Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын (бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 18 сәуірдегі № 176-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 сәуірде № 36007 болып тіркелді.
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес қоса беріліп отырған Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын (бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мемлекет пен қоғам коммуникацияларын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
К. Искаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғарғы білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы аудиторлық палатасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы

Об утверждении Правил размещения информации и публичного обсуждения паспортов бюджетных программ (отчетов о реализации паспортов бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 18 апреля 2025 года № 176-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2025 года № 36007.
В соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения информации и публичного обсуждения паспортов бюджетных программ (отчетов о реализации паспортов бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту развития коммуникаций государства и общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан

2025 жылғы 18 сәуірдегі
№ 176-НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалар паспорттарын (бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалар паспорттарын (бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және ақпаратты орналастыру тәртібін және ашық бюджеттердің интернет-порталында бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын (бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асырылуы туралы есептерді) жария талқылау.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпарат пайдаланушы – ақпаратты сұрататын және (немесе) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.04.2026 № 186-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) ашық бюджеттер интернет-порталының автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторы ұсынатын, ашық бюджеттер интернет-порталында орналастырылатын баптаулар және контентті басқаруға арналған қосымша;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.04.2026 № 186-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) ашық бюджеттердің интернет-порталы (бұдан әрі – Портал) – бюджеттік есептілікті, шоғырландырылған қаржылық есептілікті, азаматтық бюджетті, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін және Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жариялануға жататын өзге де материалдарды, ақпарат пен құжаттарды орналастыруды, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар мен есептерді жария талқылауды қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы;
4) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

от 18 апреля 2025 года
№ 176-НҚ
Правила размещения информации и публичного обсуждения паспортов бюджетных программ (отчетов о реализации паспортов бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения информации и публичного обсуждения паспортов бюджетных программ (отчетов о реализации паспортов бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" (далее – Закон) и определяют порядок размещения информации и публичного обсуждения паспортов бюджетных программ (отчетов о реализации паспортов бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и сокращения:
1) пользователь информации – физическое или юридическое лицо, запрашивающее и (или) использующее информацию;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.04.2026 № 186-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
2) автоматизированное рабочее место интернет-портала открытых бюджетов (далее – АРМ) – предоставляемое оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" приложение, предназначенное для управления настройками и контентом, который размещается на интернет-портале открытых бюджетов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.04.2026 № 186-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3) интернет-портал открытых бюджетов (далее – Портал) – объект информатизации, обеспечивающий размещение бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, гражданского бюджета, результатов государственного аудита и финансового контроля и иных материалов, информации и документов, подлежащих публикации в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, а также публичное обсуждение бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ;
4) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции – местных бюджетов, внебюджетных фондов;

5) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және олардың нәтижелеріне қол жеткізуге жауапты, өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелген функцияларға, өкілеттіктер мен құзыреттерге сәйкес айқындалатын мемлекеттік орган;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.04.2026 № 186-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – Оператор) – өзіне бекітіп берілген "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.04.2026 № 186-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
2-тарау. Ақпаратты ашық бюджеттердің интернет-порталында орналастыру тәртібі
3. Порталда Заңның 8 – бабының 1) тармақшасында көрсетілген ақпарат иелері бюджеттік есептілікті, шоғырландырылған қаржылық есептілікті, азаматтық бюджетті, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес жариялануға жататын материалдарды, ақпарат пен құжаттарды орналастырады, сондай-ақ бюджеттік есептілік паспорттарын жария талқылауды жүргізеді бюджеттік бағдарламалардың қазақ және орыс тілдерінде іске асырылуы туралы бағдарламалар мен есептер.
Бюджеттік есептілікті жариялау және талқылау Кодекстің 40-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Кодекстің 40-бабының 7-тармағына сәйкес бюджеттік есептілікті жариялауды қамтамасыз етеді.
5. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Порталда ағымдағы қаржы жылының 5 шілдесінен кешіктірмей Кодекстің 133-бабында көрсетілген шоғырландырылған қаржылық есептілікті орналастырады.
6. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері азаматтық бюджетті Кодекстің 39-бабының 3-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау және бюджеттерді атқару сатыларында азаматтық бюджетті жасау және ұсыну қағидаларына сәйкес айқындалған тәртіппен порталда орналастырады.

5) администратор бюджетных программ – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ, определяемый согласно возложенным на него законодательством Республики Казахстан функциям, полномочиям и компетенциям;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.04.2026 № 186-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
6) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – Оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.04.2026 № 186-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
7) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форм.
Глава 2. Порядок размещения информации на интернет-портале открытых бюджетов
3. На Портале обладателями информации, указанными в подпункте 1) статьи 8 Закона, размещаются бюджетная отчетность, консолидированная финансовая отчетность, гражданский бюджет, результаты государственного аудита и финансового контроля, материалы, информация и документы, подлежащие публикации в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс), а также проводится публичное обсуждение паспортов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ на казахском и русском языках.
Публикация и обсуждение бюджетной отчетности осуществляется в соответствии со статьей 40 Кодекса.
4. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает публикацию бюджетной отчетности в соответствии с пунктом 7 статьи 40 Кодекса.
5. Администраторы республиканских бюджетных программ размещают на Портале консолидированную финансовую отчетность, указанную в статье 133 Кодекса, не позднее 5 июля текущего финансового года.
6. Администраторы бюджетных программ размещают на Портале гражданский бюджет в порядке, определенном в соответствии с Правилами составления и представления гражданского бюджета на стадиях бюджетного планирования и исполнения бюджетов в соответствии с пунктом 3 статьи 39 Кодекса

7. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері порталда мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты орналастырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.04.2026 № 186-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Оператор ұсынған АЖО арқылы орналастырады немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық жүйелері арқылы Порталға бюджеттік есептілікті береді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері порталда ақпаратты орналастыруды (ақпаратты Ақпараттық жүйелер арқылы порталға беруді) және АЖО-мен жұмысты жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелер мен қызметкерлерді дербес айқындайды.
3-тарау. Ашық бюджеттердің интернет-порталында бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын (бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асырылуы туралы есептерді) жария талқылау тәртібі
9. Бюджеттік бағдарламалардың паспорттары Порталда оларды бюджеттік бағдарламалар әкімшілері Порталда орналастырған күннен бастап оларды бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жанындағы қоғамдық кеңестердің отырыстарына ұсынғанға дейін (олар болған кезде) кемінде 10 жұмыс күні жария талқылау үшін порталда орналастырылады.
Жария талқылау үшін бюджеттік бағдарламалар паспорттарының Порталда болу мерзімі оларды Порталда орналастырған күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрайды.
10. Өткен қаржы жылы үшін бюджеттік бағдарламалар паспорттарының іске асырылуы туралы есептерді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері оларды бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жанындағы қоғамдық кеңестердің отырыстарына ұсынғанға дейін (олар болған кезде), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей жария талқылау үшін Порталда орналастырады.
Өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын іске асыру туралы есептерге бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру фактілерін растайтын материалдар қосымша орналастырылады.
Жария талқылау үшін өткен қаржы жылы үшін бюджеттік бағдарламалар паспорттарының іске асырылуы туралы есептердің Порталда болу мерзімі оларды Порталда орналастырған күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрайды.
11. Порталда бюджеттік бағдарламалардың паспорттары және бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асыру туралы есептерді орналастырған кезде ақпаратты пайдаланушыларға бюджеттік бағдарламалар паспорттарына және бюджеттік бағдарламалар паспорттарының іске асыру туралы есептерді "жақтап" және "қарсы" дауыс беруге мүмкіндік беріледі.

7. Администраторы бюджетных программ размещают на Портале информацию о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.04.2026 № 186-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
8. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета размещает через АРМ, предоставленное Оператором, или передает на Портал через информационные системы центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета бюджетную отчетность.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, администраторы бюджетных программ самостоятельно определяют структурные подразделения и сотрудников, осуществляющих размещение информации на Портале (передачу информации на Портал через информационные системы) и работу с АРМ.
Глава 3. Порядок публичного обсуждения паспортов бюджетных программ (отчетов о реализации паспортов бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов
9. Паспорта бюджетных программ размещаются на Портале для публичного обсуждения не менее 10 рабочих дней со дня их размещения на Портале администраторами бюджетных программ до их предоставления на заседания общественных советов при администраторах бюджетных программ (при их наличии).
Срок нахождения на Портале паспортов бюджетных программ для публичного обсуждения составляет не менее десяти рабочих дней со дня их размещения на Портале.
10. Отчеты о реализации паспортов бюджетных программ за истекший финансовый год размещаются на Портале для публичного обсуждения администраторами бюджетных программ до их предоставления на заседания общественных советов при администраторах бюджетных программ (при их наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным.
К отчетам о реализации паспортов бюджетных программ за истекший финансовый год дополнительно размещаются материалы, подтверждающие факты реализации бюджетных инвестиционных проектов.
Срок нахождения на Портале отчетов о реализации паспортов бюджетных программ за истекший финансовый год для публичного обсуждения составляет не менее десяти рабочих дней со дня их размещения на Портале.
11. При размещении на Портале паспортов бюджетных программ и отчетов о реализации паспортов бюджетных программ пользователям информации предоставляется возможность голосовать "за" и "против" паспортов бюджетных программ и отчетов о реализации паспортов бюджетных программ.

12. Порталда бюджеттік бағдарламалар паспорттары мен бюджеттік бағдарламалар паспорттарының іске асыру туралы есептер орналастырылған күні бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ресми және (немесе) жалпыға қолжетімді интернет-ресурстарда бюджеттік бағдарламалар паспорттарын және бюджеттік бағдарламалар паспорттарды іске асыру туралы есептерді жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған баспасөз релизін орналастырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.04.2026 № 186-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жария талқылау үшін орналастырылған бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына және өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламалар паспорттарының іске асыру туралы есептерге "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген ақпаратты пайдаланушылардан ұсыныстар қабылданады.
Ақпаратты пайдаланушылардың бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына және өткен қаржы жылы үшін бюджеттік бағдарламалар паспорттарының іске асырылуы туралы есептерге ұсыныстарын жіберуі үшін электрондық цифрлық қолтаңбамен (ЭЦҚ) куәландыру арқылы Порталда авторландыру қажет.
14. Ақпаратты пайдаланушының ұсынысында мыңнан аспайтын таңба көрсетіледі. Бюджеттік бағдарламалар паспорттарының және өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламалар паспорттарды іске асыру туралы есептердің таңдалған құрылымдық бөлігіне ұсыныстар жіберілген кезде бейәдеп лексика, тіл тигізетін сөздер пайдаланылмайды және таңдап алынған бюджеттік бағдарлама паспорттарына немесе өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепке жатпайтын жарнама, спам және ақпарат орналастырылмайды.
15. Оператор екі жұмыс күні ішінде ақпаратты пайдаланушылардың ұсыныстарының осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және қабылданған шешімді негіздей отырып, оларды Порталда жариялау не жариялаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
16. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ақпаратты пайдаланушылардың Оператор мақұлданған ұсыныстарын орналасытырылған бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын және бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын іске асыру туралы есептерді жария талқылау мерзімі ішінде қарайды және негіздемелерін көрсете отырып, оларды қабылдау не қабылдамау туралы шешімдер қабылдайды.
17. Бюджеттік бағдарламалар паспорттарын және бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асыру туралы есептерді жария талқылау мерзімі өткеннен кейін Порталда орналастырылған құжаттарды жария талқылау нәтижелері бойынша есеп автоматты түрде қалыптастырылады, ол одан әрі жұмыста пайдалану үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жіберіледі.

12. В день размещения на Портале паспортов бюджетных программ и отчетов о реализации паспортов бюджетных программ администраторы бюджетных программ размещают на официальном и (или) общедоступных интернет-ресурсах пресс-релиз, направленный на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений паспортов бюджетных программ и отчетов о реализации паспортов бюджетных программ.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.04.2026 № 186-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
13. К размещенным для публичного обсуждения паспортам бюджетным программам и отчетам о реализации паспортов бюджетных программ за истекший финансовый год принимаются предложения от зарегистрированных на веб-портале "электронного правительства" пользователей информации.
Для направления предложений пользователями информации к паспортам бюджетным программам и отчетам о реализации паспортов бюджетных программ за истекший финансовый год необходима авторизация на Портале посредством удостоверения электронной цифровой подписи (ЭЦП).
14. В предложении пользователя информации указывается не более тысячи символов. При направлении предложений к выбранной структурной части паспортов бюджетных программ и отчетов о реализации паспортов бюджетных программ за истекший финансовый год не используется нецензурная лексика, оскорбительные выражения и не размещается реклама, спам и информация, не относящаяся к выбранному паспорту бюджетной программы или отчету о реализации паспорта бюджетной программы за истекший финансовый год.
15. Оператор в течение двух рабочих дней осуществляет проверку предложений пользователей информации на соответствие пункту 14 настоящих Правил и принимает решение об их публикации либо об отказе в публикации на Портале с обоснованием принятого решения.
16. Администраторы бюджетных программ рассматривают одобренные Оператором предложения пользователей информации в течение срока публичного обсуждения размещенных паспортов бюджетных программ и отчетов о реализации паспортов бюджетных программ и принимают решения об их принятии либо отклонении с указанием обоснований.
17. По истечении срока публичного обсуждения паспортов бюджетных программ и отчетов о реализации паспортов бюджетных программ за истекший финансовый год на Портале автоматически формируется отчет по результатам публичного обсуждения размещенных документов, который направляется администраторам бюджетных программ для дальнейшего использования в работе.

Бюджеттік бағдарлама паспорттарын жария талқылаудың аяқталғаны туралы есепті және өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарлама паспортын іске асыру туралы есепті жария талқылаудың аяқталғаны туралы есеп осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ашық бюджеттердің интернет-
порталында ақпаратты
орналастыру және бюджеттік
бағдарламалар паспорттарын
(бюджеттік бағдарламалар
паспорттарын іске асыру туралы
есептерді) жария талқылау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бюджеттік бағдарлама паспортының жария талқылаудың аяқталуы туралы есеп "_______________________________________________" (құжаттың атауы)
Бірегей нөмір:
Бюджеттік бағдарлама паспортының орналастыру күні:
Бюджеттік бағдарлама паспортының талқылауды аяқтау күні:
Есепті қалыптастыру күні:
Паспортты "жақтады" деген дауыстың барлығы:
Паспортты "қарсы" деген дауыстың барлығы:
Барлық ұсыныстар:
"Жақтады" деген дауыстың барлығы (ұсыныстар):
"Қарсы" деген дауыстың барлығы (ұсыныстар):
Бюджет түрі:
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды және атауы:
Қамтылатын кезең:
Бюджеттік бағдарламаның басшы:
№ р/с
Орналастыру күні
Құжаттың құрылымдық бөлігі
Порталды пайдаланушының ұсынысының мәтіні
Мемлекеттік орган жауабы-ның мәтіні
Ұсынысты "жақтады" деген дауыс саны
Ұсыныс-қа "қарсы" деген дауыс саны
1
2
3
4
5
6
7
Ашық бюджеттердің интернет-
порталында ақпаратты
орналастыру және бюджеттік
бағдарламалар паспорттарын
(бюджеттік бағдарламалар
паспорттарын іске асыру туралы
есептерді) жария талқылау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарлама паспортының іске асыру туралы есепті жария талқылаудың аяқталуы туралы есеп "_______________________________________________" (құжаттың атауы)
Бірегей нөмір:
Бюджеттік бағдарлама паспортының іске асыру туралы есептің орналастыру күні:
Бюджеттік бағдарлама паспортының іске асыру туралы есептің талқылауды аяқтау күні:
Есепті қалыптастыру күні:
Паспортты "жақтады" деген дауыстың барлығы:
Паспортты "қарсы" деген дауыстың барлығы:
Барлық ұсыныстар:
"Жақтады" деген дауыстың барлығы (ұсыныстар):
"Қарсы" деген дауыстың барлығы (ұсыныстар):
Бюджет түрі:
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды және атауы:
Қамтылатын кезең:
Бюджеттік бағдарламаның басшы:
№ р/с
Орналастыру күні
Құжаттың құрылымдық бөлігі
Порталды пайдаланушының ұсынысының мәтіні
Мемлекеттік орган жауабының мәтіні
Ұсынысты "жақтады" деген дауыс саны
Ұсынысқа "қарсы" деген дауыс саны
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 18 сәуірдегі
№ 176-НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдармаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22682 болып тіркелген).

Отчет о завершении публичного обсуждения паспортов бюджетной программы и отчет о завершении публичного обсуждения отчета о реализации паспорта бюджетной программы за истекший финансовый год создаются по форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам размещения
информации и публичного
обсуждения паспортов
бюджетных программ
(отчетов о реализации паспортов
бюджетных программ)
на интернет-портале
открытых бюджетов
Форма
Отчет о завершении публичного обсуждения паспорта бюджетной программы
"_______________________________________________"
(наименование документа)
Уникальный номер:
Дата размещения паспорта бюджетной программы:
Дата окончания обсуждения паспорта бюджетной программы:
Дата формирования отчета:
Всего голосов "за":
Всего голосов "против":
Всего предложений:
Всего голосов "за" (предложения):
Всего голосов "против" (предложений):
Тип бюджета:
Код и наименование администратора бюджетной программы:
Охватываемый период:
Руководитель бюджетной программы:
№ п/п
Дата размещения
Структурная часть документа
Текст предложения пользователя Портала
Текст ответа государственного органа
Количество голосов "За" предложения
Количество голосов "Против" предложения
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 2 к Правилам
размещения информации
и публичного обсуждения
паспортов бюджетных программ
(отчетов о реализации паспортов
бюджетных программ)
на интернет-портале
открытых бюджетов
Форма
Отчет о завершении публичного обсуждения отчета о реализации паспорта
бюджетной программы за истекший финансовый год
"____________________________________________"
(наименование документа)
Уникальный номер:
Дата размещения отчета о реализации паспорта бюджетной программы:
Дата окончания обсуждения отчета о реализации паспорта бюджетной программы:
Дата формирования отчета:
Всего голосов "за":
Всего голосов "против":
Всего предложений:
Всего голосов "за" (предложения):
Всего голосов "против" (предложений):
Тип бюджета:
Код и наименование администратора бюджетной программы:
Охватываемый период:
Руководитель бюджетной программы:
№ п/п
Дата размещения
Структурная часть документа
Текст предложения пользователя Портала
Текст ответа государственного органа
Количество голосов "За" предложения
Количество голосов "Против" предложения
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 18 апреля 2025 года
№ 176-НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149 "Об утверждении Правил размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22682).

2. "Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдармаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығына өзгірістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 388 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25722 болып тіркелген).
3. "Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 15 қыркүйектегі № 393 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29706 болып тіркелген).
4. "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 3 маусымдағы № 221-НҚ бұйрықтың 1 тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34467 болып тіркелген).
5. "Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдармаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушы 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 429-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35087 болып тіркелген).

2. Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 388 "О внесении изменений в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149 "Об утверждении Правил размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 25722).
3. Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 15 сентября 2022 года № 393 "О внесении изменения в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149 "Об утверждении Правил размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29706).
4. Пункт 1 приказа Министра культуры и информации Республики Казахстан от 3 июня 2024 года № 221-НҚ "О внесении изменений в некоторые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34467).
5. Приказ исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 429-НҚ "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149 "Об утверждении Правил размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35087).