"Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 424 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 25 маусымдағы № 228 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 шiлдеде № 36378 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 424 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32767 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімінде:
"Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өнімнің экспорты, кері экспорты, транзиті және қайта өңделуі кезіндегі өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауға жататын өнім" деген бөлімінде:
2В001 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2В001 Дайындаушының техникалық ерекшеліктеріне сәйкес "сандық бағдарламалық басқарудың" электрондық құрылғыларымен және арнайы әзірленген компоненттер жарақталуы мүмкін металдарды, керамикаларды және "композициялық материалдарды" өңдеуге немесе кесуге арналған станоктар және олардың кез келгені үйлесімдері, мыналарды қосқанда.
а. Сандық бағдарламалық басқарылатын (8458 тауар позициясындағы токарлық станоктар мен көп мақсатты токарлық станоктардан, айналмалы басы бар станоктардан, бұрғылау станоктарынан, бұрғылау-фрезерлік станоктардан, бұрғылау станоктарынан және тізе үлгісіндегі фрезерлік станоктардан басқа):
1. аспаптық (СЭҚ ТН коды 8459 61 100 0);
2. орналасу дәлдігі 0,01 мм-ден төмен емес және жұмыс аймағы бар: Х осі – 1800 мм, Ү осі – 2000 мм, Z осі – 1100 мм (СЭҚ ТН коды 8459 61 900 1).
b. Көп мақсатты металл кесетін, көлденең: сандық бағдарламалық басқарумен(көп мақсатты токарлық станоктарды қоса алғанда) (СЭҚ ТН коды 8458 11 200 0);
1. авиация өнеркәсібі үшін жоғары жылдамдықты жетегі бар (6000 айн/мин және одан көп, бірақ 8000 айн/мин аспайтын) (СЭҚ ТН коды 8458 11 410 1);
2. көп шпиндельді (СЭҚ ТН коды 8458 11 490 0).
с. Көп мақсатты металл кесетін сандық бағдарламалық басқарумен (көлденең токарлық станоктарды қоспағанда):
1. авиация өнеркәсібіне арналған жоғары жылдамдықты (кесу жылдамдығы 100 м/мин және одан жоғары) токарлық-карусельдік станоктар (СЭҚ ТН коды 8458 91 200 1);
2. авиация өнеркәсібіне арналған токарлық-карусельдік станоктар (кесу жылдамдығы 100 м/мин және одан жоғары) (СЭҚ ТН коды 8458 91 800 1).
d. Металды өңдеуге арналған өңдеу орталықтары:
1. қуаты 300 кВт жоғары дизель иінді біліктерін құйынды фрезерлік өңдеу станоктары (СЭҚ ТН коды 8457 10 100 1);
2. авиация өнеркәсібі үшін жоғары жылдамдықты жетекті (3000 айн/мин және одан көп, бірақ 15000 айн/мин аспайтын) және сандық бағдарламалық басқарылатын фрезерлік орталықтар (СЭҚ ТН коды 8457 10 100 2);
3. қуаты 300 кВт жоғары дизель иінді біліктерін құйынды фрезерлік өңдеу станоктары (СЭҚ ТН коды 8457 10 900 1);
4. авиация өнеркәсібі үшін жоғары жылдамдықты жетекті (5000 айн/мин және одан көп, бірақ 15000 айн/мин аспайтын) және сандық бағдарламалық басқарылатын фрезерлік орталықтар (СЭҚ ТН коды 8457 10 900 2).";

О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 424 "Об утверждении Контрольного списка специфических товаров"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 25 июня 2025 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2025 года № 36378.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 424 "Об утверждении Контрольного списка специфических товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32767) следующие изменения:
в Контрольном списке специфических товаров, утвержденном указанным приказом:
в разделе "Продукция, подлежащая контролю специфических товаров при экспорте, реэкспорте, транзите и переработке продукции вне территории Республики Казахстан":
пункт 2В001 изложить в следующей редакции:
"2В001 Станки и любые их сочетания для обработки или резки металлов, керамики и "композиционных материалов", которые в соответствии с техническими спецификациями изготовителя могут быть оснащены электронными устройствами "числового программного управления", включая:
а. С числовым программным управлением (кроме токарных станков и станков токарных многоцелевых товарной позиции 8458, станков с поворотной головкой, сверлильных станков, расточно-фрезерных станков, расточных станков и фрезерных станков коленного типа):
1. инструментальные (код ТН ВЭД 8459 61 100 0);
2. с точностью позиционирования не ниже 0,01 мм и с рабочей областью: ось Х – 1800 мм, ось Y – 2000 мм, ось Z – 1100 мм (код ТН ВЭД 8459 61 900 1).";
b. Многоцелевые металлорежущие, горизонтальные с числовым программным управлением (включая токарные станки многоцелевые) (код ТН ВЭД 8458 11 200 0);
1. с высокоскоростным приводом (6000 об/мин и более, но не более 8000 об/мин), для авиационной промышленности (код ТН ВЭД 8458 11 410 1);
2. многошпиндельные (код ТН ВЭД 8458 11 490 0).
c. Многоцелевые металлорежущие с числовым программным управлением (за исключением горизонтальных токарных станков):
1. высокоскоростные (со скоростью резания 100 м/мин и более) токарно-карусельные станки, для авиационной промышленности (код ТН ВЭД 8458 91 200 1);
2. токарно-карусельные станки (со скоростью резания 100 м/мин и более), для авиационной промышленности (код ТН ВЭД 8458 91 800 1).";
d. Центры обрабатывающие для обработки металла:
1. станки вихрефрезерной обработки коленчатых валов дизелей мощностью свыше 300 кВт (код ТН ВЭД 8457 10 100 1);
2. фрезерные центры с высокоскоростным приводом (3000 об/мин и более, но не более 15000 об/мин) и числовым программным управлением, для авиационной промышленности (код ТН ВЭД 8457 10 100 2);
3. станки вихрефрезерной обработки коленчатых валов дизелей мощностью свыше 300 кВт (код ТН ВЭД 8457 10 900 1);
4. фрезерные центры с высокоскоростным приводом (5000 об/мин и более, но не более 15000 об/мин) и числовым программным управлением, для авиационной промышленности (код ТН ВЭД 8457 10 900 2).
e. Центры обрабатывающие для обработки металла:
1. станки вихрефрезерной обработки коленчатых валов дизелей мощностью свыше 300 кВт (код ТН ВЭД 8457 10 100 1);
2. фрезерные центры с высокоскоростным приводом (3000 об/мин и более, но не более 15000 об/мин) и числовым программным управлением, для авиационной промышленности (код ТН ВЭД 8457 10 100 2);
3. станки вихрефрезерной обработки коленчатых валов дизелей мощностью свыше 300 кВт (код ТН ВЭД 8457 10 900 1);
4. фрезерные центры с высокоскоростным приводом (5000 об/мин и более, но не более 15000 об/мин) и числовым программным управлением, для авиационной промышленности (код ТН ВЭД 8457 10 900 2).";

2В005 – тармақта:
ескерту алып тасталсын;
2В109 – тармақта:
ескерту алып тасталсын;
2В121 – тармақта:
ескерту алып тасталсын;
2В201 – тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2В001–тармақ бойынша бақыланатындарды қоспағанда дайындаушының техникалық ерекшеліктеріне сәйкес бір мезгілдік "контурлық басқару" үшін электронды құрылғылармен жабдықталған металдарды, "керамиканы" немесе "композициялық материалдарды" кесуге немесе өңдеуге арналған станоктар.

в пункте 2В005:
исключить примечание;
в пункте 2В109:
исключить примечание;
в пункте 2В121:
исключить примечание;
пункт 2В201 изложить в следующей редакции:
"2B201 Станки, кроме контролируемых по пункту 2В001, для резки или обработки металлов, керамики или "композиционных материалов", которые согласно технической спецификации изготовителя оборудованы электронными устройствами для одновременного "контурного управления", имеющего две или более координатные оси, такие как:

а. ISO 230-2: 1988 (1) стандартының немесе оның ұлттық баламаларының талаптарына сәйкес мынадай әдістемелерді қолдана отырып, өлшеу нәтижесінде алынған орналасу нақтылығының белгіленген деңгейлері, егер бұған ұлттық реттеуші органдар рұқсат етсе, жекелеген станокқа арналған дербес өлшеулердің орнына станоктың әр моделі үшін пайдаланылуы мүмкін. Белгіленген орналасу нақтылығының дәлдігін айқындау:
1. Бағаланатын модельдің бес станогын таңдау;

а. Установленные уровни точности позиционирования, полученные в результате измерений, с использованием следующих методик, в соответствии с требованиями стандарта ISO 230-2:1988 (1) или его национальных эквивалентов, могут быть использованы для каждой модели станка, если это разрешено национальными регулирующими органами, вместо индивидуальных измерений для отдельного станка. Определение установленной точности позиционирования:
1. Выбрать пять станков оцениваемой модели;

2. ISO 230-2: 1988 (1) стандартына сәйкес сызықты осьтердің дәлдігін өлшеу;
3. Әрбір станоктың әрбір осьі үшін дәлдік мәндерін (A) айқындау.
Дәлдік мәнін есептеу әдісі ISO 230-2: 1988 (1) стандартында сипатталған;
4. Әрбір ось үшін орташа дәлдік мәндерін айқындау. Бұл орташа мән осы үлгідегі әрбір ось үшін орналасу нақтылығының белгіленген дәлдігі мәніне айналады (^ Ax ^ Ay) дегенді білдіреді;
5. 2В201 әрбір сызықтық оське қатысты болғандықтан, орналасу нақтылығының белгіленген мәндерінің саны сызықтық осьтердің санына сәйкес келуі тиіс;

2. Измерить точность линейных осей в соответствии со стандартом ISO 230-2:1988 (1);
3. Определить значения точности (A) для каждой оси каждого станка.
Метод вычисления значения точности описан в стандарте ISO 230-2:1988 (1);
4. Определить средние значения точности для каждой оси. Это означает, что среднее значение становится установленным значением точности позиционирования для каждой оси данной модели (^Ax ^Ay);
5. Поскольку п. 2B201 относится к каждой линейной оси, количество установленных значений точности позиционирования должно соответствовать количеству линейных осей;

6. Егер 2В001.а., 2В201.b. немесе 2B201.c. тармақшалары бойынша бақыланбайтын кез-келген станок осьінде тегістеу станоктары үшін 6 мкм немесе одан кем (жақсы), және фрезерлік және токарь станоктары үшін 8 мкм немесе одан кем (жақсы) орналасу дәлдігінің белгіленген мәндері, екеуі де ІSО 230-2: 1988 (1988) (1) -ге сәйкес болса, онда станок жасаушы он сегіз айда бір рет дәлдігінің деңгейін растауы керек.
b. Мынадай сипаттамалардың кез келгеніне ие жону станоктары:

6. Если какая-либо ось станка, не контролируемая по пп. 2В001.а., 2B201.b. или 2B201.c., имеет установленные значения точности позиционирования в 6 мкм или меньше (лучше) для шлифовальных станков, и 8 мкм или меньше (лучше) для фрезерных и токарных станков, оба согласно ISO 230-2:1988 (1988) (1), то изготовитель станка должен подтверждать уровень точности один раз в восемнадцать месяцев.
b. Фрезерные станки, имеющие любую из следующих характеристик:

1. "Барлық компенсациялық мүмкіндіктері" бар орналасу дәлдігі ISO 230-2:1988 (1) халықаралық стандартына немесе оның ұлттық баламаларына сәйкес кез келген сызықтық осьтің бойында 6 мкм-ге тең немесе жақсы (кем).
2. Екі немесе одан көп горизонтальды бұру осьтері; немесе
3. "Контурлық басқару" үшін бір уақытта үйлестіруге болатын бес немесе одан көп ось.
с. Мынадай сипаттамалардың кез келгеніне ие тегістеу станоктары:

1. Точность позиционирования со "всеми компенсационными возможностями" равная или лучше (меньше) 6 мкм в соответствии с международным стандартом ISO 230- 2:1988 (1) или его национальными эквивалентами вдоль любой линейной оси.
2. Две или более горизонтальных поворотных оси; или
3. Пять или более осей, которые могут быть одновременно скоординированы для "контурного управления".
с. Шлифовальные станки, имеющие любую из следующих характеристик:

1. "Барлық өтемақы мүмкіндіктері" бар орналасу дәлдігі ISO 230-2: 1988 (1) халықаралық стандартына немесе кез келген сызықтық осьтің бойында ұлттық баламасына сәйкес 4 мкм-ге тең немесе одан жақсы (аз).
2. Екі немесе одан да көп көлденең айналмалы осьтер;
3. "Контурлық басқару" үшін бір уақытта үйлестіруге болатын бес немесе одан көп ось.
d. ISO 230-2: 1988 (1) халықаралық стандартына сәйкес кез келген сызықтық ось бойымен (жалпы орналасу орны) 35 мм асатын диаметрлі бөлшекті өңдеу үшін жарамды станоктар үшін 6 мкм-ге тең немесе одан жоғары "барлық өтемақы мүмкіндіктерімен" орналасу дәлдігі бар токарь станоктары.

1. Точность позиционирования со "всеми компенсационными возможностями", равная или лучше (меньше) 4 мкм в соответствии с международным стандартом ISO 230- 2:1988 (1) или его национальными эквивалентами вдоль любой линейной оси.
2. Две или более горизонтальных поворотных оси;
3. Пять или более осей, которые могут быть одновременно скоординированы для "контурного управления".
d. Токарные станки, имеющие точность позиционирования со "всеми компенсационными возможностями", равную или лучше (меньше) 6 мкм в соответствии с международным стандартом ISO 230- 2:1988 (1) вдоль любой линейной оси (общий выбор позиции) для станков, пригодных для обработки деталей диаметром более 35 мм.

8464 20
1D002 тармағында тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2D002 Электронды құрылғылар, оның ішінде бір мезгілде "контурлық басқару" үшін төрттен астам осьті үйлестіруге қабілетті "сандық бағдарламалық басқарудың" блогы ретінде құрылғыларға немесе жүйелерге жұмыс істеуге мүмкіндік беретін электрондық қондырғыларға арналған "бағдарламалық қамтамасыз ету".
2D002 8523 80 950 0
8523 80 990 0";
"10-санат. 0-9 санаттарда қамтылмаған, экспорт және импорт кезінде ұлттық қауіпсіздік шеңберінде бақыланатын өнім*" деген бөлімінде:
27 және 28 жолдарын мынадай редакцияда жазылсын:
"
27
10А926
8541 30 000
Фотосезімтал аспаптардан басқа, тиристорлар, динисторлар және тринисторлар
Ескерту. 10А926 тармағына енгізілген барлық өнімнің импорты бақыланбайды
28
10С927
8541 60 000 0
Жиналған пьезоэлектрлік кристалдар
Ескерту. 10С927 тармағына енгізілген барлық өнімнің импорты бақыланбайды
";
37-жол мынадай редакцияда жазылсын:
37
10В936
8807
8802 немесе 8806 тауар позициясындағы ұшу аппараттарының бөліктері
Ескерту. 8806 тауар позициясындағы пилотсыз ұшу аппараттарының бөліктерін қоспағанда 10В936 тармаққа енгізілген барлық өнімнің импорты бақыланбайды
";
43-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
43
10А942
8529 90
Тек қана немесе негізінен 8524-8528 тауар позицияларының аппараттарына арналған өзге де бөлшектер
Ескерту. 10А942 тармаққа енгізілген барлық өнімнің импорты бақыланбайды
".
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі

8464 20
в пункте 2D002:
исключить примечания 1 и 2;
в разделе "Категория 10. Продукция, контролируемая в рамках национальной безопасности при экспорте и импорте, не охваченная категориями 0-9*":
строки 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"
27
10А926
8541 30 000
Тиристоры, динисторы и тринисторы, кроме фоточувствительных приборов
Примечание. Не контролируется импорт всей продукции, включенной в пункт 10А926
28
10С927
8541 60 000 0
Кристаллы пьезоэлектрические собранные
Примечание. Не контролируется импорт всей продукции, включенной в пункт 10С927
";
строку 37 изложить в следующей редакции:
"
37
10В936
8807
Части летательных аппаратов товарной позиции 8802 или 8806
Примечание. Не контролируется импорт всей продукции, включенной в пункт 10В936, за исключением частей беспилотных летательных аппаратов товарной позиции 8806
";
строку 43 изложить в следующей редакции:
"
43
10А942
8529 90
Прочие части, предназначенные исключительно или в основном для аппаратуры товарных позиций 8524-8528
Примечание. Не контролируется импорт всей продукции, включенной в пункт 10А942
".
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан