Коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 51 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 19 тамызда № 34952 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.10.2024 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Қаулы кіріспемен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.02.2025 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеу қағидалары бекітілсін.
2. Жеке тұлғалардың 2024 жылғы 1 қазанға дейін сатып алынған берешегі бойынша коллекторлық агенттіктер борышкер-жеке тұлғаны және (немесе) оның өкілін олардың (оның) осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен кейін күнтізбелік жиырма күн ішінде "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындау талаптарын өзгерту туралы өтінішпен коллекторлық агенттікке жүгіну құқығы туралы хабардар етеді.
3. Банктік емес ұйымдарды реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 16 тамыздағы
№ 51
Коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеу қағидалары

Об утверждении Правил урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 51. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2024 года № 34952.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.10.2024
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Постановление дополнено преамбулой в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.02.2025 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц.
2. Коллекторские агентства по задолженности физических лиц, приобретенной до 1 октября 2024 года, информируют должника – физического лица и (или) его представителя о их (его) праве обратиться в коллекторское агентство с заявлением об изменении условий исполнения обязательства по договору банковского займа или договору о предоставлении микрокредита в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" в течение двадцати календарных дней после дня введения в действие настоящего постановления.
3. Департаменту регулирования небанковских организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 августа 2024 года № 51
Правила урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц

1-тарау. Жалпы ережелер
Осы Коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және коллекторлық агенттіктердің құқықтарды (талаптарды) басқаға беру шарты (бұдан әрі – басқаға беру шарты) бойынша кредитор берген жеке тұлғалардың берешегін реттеу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Коллекторлық агенттіктердің берешекті реттеу тәртібі
1. Коллекторлық агенттік басқаға беру туралы шат жасалған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша жеке тұлғаның (бұдан әрі – борышкер) берешегі, оның ішінде соттың шешімі бойынша немесе нотариустың атқарушылық жазбасы негізінде өндіріп алынған берешегі (бұдан әрі – берешек) бойынша борышкерді және (немесе) оның өкілін Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес олардың (оның) берешекті өтеу талаптарын өзгерту туралы өтінішпен коллекторлық агенттікке жүгіну құқығы туралы хабардар етеді.
Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес берілген банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт (бұдан әрі – шарт) бойынша берешекті өтеу талаптарын өзгерту туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) коллекторлық агенттік қабылдауға, тіркеуге, есепке алуға және қарауға тиіс.
Борышкер толық емес мәліметтер мен құжаттар (бұдан әрі – құжаттар) ұсынған кезде коллекторлық агенттік оларды осы тармақтың төртінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну мерзімін көрсете отырып және құжаттар көрсетілген мерзімде берілмеген жағдайда борышкердің өтінішінің қараусыз қалдырылғаны туралы хабарлай отырып, 10 (он) жұмыс күні ішінде сұратады.
Борышкер сұратылған құжаттарды коллекторлық агенттік сұрату жіберген күннен кейінге 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынады.
2. Коллекторлық агенттік өтінішті және борышкер ұсынған құжаттарды алған күннен кейін күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде борышкер ұсынған берешекті өтеу талаптарындағы өзгерістерді қарайды және Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 2-тармағына сәйкес борышкерге:
1) берешекті өтеу талаптарының ұсынылған өзгерістерімен келісетіні;
2) берешекті өтеу талаптарын өзгерту жөніндегі өзінің ұсыныстары;
3) осындай бас тарту себептерінің уәжді негіздемесін көрсете отырып, берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тарту туралы шешімдердің біреуін хабарлайды.
Коллекторлық агенттік борышкер ұсынған берешекті өтеу талаптарының өзгерістерімен келісу туралы шешім қабылдаған кезде мұндай өзгерістерді енгізу мерзімі коллекторлық агенттік шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайды.

Глава 1. Общие положения
Настоящие Правила урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" (далее – Закон о коллекторской деятельности) и определяют порядок урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц, уступленной кредитором по договору уступки прав (требований) (далее – договор уступки).
Глава 2. Порядок урегулирования коллекторскими агентствами задолженности
1. Коллекторское агентство по задолженности физического лица (далее – должник) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, в том числе взысканной по решению суда или на основании исполнительной надписи нотариуса (далее – задолженность), в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня заключения договора уступки информирует должника и (или) его представителя в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности о их (его) праве обратиться в коллекторское агентство об изменении условий погашения задолженности.
Заявление об изменении условий погашения задолженности (далее – заявление) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита (далее – договор), поданное в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности, подлежит приему, регистрации, учету и рассмотрению коллекторским агентством.
При представлении должником неполных сведений и документов (далее – документы) коллекторское агентство запрашивает их в течение 10 (десяти) рабочих дней с указанием срока представления документов, предусмотренного частью четвертой настоящего пункта и уведомлением об оставлении заявления должника без рассмотрения в случае непредставления документов в указанный срок.
Должник предоставляет запрашиваемые документы в течение 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем направления запроса коллекторским агентством.
2. Коллекторское агентство в течение 15 (пятнадцати) календарных дней после дня получения заявления и представленных должником документов рассматривает предложенные должником изменения условий погашения задолженности и в соответствии с пунктом 2 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности, сообщает должнику об одном из следующих решений:
1) о согласии с предложенными изменениями условий погашения задолженности;
2) о встречных предложениях по изменению условий погашения задолженности;
3) об отказе в изменении условий погашения задолженности с указанием мотивированного обоснования причин такого отказа.
При принятии коллекторским агентством решения о согласии с предложенными должником изменениями условий погашения задолженности, срок внесения таких изменений не превышает 15 (пятнадцати) календарных дней со дня принятия решения коллекторским агентством.

Коллекторлық агенттік берешекті өтеу талаптарын өзгерту туралы өз ұсыныстарын жіберген кезде Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 2-тармағына сәйкес коллекторлық агенттік борышкердің ұсынылған талаптарға жауап беру мерзімін де көрсетеді, ол борышкер коллекторлық агенттіктің шешімін алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын уақытты құрайды.
Борышкер коллекторлық агенттіктің берешекті өтеу талаптарын өзгерту жөніндегі ұсыныстарымен келіскен жағдайда, мұндай өзгерістерді енгізу мерзімі коллекторлық агенттік борышкердің жауабын алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайды.
Коллекторлық агенттік берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тартқан кезде, сондай-ақ борышкер осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген коллекторлық агенттіктің шешімін алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде коллекторлық агенттік пен борышкер арасында өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеген кезде, борышкерге Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тарту беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.02.2025 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Коллекторлық агенттіктің өтінішті қарауы борышкерге міндеттеме бойынша мерзімі өткен берешекті не оның бір бөлігін біржолғы өтеу талабын белгілемей жүзеге асырылады.
Мерзімі өткен берешекті не оның бір бөлігін біржолғы өтеу коллекторлық агенттікке хабарлаған кезде борышкердің бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
4. Өтініш қабылданған күннен бастап және борышкерге шешім жіберілгенге дейін коллекторлық агенттік сотқа дейінгі өндіріп алу және нотариустың атқарушылық жазба жасау туралы өтінішті немесе берешекті өндіріп алу туралы сотқа шағым-талап беру бойынша іс-шараларды тоқтата тұрады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.02.2025 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-1. Берешекті өндіріп алу туралы сот шешімі немесе нотариустың атқарушы жазбасы болған кезде коллекторлық агенттік коллекторлық агенттік пен борышкер арасында жасалған берешекті реттеу тәртібі мен талаптарын көздейтін шарт күшіне енген сәттен бастап атқарушылық іс жүргізуді тоқтата тұруға немесе тоқтатуға немесе атқарушылық құжатты кері қайтарып алуға бастамашылық жасайды.

При направлении коллекторским агентством своих предложений по изменению условий погашения задолженности в соответствии с пунктом 2 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности, коллекторское агентство также указывает срок представления ответа должником на предложенные условия, которое составляет не более 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения должником решения коллекторского агентства.
В случае согласия должника с предложениями коллекторского агентства по изменению условий погашения задолженности, срок внесения таких изменений, не превышает 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения коллекторским агентством ответа должника.
При отказе коллекторским агентством в изменении условий погашения задолженности, а также при недостижении взаимоприемлемого решения между коллекторским агентством и должником в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с даты получения должником решения коллекторского агентства, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта, должнику предоставляется отказ в изменении условий погашения задолженности по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.02.2025 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Рассмотрение коллекторским агентством заявления осуществляется без установления к должнику требования единовременного погашения просроченной задолженности либо ее части.
Единовременное погашение просроченной задолженности либо ее части осуществляется по инициативе должника при уведомлении коллекторского агентства.
4. Со дня принятия заявления и до направления должнику решения, коллекторское агентство приостанавливает мероприятия по досудебному взысканию, подаче заявления о совершении исполнительной надписи нотариусом или иска в суд о взыскании задолженности.
Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.02.2025 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. При наличии решения суда или исполнительной надписи нотариуса о взыскании задолженности, коллекторское агентство инициирует приостановление или прекращение исполнительного производства, или отзыв исполнительного документа с момента вступления в силу договора, предусматривающего порядок и условия урегулирования задолженности, заключенного между коллекторским агентством и должником.

5. Коллекторлық агенттік борышкерлер Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес берешекті реттеу үшін берген өтініштердің және оларды қарау нәтижелерінің есебін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берешекті реттеудің қолданылған шараларын және берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тарту себептерін көрсете отырып жүргізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.02.2025 № 8 (01.05.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшілері (бұдан әрі – борышкер-әскери қызметші) бойынша негізгі борыш және берешекті өтеу талаптарын өзгерту туралы шешім қабылдау уақытында негізгі борыштың қалдығына есептелген сыйақы бойынша мерзімді әскери қызмет өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күнді қамтитын кезеңге төлемдерді кейінге қалдыру шартқа немесе кепіл шартына қосымша келісімдерге қол қоймай, шарт бойынша мерзімді ұлғайту және төлемдер мөлшерін сақтау түрінде жаңа төлемдер кестесін белгілеу арқылы ұсынылады, бұл туралы борышкер-әскери қызметшіге шартта көзделген тәсілмен және (немесе) Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес хабарланады.
Төлемдерді кейінге қалдырудан бас тартқан кезде борышкер-әскери қызметші (сенімхат бойынша борышкер-әскери қызметшінің мүддесі үшін әрекет ететін үшінші тұлға) коллекторлық агенттіктің хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде шартта көзделген тәсілмен және (немесе) Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес төлемдерді кейінге қалдырудан бас тарту туралы өтініш жібереді.
Коллекторлық агенттік борышкер-әскери қызметшінің төлемдерді кейінге қалдырудан бас тарту туралы өтінішін алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде оны шартта көзделген тәсілмен және (немесе) Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес төлемдерді кейінге қалдыру күшінің жойылғаны туралы хабардар етеді.
Төлемдерді кейінге қалдыру кезеңіне коллекторлық агенттік борышкер-әскери қызметшіні мерзімі өткен берешекті өтеу қажеттілігі туралы хабардар етуді тоқтата тұрады, сондай-ақ атқарушылық іс жүргізуді тоқтата тұруға немесе тоқтатуға немесе заңды күшіне енген сот актісі бойынша атқарушылық құжатты, оның мерзімді әскери қызмет өткеру кезеңіне берешекті өндіріп алу туралы атқарушы жазбаны кері қайтарып алуға бастамашылық етеді.
Борышкер-әскери қызметші мерзімді әскери қызметтен шығарылған кезде коллекторлық агенттік борышкер қызметтен шығарылған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн өткеннен кейін берешекті өндіруді қайта бастайды, наразылық-талап қою жұмысын қайта бастауға бастамашы болады және бұл туралы борышкерді шартта және (немесе) Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес көзделген тәсілмен хабардар етеді.

5. Коллекторское агентство ведет учет заявлений, поданных должниками для урегулирования задолженности в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности, и результатов их рассмотрения с указанием примененных мер урегулирования задолженности и причин отказов в изменении условий погашения задолженности по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.02.2025 № 8 (вводится в действие с 01.05.2026).
6. По военнослужащим срочной воинской службы (далее – должник-военнослужащий) отсрочка платежей по основному долгу и вознаграждению, начисленному на остаток основного долга к моменту принятия решения об изменении условий погашения задолженности (далее – отсрочка платежей) на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и 60 (шестьдесят) календарных дней после его окончания, предоставляется путем установления нового графика платежей в виде увеличения срока по договору и сохранения размера платежей, без подписания дополнительных соглашений к договору или к договору залога, о чем уведомляет должника-военнослужащего способом, предусмотренным договором и (или) в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности.
При отказе от отсрочки платежей должник-военнослужащий (третье лицо, действующее в интересах должника-военнослужащего по доверенности) в течение 14 (четырнадцати) календарных дней со дня получения уведомления коллекторского агентства, направляет заявление об отказе от отсрочки платежей способом, предусмотренным договором и (или) в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности.
Коллекторское агентство в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения заявления должника-военнослужащего об отказе от отсрочки платежей уведомляет его об отмене отсрочки платежей способом, предусмотренным договором и (или) в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности.
На период отсрочки платежей коллекторское агентство приостанавливает уведомление должника-военнослужащего о необходимости погашения просроченной задолженности, а также инициирует приостановление или прекращение исполнительного производства, или отзыв исполнительного документа по вступившему в законную силу судебному акту, исполнительной надписи о взыскании задолженности на период прохождения им срочной воинской службы.
При увольнении должника-военнослужащего со срочной воинской службы, коллекторское агентство по истечении 60 (шестидесяти) календарных дней с даты увольнения должника возобновляет взыскание задолженности, инициирует возобновление претензионно-исковой работы и уведомляет об этом должника способом, предусмотренным договором и (или) в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.02.2025 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Коллекторлық агенттіктің берешекті реттеу жөнінде шешім қабылдау тәртібі
7. Коллекторлық агенттіктің берешекті өтеу талаптарын өзгерту туралы шешім қабылдауы коллекторлық агенттіктің атқарушы органы бекітетін ішкі құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Коллекторлық агенттіктің ішкі құжаттарында, бұлармен шектелмей:
1) берешекті реттеу туралы шешім қабылдау процесіне қатысатын коллекторлық агенттіктің лауазымды адамдарының, бөлімшелері мен қызметкерлерінің құрылымы, міндеттері, функциялары мен өкілеттіктері;
2) берешекті реттеуге бағытталған қызметті жүзеге асыру барысында коллекторлық агенттік қызметкерлерінің борышкермен және (немесе) оның өкілімен іс-әрекетінің әдеп стандарттары мен іс-қимыл нормалары;
3) борышкердің берешекті өтеу талаптарына өзгерістер енгізу рәсімі;
4) мынадай тұлғаларды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, борышкерлер санаттарының тізбесі:
еңбек ұтқырлығы орталығында жұмыссыз ретінде тіркелген не орташа айлық кірісі төмендеген тұлғалар (міндеттеме бойынша барлық борышкерлердің жиынтық орташа айлық кірісі);
халықтың әлеуметтік осал топтарына (бұдан әрі – ХӘОТ) жатқызылған тұлғалар не ХӘОТ мәртебесін алған не атаулы әлеуметтік көмек тағайындалған жақын туыстарымен, жұбайымен (зайыбымен) бірге тұратын борышкерлер;
"Екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленген аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1033 бұйрығында көзделген ауруымен байланысты 2 (екі) айдан астам еңбекке уақытша жарамсыз болып табылған не мынадай аурулары бар тұлғалар:
3-топтағы мүгедектігі болған жағдайда АИТВ-инфекциясы;
туберкулезді менингит, сүйектер мен буындардың (омыртқа мен жамбас) туберкулезі, жалпыланған туберкулез, кең дәріге төзімді туберкулез, бактерия бөлетін, сонымен бірге 1Г тобында байқалатын және симптоматикалық ем алатын өкпе туберкулезі;
мүгедектік тобының болуына қарамастан қатерлі ісіктер;
3-топтағы мүгедектігі болған кезде дәнекер тінінің жүйелі зақымдануы;
борышкердің орташа айлық жиынтық кірісінің (міндеттеме бойынша барлық борышкерлердің жиынтық орташа айлық кірісінің) төмендеуіне әсер еткен 3-топтағы мүгедектігі болған кезде орталық нерв жүйесінің миелинсіздендіруші аурулары;
баланың (балалардың) тууына байланысты не жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға не бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша демалыстағы тұлғалар. Бұл шарт борышкердің жұбайына қатысты;
жақын туысының, жұбайының (зайыбының) ауыруына, қайтыс болуына байланысты мән-жайлар анықталған тұлғалар;
оларға қатысты жазатайым оқиға, үшінші тұлғалардың құқыққа қайшы әрекеттері (айналымдағы тауарларды немесе борышкер кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланған өзге де мүлікті ұрлау), өрт, су басу салдарынан материалдық залал келтірілген, шартта тіркеу немесе тұру мекенжайы ретінде көрсетілген мекенжай бойынша борышкердің жылжымайтын мүлкі жойылған немесе дүлей күштің, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдай) салдарынан берешекті өтеу талаптарының орындалмауы орын алған мән-жайлар белгіленген тұлғалар.
Борышкердің орташа айлық кірісінің (шарт бойынша барлық борышкерлердің жиынтық орташа айлық кірісінің) төмендеуі деп борышкердің өтінішпен жүгінген айының алдындағы екі айдағы борышкердің орташа айлық кірісінің (шарт бойынша барлық борышкерлердің жиынтық орташа айлық кірісінің) борышкердің өтінішпен жүгінген айының алдындағы алты айға есептелген борышкердің орташа айлық кірісімен (борышкерлердің жиынтық орташа айлық кірісімен) салыстырғанда 30 (отыз) пайыздан аса төмендеуі түсініледі;

Сноска. Пункт 6 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.02.2025 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок принятия коллекторским агентством решения по урегулированию задолженности
7. Принятие коллекторским агентством решения об изменении условий погашения задолженности осуществляется в соответствии с внутренними документами, утверждаемыми исполнительным органом коллекторского агентства.
Внутренние документы коллекторского агентства, не ограничиваясь, содержат:
1) структуру, задачи, функции и полномочия должностных лиц, подразделений и работников коллекторского агентства, участвующих в процессе принятия решения по урегулированию задолженности;
2) этические стандарты и нормы поведения работников коллекторского агентства с должником и (или) его представителем в ходе осуществления деятельности, направленной на урегулирование задолженности;
3) процедуру внесения изменений в условия погашения должником задолженности;
4) категории должников, включая, но не ограничиваясь следующими лицами:
зарегистрированными в качестве безработных в центре трудовой мобильности, либо у которых произошло снижение среднемесячного дохода (совокупного среднемесячного дохода всех должников по задолженности);
отнесенными к социально уязвимым слоям населения (далее – СУСН), либо должниками, проживающими совместно с близкими родственниками, супругой (супругом), получившими статус СУСН либо которым назначена адресная социальная помощь;
являющимися временно нетрудоспособными более 2 (двух) месяцев, вследствие заболевания, предусмотренного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1033 "Об утверждении перечня заболеваний, для которых установлен срок временной нетрудоспособности более двух месяцев" либо имеющими следующие заболевания:
ВИЧ-инфекция при наличии инвалидности 3 группы;
туберкулезный менингит, туберкулез костей и суставов (позвоночника и таза), генерализованный туберкулез, широкий лекарственно-устойчивый туберкулез, легочный туберкулез с бактериовыделением, вместе с тем, наблюдающиеся в группе 1Г и получающие симптоматическое лечение;
злокачественные образования вне зависимости наличия группы инвалидности;
системные поражения соединительной ткани при наличии инвалидности 3 группы;
демиелинизирующие болезни центральной нервной системы при наличии инвалидности 3 группы, повлиявшие на снижение среднемесячного совокупного дохода должника (совокупного среднемесячного дохода всех должников по задолженности);
находящимися в отпуске в связи с рождением ребенка (детей) либо в отпуске в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) либо по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет. Данное условие распространяется на супругу (супруга) должника;
в отношении которых установлены обстоятельства, связанные с болезнью, смертью близкого родственника, супруга (супруги) должника;
в отношении которых установлены обстоятельства, нанесшие материальный ущерб в результате несчастного случая, противоправных действий третьих лиц (кража товаров в обороте или иного имущества которое использовалось должником для осуществления предпринимательской деятельности), пожара, затопления, уничтожившие недвижимое имущество должника по адресу, указанному в качестве адреса регистрации или проживания в договоре или повлекших неисполнимость условий погашения задолженности вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение).
Под снижением среднемесячного дохода должника (совокупного среднемесячного дохода всех должников по договору) понимается снижение среднемесячного дохода должника (совокупного среднемесячного дохода всех должников по договору) за два месяца, предшествующие месяцу обращения должника с заявлением, более чем на 30 (тридцать) процентов по сравнению со среднемесячным доходом должника (совокупным среднемесячным доходом должников), рассчитанным за шесть месяцев, предшествующих месяцу обращения должника с заявлением;

5) борышкердің санатын растау үшін қажетті құжаттар тізбесі;
6) борышкерлер санаттарын және берешекті өтеу талаптарының орындалмауына әкеп соққан мән-жайларды ескере отыратын, берешекті реттеу шараларын қамтитын шешім қабылдау матрицасы, оның ішінде, бірақ олармен шектелмей:
негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша төлемдерді кейінге қалдыруға немесе бөліп төлеуге;
берешекті өтеу кезектілігінің өзгеруіне, оның ішінде негізгі борышты басым тәртіппен өтеуге;
банктік қарыз немесе микрокредит мерзімін өзгертуге;
айыпақыны (айыппұлды, өсімпұлды) азайту жағына қарай өзгертуге немесе толық жоюға;
банктік қарызға қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдерді өзгертуге немесе толық жоюға;
негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша берешекті толық не ішінара кешіруге;
тараптардың келісімінде белгіленген мерзімдерде ипотека мәні болып табылатын жылжымайтын мүлікті кепіл берушінің дербес сатуына;
кепілге салынған мүлікті коллекторлық агенттікке беру жолымен міндеттемені орындаудың орнына бас тарту төлемін беруге;
міндеттемені сатып алушыға бере отырып, ипотека мәні болып табылатын жылжымайтын мүлікті сату;
8. Берешекті өтеу талаптарын өзгерту туралы шешім қабылдау шешім қабылдау матрицасының нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
Шешімдер қабылдау матрицасы берешекті өтеу талаптарының орындалмауына әкеп соқтырған мән-жайлар құжаттамалық расталған жағдайда борышкердің санатына, әлеуметтік және қаржылық жағдайына байланысты борыш жүктемесін төмендетуге бағытталған берешекті реттеудің бір және (немесе) бірнеше шараларын қолдануға мүмкіндік береді.
9. Шешімдер қабылдау матрицасы борышкер үшін оларды жақсарту талаптарында коллекторлық агенттіктің берешекті өтеу талаптарын біржақты тәртіппен өзгертуге мүмкіндік береді.
Қағидалардың мақсаттары үшін берешекті өтеу талаптарын жақсарту деп:
айыпақыны (айыппұл, өсімпұл), сондай-ақ банктік қарызға қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдерді азайту жағына қарай өзгерту немесе толық жою;
негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша берешекті толық не ішінара кешіру;
берешекті өтеу талаптарын өзгерту туралы шешім қабылданған сәтте негізгі борыш және (немесе) негізгі борыштың қалдығына есептелген сыйақы бойынша төлемдерді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу түсініледі.
Борышкерге жақсартатын талаптар қолданылған жағдайда коллекторлық агенттік Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес жеткізуді тіркей отырып, берешекті өтеу талаптарының өзгергені туралы борышкерді хабардар етеді.

5) перечень документов, необходимых для подтверждения категории должников;
6) матрицу принятия решений, содержащую меры урегулирования задолженности с учетом категории должников и обстоятельств, повлекших неисполнимость условий погашения задолженности, включая, но не ограничиваясь следующим:
отсрочкой или рассрочкой платежей по основному долгу и (или) вознаграждению;
изменением очередности погашения задолженности, в том числе с погашением основного долга в приоритетном порядке;
изменением срока банковского займа или микрокредита;
изменением в сторону уменьшения или полной отменой неустойки (штрафа, пени);
изменением или полной отменой комиссий и иных платежей, связанных с обслуживанием банковского займа;
полным либо частичным прощением задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению;
самостоятельной реализацией залогодателем недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, в сроки, установленные соглашением сторон;
представлением отступного взамен исполнения обязательства путем передачи коллекторскому агентству заложенного имущества;
реализацией недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, с передачей обязательства покупателю.
8. Принятие решения об изменении условий погашения задолженности осуществляется на основании результатов матрицы принятия решений.
Матрица принятия решений допускает применение одной и (или) нескольких мер урегулирования задолженности, направленных на снижение долговой нагрузки должника, в зависимости от его категории, социального и финансового положения, при документальном подтверждении обстоятельств, повлекших неисполнимость условий погашения задолженности.
9. Матрица принятия решений допускает изменение условия погашения задолженности коллекторским агентством в одностороннем порядке на условиях их улучшения для должника.
Под улучшением условий погашения задолженности для целей Правил понимается:
изменение в сторону уменьшения или полная отмена неустойки (штрафа, пени), а также комиссий и иных платежей, связанных с обслуживанием банковского займа;
полное либо частичное прощение задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению;
отсрочка или рассрочка платежей по основному долгу и (или) вознаграждению, начисленному на остаток основного долга к моменту принятия решения об изменении условий погашения задолженности.
В случае применения к должнику улучшающих условий коллекторское агентство информирует должника в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности об изменении условий погашения задолженности с фиксированием доставки.

Коллекторлық агенттік қолданған жақсартатын талаптардан бас тартқан кезде, борышкер коллекторлық агенттіктің хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде Коллекторлық қызмет туралы заңның 6-1-бабының 1-тармағына сәйкес бас тарту туралы өтініш жібереді.
10. Қағидалардың 7-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген ақпарат, сондай-ақ коллекторлық агенттік ұсынатын берешекті реттеу шаралары коллекторлық агенттіктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Коллекторлық агенттіктердің
жеке тұлғалардың берешегін
реттеу қағидаларына
1-қосымша
____________ мырза (ханымға)
Мекенжайы: ________________
Берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тарту
"_______________" ЖШС (бұдан әрі – Коллекторлық агенттік) Сіздің
_____________ж. № ____________ банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит
беру туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) бойынша берешекті өтеу талаптарын өзгерту
туралы __________ (________ кір. №_______) өтінішіңізді қарап, төмендегіні
хабарлайды.
"Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабы
2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Коллекторлық агенттік Сізге
__________________________________________________
(бас тарту себептерінің негіздемелерін көрсету)
байланысты берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тартады.
Коллекторлық агенттіктің
уәкілетті тұлғасы
Аты-жөні
Коллекторлық агенттіктердің
жеке тұлғалардың берешегін
реттеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қолданылған берешекті реттеу шараларын және берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тарту себептерін көрсете отырып борышкерлердің берешекті реттеу үшін берген өтініштерін және оларды қарау нәтижелерін есепке алу (есепті жылдың басынан бастап өсу ретімен)

При отказе от примененных коллекторским агентством улучшающих условий, должник в течение 14 (четырнадцати) календарных дней со дня получения уведомления коллекторского агентства, направляет заявление об отказе в соответствии с пунктом 1 статьи 6-1 Закона о коллекторской деятельности.
10. Информация, предусмотренная подпунктами 4) и 5) пункта 7 Правил, а также предлагаемые коллекторским агентством меры урегулирования задолженности размещаются на официальном интернет-ресурсе коллекторского агентства.
Приложение 1
к Правилам урегулирования
коллекторскими агентствами
задолженности физических лиц
Г-ну (же) ___________________
Адрес: _____________________
Отказ в изменении условий погашения задолженности
ТОО "_______________" (далее – Коллекторское агентство), рассмотрев Ваше
заявление от _____________ (вх. №_______ от ________) об изменении условий
погашения задолженности по договору банковского займа и (или) договору
о предоставлении микрокредита № ____________ от __________ (далее – Договор),
сообщает следующее.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 6-1 Закона Республики Казахстан
"О коллекторской деятельности" Коллекторское агентство отказывает Вам
в изменении условий погашения задолженности в связи
с ______________________________________________________________
(указать обоснования причин отказа)
Уполномоченное лицо Коллекторского агентства ФИО
Приложение 2
к Правилам урегулирования
коллекторскими агентствами
задолженности физических лиц
Форма
Учет заявлений, поданных должниками для урегулирования задолженности,
и результатов их рассмотрения с указанием примененных мер урегулирования
задолженности и причин отказов в изменении условий погашения задолженности
(с нарастанием с начала года)

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.02.2025 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Коллекторлық агенттіктердің
жеке тұлғалардың берешегін
реттеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
____ жылғы 1________ жағдай бойынша (коллекторлық агенттіктің атауы) берешекті өтеу талаптарын өзгертуден бас тарту себептері туралы (есепті жылдың басынан бастап) ақпарат
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.02.2025 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.02.2025 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам урегулирования
коллекторскими агентствами
задолженности физических лиц
Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.02.2025 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).