Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзуі бойынша ақылы қызмет түрлерiн жүзеге асыру, оның көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 136 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 сәуірде № 36061 болып тіркелді. Бұйрық 2025 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 01.07.2025 дейін (осы бұйрықтың 5-т. қараңыз)
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 102-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзуі бойынша ақылы қызмет түрлерiн жүзеге асыру, оның көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету және оның көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 4-6/181 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10618 болып тіркелген);
2) "Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету және оның көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 4-6/181 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 455 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19835 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 136 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзуі бойынша ақылы қызмет түрлерiн жүзеге асыру, оның көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидалары

Об утверждении Правил осуществления платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, использования им денег от реализации услуг, остающихся в его распоряжении
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 136. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2025 года № 36061. Срок действия приказа - до 1 июля 2025 года.
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.07.2025 (п. 5 приказа).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5
В соответствии с пунктом 5 статьи 102 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, использования им денег от реализации услуг, остающихся в его распоряжении.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 4-6/181 "Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства и расходования им денег от реализации услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10618);
2) приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 455 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 4-6/181 "Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства и расходования им денег от реализации услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19835).
3. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования и действует до 1 июля 2025 года.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2025 года № 136
Правила осуществления платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, использования им денег от реализации услуг, остающихся в его распоряжении

1. Осы Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзуі бойынша ақылы қызмет түрлерiн жүзеге асыру, оның көрсетiлетiн қызметтердi өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 102-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн жүзеге асыру, оның көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттік мекеме (бұдан әрі – мемлекеттік мекеме) ақылы негізде мынадай көрсетілетін қызметтерді жүзеге асырады:
1) топыраққа агрохимиялық зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу;
2) өсімдік шаруашылығы өнімінің және оны қайта өңделген өнімдерінің сапасын бағалау;
3) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың өтініші бойынша топырақтың құрамында макро-, микроэлементтердің, ауыр металдардың, су сорындысының болуына қосымша зерттеп-қараулар жүргізу;
4) агрохимия саласындағы аспаптар мен зертханалық жабдықтарды, химиялық талдау әдістемелерін байқаудан өткізу, сынақ нәтижелері бойынша қорытындылар беру;
5) топыраққа, өсімдік шаруашылығы өніміне және оның қайта өңделген өнімдеріне химиялық талдау жүргізу, тыңайтқыштар жүйесін құру, жер учаскелерін пайдалану әдістері мен қағидалары бойынша консультациялық қызметтер көрсету.
3. Көрсетілетін қызметтерді өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерінің тізбесі және ұсынылатын көрсетілетін қызметтердің баға прейскуранты мемлекеттік мекеменің аумағында (үй-жайларында) арнайы бөлінген жерде орналастырылады, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында жарияланады.
4. Мемлекеттік мекеме жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – өтініш беруші) еркін түрде жасалған жазбаша өтініші негізінде көрсетілетін қызметтерді өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін жүзеге асырады.
5. Өтінішті қабылдауды және тіркеуді мемлекеттік мекеменің жауапты қызметкері жүзеге асырады, мыналарды көрсете отырып, өтініш берушіге өтiнiштiң қабылданғаны туралы қолхат береді:
1) өтiнiштiң тiркеу нөмiрi мен оның қабылданған күнi;
2) көрсетілетін қызмет атауы;
3) өтінішті қабылдаған мемлекеттік мекеменің жауапты қызметкерінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі.

1. Настоящие Правила осуществления платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, использования им денег от реализации услуг, остающихся в его распоряжении (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 102 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок осуществления платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, использования им денег от реализации услуг, остающихся в его распоряжении.
2. Государственное учреждение в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства (далее – государственное учреждение) осуществляет на платной основе следующие услуги:
1) проведение агрохимического обследования почв;
2) оценка качества растениеводческой продукции и продуктов ее переработки;
3) проведение дополнительных обследований почв на содержание макро-, микроэлементов, тяжелых металлов, водной вытяжки по заявлению собственников земельных участков и землепользователей;
4) апробация приборов и лабораторного оборудования, методик химических анализов в области агрохимии с выдачей заключений по результатам испытаний;
5) оказание консультационных услуг по методам и правилам проведения химических анализов почв, растениеводческой продукции и продуктов ее переработки, составления системы удобрений, использования земельных участков.
3. Перечень платных видов деятельности по реализации услуг и прейскурант цен на предоставляемые услуги размещаются в специально отведенном месте на территории (в помещении) государственного учреждения, а также публикуются в средствах массовой информации и на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Государственное учреждение осуществляет платные виды деятельности по реализации услуг на основании письменного заявления физических и юридических лиц (далее – заявитель), составленного в произвольной форме.
5. Прием и регистрация заявления осуществляются ответственным сотрудником государственного учреждения с выдачей заявителю расписки о его приеме с указанием:
1) регистрационного номера заявления и даты его приема;
2) наименования услуги;
3) фамилии, имени, отчества (при его наличии) ответственного сотрудника государственного учреждения, принявшего заявление.

6. Көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша ақылы қызмет түрлері мемлекеттік мекемеде белгіленген жұмыс режиміне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күн сайын көрсетіледі.
7. Жеке және заңды тұлғалардың қолма қол нысанда жүзеге асырылатын есеп айырысулары мемлекеттік мекеменің кассалары арқылы фискалдық жады бар бақылау-кассалық машиналарды пайдалана отырып және бақылау түбіртегін бере отырып не "Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" мемлекеттік мекемесінің ағымдағы шотына аудару жолымен қолма қол ақшасыз есеп айыру бойынша жүргізіледі.
8. Мемлекеттік мекеменің ақылы қызмет түрлерін жүзеге асырудан алған қаражаты көрсетілетін қызметтерді өткізуден түскен ақшаны есепке алу үшін ашылған шотқа аударылады және Бюджет кодексінің 101-бабының 8-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдеріне сәйкес ресімделген және ұсынылған төлемшоты негізінде пайдаланылады.
9. Ақылы қызмет түрлерін жүзеге асырудан түскен қаражат мемлекеттiк мекеменің көрсетiлетiн қызметтерді өткізуден түскен, өз иелігінде қалған ақшаның кіріс және шығыс жоспарларына (бұдан әрі – жоспар) сәйкес жоспарланады және пайдаланылады.
10. Мемлекеттік мекеменің ақылы қызмет түрлерін жүзеге асырудан алған қаражаты мынадай жоспарларға сәйкес пайдаланылады:
1) зертханалық зерттеулердi жүргiзу;
2) техника, ауыл шаруашылығы және зертханалық жабдықтарды, сондай-ақ мемлекеттiк мекеменiң материалдық-техникалық базасын жарақтандыруға арналған механизмдерді сатып алу;
3) ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы ғылыми зерттеулерді жүргiзу;
4) ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласында ауыл шаруашылығы және зертханалық жұмыстар жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме тартатын штаттан тыс маусымдық қызметкерлер мен жұмысшылардың көрсететін қызметтерi мен жұмысына еңбекақы төлеу;
5) тауарлық материалдық құндылықтарды: жанар-жағармайды, химиялық реактивтердi, қосалқы бөлшектердi, байланыс құралдарын, метеорологиялық деректердi, еңбектi қорғауды, өрт қауiпсiздiгi мен гигиенаны қамтамасыз ету үшiн арнайы қорғану құралдарын, сондай-ақ мемлекеттiк мекеменiң ағымдағы мақсаттары үшiн қажетті заттар мен материалдарды сатып алу;
6) көлiк, байланыс қызметiне, коммуналдық қызметке, әкiмшiлiк және қойма үй-жайларын жалға алу, көлiк құралдарын техникалық байқау және мiндеттi сақтандыру, мемлекеттiк мекеменiң мамандандырылған жабдықтарын тексеру бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;

6. Платные виды деятельности по реализации услуг предоставляются ежедневно, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с режимом работы, установленным в государственном учреждении.
7. Расчеты физических и юридических лиц, осуществляемые в наличной форме, проводятся через кассы государственного учреждения с применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью и выдачей контрольного чека, либо по безналичному расчету путем перечисления на текущий счет государственного учреждения "Контрольный счет наличности платных услуг".
8. Средства, полученные государственным учреждением от осуществления платных видов деятельности, зачисляются на счет, открытый для учета денег от реализации услуг, и используются на основании счета к оплате, оформленного и предоставленного согласно процедурам казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, утверждаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с пунктом 8 статьи 101 Бюджетного кодекса.
9. Средства, поступающие от осуществления платных видов деятельности, планируются и используются в соответствии с планами поступлений и расходов денег, получаемых государственным учреждением от реализации услуг, остающихся в его распоряжении (далее – план).
10. Средства, полученные государственным учреждением от осуществления платных видов деятельности, используются в соответствии с планами на:
1) проведение лабораторных исследований;
2) приобретение техники, сельскохозяйственного и лабораторного оборудования, а также механизмов для оснащения материально-технической базы государственного учреждения;
3) проведение научных исследований в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
4) оплату услуг и труда сезонных работников, привлекаемых государственным учреждением для проведения сельскохозяйственных и лабораторных работ в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
5) приобретение товарно-материальных ценностей: горюче-смазочных материалов, химических реактивов, запасных частей, средств связи, метеорологических данных, специальных средств защиты для обеспечения охраны труда, пожарной безопасности и гигиены, а также других предметов и материалов для текущих целей государственного учреждения;
6) оплату услуг транспорта, связи, коммунальных услуг, услуг аренды административных и складских помещений, по техническому осмотру и обязательному страхованию транспортных средств, по проверке специализированного оборудования государственного учреждения;

7) жазылым баспаларын, ғылыми, әдiстемелiк және арнайы әдебиеттердi сатып алу;
8) ғылыми және әдiстемелiк материалдарды, сондай-ақ мемлекеттiк мекеменiң ресми бюллетендерiн шығару;
9) мемлекеттiк мекеменiң мамандарын даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру;
10) ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы деректерді автоматты түрде өңдейтін арнайы бағдарламалық қамтылымды сатып алу және енгiзу;
11) мемлекеттiк мекемеге арналған шетелдiк хат-хабарлар мен ғылыми құжаттамаларды аудару үшін аудармашылардың көрсететін қызметтеріне ақы төлеу;
12) жарнамалау мен насихаттау жөнiндегi бұқаралық iс-шараларды өткiзу (танап күнi, семинарлар, көрмелер, саяхаттар мен презентациялар);
13) мемлекеттiк мекеменiң жұмыс iстеуiне байланысты ғимараттарды, құрылысжайларды және өзге де объектiлердi жөндеу;
14) мемлекеттiк мекеме қызметкерлерiнiң іссапарлары, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге iссапарлары шығыстары;
15) мемлекеттiк мекеменiң қызметкерлерiн еңбек көрсеткiштерi үшiн көтермелеу.

7) приобретение подписных изданий, научной, методической и специальной литературы;
8) издание научных и методических материалов, а также официальных бюллетеней государственного учреждения;
9) подготовку и повышение квалификации специалистов государственного учреждения;
10) приобретение и внедрение специального программного обеспечения автоматической обработки данных в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
11) оплату услуг переводчиков для перевода иностранной корреспонденции и научной документации для государственного учреждения;
12) проведение массовых мероприятий по рекламе и пропаганде (дни поля, семинары, выставки, экскурсии, презентации);
13) ремонт зданий, сооружений и иных объектов, связанных с функционированием государственного учреждения;
14) командировочные расходы работников государственного учреждения, в том числе за пределы Республики Казахстан;
15) поощрение работников государственного учреждения за трудовые показатели.