"Биологиялық қауіпсіздік саласындағы есепке алуды, мониторингтеуді жүргізу және болжау (модельдеу) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-143 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 3 маусымдағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 5 маусымда № 36222 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Биологиялық қауіпсіздік саласындағы есепке алуды, мониторингтеуді жүргізу және болжау (модельдеу) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-143 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30868 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Биологиялық қауіпсіздік саласындағы есепке алуды, мониторингтеуді жүргізу және болжау (модельдеу) қағидаларында:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тізілімдер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша қалыптастырылады және жүргізіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 3 маусымдағы
№ 52 бұйрығына
қосымша
Биологиялық қауіпсіздік
саласындағы есепке алуды,
мониторингтеуді жүргізу және
болжау (модельдеу)
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: биологиялық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға, ветеринария, өсімдіктер карантині және оларды қорғау, ғылым саласындағы уәкілетті органдарға және олардың аумақтық бөлімшелеріне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Биологиялық қауіпсіздік саласындағы тізілім"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-РББ
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20____ жылғы _________ (айы).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: субъектілер, аумақтық бөлімшелер, тиісті реттеу саласындағы мемлекеттік және уәкілетті органдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
аумақтық бөлімшелер тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейін өзектендірілген тізілімдерді тиісті мемлекеттік органдарға жібереді;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы, ветеринария, өсімдіктерді қорғау, ғылым саласындағы, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік органдар тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін жиынтық тізілімдерді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жібереді.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: қағаз немесе электронды форматта
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы тізілім
ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектінің атауы
ЫҚБО-ның тиесілігі және орналасқан жерінің нақты мекенжайы
Осы ЫҚБО-да жұмыс істеуге рұқсат етілген патогендігі I және II топтардағы ПБА
(жұмыс істеуді жүзеге асыру кезінде)
ПБА-мен жұмыс істеуге рұқсаттың нөмірі мен күні
Патогендігі I және II топтардағы ПБА-мен жұмыс істеуге рұқсат етілген мамандар
(жұмыс істеуді жүзеге асыру кезінде)
Кадр резерві
ТАӘ
(бар болса)
Лауазымы
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы сертификаттау курсы туралы куәліктің, біліктілікті арттыру туралы құжаттың нөмірі мен күні
Патогендігі I және II топтардағы ПБА-мен жұмыс істеуге рұқсат беру туралы бұйрықтың нөмірі мен күні
ТАӘ
(бар болса)
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы сертификаттау курсы туралы куәліктің, біліктілікті арттыру туралы құжаттың нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы _________________________________
_______________________________________
Мекенжайы ___________________________
______________________________________
Телефоны ________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________________
Орындаушы _______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ____________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды
қоспағанда) ______________________
"Биологиялық қауіпсіздік саласындағы тізілім" әкімшілік деректерін өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме (индекс: 1-РББ, нысанның кезеңділігі: өсу қорытындысымен тоқсан сайын)

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-143 "Об утверждении Правил ведения учета, мониторинга и прогнозирования (моделирования) в области биологической безопасности"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июня 2025 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2025 года № 36222
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-143 "Об утверждении Правил ведения учета, мониторинга и прогнозирования (моделирования) в области биологической безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30868) следующие изменения:
в Правилах ведения учета, мониторинга и прогнозирования (моделирования) в области биологической безопасности, утвержденных указанным приказом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Реестры формируются и ведутся по форме, предназначенной для сбора административных данных, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 июня 2025 года № 52
Приложение 1
к правилам ведения учета,
мониторинга и прогнозирования
(моделирования) в области
биологической безопасности
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в уполномоченный орган в области биологической безопасности, государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченные органы в области ветеринарии, карантина и защиты растений, науки и их территориальные подразделения.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Реестр в области биологической безопасности"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-РББ
Периодичность: ежеквартально.
Отчетный период: за _________ месяц 20 __ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты, территориальные подразделения, государственные и уполномоченные органы в соответствующей сфере регулирования.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
территориальные подразделения ежеквартально до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют актуализированные реестры в соответствующие государственные органы;
государственные органы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в области ветеринарии, защиты растений, науки, по карантину растений ежеквартально до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют сводные реестры в уполномоченный орган в области здравоохранения.
ИИН/БИН
Метод сбора: в бумажном или электронном формате
Реестр в области биологической безопасности
Наименование субъекта, осуществляющего обращение с ПБА
Принадлежность и фактический адрес места нахождения ПОБО
ПБА I и II групп патогенности, которые разрешены к обращению на данном ПОБО
(при осуществлении обращения)
Номер и дата разрешения на обращение с ПБА
Специалисты, допущенные к обращению с ПБА I и II групп патогенности
(при осуществлении обращения)
Кадровый резерв
Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность
Номер и дата свидетельства о сертификационном курсе, документа о повышении квалификации в области биологической безопасности
Номер и дата приказа о допуске к обращению с ПБА I и II групп патогенности
Ф.И.О.
(при его наличии)
Номер и дата свидетельства о сертификационном курсе, документа о повышении квалификации в области биологической безопасности
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющего его обязанности
_____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) _________________________________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Реестр в области биологической безопасности"
(индекс: 1-РББ, периодичность формы: ежеквартально с нарастающим итогом)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Биологиялық қауіпсіздік саласындағы тізілім" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектілер толтырады және биологиялық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға, ветеринария, өсімдіктер карантині және оларды қорғау, ғылым саласындағы уәкілетті органдарға және олардың аумақтық бөлімшелеріне ұсынады.
3. Нысан мынадай мерзімдерде беріледі:
аумақтық бөлімшелер тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейін өзектендірілген тізілімдерді тиісті мемлекеттік органдарға жібереді;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы, ветеринария, өсімдіктерді қорғау, ғылым саласындағы, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік органдар тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін жиынтық тізілімдерді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жібереді.
4. Нысанға тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
5. Нысан бір жылдағы өсу қорытындысымен толтырылады және ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
7. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) патогенді биологиялық агент – адамның, жануардың немесе өсімдіктің организмінде инфекциялық және (немесе) паразиттік процесті туғызуға қабілетті микроорганизмдер, биологиялық және өсімдіктен алынатын улар (уыттар), гельминттер, нематодтар;
2) ықтимал қауіпті биологиялық объект – патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жөніндегі қызмет жүзеге асырылатын жылжымайтын (стационарлық) немесе орналастырылатын мобильді объект;
3) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын маман (бұдан әрі – маман) – техникалық және кәсіптік және (немесе) орта білімнен кейінгі білімі және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары білімнен кейінгі білімі және (немесе) ғылыми дәрежесі бар және патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге белгіленген тәртіппен жіберілген жеке тұлға.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
1. 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі.
2. 2-бағанда ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектінің атауы көрсетіледі.
3. 3-бағанда ЫҚБО-ның тиесілігі және нақты орналасқан жерінің мекенжайы көрсетіледі.
4. 4-бағанда осы ЫҚБО-да (жұмыс істеуді жүзеге асыру кезінде) жұмыс істеуге рұқсат етілген патогендігі I және II топтардағы ПБА көрсетіледі.
5. 5-бағанда ПБА-мен жұмыс істеуге рұқсаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Реестр в области биологической безопасности" (далее – Форма).
2. Форма заполняется субъектами, осуществляющими обращение с ПБА, и предоставляется в уполномоченный орган в области биологической безопасности, государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченные органы в области ветеринарии, карантина и защиты растений, науки и их территориальные подразделения.
3. Форма предоставляется в следующие сроки:
территориальные подразделения ежеквартально до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют актуализированные реестры в соответствующие государственные органы;
государственные органы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в области ветеринарии, защиты растений, науки, по карантину растений ежеквартально до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют сводные реестры в уполномоченный орган в области здравоохранения.
4. Форма подписывается первым руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
5. Форма заполняется и предоставляется с нарастающим итогом за год.
6. Форма заполняется на казахском и русском языках.
7. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) патогенный биологический агент – микроорганизмы, яды биологического и растительного происхождения (токсины), гельминты, нематоды, способные вызывать инфекционный и (или) паразитарный процесс в организме человека, животного или растения;
2) потенциально опасный биологический объект – недвижимый (стационарный) или развертываемый мобильный объект, на котором осуществляется деятельность по обращению с патогенными биологическими агентами;
3) специалист, осуществляющий обращение с патогенными биологическими агентами (далее – специалист), – физическое лицо, имеющее техническое и профессиональное и (или) послесреднее образование и (или) высшее и (или) послевузовское образование, и (или) ученую степень и допущенное в установленном порядке к обращению с патогенными биологическими агентами.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
1. В графе 1 указывается порядковый номер.
2. В графе 2 указывается наименование субъекта, осуществляющего обращение с ПБА.
3. В графе 3 указывается принадлежность и фактический адрес места нахождения ПОБО.
4. В графе 4 указывается ПБА I и II групп патогенности, которые разрешены к обращению на данном ПОБО (при осуществлении обращения).
5. В графе 5 указывается номер и дата разрешения на обращение с ПБА.

6. 6, 7, 8 және 9-бағандарда патогендігі I және II топтардағы ПБА-мен (жұмыс істеуді жүзеге асыру кезінде) жұмыс істеуге рұқсат етілген мамандар, оның ішінде: ТАӘ (бар болса); лауазымы; биологиялық қауіпсіздік саласындағы сертификаттау курсы туралы куәліктің, біліктілікті арттыру туралы құжаттың нөмірі мен күні; патогендігі I және II топтардағы ПБА-мен жұмыс істеуге рұқсат ету туралы бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіледі.
7. 10 және 11-бағандарда кадр резерві, оның ішінде: ТАӘ (бар болса); биологиялық қауіпсіздік саласындағы сертификаттау курсы туралы куәліктің, біліктілікті арттыру туралы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Аббревиатуралар мен қысқартуларды ашып жазу:
ПБА – патогенді биологиялық агент;
ЫҚБО – ықтимал қауіпті биологиялық объект;
ТАӘ. – тегі, аты, әкесінің аты.

6. В графах 6, 7, 8 и 9 указывается специалисты, допущенные к обращению с ПБА I и II групп патогенности (при осуществлении обращения), в том числе: Ф.И.О. (при его наличии); должность; номер и дата свидетельства о сертификационном курсе, документа о повышении квалификации в области биологической безопасности; номер и дата приказа о допуске к обращению с ПБА I и II групп патогенности.
7. В графах 10 и 11 указывается кадровый резерв, в том числе: Ф.И.О. (при его наличии); номер и дата свидетельства о сертификационном курсе, документа о повышении квалификации в области биологической безопасности.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
ПБА - патогенный биологический агент;
ПОБО - потенциально опасный биологический объект;
Ф.И.О. - фамилия имя отчество.