Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Абай облысының әкімдігінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 58 қаулысы. Абай облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 24 наурызда № 34-18 болып тіркелді. Күші жойылды - Абай облысы әкімдігінің 2026 жылғы 13 сәуірдегі № 63 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Абай облысы әкімдігінің 13.04.2026 № 63 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес, Абай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Абай облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркеуін;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Абай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы әкімі
Н. Уранхаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Респукбликасы
Мәдениет және спорт министрлігі
Абай облысы әкімдігі

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения
Постановление акимата области Абай от 20 марта 2023 года № 58. Зарегистрировано Департаментом юстиции области Абай 24 марта 2023 года № 34-18. Утратило силу постановлением акимата области Абай от 13 апреля 2026 года № 63
Сноска. Утратило силу постановлением акимата области Абай от 13.04.2026 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Государственный список памятников истории и культуры местного значения, согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела области Абай" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Абай
Н. Уранхаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры
и спорта Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Акимата области Абай

2023 жылғы 20 наурыздағы
№ 58 Қаулыға қосымша
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерту. Қосымшаға өзгерістер енгізілді - Абай облысы әкімдігінің 02.09.2025 № 158 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Р/с №
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
Абай ауданы
1.
Абыралытас, петроглифтер тобы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қайнар ауылынан 30 километр, Жалғызтау тауының солтүстігінде
2.
Қоңыр әулие үңгірі, біздің дәуір VII-VIII ғасырлар
киелі нысандар
Тоқтамыс батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 18 километр, Шаған өзенінің оң жағалауында
3.
Барлыбай қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III –ғасыр біздің дәуір VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Кеңгірбай би ауылынан оңтүстікке қарай 50 километр, Барлыбай аймағында
4.
Қоратоғай қорымы, біздің дәуір VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 25 километр, Қоратоғай шатқалында
5.
Нұрмағанбет қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Архат ауылынан батысқа қарай 25 километр, Нұрмағанбет аймағында
6.
Орда қорымы, біздің дәуір VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Архат ауылынан батысқа қарай 20 километр, Семей-Қарауыл жолының бойында, Орда тауының шығысында
7.
Сарыкөл ежелгі түрік қорғандары, тас мүсіндері, ерте орта ғасыр
археология ескерткіші
Қарауыл ауылынан 30 километр, Сарыкөл көліне қарай
8.
Сылдырбұлақ қорымы, XVII-XI ғасырлар – біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Кеңгірбай би ауылынан оңтүстікке қарай 45 километр, Сылдырбұлақ аймағында
9.
Текебұлақ 1 қорымы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Қарауыл ауылынан 35 километр, Текебұлақ бұлағының алқабында
10.
Текебұлақ 2 қорымы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Текебұлақ қорымының оңтүстік-батысқа қарай 0,6 километр
11.
Текебұлақ 4 қорымы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Текебұлақ қорымының солтүстікке қарай 1 километр
12.
Ш. Әбеновтың музей-үйі, 2003 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құндызды ауылы Әбенова, 62 көшесі
13.
Ш. Әбеновтың бейіті, 1994 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 90 километр
14.
Айпара-ана мазары, 1999 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Қарауыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 километр, Бөкенім өзенінің жағасында
15.
Ақтамберді мазары, 1989 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құндызды ауылының оңтүстік батысында
16.
Кеңес Одағының батыры З. Белібаевқа ескерткіш, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Архат ауылы, "Баян" мәдениет үйінің маңында, Қарауыл ауылынан 70 километр
17.
Дәмөгөй, Кәмила, Жағыпар бейіттері, 1987 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 километр
18.
Ділдә мен Әйгерім бейіттері, 1924 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 20 километр
19.
"Еңлік-Кебек" құлпытасы, 1959 жыл
киелі нысандар
Қасқабұлақ ауылынан 25 километр, Қарауыл ауылына қарай тас жолдың бойы
20.
Ералы би мазары, авторы М.Жанболатов, 1998 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 километр, Ералы жазығының бойында
21.
Абайдың әйелі Еркежан сағанасы, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 23 километр
22.
"Абай ауданының Алтын ғасыры" ескерткіш, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылы, әкімдіктің алдындағы алаңда
23.
К. Жанатаев мазары, авторы С. Кошкин, 1994 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Көкбай ауылы, ауылдық зират
24.
К. Жанатаев құрметіне медресесі, 1994 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Көкбай ауылы, Тақыр елді-мекенінде
25.
Қасқабұлақ тасы - Абайдың туған жері, 2004 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 3 километр
26.
Кеңгірбай би мазары, 1825 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 33 километр
27.
Кеңгірбай би ескерткіші, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кеңгірбай би  ауылы, ауылдың ортасында
28.
Құнанбай қажы мешіті, 1994 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылы, Молдағалиев көшесі, 2
29.
Құнанбай құдығы, 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 километр
30.
Омархан мен Нұржамал мазары, 1987 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 километр
31.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған ескерткіш, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылы, Жеңіс алаңы
32.
Достық ескерткіші (Гете, Лермонтов, Абай), 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылы, Молдағалиев көшесі
33.
Тоқтамыс батыр мазары, 1993 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 километр
34.
Шәкәрім құдығы, 1931 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мұқыр ауылы, ауылдың шетінде
35.
Шәкәрім музейі, 2006 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Жидебай ауылы
36.
Шәкәрім туған жері (мемориалдық тақта), 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кеңбұлақ ауылы, Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 130 километр
37.

от 20 марта 2023 года
№ 58
Государственный список памятников истории и культуры местного значения
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными постановлением акимата области Абай от 02.09.2025 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
Абайский район
1.
группа петроглифов Абыралытас, эпоха бронзы
памятник археологии
30 километров от села Кайнар, на северной стороне горы Жалгызтау
2.
пещера Коныр аулие, VII-VIII века нашей эры
сакральные объекты
на правом берегу реки Шаган в 18 километрах к юго-востоку от села Токтамыс батыр
3.
могильник Барлыбай, VII-III века до нашей ры - VII-IX века нашей эры
памятник археологии
50 километров к югу от села Кенгирбай би, в местности Барлыбай
4.
могильник Коратогай, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
25 километров к югу от села Карауыл, в урочище Коратогай
5.
могильник Нурмаганбет, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
25 километров к западу от села Архат, в местности Нурмаганбет
6.
могильники Орда, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
20 километров к западу от села Архат, вдоль дороги Семей-Карауыл, к востоку от горы Орда
7.
древнетюркские курганы Сарыколь, с каменными изваяниями, раннее средневековье
памятник археологии
30 километров от села Карауыл к озеру Сарыколь
8.
могильник Сылдыр булак, XVII-XI века до нашей эры - VII-III века до нашей эры
памятник археологии
45 километров к югу от села Кенгирбай би, в местности Сылдырбулак
9.
могильник Текебулак 1, датировка не установлена
памятник археологии
35 километров от села Карауыл в пойме ручья Текебулак
10.
могильник Текебулак 2, датировка не установлена
памятник археологии
0,6 километров к юго-западу от могильника Текебулак 1
11.
могильник Текебулак 4, датировка не установлена
памятник археологии
1 километров к северу от могильника Текебулак 1
12.
дом-музей Абенова Ш., 2003 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Кундызды, ул. Әбенова, 62
13.
могила Абенова Ш., 1994 год
памятник градостроительства и архитектуры
90 километров к югу от села Карауыл
14.
мазар Айпара-ана, 1999 год
ансамбли и комплексы
15 километров к юго-западу от села Карауыл, на берегу озера Бокеним
15.
мазар Актамберды, 1989 год
памятник градостроительства и архитектуры
на юго-западе села Кундызды
16.
памятник герою Советского Союза, Белибаеву З., 1985 год
сооружение монументального искусства
село Архат, у дома культуры "Баян", 70 километров от села Карауыл
17.
могилы Дамегей, Камилы, Жагыпара, 1987 год
ансамбли и комплексы
18 километров к юго-западу от села Каскабулак
18.
могилы Дилды и Айгерим, 1924 год
памятник градостроительства и архитектуры
20 километров к северо-востоку от села Каскабулак
19.
обелиск "Енлик-Кебек", 1959 год
сакральные объекты
25 километров от села Каскабулак по трассе в село Карауыл
20.
мазар Ералы-би, автор М. Жанболатов, 1998 год
памятник градостроительства и архитектуры
15 километров к юго-западу от села Каскабулак, вдоль равнины Ералы
21.
сагана Еркежан, жены Абая, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
23 километров к югу от села Карауыл
22.
памятник "Золотой век Абайского района", 2000 год
сооружение монументального искусства
село Карауыл, на площади у акимата
23.
мазар Жанатаева К., автор С. Кошкин, 1994 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Кокбай, сельское кладбище
24.
медресе Жанатаева К., 1994 год
ансамбли и комплексы
местность Такыр, село Кокбай
25.
камень Каскабулак - место рождения Абая, 2004 год
памятник градостроительства и архитектуры
3 километра к югу от села Каскабулак
26.
мазар Кенгирбай би, 1825 год
памятник градостроительства и архитектуры
33 километра к юго-востоку от села Карауыл
27.
памятник Кенгирбай-бий, 1999 год
сооружение монументального искусства
село Кенгирбай-би, в центре села
28.
мечеть Кунанбая кажи, 1994 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Карауыл, улица Молдагалиева, 2
29.
колодец Кунанбая, 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
18 километров к юго-западу от села Каскабулак
30.
мазар Омархана и Нуржамала, 1987 год
памятник градостроительства и архитектуры
17 километров к юго-востоку от села Каскабулак
31.
памятник воинам, павшим в годы Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Карауыл, площадь Победы
32.
памятник дружбы (Гете, Лермонтов, Абай), 1973 год
сооружение монументального искусства
село Карауыл, улица Молдагалиева
33.
мазар Токтамыс батыра, 1993 год
памятник градостроительства и архитектуры
13 километров к северо-западу от села Карауыл
34.
колодец Шакарима, 1931 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Мукыр, на окраине села
35.
музей Шакарима, 2006 год
ансамбли и комплексы
село Жидебай
36.
место рождения Шакарима (мемориальная плита), 2000 год
сооружение монументального искусства
село Кенбулак, 130 километров к югу от села Карауыл
37.

Шәкәрімнің аңшылық үйі (мемориалдық тақта), ХХ ғасырдың 20-30 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 км
38.
Құнанбаевтар әулетінің некрополі, ХІХ-ХХ ғасырлар қарсаңы
ансамбльдер мен кешендер
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 километр
39.
Абай ескерткіші, 2018 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылдық округінің әкімшілігі қарсысында орналасқан
40.
Кұнанбай қажы ескерткіші, 2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылдық округінде, Ералы және Шәкәрім көшелері қиылысында
Ақсуат ауданы
41.
Ақбаз-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін XII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Төменгі Ақбаз қыстауынан оңтүстікке қарай 120 метр, Катон алқабының солтүстігінде, Нарын өзенінің батыс жағалауында
42.
Ақбаз-II қорымы, біздің дәуір VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Катон жазығында, Катон-Жоғарғы Ақбаз жолынан 3 километр, жолдан шығысқа қарай
43.
Ақбаз-III қорымы, біздің дәуір VII-IX ғасырлдар
археология ескерткіші
Жоғарғы Ақбаз қыстауынан батысқа қарай 100 метр
44.
Ақжайлау петроглифтері, біздің дәуірімізге дейін XVII ғасыр - біздің дәуір X ғасыр
археология ескерткіші
Жұмақан қыстауынан солтүстікке қарай 1,5 километр
45.
Ақжайлау-I қорғандары, біздің дәуірімізге дейін VII-IІІ ғасырлар
археология ескерткіші
Ақжайлау қыстауынан батысқа қарай 100 метр, Тәукебай тауынан шығысқа қарай 600 метр, Талды өзенінің оңтүстік-батысында
46.
Ақжайлау-II қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Ақжайлау қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 300 метр, Тәукебай тауынан шығысқа қарай 800 метр, Талды өзенінен солтүстікке қарай
47.
Ақ-кезең-І қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстікке қарай 50 километр, Орақ–Ақ кезең жолынан батысқа қарай 50 метр, Орақ қыстауынан оңтүстік-шығысқа қарай 7 километр жазықтықта
48.
Ақ-кезең-ІІ қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVI- XIV ғасырлар
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 54 километр, Орақ қыстауынан оңтүстік-шығысқа қарай 11 километр
49.
Ақсақал петроглифтері, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан солтүстікке қарай 44 километр, Ақсақал қыстауынан шығысқа қарай 1 километр, Ақсақал-Орақ жолынана батысқа қарай 10 метров
50.
Ақтам қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Қарға тауының оңтүстігіне қарай 2 километр, Айғай тауынан солтүстікке қарай 1 километр
51.
Алты оба қорымы, біздің дәуірімізге дейін V- III ғасырлар
археология ескерткіші
Ақсуат ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 километр, Екпін ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 километр жерде
52.
Алшын қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IІІ ғасырлар
археология ескерткіші

охотничий дом Шакарима (мемориальная плита), 20-30 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
60 километров к юго-западу от села Карауыл
38.
некрополь рода Кунанбаевых, рубеж XIX-XX веков
ансамбли и комплексы
18 километров к юго-западу от села Каскабулак
39.
памятник Абая, 2018 год
сооружение монументального искусства
расположен на против акимата сельского округа Карауыл
40.
памятник Кунанбай кажи, 2017 год
сооружение монументального искусства
расположен в сельском округе Карауыл, на перекрестке улиц Ералы и Шакарима
район Ақсуат
41.
могильник Акбаз-I, XII-XI века до нашей эры
памятник археологии
120 метров к югу от зимовки Нижний Акбаз, северной части долины Катон, на западном берегу реки Нарын
42.
могильник Акбаз-II, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
на плато Катон, 3 километра вдоль дороги Катон-Верхний Акбаз, к востоку от нее
43.
могильник Акбаз-III, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
100 метров к западу от зимовки Верхний Акбаз
44.
петроглифы Акжайлау, XVII века до нашей эры – X века нашей эры
памятник археологии
1,5 километра к северу от зимовки Жумакан
45.
курганы Акжайлау-I, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
100 метров к западу от зимовки Акжайлау, 600 метров к востоку от горы Таукебай, к юго-западу от реки Талды
46.
могильник Акжайлау-II, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
300 метров к северо-западу от зимовки Акжайлау, 800 метров к востоку от горы Таукебай, к северу от реки Талды
47.
могильник Ак-кезен-I, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
50 километров к югу от села Кокжыра, 50 метров к западу от дороги Орак - Ак кезен, на равнине в 7 километрах к юго-востоку от зимовки Орак
48.
могильник Ак-кезен-II, XVI-XIV века до нашей эры
памятник археологии
54 километра к юго-востоку от села Кокжыра, 11 километров к юго - востоку от зимовки Орак
49.
петроглифы Аксакал, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
44 километра к северу от села Кокжыра, 1 километр к юго-востоку от зимовки Аксакал, 10 метров к западу от дороги Аксакал - Орак
50.
могильник Актам, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
2 километра к югу от горы Карга, 1 километр к северу от горы Айгай
51.
могильник Алты оба, V-III века до нашей эры
памятник археологии
5 километров к юго - западу от села Аксуат, 3 километра к юго-востоку от села Екпин
52.
могильник Алшын, VII-III века до нашей эры
памятник археологии

Боғас өзенінен батысқа қарай 200 метр, Қызылкесік - Үштөбе жолынан шығысқа қарай 30 метр
53.
Аршалы қорғандары, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Аршалы жайлауында, ескі радиолокациялық базадан (локатор) оңтүстікке қарай 500 метр
54.
Аршалының басы қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Аршалының басы атты алқапта, ескі радиолокациялық базадан батысқа қарай 150 метр, қиыршық тасты төбенің оңтүстік бөктерінде
55.
Аюсай қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Үштөбе - Өкпеті жолының оңжағында, Аюсай сайының оңтүстік-шығысына қарай 1 километр
56.
Аютас қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Аютас жайлауы аумағында, Аютас бұлағынан оңтүстікке қарай 3 километр
57.
Базаршаты қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 30 километр, Базар өзенінің оң жағалауында, осы өзеннің Тарбағатай тауынан жазыққа ағып шығатын жерінде
58.
Бәкіш-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Бәкіш жайлауынан шығысқа қарай 300 метр, Төре жайлауынан Бәкіш жайлауына баратын жолдың солтүстік жиегінде
59.
Бәкіш-II қорғаны, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Бәкіш жайлауынан солтүстікке қарай 1,2 километр, Бәкіш жайлауы - Ақсуат ауылы жолының батысында
60.
Бәкіш-III жалғыз қорғаны, біздің дәуір VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Бәкіш жайлауынан солтүстікке қарай 1,7 километр, Бәкіш жайлауы - Ақсуат ауылы жолының шығысында
61.
Батырбек-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Батырбек қыстауынан оңтүстікке 60 метр, Батырбек қыстауы - Түгел жайлауы жолының екі жағында
62.
Батырбек-II қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Батырбек қыстауынан оңтүстікке қарай 2,6 километр, Батырбек қыстауы-Түгел жайлауы жолының батысында
63.
Батырбек-III қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII- IX ғасырлар
археология ескерткіші
Батырбек қыстауынан оңтүстікке қарай 3 километр, Батырбек қыстауы - Түгел жайлауы жолының шығысында
64.
Батырбек-IV қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Батырбек қыстауынан оңтүстікке қарай 4 километр, Түгел жайлауынан солтүстікке қарай 2,3 километр, Батырбек-Түгел жолының батысында және шығысында
65.
Белбастау қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Белбастау қыстауынан оңтүстік-шығысқа қарай 800 метр
66.
Берлібай қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Көк жол қыстауы - Берлібай қыстауы жолының солтүстігінде, Көк жол қорымынан солтүстік-батысқа қарай 500 метр
67.
Бесбастау қоршауы, біздің дәуірімізге дейін VII- IX ғасырлар
археология ескерткіші
Бесбастау шатқалында, Бесбастау бұлағынан оңтүстікке қарай 20 метр жерде, шатқалдың шығыс бөлігіндегі тау баурайында
68.
Бидайық-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші

200 метров к западу от реки Богас, 30 метров к востоку от дороги Кызылкесик - Уштобе
53.
курганы Аршалы, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
на летовке Аршалы, 500 метров к югу от старой радиолокационной базы (локатор)
54.
могильник Аршалынын басы, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
в долине Аршалынын басы, 150 метров к западу от старой радиолокационной базы, на южном склоне гребня
55.
могильник Аюсай,VII- IX века нашей эры
памятник археологии
на правой стороне дороги Уштобе-Окпеты, 1 километр к юго-востоку от ущелья Аюсай
56.
могильник Аютас, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
на территории летовки Аютас, 3 километра к югу от ручья Аютас
57.
могильник Базаршаты, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
30 километров к юго - западу от села Кокжыра, на правом берегу реки Базар, у выхода этой реки из Тарбагатайских гор на равнину
58.
могильник Бакиш-I, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
300 метров к востоку от летовки Бакиш, у северной обочины дороги, ведущей из летовки Торе в летовку Бакиш
59.
курган Бакиш-II, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
1,2 километра к северу от летовки Бакиш, к западу от дороги летовка Бакиш - село Аксуат
60.
одиночный курган Бакиш-III, VII- IX века нашей эры
памятник археологии
1,7 километров к северу от летовки Бакиш, к востоку от дороги летовка Бакиш - село Аксуат
61.
могильник Батырбек-I, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
60 метров к югу от зимовки Батырбек, по обе стороны дороги зимовка Батырбек - летовка Тугель
62.
могильник Батырбек-II, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
2,6 километров к югу от зимовки Батырбек, к западу от дороги зимовка Батырбек - летовка Тугель
63.
могильник Батырбек-III, VII- IX века нашей эры
памятник археологии
3 километра к югу от зимовки Батырбек, к востоку от дороги зимовка Батырбек - летовка Тугель
64.
могильник Батырбек-IV, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
4 километра к югу от зимовки Батырбек, 2,3 километра к северу от летовки Тугель, к западу и к востоку от дороги Батырбек-Тугель
65.
могильник Бельбастау, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
800 метров к юго-востоку от зимовки Бельбастау
66.
могильник Берлибай, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
к северу от дороги зимовки Кок жол - зимовки Берлибай, 500 метров к северо-западу от могильника Кок жол
67.
ограда Бесбастау, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
в ущелье Бесбастау, 20 метров к югу от родника Бесбастау, у подножья горы в восточной части ущелья
68.
могильник Бидайык-I, VII-IX века нашей эры
памятник археологии

Сасық бастау өзендерінің қосылған жерінен батысқа қарай 1 километр, Айғай тауынан оңтүстікке қарай 1 километр, Қарға қонған тауынан оңтүстік-батысқа қарай 2 километр
69.
Бидайық II қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Бидайық жазығының шығысында, Қарға қонған тауының етегінде
70.
Бөкенші жалғыз қорғаны, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Бөкенші жайлауынан шығысқа қарай 550 метр, Бөкенші құдығынан шығысқа қарай 120 метр, Бөкенші қыстауы - Иттің қаражалы асуы жолының шығысында
71.
Бөрітастаған петроглифтері, біздің дәуірімізге дейін III мыңжылдық - біздің дәуірімізге дейін IX ғасырлар
археология ескерткіші
Қожагелді ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 километр
72.
Дәубай-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVI-XIV ғасырлар
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстік- шығысқа қарай 55 километр, Орақ - Дәубай жолының бойында
73.
Дәубай-II қорымы, біздің дәуірімізге дейін и VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстікке қарай 57 километр, Орақ қыстауы - Боздақ қыстауы жолынан шығысқа қарай 5 метр
74.
Егіндібұлақ қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Егіндібұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 километр, Аягөз - Боғас жолынан солтүстікке қарай 1 километр
75.
Елеке сазы-І қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығында, Бәйге төбе тауының бірінші террасасында
76.
Елеке сазы-ІІ қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығында, Елеке сазы-І қорымынан шығысқа қарай 1 километр, Қарғыба өзенінен батысқа қарай 500 метр
77.
Елеке сазы-ІІІ қорымы, біздің дәуір VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығында, Карғыба өзенiнен батысқа қарай 200 метр
78.
Елеке сазы-ІV қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығының бірінші террасасында, Елеке сазы-ІІІ қорымынан солтүстік батысқа қарай 800 метр, Қарғыба өзенінен батысқа қарай 500 метр
79.
Елеке сазы-V қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығында, Елеке сазы-І қорымынан солтүстікке қарай 1 километр; Қарғыба өзенінен шығысқа қарай 200-250 метр, Бәйге төбе тауынан оңтүстік-батысқа қарай 500 метр
80.
Елеке сазы-VI қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығының батысында бірінші террасаның үстiнде, Қарғыба өзенiнен батысқа қарай 5 километр
81.
Ескеалмас қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVI-XIV ғасырлар
археология ескерткіші
Екпін ауылдық округіне, Нәуім алқабында
82.
Жалғыз тал қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII- III ғасырлар
археология ескерткіші

1 километр к западу от места слияния рек Сасык бастау, 1 километр к югу от горы Айгай, 2 километра к юго-западу от горы Карга конган
69.
могильник Бидайык-II, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
в восточной части равнины Бидайык, у подножья горы Карга конган
70.
одиночный курган Бокенши, VII- III века до нашей эры
памятник археологии
550 метров к востоку от летовки Бокенши, 120 метров к востоку от колодца Бокенши, к востоку от дороги зимовка Бокенши - перевал Иттин каражалы
71.
петроглифы Боритастаган, III тысячи лет до нашей эры - IX века до нашей эры
памятник археологии
2 километра к северо-западу от села Кожагельды
72.
могильник Даубай-I, XVI-XIV века до нашей эры
памятник археологии
55 километров к юго-востоку от села Кокжыра, вдоль дороги Орак-Даубай
73.
могильник Даубай-II, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
57 километров к югу от села Кокжыра, 5 метров к востоку от дороги зимовка Орак - зимовка Боздак
74.
могильник Егиндибулак, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
3 километра к юго-западу от села Егиндыбулак, 1 километр к северу от дороги Аягоз - Богас
75.
могильник Елеке сазы-I, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
на равнине Елеке сазы, на первой террасе горы Байги тобе
76.
могильник Елеке сазы-II, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
на равнине Елеке сазы, 1 километр к востоку от могильника Елеке сазы-1, 500 метров к западу от реки Каргыба
77.
могильник Елеке сазы-III, VII- IX века нашей эры
памятник археологии
на равнине Елеке сазы, 200 метров к западу от реки Каргыба
78.
могильник Елеке сазы-IV, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
на первой терассе равнины Елеке сазы, 800 метров к северо-западу от могильника Елеке сазы-III, 500 метров к западу от реки Каргыба
79.
могильник Елеке сазы-V, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
на равнине Елеке сазы, 1 километр к северу от могильника Елеке сазы-I, 200-250 метров к востоку от реки Каргыба, 500 метров к юго-западу от горы Байги тобе
80.
могильник Елеке сазы-VI, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
на первой террасе к западу равнины Елеке сазы, 5 километров к западу от реки Каргыба
81.
могильник Еске алмас, XVI-XIV века до нашей эры
памятник археологии
Сельский округ Екпын, в долине Наум
82.
могильник Жалгыз тал, VII-III века до нашей эры
памятник археологии

Жалғыз тал елді мекенінен солтүстікте қарай 1 километр, Жалғыз тал алқабының солтүстік бөлігінде, Жалғыз тал - Зекен жолынан шығысқа қарай 15 метр
83.
Жалпақ қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Жалпақ қыстауынан шығысқа қарай 600 метр, Жалпақ және Ақбаз қыстауларының арасындағы алқапта, Жалпақ - Ақбаз жолының солтүстігінде
84.
Жартас-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін XIII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Ақсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 45 километр, Жартас ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 500 метр
85.
Жартас-II қорымы, біздің дәуірімізге дейін XIII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Ақсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 45 километр, Жартас ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1,5 километр
86.
Иттің қаражалы-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Иттің қаражалы асуында, Иттің қаражалы - Тарақты жайлауы жолының оңтүстігінде
87.
Иттің қаражалы- II қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Иттің қаражалы асуында, Иттің қаражалы - Тарақты жайлауы жолынан батысқа қарай 10 метр
88.
Қаражал қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Ақжайлау - Үштөбе жолының екі жағындағы таулы алқапта, Ақжайлау - Қаражал жолынан шығысқа қарай 10 метр
89.
Қарақойтас қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Қарақойтас қыстауынан шығысқа қарай 2,6 километр, Қарақойтас - Мырзабай жолынан оңтүстік және солтүстікке қарай
90.
Қара оба қорғандар тобы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Ақсуат ауылынан батысқа қарай 4 километр, Екпін ауылының солтүстік-батыс бөлігінде, Боғас-Қарасу тас жолының екі жағында
91.
Катон қорымы, біздің дәуірімізге дейін XII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Төменгі Ақбаз қыстауынан оңтүстік-шығысқа қарай 400 метр, Нарын өзенінің шығыс жағалауындағы Катон қыстауынан батысқа қарай 200 метр
92.
Қобық-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Жоғарғы Ақбаз қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 1-1,5 километр
93.
Қобық-II қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Жоғарғы Ақбаз қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 2- 2,5 километр
94.
Қойтас қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Ақжайлау - Үштөбе жолының солтүстік-батыс жағына қарай 200 метр жердегі жазықтықта
95.
Көк жол қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Көк жол қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 600 метр, Көк жол қыстауы - Ащы асуы жолынан оңтүстік пен солтүстікке қарай 20-30 метр, Сексеннің шағылы тауынан онтүстікке қарай 1 километр
96.
Көкқия жалғыз қорғаны, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші

1 километр к северу от населенного пункта Жалгыз тал, в северной части долины Жалгыз тал, 15 метров к востоку от дороги Жалгыз тал - Зекен
83.
могильник Жалпак, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
600 метров к востоку от зимовки Жалпак, в долине между зимовками Жалпак и Акбаз, к северу от дороги Жалпак - Акбаз
84.
могильник Жартас-I, XIII-XI века до нашей эры
памятник археологии
45 километров к юго - востоку от села Аксуат, 500 метров к юго-западу от села Жартас
85.
могильник Жартас-II, XIII-XI века до нашей эры
памятник археологии
45 километров к юго-востоку от села Аксуат, 1,5 километров к юго -западу от села Жартас
86.
могильник Иттин каражалы-I, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
на перевале Иттин каражалы, к югу от дороги Иттин каражалы - летовка Таракты
87.
могильник Иттин каражалы-II, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
на перевале Иттин каражалы, 10 метров к западу от дороги Иттин каражалы - летовка Таракты
88.
могильник Каражал, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
в горной долине по обе стороны от дороги Акжайлау-Уштобе, 10 метров к востоку от дороги Акжайлау-Каражал
89.
могильник Каракойтас, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
2,6 километров к востоку от зимовки Карайкойтас, к югу и к северу от дороги Каракойтас - Мырзабай
90.
группа курганов Кара Оба, VII- III века до нашей эры
памятник археологии
4 километра к западу от села Аксуат, к северо - западу части села Екпин, по обе стороны от трассы Богас – Карасу
91.
могильник Катон, XII-XI века до нашей эры
памятник археологии
400 метров к юго - востоку от зимовки Нижний Акбаз, 200 метров к западу от находящейся на восточном берегу реки Нарын зимовки Катон
92.
могильник Кобык-I, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
1 - 1,5 километра к юго-западу от зимовки Верхний Акбаз
93.
могильник Кобык-II, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
2 - 2,5 километра к юго - западу от зимовки Верхний Акбаз
94.
могильник Койтас, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
на равнине в 200 метрах к северо - западу от дороги Акжайлау - Уштобе
95.
могильник Кок жол, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
600 метров к северо - западу от зимовки Кок жол, 20 - 30 метров к югу и к северу от дороги зимовки Кок жол - перевала Ащы, 1 километр к югу от горы Сексеннин шагылы
96.
одиночный курган Коккия, VII- IX века нашей эры
памятник археологии

Көкқия мекенінде, Қызылкесік-Үштөбе жолынан солтүстік-батысқа қарай 200 метр, Боғас өзенінен 100 метр
97.
Көмей қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Көмей алқабында, Дос қыстауымен Нәуім алқабының арасында, Дос -Нәуім жолынан батысқа қарай 5 метр
98.
Қызылбастау қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Кызылбастау жылғасынан шығысқа қарай 600 метр, Жасыл көл көлінен солтүстікке қарай 3 километр
99.
Қырықбай қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Қырықбай жайлауынан шығысқа қарай 300 метр, Мыңбай - Қырықбай жолынан солтүстік және оңтүстікке қарай
100.
Қырық оба қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Боғас-Ақсуат тас жолынан оңтүстікке қарай 1,5 километр, Екпін және Көкжыра ауылдарының арасында орналасқан жергілікті аэродромнан оңтүстік-батысқа қарай 3 километр
101.
Молдажар қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Молдажар қыстағынан солтүстік-батысқа қарай 2,5 километр, Молдажар қыстауының аумағында және одан Қарағанды - Боғас тас жолына баратын жолдың екі жағында
102.
Мүрсәлім қорымы, біздің дәуірімізге дейін XIII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Мүрсәлім қыстағынан солтүстік-батысқа қарай 2 километр, Мүрсәлім алқабында
103.
Оралбай петроглифтері, біздің дәуірімізге дейін XVII ғасыр - біздің дәуір X ғасыр
археология ескерткіші
Оралбай қыстауынан оңтүстікке қарай 1,5-2 километр, Оралбай қыстауынан Солтабай қыстауына баратын ат жолынан батысқа қарай 20-30 метр
104.
Өскенбай қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Өскенбай қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 1,6 километр, Қарғыба өзенінен шығысқа қарай 40-60 метр, Қымбат қыстауы - Өскенбай қыстауы жолының шығысында, Көл бауыр тауынан оңтүстік-шығысқа қарай 200 метр, Өскенбайдың биігі тауының етегінде
105.
Оспан қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Оспан қыстауынан оңтүстікке қарай 700 метр, Тақия кеткен-ІІ қорымынан солтүстікке қарай 1,2 километр, Тақия кеткен қыстауы - Оспан қыстауы жолының шығысында
106.
Сарыбайбосын-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII- III ғасырлар
археология ескерткіші
Сарыбайбосын қыстауынан солтүстікке қарай 1,2 километр, Ащы үстіртінің оңтүстік бөлігінде, Ащы асуы Сарыбайбосын қыстауы жолының шығыс және батыс жақтарында, Ақтас қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 13 километр
107.
Сарыбайбосын-II қорымы, біздің дәуір VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Сарыбайбосын қыстауынан оңтүстікке 1,6 километр, Сарыбайбосын – Мырзабай қыстауларының арасындағы жолдың екі жағында

в местности Коккия, 200 метров к северо-западу от дороги Кызылкесик-Уштобе, 100 метров от реки Богас
97.
могильник Комей, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
в долине Комей, между зимовкой Дос и долиной Наум, 5 метров к западу от дороги Дос - Наум
98.
могильник Кызылбастау, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
600 метров к востоку от ручья Кызылбастау, 3 километра к северу от озера Жасыл коль
99.
могильник Кырыкбай, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
300 метров к востоку от летовки, к северу и к югу от дороги Мынбай - Кырыкбай
100.
могильник Кырык, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
1,5 километров к югу от трассы Богас-Аксуат, 3 километра к юго - западу от местного аэродрома, который находится между селами Екпин и Кокжыра
101.
могильник Молдажар, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
2,5 километра к северо - западу от зимовки Молдажар, на территории и по обе стороны от дороги из зимовки Молдажар на трассу Караганды - Богас
102.
могильник Мурсалим, XIII-XI века до нашей эры
памятник археологии
2 километра к северо - западу от зимовки Мурсалим, в долине Мурсалим
103.
петроглифы Оралбай, XVII века до нашей эры - X века нашей эры
памятник археологии
1,5 - 2 километра к югу от зимовки Оралбай, 20 - 30 метров к западу от проторенной лошадьми тропы из зимовки Оралбай на зимовку Солтабай
104.
могильник Оскенбай, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
1,6 километров к северо - западу от зимовки Оскенбай, 40-60 метров к востоку от реки Каргыба, к востоку от дороги зимовки Кымбат - зимовки Оскенбай, 200 метров к юго-востоку от горы Коль бауыр, у подножья горы Оскенбайдын биигы
105.
могильник Оспан, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
700 метров к югу от зимовки Оспан; 1,2 километра к северу от могильника Такия кеткен-II, к востоку от дороги зимовка Такия кеткен - зимовка Оспан
106.
могильник Сарыбайбосын-I, VII - III века до нашей эры
памятник археологии
1,2 километра к северу от зимовки Сарыбайбосын, в южной части оконечности плато Ащы, к востоку и к западу от дороги перевал Ащы-зимовка Сарыбайбосын, 13 километров к юго-западу от зимовки Актас
107.
могильник Сарыбайбосын-II, VII- IX века нашей эры
памятник археологии
1,6 километров к югу от зимовки Сарыбайбосын, по обе стороны от дороги зимовка Сарыбайбосын зимовка Мырзабай

108.
Сушілік - І қорымы, біздің дәуір VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Көкқия мекенінен оңтүстікке қарай 1 километр, Боғас өзенінен оңтүстік-батысқа қарай 300 метр, Қызылкесік-Үштөбе жолынан шығысқа қарай
109.
Сушілік - ІІ қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Қызылкесік-Үштөбе жолынан шығысқа қарай 50 метр, Боғас өзенінен оңтүстік-батысқа қарай 1 километр
110.
Сушілік - ІІІ қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVI-XIV ғасырлар
археология ескерткіші
Сушілік-ІІ қорымынан солтүстікке қарай 1,5-2 километр, Қызылкесік-Үштөбе жолының екі жағында
111.
Тақия кеткен-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Зергел қыстауы - Мыңбай жайлауы жолынан батысқа қарай 8-10 метр, Тақия кеткен жылғасынан батысқа қарай 50 метр, алқаптың батыс жақ шетінде
112.
Тақия кеткен-II қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Тақия кеткен-І қорымынан солтүстікке қарай 1,4 километр
113.
Таманың басы қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Тарақты жайлауынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 километр, Тама жайлауынан шығысқа қарай 1,5 километр, Қайрақты жайлауынан Нарын өзеніне түсетін жолдан солтүстікке қарай 70 метр, Таманың басы алқабының солтүстік бөлігінде
114.
Томар қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Үштөбе ауылы - Өкпеті жайлауы жолының оңтүстік бөлігінде, Қабанбай шаты тауынан солтүстікке қарай 1 километр, Томар қыстауының шығысында
115.
Төрт оба қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 километр, Боғас-Ақсуат трассасынан солтүстікке, Байбалта оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 километр, Көктүбек ауылынан оңтүстікке қарай 5 километр, Базар өзенінен шығысқа қарай 600 метр
116.
Түгел-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Түгел жайлауынан солтүстікке қарай 30 метр
117.
Түгел-II қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVII-XI ғасырлар
археология ескерткіші
Түгел жайлауынан батысқа қарай 450 метр
118.
Түгел-III қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Түгел жайлауынан солтүстік батысқа қарай 800 метр жерде, Түгел жайлауы - Бесікті жайлауы жолының солтүсігінде
119.
Түйебаз-I қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Түйебаз қыстағынан солтүстік-шығысқа қарай 1 километр, Үштөбе-Өкпеті жолының екі жағында
120.
Түйебаз-II қорымы, біздің дәуірімізге дейін XVI-XIV ғасырлар
археология ескерткіші
Түйебаз-І қорымынан шығысқа қарай 3 километр, Үштөбе-Өкпеті жолынан оңтүстікке қарай 5-10 метр

108.
могильник Сушилик-I, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
1 километр к югу от местности Коккия, 300 метров к юго-западу от реки Богас, к востоку от дороги Кызылкесик - Уштобе
109.
могильник Сушилик-II, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
50 метров к востоку от дороги Кызылкесик – Уштобе, 1 километр к юго - западу от реки Богас
110.
могильник Сушилик-III, XVI-XIV века до нашей эры
памятник археологии
1,5 - 2 километра к северу от могильника Сушилик-II, по обе стороны дороги Кызылкесик - Уштобе
111.
могильник Такия кеткен-I, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
8 - 10 метров к западу от дороги зимовка Зергел - летовка Мынбай, 50 метров к западу от ручья Такия кеткен, в западной оконечности долины
112.
могильник Такия кеткен-II, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
1,4 километра к северу от могильника Такия кеткен-I
113.
могильник Таманын басы, VII- IX века нашей эры
памятник археологии
4 километра к юго-востоку от летовки Таракты; 1,5 километра к востоку от летовки Тама, 70 метров к северу от дороги летовка Кайракты - река Нарым, в северной части долины Таманын басы
114.
могильник Томар, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
в южной части дороги село Уштобе - летовка Окпеты, 1 километр к северу от горы Кабанбай шаты, к востоку от зимовки Томар
115.
могильник Торт Оба, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
2 километра к северо - востоку от села Кокжыра, к северу от трассы Богас – Аксуат, 1,5 километра к юго - востоку от МТФ Байбалта, 5 километров к югу от села Коктубек, 600 метров к востоку от реки Базар
116.
могильник Тугель-I, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
30 метров к северу от летовки Тугель
117.
могильник Тугель-II, XVII-XI века до нашей эры
памятник археологии
450 метров к западу от летовки Тугель
118.
могильник Тугель-III, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
800 метров к северо - западу от летовки Тугель, к северу от дороги летовка Тугель - летовка Бесикти
119.
могильник Туйебаз-I, VII-III века до нашей эры
памятник археологии
1 километр к северо - востоку от зимовки Туйебаз, по обе стороны от дороги Уштобе - Окпеты
120.
могильник Туйебаз-II, XVI-XIV века до нашей эры
памятник археологии
3 километра к востоку от могильника Туйебаз – I, 5- 10 метров к югу от дороги Уштобе - Окпеты

121.
Тұяқ ата қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстікке қарай 25 километр, жылғаның солтүстігінде, Тұяқ ата зиратынан батысқа қарай
122.
Шал қажы петроглифтері, біздің дәуірімізге дейін VII ғасыр - біздің дәуір X ғасыр
археология ескерткіші
Егіндібұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 километр, Егіндібұлақ-Шалқажы жолынан оңтүстік-шығысқа қарай 200 метилометр, Көкбастау тауының бөктерінде 50 метр биіктікте
123.
Шимайлы петроглифтері, біздің дәуірімізге дейін VII ғасыр - біздің дәуір X ғасыр
археология ескерткіші
Молдажар қыстауынан шығысқа қарай 100 метр
124.
Шұңғыл айырық қорымы, біздің дәуірімізге дейін VII-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Қырықбай қыстауынан оңтүстікке қарай 10 километр, асудың жотасында, Екі Аша алқабы және ескі радиолокациялық база арасында, Шұңғыл айырық жылғасынан солтүстікке қарай 100 метр, Нарын өзенінің тармағында
125.
Барақбай батыр мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ойшілік ауылы, ауылдың солтүстік-батыс шеті
126
Боқбасар би мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ақсуат ауылынан оңтүстікке қарай 9 километр, Қарғыба ауылы маңында
127.
Дондағұл мазары, ХІХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қызылкесік ауылынан батысқа қарай 18,5 километр
128.
Жүнісқұлов бюсті, ХХ ғасырдың 80 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Көкжыра ауылы, мектеп аумағында
129.
А. Иманов бюсті, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көкжыра ауылы, бұрынғы мектеп ғимаратының алдында
130.
Ы. Қабековтың бюсті, ХХ ғасырдың 80 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Екпін ауылы, мектеп ғимаратының алдында
131.
"Белгісіз жауынгер" монументі, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақсуат ауылы, орталық гүлзарда
132.
Қ. Сәтпаев бюсті, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сәтпаев ауылы, мектеп ғимаратының алдында
133.
Уан төре төртқұлағы, XVIII ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Уан алқабының шығыс бөлігі
134.
Шал қажы мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қызылкесек кентінен батысқа қарай 11 километр
135.
Ырғызбай әулие мазары, ХІХ ғасыр
киелі нысандар
Ақсуат ауылынан Кіндікті ауылына баратын жолдан солтүстікке қарай 5 километр, Күмісті бастауының маңы
Аягөз ауданы
136.
Қозы-Көрпеш 1 қорған, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қозы-Көрпеш қыстауынан шығысқа қарай 6,5 километр
137.
Қозы-Көреш 2 қорымы (7 қорған), ерте темір дәуірі мен орта ғасыр
археология ескерткіші
Қозы-Көрпеш қыстауынан шығысқа қарай 6,3 километр
138.
Қозы-Көрпеш 3 қорымы (6 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші

121.
могильник Туяк ата, VII-IX века нашей эры
памятник археологии
25 километров к югу от села Кокжыра, к северу от ручья, к западу от кладбища Туяк ата
122.
петроглифы Шал кажы, VII века до нашей - X века нашей эры
памятник археологии
2 километра к северо-востоку от села Егиндыбулак, 200 метров к юго - востоку от дороги Егиндыбулак - Шалкажи, на плоскостях на склоне горы Кокбастау на высоте 50 метров
123.
петроглифы Шимайлы, VII века до нашей эры - X века нашей эры
памятник археологии
100 метров к востоку от зимовки Молдажар
124.
могильник Шунгыл айырык, VII- IX века нашей эры
памятник археологии
10 километров к югу от зимовки Кырыкбай, на гребне перевала, между долиной Еки Аша и старой радиолокационной базой, 100 метров к северу от ручья Шунгыл айырык, у рукава реки Нарын
125.
мазар Баракбай батыра, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
село Ойшилик, северо-западная окраина села
126
мазар Бокбасар би, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
9 километров к югу от села Аксуат, на окраине села Каргыба
127.
мазар Дондагула, начало XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
18,5 километра к западу от села Кызылкесик
128.
бюст Жуныскулова, 80 годы ХХ век
сооружение монументального искусства
село Кокжыра, территория школы
129.
бюст Иманова А., 1970 год
сооружение монументального искусства
село Кокжыра, перед зданием бывшей школы
130.
бюст Кабекова Ы., 80 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Екпын, перед зданием школы
131.
монумент "Неизвестный воин", 1980 год
сооружение монументального искусства
село Аксуат, в центральном сквере
132.
бюст Сатпаева К., 1980 год
сооружение монументального искусства
село Сатпаев, перед зданием школы
133.
Уан торе торткулак, середина XVIII века
памятник градостроительства и архитектуры
Восточная часть долины Уана
134.
мазар Шал-ходжи, ХIХ век
памятник градостроительства и архитектуры
11 километров к западу от села Кызылкесек
135.
мазар Ыргызбай аулие, ХIХ век
сакральные объекты
5 километров к северу от дороги из села Аксуат в село Киндикты, рядом с родником Кумисты
Аягозский район
136.
курган Козы - Корпеш эпоха раннего железо - средневековье
памятник археологии
6,5 километров к востоку от зимовки Козы-Корпеш
137.
могильник Козы-Корпеш 2, (7 курганов) эпоха раннего железа – средневековье
памятник археологии
6,3 километра к востоку от зимовки Козы-Корпеш
138.
могильник Козы-Корпеш 3, (6 курганов), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии

Тансық ауылынан оңтүстік - батысқа қарай 10,3 километр
139.
Қозы-Көрпеш 4 қорымы (11 қорған), ерте темір дәуірі - орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батысқа қарай 10,7 километр
140.
Қозы-Көрпеш 5 қорған, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батысқа қарай 9,6 километр
141.
Қозы-Көрпеш 6 қорымы (4 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батысқа қарай 9,5 километр
142.
Қозы-Көрпеш 7 қорымы (6 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Таңсық ауылынан оңтүстік - батысқа қарай 8,6 километр
143.
Қозы-Көрпеш 8 қорымы (7 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батысқа қарай 8 километр
144.
Қозы-Көрпеш 9 қорған, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батысқа қарай 8,6 километр
145.
Қозы-Көрпеш 10 қорған, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік -батысқа қарай 6 километр
146.
Тасөткел 1 қорымы (2 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9 километр
147.
Тасөткел 2 қорымы (4 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,1 километр
148.
Тасөткел 3 қорымы (12 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,5 километр
149.
Тасөткел 4 қорымы (2 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,45 километр
150.
Тасөткел 5 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8,3 километр
151.
Тасөткел 6 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 километр
152.
Тасөткел 7 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 километр
153.
Тасөткел 8 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6,7 километр
154.
Тасөткел 9 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6,8 километр
155.
Тасөткел 10 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6,9 километр
156.
Қопа 1 қорымы (11 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,7 километр
157.
Қопа 2 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,4 километр

10,3 километра к юго-западу от села Тансык
139.
могильник Козы-Корпеш 4, (11 курганов), эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
10,7 километров к юго-западу от села Тансык
140.
курган Козы – Корпеш 5 курган, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
9,6 километров к юго-западу от села Тансык
141.
могильник Козы-Корпеш 6, (4 кургана), эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
9,5 километров к юго-западу от села Тансык
142.
могильник (6 курганов) Козы-Корпеш 7, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
8,6 километров к юго-западу от села Тансык
143.
могильник Козы-Корпеш 8, (7 курганов), эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
8 километров к юго-западу от села Тансык
144.
курган Козы - Корпеш 9, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
8,6 километров к юго-западу от села Тансык
145.
курган Козы-Корпеш 10, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
6 километров к юго-западу от села Тансык
146.
могильник Тасоткель 1, (2 кургана), эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
9 километров к северо-западу от села Копа
147.
могильник Тасоткель 2, (4 кургана), эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
9,1 километров к северо-западу от села Копа
148.
могильник Тасоткель 3, (12 курганов), эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
9,5 километров северо-западу от села Копа
149.
могильник Тасоткель 4, (2 кургана), эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
9,45 километров к северо-западу от села Копа
150.
Тасоткель 5 курган, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
8,3 километра к северо-западу от села Копа
151.
курган Тасоткель 6, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
6 километров к северо-западу от села Копа
152.
курган Тасоткель 7, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
6 километров к северо-западу от села Копа
153.
курган Тасоткель 8, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
6,7 километров к северо-западу от села Копа
154.
курган Тасоткель 9, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
6,8 километров к северо-западу от села Копа
155.
курган Тасоткель 10, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
6,9 километров к северо-западу от села Копа
156.
могильник Копа 1, (11 курганов), эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
7,7 километров к северо-западу от села Копа
157.
курган Копа 2, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
5,4 километра к северо-западу от села Копа

158.
Қопа 3 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,8 километр
159.
Қопа 4 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,7 километр
160.
Қопа 5 қорымы (5 қорғаны), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,6 километр
161.
Байтөбек қажы мазары, 1920 жыл шамасы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қосағаш ауылынан оңтүстікке қарай 4 километр
162.
Барақ батыр мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Аягөз қаласынан солтүстік-батысқа қарай 40 километр, Ащысу өзенінің жағасында, Майлан атындағы кеңшардың жерінде
163.
Бибатыр мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Аягөз қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 35 километр
164.
С. Ғаббасовқа ескерткіш, 1966 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мамырсу ауылы, мектептің жанында
165.
Дәулет батыр төртқұлағы, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Айғыз ауылынан оңтүстік-батыста 8,5 километр жерде, шығыс-батыс бағытындағы қара жолдан оңтүстікте 70 метр
166.
Жалмамбет мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Айғыз ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 километр, Аягөз өзенінің оң жақ жағалауында
167.
Жобалай би мазары, авторы Естебай, 1924-1925 жылдар шамасы
киелі нысандар
Мәдениет ауылынан батысқа қарай 18 километр
168.
Жолдыбай мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Аягөз қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 45 километр
169.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге құлпытас, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Аягөз қаласы, орталық алаң
170.
Омар мазары, 1918 жыл
киелі нысандар
Мәдениет ауылынан солтүстік - батысқа қарай 59 километр
171.
Православиелік ауылдық храмның үйінділері, ХІХ ғасырдың 50-ші жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мамырсу ауылы, әскери бөлім аумағында
172.
Ә. Тәңірбергенов бейіті, 1924 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Б. Майлин ауылынан 60 километр, Жыланды учаскесінің аумағында
173.
Байқотан некрополі (№ 1,2 мазарлар, жерлеу құрылысы), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Малкелді ауылынан солтүстік-батысқа қарай 25 километр
174.
Жалбы некрополі (төртқұлақ, қабір үстіндегі тас, кесене), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Аягөз қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 50 километр
175
Қарабұлақ некрополі (№ 1-4 мазарлар), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Өркен ауылынан 35 километр
176.
Мағзұм некрополі (№ 1, 2 қоршаулар), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Аягөз қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 40 километр
177.
Шақантай батыр әулетінің некрополі (№ 1-3 мазарлар, Жаманбай, Садырбай, Ақпан, Торғай мазарлары), 1797 жыл
киелі нысандар
Қосағаш ауылынан оңтүстікке қарай 4 километр

158.
курган Копа 3, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
5,8 километров к северо-западу от села Копа
159.
курган Копа 4, эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
5,7 километров к северо-западу от села Копа
160.
Могильник Копа 5, (5 курганов), эпоха раннего железа - средневековье
памятник археологии
7,6 километров к северо-западу от села Копа
161.
мазар Байтобека кажи, около 1920 года
памятник градостроительства и архитектуры
4 километра к югу от села Косагаш
162.
мазар Барак батыра, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
40 километров к северо-западу от города Аягоз. На берегу реки Ащысу, на земле поселка имени Б. Майлина
163.
мазар Бибатыра, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
35 километров к северо-востоку от города Аягоз
164.
памятник Габбасову С., 1966 год
сооружение монументального искусства
село Мамырсу, рядом со школой
165.
торткулак Даулет-батыра, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
8,5 километров к юго-западу от села Айгыз, 70 метров к югу от черной дороги по направлению восток-запад
166.
мазар Жалмамбета, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
2,5 километров к юго-востоку от села Айгыз, на правом берегу реки Аягоз
167.
мазар Жобалая би, автор Естебай, около 1924-1925 годов
сакральные объекты
18 километров к западу от села Мадениет
168.
мазар Жолдыбая, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
45 километров к юго-востоку от города Аягоз
169.
обелиск воинам, павшим в годы Великой Отечественной войны, 1985 год
сооружение монументального искусства
город Аягоз, центральная площадь
170.
мазар Омара, 1918 год
сакральные объекты
59 километров к северо-западу от села Мадениет
171.
руины Православного сельского храма, 50 годы XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
село Мамырсу, на территории воинской части
172.
могила А. Танирбергенова , 1924 год
памятник градостроительства и архитектуры
60 километров от села Б. Майлин, на территории участка Жыланды
173.
некрополь Байкотана (мазары № 1, 2; погребальное сооружение), XIX век
ансамбли и комплексы
25 километров к северо-западу от села Малкелды
174.
некрополь Жалбы (торткулак, надгробный камень, мавзолей), XIX век
ансамбли и комплексы
50 километров к северо-востоку от города Аягоз
175
некрополь Карабулака (мазары № 1-4), XIX век
ансамбли и комплексы
35 километров от села Оркен
176.
некрополь Магзума (ограды № 1, 2), XIX век
ансамбли и комплексы
40 километров к северо-востоку от города Аягоз
177.
некрополь Рода Шакантай-батыра (мазары № 1-3, мазары Жаманбай - Садырбая, Акпана, Торгая), 1797 год
сакральные объекты
4 километра к югу от села Косагаш

178.
Тоқымбет некрополі (Тоқымбет, Ақымбет, Ақымбет қызының, Байназар мазарлары), XVIII-XIX ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Баршатас ауылынан оңтүстікке қарай 8 километр
179.
Қолдар жалғыз қорғаны
археология ескерткіші
Ақтоғай кентінің шығысына қарай 19 километр, Қолдар тау жотасының атаусыз шоқысының басында орналасқан
180.
Қолдар жалғыз қоршауы
археология ескерткіші
Ақтоғай кентінің шығысына қарай 19 километр, Қолдар тау жотасының атаусыз шоқысының басында орналасқан
181.
Қасабай батыр кесенесі, 2011 жыл
киелі нысандар
Мамырсу ауылдық округінен солтүстік-батысқа қарай 2 километр жерде
Бесқарағай ауданы
182.
Кривинка 1 қорғандар тобы, ерте ортағасыр дәуірі
археология ескерткіші
Кривинка ауылының фермасынан солтүстік-шығысқа қарай 3 километр
183.
Кривинка 2 қорғандар тобы, біздің дәуірімізге дейін І мыңжылдықтың екінші жартысы
археология ескерткіші
Кривинка ауылынан 15 километр (Кривинка-Жетіжар тас жолының екі жақ қапталы)
184.
Кривинка 3 қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Кривинка ауылынан 15 километр, Кривинка 2 шығыс шеті
185.
Партизандардың бауырластар бейіті, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бесқарағай ауылы
186.
Жауынгерлік постта қайғылы мерт болған милиционер Н. В. Дикопольскийдің бейіті, 1926 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Долон ауылының шығыс жақ шеті
187.
Семей қаласының алғашқы бекінісінің орны, құрылыстар, 1718 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Семей қаласынан 16 километр жердегі Старая крепость ауылы
188.
Мешіт, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ақкөл ауылы
Бородулиха ауданы
189.
Ауыл 1 құмдағы қоныс, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Ауыл станциясынан 5 километр, бұрынғы Ауыл курортының маңы, атауы жоқ көлдің жағалауында
190.
Ауыл 2 тұрағы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Бұрынғы Ауыл курортынан оңтүстік-батысқа қарай 0,5 километр, Семей - Рубцовск трассасынан шығысқа қарай 0,3 километр
191.
Дюны 1 тұрағы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Семей-Рубцовск тас жолы бойымен Семей қаласынан 79 километр, "76/77" көрсеткішінен оңтүстікке қарай 0,4 километр
192.
Дюны 2 қонысы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Ауыл темір жол бекетінен оңтүстікке қарай 8 километр, Семей-Рубцовск тас жолының "86/28" көрсеткішінен оңтүстік-шығысқа қарай 0,25 километр
193.
Дюны 3 тұрағы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Рубцовск -  Семей тас жолының "84/30" көрсеткішінен оңтүстік-шығысқа қарай 0,5 километр, Пресное көлінен шығысқа қарай 0,8 километр
194.
Дюны 4 тұрағы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Семей - Рубцовск тас жолының "82/82" көрсеткішінен оңтүстік -шығысқа қарай 0,45 километр

178.
некрополь Токымбета (мазары Токымбета, Акымбета, дочери Акымбета, Байназара), XVIII-XIX века
ансамбли и комплексы
8 километров к югу от села Баршатас
179.
одиночный курган Колдар
памятник археологии
19 километров восточнее поселка Актогай, расположен на вершине безымянной сопки горного хребта Колдар
180.
одиночная ограда Колдар
памятник археологии
19 километров восточнее поселка Актогай, расположен на вершине безымянной сопки горного хребта Колдар
181.
мавзолей Касабай батыра, 2011 год
сакральные объекты
2 километра к северо-западу от сельского округа Мамырсу
Бескарагайский район
182.
группа курганов Кривинка 1, эпоха раннего средневековья
памятник археологии
3 километра к северо-востоку от фермы села Кривинка
183.
группа курганов Кривинка 2, вторая половина 1 тыс. до н.э.
памятник археологии
15 километров от села Кривинка (по трассе Кривинка-Жетижар по обе стороны)
184.
поселение Кривинка 3, эпоха бронзы
памятник археологии
15 километров от села Кривинка, восточная окраина Кривинка 2
185.
могила партизан Братская, 1919 год
сооружение монументального искусства
село Бескарагай
186.
могила милиционера Дикопольского Н.В., трагически погибшего на боевом посту, 1926 год
памятник градостроительства и архитектуры
восточная окраина села Долонь
187.
место первой крепости города Семипалатинска, постройки, 1718 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Старая крепость в 16 километров от города Семей
188.
мечеть, 1907 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Акколь
Бородулихинский район
189.
поселение дюнное Аул 1, датировка не установлена
памятник археологии
5 километров от станции Аул, у бывшего курорта Аул, на берегу безымянного озера
190.
стоянка Аул 2, эпоха бронзы
памятник археологии
0,5 километров к юго-западу от бывшего курорта Аул, 0,3 километра на восток от трассы Семей-Рубцовск
191.
стоянка Дюны 1, эпоха бронзы
памятник археологии
79 километров от города Семей (по трассе Семей – Рубцовск, 0,4 километра к югу от указателя "76/77")
192.
поселение Дюны 2, датировка не установлена
памятник археологии
8 километров к югу от железнодорожной станции Аул, 0,25 километра к юго-востоку от указателя "86/28" трассы Семей-Рубцовск
193.
стоянка Дюны 3, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,5 километров к юго-юго-востоку от указателя "84/30" трассы Рубцовск – Семей, 0,8 километра к востоку от озера Пресное
194.
стоянка Дюны 4, датировка не установлена
памятник археологии
0,45 километров к юго-востоку от указателя "82/82" трассы Семей - Рубцовск

195.
Дюны 5 қонысы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Семей қаласынан Семей-Рубцовск тас жолының 79 километрде, Соленое көлінен солтүстік-шығысқа қарай 0,4 километр
196.
Кондратьевка 6 қорғандар тобы, ІХ-Х ғасырлар
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 километр
197.
Кондратьевка 7 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 километр
198.
Кондратьевка 8 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сохновка ауылынан батысқа қарай 10 километр, Буркотово және Новая Шульба ауылдары арасындағы жолдың "7/1" көрсеткішінен оңтүстік- шығысқа қарай 0,4 километр
199.
Кондратьевка 9 қорғандар тобы, біздің дәуірімізге дейін V-III ғасырлар
археология ескерткіші
Буркотово ауылынан 14 километр Буркотово - Новая Шульба жолы бойында, жолдың екі жағында
200.
Кондратьевка 10 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Буркотово - Новая Шульба тас жолымен Буркотово ауылынан 17 километр
201.
Кондратьевка 11 жеке қорғаны, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Сохновка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 километр, Буркотово ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 километр
202.
Кондратьевка 12 жеке қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 километр, "ОТП-1661" триангуляциялық белгісінен оңтүстік-батысқа қарай 0,8 километр
203.
Кондратьевка 13 қорғандар тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Кондратьевка 12 қорғанынан оңтүстік-батысқа қарай 0,8 километр
204.
Кондратьевка 15 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка 16 қорғанынан оңтүстік-батысқа қарай 2 километр
205.
Кондратьевка 17 жеке қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка 15 қорғанынан солтүстік-батысқа қарай 1,2 километр, триангуляциялық белгіден (нөмірсіз) оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 1,5 километр
206.
Кондратьевка 18 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Кондратьевка 12 қорғанынан солтүстік-шығысқа қарай 0,5 километр
207.
Кондратьевка 19 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка 10 қорғандар тобынан солтүстік - шығысқа қарай 1,2 километр, "ОТП-1661 (Кондратьевка-18)" триангуляциялық белгісінен 10 километр, Кондратьевка 3 қорғандар тобынан оңтүстік-батысқа 0,6 километр
208.
Кондратьевка 20 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Сохновка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 километр, бұрынғы Буркотово ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6,3 километр, Кондратьевка 19 қорған тобынан солтүстік-батысқа қарай 0,7 километр, Кондратьевка 18 қорған тобынан 10 километр солтүстік-шығысқа қарай 1 километр, "ОПП-1661" триангуляциялық белгісінен шетте

195.
поселение Дюны 5, датировка не установлена
памятник археологии
на 79 километре по трассе Семей - Рубцовск от города Семей, 0,4 километра к северо-востоку от озера Соленое
196.
группа курганов Кондратьевка 6, IX-Х века
памятник археологии
4 километра к юго-востоку от села Кондратьевка
197.
группа курганов Кондратьевка 7, ранний железный век
памятник археологии
7 километров к юго-западу от села Кондратьевка
198.
группа курганов Кондратьевка 8, раннее железо
памятник археологии
10 километров к западу от села Сохновка, 0,4 километра к юго-востоку от указателя "7/1" по дороге между с. Буркотово – с.Новая Шульба
199.
группа курганов Кондратьевка 9, V-III века до н.э.
памятник археологии
14 километров от села Буркотово по дороге Буркотово - Новая Шульба, по обеим сторонам дороги
200.
группа курганов Кондратьевка 10, ранний железный век
памятник археологии
17 километров от села Буркотово по трассе Буркотово - Новая Шульба
201.
одиночный курган Кондратьевка 11, средние века
памятник археологии
15 километров к северо-западу от села Сохновка, 12 километров к юго-западу от села Буркотово
202.
одиночный курган Кондратьевка 12, ранний железный век
памятник археологии
3 километра к северо-западу от села Кондратьевка, 0,8 километров к юго-западу от триангуляционного знака "ОТП-1661"
203.
группа курганов Кондратьевка 13, датировка не установлена
памятник археологии
0,8 километров к юго-западу от кургана Кондратьевка 12
204.
группа курганов Кондратьевка 15, эпоха раннего железа
памятник археологии
2 километра к юго-западу от кургана Кондратьевка 16
205.
одиночный курган Кондратьевка 17, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,2 километров к северо-западу от кургана Кондратьевка 15, 1,5 километров к юго-западу от триангуляционного знака (без номера)
206.
курганная группа Кондратьевка 18, средние века
памятник археологии
0,5 километра к северо-востоку от кургана Кондратьевка 12
207.
курганная группа Кондратьевка 19, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,2 километра к северо-востоку от группы курганов Кондратьевка 10, 10 километров от триангуляционного знака "ОТП-1661 (Кондратьевка 18)", 0,6 километров к юго - юго-западу от группы курганов Кондратьевка 3
208.
курганная группа Кондратьевка 20, средние века
памятник археологии
20 километров к северо-западу от села Сохновка, 6,3 километра к юго-западу от с. Буркотово, 0,7 километров к северо-западу от курганной группы Кондратьевка 19, 1 километр к северо-востоку, в 10 километрах от курганной группы Кондратьевка 18, в стороне от триангуляционного знака "ОПП-1661"

209.
Красный Яр 1 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Красный Яр ауылынан оңтүстікке қарай 3 километр
210.
Красный Яр 2 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Красный Яр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4,5 километр
211.
Красный Яр 3 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Круглая тауындағы триангуляциялық белгіден солтүстік-шығысқа қарай 1 километр
212.
Мангалды жеке қорған, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11,3 километр Мангальный тауында
213.
Михайличенково жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Михайличенково ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 километр
214.
Новая Шульба 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба ауылынан тас жолы бойымен 8 километр
215.
Новая Шульба 2 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Дмитриевка-Шемонаиха трассасынан аралық жол бойымен 1,7 километр
216.
Новая Шульба 3 жеке қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба 2 қорғандар тобынан солтүстік-батысқа 1 километр
217.
Новая Шульба 6 тұрақ, қола дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 километр, Новая Шульба-Жерновка тас жолынан оңтүстікке қарай 0,4 километр
218.
Новая Шульба 7 тұрақ, кейінгі қола дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба ауылынан оңтүстік - батысқа қарай 1,5 километр, Новая Шульба 6 тұрағынан оңтүстік - шығысқа қарай 0,7 километр
219.
Новая Шульба 8 қоныс, кейінгі қола дәуірі
археология ескерткіші
Ескі дәстүрлік зираттан оңтүстік-батысқа қарай 0,9 километр, Новая Шульба-Жерновка тас жолынан оңтүстікке қарай 0,8 километр
220.
Новая Шульба 9 қоныс, қола дәуірі
археология ескерткіші
Ново-Шульба ауылындағы ескі дәстүрлік зираттан оңтүстік-шығысқа қарай 0,4 километр, Шульбинка өзенінің оң жағасында
221.
Новая Шульба 10 қоныс, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Солоновка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,3 километр, Новая Шульба ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 километр, Шульбинка өзенінің сол жағасында
222.
Новая Шульба 11 тұрақ, қола дәуірі, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ескі дәстүрлік зираттан оңтүстік-шығысқа қарай 0,7 километр
223.
Переменовка 2 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Переменовка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 километр
224.
Песчанка 1 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 километр, "2" көрсеткішінен (№ 1қорған) оңтүстік-батысқа қарай 0,94 километр, Песчанка ауылы мен Жарбұлақ ауылдары арасындағы жолмен Дмитриевка-Шемонаиха тас жолына дейінгі 2 километр

209.
курганная группа Красный Яр 1, средние века
памятник археологии
3 километра к югу от села Красный Яр
210.
курганная группа Красный Яр 2, средние века
памятник археологии
4,5 километров к северо-западу от села Красный Яр
211.
курганная группа Красный Яр 3, эпоха раннего железа
памятник археологии
1 километр к северо-востоку от триангуляционного знака на горе Круглой
212.
одиночный курган Мангальный, средние века
памятник археологии
11,3 километра к северо-западу от села Уба-Форпост, на горе Мангальной
213.
одиночный курган Михайличенково, датировка не установлена
памятник археологии
4 километра к северо-западу от села Михайличенково
214.
группа курганов Новая Шульба 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
8 километров от села Новая Шульба по трассе
215.
группа курганов Новая Шульба 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,7 километров по проселочной дороге от трассы Дмитриевка-Шемонаиха
216.
одиночный курган Новая Шульба 3, эпоха раннего железа
памятник археологии
1 километр к северо-западу от группы курганов Новая Шульба 2
217.
стоянка Новая Шульба 6, эпоха бронзы
памятник археологии
2 километра к юго-западу от села Новая Шульба, 0,4 километра к югу от трассы Новая Шульба – Жерновка
218.
стоянка Новая Шульба 7, эпоха поздней бронзы
памятник археологии
1,5 километров к юго-западу от села Ново – Шульба, 0,7 километров к юго-востоку от стоянки Новая Шульба 6
219.
поселение Новая Шульба 8, эпоха поздней бронзы
памятник археологии
0,9 километров к юго-западу от старообрядческого кладбища, 0,8 километров к югу от трассы Новая Шульба - Жерновка
220.
поселение Новая Шульба 9, эпоха бронзы
памятник археологии
0,4 километра к юго-востоку от старообрядческого кладбища села Новая Шульба, на правом берегу реки Шульбинки
221.
поселение Новая Шульба 10, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
4,3 километра к юго-западу от села Солоновка, 2 километра к юго-востоку от села Новая Шульба, на левом берегу реки Шульбинки
222.
стоянка Новая Шульба 11, эпоха бронзы, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,7 километров к юго-востоку от старообрядческого кладбища
223.
одиночный курган Переменовка 2, датировка не установлена
памятник археологии
4 километра к юго-западу от села Переменовка
224.
курганная группа Песчанка 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
1 километр к юго-западу от села Песчанка, 0,94 км к юго-юго-западу (курган № 1) от указателя "2", 2 километра до трассы Дмитриевка - Шемонаиха, по дороге между селами Песчанка и Жарбұлақ

225.
Песчанка 2 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Песчанка ауылындағы шошқа фермасының су толтырғыш мұнарасынан оңтүстік- шығысқа қарай 0,55 километр
226.
Потапенково 1 жеке қорған, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Потапенково ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 километр Семей-Шемонаиха тас жолынан оңтүстікке қарай 0,65 километр, "0344" триангуляциялық белгісінің астыңғы жағындағы төбешікте
227.
Потапенково 2 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Потапенково 1 қорғанынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 километр
228.
Пьяный Яр 1 қорғандар тобы, ІХ-Х ғасырлар
археология ескерткіші
Девятка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 16 километр, төбешікте, Ертіс өзенінің оң жағалауында
229.
Пьяный Яр 2 қорғандар тобы, ІХ-Х ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 1 қорғандар тобынан оңтүстік-батысқа қарай 1 километр, нөмірсіз триангуляциялық белгі орнатылған төбешікте
230.
Пьяный Яр 3 жеке қорған, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 2 қорғандар тобынан солтүстік-батысқа қарай 0,6 километр, төбешікте
231.
Пьяный Яр 4 қорғандар тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 3 қорғандар тобынан оңтүстік-батысқа қарай 0,4 километр
232.
Пьяный Яр 6 қорғандар тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 1 қорғандар тобынан солтүстік-шығысқа қарай 1,8 километр
233.
Пьяный Яр 7 қорғандар тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 6 қорғандар тобынан солтүстік-шығысқа қарай 3,5 километр төбешікте
234.
Раево 1 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,2 километр
235.
Раево 2 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан батысқа қарай 3 километр
236.
Раздольное 1 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Тютюниково ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 километр
237.
Уба-Форпост 1 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 километр
238.
Уба-Форпост 2 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,6 километр
239.
Уба-Форпост 3 қорған тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылының қамбасынан 1,5-2 километр, Красный Яр 1 тобынан солтүстік-батысқа қарай 1,5 километр, Уба-Форпост 3-тен солтүстікке қарай 9 километр
240.
Уба-Форпост 4 қорған тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 километр
241.
Уба-Форпост 5 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Мангальный қорғанынан солтүстік - батысқа қарай 1,4 километр
242.
"Жеңімпаз-жауынгер" монументі, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Зенковка ауылы, аурухана мен мектептің арасында

225.
одиночный курган Песчанка 2, датировка не установлена
памятник археологии
0,55 километров к юго-востоку от водонапорной башни свинофермы села Песчанка
226.
одиночный курган Потапенково 1, средние века
памятник археологии
3 километра к юго-востоку от села Потапенково, 0,65 километров к югу от трассы Семей - Шемонаиха, на взгорке, под триангуляционным знаком "0344"
227.
курганная группа Потапенково 2, раннее железо
памятник археологии
1 километр к юго-востоку от кургана Потапенково 1
228.
группа курганов Пьяный Яр 1, IX-X веков
памятник археологии
16 километров к юго-западу от села Девятка, на взгорке; на правом берегу реки Иртыш
229.
группа курганов Пьяный Яр 2, IX-X веков
памятник археологии
1 километр к юго-западу от группы курганов Пьяный Яр 1, на взгорке, где установлен триангуляционный знак (без номера)
230.
одиночный курган Пьяный Яр 3, средние века
памятник археологии
0,6 километров к северо-западу от группы курганов Пьяный Яр 2, на взгорке
231.
группа курганов Пьяный Яр 4, средние века
памятник археологии
0,4 километров к юго-юго-западу от курганной группы Пьяный Яр 3
232.
группа курганов Пьяный Яр 6, средние века
памятник археологии
1,8 километров к северо - востоку от группы курганов Пьяный Яр 1
233.
группа курганов Пьяный Яр 7, средние века
памятник археологии
3,5 километра к северо-востоку от группы курганов Пьяный Яр 6, на взгорке
234.
одиночный курган Раево 1, датировка не установлена
памятник археологии
4,2 километра к юго-западу у от села Песчанка
235.
одиночный курган Раево 2, датировка не установлена
памятник археологии
3 километра к западу от села Песчанка
236.
курганная группа Раздольное 1, средние века
памятник археологии
7 километров к северо-западу от села Тютюниково
237.
курганная группа Уба - Форпост 1, средние века
памятник археологии
1 километр к северо-востоку от села Уба - Форпост
238.
курганная группа Уба - Форпост 2, средние века
памятник археологии
1,6 километров к северо-востоку от села Уба - Форпост
239.
курганная группа Уба – Форпост 3, датировка не установлена
памятник археологии
1,5-2 километра от зернотока села Уба – Форпост, 1,5 километра к северо-западу от группы Красный Яр 1, 9 километров к северу от Уба - Форпост 3
240.
курганная группа Уба - Форпост 4, датировка не установлена
памятник археологии
3 километра к юго-востоку от села Уба - Форпост
241.
одиночный курган Уба - Форпост 5, датировка не установлена
памятник археологии
1,4 километра к северо – западу от кургана Мангального
242.
Монумент "Воин-победитель", 1970 год
сооружение монументального искусства
село Зенковка, между больницей и школой

243.
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, авторлары В. А. Кравчук, С. С. Чалых, 1979 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бородулиха ауылы, орталық саябақта
244.
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, В. А. Кравчук, С. С. Чалых, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Дмитриевка ауылы, ауылдық әкімшілік ғимараты алдында
245.
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, В. А. Кравчук, С. С. Чалых, 1988 жыл
монументтік өнер құрылысы
Коростели ауылы, Мәдениет үйі алдындағы алаңда
245-1
"Қызметтік борышын өтеу кезінде қаза тапқан орман шаруашылығы қызметкерлеріне арналған ескерткіш"
монументалды өнер құрылысы
Абай облысы Бородулиха ауданы Подборное ауылдық округінің республикалық маңыздағы трассасынан Қамыщен орманшылығына бұрылатын оң жақ бұрылыста.
Жарма ауданы
246.
Ақтас жалғыз қорғаны және тас мүсін, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4,2 километр
247.
Аршалы 1 қорымы біздің дәуірімізге дейін VI-III ғасырлар
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 800 метр
248.
Аршалы 2 қорымы біздің дәуірімізге дейін VI-III ғасырлар
археология ескерткіші
Аршалы 1 қорғанынан солтүстік-батысқа қарай 800 метр
249.
Аршалы 3 қорымы, біздің дәуірімізге дейін XI-III ғасырлар, біздің дәуірімізге дейін VI-III ғасырлар
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 километр
250.
Аршалы 4 қорымы, біздің дәуірімізге дейін VI-III ғасырлар
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 километр
251.
Аршалы 5 қорымы, біздің дәуірімізге дейін VI-III ғасырлар, біздің дәуірімізге дейін VI-VIII ғасырлар
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 километр
252.
Аршалы 6 қорымы (4 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 километр
253.
Аршалы 7 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстікке қарай 4,2 километр
254.
Аршалы 8 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 километр
255.
Аршалы 9 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 13 километр
256.
Аршалы 10 қорымы (2 қорған және Сынтас менгірлер тобы), қола дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9 километр
257.
Аршалы 11 қорымы (7 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 10 километр
258.
Аршалы 15 қорымы (8 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік- батысқа қарай 0,15 километр

243.
мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, авторы Кравчук В. А., Чалых С. С., 1979 год
сооружение монументального искусства
село Бородулиха, в центральном парке
244.
мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, авторы В. А. Кравчук, С. С. Чалых, 1970 год
сооружение монументального искусства
село Дмитриевка, у здания сельской администрации
245.
мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, авторы В. А. Кравчук, С. С. Чалых, 1988 год
сооружение монументального искусства
село Коростели, на площади перед домом культуры
245-1
"Памятник работникам лесного хозяйства, погибшим при исполнении служебного долга"
сооружение монументального искусства
на правом повороте с трассы республиканского значения Подборного сельского округа Бородулихинского района области Абай в сторону Камышенского лесничества.
Жарминский район
246.
одиночный курган и изваяние Актас, эпоха средневековья
памятник археологии
4,2 километра к северо-востоку от села Аршалы
247.
могильник Аршалы 1, VI-III века до н. э.
памятник археологии
800 метров к северо-востоку от села Аршалы
248.
могильник Аршалы 2, VI-III века до н. э.
памятник археологии
800 метров к северо-западу от могильника Аршалы 1
249.
могильник Аршалы 3, XI-III века до н. э.;VI-III века до н. э.
памятник археологии
3 километра к юго-западу от села Аршалы
250.
могильник Аршалы 4 VI-III века до н. э.
памятник археологии
4 километра к юго-западу от села Аршалы
251.
могильник Аршалы 5 VI-III века до н. э.; VI-VIII века до н. э.
памятник археологии
4 километра к юго-западу от села Аршалы
252.
могильник Аршалы 6, (4 кургана), эпоха железа
памятник археологии
10 километров к северо-западу от села Аршалы
253.
одиночный курган Аршалы 7, эпоха железа
памятник археологии
4,2 километра к северу от села Аршалы
254.
одиночный курган Аршалы 8, эпоха железа
памятник археологии
7 километров к северо-востоку от села Аршалы
255.
одиночный курган Аршалы 9, эпоха железа
памятник археологии
13 километров к северо-востоку от села Аршалы
256.
могильник Аршалы 10, (2 кургана и группа менгиров Сынтас), эпоха бронзы
памятник археологии
9 километров к северо - востоку от села Аршалы
257.
могильник Аршалы 11, (7 курганов), эпоха железа
памятник археологии
10 километров к северо – востоку от села Аршалы
258.
могильник Аршалы 15, (8 курганов), эпоха железа
памятник археологии
0,15 километров к северо - востоку от села Аршалы

259.
Аршалы 17 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік батысқа қарай 4 километр
260.
Аршалы 18 қорымы (24 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 километр
261.
Аршалы 19 қорымы (6 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 11 километр
262.
Екітас қорымы (12 қоршау), қола дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 километр
263.
Жарма 1 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 6 километр
264.
Жарма 2 қорымы (3 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма кентінен солтүстік-батысқа қарай 6,5 километр
265.
Жарма 3 қорымы (6 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 5,5 километр
266.
Жарма 4 қорымы (7 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 7,5 километр
267.
Жарма 5 қорымы (3 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 9 километр
268.
Қапанбұлақ қорымы (24 қоршау), қола дәуірі
археология ескерткіші
Қапанбулақ ауылынан шығысқа қарай 5 километр
269.
Қапанбұлақ петроглифтері, біздің дәуірімізге дейін XV-IX ғасырлар
археология ескерткіші
Қапанбулақ ауылынан шығысқа қарай 5 километр
270.
Қаракөл 1 қорымы (8 қоршау), қола дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,9 километр, Семей-Алматы тас жолынан солтүстік-батысқа қарай 1,4 километр
271.
Қаракөл 2 қорымы (2 қоршау), орта ғасыр
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 километр; Қаракөл көлінен солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 1,2 километр
272.
Қостөбе қорымы, біздің дәуірімізге дейін VI-IY ғасырлар
археология ескерткіші
Шалабай ауылының солтүстік-батысында 18 километр
273.
Күйелі қорымы, біздің дәуірімізге дейін YI-IY ғасырлар, біздің дәуірімізге дейін YIII-IX ғасырлар, біздің дәуірімізге дейін XYIII-XIX ғасырлар
археология ескерткіші
Шалабай ауылының солтүстік-батысында 15 километр
274.
Құйған қорымы, біздің дәуірімізге дейін VI-IY ғасырлар, XYII-XYIII ғасырлар
археология ескерткіші
Шалабай ауылынан солтүстік-батыс бағытта 10 километр
275.
"Мөртас" петроглифтері, біздің дәуірімізге дейін XVIII-III ғасырлар
археология ескерткіші
Шалабай ауылынан солтүстік-шығыс бағытта 18 километр
276.
Нарбота 1 қорымы (2 қоршау), біздің дәуірімізге дейін VI-VIII ғасырлар
археология ескерткіші
Жарма ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,5 километр, Нарбота фермасынан солтүстік-батысқа қарай 2 километр
277.
Нарбота 2 қорымы (2 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші

259.
одиночный курган Аршалы 17, эпоха железа
памятник археологии
4 километра к северо – западу от села Аршалы
260.
могильник Аршалы 18, (24 кургана), эпоха железа
памятник археологии
2 километра к северо – западу от села Аршалы
261.
могильник Аршалы 19, (6 курганов), эпоха железа
памятник археологии
11 километров к северо – востоку от села Аршалы
262.
могильник Екытас, (12 оградок), эпоха бронзы
памятник археологии
13 километров к северо - западу от села Аршалы
263.
одиночный курган Жарма 1, эпоха железа
памятник археологии
6 километров к северо - западу от станции Жарма
264.
могильник Жарма 2, (3 кургана), эпоха железа
памятник археологии
6,5 километров к северо - западу от поселка Жарма
265.
могильник Жарма 3, (6 курганов), эпоха железа
памятник археологии
5,5 километра к северо - западу от станции Жарма
266.
могильник Жарма 4, (7 курганов), эпоха бронзы
памятник археологии
7,5 километров к северо - западу от станции Жарма
267.
могильник Жарма 5, (3 кургана), эпоха железа
памятник археологии
9 километров к северо - западу от станции Жарма
268.
могильник Капанбулак, (24 оградки), эпоха бронзы
памятник археологии
5 километров к востоку от села Капанбулак
269.
петроглифы Капанбулак, XV-IX века до н. э.
памятник археологии
5 километров к востоку от села Капанбулак
270.
могильник Караколь 1, (8 оградок), эпоха бронзы
памятник археологии
3,9 километров к северо - востоку от села Аршалы, 1,4 км к западу от шоссе Семей - Алматы
271.
группа оградок Караколь 2, (2 оградки), средневековье
памятник археологии
6 километров к северо-востоку от села Аршалы, 1,2 километра к северо-западу от озера Караколь
272.
могильник Костобе, VI-IY века до нашей эры
памятник археологии
18 километров к северо – западу от поселка Шалабай
273.
могильник Куйели, YI-IY века до нашей эры, YIII-IX века нашей эры, XYIII-XIX века нашей эры
памятник археологии
15 километров к северо - западу от поселка Шалабай
274.
могильник Куйган, VI-IY века до нашей эры, XYII-XYIII века
памятник археологии
10 километров к северо - западу от поселка Шалабай
275.
петроглифы "Мөртас", XVIII-III века до нашей эры
памятник археологии
18 километров к северо - востоку от поселка Шалабай
276.
могильник Нарбота 1, (2 оградки), VI-VIII века до нашей эры
памятник археологии
5,5 километров к северо - западу от села Жарма, 2 километра к северо - западу от фермы Нарбота
277.
могильник Нарбота 2, (2 кургана), эпоха железа
памятник археологии

Жарма ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,5 километр, Нарбота фермасынан батысқа қарай 2,6 километр
278.
Нарбота 3 қорымы (3 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Нарбота фермасынан солтүстік-шығысқа қарай 3 километр
279.
Сарыбұжыр 1 қорымы (74 қорған) қола, ерте темір дәуірі, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 16 километр, Сарыбұжыр қыстауынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 400 метр
280.

7,5 километров к северо - западу от села Жарма, 2,6 километров к западу от фермы Нарбота
278.
могильник Нарбота 3, (3 кургана), эпоха железа
памятник археологии
3 километра к северо-востоку от села Нарбота
279.
могильник Сарыбужыр 1, (74 кургана), эпоха бронзы, раннего железа, средневековья
памятник археологии
16 километров к северо - западу от села Аршалы; 400 метров к северо - западу от зимовки Сарыбужыр
280.

Сарыбұжыр 2 қорымы (27 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 16 километр, Сарыбұжыр қыстауынан шығысқа қарай 300 метр
281.
Секен қорымы (16 қорған), біздің дәуірімізге дейін XVIII-II ғасырлар
археология ескерткіші
Қаракөл көлінің солтүстік-батыс жағалауында; Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,4 километр
282.
Тұма 1 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 километр, Тұма қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 200 метр
283.
Тұма 2 қорымы (10 қорған), қола, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 километр; Тұма қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 400 метр
284.
Тұма 3 қорымы (6 қоршау), біздің дәуірімізге дейін VI-III ғасырлар
археология ескерткіші
Тұма қыстауынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 километр
285.
Тұма 4 қорымы (5 қорған), қола, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 километр, Тұма қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 1,3 километр
286.
Тұма 5 қорымы (2 қоршау), орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 километр, Тұма қыстауынан батысқа қарай 0,15 километр
287.
Тұма 6 қорымы (10 қорған), қола, темір дәуірлері
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 километр, Тұма қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 6 километр
288.
Ақын С. Әлімбетовтің бейіті, 1956 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қызылағаш ауылы
289.
Боранбай би мазары, XVIII ғасырдың бірінші жартысы
киелі нысандар
Қапанбұлақ уылы, станциядан 8 километр
290.
К. Байбосынов пен Е. Т. Киселевтің қабіріндегі ескерткіш, 1930 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қалбатау ауылы, ауылдық саябақ
291.
Кеңес Одағының батыры П. Г. Карелин тұрған үй, 1965 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шар қаласы, Карелин көшесі, 8
292.
Т. Көбдіков қабіріндегі ескерткіш, 1974 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шар қаласынан оңтүстікке қарай 2 километр, мұсылмандар зираты
293.
И. М. Ландышевке ескерткіш, мүсінші Б. Сүлейменов, 1990 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақжал ауылы, И. М. Ландышев атындағы мектептің аумағында
294.
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Қалбатау ауылы, ауылдық саябақ
295.
Азамат соғысы жылдары қаза тапқандардың мемориалы, 1927 жыл
монументтік өнер құрылысы
Салқынтөбе ауылы, ауыл орталығында
296.
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған монумент, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Бірлік ауылы, мектептің жанындағы алаңда

могильник Сарыбужыр 2, (27 курганов), эпоха железа
памятник археологии
16 километров к северо - западу от села Аршалы, 300 метров к востоку от зимовки Сарыбужыр
281.
могильник Секен, (16 курганов), XVIII-II века. до нашей эры
памятник археологии
у северо - западного берега озера Караколь, в 5,4 километров к северо-западу от села Аршалы
282.
могильник Тума 1, эпоха бронзы
памятник археологии
15 километров к северо-западу от села Аршалы, 200 метров к северо-западу от зимовки Тума
283.
могильник Тума 2, (10 курганов), эпоха бронзы, средневековья
памятник археологии
15 километров к северо-западу от села Аршалы, 400 метров к северо-западу от зимовки Тума
284.
могильник Тума 3, (6 оградок), VI-III века до нашей эры
памятник археологии
6,5 километров к юго-востоку от зимовки Тума
285.
могильник Тума 4, (5 курганов), эпоха бронзы, железа
памятник археологии
13 километров к северо-западу от села Аршалы, 1,3 километра к юго-западу от зимовки Тума
286.
могильник Тума 5, (2 оградки), эпоха средневековья
памятник археологии
13 километров к северо-западу от села Аршалы, 0,15 километров к западу от зимовки Тума
287.
Могильник Тума 6, (10 курганов), эпоха бронзы, железа
памятник археологии
15 километров к северо-западу от села Аршалы, 6 километров к северо-западу от зимовки Тума
288.
могила поэта Алимбетова С., 1956 год
памятник градостроительства и архитектуры
сельский округ Кызылагаш
289.
мазар Боранбай би, первая половина XVIII века
сакральные объекты
село Капанбулак, 8 километров от станции
290.
надгробный памятник К. Байбосынова и Е. Киселева, 1930 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Калбатау, сельский парк
291.
дом, где жил Герой Советского Союза П. Г. Карелин, 1965 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Чарск, улица Карелина, 8
292.
надгробный памятник Т. Кобдикову, 1974 год
памятник градостроительства и архитектуры
2 километра к югу от города Чарск, мусульманское кладбище
293.
памятник Ландышеву И. М., скульптор Б. Сулейменов, 1990 год
сооружение монументального искусства
село Акжал, на территории школы имени Ландышева
294.
мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Калбатау, сельский парк
295.
мемориал погибших в годы гражданской войны, 1927 год
сооружение монументального искусства
село Салкынтобе, в центре села
296.
монумент воинам, павшим в боях в годы Великой Отечественной войны, 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Бирлик, на площади около школы

297.
Нарбота батырға ескерткіш, ХVIII ғасырдың бірінші жартысы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қапанбұлақ (Жарма ауылы)
станциясынан 3 километр
298.
Рождество Пресвятой Богородицы православиелік ауылдық храмы, 1906 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қалбатау ауылы, ауылдың орталығында
299.
Ауылдық мектеп ғимараты, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Каражал ауылы, орталық алаң
300.
П. И. Теряевке ескерткіш, авторы Қ. Қасенов, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жарма ауылы, Теряев атындағы мектептің аумағында
301.
Еспе обалар қорымы
археология ескерткіші
таратылған Еспе ауылынан 94 километр оңтүстік-батыста және Еспе өзенінен 2,8 километр шығыста
302.
Еспе обалар 1 қорымы
археология ескерткіші
таратылған Еспе кентінен солтүстік – батысқа қарай 2,8 километр, Еспе өзенінен батысқа қарай 2,2 километр
303.
Сқақ 1 қорымы
археология ескерткіші
№3 разъезден оңтүстік-батысқа қарай 10,9 километр Шөптығақ разъезінен оңтүстікке қарай 15,1 километр
304.
Сқақ 2 қорымы
археология ескерткіші
№ 3 разъезден оңтүстік-батысқа қарай 10,2 километр Шөптығақ разъезінен оңтүстікке қарай 12,9 километр
305.
Сқақ қорғаны
археология ескерткіші
№ 3 разъезден оңтүстік-батысқа қарай 10,3 километр, Шөптығақ разъезінен оңтүстікке қарай 13,8 километр
306.
Қарашоқы қорғаны
археология ескерткіші
Қазаншұңқыр ауылының солтүстік-батысында 4,2 километр, Жаңаауыл селосынан 10,7 километр оңтүстік - шығыста
307.
Қарашоқы қорымы
археология ескерткіші
Қазаншұңқыр ауылының солтүстік-батысында 5,7 километр, Жаңаауыл ауылынан 10,7 километр оңтүстік - шығыста
308.
Кентарлау 1 қонысы
археология ескерткіші
Кеңтарлау ауылынан 5,5 километр оңтүстік-шығыста, шағын Шар өзенінің жайылма террасасының сол жағалауында
309.
Кентарлау 2 қонысы
археология ескерткіші
Кеңтарлау ауылынан 7 километр оңтүстік-шығыста, шағын Шар өзенінің жайылма террасасының сол жағалауында
310.
Кентарлау 1 жалғыз қорғаны
археология ескерткіші
Кеңтарлау ауылынан 6,5 километр оңтүстік-шығыста, шағын Шар өзенінің жайылма террасасының сол жағалауында

297.
памятник батыру Нарбота, первая половина XVIII века
памятник градостроительства и архитектуры
3 километра от станции Капанбулак (село Жарма)
298.
православный сельский храм Рождества Пресвятой Богородицы, 1906 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Калбатау, в центре села
299.
здание сельской школы, 1902 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Каражал, центральная площадь
300.
памятник Теряеву П.И., автор К. Касенов, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Жарма, на территории школы имени Теряева
301.
курганный могильник Еспе
памятник археологии
94 километра юго – западнее упраздненного поселка Еспе и в 2,8 километров восточнее реки Еспе
302.
курганный могильник Еспе 1
памятник археологии
2,8 километров северо – западнее упраздненного поселка Еспе, в 2,2 километра западнее реки Еспе
303.
могильник Скак 1
памятник археологии
10,9 километров на юго-запад от разъезда № 3. В 15,1 километров на юг от разъезда Шоптыгак
304.
могильник Скак 2
памятник археологии
10,2 километров на юго - западе от разъезда № 3. В 12,9 км на юг от разъезда Шоптыгак
305.
курган Скак
памятник археологии
10,3 километра на юго - западе от разъезда № 3. В 13,8 километров на юг от разъезда Шоптыгак
306.
курган Кара – Чоко
памятник археологии
4,2 километра на северо – запад от села Казаншункур. 10,7 километров на юго - восток от села Жанаауыл
307.
могильник Кара – Чоко
памятник археологии
5,7 километров на северо – запад от села Казаншункур. 10,7 километра на юго - восток от села Жанаауыл
308.
поселение Кентарлау 1
памятник археологии
5,5 километров на юго – восток от села Кентарлай, на левом берегу надпойменной террасы небольшой горной речки Шар
309.
поселение Кентарлау 2
памятник археологии
7 километров на юго – востоке от села Кентарлай, на левом берегу надпойменной террасы небольшой горной речки Шар
310.
одиночный курган Кентарлау 1
памятник археологии
6,5 километров на юго – востоке от села Кентарлай, на левом берегу надпойменной террасы небольшой горной речки Шар

311.
Кентарлау 2 жалғыз қорғаны
археология ескерткіші
Кеңтарлау ауылынан 6 километр оңтүстік-шығыста, шағын Шар өзенінің жайылма террасасының сол жағалауында
312.
Кеңтарлау қорғандар тобы
археология ескерткіші
Кеңтарлау ауылынан 6,2 километр оңтүстік-шығыста, шағын Шар өзенінің жайылма террасасының сол жағалауында
Көкпекті ауданы
313.
алып тасталды - Абай облысы әкімдігінің 02.09.2025 № 158 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)

311.
одиночный курган Кентарлау 2
памятник археологии
6 километров на юго – востоке от села Кентарлай, на левом берегу надпойменной террасы небольшой горной речки Шар
312.
курганная группа Кентарлау
памятник археологии
6,2 километра на юго – востоке от села Кентарлай, на левом берегу надпойменной террасы небольшой горной речки Шар
Кокпектинский район
313.
исключена постановлением акимата области Абай от 02.09.2025 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)

314.
Көкпекті 1 қорымы (5 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 километр, Зайсан тас жолы бойында
315.
Көкпекті 2 қорымы (20 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9 километр, Зайсан тас жолы бойында
316.
Көкпекті 3 петроглифтер тобы, қола, ерте темір дәуірлері
археология ескерткіші
Көкпекті ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 километр

314.
Могильник Кокпекты 1, (5 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
3 километра к юго - востоку от села Кокпекты, по трассе к городу Зайсан
315.
могильник Кокпекты 2, (20 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
9 километров к юго - востоку от села Кокпекты, по трассе к городу Зайсан
316.
группа петроглифов Кокпекты 3, эпоха бронзы, раннего железа
памятник археологии
3 километра к юго - западу от села Кокпекты

алып тасталды - Абай облысы әкімдігінің 02.09.2025 № 158 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
325.
Тентекжыра петроглифтер тобы, қола, ерте темір дәуірлері
археология ескерткіші
Көкпекті ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15 километр, Биғаш ауылына қарай жолда
326.
Үлкен Бөкен 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үлкен Бөкен ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 километр
327.

исключена постановлением акимата области Абай от 02.09.2025 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
325.
группа петроглифов Тентекжыра, эпоха бронзы, раннего железа
памятник археологии
15 километров к северо – востоку от села Кокпекты, по дороге в село Бигаш
326.
Могильник Улкен Бокен 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
5 километров к северо - востоку от села Улкен Бокен
327.

алып тасталды - Абай облысы әкімдігінің 02.09.2025 № 158 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
328.
Кеңес Одағының батыры Қ. Аухадиевке ескерткіш, датасы анықталмаған
монументтік өнер құрылысы
Теректі ауылы, Аухадиев атындағы мектептің қарсысында
329.
алып тасталды - Абай облысы әкімдігінің 02.09.2025 № 158 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
330.
Кеңес Одағының Батыры Л. С. Константиновтың бейіті, датасы анықталмаған
ансамбльдер мен кешендер
Үлкен Бөкен ауылы, саябақта
331.
Интернационалист-жауынгерлерге арналған Даңқ мемориалы, ХХ ғасырдың 90 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Көкпекті ауылы, әскери комиссариаттың қарсысында
332.
Ауданда туған Кеңес Одағының батырлары мен Социалистік еңбек ерлеріне арналған Даңқ мемориалы, датасы анықталмаған
монументтік өнер құрылысы
Көкпекті ауылы, Абай көшесі аллеясы, Раев атындағы достық үйінің қарсысында
Курчатов қаласы
333.
Қаланың негізін қалаушы академик И. В. Курчатовқа ескерткіш, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Қалалық әкімшілік ғимаратының алдында
Семей қаласы
334.
Байсеке қорымы (30 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстік-шығыс жағындағы жазықтықта, Қарасу ауылының оңтүстік-шығысына 28 километр
335.
Исахан қорымы (5 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының шығысындағы алаңқай жерде, Қарасу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 километр
336.
Қаратобе қорымы (17 қоршау), қола дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстік-батысында ерте кездегі қазақ бейітінің маңы, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 23 километр
337.
Көкентау петроглифтер тобы, неолит - қола дәуірі
археология ескерткіші
Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 24 километр, Көкентау тауының солтүстігіндегі жартас бетінде
338.
Көкентау көне түрік кешені, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстік-шығысындағы алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 24 километр
339.
Көкентау 1 қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстік-шығысындағы алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 23 километр
340.
Көкентау 2 қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстігіндегі алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 24 километр
341.
Көкентау 3 қорымы, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстігіндегі алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 23 километр
342.
Көкентау 4 қорымы, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстігіндегі алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 23 километр

исключена постановлением акимата области Абай от 02.09.2025 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
328.
памятник герою Советского Союза К. Аухадиеву, датировка не установлена
сооружение монументального искусства
село Теректы, напротив школы имени Аухадиева
329.
исключена постановлением акимата области Абай от 02.09.2025 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
330.
могила героя Советского Союза Константинова Л. С., датировка не установлена
ансамбли и комплексы
село Улкен-Бокен, в парке
331.
мемориал Славы воинам -интернационалистам, 90 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Кокпекты, напротив военкомата
332.
мемориал Славы Героям Советского Союза и Социалистического труда - уроженцам района, датировка не установлена
сооружение монументального искусства
село Кокпекты, улица Абая аллея, напротив дома дружбы имени Раева
город Курчатов
333.
памятник основателю города, академику Курчатову И. В., 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
перед зданием городской администрации
город Семей
334.
могильник Байсеке,(30 курганов), эпоха железа
памятник археологии
северо - восточная сторона Кокентауского массива, на равнинной местности, 28 километров к юго-востоку от села Карасу
335.
могильник Исахан, (5 курганов), эпоха железа
памятник археологии
восточная сторона Кокентауского массива, на слабоволнистой равнине, 30 километров к юго-востоку от села Карасу
336.
могильник Каратобе, (17 оград), эпоха бронзы
памятник археологии
северо - западная сторона Кокентауского массива, около старого казахского кладбища, 23 километра к югу от села Карасу
337.
группа петроглифов Кокентау, эпоха неолита - бронзы
памятник археологии
на гроте северной части Кокентауского массива, 24 километра к югу от села Карасу
338.
древнетюркский комплекс Кокентау, эпоха средневековья
памятник археологии
северо - восточная предгорная зона Кокентауского массива, 24 километра к юго-востоку от села Карасу
339.
поселение Кокентау 1, эпоха бронзы
памятник археологии
северо - восточная часть Кокентауского массива, 23 километра к югу от села Карасу
340.
поселение Кокентау 2, эпоха бронзы
памятник археологии
северная часть Кокентауского массива, 24 километра к югу от села Карасу
341.
могильник Кокентау 3, эпоха средневековья
памятник археологии
северная часть Кокентауского массива, 23 километра к югу от села Карасу
342.
могильник Кокентау 4, эпоха средневековья
памятник археологии
северная часть Кокентауского массива, 23 километра к югу от села Карасу

343.
Сарша жеке қорған, темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының оңтүстік-батысында сайдың аузында, Қарасу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 34 километр
344.
Абай ескерткіші, мүсінші Д. Г. Элбакидзе, әулетші А. В. Шингарев, 1972 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абай алаңы
345.
М. О. Әуезов ескерткіші, мүсінші Т. С. Досмағанбетов, сәулетшілер В. В. Катцев, А. С. Қайнарбаев, 1987 жыл
монументтік өнер құрылысы
М. О. Әуезов алаңы
346.

343.
одиночный курган Сарша, эпоха железа
памятник археологии
юго-западная сторона Кокентауского массива, у входа в ущелье, 34 километра к юго-востоку от села Карасу
344.
памятник Абаю, скульптор Д. Г. Элбакидзе, архитектор А. В. Шингарев, 1972 год
сооружение монументального искусства
площадь Абая
345.
памятник М. О. Ауэзову, скульптор Т. С. Досмаганбетов, архитекторы В. В. Катцев, А. С. Кайнарбаев, 1987 год
сооружение монументального искусства
площадь М. О. Ауэзова
346.

1919 жылғы азамат соғысына қатысушылардың бауырластық бейіті, авторлары ерлі-зайыпты Гавриловтар, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ленин атындағы саябақ
347.
Воскресенский православиелік (казактар) шіркеуі, сәулетші А. Болботов, 1857-1860 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құлжановтар көшесі, 6
348.
"Дастан" кинотеатры, сәулетші П. М. Губанов, 1974 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Мұхамедханов көшесі, 5
349.
1918-1920 жылдары М. О. Әуезов тұрған үй, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Академик Павлов көшесі, 70
350.
Неке сарайы, сәулетші Л. С. Гаврилова, 1979 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай көшесі, 75
351.
Балалар мен жасөспірімдер кітапханасының ғимараты, 1904 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ш. Уәлиханов көшесі, 153
352.
М. О. Әуезов оқыған үй, 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай көшесі, 76
353.
С. Дөнентаевтың бейіті, 1933 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
мұсылмандар зираты, "Татар өлкесі" ауданы
354.
Әйелдер гимназиясының бұрынғы ғимараты, 1873 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ұранхаев көшесі, 17
355.
Ерлер гимназиясының бұрынғы ғимараты, 1894 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай көшесі, 94/1
356.
Крепостнойлық құқықтың жойылу құрметіне салынған ғимарат, 1861 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Торайғыров көшесі, 80
357.
Қабанбай батырға ескерткіш, авторы Е. А. Көкеев, 2004 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шәкәрім даңғылы, темір жол вокзалы алдындағы алаң
358.
Т. Кәукенов мешіті, 1836 жыл
киелі нысандар
Жамбыл көшесі, 48
359.
Күшікбай бейіті, 2003 жыл
киелі нысандар
Семей қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 56 километр
360.
Өрт сөндірушілер құрметіне мемориал, 2005 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қ. Мұхамедханов көшесі, 18
361.
Метиздік-фурнитуралық зауыты ғимараты (көпес Мусиннің бұрынғы диірмені), 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ильяшев көшесі, 45
362.
Невзоровтар отбасы атындағы музей ғимараты (көпес Степановтың бұрынғы үйі), 1870 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Пушкин көшесі, 108
363.
Сорғы станциясының ғимараты, 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Черепанов көшесі,1
364.
Ұлттық банк ғимараты, 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ұранхаев көшесі, 57
365.
№ 3592 эвакуациялық госпитальда қайтыс болған қызыләскерлердің бейітіндегі құлпытас, 1984 жыл
монументтік өнер құрылысы
Комсомол кенті, қалалық зират, шпал зауытының артындағы тас жолға шыға беріс
366.
№ 3593 эвакуациялық госпитальда қайтыс болған қызыл әскерлердің бейітіндегі құлпытас, 1982 жыл
монументтік өнер құрылысы
қалалық зират, Семей-Павлодар тас жолына шыға берісте, құрылыс материалдары зауытының артында

братская могила участников гражданской войны, 1919 года, авторы супруги Гавриловы, 1973 год
сооружение монументального искусства
парк имени Ленина
347.
православный собор Воскресенский (казачий), архитектор А. Болботов, 1857-1860 годы
памятник градостроительства и архитектуры
улица Кульжановых, 6
348.
кинотеатр "Дастан", архитектор П. М. Губанов, 1974 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Мухамедханова, 5
349.
дом, в котором жил М. О. Ауэзов в
1918-1920 гг., начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Академика Павлова, 70
350.
дворец бракосочетания, архитектор Л. С. Гаврилова, 1979 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Абая, 75
351.
здание детско-юношеской библиотеки, 1904 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Ч. Валиханова, 153
352.
дом, где учился М. О. Ауэзов, 1899 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Абая, 76
353.
могила С. Донентаева, 1933 год
памятник градостроительства и архитектуры
мусульманское кладбище, район "Татарского края"
354.
здание бывшей женской гимназии, 1873 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Уранхаева, 17
355.
здание бывшей мужской гимназии, 1894 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Абая, 94/1
356.
здание, построенное в честь отмены крепостного права, 1861 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Торайгырова, 80
357.
памятник Кабанбай-батыру, автор Е. А. Кокеев, 2004 год
сооружение монументального искусства
проспект Шакарима, площадь перед железнодорожным вокзалом
358.
мечеть Т. Каукенова, 1836 год
сакральные объекты
улица Джамбула, 48
359.
могила Кушикбая, 2003 год
сакральные объекты
56 километров к юго - востоку от города Семей
360.
мемориал в честь пожарных, 2005 год
сооружение монументального искусства
улица К. Мухамедханова, 18
361.
здание метизно-фурнитурного завода (бывшая мельница купца Мусина), 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Ильяшева, 45
362.
здание музея имени семьи Невзоровых (бывший дом купца Степанова), 1870 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Пушкина, 108
363.
здание насосной станции, 1910 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Черепанова, 1
364.
здание Национального банка, 1910 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Уранхаева, 57
365.
обелиск на могиле красноармейцев, умерших в эвакогоспитале № 3592, 1984 год
сооружение монументального искусства
поселок Комсомольский, городское кладбище, выезд на трассу за шпалозаводом
366.
обелиск на могиле красноармейцев, умерших в эвакогоспитале № 3593,1982 год
сооружение монументального искусства
городское кладбище, перед выездом на трассу Семей - Павлодар, за заводом строительных материалов

367.
Ауғанстанда қаза тапқан интернационалист-жауынгерлерге арналған ескерткіш, авторы М. Жанболатов, 2002 жыл
монументтік өнер құрылысы
Б. Момышұлы көшесі, Семей мемлекеттік медициналық университетінің алдындағы гүлзарда, Абай көшесі
368.
Пантелеймонов (Никольск) православиелік кішкентай шіркеу, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Народная көшесі, темір жол төсеніші бойымен, Ертістің сол жағалауы
369.
М. Әуезов атындағы педагогикалық колледж, (бұрынғы оқытушылар семинариясының ғимараты), 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ш. Уәлиханов көшесі, 150
370.
Петро-Павловский Абалацко-Знаменский әйелдер монастырі (бұрынғы қырғыз діни миссиясы), 1894 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Заря көшесі, 40
371.
"Жеңіс" мемориалы, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жеңіс саябағы
372.
Өрт депосы, 1923 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Мұхамедханов көшесі, 18
373.
Қазақстанның Халық батыры Қ. Рысқұлбековке ескерткіш, авторы М. Жанболатов, 2002 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мәңгілік ел көшесі, 4, Халықтар достығы үйінің алдында
374.
Сәтпай мазары, ХІХ ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қайнар ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 70 километр
375.
Көпес Сахноның үйі ("Бинар" қонақ үйі), 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мәңгілік ел көшесі, 6
376.
Семей мемлекеттік медициналық университеті ғимараты, 1952 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай көшесі, 103
377.
Спорт мектебі (бұрынғы синагога), 1856 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қозбағаров көшесі, 16
378.
Семей қаласының 250 жылдығының құрметіне стела, авторы А. Н. Томич, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ертістің оң жағасындағы ескі көпірдің маңы
379.
Абай атындағы театр, сәулетшілер А. М. Байер, В. М. Белоусов, О. Г. Смирнов, 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Орталық алаңы
380.
Қаржы-экономика колледжінің ғимараты, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Мұхамедханов көшесі, 14
381.
"Ш. Уәлиханов пен Ф. Достоевский" монументалдық композициясы, авторы Д. Г. Элбакидзе, 1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ф. Достоевский көшесі, 118
382.
Шұлық фабрикасының ғимараты, 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Б. Момышұлы көшесі, 31/33
383.
Шәкәрім бюсті, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Глинка көшесі, 20 а, Шәкәрім атындағы университеті бас ғимаратының алдында
384.
В. Г. Чернышевский атындағы № 1 мектеп ғимараты, 1917 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ибраев көшесі, 130
385.
Облыстық әскери округ дивизиясы штабының ғимараты, 1932 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Мұхамедханов көшесі, 9

367.
памятник воинам - интернационалистам, погибшим в Афганистане, автор М. Жанболатов, 2002 год
сооружение монументального искусства
улица Б. Момышулы, в сквере перед Семипалатинской государственной медицинской академией, улица Абая
368.
Пантелеймоновская (Никольская) православная часовня, 1902 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Народная, вдоль железнодорожного полотна, левый берег Иртыша
369.
педагогический колледж имени М. Ауэзова (здание бывшей Учительской семинарии), 1903 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Ч. Валиханова, 150
370.
женский монастырь Петро - Павловский Абалацко - Знаменский (бывшая Киргизская духовная миссия), 1894 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Заря, 40
371.
мемориал "Победа", 1985 год
сооружение монументального искусства
сквер Победы
372.
пожарное депо, 1923 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Мухамедханова, 18
373.
памятник народному Герою Казахстана К. Рыскулбекову, автор М. Жанболатов, 2002 год
сооружение монументального искусства
улица Мәңгілік Ел, 4
374.
мазар Сатпая, середина XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
70 километров к северо - востоку от села Кайнар
375.
дом купца Сахно, (гостиница "Бинар"), 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Мәңгілік Ел, 6
376.
здание Семипалатинского государственного медицинского университета, 1952 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Абая, 103
377.
спортивная школа (бывшая синагога), 1856 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Козбагарова, 16
378.
стела в честь 250-летия города Семипалатинска, автор А. Н. Томич, 1968 год
сооружение монументального искусства
у старого моста на правом берегу реки Иртыш
379.
театр имени Абая, архитекторы А. М. Байер, В. М. Белоусов, О. Г. Смирнов, 1972 год
памятник градостроительства и архитектуры
площадь Абая
380.
здание финансово-экономического колледжа, 1902 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Мухамедханова, 14
381.
монументальная композиция "Ч. Валиханов и Ф. Достоевский", автор Д. Г. Элбакидзе, 1977 год
сооружение монументального искусства
улица Достоевского, 118
382.
здание чулочной фабрики, 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Б. Момышулы, 31/33
383.
бюст Шакарима, 1999 год
сооружение монументального искусства
улица Глинки, 20а, перед главным зданием университета имени Шакарима
384.
здание школы № 1 имени В. Г. Чернышевского, 1917 года
памятник градостроительства и архитектуры
улица Ибраева, 130
385.
здание штаба дивизии областного военного округа, 1932 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К.Мухамедханова, 9

386.
Тері-былғары бірлестіктің қайтыс болған қызметкерлерін еске алуға арналған декоративтік-монументалдық кешен, 1975 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Сәтпаев көшесі, 164
387.
Қарақат некрополі (№ 1-4 мазарлар), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Көкентау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14 километр
388.
"Ажалдан да күшті" мемориалы, авторы Ш. Ы. Уәлиханов, 2001 жыл
киелі нысандар
Ертіс өзені, Бейбітшілік аралы
389.
Шыныбай некрополі, ХІХ ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбльдер мен кешендер
Қайнар ауылынан солтүстікке қарай 66 километр
390.
Әлихан Бөкейханов, 2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Семей қаласы, Мәңгілік ел және Шугаев көшелерінің қиылысы, Жеңіс саябағының жанында
391.
Көпес үйі, 1844 жылы салынған
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Найманбаев көшесі, 187
392.
Көкен қонысы
археология ескерткіші
Көкентау ауылынан 27 километр
393.
Көкен қонысы III
археология ескерткіші
Көкентау ауылынан 27 километр
393-1
"Ұстаз бен шәкірт"
монументалды өнер құрылысы
Абай көшесі, Невзоровтар отбасы атындағы бейнелеу өнері музейінің ғимаратының алдында.
393-2
"Шәкәрім Құдайбердіұлына арналған ескерткіш"
монументалды өнер құрылысы
Қабанбай батыр көшесі мен Шәкәрім даңғылының қиылысы
393-3
"1865 жылғы мұсылман зираты"
ансамбльдер мен кешендер
"Татарский край" ауданы
Үржар ауданы
394.
Алакөл қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Құралай қыстауынан батысқа қарай 2 километр
395.
Елтай қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тамды өзенінен солтүстікке қарай 30 метр
396.
Ескі Қарабұлақ қорғаны тобы (12 оба), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы-Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан батысқа қарай 6 километр, Ескі Карабулак қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 2 километр
397.
Жұрымтай қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы - Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан батысқа қарай 100 метр
398.
Қарабұлақ қорғаны тобы (8 оба), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы - Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан шығысқа қарай 30 метр
399.
Құралай қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы-Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан батысқа қарай 30 метр
400.
Қусақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Науалы-Елтай автомобиль тас жолынан батысқа қарай 200 метр
401.
Қызбейіт қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үштөбе қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 900 метр
402
Найман-қала орта ғасырлық қаласы, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Елтай ауылдық округінен оңтүстік-батысқа қарай 3 километр
403.
Таңды қорғаны тобы (8 оба), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Елтай ауылдық округінен солтүстік-шығысқа қарай 3 километр, Найман-қала бекінісінен солтүстік-шығысқа қарай 500 метр

386.
декоративно-монументальный комплекс в память погибших работников кожевенно-мехового объединения, 1975 год
ансамбли и комплексы
улица Сатпаева, 164
387.
некрополь Караката (мазары № 1- 4), XIX век
ансамбли и комплексы
14 километров к юго-западу от села Кокентау
388.
мемориал "Сильнее смерти", автор Ш. Ы. Валиханов, 2001 год
сакральные объекты
река Иртыш, Бейбітшілік аралы
389.
некрополь Шыныбая, XIX - начало XX веков
ансамбли и комплексы
66 километров к северу от села Кайнар
390.
памятник Алихана Бокейханова, 2017 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Мәңгілік ел и Шугаева, возле парка Победы
391.
особняк Купеческий, 1844 год постройки
памятник градостроительства и архитектуры
улица Найманбаева 187
392.
поселение Кокен
памятник археологии
27 километров от села Кокентау
393.
поселение Кокен III
памятник археологии
27 километров от села Кокентау
393-1
"Ұстаз бен шәкірт"
сооружение монументального искусства
улица Абая, перед зданием музея изобритательных искусств имени семьи Невзоровых
393-2
"Памятник Шакариму Кудайбердиеву"
сооружение монументального искусства
пересечение улицы Қабанбай батыра и проспекта Шакарима
393-3
"Мусульманское кладбище, 1865 года"
ансамбли и комплексы
район "Татарского края"
Урджарский район
394.
курган Алаколь, ранний железный век
памятник археологии
2 километра к западу от зимовки Куралай
395.
курган Ельтай, ранний железный век
памятник археологии
30 метров к северу от реки Тамды
396.
курганная группа Ескы-Карабулак (12 курганов), ранний железный век
памятник археологии
6 километров западней автотрассы Маканчи –Жаланашколь, 2 километра к юго-западу от зимовки Ески Карабулак
397.
курган Журымтай, ранний железный век
памятник археологии
100 метров к западу от автотрассы Маканчи – Жаланашколь
398.
курганная группа Карабулак (8 курганов), ранний железный век
памятник археологии
30 метров к востоку от автотрассы Маканчи – Жаланашколь
399.
курган Куралай, ранний железный век
памятник археологии
30 метров западнее автотрассы Маканчи - Жаланашколь
400.
курган Кусак, ранний железный век
памятник археологии
200 метров западнее автотрассы Науалы - Ельтай
401.
курган Кызбейыт, ранний железный век
памятник археологии
900 метров к юго-западу от зимовки Уштобе
402
городище Найман-кала, эпоха средневековья
памятник археологии
3 километра к юго-западу от сельского округа Ельтай
403.
курганная группа Танды (8 курганов), ранний железный век
памятник археологии
3 километра к северо - востоку от сельского округа Ельтай; 500 метров к северо - востоку от крепости Найман - кала

404.
Үштөбе қорғаны тобы (6 оба), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы-Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан батысқа қарай 250 метр, Алакөл көлінен шығысқа қарай 7 километр
405.
Абай бюсті, ХХ ғасырдың 90 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Ұржар ауылы, Абай көшесі
406.
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Мақаншы ауылы, Мәдениет үйі ғимаратының алдындағы гүлзарда
407.
Ә. Найманбаевтың музей-үйі, ХХ ғасырдың 90 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мақаншы ауылы, Қабанбай көшесі, 35
408.
Азат етуші жауынгерге ескерткіш, 1981 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жаңа тілек ауылы, ауыл орталығында
409.
Қаракерей Қабанбай батыр ескерткіші, 2016 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ұржар ауылы, Абылайхан даңғылы, Ұржар ауданының кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі ғимаратының алдында
410.
О. Әлжановтың бюсті, 2016 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ұржар ауылы, Абылайхан даңғылы, Ұржар ауданының прокуратурасы ғимаратының алдында

404.
курганная группа Уштобе (6 курганов), ранний железный век
памятник археологии
250 метров к западу от автотрассы Маканчи-Жаланашколь; 7 километров к востоку от озера Алаколь
405.
бюст Абая, 90 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Урджар, улица Абая
406.
мемориал воинам, павшим в годы Великой Отечественой войны, 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Маканчи, в сквере перед зданием дома культуры
407.
дом-музей А. Найманбаева, 90 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
село Маканчи, улица Кабанбая, 35
408.
памятник Воину -освободителю, 1981 год
сооружение монументального искусства
село Жана тилек, в центре села
409.
памятник Каракерей Кабанбай батыра, 2016 год
сооружение монументального искусства
село Урджар, на проспекте Абылайхана, перед зданием отдела предпринимательства и сельского хозяйства Урджарского района
410.
бюст О. Альжанову, 2016 год
сооружение монументального искусства
село Урджар, проспект Абылайхана, перед зданием прокуратуры Урджарского района