Қорғаныс мұқтажын және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында радиоэлектрондық құралдар үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) беру қағидалары
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 10 сәуірдегі № 391 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 сәуірде № 35976 болып тіркелді
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 1-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 269) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қорғаныс мұқтажын және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында радиоэлектрондық құралдар үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Радиоэлектрондық күрес департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарына жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Цифрлық
даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 10 сәуірдегі
№ 391 бұйрығымен
бекітілген
Қорғаныс мұқтажын және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында радиоэлектрондық құралдар үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) беру қағидалары

Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для радиоэлектронных средств в целях обеспечения нужд обороны и безопасности государства
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 10 апреля 2025 года № 391. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2025 года № 35976
В соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О связи" и подпунктом 269) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для радиоэлектронных средств в целях обеспечения нужд обороны и безопасности государства.
2. Департаменту радиоэлектронной борьбы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Министра обороны - начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных государственных органов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство Цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
"СОГЛАСОВАН"
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 10 апреля 2025 года № 391
Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для радиоэлектронных средств в целях обеспечения нужд обороны и безопасности государства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қорғаныс мұқтажын және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында радиоэлектрондық құралдар үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) қорғаныс мұқтажын және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында радиоэлектрондық құралдар үшін жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің радиожиілікпен қамтамасыз етуінде тұрған мемлекеттік органдарға қолданылады.
3. Радиожиілік спектрі (бұдан әрі – РЖС) байланыс саласында шектеулі ұлттық ресурс болып табылады және Қазақстан Республикасының аумағында радиожиілікті қолдану құқығы Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҚМ) беретін рұқсат құжаттарының болуымен куәландырылады.
4. Жиілік белдеуін бөлу Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы радиоқызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц – 400 ГГц дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеуін бөлу кестесі" (бұдан әрі – Кесте) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10375 болып тіркелген) және ҚР ҚМ бекітетін радиожиілік спектрін перспективалық пайдалану жоспарларына сәйкес, Халықаралық электр байланысы одағының (бұдан әрі – ХЭБО) Бас хатшысы бекітетін ХЭБО радиобайланыс регламентіне сәйкес жүзеге асырылады (ХЭБО радиобайланыс регламентіндегі барлық жаңарту Бүкіләлемдік радиобайланыс конференциясы өткізілгеннен кейін жүргізіледі).
5. ҚР ҚМ РЖС, жиілік белдеуін тиімді пайдалану мақсатында ҚР ҚМ радиожиілікпен қамтамасыз етуінде тұрған мемлекеттік органдар үшін РЖС-ны перспективалық пайдалану жоспарын әзірлейді.
6. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) беру (тағайындау) (беру (тағайындау) (бұдан әрі – ЖБ, РЖ (РЖА) – радиожиілік органы РЖС пайдаланушысына РЭБ қолданумен осы рұқсатта көрсетілетін ЖБ, РЖ (РЖА) пайдалануға беретін РЖС пайдалануға рұқсат;
2) жоғары жиілік құрылғысы (бұдан әрі – ЖЖҚ) – телекоммуникация саласында қолдануды қоспағанда, өнеркәсіп, ғылым, медицина, тұрмыстық немесе басқа да мақсатта электромагниттік энергияны генерациялау және пайдалану үшін арналған жабдық және (немесе) аспап;
3) радиоэлектрондық құрал (бұдан әрі – РЭҚ) – радиотолқынды беру және (немесе) қабылдау үшін арналған және бір немесе бірнеше беру және (немесе) қабылдау құрылғысынан немесе көмекші жабдықты қоса алғандағы комбинациядан тұратын техникалық құрал

Глава 1. Общие положения
1. Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для радиоэлектронных средств в целях обеспечения нужд обороны и безопасности государства (далее – Правила) определяют порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), для радиоэлектронных средств в целях обеспечения нужд обороны и безопасности государства.
2. Настоящие Правила распространяются на государственные органы состоящие на радиочастотном обеспечении Министерства обороны Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Радиочастотный спектр (далее – РЧС) является ограниченным национальным ресурсом в области связи, и право использования радиочастот на территории Республики Казахстан удостоверяется наличием разрешительных документов выдаваемыми Министерством обороны Республики Казахстан (далее – МО РК).
4. Распределение полос частот осуществляется в соответствии приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 "Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10375), и планами перспективного использования радиочастотного спектра, утверждаемыми МО РК, в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи (далее-МСЭ), утверждаемым Генеральным секретарем МСЭ (все обновления в регламенте радиосвязи МСЭ происходят после проведения Всемирной конференции радиосвязи).
5. В целях эффективного использования РЧС, полос частот, МО РК разрабатывает план перспективного использования РЧС для государственных органов состоящие на радиочастотном обеспечении МО РК.
6. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) присвоение (назначение) полосы частот, радиочастот (радиочастотного канала) (присвоение (назначение) (далее – ПЧ, РЧ (РЧК)) - разрешение на использование РЧС, выдаваемое радиочастотным органом пользователю РЧС на использование указываемой в этом разрешении ПЧ, РЧ (РЧК) с применением радиоэлектронных средств;
2) высокочастотные устройства (далее – ВЧУ) - оборудование и (или) приборы, предназначенные для генерирования и использования электромагнитной энергии в промышленных, научных, медицинских, бытовых или других целях, за исключением применения в области телекоммуникаций;
3) радиоэлектронное средство (далее – РЭС) - техническое средство, предназначенное для передачи и (или) приема радиоволн и состоящее из одного или нескольких передающих и (или) приемных устройств либо их комбинаций, включая вспомогательное оборудование;

4) өтініш беруші – РЭҚ ЖБ, РЖ (РЖА) және ЖЖҚ бөлуге және (немесе) беруге (белгілеуге) өтінім беретін, ҚР ҚМ радиожиілік қамтамасыз етуінде тұратын мемлекеттік органдар;
5) РЖС пайдалануға рұқсат – ҚР ҚМ берген құжат(тар), оның негізінде штаттық пайдалану үшін үкіметтік мақсаттағы РЭБ жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) беру жүзеге асырылады;
6) радиожиілік спектрі (бұдан әрі – РЖС) – 3 кГц – 400 ГГц дейінгі диапазонда радиожиіліктің белгіленген жиынтығы;
7) радиожиілік органы (бұдан әрі – РЖО) – "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 2-бабының 1-тармағы 47-тармақшасына сәйкес жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) бөлуді, таңдап алуды және беруді, сондай-ақ оларды пайдалануға бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік орган;
8) радиобақылау – радиосәулеленуге техникалық бақылауды орындау, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілік құрылғысын инспекциялау, радокедергі дереккөзінің әрекетін, радиожиілікті пайдалану тәртібін, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілік құрылғысының сәулелену параметрі стандарттары мен нормаларын бұзуды айқындау және алдын алу арқылы қолжетімді кедергі деңгейімен радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілік құрылғысын пайдалануды қамтамасыз ететін шаралар жүйесі;
9) РЖС пайдаланушы – жиілік белдеуі немесе радиожиілік (радиожиілік арнасы) берілген (белгіленген) мемлекеттік орган;
10) ұлттық кесте – Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы радиоқызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц – 400 ГГц дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеуін бөлу кестесі"
11) электромагниттік үйлесімділік (бұдан әрі – ЭМҮ) – техникалық құрылғының берілген электр магниттік ортада берілген сапамен жұмыс істеу және басқа техникалық құралдарға жол берілмейтін электромагниттік кедергі жасамау қабілеті;
2-тарау. Қорғаныс мұқтажын және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында радиоэлектрондық құралдар үшін жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) беру тәртібі
7. Жиілік белдеуін беру РЖС-ға қолжетімділікті айқындайды және ЖБ, РЖ немесе РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін РЖА бөлу туралы шешімді біртіндеп алу, сондай-ақ РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін ЖБ, РЖ (РЖА) беруге (белгілеуге) рұқсат алу арқылы жүзеге асырылады.
8. ЖБ, РЖ немесе РЖА бөлу РЭҚ жаңа технологиясы мен стандарттарын енгізу кезінде, сондай-ақ пайдалануға түсетін жаңа РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ әзірлеу (жаңғырту), шығару және пайдалану (тәжірибелік пайдалану) үшін жүзеге асырылады.

4) заявитель - государственные органы состоящие на радиочастотном обеспечении МО РК, представляющие заявки на присвоение выделение и (или) присвоение (назначение) ПЧ, РЧ (РЧК) РЭС и ВЧУ;
5) радиочастотные органы (далее – РЧО) - государственные органы, уполномоченные осуществлять распределение, перераспределения, выделение и присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), а также контроль за их использованием в соответствии с подпунктом 47 пункта 1 статьи 2 Закона Республики Казахстан "О связи";
6) радиочастотный спектр (далее – РЧС) - определенная совокупность радиочастот в диапазоне от 3 кГц до 400 ГГц;
7) разрешение на использование РЧС – документ(ы), выданный(ые) МО РК, на основании которого осуществляется присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) РЭС правительственного назначения для штатной эксплуатации;
8) радиоконтроль – система мер, обеспечивающая эксплуатацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, с допустимым уровнем помех путем выполнения технического контроля за радиоизлучениями, инспекции радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, выявления и пресечения действия источников радиопомех, нарушений порядка использования радиочастот, стандартов и норм на параметры излучения радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
9) пользователь РЧС – государственный орган, которому присвоена (назначена) полоса частот или радиочастота (радиочастотный канал);
10) национальная таблица – утвержденной приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 "Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10375);
11) электромагнитная совместимость (далее – ЭМС) - способность технического средства функционировать с заданным качеством в заданной электромагнитной обстановке и не создавать недопустимых электромагнитных помех другим техническим средствам.
Глава 2. Порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для радиоэлектронных средств в целях обеспечения нужд обороны и безопасности государства
7. Присвоение полос частот определяет доступ к РЧС и осуществляется посредством последовательного получения решения о выделении ПЧ, РЧ или РЧК для РЭС и (или) ВЧУ, а также получения разрешения на присвоение (назначение) ПЧ, РЧ (РЧК) для РЭС и (или) ВЧУ.
8. Выделение ПЧ, РЧ или РЧК осуществляется при внедрении новых технологий и стандартов РЭС, а также для разработки (модернизации), производства и эксплуатации (опытной эксплуатации) новых РЭС и (или) ВЧУ, поступающих в использование.

9. ЖБ, РЖ немесе РЖА бөлуге өтінім мынадай құжаттардан тұрады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) жоспарланатын радиожелінің (радиожолақтың) мақсаты мен сипаты, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, пайдалануға жоспарланған РЭҚ-тың техникалық сипаттамасы туралы егжей-тегжейлі мәлімет қамтылған сұратылатын радиожиілік белдеуіне (номиналына) негіздеме келтірілетін еркін нысандағы түсіндірме жазба, байланысты ұйымдастыру схемасы;
3) осы Қағидаларға 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша тиісті радиобайланыс түріне РЭҚ-ға толтырылған сауалнама;
10. ЖБ, РЖ немесе РЖА бөлуге өтінімді қарау:
1) өтінімді ресімдеу толықтығы мен дұрыстығын тексеруді;
2) ЖБ, РЖ немесе РЖА бөлу немесе бөлуден бас тарту туралы шешім қабылдауды;
3) РЖБ, РЖ немесе РЖА бөлу немесе бөлуден бас тарту туралы шешімді ресімдеуді қамтиды.
11. ҚР ҚМ ЖБ, РЖ немесе РЖА бөлу туралы шешім қабылдау кезінде:
1) сұрау салынған ЖБ, РЖ мен РЖА-ның Ұлттық кестеге, мәлімделген РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ параметрінің талаптарға, сондай-ақ түсіндірме жазбада мазмұндалған мәліметке сәйкестігін;
2) РЖҚ-ның үкіметтік мақсаттағы электрондық дерекқорға және азаматтық мақсаттағы РЭҚ-ға берілген радиожиілік дерекқорына жүктелуін;
3) бос ЖБ, РЖ немесе РЖА-ның болуын, сондай-ақ РЭҚ-ны пайдалану жоспарланған белгілі нақты елді мекендегі (өңірдегі) қалыптасқан электромагниттік жағдайды;
4) РЭҚ ЭМҮ-ге және (немесе) ЖЖҚ-ға сараптама жүргізілген жағдайда оның қорытындысын ескереді.
12. ҚР ҚМ-да ЖБ, РЖ (РЖА) бөлуге өтінімді қарау мерзімі сұрау салу түскен сәттен бастап күнтізбелік он бес күннен аспайды. ХЭБО-ға қатысушы елдермен халықаралық келісу қажет болған жағдайда қарау мерзімі төрт айға дейін ұзартылады.
13. РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін ЖБ, РЖ немесе РЖА бөлуден бас тарту туралы дәлелді шешімге Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Радиоэлектрондық күрес департаментінің бастығы (бұдан әрі – ҚР ҚК БШ РЭКДБ) қол қояды.
14. РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін ЖБ, РЖ немесе РЖА бөлу туралы шешімге ҚР ҚК БШ РЭКДБ қол қояды.
15. ҚР ҚМ-да ҚР ҚМ-ның радиожиілікпен қамтамасыз етуінде тұрған мемлекеттік органдардың РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін ЖБ, РЖ немесе РЖА бөлу туралы мәліметтерді есепке алу жүзеге асырылады, ол үкіметтік мақсаттағы радиожиіліктің электрондық дерекқорына енгізіледі.
16. Жиілік белдеуін беру рәсімі барысында ҚР ҚМ-ның радиожиілікпен қамтамасыз етуінде тұрған мемлекеттік органдардың РЭҚ мен ЖЖҚ ЭМҮ-нің сақталуын бақылау үшін ЭМҮ-ні есептеу рәсімі жүргізіледі. ЭМҮ-ні есептеуді ұсынылған құжаттар және үкіметтік мақсаттағы РЭҚ мен ЖЖҚ есепке алу дерекқоры негізінде ҚР ҚК БШ РЭКД радиожиілік спектрін үйлестіру мамандары жүзеге асырады:

9. Заявка на выделение ПЧ, РЧ или РЧК состоит из следующих документов:
1) заявка по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) пояснительная записка в свободной форме в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС планируемых к применению, схема организации связи;
3) заполненная анкета на РЭС на соответствующий вид радиосвязи, по форме, согласно приложениям 3, 4, 5 и 6 к настоящим Правилам.
10. Рассмотрение заявки на выделение ПЧ, РЧ или РЧК включает:
1) проверку полноты и правильности оформления заявки;
2) принятие решения о выделении или об отказе в выделении ПЧ, РЧ или РЧК;
3) оформление решения о выделении или об отказе в выделении ПРЧ, РЧ или РЧК.
11. При принятии решения о выделении ПЧ, РЧ или РЧК МО РК учитывается:
1) соответствие запрашиваемых ПЧ, РЧ и РЧК Национальной таблице, заявляемых параметров на РЭС и (или) ВЧУ требованиям, а также сведениям, изложенным в пояснительной записке;
2) загруженность РЧС в электронной базе данных правительственного назначения и в базе данных радиочастот, присвоенных РЭС гражданского назначения;
3) наличие свободных ПЧ, РЧ или РЧК, а также сложившаяся электромагнитная обстановка в конкретном населенном пункте (регионе), где планируется использование РЭС;
4) заключение экспертизы на ЭМС РЭС и (или) ВЧУ в случае ее проведения.
12. Срок рассмотрения заявки на выделение ПЧ, РЧ (РЧК) в МО РК составляет не более пятнадцати календарных дней с момента поступления запроса. В случаях, требующих международного согласования со странами участниками МСЭ срок рассмотрения продлевается до четырех месяцев.
13. Мотивированное решение об отказе в выделении ПЧ, РЧ или РЧК для РЭС и (или) ВЧУ подписывается начальником Департамента радиоэлектронной борьбы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – НДРЭБ ГШ ВС РК).
14. Решение о выделении ПЧ, РЧ или РЧК для РЭС и (или) ВЧУ подписывает НДРЭБ ГШ ВС РК.
15. В МО РК осуществляется учет сведений о выделении ПЧ, РЧ или РЧК для РЭС и (или) ВЧУ государственных органов, состоящих на радиочастотном обеспечении МО РК, которые заносятся в электронную базу данных радиочастот правительственного назначения.
16. В ходе процедуры присвоения полос частот для контроля за соблюдением ЭМС РЭС и ВЧУ государственных органов, состоящих на радиочастотном обеспечении МО РК, проводится процедура расчета ЭМС. Расчет ЭМС осуществляется специалистами по координации радиочастотного спектра ДРЭБ ГШ ВС РК на основе предоставленных документов и базы данных учета РЭС и ВЧУ правительственного назначения:

1) оң нәтиже болғанда радиожиілік белдеуінің (номиналының) деректерін келісу және (немесе) халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізеді;
2) теріс нәтиже болғанда ҚР ҚМ радиожиілік спектрін үйлестіру мамандары радиожиіліктің (номиналдың) басқа (бос) белдеуін таңдап алу бойынша іс-шаралар кешенін орындайды.
17. Осы Қағидаларға 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша белгіленген қызмет радиоэлектрондық құралының электромагниттік үйлесімділігі сараптамасының қорытындысы және жылжымалы қызмет радиоэлектрондық құралының электромагниттік үйлесімділігі сараптамасының қорытындысы ҚР ҚМ-да сақталады.
18. Радиожиілік спектрін пайдалануды реттеу шеңберінде ҚР ҚМ радиожиілік спектрін үйлестіру мамандары жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі қаңтар – ақпан кезеңінде бос емес номиналды, жиілік белдеуін айқындау және пайдаланылмайтын номиналды, жиілік белдеуін босату мақсатында жиілік спектрін түгендейді.
19. РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін ЖБ, РЖ (РЖА) номиналын беру (тағайындау) ЖБ, РЖ немесе РЖА белдеуін бөлу туралы ҚР ҚК БШ РЭКД тиісті шешімі негізінде жүзеге асырылады. ЖБ, РЖ (РЖА) беру (белгілеу) РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ нақты типі үшін жүргізіледі.
20. Өтініш беруші ҚР ҚМ-ға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсат ету құжаттарын алу, ЖБ, РЖ немесе РЖА таңдау үшін мәліметтерді қоса беріп, РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін ЖБ, РЖ немесе РЖА беруге (белгілеуге) өтінім жібереді.
21. ҚР ҚК БШ РЭКД лауазымды адамдары РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін ЖБ, РЖ (РЖА) беру немесе беруден (белгілеуден) бас тарту туралы шешімді пысықтайды.
22. РЖ (РЖА) беруге (белгілеуге) өтінімді қарау кезінде ҚР ҚК БШ РЭКД:
1) бос ЖБ, РЖ (РЖА) болуын және РЭҚ-ны пайдалану жоспарланған нақты елді мекенде (өңірде) қалыптасқан электромагниттік жағдайды ескереді, бос ЖБ, РЖ (РЖА) болмаған жағдайда РЭҚ-ның және (немесе) ЖЖҚ-ның жұмыс істеуі өзара кедергісіз жүзеге асырылатын жақын РЖС диапазонында ЖБ, РЖ (РЖА) таңдап алу жүзеге асырылады;
2) жиілік-аумақтық тозу мәнін, радиожиілік органдары белгілейтін РЖС және РЭҚ-ны пайдалану шарттары мен шектеуін ескереді.
23. ҚР ҚМ-да РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін ЖБ, РЖ (РЖА) беру (белгілеу) өтінімін қарау мерзімі сұрау салу түскен сәттен бастап күнтізбелік он бес күннен аспайды. ХЭБО-ға қатысушы елдермен халықаралық келісу қажет болғанда қарау мерзімі төрт айға дейін ұзартылады.
24. ҚР ҚМ осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша одан әрі 5 жыл мерзімге ұзартумен, РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ пайдалану үшін ЖБ, РЖ (РЖА) беруге (белгілеуге) рұқсат береді, оған ҚР ҚК БШ РЭҚДБ қол қояды. РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ үшін ЖБ, РЖ немесе РЖА беруге (белгілеуге) түскен өтінімдер және берілген рұқсатты электрондық базада бір уақытта тіркеумен осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үкіметтік мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыға жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) беру (белгілеу) журналында есепке алынады.

1) в случае положительного результата, проводит процедуру согласования и (или) международной координации данных полос (номиналов) радиочастот;
2) в случае отрицательного результата, специалисты по координации радиочастотного спектра МО РК выполняют комплекс мероприятий по подбору других (не занятых) полос (номиналов) радиочастот.
17. Заключения экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного средства фиксированной службы и заключения экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного средства подвижной службы по формам, согласно приложениям 7 и 8 к настоящим Правилам хранятся в МО РК.
18. В рамках регулирования использования радиочастотного спектра специалистами по координации радиочастотного спектра МО РК ежегодно в период с января по февраль следующими за отчетный год проводится инвентаризация частотного спектра, в целях определения занятых номиналов, полос частот и высвобождения не используемых номиналов, полос частот.
19. Присвоение (назначение) номиналов ПЧ, РЧ (РЧК) для РЭС и (или) ВЧУ, осуществляется на основании соответствующих решений ДРЭБ ГШ ВС РК о выделении полос ПЧ, РЧ или РЧК. Присвоение (назначение) ПЧ, РЧ (РЧК) производится для конкретного типа РЭС и (или) ВЧУ.
20. Заявитель направляет в МО РК заявку на присвоение (назначение) ПЧ, РЧ или РЧК для РЭС и (или) ВЧУ с приложением сведений для получения разрешительных документов, подбора ПЧ, РЧ или РЧК по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
21. Должностные лица ДРЭБ ГШ ВС РК вырабатывают решение о присвоении (назначении) ПЧ, РЧ (РЧК) для РЭС и (или) ВЧУ либо отказе в данном присвоении (назначении).
22. При рассмотрении заявки на присвоение (назначение) РЧ (РЧК) ДРЭБ ГШ ВС РК учитывается:
1) наличие свободных ПЧ, РЧ (РЧК) и сложившаяся электромагнитная обстановка в конкретном населенном пункте (регионе), где планируется использование РЭС, в случае отсутствия свободных ПЧ, РЧ (РЧК) осуществляется подбор ПЧ, РЧ (РЧК) в ближайших диапазонах РЧС, в которых работа РЭС и (или) ВЧУ осуществляется без взаимных помех;
2) значения частотно-территориального разноса, условия и ограничения использования РЧС и РЭС, устанавливаемые радиочастотными органами.
23. Срок рассмотрения заявки на присвоение (назначение) ПЧ, РЧ (РЧК) для РЭС и (или) ВЧУ в МО РК составляет не более пятнадцати календарных дней с момента поступления запроса. В случаях требующих международного согласования со странами участниками МСЭ срок рассмотрения продлевается до четырех месяцев.
24. МО РК выдает разрешение на присвоение (назначение) ПЧ, РЧ (РЧК) для эксплуатации РЭС и (или) ВЧУ по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, со сроком на 5 лет с дальнейшей пролонгации, которое подписывает НДРЭБ ГШ ВС РК. Поступившие заявки на присвоение (назначение) ПЧ, РЧ или РЧК для РЭС и (или) ВЧУ и выданные разрешения учитываются в журнале учета присвоений (назначений) полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) радиоэлектронным средствам и (или) высокочастотным устройствам правительственного назначения по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, с одновременной регистрацией в электронной базе.

25. Егер өтінімде көрсетілген РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ-ны орналастыру орны мен сипаттамасы өзгерсе, РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ пайдалану үшін ЖБ, РЖ (РЖА) беруге (белгілеуге) рұқсат жарамсыз болады.
26. Осы Қағидаларға сәйкес ЖБ, РЖ (РЖА) берілген (белгіленген сәтке дейін Қазақстан аумағында РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ пайдаланушысына РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ пайдалануға жол берілмейді.
27. ҚР ҚМ РЖС реттеу шеңберінде техникалық құжаттаманы және рұқсатты, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілік құрылғысының параметрін, сондай-ақ бақылау-өлшеу аппаратурасы мен радиотехникалық бақылау құралдарының (аспаптық бақылау) көмегімен оның жұмыс режимін құжаттамалық бақылау арқылы үкіметтік мақсаттағы РЭҚ және ЖЖҚ сәулеленуін радиобақылауды жүзеге асырады.
28. Бақылау тапсырмаларын шешу үшін бақылау тәсілі таңдап алынады. Бақылау тәсілін таңдап алу олардың жіктелуін айқындайтын әртүрлі факторды ескеріп жүзеге асырылады. Радиобақылауға қатысты бақылаудың негізгі тәсілдері:
1) орталықтандырылған басқару және жеке байланыс арнасын пайдаланып, бақылау нәтижесін ұсыну кезінде еркін іздестірумен қажетті жиілік диапазонын кезең-кезеңімен қарап аймақтық бақылау;
2) орталықсыздандырылған басқару және тұрақты орналасу пунктіне келгеннен кейін басшылыққа бақылау нәтижесін ұсыну кезінде берілген жиілікті немесе диапазон учаскесін үздіксіз қараумен объектілік бақылау болып табылады.
29. Радиобақылауды Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы немесе оның орнындағы адам бекіткен радиобақылаудың жоспар-кестесіне сәйкес 43988 әскери бөлімі жүргізеді.
30. Радиобақылаудың жоспар-кестесі ҚР ҚМ-да әр тоқсанға жасалады және оны Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы (бұдан әрі – ҚМБО – ҚР ҚК БШБ) тоқсан басталғанға дейін 10 жұмыс күні бұрын бекітеді.
31. РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ мәлімделген сипаттамасына сәйкес келмеу, РЭҚ-ны және (немесе) ЖЖҚ-ны пайдаланушылардың рұқсат етілмеген жиілікті пайдалануы анықталған кезде атқарушы орган мәлімделген сипаттамаға сәйкес келтіруге немесе рұқсат етілмеген жиілікті пайдалануды тоқтатуға хабарлама жібереді.
32. Тиісті рұқсатсыз радиокедергіні және азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғының әрекетін анықтау және жолын кесу жөніндегі іс-шараларды Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі (бұдан әрі – ЦДИАӨМ) жүргізеді.

25. Разрешение на присвоение (назначение) ПЧ, РЧ (РЧК) для эксплуатации РЭС и (или) ВЧУ не действительно, если изменены место размещения и характеристики РЭС и (или) ВЧУ, указанные в заявке.
26. Пользователю РЭС и (или) ВЧУ на территории Казахстана до момента присвоения (назначения) ПЧ, РЧ (РЧК) в соответствии с настоящими Правилами, использование РЭС и (или) ВЧУ не допускается.
27. В рамках регулирования РЧС МО РК осуществляет радиоконтроль за излучениями РЭС и ВЧУ правительственного назначения путем проведения документального контроля технической документации и разрешений, параметров радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также режимов его работы с помощью контрольно-измерительной аппаратуры и средств радиотехнического контроля (инструментального контроля).
28. Для решения задач контроля выбирается способ контроля. Выбор способа контроля осуществляется с учетом различных факторов, определяющих их классификацию. Применительно к радиоконтролю основными способами ведения контроля являются:
1) зональный контроль с периодическим просмотром необходимого диапазона частот свободным поиском при централизованном управлении и представлении результатов контроля с использованием собственных каналов связи;
2) объектовый контроль с непрерывным просмотром заданных частот или участков диапазона при децентрализованном управлении и представлении результатов контроля руководству по прибытии в пункт постоянной дислокации.
29. Радиоконтроль проводится войсковой частью 43988 согласно плану-графику радиоконтроля, утвержденному первым заместителем Министра – начальником Генерального штаба Министерства обороны Республики Казахстан либо лицом, его замещающим.
30. Планы-графики радиоконтроля составляются в МО РК на каждый квартал и утверждаются Первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - ПЗМО-НГШ ВС РК) за 10 рабочей дней до начала квартала.
31. При выявлении несоответствия заявленными характеристикам РЭС и (или) ВЧУ, использования неразрешенных частот пользователями РЭС и (или) ВЧУ, исполнительный орган направляет уведомление на приведение в соответствие заявленным характеристикам или прекращения использования неразрешенных частот.
32. Мероприятия по выявлению и пресечению радиопомех и действия радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств гражданского назначения без соответствующих разрешений проводятся Министерством цифрового развития инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – МЦРИАП).

33. Тіркелген РЭҚ мен ЖЖҚ жұмысында кедергі туындаған жағдайда кедергімен сыналған радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғының иелері радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғы техникалық параметрінің, оның ішінде қабылдау құрылғысының іріктеу және қорғаныш қасиетінің нормалар мен стандарттарға сәйкестігіне көз жеткізуге тиіс. Егер олар нормаларға сәйкес келмесе, РЭҚ иелері сипаттаманы нормаларға сәйкес келтіру немесе радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыны ауыстыру бойынша шара қабылдайды.
34. Басқа (бөгде-есепке алынбаған) РЭҚ мен ЖЖҚ-дан сәулелену салдарынан кедергі туындаған жағдайда кедергімен сыналған РЭҚ және ЖЖҚ иесі қамтамасыз етуде тұрған РЖО-ға жүгінеді:
1) РЖО кедергі дереккөзі мен сипаттамасын, олардың туындау себебін айқындау жұмысын ұйымдастырады және оларды жоюға шара қабылдайды;
2) арнайы және әскери мақсаттағы РЭҚ және ЖЖҚ үшін кедергі дереккөзі мен сипатын, олардың туындау себебін айқындау жөніндегі іс-шараларды ҚР ҚМ жүргізеді;
3) белгіленген параметрдің және (немесе) жұмыс режимінің бұзылуы, РЭҚ және ЖЖҚ қабылдау құрылғысының іріктеу немесе қорғаныш қасиетінің нашарлауы және жақын орналасқан РЭҚ мен ЖЖҚ-ның өзара әсерімен негізделген интермодуляциялық сипат кедергісінің салдарынан ҚР ҚМ қасақана емес кедергіні жою бойынша нұсқама немесе ұсыным береді;
4) берілген жиілікте кедергіні жою мүмкін болмаған жағдайда РЖО жаңа радиожиілік береді;
5) өнеркәсіптік немесе технологиялық сипаттағы қасақана емес кедергінің салдарынан ҚР ҚМ кедергі дереккөзін айқындау бойынша шара қабылдайды және оларды жою бойынша ұсыным береді.
35. "Үкіметтік мақсаттағы" және "бірлесіп пайдаланылатын" санаттағы жиілік белдеуінде үкіметтік мақсаттағы РЭҚ ЖБ, РЖ (РЖА) басым пайдалануды қолданады.
36. Қазақстан Республикасының аумағында дереккөзі бар радиокедергіге шет мемлекеттердің байланыс әкімшілігінен талап қою түскен кезде РЖО халықаралық келісімге сәйкес осы талап қоюдың құқықтық негізін айқындайды, егер талап қою негізделген болса, кедергі себебін белгілейді және оларды жою бойынша шара қабылдайды.
37. Егер Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан РЭҚ мен ЖЖҚ басқа (шектес немесе іргелес) мемлекеттердің аумағында орналасқан көзден кедергімен сыналатын болса, РЖО халықаралық келісімге сәйкес Қазақстан Республикасының аумағындағы РЭҚ мен ЖЖҚ иелерінің мүддесін қорғау мақсатында кедергіні жою бойынша шара қабылдайды.
38. ҚР ҚМ РЖС-ны реттеу шеңберінде "Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер Қорғаныс министрлері кеңесінің Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ерекше маңызды арнайы жұмысы мен іс-шараларын жүргізу кезінде әскери және азаматтық мақсаттағы РЭС-ны пайдалануға уақытша тыйым салуды (шектеуді) енгізу ережесі, тәртібі туралы шешіміне" сәйкес мемлекеттік органдарды уақтылы хабардар етуге және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ерекше маңызды іс-шараларын және арнайы жұмысын жүргізу кезінде РЖС мен ЖЖҚ-ны пайдалануға уақытша тыйым салуды енгізуге жауапты болады.

33. В случае возникновения помех в работе зарегистрированного РЭС и ВЧУ владельцам радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, испытывающих помехи, необходимо убедиться в соответствии нормам и стандартам технических параметров радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, в том числе избирательных и защитных свойств приемных устройств. Если они не соответствуют нормам, владельцы РЭС принимают меры по приведению характеристик в соответствие с нормами или заменить радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства.
34. При возникновении помех вследствие излучений от других (посторонних-неучтенных) РЭС и ВЧУ владельцы РЭС и ВЧУ, испытывающих помехи, обращаются в РЧО, на обеспечении которых они стоят:
1) РЧО организует работы по определению источников и характера помех, причин их возникновения и принимает меры к их устранению;
2) мероприятия по определению источников и характера помех, причин их возникновения для РЭС и ВЧУ специального и военного назначения проводится МО РК;
3) вследствие нарушения установленных параметров и (или) режимов работы, ухудшения избирательных или защитных свойств приемного устройства РЭС и ВЧУ и помех интермодуляционного характера, обусловленных взаимным влиянием РЭС и ВЧУ, находящихся рядом, МО РК выдает предписания или рекомендации по устранению непреднамеренных помех;
4) при невозможности устранения помех на присвоенных частотах РЧО производит новое присвоение радиочастот;
5) вследствие непреднамеренных помех промышленного или технологического характера МО РК принимает меры по определению источника помех и дает рекомендации по их устранению.
35. В полосах частот категорий "Правительственного назначения" и "Совместного использования", РЭС правительственного назначения пользуются преимущественным использованием ПЧ, РЧ (РЧК).
36. При поступлении претензий от администраций связи иностранных государств на радиопомехи, источники которых находятся на территории Республики Казахстан, РЧО в соответствии с международным соглашением определяет правовую основу этих претензий, если претензии обоснованы, устанавливает причины помех и принимает меры по их устранению.
37. В случае если РЭС и ВЧУ, расположенные на территории Республики Казахстан, испытывают помехи от источников, расположенных на территории других (граничащих или сопредельных) государств, РЧО в соответствии с международным соглашением принимает меры по устранению помех в целях защиты интересов владельцев РЭС и ВЧУ, находящихся на территории Республики Казахстан.
38. В рамках регулирования РЧС МО РК в соответствии с "Решением Совета Министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств о Положении, о порядке введения временных запретов (ограничений) на использование РЭС военного и гражданского назначения при проведении особо важных специальных работ и мероприятий государств-участников Содружества Независимых Государств" отвечает за своевременное оповещение Государственных органов и введение временных запретов на использование РЧС и ВЧУ при проведении особо важных мероприятий и специальных работ государств-участников Содружества Независимых Государств.

39. РЖС пайдалануға уақытша тыйым салу (шектеу) ерекше маңызды іс-шараларды және арнайы жұмыс жүргізу кезінде пайдаланылатын РЭҚ-ның қасақана емес (өзара) кедергісін болдырмау үшін қабылданатын төтенше шара болып табылады.
40. РЖС пайдалануға жоспарлы уақытша тыйым салу (шектеу) бір жылға РЖС пайдалануға жылдық тыйым салу жоспарына (бұдан әрі – жылдық тыйым салу жоспары) сәйкес енгізіледі.
41. РЖС пайдалануға жедел уақытша тыйым салу (шектеу) жылдық тыйым салу жоспарында көзделмеген аса маңызды іс-шаралар және арнайы жұмыс кезінде енгізіледі.
42. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің радиожиілікпен қамтамасыз етуінде тұрған мемлекеттік органдарға бөлінген немесе берілген жиіліктерге уақытша тыйым салу кезінде органдармен келісу рәсімі жүргізіледі.
43. Жылдық тыйым салу жоспары үзіндісінің негізінде мемлекеттік органдарда маңызды РЭҚ-ны, сондай-ақ аса маңызды іс-шараларды және арнайы жұмыс кезінде пайдаланылатын РЭҚ-ны қасақана емес кедергіден қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар жоспарланады. Көрсетілген іс-шаралар мүдделі РЖС пайдаланушыларына жеткізіледі және РЖС пайдалануға уақытша тыйым салуды (шектеуді) енгізу уақытында жүргізіледі.
44. Жауынгерлік кезекшіліктегі РЭҚ-ны қасақана емес кедергіден қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар ұдайы жүргізіледі.
45. Жедел тыйым салуға (шектеуге) өтінім түскен кезде ҚР ҚМ-да оны талдау жүргізіледі, өшіруге жататын РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ-ның типі мен тиістілігі айқындалады, жауынгерлік әзірлікке және әскердің күнделікті қызметіне әсері бағаланады. Көрсетілген іс-шараларды жүргізгеннен кейін оны енгізу туралы тиісті өкім жобасы дайындалады.
46. Өкім мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) басқа (бөтен) РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ-ны пайдалануға тыйым салу ұсынылатын шектегі ЖБ-ның жоғары және төменгі шекарасы туралы;
2) РЖС пайдалануға уақытша тыйым салудың (шектеудің) жарамдылық мерзімі туралы;
3) шекарасында РЖС пайдалануға уақытша тыйым салу (шектеу) енгізілетін аудан, тас жол, бағдар туралы.
47. Өкімге ҚР ҚК БШ РЭКДБ қол қояды және жауапты лауазымды адамға тыйым салу (шектеу) басталғанға дейін алты күннен кешіктірмей жеткізіледі.
48. Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары уақытша тыйым салуды (шектеуді) енгізу туралы өкімді алғаннан кейін:
1) жұмысына тыйым салуды (шектеуді) енгізу қажет РЭҚ-ны айқындайды;
2) лауазымды адамдарға қажетті нұсқау береді, олардың орындалуын бақылауды ұйымдастырады.

39. Временные запреты (ограничения) на использование РЧС являются чрезвычайной мерой, которые принимаются для исключения непреднамеренных (взаимных) помех РЭС, используемым при проведении особо важных мероприятий и специальных работ.
40. Плановые временные запреты (ограничения) на использование РЧС вводятся в соответствии с годовым планом запретов на использование РЧС на год (далее – годовой план запретов).
41. Оперативные временные запреты (ограничения) на использование РЧС вводятся в случае проведения непредусмотренных в годовом плане запретов особо важных мероприятий и специальных работ.
42. При ведении временных запретов на частоты выделенных или присвоенных государственным органам состоящих на радиочастотном обеспечении Министерства обороны Республики Казахстан проводится процедура согласования с органами.
43. На основании выписок из годового плана запретов в государственных органах планируются мероприятия по обеспечению защиты от непреднамеренных помех важнейших РЭС, а также РЭС, используемых при проведении особо важных мероприятий и специальных работ. Указанные мероприятия доводятся до заинтересованных пользователей РЧС и проводятся во время введения временных запретов (ограничений) на использование РЧС.
44. Мероприятия по обеспечению защиты от непреднамеренных радиопомех РЭС, находящихся на боевом дежурстве, проводятся постоянно.
45. При поступлении заявки на введение оперативного запрета (ограничения) в МО РК проводится ее анализ, определяются типы и принадлежность подлежащих выключению РЭС и (или) ВЧУ, оценивается влияние на боевую готовность и повседневную деятельность войск. После проведения указанных мероприятий подготавливается проект соответствующего распоряжения о его введении.
46. Распоряжение содержит следующие сведения:
1) о верхней и нижней границах ПЧ, в пределах которой предлагается запретить эксплуатацию других (посторонних) РЭС и (или) ВЧУ;
2) о сроках действия временного запрета (ограничения) на использование РЧС;
3) о районе, трассе, маршруте, в границах которых вводится временный запрет (ограничение) на использование РЧС.
47. Распоряжение подписывается НДРЭБ ГШ ВС РК и доводится до ответственных должностных лиц не позднее шести суток до начала запретов (ограничении).
48. Должностные лица государственных органов после получения распоряжения о введении временного запрета (ограничения):
1) определяют РЭС, на работу которых необходимо ввести запрет (ограничение);
2) отдают необходимые указания должностным лицам, организуют контроль за их выполнением.

49. Аса маңызды іс-шараларды және арнайы жұмыс кезінде уақытша тыйым салудың (шектеудің) орындалуын бақылауды радиоэлектрондық күрес күші мен құралдары жүзеге асырады.
50. Үкіметтік мақсаттағы РЭҚ және ЖЖҚ-ны пайдалану үшін қолданыстағы және жоспарланатын ЭМҮ есебі (бұдан әрі – есеп) мынадай жағдайда пайдалануға рұқсат беру туралы шешімді пысықтау алдында жүргізіледі:
1) РЖС пайдалануға бастапқы рұқсатты алу;
2) егер бұрын РЖС пайдалануға рұқсат алған кезде есеп жүргізілмесе, РЭҚ мен ЖЖҚ-ны пайдалануға рұқсатты алу;
3) техникалық параметрдің, оның ішінде РЭҚ орнатылған орынның өзгеруі (географиялық координатасының өзгеруі, антенна ілгіш биіктігінің өзгеруі, антенна бағытының өзгеруі), яғни РЭҚ ЭМҮ-нің өзгеруіне әкелетін параметрдің өзгеруі.
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің радиожилікпен қамтамасыз етуінде тұрған мемлекеттік органдар
1. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы;
2. Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі;
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі;
6. Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі;
7. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
8. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
9. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жоғары жиілікті құрылғы үшін жиілік жолағын, радиожиілікті немесе радиожиілік арнасын бөлуге ӨТІНІМ
1. Өтініш беруші туралы мәлімет ___________________________________
(әскери басқару органының, әскери бөлімнің атауы)
2. Өтініш берушінің пошталық мекенжайы __________________________
3. РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ орналасқан орын _________________________
(қолдану аймағы)
4. Телефон/факс нөмірі _____________________________________
Аумақта радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беруді сұраймын:
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының қала, аудан, облысын көрсету)
5. Қоса берілетін құжаттар:
1. Еркін нысандағы түсіндірме жазба, онда сұратылатын жиілік жолағына (номиналына) негіздеме келтіріледі, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, пайдалануға жоспарланған РЭҚ ерекшелігі, байланысты ұйымдастыру сызбасы нақты жазылады;
2. Тиісті байланыс түріне осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6-қосымшаларына сәйкес РЭҚ-ға толтырылған сауалнама;
3. РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ (радиорелелік желі (бұдан әрі – РРЖ), спутниктік байланыстың жерүсті станциясы (бұдан әрі–СБЖС), теледидар хабар тарату (бұдан әрі – ТХТ) және радио хабар тарату (бұдан әрі – РТ) таратқыштары) орнату пунктін көрсетумен, болжамды қызмет көрсетілетін аймақ учаскесі картасының көшірмесі; үйлестіру аймағы (спутниктік байланыс үшін);
4. Жиілік торы; халықаралық спутниктік ұйыммен келісілген (спутниктік байланыс үшін) трансмиссиялық жиілікті жоспар;
5. РЭҚ ЭМҮ-ны есептеу үшін қажетті деректер тізбесі.
Командир (бастық) ____________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса, қолы, мөр)
Күні

49. Контроль за выполнением временных запретов (ограничений) при проведении особо важных мероприятий и специальных работ осуществляется силами и средствами радиоэлектронной борьбы.
50. Расчет ЭМС (далее - расчет) с действующими и планируемыми для использования РЭС и ВЧУ правительственного назначения проводится перед выработкой решения о выдаче разрешения на использования в следующих случаях:
1) получения первичного разрешения на использование РЧС;
2) получения разрешения на использование РЭС и ВЧУ, если ранее при получении разрешения на использование РЧС расчет не проводился;
3) изменения технических параметров, в том числе места установки РЭС (изменение географических координат, изменение высоты подвеса антенны, изменение направленности антенны), то есть изменение тех параметров, которые приведут к изменению ЭМС РЭС.
Приложение 1
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
Государственные органы состоящие на радиочастотном обеспечении Министерства обороны Республики Казахстан
1. Генеральная прокуратура Республики Казахстан.
2. Министерство транспорта Республики Казахстан.
3. Министерство финансов Республики Казахстан.
4. Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
5. Служба государственной охраны Республики Казахстан.
6. Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции.
7. Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
8. Комитет национальный безопасности Республики Казахстан.
9. Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Приложение 2
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
ЗАЯВКА
на выделение полос частот, радиочастот или
радиочастотных каналов для радиоэлектронных
средств и (или) высокочастотных устройств
1. Сведения о заявителе ___________________________________________
(наименование органа военного управления, воинской части)
2. Почтовый адрес заявителя _______________________________________
3. Место размещения РЭС и (или) ВЧУ ______________________________
(зона использования)
4. Номер телефона/факса _________________________________________
Прошу выдать разрешение на использование радиочастотного спектра
на территории:
_______________________________________________________________
(указать город, район, область Республики Казахстан)
5. Прилагаемые документы:
1) пояснительная записка в свободной форме, в которой приводится обоснование
запрашиваемой полосы (номинала) частот, подробно излагаются сведения
об используемых стандартах и протоколах, особенностях РЭС планируемых
к применению, схема организации связи;
2) заполненная анкета на РЭС согласно приложению 3, 4, 5, 6 настоящих Правил
на соответствующий вид связи;
3) копия карты участка местности предполагаемой зоны обслуживания, с указанием
пункта установки РЭС и (или) ВЧУ (радиорелейные линии (далее–РРЛ), земная
станция спутниковой связи (далее–ЗССС), телевещание (далее–ТВ) и радиовещание
(далее–РВ) передатчиков), координационная зона (для спутниковой связи);
4) сетка частот, трансмиссионный частотный план, согласованный международной
спутниковой организацией (для спутниковой связи);
5) перечень данных, необходимых для расчета ЭМС РЭС.
Командир (начальник) ____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись, печать)
Дата
Примечания:

Ескертпе: қарсы барлау қызметін қамтамасыз ету бойынша байланысты ұйымдастыру, Қазақстан Республикасы Президентінің және оның отбасы мүшелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасы Президентінің және оның отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы мен жеке өмірі туралы мәліметтер, сондай-ақ жоғары билік және басқару органдарының басқа да күзетілетін адамдарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезінде 5-тармақтың 3) тармақшасы бойынша мәліметтер ұсынылмайды.
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
УҚТ, ҚТ диапазонындағы байланыс жүйесінің стационарлық (мобильді-жылжымалы) радиоэлектрондық құралына САУАЛНАМА
1-тарау. Жалпы дерек
1-a, 1-b, 1-c. Әрекет ету аймағы
мобильді кешен үшін ҚР аумағы
1-d. Көше
мобильді кешен үшін көрсетілмейді
1-e. Үй\Құрылыс
мобильді кешен үшін көрсетілмейді
1-f. Географиялық координата (С.Ш.)
мобильді кешен үшін көрсетілмейді
1-f. Географиялық координата(В.Д.)
мобильді кешен үшін көрсетілмейді
1-g. Өндіруші
1-h. Моделі
1-i. Типі (Репитер, базалық, стац.)
1-j. Байланыс стандарты (хаттама)
1-k. Арналуы
1-l. Сериялық нөмірі
1-m. Шақыру дабылы
1-n. Қабылдағыш сезімталдығы, мкВ
1-o. Аралық жиілік, МГц
1-p. Гетеродинді теңшеу
1-q. Көрші арна бойынша таңдаулық, дБ
1-r. Интермодуляциялық таңдаулық, дБ
1-s. Айналы арна бойынша таңдаулық, дБ
1-t. Деректерді тарату жылдамдығы, Мбит/с
1-u. Модуляция түрі
1-v. Жиілік торының адымы, кГц
1-w. Қызмет көрсету аймағының жоспарлы радиусы (км)
1-x. Антенна бағыты
1-y. Сектордың жалпы саны
1-z. Сәуле шығару сыныбы
Қажетті жолақ ені
Өлш. бірл.
Негізгі жеткізгіш модуляциясының типі
Негізгі жеткізгіш модуляциялық дабыл сипаты
Берілетін ақпарат типі
Тығыздау сипаты
2. Техникалық дерек
2-a. Екіжақты тарату, МГц
2-b. Поляризация
2-c. -30 дБ деңгейіндегі сәуле шығару жолағының ені, МГц
2-d. -30 дБ деңгейіндегі өткізу жолағының ені, МГц
№ (сектор)
2-e. Антеннаны өндіруші
2-f. Антенна моделі
2-g. Күшейту коэффициенті, дБи
2-h. Макс.сәуле шығару азимуты, град
№ (сектор)
2-i. Антеннаны ілу биіктігі, м
2-j. Орын бұрышы, град
2-k. АФҚ-да жоғалу , дБ
2-l. Қуаты, Вт
№ (сектор)
2-m.
Қабылдау жиілігі, МГц
2-n.
тарату жиілігі, МГц
2-o. Қабылдау жиілігі, МГц
2-p. тарату жиілігі, МГц
Мен, осы сауалнамадағы мәліметтің толық және нақты екенін растаймын.
Командир (бастық) ____________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса, қолы, мөр)
Күні
Ескертпе – Жылжымалы байланыс жүйесінің стационарлық радиоэлектрондық құралына сауалнама тізбесінде көрсетілген негізгі қысқарту:
АФҚ
антенналық- фидерлі құрылғы;
АЖС
амплитудалық-жиілікті сипаттама;
Вт
ватт;
град.
градус;
дБ
децибел;
дБи
изотропты децибел;
кГц
килогерц;
км
километр;
м
метр;
Мбит/с
секундтағы мегабит;
МГц
мегагерц;
мкВ
микровольт;
ЖСН/БСН
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
РЭҚ
радиоэлектрондық құрал.
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Радиорелелік байланыс желісіне САУАЛНАМА
1. Жалпы деректер
1-a. Атауы*
1-b. Типі*
1-c. Тарату жылдамдығы Мбит/с*
1-d. РРЛ қашықтығы, км*
1-е. РРЛ* конфигурациясының типі
2. Өту сипаттамасы
РРС-1
РРС-2

Сведения пп. 3) п. 5 не предоставляются при организации связи по обеспечению
контрразведывательной деятельности, безопасности Президента Республики
Казахстан и членов его семьи, о состоянии здоровья и личной жизни Президента
Республики Казахстан и членов его семьи, а также других охраняемых лиц высших
органов власти и управления.
Приложение 3
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
АНКЕТА
на стационарное (мобильное-подвижное)
радиоэлектронное средство системы связи КВ и УКВ диапазонов
Глава 1. Общие данные
1-a, 1-b, 1-c. Территория деятельности
для мобильного комплекса территория РК
1-d. Улица
для мобильного комплекса не указывается
1-e. Дом\Строение
для мобильного комплекса не указывается
1-f. Географические координаты (С.Ш.)
для мобильного комплекса не указывается
1-f. Географические координаты (В.Д.)
для мобильного комплекса не указывается
1-g. Производитель
1-h. Модель
1-i. Тип (Репитер, базовая, стац.)
1-j. Стандарт (протокол) связи
1-k. Назначение
1-l. Серийный номер
1-m. Позывной сигнал
1-n. Чувствительность приемника, мкВ
1-o. Промежуточная частота, МГц
1-p. Настройка гетеродина
1-q. Избирательность по соседнему каналу, дБ
1-r. Избирательность интермодуляционная, дБ
1-s. Избирательность по зеркальному каналу, дБ
1-t. Скорость передачи данных, Мбит/с
1-u. Вид модуляции
1-v. Шаг сетки частот, кГц
1-w. Планируемый радиус зоны обслуживания (км)
1-x. Направленность антенны
1-y. Общее количество секторов
1-z. Класс излучения
Необходимая ширина полосы
Ед. изм.
Тип модуляции основной несущей
Характер сигнала(ов), модулирующего(их) основную несущую
Тип передаваемой информации
Подробные данные о сигнале(ах)
Характер уплотнения
Глава 2. Технические данные
2-a. Дуплексный разнос, МГц
2-b. Поляризация
2-c. Ширина полосы излучения на уровне -30 дБ, МГц
2-d. Ширина полосы пропускания на уровне -30 дБ, МГц
№ (сектора)
2-e. Производитель антенны
2-f. Модель антенны
2-g. Коэффициент усиления, дБи
2-h. Азимут макс. излучения, град
№ (сектора)
2-i. Высота подвеса антенны, м
2-j. Угол места, град
2-k. Потери в АФУ, дБ
2-l. Мощность, Вт
№ (сектора)
2-m.
Частота приема, МГц
2-n.
Частота передачи, МГц
2-o. Частота приема, МГц
2-p. Частота передачи, МГц
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными
и соответствуют действительности.
Командир (начальник) ____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись, печать)
Дата
Примечание - Основные сокращения, указанные в перечне анкеты на стационарное
радиоэлектронное средство системы подвижной связи:
АФУ
антенно-фидерное устройство;
АЧХ
амплитудно-частотная характеристика;
Вт
ватт;
град.
градус;
дБ
децибел;
дБи
изотропный децибел;
кГц
килогерц;
км
километр;
м
метр;
Мбит/с
мегабит в секунду;
МГц
мегагерц;
мкВ
микровольт;
ИИН/БИН
индивидуальный идентификационный номер/
бизнес идентификационный номер;
РЭС
радиоэлектронное средство.
Приложение 4
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
АНКЕТА
на радиорелейную линию связи
Глава 1.Общие данные
1-a. Наименование
1-b. Тип
1-c. Скорость передачи Мбит/с
1-d. Расстояние РРЛ, км
1-е. Тип конфигурации РРЛ
2.Характеристика пролета
РРС-1
РРС-2

2-a, 2-b, 2-с. Әрекет ету аймағы*
2-d. Көше*
2-e. Үй\Құрылыс
2-f. Географиялық координата (С.Ш.) *
ГГ-ММ-СС.СС
ГГ-ММ-СС.СС
2-g. Географиялық координата (В.Д.) *
ГГ-ММ-СС.СС
ГГ-ММ-СС.СС
3. Қабылдау-тапсыру техникалық деректері
РРС-1
РРС-2
3-a. Өндіруші*
3-b. Моделі*
3-c. Сериялық нөмірі (негізгі):
3-c. Сериялық нөмірі (қосалқы):
3-d. Тарату жиілігі, МГц*
3-e. Қабылдау жиілігі, МГц
3-f. Сәуле шығару сыныбы
Қажетті жолақ ені*
Өлш.бірл.*
Негізгі жеткізгіш модуляциясының типі
Негізгі жеткізгіш модуляциялық дабыл сипаты
Берілетін ақпарат типі
Тығыздау сипаты
3-g. Модуляция типі*
РРС-1
РРС-2
3-h. Таратқыш қуаты, мВт*
3-i. BER 10-3 кезінде сезімталдық шегі, дБм*
3-j. BER 10-6 кезінде сезімталдық шегі, дБм*
3-k. Дабыл/шуыл қатынасы, дБ*
4. Антенна сипаттамасы
РРС-1
РРС-2
4-a. Өндіруші*
4-b. Моделі*
4-c. Антенна типі*
4-d. Антенна диаметрі, м*
Антенна диаметрі (қосалқы)*
Көлемі (ені х ұзындығы)*
Көлемі (ені х ұзындығы) (қосалқы)*
4-e. Жер деңгейінен антеннаны ілу биіктігі, м*
Жер деңгейінен антеннаны ілу биіктігі, м (қосалқы)*
4-f. Сәуле шығарудың максималды азимуты, град.:*
4-g. Антенна күшейткішінің коэффиценті, дБи*
Антенна күшейткішінің коэффиценті, дБи (резерв)*
4-h. АФҚ(АВТ) элементтеріндегі шығын, дБ
4-i. Поляризация*
Мен, осы сауалнамадағы мәліметтердің толық және нақты екенін растаймын.
Командир (бастық) ____________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса, қолы, мөр)
Күні
Ескертпе – радиорелелік желіге сауалнама тізбесінде көрсетілген негізгі қысқарту:
АФҚ
антенналық-фидерлік құрылғы;
АЖС
амплитудалық-жиілікті сипаттама;
дБ
децибел;
дБи
изотропты децибел;
км
километр;
м
метр;
Мбит/с
секундтағы мегабит;
МГц
мегагерц;
РРЖ
радиорелелік желі
РРС
радиорелелік станция;
BER
Битті ықтимал қате
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Сымсыз радиобайланыс жүйесінің (WLL) радиоэлектрондық құралына САУАЛНАМА
1. Жалпы дерек
1-a, 1-b, 1-c. Әрекет ету аймағы
1-d. Көше
1-e. Үй\Құрылыс
1-f. Географиялық координата (С.Ш.)
1-f. Географиялық координата (В.Д.)
1-g. Байланыс стандарты
1-h. Модуляция түрі
1-i. Көрші арна бойынша таңдаулық, дБ
1-j. Интермодуляциялық таңдаулық, дБ
1-k. Антенна бағыты
1-l. Сектордың жалпы саны
1-m. Wi-Fi стандарты бойынша жиілікті жоспар
1-n. Құрылғы өндірушісі
1-o. Құрылғы моделі
1-p. Қабылдағыш өндірушісі
1-q. Қабылдағыш моделі
1-r. Сериялық нөмірі
1-s. Қабылдағыштың сезімталдығы, мкВ
1-t. Поляризация
1-u. Қызмет көрсету аймағының жоспарлы радиусы (км)
1-v. Деректер беру жылдамдығы, Мбит/с
1-w. Сәуле шығару сыныбы. Қажетті жолақ ені
Өлш. бірл.
Негізгі жеткізгіш модуляциясының типі
Негізгі жеткізгіш модуляциялық дабылдың сипаты
Берілетін ақпарат типі
Дабыл туралы нақты дерек
Тығыздау сипаты
(сектор)
2-e. Антеннаны өндіруші
2-f. Антенна моделі
2-g. Күшейту коэффициенті, дБи
2-h. Макс. сәуле шығару азимуты, град
2-i. Антеннаны ілу биіктігі, м
2-j. Орын бұрышы, град
2-k. АФҚ-да жоғалу, дБ
№ (сектор)
2-h. Тарату қуаты
(секторға), Вт
2-i. Қабылдау жиілігі (мин.шекара), МГц
2-j. Қабылдау жиілігі (мин.шекара), МГц
2-k. Тарату жиілігі (мин.шекара), МГц
2-l. Тарату жиілігі (мин.шекара), МГц
2-m. Негізгі жиілігі, МГц
2-n. Негізгі тарату жиілігі, МГц
Мен, осы сауалнамадағы мәліметтердің толық және нақты екенін растаймын.
Командир (бастық) ____________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса, қолы, мөр)
Күні
Ескертпе – Сымсыз радиобайланыс жүйесі (WLL) радиоэлектрондық құралы сауалнамасының тізбесінде көрсетілген негізгі қысқарту:
АФҚ
антенналық-фидерлі құрылғы;
АЖС
амплитудалық-жиілікті сипаттама;
Вт
ватт;
град.
градус;
дБ
децибел;
дБи
изотропты децибел;
кГц
килогерц;
км
километр;
м
метр;
Мбит/с
секундтағы мегабит;
мкВ
микровольт;
ЖСН/БСН
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
РЭҚ
радиоэлектрондық құрал;
СБР
сымсыз радиобайланыс жүйесі;
Wi-Fi
WirelessFidelity (сымсыз дәлдік);
WLL
Wirelesslocolloop (сымсыз радио қолжетімділік жүйесі).
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Жерүсті спутниктік байланыс станциясына САУАЛНАМА
1. Жалпы дерек
1-a, 1-b, 1-c. Әрекет ету аймағы
1-d. Көше
1-e. Үй\Құрылыс
1-f. Географиялық координата (С.Ш.)
1-f. Географиялық координата (В.Д.)
1-h. Арналуы
1-i. Қолжетімділік түрі

2-a, 2-b, 2-с. Территория деятельности
2-d. Улица
2-e. Дом\Строение
2-f. Географические координаты (С.Ш.)
ГГ-ММ-СС.СС
ГГ-ММ-СС.СС
2-g. Географические координаты (В.Д.)
ГГ-ММ-СС.СС
ГГ-ММ-СС.СС
3. Технические данные приемопередатчика
РРС-1
РРС-2
3-a. Производитель
3-b. Модель
3-c. Серийный номер (основной):
3-c. Серийный номер (резервный):
3-d. Частота передачи, МГц
3-e. Частота приема, МГц
3-f. Класс излучения
Необходимая ширина полосы
Ед.изм.
Тип модуляции основной несущей
Характер сигнала(ов), модулирующего(их) основную несущую
Тип передаваемой информации
Подробные данные о сигнале(ах):
Характер уплотнения:
3-g. Вид модуляции
РРС-1
РРС-2
3-h. Мощность передатчика, мВт
3-i. Порог чувствительности при BER 10-3, дБм
3-j. Порог чувствительности при BER 10-6, дБм
3-k. Отношение сигнал/шум, дБ
4. Характеристики антенн
РРС-1
РРС-2
4-a. Производитель
4-b. Модель
4-c. Тип антенны
4-d. Диаметр антенны, м
Диаметр антенны (резерв)
Размер (ширина х длина)
Размер (ширина х длина) (резерв)
4-e. Высота подвеса антенны над уровнем земли, м
Высота подвеса антенны над уровнем земли, м (резерв)
4-f. Азимут максимального излучения, град.:
4-g. Коэффициент усиления антенны, дБи
Коэффициент усиления антенны, дБи (резерв)
4-h. Потери в элементах АФУ(АВТ), дБ
4-i. Поляризация
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными
и соответствуют действительности.
Командир (начальник) ____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись, печать)
Дата
Примечание
- Основные сокращения, указанные в перечне анкеты на радиорелейную линию:
АФУ – антенно-фидерное устройство;
АЧХ – амплитудно-частотная характеристика;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
дБм – децибел-милливатт;
км – километр;
м – метр;
Мбит/с – мегабит в секунду;
мВт – милливатт;
МГц – мегагерц;
РРЛ – радиорелейные линии;
РРС – радиорелейная станция;
BER – BitErrorrate (Битовая вероятность ошибки).
Приложение 5
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
АНКЕТА
на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL)
Глава 1. Общие данные
1-a, 1-b, 1-c. Территория деятельности
1-d. Улица
1-e. Дом\Строение
1-f. Географические координаты (С.Ш.)
1-f. Географические координаты (В.Д.)
1-g. Стандарт связи
1-h. Вид модуляции
1-i. Избирательность по соседнему каналу, дБ
1-j. Избирательность интермодуляционная, дБ
1-k. Направленность антенны
1-l. Общее количество секторов
1-m. Частотный план по стандарту Wi-Fi
1-n. Производитель оборудования
1-o. Модель оборудования
1-p. Производитель приемника
1-q. Модель приемника
1-r. Серийный номер
1-s. Чувствительность приемника, мкВ
1-t. Поляризация
1-u. Планируемый радиус зоны обслуживания (км)
1-v. Скорость передачи данных, Мбит/с
1-w. Класс излучения Необходимая ширина полосы
Ед. изм.
Тип модуляции основной несущей
Характер сигнала(ов), модулирующего(их)
основную несущую
Тип передаваемой информации
Подробные данные о сигнале (ах)
Характер уплотнения
№ (сектора)
2-a. Производитель антенны
2-b. Модель антенны
2-c. Коэффициент усиления, дБи
2-d. Азимут макс. излучения, град
2-e. Высота подвеса антенны, м
2-f. Угол места, град
2-g. Потери в АФУ, дБ
№ (сектора)
2-h. Мощность перед.
(на сектор), Вт
2-i. Частота приема (мин.граница), МГц
2-j.Частота приема (макс.граница), МГц
2-k. Частота передачи (мин.граница), МГц
2-l. Частота передачи (макс.граница), МГц
2-m. Несущая частота приема, МГц
2-n. Несущая частота передачи, МГц
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными
и соответствуют действительности.
Командир (начальник) ____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись, печать)
Дата
Примечание - Основные сокращения, указанные в перечне анкеты
на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL):
АФУ
антенно-фидерное устройство;
АЧХ
амплитудно-частотная характеристика;
Вт
ватт;
град.
градус;
дБ
децибел;
дБи
изотропный децибел;
кГц
килогерц;
МГц
мегагерц;
км
километр;
м
метр;
Мбит/с
мегабит в секунду;
мкВ
микровольт;
ИИН/БИН
индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер;
РЭС
радиоэлектронное средство;
СБР
система беспроводной радиосвязи;
Wi-Fi
WirelessFidelity (беспроводная точность);
WLL
Wirelesslocolloop (система беспроводного радиодоступа).
Приложение 6
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
АНКЕТА
на земную станцию спутниковой связи
1. общие данные
1-a, 1-b, 1-c. Территория деятельности
1-d. Улица
1-e. Дом\Строение
1-f. Географические координаты С.Ш.
1-g. Географические координаты В.Д.
1-h. Назначение
1-i. Вид доступа

2. Таратқыштың техникалық сипаттамасы
2-а. Өндіруші
2-b. Модель
2-с. Сериялық нөмірі
2-d. Қуаты, Вт
2-e. Модуляция түрі
2-f. Беруге номиналды жиілік, МГц
2-g. Жолақ ені, кГц
2-h. Сәулелену сыныбы
Қажетті жолақ ені
Өлш.бірл.
Негізгі жеткізгіш модуляциясының типі
Негізгі жеткізгішті модуляциялау дабылының сипаты
Берілетін ақпарат типі
Дабыл туралы нақты дерек
Тығыздау сипаты
2-i. Деректерді беру жылдамдығы, Мбит/с
3. Қабылдағыштың техникалық сипаттамасы
3-a. Сезімталдығы, dBm/мкВ
3-b. Қабылдау жүйесінің шуылды температурасы, К
3-с. Қабылдаудың жиілік номиналы, МГц
3-d. Жолақ ені, кГц
3-e. Сәулелену сыныбы
Қажетті жолақ ені
Өлш.бірл.
Негізгі жеткізгіш модуляциясының типі
Негізгі жеткізгішті модуляциялау дабылының сипаты
Берілетін ақпарат типі
Дабыл туралы нақты дерек
Тығыздау сипаты
3-f. Дабыл/шуыл қатынасы (С/N), dB
4. Антенна сипаттамасы
4-a. Өндіруші
4-b. Моделі
4-с. Диаметрі, м
4-d. Жер деңгейінен антеннаны ілу биіктігі, м.
4-e. Орын бұрышы, град
4-f. Сәуле шығарудың максималды азимуты, град.
4-g. Қабылдауға поляризация
4-h. Беруге поляризация
4-i. Қабылдау күшейткішінің коэффиценті, дБи
4-j. Жіберу күшейткішінің коэффиценті, дБи
4-k. ДН ені, көлбеу жазықтықтағы град
4-l. ДН ені, тік жазықтықтағы град
4-m. Бүйірдегі жапырақшаның сипаттамасы
5. ЖЖС бойынша дерек
5-a. ЖЖС
5-b. Тұру нүктесі
5-с. Сәуле атауы
Мен, осы сауалнамадағы мәліметтердің толық және нақты екенін растаймын.
Командир (бастық) ____________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса, қолы, мөр)
Күні
Ескертпе – жерүсті станцияға сауалнама тізбесінде көрсетілген негізгі қысқарту:
* - РЭҚ оның балансында тұрған физикалық және/немесе заңды тұлға;
Вт – ватт;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
БД – бағытталу диаграммасы;
дБм/мкВ – децибел-милливатт/ микровольт;
м – метр;
Мбит/с – секундтағы мегабит;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
К –Кельвин;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖЖС – жердің жасанды серігі;
СБЖС – спутниктік байланыстың жерүсті станциясы;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал.
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Тұрақты қызмет радиоэлектрондық құралдарының электромагниттік үйлесімділігіне сараптама қорытындысы
_______________________________________________________________
РЭС түріне ______________________________________________ мынадай
деректермен берілді:
Орнату пункті
_______________________________________________________________
(толық мекенжайы)
Географиялық координатасы:
бойлық ____________________; ендік______________________________;
(градус, минут, секунд)             (градус, минут, секунд)
Техникалық дерек:
Таратқыш қуаты, [Вт]_____________; Сәуле шығару класы_____________;
Пайдаланылатын арна саны
______________________________________________________________;
Қабылдау/беру жиілігі, МГц немесе жиілік жолағы
______________________________________________________________;
Сезімталдық, [мкВ]___________; Байланыс стандарты (хаттама)_______;
Модуляция түрі
_______________________________________________________________
Антенна сипаттамасы:
Антенна түрі____________; Антенна диаметрі, [м]___________________;
Күшейту коэффициенті, [дБ]________________;
Жанама сәулелену сипаттамасы
_______________________________________________________________;
Жердің теңіз деңгейінен биіктігі, [м]
_______________________________________________________________;
Антеннаның жерден биіктігі, [м]
_______________________________________________________________;
Максималды сәуле шығару азимуты, [градус]
_______________________________________________________________;
Поляризация
_________________________________ ____________________________;
(қабылдау)                         (беру)
Орын бұрышы, градус_______; Антеннаның шу шығару температурасы, [К] ________;
Жерсерік туралы мәлімет (жерсеріктік жер станциясы үшін):
ЖС3, орнату нүктесі, градус___________; сәуле атауы_________________;
Транспондер №__________; 3ССС бағытындағы ЭИИМ, [дБВт]__________;
Егер пайдалану параметрі есептік деректерге сәйкес келсе, жоспарланған РЭС
радиусындағы __________км қашықтықта әрекет ететін радиоэлектрондық
құралдармен үйлесімді.
Қосымша ақпарат
_______________________________________________________________
(байланыс түріне байланысты толтырылады)
_______________________________________________________________
Берілген күні 20 жылғы "_"
__________________________ ____________________ М.О.____________
(басшы)                   (қолтаңбасы)                   (Т.А.Ә.)
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Жылжымалы қызмет радиоэлектрондық құралдарының электромагниттік үйлесімділігіне сараптама қорытындысы
_______________________________________________________________
РЭС түріне __________________________________ мынадай деректермен берілді:
Орнату пункті
_______________________________________________________________
(толық мекенжайы)
Географиялық координатасы:
бойлық __________________________; ендік ________________________;
(градус, минут, секунд)                   (градус, минут, секунд)
Техникалық дерек:
Таратқыштың қуаты, [Вт]____________; сәуле шығару класы___________;
Пайдаланылатын арна саны
_______________________________________________________________;
Қабылдау/беру жиілігі, МГц немесе жиілік жолағы
_______________________________________________________________;
Сезімталдық, [мкВ]_______; байланыс стандарты (хаттама)____________;
Модуляция түрі
_______________________________________________________________
Антенна сипаттамасы:
Антенна түрі_________________; антенна диаметрі, [м]________________;
Күшейту коэффициенті, [дБ]__________________________;
Жанама сәулелену сипаттамасы
_______________________________________________________________;
Жердің теңіз деңгейінен биіктігі, [м]
_______________________________________________________________;
Антеннаның жерден биіктігі, [м]
_______________________________________________________________;
Максималды сәуле шығару азимуты, [градус]
_______________________________________________________________;
Антеннаның сәулелену поляризациясы
_______________________________________________________________;
Егер пайдалану параметрі есептік деректерге сәйкес келсе, жоспарланған
РЭС радиусындағы___________км қашықтықта әрекет ететін
радиоэлектрондық құралдармен үйлесімді.
Қосымша ақпарат
_______________________________________________________________
(байланыс түріне байланысты толтырылады)
_______________________________________________________________
Берілген күні 20 жылғы "__"___________________
________________________ ______________________ М.О.___________
(басшы)             (қолтаңбасы)                   (Т.А.Ә.)
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жоғары жиілікті құрылғы үшін жиілік жолағын, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) беруге (белгілеуге) ӨТІНІМ

2. Технические данные передатчика
2-а. Производитель
2-b. Модель
2-с. Cерийный номер
2-d. Мощность, Вт
2-e. Вид модуляции
2-f. Номиналы частот на передачу, МГц
2-g. Ширина полосы, кГц
2-h. Класс излучения
Необходимая ширина полосы
Ед. изм.
Тип модуляции основной несущей
Характер сигнала(ов), модулирующего(их) основную несущую
Тип передаваемой информации
Подробные данные о сигнале (ах)
Характер уплотнения
2-i. Скорость передачи данных, Мбит/с
3. Технические данные приемника
3-a. Чувствительность, dBm/мкВ
3-b. Шумовая температура приемной системы, К
3-с. Номиналы частот на прием, МГц
3-d. Ширина полосы, кГц
3-e. Класс излучения
Необходимая ширина полосы
Ед. изм.
Тип модуляции основной несущей
Характер сигнала(ов), модулирующего(их) основную несущую
Тип передаваемой информации
Подробные данные о сигнале (ах)
Характер уплотнения
3-f. Отношение сигнал/шум (С/N), dB
4. Характеристики антенны
4-a. Производитель
4-b. Модель
4-с. Диаметр, м
4-d. Высота подвеса антенны над уровнем земли, м.
4-e. Угол места, град
4-f. Азимут максимального излучения, град.
4-g. Поляризация на прием
4-h. Поляризация на передачу
4-i. Коэффициент усиления на прием, дБи
4-j. Коэффициент усиления на передачу, дБи
4-k. Ширина ДН, град в гориз. плоскости
4-l. Ширина ДН, град в верт. плоскости
4-m. Характеристика боковых лепестков
5. Данные по ИСЗ
5-a. ИСЗ
5-b. Точка стояния
5-с. Название луча
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности.
Командир (начальник) ____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись, печать)
Дата
Примечание
- Основные сокращения, указанные в перечне анкеты на земную станцию
- физическое и/или юридическое лицо, на балансе которого находится РЭС;
Вт – ватт;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
ДН – диаграмма направленности;
дБм/мкВ – децибел-милливатт/ микровольт;
м – метр;
Мбит/с – мегабит в секунду;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
К –Кельвин;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер;
ИСЗ – искусственный спутник земли;
ЗССС – земная станция спутниковой связи;
РЭС – радиоэлектронное средство.
Приложение 7
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд обороны
и безопасности государства
Форма
Заключение экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного средства фиксированной службы
Выдано _________________________________________________________________
на РЭС типа ______________________________________ со следующими данными:
Пункт установки _________________________________________________________
(полный адрес)
Географические координаты:
долгота _____________________________; широта ____________________________;
(градусы, минуты, секунды) (градусы, минуты, секунды)
Технические данные:
Мощность передатчика, [Вт]____________;
Класс излучения _____________;
Количество используемых каналов __________________________________________;
(частота приема/передачи, [МГц] или занимаемый частотный диапазон)
_________________________________________________________________________;
Чувствительность, [мкВ] ___________________________________________________;
Стандарт (протокол) связи _________________________________________________;
Вид модуляции ___________________________________________________________
Характеристики антенны:
Тип антенны _____________________________________________________________;
Диаметр антенны, [м] _____________________________________________________;
Коэффициент усиления, [дБ] _______________________________________________;
Характеристика боковых лепестков _________________________________________;
Отметка земли над уровнем моря, [м] _______________________________________;
Высота подвеса антенны над уровнем земли, [м] ______________________________;
Азимут максимального излучения, [град]. ____________________________________;
Поляризация __________________________ __________________________________;
(прием) (передача)
Угол места, град _________________________________________________________;
Шумовая температура антенны, [°К] ________________________________________;
Данные по искусственному спутнику земли (для спутниковой земной станции):
ИСЗ, точка стояния, град. _________________________________________________;
Название луча ___________________________________________________________;
№ транспондера _________________________________________________________;
ЭИИМ в направлении на ЗССС, [дБВт] ______________________________________;
Планируемое РЭС совместимо с радиоэлектронными средствами,
действующими в радиусе _______________________ км., при условии соответствия
эксплуатационных параметров расчетным данным.
Дополнительная информация ______________________________________________
(заполняется в зависимости от вида связи) ___________________________________
Дата выдачи "____" ________________ 20_____ года
_____________________ __________________
М.П._______________
(руководитель) (подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 8
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд обороны
и безопасности государства
Форма
Заключение экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного средства подвижной службы
Выдано _________________________________________________________________
на РЭС типа _____________________________________________________________
со следующими данными:
Пункт установки _________________________________________________________;
(полный адрес)
Географические координаты: долгота _______________________________________,
широта _________________________________________________________________;
(градусы, минуты, секунды) (градусы, минуты, секунды)
Технические данные:
Мощность передатчика, [Вт]_______________; Класс излучения ________________;
Количество используемых каналов _________________________________________;
Частота приема/передачи, МГц или занимаемый частотный диапазон
________________________________________________________________________;
Чувствительность, [мкВ] __________________________________________________;
Стандарт (протокол) связи ________________________________________________;
Характеристики антенны:
Тип антенны ____________________________________________________________;
Коэффициент усиления, [дБ] ______________________________________________;
Отметка земли над уровнем моря, [м] _______________________________________;
Высота подвеса антенны над уровнем земли, ________________________________;
Количество секторов _____________________________________________________;
Азимут максимального излучения по секторам, [град]. ________________________;
Поляризация излучаемой антенны _________________________________________;
Планируемое РЭС совместимо, с радиоэлектронными средствами, действующими
в радиусе [км]., при условии соответствия эксплуатационных параметров расчетным данным.
Дополнительная информация ______________________________________________;
(заполняется в зависимости от вида связи)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Дата выдачи "___" _______________ 20__ года
М.П.
________________________________________________________________________
(руководитель) (подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 9
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
ЗАЯВКА
на присвоение (назначение) полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств

1. Өтініш беруші туралы мәлімет ___________________________________
(әскери басқару органының, әскери бөлімнің атауы)
2. Өтініш берушінің пошталық мекенжайы __________________________
3. РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ орналасқан орын _________________________
(қолдану аймағы)
4. Телефон/факс нөмірі _____________________________________
(Пайдалану, нақты сынақтан өткізу, жиілікті тағайындауды халықаралық құқықтық қорғау, ғылыми-зерттеу жұмысы, көрмелер және басқа) мақсатта пайдалану үшін РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ радиожиілікті (радиожиілікті арна), жиілік жолағын беруді (тағайындауды) сұраймын.
Командир (бастық) ____________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса, қолы, мөр) Күні
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыны пайдалану үшін жиілік жолағын, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) беруге (белгілеуге) РҰҚСАТ
____________ (күні, нөмірі)
Жиілік жолағын, радиожиілікті немесе радиожиілік арнасын бөлу туралы шешім негізінде ________ № ______ берілсін (белгіленсін)
____________________________________________________________________
(әскери басқару органының, әскери бөлімнің атауы)
____________________________________________________________________
(әскери бөлімнің немесе мекеменің орналасқан орны)
Мынадай РЭҚ-ға радиожиілік (радиожиілік арнасы):
1. РЭҚ атауы, типі (моделі), зауыттық нөмірі, шығарылған жылы
2. РЭҚ қолдану аймағы
3. Берілген радиожиілік, МГц
Рұқсатты қолдану мерзімі __________________ дейін
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Радиоэлектрондық күрес департаментінің бастығы ____________________________________________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі, инициалы, мөр)
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
Үкіметтік мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жоғары жиілікті құрылғы үшін жиілік жолағын, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) беруді (белгілеуді) есепке алу журналы
Р/с №
Өтінімнің кіріс №
Өтінімнің шығыс №
Өтінімнің түскен күні
Өтінімді орындау мерзімі
Рұқсат №
Рұқсат беру күні
Қысқаша мазмұны
келісілді/
келісілген жоқ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Тексеруші адамның белгілері
Тексеретін командир (бастық, лауазымды адам) (әскери атағы, тегі, лауазымы көрсетіледі) журналға тексеру күнін, уақытын, сондай-ақ мазмұны бойынша өз ескертуін енгізеді.
Р/с
Тексерген адамның әскери атағы, тегі мен инициалы
Тексерген адамның лауазымы
Белгі, ескерту
(қолы, тексеру күні және уақыты)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Қорғаныс мұқтажын және
мемлекеттің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында
радиоэлектрондық құралдар
үшін жиілік белдеуін,
радиожиілікті (радиожиілік
арнасын) беру қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Қолжетімділікті шектеу белгісі
БЕКІТЕМІН
Қорғаныс министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
Бас штабының бастығы
___жылға арналған радиожиілік спектрін пайдалануға тыйым салудың ЖЫЛДЫҚ ЖОСПАРЫ
Пайдалануға тыйым салынған радиожиілік
(радиожиілік) жолағы
Тыйым салуды енгізу негізі мен мақсаты
Жүргізілетін аса маңызды арнайы жұмыс пен іс-шара сипаты
Кедергіден қорғалатын РЭҚ типі
Шекарасында тыйым салынатын аудан (трасса, маршрут)
Тыйым салудың қолданылу мерзімі
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының департамент бастығы ___________________________________________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі, инициалы)

1. Сведения о заявителе _______________________________________________
(наименование органа военного управления, воинской части)
2. Почтовый адрес заявителя ___________________________________________
3. Место размещения РЭС и (или) ВЧУ __________________________________
(зона использования)
4. Номер телефона/факса _______________________________________________
Прошу присвоить (назначить) полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы)
для эксплуатации РЭС и (или) ВЧУ с целью (использования, проведения натурных
испытаний, международной правовой защиты частотных присвоений,
научно-исследовательских работ, выставок и другого).
Командир (начальник) __________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись, печать)
Дата
Приложение 10
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
РАЗРЕШЕНИЕ
на присвоение (назначение) полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов)
для эксплуатации радиоэлектронного средства и (или) высокочастотного устройства
____________
(дата, номер)
На основании решения о выделении полос частот, радиочастот
или радиочастотных каналов
от _____ № ___ присвоить (назначить)
__________________________________________________________________
(наименование органа военного управления, воинской части)
__________________________________________________________________
(место нахождения воинской части или учреждения)
Радиочастоты (радиочастотные каналы) следующим РЭС:
1. Наименование, тип (модель) РЭС, заводской номер, год выпуска
2. Зона использования РЭС
3. Присвоенные радиочастоты, МГц
Срок действия разрешения до __________________
Начальник Департамента Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы, печать)
Приложение 11
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
ЖУРНАЛ УЧЕТА ПРИСВОЕНИЙ (НАЗНАЧЕНИЙ) ПОЛОС ЧАСТОТ, РАДИОЧАСТОТ
(РАДИОЧАСТОТНЫХ КАНАЛОВ) РАДИОЭЛЕКТРОННЫМ СРЕДСТВАМ
И (ИЛИ) ВЫСОКОЧАСТОТНЫМ УСТРОЙСТВАМ ПРАВИТЕЛЬСТВЕННОГО НАЗНАЧЕНИЯ
№ п/п
Входящий № заявки
Исходящий № заявки
Дата поступления заявки
Срок исполнения заявки
№ разрешения
Дата разрешения
Краткое содержание
согл/
не согл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ОТМЕТКИ ПРОВЕРЯЮЩИХ
Командир (начальник, должностное лицо), осуществляющий проверку (указывается воинское звание, фамилия, должность)
записывает в журнал дату, время проверки, а также свои замечания по содержанию.
№ п/п
Воинское звание, фамилия и инициалы проверяющего лица
Должность проверяющего лица
Отметки, замечания
(роспись, дата и время проверки)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Приложение 12
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для радиоэлектронных средств
в целях обеспечения нужд
обороны и безопасности государства
Форма
Гриф ограничения доступа
УТВЕРЖДАЮ
Первый заместитель Министра обороны
– начальник Генерального штаба
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
ГОДОВОЙ ПЛАН ЗАПРЕТОВ на использование радиочастотного спектра на ___год
Полосы радиочастот
(радиочастоты),
запрещенные
для использования
Основание
и цель введения
запрета
Характер проводимых
особо важных специальных
работ и мероприятий
Типы РЭС,
защищаемых
от помех
Район (трасса, маршрут),
в границах которого
вводится запрет
Срок действия запрета
Начальник Департамента Генерального штаба
Вооруженных Сил Республики Казахстан
___________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)