Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 1 қазандағы № 472 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 2 қазанда № 35193 болып тіркелді.
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 35) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 19 мамырдағы № 203 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7014 болып тіркелген);
2) "Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 19 мамырдағы № 203 бүйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 16 қыркүйектегі № 394 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7255 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 1 қазандағы
№ 472 Бұйрықпен
бекітілген
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу қағидалары

Об утверждении Правил государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 октября 2024 года № 472. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2024 года № 35193.
В соответствии с подпунктом 35) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 17.08.2026 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 мая 2011 года № 203 "Об утверждении Правил государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7014);
2) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 сентября 2011 года № 394 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 мая 2011 года № 203 "Об утверждении Правил государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7255).
3. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 1 октября 2024 года № 472
Правила государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 35) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және:
1) Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу;
2) "Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртіптерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) диссертациялық кеңестер - докторанттардың диссертациялық жұмыстарын қорғауды жүргізетін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары жанындағы алқалы органдар;
2) заңды тұлға - меншiк, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару құқығындағы оқшау мүлкi бар және сол мүлiкпен өз мiндеттемелерi бойынша жауап беретiн, өз атынан мүлiктiк және мүлiктiк емес жеке құқықтар мен мiндеттерге ие болып, оларды жүзеге асыра алатын, сотта талапкер және жауапкер бола алатын ұйым;
3) көрсетілетін қызметті алушы - орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
4) философия докторы (РhD), бейіні бойынша доктор - ғылыми-педагогикалық бағыт немесе кәсіптік қызметтің тиісті саласы бойынша докторантура бағдарламасын меңгерген және Қазақстан Республикасында немесе одан тыс жерде диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәрежелер;
2-тарау. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу тәртібі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 35) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон), и определяют порядки оказания:
1) государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю;
2) государственной услуги "Государственная регистрация диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю".
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 17.08.2026 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) диссертационные советы - коллегиальные органы при организациях высшего и (или) послевузовского образования, которые проводят защиту диссертационных работ докторантов;
2) юридическое лицо - организация, которая имеет на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления обособленное имущество и отвечает этим имуществом по своим обязательствам, может от своего имени приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права и обязанности, быть истцом и ответчиком в суде;
3) услугополучатель - физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
4) доктор философии (PhD), доктор по профилю - степени, присуждаемые лицам, освоившим программу докторантуры по научно-педагогическому направлению или соответствующей сфере профессиональной деятельности и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 17.08.2026 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю

3. Мемлекеттік тіркеуді "Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - ҰМҒТСО) жүзеге асырады.
4. ҰМҒТСО философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу негізінде философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертациялар туралы ақпараттық материалдардың мемлекеттік қорын қалыптастырады, жеке және заңды тұлғалардың ақпараттық материалдарға қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
5. Жеке және заңды тұлғалар философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін диссертация қорғалғаннан кейін 7 (жеті) күнтізбелік күннің ішінде ҰМҒТСО-ға мемлекеттік тіркеуге мынадай құжаттарды жолдайды:
1) диссертациялық кеңес жұмыс істейтін ұйымның бланкіндегі ілеспе хаты;
2) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша диссертацияның есепке алу картасы;
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығымен бекітілген Дәрежелерді беру қағидаларына сәйкес философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертация (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6951 болып тіркелді);
4) қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі диссертациялық жұмыстың аннотациясы;
5) диссертация тақырыбы бойынша жарияланған ғылыми еңбектердің тізімі.
6. ҰМҒТСО -ы жоғарыда аталған құжаттарды алғаннан кейін философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларға мемлекеттік тіркеу нөмірін береді.
7. Диссертациялық кеңестің "ҰҒТАО" АҚ-ға ұсынған құжаттары кері қайтаруға жатпайды.
3-тарау. "Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
8. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеуді "Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға көрсетеді.
9. Жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін "Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8- тармағында (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттардың тізбесін көрсетілетін қызметті берушіге ақпараттандыру объектісі – www.is.ncste.kz ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттандыру объектісі) арқылы электрондық нысанда немесе қағаз түрінде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы осы Қағидалардың 2- қосымшаға сәйкес ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің әдістерін, мерзімін, нысанын, нәтижесін қоса алғанда, мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын Негізгі талаптардың тізбесінде мазмұндалған.

3. Государственная регистрация осуществляется акционерным обществом "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы" (далее - НЦГНТЭ).
4. На основании государственной регистрации в Республике Казахстан диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, НЦГНТЭ формирует государственные фонды информационных материалов о диссертациях, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, и обеспечивает доступ физических и юридических лиц к информационным материалам.
5. Физические и юридические лица в течение 7 (семи) календарных дней после защиты диссертации на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю направляет в НЦГНТЭ для государственной регистрации следующие документы:
1) сопроводительное письмо на бланке организации, при которой функционирует диссертационный совет;
2) учетную карту диссертации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) диссертацию на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю согласно Правилам присуждения степеней, утверждҰнных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6951);
4) аннотацию диссертационной работы на казахском, русском и английском языках;
5) список научных трудов, опубликованных по теме диссертации.
6. НЦГНТЭ, получив вышеназванные документы, присваивает диссертациям на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю номер государственной регистрации.
7. Документы, представленные диссертационным советом в НЦГНТЭ, не подлежат возврату.
Глава 3. Порядок оказания государственной услуги "Государственная регистрация диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю"
8. Государственная услуга "Государственная регистрация диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю" оказывается акционерным обществом "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы" (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам в соответствии c настоящими Правилами.
9. Для получения государственной услуги физические и юридические лица (далее – услугополучатель) предоставляют услугодателю в электронной форме посредством цифрового объекта - цифровая система www.is.ncste.kz (далее – цифровой обьект) или в бумажной форме посредством канцелярии услугодателя перечень документов, предусмотренных пунктом 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю" согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающие способы, сроки, форму, результат, с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

15. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі is.ncste.kz ақпараттандыру объектісінің операторын және көрсетілетін қызметті берушіні осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы тиісті нормативтік құқықтық акт әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды тұлға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүзеге асырады.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік акт қабылдаса немесе әкімшілік әрекетті қолданса, шағымды оны қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен шағымы тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
17. Сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Философия докторы (PhD),
бейіні бойынша доктор
дәрежесін алуға қорғалған
диссертацияларды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ДИССЕРТАЦИЯНЫҢ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТАСЫ
06 Философия докторыPhD 07Профиль бойынша докторы
Қайда: 050026, Алматы қаласы,
Бөгенбай батыр көшесі, 221
+ 7 (727) 222-11-02 Ішкі.: 400, 401, 402, 419, 403, 405, 408, 409.
Шығыс №, күні
Инвентарлық №
Докторанттың тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) / туған жылы
/
Қорғаған күні
Ғылыми мамандығының шифры
Мамандығының атауы
Диссертация тілі
Атауы
Ғылыми кенесшілері
Рецензенттері
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
Ғылыми мамандығының шифры
Ұйымның толық атауы
Қаласы
Елі
Телефоны
Беттер саны
Патенттер
Жарияланым
Таратылу жағдайы Ақысыз беру
Қосым- шалар
Қолданылған әдебиеттер
Енгізу енгізілген енгізілмеген
Шығын орнын толтыртып беру
Жұмыстың мемлекеттік тіркеуі №
Бағдарламасының шифры
Докторант оқыған және диссертация орындалған ұйым туралы мәліметтер
Қаласы
Елі
Телефоны
Электрондық мекен-жайы
Ұйымның қысқаша атауы
Министрліктің (ведомствоның) қысқаша атауы
Ұйымның толық атауы
Ұйымның мекен-жайы
Диссертациялық кеңесте қорғау жүргізілген ұйым туралы мәліметтер
Қаласы
Елі
Телефоны
Электрондық мекенжайы
Ұйымның қысқаша атауы
Министрліктің (ведомствоның) қысқаша атауы
Ұйымның толық атауы
Ұйымның мекен-жайы
Диссертациялық кеңестің телефоны
Диссертацияның атауы
Реферат
Зерттеу нысаны:
Мақсаты:
Зерттеу әдістері:
Зерттеудің ғылыми жаңалығы:
Жұмыстың практикалық құндылығы:
Іске асырылуға ұсынылатын өнім
Базалар, дерекқор
Техникалық құжаттама
Әдістемелік құжаттама
Программалық құжаттама
Технология
Әдістер, тәсілдер
Модель
Материялдар
Қосылыстар
Препараттар
Ауыл шаруашылығы. дақылдарының сұрыптары
Ауыл шаруашылығы жануарларының тұқымдары
Коллекциялар
Карталар
Стандарттар, нормативтер
Техника үлгісі
Автоматтандырылған жүйе
Сериялық өнім
Басқа (көрсетіңіз)
Әмбебап ондық классификатор индексі
Атауы
Тегі, аты әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
Қолы
Мөр орны (болған жағдайда)
Диссертациялық кеңестің төрағасы
Тақырыптық айдарлар коды (ғылыми-техникалық ақпараттың мемлекетаралық рубрикаторы)
Түйінді сөздер
Тіркеу күні
01
02
03
04
05
Философия докторы (PhD),
бейіні бойынша доктор
дәрежесін алуға қорғалған
диссертацияларды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
2-қосымша
"Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілі
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:

15. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан направляет оператору цифрового объекта и услугодателю об изменениях и (или) дополнениях в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 17.08.2026 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц в процессе оказания государственной услуги
16. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, услугодатель, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
17. Обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
государственной регистрации
диссертаций, защищенных
на соискание степени доктора
философии (PhD),
доктора по профилю
Форма
Сноска. В приложение 1 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 17.08.2026 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
УЧЕТНАЯ КАРТА ДИССЕРТАЦИИ
06 Доктор философии (PhD)
07 Доктор по профилю
Куда: 050026, город Алматы,
улица Богенбай батыра, 221
+ 7 (727) 222-11-02 вн.: 400, 401,
402, 419, 403, 405, 408, 409.
Исходящий №,
дата
Инвентарный №
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) докторанта / дата рождения
/
Дата защиты
Шифр специальности
Наименование специальности
Язык диссертации
Наименование
Научные консультанты
Рецензенты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ученая степень, ученое звание
Шифр научной специальности
Полное наименование организации
Город
Страна
Телефон
Количество страниц
Патентов
Публикаций
Условия распространения
Безвозмездно
Внедрение
Приложения
Использовано источников
Внедрено
Не внедрено
С возмещением затрат
№ государственной регистрации работы
Шифр программы
Сведения об организации, в которой докторант проходил обучение и где выполнена диссертация
Город
Страна
Телефон
Электронный адрес
Сокращенное наименование организации
Сокращенное наименование министерства (ведомства)
Полное наименование организации
Адрес организации
Сведения об организации, в диссертационном совете которой проходила защита
Город
Страна
Телефон
Электронный адрес
Полное наименование организации
Адрес организации
Телефон диссертационного совета
Наименование диссертации
Реферат
Объект исследования:
Цель:
Методы исследования:
Научная новизна исследования:
Практическая ценность работы:
Продукция, предлагаемая к реализации
Базы, банки данных
Техническая документация
Методическая документация
Программный продукт
Технология
Методы, способ
Модель
Материалы
Соединения
Препараты
Сорта сельскохозяйственных культур
Породы сельскохозяйственных животных
Коллекции
Карты
Стандарты, нормативы
Образец техники
Автоматизированная система
Серийная продукция
Другая (укажите)
Индексы универсальный десяточной классификации
Наименование
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ученая степень, ученое звание
Подпись
Место печати
(при наличии)
Председатель диссертационного совета
Коды тематических рубрик (межгосударственный рубрикатор научно-технической информации)
Ключевые слова
Дата регистрации
01
02
03
04
05
Приложение 2 к Правилам
государственной регистрации
диссертаций, защищенных
на соискание степени доктора
философии (PhD), доктора
по профилю
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю"
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 17.08.2026 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
1
Наименование государственной услуги
"Государственная регистрация диссертаций, защищенных на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю"
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Подвиды государственной услуги отсутствуют.
3
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы"
4
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются:

1) электрондық нысанда ақпараттандыру объектісі – www. is. ncste. kz ақпараттық жүйесі арқылы (бұдан әрі – ақпараттандыру объектісі)
2) қағаз түрінде – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі:
электрондық – 5 (бес) жұмыс күні; қағаз түрінде – 5 (бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертациялар - мемлекеттiк тiркеу нөмiрiн бере отырып, диссертацияны есепке алу картасын беру немесе себептерiн көрсете отырып, мемлекеттiк қызмет көрсетуден дәлелдi бас тарту
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін қызмет ақысыз негізде көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызмет беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі үзіліс 13.00-ден 14.00-ге дейін.
Ақпараттандыру объектісі: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге келесі құжаттарды ұсынады (құжаттарды ақпараттандыру объектісі – www. is. ncste. kz ақпараттық жүйесі арқылы қабылдаған жағдайда құжаттар электрондық көшірмелер түрінде ұсынылады):
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу үшін көрсетілетін қызметті алушылар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) диссертациялық кеңес жұмыс істейтін ұйымның бланкіндегі ілеспе хаты;
2) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша диссертацияның есепке алу картасы;
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығымен бекітілген Дәрежелерді беру қағидаларына сәйкес философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға қорғалған диссертация (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6951 болып тіркелді);

1) в электронной форме посредством цифрового объекта – цифровой системы www.is.ncste.kz (далее – цифровой обьект);
2) в бумажной форме – посредством канцелярии услугодателя.
5
Срок оказания государственной услуги
электронная – 5 (пять) рабочих дней; бумажная – 5 (пять) рабочих дней.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)/бумажная
7
Результат оказания государственной услуги
по диссертациям, защищенным на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю - выдача учетной карты диссертации с присвоением номера государственной регистрации либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги с указанием причин.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам
9
График работы услугодателя
С понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
Цифровой объект - круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении к услугодателю) после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель представляет услугодателю следующие документы (В случае приема документов посредством цифрового объекта документы предоставляются в виде электронных копий):
1) сопроводительное письмо на бланке организации, при которой функционирует диссертационный совет;
2) учетную карту диссертации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) диссертацию на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю согласно Правилам присуждения степеней, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6951);

4) қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі диссертациялық жұмыстың аннотациясы;
5) диссертация тақырыбы бойынша жарияланған ғылыми еңбектердің тізімі.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді тиісті ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту себептері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілер, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік қызмет алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескеретін өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы бар болған жағдайда, ақпараттандыру объектісі арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратқа ақпараттандыру объектісі арқылы көрсетілетін қызметтерді қашықтықтан қол жеткізу режимінде немесе көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сонымен қатар, "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық бөлімшелерінің байланыс телефондары:
+ 7 (727) 222-11-02 ішкі: 400, 401, 402, 419, 403, 405, 408, 409.
Философия докторы (PhD),
бейіні бойынша доктор
дәрежесін алуға қорғалған
диссертацияларды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кімге: ____________________
____________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің атауы/бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
Кімнен: _____________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, дербес деректерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде мемлекеттік қызмет көрсету кезеңіне дербес деректерді үшінші тұлғаларға беруге және мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді беруге келісім беремін.
Осы мемлекеттік қызметті көрсету мақсатында бұл дербес деректерді жинауға және өңдеуге арналған келісімсің тұрақты түрде заңды күші бар.
Дербес деректерді трансшекаралық берудің жоқтығы, сондай-ақ жалпыға бірдей қолжетімді дереккөздерде дербес деректердің таратылмағаны туралы хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, электрондық пошта, телефон нөмірі.
_________ (қолы)
_________ (күні)
Философия докторы (PhD),
бейіні бойынша доктор
дәрежесін алуға қорғалған
диссертацияларды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды мемлекеттік тіркеуден дәлелді бас тарту
Атауы
Көрсетілетін қызмет алушы
Докторант
Негізгі талаптар тізбесінің 9 - тармағаның талаптары
Бас тарту негіздемесі

4) аннотацию диссертационной работы на казахском, русском и английском языках;
5) список научных трудов, опубликованных по теме диссертации.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством цифрового объекта услугодателя при условии наличия электронной цифровой подписи. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством цифрового объекта, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги:
+ 7 (727) 222-11-02 внутренние: 400, 401, 402, 419, 403, 405, 408, 409.
Приложение 3 к Правилам
государственной регистрации
диссертаций, защищенных
на соискание степени доктора
философии (PhD),
доктора по профилю
Форма
Кому:
____________________
____________________
(наименование/бизнес-
идентификационный
номер услугодателя)
от:________________
__________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Согласие на сбор и обработку персональных данных
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 17.08.2026 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных, в том числе на передачу третьим лицам персональных данных на период оказания государственной услуги, и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
В целях оказания данной государственной услуги, это согласие на сбор и обработку персональных данных имеет постоянную юридическую силу.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: Фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, электронная почта, номер телефона.
__________ (подпись)
__________ (дата)
Приложение 4 к Правилам
государственной регистрации
диссертаций, защищенных
на соискание степени доктора
философии (PhD), доктора
по профилю
Форма
Мотивированный отказ в государственном учете документов
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 17.08.2026 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
Наименование
Услугополучатель
Докторант
Требования пункта 11 Перечня основных требований
Обоснование отказа