Өнеркәсіп және құрылыс саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 12 шілдедегі № 261 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 15 шілдеде № 34735 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өнеркәсіп және құрылыс саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Қаржы және корпоративтік басқару департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушысының
2024 жылғы 12 шілдедегі
№ 261 бұйрығына
қосымша
Өнеркәсіп және құрылыс саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өнеркәсіп және құрылыс саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық бюджеттен қаржыланатын зерттеулер жүргізудің, консалтингтік қызметтер көрсетудің және мемлекеттік тапсырманы орындаудың құнын айқындау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) зерттеулер – аналитикалық тәсілдер негізінде экономиканың нақты сегментінде мемлекеттік саясатты іске асыруға және мемлекеттік міндеттерді шешу үшін ұсыныстар дайындауға бағытталған зерттеулер;

Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области промышленности и строительства
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 12 июля 2024 года № 261. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2024 года № 34735. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 20 июня 2025 года № 219.
Сноска. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 20.06.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области промышленности и строительства.
2. Департаменту финансов и корпоративного управления Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра промышленности и строительства
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющего обязанности министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 12 июля 2024 года № 261
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области промышленности и строительства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области промышленности и строительства (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания за счет средств республиканского бюджета.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исследования – исследования, направленные на выработку предложений для решения государственных задач и реализации государственной политики в конкретном сегменте экономики на основе аналитических методов;

2) консалтингтік көрсетілетін қызметтер – өнеркәсіп және құрылыс саласы қызметінің тиімділігін бағалауды әдіснамалық, талдамалық және ұйымдастырушылық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтер;
3) мемлекеттік тапсырма – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетіне, "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркіне, дербес білім беру ұйымдарына және олардың ұйымдарына, "Елбасы Aкадемиясы" корпоративтік қорына Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге, бюджеттік инвестициялық жобаларды iске асыруға және мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық тұрақтылығын және (немесе) әлеуметтік-мәдени дамуын қамтамасыз етуге бағытталған басқа да мiндеттердi орындауға арналған тапсырыс;
4) орындаушы - өнеркәсіп және құрылыс саласындағы зерттеу, консалтингтік көрсетілетін қызметтер және мемлекеттік тапсырма орындайтын заңды және/немесе жеке тұлға.
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
3. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау кезінде орындаушының негіздейтін құжаттармен расталған тікелей және жанама шығыстары ескеріледі.
4. Орындаушының тікелей шығыстарына жүргізілетін зерттеулермен, көрсетілетін консалтингтік қызметтермен және орындалатын мемлекеттік тапсырмамен тікелей байланысты шығыстар жатады.
Жанама шығыстарға орындаушының тұтастай қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті, бірақ зерттеулер жүргізу, консалтингтік қызметтер көрсету және мемлекеттік тапсырма орындау процесінде тікелей қолданылмайтын шығыстар жатады.
5. Жұмыстар мен қызметтер құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Рбарлығы = Рт + Рж
мұнда,
Рбарлығы – зерттеулер жүргізуге, консалтингтік қызметтер көрсетуге және мемлекеттік тапсырма орындауға арналған шығыстар;
Рт – тікелей шығыстар;
Рж – жанама шығыстар.
3-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындауға арналған шығындар түрі
6. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтерді және мемлекеттік тапсырманы тікелей жүзеге асыратын персоналдың еңбекақысы;
2) зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін, мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын персоналға қатысты салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар;
3) зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін, мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);

2) консалтинговые услуги – услуги, оказываемые по методологическому, аналитическому и организационному сопровождению, оценки эффективности деятельности в области промышленности и строительства;
3) государственное задание – заказ юридическим лицам с участием государства в уставном капитале, Национальному олимпийскому комитету Республики Казахстан, Национальному паралимпийскому комитету Республики Казахстан, международному технологическому парку "Астана Хаб", автономным организациям образования и их организациям, корпоративному фонду "Aкадемия Елбасы", определяемый Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг, реализацию бюджетных инвестиционных проектов и выполнение других задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности и (или) социально-культурного развития государства;
4) исполнитель – юридическое и/или физическое лицо, выполняющее исследование, консалтинговую услугу и государственное задание в области промышленности и строительства.
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
3. При определении стоимости исследований, консалтинговой услуги и государственного задания учитываются прямые и косвенные расходы исполнителя, подтвержденные обосновывающими документами.
4. К прямым расходам относятся расходы исполнителя, непосредственно связанные с проведением исследования, оказанием консалтинговой услуги, выполнением государственного задания.
К косвенным расходам относятся расходы, необходимые для обеспечения деятельности исполнителя в целом, но не используемые непосредственно в процессе проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания.
5. Стоимость работ и услуг определяется по следующей формуле:
Рвсего = Рп + Рк
где,
Рвсего – расходы на проведение исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания;
Рп – прямые расходы;
Рк – косвенные расходы.
Глава 3. Виды затрат для определения стоимости исследований, консалтинговых услуг, государственного задания
6. К прямым расходам относятся:
1) оплата труда персонала, непосредственно проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу, выполняющего государственное задание;
2) налоговые и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления применительно к персоналу, непосредственно проводящему исследование, оказывающему консалтинговую услугу, выполняющему государственное задание;
3) командировочные расходы персонала, непосредственно проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу, выполняющего государственное задание (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);

4) сарапшыларды тарту (бірлесіп орындаушылар) (шығыстар орындалатын жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер көлемінің екіден бірінен шекті көлемінен аспау қажет);
5) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын тауарлар мен материалдарды сатып алу;
6) зерттеулер жүргізу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу;
7) байланыс қызметтері (қалааралық телефон сөйлесулер, телефон үшін абоненттік төлем, пошта-телеграф шығындары, электрондық пошта, интернет);
8) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін пайдаланылатын үй-жайларды жалға алу төлемі;
9) ақпараттық дерекқорларға жазылу және қолжетімділік;
10) зерттеулер материалдарын жариялау шығыстары;
11) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету және мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын аударма қызметтері.
7. Жанама шығыстар тікелей өзіндік құнына жатпайды және мынадай шығындарды:
1) әкімшілік – басқару персоналының еңбек ақысын;
2) зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін, мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын персоналға қатысты төлемдерді қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдарды;
3) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсетуді және жөндеуді;
4) өзге де шығыстарды (режимдік объектілерді қүзету қызметтері, банктік қызметтер, полиграфиялық және типографиялық шығыстар, курьерлік қызметтер) қамтиды.
8. Зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету және мемлекеттік тапсырманы орындау үшін бюджеттік өтінім қалыптастыруда шығыстардың әрбір бабы негіздеме құжаттармен расталады (орындаушының штаттық кестесі, есептер, шарттар көшірмесі, кемінде үш баға ұсыныстары).
9. Зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету және мемлекеттік тапсырманы орындау үшін қажетті тауарлардың құнын айқындау кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу веб-порталынан орташа баға пайдаланылады.

4) привлечение экспертов (соисполнителей) (расходы не должны превышать в совокупности одной второй объема выполняемых работ или оказываемых услуг);
5) приобретение товаров и материалов, непосредственно используемых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания;
6) приобретение программного обеспечения для проведения исследований;
7) услуги связи (междугородние телефонные переговоры, абонентская плата за телефоны, почтово-телеграфные затраты, электронная почта, интернет);
8) арендная плата помещений, используемых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания;
9) доступ и подписка к информационным базам данных;
10) расходы на публикацию материалов по исследованиям;
11) переводческие услуги, непосредственно используемых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания.
7. Косвенные расходы не относятся напрямую к себестоимости выполняемых работ или оказываемых услуг и включают следующие расходы:
1) оплата труда административно - управленческого персонала;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления, за исключением связанных с выплатами персоналу, непосредственно проводящему исследование, оказывающему консалтинговую услугу, выполняющему государственное задание;
3) обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
4) прочие расходы (услуги по охране для режимных объектов, банковские услуги, полиграфические и типографские расходы, курьерские услуги).
8. При формировании бюджетной заявки для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания каждая статья расходов подтверждается обосновывающими документами (штатное расписание исполнителя, расчеты, копии договоров, ценовые предложения не менее трех).
9. При определении стоимости товаров необходимых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания используется средняя цена с веб-портала государственных закупок Республики Казахстан.