"Бірдей басымдығы бар өтініш берушілер арасында аукцион өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 316 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 26 мамырдағы № 179 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 маусымда № 36205 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бірдей басымдығы бар өтініш берушілер арасында аукцион өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 316 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16994 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукцион – тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып электрондық нысанда өткізілетін жабық сауда-саттық нысаны, бұл ретте лицензияларға өтініштерді қарау нәтижелері бойынша құзыретті орган айқындаған қатысушылар өз ұсыныстарын жария түрде растайды;
2) аукцион адымы – қол қою бонусының мөлшері ұлғайтылатын шама;
3) аукцион залы – аукционды өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін тізілім веб-порталының бөлімі;
4) аукцион қорытындыларының тізілімі – аукционға қатысушылардың аукциондық нөмірлерін және қол қойылатын бонустардың мөлшерлерін көрсете отырып, әрбір аукцион бойынша блогын (тарын) көрсете отырып, аукцион қорытындылары бойынша тізілімнің веб-порталы автоматты түрде қалыптастыратын мәліметтер;
5) аукциондық нөмір – электрондық цифрлық қолтаңбасы болған кезде қатысушыға аукционға қатысу үшін берілетін нөмір;
6) аукцион объектісі (бұдан әрі – объект) – блокты (блоктарды) лицензияға басым тәртіппен енгізу құқығы;
7) бағдарлама – құзыретті орган бекітетін мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасы;
8) геоақпараттық сервис (бұдан әрі – геосервис) – жер қойнауы учаскелері шегінде пайдалы қатты қазбаларды барлау және/немесе өндіру үшін берілетін аумақтар туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық сервис жүйелі байқаулардың, жерүсті түсірілімдерінің, зерттеулердің, түгендеулердің, жер қойнауын пайдалану жөніндегі мемлекеттік бақылау материалдарының нәтижелерін енгізу арқылы алынған осындай учаскелерді пайдалану туралы деректерді енгізуге, жинауға, өңдеуге, талдауға арналған аукцион негізінде беріледі, жерді пайдалану мен қорғау, мұрағаттық деректер, жерді қашықтықтан зондтау деректері, мәліметтер, мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және электрондық ақпараттық ресурстардан, сондай-ақ жер мен жер қойнауының жай-күйі туралы басқа да мәліметтерден алынған;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 316 "Об утверждении Правил проведения аукциона среди заявителей, имеющих одинаковую приоритетность"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 26 мая 2025 года № 179. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2025 года № 36205
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 316 "Об утверждении Правил проведения аукциона среди заявителей, имеющих одинаковую приоритетность" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16994) следующие изменения и дополнение:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аукцион – форма закрытых торгов, проводимых с использованием веб-портала реестра в электронной форме, при которой участники, определенные компетентным органом по результатам рассмотрения заявлений на лицензии, подтверждают свои предложения публично;
2) шаг аукциона – величина, на которую увеличивается размер подписного бонуса;
3) аукционный зал – раздел веб-портала реестра, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения аукциона;
4) реестр итогов аукциона – сведения, автоматически формируемые веб-порталом реестра по итогам аукциона с указанием аукционных номеров участников аукциона и размеров подписных бонусов, по каждому аукциону с указанием блока (ов);
5) аукционный номер – номер, присваиваемый участнику для участия в аукционе при наличии электронной цифровой подписи;
6) объект аукциона (далее – объект) – право на включение блока (блоков) в лицензию в приоритетном порядке;
7) программа – программа управления государственным фондом недр, утверждаемая компетентным органом;
8) геоинформационный сервис (далее – геосервис) – информационный сервис, содержащий информацию о территориях, в пределах которых участки недр предоставляются для разведки твердых полезных ископаемых на основании аукциона, предназначенный для внесения, сбора, обработки, анализа данных об использовании таких участков, полученных путем внесения результатов систематических наблюдений, наземных съемок, обследований, инвентаризаций, материалов государственного контроля за использованием и охраной земель, архивных данных, данных дистанционного зондирования земель, сведений, полученных из государственных информационных систем и электронных информационных ресурсов, а также других сведений о состоянии земель и недр;

9) жеңімпаз – объект үшін қол қойылатын бонустың ең жоғары мөлшерін тіркелген өзге қатысушылар арасында растаған аукционға қатысушы немесе аукционға жалғыз тіркелген қатысушы болып табылатын аукционға қатысушы;
10) жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы (бұдан әрі – ЖҚПБП) – жер қойнауын пайдалану саласындағы бизнес-процестерді автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
11) жоғарылатуға арналған аукцион – қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшері аукционның алдын ала жарияланған қадамымен арттырылатын аукцион әдісі;
12) қатысушы – аукционға қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
13) қатысуға өтінім – қатты пайдалы қазбаларды барлауға лицензия беруге өтініш беруші берген аукционға қатысуға өтінім;
14) қол қойылатын бонустың ағымдағы мөлшері – аукцион барысында қалыптасатын қол қойылатын бонустың мөлшері;
15) қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшері – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 726-бабына сәйкес белгіленген объект бойынша аукцион басталатын қол қойылатын бонустың мөлшері;
16) қол қойылатын бонустың түпкілікті мөлшері – аукцион қорытындылары бойынша блокқа (блоктарға) қатысты айқындалған қол қойылатын бонустың ең жоғары мөлшері;
17) лицензия – аукцион қорытындылары бойынша блокқа (блоктарға) басымдықты айқындау нәтижесінде құзыретті орган беретін пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия;
18) лицензияға өтініш – қатты пайдалы қазбаларды барлауға лицензия беру туралы өтініш;
19) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы (бұдан әрі – тізілімнің веб-порталы) – мемлекеттік мүлік тізілімін сату объектілері туралы электрондық дерекқорға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын, e-qazyna.kz адресі бойынша интернет желісінде орналасқан интернет-ресурс (бұдан әрі – тізілім);
20) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер жүктелген, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
21) электрондық әмиян – қатысушының екінші деңгейдегі банктегі бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына енгізген ақшасын көрсету үшін тізілімдегі дербес шоты;
22) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
23) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9) победитель – участник аукциона, подтвердивший наиболее высокий размер подписного бонуса за объект среди других зарегистрированных участников аукциона или единственный зарегистрированный участник аукциона;
10) единая платформа недропользования (далее – ЕПН) – информационная система, предназначенная для автоматизации бизнес-процессов в сфере недропользования;
11) аукцион на повышение – метод аукциона, при котором стартовый размер подписного бонуса повышается с заранее объявленным шагом аукциона;
12) участник – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе;
13) заявка на участие – заявка на участие в аукционе, поданная заявителем на выдачу лицензии на разведку твердых полезных ископаемых;
14) текущий размер подписного бонуса – размер подписного бонуса, складывающийся в ходе аукциона;
15) стартовый размер подписного бонуса - размер подписного бонуса, с которого начинается аукцион по объекту, установленный в соответствии со статьей 726 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";
16) окончательный размер подписного бонуса – максимальный размер подписного бонуса, определенный в отношении блока (блоков) по итогам аукциона;
17) лицензия – лицензия на разведку твердых полезных ископаемых, выдаваемая компетентным органом в результате определения приоритета на блок (блоки) по итогам аукциона;
18) заявление на лицензию – заявление о выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых;
19) веб-портал реестра государственного имущества (далее – веб-портал реестра) – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных об объектах продажи реестра государственного имущества (далее – реестр);
20) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества;
21) электронный кошелек – лицевой счет участника в реестре для отражения денег, внесенных им на расчетный счет единого оператора в банке второго уровня;
22) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
23) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Бірыңғай оператор ЖҚПБП және тізілімнің веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сәйкес келетін блоктар туралы өтініш берушіге хабарламаны және аукционға қатысуға шақыруды құзыретті орган ЖҚПБП-да қалыптастырады және бағдарламаға алғаш рет енгізілген блоктар бойынша лицензияларға өтініштер қабылдау басталған күннен кейін бір ай өткен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей қатысушының жеке кабинетінде тізілімнің веб-порталында автоматты түрде орналастырылады құзыретті орган өтініш берушінің лицензияға өз өтінішінде көрсеткен электрондық мекенжайына жібереді.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Жеке және заңды тұлғалардың қатысуға арналған өтініштерін қалыптастыру, қабылдау және өңдеу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) тізілім веб-порталында жеке және заңды тұлғалардың қатысуға арналған өтінішті қалыптастыруы және қол қоюы;
2) қатысуға арналған өтінішті құзыретті органның қабылдауы және өңдеуі;
3) тізілім веб-порталында қатысуға арналған өтінішті өңдеу мәртебесін көрсету.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Жоғарыда көрсетілген мемлекеттік дерекқорлардан және ақпараттық жүйелерден деректерді автоматты режимде алған жағдайда тізілім веб-порталы мәліметтерді тексеруді жүргізеді.
Осы Қағидалардың 16 және 17-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамауы тізілім веб-порталының қатысуға арналған өтінімді тіркеуден бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Қатысушыға қатысуға арналған өтінішті тіркеу не мұндай өтінішті тіркеуден бас тарту себептері туралы хабарлама автоматты түрде қатысушының жеке кабинетінде тізілімнің веб-порталында орналастырылады.
Өтінім берушінің немесе тұлғаның тікелей немесе жанама бақылайтын немесе оның бақылауындағы адамның қатысуға арналған өтінім берілген күннің алдындағы бес жыл ішінде қол қойылатын бонусты төлемеуі де осындай өтінімді тіркеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Аукцион мынадай түрде өткізіледі:
1) егер аукцион залында қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшері расталған сәттен бастап он минут ішінде қатысушы қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшерін осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес белгіленген қадамға ұлғайту арқылы объектіні сатып алуға өзінің ниетін растаса, онда қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшері белгіленген қадамға ұлғайтылады;
2) егер аукцион залында қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшері расталғаннан кейін он минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшерін ұлғайту арқылы объектіні сатып алу ниетін растамайтын болса, онда қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшерін растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал осы объект бойынша аукцион өткізілген болып танылады;

"8. Единый оператор обеспечивает функционирование ЕПН и веб-портала реестра.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Уведомление заявителю о совпадающих блоках и приглашение на участие в аукционе формируется компетентным органом в ЕПН и автоматически размещается в личном кабинете участника на веб-портале реестра направляется компетентным органом на электронный адрес заявителя, указанный им в своем заявлении на лицензию, не позднее двадцати рабочих дней со дня истечения одного месяца после даты начала приема заявлений на лицензии по блокам, впервые включенным в программу.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Формирование, прием и обработка заявлений на участие от физических и юридических лиц состоит из следующих этапов:
1) формирование и подписание на веб-портале реестра физическим или юридическим лицом заявки на участие;
2) прием и обработка заявки на участие компетентным органом;
3) отображение текущего статуса обработки заявки на веб-портале реестра.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В случае получения данных в автоматическом режиме из вышеуказанных государственных баз данных и информационных систем веб-порталом реестра производится проверка сведений.
Основаниями для отказа веб-порталом реестра в регистрации заявки на участие являются несоблюдение участником требований, указанных в пунктах 16 и 17 настоящих Правил.
Уведомление участника о регистрации заявки на участие либо причинах отказа в регистрации такой заявки автоматически размещается в личном кабинете участника на веб-портале реестра.
Неуплата подписного бонуса заявителем или лицом, прямо или косвенно контролирующим заявителя или находящимся под его контролем, в течение пяти лет, предшествующих дате подачи заявки на участие, также является основанием для отказа в регистрации такой заявки.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Аукцион проводится следующим образом:
1) если в течение десяти минут с момента подтверждения стартового размера подписного бонуса в аукционном зале участник подтвердит свое желание приобрести объект путем увеличения стартового размера подписного бонуса на шаг, установленный согласно пункту 25 настоящих Правил, то стартовый размер подписного бонуса увеличивается на установленный шаг;
2) если в течение десяти минут после подтверждения стартового размера подписного бонуса в аукционном зале ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект путем увеличения стартового размера подписного бонуса, то победителем признается участник, подтвердивший стартовый размер подписного бонуса, а аукцион по данному объекту признается состоявшимся;

3) егер қол қойылатын бонустың ағымдағы мөлшері ұлғайғаннан кейін он минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі қол қойылатын бонустың ағымдағы мөлшерін ұлғайту жолымен объектіні сатып алу ниетін растамайтын болса, онда объектіні сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал осы объект бойынша аукцион өткізілген болып танылады.
4) егер аукцион аяқталған сәтте сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы анықталмаса, онда объектіні сатып алуға өзінің ниетін растаған соңғы қатысушы жеңімпаз болып танылады және осы объект бойынша аукцион өтті деп танылады.
Объект бойынша сауда-саттық қатысушылардың бірі қол қою бонусының барынша расталған мөлшеріне дейін жүргізіледі. Егер қатысушы қол қойылатын бонустың бастапқы мөлшерін растаса, бір ғана қатысушы тіркелген аукцион өткізілген болып танылады.
Әрбір сатылған объект бойынша аукцион қорытындылары аукцион қорытындылары туралы хаттамамен ресімделеді, оған аукцион өткізілетін күні құзыретті орган ЭЦҚ-мен тізілім веб-порталында қол қояды.
Аукцион қорытындылары туралы хаттама аукцион қорытындыларын және қатысушы растаған қол қойылатын бонус мөлшерін төлеу жөніндегі міндеттемелерді тіркейтін құжат болып табылады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Жеңімпаз қол қойылатын бонусты аукцион қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық әмиянға төлеуге тиіс.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Қол қойылатын бонусты төлеуді тікелей қатысушы электрондық әмиянды толықтыру және кейіннен қол қою бонусының түпкілікті мөлшерін бюджетке аудару туралы өтінішке ЖҚПБП арқылы қол қою арқылы жүргізеді.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Қатысушының оған басымдық пен міндеттемелердің ауысуы туралы хабарламасын құзыретті орган ЖҚПБП-да қалыптастырады және автоматты түрде қатысушының жеке кабинетінде тізілімнің веб-порталында орналастырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

3) если в течение десяти минут после увеличения текущего размера подписного бонуса ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект путем увеличения текущего размера подписного бонуса, то победителем признается участник, последним подтвердивший свое желание приобрести объект, а аукцион по данному объекту признается состоявшимся.
4) если на момент завершения аукциона в 17:00 часов победитель аукциона не определен, то победителем признается участник, последним подтвердивший свое желание приобрести объект, и аукцион по данному объекту признается состоявшимся.
Торги по объекту ведутся до максимально подтвержденного размера подписного бонуса одним из участников. Аукцион, в котором зарегистрировался только один участник, признается состоявшимся, если участник подтвердил стартовый размер подписного бонуса.
Итоги аукциона по каждому проданному объекту оформляются протоколом об итогах аукциона, который подписывается на веб-портале реестра компетентным органом с ЭЦП в день проведения аукциона.
Протокол об итогах аукциона является документом, фиксирующим итоги аукциона и обязательства по оплате размера подписного бонуса, подтвержденного участником.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Подписной бонус подлежит уплате на электронный кошелек победителем не позднее двадцати рабочих дней со дня подписания протокола об итогах аукциона.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Уплата окончательного размера подписного бонуса производится непосредственно участником посредством пополнения электронного кошелька и последующего подписания им в ЕПН заявления на перечисление окончательного размера подписного бонуса в бюджет.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Уведомление участника о переходе к нему приоритета и обязательств формируется компетентным органом в ЕПН и автоматически размещается в личном кабинете участника на веб-портале реестра.".
2. Департаменту недропользования Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство Национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан