"Судың бастапқы есебінің қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 19/1-274 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қаңтардағы № 21-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 ақпанда № 35698 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 4 маусымдағы № 109-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 04.06.2025 № 109-НҚ (10.06.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Судың бастапқы есебінің қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 19/1-274 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11131 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының 7-8) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген Бұйрықпен бекітілген Судың бастапқы есебінің қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Судың бастапқы есебінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес әзірленді және судың бастапқы есебінің тәртібін айқындайды.";
7-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. СБЕ нәтижесінде алынған мәліметтер тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз немесе электронды (Excel форматында) тасымалдағыштарда су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану жөніндегі бассейндік инспекцияларына ұсынылады.
10. Өлшем құралдары "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексеріледі.";
3-қосымша алынып тасталсын;
4-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 19/1-274 "Об утверждении Правил первичного учета вод"
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 января 2025 года № 21-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2025 года № 35698. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 4 июня 2025 года № 109-НҚ
Сноска. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 04.06.2025 № 109-НҚ (вводится в действие с 10.06.2025).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 19/1-274 "Об утверждении Правил первичного учета вод" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11131) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7-8) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах первичного учета вод, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила первичного учета вод (далее - Правила) разработаны в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан и определяют порядок первичного учета вод.";
подпункт 3) пункта 7 исключить;
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Сведения, полученные в результате ПУВ, представляются в бассейновые инспекции по регулированию, охране и использованию водных ресурсов на бумажном или электронном (в формате Excel) носителе ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
10. Средства измерений, подвергаются поверке в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".";
приложение 3 исключить;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін атқарушы
Б. Бекнияз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрлыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 қаңтардағы
№ 21-НҚ бұйрығына
қосымша
Судың бастапқы есебінің
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалануды бассейндік инспекцияларға.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан өтеусіз негізде интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: "Судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер".
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі) : СБЕ-1.
Кезеңділігі: тоқсандық.
Есепті кезең: 20__ жылдың тоқсанында__.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Заңды және жеке тұлғалар бастапқы су пайдаланушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі - қағаз немесе электронды түрде.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер"
Су объектісінің атауы (су шаруашылығы құрылысының немесе жер бедерінің)
ӘАОЖ (Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші) бойынша орналасқан жерінің коды
Су тартқыштың (су ағызғыштың) координаттары
Су тартқыштың (су ағызғыштың)
Су алудың (су ағызудың) белгіленген көлемі, мың текше метр
Есепті тоқсандағы су алудың (су ағызудың) нақты көлемі, мың текше метр
енділігіне
нөмірі ұзақтығына
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
тоқсанына барлығы
Арнайы су пайдалануға рұқсатта
Ағымдағы жылдың белгіленген лимитіне сәйкес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Есепті тоқсандағы су алудың (су ағызудың) нақты көлемі, мың текше метр
Қосалқы су пайдаланушыларға су беруді есептеу торабының нөмірі
Қосылқы су пайдаланушыларға берілді, мың текше метр
Судың жоғалуы, мың текше метр
нормативтік
нормативтен тыс
оның ішінде
тоқсанына барлығы
оның ішінде
1 ай
2 ай
3 ай
1 ай
2 ай
3 ай
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Су пайдаланушының атауы______
Мекен-жайы_________________
___________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше,
үйдің №, телефон, факс)
_________________________________________________
Су ресурстарын алуға (алуға) құқық берілген құжаттың
деректемелері ______________________________________________________
Суды есепке алу аспабының маркасы________________________
Суды есепке алу аспаптарын соңғы тексеру күні _____
Телефондар _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________
Орындаушы __________________________қолы _______ __
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _____________қолы ___
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөрдің орны (болған жағдайда) (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып
табылатын адамдарды қоспағанда)
Жасалған күні "___" __________________ 20___ года.
Ескертпе: осы нысан осы нысандағы қосымшаға "Судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер". Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Судың бастапқы есебін
жүргізу нәтижесінде
алынған мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме "Судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер" (СБЕ-1, тоқсандық)

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Б. Бекнияз
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 30 января 2025 года
№ 21-НҚ
Приложение 4
к Правилам первичного
учета вод
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальные бассейновые инспекции по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ПУВ-1.
Периодичность: квартальная.
Отчетный период: за __ квартал 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Юридические и физические лица первичные водопользователи.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
ИИН/БИН
Метод сбора - в бумажном или электронном виде.
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод"
Наименование водного объекта (водохозяйственного сооружения или рельефа местности)
Наименование КАТО
Координаты водозабора (водосброса)
Номер водозабора (водосброса)
Установленный объем забора (сброса), тысяча метр кубических
Фактический объем забора (сброса) за отчетный квартал, тысяча метр кубических
Долгота
Широта
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
всего за квартал
В разрешении на специальное водопользование
В соответствии с установленным лимитом текущего года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Фактический объем забора (сброса) за отчетный квартал, тысяча метр кубических
Номер узла учета подачи воды вторичным водопользователям
Передано вторичным водопользователям, тысяча метр кубических
Потери, тысяча метр кубических
нормативные
сверхнормативные
в том числе
всего за квартал
в том числе
1 месяц
2 месяц
3 месяц
1 месяц
2 месяц
3 месяц
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Наименование водопользователя ______
Адрес_______________________
___________________________________
(полное наименование физического
или юридического лица)
____________________________
(индекс, город, район, область, улица,
№ дома, телефон, факс)
Реквизиты документа, в соответствии с которым предоставлено право на забор
(изъятие) водных ресурсов _______________________________________
Марка прибора водоучета ________________________________________
Дата последней поверки приборов водоучета ________________________
Телефоны ______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________ подпись __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________ подпись __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________________________________________________________
Дата составления "___" __________________ 20__года.
Примечание: настоящая форма заполняется в соответствии с Пояснением
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Сведения, полученные в результате
ведения первичного учета вод" к приложению в настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения, полученные
в результате ведения
первичного учета вод"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод"
(ПУВ-1, ежеквартальная)

1. 1-бағанда су объектісінің (су шаруашылығы құрылысының немесе жергілікті жер бедерінің) атауы көрсетіледі.
2. 2-бағанда әкімшілік-аумақтық объект жіктеуішінің атауы көрсетіледі.
3. 3-тен 8-ге дейінгі бағандарда бойлығы мен ендігі бар су алу координаттары көрсетіледі: оның ішінде градуспен, минутпен және секундпен.
4. 9-бағанда су алу нөмірі көрсетіледі.
5. 10-нан 11-ге дейінгі бағандарда мың текше метр қоршаудың белгіленген көлемі көрсетіледі, оның ішінде: арнайы су пайдалануға арналған рұқсатта, сондай-ақ ағымдағы жылдың белгіленген лимитіне сәйкес.
6. 12-бағанда есепті тоқсандағы қоршаудың нақты көлемі мың текше метр, тоқсандағы жалпы саны көрсетіледі.
7. 13-тен 15-ке дейінгі бағандарда сомалар есепті тоқсандағы қоршаудың нақты көлемі, мың текше метр, оның ішінде 1, 2 және 3 ай үшін.
8. 16-бағанда қайталама су пайдаланушыларға су беруді есепке алу торабының нөмірі көрсетіледі.
9. 17-ден 20-ға дейінгі бағандарда қайталама су пайдаланушыларға берілген сомалар мың текше метр, барлығы тоқсан үшін, оның ішінде 1, 2 және 3 ай үшін.
10. 21-ден 22-ге дейінгі бағанда мың текше метр шығын сомасы көрсетіледі, оның ішінде: нормативтік және нормативтен тыс.

1. В графе 1 указывается наименование водного объекта (водохозяйственного сооружения или рельефа местности).
2. В графе 2 указывается наименование классификатора административно-территориальных объектов.
3. В графах от 3 до 8 указывается Координаты водозабора с долготой и широтой: в том числе в градусах, минутах и секундах.
4. В графе 9 указывается номер водозабора.
5. В графах с 10 по 11 указывается установленный объем забора тысяча метр кубических, из них: в разрешении на специальное водопользование, а также в соответствии с установленным лимитом текущего года.
6. В графе 12 указывается фактический объем забора за отчетный квартал тысяча метр кубических, в общем количестве за квартал.
7. В графах с 13 по 15 суммы фактический объем забора за отчетный квартал, тысяча метр кубических, в том числе за 1, 2 и 3 месяца.
8. В графе 16 указывается номер узла учета подачи воды вторичным водопользователям.
9. В графах с 17 по 20 суммы, переданные вторичным водопользователям тысяча метр кубических, всего за квартал в том числе за 1, 2 и 3 месяца.
10. В графе с 21 по 22 указывается суммы потерь тысяча метр кубических, в том числе: нормативные и сверхнормативные.