"Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 161 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 12 маусымдағы № 236-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 16 маусымда № 36274 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Генерацияның маневрлік режимімен жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 161 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22727 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Генерацияның маневрлік режимімен жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу қағидаларында:
2-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) бір жақты аукцион – аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың сараланған тізімінен аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың өтінімдерін дәйекті іріктеу жолымен жеңімпазды және жеңімпазға үміткерді (бұдан әрі – үміткер) анықтауға бағытталған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру нысаны;";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Аукциондық сауда-саттықта бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін сатып алады.
Тиісті жылдың аукциондық сауда-саттығында сатып алынатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі уәкілетті орган айқындаған генерациялаудың маневрлік режимі бар реттеуші генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға енгізу мерзімдеріне қарай Тұлғалар тобының тізіліміне кірмейтін тұтынушыларға тиесілі ҚР БЭЖ жүктемесінің үлесіне түзетілген Базаға тең немесе одан аспайтын (кем) мән бойынша осы сауда-саттыққа шығарылады.
Егер аукциондық сауда-саттықтың Екінші және (немесе) Үшінші түрлерінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің көлемі осы аукциондық сауда-саттықтың қорытындылары бойынша толық іріктелмеген жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің тиісті іріктелмеген көлемі тиісінше осы түрлер бойынша келесі аукциондық сауда-саттықтардың Графигінде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлеміне толықтырылуға жатады.";
29-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 161 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 12 июня 2025 года № 236-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2025 года № 36274
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 161 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22727) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 2 изложить в новой редакции:
"4) односторонний аукцион – форма организации аукционных торгов, направленная на определение победителя и претендента на победителя (далее – претендент), путем последовательного отбора заявок участников аукционных торгов из ранжированного списка участников аукционных торгов;";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. На аукционных торгах единым закупщиком закупается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, закупаемый на аукционных торгах соответствующего года, выставляется на данные аукционные торги по значению равным или не превышающим (меньше) Базы, скорректированной на долю нагрузки ЕЭС РК, приходящуюся на потребителей, не входящих в Реестр групп лиц, в зависимости от сроков ввода в эксплуатацию регулировочных генерирующих установок с маневренным режимом генерации, определенных уполномоченным органом.
Если объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности Второго и (или) Третьего видов аукционных торгов не отобран полностью по итогам данных аукционных торгов, то соответствующий не отобранный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности подлежит дополнению к объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанному в Графике следующих аукционных торгов по данным видам, соответственно.";
пункт 29 изложить в новой редакции:

"29. Комиссияның шешімі дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия шешіміне қарсылықтар болған кезде комиссия мүшесі комиссия шешіміне қоса берілетін ерекше пікірді жазбаша түрде білдіреді.
Ерекше пікір тікелей комиссия отырысы барысында мәлімделеді және қалыптастырылады. Комиссия мүшесінің ерекше пікірінің мәтіні Комиссия хатшысына комиссия отырысынан кейінгі келесі жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18:00-ден кешіктірілмей беріледі.
Комиссия хатшысы комиссия мүшесінің ерекше пікірінің бар екендігін және комиссия шешімін қалыптастыру кезінде оның берілген күнін көрсетеді.";
53-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"53. Аукциондық сауда-саттықтың Үшінші түрінің құжаттамасы:
1) ұқсас жобалардың алдын ала ТЭН-і және (немесе) аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түріне сәйкес жүргізілген ұқсас жобалар бойынша аукциондық сауда-саттықтың нәтижелері бойынша есептелген, генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметке арналған болжамды жеке тариф;
2) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алудың 15 (он бес) жылға тең мерзімі;
3) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемі;
4) ҚР БЭЖ-дегі реттеуші электр қуатының тапшылығы аймағы;
5) беру алдында ҚР БЭЖ тиісті аймағында электр желілерін пайдаланатын энергия беруші ұйымдар уәкілетті органның атына График жарияланғаннан кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей электр желілеріне қосылудың ықтимал нүктелері туралы ақпарат беретін электр желісіне қосылуға арналған алдын ала техникалық шарттар ескеріле отырып дайындалады.
Қосылу нүктелерін уәкілетті органға тиісті ақпарат жібере отырып, электр желісіне қосылуға техникалық шарттар берілген сәтке дейін энергия беруші ұйымдар резервке қояды.
Электр желілеріне бір қосылу нүктесіне бірнеше өтініш алған кезде энергия беруші ұйым әрбір өтініш берушіге алдын ала техникалық шарттар береді.";
54-тармақтың 8) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер учаскесіне құқық белгілейтін, олардың негізінде жер учаскесіне құқықтар туындайтын заңдық фактілердің (заңдық құрамдардың) басталғанын растайтын және Қазақстан Республикасының жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жер учаскесіне құқықтарды мемлекеттік тіркеуді ескере отырып, құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері;";
78-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"29. Решение комиссии принимается голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов комиссии. При равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
При наличии возражений к решению комиссии, член комиссии выражает в письменном виде особое мнение, прилагаемое к решению комиссии.
Особое мнение заявляется и формируется непосредственно в ходе заседания комиссии. Текст особого мнения члена комиссии предоставляется Секретарю комиссии не позднее 18:00 часов по времени города Астаны следующего рабочего дня за заседанием комиссии.
Секретарь комиссии указывает о наличии особого мнения члена комиссии и дату его предоставления при формировании решения комиссии.";
пункт 53 изложить в новой редакции:
"53. Документация Третьего вида аукционных торгов готовится с учетом:
1) прогнозного индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, рассчитанного по предварительным ТЭО аналогичных проектов и (или) результатам аукционных торгов по аналогичным проектам, проведенным в соответствии с Первым видом аукционных торгов;
2) срока покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, равного 15 (пятнадцати) годам;
3) объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
4) зоны дефицита регулировочной электрической мощности в ЕЭС РК;
5) предварительных технических условий на подключение к электрической сети, перед выдачей которых энергопередающие организации, эксплуатирующие электрические сети в соответствующей зоне ЕЭС РК, представляют в адрес уполномоченного органа информацию о возможных точках подключения к электрическим сетям не позднее, чем через 60 (шестьдесят) календарных дней после опубликования Графика.
Точки подключения резервируются энергопередающими организациями до момента выдачи технических условий на подключение к электрической сети, с направлением соответствующей информации уполномоченному органу.
При получении нескольких заявлений на одну точку подключения к электрическим сетям, энергопередающая организация выдает предварительные технические условия каждому заявителю.";
подпункт 8) пункта 54 изложить в новой редакции:
"8) копии правоустанавливающих документов на земельный участок в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, подтверждающих наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают права на земельный участок, и с учетом государственной регистрации прав на земельный участок в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации права на недвижимое имущество;";
пункт 78 изложить в новой редакции:

"78. Өтініш берушінің банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив түрінде енгізген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету бірыңғай сатып алушының банкке (банктерге) тиісті хат жіберуі арқылы мынадай жағдайлардың бірі басталған кезде тиісті аукциондық сауда-саттық өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарылады (босатылады):
1) қатысушы аукциондық сауда-саттық қорытындыларына сәйкес аукциондық сауда-саттық жеңімпазы болмады (көрсетілген жағдай үміткерге қолданылмайды);
2) аукциондық сауда-саттық жеңімпазы немесе үміткері электр қуатын сатып алу шартын жасасты және электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауын қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемін енгізді.";
80-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"80. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету аукциондық сауда-саттық өткізілген күннен бастап кемінде күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн қолданылу мерзіміне ресімделеді және қайтарып алынбайтын болып табылады.
Үміткердің электр қуатын сатып алу шартын жасасу ниеті болған кезде үміткердің аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету мерзімі тиісті аукциондық сауда-саттық аяқталған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде кемінде күнтізбелік 90 (тоқсан) күн мерзімге ұзартылады.";
88-1-тармақпен келесі мазмұнда толықтырылсын:
"88-1. Үміткерді айқындау аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың қорытынды сараланған тізімінде жеңімпаздың өтінімінен кейінгі өтінімді таңдау жолымен жүзеге асырылады.
Осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және шарттарда аукциондық сауда-саттықтардың жеңімпазы электр қуатын сатып алу шартын жасаспаған және (немесе) аукциондық сауда-саттықтардың жеңімпазы осы Қағидалардың 95-тармағына сәйкес электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемін ұсынбаған кезде шарт жасасу осы Қағидалардың 92- және 93-тармақтарына сәйкес үміткермен жүзеге асырылады.
Бұл ретте генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф ретінде жеңімпаздың қатысуына соңғы сұранысқа ие өтінім белгіленеді.";
90-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"90. Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі тиісті Графикке сәйкес аукциондық сауда-саттықтың соңғы түрі өткізілгеннен кейін аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының интернет-ресурсында жарияланады.
Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімінде аукциондық сауда-саттықтың әрбір түрі үшін мынадай ақпарат көрсетіледі:
аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы (жеңімпаздары), үміткер;
аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған тариф (тарифтер);
аукциондық сауда-саттық шеңберінде іріктеу көлеміне толық кіретін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі.";
96-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"78. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах, внесенное заявителем в виде банковской гарантии или резервного аккредитива, возвращается (освобождается) путем направления единым закупщиком соответствующего письма в банк (банки) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня наступления одного из следующих случаев:
1) участник не стал победителем аукционных торгов в соответствии с итогами аукционных торгов (указанный случай не распространяется на претендента);
2) победитель аукционных торгов или претендент заключил договор покупки электрической мощности и внес необходимый объем финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности.";
пункт 80 изложить в новой редакции:
"80. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах оформляется на срок действия, не менее 120 (ста двадцати) календарных дней с даты проведения аукционных торгов, и является безотзывным.
При намерении претендента заключить договор покупки электрической мощности, срок финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах претендента, продлевается в течение 3 (трех) рабочих дней после дня завершения соответствующих аукционных торгов на срок, не менее 90 (девяноста) календарных дней.";
дополнить пунктом 88-1 следующего содержания:
"88-1. Определение претендента осуществляется путем выбора заявки, следующей за заявкой победителя в итоговом ранжированном списке участников аукционных торгов.
При незаключении в порядке и на условиях, определенных настоящими Правилами, победителем аукционных торгов договора покупки электрической мощности и (или) не предоставления победителем аукционных торгов необходимого объема финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности в соответствии с пунктом 95 настоящих Правил, заключение договора осуществляется с претендентом в соответствии с пунктами 92 и 93 настоящих Правил.
При этом в качестве индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации устанавливается последняя востребованная заявка на участие победителя.";
пункт 90 изложить в новой редакции:
"90. Реестр победителей аукционных торгов публикуется на интернет-ресурсе организатора аукционных торгов после проведения последнего вида аукционных торгов, согласно соответствующему Графику.
В реестре победителей аукционных торгов для каждого вида аукционных торгов отражается следующая информация:
победитель (победители), аукционных торгов, претендент;
тариф (тарифы), определенный (определенные) по итогам аукционных торгов;
объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности, полностью вошедшие в объем отбора в рамках аукционных торгов.";
пункт 96 изложить в новой редакции:

"96. Кестеде көрсетілген электр қуатын сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтің (теңге/МВт*ай), 15 (он бес) жылға тең электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімінің және Графикте көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің (МВт-та) туындының 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайызына тең көлемде айқындалады.".
119-тармақпен келесі мазмұнда толықтырылсын:
"119. Аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздары ай сайын уәкілетті органға генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың салыну барысы туралы ақпаратты ұсынады.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында ресми орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов

"96. Необходимый объем финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности, указываемый в Графике, определяется в объеме, равном 0,5 (ноль целых пять десятых) процента от произведения индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (в тенге/МВт*месяц), срока покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, равный 15 (пятнадцати) годам и объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности (в МВт), указанного в Графике.".
дополнить пунктом 119 следующего содержания:
"119. Победители аукционных торгов на ежемесячной основе предоставляют Уполномоченному органу информацию о ходе строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации.".
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального публикования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов