл, установленный в пункте 4 настоящих Типовых правил (по результатам ЕНТ), с результатами ЕНТ с несоответствующими комбинациями профильных предметов, с аннулированными результатами ЕНТ зачисляются в ОВПО по очной форме обучения на платной основе.

ЖЖОКБҰ-да жаңа оқу жылы аяқталғанға дейін осы тұлғалар ҰБТ-ны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығымен бекітілген Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 204 бұйрық) белгіленген мерзімде тапсырады.
Осы Үлгілік қағидалардың 4-тармағында белгіленген шекті балды қайта жинамаған адамдар 1 (бірінші) оқу жылы аяқталғаннан кейін тапсырылатын ҰБТ нәтижелері бойынша ЖЖОКБҰ-дан шығарылуға жатады.";
36-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"36. № 204 бұйрықпен белгіленген мерзімге сәйкес ҰБТ тапсырған ағымдағы жылғы жалпы орта, техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімі бар және осы Үлгілік қағидалардың 4-тармағында белгіленген шекті балды жинаған адамдар жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ЖЖОКБҰ-ның басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның атына ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға қабылдау туралы өтініш береді.";
Үлгілік қағидаларға 1, 2, 2-2 және 3-қосымша осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларында:
бұйрықтың орыс тіліндегі 1-тармағына өзгеріс енгізіледі, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалады;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) магистранттарын, докторанттарын қабылдау ғылыми-педагогикалық және бейінді бағыттар бойынша кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру арқылы, сондай-ақ білім алушылардың бюджеттен тыс және өз қаражаты есебінен оқуға ақы төлеуі арқылы жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының, ЖЖОКБҰ мен ғылыми ұйымдардың (бұдан әрі – ғылыми ұйымдардың) резидентурасының білім беру бағдарламалары бойынша қабылдау мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру арқылы, сондай-ақ білім алушылардың бюджеттен тыс және өз қаражаты есебінен оқуға ақы төлеуі арқылы жүзеге асырылады.
ЖЖОКБҰ үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің білім беру бағдарламалары бойынша қабылдауды бакалавриаттың, магистратураның, резидентураның білім беру қызметіне лицензияға қосымшалар болған кезде жүзеге асырады.
Бұл ретте, ЖЖОКБҰ мынадай жағдайларда:
1) білім саласындағы уәкілетті орган білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны тоқтата тұру, қайтарып алу және күшін жою туралы шешім қабылдағанда;
2) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдары мен әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда институционалды аккредиттеу болмағанда, және ол тоқтатылғанда, қайтарылғанда не жарамдылық мерзімі өткенде;
3) мемлекеттік бақылау нәтижесі және (немесе) оның қорытындысы бойынша сот ісі кезеңінде өрескел қате анықталғанда;
4) "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында іске асыратын білім беру бағдарламаларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізу мен одан алып тастау негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 12 қазандағы № 106 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30139 болып тіркелген) білім беру бағдарламалары тізілімінде білім беру бағдарламасы болмағанда немесе алынып тасталғанда қабылдауды жүзеге асырмайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

До завершения первого учебного года в ОВПО данные лица повторно сдают ЕНТ в установленные сроки, в соответствии с Правилами проведения единого национального тестирования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15173) (далее – приказ № 204).
Лица, повторно не набравшие пороговый балл, установленный в пункте 4 настоящих Типовых правил, по результатам ЕНТ, сдаваемого по завершению 1 (первого) учебного года, подлежат отчислению из ОВПО.";
часть первая пункта 36 изложить в следующей редакции:
"36. Лица, имеющие общее среднее или техническое и профессиональное, послесреднее образование текущего года, сдавшие ЕНТ в установленные сроки в соответствии с приказом №204 и набравшие пороговый балл, установленный в пункте 4 настоящих Типовых правил, подают заявление на имя руководителя ОВПО или лица, исполняющего его обязанности о зачислении в ОВПО на платной основе до получения документа об общем среднем или техническом и профессиональном, послесреднем образовании.";
приложения 1, 2 и 2-2 и 3 к Типовым правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
2) в Типовых правилах приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Типовые правила приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования (далее – Типовые правила), разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах") и подпунктом 22) пункта 15 Положение о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", и определяют порядок приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования и оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации высшего и (или) послевузовского образования для обучения по образовательным программам послевузовского образования".";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Прием магистрантов, докторантов в организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) осуществляется посредством размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров по научно-педагогическому и профильному направлениям, а также оплаты обучения за счет внебюджетных и собственных средств обучающегося.
Прием по образовательным программам резидентуры организаций образования в области здравоохранения, ОВПО и научных организаций (далее – научные организации) осуществляется посредством размещения государственного образовательного заказа, а также оплаты обучения за счет внебюджетных и собственных средств обучающегося.
Прием по образовательным программам непрерывного интегрированного медицинского образования осуществляется ОВПО при наличии приложений к лицензии на образовательную деятельность бакалавриата, магистратуры, резидентуры.
При этом ОВПО не осуществляет прием в следующих случаях:
1) принятия решения уполномоченным органом о приостановлении, отзыве и лишении лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью;
2) отсутствия институциональной аккредитации, равно и приостановления, отзыва или истечения срока действия аккредитации, за исключением организаций образования при Президенте Республики Казахстан и военных, специальных учебных заведений;
3) при выявлении грубых нарушений по итогам государственного контроля и (или) в период судебного процесса по его результатам;
4) отсутствия или исключения образовательной программы из Реестра образовательных программ в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 октября 2022 года № 106 "Об утверждении Правил ведения реестра образовательных программ, реализуемых организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также основания включения в реестр образовательных программ и исключения из него" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30139).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Магистратураға, докторантураға, оның ішінде мақсатты даярлау бойынша денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының, ЖЖОКБҰ мен ғылыми ұйымдардың резидентурасына тұлғаларды қабылдау кешенді тестілеу (бұдан әрі - КТ) немесе түсу емтихандарының нәтижелері бойынша конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Магистратураға, докторантураға және резидентураға шетелдіктерді қабылдау ақылы негізде жүзеге асырылады. Шетелдіктердің мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес конкурстық негізде тегін жоғары оқу орнынан кейінгі білім алу құқығы магистратура бағдарламалары бойынша стипендиялық бағдарламаларды есепке алмағанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен айқындалады.
Мерзімді әскери қызмет өткергеннен кейін үш жыл ішінде бейінді магистратураға ақылы негізде мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қабылдау ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары күнтізбелік жыл ішінде өткізетін әңгімелесу нәтижелері бойынша түсу емтихандарынсыз жүзеге асырылады. Бұл ретте мерзімді әскери қызмет өткерген азаматтарды қабылдау академиялық күнтізбеге сәйкес келесі академиялық кезең басталғанға дейін 5 (бес) күн бұрын жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындарына және (немесе) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған олардың филиалдарына қабылдау қағидаларын ЖЖОКБҰ дербес әзірлейді және бекітеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттар адамдар оқуға қабылданғаннан кейін оқудың 1 (бірінші) академиялық кезеңі ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім туралы құжаттарды тану рәсімінен өтеді.
Шет тіліндегі құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен бірге беріледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. ЖЖОКБҰ магистратурасына түсушілердің өтініштерін қабылдау ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары және (немесе) ҰТО-ның ақпараттық жүйесі арқылы келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 1 маусымнан 8 шілдеге дейін;
2) күнтізбелік жылғы 28 қазаннан 10 қарашаға дейін жүзеге асырылады.
IELTS (International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем), TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language Internet-based test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Интернет бейзид тест), DSH (Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган), TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун), TFI (Test de Franзais International (Тест де франсэ Интернасиональ), Diplome d’Etudes en Langue franзaise (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз), DALF (Diplome Approfondi de Langue franзaise (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз), TCF (Test de connaissance du franзais (Тест де коннэссанс дю франсэ) шет тілін меңгергендігін растайтын халықаралық сертификаттары және стандартталған GRE (Graduate Record Examinations (Грэдуэйт рекорд экзаменейшенс) тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаттары бар тұлғаларға КТ-ға электронды форматта және конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде сертификат деректерін енгізу қажет.

"3. Прием лиц в магистратуру, докторантуру, в том числе по целевой подготовке, резидентуру организаций образования в области здравоохранения, ОВПО и научных организаций осуществляется на конкурсной основе по результатам комплексного тестирования (далее-КТ) или вступительных экзаменов.
Прием иностранцев в магистратуру, докторантуру и резидентуру осуществляется на платной основе. Получение иностранцами на конкурсной основе в соответствии с государственным образовательным заказом бесплатного послевузовского образования определяется международными договорами Республики Казахстан, за исключением стипендиальной программы по программам магистратуры.
Прием лиц, отслуживших срочную воинскую службу, в профильную магистратуру на платной основе в течение трех лет после прохождения срочной воинской службы осуществляется без вступительных экзаменов, по результатам собеседования, проводимого приемными комиссиями ОВПО в течение календарного года. При этом зачисление граждан, отслуживших срочную воинскую службу, осуществляется в соответствии с академическим календарем за 5 (пять) дней до начала следующего академического периода.
Правила приема в международные и иностранные учебные заведения в Республике Казахстан и (или) их филиалы, созданные по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования разрабатываются и утверждаются ОВПО самостоятельно.";
Пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, проходят процедуру признания документов об образовании в установленном законодательством порядке Республики Казахстан после зачисления лиц в течение 1 (первого) академического периода обучения.
Документы на иностранном языке предоставляются с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Прием заявлений от поступающих в магистратуру в ОВПО проводится приемными комиссиями ОВПО и (или) через информационную систему НЦТ в следующие сроки:
1) с 1 июня по 8 июля календарного года;
2) с 28 октября по 10 ноября календарного года.
Лицам, имеющим международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком IELTS (International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем), TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language Internet-based test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Интернет бейзид тест), DSH (Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган), TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун), TFI (Test de Franзais International (Тест де франсэ Интернасиональ), Diplome d’Etudes en Langue franзaise (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз), DALF (Diplome Approfondi de Langue franзaise (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз), TCF (Test de connaissance du franзais (Тест де коннэссанс дю франсэ), и международные сертификаты о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations (грэдуэйт рекорд экзаменейшенс), необходимо внести данные сертификата при подаче заявления для участия в КТ в электронном формате и в конкурсе.

Жоғарыда көрсетілген сертификаттардың балдарын аудару республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру жөніндегі конкурсқа қатысу үшін өтініш бергеннен кейін немесе осы Үлгілік қағидаларға 1-2, 2, 3-қосымшаларға сәйкес ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға қабылданған кезде жүзеге асырылады.
Магистратураға түсушілер үшін араб тілінен түсу емтиханы және шығармашылық емтихандар ЖЖОКБҰ-да келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 16 шілдеден 25 шілдеге дейін;
2) күнтізбелік жылғы 21 қарашадан 28 қарашаға дейін өткізіледі.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының, сондай-ақ ЖЖОКБҰ резидентурасына түсушілердің өтініштерін қабылдауды күнтізбелік жылғы 3-25 шілде аралығында ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары жүргізеді. Резидентураға түсу емтихандары күнтізбелік жылғы 8-16 тамыз аралығында өткізіледі.
Білім беру ұйымдарының немесе денсаулық сақтау саласындағы ғылым ұйымдарының қысқартылған резидентура бағдарламаларына түсушілердің өтініштерін қабылдауды қабылдау комиссиялары күнтізбелік жыл ішінде жеке оқу жоспары бойынша және тек ақылы негізде жүргізеді.
ЖЖОКБҰ докторантураға түсушілердің өтініштерін қабылдауды ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары және ҰТО-ның ақпараттық жүйесі арқылы келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 3 шілдеден 3 тамызға дейін;
2) күнтізбелік жылғы 28 қазаннан 10 қарашаға дейін жүргізеді.
GRE (Graduate Record Examinations (Грэдуэйт рекорд экзаменейшенс) халықаралық стандартталған тест сертификаты бар тұлғалар түсу емтиханына қатысу үшін өтініш берген кезде сертификат деректерін енгізуі қажет.
Көрсетілген сертификат балдарын түсу емтиханының балдарына ауыстыру осы Үлгілік қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік білім беру грантын тағайындау конкурсына қатысуға өтініш берген кезде немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде қабылдау кезінде жүзеге асырылады.
"Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) мүгедектікті белгілеу туралы құжатты көрсеткен кезде көру, есту, тірек-қимыл аппараты функциялары бұзылған мүгедектігі бар адамдар қосымша тестілеуге және түсу емтиханына қатысу үшін өтініш берген кезде түсу емтиханы шеңберінде тапсырылатын пәндердің оқытушысы болып табылмайтын көмекшіні ұсыну қажеттігі туралы қосымша көрсетеді.
GRE (Graduate Record Examinations (Грэдуэйт рекорд экзаменейшенс) халықаралық стандартталған тест сертификатының балдарын КТ балдарына ауыстыру бөлек блоктар бойынша жүзеге асырылмайды.
Докторантураға білім беру бағдарламаларының тобы бойынша түсу емтихандары келесі мерзімдерде:

Перевод баллов указанных выше сертификатов осуществляется после подачи заявления для участия в конкурсе по присуждению образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или при зачислении в ОВПО на платной основе согласно приложениям 1-2, 2, 3 к настоящим Типовым правилам.
Вступительный экзамен по арабскому языку и творческие экзамены для поступающих в магистратуру проводятся в ОВПО в следующие сроки:
1) с 16 по 25 июля календарного года;
2) с 21 по 28 ноября календарного года.
Прием заявлений, поступающих в резидентуру организаций образования в области здравоохранения, а также ОВПО проводится приемными комиссиями ОВПО с 3 по 25 июля календарного года. Вступительные экзамены в резидентуру проводятся с 8 по 16 августа календарного года.
Прием заявлений, поступающих на сокращенные программы резидентуры организаций образования или организациями науки в области здравоохранения проводится приемными комиссиями в течение календарного года по индивидуальному плану обучения и только на платной основе.
Прием заявлений, поступающих в докторантуру в ОВПО, проводится приемными комиссиями ОВПО и через информационную систему НЦТ в следующие сроки:
1) с 3 июля до 3 августа календарного года;
2) с 28 октября по 10 ноября календарного года.
Лицам, имеющим сертификат международного стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations (грэдуэйт рекорд экзаменейшенс), при подаче заявления для участия во вступительном экзамене необходимо внести данные сертификата.
Перевод баллов указанного сертификата в баллы вступительного экзамена осуществляется при подаче заявления для участия в конкурсе на присуждение государственного образовательного гранта или при зачислении в ОВПО на платной основе, согласно приложению 6 к настоящим Типовым правилам.
При подаче заявления для участия в дополнительном тестировании или вступительном экзамене, лица с инвалидностью с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата при предъявлении документа об установлении инвалидности, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922) дополнительно указывают о необходимости предоставления помощника, не являющегося преподавателем дисциплин, сдаваемых в рамках вступительного экзамена.
Конвертация баллов международного сертификата о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations (грэдуэйт рекорд экзаменейшенс) в баллы КТ по отдельным блокам не осуществляется.
Вступительные экзамены по группам образовательных программ в докторантуру проводятся в следующие сроки:

1) күнтізбелік жылғы 4 тамыздан 20 тамызға дейін;
2) күнтізбелік жылғы 19 қарашадан 11 желтоқсанға дейін жүзеге асырылады.
Түсуші өтініш беру кезінде бір ЖЖОКБҰ және бір білім беру бағдарламасының тобын көрсетеді.
Докторантураға түсуші тұлғалар мынадай құжаттар топтамасын тапсырады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) білім туралы құжат (құжаттарды қабылдау комиссиясына тапсырған кезде түпнұсқасы);
3) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
4) шетелдік азаматтарды қоспағанда, ҰТО берген мемлекеттік тіл бойынша емтихан тапсырғаны туралы ресми сертификат (ҚАЗТЕСТ);
5) шет тілін меңгергенін растайтын сертификат:
философия докторлары (РhD) бағдарламасы бойынша докторантураға түсушілер үшін:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 5.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде – 35 балл;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), шекті балл кемінде – 417;
TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн)), шекті балл кемінде – 550;
Duolingo English Test (Дуолинго Инглиш тест), шекті балл кемінде – 80;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau В1 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво В1) (DSH, Niveau В1) (ДИСИЭИЧ, ниво В1) – В1 деңгейінен төмен емес;
TestDaF-Prufung Niveau В1 (тестдаф-прюфун ниво В1) (TDF Niveau В1) (ТИДИЭФ, ниво В1) – В1 деңгейінен төмен емес;
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) - оқу және тыңдау секциялары бойынша В1 деңгейінен төмен емес;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) – В1 деңгейінен төмен емес;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) – В1 деңгейінен төмен емес;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – В1 деңгейінен төмен емес;
бейіні бойынша докторлар, оның ішінде индустриялық PhD бағдарламалары бойынша докторантураға түсушілер үшін:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик);
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ);
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ);
TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн));
Duolingo English Test (Дуолинго Инглиш тест);
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ);
TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ);
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ);
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ);
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ);
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ);

1) с 4 до 20 августа календарного года;
2) с 19 ноября по 11 декабря календарного года.
При подаче документов поступающий указывает один ОВПО и одну группу образовательных программ.
Лица, поступающие в докторантуру, подают следующий пакет документов:
1) заявление в произвольной форме;
2) документ об образовании (подлинник, при подаче документов в приемную комиссию);
3) документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
4) официальный сертификат о сдаче экзамена по государственному языку (КАЗТЕСТ), выданный НЦТ, за исключением иностранных граждан;
5) сертификат, подтверждающий владение иностранным языком:
для лиц поступающих в докторантуру по программе докторов философии (PhD):
по владению английским языком:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 5.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 35 баллов;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), пороговый балл – не менее 417;
TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн)), пороговый балл – не менее 550;
Duolingo English Test (Дуолинго Инглиш тест), пороговый балл – не менее 80;
по владению немецким языком:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau В1 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво В1) (DSH, Niveau В1) (ДИСИЭИЧ, ниво В1) - не ниже уровня В1;
TestDaF-Prufung Niveau В1 (тестдаф-прюфун ниво В1) (TDF Niveau В1) (ТИДИЭФ, ниво В1) - не ниже уровня В1;
по владению французским языком:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) – не ниже уровня В1 по секциям чтения и аудирования;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) - не ниже уровня B1;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - не ниже уровня B1;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – не ниже уровня В1.
для лиц поступающих в докторантуру по программе докторов по профилю, в том числе по программам индустриального PhD:
по владению английским языком:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик);
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ);
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ);
TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн));
Duolingo English Test (Дуолинго Инглиш тест);
по владению немецким языком:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ);
TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ);
по владению французским языком:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ);
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ);
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ);
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ);

6) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген 075/у нысаны бойынша электрондық форматтағы медициналық анықтама.
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады;
7) 3x4 сантиметр көлеміндегі алты фотосурет;
8) шетелдік азаматтарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қызметін растайтын құжат;
9) соңғы 3 күнтізбелік жылдағы ғылыми жарияланымдар тізімі (болған жағдайда), зерттеулер жүргізу жоспары және эссе;
10) алдын ала іріктеу нәтижелері ("Денсаулық сақтау" білім саласы бойынша).
5) және 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттар тұпнұсқада және көшірмелерде ұсынылады, салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Бұл ретте ЖЖОКБҰ-ға қабылдау кезеңінде қолданылу мерзімі бар сертификаттар ұсынылады.
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ) сертификаты бар тұлғалар докторантураға түсу емтиханы басталғанға дейін ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеуді (бұдан әрі – қосымша тестілеу) тапсырады.
Қосымша тестілеудің тест тапсырмаларының саны 100 сұрақты құрайды. Ең жоғарғы балл саны 100 балды құрайды.
Қосымша тестілеу "өтті" немесе "өтпеді" деген нысанда бағаланады. "Өтті" деген бағаны алу үшін кемінде 75 балл жинау керек.
Қосымша тестілеуді ҰТО ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйымдарда өткізеді.
Қосымша тестілеудің өткізілу күні, уақыты және орны түсушіге оның жеке кабинеті арқылы жолданады.
Қосымша тестілеу нәтижелері қосымша тестілеу аяқталғаннан кейін компьютер экранында көрсетіледі.
Қосымша тестілеу нәтижелері бойынша электрондық сертификат беріледі, ол ҰТО сайтында жарияланады және расталады және түсушінің жеке кабинетіне жіберіледі.
4-20 тамыз аралығында өткізілген қосымша тестілеу сертификаты күнтізбелік ағымдағы жылғы 1 қазанға дейін жарамды.

6) медицинскую справку по форме 075/у в электронном формате, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;
7) шесть фотографий размером 3x4 сантиметра;
8) документ, подтверждающий трудовую деятельность, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, за исключением иностранных граждан;
9) список научных публикаций за последние 3 календарных года (при наличии), план проведения исследования и эссе;
10) результаты предварительного отбора (по области образования "Здравоохранение").
Документы, перечисленные в подпунктах 5) и 8) предоставляются в подлинниках и копиях, после сверки которых подлинники возвращаются заявителю.
При этом, предоставляется сертификат со сроком действия на период зачисления в ОВПО.
Лица, имеющие сертификат Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ) сдают дополнительное тестирование на знание английского языка (далее – дополнительное тестирование) до начала вступительного экзамена в докторантуру.
Количество тестовых заданий дополнительного тестирования составляет 100 вопросов. Максимальное количество баллов составляет 100 баллов.
Дополнительное тестирование оценивается в форме – "допуск" или "недопуск". Для получения оценки "допуск" необходимо набрать не менее 75 баллов.
Дополнительное тестирование проводится НЦТ в организациях, определенных уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Дата, время и место сдачи дополнительного тестирования доводятся до сведения поступающих через их личный кабинет.
Результаты дополнительного тестирования отображаются на экране компьютера после завершения дополнительного тестирования.
По результатам дополнительного тестирования выдается электронный сертификат, который публикуется и подтверждается на сайте НЦТ и направляется в личный кабинет поступающего.
Сертификат дополнительного тестирования, проведенного в период с 4 по 20 августа, действителен до 1 октября текущего календарного года.

18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында өткізілген қосымша тестілеу сертификаты келесі күнтізбелік жылғы 1 наурызға дейін жарамды.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар тізбесін толық ұсынбаған кезде қабылдау комиссиясы түсушілерден құжаттарды қабылдамайды.
Магистратура мен докторантураға қабылдау келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 15 тамыздан 28 тамызға дейін;
2) күнтізбелік жылғы 26 желтоқсаннан 10 қаңтарға дейін жүзеге асырылады.
Өткізу кезеңінде қосымша тестілеуді және түсу емтиханын қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.";
10-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші олар түскен сәттен бастап ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, құжаттар толық болмаған жағдайда өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды дайындайды, ол өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі.";
10-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган осы Үлгілік қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және көрсетілетін қызметті берушіге жолдауды қамтамасыз етеді.";
10-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-2. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, жоғары тұрған әкімшілік органға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын қызмет беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Жоғары тұрған әкімшілік органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

Сертификат дополнительного тестирования, проведенного в период с 18 ноября по 11 декабря, действителен до 1 марта следующего календарного года.
При предоставлении неполного перечня документов, указанных в настоящем пункте, приемная комиссия не принимает документы от поступающих.
Зачисление в магистратуру и докторантуру проводится в следующие сроки:
1) с 15 до 28 августа календарного года;
2) с 26 декабря до 10 января календарного года.
Пересдача дополнительного тестирования или вступительного экзамена в период их сдачи не допускается.";
часть шестая пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Услугодатель с момента их поступления проверяет полноту представленных документов, в случае неполноты готовит мотивированный отказ в приеме заявления, которое направляется в форме электронного документа заявителю в "личный кабинет" на портале.";
Часть вторая пункта 10-1 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган в области науки и высшего образования обеспечивает направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Типовые правила в Единый контакт-центр, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и услугодателю в течение трех рабочих дней со дня их введения в действие.";
пункт 10-2 изложить в следующей редакции:
"10-2. Жалоба на решение, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в вышестоящий административный орган, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного Процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугадатель, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес вышестоящего административного органа, уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. PhD докторантураға "магистр" дәрежесі және кемінде 9 ай еңбек өтілі бар немесе медицина мамандықтары бойынша резидентурада оқу бітірген, бейіні бойынша докторлар бағдарламасы бойынша докторантураға, оның ішінде индустриялық PhD және DBA (Doctor of Business Administration (ДиБиЭй)) бағдарламалары бойынша – магистратура немесе бейінді магистратураға теңестірілген жоғары арнайы білімі бар тұлғалар қабылданады.";
20 және 20-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Докторантураға түсу емтиханы қағаз немесе компьютерлік форматта өткізіледі.
Докторантураның білім беру бағдарламаларының топтары бойынша қағаз форматтағы түсу емтиханын осы Үлгілік қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес докторантураның білім беру бағдарламасына қабылдауды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ дербес өткізеді. Бұл ретте, түсуші тұлғалар докторантура білім беру бағдарламасының тобы бойынша түсу емтиханын түсетін ЖЖОКБҰ-да ғана тапсырады.
Докторантураның білім беру бағдарламаларының топтары бойынша компьютерлік форматтағы түсу емтиханы осы Үлгілік қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйымдарда өткізіледі.
Компьютерлік форматтағы докторантураға түсу емтиханына өтініштерді қабылдау базасы жабылғаннан кейін ҰТО түсушілерді білім беру бағдарламаларының топтары бойынша ЖЖОКБҰ бөлінісінде түсу емтиханын тапсыру күндері бойынша бөлуді жүзеге асырады.
Түсу емтихандарының өткізілу күні, уақыты және орны түсушіге оның "жеке кабинеті" арқылы жолданады.
"Денсаулық сақтау" білім беру саласындағы докторантураның білім беру бағдарламаларының топтары бойынша түсу емтиханын осы Үлгілік қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес докторантураның білім беру бағдарламаларына қабылдауды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ дербес өткізеді. Бұл ретте, түсуші "Денсаулық сақтау" білім беру саласындағы докторантураның білім беру бағдарламаларының тобы бойынша түсу емтиханын түсетін ЖЖОКБҰ-да ғана тапсырады.
Түсу емтиханына қатысу үшін өтініш берген, бірақ белгіленген күні төмендегі дәлелді себептермен түсу емтиханына қатыспаған түсушіге, басқа лек пен аудиторияда орын жағдайда компьютер форматындағы түсу емтиханын өткізу кезеңінде келесі күндердің бірінде немесе ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындаған түсу емтиханын өткізу пункті бар басқа қалада түсу емтиханына қатысуға немесе ақша қаражатын қайтаруға мүмкіндік беріледі:

Обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В докторантуру PhD принимаются лица, имеющие степень "магистр" и стаж работы не менее 9 (девяти) месяцев или завершившие обучение в резидентуре по медицинским специальностям, в докторантуру по программе докторов по профилю, в том числе по программам индустриального PhD и DBA (Doctor of Business Administration (ДиБиЭй)) – на базе магистратуры, или высшего специального образования, приравненного к профильной магистратуре.";
пункты 20 и 20-1 изложить в следующей редакции:
"20. Вступительный экзамен в докторантуру проводится в бумажном или компьютерном формате.
Вступительный экзамен в бумажном формате по группам образовательных программ докторантуры согласно приложению 5 к настоящим Типовым правилам проводится самостоятельно ОВПО, осуществляющими прием на образовательные программы докторантуры. При этом, поступающий сдает вступительный экзамен по группе образовательных программ докторантуры только в ОВПО, в который поступает.
Вступительный экзамен в компьютерном формате по группам образовательных программ докторантуры согласно приложению 5 к настоящим Типовым правилам проводится в организациях, определенных уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
После закрытия базы данных приема заявлений вступительного экзамена в компьютерном формате НЦТ осуществляет распределение поступающих по дням сдачи вступительного экзамена в разрезе ОВПО и по группам образовательных программ.
Дата, время и место сдачи вступительных экзаменов доводятся до сведения поступающих через их личный кабинет.
Вступительный экзамен по группам образовательных программ докторантуры в области образования "Здравоохранение" согласно приложению 5 к настоящим Типовым правилам проводится самостоятельно ОВПО, осуществляющими прием на образовательные программы докторантуры. При этом, поступающий сдает вступительный экзамен по группе образовательных программ докторантуры в области образования "Здравоохранение" только в ОВПО, в который поступает.
Поступающему, подавшему заявление, но не принявшему участие во вступительном экзамене в компьютерном формате в назначенный день, предоставляется возможность участия в один из последующих дней в период проведения вступительного экзамена или участия в другом городе, где имеется пункт проведения вступительного экзамена в компьютерном формате, определенный уполномоченным органом в области науки и высшего образования при наличии потока и места в аудитории или возврата денежных средств по следующим уважительным причинам:

1) денсаулық жағдайы бойынша "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашадағы № 21660 болып тіркелді) бекітілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (нысан бойынша) немесе анықтамасы болған кезде;
2) тізбесі "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған жақын туыстарының қайтыс болғанын растайтын құжаттар;
3) төтенше жағдайлар болған кезде.
20-1. Философия докторлары (РhD) бағдарламасы бойынша докторантураға түсу емтиханы мынадай блоктардан тұрады:
1) түсушімен ЖЖОКБҰ-ның емтихан комиссиясы өткізетін әңгімелесу;
2) эссе жазудан;
3) білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына жауаптардан тұрады.
Философия докторлары (РhD) бағдарламасы бойынша докторантураға қорытынды баға осы Үлгілік қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес эссені бағалау, білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына берілген жауаптар мен әңгімелесу нәтижелерін қосу арқылы қосындысынан алынған балдар жиынтығынан тұрады.
Философия докторлары (РhD) бағдарламасы бойынша докторантураға түсу емтиханына 3 сағат 30 минут (210 минут) беріледі, оның ішінде:
әңгімелесуге – 20 минут;
эссе және білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына жауаптар жазуға – 190 минут (3 сағат 10 минут).
Бейіні бойынша докторлар бағдарламасы бойынша, оның ішінде индустриялық PhD бағдарламалары бойынша докторантураға түсу емтиханы әңгімелесу және білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтары бөлімдерінен тұрады.
Бейіні бойынша докторлар бағдарламасы бойынша, оның ішінде индустриялық PhD бағдарламалары бойынша докторантураға қорытынды баға осы Үлгілік қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес әңгімелесу, білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына берілген жауаптар нәтижелерін және кәсіпорындар мен ұйымдардан ұсыныс хаттың болуын қосу арқылы қосындысынан алынған балдар жиынтығынан тұрады.
Бейіні бойынша докторлар бағдарламасы бойынша, оның ішінде индустриялық PhD бағдарламалары бойынша докторантураға түсу емтиханына 2 сағат 30 минут (150 минут) беріледі.
Бұл ретте, көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектерге "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген мүгедектікті белгілеу туралы құжатты ұсынған жағдайда түсу емтиханын тапсыруға 30 минутқа дейін қосымша уақыт беріледі.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы басталғанға дейін қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының әкімшісі (бұдан әрі – тестілеу әкімшісі) түсушілерге қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу ережелері бойынша нұсқаулық жүргізеді.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының басталуы жарияланғаннан кейін уақыт бойынша 40 минуттан артық кешігіп келгендер қосымша тестілеуге немесе түсу емтиханына жіберілмейді.
Қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын бастау үшін түсушіге:

1) при наличии листа (по форме) или справки о временной нетрудоспособности, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660) по состоянию здоровья;
2) при наличии документов, подтверждающих смерть близких родственников, перечень которых определен Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) при чрезвычайных ситуациях.
20-1. Вступительный экзамен в докторантуру по программе докторов философии (PhD) состоит из следующих блоков:
1) собеседование с поступающим, проводимое экзаменационной комиссией ОВПО;
2) написание эссе;
3) ответы на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы.
Итоговая оценка в докторантуру по программе докторов философии (PhD) представляет собой совокупность баллов, полученных путем суммирования результатов оценивания эссе, ответа на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы и собеседования в соответствии с приложением 9 настоящих Типовых правил.
На вступительный экзамен в докторантуру по программе докторов философии (PhD) отводится 3 часа 30 минут (210 минут), из них:
на собеседование – 20 минут;
на написание эссе и ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы – 190 минут (3 часа 10 минут).
Вступительный экзамен в докторантуру по программе докторов по профилю, в том числе по программам индустриального PhD, состоит из блоков собеседования и экзаменационных вопросов по профилю группы образовательной программы.
Итоговая оценка в докторантуру по программе докторов по профилю, в том числе по программам индустриального PhD, представляет собой совокупность баллов, полученных путем суммирования результатов оценивания собеседования, ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы и наличия рекомендательного письма от предприятий и организаций в соответствии с приложением 9 настоящих Типовых правил.
На вступительный экзамен в докторантуру по программе докторов по профилю, в том числе по программам индустриального PhD, отводится 2 часа 30 минут (150 минут).
При этом, лицам с инвалидностью с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата при предъявлении документа об установлении инвалидности, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922) предоставляется дополнительное время до 30 минут.
До начала дополнительного тестирования или вступительного экзамена администратор дополнительного тестирования или вступительного экзамена (далее – администратор тестирования) проводит инструктаж поступающим по правилам проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена.
После начала дополнительного тестирования или вступительного экзамена опоздавшие по времени более 40 минут не допускаются к дополнительному тестированию или вступительному экзамену.
Для начала дополнительного тестирования или вступительного экзамена поступающему необходимо:

1) тестілеу жүйесіне кіру үшін логин және құпия сөзді енгізу немесе жеке сәйкестендіру номерін (бұдан әрі - ЖСН) енгізіп адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялау;
2) қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханы туралы деректердің дұрыстығын растау;
3) қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу қағидаларымен танысу;
4) "Кіру" батырмасын басқаннан кейін қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын тапсыруға кірісу қажет.
Тапсырмаларды шешу бойынша жұмысты орындау үшін әрбір түсушіге А4 форматтағы қағаз беріледі, оны қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы аяқталғаннан және апелляцияға өтініш берілгеннен кейін отырғызу орнында қалдырады.
Түсуші тестілеу жүйесіне әрбір кіру және шығу кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялаудан өтеді.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы аяқталғаннан кейін түсуші мұны "Тестілеуді аяқтау" батырмасын басу арқылы растайды.
Түсу емтиханы аяқталған соң түсушінің эссе және білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарының бөлімдері бойынша жауаптары өзі таңдаған ЖЖКОБҰ-ға өңдеу және бағалау үшін жіберіледі.
Түсу емтиханының нәтижесі түсу емтиханы өткізілгеннен кейін келесі күні жарияланады.
Түсу емтиханының және (немесе) апелляцияға өтінішті қарау (апелляцияға өтініш берген жағдайда) нәтижелері бойынша түсушіге Ұлттық тестілеу орталығының сайтында жарияланатын және түсушінің жеке кабинетіне жолданатын электрондық сертификат беріледі.
Түсу емтиханының электрондық сертификаты Ұлттық тестілеу орталығының сайтында расталады.
4 мен 20 тамыз аралығында өткізілетін түсу емтиханының сертификаты ағымдағы күнтізбелік жылғы 1 желтоқсанға дейін жарамды болады.
18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында өткізілетін түсу емтиханының сертификаты келесі күнтізбелік жылғы 1 наурызға дейін жарамды болады.";
20-3, 20-4 және 20-5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20-3. Қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу үшін жергілікті жерлерде қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі өңірлік мемлекеттік комиссиялар құрылады, оларды ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Өңірлік мемлекеттік комиссияның төрағалары болып ЖЖОКБҰ-ның басшылары тағайындалады.
Өңірлік мемлекеттік комиссияның құрамына құқық қорғау органдарының, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді.
Бұл ретте мемлекеттік комиссия құрамына күнтізбелік жылы жақын туыстығы Кодекспен белгіленген қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын тапсыратын адамдардың туыстары кірмейді.
Өңірлік мемлекеттік комиссия мүшелерінің саны бес адамды құрайды.
Өңірлік мемлекеттік комиссия қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу кезінде:

1) для входа в систему тестирования указать свой логин и пароль или ввести индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) и авторизоваться через сканер объемно-пространственной формы лица человека;
2) подтвердить правильность данных о дополнительном тестировании или вступительном экзамене;
3) ознакомиться с правилами проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена;
4) после нажатия кнопки "Войти" приступить к сдаче дополнительного тестирования или вступительного экзамена.
Для выполнения работ по решению тестовых заданий каждому поступающему выдается бумага формата А4, которую по завершении дополнительного тестирования или вступительного экзамена и подачи заявления на апелляцию поступающий оставляет на посадочном месте.
При каждом выходе и входе в систему тестирования, а также после завершения тестирования, поступающие через фронтальные камеры, установленные на компьютере, проходят авторизацию объемно-пространственной формы лица человека.
После завершения дополнительного тестирования или вступительного экзамена поступающий подтверждает это нажатием кнопки "Завершить тестирование".
По завершению вступительного экзамена, ответы по блокам эссе и экзаменационных вопросов по профилю группы образовательной программы поступающего направляются в выбранный им ОВПО для обработки и оценивания.
Результаты вступительного экзамена объявляются на следующий день после проведения вступительных экзаменов.
По результатам вступительного экзамена и (или) рассмотрения заявления на апелляцию (в случае подачи заявления на апелляцию) поступающему выдается электронный сертификат, который публикуется на сайте НЦТ и направляется в личный кабинет поступающего.
Электронный сертификат вступительного экзамена подтверждается на сайте НЦТ.
Сертификат вступительного экзамена, проведенного в период с 4 по 20 августа, действителен до 1 декабря текущего календарного года;
Сертификат вступительного экзамена, проведенного в период с 18 ноября по 11 декабря, действителен до 1 марта следующего календарного года.";
пункты 20-3, 20-4 и 20-5 изложить в следующей редакции:
"20-3. Для проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена на местах создаются региональные государственные комиссии по организации и проведению дополнительного тестирования или вступительного экзамена, которые утверждаются уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Председателями региональной государственной комиссии назначаются руководители ОВПО.
В состав региональной государственной комиссии входят представители правоохранительных органов, общественных организаций, средств массовой информации.
При этом в состав государственной комиссии не входят близкие родственники, перечень которых определен Кодексом, участников дополнительного тестирования или вступительного экзамена календарного года.
Количество членов региональной государственной комиссии составляет пять человек.
Региональная государственная комиссия при проведении дополнительного тестирования или вступительного экзамена:

1) қосымша тестілеуге немесе түсу емтиханына кіргізу кезінде және қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етеді;
2) қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу кезеңінде медициналық персоналдың жұмысын ұйымдастырады;
3) көру қабілеті, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар тұлғалар үшін түсу емтиханы шеңберінде тапсырылатын пән оқытушысы болып табылмайтын көмекші және (немесе) есту қабілеті бұзылған мүгедектігі бар тұлғалар үшін ымдау тілін меңгерген маман беруді ұйымдастырады;
4) қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу кезінде шкафтардағы (ұяшықтардағы) түсушілердің жеке заттарының сақталуын қамтамасыз етеді;
5) қосымша тестілеу немесе түсу емтиханына түсушілерді кіргізу процесіне қатысады.
Бұл ретте, өңірлік мемлекеттік комиссия төрағасы мен мүшелері қосымша тестілеу және түсу емтиханы процесіне қатыспайды.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу кезінде техникалық жарақтандыру жөніндегі ең төмен техникалық талаптар осы Үлгілік қағидаларға 9-1-қосымшаға келтірілген.
Қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру үшін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйымдарға тестілеу әкімшілері, сондай-ақ ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволар қызметкерлерінің, азаматтық қоғам институттары, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің қатарынан бақылаушылар жіберіледі.
ҰТО тестілеу әкімшілері арасынан қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу процесін үйлестіретін тестілеу әкімшілері тобының басшысын тағайындайды. Тестілеу әкімшілер тобының басшысы қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу күні осы Үлгілік қағидаларға 11-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы тестілеу әкімшілерін аудиториялар бойынша бөледі.
Тестілеу әкімшісі өзіне бекітілген аудиторияға және отырғызу орындарына жауап береді.
Тестілеу әкімшілері аудитория мен дәліз бойынша кезекші қызметін атқарады.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы өткізілген күні тестілеу әкімшісі отырғызу парағын басып шығарады.
Түсушілер қосымша тестілеуге немесе түсу емтиханына бір-бірден кіргізіледі және жеке басын куәландыратын құжаты немесе төлқұжаты негізінде түсушілердің жеке басы бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканерленуі арқылы сәйкестендіріледі.
Түсуші отырғызу парағында көрсетілген нөмірге сәйкес орынға отырады.

1) обеспечивает охрану общественного порядка при запуске на дополнительное тестирование или вступительный экзамен и в период проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена;
2) организует работу медицинского персонала во время проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена;
3) организует предоставление помощника, не являющегося преподавателем дисциплин, сдаваемых в рамках вступительного экзамена, для лиц с инвалидностью с нарушениями зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком, для лиц с инвалидностью с нарушением слуха;
4) обеспечивает сохранность личных вещей поступающих в шкафчиках (ячейках) во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена;
5) принимают участие в процессе запуска поступающих на дополнительное тестирование или вступительный экзамен.
При этом, председатель и члены региональной государственной комиссии не участвуют в процессе дополнительного тестирования или вступительного экзамена.
Минимальные технические требования по техническому оснащению помещения при проведении дополнительного тестирования или вступительного экзамена приведены в приложении 9-1 к настоящим Типовым правилам.
Для осуществления контроля за соблюдением правил поведения на дополнительном тестировании или вступительном экзамене в организациях, определенных уполномоченным органом в области науки и высшего образования, направляются администраторы тестирования, а также наблюдатели из числа сотрудников уполномоченного органа в области науки и высшего образования, других заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, неправительственных организаций.
НЦТ назначает одного из администраторов тестирования руководителем группы, который координирует процесс проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена. Руководитель группы в день проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена распределяет администраторов тестирования по аудиториям по форме, согласно приложению 11-2 к настоящим Типовым правилам.
Администратор тестирования по аудитории несет ответственность за закрепленную аудиторию и посадочные места.
Администраторы тестирования выполняют функции дежурного по аудитории и по коридору.
В день проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена администратором тестирования распечатывается посадочный лист.
Поступающие запускаются на дополнительное тестирование или вступительный экзамен по одному и производится идентификация личности поступающего через сканер объемно-пространственной формы лица человека на основании документа, удостоверяющего личность, либо паспорта.
Поступающий занимает место, соответствующее номеру, указанному в посадочном листе.

Отырғаннан кейін түсуші осы Үлгілік қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырғызу парағына қол қояды.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханына кіргізу кезінде қол және рамалық металл іздегіштер пайдаланылады.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханына кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде түсушіде тыйым салынған заттар (тест тапсырмаларының мазмұнын ашатын негізгі мәліметтер мен басқа да жазбалардың мазмұны бар шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесі, калькулятор, А0-А10 форматтағы қағаз, фотоаппарат, ұялы байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рациялар, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), смарт сағаттар, смарт көзілдірік, смарт жүзіктер, фитнес-білезіктер (трекер), диктофондар, сымды және сымсыз құлаққаптар, микрофон, сымсыз бейнекамералар, GPS (ДжиПиЭс) навигаторлар, GPS (ДжиПиЭс) трекерлер, қашықтан басқару құрылғылары, сондай-ақ келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғылары: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) табылған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Үлгілік қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуге немесе компьютерлік форматтағы түсу емтиханына кіргізу барысында тыйым салынған заттарды табу бойынша акт жасайды және түсуші қосымша тестілеуге немесе түсу емтиханына ағымдағы кезеңде жіберілмейді.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханына кіргізу барысында бөгде тұлға анықталған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Үлгілік қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханына кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды, түсуші осы қосымша тестілеуге немесе түсу емтиханына кіргізілмейді.
Өз орнына бөгде тұлғаны кіргізуге талпынған түсушілерге ағымдағы жылы қосымша тестілеуге немесе түсу емтиханына кіруге рұқсат етілмейді.
20-4. Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу барысында түсушіге:
1) аудиториядан дәліз кезекшісінің функциясын атқаратын түсу емтиханы тестілеу әкімшісінің рұқсатынсыз және алып жүруінсіз шығуға;
2) аудиториядан 2 рет және ұзақтығы 10 минуттан артық шығуға;
3) сөйлесуге, орын ауыстыруға;

После рассадки поступающий расписывается в посадочном листе по форме, согласно приложению 11-1 к настоящим Типовым правилам.
При запуске на дополнительное тестирование или вступительный экзамен используются металлоискатели ручного и рамочного типа.
При выявлении запрещенных предметов (шпаргалки с содержанием ключевых сведений и других записей, раскрывающих содержание тестовых заданий, учебно-методическая литература, таблица Менделеева и растворимости солей, калькулятор, бумага формата А0-А10, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт часы, смарт очки, смарт-кольца, фитнес-браслеты (трекер), диктофоны, проводные и беспроводные наушники, микрофон, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, а также другие устройста обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) во время проверки металлоискателем в ходе запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен, администратором тестирования составляется Акт выявления запрещенных предметов в ходе запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате по форме, согласно приложению 10 к настоящим Типовым правилам и поступающий не допускается к дополнительному тестированию или вступительному экзамену в период их сдачи.
При выявлении подставного лица в ходе запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате, администратором тестирования составляется Акт выявления подставного лица в ходе запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен по форме, согласно приложению 11 к настоящим Типовым правилам, поступающий к дополнительному тестированию или вступительному экзамену не допускается.
Поступающие, вовлекшие подставных лиц не допускаются к дополнительному тестированию или вступительному экзамену в текущем году.
20-4. При проведении дополнительного тестирования или вступительного экзамена поступающему не допускается:
1) выходить из аудитории без разрешения и сопровождения администратора тестирования, выполняющего функции дежурного по аудитории;
2) выходить из аудитории более 2-х раз с продолжительностью по времени более 10 минут;
3) переговариваться, пересаживаться с места на место;

4) құжаттармен және бейінді білім беру бағдарламаларының тобы бойынша емтихан сұрақтарының жауаптарына арналған түсушіге берілетін А4 форматындағы парағымен алмасуға;
5) құжаттарды және бейінді білім беру бағдарламаларының тобы бойынша емтихан сұрақтарының жауаптарына арналған түсушіге берілетін А4 форматындағы парақты аудиториядан шығаруға, сондай-ақ оларды жырту, бүктеу арқылы бүлдіруге;
6) аудиторияға тест тапсырмаларының мазмұнын ашатын негізгі мәліметтер мен басқа да жазбалардың мазмұны бар шпаргалкалар, А0-А10 форматтағы қағазды, оқу-әдістемелік әдебиеттерін, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесін, калькуляторды, фотоаппаратты, ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рацияларды, ноутбуктерді, плейерлерді, модемдерді (мобильді роутерлер), смарт көзілдірікті, смарт сағаттарды, смарт жүзіктерді, фитнес-білезіктерді (трекер), диктофондарды, сымды және сымсыз құлаққаптарды, микрофонды, сымсыз бейнекамераларын, GPS (ДжиПиЭс) навигаторларын, GPS (ДжиПиЭс) трекерлерін, қашықтан басқару құрылғыларын, сондай-ақ мынадай стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғыларын: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) алып кіруіне және қолдануына;
7) қосымша тестілеуде немесе түсу емтиханында пайдаланылатын техникаға және қауіпсіздік жүйесіне қасақана зиян келтіруге;
8) қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы басталар алдында немесе барысында шулауға;
9) тестілеу тапсырмалары мен емтихан сұрақтарының мазмұнын талқылауға, жария етуге және шығаруға;
10) қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы және қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өтуге байланысты өзге де бұзушылықтарға рұқсат етілмейді.
Бұл ретте компьютерде қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы бағдарламасының интерфейсіндегі калькуляторларды, Менделеев кестесін және тұздардың ерігіштігі кестесін пайдалануға рұқсат етіледі.
Түсуші аудиториядан шыққан жағдайда және аудиторияға қайта кірген кезде металл іздегішпен тексеріліп кіргізіледі.
Қосымша тестілеуде немесе түсу емтиханында тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар түсушіден табылған кезде, сондай-ақ, түсуші осы тармақты бұзған жағдайда тестілеу әкімшісі осы Үлгілік қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуді немесе компьютерлік форматтағы түсу емтиханын өткізу барысында тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы, қосымша тестілеу немесе түсу емтиханынан өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасаған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт жасайды және түсуші осы қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын аяқтамайды, аяқтаған жағдайда нәтижелері жойылады.
Түсу емтиханын немесе қосымша тестілеуді өткізу барысында бөгде адам анықталған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Үлгілік қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуді немесе докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханын өткізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды.
Бөгде тұлға аудиториядан шығарылады. Қосымша тестілеудің немесе түсу емтиханының нәтижелері өңделмейді және жойылады, түсуші қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын аяқтаған жағдайда нәтижелері жойылады.
Қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу барысында өз орнына бөгде тұлғаны кіргізген түсушілерге ағымдағы жылы қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын тапсыруға рұқсат етілмейді.
Түсушіге түсу емтиханы немесе апелляцияға өтініш берген кезде түсушінің жеке басын ашатын (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) дербес деректерді, таңбаларды, белгілерді, білім беру бағдарламалары тобының бейініне сәйкес келмейтін сөз тіркестерін енгізуге рұқсат етілмейді.
Жоғарыда аталған фактілердің бірі анықталған жағдайда түсушінің түсу емтиханы бойынша жауаптары бағаланбайды және өңделмейді.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу кезінде техниканың техникалық ақауы болған жағдайда түсуші тестілеу әкімшіге хабарлауы қажет. Тестілеу әкімшісі осы Үлгілік қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісін толтырады.
Қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу пунктінде электр қуаты ажыратылған жағдайда немесе қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының жазбасы жүргізілмейтін басқа да форс-мажорлық жағдайларда, ҰТО-мен келісіп тестілеу әкімшісі мен өңірлік мемлекеттік комиссия осы Үлгілік қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы процесін тоқтату (күшін жою) және басқа күнге ауыстыру туралы акт жасай отырып, қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы процесін тоқтатады (күшін жояды) және басқа күнге ауыстырады.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы процесін тоқтата тұру немесе ауыстыру туралы акт тестілеу әкімшісі және өңірлік мемлекеттік комиссиямен бірлесіп жасалады.
Электр қуаты ажыратылған жағдайда, түсушінің жұмыс орнында қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының процесі туралы деректер (тест тапсырмалары мен емтихан сұрақтарына бұрын белгіленген жауаптар, қосымша тестілеудің немесе түсу емтиханының пайдаланылған уақытының саны) сақталады.
Қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын одан әрі жалғастырған кезде түсуші қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы процесі тоқтатылған жерден бастап қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы процесін жалғастырады.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын басқа күнге ауыстырған жағдайда түсушінің қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы тоқтатылғанға дейін тест тапсырмалары мен емтихан сұрақтарына бұрын белгіленген жауаптары сақталмайды.

4) обмениваться документами и бумагой формата А4, выданной поступающему для ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы;
5) выносить из аудитории документы и бумагу формата А4, выданную поступающему для ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы, а также рвать и осуществлять их порчу путем смятия.
6) заносить в аудиторию (компьютерный класс) и использовать бумагу формата А0-А10, шпаргалки с содержанием ключевых сведений и других записей, раскрывающих содержание тестовых заданий, учебно-методическую литературу, таблицу Менделеева и растворимости солей, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт очки, смарт часы, смарт-кольца, фитнес-браслеты (трекер), диктофоны, проводные и беспроводные наушники, микрофон, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, а также другие устройста обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект);
7) умышленная порча техники для использования дополнительного тестирования или вступительного экзамена и системы безопасности;
8) шуметь перед началом и во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена;
9) выносить, обсуждать и разглашать содержание тестовых заданий и экзаменационных вопросов;
10) попытка вмешательства или вмешательство в систему дополнительного тестирования или вступительного экзамена и нарушения, связанные с прохождением дополнительного тестирования или вступительного экзамена.
При этом допускается пользование калькулятором, таблицами Менделеева и растворимости солей, находящихся в интерфейсе программы дополнительного тестирования или вступительного экзамена на компьютере.
При выходе поступающего из аудитории и при повторном входе в аудиторию осуществляется проверка металлоискателем.
При обнаружении у поступающего запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте, а также в случае нарушения поступающим настоящего пункта на дополнительном тестировании или вступительном экзамене, администратор тестирования составляет Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории и (или) попытку вмешательства и (или) вмешательства в систему тестирования и иных нарушений при прохождении дополнительного тестирования или вступительного экзамена по форме согласно приложению 12 к настоящим Типовым правилам и поступающий удаляется из аудитории. Поступающий не завершает данное дополнительное тестирование или вступительный экзамен, в случае их завершения результаты аннулируются.
В случае выявления подставного лица в ходе проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена, администратор тестирования составляет Акт выявления подставного лица в ходе проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена в докторантуру в компьютерном формате по форме согласно приложению 13 к настоящим Типовым правилам.
Подставное лицо удаляется из аудитории. Результаты дополнительного тестирования или вступительного экзамена не обрабатываются и подлежат аннулированию, в случае завершения дополнительного тестирования или вступительного экзамена результат поступающего аннулируется.
Лица, вовлекшие на дополнительное тестирование или вступительный экзамен подставных лиц, не допускаются к дополнительному тестированию или вступительному экзамену в текущем году.
Поступающему во время вступительного экзамена или при подаче заявления на апелляцию не допускается вводить персональные данные (Ф.И.О. (при его наличии)), символы, знаки, словосочетания, не соответствующие профилю группы образовательных программ.
При обнаружении одного из вышеуказанных фактов ответы поступающего по вступительному экзамену не обрабатываются и не оцениваются.
В случае технической неисправности техники во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена поступающему необходимо сообщить об этом администратору тестирования. Администратором тестирования составляется Акт выявления технической неисправности техники во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена, по форме согласно приложению 14 к настоящим Типовым правилам.
В случае отключения электричества в пункте проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена или других форс-мажорных обстоятельствах, при которых запись дополнительного тестирования или вступительного экзамена не ведется, администратор тестирования и региональная государственная комиссия по согласованию с НЦТ приостанавливают (отменяют) и переносят на другой день процесс дополнительного тестирования или вступительного экзамена с составлением Акта о приостановлении (об отмене) и переносе процесса дополнительного тестирования или вступительного экзамена, по форме согласно приложению 15 к настоящим Типовым правилам.
Акт о приостановлении и переносе процесса дополнительного тестирования или вступительного экзамена составляется администратором тестирования совместно с региональной государственной комиссией.
В случае отключения электричества, на рабочем месте поступающего данные о процессе дополнительного тестирования или вступительного экзамена (ранее отмеченные ответы на тестовые задания и экзаменационные вопросы, количество использованного времени дополнительного тестирования или вступительного экзамена) сохраняются.
При последующем продолжении дополнительного тестирования или вступительного экзамена поступающий продолжает процесс дополнительного тестирования или вступительного экзамена с места прерывания процесса дополнительного тестирования или вступительного экзамена.
В случае переноса дополнительного тестирования или вступительного экзамена на другой день ранее отмеченные ответы на тестовые задания и экзаменационные вопросы поступающего до приостановления не сохраняются.

20-5. Қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу кезеңінде күнтізбелік жылғы 4 тамыз бен 20 тамыз және (немесе) 19 қараша мен 11 желтоқсан аралығында ҰТО-да қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы барысында күтпеген жағдайлар туындаған кезде шешімдер қабылдау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – ҰТО комиссиясы) құрылады.
ҰТО комиссиясының функциялары:
1) қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу кезіндегі күтпеген жағдайларда шешімдер қабылдау;
2) қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу кезеңінде бейнебақылау жазбаларын қарауды және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру бойынша түсушілердің осы Үлгілік қағидалардың 20-3 және 20-4 тармақтарында көрсетілген ережелерді бұзғаны және тыйым салынған заттарды пайдаланғаны анықталған жағдайда қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы нәтижелерінің күшін жою туралы шешім қабылдау;
3) қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы аяқталғаннан кейін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының нәтижелерін (қосымша тестілеудің немесе түсу емтиханының сертификаты) жоюға ұсыну.
Қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу кезеңінде күнтізбелік жылғы 4 тамыз бен 20 тамыз және (немесе) 19 қараша мен 11 желтоқсан аралығында ҰТО қосымша тестілеудің немесе түсу емтиханының бейнебақылау жазбаларын қарауды жүзеге асырады және тестілеу жүйесіне (электрондық форматқа) түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеруді жүргізеді және түсушілердің қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы уақытында Үлгілік қағидалардың 20-3 және 20-4-тармақтарында көрсетілген тыйым салынған заттарды пайдаланғандығы және (немесе) ереже бұзғаны анықталған жағдайда және тестілеу жүйесіне түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру нәтижелері бойынша ҰТО-мен осы Қағидаларға 12-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы кезінде тыйым салынған заттарды пайдаланған, тәртіп сақтау ережесін бұзған және (немесе) тестілеу жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы анықталған түсушілерді анықтау туралы акт жасалады. Комиссия шешімімен қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының сертификаты жойылады.
Қосымша тестілеудің және (немесе) түсу емтиханының сертификаты жойылғаннан кейін ҰТО түсушінің электрондық поштасына хабарлама жібереді және ақпаратты оның жеке кабинетінде орналастырады.

20-5. В период проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена с 4 по 20 августа и (или) с 19 ноября по 11 декабря в НЦТ создается комиссия по принятию решений при возникновении непредвиденных обстоятельств дополнительного тестирования или вступительного экзамена (далее – Комиссия НЦТ).
Функции Комиссии НЦТ:
1) принятие решений при возникновении непредвиденных обстоятельств в период проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена;
2) принятие решений об аннулировании результатов дополнительного тестирования или вступительного экзамена по просмотрам записей видеонаблюдения и проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования и при обнаружении по завершению дополнительного тестирования или вступительного экзамена нарушения поступающим правил, указанных в пунктах 20-3 и 20-4 настоящих Типовых правил в период проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена;
3) представление на аннулирование результатов дополнительного тестирования или вступительного экзамена (сертификат дополнительного тестирования или вступительного экзамена) после завершения дополнительного тестирования или вступительного экзамена в уполномоченный орган в области науки и высшего образования.
В период проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена с 4 по 20 августа и (или) с 19 ноября по 11 декабря НЦТ осуществляет просмотр записей видеонаблюдения дополнительного тестирования или вступительного экзамена и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования (электронный формат) и в случае обнаружения использования поступающим во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена запрещенных предметов, указанных в пунктах 20-3 и 20-4 настоящих Типовых правил и по результатам проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования, НЦТ составляется акт об обнаружении поступающих, использовавших запрещенные предметы, нарушивших правила поведения и (или) совершивших попытку вмешательства или вмешательство в систему тестирования во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена по форме, согласно приложению 12-1 к настоящим Типовым правилам. Решением Комиссии НЦТ сертификат дополнительного тестирования и/или вступительного экзамена аннулируются.
После аннулирования сертификата дополнительного тестирования и (или) вступительного экзамена НЦТ направляет уведомление на электронную почту поступающего и размещает информацию в его личном кабинете.

ҰТО күнтізбелік жылғы 4 тамыз бен 20 тамыз және (немесе) 19 қараша және 11 желтоқсан аралығында өткізілген қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы аяқталғаннан кейін бейнебақылау жазбаларын қарауды жүзеге асырады және тестілеу жүйесіне (электрондық форматқа) түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарын) 3 (үш) ай ішінде тексеруді жүргізеді.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханында және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру нәтижесі бойынша, түсушілердің осы Қағидалардың 20-3 және 20-4 тармақтарында көрсетілген ережелерді бұзғаны үшін және (немесе) тыйым салынған заттарды пайдаланғандығы анықталған жағдайда, ҰТО еркін түрде акт толтырады және растайтын материалдарымен бірге ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Акт және растайтын құжаттар ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен құрылған комиссияның қарауына ұсынылады. Комиссияның шешімі бойынша қосымша тестілеудің және (немесе) түсу емтиханының сертификаты ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен жойылады.
Қосымша тестілеу және (немесе) түсу емтиханы сертификатының нәтижелері жойылғаннан кейін ҰТО түсушінің электрондық поштасына хабарлама жібереді және ақпаратты оның жеке кабинетінде орналастырады.
ҰТО түсушінің қосымша тестілеу және (немесе) түсу емтиханы нәтижесінің жойылуы туралы ЖЖОКБҰ-ны хабарлайды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Білім беру бағдарламаларының топтары бойынша емтихан және апелляциялық комиссиялары тиісті бейінге сәйкес ЖЖОКБҰ профессор-оқытушылық құрамының, ғылым докторы немесе кандидаты ғылыми дәрежесі бар немесе философия докторы (PhD) дәрежесі бар ЖЖОКБҰ қызметкерлерінің қатарынан қалыптастырылады.
Емтихан комиссиясының құрамына апелляциялық комиссияның мүшелері кірмейді.
Білім беру бағдарламаларының топтары бойынша емтихан және апелляциялық комиссиясының құрамы комиссия төрағалары көрсетіле отырып, ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен бекітіледі және ғылым және жоғары білім және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
ЖЖОКБҰ-ның емтихан комиссиялары жұмыстарды түсушінің жеке коды бойынша тексереді және қарау нәтижелерін ақпараттық жүйе арқылы ҰТО-ға нәтижелерді одан әрі жариялау үшін жібереді.
"Педагогикалық ғылымдар", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы" білім беру салаларының білім беру бағдарламаларының топтары бойынша докторантураға түсушілер, сондай-ақ "Гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Бизнес және басқару" кадрларын даярлау бағыттары бойынша түсуші тұлғалар білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарының бөлімін тапсырады және осы Үлгілік қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес балдарды аудару шкаласына сәйкес GRE Graduate Record Examinations (грэдуэйт рекорд экзаменейшен) стандартталған тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты болған кезде эссе жазудан босатылады.
Стандартталған GRE тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты бар тұлғалар түсу емтиханы мен конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде деректерді енгізуі керек.
Сертификат балдарын эссе жазу балдарына ауыстыру білім беру грантын тағайындау конкурсына қатысу үшін өтініш берілген кезде және ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдау кезінде жүзеге асырылады.
Ұсынылатын сертификаттардың түпнұсқалылығын және жарамдылық мерзімін ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары тексереді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

НЦТ после завершения дополнительного тестирования или вступительного экзамена, проведенного в период с 4 по 20 августа и (или) с 19 ноября по 11 декабря, осуществляет просмотр записей видеонаблюдения и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования (электронный формат) в течение 3 (трех) месяцев.
В случае обнаружения нарушения правил и (или) использования поступающим во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена запрещенных предметов, указанных в пунктах 20-3 и 20-4 настоящих Типовых правил и по результатам проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования по завершении дополнительного тестирования или вступительного экзамена, НЦТ составляется акт в произвольной форме и направляется в уполномоченный орган в области науки и высшего образования с подтверждающими материалами.
Акт и подтверждающие материалы представляются на рассмотрение комиссии, создаваемой уполномоченным органом в области науки и высшего образования. На основании решения комиссии сертификат дополнительного тестирования и (или) вступительного экзамена аннулируются приказом уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
После аннулирования сертификата дополнительного тестирования и (или) вступительного экзамена НЦТ направляет уведомление на электронную почту поступающего, а также размещает информацию в его личном кабинете.
НЦТ информирует ОВПО об аннулировании результата дополнительного тестирования и (или) вступительного экзамена поступающего.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Экзаменационные и апелляционные комиссии по группам образовательных программ формируются из числа профессорско-преподавательского состава ОВПО, сотрудников ОВПО, имеющих ученую степень доктора или кандидата наук, или степень доктора философии (PhD) по соответствующему профилю.
В состав экзаменационной комиссии не входят члены апелляционной комиссии.
Состав экзаменационных и апелляционных комиссий по группам образовательных программ с указанием их председателей комиссий утверждается приказом руководителя ОВПО и направляется в уполномоченный орган в области науки и высшего образования и здравоохранения.
Экзаменационные комиссии ОВПО проверяют работы по индивидуальному коду поступающего и направляют результаты рассмотрения через информационную систему в НЦТ для дальнейшего опубликования результатов.
Лица, поступающие в докторантуру на группы образовательных программ областей образования "Педагогические науки", "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", а также направлений подготовки кадров "Гуманитарные науки", "Социальные науки", "Бизнес и управление", сдают блок по экзаменационным вопросам по профилю группы образовательных программ, и освобождаются от написания эссе при наличии международного сертификата о сдаче стандартизированного теста Graduate Record Examinations (грэдуэйт рекорд экзаменейшен) GRE в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 6 к настоящим Типовым правилам.
Лицам, имеющим международный сертификат о сдаче стандартизированного теста GRE необходимо внести данные при подаче заявления для участия во вступительном экзамене и в конкурсе.
Перевод баллов сертификата в баллы написания эссе осуществляется при подаче заявления для участия в конкурсе на присуждение государственного образовательного гранта и при зачислении в ОВПО на платной основе.
Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяются приемными комиссиями ОВПО.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Докторантураға түсу емтиханының нәтижелерімен келіспеген тұлғалардың өтініштерін қарастыру үшін ЖЖОКБҰ және ғылыми ұйымдарда ЖЖОКБҰ апелляциялық комиссиялары құрылады.
КТ нәтижелерімен келіспеген тұлғалардың өтініштерін, сондай-ақ ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеуді қарастыру үшін ҚР ҒЖБМ жанында Республикалық апелляциялық комиссия құрылады. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамы ҚР ҒЖБМ бұйрығымен бекітіледі.
КТ-ны қағаз форматта жүргізген кезде әр КТ өткізу пунктінде апелляциялық комиссиялар құрылады. Апелляциялық комиссиялардың төрағалары ҚР ҒЖБМ бұйрығымен бекітіледі.";
26-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханы бойынша апелляцияға өтініш нәтижелері жарияланғаннан кейін келесі күні сағат 13:00-ден 13:40-ға дейін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйымдардың базасында қабылданады.
Түсушіге түсу емтиханы нәтижесі бойынша апелляцияға өтініш беру барысында осы Үлгілік қағидалардың 20-3 және 20-4-тармақтарында көрсетілген тыйым салынған заттарды кіргізуге және аудиториядағы тәртіп сақтау ережелерін бұзуға рұқсат етілмейді.
Апелляцияға өтініш беру үшін кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде осы Үлгілік қағидалардың 20-3-тармағында көрсетілген тыйым салынған заттар анықталған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Үлгілік қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуге немесе компьютерлік форматтағы түсу емтиханына кіргізу барысында тыйым салынған заттарды табу бойынша акт жасайды. Түсушіге ағымдағы кезеңде апелляцияға өтініш беруге жол берілмейді.
Апелляцияға өтініш беруге кіргізу барысында бөгде тұлға анықталған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Үлгілік қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханына кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды, түсуші ағымдағы кезеңде апелляцияға өтініш беруге жіберілмейді, сонымен қатар, түсушіге ағымдағы жылы қосымша тестілеуге немесе түсу емтиханына кіруге рұқсат етілмейді.
Апелляцияға өтініш беру барысында осы Үлгілік қағидалардың 20-4-тармағында көрсетілген тыйым салынған заттар анықталған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Үлгілік қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу барысында тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы, қосымша тестілеу немесе түсу емтиханынан өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасаған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт жасайды. Апелляцияға берілген өтініш жойылады. Түсушіге ағымдағы кезеңде апелляцияға өтініш беруге жол берілмейді.
Апелляцияға өтініш беру барысында бөгде тұлға анықталған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Үлгілік қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуді немесе докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханын өткізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды және апелляцияға берілген өтініш жойылады.
Бөгде тұлға аудиториядан шығарылады. Қосымша тестілеудің немесе түсу емтиханының нәтижелері жойылуға жатады.
Апелляцияға өтініш беру барысында өз орнына бөгде тұлғаны кіргізген түсушілерге ағымдағы жылы қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын тапсыруға рұқсат етілмейді.
Докторантураға түсу емтиханына мазмұны бойынша апелляцияға 40 минут беріледі.
Мазмұны және техникалық себеп бойынша Докторантураға түсуші тұлғалардан ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу апелляциясын Республикалық апелляциялық комиссия қарастырады.
Докторантураға түсуші тұлғалар ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу апелляциясының техникалық себептері бойынша өтінішін түсу емтиханы өткізу барысында береді.
Техникалық себеп бойынша апелляция тест тапсырмасы шартының фрагменті (мәтін, сызба, суреттер, кестелер) болмаса, соның нәтижесінде дұрыс жауапты анықтау мүмкін болмағанда қабылданады.
Апелляцияға арналған өтініште көрсетілген нақты фактілер қарастырылуға жатады.
Докторантураға түсуші тұлғалар мазмұны бойынша ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу апелляциясына өтінішті 30 минут ішінде береді.
Докторантураға түсуші тұлғалардан мазмұны бойынша ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу апелляциясы мынадай жағдайларда қаралады:

"24. Для рассмотрения заявлений лиц, не согласных с результатами вступительных экзаменов в докторантуру в ОВПО и научных организациях создаются апелляционные комиссии.
Для рассмотрения заявлений лиц, не согласных с результатами КТ, а также дополнительного тестирования на знание английского языка создается Республиканская апелляционная комиссия по рассмотрению апелляций. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, утверждаются приказом МНВО РК.
При проведении КТ в бумажном формате в каждом пункте проведения КТ создаются апелляционные комиссии. Председатели апелляционных комиссий утверждаются приказом МНВО РК.";
пункт 26-1 изложить в следующей редакции:
"26-1. Заявления на апелляцию вступительного экзамена в докторантуру в компьютерном формате принимаются на следующий день после объявления результатов с 13:00 до 13:40 часов, на базе организации, определяемой уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Поступающему при подаче заявления на апелляцию по результатам вступительного экзамена не допускается пронос запрещенных предметов и нарушение правил поведения в аудитории, указанных в пунктах 20-3 и 20-4 настоящих Типовых правил.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в пункте 20-3 настоящих Типовых правил, во время проверки металлоискателем в ходе запуска для подачи заявления на апелляцию, администратором тестирования составляется акт выявления запрещенных предметов в ходе запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате по форме согласно приложению 10 к настоящим Типовым правилам. Поступающий не допускается для подачи заявления на апелляцию в текущий период.
При выявлении подставного лица в ходе запуска для подачи заявления на апелляцию, администратором тестирования составляется акт выявления подставного лица в ходе запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен по форме, согласно приложению 11 к настоящим Типовым правилам, поступающий не допускается к подаче заявления на апелляцию в текущий период, также не допускается к дополнительному тестированию или вступительному экзамену в текущем году.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в пункте 20-4 настоящих Типовых правил, в ходе подачи заявления на апелляцию, администратором тестирования составляется акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена или попытки вмешательства или вмешательства в систему тестирования и иных нарушений при прохождении дополнительного тестирования или вступительного экзамена по форме согласно приложению 12 к настоящим Типовым правилам. Поданное заявление на апелляцию аннулируется. Поступающий не допускается для подачи заявления на апелляцию в текущий период.
В случае выявления подставного лица в ходе подачи заявления на апелляцию администратор тестирования составляет акт выявления подставного лица в ходе проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена в докторантуру в компьютерном формате по форме согласно приложению 13 к настоящим Типовым правилам и заявление на апелляцию аннулируется.
Подставное лицо удаляется из аудитории. Результаты дополнительного тестирования или вступительного экзамена подлежат аннулированию.
Лица, вовлекшие для подачи заявления на апелляцию подставные лица, не допускаются к дополнительному тестированию или вступительному экзамену в текущем году.
На апелляцию вступительного экзамена в докторантуру по содержанию отводится 40 минут.
Апелляция по содержанию тестовых заданий и техническим причинам от лиц, поступающих в докторантуру по дополнительному тестированию на знание английского языка рассматривается Республиканской апелляционной комиссией.
Заявление по техническим причинам на апелляцию от лиц, поступающих в докторантуру по дополнительному тестированию на знание английского языка подается поступающим во время проведения тестирования.
Апелляция по технической причине рассматривается в случае отсутствия фрагмента условия тестового задания (тексты, схемы, рисунки, таблицы) в результате, которого невозможно определить правильный ответ.
Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию.
Заявление на апелляцию по содержанию подается от лиц, поступающих в докторантуру по дополнительному тестированию на знание английского языка после завершения дополнительного тестирования в течение 30 минут.
Апелляция по содержанию тестовых заданий от лиц, поступающих в докторантуру по дополнительному тестированию на знание английского языка рассматривается в случаях:

1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмейді (дұрыс жауаптың нұсқасы көрсетіледі);
2) дұрыс жауап жоқ;
3) барлық ұсынылған жауаптардың ішінен бір дұрыс жауапты таңдау арқылы тест тапсырмаларында бір бірден артық дұрыс жауап бар (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
4) тест тапсырмасы дұрыс құрастырылмаған.
Эссе жазу, білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына жауаптар блоктары бойынша апелляцияға өтініштерді ЖЖОКБҰ апелляциялық комиссиялары қарастырады.
Эссе жазу, білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына жауап жазу бөлімдерінен және (немесе) ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу бойынша апелляцияға берілген өтініште дәлелді негіздеме көрсетілмесе (жауап жоқ, толық түсіндірме, тапсырманың толық шешімі), қарастыруға жатпайды.
Республикалық апелляциялық комиссияның және ЖЖОКБҰ апелляциялық комиссиясының шешімі түпкілікті болып табылады және қайта қарауға жатпайды.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Түсу емтихандарын және КТ өткізу кезінде тәртіптің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында КТ өткізу пункттеріне және ЖЖОКБҰ-ларға ҚР ҒЖБМ өкілдері жіберіледі.";
30-тармақтың оныншы бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Философия докторлары (РhD) бағдарламасы бойынша докторантураға тұлғаларды ақылы негізде қабылдау шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификатының негізінде және докторантураның білім беру бағдарламалары топтарының бейіні бойынша түсу емтиханының қорытындысы бойынша және мүмкін болған 100 балдан кемінде 75 балл, бейіні бойынша докторлар бағдарламасы бойынша докторантураға, оның ішінде индустриялық PhD бағдарламалары бойынша – 80 балдан кемінде 50 балл жинаған жағдайда жүзеге асырылады.";
31-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша философия докторлары (РhD) бағдарламасы бойынша докторантураға білім алу үшін түсу емтиханынан кемінде 75 балл, бейіні бойынша докторлар бағдарламасы бойынша докторантураға, оның ішінде индустриялық PhD бағдарламалары бойынша – кемінде 50 балл жинаған тұлғалар конкурстық негізде қабылданады.";
32-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурстық балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда, бейіні бойынша докторлар бағдарламасы, оның ішінде индустриялық PhD бағдарламалары бойынша докторантураға қабылдау кезінде басымдықты шет тілін меңгергенін растайтын сертификаттың ең жоғары балы бар тұлғалар алады. Содан соң эссе, білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес ғылыми жетістіктері: ғылыми жарияланымдар, оның ішінде Clarivate Analytics компаниясының Web of science деректер базасының Journal Citation Reports деректері бойынша соңғы күнтізбелік 3 жылдағы 1, 2 квартильге кіретін рейтингтік ғылыми басылымдардағы жарияланымдар; ғылыми әзірлемелер туралы куәліктер; ғылыми стипендияларды, гранттарды тағайындау туралы сертификаттар; ғылыми конференцияларға және конкурстарға қатысқаны үшін берілген грамоталар /дипломдар ескеріледі.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
4) некорректно составленное тестовое задание.
Заявления на апелляцию по блокам написания эссе, ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы рассматриваются апелляционными комиссиями ОВПО.
Заявления на апелляцию по блокам написания эссе, ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы и (или) дополнительному тестированию на знание английского языка без указания мотивированного обоснования (нет ответа, полное пояснение, пошаговое решение задач) рассмотрению не подлежат.
Решение Республиканской апелляционной комиссии и апелляционной комиссии ОВПО является окончательным и пересмотру не подлежит.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. В целях соблюдения порядка при проведении вступительных экзаменов и КТ в пункты проведения КТ и в ОВПО направляются представители МНВО РК.";
часть десятую пункта 30 изложить в следующей редакции:
"Зачисление лиц в докторантуру по программе докторов философии (PhD) на платной основе осуществляется на основе международного сертификата, подтверждающего владение иностранным языком в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком и по итогам вступительного экзамена по профилю группы образовательных программ докторантуры и набравших не менее 75 баллов из возможных 100 баллов, в докторантуру по программе докторов по профилю, в том числе по программам индустриального PhD, - не менее 50 баллов из возможных 80 баллов.";
часть вторую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"На обучение в докторантуре по программе докторов философии (PhD) по государственному образовательному заказу на конкурсной основе зачисляются лица, набравшие по вступительному экзамену – не менее 75 баллов, по программе докторов по профилю, в том числе по программам индустриального PhD, – не менее 50 баллов.";
часть вторую пункта 32 изложить в следующей редакции:
"В случае одинаковых показателей конкурсных баллов, преимущество при зачислении в докторантуру по программе докторов по профилю, в том числе по программам индустриального PhD, получают лица, имеющие наивысший балл сертификата, подтверждающего владение иностранным языком. Затем учитываются баллы за научные достижения, соответствующие профилю образовательной программы: научные публикации, в том числе в рейтинговых научных изданиях, входящих в 1, 2 квартиль по данным Journal Citation Reports базы данных Web of science компании Clarivate Analytics за последние 3 календарных года; свидетельства о научных разработках; сертификаты о присуждении научных стипендий, грантов; грамоты/дипломы за участие в научных конференциях и конкурсах.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

"36. Мемлекеттік білім беру тапсырысына конкурс КТ және/немесе білім беру бағдарламасының топтары бойынша докторантураға түсу емтиханының балына сәйкес жүргізіледі.";
Үлгілік қағидаларға 1-1, 5, 9, 10, 11, 12 және 13-қосымшалары осы бұйрыққа 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының 1) тармақшасының жиырмасыншы, жиырма бірінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші және алпыс алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің міндетін атқарушысы
Г. Кобенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
1-қосымша
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
1-қосымша
Арнаулы және (немесе) шығармашылық емтихан өткізілетін білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі
Білім беру бағдарламалары топтарының нөмірі
Білім беру бағдарламалары топтарының атауы
Арнаулы дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтары
В001
Педагогика және психология
В002
Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу
В003
Бастауышта оқыту педагогикасы мен әдістемесі
В008
Құқық және экономика негіздері мұғалімдерін даярлау
В009
Математика мұғалімдерін даярлау
В010
Физика мұғалімдерін даярлау
В011
Информатика мұғалімдерін даярлау
В012
Химия мұғалімдерін даярлау
В013
Биология мұғалімдерін даярлау
В014
География мұғалімдерін даярлау
В015
Гуманитарлық пәндер мұғалімдерін даярлау
В016
Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
В017
Орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
В018
Шет тілі мұғалімдерін даярлау
В019
Әлеуметтік педагогика және өзін-өзі тану мамандарын даярлау
В020
Арнайы педагогика
В084
Мейіргер ісі
ВМ086
Медицина
ВМ087
Стоматология
ВМ088
Педиатрия
ВМ089
Медициналық-профилактикалық іс
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтары
В004
Бастапқы әскери дайындық мұғалімдерін даярлау
В005
Дене шынықтыру мұғалімдерін даярлау
В006
Музыка мұғалімдерін даярлау
В007
Көркем еңбек және сызу мұғалімдерін даярлау
В021
Орындаушылық өнер
В022
Музыкатану
В023
Режиссура, арт-менеджмент
В024
Өнертану
В025
Дирижирлеу
В026
Композиция
В027
Театр өнері
В028
Хореография
В029
Аудиовизуалды құрылғылар және медиа өндіріс
В030
Бейнелеу өнері
В031
Сән, дизайн
В033
Дінтану және теология
В042
Журналистика және репортер ісі
В142
Қоғаммен байланыс
В073
Сәулет
В092
Тынығу
В098
Спорт
В099
Аспаптық орындаушылық*
В100
Вокалдық өнер*
В101
Дәстүрлі музыкалық өнері*
В102
Эстрада өнері*
В103
Кино және теледидар режиссурасы*
В104
Сахналық өнерлердің және цирк режиссурасы*
В105
Анимация режиссурасы*
В106
Операторлық және фото өнері*
В107
Медиаөнер және сандық технологиялар*
В108
Сценография*
В109
Сәндік өнері*
В110
Фэшн дизайны*
* білім беру бағдарламаларының топтары мәдениет саласындағы уәкілетті органның қарамындағы басқа жұмыс істеп тұрған білім беру бағдарламаларының топтарымен тең болатын ЖЖОКБҰ қолданады
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
2-қосымша
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
2-қосымша
Арнаулы және (немесе) шығармашылық емтиханның өткізу формасы
Білім беру бағдарламалары топтарының нөмірі
Білім беру бағдарламалары топтарының атауы
Арнаулы және (немесе) шығармашылық емтиханның өткізу формасы
1
2
3
Арнаулы дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтары
В001
Педагогика және психология
Педагогикалық жағдаятты шешу
В002
Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу
Педагогикалық жағдаятты шешу
В003
Бастауышта оқыту педагогикасы мен әдістемесі
Педагогикалық жағдаятты шешу
В008
Құқық және экономика негіздері мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В009
Математика мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В010
Физика мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В011
Информатика мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В012
Химия мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В013
Биология мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В014
География мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В015
Гуманитарлық пәндер мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В016
Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В017
Орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В018
Шет тілі мұғалімдерін даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В019
Әлеуметтік педагогика және өзін-өзі тану мамандарын даярлау
Педагогикалық жағдаятты шешу
В020
Арнайы педагогика
Педагогикалық жағдаятты шешу
В084
Мейіргер ісі
Психометрикалық емтихан
ВМ086
Медицина
Психометрикалық емтихан
ВМ087
Стоматология
Психометрикалық емтихан
ВМ088
Педиатрия
Психометрикалық емтихан
ВМ089
Медициналық-профилактикалық іс
Психометрикалық емтихан
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтары
1
2
3
4
В004
Бастапқы әскери дайындық мұғалімдерін даярлау
Спорт түрлері бойынша нормативтер*
Спорт ойындары
В005
Дене шынықтыру мұғалімдерін даярлау
Мамандану бойынша нормативтер*
Жалпы дене даярлығы бойынша нормативтер
В006
Музыка мұғалімдерін даярлау
Орындау шеберлігі*
Жалпы музыкалық қабілетін көрсету
В007
Көркем еңбек және сызу мұғалімдерін даярлау
Сурет (адам бетінің гипстен жасалған маскасының суреті) *
Кескіндеме (натюрморт)
В021
Орындаушылық өнер
Жеке бағдарламаны орындау*
Музыкалық-теориялық пәндер бойынша ауызша және/немесе жазбаша емтихан (музыканың қарапайым теориясы/ гармония/ сольфеджио / этносольфеджио)
В022
Музыкатану
Музыкалық әдебиеттен ауызша емтихан. Музыкалық тақырыптарды орындау*
Гармония бойынша ауызша емтихан; сольфеджио бойынша Диктант
В023
Режиссура, арт-менеджмент
Жазбаша жұмыс эссе / реферат немесе Арт-жобаның презентациясы*
Коллоквиум
В024
Өнертану
Жазбаша жұмыс: Кинотеледраматургия бойынша эссе және өнер туындыларын талдау*
Өнер тарихы бойынша ауызша емтихан
В025
Дирижерлеу
Дирижерлеу және коллоквиум*
Гармония бойынша ауызша емтихан. Сольфеджио бойынша диктант
В026
Композиция
Өз шығармаларын ұсыну және коллоквиум*
Гармония бойынша ауызша емтихан. Сольфеджио бойынша диктант
В027
Театр өнері
Актерлік шеберлік, сахна тілі*
Би, вокал
В028
Хореография
Орындау шеберлігі*
Коллоквиум. Балетмейстер өнері бойынша тәжірибелік жұмыс
В029
Аудиовизуалды құрылғылар және медиа өндіріс
Жазбаша жұмыс-аудиовизуалды немесе медиа жұмысты талдау
Коллоквиум және портфолио
В030
Бейнелеу өнері
Сурет, кескіндеме 1*
Композиция 1
В031
Сән, дизайн
Сурет, кескіндеме 2*
Композиция 2 немесе сызу
В033
Дінтану және теология
Кәсіпке жарамдылығын анықтау үшін әңгімелесу*
Дін негіздері бойынша ауызша емтихан
В042
Журналистика және репортер ісі
Шығарма*
Кәсіпке жарамдылығын анықтау үшін әңгімелесу
В142
Қоғаммен байланыс
Эссе
Кәсіпке жарамдылығын анықтау үшін әңгімелесу
В073
Сәулет
Сурет*
Сызу
В092
Тынығу
Орындау шеберлігі*
Ұйымдастыру-қойылым жұмысының негіздері
В098
Спорт
Шығармашылық емтихан (Мамандандыру бойынша нормативтер)
Шығармашылық емтихан (Жалпы физикалық дайындық бойынша нормативтер)
В099
Аспаптық орындаушылық
Жеке бағдарламаны орындау*
Музыкалық-теориялық пәндер бойынша ауызша және/немесе жазбаша емтихан (музыканың қарапайым теориясы/ гармония/ сольфеджио / этносольфеджио)
В100
Вокадық өнер
Жеке бағдарламаны орындау*
Музыкалық-теориялық пәндер бойынша ауызша және/немесе жазбаша емтихан (музыканың қарапайым теориясы/ гармония/ сольфеджио / этносольфеджио)
В101
Дәстүрлі музыкалық өнері
Жеке бағдарламаны орындау*
Музыкалық-теориялық пәндер бойынша ауызша және/немесе жазбаша емтихан (музыканың қарапайым теориясы/ гармония/ сольфеджио / этносольфеджио)
В102
Эстрада өнері
Жеке бағдарламаны орындау*
Музыкалық-теориялық пәндер бойынша ауызша және/немесе жазбаша емтихан (музыканың қарапайым теориясы/ гармония/ сольфеджио / этносольфеджио)
В103
Кино және теледидар режиссурасы
Жазбаша жұмыс эссе / реферат*
Коллоквиум
В104
Сахналық өнерлердің және цирк режиссурасы
Жазбаша жұмыс эссе / реферат*
Коллоквиум
В105
Анимация режиссурасы
Фольклорлық шығармаларды режиссерлық кадрларға талдау*
Коллоквиум
В106
Операторлық және фото өнері
Шығармашылық жұмысты талдау*
Коллоквиум және портфолио
В107
Медиаөнер және сандық технологиялар
Жазбаша жұмыс- медиа жобаны талдау*
Коллоквиум және портфолио
В108
Сценография
Сурет, кескіндеме 1*
Композиция 1
В109
Сәндік өнері
Сурет, кескіндеме 1*
Композиция 1
В110
Фэшн дизайны
Сурет, кескіндеме 2*
Композиция 2
* қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша "В029 - Аудиовизуалды құрылғылар және медиа өндіріс" білім беру бағдарламалары тобын қоспағанда
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
3-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына

"36. Конкурс по государственному образовательному заказу проводится в соответствии с баллами КТ и/или вступительного экзамена в докторантуру по группам образовательных программ.";
приложения 1-1, 5, 9, 10, 11, 12 и 13 Типовых правил изложить в новой редакции согласно приложениям 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 к настоящему приказу;
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двадцать, двадцать один, шестьдесят три, шестьдесят четыре, шестьдесят пять и шестьдесят шесть подпункта 1) пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 октября 2025 года.
Исполняющий обязанности
министра науки и высшего образования
Республики Казахстан
Г. Кобенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341
Приложение 1
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
высшего образования
Перечень групп образовательных программ, по которым проводятся специальные и (или) творческие экзамены
Номер группы образовательной программы
Наименование групп образовательных программ
Группа образовательных программ, требующих специальной подготовки
В001
Педагогика и психология
В002
Дошкольное обучение и воспитание
В003
Педагогика и методика начального обучения
В008
Подготовка учителей основы права и экономики
В009
Подготовка учителей математики
В010
Подготовка учителей физики
В011
Подготовка учителей информатики
В012
Подготовка учителей химии
В013
Подготовка учителей биологии
В014
Подготовка учителей географии
В015
Подготовка учителей по гуманитарным предметам
В016
Подготовка учителей казахского языка и литературы
В017
Подготовка учителей русского языка и литературы
В018
Подготовка учителей иностранного языка
В019
Подготовка специалистов по социальной педагогике и самопознанию
В020
Специальная педагогика
В084
Сестринское дело
ВМ086
Медицина
ВМ087
Стоматология
ВМ088
Педиатрия
ВМ089
Медико-профилактическое дело
Группа образовательных программ, требующих творческой подготовки
В004
Подготовка учителей начальной военной подготовки
В005
Подготовка учителей физической культуры
В006
Подготовка учителей музыки
В007
Подготовка учителей художественного труда и черчения
В021
Исполнительское искусство
В022
Музыковедение
В023
Режиссура, арт-менеджмент
В024
Искусствоведение
В025
Дирижирование
В026
Композиция
В027
Театральное искусство
В028
Хореография
В029
Аудиовизуальное искусство и медиа производство
В030
Изобразительное искусство
В031
Мода, дизайн
В033
Религия и теология
В042
Журналистика и репортерское дело
В142
Связь с общественностью
В073
Архитектура
В092
Досуг
В098
Спорт
В099
Инструментальное исполнительство*
В100
Вокальное искусство*
В101
Традиционное музыкальное искусство*
В102
Искусство эстрады*
В103
Режиссура кино и телевидение*
В104
Режиссура сценических искусств и цирка*
В105
Режиссура анимации*
В106
Операторское и фото искусство*
В107
Медиаискусство и цифровые технологии*
В108
Сценография*
В109
Декоративное искусство*
В110
Фэшн дизайн*
* группы образовательных программ применяются ОВПО, которые находятся в ведении уполномоченного органа в области культуры на равных с другими действующими группами образовательных программ
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341
Приложение 2
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
высшего образования
Форма проведения специального и (или) творческого экзаменов
Номер группы образовательной программы
Наименование групп образовательных программ
Форма проведения специального и (или) творческого экзаменов
1
2
3
Группа образовательных программ, требующих специальной подготовки
В001
Педагогика и психология
Решение педагогической ситуации
В002
Дошкольное обучение и воспитание
Решение педагогической ситуации
В003
Педагогика и методика начального обучения
Решение педагогической ситуации
В008
Подготовка учителей основы права и экономики
Решение педагогической ситуации
В009
Подготовка учителей математики
Решение педагогической ситуации
В010
Подготовка учителей физики
Решение педагогической ситуации
В011
Подготовка учителей информатики
Решение педагогической ситуации
В012
Подготовка учителей химии
Решение педагогической ситуации
В013
Подготовка учителей биологии
Решение педагогической ситуации
В014
Подготовка учителей географии
Решение педагогической ситуации
В015
Подготовка учителей по гуманитарным предметам
Решение педагогической ситуации
В016
Подготовка учителей казахского языка и литературы
Решение педагогической ситуации
В017
Подготовка учителей русского языка и литературы
Решение педагогической ситуации
В018
Подготовка учителей иностранного языка
Решение педагогической ситуации
В019
Подготовка специалистов по социальной педагогике и самопознанию
Решение педагогической ситуации
В020
Специальная педагогика
Решение педагогической ситуации
В084
Сестринское дело
Психометрический экзамен
ВМ086
Медицина
Психометрический экзамен
ВМ087
Стоматология
Психометрический экзамен
ВМ088
Педиатрия
Психометрический экзамен
ВМ089
Медико-профилактическое дело
Психометрический экзамен
Группа образовательных программ, требующих творческой подготовки
1
2
3
4
В004
Подготовка учителей начальной военной подготовки
Нормативы по видам спорта*
Спортивные игры
В005
Подготовка учителей физической культуры
Нормативы по специализации*
Нормативы по общей физической подготовке
В006
Подготовка учителей музыки
Исполнительское искусство*
Демонстрация общих музыкальных способностей
В007
Подготовка учителей художественного труда и черчения
Рисунок* (рисунок маски лица человека, сделанного из гипса)
Живопись (натюрморт)
В021
Исполнительское искусство
Исполнение сольной программы*
Устный и/или письменный экзамен по музыкально-теоретическим дисциплинам (элементарная теория музыки/ гармония/ сольфеджио/ этносольфеджио)
В022
Музыковедение
Устный экзамен по музыкальной литературе. Исполнение музыкальных тем*
Устный экзамен по гармонии; Диктант по сольфеджио
В023
Режиссура, арт-менеджмент
Письменная работа эссе/ реферат или Презентация арт-проекта*
Коллоквиум
В024
Искусствоведение
Письменная работа: анализ произведении искусства и эссе по кинотеледраматургии*
Устный экзамен по истории искусства
В025
Дирижирование
Дирижирование и коллоквиум*
Устный экзамен по гармонии. Диктант по сольфеджио
В026
Композиция
Представление собственных сочинений и коллоквиум*
Устный экзамен по гармонии. Диктант по сольфеджио
В027
Театральное искусство
Мастерство актера, сценическая речь*
Танец, вокал
В028
Хореография
Исполнительское мастерство*
Коллоквиум. Практическая работа по искусству балетмейстера
В029
Аудиовизуальное средства и медиа производство
Письменная работа – анализ аудиовизуальной или медиа работы
Коллоквиум и портфолио
В030
Изобразительное искусство
Рисунок, живопись 1*
Композиция 1
В031
Мода, дизайн
Рисунок, живопись 2*
Композиция 2 или черчение
В033
Религия и теология
Собеседование на выявление профессиональной пригодности*
Устный экзамен по основам религии
В042
Журналистика и репортерское дело
Сочинение*
Собеседование на выявление профессиональной пригодности
В142
Связь с общественностью
Эссе
Собеседование на выявление профессиональной пригодности
В073
Архитектура
Рисунок*
Черчение
В092
Досуг
Исполнительское мастерство*
Основы организационно-постановочной работы
В098
Спорт
Творческий экзамен (Нормативы по специализации)
Творческий экзамен (Нормативы по общей физической подготовке)
В099
Инструментальное исполнительство
Исполнение сольной программы*
Устный и/или письменный экзамен по музыкально-теоретическим дисциплинам (элементарная теория музыки/ гармония/ сольфеджио/ этносольфеджио)
В100
Вокальное искусство
Исполнение сольной программы*
Устный и/или письменный экзамен по музыкально-теоретическим дисциплинам (элементарная теория музыки/ гармония/ сольфеджио/ этносольфеджио)
В101
Традиционное музыкальное искусство
Исполнение сольной программы*
Устный и/или письменный экзамен по музыкально-теоретическим дисциплинам (элементарная теория музыки/ гармония/ сольфеджио/ этносольфеджио)
В102
Искусство эстрады
Исполнение сольной программы*
Устный и/или письменный экзамен по музыкально-теоретическим дисциплинам (элементарная теория музыки/ гармония/ сольфеджио/ этносольфеджио)
В103
Режиссура кино и телевидение
Письменная работа эссе/ реферат*
Коллоквиум
В104
Режиссура сценических искусств и цирка
Письменная работа эссе/ реферат*
Коллоквиум
В105
Режиссура анимации
Режиссерская расскадровка фольклорного произведения*
Коллоквиум
В106
Операторское и фото искусство
Анализ творческой работы*
Коллоквиум и портфолио
В107
Медиаискусство и цифровые технологии
Письменная работа – анализ медиа проекта*
Коллоквиум и портфолио
В108
Сценография
Рисунок, живопись 1*
Композиция 1
В109
Декоративное искусство
Рисунок, живопись 1*
Композиция 1
В110
Фэшн дизайн
Рисунок, живопись 2*
Композиция 2
* по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения, за исключением группы образовательных программ "В029 – Аудиовизуальные средства и медиа производство".
Приложение 3
к приказу Исполняющий
обязанности министра
науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341

2-2-қосымша
ҚАЗТЕСТ сертификаты балын ҰБТ балына ауыстыру шкаласы (бейіндік пән/арнайы пән "Қазақ тілі")
Тест түрі
Деңгейі
ҰБТ-ның "Қазақ тілі" бейіндік пәні бойынша балы
ҰБТ-ның "Қазақ тілі" арнайы пән бойынша балы
КАЗТЕСТ
С1
50
50
В2
46
46
В1
42
42
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
4-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
3-қосымша
"Жоғары білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (ЖЖОКБҰ) – (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттарды қабылдау бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі, ал оқуға қабылдау күнтізбелік жылғы 20 маусым мен 25 тамыз аралығында жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-15 минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты (практиканы ескере отырып)-15 минут.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі құжаттарды қабылдау туралы қолхат беру және ЖЖОКБҰ-ға қабылдау туралы бұйрық болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі үшін қағаз жеткізгіште жүгінген кезде нәтиже қағаз жеткізгіште ресімделеді.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында білім беру ұйымына қабылданғаны туралы хабарлама келеді.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Приложение 2-2 к Типовым
правилам приема на обучение
в организации образования,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Шкала перевода баллов сертификата КАЗТЕСТ в баллы ЕНТ (профильный предмет/специальная дисциплина "Казахский язык")
Вид теста
Уровень
Баллы ЕНТ по профильному предмету "Казахский язык"
Баллы ЕНТ по специальной дисциплине "Казахский язык"
КАЗТЕСТ
С1
50
50
В2
46
46
В1
42
42
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341
Приложение 3
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
высшего образования
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации высшего и (или) послевузовского образования для обучения по образовательным программам высшего образования"
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается организациями высшего и (или) послевузовского образования (ОВПО) (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
Прием документов осуществляется в течение одного рабочего дня, а зачисление в период с 20 июня по 25 августа календарного года. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут (с учетом практики).
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная), бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является выдача расписки о приеме документов и приказ о зачислении в ОВПО. При обращении к услугодателю за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется на бумажном носителе. При обращении через портал в "личный кабинет" услугополучателя приходит уведомление о зачислении в организацию образования в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекен-жайлары:
1) Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында: www. sci.gov.kz;
2) порталда: www.egov.kz орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) ЖЖОКБҰ басшысының атына еркін нысандағы өтініш;
2) жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі туралы құжат (төлнұсқа);
3) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
4) 3 х 4 сантиметр көлеміндегі 6 фотосурет;
5) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген 075/е нысаны бойынша медициналық анықтама;
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады.
6) ҰБТ сертификатын;
7) ведомостан үзіндіні (арнаулы және (немесе) шығармашылық дайындықты талап ететін, оның ішінде "Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру салалары бойынша жоғары білімнің білім беру бағдарламаларына түсушілер үшін);
8) білім беру грантын тағайындау туралы куәлік (болған жағдайда).
Көрсетілетін қызметті алушылар – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын І және ІІ топтағы мүгедектігі бар адамдар, бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар, жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген тұлғалар, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғалар, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары басым құқық пен квота беруді растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдар Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың бірін қосымша тапсырады.
портал арқылы өтініш жасаған кезде:

Услугодателя: с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан: www.sci.gov.kz;
2) портале: www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
при обращении к услугодателю:
1) заявление на имя руководителя ОВПО в произвольной форме;
2) документ об общем среднем, техническом и профессиональном, послесреднем или высшем образовании (подлинник);
3) документ удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
4) 6 фотокарточек размером 3 x 4 сантиметра;
5) медицинскую справку по форме 075/у, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020). В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;
6) сертификат ЕНТ;
7) выписку из ведомости (для поступающих по образовательным программам высшего образования, требующим специальной и (или) творческой подготовки, в том числе по областям образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение");
8) свидетельство о присуждении образовательного гранта (при наличии).
Услугополучатели – лица с инвалидностью I, II групп, являющиеся гражданами Республики Казахстан, лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью, лица, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и лицам с инвалидностью Великой Отечественной войны, лица казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также граждане Республики Казахстан из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия дополнительно подают документы, подтверждающие предоставление преимущественного права и квоту.
Лица, имеющие документы о техническом и профессиональном, послесреднем образовании, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года, дополнительно подают один из документов, предусмотренных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан. при обращении через портал:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) 3x4 көлеміндегі цифрлық фото;
3) ҰБТ сертификаты;
4) білім беру грантын беру туралы электрондық куәлік.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, жалпы орта (орта жалпы), техникалық және кәсіптік (бастауыш және орта кәсіптік, орта білімнен кейінгі) білімі туралы мәліметтерді, медициналық анықтама, ҰБТ электрондық сертификаты және білім беру грантын беру туралы электрондық куәлік (ақпараттық жүйелерде болған жағдайда) көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ақпараттық жүйе арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы порталда "жеке кабинетінде" ЖЖОКБҰ-ға қабылдау үшін құжаттардың қабылдағаны туралы хабарламаны алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге күнтізбелік жылдың 20 маусым -25 тамызы аралығында құжаттардың түпнұсқаларын ұсынады.
ЖЖОКБҰ-ға қабылдау үшін мерзімді әскери қызмет өткерген азаматтар ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ЖЖОКБҰ басшысының атына еркін нысанда өтініш;
2) білімі туралы құжат (түпнұсқа);
3) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
4) өлшемі 3 x 4 сантиметр болатын 6 фотокарта;
5) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 075/е нысаны бойынша медициналық анықтама. Шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, белгілі бір аумақта әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралар алынып тасталуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден келесі негіздемелер бойынша бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері, Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған: www. sci. gov. kz және бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
5-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына

1) заявление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) цифровое фото размером 3x4.
3) сертификат ЕНТ;
4) электронное свидетельство о присуждении образовательного гранта (при наличии).
Сведения о документе, удостоверяющем личность, об общем среднем (среднем общем), техническом и профессиональном (начальном и среднем профессиональном, послесреднем) образовании медицинскую справку, электронный сертификат ЕНТ и электронное свидетельство о присуждении образовательного гранта (в случае наличия в информационных системах), услугодатель получает посредством информационной системы из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
После получения в "личном кабинете" услугополучателем на портале уведомления о приеме документов для зачисления в ОВПО услугополучатель представляет услугодателю оригиналы документов в сроки с 20 июня по 25 августа календарного года.
Для зачисления в ОВПО граждане, отслужившие срочную воинскую службу, предоставляют в приемную комиссию ОВПО следующие документы:
1) Заявление на имя руководителя ОВПО в произвольной форме;
2) документ об образовании (подлинник);
3) документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
4) 6 фотокарточек размером 3 x 4 сантиметра;
5) медицинскую справку по форме 075/у, утвержденную приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;
6) копию военного билета.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан:
www.sci.gov.kz и Единого контакт-центра: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 5 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341

1-1-қосымша
"Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (ЖЖОКБҰ) – (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттарды қабылдау бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі, ал оқуға қабылдау:
1) күнтізбелік жылғы 15-28 тамыз аралығында;
2) күнтізбелік жылғы 26 желтоқсаннан 10 қаңтарға дейін жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-15 минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты (практиканы ескере отырып)-15 минут.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі № 39 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы қолхат беру және күнтізбелік жылдың 28 тамызына қабылдау емтихандарының қорытындысы бойынша конкурстық іріктеуден өткендерге ЖЖОКБҰ-ға қабылдау туралы бұйрық шығару болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық немесе қағаз түрінде. Көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі үшін қағаз жеткізгіште жүгінген кезде нәтиже қағаз жеткізгіште ресімделеді.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында білім беру ұйымына қабылданғаны туралы хабарлама келеді.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекен-жайлары:
1) Министрліктің интернет-ресурсында: www. edu. gov. kz;
2) порталда: www. egov. kz орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

Приложение 1-1
к Типовым правилам приема на
обучение в организации образования,
реализующие образовательные
программы послевузовского
образования
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации высшего и (или) послевузовского образования для обучения по образовательным программам послевузовского образования"
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается организациями высшего и (или) послевузовского образования (ОВПО) (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через: 1) услугодателя; 2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
Прием документов осуществляется в течение одного рабочего дня, а зачисление в период:
1) с 15 до 28 августа календарного года;
2) с 26 декабря до 10 января календарного года.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут (с учетом практики).
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная), бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является выдача расписки о приеме документов по форме, утвержденной приказом № 39 и приказ о зачислении в ОВПО, прошедших конкурсный отбор по итогам вступительных экзаменов до 28 августа календарного года. При обращении к услугодателю за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется на бумажном носителе. При обращении через портал в "личный кабинет" услугополучателя приходит уведомление о зачислении в организацию образования в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации
Услугодателя: с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на: 1) интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан: www.sci.gov.kz; 2) портале: www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1. Магистратураға немесе резидентураға түсуші тұлғалар: ЖЖОКБҰ-ға өтініш жасаған кезде:
1) ЖЖОКБҰ басшысының атына еркін түрде өтінішті;
2) жоғары білімі туралы құжатты (түпнұсқа);
3) медициналық білім беру бағдарламалары бойынша "дәрігер" біліктілігінің бар екендігін көрсететін құжат (резидентураға түсу үшін);
4) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
5) 3x4 сантиметр өлшемді алты фотосурет;
6) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген электрондық форматтағы 075/е нысаны бойынша медициналық анықтама;
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады.
7) шет тілі бойынша тест тапсырғаны туралы сертификат:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 6.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде - 60;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ) – В2 деңгейі;
TestDaF-Prufung(тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ) – В2 деңгейі;
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) - оқу және тыңдау секциялары бойынша В2 деңгейінен төмен емес;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - В2 деңгейінен төмен емес;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
8) еңбек қызметін растайтын құжат (еңбек өтілі бар тұлғалар үшін);

1. Лица, поступающие в магистратуру или резидентуру: при обращении в ОВПО:
1) заявление на имя руководителя ОВПО в произвольной форме;
2) документ о высшем образовании (подлинник) (для поступления в магистратуру);
3) документа указывающего на наличие квалификации "врач" по программам медицинского образования (для поступления в резидентуру);
4) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
5) шесть фотографий размером 3x4 сантиметра;
6) медицинскую справку по форме 075/у, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020); В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий.
7) сертификат, подтверждающий владение иностранным языком: по владению английским языком: International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 6.0 баллов; Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 60 баллов; по владению немецким языком: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ) - не ниже уровня B2; TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ,) – не ниже уровня B2; по владению французским языком: Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) – не ниже уровня В2 по секциям чтения и аудирования; Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) - не ниже уровня B2; Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - не ниже уровня B2; Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – не ниже уровня B2;
8) документ, подтверждающий трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж);

9) ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (бар болған жағдайда).
Осы тармақтың 3), 7) және 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттар көшірмелерімен бірге салыстыру үшін олардың түпнұсқалары ұсынылады. Салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар тізбесін толық ұсынбаған жағдайда қабылдау комиссиясы түсушілерден құжаттарды қабылдамайды.
портал арқылы өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) шет тілінен тест тапсырғаны туралы электрондық сертификат:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 6.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде - 60;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ) – В2 деңгейінен төмен емес;
TestDaF-Prufung(тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) - оқу және тыңдау секциялары бойынша В2 деңгейінен төмен емес;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - В2 деңгейінен төмен емес;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
3) еңбек қызметін растайтын электрондық құжат (еңбек өтілі бар тұлғалар үшін);
4) көлемі 3x4 сантиметр сандық фото;
5) ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (бар болған жағдайда).
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер, жоғары білім туралы құжат, медициналық анықтама, медициналық білім беру бағдарламалары бойынша "дәрігер" біліктілігінің бар екендігін көрсететін құжат көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.
2. Докторантураға түсуші тұлғалар мынадай құжаттар топтамасын тапсырады:
ЖЖОКБҰ-ға өтініш жасаған кезде:
1) ЖЖОКБҰ басшысының атына еркін нысандағы өтініш;
2) білім туралы құжат (құжаттарды қабылдау комиссиясына тапсырған кезде түпнұсқасы);
3) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);

9) список научных и научно-методических работ (в случае их наличия). Документы, перечисленные в подпунктах 3), 7) и 8) предоставляются в подлинниках и копиях, после сверки которых подлинники возвращаются услугополучателю.
При предоставлении неполного перечня документов, указанных в настоящем пункте, приемная комиссия ОВПО не принимает документы от поступающих.
При обращении через портал:
1) запрос в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронный сертификат, подтверждающий владение иностранным языком:
по владению английским языком:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 6.0 баллов;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 60 баллов;
по владению немецким языком:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ) – не ниже уровня B2;
TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ) - не ниже уровня В2;
по владению французским языком:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) – не ниже уровня В2 по секциям чтения и аудирования;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) - не ниже уровня B2;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - не ниже уровня B2;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – не ниже уровня B2;
3) электронный документ, подтверждающий трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж);
4) цифровое фото размером 3x4 сантиметров;
5) список научных и научно-методических работ (в случае их наличия).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, документ о высшем образовании, медицинскую справку, документа указывающего на наличие квалификации "врач" по программам медицинского образования предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
2. Лица, поступающие в докторантуру, подают следующий пакет документов: при обращении в ОВПО:
1) заявление на имя руководителя ОВПО (в произвольной форме);
2) документ об образовании (подлинник, при подаче документов в приемную комиссию);
3) документ удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);

4) шетелдік азаматтарды қоспағанда, ҰТО берген мемлекеттік тіл бойынша емтихан (КАЗТЕСТ) тапсырғаны туралы ресми сертификат;
5) шет тілі бойынша тест тапсырғаны туралы сертификат:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 5.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде – 35;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), шекті балл кемінде – 417;
TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн)), шекті балл кемінде – 550;
Duolingo English Test (Дуолинго Ингиш тест), шекті балл кемінде – 80;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ) – В1 деңгейінен төмен емес;
TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ) – В1 деңгейінен төмен емес;
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) - оқу және тыңдау секциялары бойынша В1 деңгейінен төмен емес;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) – В1 деңгейінен төмен емес;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) – В1 деңгейінен төмен емес;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – В1 деңгейінен төмен емес;
6) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген электрондық форматтағы 075/е нысаны бойынша медициналық анықтама.;
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады.

4) официальный сертификат о сдаче экзамена по государственному языку (КАЗТЕСТ), выданный НЦТ, за исключением иностранных граждан;
5) сертификат, подтверждающий владение иностранным языком: по владению английским языком: International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 5.0 баллов; Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 35 баллов; Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), пороговый балл – не менее 417 баллов; TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн)), пороговый балл – не менее 550; Duolingo English Test (Дуолинго Ингиш тест), пороговый балл – не менее 80; по владению немецким языком: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ) - не ниже уровня B1; TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ, ниво В1) - не ниже уровня B1; по владению французским языком: Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) – не ниже уровня В1 по секциям чтения и аудирования; Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) - не ниже уровня B1; Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - не ниже уровня B1; Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – не ниже уровня B1.
6) медицинскую справку по форме 075/у, утвержденную приказом № ҚР ДСМ-175/2020. В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;

7) 3x4 сантиметр көлеміндегі алты фотосурет;
8) шетелдік азаматтарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қызметін растайтын электрондық құжат;
9) соңғы 3 күнтізбелік жылдағы ғылыми жарияланымдар тізбесі (болған жағдайда), зерттеулер жүргізу жоспары және эссе;
10) алдын ала іріктеу нәтижелері ("Денсаулық сақтау" білім саласы бойынша).
Осы тармақтың 5) және 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттар көшірмелерімен бірге салыстыру үшін олардың түпнұсқалары ұсынылады. Салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар тізбесін толық ұсынбаған жағдайда қабылдау комиссиясы түсушілерден құжаттарды қабылдамайды.
портал арқылы өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) болжамды отандық немесе шетелдік ғылыми Консультантпен келісілген Жоспарланған диссертациялық зерттеу негіздемесінің электрондық құжаты;
3) ҰТО берген мемлекеттік тіл бойынша емтихан (КАЗТЕСТ) тапсырғаны туралы ресми сертификат;
4) шет тілінен тест тапсырғаны туралы электрондық сертификат:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 5.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде – 35;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), шекті балл кемінде – 417;
TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн)), шекті балл кемінде – 550;
Duolingo English Test (Дуолинго Ингиш тест), шекті балл кемінде – 80;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ) – В1 деңгейінен төмен емес;
TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ, ниво В1)– В1 деңгейінен төмен емес;
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) - оқу және тыңдау секциялары бойынша В1 деңгейінен төмен емес;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) – В1 деңгейінен төмен емес;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) – В1 деңгейінен төмен емес;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – В1 деңгейінен төмен емес;

7) шесть фотографий размером 3x4 сантиметра
8) документ, подтверждающий трудовую деятельность согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, за исключением иностранных граждан;
9) список научных публикаций за последние 3 календарных года (при наличии), план проведения исследования и эссе;
10) результаты предварительного отбора (по области образования "Здравоохранение").
Документы, перечисленные в подпунктах 5) и 8) предоставляются в подлинниках и копиях, после сверки которых подлинники возвращаются заявителю. При предоставлении неполного перечня документов, указанных в настоящем пункте, приемная комиссия ОВПО не принимает документы от поступающих.
При обращении через портал:
1) запрос в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронное обоснование планируемого диссертационного исследования, согласованное с предполагаемым отечественным или зарубежным научным консультантом;
3) официальный сертификат о сдаче экзамена по государственному языку (КАЗТЕСТ), выданный НЦТ, за исключением иностранных граждан;
4) электронный сертификат, подтверждающий владение иностранным языком:
по владению английским языком:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 5.0 баллов;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 35 баллов;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), пороговый балл – не менее 417 баллов;
TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн)), пороговый балл – не менее 550;
Duolingo English Test (Дуолинго Ингиш тест), пороговый балл – не менее 80;
по владению немецким языком:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH) (ДИСИЭИЧ) - не ниже уровня B1;
TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (TDF) (ТИДИЭФ, ниво В1) - не ниже уровня B1;
по владению французским языком:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) – не ниже уровня В1 по секциям чтения и аудирования;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) - не ниже уровня B1;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - не ниже уровня B1;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – не ниже уровня B1.

5) көлемі 3x4 сантиметр сандық фото;
6) шетелдік азаматтарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қызметін растайтын электрондық құжат;
7) соңғы 3 күнтізбелік жылдағы ғылыми жарияланымдар тізбесі (болған жағдайда), зерттеулер жүргізу жоспары және эссе.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер, жоғары білім туралы құжат, медициналық анықтама, медициналық білім беру бағдарламалары бойынша "дәрігер" біліктілігінің бар екендігін көрсететін құжат көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ұсынылады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден келесі негіздемелер бойынша бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері, Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov. kz және бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
6-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
5-қосымша
Докторантура білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі
Білім беру бағдарламасы тобының нөмірі
Докторантура білім беру бағдарламасы тобының атауы
D001
Педагогика және психология
D002
Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу
D003
Пәндік мамандандырылмаған педагогтерді даярлау
D004
Бастапқы әскери дайындық педагогтерін даярлау
D005
Дене шынықтыру педагогтерін даярлау
D006
Музыка педагогтерін даярлау
D007
Көркем еңбек, графика және жобалау педагогтерін даярлау
D009
Құқық және экономика негіздері
D010
Математика педагогтерін даярлау
D011
Физика педагогтерін даярлау (қазақ, орыс, ағылшын тілі)
D012
Информатика педагогтерін даярлау (қазақ, орыс, ағылшын тілі)
D013
Химия педагогтерін даярлау (қазақ, орыс, ағылшын тілі)
D014
Биология педагогтерін даярлау (қазақ, орыс, ағылшын тілі)
D015
География педагогтерін даярлау
D016
Тарих педагогтерін даярлау
D017
Қазақ тілі мен әдебиетінің педагогтерін даярлау
D018
Орыс тілі мен әдебиетінің педагогтерін даярлау
D019
Шет тілі педагогтерін даярлау
D020
Әлеуметтік педагогика бойынша кадрларды даярлау
D021
Арнайы педагогика
D200
Кәсіптік оқыту педагогтерін даярлау (сала бойынша)
D022
Музыкатану
D023
Аспаптық орындаушылық
D024
Вокалдық өнер
D025
Дәстүрлі музыка өнері
D026
Композиция
D027
Дирижирлеу
D028
Режиссура
D029
Театр өнері
D030
Эстрада өнері
D031
Хореография
D032
Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
D033
Бейнелеу өнері
D034
Өнертану
D035
Сән, дизайн
D036
Полиграфия
D037
Арт-менеджмент
D050
Философия және әдеп
D051
Дінтану және теология
D052
Исламтану
D053
Тарих
D153
Археология және этнология
D253
Музей ісі және ескерткіштерді қорғау
D054
Түркітану
D055
Шығыстану
D056
Аударма ісі, ілеспе аударма
D057
Лингвистика
D058
Әдебиет
D059
Шетел филологиясы
D060
Филология
D061
Әлеуметтану
D062
Мәдениеттану
D063
Саясаттану және конфликтология
D064
Халықаралық қатынастар
D164
Халықаралық экономикалық қатынастар
D065
Аймақтану
D066
Психология
D067
Журналистика және репортерлық іс
D068
Қоғаммен байланыс
D069
Кітапхана ісі, ақпараттарды өңдеу және мұрағат ісі
D070
Экономика
D071
Мемлекеттік және жергілікті басқару
D072
Менеджмент және басқару
D073
Аудит және салық салу
D173
Мемлекеттік аудит
D074
Қаржы, банктік және сақтандыру ісі
D075
Маркетинг және жарнама
D076
Еңбек дағдылары
D077
Бағалау
D078
Құқық
D079
Сот сараптамасы
D080
Биология
D081
Генетика
D082
Биотехнология
D083
Геоботаника
D084
География
D085
Гидрология
D086
Метеорология
D087
Қоршаған ортаны қорғау технологиясы
D088
Гидрогеология және инженерлік геология
D089
Химия
D090
Физика
D091
Сейсмология
D092
Математика және статистика
D093
Механика
D094
Ақпараттық технологиялар
D194
Математикалық және компьютерлік модельдеу
D095
Ақпараттық қауіпсіздік
D195
Криптология
D096
Коммуникация және коммуникациялық технологиялар
D097
Химиялық инженерия және процесстер
D098
Жылу энергетикасы
D099
Энергетика және электр техникасы
D100
Автоматтандыру және басқару
D101
Материалтану және жаңа материалдар технологиясы
D102
Роботты техника және мехатроника
D103
Механика және металл өңдеу
D104
Көлік, көліктік техника және технология
D105
Авиациалық техника және технологиялар
D106
Ұшатын аппараттар мен қозғалтқыштарды ұшуда пайдалану
D107
Ғарыштық инженерия
D108
Наноматериалдар және нанотехнологиялар
D109
Мұнай және кен геофизикасы
D110
Теңіз техникасы және технологиялары
D210
Магистральды желілер және инфрақұрылым
D310
Көліктік имараттар
D111
D111 Азық-түлік өнімдерінің өндірісі
D112
Ағаш өңдеу және ағаштан жасалған бұйымдар технологиясы
D113
Материалдарды қысыммен өңдеу технологиясы
D114
Тоқыма: киім, аяқ-киім және былғары бұйымдар
D115
Мұнай инженериясы
D116
Тау-кен инженериясы
D117
Металлургиялық инженерия
D118
Пайдалы қазбалар байыту
D119
Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
D120
Маркшейдерлік іс
D121
Геология
D122
Сәулет
D123
Геодезия
D124
Құрылыс
D125
Құрылыс материалдарының, бұйымдарының және құрастырылымдарының өндірісі
D126
Көлік құрылысы
D127
Инженерлік жүйелер мен желілер
D128
Жерге орналастыру
D129
Гидротехникалық құрылыс
D229
Гидромелиорация
D329
Сумен қамтамасыз ету және суды бұру
D429
Гидротехникалық құрылыс және су ресурстарын басқару
D130
Стандарттау, сертификаттау және метрология (сала бойынша)
D131
Өсімдік шаруашылығы
D132
Мал шаруашылығы
D133
Орман шаруашылығы
D134
Балық шаруашылығы
D135
Ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету
D136
Автокөлік құралдары
D137
Су ресурстары және суды пайдалану
D138
Ветеринария
D139
Қоғамдық денсаулық сақтау
D140
Фармация
D141
Медицина
D142
Әлеуметтік жұмыс
D152
Спорт
D143
Туризм
D144
Тынығу
D145
Мейрамхана ісі және мейманхана бизнесі
D146
Санитарлық-профилактикалық іс-шаралар
D147
Көлік қызметі
D148
Логистика (сала бойынша)
D149
Құқық қорғау қызметі
D150
Өрт қауіпсіздігі
D151
Мейіргер ғылымы
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
7-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
9-қосымша
Философия докторлары (РhD) бағдарламасы бойынша докторантураға түсуге арналған бағалау жүйесінің 100-балдық шкаласы
Емтихан бөлімі
Балл
ЖЖОКБҰ-ның емтихан комиссиясы оқуға түсушімен өткізетін әңгімелесу
30
Эссе
20
Білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтары
50
Барлығы

5) цифровое фото размером 3x4 сантиметров;
6) электронный документ, подтверждающий трудовую деятельность согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, за исключением иностранных граждан;
7) список научных публикаций за последние 3 календарных года (при наличии), план проведения исследования и эссе;
Сведения о документах, удостоверяющих личность, документ о высшем образовании, медицинскую справку, свидетельство об окончании интернатуры предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан:
www.sci.gov.kz и Единого контакт-центра: 8-800-080-7777, 1414.
Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 6 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341
Приложение 5
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Перечень групп образовательных программ докторантуры
Код группы образовательной программы
Наименование групп образовательных программ докторантуры
D001
Педагогика и психология
D002
Дошкольное обучение и воспитание
D003
Подготовка педагогов без предметной специализации
D004
Подготовка педагогов начальной военной подготовки
D005
Подготовка педагогов физической культуры
D006
Подготовка педагогов музыки
D007
Подготовка педагогов художественного
труда, графики и проектирования
D009
Основы права и экономики
D010
Подготовка педагогов математики
D011
Подготовка педагогов физики (казахский, русский, английский языки)
D012
Подготовка педагогов информатики (казахский, русский, английский языки)
D013
Подготовка педагогов химии (казахский, русский, английский языки)
D014
Подготовка педагогов биологии (казахский, русский, английский языки)
D015
Подготовка педагогов географии
D016
Подготовка педагогов истории
D017
Подготовка педагогов казахского языка и литературы
D018
Подготовка педагогов русского языка и литературы
D019
Подготовка педагогов иностранного языка
D020
Подготовка кадров по социальной педагогике
D021
Специальная педагогика
D200
Подготовка педагогов профессионального обучения (по профилю)
D022
Музыковедение
D023
Инструментальное исполнительство
D024
Вокальное искусство
D025
Традиционное музыкальное искусство
D026
Композиция
D027
Дирижирование
D028
Режиссура
D029
Театральное искусство
D030
Искусство эстрады
D031
Хореография
D032
Аудиовизуальное искусство и медиа производство
D033
Изобразительное искусство
D034
Искусствоведение
D035
Мода, дизайн
D036
Полиграфия
D037
Арт-менеджмент
D050
Философия и этика
D051
Религия и теология
D052
Исламоведение
D053
История
D153
Археология и этнология
D253
Музейное дело и охрана памятников
D054
Тюркология
D055
Востоковедение
D056
Переводческое дело, синхронный перевод
D057
Лингвистика
D058
Литература
D059
Иностранная филология
D060
Филология
D061
Социология
D062
Культурология
D063
Политология и конфликтология
D064
Международные отношения
D164
Международные экономические отношения
D065
Регионоведение
D066
Психология
D067
Журналистика и репортерское дело
D068
Связь с общественностью
D069
Библиотечное дело, обработка информации и архивное дело
D070
Экономика
D071
Государственное и местное управление
D072
Менеджмент и управление
D073
Аудит и налогообложение
D173
Государственный аудит
D074
Финансы, банковское и страховое дело
D075
Маркетинг и реклама
D076
Трудовые навыки
D077
Оценка
D078
Право
D079
Судебная экспертиза
D080
Биология
D081
Генетика
D082
Биотехнология
D083
Геоботаника
D084
География
D085
Гидрология
D086
Метеорология
D087
Технология охраны окружающей среды
D088
Гидрогеология и инженерная геология
D089
Химия
D090
Физика
D091
Сейсмология
D092
Математика и статистика
D093
Механика
D094
Информационные технологии
D194
Математическое и компьютерное моделирование
D095
Информационная безопасность
D195
Криптология
D096
Коммуникации и коммуникационные технологии
D097
Химическая инженерия и процессы
D098
Теплоэнергетика
D099
Энергетика и электротехника
D100
Автоматизация и управление
D101
Материаловедение и технология новых материалов
D102
Робототехника и мехатроника
D103
Механика и металлообработка
D104
Транспорт, транспортная техника и технологии
D105
Авиационная техника и технологии
D106
Летная эксплуатация летательных аппаратов и двигателей
D107
Космическая инженерия
D108
Наноматериалы и нанотехнологии
D109
Нефтяная и рудная геофизика
D110
Морская техника и технологии
D210
Магистральные сети и инфраструктура
D310
Транспортные сооружения
D111
Производство продуктов питания
D112
Технология деревообработки (по областям применения)
D113
Технология обработки материалов давлением
D114
Текстиль: одежда, обувь и кожаные изделия
D115
Нефтяная инженерия
D116
Горная инженерия
D117
Металлургическая инженерия
D118
Обогащение полезных ископаемых
D119
Технология фармацевтического производства
D120
Маркшейдерское дело
D121
Геология
D122
Архитектура
D123
Геодезия
D124
Строительство
D125
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
D126
Транспортное строительство
D127
Инженерные системы и сети
D128
Землеустройство
D129
Гидротехническое строительство
D229
Гидромелиорация
D329
Водоснабжение и водоотведение
D429
Гидротехническое строительство и управление водными ресурсами
D130
Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)
D131
Растениеводство
D132
Животноводство
D133
Лесное хозяйство
D134
Рыбное хозяйство
D135
Энергообеспечение сельского хозяйства
D136
Автотранспортные средства
D137
Водные ресурсы и водопользования
D138
Ветеринария
D139
Общественное здравоохранение
D140
Фармация
D141
Медицина
D142
Социальная работа
D152
Спорт
D143
Туризм
D144
Досуг
D145
Ресторанное дело и гостиничный бизнес
D146
Санитарно-профилактические мероприятия
D147
Транспортные услуги
D148
Логистика (по отраслям)
D149
Правоохранительная деятельность
D150
Пожарная безопасность
D151
Сестринская наука
Приложение 7 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341
Приложение 9
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Шкала 100-балльной системы оценок для поступления в докторантуру по программе докторов философии (PhD)
Блок экзамена
Баллы
Собеседование с поступающим, проводимое экзаменационной комиссией ОВПО
30
Эссе
20
Экзамен по профилю группы образовательной программы
50
Всего

100
Бейіні бойынша докторлар бағдарламасы бойынша, оның ішінде индустриялық PhD бағдарламалары бойынша докторантураға түсуге арналған бағалау жүйесінің 80-балдық шкаласы
Емтихан бөлімі
Балл
ЖЖОКБҰ-ның емтихан комиссиясы оқуға түсушімен өткізетін әңгімелесу
25
Білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтары
50
Барлығы
80*
* Кәсіпорындар мен ұйымдардың ұсыныс хаты болған жағдайда қосымша 5 балл беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
8-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
10-қосымша
Қосымша тестілеуге немесе компьютерлік форматтағы докторантураға түсу емтиханына кіргізу барысында тыйым салынған заттарды табу бойынша акт
________________________________________________________________________________
(код және ұйымның атауы)
"______" _______________20____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда))
Осы акт қосымша тестілеуге немесе докторантураға түсу емтиханына немесе апелляцияға өтініш беруге кіргізу барысында (керегінің астын сызу) түсушіден ТАӘ (болған жағдайда)
__________________________________________, ЖСН ________________________________
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларының 20-3-тармағының бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттар табылғандығы туралы жасалды:
________________________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны.)
Аталған фактіні ескере отырып, жоғарыда көрсетілген түсушіні ғимараттан шығару және қосымша тестілеу немесе түсу емтиханына немесе апелляцияға өтініш беруге (керегінің астын сызу) жібермеу туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________________
(қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы әкімшілер тобы басшысының ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________________________________
(акт жасаған қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы әкімшісінің ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
_______________________________________________________________________________________________
(өңірлік мемлекеттік комиссия өкілінің ТАӘ (болған жағдайда) және қолы) (бар болған жағдайда)
_______________________________________________________________________________________________
(бақылаушының (бар болған жағдайда) ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
Актімен таныстым:
_______________________________________________________________________________________________
(түсушінің ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
9-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
11-қосымша
Қосымша тестілеу немесе докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханына кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт
________________________________________________________________________________
(код және ұйымның атауы)
"______"_______________20____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда))
Осы акт
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидалардың 20-3-тармағының бұзылғандығын дәлелдейтін, қосымша тестілеуге немесе докторантураға түсу емтиханына немесе апелляцияға өтініш беруге кіргізу барысында (керегінің астын сызу) түсушінің (ТАӘ (болған жағдайда)) орнына
______________________________________ (ЖСН) ___________________________________
азамат/азаматша (ТАӘ (болған жағдайда) ____________________________________________
кіру әрекеті фактісі анықталғандығы туралы жасалды.
Аталған фактіні ескере отырып, жоғарыда көрсетілген түсушіні ғимараттан шығару және қосымша тестілеуге немесе түсу емтиханына немесе апелляцияға өтініш беруге жібермеу (керегінің астын сызу) туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
_______________________________________________________________________________
(қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы әкімшілер тобы басшысының ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
______________________________________________________________________________________________
(акт жасаған қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы әкімшісінің ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
___________________________________________________________________________________________
(өңірлік мемлекеттік комиссия өкілінің ТАӘ (болған жағдайда) және қолы) (бар болған жағдайда)
___________________________________________________________________________________________
(бақылаушының ТАӘ (болған жағдайда) және қолы) (бар болған жағдайда)
Актімен таныстым:
___________________________________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
10-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
12-қосымша
Қосымша тестілеуді немесе түсу емтиханын өткізу барысында тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы, қосымша тестілеу немесе түсу емтиханынан өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасаған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт
_______________________________________________________________________________
(код және ұйымның атауы)
"______"_______________20 ____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
_______________________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда))
Бақылаушы
_______________________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда))
Осы акт
қосымша тестілеу немесе докторантураға түсу емтиханы немесе апелляцияға өтініш беру барысында (керегінің астын сызу) түсушіден ТАӘ (болған жағдайда)
______________________________________ ЖСН ____________________________________
қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу барысында _____________________________
№___ аудитория, №___ орын, Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидалардың 20-4-тармағының бұзылғандығын дәлелдейтін, төмендегі заттар табылғандығы туралы жасалды:
_______________________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны.)
Аталған фактіні ескере отырып, жоғарыда көрсетілген түсушіні аудиториядан шығару және қосымша тестілеу немесе түсу емтиханынының нәтижелерін жою немесе апелляцияға берілген өтінішті жою (керегінің астын сызу) туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
_______________________________________________________________________________
(қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілері тобы басшысының ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
_______________________________________________________________________________________________
(акт жасаған қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісінің ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
_______________________________________________________________________________________________
(бақылаушының ТАӘ (болған жағдайда) және қолы) (бар болған жағдайда)
Актімен таныстым:
_______________________________________________________________________________
(түсушінің ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 341 Бұйрыққа
11-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
13-қосымша
Қосымша тестілеуді немесе докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханын өткізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт
______________________________________________________________________________
(код және ұйымның атауы)
"______" _______________ 20____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
_______________________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда))
Бақылаушы
_______________________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда))
Осы акт Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидалардың 20-4-тармағының бұзылғандығын дәлелдейтін, түсушінің (ТАӘ (болған жағдайда)
______________________________________ ЖСН ___________________________________
орнына азамат/азаматша (ТАӘ (болған жағдайда) ____________________________________
қосымша тестілеуді немесе докторантураға түсу емтиханын тапсыру немесе апелляцияға өтініш беру (керегінің астын сызу) әрекеті фактісі анықталғандығы туралы жасалды.
Аталған фактіні ескере отырып, жоғарыда көрсетілген түсушіні №_____ аудиториядан шығару және қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының нәтижелерін немесе апелляцияға берілген өтінішті жою (керегінің астын сызу) туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
_______________________________________________________________________________ (қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы әкімшілері тобы басшысының ТАӘ (болған жағдайда) қолы)
______________________________________________________________________________________________
(акт жасаған қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы әкімшісінің ТАӘ (болған жағдайда) қолы)
______________________________________________________________________________________________
(бақылаушының (бар болған жағдайда) ТАӘ (болған жағдайда) қолы)
Актімен таныстым:
_______________________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның ТАӘ (болған жағдайда) және қолы)

100
Шкала 80-балльной системы оценок для поступления в докторантуру по программе докторов по профилю, в том числе по программам индустриального PhD
Блок экзамена
Баллы
Собеседование с поступающим, проводимое экзаменационной комиссией ОВПО
25
Экзамен по профилю группы образовательной программы
50
Всего
80*
* При наличии рекомендательного письма от предприятий и организаций начисляются дополнительные 5 баллов.
Приложение 8 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341
Приложение 10
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт выявления запрещенных предметов в ходе запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате
___________________________________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "______" _______________ 20____ год
Время "_______" часов "____" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
___________________________________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии))
Наблюдатель
___________________________________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии))
Настоящий акт составлен о том, что у поступающего: ФИО (при его наличии)
_________________________________________________, ИИН ___________________
во время запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен в докторантуру или для подачи заявления на апелляцию (нужное подчеркнуть) обнаружены запрещенные предметы:
___________________________________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество))
что является нарушением пункта 20-3 Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования.
Учитывая данный факт, принято решение: исключить из здания и не допускать к дополнительному тестированию или к вступительному экзамену или к подаче заявления на апелляцию (нужное подчеркнуть) поступающего.
Подписывающие лица:
___________________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
___________________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) администратора тестирования, составившего акт)
___________________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) представителя региональной государственной комиссии (в случае присутствия))
___________________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
С актом ознакомлен (а)
___________________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) поступающего)
Приложение 9 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341
Приложение 11
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт выявления подставного лица в ходе запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате
___________________________________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "_____" ___________ 20 ____ год
Время "_______" часов "____" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
___________________________________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии))
Наблюдатель
___________________________________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии))
Настоящий акт составлен о том, что вместо поступающего: ФИО (при его наличии)
__________________________________________ИИН _______________________________
выявлен факт попытки входа на дополнительное тестирование или вступительный экзамен в докторантуру или для подачи заявления на апелляцию (нужное подчеркнуть) гражданина (ки) (ФИО (при его наличии))
___________________________________________________________________________________
Учитывая данный факт, принято решение: исключить из здания и не допускать к дополнительному тестированию или к вступительному экзамену или к подаче заявления на апелляцию (нужное подчеркнуть) поступающего-подставного лица, нарушившего пункт 20-3 Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования
Подписывающие лица:
__________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) администратора тестирования, составившего акт)
________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) представителя региональной государственной комиссии (в случае присутствия))
________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
С актом ознакомлен (а):
________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) поступающего-подставного лица)
Приложение 10 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341
Приложение 12
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена или попытки вмешательства или вмешательства в систему тестирования и иных нарушений при прохождении дополнительного тестирования или вступительного экзамена
_____________________________________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "_____" ___________ 20 ____ год
Время "_______" часов "____" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
_____________________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдатель
______________________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Настоящий акт составлен о том, что у поступающего Ф.И.О. (при его наличии)
____________________________________________ ИИН ______________________________
из аудитории №________, место № __________
во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена или подачи заявления на апелляцию (нужное подчеркнуть) обнаружили
_____________________________________________________________________________________________
(наименование (марка, количество) обнаруженного предмета)
что является нарушением пункта 20-4 Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования. Учитывая данный факт, принято решение: удалить поступающего из аудитории №______ и аннулировать результаты дополнительного тестирования или вступительного экзамена или поданное заявление на апелляцию (нужное подчеркнуть).
Подписывающие лица:
___________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
_______________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) администратора тестирования, составившего акт)
___________________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
С актом ознакомлен (а):
________________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) поступающего)
Приложение 11 к приказу
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 341
Приложение 13
к Типовым правилам приема на
обучение в организации образования,
реализующие образовательные
программы послевузовского
образования
Акт выявления подставного лица в ходе проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена в докторантуру в компьютерном формате
___________________________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "_____" ___________ 20 ____ год
Время "_______" часов "____" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
____________________________________________________________
(ФИО (при его наличии))
Наблюдатель
____________________________________________________________
(ФИО (при его наличии))
Настоящий акт составлен о том, что выявлен факт попытки сдачи дополнительного тестирования или вступительного экзамена или подачи заявления на апелляцию (нужное подчеркнуть) вместо поступающего (ФИО (при его наличии))
___________________________________________________ ИИН _______________________
гражданина/ки______________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), ИИН)
что является нарушением пункта 20-4 Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования.
Учитывая данный факт, принято решение: удалить из аудитории №__ и аннулировать результаты дополнительного тестирования или вступительного экзамена поступающего или поданное заявление на апелляцию.
Подписывающие лица:
___________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) Руководителя группы администраторов тестирования)
___________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) администратора тестирования, составившего акт)
___________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
С актом ознакомлен (а):
___________________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) поступающего-подставного лица)