"Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 74 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 3 қазанда № 33495 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 64 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.04.2026 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы қаулының 1-тармағы бірінші бөлігінің талаптары мыналарға:
1) төменде көрсетілген барлық талаптарға сәйкес келетін:
заңды тұлғаның халықаралық шкала бойынша Standard & Poors (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "ВВ-" рейтингінен немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген ұқсас деңгейдегі рейтингтерден төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді ең төменгі кредиттік рейтингі бар;
Standard & Poors (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "ВВ-" рейтингінен немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген ұқсас деңгейдегі рейтингтерден төмен емес шетел валютасындағы тәуелсіз ең төменгі рейтингі бар шет мемлекеттің резиденті болып табылатын;
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және заңды тұлға резиденті болып табылатын шет мемлекеттің банктердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органының арасында ақпарат алмасу көзделетін келісім жасалған Қазақстан Республикасының бейрезидент - заңды тұлғаларына қолданылмайды.
Рейтингтік агенттіктің осы тармақшада көрсетілген заңды тұлғаға рейтингтік агенттіктің бастамасы бойынша рейтингтік қызметтер көрсетуді тоқтатуымен байланысты кредиттік рейтингті кері қайтарып алған жағдайда, осы кері қайтарып алу алдында берілген кредиттік рейтингтің деңгейін қатарынан 12 (он екі) ай ішінде пайдалануға жол беріледі;

О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 сентября 2023 года № 74. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2023 года № 33495. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 апреля 2026 года № 64
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 14.04.2026 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318) следующее изменение:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Требования части первой пункта 1 настоящего постановления не распространяются на:
1) юридических лиц – нерезидентов Республики Казахстан, соответствующих всем нижеследующим условиям:
наличие у юридического лица минимального долгосрочного кредитного рейтинга по международной шкале в иностранной валюте не ниже "ВВ-" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления;
является резидентом иностранного государства, имеющего минимальный суверенный рейтинг в иностранной валюте не ниже "ВВ-" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления;
заключено соглашение между уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и уполномоченным органом по регулированию деятельности банков, управляющих инвестиционным портфелем, страховых (перестраховочных) организаций иностранного государства, резидентом которого является юридическое лицо, предусматривающее обмен информацией.
В случае отзыва рейтинговым агентством кредитного рейтинга в связи с прекращением по инициативе рейтингового агентства оказания рейтинговых услуг юридическому лицу, указанному в настоящем подпункте, допускается использование в течение последующих 12 (двенадцати) месяцев уровня кредитного рейтинга, присвоенного перед данным отзывом;

2) 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тиісті мәртебе алған және көрсетілген күні төменде көрсетілген барлық талаптарға сәйкес келетін:
банк холдингінде ұлттық шкала бойынша Japan Credit Rating Agency (Джапан Кредит Рейтинг Эйдженси) (бұдан әрі - JCR) рейтингтік агенттігінің не JСR үлестес тұлғасы болып табылатын рейтингтік агенттіктің "ААА"-дан төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар;
Standard & Poors (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "ВВ-"-тен немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген ұқсас деңгейдегі рейтингтерден төмен шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингі бар шет мемлекеттің резиденті болып табылатын;
Қазақстан Республикасының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органы мен банк холдингі резиденті болып табылатын шет мемлекеттің банктердің қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органының арасында ақпарат алмасу көзделетін келісім жасалған Қазақстан Республикасының бейрезидент - банк холдингтеріне;
3) көрсетілген банктің банк холдингі мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резидент - қаржы ұйымының акцияларына иелік ету арқылы банктің банк холдингі мәртебесін иеленетін (бар) және төмендегі барлық талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының бейрезидент - заңды тұлғаларына қолданылмайды:
Қазақстан Республикасының бейрезидент - заңды тұлғасының Standard & Poors (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "В-"-тен төмен емес халықаралық шкала бойынша шетелдік валютадағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтері бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент - заңды тұлғасы Standard & Poors (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "А"-дан төмен емес шетел валютасында ең төмен тәуелсіз рейтингі немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтері бар шет мемлекеттің резиденті болып табылады;
Қазақстан Республикасының бейрезидент - заңды тұлғасының акциялары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген) белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – Нормативтер) 8-қосымшаға сәйкес Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылар тізімінде көрсетілген халықаралық қор биржасында еркін айналымда жүрген;

2) банковские холдинги - нерезиденты Республики Казахстан, получившие соответствующий статус до 1 января 2013 года и соответствующие на указанную дату всем нижеследующим условиям:
наличие у банковского холдинга долгосрочного кредитного рейтинга по национальной шкале в иностранной валюте не ниже "ААА" рейтингового агентства Japan Credit Rating Agency (Джапан Кредит Рейтинг Эйдженси) (далее - JСR) либо рейтингового агентства, являющегося аффилированным лицом JСR;
является резидентом иностранного государства, имеющего суверенный рейтинг в иностранной валюте ниже "ВВ-" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления;
заключено соглашение между уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию деятельности банков иностранного государства, резидентом которого является банковский холдинг, предусматривающего обмен информацией;
3) юридических лиц – нерезидентов Республики Казахстан, приобретающих (имеющих) статус банковского холдинга банка через владение акциями финансовой организации - резидента Республики Казахстан, имеющей статус банковского холдинга указанного банка, и соответствующих всем нижеследующим условиям:
юридическое лицо - нерезидент Республики Казахстан имеет долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале в иностранной валюте не ниже "В-" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления;
юридическое лицо - нерезидент Республики Казахстан является резидентом иностранного государства, имеющего минимальный суверенный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления;
акции юридического лица - нерезидента Республики Казахстан находятся в свободном обращении на международной фондовой бирже, указанной в Списке организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, согласно приложению 8 к Нормативным значениям и методикам расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размеру капитала банка, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886) (далее – Нормативы);

Қазақстан Республикасы бейрезидент - заңды тұлғасының меншікті капиталының мөлшері 200 000 000 (екі жүз миллион) Америка Құрама Штаттарының долларына баламалы сомадан асады;
Қазақстан Республикасы бейрезидент - заңды тұлғасының таза табысының меншікті капиталына қатынасы ретінде есептелетін меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті кемінде 3 (үш) пайызды құрайды;
өтелгенге дейін қалған мерзімі қоса алғанда 3 (үш) ай болатын өтімділігі жоғары активтердің өтелгенге дейін қалған мерзімі қоса алғанда 3 (үш) айға дейін мерзімді міндеттемелер мөлшеріне қатынасы ретінде есептелетін Қазақстан Республикасының бейрезидент - заңды тұлғасының мерзімді өтімділік коэффициенті кемінде 0,8 (нөл бүтін оннан сегіз) құрайды;
меншікті капиталдың активтер сомасына қатынасы ретінде есептелетін Қазақстан Республикасы бейрезидент - заңды тұлғасының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенті кемінде 8 (сегіз) пайызды құрайды;
Қазақстан Республикасы бейрезидент - заңды тұлғасының аудитін мына халықаралық аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді:
Deloitte (Делойт);
Ernst & Young (Эрнст энд Янг);
KPMG (КиПиЭмДжи);
PricewaterhouseCoopers (ПрайсуотерхаусКуперс).
Осы тармақтың 3) тармақшасы жетінші абзацының мақсаттары үшін өтімділігі жоғары активтер деп Нормативтердің 65-тармағында аталған активтер түсініледі.
Осы тармақтың 3) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарында көрсетілген мәндер Қазақстан Республикасы бейрезидент - заңды тұлғасының аудит жүргізілген шоғырландырылған қаржылық есептілігінің негізінде соңғы аяқталған қаржы жылының қорытындысы бойынша есептеледі.".
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова

размер собственного капитала юридического лица - нерезидента Республики Казахстан превышает сумму в эквиваленте 200 000 000 (двести миллионов) долларов Соединенных Штатов Америки;
коэффициент рентабельности собственного капитала, рассчитываемый как отношение чистого дохода к собственному капиталу юридического лица - нерезидента Республики Казахстан, составляет не менее 3 (трех) процентов;
коэффициент срочной ликвидности юридического лица - нерезидента Республики Казахстан, рассчитываемый как отношение высоколиквидных активов с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно, к размеру срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно, составляет не менее 0,8 (ноль целых восемь десятых);
коэффициент достаточности собственного капитала юридического лица - нерезидента Республики Казахстан, рассчитываемый как отношение собственного капитала к сумме активов, составляет не менее 8 (восьми) процентов;
аудит юридического лица - нерезидента Республики Казахстан проводится одной из следующих международных аудиторских организаций:
Deloitte (Делойт);
Ernst & Young (Эрнст энд Янг);
KPMG (КиПиЭмДжи);
PricewaterhouseCoopers (ПрайсуотерхаусКуперс).
Для целей абзаца седьмого подпункта 3) настоящего пункта под высоколиквидными активами понимаются активы, перечисленные в пункте 65 Нормативов.
Значения, указанные в абзацах пятом, шестом, седьмом и восьмом подпункта 3) настоящего пункта, рассчитываются по итогам последнего завершенного финансового года на основе аудированной консолидированной финансовой отчетности юридического лица - нерезидента Республики Казахстан.".
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова