Тұтынушылық банктік қарыз және тұтынушылық микрокредит сомасына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 61 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 19 тамызда № 34942 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының күшін жою көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 15.05.2026 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 34-бабының 5-4-тармағына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 2-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тұтынушылық банктік қарыз және тұтынушылық микрокредит сомасына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2024 жылғы 20 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2024 жылғы 16 тамыздағы
№ 61 қаулысымен
бекітілген
Тұтынушылық банктік қарыз және тұтынушылық микрокредит сомасына қойылатын талаптар
1. Осы Тұтынушылық банктік қарыз және тұтынушылық микрокредит сомасына қойылатын талаптар "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 34-бабының 5-4-тармағына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 2-1-тармағына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар беретін тұтынушылық банктік қарыздың және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар беретін тұтынушылық микрокредиттің сомасына қойылатын талаптарды айқындайды.

Об утверждении Требований к сумме потребительского банковского займа и потребительского микрокредита
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 61. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2024 года № 34942.
Примечание ИЗПИ!
Постановление утрачивает силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 15.05.2026 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 20.08.2024
В соответствии с пунктом 5-4 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и пунктом 2-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к сумме потребительского банковского займа и потребительского микрокредита.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 20 августа 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 августа 2024 года № 61
Требования к сумме потребительского банковского займа и потребительского микрокредита
1. Настоящие Требования к сумме потребительского банковского займа и потребительского микрокредита разработаны в соответствии с пунктом 5-4 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и пунктом 2-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" и определяют требования к сумме потребительского банковского займа, выдаваемого банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и потребительского микрокредита, выдаваемого организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность.

2. Екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар беретін тұтынушылық банктік қарыздың сомасы мынадай талаптарға сәйкес келеді:
кепілсіз банктік қарыз бойынша – республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген екі мың екі жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде;
кепілмен қамтамасыз етілген банктік қарыз бойынша – шектеусіз;
3. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар беретін тұтынушылық микрокредиттің сомасы мынадай талаптарға сәйкес келеді:
кепілсіз микрокредит бойынша - республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген бір мың бір жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде;
кепілмен қамтамасыз етілген микрокредит бойынша – "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 1-1-тармағында белгіленген сомалар шегінде.

2. Сумма потребительского банковского займа, выдаваемого банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, соответствует следующим требованиям:
по беззалоговому банковскому займу - не более двух тысяч двухсоткратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
по банковскому займу, обеспеченному залогом - без ограничений.
3. Сумма потребительского микрокредита, выдаваемого организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, соответствует следующим требованиям:
по беззалоговому микрокредиту - не более одной тысячи стократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
по микрокредиту, обеспеченному залогом – в пределах сумм, установленных пунктом 1-1 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".