Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 7 сәуірдегі № 143-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 сәуірде № 35957 болып тіркелді.
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 44) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидалары бекітілсін.
2. Мына бұйрықтардың:
1) "Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 144 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22651 болып тіркелген);
2) "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 33 бұйрығымен бекітілген Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі 4-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31773 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мемлекет пен қоғам коммуникацияларын дамыту департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасныңы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі
2025 жылғы 7 сәуірдегі
№ 143-НҚ бұйрығына
қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Об утверждении Правил размещения информации на интернет-портале открытых данных
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 7 апреля 2025 года № 143-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2025 года № 35957.
В соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" и подпунктом 44) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения информации на интернет-портале открытых данных.
2. Признать утратившими силу следующие приказы:
1) приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 144 "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-портале открытых данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22651);
2) пункт 4 Перечня некоторых приказов, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 33 "О внесении изменений в некоторые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31773).
3. Департаменту развития коммуникаций государства и общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли
и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по стратегическому
планированию и реформам
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Примечание ИЗПИ!

Қағидалар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 29.05.2026 № 251-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 44) тармақшасына сәйкес әзірленді және ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – мемлекеттік органның ашық деректерін орналастыру үшін интернет-порталдағы жұмыс орны;
2) ақпарат пайдаланушы – ақпаратты сұрататын және (немесе) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
3) ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпаратқа қол жеткізу саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) бұқаралық ақпарат құралы – мерзімді баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, интернет-басылым;
5) ашық деректер – машинада оқылатын түрде ұсынылған және одан әрі пайдалануға, өзгертілмеген түрде қайта жариялауға арналған деректер;
6) ашық деректердің интернет-порталы (бұдан әрі – Портал) – ашық деректер бойынша сипаттаушы және сілтемелік ақпараттың орталықтандырылған сақталуын қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;
7) әкімші – мемлекеттік биліктің, жергілікті мемлекеттік басқарудың және өзін-өзі басқарудың заң шығарушы, атқарушы және сот тармақтарының органдары мен мекемелерінің (бұдан әрі – мемлекеттік орган), мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, функцияларды орындаушыларының жұмысын ұйымдастыратын мемлекеттік органның, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, функцияларды орындаушының ашық деректердің интернет-порталындағы орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар өкілі;
8) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушылар – "Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процесстік кодексі" Қазақстан Республикасының Кодексімен белгіленген тәртіппен орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері және олардың бірлестіктері, өзін-өзі реттейтін және үкіметтік емес ұйымдар;

Правила предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 29.05.2026 № 251-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение к приказу
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 7 апреля 2025 года
№ 143-НҚ
Правила размещения информации на интернет-портале открытых данных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения информации на интернет-портале открытых данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" (далее – Закон) и подпунктом 44) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан" и определяют порядок размещения информации на интернет-портале открытых данных.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) автоматизированное рабочее место (далее – АРМ) – рабочее место государственного органа на интернет-портале для размещения открытых данных;
2) пользователь информации – физическое или юридическое лицо, запрашивающее и (или) использующее информацию;
3) уполномоченный орган в области доступа к информации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области доступа к информации;
4) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
5) открытые данные – данные, представленные в машиночитаемом виде и предназначенные для дальнейшего использования, повторной публикации в неизменном виде;
6) интернет-портал открытых данных (далее – Портал) – объект информатизации, обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным;
7) администратор – представитель органа и учреждения законодательной, исполнительной и судебной ветвей государственной власти, местного государственного управления и самоуправления (далее – государственный орган), государственного учреждения, не являющегося государственным органом, субъекта квазигосударственного сектора, исполнителя функций, организующий работу государственного органа, государственного учреждения, не являющегося государственным органом, субъекта квазигосударственного сектора, исполнителя функций центральных и (или) местных исполнительных органов на интернет-портале открытых данных;
8) исполнители функций центральных и (или) местных исполнительных органов – субъекты предпринимательства и их объединения, саморегулируемые и неправительственные организации, осуществляющие функции центральных и (или) местных исполнительных органов в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан";

9) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы (бұдан әрі – сервистік интегратор) – "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамытуды әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, сондай-ақ "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өзге де функциялар жүктелген Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын заңды тұлға.
2-тарау. Ашық деректердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру тәртібі
3. Мемлекеттік органдардың, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектілері, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларын орындаушылар ақпаратты Порталда орналастыру тәртібі ашық деректерді орналастыруды және өзекті етуді қамтиды.
4. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларын орындаушылар қазақ және орыс тілдеріндегі ашық деректерді Порталда орналастырады және өзектендіреді.
Мемлекеттік органдар Заңның 6-2-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес ашық деректерді орналастырады және өзектендіреді.
5. Порталда мемлекеттік органдардың, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушылардың ашық деректерін орналастыруы Excel шаблонына сәйкес жүзеге асырылады және конвертер деректерді Осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес ашық деректерді беру форматына сәйкес JSON (Java Script Object Notation) немесе XML (Java Script Object Notation) форматтарында аударады.
Мемлекеттік органдардың, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, функцияларды орындаушылардың ашық деректерді JSON немесе XML форматына аударуы АЖО-да орналастырылған құралды пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Құралды пайдалану үшін мемлекеттік органдар, мемлекеттік органдар болып табылмайтын мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушылар осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген ашық деректерді JSON немесе XML форматына аудару жөніндегі құралды пайдалануға арналған сипаттамаға сәйкес ашық деректерді қалыптастырады.

9) сервисный интегратор "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства", а также иные функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан "Об информатизации".
Глава 2. Порядок размещения информации на интернет-портале открытых данных
3. Порядок размещения государственными органами, государственными учреждениями, не являющимися государственными органами, субъектами квазигосударственного сектора, исполнителями функций центральных и (или) местных исполнительных органов информации на Портале включает в себя размещение и актуализацию открытых данных.
4. Государственные органы, государственные учреждения, не являющиеся государственными органами, субъекты квазигосударственного сектора, исполнители функций центральных и (или) местных исполнительных органов размещают и актуализируют на Портале открытые данные на казахском и русском языках.
Государственные органы размещают и актуализируют открытые данные согласно Единому перечню открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденному уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 6-2 Закона.
5. Размещение государственными органами, государственными учреждениями, не являющимися государственными органами, субъектами квазигосударственного сектора, исполнителями функций центральных и (или) местных исполнительных органов открытых данных на Портале осуществляется согласно шаблону Excel и конвертер переводит данные в форматах JSON (Java Script Object Notation) или XML (eХtensible Markup Language) согласно формату представления открытых данных в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Перевод открытых данных в формат JSON или XML государственными органами, государственными учреждениями, не являющимися государственными органами, субъектами квазигосударственного сектора, исполнителями функций осуществляется с использованием инструмента, размещенного в АРМ.
Для использования инструмента государственные органы, государственные учреждения, не являющиеся государственными органами, субъекты квазигосударственного сектора, исполнители функций центральных и (или) местных исполнительных органов формируют открытые данные, в соответствии с описанием к использованию инструмента по переводу открытых данных в формат JSON или XML, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.

6. Порталда орналастырылатын ашық деректер ашық деректердің сипаттамасын, ашық деректер өрістерінің сипаттамасын және машинада оқылатын түрдегі ашық деректерді қамтиды.
Мемлекеттік органның, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушылардың АРІ (Application Programming Interface) қолдана отырып, ашық деректерді орналастыру егер ұсынылатын ақпарат мемлекеттік органның, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушының ақпараттық жүйесінде қамтылған жағдайда жүргізіледі.
7. Ашық деректерді алу қажет болған жағдайда, ақпарат пайдаланушы еркін нысанда ашық деректерді орналастыруға өтінімді Портал арқылы тиісті мемлекеттік органға, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекемеге, квазимемлекеттік сектор субъектісіне, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушыға жібереді.
8. Сервистік интегратор ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей, ақпарат пайдаланушылардан келіп түскен өтінімдерді өңдеуді жүргізеді. Өңдеуден өткен өтінімдерді үш жұмыс күні ішінде сервистік интегратор АЖО арқылы әкімшіге жібереді.
9. Егер ақпарат пайдаланушы сұратқан ашық деректер Заңға қайшы келмесе, мемлекеттік орган, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушы өтінімді алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде АЖО арқылы Порталда ашық деректерді орналастырады.
Кері жағдайда мемлекеттік орган, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушы өтінім алынған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде АЖО арқылы ашық деректерді орналастырудан бас тартады.
10. Ақпарат пайдаланушыға мемлекеттік орган, мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын орындаушы тиісті шешім қабылдаған кезден бастап өтінімді қарау мәртебесі туралы хабарлама автоматты түрде жіберіледі.
Ашық деректердің
интернет-порталында
ақпаратты орналастыру
қағидаларына
1-қосымша
Ашық деректерді ұсыну форматы

6. Открытые данные, размещаемые на Портале, включают в себя описание открытых данных, описание полей открытых данных и открытые данные в машиночитаемом виде.
Размещение открытых данных с применением API (Application Programming Interface) государственного органа, государственного учреждения, не являющегося государственным органом, субъекта квазигосударственного сектора, исполнителя функций центральных и (или) местных исполнительных органов производится в случае, если представляемая информация содержится в информационной системе государственного органа, государственного учреждения, не являющегося государственным органом, субъекта квазигосударственного сектора, исполнителя функций центральных и (или) местных исполнительных органов.
7. В случае необходимости получения открытых данных, пользователь информации подает в произвольной форме заявку на размещение открытых данных через Портал соответствующему государственному органу, государственному учреждению, не являющемуся государственным органом, субъекту квазигосударственного сектора, исполнителю функций центральных и (или) местных исполнительных органов.
8. Сервисный интегратор ежемесячно, не позднее 5 числа следующего за отчетным, проводит обработку поступивших заявок от пользователей информации. Заявки, прошедшие обработку, в течение трех рабочих дней направляются сервисным интегратором администратору посредством АРМ.
9. Если запрашиваемые пользователем информации открытые данные, не противоречат Закону, государственному органу, государственному учреждению, не являющемуся государственным органом, субъекту квазигосударственного сектора, исполнителю функций центральных и (или) местных исполнительных органов в срок не позднее тридцати календарных дней с даты получения заявки размещает открытые данные на Портале посредством АРМ.
В противном случае государственный орган, государственное учреждение, не являющееся государственным органом, субъект квазигосударственного сектора, исполнитель функций центральных и (или) местных исполнительных органов в срок не позднее пяти рабочих дней с даты получения заявки отказывает в размещении открытых данных посредством АРМ.
10. Пользователю информации автоматически направляется уведомление о статусе рассмотрения заявки с момента принятия государственному органу, государственному учреждению, не являющемуся государственным органом, субъекту квазигосударственного сектора, исполнителю функций центральных и (или) местных исполнительных органов соответствующего решения.
Приложение 1
к Правилам размещения
информации на интернет-портале
открытых данных
Формат представления открытых данных

1. Ашық деректерді жариялау форматы
"meta": {
"apiUri": "",
"nameKk": "",
"nameRu": "",
"nameEn": "",
"descriptionKk": "",
"descriptionRu": "",
"descriptionEn": "",
"keywords": [],
"responsible": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": "",
"owner": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"fields": {
"<fieldName>": { "type": "Int | String | Double | Boolean
|Date | Geoposition", "labelKk": "", "labelRu": "", "labelEn": "",
"datapath": "<apiUri>.<id>", "pkey": true},
"<fieldName>": { "type": "Object", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "",
"fields": {}
"<fieldName>": { "type": "List", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "", "elementType": "Int | String | Double
|Boolean | Date | Geoposition | Object | List"
"fields": {}
"data": [{}..{}]
2. Формат бойынша ашық деректер жолдарының сипаттамасы
р/с №
Жолдың атауы
Қазақ/орыс тіліндегі жолдың типі
Жолдың типі
Атрибуттар мәніне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
1.
apiUri
Ашық деректердің сәйкестендіргіші
Жол (100)
Ашық деректердің бірегей сәйкестендіргіші
2.
NameKk/NameRu
Ашық деректердің атауы
Жол (255)
Ашық деректердің толық атауы
3.
DescriptionKk/descriptionRu
Ашық деректердің сипаттамасы
Мәтін
Ашық деректердің толық сипаттамасы
4.
Keywords
Ашық деректердің түйінді сөздері
Массив/ Тізім
Түйінді сөздер
5.
Responsible.fullnameKk/ Responsible.fullnameRu
Ашық деректерге жауапты адам
Жол (100)
Ашық деректерге жауапты тұлғаның ТАӘ
6.
Responsible.phone
Телефон нөмірі
Жол (50)
жауапты тұлғаның телефон нөмірі
7.
Responsible.email
Электрондық поштаның мекенжайы
Жол (50)
Жауапты тұлғаның электрондық поштасының мекенжайы
3. Ашық деректер жолдарының сипаттамасы
р/с №
Жолдың атауы
Қазақ/орыс тіліндегі жолдың типі
Жолдың типі
Атрибуттар мәніне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
Ашық деректері мысал
1.
Жолдардың атауы
Бүтін сандар
Int
Атрибут сандық мәнді қамтиды
id: { type: "Int", labelKk: "ИД", labelRu: "ИД", labelEn: "ID", pkey: true},
2.
Бүтін емес сандар
Double
Атрибут сандық емес мәнді қамтиды
3.
Жол
String
Атрибуттың мәні тек мынадай символдарды қамтиды:
Қазақ және орыс әліпбиінің бас (жазылған) және кіші әріптерін қамтиды – [A, Я] және [а, я].
"Нөмір" белгісі
"Дефис" белгісі
"Дөңгелек" жақшалар
Сөз бөлгіш – "аралық" дара нышан
"Үтір" белгісі
"Нүкте" белгісі
title: { type: "String", labelKk: "Атауы", labelRu: "Атауы", labelEn: "Title"}
4.
Логикалық мәні
Boolean
true/false
published: {type: "Boolean", labelKk: "Жарияланған", labelRu: "Жарияланған", labelEn: "Published"},
5.
Күні
Date
Атрибут күнін қамтиды. Мәні мынадай түрде: КК-АА-ЖЖЖЖ сс:мм
date: {type: "Date", labelKk: "Күні", labelRu: "Күні", labelEn: "Date"},
6.
Геопозиция
Geoposition
Атрибут жер бетіндегі нүктенің орналасуы туралы ақпаратты қамтиды–
Х координатары: У координаттары
7.
Парақ
List
List атрибуты деректердің кеңейтілетін массивін қамтиды
8.
Объект
Object
Атрибут басқа немесе салынған объектілердің сипаттамасы үшін пайдаланылады

1. Формат публикации открытых данных
"meta": {
"apiUri": "",
"nameKk": "",
"nameRu": "",
"nameEn": "",
"descriptionKk": "",
"descriptionRu": "",
"descriptionEn": "",
"keywords": [],
"responsible": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"owner": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"fields": {
"<fieldName>": { "type": "Int | String | Double | Boolean
|Date | Geoposition", "labelKk": "", "labelRu": "", "labelEn": "",
"datapath": "<apiUri>.<id>", "pkey": true},
"<fieldName>": { "type": "Object", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "",
"fields": {}
"<fieldName>": { "type": "List", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "", "elementType": "Int | String | Double
|Boolean | Date | Geoposition | Object | List"
"fields": {}
"data": [{}..{}]
2. Описание полей открытых данных по формату
№ п/п
Наименование поля
Тип поля на казахском языке/русском языке
Тип поля
Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
1.
apiUri
Идентификатор открытых данных
Строка (100)
Уникальный идентификатор открытых данных
2.
NameKk/NameRu
Наименование открытых данных
Строка (255)
Полное наименование открытых данных
3.
DescriptionKk/descriptionRu
Описание открытых данных
Текст
Полное описание открытых данных
4.
Keywords
Ключевые слова открытых данных
Массив/ Список
Ключевые слова
5.
Responsible.fullnameKk/ Responsible.fullnameRu
Ответственное лицо за открытые данные
Строка (100)
ФИО ответственного лица за открытые данные
6.
Responsible.phone
Номер телефона
Строка (50)
Номер телефона ответственного лица
7.
Responsible.email
Адреса электронной почты
Строка (50)
Адрес электронной почты ответственного лица
3. Описание полей открытых данных
№ п/п
Наименование поля
Тип поля на казахском языке/русском языке
Тип поля
Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
Пример открытых данных
1.
Наименование полей
Целые числа
Int
Атрибут содержит числовые значения
id: { type: "Int", labelKk: "ИД", labelRu: "ИД", labelEn: "ID", pkey: true},
2.
Нецелые числа
Double
Атрибут содержит нечисловые значения
3.
Строка
String
Значение атрибута содержит только следующие символы:
Заглавные (прописные) и строчные буквы русского и казахского языка алфавита – (A, Я) и (а, я).
Знак "номер" Знак "дефис" "Круглые" скобки Словоразде-литель – одиночный символ "пробел"
Знак "запятая" Знак "точка"
title: { type: "String", labelKk: "Название", labelRu: "Название", labelEn: "Title"}
4.
Логическое значение
Boolean
true/false
published: {type: "Boolean", labelKk: "Опубликован", labelRu: "Опубликован", labelEn: "Published"},
5.
Дата
Date
Атрибут содержит дату. Значения в следующем виде: ДД-ММ-ГГГГ чч:мм
date: {type: "Date", labelKk: "Дата", labelRu: "Дата", labelEn: "Date"},
6.
Геопозиция
Geo-position
Атрибут содержит информацию о положении точки на земной поверхности – координаты Х: координаты У
7.
Лист
List
Атрибут List содержит расширяемый массив данных
8.
Объект
Object
Атрибут используется для описания других или вложенных объектов

4. Ашық деректер жолдары атрибуттарының сипаттамасы
р/с №
Атрибуттың атауы
Атрибуттың сипаттамасы
Болжамды мәні
1.
type
Атрибут жол типін көрсетеді
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
2.
labelKk
Қазақ тілдегі атрибуттың атауы
3.
labelRu
Орыс тіліндегі атрибуттың атауы
4.
elementType
Атрибут массив ішіндегі объектінің типін көрсетеді
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
5.
pkey
Атрибут жол бірегей сәйкестендіргіш болып табылатын белгіні көрсетеді
true, false
6.
fields
Атрибут объектінің ішкі жолын сипаттайды
7.
datapath
Атрибут бірегей сәйкестендіргіші бар деректердің басқа да ашық деректерінің сілтемесіне арналған
"<ашық дерек сәйкестендіргіші>.< объектінің сәйкестендіргіші>"
Ашық деректердің
интернет-порталында ақпаратты
орналастыру қағидаларына
2-қосымша
Ашық деректерді JSON, ХМL форматына көшіру құралын пайдалану сипаттамасы
Жолдың атауы
Мәні
Мысалы
Ашық деректердің сәйкестендіргіші
р/с №
Қазақ тілдегі ашық деректердің атауы*
Астана қаласының дәріханалары
Орыс тіліндегі ашық деректердің атауы*
Аптеки города Астана
Қазақ тілдегі ашық деректердің сипаттамасы*
Көрсетілген ашық деректер Астана қаласының дәріханалар ақпаратын қамтиды
Орыс тіліндегі ашық деректердің сипаттамасы*
Указанные открытые данные содержат информацию об аптеках города Астана
Қазақ және орыс тілдеріндегі түйінді сөздер*
Дәріхана, аптека
Жауапты адамның қазақ тілдегі тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)*
Ақышев Жеңіс Бекенұлы
Жауапты адамның орыс тіліндегі тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)*
Акишев Женис Бекенович
Жауапты адамның телефон нөмірі*
+7(7172)740479
Жауапты адамның электрондық поштасы*
zh.akishev@mki.gov.kz
Ескертпе: * міндетті түрде толтырылуы тиіс жолдар
2. Ашық деректер жолдарының сипаттамасы
Жол
Қазақ тілдегі жолдың атауы*
Орыс тіліндегі жолдың атауы*
Жолдың типі*
Күнінің форматы (жолдың типі күні болса)*
Ашық деректердің ішіндегі нақты объектіге сілтеме
Жол бірегей сәйкестендіргіш болып табылатын белгіні көрсету
Массив ішіндегі объектінің типін көрсету
Үлгі
id
р/с №
№ п/п
string
true
name
Атауы
Название
string
false
region
Өңір
Регион
string
false
geoposition
Геонүкте
Геопозиция
geoposi-tion
false
address
Мекенжайы
Адрес
address
false
schedule
Жұмыс істеу кестесі
График работы
text
false
expireDate
Лицензияның аяқталу мерзімі
Срок истечения лицензии
date
false
Ескертпе: 1. * Міндетті түрде толтырылуы тиіс жолдар; 2. Ашық деректер жолының сипаттамасы, сондай-ақ оларға қойылатын талаптар осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген.
3. Ашық деректерді қалыптастыру шаблоны
id
name
region
geoposition
address
1.
Гиппократ
Астана

4. Описание атрибутов полей открытых данных
№ п/п
Наименование атрибута
Описание атрибута
Предполагаемые значения
1.
type
Атрибут указывает тип поля
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
2.
labelKk
Наименование атрибута на казахском языке
3.
labelRu
Наименование атрибута на русском языке
4.
elementType
Атрибут указывает тип объекта внутри массива
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
5.
pkey
Атрибут указывает признак того, что поле является уникальным идентификатором
true, false
6.
fields
Атрибут описывает внутренние поля объекта
7.
datapath
Атрибут предназначен для ссылки на другие открытые данные имеющих уникальный идентификатор
"<идентификатор открытых данных>.<идентификатор объекта>"
Приложение 2
к Правилам размещения
информации на интернет-портале
открытых данных
Описание к использованию инструмента по переводу открытых данных в формат JSON, XML
Наименование поля
Значение
Пример
Идентификатор открытых данных
№ п/п
Наименование открытых данных на казахском языке*
Астана қаласының дәріханалары
Наименование открытых данных на русском языке*
Аптеки города Астана
Описание открытых данных на казахском языке*
Көрсетілген ашық деректер Астана қаласының дәріханалар ақпаратын қамтиды
Описание открытых данных на русском языке*
Указанные открытые данные содержат информацию об аптеках города Астана
Ключевые слова на казахском и русском языках*
Дәріхана, аптека
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица на казахском языке*
Ақышев Жеңіс Бекенұлы
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица на русском языке*
Акишев Женис Бекенович
Номер телефона ответственного лица*
+7(7172)740479
Электронная почта ответственного лица*
zh.akishev@mki.gov.kz
Примечание: *поля, обязательные к заполнению
2. Описание полей открытых данных
Поле
Наименование поля на казахском языке*
Наименование поля на русском языке*
Тип поля*
Формат даты (если тип поля дата)
Ссылка на конкретный объект внутри открытых данных
Указание признака того, что поле является уникальным идентификатором
Указание типа объекта внутри массива
Пример
id
р/с №
№ п/п
string
true
name
Атауы
Название
string
false
region
Өңір
Регион
string
false
geoposition
Геонүкте
Геопозиция
geoposi-tion
false
address
Мекенжайы
Адрес
address
false
schedule
Жұмыс істеу кестесі
График работы
text
false
expireDate
Лицензияның аяқталу мерзімі
Срок истечения лицензии
date
false
Примечание:
1. *Поля, обязательные к заполнению;
2. Описание полей открытых данных, а также требования к ним указаны в приложении 2 настоящих Правил.
3. Шаблон формирования открытых данных
id
name
region
geoposition
address
1.
Гиппократ
Астана