"Меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау қағидаларын, сондай-ақ қабылдау актісінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 867 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 8 қазандағы № 351 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 9 қазанда № 35237 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 20.03.2026 № 123 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау қағидаларын, сондай-ақ қабылдау актісінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 867 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16165 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау актісінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(объектінің атауы, орналасқан жері немесе мекенжайы)
____________________________________________________________________
объектіні салуды/ қолданыстағы ғимараттардағы үй-жайларды (жекелеген бөліктерін)
реконструкциялауды (қайта жоспарлауды, қайта жабдықтауды) меншік иесі
дербес ____________________________________________________
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
және/немесе ол тартқан мердігерлік ұйым
____________________________________________________________________
_____________________________________________________ жүзеге асырды.";
(ұйымның атауы, адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құрылыс/ қолданыстағы ғимараттардағы үй-жайларды (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) нобай (нобайлық жоба)/техникалық жоба бойынша жүзеге асырылды:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(нобайды (нобайлық жобаны)/техникалық жобаны әзірлеген ұйымның атауы,
адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)).
Нобай (нобайлық жоба) __________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________________________________ келісілді.";
(келісім хат берген ұйымның атауы, № және күні).
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года № 867 "Об утверждении Правил приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно, а также формы акта приемки"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 октября 2024 года № 351. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2024 года № 35237
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года № 867 "Об утверждении Правил приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно, а также формы акта приемки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16165) следующие изменения:
в Акте приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Строительство объекта/реконструкция (перепланировка, переоборудование)
помещений (отдельных частей) существующих зданий
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(наименование объекта, месторасположение или адрес)
___________________________________________________________________
осуществлялось собственником самостоятельно
___________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и/или с привлеченной им подрядной организацией
___________________________________________________________________,
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Строительство/реконструкция (перепланировка, переоборудование)
помещений (отдельных частей) существующих зданий осуществлялось
по эскизу (эскизному проекту)/ техническому проекту, разработанному
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица, разработавшего эскиз (эскизный проект)/технический проект)
Эскиз (эскизный проект) согласован
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование организации, выдавший письмо-согласование, № и дата ).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Құрылысы аяқталған объектінің/ қолданыстағы ғимараттардағы үй-жайларды (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтік талаптарға, сәулет-жоспарлау тапсырмасына, келісілген нобайға (нобайлық жобаға)/техникалық жобаға сәйкестігін растау негізінде жеке меншік иесі:
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(объектінің атауы)
пайдалануға ҚАБЫЛДАУДЫ шешті.";
Меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау актісіне 4-қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2024 жылғы 8 қазандағы
№ 351 бұйрығына
қосымша
Меншік иесінің салынған
объектіні пайдалануға
дербес қабылдау актісіне
4-қосымша
Объектінің техникалық сипаттамасы (реконструкциядан кейін екі қабаттан аспайтын, қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақтан телім беруді) талап етпейтін, екі қабаттан аспайтын жеке тұрғын үйлерді реконструкциялау; тұрғын үйлердегі (тұрғын ғимараттардағы) тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақтан учаске беруді) талап етпейтін, тіреу конструкцияларының, инженерлік жүйелер мен коммуникациялардың қандай да бір өзгерістерімен байланысты емес реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау), өндірістік емес мақсаттағы үй-жайларды қолданыстағы ғимараттарда жүзеге асырылатын және тіреу конструкцияларын өзгертуді талап етпейтін қайта жоспарлау (қайта жабдықтау)) (жеке тұрғын үйлер, көппәтерлі тұрғын үйлер, өндірістік, сауда объектілері және басқалар)
Объектінің атауы
Жалпы мәліметтер
қабаттардың саны (қабат)
пәтерлердің саны
үй-жайлардың, бөлмелердің саны
құрылыс алаңы
2)
құрылыс көлемі
3)
жалпы алаңы
2)
тұрғын алаңы
2)
тұрғын
емес үй-жайлардың алаңы (м2)
балконның, лоджияның алаңы
2)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Конструктивтік элементтер сипаттамасы
Жылыту түрі
Абаттандыру
іргетас
қабырғалар/қалқалар
шатыр жабыны
электрмен жабдықтау
сумен жабдықтау
ыстық сумен жабдықтау
кәріз
газбен жабдықтау
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Объектінің техникалық сипатына қоса берілетін құжаттар тізімі:

"8. На основании подтверждения соответствия завершенного строительством
объекта/реконструкцией (перепланировкой, переоборудованием) помещений
(отдельных частей) существующих зданий государственным (межгосударственным)
нормативным требованиям, архитектурно-планировочному заданию, согласованному
эскизу (эскизному проекту)/техническому проекту собственник решил
ПРИНЯТЬ в эксплуатацию:
____________________________________________________________________
__________________________________________________________________.";
(наименование объекта)
приложение 4 к Акту приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2024 года № 351
Приложение 4
к акту приемки
построенного объекта
в эксплуатацию собственником
самостоятельно
Технические характеристики объекта (реконструкция индивидуальных жилых домов не выше двух этажей, не требующая отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не превышающую двух этажей после реконструкции; реконструкция (перепланировка, переоборудование) жилых и нежилых помещений в жилых домах (жилых зданиях), не требующая отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не связанная с какими-либо изменениями несущих конструкций, инженерных систем и коммуникаций, перепланировка (переоборудование) помещений непроизводственного назначения, осуществляемая (осуществляемое) в существующих зданиях и не требующая (не требующее) изменения несущих конструкций (индивидуальные жилые дома, многоквартирные жилые дома, промышленные, торговые объекты и прочее)
Наименование объекта
Общие сведения
количество этажей (этаж)
количество квартир
количество помещений, комнат
площадь застройки (м²)
объем здания (м³)
общая площадь (м²)
жилая площадь (м²)
площадь нежилых помещений (м²)
площадь балкона, лоджии (м²)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Описание конструктивных элементов
Вид отопления
фундамент
стены/перегородки
кровля
11
12
13
14
Благоустройство
электроснабжение
водоснабжение
горячее водоснабжение
канализация
газоснабжение
15
16
17
18
19
Перечень документов, прилагаемых к техническим характеристикам объекта:

1. Жоспарлар:
реконструкциялауға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға)
дейін ________________________________________________________________
реконструкциялаудан (қайта жоспарлаудан, қайта жабдықтаудан)
кейін ____________________________________________________________________
Объектінің жоспарына экспликация
Қабаты
Үй-жайлардың, бөлмелердің нөмірі
Үй-жайлардың, бөлмелердің бөліктерінің нөмірі
Үй-жайлардың, бөлмелердің бөліктерінің мақсаты
Ішкі өлшем бойынша алаңы (м2), оның ішінде
жалпы
пайдалы
тұрғын
тұрғын емес
1
2
3
4
5
6
7
8
Меншік иесі (тапсырыс беруші, құрылыс салушы)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) Мөрдің орны (бар болса)
Жобалаушы ұйым _______________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, мерзімі)
Мөрдің орны
(бар болса)

1. Планы:
до реконструкции (перепланировки, переоборудования)_______________
после реконструкции (перепланировки, переоборудования) ____________
Экспликация к плану объекта
Этаж
Номер помещения, комнаты
Номера частей помещения, комнаты
Назначение частей помещения, комнаты
Площадь по внутреннему обмеру (м²), в том числе
общая
полезная
жилая
нежилая
1
2
3
4
5
6
7
8
Собственник (заказчик, застройщик)
___________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Место печати (при наличии)
Проектная организация
___________________________________ __________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность, подпись, дата)
Место печати (при наличии)