Арнаулы су пайдалануға рұқсат алуға арналған өтініш нысанын және арнаулы су пайдалануға рұқсат нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 4 маусымдағы № 106-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 маусымда № 36216 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 10.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 23-бабы 1-тармағының 33) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Арнаулы су пайдалануға рұқсат алуға арналған өтініш нысанын;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Арнаулы су пайдалануға рұқсат нысаны бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 10 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 106-НҚ Бұйрыққа
1 қосымша
Нысан
Арнаулы су пайдалануға рұқсат алуға арналған өтініш
Кімге: _____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен: ____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Өтініш иесінің мекенжайы ____________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш иесінің деректемелері _________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi,
___________________________________________________________________________
заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Мыналарға (тиісті ұяшықты белгілеңіз):
тікелей жерүсті су объектісінен су ресурстарын алу;
жерасты суларын алу;
жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды, сондай-ақ құрылыс қызметін жүргізу кезінде дренаждық суларды немесе ілеспе алынған жерасты суларын пайдалану;
тазартылған сарқынды суларды жерүсті су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды суларды жинақтағыштарға және жергілікті жер бедеріне ағызу;
жерүсті су ағынын реттеу.

Об утверждении формы заявления на получение разрешения на специальное водопользование и формы разрешения на специальное водопользование
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 4 июня 2025 года № 106-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2025 года № 36216
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 10.06.2025
В соответствии с подпунктом 33) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан и пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму заявления на получение разрешения на специальное водопользование, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму разрешения на специальное водопользование, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования;
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 10 июня 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 106-НҚ
Форма
Заявление на получение разрешения на специальное водопользование
В __________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица)
Адрес заявителя ______________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя __________________________________________________
(для физических лиц - индивидуальный идентификационный номер,
_____________________________________________________________________
для юридических лиц - бизнес-идентификационный номер)
Прошу выдать разрешение на (отметить в соответствующей ячейке):
забор водных ресурсов непосредственно из поверхностного водного объекта;
забор подземных вод;
использование дренажных вод или попутно забранных подземных вод
при проведении операций по недропользованию, а также строительной деятельности;
сброс очищенных сточных вод в поверхностные водные объекты, недра,
накопители сточных вод и на рельеф местности;
регулирование поверхностного стока.

1. Жеке немесе заңды тұлға туралы мәліметтер:
1) су пайдалануға жауапты адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, байланыс телефоны ________________________________________________;
2) олардың көмегiмен арнаулы су пайдалану жүзеге асырылатын жылжымайтын объектінің кадастрлық нөмірі, техникалық құрылғының түгендеу нөмірі немесе ұңғыманың нөмірі _________________________________________.
2. Координаталары көрсетілген жерүсті суларының, ағызылатын сарқынды сулардың, жерасты су көзін алу және (немесе) пайдалану орындары көрсетілген ахуалдық схема қоса тіркеледі және осы өтінішке 1-қосымшаға сәйкес нысанда ұсынылады.
3. Су пайдалану мақсаты ________________________________________.
4. Арнаулы су пайдалану кезінде пайдаланылатын су объектісі туралы ақпарат осы өтінішке 2-қосымшаға сәйкес нысанда толтырылады.
5. Осы өтінішке 3-қосымшаға сәйкес (гидроэнергетика және ағысты реттеу мақсатында су объектілерін пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды қоспағанда су пайдаланудың әр түріне жеке көрсетіледі) нысанда ұсынылады.
6. Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісудің болуы, ал орталықтандырылған ауызсумен жабдықтау үшін су ресурстарын алатын тұлғалар үшін – су тұтыну мен су бұру көлемдерін негіздеу есеп-қисабының болуы _______________________________ (нөмірі, келісу күні және мерзімі).
7. Су пайдалануды бастаудың және аяқтаудың болжамды мерзімі:
Су пайдаланудың басталған күні "___" _________ 20 ___ жыл
Су пайдаланудың аяқталған күні "___" _________ 20 ___ жыл
8. Су пайдаланушының өндірістік қызметінің сипаттамасы (шығарылатын өнімнің көлемі, қызметкерлердің, қызмет көрсетілетін халықтың саны, қуаты, суарылатын учаскелердің алаңдары) _____________________________________________________________.
9. Осы өтінішке 4-қосымшаға сәйкес нысанда су тұтынушылар тізбесі (арнаулы су пайдалануға рұқсат алуға арналған құжаттарға сарқынды суларды беруге немесе қабылдауға өтінімдер қоса беріледі) ұсынылады.
10. Арнаулы су пайдалануға бұрын берілген рұқсаттың деректері (нөмірі, берілген күні, кім берді, қолданылу мерзімі, егер бұлар өтініш берушіде бар болса) ____________________________________________________________.
11. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тұрған, алынған су ресурстары мен ағызылған тазартылған сарқынды сулардың көлемін өлшеу құралдарының сипаттамасы (түрі, маркасы, техникалық сипаттамалары, саны, тексеру мерзімі, зертханаларды аккредиттеу саласы) __________________________________________________________________.

1. Сведения о физическом или юридическом лице:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), контактный телефон лица,
ответственного за водопользование ___________________________________;
2) кадастровый номер объекта недвижимости, инвентарный номер технического
устройства, при помощи которого осуществляется специальное водопользование
__________________________________________________________________.
2. Ситуационная схема мест забора и (или) использования поверхностных вод,
сброса сточных вод, источника подземных вод, с указанием координат прилагается
и представляется по форме, согласно приложению 1 к настоящему заявлению.
3. Цель водопользования ____________________________________________.
4. Информация о водном объекте, используемом при специальном водопользовании,
заполняется по форме согласно приложению 2 к настоящему заявлению.
5. Расчетный объем забора и (или) использования поверхностных вод, сбрасываемых
сточных вод, забираемых подземных вод представляется по форме согласно
приложению 3 к настоящему заявлению (указывается отдельно для каждого вида
водопользования, за исключением физических и юридических лиц, осуществляющих
использование водных объектов для целей гидроэнергетики и регулирования стока).
6. Данные удельных норм водопотребления и водоотведения, а для лиц,
осуществляющих изъятие водных ресурсов для централизованного питьевого
водоснабжения наличие расчетов по обоснованию объемов водопотребления
и водоотведения ___________________________ (номер, дата и срок согласования).
7. Предполагаемые сроки начала и окончания водопользования:
Дата начала водопользования "___" ________ 20___ года
Дата окончания водопользования "___" ________ 20___ года
8. Характеристика производственной деятельности водопользователя
(объем выпускаемой продукции, численность работников, обслуживаемого населения,
мощность, площади орошаемых участков) ____________________.
9. Перечень водопотребителей по форме, согласно приложению 4 к настоящему
заявлению (заявки на подачу или прием сточных вод прилагаются к документам
на получение разрешения на специальное водопользование).
10. Данные ранее выданного разрешения на специальное водопользование
(номер, дата выдачи, кем выдано, срок действия, если таковые имеются у заявителя)
________________________________________________________________.
11. Описание средств измерений объема забранных водных ресурсов и сброшенных
очищенных сточных вод, состоящих в реестре государственной системы обеспечения
единства измерений (тип, марка, технические характеристики, количество, срок
поверки, области аккредитации лабораторий)
________________________________________________________________.

12. Тазартылған сарқынды сулар мен өндірістік суларды жерүсті су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды суларды жинақтағыштарға және жергілікті жер бедеріне ағызу кезінде I және II санаттағы объектілер үшін экологиялық рұқсаттың не III санаттағы объектілер үшін қоршаған ортаға әсері туралы декларацияның болуы су объектілерінен су алу және (немесе) тазартылған сарқынды суларды ағызу кезінде рұқсат беру және кейіннен арнаулы су пайдалануды жүзеге асыру шарты _________________________________ (рұқсаттың нөмірі, қолданылу мерзімі).
13. Шаруашылық сумен және ауызсумен жабдықтау үшін жерүсті және (немесе) жерасты суларын алу кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы, сондай-ақ ауызсумен жабдықтайтын су тарту құрылысжайларының санитариялық қорғау аймақтарының болуы _________________________________________ (нөмірі, берілген күні).
14. Осы өтінішке 5-қосымшаға сәйкес тікелей жерүсті су объектісінен су ресурстарын алып қоймай пайдалануды жүзеге асыратын не қолда бар ең үздік технологияларды толық ендірген және судың өнімсіз ысырабын азайтқан су пайдаланушыларды қоспағанда, су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспары (кемінде бес жыл) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіленді.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш иесі
__________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
20 жылғы "___" _________
Өтініш қарауға 20 жылғы "___" _________ қабылданды.
_____________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған адамның қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат алуға арналған өтінішіне
1-қосымша
Нысан
Жерүсті суларын жинау және (немесе) пайдалану, сарқынды суларды төгу орындарының, жерасты су көздерінің АХУАЛДЫҚ СХЕМАСЫ Масштабы __________________ (көрсету)
Су жинау (су бұру) орнының (немесе су объектісінің) атауы
Ахуалдық схемада бұрыштық нүктелермен көрсетілген жер учаскесінің алаңы
Нүктелер № №
Географиялық координаталар
бойлығы
ендігі
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
___________ гектар ___________ шаршы километр
1
2
3
___________ гектар ___________ шаршы километр
1
2
3
___________ гектар ___________ шаршы километр
1
2
3
Ахуалдық схемада бұрыштық нүктелері көрсетілген жер учаскесінің алаңы ___________ гектарды (шаршы шақырым) құрайды.
Ситуациялық карта-схема арнаулы су пайдалануға рұқсат алу құжаттарымен қоса беріледі.
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат алуға арналған өтінішіне
2-қосымша
Нысан
Арнаулы су пайдалану кезінде қолданылатын су объектісі туралы ақпарат
Су объектісінің атауы, негізгі гидрологиялық және гидрогеологиялық сипаттамалар (су шаруашылығы құрылғыларына немесе жергілікті рельефке өнеркәсіптік, коммуналдық-тұрмыстық, дренаждық және басқа да сарқынды суларды ағызу кезінде осы суларды ағызуға және қабылдауға арналған құрылғылардың сипаттамалары көрсетіледі)
Су көзінің (қабылдағыштың) коды*
Арнаулы су пайдалану түрі
Пайдалану түрі (коды) **
Су сапасы ***
1
2
Ескертпе:

12. Данные экологического разрешения для объектов I и II категорий либо декларации
о воздействии на окружающую среду для объектов III категории при сбросе
очищенных сточных и производственных вод в поверхностные водные объекты,
недра, накопители сточных вод и на рельеф местности.
________________________________________ (номер, срок действия разрешения);
13. Данные санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии
нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия
населения при заборе поверхностных и (или) подземных вод для хозяйственно-
питьевого водоснабжения, а также наличие зон санитарной охраны водозаборных
сооружений питьевого водоснабжения _____________________ (номер, дата выдачи).
14. План мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших
имеющихся технологий (не менее чем пять лет), за исключением водопользователей,
осуществляющих использование водных ресурсов непосредственно
из поверхностного водного объекта без изъятия либо полностью внедривших
наилучшие имеющиеся технологии и сокративших непроизводительные потери воды,
согласно приложению 5 к настоящему заявлению
(вводится в действие с 1 января 2027 года).
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащуюся в информационных системах.
Заявитель __________________________________________________________.
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _________ 20 ___ года
Заявление принято к рассмотрению "____" _________ 20 ___ года
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, принявшего заявление)
Приложение 1 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
СИТУАЦИОННАЯ СХЕМА
мест забора и (или) использования поверхностных вод, сброса сточных вод, источника подземных вод
Масштаб ________________ (указать)
Наименование места (или водного объекта) водозабора (водоотведения)
Площадь земельного участка, обозначенная на ситуационной схеме угловыми точками
№ точек
Географические координаты
долгота
широта
градус
минута
секунда
градус
минута
секунда
________ гектар
__________ квадратный километр
1
2
...
________ гектар
__________ квадратный километр
1
2
...
________ гектар
__________ квадратный километр
1
2
...
Площадь земельного участка, обозначенная на ситуационной схеме
угловыми точками, составляет _______ гектаров (квадратных километров).
Ситуационная карта-схема прилагается к документам на получение разрешения
на специальное водопользование.
Приложение 2 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
Информация о водном объекте, используемом при специальном водопользовании
Наименование водного объекта, основные гидрологические и гидрогеологические характеристики (при сбросе промышленных, хозяйственно-бытовых, дренажных и других сточных вод в водохозяйственные сооружения или рельеф местности указываются характеристики сооружений, предназначенных для сброса и приема данных вод)
Код источника* (приемника)
Вид специального водопользования
Вид (код)** использования
Код качества*** воды
1
2
Примечание:

* теңіз - 10, өзен - 20, кеуіп бара жатқан өзен - 21, көл - 30, тоған су қоймасы - 40, құймалы су қоймасы - 40, магистральды арна - 50, магистральды құбыржол - 55, жерасты суы бар қабат - 60, шахта, кеніш, карьер - 61, тік дренаж ұңғымалары - 62, коллекторлық-дренаждық желі - 70, өзен желісімен байланысы жоқ коллекторлар - 71, жерүсті су объектілеріне жететін коллекторлар - 72, суармалы диқаншылық алаңдары - 80, жинағыштар - 81, жергілікті рельеф - 82, фильтрациялау алаңы - 83, су құбыры желілері - 90, кәріз желілері - 91.
** ША – шаруашылық-ауызсу, Ө – өндірістік, АШ – ауыл шаруашылығын сумен жабдықтау, ТС – тұрақты суару, ЛС – лиманды суару, ШС – шабындықты суару, ТБШ – тоғанды балық шаруашылығы, ГҚ – арналардағы қабаттарды қолдау, ПҚ – пласттағы қысымды қолдау, ҚСТ – құймалы су қоймаларын толтыру, СТ – суды тасымалдау, ПТ – пайдаланбай тапсыру, ӨБ – өзге бассейнге берілді, ӨМ – өзге мемлекетке берілді, АШ – арналарды шаю, СӨ – санитариялық өткізгіштер, ГЭ – гидроэнергетика, ТБ – тағы басқалары, ЕС – жасыл екпелерді суару, ШКС –шахталы-кенішті суларды пайдаланбай ағызу, ШТ – шаруашылық-тұрмыстық, СТ – су объектілерін толтыру үшін су бұру.
*** БЛ-Балласты, льялды су, ВП- Ауыз су, ВТ- Техникалық су, ВС- Ағынды су, ГП- Жер асты ауыз су, ГТ- Жер асты техникалық су, КД- Коллекторлы-кәрізді су, МР- Теңіз суы, РС- Күріш жүйелерінің суы, ШР- Шахталы- кенішті су, ТР- Жеткізу суы.
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат алуға арналған өтінішіне
3-қосымша
Нысан
Жерүсті суларын, ағызылатын сарқынды суларды, алынатын жерасты суларын алудың және (немесе) пайдаланудың есептік көлемі
Арнаулы су пайдалану түрі _____________________________
Айлар
Текше метр/тәулігіне
Текше метр/айына
1
2
3
4
1
Қаңтар
2
Ақпан
3
Наурыз
4
Сәуір
5
Мамыр
6
Маусым
7
Шілде
8
Тамыз
9
Қыркүйек
10
Қазан
11
Қараша
12
Желтоқсан
Жылына жиыны, текше метр/жылына
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат алуға арналған өтінішіне
4-қосымша
Нысан
Су тұтынушылардың тізбесі
Су тұтынушылардың атауы
Су тұтынушының суды пайдалану мемлекеттік есебі (СПМЕ) коды (бар болған жағдайда)
Есептік көлемі (текше метр/жылына)
Су пайдалану мақсаты
Шарттың нөмірі және күні
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
Жылына жиыны, текше метр/жылына
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат алуға арналған өтінішіне
5-қосымша
Нысан
Су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Іс-шаралар
Іске асыру кезеңдері
Іске асыру мерзімі
Жауапты адам
Есепті кезеңдегі ақпаратты ұсыну күні
Қысқартылған шығындар пайызы
1
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 106-НҚ Бұйрыққа
2 қосымша
Нысан
Арнаулы су пайдалануға рұқсат
Рұқсаттың екінші санаты
Төртінші сыныпты рұқсат
Арнаулы су пайдалану түрі_______________________________________

* море - 10, река - 20, пересыхающая река - 21, озеро - 30, водохранилище пруд - 40, водохранилище наливное - 40, магистральный канал - 50, магистральный трубопровод - 55, подземный водоносный горизонт - 60, шахта, рудник, карьер - 61, скважины вертикального дренажа - 62, коллекторно-дренажная сеть - 70, коллекторы, не связанные с речной сетью - 71, коллекторы, достигающие поверхностных водных объектов - 72, земледельческие поля орошения - 80, накопители - 81, рельеф местности - 82, поля фильтрации - 83, сеть водопровода - 90, сеть канализации - 91.
** ХП – хозяйственно-питьевые, ПР – производственные, СХ – сельскохозяйственное водоснабжение, ОР – орошение регулярное, ОЛ – орошение лиманное, ЗС – залив сенокосов, РХ – прудовое рыбное хозяйство, ПГ – поддержание горизонтов в каналах, ПП – поддержание пластового давления, НН – наполнение наливных водохранилищ, ТР – транзитные воды, ПБ – передано без использования, ДБ – передано другому бассейну, ДГ – передано другому государству, ПК – промывка каналов, СП – санитарные попуски, ГЭ – гидроэнергетика, ПИ – прочие, ПН – полив зеленых насаждений, СШР – сброс шахтно-рудничных вод без использования, ХБ –хозяйственно-бытовые, СИ – сброс для пополнения водного объекта.
*** БЛ- вода балластная, льяльная, ВП-вода питьевая, ВТ-вода техническая, ВС-вода сточная, ГП-вода подземная питьевая, ГТ-вода подземная техническая, КД-вода коллекторно-дренажная, МР-вода морская, РС-вода с рисовых систем, ШР-вода шахтно-рудничная, ТР-вода транзитная.
Приложение 3 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
Расчетный объем забора и (или) использования поверхностных вод, сбрасываемых сточных вод, забираемых подземных вод
Вид специального водопользования _______________________________
Месяцы
Кубический метр/сутки
Кубический метр/месяц
1
2
3
4
1
Январь
2
Февраль
3
Март
4
Апрель
5
Май
6
Июнь
7
Июль
8
Август
9
Сентябрь
10
Октябрь
11
Ноябрь
12
Декабрь
Итого в год, кубический метр/год
Приложение 4 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
Перечень водопотребителей
Наименование водопотребителей
Код государственного учета использования вод (ГУИВ) водопотребителя (при его наличии)
Расчетный объем (кубический метр/год)
Цель водопользования
Номер и дата договора
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
Итого в год, кубический метр/год
Приложение 5 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
План мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших имеющихся технологий (не менее чем пять лет)
Мероприятия
Этапы реализации
Сроки выполнения
Статус выполнения
Ответственное лицо
Даты предоставления информации за отчетный период
Процент сокращенных потерь
1
Приложение 2 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 106-НҚ
Форма
Разрешение на специальное водопользование
Вторая категория разрешений
Разрешение четвертого класса
Вид специального водопользования ______________________________

(Қазақстан Республикасының Су кодексінің 45-бабының 2-тармағына сәйкес)
Арнаулы су пайдалану мақсаты____________________________________
Арнаулы су пайдаланудың шарты арнаулы су пайдалануға осы рұқсатқа
қосымшада көрсетілген.
_____________________________________берілді.
(жеке немесе заңды тұлғаның толық атауы, ЖСН/БСН, жеке және заңды
тұлғаның мекенжайы)
Рұқсатты берген орган___________________________________________
Рұқсаттың берілген уақыты 20 жылғы ______ " "
Рұқсаттың қолданылу мерзімі 20 жылғы_____" "
Серия №
Рұқсатты берген органның басшысы _________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М. О.
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат нысанына
қосымша
20__ жылғы " "
сериясының №
Арнаулы су пайдалану шарттары

(в соответствии с пунктом 2 статьи 45 Водного кодекса Республики Казахстан)
Цель специального водопользования ______________________________
Условия специального водопользования указаны в приложении к настоящему
разрешению на специальное водопользование.
Выдано ______________________________________________________
(полное наименование физического или юридического лица, ИИН/БИН,
адрес физического и юридического лица)
Орган, выдавший разрешение ____________________________________
Дата выдачи разрешения " " ________ 20___ года
Срок действия разрешения " "________ 20___ года
№ Серия
Руководитель органа, выдавшего разрешение ______________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
М. П.
Приложение
к разрешению на специальное
водопользование
№ Серия
от " " _______ 20 __ года
Условия специального водопользования

2. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері арнаулы су пайдалану шарттарын келісу кезінде ұсынатын жерасты суларын пайдалану шарттары ____________________________________________;
3. Су пайдаланушыға Су кодексінің 67-бабына сәйкес су ресурстарының пайдаланғаны үшін уақтылы және анық өндірістік бақылау жүргізуді қамтамасыз ету қажет;
4. Су пайдалану көлемінің су пайдаланудың бекітілген жедел лимитіне, оның ішінде Су кодексінің 40-бабының 5-тармағына сәйкес түзетілген лимитіне сәйкестігі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 106-НҚ Бұйрыққа
3 қосымша
Нысан
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Арнайы су пайдалануға рұқсат алуға өтініш нысанын және арнайы су пайдалануға рұқсат нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 19-1/1051 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12626 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2017 жылғы 11 сәуірдегі № 161 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15240 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 543 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18103 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 6 тамыздағы № 183 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 5-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21077 болып тіркелген).

2. Условия использования подземных вод, представляемых территориальными подразделениями уполномоченного органа по изучению недр при согласовании условий специального водопользования ________________________________________________;
3. Водопользователю необходимо обеспечить проведение своевременного и достоверного производственного контроля за использованием водных ресурсов в соответствии со статьей 67 Водного кодекса;
4. Соответствие объема водопользования утвержденному оперативному лимиту водопользования, в том числе скорректированному согласно пункту 5 статьи 40 Водного кодекса.
Приложение 3 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 106-НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 19-1/1051 "Об утверждении формы заявления на получение разрешения на специальное водопользование и формы разрешения на специальное водопользование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12626).
2. Пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 апреля 2017 года № 161 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15240).
3. Пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 543 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18103).
4. Пункт 5 Перечня некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2020 года № 183 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21077).