"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 4 маусымдағы № 189 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 маусымда № 36215 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1 тармағымен толықтырылсын:
"1-1. Субсидиялаудың негізгі мақсаты асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, өнімнің өнімділігі мен сапасын арттыру, оның ішінде асыл тұқымды малдың, өнімнің (материалдың), көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру, сондай-ақ өндірілетін мал шаруашылығы өнімін өндіруге арналған шығындарды арзандату болып табылады.";
2-тармақтағы:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) арнайы комиссия – облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейінде құрылатын, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының (бұдан әрі – "Атамекен" ҰКП) өңірлік кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық салалық одақтардың/қауымдастықтардың/ республикалық палаталардың өкілдерінен және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі – ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)) мамандарынан қалыптастырылатын және тауар өндірушілерде тиісті инфрақұрылымның, қорытындыларды берудің және кері қайтарып алудың бар-жоғы бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асыратын комиссия;";
6) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) аналық мал басы – табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын, жыныстық жағынан жетілген бас (ірі қара мал шаруашылығы бойынша: асыл тұқымды жануарлар –13 айдан бастап, тауарлық жануарлар – 18 айдан бастап, қой шаруашылығы бойынша – 12 айдан бастап, жылқы шаруашылығы бойынша – 36 айдан бастап; марал шаруашылығы (бұғы шаруашылығы) бойынша – 24 айдан бастап, шошқа шаруашылығы бойынша: тауарлы және асыл тұқымды – 8 айдан бастап, толықтыратын бас – 4 айдан бастап);";
12) тармақша алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 июня 2025 года № 189. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2025 года № 36215
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) следующие изменения и дополнения:
в Правилах субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Основной целью субсидирования является развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства, включая повышение доступности племенных животных, продукции (материала) и услуг, а также удешевление затрат на производство производимой животноводческой продукции.";
в пункте 2:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) специальная комиссия – комиссия, создаваемая на уровне областей, городов республиканского значения и столицы, которая формируется из представителей: региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП "Атамекен"), общественных отраслевых союзов/ассоциаций/республиканских палат и специалистов структурного подразделения местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО (услугодатель)), и осуществляющая определение производственной мощности и сверку по наличию соответствующей инфраструктуры, выдачу и отзыв заключений у товаропроизводителя;";
подпункт 6) исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) маточное поголовье – поголовье, достигшее половозрелого возраста (по скотоводству: племенные животные – от 13 месяцев, товарные животные – от 18 месяцев, по овцеводству – от 12 месяцев, по коневодству – от 36 месяцев; по мараловодству (оленеводству) – от 24 месяцев, по свиноводству: племенные и товарные – от 8 месяцев, ремонтное поголовье – от 4 месяцев), используемое для воспроизводства стада;"
подпункт 12) исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Субсидиялардың көлемін қалыптастыруды және бөлуді ЖАО (көрсетілетін қызметті берушілер) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидия түрлері мен нормаларына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражаты шегінде мыналарды ескере отырып жүзеге асырады:
аудандардың/қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ағымдағы жылға қажетті субсидиялар көлемдері туралы ұсынатын ақпараты;
алдыңғы жылы игерілген субсидия көлемдері туралы қорытынды деректер;
өңірлік ерекшеліктер;
ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын кәсіпорындардың санымен және үлесімен айқындалатын импортқа тәуелді бағыттарды қоса салғанда, өңірде ауыл шаруашылығы өндірісінің басым мамандануы.
Субсидиялар көлемі бірліктердің (бас, килограмм, доза, дана) санын осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген тиісті субсидиялар нормативтеріне көбейту жолымен айқындалады.
Алдыңғы қаржы жылында (жылдарында) берілген және мақұлданған өтінімдер бойынша субсидиялардың төленбеу нәтижесінде қалыптасқан тауар өндірушілер алдындағы орындалмаған міндеттемелер бойынша берешек болған кезде,тиісті берешек сомасы ағымдағы қаржы жылына арналған субсидия көлемін жоспарлау кезінде есептеуге қосылады.
Барлық субсидия бағыттары бойынша жалпы қажеттілік көлемі әрбір субсидия түрі бойынша қажеттіліктерді қосу арқылы анықталады.
Маслихаттың тиісті кезеңге арналған облыстық бюджетті бекіту туралы шешімі қоса берілген, ұсынылған субсидия көлемдеріне тиісті жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей ЖАО (көрсетілетін қызметты беруші) басшысы ЭЦҚ-мен қол қояды және СМАЖ арқылы Министрлікке келісуге жібереді.
Қаржыландыру көлемін қайта бөлу немесе ұлғайту, субсидия түрлеріне қосымша қаражат бөлуді көздейтін жалпы қаржы көлемін түзету үшін негіз болған кезде, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) СМАЖ-да тиісті түзетулер енгізеді және оларды СМАЖ арқылы Министрлікке келісуге жібереді.
Осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген субсидиялардың жекелеген түрлері бойынша өтінімдер саны жеткіліксіз болған жағдайда, сондай-ақ пайдаланылмаған қаражат болған кезде, қаржы жылы ішінде ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) көрсетілген қаражатты осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген қаражат жетіспейтін субсидияның басқа түрлеріне қайта бөледі.
ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялауды мониторингтеу үшін жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 1 ақпанға дейін, Министрлікке мыналарды ұсынады:
осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидия түрлері бойынша бөлінген және игерілген қаражат көлемдері, сондай-ақ қалдықтар болған жағдайда игерілмеу себептері көрсетілген субсидиялардың пайдаланылуы туралы жиынтық ақпарат;
мал шаруашылығын дамытудың негізгі көрсеткіштері нәтижелеріне қол жеткізуді (мал басы мен құс санының ұлғаюы, асыл тұқымды мал басының өсуі, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемінің ұлғаюы, өнімділіктің өсуі, өнім сапасының артуы ), субсидиялардың импортқа тәуелділікті төмендетуге және экспорттық әлеуетті дамытуға әсері, салалар кесіндісінде бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін бағалай отырып, субсидияларды пайдалану тиімділігі туралы талдамалық ақпарат.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Формирование и распределение объемов субсидий осуществляются МИО (услугодателями) согласно видам и нормативам субсидий, установленным в приложении 1 к настоящим Правилам, в рамках выделенных бюджетных средств на соответствующий финансовый год, с учетом:
информации, представляемой местными исполнительными органами районов/городов о потребности объемов субсидий на текущий год;
итоговых данных об освоенных объемах субсидий в предыдущем году;
региональных особенностей;
преобладающей специализации сельскохозяйственного производства в регионе, включая импортозависимые направления, определяемой количеством и долей предприятий, занимающихся производством сельскохозяйственной продукции.
Объемы субсидий определяются путем умножения количества единиц (голов, килограмм, доз, штук) на соответствующий норматив субсидий, установленный согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При наличии задолженности по неисполненным обязательствам перед товаропроизводителями, образовавшейся в результате невыплаты субсидий по поданным и одобренным заявкам в предыдущем(их) финансовом(ых) году(ах), соответствующая сумма задолженности подлежит включению в расчет при планировании объема субсидий на текущий финансовый год.
Общий объем потребности в субсидиях по всем направлениям субсидирования определяется путем суммирования потребностей по каждому виду субсидий.
Предлагаемые объемы субсидий с приложением решения маслихата об утверждении областного бюджета на соответствующий период не позднее 10 января соответствующего года подписываются ЭЦП руководителя МИО (услугодателя) и направляются посредством ГИСС на согласование в Министерство.
При наличии основания для корректировки общего объема средств, предусматривающей перераспределение или увеличение объемов финансирования, выделение дополнительных средств на виды субсидий, МИО (услугодатель) вносит соответствующие изменения в ГИСС и направляет их посредством ГИСС на согласование в Министерство.
В случае недостаточного количества заявок по отдельным видам субсидий, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, а также при наличии неиспользованных средств, в течение финансового года МИО (услугодатель) перераспределяет указанные средств на другие виды субсидий, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, по которым имеется нехватка средств.
МИО (услугодатель) для мониторинга субсидирования ежегодно, до 1 февраля года, следующего за отчетным, представляют в Министерство:
сводную информацию об использовании субсидий по видам субсидий, установленным в приложении 1 к настоящим Правилам, с указанием объемов выделенных и освоенных средств, а также причин неосвоения при наличии остатков;
аналитическую информацию об эффективности использования субсидий по видам, с оценкой достижения результатов ключевых показателей развития животноводства (увеличение численности поголовья скота и птицы, прирост племенного поголовья, увеличение объемов производства сельскохозяйственной продукции, рост продуктивности, повышение качества продукции), влияния субсидий на снижение импортозависимости и развитие экспортного потенциала, эффективности использования бюджетных средств в разрезе отраслей.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Субсидиялар нормативтері, сондай-ақ өлшемшарттар, өтінімдер нысандары және өтінімдер беру мерзімдері "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 1-4) тармақшасына сәйкес ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) қаулысымен мынадай бағыттар бойынша бекітіледі:
ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалатын шығындардың құнын арзандату;
асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлады сатып алу;
Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеуге.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалатын шығындардың құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялар нормативтері, сондай-ақ "асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлады сатып алу", "Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу" бағыттары бойынша нормативтер мен өлшемшарттар мал шаруашылығы жөніндегі мамандандырылған бейінді ғылыми ұйымның ұсынымдары негізінде белгіленеді.";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "электрондық үкімет" веб-порталының СМАЖ-бен өзара іс-қимылы арқылы электрондық түрде мыналарға өтінім берілуі:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алу үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/қойлардың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша сүтті/сүтті-етті және етті/етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін субсидиялар алуға;

"10. Нормативы субсидий, а также критерии, формы заявок и сроки подачи заявок утверждаются постановлением МИО (услугодателя) в соответствии с подпунктом 1-4) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" по следующим направлениям:
на удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных;
на приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции;
на возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан.
Нормативы субсидий по направлению "удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных", а также нормативы субсидий и критерии "приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции", "возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан" устанавливаются на основе рекомендаций специализированной профильной научной организации по животноводству.";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) подачи заявки в электронном виде посредством взаимодействия веб-портала "электронного правительства" с ГИСС:
на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителя (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах по форме 2 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного/молочно-мясного и мясного/мясо-молочного направлений по форме 3 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша ірі қара мал мен қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша тауық етін өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінің сүт өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындары өткізген сиыр етінің құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеуші кәсіпорындарына союға өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеуші кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеуші кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға (маусымдық жеткізілімдер);
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізілген немесе союға ауыстырылған шошқалардың құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша қайта өңдеуге өткізілген жұқа және жартылай жұқа/қылшық және жартылай қылшық жүннің құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша бал өндірісінің құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша ет бағытындағы асыл тұқымды ірі қара малдың/асыл тұқымды ұсақ малдың төлін өсіру шығындарды арзандатуға субсидиялар алуға;";
14-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 4 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства мяса курицы по форме 5 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) по форме 6 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами по форме 7 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины по форме 8 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости крупного рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 9 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 10 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки) по форме 11 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты по форме 12 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений по форме 13 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости тонкой и полутонкой/грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку по форме 14 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства меда по форме 15 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление затрат при выращивании племенного молодняка крупного рогатого скота мясного направления/мелкого рогатого скота по форме 16 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;";
пункт 14-1 изложить в следующей редакции:

"14-1. Субсидия алатын тауар өндірушілер агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемін ақшалай мәнде (мың теңге) өсіруді/өткен жылғы деңгейде сақтауды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді сақтаулары қажет.
Агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі, мың теңге = агроөнеркәсіптік кешеннің заттай мәндегі өткен жылғы өндірілген өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі, тонна/бас/дана х агроөнеркәсіптік кешеннің өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы, мың теңге.
Еңсерілмейтін күштің (табиғи-климаттық жағдайлардың, фитосанитариялық және эпизоотиялық жағдайлардың нашарлауы) салдарынан міндеттемелер орындалмаған жағдайда, тауар өндіруші СМАЖ-ға осы фактіні растайтын құжатты (Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны берген ауа райы жағдайлары туралы анықтаманы және (немесе) ЖАО-ның карантинді немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы шешімін және (немесе) жануарлардың ауруын анықтау туралы сараптама актісін (сынақ хаттамасы) және (немесе) егістіктердің зиянкестермен және өсімдіктердің ауруларымен зақымдануы туралы актіні) орналастырады.
Ағымдағы жылғы агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі мен өткен жылғы агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі арасындағы айырма арқылы есептелетін теріс ауытқу жағдайында (осы Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-бағанының 1-нысаны) қарсы міндеттеме орындалмаған болып есептеледі. Қарсы міндеттемелерді алғашқы қабылдау кезінде ауытқу нөлге тең болады.
Алдыңғы 2 (екі) жыл қатарынан бірінші рет міндеттемелер орындалмаған және еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, ағымдағы күнтізбелік жылы 1 (бір) жылға субсидиялар алуға өтінім беру мүмкіндігі тоқтатылады. Алдыңғы 2 (екі) жыл қатарынан екінші рет және одан кейін де міндеттемелер орындалмаған және еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, ағымдағы күнтізбелік жылда 2 (екі) жылға субсидиялар алуға өтінім беру мүмкіндігі тоқтатылады.
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми ұсынылған ақпаратына сәйкес агроөнеркәсіптік кешен өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) орташа республикалық бағалар туралы деректерді осы Қағидаларды әзірлеуші 2025 жылғы 20 қаңтарға дейінгі мерзімде СМАЖ-ға орналастырады. Агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің бағасы 2024 жылғы тұрақты негізде белгіленеді. Ресми статистикалық ақпаратта баға туралы деректер болмаған жағдайда, баламалы көздерден алынған деректер немесе өнімнің осы түрін өндіретін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың 5 (бес) агроөнеркәсіптік кешен субъектсінің орташа бағасы пайдаланылатын болады.
Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі туралы ақпаратты тауар өндіруші осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша субсидиялауға өтінім бергенге дейін 20 қаңтардан бастап ағымдағы жылдың соңына дейінгі мерзімде жеке кабинетінде толтырады және электрондық цифрлық қолтаңбамен расталады. Қарсы міндеттемелер туралы мәліметтер осы Қағидаларға 4-1- қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша қарсы міндеттемелер тізілімінде көрсетіледі және пайдаланушылар үшін жалпыға қолжетімді болып табылады.
Бұл ретте ағымдағы жылы мемлекеттік тіркеуден өткен тауар өндірушілер үшін алдыңғы жылғы жалпы өнім көлемі "0" мәнінде көрсетіледі.
Тауар өндіруші 1-нысанды толтыру кезінде қателерді (техникалық, арифметикалық, бастапқы құжаттардан деректерді көшіру кезінде) жіберген жағдайда субсидиялар алуға өтінім бергенге дейін агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі бойынша деректерді бір рет түзетуге жол беріледі.
Тауар өндірушінің міндеттемелерді орындау деңгейі СМАЖ-да белгіленеді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14-1. Товаропроизводителям, получающим субсидии, необходимо соблюдать обязательства по обеспечению роста/сохранению на уровне предыдущего года объема валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса, в денежном выражении (тысяч тенге).
Объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса определяется по следующей формуле:
Объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год, тысяч тенге = объем произведенной продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год в натуральном выражении, тонн/голов/штук х цена на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса, тысяч тенге.
В случае неисполнения обязательств вследствие непреодолимой силы (ухудшение природно-климатических условий, фитосанитарной и эпизоотической ситуаций), товаропроизводитель размещает в ГИСС документ, подтверждающий данный факт (справку о погодных условиях, выданную республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и (или) решение МИО об установлении карантина или ограничительных мероприятий и (или) акт экспертизы (протокол испытаний) о выявлении болезни животных и (или) акт о повреждении посевов вредителями, болезнями растений и сорняками).
Встречное обязательство считается неисполненным в случае отрицательного отклонения (графа 8 формы 1 приложения 4-1 к настоящим Правилам), которое рассчитывается посредством разницы между объемом валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса в текущем году и объемом валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса в предыдущем году. При первичном принятии встречных обязательств отклонение равно нулю.
В случае неисполнения обязательств в течение 2 (двух) предыдущих лет подряд в первый раз и отсутствия документов, подтверждающих наступление обстоятельств непреодолимой силы, будет прекращена возможность подачи заявки на получение субсидий в текущем календарном году на 1 (один) год. В случае неисполнения обязательств в течение 2 (двух) предыдущих лет подряд во второй и последующие разы и отсутствия документов, подтверждающих наступление обстоятельств непреодолимой силы, будет прекращена возможность подачи заявки на получение субсидий в текущем календарном году на 2 (два) года.
Данные о среднереспубликанских ценах на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса согласно официально представленной информации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан размещаются в ГИСС разработчиком настоящих Правил в срок до 20 января 2025 года. Цена на продукцию агропромышленного комплекса фиксируется на постоянной основе за 2024 год. В случае отсутствия данных о ценах в официальной статистической информации будут использованы данные из альтернативных источников или средняя цена 5 (пяти) субъектов агропромышленного комплекса области, города республиканского значения, столицы, производящих данный вид продукции.
Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса заполняется товаропроизводителем в Личном кабинете по форме 1 согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам (далее – форма 1) до подачи заявки на субсидирование в срок с 20 января и до конца текущего года и подтверждается электронной цифровой подписью. Сведения о встречных обязательствах отражаются в реестре встречных обязательств по форме 2 согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам и являются общедоступными для пользователей.
При этом товаропроизводителями, прошедшими государственную регистрацию в текущем году, объем валовой продукции за предыдущий год указывается в значении "0".
В случае допущения товаропроизводителем ошибок (технических, арифметических, при переносе данных из первичных документов) при заполнении формы 1, допускается единожды корректировать данные по объему валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса до подачи заявки на получение субсидий.
Уровень выполнения товаропроизводителем обязательств фиксируется в ГИСС.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Жыл сайын аудандар мен республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары арнайы комиссия құрады. Арнайы комиссияның құрамы арнайы комиссияның қызметінде мүдделер қақтығысын болдырмауды ескере отырып қалыптастырылады.
Құс фабрикалары/бордақылау алаңдары/тауарлық-сүт фермалары/сүт дайындаумен айналысатын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтері/сою қуаттылығы 50 бас ірі қара малдан немесе 300 бас қойдан басталатын ет өңдеу кәсіпорындары/сиыр етін сою және бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеу кәсіпорындары/ауысымына кемінде 100 бас шошқа соятын ет өңдеу кәсіпорындары/шошқа союмен айналысатын сою пункттері/жүн өңдеу кәсіпорындары осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйке нысан бойынша субсидия алуға үміткер кәсіпорын өндірістік қуаттылығы мен инфрақұрылымының сәйкестігіне арнайы комиссияның қорытындысын алады.
Әрбір тауар өндірушіге арнайы комиссия айқындайтын кемінде 3 (үш) маман жіберіледі.
Тексеріп-қарау тауар өндірушінің немесе оның сенімді адамының қатысуымен жүзеге асырылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Тауар өндіруші ЭЦҚ арқылы қол қойғаннан кейін өтінім ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) Жеке кабинетінде қолжетімді болады. ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде деректердің және қоса берілген осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген құжаттардың толықтығына тексеруді жүзеге асырады. Сәйкес болған жағдайда, өтінім мақұлдануға жатады, ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысының ЭЦҚ-сы қойылады және мақұлданған өтінімдер тізіліміне (күту парағына) барып түседі, сондай-ақ ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама жібереді.
Өтінімдерді қарау және мақұлданған өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінімдерді тіркеу күні мен уақытына сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.
Өтінімнің мақұлданған өтінімдер тізілімінде (күту парағында) болу кезеңі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Аудандық ауыл шаруашылығы бөлімдері (бұдан әрі – ААШБ) СМАЖ арқылы тоқсан сайын субсидияланған мал басының сақталуына мониторингті жүзеге асырады. Мониторинг осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген мал басының сақталу кезеңіне арналған "Міндеттемелерді орындау мониторингі" бөлімінде жүргізіледі.
Астанада және республикалық маңызы бар қалаларда мiндеттемелердiң орындалуын мониторингтеуді, сондай-ақ қаражатты қайтару жөнiндегi іс-шараларды осы әкiмшiлiк аумақтық бiрлiктердiң ЖАО-лары (көрсетілетін қызметті берушілері) жүзеге асырады.
Жүргізілген тоқсан сайынғы мониторинг нәтижелері бойынша ААШБ есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей облыстың ЖАО-сына (көрсетілетін қызметті берушіге) қайтарылуға жататын субсидиялар мөлшері туралы мәліметтермен қоса ақпарат ұсынады.";
ААШБ тауар өндірушінің мәлімделген мал басының сақталуын (табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда) және субсидиялауға берілген өтінім шеңберінде оның мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз ету бойынша қабылдаған міндетін бұзғанын анықтаған жағдайда, ААШБ субсидиялар алуға берілген өтінім шеңберінде тауар өндірушінің қабылдаған міндеттемені бұзу фактісі (фактілері) анықталған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тауар өндірушіге субсидия сомасын, қайтару мерзімін, тиіс Қазақстан Республикасының бюджеттік сыныптамасының қаражатты қайтаруды жүзеге асыру бойынша кодын, қаражат аударылатын банктік шоттың деректемелерін көрсете отырып алынған субсидиялар сомасын жергілікті бюджетке қайтару туралы хабарлама жібереді.
Алынған субсидия сомасын қайтару туралы хабарлама хатпен тауар өндірушінің тіркелген жеріне, сондай-ақ СМАЖ-дағы "жеке кабинетіне" жіберіледі. Хат келіп түскен немесе хабарлама электрондық жүйеде оқылған сәттен бастап хабарлама жеткізілді деп есептелінеді.
Тауар өндіруші субсидиялауға берілген өтінім шеңберінде қабылданған міндеттемені бұзғаны расталған жағдайда, әрбір сақталмаған мал басы үшін қаражат сомасы қайтарылуы тиіс. Алынған субсидия сомасын тауар өндіруші хабарламаны алған күннен бастап тоқсан жұмыс күні ішінде жергілікті бюджетке қайтаруы тиіс.
Хабарламада көрсетілген сомалар толық немесе ішінара аударылмаған жағдайда, ААШБ сот тәртібімен қаражатты қайтару жөнінде шаралар қабылдау үшін облыстың ауыл шаруашылығы басқармасына материалдар жібереді.
Тауар өндіруші берілген өтінім шеңберінде көзделген міндеттемелерді бұзған жағдайда, тауар өндіруші өзінің алдыңғы міндеттемелерін орындағаннан кейін ғана (сақталмаған мал басы үшін субсидиялар қайтарылғаннан кейін) жаңа өтінім беруге мүмкіндігі бар.";

"17. Ежегодно местными исполнительными органами районов и городов республиканского значения и столицы создается специальная комиссия. Состав специальной комиссии формируется с учетом исключения конфликта интересов в деятельности специальной комиссии.
Птицефабрики/откормочные площадки/молочно-товарные фермы/ сельскохозяйственные производственные кооперативы, занимающиеся заготовкой молока/ мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью от 50 голов крупного рогатого скота или 300 голов овец/ мясоперерабатывающие предприятия, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины/ мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 100 голов свиней в смену/ убойные пункты, занимающиеся убоем свиней/ предприятия по переработке шерсти получают заключение специальной комиссии на соответствие производственной мощности и инфраструктуры предприятия, претендующего на получение субсидий по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
На каждого товаропроизводителя направляется не менее 3 (трех) специалистов, определяемые специальной комиссией.
Осмотр осуществляется в присутствии товаропроизводителя или его доверенного лица.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
21. После подписания ЭЦП товаропроизводителем, заявка становится доступной в Личном кабинете МИО (услугодателя). МИО (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления заявки осуществляет ее проверку на полноту данных и прилагаемых документов, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам. В случае соответствия, заявка подлежит одобрению, подписывается ЭЦП ответственного исполнителя МИО (услугодателя) и поступает в реестр одобренных заявок (лист ожидания), а также МИО (услугодатель) направляет уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Рассмотрение заявок и выплата субсидий по одобренным заявкам осуществляются в порядке очередности согласно дате и времени регистрации заявок.
Период нахождения заявки в реестре одобренных заявок (листе ожидания) не входит в срок оказания государственной услуги.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Районные отделы сельского хозяйства (далее – РОСХ) посредством ГИСС ежеквартально осуществляют мониторинг сохранности просубсидированного поголовья. Мониторинг проводится в разделе "Мониторинг исполнения обязательств" на период сохранности поголовья, установленный в приложении 2 к настоящим Правилам.
Мониторинг исполнения обязательств, а также мероприятия по возврату средств в городах республиканского значения и столицы осуществляются МИО (услугодателями) данных административно-территориальных единиц.
По результатам проведенного ежеквартального мониторинга РОСХ представляет информацию в МИО (услугодателю) области не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, включая сведения о размерах подлежащих возврату субсидий.
В случае установления РОСХ нарушения товаропроизводителем принятого обязательства по обеспечению сохранности заявленного поголовья (за исключением норм естественной убыли (падежа)) и его целевого использования в рамках поданной заявки на получение субсидий, РОСХ в течение тридцати рабочих дней с даты установления факта(ов) нарушения товаропроизводителем принятого обязательства в рамках поданной заявки на получение субсидий направляет товаропроизводителю уведомление о возврате полученной суммы субсидии в местный бюджет, с указанием суммы, срока возврата, кода бюджетной классификации Республики Казахстан, по которому должен быть осуществлен возврат средств, реквизитов банковского счета, на который должны быть перечислены средства.
Уведомление о возврате полученной суммы субсидии направляется письмом по месту регистрации товаропроизводителя, а также в "личный кабинет" ГИСС. Уведомление считается доставленным с момента получения письма или прочтения уведомления в электронной системе.
В случае подтверждения нарушения товаропроизводителем принятого обязательства в рамках поданной заявки на получение субсидий, возврату подлежит объем средств за каждую несохраненную голову. Сумма полученной субсидии подлежит возврату товаропроизводителем в местный бюджет в течение девяноста рабочих дней с момента получения им уведомления.
В случае полного или частичного неперечисления сумм, указанных в уведомлении, РОСХ направляет материалы в МИО (услугодателю) области для принятия мер по возврату средств в судебном порядке.
В случае нарушения товаропроизводителем обязательств, предусмотренных в рамках поданной заявки, товаропроизводитель имеет возможность подать новую заявку только после выполнения своих предыдущих обязательств (после возврата субсидий за несохраненное поголовье).";

көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 4-1, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 189 бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Субсидиялау бағыттары мен нормативтерінің тізбесі
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Ет және ет-сүт бағытындағы отандық асыл тұқымды тұқымдық бұқа сатып алу
Сатып алынған бас
150 000
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын сатып алу:
Сатып алынған бас
2.1
Отандық
150 000
2.2
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен, Украинадан әкелінген

приложения 1, 2, 3, 4, 4-1, 5 и 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 189
Приложение 1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень направлений и нормативов субсидий
п/п
Виды субсидий
Единица измерения
Нормативы субсидий на 1 единицу, тенге
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Приобретение отечественного племенного быка-производителя мясного и мясо-молочного направлений
Приобретенная голова
150 000
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота:
Приобретенная голова
2.1
Отечественный
150 000
2.2
Импортированный из стран Содружества Независимых Государств, Украины

15 000
2.
Импортталған асыл тұқымды аналық қой басын сатып алу
30 000
3.
Импортталған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар сатып алу
150 000
4.
Асыл тұқымды ұсақ малдың төлін өсіру шығындарын арзандату
Бас
4 000
5.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарағының құнын арзандату
Сатылған бас
3 000
5.1
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарағының құнын арзандату (маусымдық жеткізілімдер)
Сатылған бас
7 000
6.
Қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
Дана
80 000
7.
Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі аналық қой басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтерінің құнын субсидиялау
Ұрықтандырылған бас/шағылыстыру маусымы
1 500
8.
Қайта өңдеуге өткізілген биязы және жартылай биязы жүннің құнын арзандату
8.1.
Сапаның 60 басталатын жүн
Өткізілген килограмм
200
8.2.
Сапаның 50 басталатын жүн
Өткізілген килограмм
150
9.
Қайта өңдеуге өткізілген қылшық және жартылай қылшық жүннің құнын арзандату
Өткізілген килограмм
25
Жылқы шаруашылығы
1.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
Бас/ шағылыстыру маусымы
20 000
2.
Өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлар сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
3.
Асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
Сатып алынған бас
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) белгілейді
4.
Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу
Бас/жылына бір рет
ЖАО белгілейді
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелер сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды шошқалар сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
2.
Ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізілген немесе союға ауыстырылған шошқалардың құнын арзандату
Бас
2 000
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, ЖАО қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату
Бас
ЖАО белгілейді
2.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
Сатып алынған бас

15 000
2.
Приобретение импортированных племенных маточных овец
30 000
3.
Приобретение импортированных племенных баранов-производителей
150 000
4.
Удешевление затрат при выращивании племенного молодняка мелкого рогатого скота
Голова
4 000
5.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия:
Реализованная голова
3 000
5.1
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки)
Реализованная голова
7 000
6.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
Штука
80 000
7.
Субсидирование стоимости услуг племенных центров, дистрибьютерных центров по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
Осемененная голова/случной сезон
1 500
8.
Удешевление стоимости тонкой и полутонкой шерсти, реализованной на переработку
8.1.
шерсть от 60 качества
Реализованный килограмм
200
8.2.
шерсть от 50 качества
Реализованный килограмм
150
9.
Удешевление стоимости грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку
Реализованный килограмм
25
Коневодство
1.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений
Голова/случной сезон
20 000
2.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
Приобретенная голова
100 000
3.
Приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции
Приобретенная голова
Устанавливается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО)
4.
Возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан
Голова/один раз в год
Устанавливается МИО
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
Приобретенная голова
100 000
Свиноводство
1.
Приобретение племенных свиней
Приобретенная голова
100 000
2.
Удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты
Голова
2 000
За счет бюджетных средств из местного бюджета по усмотрению МИО, с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных
Голова
Устанавливается МИО
2.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
Приобретенная голова

40 000
3.
Бие сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
60
4.
Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
55*
5.
Бал өндірісінің құнын арзандату
Өткізілген килограмм
200
Асыл тұқымды аталық малды сатып алуды субсидиялау тек тауар өндірушіде (асыл тұқымдық орталықтарды, асыл тұқымды бұқаларды тауарлық табындарға/шаруашылықтарға жалға беретін бордақылау алаңдарын қоспағанда) аналық мал басы болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Сүтті және сүтті-етті тұқымды асыл тұқымды бұқаның ұрығын сатып алу құнының 50%-на дейін белгіленген нормативтер мөлшерінде субсидияланады.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау гидрометеорологиялық қызмет растаған өңірде (Атырау, Маңғыстау, Қызылорда және Ұлытау облыстарында ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басын қоспағанда) азық дайындауға теріс әсер еткен төтенше жағдай жарияланған немесе қалыптан тыс ауа райы жағдайлары болған кезде ғана жүзеге асырылады. ауыл шаруашылығы жануарларының аналық мал басына қолданылмайды.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражаты бөлінген және/немесе басқа бюджеттік бағдарламалардан қайта бөлінген және/немесе бөлінген бюджет қаражаты жеткіліктіболған кезде жүзеге асырылады.
Ескертпе:

40 000
3.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
Килограмм
60
4.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
Килограмм
55*
5.
Удешевление стоимости производства меда
Реализованный килограмм
200
Приобретение племенных производителей субсидируется только при наличии маточного поголовья у товаропроизводителя (за исключением племенных центров, откормочных площадок, передающих племенных быков в аренду в товарные стада/хозяйства).
Приобретение семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород субсидируется до 50 % от стоимости приобретения, но не более установленного норматива.
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется только при объявлении чрезвычайной ситуации или наступлении аномальных погодных условий, оказавших негативное влияние на заготовку кормов в регионе, подтвержденных гидрометеорологической службой (за исключением маточного поголовья сельскохозяйственных животных в Атырауской, Мангистауской, Кызылординской областях, области Ұлытау).
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета и/или при перераспределении с других бюджетных программ и/или при достаточности выделенных бюджетных средств.
Примечание:

* жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражатын бөлу кезінде және/ немесе басқа бюджеттік бағдарламалардан қайта бөлу кезінде және/немесе бөлінген бюджет қаражаты жеткілікті болған кезде "Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялаудың ағымдағы нормативін СМАЖ-да Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрліктің келісуі бойынша бөлінген бюджет қаражатының сомасына байланысты 55 теңгеден 190 теңгеге дейін ұлғайтуға жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 189 бұйрығына
2-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттар
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшемшарттар
Субсидиялау шарттарына сәйкестігін субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) тексеру әдісі
Өтінім беру мерзімі
Етті және ет-сүт мал шаруашылығы
1.
Етті және етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берген сәтте АЖБ-да және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшелерінің атында АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы).
4. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алғанда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде) – 8-26 ай аралығында болуы тиіс.
6. Сатып алынған тұқымдық бұқалардың саны аналық мал басына мынадай қатынастарда болуы керек:
1) еркін шағылыстыру үшін – 1 бұқаға кемінде 20 аналық бас және 30 аналықтан артық болмауы керек;
2) қолдан ұрықтандыру кезінде толық ұрықтандыру үшін – 1 бұқаға 100 аналық бас.
7. Қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

* при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета и/или при перераспределении с других бюджетных программ и/или при достаточности выделенных бюджетных средств допускается увеличение текущего норматива субсидирования по направлению "Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока" с 55 тенге до 190 тенге, в зависимости от суммы выделенных бюджетных средств, по согласованию с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в ГИСС.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 189
Приложение 2
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Критерии к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий
№ п/п
Виды субсидий
Критерии
Метод проверки в государственной информационной системе субсидирования (далее – ГИСС) на соответствие условиям субсидирования
Срок для подачи заявки
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Приобретение племенного быка-производителя мясного и мясо-молочного направлений
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или членов кооператива).
4. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
5. Возраст приобретенного поголовья (на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве) – в пределах 8 - 26 месяцев включительно.
6. Количество приобретенных быков-производителей должно быть в следующих соотношениях к маточному поголовью:
1) для вольной случки – не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 быка;
2) для докрытия при искусственном осеменении – 1 бык на 100 маток.
7. Принятие обязательства по целевому использованию не более двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с Единой автоматизированной системой управления (далее – ЕАСУ), информационной системой единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИСЕГКН), базой данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – ИСЖ) и информационной базой селекционной и племенной работы (далее – ИБСПР)

Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде – ірі қара малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 ай аралығында; құнажындар – 13-26 ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Ет бағытындағы асыл тұқымды ірі қара малдың төлін өсіру шығындарын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы,.
3. Осы шаруашылықта туған, өткізілген асыл тұқымды ірі қара мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Өткізу кезіндегі жануарлардың жасы – қашарлар – 6-18 айды қоса алғанда, өндіруші бұқашықтар – 26 айдан аспайды.
5. САТЖАҚ-да республикалық палата берген өткізілген мал басының асыл тұқымдық мәртебесінің болуы, сондай-ақ бонитировканың болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім іске асырылған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
4.
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының (оның ішінде сүтті және сүтті-етті бағыттағы еркек дарақтар) құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.

С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6-18 месяцев включительно; нетели – 13-26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление затрат при выращивании племенного молодняка крупного рогатого скота мясного направления
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации реализованного племенного поголовья крупного рогатого скота, рожденного в данном хозяйстве, в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения).
4. Возраст животных при реализации (телки – 6-18 месяцев включительно, бычки – не старше 26 месяцев).
5. Наличие племенного статуса у реализованного поголовья, присвоенного Республиканской палатой в ИБСПР, а также наличие бонитировки.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента реализации)
4.
Удешевление стоимости крупного рогатого скота мужской особи, (в том числе мужские особи молочного или молочно-мясного направлений), реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.

3. Өтінім берген сәтте аналық ірі қара малд басының, сондай-ақ сол шаруашылықта асыл тұқымды тұқымдық бұқадан туған оның еркек төлінің АЖБ-да және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Ірі қара малдың еркек дарағын ірі қара малды бордақылауға арналған бордақылау алаңдарына немесе осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу нөмірлері және арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына өткізу.
5. Бордақылау алаңына өткізу кезінде:
1) еркек ірі қара малдың АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) бордақылау алаңының атына тіркелген болуы;
2) өткізілген малдың жасы 8 айдан 15 айға дейін қоса алғанда;
3) өткізілген малдың тірі салмағы кемінде 180 килограмм болуы тиіс (тірі салмағы 250 килограмнан асатын бұқашықтарды өткізу кезінде субсидиялар төлеу 250 килограмм тірі салмаққа есептеледі).
6. Ет өңдеу кәсіпорнына өткізу кезінде:
1) ББАЖ-да өткізілген мал басы туралы мәліметтердің болуы (тарихи мәліметтер);
2) өткізілген малдың тірі салмағы кемінде 200 килограмм болуы тиіс (субсидиялар сомасы өткізу сәтіндегі нақты тірі салмақтан ең төменгі шегі 200 килограмды алу арқылы есептеледі, бірақ 250 килограмнан аспауы тиіс).
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін өткізу құнын арзандатуы
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорынға арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы
1.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.

3. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве от племенного быка-производителя, в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация крупного рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма крупного рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. При реализации на откормочную площадку:
1) наличие регистрации крупного рогатого скота мужской особи в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на имя откормочной площадки;
2) возраст реализованного поголовья от 8 до 15 месяцев включительно;
3) живой вес реализованного поголовья должен быть не менее 180 килограмм (при реализации бычков живым весом свыше 250 килограмм, выплата субсидий рассчитывается на 250 килограмм живого веса).
6. При реализации на мясоперерабатывающее предприятие:
1) наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье;
2) живой вес реализованного поголовья должен быть не менее 200 килограмм (сумма субсидий рассчитывается исходя из разницы между фактическим живым весом на момент реализации и минимальным порогом 200 килограмм, но не более 250 килограмм).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
5.
Удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся убоем и первичной переработкой говядины
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Молочное и молочно-мясное скотоводство
1.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.

3. Өтінім берген сәтте сатып алынған малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 (қоса алғанда) ай аралығында; құнажындар – 13-26 (қоса алғанда) ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Сүт өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы.
3. АЖБ-да асыл тұқымды сиырлар үшін - кемінде 23 айдан басталатын, тауарлық сиырлар үшін - 28 айдан басталатын кемінде 50 бас бағымдағы аналық бастың тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына немесе сүт өңдеу цехына сүтті сату.
5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы.
6. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген сүт үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
2.1.
Ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі (бұдан әрі - АШӨК)
1. Есепке алу нөмірі (өзінің сүт қабылдау пунктінің).
2. Өтінім беру сәтінде кооператив мүшелерінің ірі қара малдарының жасы 28 айдан басталатын аналық басының АЖБ-да тіркелген болуы.
3. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
4. Дайындалған сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына өткізу.
5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы (тауар өндірушілер болып табылатын АШӨК мүшелері үшін (шаруа қожалығы және фермерлік шаруашылық, дара кәсіпкер).
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
3.
Ірі қара малдың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату

3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6 - 18 месяцев включительно; нетели – 13 - 26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства молока
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов.
3. Наличие регистрации в ИСЖ не менее 50 голов фуражного маточного поголовья в возрасте от 23 месяцев – для племенных, 28 месяцев – для товарных животных.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях.
6. Наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованное молоко)
2.1.
Сельскохозяйственный производственный кооператив (далее - СПК)
1. Наличие учетного номера (на собственный молокоприемный пункт).
2. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота в возрасте от 28 месяцев членов кооператива в ИСЖ на момент подачи заявки.
3. Наличие положительного заключения специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
4. Реализация заготовленного молока на молокоперерабатывающее предприятие, имеющее учетный номер.
5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся товаропроизводителями (крестьянское хозяйство, фермерское хозяйство, индивидуальный предприниматель).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота

1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтте аналық малдың АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбрионның САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Мал шаруашылығы
1.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың аналық басын қолдан ұрықтандыру жөнінде көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
2. Тауар өндіруші-жануардың иесінде өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген сәтте ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында аналық малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелуінің болуы.
4. Ұрықтары қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен жасалған аналық мал басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
6. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының тығыздық фактісін растауының болуы.
АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Сүтті/ сүтті-етті және етті/етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды бұқаның тұқымын сатып алу:
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде аналық малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.

1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Скотоводство
1.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.
2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животных регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения.
5. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
6. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение семени племенного быка молочного/ молочно-мясного и мясного/мясо-молочного направлений:
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.

4. Ұрығы сатып алынған және қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алу нормасы аналық малдың бір басына екі доза есебінен.
6. Сатып алынған тұқымда Республикалық палата расталған генетикалық ауытқулардың болмауы (импорт кезінде).
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.1
Бір жынысты
2.2
Екі жынысты
Етті құс шаруашылығы
1.
Ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте сатып алынған асыл тұқымды тәуліктік балапандардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ интеграциялық өзара әрекеттесу
20 қаңтардан 20 желтоқсанға дейін (қоса алғанда) ағымдағы жылдың (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Тауық етін өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құс фабрикасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген тауық еті үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте САТЖАҚ-да асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы сатып алынған тәуліктік балапанның тіркелген болуы.
3. Финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Қой шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды қойларды, тұқымдық қошқарларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (тұқымдық қошқарларды сатып алу кезінде ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.

4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей молочного и молочно-мясного направлений, семя которых было приобретено.
5. Норма приобретения из расчета две дозы на одну голову маточного поголовья.
6. Отсутствие у приобретенного семени генетических аномалий, подтвержденное Республиканской палатой (при импорте).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.1
Однополое
2.2
Двуполое
Мясное птицеводство
1.
Приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного племенного суточного молодняка в ИБСПР на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства мяса курицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованное мясо курицы)
Яичное птицеводство
1.
Приобретение суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие племенного свидетельства (сертификата) на родительское стадо от которого получен суточный молодняк финальной формы.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Овцеводство
1.
Приобретение племенных овец, баранов-производителей
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива при приобретении племенных баранов-производителей).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.

4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - сатып алу сәтінде асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген; импортталған кезде – сатушыда (экспорттаушыда) малды карантинге қойған сәтте): тұқымдық қошқарлар – 4 айдан - 18 айға дейін қоса алғанда; саулық қойлар – 4 айдан 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық қошқарларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
6. Сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың саны аналық мал басына мынадай қатынастарда болуы керек:
1) еркін шағылыстыру/ қолмен шағылыстыру үшін – 1 қошқарға кемінде 20 саулықтан және 30 саулықтан аспауы тиіс;
2) қолдан ұрықтандыру үшін – 1 қошқарға 300 саулық;
3) қолдан ұрықтандыру кезінде толық ұрықтандыру үшін – 1 қошқарға 100 саулық.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Асыл тұқымды ұсақ малдың төлін өсіру шығындарын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Осы шаруашылықта туылған, өткізілген асыл тұқымды ұсақ мал басының АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (тарихи мәліметтер).
4. Өткізу кезіндегі жануарлардың жасы 4 айдан 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Өткізілген малдың САТЖАҚ-да республикалық палата берген асыл тұқымдық мәртебесінің болуы, сондай-ақ бонитировканың болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе союға ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте ұсақ малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның төлдерінің еркек дарақтарының АЖБ-да және САТЖАҚ-та (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.

4. Возраст приобретенного племенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): бараны-производители – от 4 до 18 месяцев включительно, маточное поголовье овец – от 4 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
баранов-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
6. Количество приобретенных племенных баранов-производителей должно быть в следующих соотношениях к маточному поголовью:
1) для вольной/ручной случки – не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 барана;
2) для проведения искусственного осеменения – 1 баран на 300 маток;
3) для докрытия при искусственном осеменении – 1 баран на 100 маток.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление затрат при выращивании племенного молодняка мелкого рогатого скота
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации реализованного племенного поголовья мелкого рогатого скота, рожденного в данном хозяйстве, в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения).
4. Возраст животных при реализации от 4 до 18 месяцев включительно.
5. Наличие племенного статуса у реализованного поголовья, присвоенного Республиканской палатой в ИБСПР, а также наличие бонитировки.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента реализации)
3.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья мелкого рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.

4. Есепке алу нөмірлері және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, ұсақ малды бордақылау үшін ұсақ малды бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына ұсақ малдың еркек дарақтарын өткізу.
5. Өткізу кезінде ұсақ малдың еркек дарақтарының жасы 4 айдан 12 айға дейін қоса алғанда.
6. Бордақылау алаңының атына өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтерде) тіркелуінің болуы;
6.1. Мал басын ет өңдеу кәсіпорнына өткізген кезде - ББАЖ-да өткізілген мал басы туралы мәліметтердің (тарихи мәліметтердің) болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе союға ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату (маусымдық жеткізілімдер)
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлерінің болуы. 3. Өтінім берілген сәтте ұсақ малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның еркек төлдерінің АЖБ-да және САТЖАҚ-та (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Еркек ұсақ малдың қаңтардан бастап сәуірге дейін қоса алғанда ұсақ мал басын бордақылауға арналған бордақылау алаңдарына немесе Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу нөмірі және арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, сою қуаты тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына өткізу.
5. Өткізілген еркек ұсақ малдың жасы өткізілген сәтінде 4 айдан 6 айға дейін қоса алғанда.
6. Бордақылау алаңына өткізілген ұсақ мал басының тірі салмағы кемінде 25 килограмм.
7. Өткізілген еркек ұсақ малдың бордақылау алаңының атына АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (тарихи мәліметтерде);
7.1. Мал басын ет өңдеу кәсіпорнына өткізген кезде - ББАЖ-да өткізілген мал басы туралы мәліметтердің болуы (тарихи мәліметтер).
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату

4. Реализация мелкого рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма мелкого рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Возраст мелкого рогатого скота мужской особи от 4 до 12 месяцев включительно на момент реализации.
6. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного мелкого рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;
6.1. При реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие -наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
4.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки)
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов.
3. Наличие регистрации маточного поголовья мелкого рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация мелкого рогатого скота мужской особи в период с января по апрель месяц включительно, на откормочную площадку для откорма мелкого рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Возраст реализованного мелкого рогатого скота мужской особи от 4 до 6 месяцев включительно на момент реализации.
6. Живой вес реализованного поголовья мелкого рогатого скота на откормочную площадку не менее 25 килограмм.
7. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного мелкого рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;
7.1. При реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие, наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
5.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец

1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбриондардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
6.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде
саулық қойларын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
2. Тауар өндіруші-жануарды иеленушіде өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында асыл тұқымды малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен аналық малды қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
5. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың аналық малды қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің САТЖАҚ-да расталған болуы.
6. Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (аса қатты тоңазытылған ұрықтарды пайдаланған кезде).
7. Негізгі тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықтарды пайдаланған кезде).
8. Сыналатын қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
9. Негізгі тұқымдық қошқардың жүктеме нормативі 1:300, сыналатын қошқардың – 1:100.
10. Толық ұрықтандыруға пайдаланылатын тұқымдық қошқарға (сыналатын қошқарға) жүктеме нормативі – 1:100.
11. Толық ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың (сыналатын қошқарлардың) жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс.
12. Бір шаруашылықта бір тұқымдық қошқарды және сыналатын қошқарды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
ББАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
6.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.
2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животного регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
5. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья.
6. Наличие регистрации в ИБСПР племенных баранов-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени).
7. Наличие регистрации основных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени).
8. Наличие регистрации баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР.
9. Норматив нагрузки на 1 основного барана-производителя 1:300 (при использовании свежеоткаченного семени). барана-пробника – 1:100.
10. Норматив нагрузки на 1 барана-производителя (барана-пробника), использованного для докрытия - 1:100.
11. Возраст племенных баранов-производителей (баранов-пробников), использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно.
12. Использование одних и тех же баранов-производителей, и баранов-пробников в одном хозяйстве не более 2-х случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИБСПР и ИСЖ

Ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
7.
Қайта өңдеуге өткізілген биязы және жартылай биязы жүннің құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Өз малынан алынған биязы және жартылай биязы жүнді есепке алу нөмірі және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар жүн өңдеу кәсіпорындарына өткізу.
5. Жүн сапасын бағалауды жүзеге асыратын зертхана берген жүн сапасын растайтын анықтаманың болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
8.
Қайта өңдеуге өткізілген қылшық және жартылай қылшық жүннің құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірі және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар жүн өңдеу кәсіпорындарына өз малынан алынған қылшық және жартылай қылшық жүнді өткізу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жылқы шаруашылығы
1.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім беру сәтінде 36 айдан бастап өсімін молайту үшін пайдаланылған таза тұқымды асыл тұқымды аналық мал басын АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.

С 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
7.
Удешевление стоимости тонкой и полутонкой шерсти, реализованной на переработку
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации поголовья в ИСЖ и в ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Реализация тонкой и полутонкой шерсти, полученной от собственного поголовья, на предприятия по переработке шерсти, имеющие учетные номера и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Наличие справки подтверждения качества шерсти, выданной лабораторией, осуществляющей оценку качества шерсти.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ, ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
8.
Удешевление стоимости грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации поголовья в ИСЖ и в ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Реализация грубой и полугрубой шерсти, полученной от собственного поголовья, на предприятия по переработке шерсти, имеющих учетных номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ, ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Коневодство
1.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации племенного чистопородного маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.

4. Өсімін молайту үшін пайдаланылған, өтінім беру сәтінде 36 айдан бастап мініс және мініс-жегін бағытындағы асыл тұқымды таза тұқымды тұқымдық айғырлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (қолдан ұрықтандыру кезінде талап етілмейді).
5. Ұрықтары пайдаланылған өтінім беру сәтінде 36 айдан бастап мініс және мініс-жегін бағытындағы асыл тұқымды таза тұқымды тұқымдық айғырлардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімін молайту кезінде).
6. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
7. САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың аналық мал басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін расталған болуы (қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімін молайту кезінде).
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Сатып алынған тұқымдық айғырлардың саны 1 тұқымдық малға кемінде 20 және 30 аналықтан (36 айдан бастап) аспайтын арақатынаста болуы тиіс.
6. Тұқымдық айғырды қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелерді сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.

4. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР племенных чистопородных жеребцов-производителей верхового и верхово-упряжного направления, использованных для воспроизводства, в возрасте от 36 месяцев на момент подачи заявки (не требуется при искусственном осеменении).
5. Наличие регистрации племенных чистопородных жеребцов-производителей верхового и верхово-упряжного направления в ИБСПР, в возрасте от 36 месяцев на момент подачи заявки, семя которых было использовано (при воспроизводстве методом искусственного осеменения);
6. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства (при воспроизводстве методом искусственного осеменения);
7. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья (при воспроизводстве методом искусственного осеменения).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и
ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 18 - 60 месяцев включительно.
5. Количество приобретенных жеребцов - производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток (возрастом от 36 месяцев) на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию жеребца-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН,
ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.

3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Сатып алынған тұқымдық айғырлардың саны 1 тұқымдық малға кемінде 20 және 30 аналықтан (36 айдан бастап) аспайтын арақатынаста болуы тиіс.
6. Тұқымдық түйені қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды еркек шошқаларды/ мегежіндерді сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Сатып алынған мал басының жасы -ел ішінен сатып алған жағдайда – асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде 3-12 аралығында; импорттау кезінде – малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 1-12 ай аралығында қоса алғанда.
4. Сатып алынған тұқымдық шошқалардың саны 1 тұқымдық шошқаға кемінде 50 және 200 мегежіннен аспауы керек.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық шошқаларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне сатылған немесе союға ауыстырылған шошқалардың құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Негізгі мегежіндер саны кемінде 200 бас болатын шаруашылық.
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-та шошқа басының тіркелген болуы (тарихи мәліметтер).
4. Шошқаларды сою пункттеріне немесе есепке алу нөмірі және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, сою қуаттылығы ауысымына кемінде 100 бас шошқа болатын ет өңдеу кәсіпорнына өткізу немесе орнын ауыстыру.
5. ББАЖ-да өткізілген немесе союға ауыстырылған мал басы туралы мәліметтердің болуы (тарихи мәліметтер).
6. Өткізу немесе союға ауыстырған кезінде мал басының жасы 5 айдан 8 айға дейін қоса алғанда.

3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 12 - 60 месяцев включительно.
5. Количество приобретенных верблюдов- производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток (возрастом от 36 месяцев) на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию верблюда-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН,
ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Свиноводство
1.
Приобретение племенного хряка/свинок
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Возраст приобретенного поголовья:
внутри страны – в пределах 3 - 12 месяцев включительно на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве;
при импорте – в пределах 1 - 12 месяцев включительно на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера).
4. Количество приобретенных хряков- производителей должно быть в соотношениях не менее 50 и не более 200 свиноматок на 1 хряка-производителя.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
хряков-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты
1. Наличие учетного номера.
2. Хозяйство с поголовьем основных свиноматок не менее 200 голов.
3. Наличие регистрации поголовья свиней в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация или перемещение свиней на убойный пункт или на мясоперерабатывающее предприятие с убойной мощностью не менее 100 голов свиней в смену, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализации или перемещении поголовья.
6. Возраст поголовья от 5 до 8 месяцев включительно на момент реализации или перемещения.

7. Союға өткізілген немесе ауыстырылған мал басының тірі салмағы кемінде 100 килограмм.
ББАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 6 айдан бастап 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда, кемінде екі жыл қатарынан мақсатты пайдалану.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық мал басының тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Бие сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын биенің 1 басына 750 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
3.
Түйе сүтін өндіру және қайта өңдеу құнын арзандату

7. Живой вес реализованного или перемещенного на убой поголовья не менее 100 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
За счет бюджетных средств из местного бюджета, по усмотрению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера) - от 6 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
1.Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства кобыльего молока на 1 голову дойной кобылы не превышает 750 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока

1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық малдың тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Түйе сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын түйенің 1 басына 1500 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Бал өндірісінің құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте балара ұяларынын САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Балдың сапасын бағалауды жүзеге асыратын аккредиттелген зертхана берген балдың сапасын растайтын анықтаманың болуы.
4. Бал өндірісінің жылдық көлемі 1 ара отбасына жылына 100 килограмнан аспайды.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жануарлар мен құстардың асыл тұқымды мал басын сатып алуға субсидия алған кезде мыналардың сақталуын қамтамасыз ету қажет (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 3-3/1061 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12488 болып тіркелген) бекітілген ауыл шаруашылығы малдарының табиғи кему (өлу) нормаларына сәйкес табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда) (бұдан әрі – табиғи кему (өлу) нормасы):
1) АЖБ мен САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы аналық мал басы;
2) АЖБ және САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай өндірушілер;
3) өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) апта бойы құстардың ата-енелік табыны.
Малды сатып алу сәті жануарларды/құстарды АЖБ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап, құстар, ұрық, эмбриондар үшін САТЖАҚ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап есептеледі.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидия алған кезде жылқылардың аналық басының (табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, сондай-ақ жылқы басының жарамсыздануы – 15%) өтінім берілген сәттен бастап бір жыл ішінде сақталуын қамтамасыз ету қажет.
Субсидия алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Тауар өндірушілер нақты электрондық шот-фактураларды пайдалана отырып субсидиялар алмаған жағдайда, тауар өндірушінің өтініші бойынша жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) СМАЖ арқылы 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы электрондық шот-фактуралардың бұғаттан шығаруды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган СМАЖ жұмысының алгоритміне техникалық тапсырма әзірлейді және оны СМАЖ-ға орналастырады.
Мыналар субсидиялауға жатпайды:

1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства верблюжьего молока на 1 голову дойной верблюдицы не превышает 1500 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
4.
Удешевление стоимости производства меда
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации пчелосемей в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие справки подтверждения качества меда, выданной лабораторией, осуществляющей оценку качества меда.
4. Годовой объем производства меда не превышает 100 килограмм в год на 1 пчелосемью.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
При получении субсидии на приобретение племенного поголовья животных и птицы необходимо обеспечить сохранность (за исключением норм естественной убыли (падежа) в соответствии с нормами естественной убыли (падежа) сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 3-3/1061 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12488) (далее – норма естественной убыли (падежа)):
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
Момент приобретения скота исчисляется с даты регистрации животного в ИСЖ на имя покупателя, для птиц, семени и эмбрионов – с даты регистрации на имя покупателя в ИБСПР.
При получении субсидии на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений необходимо обеспечить сохранность маточного поголовья (за исключением норм естественной убыли (падежа), а также выбраковки поголовья лошадей – 15 %) в течение одного года с момента подачи заявки.
Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
В случае неполучения товаропроизводителем субсидий с использованием конкретных электронных счетов-фактур, по обращению товаропроизводителя местным исполнительным органом (услугодателем) посредством ГИСС в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляется разблокировка данных электронных счетов-фактур.
Уполномоченный орган разрабатывает техническое задание алгоритма работы ГИСС и размещает его в ГИСС.
Субсидированию не подлежат:

1) сатып алу кезінде құнын арзандатуға бұрын субсидияланған, айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өсімін молайту мақсаттары үшін пайдаланылмайтын жануарларды, асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алу;
2) ағымдағы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу бойынша ағымдағы жылы субсидияланған жылқының аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс;
3) тауар өндірушілер басқа жеке және заңды тұлғалардан одан әрі қайта сату және (немесе) өңдеу үшін сатып алған мал шаруашылығы өнімдері және ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары (қуаттылығы тәулігіне 1500 бас ірі қара өңдейтін ет өңдеу кәсіпорындарын);
4) етті құс шаруашылығының жанама өнімдері – аяқтары, бастары, ішкі органдары;
5) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс өткізілген тауық еті;
6) Қазақстан Республикасы аумағында орналаспаған сүт өңдеу кәсіпорнына өткізілген сүт;
7) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттарға сәйкес САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген жануарлар саны туралы деректерінде (жануардың сәйкестендіру нөмірі, жынысы, тұқымы, туылған күні) алшақтығы бар тауар өндірушілер;
8) ағымдағы жылы субсидияланған азық.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 189 бұйрығына
3-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың және
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________
1. Тауар өндірушінің атауы _________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)

1) приобретение животных, племенной продукции (материала), ранее просубсидированных на удешевление стоимости при приобретении, приобретенных по бартеру в счет взаиморасчетов или используемых не для воспроизводственных целей;
2) селекционная и племенная работа с маточным поголовьем лошадей, просубсидированных в текущем году за ведение селекционной и племенной работы за текущий случной сезон;
3) продукция животноводства и крупный рогатый скот/мелкий рогатый скот мужских особей, приобретенные товаропроизводителями у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки (за исключением мясоперерабатывающего предприятия мощностью 1500 голов крупного рогатого скота в сутки);
4) побочная продукция мясного птицеводства – лапки, головы, внутренние органы;
5) мясо курицы, реализованное за пределы территории Республики Казахстан;
6) молоко, реализованное на молокоперерабатывающее предприятие, территориально не расположенное в Республике Казахстан;
7) товаропроизводители, у которых имеется расхождение данных (идентификационный номер животного, пол, порода, дата рождения) о поголовье животных, зарегистрированных в ИБСПР и ИСЖ, в соответствии с критериями к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий, указанных в приложении 2 к Правилам);
8) корма просубсидированные в текущем году.
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 189
Приложение 3
к Правилам субсидирования
развития племенного животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма 1
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского значения
и столицы)
Заявка на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы (оставить нужное)
Номер заявки: _____
Дата формирования
заявки: ___________
1. Наименование товаропроизводителя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)

11. Финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) электрондық көшірмесі (жұмыртқалы құс шаруашылығы үшін).
12. Электрондық шот-фактура (импорт кезінде талап етілмейді):
Р/с№
ЭШФ беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатушының ЖСН/БСН
Сатушының атауы
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
1.
13. Құны толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінен сатып алынған кезде: бақылау-касса аппараттарының кіріс кассалық ордері мен чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме;
шетелден сатып алынған кезде: тауарларға арналған кедендік декларация/тауарларды әкелуге және жанама салықтарды төлеуге арналған өтініш(тер) және ақша аударуға өтініш).

11. Электронная копия племенного свидетельства (сертификата) на родительское стадо от которого получен суточный молодняк финальной формы (для яичного птицеводства).
12. Электронная счет-фактура (не требуется при импорте):
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
ИИН/БИН продавца
Наименование продавца
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
1.
13. Электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка;
при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств).

14. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________________________ теңге.
Мәлімделген жануарлар мен құстар бастарының сақталуын (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 3-3/1061 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12488 болып тіркелген) бекітілген ауыл шаруашылығы малдарының табиғи кему (өлу) нормаларына сәйкес табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда) (бұдан әрі – табиғи кему (өлу) нормасы) қамтамасыз етінімді растаймын:
1) АЖБ мен САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы аналық мал басы;
2) АЖБ және САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай өндірушілер;
3) өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) апта бойы құстардың ата-енелік табыны.
Сақталу қамтамасыз етілмеген жағдайда, сақталмаған жануар басына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактураларды бұғаттау туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімдіі жинауға, өңдеуге, сондай-ақ уәкілетті органға бюджетті орындау бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді беруге келісім беремін.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына 2-қосымшада белгіленген субсидияланған мал басын сақтау кезеңі өткенге дейін АЖБ бұғатталатыны туралы хабардармын.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
ЭЦҚ-дан алынған өтінім беруші туралы мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
2-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың және
астананың)
жергілікті атқарушы органы
Асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық орталықтар мен дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/ қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін субсидиялар алуға арналған өтінімі (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастыру күні:
_________________________

14. Общая сумма причитающейся субсидии _________________________тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного поголовья животных и птицы (за исключением норм естественной убыли (падежа) в соответствии с нормами естественной убыли (падежа) сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 3-3/1061 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12488) (далее – норма естественной убыли (падежа)):
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
В случае не обеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье животных и птицы.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Осведомлен о блокировке ИСЖ до истечения периода сохранности просубсидированного поголовья, установленного в приложении 2 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404).
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 2
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий племенными центрами и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах (оставить нужное)
Номер заявки: _____
Дата формирования
заявки: ___________

1. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсететін асыл
тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтардың (бұдан әрі – дистрибьютерлік
орталық)/ұрықтандырушы-техниктің атауы:
______________________________________________________________________
2. БСН (ЖСН) ___________________________________________________________
3. Заңды мекенжайы:___________________________________________________
______________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелер (ЖСК, Кбе, БСК): __________________________________
5. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің
телефон нөмірі: ________________________________________________________
6. Қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметті алушы-тауар
өндірушінің/ауыл шаруашылығы кооперативінің (бұдан әрі – ауылшаркооперативі)
атауы: _______________________________
7. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің БСН-сы (ЖСН-сы)
8. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің заңды мекенжайы:
______________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
9. Ауылшаркооперативі-көрсетілетін қызметті алушының (бар болса)/ тауар
өндірушінің есепке алу нөмірі
_____________________________________________________________________
10. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің телефон нөмірі _______________
11. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл
тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
_____________________________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
12. Ұрықтандырылған аналық мал басының тізімі:
Р/с №
Тауар өндірушінің атауы/кооперативтің мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермер шаруа қожалығы) атауы
ЖСН (БСН)
АЖБ-да тіркелген аналық малдың ЖСН-сы
Ұрықтандыру күні
Зерттеп-қарау күні (қойлар үшін талап етілмейді)
1
2
3
4
5
6
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.

1. Наименование племенного центра/дистрибьютерного центра по реализации
семени и эмбрионов племенных животных (далее – дистрибьютерный центр)/
техника-осеменатора по оказанию услуг по искусственному осеменению:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. БИН (ИИН) ______________________________________________________
3. Юридический адрес: _______________________________________________
___________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): ______________________________
5. Номер телефона племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
___________________________________________________________________
6. Наименование товаропроизводителя/сельскохозяйственного кооператива
(далее – сельхозкооператив)-получателя услуг по искусственному осеменению:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. БИН (ИИН) товаропроизводителя /сельхозкооператива___________________
8. Юридический адрес товаропроизводителя/сельхозкооператива: ____________
_____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
9. Учетный номер – сельхозкооператива-получателя услуг (при наличии)
/товаропроизводителя
____________________________________________________________________
10. Номер телефона товаропроизводителя/сельхозкооператива
____________________________________________________________________
11. Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области
племенного животноводства
____________________________________________________________________
(выбрать из списка)
12. Список осемененного маточного поголовья:
№ п/п
Наименование товаропроизводителя/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
ИНЖ маточного поголовья крупного рогатого скота, зарегистрированного в ИСЖ
Дата осеменения
Дата обследования (не требуется для овец)
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.

13. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі.
14. Кооператив мүшелерінің мүшелік кітаптарының электрондық көшірмесі.
15. Көрсетілген қызметтердің жалпы сомасы ________________ теңге.
16. Көрсетілген қызметтің 1 басқа шаққандағы мөлшері__________ теңге.
17. Субсидиялау нормативі: бір басқа ______ теңге.
18. Төлеуге жататын жалпы субсидия мөлшері___________ теңге.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақуәкілетті органға бюджетті орындау бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__"___ сағат ____ қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
3-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Сүтті/сүтті-етті және етті/етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні_______

13. Электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению.
14. Общая сумма оказанных услуг_______________________ тенге.
15. Сумма услуг в пересчете на 1 голову __________ тенге.
16. Норматив субсидирования: на 1 голову ________ тенге.
17. Общая сумма причитающейся субсидии___________ тенге.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 3
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного/молочно-мясного и мясного/мясо-молочного направлений
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки: ___________

11. Эмбриондардың құны үшін төлемді растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме).
12. Сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі.
13. Сатып алудың жалпы сомасы _____ теңге.
14. Бір эмбрионның құны ____ теңге
15. Субсидиялау нормативі: ____ теңге (1 эмбрионның нақты құнының 50%).
16. Тиесілі субсидиялар сомасы ______ теңге.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактуралардың бұғатталатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақуәкілетті органға бюджетті орындау бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
5-нысан
_________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың)
жергілікті атқарушы органы
Тауық етін өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: __________
1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. ЖСН/БСН___________________________________________________
_______________________ (жеке/заңды тұлға үшін)

11. Электронная копия документов, подтверждающих оплату за стоимость эмбрионов (платежное поручение/банковская выписка).
12. Электронная копия договора купли-продажи.
13. Общая сумма покупки ____ тенге
14. Стоимость 1 эмбриона ___ тенге
15. Норматив субсидирования: ____ тенге (50% стоимости фактической стоимости 1 эмбриона).
16. Сумма причитающихся субсидий ____ тенге.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 5
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости производства мяса курицы
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки: __________
1. Наименование товаропроизводителя
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. ИИН/БИН _______________________________________________________
(для физического/юридического лица)

3. Тауар өндірушінің мекенжайы:__________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):_______________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:___________________________________
6. Тауар өндірушінің телефоны:________________________
7. Өткізілген көлем:
Р/с№
Өнімнің түрі
Өлшем бірлігі
Өткізілген көлем, бірлік
Өткізу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
1.
Тауық еті
Килограмм
8. Электрондық шот-фактура (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды):
Р/с№
ЭШФ-ты жазып беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатып алушының ЖСН/БСН (бар болса)
Сатып алушының атауы (бар болса)
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
1.
9. Есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: бақылау-касса аппараттарының кіріс кассалық ордері мен чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
10. Өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда қоса беріледі).

3. Адрес товаропроизводителя ________________________________________
__________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства __________________________________________
6. Номер телефона товаропроизводителя ________________________________
7. Реализованный объем:
№ п/п
Вид продукции
Единица измерения
Реализованный объем, единиц
Сумма реализации, тенге
1
2
3
4
5
1.
Мясо курицы
Килограмм
8. Электронная счет-фактура (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха):
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
ИИН/БИН покупателя (при наличии)
Название покупателя (при наличии)
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
1.
9. Электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).
10. Электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).

1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. ЖСН/БСН__________________________________________________________
(жеке /заңды тұлға үшін)
3. Тауар өндірушінің мекенжайы ____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):________________________________

1. Наименование товаропроизводителя _________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. ИИН/БИН ________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
3. Адрес товаропроизводителя _________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): ______________________________

3. АШӨК мекенжайы ____________________________________________
(облыс, аудан, қала / ауыл / көше, № үй нөмірі)
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. АШӨК сүт қабылдау пунктінің есепке алу нөмірі___________________
6. Сүт өткізілген сүт өңдеу кәсіпорнының/сүт өңдеу цехының есепке алу нөмірі
7. АШӨК басшысының телефон нөмірі _______________________
8. АШӨК мүшелерінің тізімі:
Р/с
Кооператив мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) атауы
ЖСН(БСН)
АЖБ-да тіркелген, жасы 28 ай және одан асқан өзінің сауын сиырлардың саны
Акредиттелген зертханаларда соматикалық жасушаларға ай сайынғы сүт талдамасы нәтижесінің САТЖАҚ-да болуы (ауыл шаруашылығы құралымдары (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) болып табылатын АШӨК-тің мүшелері үшін)
1
2
3
4
5
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
9. Өткізілген сүт көлемі:
Р/с №
Өнімнің түрі
Өлшем бірлігі
Өткізілген көлем, мөлшері
Өткізу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
1.
килограмм

3. Адрес СПК: _______________________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер молокоприемного пункта СПК
____________________________________________________________________
6. Учетный номер молокоперерабатывающего предприятия/цеха по переработке
молока, куда было реализовано молоко. __________________________________
7. Номер телефона руководителя СПК ________________________________________________ 8. Список членов СПК:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
Количество дойных коров в возрасте от 28 месяцев и выше, зарегистрированных в ИСЖ
Наличие в ИБСПР ежемесячного результата анализа молока на соматические клетки в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся сельхозформированиями (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство)
1
2
3
4
5
1.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства"/членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
9. Реализованный объем молока:
№ п/п
Вид продукции
Единица измерения
Реализованный объем, количество
Сумма реализации, тенге
1
2
3
4
5
1.
килограмм
2.

2. Тауар өндірушінің мекенжайы:________________________________________
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3.ЖСН/БСН_____________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Банктік деректемелер (ЖСК, Кбе, БСК):________________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:____________________________________

2. Адрес товаропроизводителя ______________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН _____________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): ___________________________
_________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства ________________________________________
_________________________________________________________________

2. Тауар өндірушінің мекенжайы:________________________________________
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3. ЖСН/БСН_________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Банктік деректемелер (ЖСК, Кбе, БСК):_______________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:___________________________________

2. Адрес товаропроизводителя: _______________________________________
__________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН _______________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _____________________________
5. Учетный номер хозяйства: _________________________________________

9. Өсімін молайту үшін пайдаланылған мініс және мініс-жегін бағыттағы асыл тұқымды таза тұқымды тұқымдық айғырлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық айғырлардың ЖСН-сы
Тұқымдық айғырлардың САТЖАҚ-да тіркелген нөмірлері
1
2
3
1.
2.
10. Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы _____________________________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)

9. Сведения о племенных чистопородных жеребцах-производителях верхового и верхово-упряжного направления, использованных для воспроизводства:
№ п/п
ИНЖ жеребцов-производителей в ИСЖ
Регистрационные номера жеребцов-производителей в ИБСПР
1
2
3
1.
2.
10. Наличие племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства (при воспроизводстве методом искусственного осеменения)
___________________________________________________________________
(выбрать из списка)

9. Сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі.
10. Электрондық шот-фактура:
Р/с№
ЭШФ беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатушының ЖСН/БСН
Сатушының атауы
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
1.
11. Құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (бақылау-касса аппараттарының кіріс кассалық ордері мен чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме).
14. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________________________ теңге.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактуралардың бұғатталатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақуәкілетті органға бюджетті орындау бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
ЭЦҚ-дан алынған өтінім беруші туралы мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 189 бұйрығына
4-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді бас тарту. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде тауар өндірушеден алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында тегін көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері.
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

9. Электронная копия договора купли-продажи.
10. Электронная счет-фактура:
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
ИИН/БИН продавца
Наименование продавца
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
1.
11. Электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка).
12. Общая сумма причитающейся субсидии _________________________тенге.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 189
Приложение 4
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства"
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с товаропроизводителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (тауар өндіруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін. Көрсетілетін қызметті берушілердің мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www. gov.kz интернет-ресурсында;
2) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
3) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы субсидиялар алуға көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық өтінімді енгізеді:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі -
Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілерді, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алуға:
1) сатушыдан карантиндеу актісінің электрондық көшірмесі (импорт кезінде) (тәуліктік балапандарға талап етілмейді);
2) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
3) финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) электрондық көшірмесі (жұмыртқалы құс шаруашылығы үшін);
4) құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінде сатып алған кезде: кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме; шетелде сатып алған кезде: тауарларға кедендік декларация/тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (өтініш) және қаражат аударуға өтініш).

1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении товаропроизводителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 по 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 по 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Адреса услугодателей размещены на:
1) на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www.gov.kz;
2) на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
3) в государственной информационной системе субсидирования (далее – ГИСС).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель вносит электронную заявку, подписанную электронной цифровой подписью услугополучателя, на получение субсидий:
1. за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) (далее – Правила):
1) электронная копия акта карантинирования у продавца (при импорте) (не требуется для суточных цыплят);
2) электронная копия договора купли-продажи;
3) электронная копия племенного свидетельства (сертификата) на родительское стадо от которого получен суточный молодняк финальной формы (для яичного птицеводства);
4) электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка; при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств);

2. асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық орталықтар мен дистрибьютерлік орталықтар және ұрықтандырушы-техниктер Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/ қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін:
1) қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі;
3. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша сүтті және сүтті-етті және етті/етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) ұрық құнының төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
4. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша ірі қара мал мен қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату үшін:
1) эмбриондар құны үшін төлемді растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері, немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
2) сатып-алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
5. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша тауық етін өндіру құнын арзандату үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме; (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
6. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандату үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме; (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
7. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінің сүт өндіру құнын арзандату үшін:

2. племенными и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах по форме 2 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению;
3. за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного/молочно-мясного и мясного/мясо-молочного направлений по форме 3 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия документов, подтверждающих оплату стоимости семени (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
4. за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 4 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих оплату за стоимость эмбрионов (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
2) электронная копия договора купли-продажи;
5. на удешевление стоимости производства мяса курицы по форме 5 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
6. на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) по форме 6 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
7. на удешевление стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами по форме 7 согласно приложению 3 к Правилам:

1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме).
8. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындар өткізген сиыр етінің құнын арзандату үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме).
9. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының құнын арзандату үшін/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату үшін/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген (маусымдық жеткізілімдер) ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме;
10. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттарына союға өткізілген немесе ауыстырылған шошқалардың құнын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі (өзінің жеке меншіктегі қайта өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізген жағдайда берілмейді);
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
3) тауарлық-көлік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өзінің жеке меншіктегі қайта өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізген жағдайда беріледі);
11. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу үшін;

1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
8. на удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины по форме 8 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
9. на удешевление стоимости крупного рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 9 согласно приложению 3 к Правилам/на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 10 согласно приложению 3 к Правилам/на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки) по форме 11 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка).
10. на удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты по форме 12 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или убойные пункты);
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка) (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или убойные пункты);
3) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или убойные пункты).
11. на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений по форме 13 согласно приложению 3 к Правилам;

12. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша қайта өңдеуге өткізілген биязы және жартылай биязы/ қылшық және жартылай қылшық жүннің құнын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
3) жүннің сапасын бағалауды жүзеге асыратын зертхана берген анықтаманың электрондық көшірмесі (биязы және жартылай биязы жүн үшін).
13. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша бал өндірісінің құнын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
3) балдың сапасын бағалауды жүзеге асыратын зертхана берген анықтаманың электрондық көшірмесі;
14. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша етті бағытындағы асыл тұқымды ірі қара/ұсақ малдың төлін өсіру шығындарын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме).
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіндегі" тиісті мәртебесі өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) тауар өндірушінің және (немесе) ұсынылған деректер мен субсидиялар алу үшін қажетті мәліметтердің Қағидаларда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі.
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетуерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар

12. на удешевление стоимости тонкой и полутонкой/грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку по форме 14 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
3) электронная копия справки, выданная лабораторией, осуществляющей оценку качества шерсти (для тонкой и полутонкой шерсти).
13. на удешевление стоимости производства меда по форме 15 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованную продукцию (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
3) электронная копия справки, выданная лабораторией, осуществляющей оценку качества меда;
14. на удешевление затрат при выращивании племенного молодняка крупного рогатого скота мясного направления/мелкого рогатого скота по форме 16 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка).
Подтверждением принятия заявки является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в ГИСС о принятии запроса для оказания государственной услуги.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия товаропроизводителя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для получения субсидий, критериям установленных Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

Көрсетілетін қызметті алушының СМАЖ-дағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 189 бұйрығына
5-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығы өнімінің
өнімділігі мен сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
4-1-қосымша
1-нысан
Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі туралы ақпарат
Облыс атауы
Тауар өндірушінің атауы
Тауар өндірушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Өндірілген өнімнің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) атауы
Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы өндірілген өнімінің (тауарларының немесе көрсетілген қызметтерінің) көлемі заттай мәнде, тонна/бас/дана/доза
Агроөнеркәсіптік кешенөнімінің (тауардың немесе көрсетілген қызметтің) бағасы, мың теңге *
Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі, мың теңге (5 *6) **
Ауытқу +/-/= , мың теңге **
1
2
3
4
5
6
7
8
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________                   _____________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі             электрондық цифрлық қолтаңбасы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе:* агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы туралы деректер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларының 14-1-тармағына сәйкес субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – СМАЖ) автоматты түрде толтырылады;
** СМАЖ-да автоматты түрде есептеледі.
АӨК өндірілген жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі туралы ақпарат ұсынылған кезде АӨК субъектісі субсидиялар алуға өтінім берер алдында қызметтің барлық түрлері бойынша АӨК өндірілген өнімінің көлемін бір рет көрсетеді.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" ГИСС, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 189
Приложение 4-1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма 1
Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса
Наименование области
Наименование товаропроизводителя
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер товаропроизводителя
Наименование произведенной продукции (товаров или услуг)
Объем произведенной продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год в натуральном выражении, тонн/голов/ штук/доз
Цена на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса, тысяч тенге*
Объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год, тысяч тенге (5*6)**
Отклонение +/-/=, тысяч тенге **
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
_______________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание:
* данные о ценах на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса (далее – АПК) заполняются автоматически государственной информационной системой субсидирования (далее – ГИСС) согласно пункту 14-1 Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404);
** рассчитывается автоматически в ГИСС.
При представлении информации об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) АПК субъект АПК указывает объем произведенной продукции АПК по всем видам деятельности один раз перед подачей заявки на получение субсидий.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.

Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6459 болып тіркелген) бекітілген респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына мал шаруашылығының жай-күйі туралы есеп, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру туралы алғашқы статистикалық деректерді беруге келісемін.

Согласен предоставлять первичные статистические данные о состоянии животноводства, производстве продукции животноводства в Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в соответствии с Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).

Мал шаруашылығының жай-күйі туралы бастапқы статистикалық деректерді беру жөніндегі талап экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің 01.4 – "Мал шаруашылығы" және 01.5 – "Аралас ауыл шаруашылығы" кодтары бойынша негізгі немесе қосалқы қызмет түрлері бар барлық заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелеріне қолданылады.
Мал шаруашылығы өнімін өндіру туралы бастапқы статистикалық деректерді беру жөніндегі талап іріктемеге түскен, мал мен құсы бар дара кәсіпкерлер, шаруа немесе фермер қожалықтары және жұртшылық шаруашылықтарына қолданылады.
2-нысан
Қарсы міндеттемелер тізілімі
Атауы
Облыс
Есептік жыл
Қарсы міндеттемелерді қабылдау күні
Өсімдік шаруашылығы өнімдері
Мал шаруашылығы өнімдері
(иә / жоқ)
Қайта өңдеу өнімдері
(иә / жоқ)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 189 бұйрығына
6-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Субсидиялар алуға үміткер кәсіпорынның өндірістік қуаттылығының және инфрақұрылымның сәйкестігіне арнайы комиссияның қорытындысы 20 ___ жылғы "___" _______
1. Тауар өндірушінің атауы: _________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/ заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:________________________________________
3. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі ___________________________________
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес шаруашылықтың қызмет түрінің коды:
__________________________________________________________________
5. Субсидиялар түрі, қуаттылығын көрсете отырып_____________________
Аталған шаруашылықтарды қарап-тексеру және деректерді салыстырып-тексеру нәтижелері бойынша арнайы комиссия мынадай шешім қабылдайды:
Кәсіпорынның инфрақұрылымы
Сәйкес келеді
Сәйкес келмейді

Требование по предоставлению первичных статистических данных о состоянии животноводства распространяется на все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным или вторичным видами деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности 01.4 – "Животноводство" и 01.5 – "Смешанное сельское хозяйство".
Требование по предоставлению первичных статистических данных о производстве продукции животноводства распространяется на попавшие в выборку индивидуальные предприниматели, крестьянские или фермерские хозяйства, хозяйства населения, имеющие скот и птицу.
Форма 2
Реестр встречных обязательств
Наименование
Область
Отчетный год
Дата принятия встречных обязательств
Растениеводческая продукция
(да / нет)
Животноводческая продукция
(да / нет)
Продукты переработки
(да / нет)
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 6 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 189
Приложение 5
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Заключение специальной комиссии на соответствие производственной мощности и инфраструктуры предприятия, претендующего на получение субсидий
"___" ____________ 20___ года
1. Наименование товаропроизводителя ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: __________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Учетный номер хозяйства: ____________________________________________
4. Код видов деятельности хозяйства согласно Правилам присвоения учетных
номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных,
заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья
животного происхождения, а также организациям по производству, хранению
и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 10466):
______________________________________________________________________
5. Вид субсидий, с указанием мощности ___________________________________
______________________________________________________________________
По результатам осмотра и сверки данных хозяйства специальная комиссия принимает решение:
Инфраструктура предприятия
Соответствует
Не соответствует

Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 500 бас ірі қара малдың еркек дарағы болатын (қуаттылығы азық беретін үстелдері бір басқа 30 сантиметр есебінен анықталады), карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері; автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); көң сақтау орны және еріген суды жинауға арналған мүйісі; азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ірі қара малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; сәйкестендірудің электрондық тәсілдерін есептегіші; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы және ірі қара малдың еркек дарақтарын астықпен бордақылауға арналған рационның сақталуы бар ірі қара малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.
Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 1000 бас ұсақ малдың еркек дарағы болатын (қуаттылығы азық беретін үстелдері бір басқа 10 сантиметр есебінен анықталады), карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері; автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ұсақ малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы қажетті азық көлемі бар ұсақ малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.
Сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал/ тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеуші кәсіпорындар (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады): мал союға арналған автоматтандырылған технологиялық желісі, етті сақтайтын тоңазытқыш камералары, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары, тыныс-тіршілік жүйесінің инфрақұрылымы және жабдықтары, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасы бар кәсіпорын.
Сою қуаты тәулігіне бір ауысымда кемінде 100 бас шошқа болатын, есепке алу нөмірі бар ет өңдеуші кәсіпорындар (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады):
мал союға арналған автоматтандырылған технологиялық желісі, ет сақтайтын тоңазытқыш камералары, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары, тіршілік ету жүйесінің инфрақұрылымы мен жабдықтары, ветеринариялық – санитариялық сараптама жөніндегі зертханасы бар кәсіпорын.
Есепке алу нөмірі бар шошқаларды союмен айналысатын сою пункті:
мал союға арналған технологиялық желісі, ет сақтайтын тоңазытқыш камералары, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары бар.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорын, онда:

Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма крупного рогатого скота, вместимостью не менее 500 голов мужских особей крупного рогатого скота единовременно (мощность определяется из расчета 30 сантиметров кормового стола на одну голову), имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы; автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); навозохранилище; кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для крупного рогатого скота; считыватель электронных способов идентификации; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов и соблюдение рациона для зернового откорма крупных рогатых скотов мужских особей.
Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма мелкого рогатого скота, вместимостью не менее 1000 голов мужских особей мелкого рогатого скота единовременно (мощность определяется из расчета 10 сантиметров кормового стола на одну голову), имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы; автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для мелкого рогатого скота; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов.
Мясоперерабатывающее предприятие с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки/не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки (мощность определяется согласно технической документации):
предприятие с автоматизированной технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, холодильными камерами для хранения готовой продукции, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, лабораторией по ветеринарно-санитарной экспертизе.
Мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем свиней, с убойной мощностью не менее 100 голов свиней в смену (мощность определяется согласно технической документации):
предприятие с автоматизированной технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, холодильными камерами для хранения готовой продукции, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, лабораторией по ветеринарно-санитарной экспертизе.
Убойный пункт, занимающийся убоем свиней:
с технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, холодильными камерами для хранения готовой продукции.
Мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем и первичной переработкой говядины, имеющее:

1) жобалық қуаты тәулігіне кемінде 1500 бас ірі қара малды соятын және етін сүйектен ажырататын өзінің жабдығы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады):
2) сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесі бар;
3) халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен расталған) сәйкес келеді.
Бағымдағы сиыр басы 600 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды байламай күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) автоматтандырылған сауу қондырғысы (карусель, шырша, параллель, тандем, роботталған машина) бар сауу залы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті;
6) азық дайындау үшін жер алқаптары (өздігінен дайындаған жағдайда) бар;
7) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кадрларды кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдар берген тиісті сертификатпен (куәлікпен) расталған сүт өндіру бағыттары бойынша кадрлардың біліктілігін жыл сайын арттыру (бұл талап 2024 жылдан бастап пайдалануға берілген (пайдалануға беру актісіне сәйкес) тауарлық сүт фермаларына қолданылады).
Бағымдағы сиыр басы 400 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машинамен саууға арналған жабдығы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті бар;
6) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кадрларды кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдар берген тиісті сертификатпен (куәлікпен) расталған сүт өндіру бағыттары бойынша кадрлардың біліктілігін жыл сайын арттыру (бұл талап 2024 жылдан бастап пайдалануға берілген (пайдалануға беру актісіне сәйкес) тауарлық-сүт фермаларына қолданылады).
Бағымдағы сиыр басы 50 бастан басталатын шаруашылық тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның

1) собственное оборудование по убою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 1500 голов в сутки (мощность определяется согласно технической документации);
2) собственную систему утилизации отходов убоя крупного рогатого скота;
3) соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом, соответствующим сертификатом).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 600 голов (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров): молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для беспривязного содержания коров;
2) доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель, тандем, роботизированная машина);
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт;
6) наличие земельных угодий для заготовки кормов (в случае самостоятельной заготовки);
7) ежегодное повышение квалификации кадров по направлениям производства молока, подтвержденное соответствующим сертификатом (свидетельством), выданным организациями, осуществляющими профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров в сфере агропромышленного комплекса (данное требование распространяется на молочно-товарные фермы, введенные в эксплуатацию с 2024 года (согласно акту ввода в эксплуатацию)).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 400 голов (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров): молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) оборудование для автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки;
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт;
6) ежегодное повышение квалификации кадров по направлениям в сфере производства молока, подтвержденное соответствующим сертификатом (свидетельством), выданным организациями, осуществляющими профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров в сфере агропромышленного комплекса (данное требование распространяется на молочно-товарные фермы, введенные в эксплуатацию с 2024 года (согласно акту ввода в эксплуатацию)).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 50 голов: молочно-товарная ферма (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров), имеющее:

1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, машинамен саууға арналған жабдығы;
3) ветеринариялық препараттарды сақтау орны;
4) малға арналған бекіткіші бар.
Сүт дайындауды жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі:
1) жеке сүт қабылдау пунктінің болуы немесе меншікті/жалға алынған сүт тасығыштың болуы;
2) машинамен сауатын жабдықтың болуы (ауыл шарқұралымдары (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) болып табылатын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативінің мүшелері үшін).
Етті құс фабрикасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе өткен жылғы нақты өндіріс (24-СХ нысаны бойынша жылдық статистикалық деректердің негізінде, қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін нақты өндіріс көлемі айлардағы қызмет кезеңіне бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып, айқындалады):
1) құстарды ұстауға арналған жабдықтардың/үй-жайлардың, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесінің, құс сою желісі (сою цехы) болуы;
2) мына сертификаттардың бірінің болуы: ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі (ағылшын тілінен HACCP – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts) – тәуекелдерді және сыни бақылау нүктелерін талдау үшін әзірленген және қабылданған халықаралық стандарт); ИСО (ағылшын тілінен ІSO – Іnternatіonal Standard for Organіzatіon) – стандарттау жөніндегі ұлттық ұйымдардың дүниежүзілік федерациясы әзірлеген және қабылдаған халықаралық стандарт).
Мыналары бар жүн өңдеу кәсіпорындарында:
1) жүнді жуатын жеке жабдығы, кептіру қондырғылары (сумен жабдықтау және су бұру жүйелерімен жабдықталған аймақ, санитариялық нормаларға сәйкес желдету және жарықтандыру) және/немесе иіру қондырғылары 350 килограмм/сағ (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес айқындалады);
2) сарқынды суларды бұрудың меншікті жүйесі.
Қарап-тексеру нәтижелері бойынша тиісті бағанға инфрақұрылымның әрбір өлшемшарты бойынша жеке-жеке қанатбелгі қойылады.
Арнайы комиссияның қорытындысы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Арнайы комиссияның құрамы:
______________
________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
_________________ __________ _______________________________
________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
Тауар өндірушінің қолы________________________________________________
Осы қорытынды субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде орналастырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 189 бұйрығына
7-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығының
өнімділігін және өнім сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама 20 ____ жылғы "___" _________№_____
Тауар өндірушінің атауы ________________________________________
(аты,әкесінің аты бар болса), тегі)
Жүгіну мақсаты ________________________________________________
(субсидиялар түрі)
Жүгінген күні 20 ____ жылғы "____" ______________________________
Шешім ________________________________________________________
_____________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы органның (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың
және астананың) жауапты орындаушысы
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20__ жылғы "___" ________ _____сағат___де қол қойылып, жіберілді
_________________________________________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңба)

1) помещение для содержания коров;
2) машинное доение, включая переносные доильные установки;
3) место для хранения ветеринарных препаратов;
4) фиксатор для скота.
Сельскохозяйственный производственный кооператив занимающийся заготовкой молока:
1) наличие собственного молокоприемного пункта или собственного/арендуемого молоковоза;
2) наличие оборудования машинного доения, включая переносные доильные установки (для членов сельскохозяйственного производственного кооператива, являющихся сельхозформированиями (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство).
Мясная птицефабрика (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому производству за прошедший год (на основании годовых статистических данных по форме 24-сх, для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на двенадцать месяцев):
1) наличие оборудования/помещения для содержания птиц, автоматизированной системы кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех);
2) наличие одного из перечисленных сертификатов:
система пищевой безопасности ХАССП (от английского HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points – международный стандарт, разработанный и принятый для анализа рисков и критических контрольных точек);
ИСО (от английского ISO – International Standard for Organization – международный стандарт, разработанный и принятый всемирной федерацией национальных организаций по стандартизации).
Предприятие по переработке шерсти, имеющее:
1) собственное оборудование по мойке шерсти, сушильные установки (зона оборудованная системами водоснабжения и водоотведения, вентиляция и освещение в соответствии с санитарными нормами) и/или прядильные установки от 350 килограммов/час (мощность определяется согласно технической документации);
2) собственную систему отвода сточных вод.
По результатам осмотра ставится галочка на соответствующую графу
по каждому критерию инфраструктуры отдельно.
Заключение специальной комиссии
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Состав специальной комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование организации и должность)
_____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование
__________________________________________ ___________________________
(организации и должность) (подпись)
Подпись товаропроизводителя: __________________________________________
Данное заключение подлежит размещению в государственной информационной системе субсидирования.
Приложение 7 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 189
Приложение 6
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий №_____ от "___" _________ 20 ____ года
Наименование товаропроизводителя _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Цель обращения ______________________________________________________
(вид субсидий)
Дата обращения "__________" ______________________________ 20 ____ года
Решение ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ответственный исполнитель (услугодатель) местного исполнительного органа
(области, города республиканского значения и столицы)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Подписано и отправлено в _____часов "___" ________ 20__ года
____________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись)