"Жұмыс істеп жүрген жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № 318 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 3 шілдедегі № 287-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 шілдеде № 34700 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 2026 жылғы 27 наурыздағы № 136-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 27.03.2026 № 136-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыс істеп жүрген жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № 318 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19319 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс істеп жүрген жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі
2024 жылғы 3 шілдедегі
№ 287-НҚ Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрінің
2019 жылғы 29 тамыздағы
№ 318 бұйрығына
қосымша
Жұмыс істеп жүрген жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру қағидалары

О внесении изменения в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № 318 "Об утверждении Правил предоставления арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи"
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 3 июля 2024 года № 287-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2024 года № 34700. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации Республики Казахстан от 27 марта 2026 года № 136-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 27.03.2026 № 136-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № 318 "Об утверждении Правил предоставления арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19319) следующее изменение:
Правила предоставления арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 3 июля 2024 года № 287-НҚ
Приложение к приказу
Министра информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 29 августа 2019 года № 318
Правила предоставления арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс істеп жүрген жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс істеп жүрген жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыс істеп жүрген жастар – отыз бес жасқа толмаған, жалпы білім беретін мектептердің және (немесе) техникалық және кәсіптік және (немесе) орта білімнен кейінгі және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беретін оқу бағдарламаларын меңгерген және еңбек қызметін жүзеге асырып жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары;
2) жыл сайынғы жинақтау шегі – жұмыс істейтін жастар үшін сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай қатысушылары келісім шарт негізінде тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк болып табылатын квазимемлекеттік сектор субъектісіндегі жылдық жинақ шоты, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі айлық есептік көрсеткішке сәйкес кемінде 170 (жүз жетпіс) еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір жылдық жинақ шотында (депозитте) жинақталған ақша сомасы;
3) сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай – Қазақстан Республикасының азаматтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан сатып алу құқығынсыз ақылы пайдалануға берілетін тұрғынжай;
4) уәкілетті орган – тұрғын үй қатынастары саласында басшылықты жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 10-3-бабы 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй беруді жүзеге асырады.
2-тарау. Жұмыс істеп жүрген жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру тәртібі
4. Уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының интернет-ресурсында өтініштерді қабылдаудың басталу және аяқталу күнін көрсете отырып, жұмыс істеп жүрген жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру туралы хабарландыруды жариялайды.
Жұмыс істеп жүрген жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру тәртібі (бұдан әрі – конкурс) мынадай кезеңдерден тұрады:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" и определяют порядок предоставления арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) работающая молодежь – граждане Республики Казахстан, не достигшие возраста тридцати пяти лет, освоившие образовательные учебные программы общеобразовательных школ и (или) организаций технического и профессионального и (или) послесреднего, и (или) высшего, и (или) послевузовского образования и осуществляющие трудовую деятельность;
2) ежегодный порог накопления – сумма накопленных денег, на сберегательном счете (депозите) в субъекте квазигосударственного сектора, являющийся банком второго уровня, осуществляющий деятельность в рамках системы жилищных строительных сбережений за каждый год, в рамках действия договора найма жилища, которая равна не менее 170-кратному размеру (сто семьдесят) месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3) арендное жилище без права выкупа – жилище, предоставляемое из коммунального жилищного фонда гражданам Республики Казахстан в пользование за плату без права выкупа;
4) уполномоченный орган – структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее руководство в сфере жилищных отношений.
3. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы в соответствии с подпунктом 13) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" осуществляет предоставление гражданам Республики Казахстан жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Глава 2. Порядок предоставления арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи
4. Уполномоченный орган публикует на своем интернет-ресурсе, либо интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы объявление о предоставлении арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи с указанием даты начала и окончания приема заявлений.
Порядок предоставления арендного жилища без права выкупа для работающей молодежи (далее – конкурс) состоит из следующих этапов:

1) уәкілетті органның хабарландыруды орналастыруы;
2) уәкілетті органның хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде өтініштерді қабылдауы;
3) уәкілетті органның құжаттарды осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеруі;
4) уәкілетті органның сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру туралы шешім қабылдауы;
5) уәкілетті органның өтініш берушімен тұрғынжайды жалдау шартын (бұдан әрі – шарт) жасасуы.
5. Жұмыс істейтін жастарға сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай алу үшін қойылатын негізгі талаптар:
1) 35 (отыз бес) жасқа толмаған (34 жасқа дейін), Қазақстан Республикасының азаматы;
2) жалпы білім беретін мектептердің және (немесе) техникалық және кәсіптік және (немесе) орта білімнен кейінгі және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беретін оқу бағдарламаларын меңгерген және еңбек қызметін жүзеге асырып жүрген;
3) өтініш берушінің облыста, республикалық маңызы бар қалалар және астана қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай бағдарламасы орналасқан мекенде, өтінім берер алдында соңғы 3 (үш) жылдан кем емес тұрақты тіркеуінің болуы;
4) облыста, республикалық маңызы бар қалалар және астана қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай бағдарламасы орналасқан мекенде, өтініш берушінің отбасы мүшелерінің тұрақты тіркеуінің болуы;
5) өтініш берушінің, жұбайының (зайыбының), балалары (бар болса) апатты жағдайда тұрған, құлау (қирау) қаупі бар тұрғын үйлерді қоспағанда, өтініш берер алдында соңғы 5 (бес) жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үйінің болмауы;
6) өтініш берушінің соңғы 6 (алты) айда кемінде 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ай сайынғы табысының болуы;
7) тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк болып табылатын квазимемлекеттік сектор субъектісі (бұдан әрі - банк) жинақ шотының (депозиттің) болуы.
Өтініш берушіге жұбайымен (зайыбымен), бірге шарт жасалған кезден бастап тек бір сатып алу құқығынсыз тұрғынжай беріледі.
6. Өтініш беруші сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайды алу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің, балалардың туу туралы жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
2) білімі туралы құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) неке қию туралы куәліктің көшірмесі (бар болса);
4) өтініш берушіге және отбасының барлық мүшелеріне (бар болса) Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екендігі туралы анықтама;

1) размещение уполномоченным органом объявления;
2) прием уполномоченным органом заявлений в сроки указанные в объявлении;
3) проверка уполномоченным органом документов на соответствие требованиям настоящих Правил;
4) принятие уполномоченным органом решения о предоставлении арендного жилища без права выкупа;
5) заключение договора найма жилища (далее – договор) уполномоченным органом с заявителем.
5. Основные требования, предъявляемые к работающей молодежи для получения арендного жилища без права выкупа:
1) гражданин (-ка) Республики Казахстан, не достигший возраста 35 (тридцать пять) лет (до 34 лет включительно);
2) освоившие образовательные учебные программы общеобразовательных школ и (или) организаций технического и профессионального и (или) после среднего, и (или) высшего, и (или) послевузовского образования и осуществляющие трудовую деятельность;
3) наличие у заявителя постоянной регистрации в области, городе республиканского значения или в столице в зависимости от нахождения арендного жилища без права выкупа не менее 3 (три) последних лет перед подачей заявления;
4) наличие постоянной регистрации в области, городе республиканского значения или в столице по месту жительства членов семьи заявителя (при наличии супруга/и);
5) отсутствие жилья на праве собственности на территории Республики Казахстан у заявителя, супруга/и, детей (при наличии) за исключением жилых домов, находящихся в аварийном состоянии, находящихся под угрозой обрушения (разрушения), жилья на территории Республики Казахстан в течение последних 5 (пять) лет перед подачей заявления.
6) наличие у заявителя ежемесячного дохода за последние 6 (шесть) месяцев в размере не менее 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
7) наличие сберегательного счета (депозита) в субъекте квазигосударственного сектора, являющимся банком второго уровня, осуществляющим деятельность в рамках системы жилищных строительных сбережений (далее – банк).
Заявителю вместе с супругом (супругой) предоставляется только одно арендное жилище без права выкупа в случае заключения договора.
6. Заявитель для получения арендного жилища без права выкупа предоставляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) копии документов, удостоверяющего личность, свидетельств(а) о рождении детей заявителя и членов семьи (при наличии);
2) нотариально засвидетельствованная копия документа об образовании;
3) копия свидетельства о заключении брака (при наличии);
4) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества на территории Республики Казахстан на заявителя и всех членов семьи (при наличии);

5) жұмыс орнынан анықтама;
6) өтініш берушінің кемінде 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі ай сайынғы табысын растайтын соңғы 6 (алты) айдағы табыстары туралы анықтама;
7) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек өтілін растайтын құжаттар;
8) банкте жинақ шотының (депозиттің) болуы және нөмірі туралы анықтама және ол бойынша банк берген ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірме;
9) жеке зейнетақы шотынан үзінді көшірмесі (соңғы 6 (алты) ай);
10) жеке кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудың бүкіл кезеңі үшін жеке кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы хабарлама (куәлік);
11) жеке кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде жеке кәсіпкер ретіндегі қызметтің соңғы жылындағы кірістер бойынша салық декларациясы;
12) өтініш берушінің өтініш бергенге дейін соңғы 3 (үш) жылдан кем емес облыста, республикалық маңызы бар қалалар және астана қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай орналасқан мекенде тұрақты тіркелуі (скриншот/электронды форматта);
13) өтініш берушінің отбасы мүшелерінің облыста, республикалық маңызы бар қалалар және астана қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай бағдарламасы орналасқан мекенде тұрақты тіркелуі (бар болса) (скриншот/электронды форматта).
Өтініш, сондай-ақ осы тармақта көрсетілген құжаттар, уәкілетті мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасы арқылы не уәкілетті орган құрған платформа арқылы беріледі.
7. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін уәкілетті орган 15 (он бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың толық болуын және олардың осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкестігін тексереді.
Өтініш беруші осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, өтініш берушіге жоқ құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жіберіледі.
Өтініш беруші хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде толықтырылған құжаттар топтамасын ұсынады.
Өтініш берушіге хабарламада көрсетілген құжаттар ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган өтінішті қайтарады.
Өтініш беруші осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғын үй беруден жазбаша түрде бас тартады.
Өтініш берушіге сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайды беруден бас тарту туралы алдын ала хат қоса беріле отырып, оған қол қойылғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде хабарлама жіберіледі.
Өтініш беруші сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беруден бас тарту туралы алдын ала хатты алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қарсылық береді.

5) справка с места работы;
6) справка о доходах за последние 6 (шесть) месяцев, подтверждающая ежемесячных доход заявителя в размере не менее 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
7) документы, подтверждающие трудовой стаж в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан;
8) справка о наличии и номере сберегательного счета (депозита) в банке, и выписка об остатке и движении денег по нему, выданная банком;
9) выписка с индивидуального пенсионного счета (за последние 6 (шесть) месяцев);
10) при осуществлении индивидуальной предпринимательской деятельности, уведомление (свидетельство) о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя за весь период осуществления предпринимательской деятельности;
11) при осуществлении индивидуальной предпринимательской деятельности налоговая декларация по доходам за последний год деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
12) постоянная регистрация заявителя в области, городе республиканского значения или в столице в зависимости от нахождения арендного жилища без права выкупа, не менее 3 (три) последних лет перед подачей заявления (скриншот/цифровое изображение);
13) постоянная регистрация членов семьи заявителя (при наличии) в области, городе республиканского значения или в столице в зависимости от нахождения арендного жилища без права выкупа (скриншот/цифровое изображение).
Заявление, а также документы, указанные в настоящем пункте, подаются в уполномоченный орган через единую платформу интернет-ресурсов государственных органов, либо через платформу, созданную уполномоченным органом.
7. После завершения приема документов уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней проверяет полноту документов и их соответствие пункту 6 настоящих Правил.
При предоставлении заявителем неполного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 6 настоящих Правил, заявителю направляется уведомление о необходимости предоставления отсутствующих документов.
Заявитель в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет дополненный пакет документов.
При непредставлении заявителем документов, указанных в уведомлении, уполномоченный орган возвращает заявление.
При несоответствии заявителя, требованиям пункта 6 настоящих Правил, уполномоченный орган отказывает в предоставлении арендного жилища без права выкупа в письменном виде.
Заявителю направляется уведомление с приложением предварительного письма об отказе в предоставлении арендного жилища без права выкупа в срок не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до его подписания.
Заявителем предоставляется возражение к предварительному письму об отказе в предоставлении арендного жилища без права выкупа, в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней после его получения.

8. Уәкілетті орган 30 (отыз) жұмыс күні ішінде балдарды есептейді және ең көп балл саны бойынша сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайды алуға өтініш берушілердің тізімін қалыптастырады.
Балдарды есептеу балдық жүйе бойынша жүзеге асырылады:
1) нарықта сұранысқа ие мамандықтар бойынша жоғары немесе арнаулы орта білім беру мекемелерінде кәсіпті меңгерген өтініш берушіге – 10 балл;
2) отбасы болған жағдайда – 5 балл;
3) 1 (бір) бала болған жағдайда – 1 балл, әрбір кейінгі бала үшін – 2 балл;
4) кемінде 1 (бір) жыл жеке кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырған кезде – 5 балл, әрбір жыл үшін – 1 балл;
5) бюджеттік ұйымдардағы (мемлекеттік мекемелер және мемлекеттік кәсіпорындар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері) еңбек қызметі үшін – 5 балл, еңбек өтілінің әрбір жылы үшін – 1 балл;
6) өтініш берушінің банктегі жинақ шотында (депозитінде) жинақтаған әрбір жыл үшін – 2 балл. Балдар шотында кемінде 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш қалдық болған жағдайда беріледі.
Балдар тең болған жағдайда жасы үлкен өтініш беруші басымдыққа ие болады.
Бөлінетін тұрғын үйдің жалпы ауданын айқындау конкурс қорытындысы бойынша қойылған балдар және өтініш берушінің балаларының саны (бар болса) негізінде жүзеге асырылады.
Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру мынадай пайыздық арақатынаста жүзеге асырылады:
Жалға берілетін тұрғын үйдің 60 % – некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрған өтініш берушілерге;
Жалға берілетін тұрғын үйдің 40 % – некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрмаған өтініш берушілерге.
9. Жалға берілетін тұрғынжайды сатып алу құқығынсыз беру туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және оған облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының бірінші басшысы қол қояды.
Уәкілетті орган сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайды беру туралы шешім шығарылғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде іріктеу нәтижелерін өзінің интернет-ресурсында жариялайды, сондай-ақ өтініш берушілерге қабылданған шешім туралы хабарлама жібереді.
Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай алған азаматтар шарт негізінде жалға берілетін тұрғын үйге жіберіледі.
10. Уәкілетті орган сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай беру туралы шешім қабылдағаннан кейін 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде жыл сайынғы жинақтау шегіне жеткен жағдайда, жыл сайын 3 (үш) жылға дейін ұзарту шартымен 1 (бір) жыл мерзімге шарт жасалады.
11. Сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай – 3 (үш) жылдан артық емес мерзімге беріледі.

8. Уполномоченный орган в течение 30 (тридцать) рабочих дней производит подсчет баллов и формирует список заявителей на получение арендного жилища без права выкупа по наибольшему количеству баллов.
Подсчет баллов осуществляется по балльной системе:
1) заявителю, освоившему профессию в учреждениях высшего или среднего специального образования наиболее востребованных рынком специальностей – 10 баллов;
2) при наличии семьи – 5 баллов;
3) при наличии 1 (один) ребенка – 1 балл, за каждого последующего ребенка – 2 балла;
4) при осуществлении индивидуальной предпринимательской деятельности не менее 1 (один) года – 5 баллов, за каждый год – 1 балл;
5) за действующую трудовую деятельность в бюджетных организациях (государственных учреждениях и государственных предприятиях, субъекты квазигосударственного сектора) – 5 баллов, за каждый год стажа – 1 балл;
6) за каждый год накоплений заявителем на сберегательном счете (депозите) банке – 2 балла. Баллы присуждаются при наличии остатка на счете не менее 40 (сорок) месячных расчетных показателей в периоде каждого года.
При равенстве баллов преимущество имеют заявители, старше по возрасту.
Определение общей площади выделяемого жилища осуществляется на основании выставленных баллов по итогам конкурса и количества детей у заявителя (при наличии).
Предоставление арендного жилища без права выкупа осуществляется в следующем процентном соотношении:
60 % арендного жилья – заявителям, состоящим в браке (супружестве);
40 % арендного жилья – заявителям, не состоящим в браке (супружестве).
9. Решение о предоставлении арендного жилища без права выкупа принимается уполномоченным органом и подписывается первым руководителем местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы.
Уполномоченный орган в течение 5 (пять) рабочих дней после вынесения решения о предоставлении арендного жилья без права выкупа публикует результаты отбора на своем интернет-ресурсе, а также направляет заявителям уведомление о принятом решении.
Граждане получившие арендное жилье без права выкупа допускаются в арендное жилье на основании договора.
10. После принятия уполномоченным органом решения о предоставлении арендного жилища без права выкупа, в течение 30 (тридцать) календарных дней заключается договор сроком на 1 (один) год с условием ежегодной пролонгацией до 3 (три) лет, в случае достижения ежегодного порога накопления.
11. Арендное жилище без права выкупа предоставляется на срок не более – 3 (три) лет.