Тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 желтоқсанда № 33796 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 12.09.2025 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-2-бабының 10-28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 12.09.2025 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 149 бұйрығымен
бекітілді
Тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 12.09.2025 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-2-бабының 10-28) тармақшасына сәйкес әзірленді және тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 декабря 2023 года № 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2023 года № 33796.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 12.09.2025 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10-28) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 12.09.2025 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
Утверждены приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 2023 года № 149
Правила определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 12.09.2025 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-28) статьи 10–2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и устанавливают порядок определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) басқарушы компания – жасалған шарт негізінде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
2) кондоминиум объектісі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан және дара (бөлек) меншікте болмайтын және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын біртұтас мүліктік кешен;
3) өтінім – Қағидаларда көзделген талаптар мен шарттарға сәйкес басқарушы компанияның кондоминиум объектісін басқаруға келісімін білдіру нысаны, сондай-ақ басқарушы компанияның ол туралы біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын мәліметтерді алуға келісімі;
4) тұрғын үй инспекциясы – уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі.
2 - тарау. Тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау тәртібі
3. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері арасында кондоминиум объектісін басқару нысанын не кондоминиум объектісін басқару субъектісін таңдау туралы келісімге қол жеткізілмеген кезде тұрғын үй инспекциясы екі және одан астам ай ішінде немесе жиналыс хаттамасының негізінде пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің өтініші бойынша басқарушы компанияны айқындау бойынша конкурс өткізіп, оның нәтижесі бойынша уақытша басқарушы компанияны айқындайды және тағайындайды.
4. Тұрғын үй инспекциясы пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері арасында кондоминиум объектісін басқару нысанын не кондоминиум объектісін басқару субъектісін таңдау туралы келісімге қол жеткізілмеген көздейтін жиналыс хаттамасына қол қойылғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау үшін жергілікті атқарушы органның ресми интернет ресурсында конкурсқа құжаттарды қабылдау туралы хабарландыру орналастырады, онда мынадай мәліметтер бар:
1) басқаруға жататын кондоминиум объектінің мекенжайы;
2) кондоминиум объектінің техникалық сипаттамаларының сипаттамасы;
3) конкурсқа қатысу үшін ұсынылатын құжаттардың тізбесі.
5. Кондоминиум объектісін басқару бойынша қызмет көрсетуге ниет білдірген әлеуетті басқарушы компаниялар тұрғын үй инспекциясына конкурс жарияланған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мынадай құжаттарды ұсынады:

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) управляющая компания – физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора;
2) объект кондоминиума – единый имущественный комплекс, состоящий из квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности, и общего имущества, которое не может находиться в индивидуальной (раздельной) собственности и принадлежит собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;
3) заявка – форма выражения согласия управляющей компании на управление объектом кондоминиума, в соответствии с требованиями и условиями, предусмотренными в Правилах, а также согласие управляющей компании на получение сведений о нем, подтверждающих соответствие квалификационным требованиям;
4) жилищная инспекция – структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющая полномочия по определению и назначению временной управляющей компании.
Глава 2. Порядок определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума
3. При недостижении соглашения между собственниками квартир, нежилых помещений о выборе формы управления объектом кондоминиума либо субъекта управления объектом кондоминиума в течение двух и более месяцев или по обращению собственников квартир, нежилых помещений на основании протокола собрания жилищная инспекция проводит конкурс по определению временной управляющей компании и по его результатам определяет и назначает временную управляющую компанию.
4. Жилищная инспекция после подписания протокола собрания, предусматривающего недостижение соглашения между собственниками квартир, нежилых помещений о выборе формы управления объектом кондоминиума либо субъекта управления объектом кондоминиума в течении 5 (пяти) рабочих дней размещает на официальном интернет ресурсе местного исполнительного органа объявление о приеме документов на конкурс, который содержит следующие сведения:
1) адрес объекта кондоминиума, подлежащий управлению;
2) описание технических характеристик объекта кондоминиума;
3) перечень документов, предоставляемых для участия в конкурсе.
5. Потенциальные управляющие компании, изъявившие желание оказать услуги по управлению объектом кондоминиума в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента объявления конкурса предоставляют в жилищную инспекцию следующие документы:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кондоминиум объектісін басқаруға қатысуға өтінім;
2) құқық қабілеттілігін растайтын құжаттардың көшірмелері (заңды тұлғаны немесе дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жарғы);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 26.03.2026 № 129 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және ақпараттық жүйелер арқылы алынған әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер. Құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген анықтама;
4) өз құрамында "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және кондоминиум объектісін басқару саласындағы кәсіптік стандарттарға сәйкес кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға кәсіптік біліктілікті тану туралы құжаты бар жұмыскерлердің болуы туралы мәліметтер;
5) кондоминиум объектісін басқару саласында жұмыс тәжірибесі туралы мәліметтердің болуы туралы анықтама.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде нөмірленген және тігілген түрде, не жергілікті атқарушы органның тұрғын үй инспекциясының электрондық поштасына ұсынылады.
7. Осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген өтінімді қабылдаудың соңғы мерзімі аяқталғаннан кейін өтінім берген кезде басқарушы компанияның өтінімі автоматты түрде қабылданбайды.
8. Тұрғын үй инспекциясы әлеуетті басқарушы компаниялардан түскен кемінде үш өтінім негізінде конкурстық негізде уақытша басқарушы компанияны таңдауды жүзеге асырады.
9. Конкурстық комиссияны құрамына тұрғын үй инспекциясының қызметкерлері кіретін тиісті елді мекеннің жергілікті атқарушы органы бекітеді.
10. Конкурстық комиссия әлеуетті басқарушы компаниялар ұсынған өтінімдерді қоса берілген құжаттармен бірге осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне өтінімдерді қабылдау аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
11. Өтінімді қоса берілген құжаттармен қарау нәтижелері бойынша конкурстық комиссия тұрғын үй инспекциясының ресми интернет – ресурсында жарияланатын конкурстың қорытындысын шығарады.
Кондоминиум объектісін басқару саласында ең көп жұмыс тәжірибесі бар уақытша басқарушы компания жеңімпаз болып саналады.
Кондоминиум объектісін басқару саласында ұқсас жұмыс тәжірибесі бар – бірнеше әлеуетті басқарушы компаниялар болған кезде өтінімі басқа әлеуетті басқарушы компаниялардың өтінімдерінен бұрын келіп түскен әлеуетті басқарушы компания жеңімпаз болып танылады.

1) заявку на участие в управлении объектом кондоминиума по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копии документов, подтверждающих правоспособность (справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, устав);
3) сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, полученным посредством информационных систем. Справка, выданная не ранее одного месяца, предшествующего дате предоставления документов;
4) сведения о наличии в своем составе работников, имеющих документ о признании профессиональной квалификации на осуществление функций по управлению объектом кондоминиума в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и профессиональными стандартами в сфере управления объектом кондоминиума;
5) сведения о наличии опыта работы в сфере управления объектом кондоминиума.
6. Документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил, предоставляются на государственном и русском языках в пронумерованном и прошнурованном виде, либо на электронную почту жилищной инспекции местного исполнительного органа.
7. Заявка управляющей компании автоматически отклоняется при подаче заявки после истечения окончательного срока приема заявок, предусмотренного пунктом 5 настоящих Правил.
8. Жилищная инспекция осуществляет выбор временной управляющей компании на основании не менее трех заявок, поступивших от потенциальных управляющих компаний.
9. Конкурсную комиссию утверждает местный исполнительный орган соответствующего населенного пункта, в состав которой включаются сотрудники жилищной инспекции.
10. Конкурсная комиссия рассматривает заявки, представленные потенциальным управляющими компаниями с прилагаемыми документами на соответствие требованиям настоящих Правил, в течение 5 (пяти) рабочих дней после окончания приема заявок.
11. По результатам рассмотрения заявки с прилагаемыми документами конкурсная комиссия подводит итоги конкурса, которые публикуются на официальном интернет - ресурсе жилищной инспекции.
Победителем признается потенциальная временная управляющая компания, имеющая наибольший опыт работы в сфере управления объектом кондоминиума.
При наличии нескольких потенциальных управляющих компаний имеющих аналогичный опыт работы в сфере управления объектом кондоминиума, победителем признается потенциальная управляющая компания, заявка которой поступила ранее заявок других потенциальных управляющих компаний.

12. Конкурсқа қатысқан барлық әлеуетті басқарушы компанияларға конкурс нәтижелерімен танысу үшін электрондық поштаға және ұялы байланыстың абоненттік нөмірі қатысуға өтінімде көрсетілген мәтіндік хабарлама түрінде хабарлама жіберіледі.
Уақытша басқарушы компанияны тағайындау ол анықталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады және конкурс қорытындылары шыққан сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күн ішінде тұрғын үй инспекциясының тиісті шешімімен рәсімделеді. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тұрғын үй инспекциясы мен уақытша басқарушы компания арасындағы үлгі шарт нысаны бойынша тұрғын үй инспекциясы мен уақытша басқарушы компания арасындағы шартқа қол қою ол тағайындалған кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
13. Конкурс өтпеді деп танылған кезде тұрғын үй инспекциясы мен уақытша басқарушы компания арасында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Үлгілік шарт нысаны бойынша конкурсқа жалғыз қатысушы болып табылатын басқарушы компаниямен, ал конкурсқа қатысушылар болмаған кезде кемінде он пайыз пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелері ұсынған бастамашыл топтың бірімен шарт жасасады.
Конкурсты өткізілмеді деп тануға осылар негіз болып табылады:
1) берілген өтінімдердің болмауы;
2) екіден аз өтінім беру;
3) конкурс жеңімпазы тұрғын үй инспекциясымен шарт жасасудан жалтарған кезде.
3 - тарау. Уақытша басқарушы компанияның жұмыс тәртібі
14. Уақытша басқарушы компания кондоминиум объектісін басқару субъектісінің функцияларын пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдаған немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісін таңдаған кезге дейін жүзеге асырады.
15. Тұрғын үй инспекциясы уақытша басқарушы компанияны тағайындаған кезде кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қызметтер осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес жасалатын шарт негізінде жүзеге асырылады.
16. Уақытша басқарушы компания күнтізбелік он бес күн ішінде екінші деңгейдегі банкте кондоминиум объектісін басқару үшін ағымдағы және жинақ шоттарын ашады.
17. Уақытша басқарушы компания Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 166 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20284 болып тіркелген) бекітілген Кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтерді кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшері бойынша көрсетеді.

12. Всем участвовавшим в конкурсе потенциальным управляющим компаниям для ознакомления с результатами конкурса направляются уведомления на электронную почту и на абонентский номер сотовой связи в виде текстового сообщения, указанные в заявке на участия.
Назначение временной управляющей компании осуществляется не позднее 3 (трех) рабочих дней с момента ее определения и оформляется соответствующим решением жилищной инспекции в течение 3 (трех) рабочих дней с момента подведения итогов конкурса. Подписание договора между жилищной инспекцией и временной управляющей компанией, по форме Типового договора между жилищной инспекцией и временной управляющей компанией согласно приложению 2 к настоящим Правилам, осуществляется в течение 2 (двух) рабочих дней после ее назначения.
13. При признании конкурса не состоявшимся, жилищная инспекция заключает договор по форме Типового договора между жилищной инспекцией и временной управляющей компанией согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с управляющей компанией являющейся единственным участником конкурса, а при отсутствии участников в конкурсе с одной из управляющей компанией, предложенной инициативной группой в количестве не менее десяти процентов собственниками квартир, нежилых помещений.
Основанием признания конкурса несостоявшимся являются:
1) отсутствие предоставленных заявок;
2) предоставление менее двух заявок;
3) при уклонении победителя конкурса от заключения договора с жилищной инспекцией.
Глава 3. Порядок работы временной управляющей компании
14. Временная управляющая компания осуществляет функции субъекта управления объектом кондоминиума до момента выбора собственниками квартир, нежилых помещений формы управления объектом кондоминиума или выбора субъекта управления объектом кондоминиума.
15. При назначении жилищной инспекцией временной управляющей компании услуги по управлению объектом кондоминиума осуществляются на основании договора заключаемого в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
16. Временная управляющая компания открывает в течение пятнадцати календарных дней в банке второго уровня текущий и сберегательный счета для управления объектом кондоминиума.
17. Временная управляющая компания оказывает услуги по управлению объектом кондоминиума по минимальному размеру взносов на управление объектом кондоминиума в соответствии с Методикой расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 166 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20284).

18. Кондоминиум объектісінің пәтерлерін, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері басқару нысанын таңдау туралы шешім қабылдамаса, онда тұрғын үй инспекциясы көппәтерлі тұрғын үйлерді басқаруға уақытша басқарушы компанияны таңдау бойынша конкурсты қайта өткізеді.
Тұрғын үй инспекциясының
кондоминиум объектісін басқару
үшін уақытша басқарушы
компанияны айқындау және
тағайындау қағидаларына
1-қосымша
Кондоминиум объектісін басқаруға қатысуға өтінім
Кімге __________________________________________________________
(ұйымның атауы көрсетіледі)
Кімнен _________________________________________________________
(басқарушы компанияның толық атауы көрсетіледі)
1. Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі конкурсқа қатысуға үміткер басқарушы компания туралы мәліметтер:
Заңды тұлға басшысының немесе жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Заңды тұлға басшысының немесе жеке кәсіпкердің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Заңды тұлға басшысының немесе жеке кәсіпкердің тіркелу мекенжайы
Тізімде мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың болмауы;
Заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің банк реквизиттері, сондай-ақ жеке тұлғаға қызмет көрсетілетін банктің немесе оның филиалының толық атауы мен мекенжайы жеке кәсіпкер (басқарушы компанияның ұйымдық-құқықтық нысанына байланысты)
Байланыс телефондары, пошта мекенжайы және электрондық пошта адресі
Заңды тұлға басшысының немесе жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
2. __________________________________________________________
(заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің атауы көрсетіледі)
осы өтініммен конкурсқа қатысуға ниет білдіреді және Қағидаларда көзделген
талаптар мен шарттарға сәйкес кондоминиум объектісін басқару жөніндегі
қызметтерді жүзеге асыруға келісім береді.
___________________________________ /___________________/
(Заңды тұлға басшысының немесе (қолы, мөрі)
жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Толтыру күні __________________
Тұрғын үй инспекциясының
кондоминиум объектісін
басқару үшін уақытша
басқарушы компанияны
айқындау және тағайындау
қағидаларына
2-қосымша
Тұрғын үй инспекциясы мен уақытша басқарушы компания арасындағы үлгі шарт
____________ қаласы "___" ___________ 202__ жылғы
Тұрғын үй инспекциясы атынан қағидалар негізінде әрекет ететін
________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) бір тараптан және
_____________________________ Басқарушы компания атынан, бұдан әрі
"Уақытша басқарушы компания" деп аталатын
_______________________________________________ негізінде әрекет ететін
___________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)),
екінші тараптан, бұдан әрі "Тараптар" деп аталатын, осы Кондоминиум объектісін
басқару туралы шартты жасасты.

18. При не определении собственниками квартир, нежилых помещений объекта кондоминиума с выбором формы управления, жилищная инспекция повторно проводит конкурс по выбору временной управляющей компании на управление объектом кондоминиума.
Приложение 1
к Правилам определения
и назначения жилищной
инспекцией временной
управляющей компании
для управления объектом
кондоминиума
Заявка на участие в управлении объектом кондоминиума
Кому ___________________________________________________________
(указывается наименование организации)
От кого _________________________________________________________
(указывается полное наименование управляющей компании)
1. Сведения об управляющей компании, претендующим на участие в конкурсе
по управлению объектом кондоминиума:
(Фамилия, имя, отчество, при его наличии) руководителя юридического лица или индивидуального предпринимателя
Данные документа удостоверяющего личность руководителя юридического лица или индивидуального предпринимателя
Адрес прописки руководителя юридического лица или индивидуального предпринимателя
Отсутствие в списке недобросовестных участников государственных закупок;
Сведения о наличии опыта в сфере управления объектом кондоминиума
Банковские реквизиты юридического лица или индивидуального предпринимателя, а также полное наименование и адрес банка или его филиала, в котором обслуживается юридическое лицо или индивидуальный предприниматель (в зависимости от организационно-правовой формы управляющей компании)
Контактные телефоны, почтовый адрес и адрес электронной почты
2. ______________________________________________________________________
(указывается наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя)
настоящей заявкой выражает желание принять участие в конкурсе и выражает
согласие осуществить услуги по управлению объектом кондоминиума в соответствии
с требованиями и условиями, предусмотренными в Правилах.
__________________________________________________ /____________________/
(Фамилия, имя, отчество, при его наличии) (подпись, руководителя печать
при наличии) юридического лица или индивидуального предпринимателя)
Дата заполнения __________________
Приложение 2
к Правилам определения
и назначения жилищной
инспекцией временной
управляющей компании
для управления объектом
кондоминиума
форма
Типовой договор между жилищной инспекцией и временной управляющей компанией
Город ____________ "___" _____ 202__ год
Жилищная инспекция ____________________________________________,
в лице _________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество, при его наличии),
действующего на основании Положения с одной стороны и Управляющая
компания _______________________________________________________,
именуемая в дальнейшем "Временная управляющая компания"
в лице __________________________________________________________
(должность, (Фамилия, имя, отчество, при его наличии),
действующего на основании _______________________________________,
с другой стороны, а вместе именуемые "Стороны", заключили настоящий
договор об управлении объектом кондоминиума.

1. Жалпы ережелер
1.1. Осы Шарт ______________________________ (тұрғын үй кешенінің атауы және оның нақты орналасқан жері (толық пошта мекенжайы) мекенжайы бойынша орналасқан кондоминиум объектісін уақытша басқаруды қамтамасыз ету мақсатында жасалған.
1.2. Осы Шарт "__" _________ 20__ жылғы конкурстық комиссияның шешімі негізінде жасалды, № ____ хаттама.
2. Шарттың мәні
2.1. Осы Шарт бойынша Тұрғын үй инспекциясы тапсырады, ал Уақытша басқарушы компания өз атынан кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсетуге, кондоминиум объектісін басқару мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған барлық қажетті заңды және нақты әрекеттерді жасауға міндеттеме алады.
3. Тараптардың міндеттері
3.1. Тұрғын үй инспекциясының міндеттері:
3.1.1. Кондоминиум объектісін басқару нысанын (Үй кеңесін, тексеру комиссиясын) таңдау немесе Уақытша басқарушы компанияны тағайындау бойынша кондоминиум объектісін, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысын өткізу;
3.1.2. Уақытша басқарушы компанияға кондоминиум объектісінің құрамы мен техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер беру;
3.1.3. Кондоминиум объектісін маусымдық пайдалануға дайындау жөніндегі іс-шаралардың жүзеге асырылуын бақылау;
3.1.4. Уақытша басқарушы компанияның кондоминиум объектісін басқаруға және ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар бойынша ақша салу үшін ағымдағы шот ашуын бақылау;
3.1.5. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне ай сайынғы және жылдық есеп беруді бақылау.
3.2. Уақытша басқарушы компанияның міндеттері:
3.2.1. Осы Шарттың талаптарына сәйкес кондоминиум объектісін басқару.
3.2.2. Пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, орынтұрақ орындары, қоймалар меншік иелерінің тізімдерін жасау;
3.2.3. Жиналыстар өткізуді ұйымдастыру;
3.2.4. Көппәтерлі тұрғын үйдегі ортақ мүліктің құрамына кіретін объектілердің сақталуын қамтамасыз ету;
3.2.5. Коммуналдық қызметтер көрсететін ұйымдармен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету туралы шарттар жасасу;
3.2.6. Коммуналдық қызметтер көрсететін ұйымдармен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету, оларға ақы төлеу туралы шарттар жасасу;
3.2.7. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі ай сайынғы және жылдық есепті ұсыну;
3.2.8. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне қызметтің негізгі көрсеткіштері туралы, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау бойынша қызметтер көрсетуге және жұмыстарды орындауға жасалған шарттар, оларды көрсету тәртібі мен шарттары, құны туралы ақпаратқа еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;

1. Общие положения
1.1. Настоящий договор заключен в целях обеспечения временного управления объектом кондоминиума, расположенного по адресу: ______________________________
(название жилищного комплекса, и фактическое его местонахождение (полный почтовый адрес).
1.2. Настоящий договор заключен на основании решения конкурсной комиссии от "__" _________ 20__ год. Протокол № _______.
2. Предмет договора
2.1. По настоящему договору Жилищная инспекция поручает, а Временная управляющая компания принимает на себя обязательства совершать от своего имени все необходимые юридические и фактические действия, направленные на оказание услуг по управлению объектом кондоминиума, на достижение целей управления объектом кондоминиума.
3. Обязанности Сторон
3.1. Обязанности жилищной инспекции:
3.1.1. Проведение собрания собственников квартир, нежилых помещений объекта кондоминиума по выбору формы управления объектом кондоминиума (Совета дома, ревизионной комиссии) или назначению Временной управляющей компании;
3.1.2. Предоставление Временной управляющей компании сведений о составе и технических характеристиках объекта кондоминиума;
3.1.3 Контроль за осуществлением мероприятий по подготовке объекта кондоминиума дома к сезонной эксплуатации;
3.1.4. Контроль за открытием Временной управляющей компанией текущего и сберегательного счетов для управления объектом кондоминиума;
3.1.5. Контроль за предоставлением собственникам квартир, нежилых помещений ежемесячного и годового отчета.
3.2. Обязанности Временной управляющей компании:
3.2.1. Управлять объектом кондоминиума в соответствии с условиями настоящего договора;
3.2.2. Формировать списки собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок;
3.2.3. Организовывать проведение собраний;
3.2.4. Обеспечивать сохранность объектов, входящих в состав общего имущества в многоквартирном жилом доме;
3.2.5. Заключать договоры об оказании коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума с организациями, предоставляющими коммунальные услуги;
3.2.6. Заключение договоров об оказании коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума с организациями, предоставляющими коммунальные услуги;
3.2.7. Представлять собственникам квартир, нежилых помещений ежемесячного и годового отчета по управлению объектом кондоминиума;
3.2.8. Обеспечивать свободный доступ собственникам квартир, нежилых помещений к информации об основных показателях деятельности, о заключенных договорах на оказание услуг и выполнение работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума, порядке и условиях их оказания, стоимости;

3.2.9. Коммуналдық қызметтердің сапасына және оларды пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне берудің үздіксіздігіне мониторинг жүргізу;
3.2.10. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы кондоминиум объектісін басқару жөніндегі өз қызметін тоқтатқан кезде он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қабылдау-беру актісінің негізінде мүліктің меншік иелері бірлестігінің жаңа төрағасына немесе пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқарудың тікелей бірлесіп басқару түріндегі нысанын таңдаған кезде кондоминиум объектісін басқару субъектісіне не ол болмаған жағдайда тұрғын үй инспекциясына:
көппәтерлі тұрғын үй құжаттамасының (ол болған кезде);
көппәтерлі тұрғын үйдің қаржылық құжаттамасының (бастапқы есептік құжаттардың, қаржылық есептіліктің, ағымдағы және жинақ шоттары бойынша операцияларға байланысты құжаттардың);
жиналыстар хаттамаларының;
коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдармен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға коммуналдық қызметтер көрсету туралы жасалған шарттардың;
кондоминиум объектісін басқару бойынша көрсетілген қызметтерді қабылдау актілерінің;
кондоминиум объектісін басқару бойынша ай сайынғы және жылдық есептердің;
мөрлердің (олар бар болса);
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін тұрғын емес үй-жайлар кілттерінің;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін жабдықтарға қол жеткізудің электрондық кодтарының;
ағымдағы, жинақтаушы және нысаналы жарналар есебінен сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтардың;
көппәтерлі тұрғын үйді пайдалану үшін қажетті өзге де құжаттаманың, техникалық құралдар мен жабдықтардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
4. Тараптардың құқықтары
4.1. Тұрғын үй инспекциясы:
4.1.1. Уақытша басқарушы компаниядан кондоминиум объектісін басқару және көппәтерлі тұрғын үй бойынша кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау бойынша сапалы қызметтер көрсету туралы ақпаратты уақтылы алуға;
4.1.2. Белгіленген тәртіппен Уақытша басқарушы компанияның кінәсінен келтірілген залалды өтеуді талап етуге;
4.1.3. Осы Шартты іске асыру мақсатында Уақытша басқарушы компания жасаған шарттармен танысуға;
4.1.4. Өз құқықтары мен мүдделерін қорғау үшін Уақытша басқарушы компанияның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдармен сотқа жүгінуге;
4.1.5. Осы Шарт бойынша Уақытша басқарушы компанияның жұмысын және міндеттемелерінің орындалуын бақылауға. Уақытша басқарушы компаниядан осы Шартты орындауға байланысты сұрақтарға (сұрау салуларға) жазбаша жауаптар ұсынуды талап етуге құқылы.

3.2.9. Осуществлять мониторинг качества коммунальных услуг и непрерывности их подачи собственникам квартир, нежилых помещений;
3.2.10. Председатель объединения собственников имущества при прекращении своей деятельности по управлению объектом кондоминиума обязан в срок не более десяти рабочих дней передать на основании акта приема-передачи новому председателю объединения собственников имущества или субъекту управления объектом кондоминиума при выборе собственниками квартир, нежилых помещений формы управления объектом кондоминиума в виде непосредственного совместного управления либо в случае его отсутствия жилищной инспекции документацию, технические средства и оборудование:
документации на многоквартирный жилой дом;
финансовую документацию (первичные, учетные документы, финансовую отчетность, документы, связанные с операциями по текущему и сберегательным счетам);
техническую документацию на объект кондоминиума;
протоколы собраний;
заключенные договоры либо их копий об оказании коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума с организациями, предоставляющими коммунальные услуги;
акты приемки оказанных услуг по управлению объектом кондоминиума;
ежемесячные и годовые отчеты по управлению объектом кондоминиума;
ключи от нежилых помещений, входящих в состав общего имущества объекта кондоминиума;
электронные коды доступа к оборудованию, входящему в состав общего имущества объекта кондоминиума;
товарно-материальные ценности, приобретенные за счет текущих, накопительных и целевых взносов;
иные документации, технические средства и оборудования, необходимые для эксплуатации многоквартирного жилого дома.
4. Права Сторон
4.1. Жилищная инспекция имеет право:
4.1.1. Своевременно получать информацию от Временной управляющей компании об оказании качественных услуг по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума по многоквартирному жилому дому;
4.1.2. В установленном порядке требовать возмещения убытков, понесенных по вине Временной управляющей компании;
4.1.3. Знакомиться с договорами, заключенными Временной управляющей компанией в целях реализации настоящего договора;
4.1.4. При голосовании собственниками квартир, нежилых помещений о выборе формы управления, решение принимается при согласии большинства от общего числа собственников квартир, нежилых помещений, непосредственно принявших в нем участие, договор расторгается в одностороннем порядке;
4.1.5. Обращаться с жалобами на действия (бездействие) Временной управляющей компании в суд за защитой своих прав и интересов;
4.1.6. Контролировать работу и исполнение обязательств Временной управляющей компании по настоящему договору. Требовать от Временной управляющей компании представления письменных ответов на вопросы (запросы), связанные с исполнением настоящего договора.

4.2. Уақытша басқарушы компания:
4.2.1. Осы Шартта көзделген міндеттерді орындау мақсатында жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге үшінші тұлғалармен шарттар жасасуға.
4.2.2. Заңнамада белгіленген тәртіппен сервистік қызмет субъектілерімен жасалған шарт шеңберінде міндеттемелерді бұзу нәтижесінде келтірілген залалдардың орнын толтыруды талап етуге.
4.2.3. Көрсетілетін қызметтер үшін төлемақыны уақытылы енгізуді талап етуге.
4.2.4. Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау, орынтұрақ орындарын, қоймаларды күтіп-ұстау бойынша ай сайынғы жарналар бойынша берешекті өндіріп алу бойынша шараларды қабылдауға.
4.2.5. Көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері жиналысының шешімі бойынша мақсатты жарналарды жүзеге асыруға.
4.2.6. Орнатылған үйге ортақ есепке алу аспаптарының жұмысына және пломбалардың сақталуына тексеру жүргізуге.
4.2.7. Кондоминиум объектісін басқару субъектілері мемлекеттік қадағалау.
4.2.8. Заңнамада көзделген, осы Шарт шеңберінде Уақытша басқарушы компаниялардың өкілеттіктеріне жатқызылған өзге де құқықтарға құқылы.
5. Тараптардың жауапкершілігі
5.1. Осы Шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде жауапты болады.
5.2. Уақытша басқарушы компания кондоминиум объектісінің іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі нәтижесінде оның ортақ мүлкіне келтірілген залалды келтірілген залал мөлшерінде өтеуге міндетті.
6. Есеп айырысу тәртібі
6.1. Уақытша басқарушы компания Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 наурыздағы № 166 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20284 болып тіркелген) Кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесін, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ең төмен мөлшерін қолдануға тиіс.
7. Дауларды шешу
7.1. Осы Шартта реттелмеген мәселелер бойынша тараптар арасында туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешіледі.
7.2. Даулы мәселелерді келіссөздер арқылы реттеу мүмкін болмаған кезде даулар кондоминиум объектісінің орналасқан жері бойынша сот тәртібімен шешіледі.

4.2. Временная управляющая компания имеет право:
4.2.1. Заключать договоры с третьими лицами на выполнение работ, оказание услуг в целях исполнения обязанностей, предусмотренных настоящим договором.
4.2.2. В установленном законодательством порядке требовать возмещения убытков, понесенных в результате нарушения обязательств в рамках заключенного договора с субъектами сервисной деятельности.
4.2.3. Требовать своевременного внесения платы за оказываемые услуги.
4.2.4. Принимать меры по взысканию задолженности по ежемесячным взносам по управлению объектом кондоминиума и содержанию парковочных мест, кладовок.
4.2.5. Осуществлять целевые взносы по решению собрания собственников квартир, нежилых помещений в объекте кондоминиума.
4.2.6. Проводить проверку работы установленных общедомовых приборов учета и сохранности пломб.
4.2.7. Осуществлять контроль за деятельностью субъектов управления объектом кондоминиума.
4.2.8. Иные права, предусмотренные законодательством, отнесенные к полномочиям Временным управляющим компаниям в рамках настоящего договора.
5. Ответственность Сторон
5.1. При неисполнении или ненадлежащего исполнения обязательств по настоящему договору Стороны несут ответственность, в рамках действующего Законодательства Республики Казахстан.
5.2. Временная управляющая компания возмещает ущерб, причиненный общему имуществу объекта кондоминиума в результате ее действий или бездействия, в размере причиненного ущерба.
6. Порядок расчетов
6.1. Временная управляющая компания должна применять минимальный размер расходов на управление объектом кондоминиума в соответствии с Методикой расчета сметы расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также методикой расчета минимального размера расходов на управление объектом кондоминиума утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 166 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 2 апреля 2020 года № 20284).
7. Разрешение споров
7.1. Все споры и разногласия, которые возникнут между сторонами по вопросам, не урегулированным настоящим договором, разрешаются путем переговоров.
7.2. При невозможности урегулирования спорных вопросов путем переговоров споры разрешаются в судебном порядке по месту нахождения объекта кондоминиума.

8. Шартты өзгерту және бұзу тәртібі
8.1. Осы Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар, егер олар жазбаша түрде жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолы қойылған болса, жарамды болады.
8.2. Осы Шарт Тараптардың жазбаша келісімі бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жағдайларда өзгертілуі немесе бұзылуы мүмкін.
8.3. Тұрғын үй инспекциясы егер Уақытша басқарушы компания осы Шарттың талаптарын орындамаса, көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері жиналысының шешімі негізінде тұрғын үй инспекциясы мен уақытша басқарушы компания арасындағы шартты орындаудан біржақты тәртіппен бас тартуға құқылы.
9. Қорытынды ережелер
9.1. Осы Шарт оған Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және бір жыл бойы әрекет етеді және өз әрекетін 20__ жылғы ___ __________________ тоқтатады.
Осы Шарттың қолданылу мерзімін тоқтату (аяқтау) Тараптардың ол бойынша міндеттемелерін тоқтатуына әкеп соғады, бірақ егер осы Шарттың талаптарын орындау кезінде осындай жағдайлар орын алса, Шарт Тараптарын оны бұзғаны үшін жауаптылықтан босатпайды.
9.2. Шарт екі данада, мемлекеттік және орыс тілінде жасалды, Тараптардың әрқайсысы үшін бірдей заңды күші бар.
10. Тараптардың реквизиттері
Тұрғын үй инспекциясы
___________________________________
(атауы)
Мекенжайы: _________________________
Өкілі _______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қолы _______________________________
"Уақытша басқарушы компания"
____________________________________
(атауы)
Мекенжайы: _________________________
Басшы: _____________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қолы _______________________________

8. Порядок изменения и расторжения договора
8.1. Любые изменения и дополнения к настоящему договору действительны при условии, если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями сторон.
8.2. Настоящий Договор может быть изменен или расторгнут по письменному соглашению Сторон, а также в других случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
8.3. Жилищная инспекция в одностороннем порядке имеет право отказаться от исполнения договора между жилищной инспекцией и временной управляющей компанией на основании решения собрания собственников квартир, нежилых помещений объекта кондоминиума, если Временная управляющая компания не выполняет условия настоящего договора.
9. Заключительные положения
9.1. Настоящий договор вступает в силу со дня подписания его Сторонами.
9.2. Договор составлен в двух экземплярах на государственном и русском языке для каждой из Сторон, имеющих одинаковую юридическую силу.
10. Реквизиты Сторон
Жилищная инспекция
___________________________________
(наименование)
Адрес:
___________________________________
Представитель
___________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись
___________________________________
"Временная управляющая компания"
Адрес:
___________________________________
Руководитель:
___________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись
___________________________________