Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 18 қыркүйектегі № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 қыркүйекте № 33444 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 84 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.08.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 35-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекет міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 164 Бұйрықпен
бекітілген
Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау қағидалары
1. Осы Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау қағидалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 35-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және топішілік қаржыландыру жөніндегі мәмілелерді және мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасында (бұдан әрі – Тұжырымдама) белгіленген шектеулер шеңберінде квазимемлекеттік сектордың сыртқы қарыздарының көлемін айқындау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 сентября 2023 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 сентября 2023 года № 33444. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 84.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.08.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 35-3) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора.
2. Департаменту политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора Министерства национальной экономики Республики Казахстана в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 сентября 2023 года № 164
Правила определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора
1. Настоящие Правила определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35-3) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, и определяют порядок определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора в рамках ограничений, установленных Концепцией управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005 (далее – Концепция), за исключением сделок по внутригрупповому финансированию и негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) сыртқы борыш – квазимемлекеттік сектор субъектісінің Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінен белгілі бір күнге алған және оның алдында өтелмеген қарыздарының сомасы;
2) сыртқы қарыз – қарыз беруші Қазақстан Республикасының бейрезиденті, ал қарыз алушы квазимемлекеттік сектор субъектісі болатын қарыз қатынастары.
3. Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемі квазимемлекеттік сектор тартатын қарыздар портфелін тиімді басқару арқылы елдің сыртқы борышының орнықтылығы индикаторларының нашарлау тәуекелдерін барынша азайту жағдайында мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жанындағы Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау мәселелері жөніндегі комиссияның ұсынымдары ескеріле отырып айқындалады.
4. Квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 тамызына дейінгі мерзімде жоспарланатын қаржы жылына арналған болжамды қарыз алу жоспарларын және сыртқы борышты өтеу көлемін ұсынады. Қарыз алу жоспарларын түзету даму жоспарларына өзгерістер енгізілген жағдайда жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қаржы жылының соңындағы сыртқы борышының шекті көлемі Комиссияның ұсынымдары ескеріле отырып, тиісті қаржы жылына тартуға жоспарланып отырған сыртқы қарыздар көлемі мен тиісті қаржы жылында сыртқы борыштың болжамды өтелуі ескеріле отырып, жыл басындағы сыртқы борыштың жиынтық мәнімен айқындалады:
Dqe = Lye + Dqeb – С, мұнда:
Dqe – квазимемлекеттік сектор субъектісінің номиналдық құны теңгемен немесе АҚШ долларына балама түрде көрсетілген тиісті қаржы жылындағы сыртқы борышының шекті көлемі;
Lye – квазимемлекеттік сектор субъектісінің жыл басындағы сыртқы борышы;
Dqeb – квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қаржы жылы тарту жоспарланып отырған сыртқы қарыздарының көлемі;
С – квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қаржы жылы сыртқы борышты өтеу болжамы.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарының шекті көлемі Тұжырымдамада айқындалған шектеулерге сәйкес айқындалады.
Егер квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарының мәлімделген жиынтық көлемі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарының шекті көлемінен артық болса (Lya > Lp), онда квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті қаржы жылындағы сыртқы борышының шекті көлемі квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздарының үлес салмағының квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарының шекті көлеміне көбейтіндісі арқылы айқындалады:
Llim = W х Lp.
Бұл жағдайда квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздарының үлес салмағы кесімді шара ретінде пайдаланылады және мына формула бойынша есептеледі:
W = (Ld/ Lya) х 100, мұнда:
W – квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздарының үлес салмағы;
Ld – квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздарының мәлімделген көлемі;
Lp – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті қаржы жылындағы сыртқы қарыздарының шекті көлемі;
Lya – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарының мәлімделген жиынтық көлемі;
Lim – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының шекті көлемі.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) внешний долг – сумма на определенную дату полученных и непогашенных сумм займов субъекта квазигосударственного сектора перед нерезидентами Республики Казахстан;
2) внешний займ – отношения займа, в которых заимодателем выступает нерезидент Республики Казахстан, а заемщиком – субъект квазигосударственного сектора.
3. Предельный объем внешнего долга квазигосударственного сектора определяется с учетом рекомендаций Комиссии по вопросам определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора при уполномоченном органе по государственному планированию в условиях минимизации рисков ухудшения индикаторов устойчивости внешнего долга страны посредством эффективного управления портфелем займов, привлекаемых квазигосударственным сектором.
4. Субъекты квазигосударственного сектора представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 августа года, предшествующего планируемому, прогнозные планы заимствований и объемы погашения внешнего долга на планируемый финансовый год. Корректировка планов заимствований осуществляется при условии внесения изменений в планы развития.
Предельный объем внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора на конец соответствующего финансового года определяется суммарным значением объема планируемых к привлечению внешних займов на соответствующий финансовый год и внешнего долга на начало года с учетом прогнозного погашения внешнего долга в соответствующем финансовом году с учетом рекомендаций Комиссии:
Dqe = Lye + Dqeb – С, где:
Dqe – предельный объем внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год, выраженный по номинальной стоимости в тенге или в эквиваленте в долларах США;
Lye – внешний долг субъекта квазигосударственного сектора на начало года;
Dqeb – объем планируемых к привлечению внешних займов субъекта квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год;
С – прогноз погашения внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора в соответствующем финансовом году.
Предельный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора определяется в соответствии с ограничениями, определенными Концепцией.
Если совокупный заявленный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора больше предельного объема внешних займов субъектов квазигосударственного сектора (Lya > Lp), то предельный объем внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора в соответствующем финансовом году определяется произведением удельного веса внешних займов субъекта квазигосударственного сектора к предельному объему внешних займов субъектов квазигосударственного сектора:
LLim = W х Lp.
В данном случае удельный вес внешних займов субъекта квазигосударственного сектора используется мерой отсечения и рассчитывается по следующей формуле:
W = (Ld/ Lya) х 100, где:
W – удельный вес внешних займов субъекта квазигосударственного сектора;
Ld – заявленный объем внешних займов субъекта квазигосударственного сектора;
Lp – предельный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год;
Lya – совокупный заявленный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора;
Lim- предельный объем внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора.

5. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қаржы жылын сыртқы борышының шекті көлемі жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейінгі мерзімде бекітіледі.
6. Квазимемлекеттік сектор субъектісі бекітілген сыртқы борыштың шекті көлемі негізінде дауыс беретін акцияларының немесе жарғылық капиталға қатысу үлесінің елу пайызынан астамы негізгі ұйымға тиесілі өзінің еншілес, тәуелді және өзінің корпоративтік құрылымының құрамына кіретін өзге ұйымдар үшін сыртқы борыштың көлемін дербес бөледі.
7. Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін түзету бюджет параметрлері өзгерген кезде немесе квазимемлекеттік сектордың түзетілген қарыз алу жоспарлары негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.
8. Квазимемлекеттік сектор субъектілері сыртқы қарыз алу шеңберінде өз міндеттемелерін орындауды дербес қамтамасыз етеді.

5. Предельный объем внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год утверждается в срок до 1 декабря года, предшествующего планируемому.
6. Субъект квазигосударственного сектора на основании утвержденного предельного объема внешнего долга самостоятельно распределяет объем внешнего долга для своих дочерних, зависимых и иных организаций, входящих в состав его корпоративной структуры, более пятидесяти процентов голосующих акций или доли участия в уставном капитале которых принадлежит основной организации.
7. Корректировка предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора может осуществляться при изменении бюджетных параметров или на основании скорректированных планов заимствования квазигосударственного сектора.
8. Субъекты квазигосударственного сектора самостоятельно обеспечивают исполнение своих обязательств в рамках внешнего заимствования.