"Туристендіру картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 332 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 28 наурыздағы № 41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 наурызда № 35885 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2026 жылғы 9 маусымдағы № 97 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Туризм және спорт министрінің 09.06.2026 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Туристендіру картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 332 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24950 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Туристендіру картасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 28 наурыздағы
№ 41 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 332
Туристендіру картасы
п/п
Республикалық деңгейдегі туристік аумақтардың атауы
1.
Абай облысының "Тарбағатай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
2.
Абай облысының Алакөл көлінің жағалауы
3.
Ақмола облысының Щучинск-Бурабай курорттық аймағы
4.
Ақмола облысының Зеренді курорттық аймағы
5.
Ақмола облысының Ақкөл туристік дестинациясы
6.
Қонаев қаласын қоса алғанда, Алматы облысының Қапшағай су қоймасының жағалауы
7.
Алматы облысының "Түрген" тау-шаңғы курорты
8.
Алматы облысының "Oi-Qaragai Lesnaya Skazka" Mountain Resort тау курорт-қонақ үйі
9.
Алматы облысының "Ақбулақ" халықаралық туристік орталығы
10.
Алматы облысының "Хан Тенгри" халықаралық альпинистік лагері
11.
Алматы облысының "Арасан" санаториялық-курорттық аймағы
12.
Алматы облысының "Шарын" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
13.
Алматы облысының "Іле-Алатау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
14.
Алматы облысының "Көлсай көлдері" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
15.
Алматы облысының "Sokol" спорттық-техникалық кешені
16.
Атырау облысының "Ортағасырлық Сарайшық" кешені
17.
Шығыс Қазақстан облысының "Катон-Қарағай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
18.
Шығыс Қазақстан облысының Сібе көлдері
19.
Шығыс Қазақстан облысының "Марқакөл" көлі
20.
Балқаш, Приозерск қалаларын қоса алғанда, Қарағанды облысының Балхаш көлінің жағалауы
21.
Жетісу облысының "Алтын-Емел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
22.
Жетісу облысының Балқаш көлінің жағалауы
23.
Жетісу облысының "Жоңғар-Алатау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
24.
Жетісу облысы Алакөл көлінің жағалау
25.
Қызылорда облысының "Байқоңыр" ғарыш айлағы
26.
Қызылорда облысының "Сығанақ" көне қаласы
27.
Қызылорда облысының Geopark Aral
28.
Маңғыстау облысының Каспий теңізінің жағалауы
29.
Маңғыстау облысының "Кендірлі" курорттық аймағы
30.
Түркістан облысының Түркістан қаласы
31.
Түркістан облысының Отырар қалашығы
32.
Түркістан облысының "Арыстанбаб" кесенесі
33.
Түркістан облысының Сауран қалашығы
34.
Түркістан облысының "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығы
35.
Түркістан облысының Кентау қаласы
36.
Түркістан облысының Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің аумағы
37.
Түркістан облысының "Сарыағаш" курорттық аймағы
38.
Түркістан облысының "Ақмешіт" үңгірі
39.
Түркістан облысының "Ақсу" шатқалы
40.
Павлодар облысының Баянауыл курорттық аймағы
41.
Солтүстік Қазақстан облысының Имантау-Шалқар курорттық аймағы
42.
Ұлытау облысының "Ұлытау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
43.
Астана қаласы
44.
Алматы қаласы
Өңірлік деңгейдегі туристік аумақтардың атауы
45.
Абай облысының Шошқалы көлінің курорттық аймағы
46.
Абай облысының "Абай-Шәкәрім" кесенелер кешені
47.
Абай облысының Абайдың "Жидебай-Бөрілі" мемлекеттік тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдық қорық-мұражайы
48.
Абай облысының "Қозы Көрпеш - Баян Сұлу" кесенесі
49.
Ақтөбе облысының Қарғалы су қоймасының курорттық аймағы
50.
Ақтөбе облысының "Ақтолағай" тау жотасы
51.
Ақтөбе облысының "Барқын" құмдары
52.
Ақтөбе облысының "Аққұм" құмдары
53.
Ақтөбе облысының "Қасқыр" сарқырамасы
54.
Ақтөбе облысының "Мылқау" ауылы
55.
Ақтөбе облысының "Мыңжылдық папоротникті" орман
56.
Ақтөбе облысының "Аққайын" орманы
57.
Ақтөбе облысының "Айдарлыаша" геоморфологиялық кесіндісі
58.
Ақтөбе облысының "Орқаш" мемлекеттік табиғи қаумалы
59.
Ақтөбе облысының Ырғыз-Торғай мемлекеттік табиғи резерваты
60.
Ақтөбе облысының "Жаманшың" метеорит кратері
61.
Ақтөбе облысының "Ақбота-Сәңкібай" борлы тауы
62.
Ақтөбе облысының "Эбита" мемлекеттік табиғи қаумалы
63.
Ақтөбе облысының "Қобыланды батыр" мемориалдық кешені
64.
Ақтөбе облысының "Абат-Байтақ" мемориалдық кешені
65.
Ақтөбе облысының Исатай Тайманұлы кесенесі
66.
Ақтөбе облысының "Хан моласы" мемориалдық кешені
67.
Ақтөбе облысының "Есет Көкіұлы" мемориалдық кешені
68.
Ақтөбе облысының "Хазірет Досжан ишан" мемориалдық кешені
69.
Атырау облысының "Ақжайық" мемлекеттік табиғи резерваты
70.
Атырау облысының "Лотос алқабы"
71.
Атырау облысының "Индер тұзды көлі"
72.
Атырау облысының "Нарын құмдары"
73.
Атырау облысының "Ақкегершін" борлы таулары
74.
Атырау облыстық өлкетану мұражайы
75.
Атырау облысы Шаймардан Сариев атындағы көркем сурет және қолданбалы сәндік өнер музейі
76.
Атырау облысының Мақаш қорымы
77.
Атырау облысының Бала Ораз кесенесі
78.
Атырау облысының "Құлшан ата" жер асты мешіті
79.
Атырау облысының Ақмешіт қорымы
80.
Атырау облысының Аралтөбе қорғаны
81.
Атырау облысының "Жұбан ата" мазары
82.
Атырау облысының Иманқара үңгірі
83.
Атырау облысының Қарашүңгіл қауымы
84.
Атырау облысының "Махамбет Өтемісұлы" мазары
85.
Атырау облысының Зинеден ауылы Каспий теңізінің жағалау аймағы
86.
Атырау облысының "Оңай ата" мазары
87.
Атырау облысының "Байбақты ата" мазары
88.
Атырау облысының "Тас кешу" керуен сарайы
89.
Атырау облысының ақын Жұмекен Нәжімеденов Сабырұлы туған жердегі белгі
90.
Атырау облысының композитор Құрманғазы Сағырбайұлына арналған белгі
91.
Алматы облысының "Таңбалы" мемлекеттік тарихи-мәдени және табиғи қорық музейі
92.
Жетісу облысының Текелі қаласы
93.
Жетісу облысының Бұрхан-Бұлақ сарқырамасы
94.
Жетісу облысының Қора шатқалы
95.
Жетісу облысының Көксу өзенінің шатқалы
96.
Жетісу облысының Әулиеағаш
97.
Жетісу облысының Ешкіөлмес петроглифтері
98.
Шығыс Қазақстан облысының "Рахман қайнарлары" шипажайы
99.
Шығыс Қазақстан облысының Бұқтырма су қоймасы

О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 332 "Об утверждении карты туристификации"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 28 марта 2025 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2025 года № 35885. Утратил силу приказом Министра туризма и спорта РК от 09 июня 2026 года №97.
Сноска. Приказ утратил силу приказом Министра туризма и спорта РК от 09.06.2026 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 332 "Об утверждении карты туристификации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24950) следующее изменение:
Карту туристификации, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 28 марта 2025 года № 41
Утверждена приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 332
Карта туристификации
№ п/п
Наименование туристских территорий республиканского уровня
1.
Государственный национальный природный парк "Тарбагатай" области Абай
2.
Побережье озера Алаколь области Абай
3.
Щучинско-Боровская курортная зона Акмолинской области
4.
Зерендинская курортная зона Акмолинской области
5.
Аккольская туристская дестинация Акмолинской области
6.
Побережье Капшагайского водохранилища Алматинской области, включая город Конаев
7.
Горно-лыжный курорт "Тургень" Алматинской области
8.
Горный курорт-отель "Oi-Qaragai Lesnaya Skazka" Mountain Resort Алматинской области
9.
Международный туристский центр "Акбулак" Алматинской области
10.
Международный альпинистский лагерь "Хан Тенгри" Алматинской области
11.
Санаторно-курортная зона "Арасан" Алматинской области
12.
Государственный национальный природный парк "Шарын" Алматинской области
13.
Государственный национальный природный парк "Иле-Алатау" Алматинской области
14.
Государственный национальный природный парк "Көлсай көлдері" Алматинской области
15.
Спортивно-технический комплекс "Sokol" Алматинской области
16.
Комплекс "Средневековый Сарайшык" Атырауской области
17.
Государственный национальный природный парк "Катон-Карагай" Восточно-Казахстанской области
18.
Сибинские озера Восточно-Казахстанской области
19.
Озеро "Марқакөл" Восточно-Казахстанской области
20.
Побережье озера Балхаш Карагандинской области, включая города Балхаш и Приозерск
21.
Государственный национальный природный парк "Алтын-Емел" области Жетісу
22.
Побережье озера Балхаш области Жетісу
23.
"Жонгар-Алатауский" государственный национальный природный парк области Жетісу
24.
Побережье озера Алаколь области Жетісу
25.
Космодром "Байконур" Кызылординской области
26.
Древний город "Сығанақ" Кызылординской области
27.
Geopark Aral Кызылординской области
28.
Побережье Каспийского моря Мангистауской области
29.
Курортная зона "Кендерли" Мангистауской области
30.
Город Туркестан Туркестанской области
31.
Городище Отырар Туркестанской области
32.
Мавзолей "Арыстан баб" Туркестанской области
33.
Городище Сауран Туркестанской области
34.
Национальный историко–культурный заповедник "Ордабасы" Туркестанской области
35.
Город Кентау Туркестанской области
36.
Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк Туркестанской области
37.
Курортная зона "Сарыагаш" Туркестанской области
38.
Пещера "Акмешит" Туркестанской области
39.
Ущелье "Аксу" Туркестанской области
40.
Баянаульская курортная зона Павлодарской области
41.
Имантау-Шалкарская курортная зона Северо-Казахстанской области
42.
Государственный национальный природный парк "Ұлытау" области Ұлытау
43.
город Астана
44.
город Алматы
Наименование туристских территорий регионального уровня
45.
Курортная зона озера Шошкалы области Абай
46.
Мемориальный комплекс "Абай-Шакарим" области Абай
47.
Государственный историко-культурный и литературно-мемориальный заповедник-музей Абая "Жидебай-Бөрілі" области Абай
48.
Мавзолей "Қозы Көрпеш - Баян Сұлу" области Абай
49.
Курортная зона Каргалинского водохранилища Актюбинской области
50.
Меловые горы "Актолагай" Актюбинской области
51.
Пески "Баркын" Актюбинской области
52.
Пески "Аккум" Актюбинской области
53.
"Волчий" водопад Актюбинской области
54.
"Немой" аул Актюбинской области
55.
Лес "Тысячилетнего папоротника" Актюбинской области
56.
Лес "Аккайын" Актюбинской области
57.
Геоморфологический разрез "Айдарлыаша" Актюбинской области
58.
Государственный природный заказник "Оркаш" Актюбинской области
59.
Иргиз-Тургайский государственный природный резерват Актюбинской области
60.
Метеоритный кратер "Жаманшин" Актюбинской области
61.
Меловая гора "Акбота – Санкибай" Актюбинской области
62.
Государственный природный заказник "Эбита" Актюбинской области
63.
Мемориальный комплекс "Кобыланды батыр" Актюбинской области
64.
Мемориальный комплекс "Абат -Байтак" Актюбинской области
65.
Мавзолей Исатая Тайманулы Актюбинской области
66.
Мемориальный комплекс "Хан моласы" Актюбинской области
67.
Мемориальный комплекс "Есет Кокиулы" Актюбинской области
68.
Мемориальный комплекс "Хазрет Досжан ишана" Актюбинской области
69.
Государственный природный резерват "Акжайык" Атырауской области
70.
"Лотосовые поля" Атырауской области
71.
"Соленое озеро Индер" Атырауской области
72.
"Пески Нарын" Атырауской области
73.
Меловые горы "Аккегершин" Атырауской области
74.
Атырауский областной краеведческий музей
75.
Музей художественного и декоративно-прикладного искусства имени Шаймардана Сариева Атырауской области
76.
Некрополь Макаш Атырауской области
77.
Мавзолей Бала Ораза Атырауской области
78.
Подземная мечеть "Кулшан ата" Атырауской области
79.
Некрополь Акмечеть Атырауской области
80.
Курган Аралтобе Атырауской области
81.
Мавзолей "Жубан ата" Атырауской области
82.
Пещера Иманкара Атырауской области
83.
Некрополь Карашунгыл Атырауской области
84.
Мавзолей "Махамбета Утемисулы" Атырауской области
85.
Прибрежная зона Каспийского моря в селе Зинеден Атырауской области
86.
Мавзолей "Онай ата" Атырауской области
87.
Мавзолей "Байбакты ата" Атырауской области
88.
Караван-сарай "Тас кешу" Атырауской области
89.
Архитектурный памятник на месте рождения поэта Жумекена Нажимеденова Сабырулы Атырауской области
90.
Архитектурный памятник на месте рождения композитора Курмангазы Сагырбайулы Атырауской области
91.
Государственный историко-культурный и природный заповедник-музей "Таңбалы" Алматинской области
92.
город Текели области Жетісу
93.
Водопад Бурхан-Булак области Жетісу
94.
Ущелье Кора области Жетісу
95.
Ущелье реки Коксу области Жетісу
96.
Әулиеағаш области Жетісу
97.
Петроглифы Ешкиольмес области Жетісу
98.
Санаторий "Рахмановские ключи" Восточно-Казахстанской области
99.
Бухтарминское водохранилище Восточно-Казахстанской области