Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 30 мамырдағы № 91 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 мамырда № 36179 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. "Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2023 жылғы 4 мамырдағы № 100 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 мамырда № 32448 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Заң департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Мемлекеттік қызмет істері агенттігі аппаратының басшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасы
Д. Жазықбай
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 30 мамырдағы
№ 91
Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын белгілеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы зерттеулер, консалтингтік қызметтер құнын белгілеу Қағидалары (бұдан әрі-қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулер, консалтингтік қызметтер құнын белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтанулық зерттеу-зерттеу нысанасын жан-жақты талдаумен сипатталатын әлеуметтік процестер мен құбылыстарды зерделеуге бағытталған зерттеу, сондай-ақ оларды кейіннен қолданыстағы проблемаларды шешуде пайдалану үшін дәйекті деректер алу;
2) зерттеулер-ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар шеңберінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері тиісті ғылыми әдістер мен құралдармен жүзеге асыратын қолданбалы, іргелі, стратегиялық ғылыми зерттеулер;

Об утверждении Правил установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 30 мая 2025 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2025 года № 36179.
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 4 мая 2023 года № 100 "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2023 года № 32448).
3. Юридическому департаменту Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазықбай
Утвержден приказом
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам
государственной службы
от 30 мая 2025 года № 91
Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) социологическое исследование – исследование, направленное на изучение социальных процессов и явлений, характеризующееся всесторонним анализом предмета исследования, также получение достоверных данных для их последующего использования в решении существующих проблем;
2) исследования – прикладные, фундаментальные, стратегические научные исследования, осуществляемые субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в рамках научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ, надлежащими научными методами и средствами в целях достижения результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

3) консалтингтік қызметтер-Мемлекеттік орган қызметі процесінде туындайтын проблемаларды, мүмкіндіктерді айқындау және бағалау бойынша не жағдайды егжей-тегжейлі талдау бойынша; жұмыстың қаржылық және басқарушылық тиімділігін арттыру үшін одан әрі іс-қимылдарды түзету бойынша тиімді ұсынымдар әзірлеу бойынша қызметтер (мынадай негізгі қызмет түрлері шеңберінде: басқарушылық консалтинг, әкімшілік-кадрлық консалтинг, қаржылық консалтинг , IT-консалтинг, заң консалтингі, мамандандырылған консалтинг, қорғаныс саласындағы консалтинг, техникалық консалтингтік қызметтер);
4) құнын белгілеу-Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу бойынша жүргізетін іс-шаралар.
2 тарау. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын белгілеу тәртібі
3. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құны мыналарды қамтиды:
1) тікелей шығындар:
соңғы 12 айдағы соңғы жарияланған ресми статистикалық деректерге (жалақы, әлеуметтік салық, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің аударымдары) сәйкес республика бойынша зерттеулерді, консалтингтік қызметтерді жүзеге асыратын, бірақ тиісті саладағы (кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет) орташа айлық атаулы жалақыдан аспайтын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарына);
іссапар шығыстары (жол жүру, тұру және тәуліктік);
зерттеу, консалтингтік қызметтер үшін тікелей қажет полиграфиялық шығындар;
ақпараттық қызметтер (бейнеконференцбайланыс өткізуге арналған платформа, онлайн-сауалнамалар жүргізуге арналған платформа, деректерді статистикалық талдау бағдарламалары, кітапханалардың ақпараттық базаларына қол жеткізу);
көлік шығындары;
байланыс қызметтері (пошта байланысы, интернет, телефония шығындары);
аударма қызметтері;
зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін тікелей пайдаланылатын материалдарды сатып алу;
зерттеулердің нәтижелерінің түпнұсқалылық дәрежесін анықтауға тексеру жүргізуге арналған шығыстар (плагиатқа тексеру) ;
2) шартты-тұрақты шығыстар:
тартылатын сыртқы сарапшылардың (қосалқы мердігерлердің)қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығыстар;
қорларды сатып алу бойынша шығыстар (зерттеулер, консалтингтік қызметтер үшін қажетті тауарлар мен материалдардың құнын айқындау;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген талаптарға сәйкес айқындалған қосылған құн салығы, ол қызметтердің жалпы құнынан айқындалуға тиіс. Тапсырыс беруші қосылған құн салығын есептеудің дұрыстығын бақылауды арифметикалық жолмен жүзеге асырады, салық есебін жүргізуге әлеуетті орындаушы жауапты болады.

3) консалтинговые услуги – услуги по определению и оценке проблем, возможностей, возникающих в процессе деятельности государственного органа либо по детальному анализу ситуации; по разработке эффективных рекомендаций по коррекции дальнейших действий для повышения финансовой и управленческой эффективности работы (в рамках следующих основных видов услуг: управленческий консалтинг, административно-кадровый консалтинг, финансовый консалтинг, IT-консалтинг, юридический консалтинг, специализированный консалтинг, консалтинг в области обороны, технические консалтинговые услуги);
4) установление стоимости – мероприятия, проводимые Агентством Республики Казахстан по делам государственной службы, по установлению стоимости исследований, консалтинговых услуг.
Глава 2. Порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
3. Стоимость исследований, консалтинговых услуг включает в себя:
1) прямые расходы:
расходы по оплате труда работников, осуществляющих исследования, консалтинговые услуги, но не более среднемесячной номинальной заработной платы в соответствующей отрасли (профессиональная, научная и техническая деятельность) по республике, согласно последним опубликованным официальным статистическим данным за последние 12 месяцев (заработная плата, социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования, обязательные пенсионные взносы работодателей);
командировочные расходы (проезд, проживание и суточные);
полиграфические расходы, необходимые непосредственно для исследований, консалтинговых услуг;
информационные услуги (платформа для проведения видеоконференцсвязи, платформа для проведения онлайн-опросов, программы статистического анализа данных, доступ к информационным базам библиотекам);
транспортные расходы;
услуги связи (расходы на почтовую связь, интернет, телефонию);
переводческие услуги;
приобретение материалов, непосредственно используемых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги;
расходы на проведение проверки на определение степени оригинальности результатов (проверка на плагиат) исследований;
2) условно-постоянные расходы:
расходы по оплате услуг привлекаемых внешних экспертов (субподрядчиков);
расходы по приобретению запасов (определение стоимости товаров и материалов, необходимых для исследований, консалтинговых услуг;
3) налог на добавленную стоимость, определенный в соответствии с требованиями, предусмотренными Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), который должен определяться от общей стоимости услуг. Контроль правильности начисления налога на добавленную стоимость заказчиком осуществляется арифметическим путем, ответственность за ведение налогового учета несет потенциальный исполнитель.

4. Жобалардың құнын жинау жөніндегі ақпаратты Тапсырыс беруші зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің тақырыптарын бекіткеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде Тапсырыс беруші кемінде үш әлеуетті орындаушыға жібереді.
5. Зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету кезіндегі шығыстардың әрбір бабын Тапсырыс беруші Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген Тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағалардың дерекқорын пайдалана отырып, әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың түрлері бойынша есептеу кезінде бағдар ретінде қалыптастырады. Бұл ретте, баға дерекқорында көзделген тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігі үшін нақты орташа бағадан аспайтын бағаға бағдарланады. Бағалар дерекқорында болмаған кезде жоспарланатын шығыстарды негіздейтін құжаттар (шарттардың көшірмелері, прайс-парақтар) пайдаланылады.
6. Зерттеулер, консалтингтік қызметтер жүргізу үшін, жекелеген міндеттірді орындау мүмкін болмаған жағдайда, орындаушының бөгде ұйымдармен және жеке тұлғалармен азаматтық-құқықтық мәміле жасасу негізінде жүзеге асырылатын бөгде ұйымдарды мен жеке тұлғаларды тартуға құқығы бар.
7. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құны Бюджеттік жоспарлау қағидаларымен (Қаржы министрлігінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 208 бұйрығы) сәйкес және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын есептеуге сәйкес белгіленеді.
Зерттеулердің, консалтингтік
көрсетілетін қызметтер құнын
белгілеу қағидаларына
қосымша
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер құнын есептеу
1. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер құны, кемінде, үш әлеуетті орындаушыдан алынған жобалар негізінде тікелей шығыстар, шартты-тұрақты шығыстар және қосылған құн салығына сүйене отырып, ең төменгі құны бойынша белгіленеді:
Құны = ∑ ТШ + ШТШ + ҚҚС
2. Тікелей шығыстар мен шартты-тұрақты шығыстар сомасы (∑ТШ + ШТШ) мынадай формула бойынша айқындалады:
∑ТШ+ ШТШ = ∑Сеа + Сіш + Спш + Сақ + Скш + Сбқ + Саудқ +Спт+ Ссс + Сқс
мұндағы:
Сеа – еңбекке ақы төлеу шығындарының сомасы;
Сіш – іссапар шығыстарына арналған шығындар сомасы;
Спш – полиграфиялық шығыстарға арналған шығындар сомасы;
Сақ – ақпараттық көрсетілетін қызметтерге жұмсалған шығындар сомасы;
Скш – көлік шығыстарына арналған шығындар сомасы;
Сбқ – байланыс қызметтеріне арналған шығындар сомасы;
Саудқ – аударма қызметтеріне арналған шығындар сомасы;
Смса – материалдарды сатып алуға арналған шығындар сомасы;
Спт - плагиатты тексеру шығындарының сомасы;
Ссс – тартылатын сыртқы сарапшылардың (қосалқы мердігерлерге) қызметтеріне ақы төлеуіне арналған шығыстар сомасы;
Сқс – қорларды сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасы.
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер құнын белгілеу кезінде тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушілерден алынған ұсынылған жобаларды зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер сәйкестігі, ұсынылатын іс-шаралардың мазмұны, олардың толықтығы мен құны тұрғысынан қарайды.
_______________

4. Информация по сбору стоимости проектов направляется заказчиком не менее трем потенциальным исполнителям в течение тридцати календарных дней после утверждения заказчиком тем исследований, консалтинговых услуг.
5. Каждая статья расходов при проведении исследования, оказания консалтинговой услуги формируется заказчиком с использованием базы данных цен на товары, работы, услуги, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в качестве ориентира при расчете по видам расходов по каждой бюджетной программе. При этом, ориентируется на цену, не превышающую фактическую среднюю цену за единицу товара, работы, услуги, предусмотренную в базе данных цен. При отсутствии в базе данных цен используются документы, обосновывающие планируемые расходы (копии договоров, прайс-листы).
6. В случае невозможности выполнения отдельных задач, основной исполнитель имеет право на привлечение сторонних организаций и физических лиц для проведения исследований, консалтинговых услуг, которое осуществляется на основе заключения гражданско-правовой сделки со сторонними организациями и физическими лицами.
7. Стоимость исследований, консалтинговых услуг устанавливается в соответствии с Правилами планирования бюджета (приказ Министерства финансов РК от 29 апреля 2025 года № 208), и расчетом стоимости исследований, консалтинговых услуг согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение к Правилам
установления стоимости
исследований, консалтинговых
услуг
Расчет стоимости исследований, консалтинговых услуг
1. Стоимость исследований, консалтинговых услуг устанавливается по минимальной стоимости, исходя из суммы прямых расходов, условно-постоянных расходов и налога на добавленную стоимость на основании проектов, полученных от не менее трех потенциальных исполнителей:
Стоимость = ∑ПР+УПР + НДС
2. Сумма прямых расходов и условно-постоянных расходов (∑ПР+УПР) определяется по формуле:
∑ПР+УПР = ∑Сот + Скр + Спр + Сиу + Стр + Сус + Спу + Спм +Спп+ Свэ + Спз
где:
Сот – сумма затрат на оплату труда;
Скр – сумма затрат на командировочные расходы;
Спр – сумма затрат на полиграфические расходы;
Сиу – сумма затрат на информационные услуги;
Стр – сумма затрат на транспортные расходы;
Сус – сумма затрат на услуги связи;
Спу – сумма затрат на переводческие услуги;
Спм – сумма затрат на приобретение материалов;
Спп – сумма затрат на проверку плагиата;
Свэ – сумма затрат на оплату услуг привлекаемых внешних экспертов (субподрядчиков);
Спз – сумма затрат на приобретение запасов.
При установлении стоимости исследований, консалтинговых услуг заказчик рассматривает представленные проекты, полученные от потенциальных поставщиков, на предмет соответствия исследованиям, консалтинговым услугам, содержания предлагаемых мероприятий, их полноты и стоимости.