Суды бастапқы есепке алу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 4 маусымдағы № 109-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 маусымда № 36218 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 10.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 67-бабының 1-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Cуды бастапқы есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 10 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 109-НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Суды бастапқы есепке алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Суды бастапқы есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Су кодексінің 67-бабы 1- тармағына сәйкес әзірленді және судың бастапқы есебінің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) суды бастапқы есебі (бұдан әрі – СБЕ) – арнайы су пайдалануға рұқсаты бар су пайдаланушылар жүзеге асыратын жер үсті және жер асты суларын алу және (немесе) оларды тастау (су шаруашылығы теңгерімінің шығыс және кіріс бөлігінде) көлемдерін өлшеу, өңдеу және тіркеу;
2) су тарту құрылысы – су объектілерінен су алуға арналған құрылыстар мен құрылғылар кешені;
3) өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімі – объектілердің, жұмысқа қатысушылардың және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы құжаттардың тіркелуін есепке алу құжаты.

Об утверждении Правил первичного учета вод
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 4 июня 2025 года № 109-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2025 года № 36218
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 10.06.2025
В соответствии с пунктом 1 статьи 67 Водного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила первичного учета вод согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 10 июня 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 109-НҚ
Правила первичного учета вод
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила первичного учета вод (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 67 Водного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок первичного учета вод.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) первичный учет вод (далее – ПУВ) – измерение, обработка и регистрация объемов забора поверхностных и подземных вод и (или) их сбросов (расходной и приходной части водохозяйственного баланса), которые осуществляются водопользователями, имеющими разрешение на специальное водопользование;
2) водозаборное сооружение – комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов;
3) реестр государственной системы обеспечения единства измерений - документ учета регистрации объектов, участников работ и документов в области обеспечения единства измерений.

2-тарау. Суды бастапқы есепке алу тәртібі
3. Бастапқы су пайдаланушылар СБЕ жүргізу үшін:
1) көмегімен су алу немесе ағызу жүзеге асырылатын суды өлшеу, жинау және ағызу орындарының нөмірін көрсете отырып, су шаруашылығы құрылыстары мен техникалық құрылғылардың, сондай-ақ осындай суларды қосалқы су пайдаланушыларға беруді есепке алу тораптарының орналасу схемасы жасалады;
2) СБЕ журналдарын жүргізеді.
4. Су шығыстарын өлшеу су тарту құрылыстарында және сарқынды суларды шығару орындарында:
1) жер үсті және жер асты суларын алуды жүзеге асыратын құрылыстар үшін кезеңділігі он күнтізбелік күнде бір реттен жиі емес;
2) тіреуіш құрылыстар, су тораптары, каналдар (магистральдық, шаруашылықаралық, шаруашылықішілік) үшін кезеңділігі күніне бір реттен жиі емес;
3) сарқынды суларды ағызуды жүзеге асыратын құрылыстар үшін кезеңділігі он күнтізбелік күнде бір реттен жиі емес жүргізіледі.
5. Ашық арынсыз каналдарда су шығыстарын өлшеу үшін стандартты суағызғылар және науалар, сондай-ақ бірыңғай өлшемдерді қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген өлшеу құралдары мен құрылғылары қолданылады.
6. Стандартты су ағызғылар мен науалар орнатылған орындарда су шығыстары су шаруашылығы құрылыстарының түріне байланысты мына тәсілдермен:
1) деңгей өлшеуіш мөлшер қаданың және шығыстар кестесінің көрсеткіштері бойынша;
2) анықтап тексерілген су тартуды реттегіш және (немесе) ағызу құрылыстарының кестесі бойынша анықталады.
7. СБЕ нәтижелері:
1) жер үсті және жер асты суларын алуды жүзеге асыратын құрылыстар үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша су тұтынуды (су бұруды) су өлшеу аспаптарымен есепке алу журналында;

Глава 2. Порядок первичного учета вод
3. Для ведения ПУВ первичные водопользователи:
1) составляют схему расположения водохозяйственных сооружений и технических устройств с указанием нумераций мест измерения, забора и сброса воды, при помощи которых осуществляется забор или сброс вод, а также узлов учета передачи таких вод вторичным водопользователям;
2) ведут журналы ПУВ.
4. Измерение расходов воды производится на каждом водозаборном сооружении и выпуске сточных вод:
1) для сооружений, осуществляющих забор поверхностных и подземных вод, с периодичностью не реже одного раза в десять календарных дней;
2) для водоподпорных сооружений, гидроузлов, каналов (магистральных, межхозяйственных, внутрихозяйственных) с периодичностью не реже одного раза в день;
3) для сооружений, осуществляющих сброс сточных вод, с периодичностью не реже одного раза в десять календарных дней.
5. Для измерения расходов воды в открытых безнапорных каналах применяются стандартные водосливы и лотки, а также измерительные приборы и установки, внесенные в реестр государственной системы обеспечения единства измерений.
6. Расходы воды, на которых установлены стандартные водосливы и лотки, определяются следующими способами в зависимости от типа водохозяйственного сооружения:
1) по показаниям уровнемерной рейки и расходных таблиц;
2) по графику тарированного водозаборного регулирующего и (или) сбросного сооружения.
7. Результаты ПУВ фиксируются:
1) для сооружений, осуществляющих забор поверхностных и подземных вод в журнале учета водопотребления (водоотведения) водоизмерительными приборами по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) тіреуіш құрылыстар, су тораптары, каналдар (магистралды, шаруашылықаралық, шаруашылықішілік) үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша су тұтынуды (су бұруды) су өлшеу құрылғылармен есепке алу журналында;
8. СБЕ жүргізуге арналған журнал тігілуі, нөмірленуі, сондай-ақ, бірінші басшының немесе оны алмастырушы адамның қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) расталуы тиіс. Журналда өлшеуді жүргізуді бастаған күн көрсетіледі.

2) для водоподпорных сооружений, гидроузлов, каналов (магистральных, межхозяйственных, внутрихозяйственных) в журнале учета водопотребления (водоотведения) водоизмерительными устройствами по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
8. Журнал для ведения ПУВ должен быть прошнурован, пронумерован, а также заверен подписью первого руководителя или лица его замещающего и печатью (при наличии). В журнале указывается дата начала ведения измерений.

9. СБЕ нәтижесінде алынған мәліметтер тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз немесе электронды (Excel форматында) тасымалдағыштарда бассейндік су шаруашылығы басқармаларына ұсынылады.
10. Өлшеу құралдарын және өлшеу аспаптары мен қондырғыларын таңдауды өлшеу құралдарын орналастыратын үй-жайлардың болуы есебімен, судың ең төменгі және ең жоғарғы пайдалану шығыстарымен және олардың ауытқу кестелерімен, су шығысын өлшегіштер орнатылатын су құбырларындағы артық қысыммен немесе вакууммен, сорғы агрегаттарының түрлерімен (сорғы станциялары үшін), сарқынды сұйықтықтың құрамымен, судың ластану деңгейімен және температурасымен су пайдаланушы айқындайды.
Мемлекеттiк метрологиялық бақылауды жүзеге асыру саласында қолданылатын өлшеу құралдары өндiрiстен немесе жөндеуден шығару, пайдалану және импорт бойынша әкелу кезiнде түрi бекiтiлгеннен кейiн немесе метрологиялық аттестаттаудан және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiнiң тiзiлiмiнде тiркелгеннен кейiн "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес салыстырылып тексерiледi.

9. Сведения, полученные в результате ПУВ, представляются в бассейновую водную инспекцию по охране и регулированию использования водных ресурсов на бумажном или электронном (в формате Excel) носителе ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. Выбор средств измерений и измерительных приборов и установок определяется водопользователем с учетом наличия помещения для размещения средств измерения, минимальными и максимальными эксплуатационными расходами воды и графиком их колебаний, избыточным давлением или вакуумом в трубопроводах, в которых устанавливаются расходомеры, типами насосных агрегатов (для насосных станций), составом сточной жидкости, степенью загрязненности и температурой воды.
Средства измерений, применяемые в сфере осуществления государственного метрологического контроля, при выпуске из производства или ремонта, эксплуатации и ввозе по импорту после утверждения их типа или метрологической аттестации и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений подвергаются поверке в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".

11. Су тарту (ағызу) құрылысының өлшеу құралы істен шыққан жағдайда су есебі соңғы көрсеткішті жазған сәттен бастап ақаусыз өлшеу құралы орнатылған күнге дейін соңғы күнтізбелік он күнге арналған орташа тәуліктік шығыстар бойынша жүргізіледі.
Суды бастапқы есепке
алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Су тұтынуды (су бұруды) су өлшеу аспаптарымен есепке алу журналы
Су шығысын өлшеу күні
Су шығысын өлшегіштің (аспаптың) көрсеткіштері
Су шығысын өлшегіштің жұмыс уақыты, тәулік
Аспапты түзетудің немесе анықтап тексерудің коэффициенті

11. В случае выхода из строя средств измерения водозаборного (сбросного) сооружения учет воды производится с момента записи последнего показания по день установки исправного средства измерения по среднесуточному расходу за последние десять календарных дней.
Приложение 1 к Правилам
первичного учета вод
Форма
Журнал
учета водопотребления (водоотведения) водоизмерительными приборами
Дата измерения расхода
Показания расходомера (прибора)
Время работы расходомера, сутки
Коэффициент поправки или тарировки прибора
Объем забора воды, кубических сутки,

Су алудың көлемі, текше метр/тәулік,(2 баған х 3 баған х 3600 секунд)
Есепке алуды жүзеге асыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы
1
2
3
4
5
6
7
Есепті айдағы жиыны
Жыл басынан бері өспелі жиыны
Су пайдалануға жауапты адам тексерді:
___________________________________________ 20___жылғы "___"_________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы, қолы мөр орны
Суды бастапқы
есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Суды бастапқы есепке
алу қағидаларына әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысан
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекцияларға ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан өтеусіз негізде www.gov.kz интернет – ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Суды бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер".
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі) : СБЕ-1.
Кезеңділігі: тоқсандық.
Есепті кезең: 20__ жылдың ___ тоқсаны.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Заңды және жеке тұлғалар бастапқы су пайдаланушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі - қағаз немесе электронды түрде.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Суды бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер"
Су объектісінің атауы (су шаруашылығы құрылысының немесе жер бедерінің)
ӘАОЖ атауы
МТК коды
Су тартқыштың (су ағызғыштың) координаттары
Су тартқыштың (су ағызғыштың)
Су алудың (су ағызудың) белгіленген көлемі, мың текше метр
Есепті тоқсандағы су алудың (су ағызудың) нақты көлемі, мың текше метр
енділігіне
нөмірі ұзақтығына
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
тоқсанына барлығы
Арнайы су пайдалануға рұқсатта
Ағымдағы жылдың белгіленген лимитіне сәйкес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Есепті тоқсандағы су алудың (су ағызудың) нақты көлемі, мың текше метр
Қосалқы су пайдаланушыларға су беруді есептеу торабының нөмірі
Қосылқы су пайдаланушыларға берілді, мың текше метр
Судың жоғалуы, мың текше метр
нормативтік
нормативтен тыс
оның ішінде
тоқсанына барлығы
оның ішінде
1 ай
2 ай
3 ай
1 ай
2 ай
3 ай
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Су пайдаланушының атауы______
Мекенжайы_________________
___________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
_________________________________________________
Су ресурстарын алуға құқық берілген құжаттың деректемелері
_______________________________________________________________
Суды есепке алу аспабының маркасы________________________
Суды есепке алу аспаптарын соңғы тексеру күні _____
Телефондар _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________
Орындаушы __________________________қолы _______ __ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _____________қолы ___ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөрдің орны (болған жағдайда) (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Жасалған күні 20___ жылдың "___" _______________.
Ескертпе: осы нысан көрсетілген нысандағы қосымшаға "Судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Суды бастапқы есебін жүргізу
нәтижесінде алынған мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
3-қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме "Суды бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер" (СБЕ-1, тоқсандық)

(графа 2 х графа 3 х 3600 секунд)
Фамилия, имя отчество
(при наличии) лица, осуществляющего учет
Подпись
1
2
3
4
5
6
7
Итого за отчетный месяц
Всего, с начала года
Проверил ответственное лицо за водопользование:
_______________ ___________ _________________ "___"________ 20__ год
фамилия, имя отчество (при его наличии), должность, подпись место печати
Приложение 3 к Правилам
первичного учета вод
к Правилам
первичного учета вод
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальные бассейновые водные инспекции по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ПУВ-1.
Периодичность: квартальная.
Отчетный период: за __ квартал 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Юридические и физические лица первичные водопользователи.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
ИИН/БИН
Метод сбора - в бумажном или электронном виде.
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод"
Наименование водного объекта (водохозяйственного сооружения или рельефа местности)
Наименование КАТО
Код РКА
Координаты водозабора (водосброса)
Номер водозабора (водосброса)
Установленный объем забора (сброса), тысяча метр кубических
Фактический объем забора (сброса) за отчетный квартал, тысяча метр кубических
Долгота
Широта
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
всего за квартал
В разрешении на специальное водопользование
В соответствии с установленным лимитом текущего года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Фактический объем забора (сброса) за отчетный квартал, тысяча метр кубических
Номер узла учета подачи воды вторичным водопользователям
Передано вторичным водопользователям, тысяча метр кубических
Потери, тысяча метр кубических
нормативные
сверхнормативные
в том числе
всего за квартал
в том числе
1 месяц
2 месяц
3 месяц
1 месяц
2 месяц
3 месяц
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Наименование водопользователя ______
Адрес_______________________
___________________________________
(полное наименование физического
или юридического лица)
____________________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон, факс)
Реквизиты документа, в соответствии с которым предоставлено право
на забор (изъятие) водных ресурсов _____________________________
Марка прибора водоучета _____________________________________
Дата последней поверки приборов водоучета _____________________
Телефоны ___________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________
Исполнитель _____________________________ подпись ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________ подпись __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) ________________________________________
Дата составления "___" __________________ 20__года.
Примечание: настоящая форма заполняется в соответствии с Пояснением
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе "Сведения, полученные в результате ведения
первичного учета вод" к приложению в настоящей форме.
Приложение 3
к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения, полученные
в результате ведения
первичного учета вод"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод"
(ПУВ-1, ежеквартальная)

1. 1-бағанда су объектісінің (су шаруашылығы құрылысының немесе жергілікті жер бедерінің) атауы көрсетіледі.
2. 2-бағанда әкімшілік-аумақтық объект жіктеуішінің атауы көрсетіледі.
3. 3-бағанда мекенжайдың тіркеу коды көрсетіледі.
4. 4-тен 9-ға дейінгі бағандарда бойлығы мен ендігі бар су алу координаттары көрсетіледі: оның ішінде градуспен, минутпен және секундпен.
5. 10-бағанда су алу нөмірі көрсетіледі.
6. 11-ден 12-ге дейінгі бағандарда мың текше метр қоршаудың белгіленген көлемі көрсетіледі, оның ішінде: арнайы су пайдалануға арналған рұқсатта, сондай-ақ ағымдағы жылдың белгіленген лимитіне сәйкес.
7. 13-бағанда есепті тоқсандағы қоршаудың нақты көлемі мың текше метр, тоқсандағы жалпы саны көрсетіледі.
8. 14-тен 16-ға дейінгі бағандарда сомалар есепті тоқсандағы қоршаудың нақты көлемі, мың текше метр, оның ішінде 1, 2 және 3 ай үшін.
9. 17-бағанда қайталама су пайдаланушыларға су беруді есепке алу торабының нөмірі көрсетіледі.
10. 18-ден 21-ге дейінгі бағандарда қайталама су пайдаланушыларға берілген сомалар мың текше метр, барлығы тоқсан үшін, оның ішінде 1, 2 және 3 ай үшін.
11. 22-ден 23-ке дейінгі бағанда мың текше метр шығын сомасы көрсетіледі, оның ішінде: нормативтік және нормативтен тыс.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 109-НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Судың бастапқы есебінің қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 19/1-274 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11131 болып тіркелген).
2. "Судың бастапқы есебінің қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 19/1-274 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 192 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13879 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 11 сәуірдегі № 161 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15240 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 543 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18103 болып тіркелген).

1. В графе 1 указывается наименование водного объекта (водохозяйственного сооружения или рельефа местности).
2. В графе 2 указывается наименование классификатора административно-территориальных объектов.
3. В графе 3 указывается регистрационный код адреса.
4. В графах от 4 до 9 указывается Координаты водозабора с долготой и широтой: в том числе в градусах, минутах и секундах.
5. В графе 10 указывается номер водозабора.
6. В графах с 11 по 12 указывается установленный объем забора тысяча метр кубических, из них: в разрешении на специальное водопользование, а также в соответствии с установленным лимитом текущего года.
7. В графе 13 указывается фактический объем забора за отчетный квартал тысяча метр кубических, в общем количестве за квартал.
8. В графах с 14 по 16 суммы фактический объем забора за отчетный квартал, тысяча метр кубических, в том числе за 1, 2 и 3 месяца.
9. В графе 17 указывается номер узла учета подачи воды вторичным водопользователям.
10. В графах с 18 по 21 суммы, переданные вторичным водопользователям тысяча метр кубических, всего за квартал в том числе за 1, 2 и 3 месяца.
11. В графе с 22 по 23 указывается суммы потерь тысяча метр кубических, в том числе: нормативные и сверхнормативные.
Приложение 2 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 109-НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 19/1-274 "Об утверждении Правил первичного учета вод" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11131).
2. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 192 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 19/1-274 "Об утверждении Правил первичного учета вод" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13879).
3. Пункт 2 Перечня приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 апреля 2017 года № 161 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15240).
4. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 543 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18103).

5. "Судың бастапқы есебінің қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 19/1-274 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушысының 2025 жылғы 30 қаңтардағы № 21-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35698 болып тіркелген).

5. Приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 января 2025 года № 21-НҚ "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 19/1-274 "Об утверждении Правил первичного учета вод" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35698).