Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 84/10-VIII шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2023 жылғы 19 қазанда № 1357-01 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-2-тармағына, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерін белгілеу және мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Астана қаласының мәслихаты кейбір шешімдерінің күші 2-қосымшаға сәйкес жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 17-тармағын және 52-тармағының 4-бөлігін қоспағанда, оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатының төрағасы Е. Каналимов
Астана қаласы мәслихатының
2023 жылғы 3 қазандағы
№ 84/10-VIII шешіміне
1-қосымша
Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары
Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Осы Астана қаласының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары (бұдан әрi – Қағида) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 2-3-тармағына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабының 3) тармақшасына, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10, 11, 12, 13-баптарына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысына сәйкес әзiрлендi.

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны
Решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 19 октября 2023 года № 1357-01.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.3.
В соответствии с пунктом 1-2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Закона Республики Казахстан "О ветеранах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны (далее - Правила) согласно приложению 1.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению 2.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 17 и части 4 пункта 52 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата города Астаны Е. Каналимов
Приложение 1 к решению
маслихата города Астаны
от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII
Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны
Сноска. Заголовок - в редакции решения маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", статьями 10, 11, 12, 13 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада мынадай терминдер мен ұғымдар қолданылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнайы комиссия – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Астана қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ата-аналарының (ата-анасының) қамқорлығынсыз қалған бала (балалар) – ата-ана құқықтарының шектелуiне немесе олардан айрылуына, хабарсыз кеткен деп танылуына, әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектелген деп танылуына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуiне, бала тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына, оның ішінде баланы тәрбиелеу немесе медициналық ұйымнан алудан бас тартуына байланысты, сондай-ақ ата-ана қамқоршылығы болмаған және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өз құқықтары мен мүдделерінің қажетті қорғалуын қамтамасыз етуге мұқтаж болған өзге де жағдайларда жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынан айрылған бала (балалар);
4) Әлеуметтік төлемдер орталығы – әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру қызметін үйлестіру жөніндегі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының орталық филиалы;
5) әлеуметтік көмек – ЖАО мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар), сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне орай ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
6) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган – "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
7) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көрсетілген адамдар;
8) еңбек ардагерлері – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген адамдар;
9) ең төмен күнкөріс деңгейі – шамасы бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға шаққандағы ең төмен ақшалай кіріс;
10) жан басына шаққандағы орташа кіріс – отбасының бір айдағы жиынтық кірісінің отбасының әрбір мүшесіне тура келетін үлесі;

Глава 1. Общие положения
1. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Астаны по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;
3) ребенок (дети), оставшийся без попечения родителей (родителя), – ребенок (дети), лишившийся попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, уклонением от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе отказом взять ребенка из воспитательной или медицинской организации, а также в иных случаях отсутствия родительского попечения и нуждающийся в обеспечении необходимой защиты его прав и интересов, предусмотренных законами Республики Казахстан;
4) Центр социальных выплат – центральный филиал Государственной корпорации "Правительство для граждан" по координации деятельности социального и пенсионного обеспечения;
5) социальная помощь – помощь, предоставляемая в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели), а также к праздничным дням и памятным датам;
6) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи – Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Астаны";
7) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны – лица, указанные в статье 6 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
8) ветераны труда – лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
9) прожиточный минимум – минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
10) среднедушевой доход – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;

11) жетім бала (балалар) – ата-анасының екеуі де немесе жалғыз анасы (әкесі) қайтыс болған бала (балалар);
12) көп балалы отбасылар – құрамында бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған баласы, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасылар;
13) көп балалы аналар – "Алтын алқа", "Күмiс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналар;
14) мереке күндері (бұдан әрі – атаулы күндер) – Қазақстан Республикасының кәсіптік және өзге де мерекелері;
15) мерекелік күндер – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
16) мүгедек бала (мүгедек балалар) – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және әлеуметтік жағынан қорғау қажеттігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған он сегіз жасқа дейінгі адам;
17) мүгедектігі бар адам – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және оны әлеуметтік қорғау қажеттігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуларына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;
18) алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
19) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
20) Ұлы Отан соғысының ардагерлері – аталған адамдар "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабында;
21) басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабында көрсетілген адамдар;
22) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш жасаған тұлғалардың (отбасылардың) материалдық жағдайына зерттеп-қарау жүргізу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен құрылатын арнаулы комиссия;

11) ребенок-сирота (дети-сироты) – ребенок (дети), у которого умерли оба или единственный родитель;
12) многодетные семьи – семьи, имеющие в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
13) многодетные матери – матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" І и II степени;
14) праздничные даты (далее – памятные даты) – профессиональные и иные праздники Республики Казахстан;
15) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
16) ребенок с инвалидностью (дети с инвалидностью) – лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
17) лицо с инвалидностью – лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, нарушениями, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
18) исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
19) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
20) ветераны Великой Отечественной войны – лица, указанные в статье 4 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
21) ветераны боевых действий на территории других государств – лица, указанные в статье 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
22) участковая комиссия – специальная комиссия, созданная решением акима города Астаны, для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью;

23) шекті шама мөлшері – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.06.2026 № 437/56-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. Әлеуметтiк көмек көрсету тәртiбi, мөлшерi және түрлерi, сондай-ақ алушылар санаттарының тізбесі осы Қағидамен белгiленедi.
3. Әлеуметтік көмек біржолғы және (немесе) кезең-кезеңімен (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі, ол өтініш берілген айдан бастап жүзеге асырылады және Астана қаласында тіркелген әрі тұрақты тұратын азаматтарға ұсынылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Әлеуметтік көмекті көрсетуге арналған шығыстарды қаржыландыру Астана қаласының ағымдағы қаржы жылына арналған бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкімші) әлеуметтік көмек сомаларын Мемлекеттік корпорацияға аударады.
Мемлекеттік корпорация әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі әкімші тарапынан алынған әлеуметтік көмек сомаларын әлеуметтік көмек алушылардың банктік шоттарына аударады.
Әлеуметтік көмекті есептеу және көрсету кезінде тиынмен есептелген барлық сомалар тиын мөлшеріне қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектенуге жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Заттай нысандағы әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жеткізушілерді (бұдан әрі – жеткізушілер) әкімші анықтайтын қызмет көрсету арқылы ұсынылады.
7. Әлеуметтік көмек алушылар санаттары туралы мәліметтер әкімші тарапынан Мемлекеттік корпорацияға немесе өзге де ұйымдарға жолданған сұрау салу негізінде, не уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінен электрондық түрде қалыптастырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

23) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок оказания, размеры и виды социальной помощи, а также перечень категорий получателей устанавливаются настоящими Правилами.
3. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в год), осуществляется с месяца обращения, гражданам, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Астане.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Астаны на текущий финансовый год.
Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Астаны" (далее – администратор) переводит в Государственную корпорацию суммы социальной помощи.
Государственная корпорация перечисляет суммы социальной помощи, полученные от администратора по оказанию социальной помощи, на банковские счета получателей социальной помощи.
При исчислении и оказании социальной помощи все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге независимо от суммы тиынов.
Сноска. Пункт 4 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Социальная помощь в натуральной форме предоставляется путем оказания услуг, поставщики которых определяются администратором в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках (далее – поставщики).
7. Сведения о категориях получателей социальной помощи формируются администратором на основании запроса в Государственную корпорацию либо иные организации, либо в электронном виде из информационных систем уполномоченного государственного органа.
Сноска. Пункт 7 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Өтініш беруші толық емес және (немесе) дәйексіз мәліметтерді ұсынған, сондай-ақ өтініш беруші арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін мемлекеттік ұйымдарда тұратын жағдайда Немесе өтініш беруші бас бостандығынан айыру орындарында болған жағдайда әлеуметтік көмек тағайындалмайды.
9. Әлеуметтік көмек мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тұрақты тұру үшін Астана қаласынан тыс жерге кеткен;
3) алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына тұруға жіберілген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің анық еместігі анықталған;
5) әлеуметтік көмек көрсетуге негіз болмай қалғаны туралы мәліметтер анықталған жағдайларда әлеуметтік көмек көрсету тоқтатылады.
1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдайлар туындағаннан кейін келесі айдан бастап тоқтатылады.
Осы тармақтың 3) тармақшасы осы Қағидалардың 22-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тағайындалған әлеуметтік көмекті төлеуге қолданылмайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Артық төленген әлеуметтік көмек сомалары ерікті түрде қайтарылуға жатады, ал заңсыз алынған сомалар ерікті түрде немесе сот тәртібімен қайтарылуға жатады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды әкімші "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерек қорын пайдалана отырып жүргізеді.
12. Әлеуметтік көмекті көрсету үшін қажетті құжаттарды ұсыну әкімшіде қолжетімділік бар ақпараттық жүйелерден ақпаратты алу мүмкіндігі болғанда талап етілмейді.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алуға құқығы бар алушылардың санаттары
13. Әлеуметтік көмек алуға құқығы бар алушылардың санаттарына:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
2) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
3) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
4) еңбек ардагерлері;
5) "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабының 1), 2), 3) тармақшаларында аталған адамдар (бұдан әрі – басқа да адамдар);

8. Социальная помощь не назначается в случае представления неполных и (или) недостоверных сведений заявителем, а также в случаях проживания заявителя в государственных организациях, предоставляющих специальные социальные услуги, или в случае нахождения заявителя в местах лишения свободы.
9. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы города Астаны;
3) направления получателя на проживание в центры оказания специальных социальных услуг;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
5) выявления сведений об утрате оснований на оказание социальной помощи.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.
Подпункт 3) настоящего пункта не распространяется на выплату социальной помощи, назначенной по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 22 настоящих Правил.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, прекращается с даты наступления указанных обстоятельств.
Сноска. Пункт 9 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Излишне выплаченные суммы социальной помощи подлежат возврату в добровольном порядке, неправомерно полученные суммы подлежат возврату в добровольном или в судебном порядке.
Сноска. Пункт 10 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи администратор проводит с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
12. Представление документов, необходимых для оказания социальной помощи, не требуется при наличии возможности получения информации, содержащейся в них, из информационных систем, доступ к которым имеется у администратора.
Глава 2. Категории получателей, имеющих право на получение социальной помощи
13. К категориям граждан, имеющим право на получение социальной помощи относятся:
1) ветераны Великой Отечественной войны;
2) ветераны боевых действий на территории других государств;
3) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
4) ветераны труда;
5) лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – другие лица);

6) зейнеткерлік жастағы адамдар, оның ішінде жасы бойынша зейнеткерлер, зейнеткерлік жасқа жеткен жасына байланысты және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушылар;
7) мүгедектігі бар адамдар, оның ішінде он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар;
8) мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған отбасылар;
9) саяси қуғын-сүргін құрбандары, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдар;
10) көп балалы отбасылар, көп балалы аналар;
11) жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, балалар үйлерінің түлектері;
12) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын табысы аз адамдар (бұдан әрі – табысы аз азаматтар);
13) әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдар;
14) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған тұлғалар;
15) пробация қызметінің есебінде тұрған тұлғалар;
16) табиғи апат салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар) немесе олардың мүлкі;
17) өрт салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар) немесе олардың мүлкі;
18) Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен, жасына байланысты зейнетақы алушылар санатындағы азаматтар;
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.06.2024 № 194/24-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.06.2026 № 437/56-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
3-тарау. Ақшалай нысанда әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
Ескерту. 3-тараудың атауы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Естелік күндер мен мереке күндеріне біржолғы әлеуметтік көмек күнтізбелік жылда бір рет, бір негіз бойынша және ең жоғары сома мөлшерінде ақшалай төлем түрінде келесі азаматтар санаттарына тағайындалады:
2,5 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде:
8 наурыз (Халықаралық әйелдер күні) – көпбалалы отбасыларға, көпбалалы аналарға, оның ішінде аз қамтылғандарға;
1 мамыр (Қазақстан халқының бірлігі күні) – жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
31 мамыр (Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні) – саяси қуғын-сүргін құрбандарына, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен, мүгедектігі бар немесе зейнеткерлер болып табылатын адамдарға;
29 тамыз (Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні) – Астана қаласында біржолғы ақшалай өтемақы алған, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтардың ішіндегі жасына байланысты зейнеткерлерге;
1 қазан (Қарттар күні) – жасына байланысты зейнеткерлерге және ең төменгі зейнетақы мөлшерін алушылар санатындағы зейнеткерлік жастағы адамдарға.

6) лица пенсионного возраста, в том числе пенсионеры по возрасту, получатели государственных социальных пособий по возрасту и по случаю потери кормильца, достигшие пенсионного возраста;
7) лица с инвалидностью, в том числе дети с инвалидностью до восемнадцати лет;
8) семьи, воспитывающие ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью);
9) жертвы политических репрессий, лица пострадавшие от политических репрессий;
10) многодетные матери, многодетные семьи;
11) дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, выпускники детских домов;
12) малообеспеченные лица, получающие государственную адресную социальную помощь (далее – малообеспеченные граждане);
13) граждане, имеющие социально значимые заболевания;
14) лица, освобожденные из мест лишения свободы;
15) лица, находящиеся на учете службы пробации;
16) граждане (семьи) либо их имущество, пострадавшие вследствие стихийного бедствия;
17) граждане (семьи) либо их имущество, пострадавшие вследствие пожара;
18) граждане, пострадавшие вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, из числа пенсионеров по возрасту.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.06.2024 № 194/24-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи в виде денежной помощи
Сноска. Наименование главы 3 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Единовременная социальная помощь к памятным датам и праздничным дням назначается один раз в календарном году по одному основанию по наибольшей сумме в виде денежных выплат следующим категориям граждан:
в размере 2,5 месячных расчетных показателей (далее – МРП):
8 марта (Международный женский день) – многодетным семьям, многодетным матерям, в том числе являющимся малообеспеченными;
1 мая (День единства народа Казахстана) – детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;
31 мая (День памяти жертв политических репрессий) – жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
29 августа (День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона) – гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне из числа пенсионеров по возрасту, получившим единовременную компенсацию в городе Астане;
1 октября (День пожилых людей) – пенсионерам по возрасту и лицам пенсионного возраста из числа получателей минимального размера пенсии.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. 60 АЕК көлеміндегі әлеуметтік көмек:
16 желтоқсан (Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні) – Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына.
16. 45 АЕК көлеміндегі әлеуметтік көмек:
15 ақпан (Ауғанстан Демократиялық Республикасынан кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні) – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және Ауғанстанда әскери қызмет өткеру кезінде алған жаралануы, контузиясы, мертігуі немесе ауыруы салдарынан мүгедектігі анықталған ардагерлер мен әскери қызметшілерге;
26 сәуір (Чернобыль атом электр станциясындағы авария құрбандарын еске алу күні) – 1986–1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жоюға қатысқан тұлғалар қатарынан Ұлы Отан соғысы ардагерлеріне теңестірілген жеңілдіктері бар ардагерлерге, Чернобыль атом электр станциясындағы апат салдарынан мүгедектік белгіленген адамдарға, сондай-ақ 1988–1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жоюға қатысушылар қатарынан, оқшаулау және қоныстандыру аймақтарынан Қазақстан Республикасына эвакуацияланған (өз бетінше көшіп келген) адамдарға, оның ішінде эвакуациялау күні ана құрсағында болған балаларға.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.06.2026 № 437/56-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
17. Мүгедектігі бар адамдар күніне (қазан айының екінші жексенбісі) әлеуметтік көмек азаматтардың мынадай санаттарына беріледі:
1-топтағы мүгедектігі бар адамдарға – 20 АЕК бойынша;
2-топтағы мүгедектігі бар адамдарға және барлық топтағы он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға – 10 АЕК;
3-топтағы мүгедектігі бар адамдарға – 5 АЕК (2024 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді).
18. 9 мамырға (Жеңіс күні) әлеуметтік көмек мына санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 1 (бір) миллион теңгеден кем емес;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге (осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда) – 45 АЕК;
басқа мемлекеттердің аумағындағы соғыс қимылдарының ардагерлеріне (осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда) – 45 АЕК;

Сноска. Пункт 14 - в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Социальная помощь в размере 60 МРП предоставляется:
16 декабря (День Независимости Республики Казахстан) – жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий".
16. Социальная помощь в размере 45 МРП предоставляется:
15 февраля (День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан) – ветеранам боевых действий на территории других государств, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", и военнослужащим, которым установлена инвалидность вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период при прохождении воинской службы в Афганистане;
26 апреля (День памяти жертв аварии на Чернобыльской атомной электростанции) – ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, из числа лиц, принимавших участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах, лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции, а также лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированные (самостоятельно выехавшие) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенным решениями маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Социальная помощь ко Дню лиц с инвалидностью (второе воскресенье октября) предоставляется следующим категориям граждан:
лицам с инвалидностью 1 группы – 20 МРП;
лицам с инвалидностью 2 группы и детям с инвалидностью до восемнадцати лет всех групп – 10 МРП;
лицам с инвалидностью 3 группы – 5 МРП.
18. Социальная помощь к 9 мая (День Победы) предоставляется следующим категориям граждан:
ветеранам Великой Отечественной войны – не менее 1 (одного) миллиона тенге;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны (кроме лиц, указанных в пункте 16 настоящих Правил) –45 МРП;
ветеранам боевых действий на территории других государств (кроме лиц, указанных в пункте 16 настоящих Правил) – 45 МРП;

басқа да адамдарға ("Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген), еңбек ардагерлеріне ("Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 7-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген адамдар) – 15 АЕК;
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Әкімші әлеуметтік көмек алушылардан өтініштерді талап етпестен, келесі санаттарға жататын адамдардың тізімдерін қалыптастырады:
осы Қағидалардың 14, 15, 16, 17, 18-тармақтарында, Мемлекеттік корпорацияға не өзге ұйымдарға сұрау салу немесе уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінен электрондық түрде алынған мәліметтер негізінде;
осы Қағидалардың 39-тармағында, Астана қаласы әкімдігінің "АИТВ-инфекциясының алдын алу орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнының (бұдан әрі – "АИТВ-инфекциясының алдын алу орталығы" МКҚК) мәліметтері негізінде.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Астана қаласын газдандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес газдандырылуға жататын жеке тұрғын үйлерде тұратын, олардың меншік иелері болып табылатын немесе меншік иесінің отбасы мүшелері болып табылатын жасына байланысты зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, көпбалалы аналарға және көпбалалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйінің түлектеріне, егер оларда және олардың отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған және жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің төрт еселенген мөлшерінен аспаған жағдайда тұрғын үйді газдандыруға арналған біржолғы әлеуметтік көмек көрсетіледі."
Әлеуметтік көмектің мөлшері өтініш берушінің газ жабдығын тартуға және орнатуға байланысты нақты шығындары негізінде айқындалады, бірақ 130 АЕК-тен аспауы тиіс.
Әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші әкімшіге келесі құжаттарды қоса бере отырып өтініш береді:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) газ жабдығын тартуға және орнатуға байланысты тұлғаның шеккен шығындарын растайтын акт және/немесе құжат (чектердің көшірмелері, түбіртектер, қызмет көрсету шарты және т.б.);

другим лицам (указанным в подпунктах 1), 2), 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах"), ветеранам труда (лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О ветеранах") – 15 МРП.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Администратор без истребования заявлений от получателей социальной помощи формирует списки лиц, относящихся к категориям, указанным:
в пунктах 14, 15, 16, 17, 18 настоящих Правил, на основании запроса в Государственную корпорацию либо иные организации, либо в электронном виде из информационных систем уполномоченного государственного органа;
в пункте 39 настоящих Правил, на основании сведений Государственного коммунального казенного предприятия "Центр по профилактике ВИЧ-инфекции" акимата города Астаны (далее – ГККП "Центр по профилактике ВИЧ-инфекции").
Сноска. Пункт 20 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Единовременная социальная помощь на газификацию жилого дома производится пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, проживающим в частных жилых домах, подлежащих газификации согласно Плану мероприятий по газификации города Астаны, являющимися его собственниками, либо членами семьи собственника, при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четырех прожиточных минимумов.
Размер социальной помощи определяется исходя из фактических затрат заявителя, связанных с подведением и установкой газового оборудования, но не более 130 МРП.
Для получения социальной помощи заявитель обращается к администратору с заявлением с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) акт и/или документ, подтверждающий состоявшиеся расходы лица, связанные с подведением и установкой газового оборудования (копии чеков, квитанции, договор на оказание услуг и т.п.);

3) тұлғаның (отбасы мүшелерінің) кірістері туралы мәліметтер;
4) мәртебені растайтын құжаттың көшірмесі (зейнеткерлік куәлік, мүгедектік туралы анықтама, балалардың туу туралы куәліктері, жергілікті атқарушы органның қаулысы немесе бұйрығы);
5) отбасының барлық мүшелеріне жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың жоқ (бар) екендігі туралы анықтама.
Құжаттар түпнұсқада және салыстыру үшін көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші осы Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, әкімшіге өтінішпен жүгінеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4-тарау. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
§1. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Мұқтаж азаматтар санатына жатқызу үшін негіздер:
1. табиғи апат салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне зиян келуі;
2. өрт салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне зиян келуі;
3. әлеуметтік маңызы бар аурудың болуы;
4. жан басына шаққандағы орташа табыстың жергілікті өкілді органдар республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста айқындаған шектен аспауы.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Өтініш беруші қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсына алмаған жағдайда, әкімші тиісті мәліметтері бар өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек көрсету туралы шешім қабылдайды.
24. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек, егер мұндай ақшалай төлемдерді ұсыну, қызметтер көрсету немесе өзге де өтеу үшін негіздер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген өзге тәртіппен болмаған жағдайда ғана ұсынылады.
25. Осы Қағидалардың 22-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік көмек көрсетілген кезде әкімші 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын (осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өтінішті) тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайын тексеру үшін учаскелік комиссияға жолдайды.

3) сведения о доходах лица (членов семьи);
4) копия документа, подтверждающего статус (пенсионное удостоверение, справка об инвалидности, свидетельства о рождении детей, постановление либо приказ местного исполнительного органа);
5) справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество на всех членов семьи.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Для получения социальной помощи заявитель обращается к администратору с заявлением с приложением документов, указанных в настоящем пункте Правил.
Сноска. Пункт 21 - в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 1. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Основаниями для отнесения к категории нуждающихся граждан являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Сноска. Пункт 22 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, администратор принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
24. Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан представляется только в том случае, если основания для предоставления подобных денежных выплат, оказания услуг или иного возмещения отсутствуют в ином установленном действующем законодательством Республики Казахстан порядке.
25. При оказании социальной помощи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4) пункта 22 настоящих Правил, администратор в течение 1 (один) рабочего дня направляет документы заявителя (заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам) в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акт жасайды, осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды әзірлейді және оларды әкімшіге жолдайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
27. Әкімші 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұлғаның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық топтамасын арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Арнайы комиссия құжаттар түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған жағдайда әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Әкімші өтініш берушінің әлеуметтік көмек көрсетуге арналған құжаттары тіркелген күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы арнайы комиссияның қорытындысы негізінде әлеуметтік көмекті тағайындау немесе оны тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы қағидалардың 24-тармағында көрсетілген жағдайда, әкімші өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмекті тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
30. Әлеуметтік көмекті тағайындаудан бас тарту негіздері анықталған жағдайда, әкімші шешім қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіні алдын ала бас тарту туралы шешім жөнінде, сондай-ақ алдын ала шешімге қатысты өз ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу туралы хабардар етеді.

Сноска. Пункт 25 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Участковая комиссия в течение 2 (два) рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам, согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам, и направляет их администратору.
Сноска. Пункт 26 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Администратор в течение 1 (один) рабочего дня производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
Сноска. Пункт 27 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Специальная комиссия в течение 2 (два) рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
Сноска. Пункт 28 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Администратор в течение 8 (восемь) рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случае, указанном в пункте 24 настоящих Правил, администратор принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня принятия документов от заявителя.
Сноска. Пункт 29 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При выявлении оснований для отказа в оказании социальной помощи администратор в срок не позднее трех рабочих дней до принятия решения уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе, а также проведении заслушивания для предоставления возможности выражения позиции по предварительному решению.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31. Осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек жылына бір рет көрсетіледі.
32. Әлеуметтік көмекті тағайындаудан бас тарту мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) өтініш берушілер ұсынған мәліметтердің анық емес екендігі анықталған кезде;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына зерттеп-қарау жүргізуден бас тартқан, жалтарған жағдайда;
3) адам (отбасы) жан басына шаққандағы орташа табысының әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен асып кеткен жағдайда;
4) уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен осы негіз бойынша әлеуметтік көмектің тағайындалғандығын, төлемдердің жүзеге асырылғандығын, әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш берілгендігін растайтын мәліметтер алынған жағдайда.";
төлемдердің жүзеге асырылғаны, сондай-ақ осы негіз бойынша әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш берілгені туралы әлеуметтік көмектің тағайындалғанын растайтын мәліметтер алынған кезде.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
§ 2. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
33. Азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтірілу негізі бойынша әлеуметтік көмек мынадай мөлшерлерде ақшалай төлем түрінде көрсетіледі:
1) дүлей зілзаланың салдарынан зардап шеккендерге – жалғыз тұрғын үйіне залал келтірілген жағдайда, бір отбасына 400 АЕК;
2) өрт салдарынан зардап шеккендерге – жалғыз тұрғын үйіне залал келтірілген жағдайда, бір отбасына 400 АЕК;
3) өрт салдарынан отбасы мүшелерінің қаза болу жағдайы орын алған кезде – әрбір қайтыс болған адамға 150 АЕК.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34. Әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзі немесе отбасы атынан әкімшіге келесі құжаттарды қоса бере отырып өтініш береді:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) дүлей зілзаланың салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне келтірілген залал фактісін растайтын құжат;
3) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне келтірілген залал фактісін растайтын құжат;

Сноска. Пункт 30 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан, указанных в пункте 22 настоящих Правил, оказывается один раз в год.
32. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи), установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи;
4) получения из информационной системы уполномоченного государственного органа сведений, подтверждающих факты назначения, осуществления выплат, подачи заявления на назначение социальной помощи по данному основанию.
Сноска. Пункт 32 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 2. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Социальная помощь по основанию причинения ущерба гражданину (семье) либо его имуществу предоставляется в виде денежной выплаты в следующих размерах:
1) пострадавшим вследствие стихийного бедствия – 400 МРП на семью при причинении ущерба жилью, являющемуся единственным;
2) пострадавшим вследствие пожара – 400 МРП на семью при причинении ущерба жилью, являющемуся единственным;
3) в случае наличия летальных исходов членов семьи вследствие пожара – 150 МРП на погибшего.
Сноска. Пункт 33 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Для получения социальной помощи заявитель от себя или от имени семьи представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
3) документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;

4) жоғалған, бүлінген тұрғын үйдің өтініш берушіге тиесілі екенін растайтын құжаттар:
меншік құқығында тиесілі тұрғын үй үшін – жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың жоқ (бар) екендігі туралы анықтама және құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
өзге де заңды негіздерде пайдаланылатын тұрғын үй үшін – меншік иесі тарапынан тұрғын үйді күтіп-ұстау міндеті белгіленген тұрғын үйде тұру құқығын растайтын құжаттың көшірмесі;
5) отбасы мүшесінің қайтыс болу фактісін және онымен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар – адам өлімі болған жағдайда.
Дүлей зілзала немесе өрт салдарынан мүлікке залал келтірілген жағдайда әлеуметтік көмек зардап шеккен мүліктің меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан, мүлік орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
35. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
36. Әкімші табиғи зілзала немесе өрт жағдайы пайда болған күннен бастап төрт айдан кешіктірмей әлеуметтік көмек алуға келіп түскен өтініштерді қарайды.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
§ 3. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
37. Әлеуметтік мәні бар ауру – туберкулез бойынша әлеуметтік көмек белсендi туберкулезбен ауыратын азаматтарға Астана қаласы әкімдігінің "Астана қаласының Туберкулезге қарсы диспансерi" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсіпорнында (бұдан әрi – Туберкулезге қарсы диспансер) диспансерлiк есепте тұрған және амбулаторлық емделудегi азаматтарға 10 АЕК ай сайынғы ақша төлемдері түрінде ұсынылады.
38. Осы Қағидалардың 37 – тармағында көрсетілген туберкулезге қарсы диспансер ай сайын ұсынатын азаматтардың тізімдері (бұдан әрі – тізім) мынадай құжаттарды қоса бере отырып, әлеуметтік көмек көрсету үшін негіз болып табылады:
1) осы Қағиданың 37-тармағында көрсетілген азаматтардың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
3) әлеуметтік мәні бар аурудың бар екендігін растайтын құжат.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

4) документы, подтверждающие принадлежность утраченного, испорченного жилья заявителю:
для принадлежащего на праве собственности – справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество, и копия правоустанавливающего документа;
для занимаемого на иных законных основаниях – копия документа на право проживания с установленной собственником обязанностью по содержанию жилья;
5) документы, подтверждающие факт смерти члена семьи и родственные отношения с ним – в случае летальных исходов.
При причинении ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего имущества независимо от места регистрации его собственника.
Сноска. Пункт 34 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
36. Администратором рассматриваются обращения за получением социальной помощи, поступившие не позднее четырех месяцев со дня возникновения стихийного бедствия или пожара.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 3. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Социальная помощь по социально значимому заболеванию –туберкулез предоставляется лицам, больным активным туберкулезом, состоящим на диспансерном учете в Государственном коммунальном казенном предприятии "Противотуберкулезный диспансер города Астаны" акимата города Астаны (далее – Противотуберкулезный диспансер) и находящимся на амбулаторном лечении, оказывается в виде ежемесячных денежных выплат в размере 10 МРП.
38. Основанием для оказания социальной помощи являются списки граждан, указанных в пункте 37 настоящих Правил (далее – список), ежемесячно представляемые Противотуберкулезным диспансером, с приложением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность граждан, указанных в пункте 37 настоящих Правил;
2) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
3) документ, подтверждающий факт наличия социально значимого заболевания.
Сноска. Пункт 38 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

39. 25 АЕК мөлшерінде ай сайынғы ақшалай төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек әлеуметтік маңызы бар аурулар бойынша көрсетіледі:
адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған ауру, оның ішінде адамның иммун тапшылығы вирусын – "АИТВ инфекциясының алдын алу орталығы" МКҚК-да диспансерлік есепте тұрған он сегіз жасқа дейінгі балаларға беру;
қатерлі ісіктер – қаланың медициналық ұйымдарында тиісті ауру бойынша диспансерлік есепте тұрған он сегіз жасқа дейінгі балаларға.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
40. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
41. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация есебінде тұрған адамдарға босатылғаны туралы анықтаманы ұсына отырып, босатылғаннан кейін алты айдан кешіктірмей жүгінген жағдайда, өтініші бойынша біржолғы әлеуметтік көмек ақшалай түрде 15 АЕК мөлшерінде бір рет көрсетіледі. Көрсетілген көмек өмірінде бір рет, міндетті түрде жұмысқа орналасу шартымен беріледі және қайта тағайындалмайды.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
42. Осы Қағидалардың 37, 39-тармақтарына сәйкес ұсынылатын әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтар туралы мәліметтерді әкімшінің қызметкерлері жария етуге жатпайды.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4-тарау. Жан басына шаққандағы орташа табысы белгіленген шектен аспайтын негіздер бойынша әлеуметтік көмек
Ескерту. 5-тараудың атауы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
§1. Кірісті есептемегенде әлеуметтік көмек
43. Әлеуметтік көмек келесі тегін көрсетілетін қызметтер және ақшалай төлемдер түрінде табысы есепке алынбастан азаматтардың мынадай санаттарына көрсетіледі:
1) Астана қаласында кемінде үш жыл тіркелген күннен бастап санаторийлік-курорттық емделу:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысушылар қатарындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына, "Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен ақталған адамдарға (әзірленген абилитация және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеу қызметтері ұсынылған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда) – тегін негізде;
жасына байланысты зейнеткерлерге жолдама құнының 20% төлемімен (әзірленген абилитация және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеу қызметтері ұсынылған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда);
ең төменгі зейнетақы мөлшерін алушылар қатарындағы жасына байланысты зейнеткерлерге жолдама құнының 15% төлемімен (әзірленген абилитация және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеу қызметтері ұсынылған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда)."

39. Социальная помощь в виде ежемесячных денежных выплат в размере 25 МРП предоставляется по социально значимым заболеваниям:
болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека, в том числе носительство вируса иммунодефицита человека, – детям до восемнадцати лет, состоящим на диспансерном учете в ГККП "Центр по профилактике ВИЧ-инфекции";
злокачественные новообразования – детям до восемнадцати лет, состоящим на диспансерном учете по соответствующему заболеванию в медицинских организациях города.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Единовременная социальная помощь в виде денежной помощи оказывается, по заявлению лиц, освободившихся из мест лишения свободы и стоящих на учете пробации, с представлением справки об освобождении, при обращении не позднее шести месяцев после освобождения, единовременно в размере 15 МРП. Указанная помощь предоставляется однократно в течение жизни при условии обязательного трудоустройства и повторно не назначается.
Сноска. Пункт 41 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Сведения о гражданах, страдающих социально значимыми заболеваниями, представляемые согласно пунктам 37, 39 настоящих Правил, не подлежат разглашению сотрудниками администратора.
Сноска. Пункт 42 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Социальная помощь по основаниям наличия среднедушевого дохода, не превышающего установленного порога
Сноска. Заголовок главы 5 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 1. Социальная помощь без учета дохода
43. Социальная помощь в виде следующих бесплатных услуг и денежных выплат предоставляется без учета дохода следующим категориям граждан:
1) санаторно-курортное лечение лицам, зарегистрированным в городе Астане не менее трех лет:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" (далее – Закон) (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения) – на бесплатной основе;
пенсионерам по возрасту с 20 % оплатой стоимости путевки (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения);
пенсионерам по возрасту из числа получателей минимального размера пенсии с 15 % оплатой стоимости путевки (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения);

Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО-ның ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусымнан 1945 жылғы 9 мамырға дейін кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген), бірақ Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы жанқиярлық еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО-ның ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдарға – тегін негізде;
2) ) санаторийлік-курорттық емделуге жұмсалған шығындарды өтеу:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды алып жүретін, абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасында жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шара көзделген адамдарға (жұмыс берушінің кінәсінен өндірістік жарақат немесе кәсіптік ауру алған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда);
3) дәрілік қамтамасыз ету:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
4) Астана қаласында кемінде бір жыл тіркелген күннен бастап коммуналдық қызметтерге ақы төлеу үшін әлеуметтік көмек:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысушылар қатарындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына, Заңда белгіленген тәртіппен ақталған адамдарға.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.06.2024 № 194/24-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен; жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
44. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші әкімшіге мынадай құжаттарды қоса бере отырып өтініш ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) санаторийлік-курорттық емделу түріндегі әлеуметтік көмек үшін санаторийлік-курорттық карта;
3) екінші деңгейдегі банктегі немесе "Қазпочта" акционерлік қоғамындағы банктік шот нөмірі туралы мәліметтер.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

лицам, награжденным орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – на бесплатной основе;
2) возмещение затрат на санаторно-курортное лечение:
лицам, сопровождающим лиц с инвалидностью первой группы, имеющих в индивидуальной программе абилитации и реабилитации мероприятие по предоставлению социальных услуг индивидуального помощника (за исключением лиц с инвалидностью, получивших трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя);
3) лекарственное обеспечение:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
4) социальная помощь на оплату коммунальных услуг лицам, зарегистрированным в городе Астане не менее одного года:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.06.2024 № 194/24-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Для получения социальной помощи заявитель представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) санаторно-курортная карта для социальной помощи в виде санаторно-курортного лечения;
3) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Пункт 44 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 28.06.2024 № 194/24-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

45. Осы Қағидалардың 43-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші санаторлық-курорттық емдеуден кейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей келесі құжаттарды қоса бере отырып, әкімшіге өтініш ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) шот-фактура немесе фискалды чек;
3) атқарылған жұмыстар актісі;
4) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
46. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
47. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
48. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
49. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
50. Санаторийлік-курорттық емделуге әлеуметтік көмек осы Қағидалардың 45-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттағы азаматтарға жеткізушілер базасында санаторийлік-курорттық емделуден өту үшін жолдамалар беру арқылы көрсетіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
51. Санаторийлік-курорттық емделуге жұмсалған шығындарды өтеу түріндегі әлеуметтік көмек осы Қағидалардың 45-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген азаматтар санатынан бір адамға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы таңдалған, санаторийлік-курорттық ем көрсететін ұйымда болған кезеңіне нақты шығын мөлшерінде, бірақ 55 АЕК-тен аспайтын мөлшерде беріледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
52. Санаторийлік-курорттық емделуге әлеуметтік көмек осы Қағидалардың 43-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттағы азаматтарға жеткізушілер базасында санаторийлік-курорттық емделуден өту үшін жолдамалар беру арқылы көрсетіледі.
Санаторийлік-курорттық емдеу Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мамандандырылған мекемелерде жүзеге асырылады.
Санаторийлік-курорттық емделу мерзімі 14 (он төрт) күнтізбелік күнді құрайды.
Санаторийлік-курорттық емделуге құқық күнтізбелік жыл ішінде бір реттен артық берілмейді.
Жасына байланысты зейнеткерлерге санаторийлік-курорттық емделуге құқық екі жылда бір рет беріледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

45. Для получения социальной помощи, указанной в подпункте 3) пункта 43 настоящих Правил, заявитель не позднее 30 (тридцати) календарных дней после получения санаторно-курортного лечения представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) счет-фактура либо фискальный чек;
3) акт выполненных работ;
4) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
47. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 1) пункта 45 настоящих Правил, путем предоставления направлений-путевок для прохождения санаторно-курортного лечения на базе поставщиков.
Сноска. Пункт 50 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Социальная помощь в виде возмещения затрат на санаторно-курортное лечение предоставляется одному лицу, из числа граждан, указанных в подпункте 2) пункта 45 настоящих Правил, на период их нахождения в организации, выбранной через портал социальных услуг, предоставляющей санаторно-курортное лечение, в размере фактических затрат, но не более 55 МРП.
Сноска. Пункт 51 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 1) пункта 43 настоящих Правил, путем предоставления направлений-путевок для прохождения санаторно-курортного лечения на базе поставщиков.
Санаторно-курортное лечение осуществляется в специализированных учреждениях, расположенных на территории Республики Казахстан.
Срок прохождения санаторно-курортного лечения составляет четырнадцать календарных дней.
Право на санаторно-курортное лечение предоставляется не более одного раза в календарный год.
Пенсионерам по возрасту право на санаторно-курортное лечение предоставляется раз в два года.
Сноска. Пункт 52 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 28.06.2024 № 194/24-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

53. Шипажайлық-курорттық емделу орнына дейiнгi және керi қайту жолақысының құны шипажайлық-курорттық емделушінің жеке қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
54. Әкімші жазбаға сәйкес жеткізуші ұсынған келу кестесіне сәйкес жолдама береді.
Шипажайлық-курорттық емделуден өтiнiш берушi өз талабы бойынша бас тартқан жағдайда, жолдама әкiмшiге қайтарылуы және кезекке сәйкес басқа өтiнiш берушiге берiлуi тиiс.
Жолдама өтініште көрсетілген өтініш берушіге немесе алуға сенімхаты бар басқа тұлғаға беріледі.
Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 28.06.2024 № 194/24-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
55. Жолдаманы дәлелді себептермен пайдаланбаған жағдайда, санаторийлік-курорттық емделуге құқық мүмкіндігінше келу кестесіне сәйкес басқа кезеңде берілуі мүмкін.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
56. Жолдаманы алуға келу қажеттiлiгi жөнiнде өтiнiш берушiге әкiмшiнiң екi рет поштамен жолданған жазбаша хабарламалары бойынша хабарласпаған жағдайда, берiлген өтiнiш бойынша шипажайлық-курорттық емделу ұсынылмайды.
57. Әкiмшiнiң бiрiншi басшысы (немесе оның орынбасары) қол қойған және мөрмен бекiтiлiп берiлген жолдамада шипажайлық-курорттық емделуге құқылы тұлғаның тегi, аты және әкесiнiң аты (бар болса) көрсетiледi.
58. Амбулаториялық емдеу кезінде дәрілік қамтамасыз етуге әлеуметтік көмек дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және гигиена мен күтім заттарын (бұдан әрі – дәрілік заттар) тегін беру түрінде көрсетіледі және осы Қағидалардың 43-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген санаттағы азаматтарға беріледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
59. Әкiмшi осы Қағида шеңберінде дәрілік заттармен қамтамасыз етуге құқығы бар азаматтардың тiзiмдерiн уәкілетті медициналық ұйымға жыл сайын 3 қаңтарға дейiн ұсынады және қажет болған жағдайда оны жаңартады.

53. Оплата стоимости проезда до места прохождения санаторно-курортного лечения и обратно производится за счет собственных средств получателя санаторно-курортного лечения.
54. Администратор согласно записи, в соответствии с графиком заезда, представленным поставщиком, производит выдачу путевок.
В случае отказа заявителя от прохождения санаторно-курортного лечения по собственному желанию направление-путевка подлежит возврату администратору и выдаче другому заявителю согласно очередности.
Путевка выдается на руки заявителю, указанному в заявлении либо другому лицу при наличии доверенности на получение.
Сноска. Пункт 54 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 28.06.2024 № 194/24-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. При неиспользовании направления-путевки по уважительным причинам право на санаторно-курортное лечение по возможности может быть предоставлено в другой период согласно графику заезда.
Сноска. Пункт 55 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Социальная помощь по поданному заявлению не предоставляется в случае отсутствия обращения по дважды направленным заявителю по почте письменным уведомлениям администратора о необходимости явки за получением направления-путевки.
57. В выдаваемом направлении-путевке, подписанном первым руководителем администратора (либо его заместителем) и скрепленном печатью, указываются фамилия, имя и отчество (при наличии) лица, которому предоставлено право санаторно-курортного лечения.
58. Социальная помощь на лекарственное обеспечение при амбулаторном лечении заключается в бесплатном предоставлении лекарственных средств, изделий медицинского назначения и предметов гигиены и ухода (далее – лекарственные средства) и оказывается гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 3) пункта 43 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 58 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 28.06.2024 № 194/24-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Администратор ежегодно до 3-го января представляет в уполномоченную медицинскую организацию списки граждан, имеющих право на лекарственное обеспечение в рамках настоящих Правил, и по мере необходимости обновляет его.

60. Осы Қағидалардың 43-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген санаттарға жататын және дәрілік заттарға мұқтаж азаматтар белгіленген үлгідегі рецепт алу үшін уәкілетті медициналық ұйымға жүгінеді.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
61. Уәкілетті медициналық ұйым берген дәрiлік заттардың рецептері негізінде дәрiлік заттарды беру жеткізушілердің дәрiханалық мекемелерiнде жеке куәлігінің түпнұсқасын ұсынған жағдайда жiберiледi.
62. Коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге, тұрғын үйді күтіп-ұстауға, телефон үшін абоненттік төлемге арналған ақшалай төлемдер осы Қағидалардың 43-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген санаттағы азаматтарға тағайындалады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
63. Тұрғылықты орны немесе пайдаланатын тұрғын үйдің алаңы өзгерген жағдайда, әлеуметтік көмек алушы ол жөнінде әкімшіні өзгерген кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде хабардар етуі тиіс. Ақшалай төлемдерді қайта есептеу хабардар етілген айдан бастап жүргізіледі.
64. Ақшалай төлемдер мынадай мөлшерлерде беріледі:
ай сайын:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 8 АЕК мөлшерінде;
2) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысушылар қатарындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына, Заңда белгіленген тәртіппен ақталған адамдарға – 4,5 АЕК;
3) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің қайта некеге тұрмаған жесірлері қатарындағы өзге адамдарға – 4,4 АЕК.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
65. Көрсетілген ақшалай төлемге құқығы бар бiрнеше адам бiр тұрғылықты мекенжай бойынша тiркелген жағдайда, төлем тек қана бiреуiне жүргiзiледi.
§2. Астана қаласының жоғары оқу орындарында оқу ақысын төлеуге азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек
66. Қаладағы жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқуға ақы төлеуге әлеуметтік көмек осы өзгерістер күшіне енген сәтте Астана қаласының жоғары оқу орындарында оқуға ақы төлеуге әлеуметтік көмек тағайындалған және беріліп жүрген адамдарға тиісті жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім туралы құжат алғанға дейін оқуын аяқтау құқығы сақтала отырып беріледі.
Мұндай адамдардың оқуын қаржыландыру әлеуметтік көмек тағайындалған күнгі шарттар негізінде оқуын аяқтағанға дейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

60. Граждане, относящиеся к категориям, указанным в подпункте 3) пункта 43 настоящих Правил, нуждающиеся в лекарственных средствах, обращаются в уполномоченную медицинскую организацию для получения рецепта установленного образца.
Сноска. Пункт 60 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Отпуск лекарственных средств производится в аптечных учреждениях поставщиков на основании рецептов установленного образца, выданных уполномоченной медицинской организацией, при предъявлении оригинала удостоверения личности.
62. Денежные выплаты на оплату коммунальных услуг, содержания жилья, абонентской платы за телефон назначаются гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 4) пункта 43 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 62 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. При изменении места жительства или площади занимаемого жилья получатель социальной помощи должен уведомить об этом администратора в течение десяти рабочих дней с момента изменения. Перерасчет денежных выплат при этом производится с месяца уведомления.
64. Денежные выплаты предоставляются в следующих размерах:
ежемесячно:
1) ветеранам Великой Отечественной войны в размере 8 МРП;
2) ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом – 4,5 МРП;
3) другим лицам, из числа вдов воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступивших в повторный брак – 4,4 МРП.
Сноска. Пункт 64 – в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. В случае регистрации по одному месту жительства нескольких лиц, имеющих право на указанную денежную выплату, она осуществляется только одному из них.
§ 2. Социальная помощь отдельным категориям граждан на оплату обучения в высших учебных заведениях города Астаны
66. Социальная помощь на оплату очной формы обучения в высших учебных заведениях города предоставляется лицам, которым на момент вступления в силу соответствующих изменений была назначена и предоставляется на оплату обучения в высших учебных заведениях города Астаны, сохраняется право на завершение обучения в соответствующих организациях высшего и (или) послевузовского образования до получения документа об образовании.
Финансирование обучения таких лиц осуществляется на условиях, действовавших на дату назначения социальной помощи, до окончания ими обучения.
Сноска. Пункт 66 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.06.2024 № 194/24-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции решения маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

81. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
82. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
83. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
84. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
85. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
86. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
§ 3. Азаматтардың жекелеген санаттарына қатты отынды сатып алуға және тұрғын үйді газдандыруға әлеуметтік көмек
87. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
88. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
89. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
90. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
91. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
92. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
93. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
94. Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 26.06.2026 № 437/56-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және Астана қаласының мұқтаж
азаматтарының жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Басшысына
___________________
Өтініш
Азамат________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ______ жылғы "___" ___________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _____ құжаттың нөмірі:________ кім берген: _______
Берілген күні ____________ жылғы "_____" _________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ______________________________
________________________________________________________ қаласы
______________________ __________________________________ ауданы
______________________ көшесі (шағын ауданы) _______ үй _____пәтер
Банк деректемелері:_____________________________________________
Банктің атауы _________________________________________________
Банк шотының № ______________________________________________
Телефон ___________________________
Маған ___________________әлеуметтік көмек тағайындауды сұраймын
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың
атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлемді тағайындаған (қайта есептеген) кезде, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз міндеттемелерін орындаған кезде қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Жергілікті бюджеттен төленетін әлеуметтік көмекті есептеу үшін жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардармын.
20____ жылғы "____" ___________
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), өтініш берушінің (заңды өкілінің) қолы
Құжаттарды қабылдаған:
_______________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____" ____________
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және Астана қаласының мұқтаж
азаматтарының жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру
АКТІСІ
20__ жылғы "____"_________
__________________________________________________________
(елді-мекен)

81. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 3. Социальная помощь отдельным категориям граждан на приобретение твердого топлива и на газификацию жилого дома
87. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Исключен решением маслихата города Астаны от 26.06.2026 № 437/56-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления ее размеров
и определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
в городе Астане
Руководителю
___________________
Заявление
От гражданина (ки) ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ___________________________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ________________________
Серия документа: _________ номер документа: ________ кем выдан: __________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _____________________________________________
Город __________________________________________________________
район __________________________________________________________
улица (микрорайон) ______________________ дом ______ квартира _____
Банковские реквизиты: ___________________________________________
Наименование банка_____________________________________________
Банковский счет № _______________________________
Телефон ___________________________
Прошу назначить мне социальную помощь _________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
4
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", хранение и использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, необходимых при назначении (перерасчете) выплаты, а также при выполнении уполномоченным органом по оказанию социальной помощи своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Обо всех изменениях местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение 10 (десяти) рабочих дней.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления социальной помощи, выплачиваемой из местного бюджета, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
"____" ___________ 20____ года
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
Документы принял:
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____" ____________ 20____ года
Приложение 2
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления ее размеров
и определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
города Астаны
АКТ обследования для определения нуждаемости лица (семьи)
от "__" ________________ 20 года
_______________________________________________________________
(населенный пункт)

1. Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________
2. Тұратын мекенжайы
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________
3. Өтініш берушінің әлеуметтік көмекке өтініш беруінің себептері
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі) ____ адам, оның ішінде
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыспен қамтылмау себебі
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
Еңбекке жарамды барлығы _________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері _______ адам.
Балалардың саны: ______, олардың ішінен жоғары және орта оқу
орындарында ақылы негізде оқитындар _______ адам, оқу құны жылына
_______ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысы ардагерлерінің, жеңілдіктер бойынша Ұлы
Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлердің, басқа мемлекеттер
аумағындағы ұрыс қимылдары ардагерлерінің, зейнеткерлердің, 80 жастан
асқан қарт адамдардың, әлеуметтік маңызы бар аурулары бар адамдардың,
мүгедектігі бар адамдардың, мүгедектігі бар балалардың болуы (көрсету немесе
өзге санатты қосу қажет)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Тұрып жатқан жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендірілген
тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе
өзге көрсету қажет):
_______________________________________________________________
Тұрғын үйді ұстауға жұмсалатын шығыстар:
______________________________________________________________
___________________________________________________________________
Отбасының табысы:
Р/с №
Табысы бар отбасы мүшелерінің (оның ішінде өтініш берушінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Табыс түрі
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
тоқсанға
орта есеппен айына
1
2
3
4
5
6
6. Мыналардың бар-жоғы:
автокөлігі (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны
пайдаланғаннан түсетін мәлімделген табыс)
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
қазіргі уақытта өздері тұрып жатқаннан бөлек өзге тұрғын үйі
(оны пайдаланғаннан түсетін мәлімделген табыс)
_____________________________

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
2. Адрес места жительства
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Причины обращения заявителя за социальной помощью
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ____ человек, в том числе:
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственное отношение к заявителю
Занятость (место работы, учебы)
Причина незанятости
Сведения об участии в общественных работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении квалификации) или активных мерах содействия занятости
1
2
3
4
5
6
7
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: ______, из них обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе _______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
Наличие в семье ветеранов Великой Отечественной войны, ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на территории других государств, пенсионеров, пожилых лиц старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально значимые заболевания, лиц с инвалидностью, детей с инвалидностью (указать или добавить иную категорию)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное – указать):
_______________________________________________________________
Расходы на содержание жилья:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи (в том числе заявителя), имеющих доход
Вид дохода
Сумма дохода за предыдущий квартал (тенге)
Сведения о личном подсобном хозяйстве (приусадебный участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за квартал
в среднем за месяц
1
2
3
4
5
6
6. Наличие: автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________;
иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время (заявленные доходы от его эксплуатации)
_____________________________________________________________________________

7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Отбасының өзге табысы (нысаны, сомасы, көзі):
________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз етілуі:
_______________________________________________________________
10. Тұратын жерінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы:
_______________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
_____________________________
_____________________________
Комиссия мүшелері:
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_______________________________________________________________
(қолдары) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жасалған актімен таныстым:
___________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
_______________________________________________________________
Тексеру жүргізілуден бас тартамын_________________________________
Өтініш берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) және қолы
_______________________________________________________________
(өтініш беруші тексеру жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Күні _______
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және Астана қаласының мұқтаж
азаматтарының жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Учаскелік комиссияның № ______ қорытындысы
20__ жылғы "____"_________
Учаскелік комиссия Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларына сәйкес
мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмекті алуға өтініш
берген тұлға (отбасы)
_______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар және өтініш
берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде
тұлғаға (отбасыға) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік
көмекті ұсынудың
_______________________________________________________________
(қажеттігі, қажетінің жоқтығы)
туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы: __________________ _______________________
Комиссия мүшелері: __________________ _______________________
__________________ _______________________ __________________
_______________________ _________________ _______________________
(қолдары)             (тегі, аты, әкесінің аты       (бар болса)
Қорытынды қоса берілген құжаттармен ___ данада
20__ ж. "___" ___________ қабылданды.
_______________________________
құжаттарды қабылдаған кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің немесе
әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган қызметкерінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы_________________________________
__________________________________
шешіміне
2-қосымша
Астана қаласы мәслихатының күшін жойған кейбір шешімдерінің тізбесі

7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
____________________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания:
____________________________________________________________________________
Председатель комиссии:
_________________________
_________________________.
Члены комиссии:
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________________________
(подписи) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С составленным актом ознакомлен(а):
_______________________________________________________.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя
_______________________________________________________________________
От проведения обследования отказываюсь __________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя (или одного из членов семьи)
________________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
дата _____________
Приложение 3
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления ее размеров
и определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
в городе Астане
Заключение участковой комиссии № __
__ _________ 20__ года
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица (семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан,
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение о
_____________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицу (семье) социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан.
Председатель комиссии:
________________________
_______________________
Члены комиссии:
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
________________________________________________
(подписи) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заключение с прилагаемыми документами в количестве ____ штук.
Принято "__"____________ 20__ года
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись работника, акима поселка, села, сельского округа или местного уполномоченного органа, принявшего документы.
Приложение 2 к решению
Перечень некоторых решений маслихата города Астаны, утративших силу

1. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1149 тіркелген) шешімі.
2. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2019 жылғы 6 наурыздағы № 361/45-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1217 тіркелген) шешімі.
3. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 30 мамырдағы № 385/50-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1230 тіркелген) шешімі.
4. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 28 сәуірдегі № 485/63-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1267 тіркелген) шешімі.
5. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 26 тамыздағы № 530/71-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1289 тіркелген) шешімі.
6. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2021 жылғы 10 наурыздағы № 13/2-VIІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1315 тіркелген) шешімі.
7. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 6 мамырдағы № 36/5-VIІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1323 тіркелген) шешімі.

1. Решение маслихата города Астаны "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1149).
2. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 6 марта 2019 года № 361/45-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1217).
3. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 30 мая 2019 года № 385/50-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1230).
4. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астана от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 28 апреля 2020 года № 485/63-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1267).
5. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астана от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 26 августа 2020 года № 530/71-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1289).
6. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астана от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 10 марта 2021 года № 13/2-VIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1315).
7. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 6 мая 2021 года № 36/5-VIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1323).

8. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2021 жылғы 24 қарашадағы № 105/15-VІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25765 тіркелген) шешімі.
9. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерісті енгізу туралы" 2022 жылғы 16 наурыздағы № 145/22-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27268 тіркелген) шешімі.
10. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2022 жылғы 25 мамырдағы № 178/25-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28313 тіркелген) шешімі.
11. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2022 жылғы 30 маусымдағы №198/27-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28735 тіркелген) шешімі.
12. Астана қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2022 жылғы 23 қарашадағы № 268/34-VII (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30785 тіркелген) шешімі.
13. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 298/37-VII (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31626 тіркелген) шешімі.

8. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астана от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 24 ноября 2021 года № 105/15-VIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 25765).
9. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 16 марта 2022 года № 145/22-VIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27268).
10. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 25 мая 2022 года № 178/25-VII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28313).
11. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 30 июня 2022 года № 198/27-VII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28735).
12. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 23 ноября 2022 года № 268/34-VII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30785).
13. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 28 декабря 2022 года № 298/37-VII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31626).

14. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2023 жылғы 12 сәуірдегі №16/2-VIІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1336-01 тіркелген) шешімі.
15. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2023 жылғы 9 тамызадағы № 65/7-VIIІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1350-01 тіркелген) шешімі.

14. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 12 апреля 2023 года № 16/2-VIIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1336-01).
15. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 9 августа 2023 года № 65/7-VIIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1350-01).