Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 6 желтоқсандағы № 576-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 11 желтоқсанда № 35473 болып тіркелді.
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 32-бабының 3-тармағына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ережесінің 15-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. "Мемлекеттік ақпараттық саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 156 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22746 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
К. Искаков
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 576-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 32-бабының 3-тармағына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ережесінің 15-тармағының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Типового положения о региональных комиссиях по вопросам государственной информационной политики
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 6 декабря 2024 года № 576-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2024 года № 35473
В соответствии с пунктом 3 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" и подпунктом 12) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о региональных комиссиях по вопросам государственной информационной политики.
2. Признать утратившим силу приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 156 "Об утверждении типового положения о региональных комиссиях по вопросам формирования государственной информационной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22746).
3. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
Утверждено приказом
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 6 декабря 2024 года № 576-НҚ
Типовое положение о региональных комиссиях по вопросам государственной информационной политики
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о региональных комиссиях по вопросам государственной информационной политики (далее – Типовое положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" и подпунктом 12) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан".

2. Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия (бұдан әрі – Комиссия) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жанынан құрылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 10.07.2026 № 333-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Комиссияның функциялары мен қызметі
3. Комиссияның негізгі функциялары мыналар:
1) республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларына сәйкес өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі, оның ішінде балаларға арналған контентті жасауға және өңірлік мерзімді баспасөз басылымдарын дамытуға бағытталған мемлекеттік тапсырысты алуға үміткерлердің өтінімдерін қарау және ұсыныстарды тұжырымдау;
2) республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларына сәйкес өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты алуға үміткерлердің өтінімдерін Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссияның қарауына және ұсынымдар алу үшін жіберу;
3) "Өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушы 2024 жылғы 6 қарашадағы № 526-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35349 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілген функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
4. Комиссияның құрамы жергілікті атқарушы орган өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген мемлекеттік мекеменің басшысы, коммерциялық емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының, мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері қатарынан қалыптастырылады және оны жергілікті атқарушы орган бекітеді.
5. Комиссия төрағадан, Комиссия мүшелерінен және хатшыдан тұрады.
Өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген мемлекеттік мекеменің басшысынан төмен емес лауазымды адам не оны алмастыратын адам Комиссия төрағасы болып табылады.
Комиссия хатшысы өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген мемлекеттік мекеменің лауазымды адамдары арасынан айқындалады.
Комиссия хатшысы Комиссияның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.

2. Региональная комиссия по вопросам государственной информационной политики (далее – Комиссия) создается при местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган).
Глава 2. Функции и деятельность Комиссии
3. Основными функциями Комиссии являются:
1) рассмотрение заявок претендентов на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне, в том числе направленного на производство контента для детей и развитие региональных периодических печатных изданий, и выработка предложений в соответствии с правилами размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях;
2) направление заявок претендентов на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне на рассмотрение Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики и для получения рекомендаций в соответствии с правилами размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях;
3) осуществление функций, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 6 ноября 2024 года № 526-НҚ "Об утверждении Правил размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35349) (далее – Правила).
4. Состав Комиссии формируется и утверждается местным исполнительным органом из числа руководителя государственного учреждения, уполномоченного местным исполнительным органом, на осуществление функций по проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне, представителей некоммерческих организаций, средств массовой информации, заинтересованных государственных органов.
5. Комиссия состоит из председателя, членов Комиссии и секретаря.
Председателем Комиссии является должностное лицо не ниже руководителя государственного учреждения, уполномоченного местным исполнительным органом, на осуществление функций по проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне, либо лицо, его замещающее.
Секретарь Комиссии определяется из числа должностных лиц государственного учреждения, уполномоченного местным исполнительным органом, на осуществление функций по проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне.
Секретарь Комиссии не является членом Комиссии, и не участвует в голосовании.

6. Комиссия тұрақты жұмыс істейтін орган болып табылады және кемінде жеті мүшеден тұрады.
7. Өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген мемлекеттік мекеме Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
8. Комиссия отырыстары, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан астамы қатысса, заңды деп есептеледі.
9. Комиссия төрағасы Комиссияның жұмысына басшылықты жүзеге асырады, Комиссия отырыстарында төрағалық етеді, Комиссия отырысының күн тәртібін бекітеді, Комиссия отырыстарының хаттамаларына қол қояды, Комиссия шешімдерінің іске асырылуына бақылауды жүзеге асырады.
10. Комиссия мүшелері:
1) үміткерлер ұсынатын қызметтердің сәйкестігін растау үшін олар ұсынған құжаттарды толықтығы және тиісінше рәсімделуі тұрғысынан қарайды;
2) Қағидаларда көзделген талаптарға құжаттар тізбесімен өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысты алуға үміткер ұсынған өтінімдердің сәйкестігі тұрғысынан қорытындылар береді;
3) Қағидаларға сәйкес өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысқа балдық бағалау жүргізеді.
11. Комиссия хатшысы:
1) отырыстың күн тәртібін қалыптастырады, қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді, Комиссия отырысын өткізуді ұйымдастырады, Комиссия төрағасы мен мүшелерін Комиссия отырысына дейін үш жұмыс күні бұрын өткізілетін орны, күні мен уақыты туралы хабардар етеді;
2) отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелерін тіркейді, отырыстың күн тәртібін жария етеді, дауыстарды санауды жүргізеді және кворумның бар немесе жоқ екендігін хабарлайды;
3) өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты алуға үміткерлердің өтінімдерін Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссияның қарауына жібереді;
4) Комиссия отырыстарының қарауына ұсынылған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
5) Комиссия мүшелерінде өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізуге қатысуға тікелей немесе жанама мүдделілігінің болуы туралы Комиссия мүшелерін хабардар етеді.
12. Жұмыс органы құжаттарды Комиссия отырысына шығару үшін үміткерлердің өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты алуға арналған өтінімдерін Комиссия хатшысына ұсынады.
13. Комиссия мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие болады. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, Комиссия мүшелері өз пікірін жазбаша түрде баяндайды, ол Комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.

6. Комиссия является постоянно действующим органом и состоит из не менее семи членов.
7. Рабочим органом Комиссии является государственное учреждение, уполномоченное местным исполнительным органом, на осуществление функций по проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне.
8. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют более половины от общего числа членов Комиссии.
9. Председатель Комиссии осуществляет руководство работой Комиссии, председательствует на заседаниях Комиссии, утверждает повестку дня заседания Комиссии, подписывает протоколы заседаний Комиссии, осуществляет контроль за реализацией решений Комиссии.
10. Члены Комиссии:
1) рассматривают на предмет полноты и надлежащего оформления документы, представленные претендентами для подтверждения соответствия предлагаемых ими услуг;
2) дают заключения на предмет соответствия, предлагаемых претендентом на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне заявки с перечнем документов к требованиям, предусмотренными Правилами;
3) проводят балльную оценку государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне в соответствии с Правилами.
11. Секретарь Комиссии:
1) формирует повестку дня для заседания, обеспечивает необходимыми документами, организует проведение заседания Комиссии, информирует председателя и членов комиссии о месте, дате и времени проведения за три рабочих дня до заседания Комиссии;
2) регистрирует присутствующих на заседании членов Комиссии, оглашает повестку заседания, проводит подсчет голосов и объявляет о наличии либо отсутствии кворума;
3) направляет заявки претендентов на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне на рассмотрение Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики;
4) обеспечивает сохранность документов, представленных на рассмотрение заседаний Комиссии;
5) информирует членов Комиссии о наличии прямой или косвенной заинтересованности в участии по проведению государственной информационной политики на региональном уровне у членов Комиссии.
12. Рабочий орган представляет секретарю Комиссии заявки претендентов на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики региональном уровне для вынесения документов на заседании Комиссии.
13. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решения. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми большинством голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
В случае несогласия с решением Комиссии члены Комиссии излагают свое мнение в письменном виде, которое прилагается к протоколу заседания Комиссии.

14. Комиссия мүшесі отырыстарда болмаған жағдайда, Комиссия отырысының хаттамасында аталған фактіні растайтын құжатты қоса бере отырып, оның болмау себебі көрсетіледі.
15. Қабылданған шешімдер хаттамамен рәсімделеді, оған төраға, отырысқа қатысқан Комиссия мүшелері мен хатшысы қол қояды.
16. Егер Комиссия мүшесінің өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізуге қатысуға тікелей немесе жанама мүдделілігі болса, Комиссия мүшесі үміткерлердің өтінімдерін қарауға қатыспайды.
Егер Комиссия мүшесінің өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізуге қатысуға тікелей немесе жанама мүдделілігі болған жағдайда, ол бұл туралы Комиссия төрағасын, мүшелерін және хатшысын хабардар етеді.

14. В случае отсутствия члена Комиссии на заседаниях в протоколе заседания Комиссии указывается причина его отсутствия с приложением документа, подтверждающего данный факт.
15. Принятые решения оформляются протоколом, который подписывается председателем, членами и секретарем Комиссии, присутствующими на заседании.
16. Член Комиссии не участвует в рассмотрении заявок претендентов, если у члена Комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность в участии по проведению государственной информационной политики на региональном уровне.
В случае если у члена Комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность в участии по проведению государственной информационной политики на региональном уровне, он информирует об этом председателя, членов и секретаря Комиссии.