"Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2024 жылғы 5 наурыздағы № 124 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 наурызда № 34115 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 637 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.10.2025 № 637 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16601 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған, Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Жеке шоттарын жүргізу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 5 марта 2024 года № 124. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2024 года № 34115. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 637
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.10.2025 № 637 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16601) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов".";
в Правилах ведения лицевых счетов, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов"";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 97-бабы 2 және 7-тармақтарына, 100-бабының 2-тармағына, 101-бабының 7-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және:
1) салық төлеушінің жеке шоттың жүргізу (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы);
2) салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу;
3) есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру;
4) "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртіптерін айқындайды.
Осы Қағидалармен айқындалатын мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібіне өзгертулер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, тиісті нормативтік құқықтық актілері әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарындағы аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушілер) "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс-орталығына жолдайды.";
5-тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) артық төлем – ағымдағы жылдың алдындағы жыл үшін жеке шоттан есеп-қисаптар сальдосы ескеріле отырып, ағымдағы жыл үшін жеке шотта көрсетілген салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің, әлеуметтік төлемнің төленген (есепке жатқызылғандарын, қайтарылғандарын шегергенде) және есептелген, есепке жазылған (кемітілгендерін шегергенде) сомалары арасындағы оң айырма;
2) есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлға – салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, сондай-ақ жеке шоттардағы өсімпұлдар мен айыппұлдардың есепке жазылған (есептелген, кемітілген) және төленген (есепке жатқызылған, қайтарылған) сомаларын есепке алудың дұрыс жүргізілуіне бақылау және есептілікті жасау функцияларын атқаратын тұлға;
3) міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға – көрсетілетін қызметті алушы салық міндеттемелерін, міндетті зейнетақы жарналарын аудару, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеу бойынша міндеттемелерін орындауына бақылау, сондай-ақ салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың есепке жазылған (есептелген, кемітілген) сомаларының құқыққа сыйымдылын бақылау функцияларын атқаратын тұлға;
4) салық есептілігі бойынша бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есепке жазылған (есептелген, кемітілген) сомалары бойынша ақпаратты енгізу және (немесе) бақылау функцияларын орындайтын тұлға;";
2-тарау тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жеке шотты жүргізу тәртібі";
2-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Жеке шотты жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу тәртібі";
62 және 63-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 53-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарламаға шағым берген кезде, осы шағым бойынша шешім шыққанға дейін көрсетілетін қызметті алушы шағым жасаған хабарлама бойынша есептелген сома көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында "Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі. Бұл сомаларға Салық кодексінің 120-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуін шектеуден басқа, мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылмайды.
63. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 53-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарламаға салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың барлық сомасына шағым жасамаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы даулаған хабарлама бойынша соманың бөлігі салық төлеушінің жеке шотында "Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі. Салық кодексінің 120-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуін шектеуден басқа, хабарлама бойынша есептелген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдер және өсімпұлдар сомаларының даулы болып отырған бөлігіне осы шағым бойынша шешім шыққанға дейін мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылмайды.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 2 и 7 статьи 97, пунктом 2 статьи 100, пунктом 7 статьи 101 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядки:
1) ведения лицевого счета налогоплательщика (далее – услугополучатели);
2) исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени;
3) формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов (далее – сведения об отсутствии (наличии) задолженности);
4) оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов".
При внесении изменений и (или) дополнений в порядок оказания государственной услуги, определяемый настоящими Правилами, Министерство финансов Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта направляет информацию о порядке оказания государственной услуги территориальными органами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон (далее – услугодатели), оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр.";
в пункте 5:
в подпункты 1) и 2) внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) должностное лицо по контролю за исполнением обязательств – лицо, выполняющее функции контроля за исполнением услугополучателем налоговых обязательств, обязательств по перечислению социальных платежей, а также контроля правомерности начисленных (исчисленных, уменьшенных) сумм налогов, платежей в бюджет, пени;";
в подпункт 4) внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок ведения лицевого счета";
заголовок параграфа 2 главы 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок ведения лицевого счета, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени";
пункты 62 и 63 изложить в следующей редакции:
"62. При подаче услугополучателем жалобы на уведомление, указанное в подпунктах 1) и 2) пункта 53 настоящих Правил, до вынесения решения по данной жалобе начисленные суммы по уведомлению, обжалованные услугополучателем, отражаются в лицевом счете услугополучателя в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства". На данные суммы не применяются способы обеспечения исполнения, не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности, кроме ограничения в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), предусмотренного подпунктом 2) пункта 1 статьи 120 Налогового кодекса.
63. При подаче услугополучателем жалобы на уведомление, указанное в подпунктах 1) и 2) пункта 53 настоящих Правил, и (или) решение уполномоченного органа не на всю сумму начисленных налогов, платежей в бюджет и пеней часть суммы по уведомлению, оспариваемая услугополучателем, отражается в лицевом счете услугополучателя в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства". На оспариваемую часть суммы начисленных налогов, платежей в бюджет и пеней по уведомлению не применяются способы обеспечения исполнения, не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности до вынесения решения по данной жалобе, кроме ограничения в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), предусмотренного подпунктом 2) пункта 1 статьи 120 Налогового кодекса.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:

"65. Шағымды қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган немесе сот көрсетілетін қызметті алушының шағымын қанағаттандырусыз қалдырса не ішінара қанағаттандырса, аталған сомалар уақтылы төленбеген кезде салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу тәсілдері мен шараларын қолдана отырып, өндіріп алуға жатады. Жеке шотта салық тексеруі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап салық берешегін орындауды кейінге қалдырудың әр күні үшін өсімпұл есептеледі.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Көрсетілетін қызметті алушы келіскен және әкімшілік айыппұл салынған сомаға белгіленген мерзімде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға шағым жасалмаған кезде мәжбүрлеп өндіріп алу тәсілдері мен шаралары қолданылады. Бұл ретте мәжбүрлеп өндіріп алу тәсілдері мен шаралары қаулы заңды күшіне енгеннен кейін және қаулыны ерікті түрде орындау үшін берілген мерзім өткеннен кейін қолданылады.";
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93. "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 3 шiлдедегi № 540 қаулысының (бұдан әрі – № 540 қаулы) негізінде міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіпкерлік зейнетақы жарналарын есептеу (бұдан әрі – міндетті зейнетақы жарналары) жүргізіледі.
"Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32897 болып тіркелген) негізінде әлеуметтік аударымдарды есепке алу жүргізіледі.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15361 болып тіркелген) негізінде жүргізіледі.";
102-тармақ алып тасталсын;
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"65. При оставлении по итогам рассмотрения жалобы уполномоченным органом или судом жалобы услугополучателя без удовлетворения либо удовлетворения частично, данные суммы при несвоевременной их уплате подлежат взысканию с применением способов и мер принудительного взыскания налоговой задолженности. В лицевом счете пеня начисляется за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня завершения налоговой проверки.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. При согласии услугополучателя и не обжалования в установленные сроки постановления по делу об административном правонарушении к сумме наложенного административного штрафа применяются способы и меры принудительного взыскания. При этом способы и меры принудительного взыскания применяются после вступления постановления в законную силу и по истечении срока, предоставленного для добровольного исполнения постановления.";
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. Учет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (далее – обязательные пенсионные взносы) ведется на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 540 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним" (далее – постановление № 540).
Учет социальных отчислений ведется на основании приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32897).
Учет отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ведется на основании приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и Правил осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15361).";
пункт 102 исключить;
пункт 109 изложить в следующей редакции:

"109. Міндетті зейнетақы жарналарының қате есептелген сомасын қайтаруды № 540 қаулыда белгіленген тәртіппен жинақтаушы зейнетақы қоры жүргізеді.";
3-тарау тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жеке шоттардағы өсімпұлды есептеу және айыппұлдарды есепке алу, сондай-ақ есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру тәртібі";
128-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"128. Өсімпұлдар есеп айырысуы мынадай формулада жүргізіледі:
П = (H * P/ 100 * 2,5 * Д)/ 365, мұнда:
П – есептелген өсімпұлдар сомасы;
Н – бересі сомасы;
Р – базалық мөлшерлеме;
Д – мерзімі өткен күндер саны.";
3-тараудың 5-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Жеке шоттан бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме беру және есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру тәртібі";
147-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"147. Жеке шоттан бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме (бұдан әрі – жеке шоттан үзінді көшірме) алу үшін көрсетілетін қызметті алушы www.egov.kz "электрондық үкімет веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жеке шоттан үзінді көшірме алуға сұрау салуды жолдайды.
Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алу үшін көрсетілетін қызметті алушы www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті берушіге берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға сұрау салуды жолдайды.
Есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуы келіп түскен күні ОБЖШ АЖ-дегі жеке шоттың деректері бойынша автоматты түрде қалыптастырылады.";
148, 149 және 150-тармақтар алып тасталсын;
151, 152, 153 және 154-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"151. Осы Қағидалардың 147-тармағында көрсетілген, келіп түскен сұрау салуларды тіркеу осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ОБЖШ АЖ-да Жеке шоттан үзінді көшірме және берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға сұрау салуларды тіркеу журналында автоматты түрде жүзеге асырылады.
152. Жеке шоттан үзінді көшірме алуға сұрау салу келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жеке шоттан үзінді көшірме электронды түрде ұсынылады.
153. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді электронды түрде ұсынылады.

"109. Возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов производится накопительным пенсионным фондом в порядке, установленном постановлением № 540.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок начисления пени в лицевых счетах и учет штрафов, а также формирования сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов";
пункт 128 изложить в следующей редакции:
"128. Расчет пени производится по следующей формуле:
П = (Н * Р / 100 * 1,25 * Д)/ 365, где:
П – сумма начисленной пеней;
Н – сумма недоимки;
Р – базовая ставка;
Д – количество просроченных дней.";
заголовок параграфа 5 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Порядок представления выписок из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и формирования сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов";
пункт 147 изложить в следующей редакции:
"147. Для получения выписки из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам (далее – выписка из лицевого счета) услугополучатели направляют услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz запрос на получение выписки из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам.
Для получения сведений об отсутствии (наличии) задолженности услугополучатели направляют услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz запрос на получение сведений об отсутствии (наличии) задолженности.
Сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, формируется автоматически по данным лицевого счета в ИС ЦУЛС на дату поступления запроса услугополучателя.";
пункты 148, 149 и 150 исключить;
пункты 151, 152, 153 и 154 изложить в следующей редакции:
"151. Регистрация поступивших запросов, указанных в пункте 147 настоящих Правил, осуществляется автоматически в ИС ЦУЛС в Журнале регистрации запросов на получение выписки из лицевого счета и сведений об отсутствии (наличии) задолженности по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
152. Выписка из лицевого счета представляется в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня поступления запроса на получение выписки из лицевого счета.
153. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности представляются в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня поступления запроса на получение сведения об отсутствии (наличии) задолженности.

154. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуы келіп түскен күні ОБЖШ АЖ-дағы жеке шоттардың деректері бойынша автоматты түрде қалыптастырылады.";
159-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"159. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер:
1) егер көрсетілетін қызметті алушыға қатысты "Оңалту және банкроттық туралы";
2) егер көрсетілетін қызметті алушыға қатысты "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізу үшін талап қою өкілеттігіне кіретін, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің сұрау салуы негізінде қалыптастырылады.
Бұл ретте берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерде:
1) салықтар, төлемдер, өсімпұлдар төлеу бойынша салықтық міндеттерді орындау мерзімін өзгерту кезіндегі салық берешегі;
2) оңалту рәсімін немесе төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін қолдану кезіндегі салық берешегі;
3) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде көрсетілетін қызметті алушыны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап – банкрот деп танылған көрсетілетін қызметті алушының салық берешегі және әлеуметтік төлемдері бойынша берешегі көрсетілмейді.";
4-тарау тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген (өндіріп алынған) сомаларын есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізу және "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі";
191-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"191. Егер қайтару сомасы айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асса, онда міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға осы қайтарудың негізділігін растайтын жазбаша қорытынды береді.
Қайтарудың негізділігін растайтын жазбаша қорытынды беру үшін міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды тұлға ақпараттық жүйелерді қолдана отырып, салықтардың, бюджетке төлемдердің есептелген, кемітілген сомаларының құқыққа сыйымдылығына бақылау жүргізеді.";
293-тармақта:
7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Орындау пайызы" (бұдан әрі – орындау %) – бюджетке түсетін түсімдер бойынша есеп күніндегі болжамды көрсеткіштерді орындау пайызы;";
12), 13), 14) және 15) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

154. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности формируется автоматически по данным лицевого счета в ИС ЦУЛС на дату поступления запроса услугополучателя.";
пункт 159 изложить в следующей редакции:
"159. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности формируются на основании запроса структурного подразделения услугодателя, в полномочия которого входит предъявление требований для включения в реестры требований кредиторов, предусмотренные следующими законами Республики Казахстан:
1) "О реабилитации и банкротстве", если в отношении услугополучателя применена реабилитационная процедура или возбуждено дело о банкротстве;
2) "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан", если в отношении услугополучателя применена процедура судебного банкротства.
При этом в сведениях об отсутствии (наличии) задолженности не отражается:
1) налоговая задолженность при изменении срока исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат, пени;
2) налоговая задолженность при применении реабилитационной процедуры или процедуры восстановления платежеспособности;
3) налоговая задолженность и задолженность по социальным платежам услугополучателя, признанного банкротом – со дня вступления в законную силу решения суда о признании услугополучателя банкротом на период проведения процедуры банкротства, установленных законами Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан".";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет, пени и оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов";
пункт 191 изложить в следующей редакции:
"191. Если сумма возврата превышает 100 – кратный размер месячного расчетного показателя, то должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета письменное заключение, подтверждающее обоснованность данного возврата.
Для предоставления письменного заключения, подтверждающего обоснованность возврата, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств проводится контроль правомерности исчисленных, уменьшенных сумм налогов, платежей в бюджет с применением информационных систем.";
в пункте 293:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) "Процент выполнения" (далее – % выполнения) – процент выполнения прогнозных показателей на отчетную дату по поступлениям в бюджеты;";
подпункты 12), 13), 14) и 15) изложить в следующей редакции:

"12) "Артық төлем" – салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түрлері, "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген, банкрот деп жарияланған, көрсетілетін қызметті алушының артық төлемінен басқа, есепті күні жеке шоттарда іс жүзінде қалыптасқан, бірақ банкроттық іс бойынша өндіріс аяқталмаған кедендік төлемдер мен салықтар бойынша артық төлем және сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған көрсетілетін қызметті алушының артық төлемі, әрекетсіз көрсетілетін қызметті алушының жеке шотындағы артық төлемі, Салық кодексінің 48-бабы 2 және 3-тармақтарында белгіленген, талап қоюдың ескіру мерзімінен аастын артық төлем сомасы;
13) "Жинақтаушы зейнетақы қоры" деген жол бойынша:
"Іс жүзіндегі түсімдер" деген баған – "Бересі", "Артық төлем" деген бағанындағы міндетті зейнетақы жарналардың, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері – тиісінше банкрот деп жарияланған көрсетілетін қызметті алушының, бірақ банкроттық іс бойынша өндіріс аяқталмаған және сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған көрсетілетін қызметті алушының бересілері мен артық төлемдерінен басқа, есепті күнге жеке шоттарда қалыптасқан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша бересі немесе артық төленген сома толтырылады;
14) "Әлеуметтік аударымдар" деген жол бойынша: "Іс жүзіндегі түсімдер" деген баған – әлеуметтік аударымдардың түсімдері, "Бересі", "Артық төлем" деген бағандары – тиісінше банкрот деп жарияланған, бірақ банкроттық іс бойынша өндіріс аяқталмаған көрсетілетін қызметті алушының және сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған көрсетілетін қызметті алушының бересілері мен артық төлемдерінен басқа, есепті күнге жеке шоттарда қалыптасқан әлеуметтік аударымдар бойынша бересі немесе артық төленген сома толтырылады;
15) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар" деген жол бойынша: "Іс жүзіндегі түсімдер" деген баған – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың түсуі, "Бересі", "Артық төлем" деген бағандар – тиісінше банкрот деп жарияланған, бірақ банкроттық іс бойынша өндіріс аяқталмаған көрсетілетін қызметті алушының және сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған көрсетілетін қызметті алушының бересілері мен артық төлемдерінен басқа, есепті күнге жеке шоттарда қалыптасқан міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша бересі немесе артық төленген сома толтырылады.";
1- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
1-қосымша";
2- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
2-қосымша";
3- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
3-қосымша";
4- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
4-қосымша";
5- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
5-қосымша";
6- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
6-қосымша";
7- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
7-қосымша";
8- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
8-қосымша";
9- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
9-қосымша";
10- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
10-қосымша";
11- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
11-қосымша";
12- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
12-қосымша";
13- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
13-қосымша";
14- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
14-қосымша";
15- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
15-қосымша";

"12) "Переплата" – сумма переплаты по видам налогов и платежей в бюджет, таможенных платежей и налогов, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", фактически образовавшаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме переплаты услугополучателей, объявленных банкротами, но производство по делу о банкротстве которых не завершено, и переплаты услугополучателей, по которым судом принято решение о применении реабилитационной процедуры, переплаты, имеющейся на лицевых счетах бездействующих услугополучателей, переплаты, числящейся свыше срока исковой давности, установленного пунктами 2 и 3 статьи 48 Налогового кодекса;
13) по строке "Накопительный пенсионный фонд" – заполняются:
графа "Фактическое поступление" – поступление обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя графы "Недоимка", "Переплата" – соответственно недоимка или излишне уплаченная сумма по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, сложившаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме недоимки и излишне уплаченной суммы услугополучателей, объявленных банкротами, но производство по делу о банкротстве которых не завершено, и услугополучателей, по которым судом принято решение о применении реабилитационной процедуры;
14) по строке "Социальные отчисления" – заполняются: графа "Фактическое поступление" – поступление социальных отчислений, графы "Недоимка", "Переплата" – соответственно недоимка или излишне уплаченная сумма по социальным отчислениям, сложившаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме недоимки и излишне уплаченной суммы услугополучателей, объявленных банкротами, но производство по делу о банкротстве которых не завершено, и услугополучателей, по которым судом принято решение о применении реабилитационной процедуры;
15) по строке "Отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование" – заполняются: графа "Фактическое поступление" – поступление отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, графы "Недоимка", "Переплата" – соответственно недоимка или излишне уплаченная сумма по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, сложившаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме недоимки и излишне уплаченной суммы услугополучателей, объявленных банкротами, но производство по делу о банкротстве которых не завершено, и услугополучателей, по которым судом принято решение о применении реабилитационной процедуры.";
верхний правый угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 9 изложить в следующей редакции:
"Приложение 9
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 10 изложить в следующей редакции:
"Приложение 10
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 11 изложить в следующей редакции:
"Приложение 11
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 12 изложить в следующей редакции:
"Приложение 12
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 13 изложить в следующей редакции:
"Приложение 13
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 14 изложить в следующей редакции:
"Приложение 14
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";
верхний правый угол приложения 15 изложить в следующей редакции:
"Приложение 15
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"";

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 124 бұйрығына
1-қосымша
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
18-қосымша
нысан
Мемлекеттік органының атауы _______________________________________
20 жыл жеке шоттан үзінді көшірме және берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтерді алуға сұрау салуларды тіркеу журналы
Жазукүні
Көрсетілетін қызметті алушының атауы
БСН/ЖСН
Сұраудың түскен күні
Сұрау №
Құрастыру мақсаты
Ұсынылатын орган
Құрастыру күні
Беру күні
Ескерту: қысқартуларды таратып жазу: БСН - бизнес сәйкестендіру нөмірі; ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 124 бұйрығына
2-қосымша
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
20-қосымша
нысан
___________________________________________________
(мәліметті берген мемлекеттік органның атауы)
20___ жылғы "___" _________ жағдай бойынша есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы №_____ мәлімет
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының БСН/ЖСН, аты-жөні (ол болған кезде) атауы)
көрсетілетін қызметті алушының __________ теңге сомасында есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешегі бары/есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешегі жоғы туралы берілді
(теңге)
Бюджеттік сыныптама коды және салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдер атауы
Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер сомасы
Өсімпұл сомасы
Пайыздар сомасы
Айыппұл сомасы
Бересі
артық төлем (асып кету)
бересі
артық төлем
бересі
артық төлем
бересі
артық төлем
қосылған құн салығы бойынша оң сальдо асып кету және/немесе артық төленген сома peтінде қарастырылады

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 124
Приложение 18
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов
форма
Наименование государственного органа _______________________________
Журнал регистрации запросов на получение выписки из лицевого счета и сведений
об отсутствии (наличии) задолженности за 20___год
Дата записи
Наименование услугополучателя
БИН/ИИН
Дата запроса
№ запроса
Цель формирования
Орган, куда представляется
Дата формирования
Дата отправки
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 124
Приложение 20
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов
форма
__________________________________________________________
(наименование государственного органа, выдавшего сведения)
Сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов № __ по состоянию на "___" _________20___года
Даны ______________________________________________________________
(БИН/ИИН, фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование
услугополучателя) в том, что услугополучатель имеет задолженности,
учет по которым ведется в органе государственных доходов,
в сумме _____________________ тенге/не имеет задолженности, учет по которым
ведется в органе государственных доходов
(тенге)
Код бюджетной классификации и наименование налога и платежа, социальных платежей
Сумма налога и платежа, социальных платежей
Сумма пени
Сумма процентов
Сумма штрафа
недоимка
переплата (превышение)
недоимка
переплата
недоимка
переплата
недоимка
переплата
по налогу на добавленную стоимость положительное сальдо рассматривается как превышение и/или излишне уплаченная сумма

1. Бюджетке барлық берешек
теңге
2. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек
теңге
3. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек
4. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек
теңге
Ескертпе. Жалпы берешек сомасында көрсетілмеген:
1. салықтық тексеру нәтижелері және деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша есептелген, шағым жасау сатысындағы және шағым жасалған сомалар;
теңге
2. төлеу мерзімі өзгертілген сомалар;
теңге
3. оңалту рәсімі қолданылған сомалар
теңге
Мәлімет________________________________ берілді
(талап еткен жер)
20__ж. "__"____________________________
(берген күні)
Қолы
мәліметте_______ мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттары көрсетілген;
мәліметте_______ құрылымдық бөлімшесінің ақпараттары көрсетілген.
Есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерге қосымша ____________________________________________________________________ (мәліметті берген мемлекеттік органның атауы)
БСН/ЖСН ________________________________,
Көрсетілетін қызметті алушының
аты-жөні (ол болған кезде) немесе атауы ____________________________
Көрсетілетін қызметті алушының және/немесе оның құрылымдық бөлімшесінің БСН/ЖСН
Көрсетілетін қызметті алушының және/немесе оның құрылымдық бөлімшесінің атауы
БСК
Салық және төлемнің, әлеуметтік төлемдердің сомалары
(+. -)
Өсімпұл сомасы
(+. -)
Пайыздар сомасы
(+. -)
Айып- пұл сомасы
(+. -)
Барлығы
берешек
артық төлем
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1 МКОК
1 МКО атауы
Жиыны
бересі
артық төлем
Жиыны
бересі
артық төлем
2 МКОК
2 МКО атауы
Жиыны
бересі
артық төлем
Жиыны
бересі
артық төлем
3 МКОК
3 МКО атауы
Жиыны
бересі
артық төлем
Жиыны
бересі
артық төлем
Бюджетке барлық берешек
Салықтар және төлемдер бойынша барлық артық төлемдер
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша артық төлем
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың бойынша берешек
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың бойынша артық төлем
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек
Әлеуметтік аударымдар бойынша артық төлем
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
МКО - мемлекеттік кірістер органы;
МКОК – мемлекеттік кірістер органының коды.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 124 бұйрығына
3-қосымша
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
21-қосымша
нысан
онлайн берешек сервисі
Есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәлімет
Қызметті алушының атауы _______________________________
Қызмет алушының БСН/ЖСН ____________________________
Барлық берешек, оның ішінде (теңге):______________________
Берешек қортындысы, салық сомасы(теңге):
Мiндеттi зейнетақы жарналары, кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек (теңге):
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек:
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек (теңге):
Көрсетілетін қызметті беруші бойынша берешектер кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші____________________________жағдай бойынша
Барлық берешек: ____________________________
Салық берешегінің жинағы
Мiндеттi зейнетақы жарналары, бойынша берешек
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек:
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
Көрсетілетін қызметті алушы немесе оның құрылымдық бөлімшесінің берешектер кестесі
Көрсетілетін қызмет алушының атауы: _________________________________
Көрсетілетін қызмет алушының БСН/ЖСН: ______________________________
Берешектің барлығы: ______________________________________________
БСК
Салық берешегінің сомасы бойынша
Өсімпұл берешегінің сомасы бойынша
Пайыздар берешегінің сомасы бойынша
Айыппұл берешегінің сомасы бойынша
Берешектің барлығы
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 5 наурыздағы
№ 124 бұйрығына
4-қосымша
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
сондай-ақ "Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
22-қосымша
"Салықтарды, бюджетке төлемдерді, өсімпұлдарды, айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтары бойынша аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтары бойынша аумақтық органдары;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) www.​egov.​kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал);

1. Всего задолженности в бюджет
тенге
2. Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
тенге
3. Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
тенге
4. Задолженность по социальным отчислениям
тенге
Примечание. В общей сумме задолженности не отражены:
1) суммы, начисленные по результатам налоговой проверки или по результатам горизонтального мониторинга, находящиеся на стадии обжалования и обжалованные;
тенге
2) суммы, по которым изменены сроки уплаты;
тенге
3) суммы, по которым применена реабилитационная процедура
тенге
Сведения выданы________________________________________________
(место требования)
"___" _____________ 20 __ года (дата выдачи)
Подпись в сведении отражена информация _________ органов государственных
доходов; в сведении отражена информация _________структурных подразделений.
Приложение к сведениям об отсутствии (наличии) задолженности,
учет по которым ведется в органах государственных доходов
__________________________________________________________________
(наименование государственного органа, выдавшего сведения)
БИН/ИИН ______________________________________________,
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
или наименование услугополучателя________________________
БИН/ИИН услугополучателя и/или его структурного подразделения
Наименование услугополучателя и/или его структурного подразделения
КБК
Сумма налога и платежа, социальных платежей (+. -)
Сумма пени (+. -)
Сумма процентов (+,-)
Сумма штрафа
(+. -)
Всего
задолженность
переплата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
КОГД 1
Наименование ОГД 1
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
КОГД 2
Наименование ОГД 2
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
КОГД 3
Наименование ОГД 3
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
Всего задолженности в бюджет
Всего переплаты по налогам и платежам
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Переплата по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Переплата по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Задолженность по социальным отчислениям
Переплата по социальным отчислениям
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ОГД - орган государственных доходов;
КОГД – код органа государственных доходов.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 124
Приложение 121
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов
Форма
онлайн сервис задолженности
Сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов
Наименование услугополучателя __________________________
ИИН/БИН услугополучателя _____________________________
Всего задолженности (тенге) _____________________________
Итого задолженности в бюджет
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Задолженность по социальным отчислениям
Таблица задолженностей по органам государственных доходов
Орган государственных доходов __________________
По состоянию на _______________________________
Всего задолженности: ___________________________
Итого задолженности в бюджет
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Задолженность по социальным отчислениям
Таблица задолженностей по услугополучателю и его структурным подразделениям
Наименование услугополучателя: ________________________
ИИН/БИН услугополучателя: ___________________________
Всего задолженности: __________________________________
КБК
Задолженность по платежам, учет по которым ведется в органах государственных доходов
Задолженность по сумме пени
Задолженность по сумме процентов
Задолженность по сумме штрафа
Всего задолженности
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 4 к приказу
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 5 марта 2024 года № 124
Приложение 22
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
а также оказания
государственной услуги
"Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – государственная услуга)
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон;
2) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);

4) "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызу көрсетілетін қызметті алушы салықтарды, бюджетке төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдарды, пайыздар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге салықтық өтінішті (бұдан әрі – салықтық өтініш) және құжаттарды ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнін құрайды;
салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың қате төленген сомасын есепке жатқызу, қайтару көрсетілетін қызметті алушы қате сомалар бойынша салықтық өтінішті және осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын қайтару көрсетілетін қызметті алушы салықтық өтінішті және құжаттарды берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын оны жою немесе мөлшерін азайту салдарынан, сондай-ақ артық төленген соманы қайтару көрсетілетін қызметті алушы салықтық өтінішті және құжаттарды табыс еткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтару, қайтаруға өтініш берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
мемлекеттік баждың артық төленген сомасын қайтару, қайтаруға арналған салықтық өтініш берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесі:
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомаларын есепке жатқызу;
қате төленген соманы бюджеттік сыныптаманың тиісті кодына және (немесе) тиісті мемлекеттік кірістер органына есепке жатқызу;
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің және өсімпұлдың артық төленген сомасын, сондай-ақ салықтың, бюджетке төленетін төлемнің қате төленген сомаларын салық төлеушінің банк шотына қайтару;
салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын, оны жою немесе мөлшерін азайту салдарынан салық төлеушінің банк шотына қайтару;
сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын салық төлеушінің банк шотына қайтару;
мемлекеттік баждың артық төленген сомасын оны төлеу орны бойынша бюджеттік сыныптаманың тиісті кодынан салық төлеушінің банк шотына қайтару;
қатені растамау туралы жазбаша хабарлама-мемлекеттік кірістер органы аудару кезінде қателердің бар-жоғын растамаған жағдайда;
көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік баж сомасын қайтаруды жүзеге асырғаннан кейін – салық төлеушіге және (немесе) мемлекеттік мекемеге сот шешімінің орындалуы туралы хабарлама;
ұсынылған салықтық өтініш негізінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету барысында осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру:

4) посредством веб-приложения "Кабинет налогоплательщика".
3
Срок оказания государственной услуги
зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени составляет 5 (пять) рабочих дней со дня представления услугополучателем налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата налогов, платежей в бюджет, таможенных платежей, пеней, процентов и штрафов (далее – налоговое заявление) и документов;
зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления услугополучателем налогового заявления по ошибочным суммам и документов, указанных в пункте 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги;
возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи услугополучателем налогового заявления и документов;
возврат уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера, а также излишне уплаченной суммы производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления услугополучателем налогового заявления и документов;
возврат уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи заявления на возврат;
возврат излишне уплаченной суммы государственной пошлины производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи налогового заявления на возврат.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является:
зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени;
зачет ошибочно уплаченной суммы на надлежащий код бюджетной классификации и (или) в надлежащий орган государственных доходов;
возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет и пени, а также ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет на банковский счет налогоплательщика;
возврат уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера на банковский счет налогоплательщика;
возврат уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда на банковский счет налогоплательщика;
возврат излишне уплаченной суммы государственной пошлины по месту ее уплаты на банковский счет налогоплательщика с соответствующего кода бюджетной классификации;
письменное сообщение о не подтверждении ошибки – в случае неподтверждения органом государственных доходов наличия ошибок при перечислении;
уведомление об исполнении судебного решения налогоплательщику и (или) государственному учреждению – после осуществления возврата суммы государственной пошлины услугодателем;
мотивированный ответ услугодателя об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, при оказании государственной услуги на основании налогового заявления представленного:

1) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабының талаптарын сақтап, қағаз тасығышта ұсыну;
2) ӘРПК 73-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес тыңдау жүргізбей, портал арқылы ұсыну болып табылады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымды қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлеу мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат нысандарының жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00–ден 14.30–ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00–ден 18.30–ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін алдын ала жазылу талап етілмейді, жеделдетілген қызмет көрсету көзделмеген;
2) портал, "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы Еңбек кодексі және Мерекелер туралы заңға сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
3) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден жұмаға дейін, үзіліссіз, сағат 09.00–ден 18.00–ға дейін қоса алғанда, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері, Еңбек кодексі және Мерекелер туралы заңға сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 09.00–ден 20.00–ға дейін қоса алғанда және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ға дейін.
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібінде, жеделдетілген қызметті көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының тіркеу орны бойынша жүргізіледі, электрондық кезекті брондау мүмкіндігі бар.
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар және деректер тізбесі
1) "Салықтық өтініштердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 160 бұйрығына (бұдан әрі – Бұйрық) 15-қосымшаға сәйкес нысандағы салықтық өтініш (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 16425 болып тіркелді);

1) на бумажном носителе с соблюдением норм статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК);
2) через портал без осуществления заслушивания в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 73 АППК.
В случае обращения через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается на бесплатной основе
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках).
Предварительная запись для получения государственной услуги не требуется, ускоренное обслуживание не предусмотрено;
2) портала, веб приложения "Кабинет налогоплательщика" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
3) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) налоговое заявление по форме согласно приложению 15 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 160 "Об утверждении форм налоговых заявлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16425) (далее – Приказ);

2) салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – айыппұлдың заңсыз салынуы салдарынан оның күшін жоюды немесе мөлшерін азайтуды көздейтін заңды күшіне енген сот шешімі немесе жоғары тұрған уәкілетті органының (лауазымды тұлғаның) шешімі;
3) бюджетке төленген тіркеу үшін алым сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – көрсетілетін қызметті алушының тіркеу іс-қимылдарын жасауға құжаттарды табыс етпегенін растайтын тиісті тіркеуші орган берген құжат;
4) орманды пайдаланғаны үшін төлемақының төленген сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – орманды пайдалануға орман билетін, ағаш кесу билетін пайдаланбағандығын растайтын мемлекеттік орман иелері берген құжат;
5) бюджетке төленген мемлекеттік баж сомасын қайтару үшін – оны қайтару үшін негіз болып табылатын тиісті органның құжаты;
6) оның пайдасына іс бойынша тарап болып табылатын мемлекеттік мекемеден мемлекеттік бажды өтеу туралы соттың шешімі шыққан, мемлекеттік баж сомасын төлеушіге қайтару үшін – заңды күшіне енген сот шешімі;
7) сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленгені туралы төлем құжаты және заңды күшіне енген сот шешімі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен іске асырылған интеграциялау арқылы порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпия сөз жіберу жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлау жолдау жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы құжат иесінің келісімімен цифрлық құжаттарды алады.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттар тізбесі, өтінішті қабылдаған қызметкер тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), өтінішті беру күні және уақыты, сондай-ақ дайын құжаттарды беру күні көрсетілген, тиісті құжаттарды қабылдау туралы мониторингтің ақпараттық жүйесі тағайындаған штрих-коды бар қолхат беріледі.
Портал арқылы берген кезде:
1) салықтық өтініштердің нысандарын бекіту туралы Бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды құжат нысанындағы салықтық өтініш;

2) вступившие в законную силу судебный акт или решение вышестоящего уполномоченного органа (должностного лица), предусматривающие отмену или уменьшение размера штрафа вследствие его неправомерного наложения – для возврата уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера;
3) документ, выданный соответствующим регистрирующим органом, подтверждающий непредставление услугополучателем документов на совершение регистрационных действий – для возврата или зачета уплаченных в бюджет сумм регистрационных сборов;
4) документ, выданный государственными лесовладельцами, подтверждающий неиспользование лесорубочного билета, лесного билета на лесопользование – для возврата или зачета уплаченной суммы платы за лесные пользования;
5) документ соответствующего органа, являющийся основанием для ее возврата, – для возврата уплаченной в бюджет суммы государственной пошлины;
6) вступившее в законную силу решение суда – для возврата суммы государственной пошлины плательщику, в пользу которого состоялось решение суда о возмещении государственной пошлины с государственного учреждения, являющегося стороной по делу;
7) платежный документ об уплате суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа и вступившее в законную силу решение суда – для возврата уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, представленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя, путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка с штрих-кодом, присвоенным информационной системой мониторинга, о приеме соответствующих документов от услугополучателя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при наличии) работника, принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов.
При подаче через портал:
1) налоговое заявление в форме электронного документа по форме согласно приложению 15 к Приказу;

2) салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – айыппұлдың заңсыз салынуы салдарынан оның күшін жоюды немесе мөлшерін азайтуды көздейтін заңды күшіне енген сот шешімінің немесе жоғары тұрған уәкілетті органының (лауазымды тұлғаның) шешімінің электрондық көшірмесі;
3) бюджетке төленген тіркеу үшін алым сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – көрсетілетін қызметті алушының тіркеу іс-қимылдарын жасауға құжаттарды табыс етпегенін растайтын тиісті тіркеуші орган берген құжаттың электрондық көшірмесі;
4) орманды пайдаланғаны үшін төлемақының төленген сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – орманды пайдалануға орман билетін, ағаш кесу билетін пайдаланбағандығын растайтын мемлекеттік орман иелері берген құжаттың электрондық көшірмесі;
5) бюджетке төленген мемлекеттік баж сомасын қайтару үшін – оны қайтару үшін негіз болып табылатын тиісті орган құжатының электрондық көшірмесі;
6) оның пайдасына іс бойынша тарап болып табылатын мемлекеттік мекемеден мемлекеттік бажды өтеу туралы соттың шешімі шыққан, мемлекеттік баж сомасын төлеушіге қайтару үшін – заңды күшіне енген сот шешімінің электрондық көшірмесі;
7) сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленгені туралы төлем құжаты және заңды күшіне енген сот шешімінің электрондық көшірмесі;
Көрсетілген қызметті алушылардың ақпараттық жүйелерінен алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Портал арқылы жүгінген жагдайда көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Салықтық өтініш:
1) салықтардың, төлемдердің, бюджетке төлемдер мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларын қайтару, есепке жатқызуды жүргізу үшін – салық төлеушінің жеке шоты бойынша артық төленген сома есептелсе;
2) салықтардың, бюджетке төлемдердің қате төленген сомаларын есепке жатқызу, қайтару үшін – салықтарды, бюджетке төлемдерді қате төленген сомасы болса;

2) электронная копия вступившего в законную силу судебного акта или решение вышестоящего уполномоченного органа (должностного лица), предусматривающие отмену или уменьшение размера штрафа вследствие его неправомерного наложения – для возврата уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера;
3) электронная копия документа, выданного соответствующим регистрирующим органом, подтверждающего непредставление услугополучателем документов на совершение регистрационных действий – для возврата или зачета уплаченных в бюджет сумм регистрационных сборов;
4) электронная копия документа, выданного государственными лесовладельцами, подтверждающего неиспользование лесорубочного билета, лесного билета на лесопользование – для возврата или зачета уплаченной суммы платы за лесные пользования;
5) электронная копия документа соответствующего органа, являющегося основанием для ее возврата, – для возврата уплаченной в бюджет суммы государственной пошлины;
6) электронная копия вступившего в законную силу решения суда – для возврата суммы государственной пошлины плательщику, в пользу которого состоялось решение суда о возмещении государственной пошлины с государственного учреждения, являющегося стороной по делу;
7) электронная копия вступившего в законную силу решения суда и копия платежного документа уполномоченного юридического лица об уплате налога, платежа в бюджет, пени и штрафа – для возврата уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
В случае обращения через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
При оказании государственной услуги услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Налоговое заявление представляется услугодателю:
1) в котором по лицевому счету налогоплательщика числится излишне уплаченная сумма – для проведения зачета, возврата излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет и пени;
2) в который произведена ошибочная уплата налога, платежа в бюджет – для зачета, возврата ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет;

3) салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын, сондай-ақ артық төленген соманы қайтару үшін – қайтарылуға жататын айыппұл сомасы жеке шот бойынша есептелетін айыппұл сомасы болса көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде бас тартуға:
1) есепке жатқызу:
заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшесі арасындағы есепке жатқызудан басқа, салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген (өндіріп алынған) сомасы басқа салық төлеушінің салықтық берешегін өтеу есебіне;
мемлекеттік баждың төленген сомасы;
2) есепке жатқызу және қайтару:
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүргені үшін алымның, консулдық алымның, мыналар үшін:
жер учаскелерін пайдаланғаны, пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттің жер қойнауы учаскесін бергені, жануарлар дүниесін пайдаланғаны, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлемақының төленген сомасы, осындай сомалардың қате төленген жағдайларын қоспағанда;
есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалануға жататын акцизделетін тауарлар үшін акциздердің артық төленген сомасы, салық төлеушінің осындай тауарларды өндіру жөніндегі қызметін тоқтату және бұрын алынған есепке алу-бақылау маркаларын қабылдау-беру актісі бойынша мемлекеттік кірістер органына қайтару жағдайларын қоспағанда;
артық төленген (өндіріп алынған) салық, жер учаскелерін пайдаланғаны, жер үсті көздеріндегі су ресурстарын пайдаланғаны, қоршаған ортаға теріс әсер үшін төлем сомасы – осындай салықтар, төлемдер бойынша салық есептілігін табыс ету мерзімі оны табыс ету күніне дейін ұзартылған жағдайда;
Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген аукционды өткізу қағидаларын бұзуға байланысты аукцион жеңімпазын анықтауға әсер еткен осы аукционды жарамсыз деп тану жағдайын қоспағанда, қол қойылған бонустың төленген сомасы;
талап қою мерзімінің өтуі;
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасының болмауы;
тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдану;
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабында көзделген негіздердің бар болуы негіздеме болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде нашар көретіндер үшін нұсқаға қолжетімді.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қол жетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильді қосымшада электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпия сөзді қолданып авторландыруды өту қажет, одан әрі "Цифрлық құжат" тарауына өтіп қажетті құжатты таңдау керек.

3) в котором по лицевому счету числится сумма штрафа, подлежащая возврату – для возврата уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании, а также излишне уплаченной суммы.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основанием для отказа услугополучателю в оказании государственной услуги являются случаи:
1) зачета:
излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет, пени в счет погашения налоговой задолженности другого налогоплательщика, кроме зачета между юридическим лицом и его структурным подразделением;
уплаченной суммы государственной пошлины;
2) зачета и возврата:
уплаченной суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, консульского сбора, платы за:
пользование земельными участками, предоставление государством участка недр в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, пользование животным миром, использование особо охраняемых природных территорий, за исключением случаев ошибочной уплаты таких сумм;
излишне уплаченной суммы акцизов за подакцизные товары, подлежащие маркировке учетно-контрольными марками, за исключением случаев прекращения деятельности налогоплательщика по производству таких товаров и возврата ранее полученных учетно-контрольных марок в орган государственных доходов по акту приема-передачи;
излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платы за пользование земельными участками, пользование водными ресурсами поверхностных источников, негативное воздействие на окружающую среду – в случае продления срока представления налоговой отчетности по таким налогам, платам до даты ее представления;
уплаченной суммы подписного бонуса, за исключением случая признания аукциона не действительным в связи с нарушением правил его проведения, установленных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, которое повлияло на определение победителя аукциона;
истечение срока исковой давности;
отсутствие излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени;
обжалования уведомления о результатах проверки;
наличия оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через информационную систему при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.