"Туристендіру картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 332 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 241 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 қыркүйекте № 33375 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Туристендіру картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 24950 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Туристендіру картасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Оралов
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2023 жылғы 31 тамыздағы
№ 241 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 332 бұйрығымен
бекітілген
Туристендіру картасы
№ п/п
Республикалық деңгейдегі туристік аумақтардың атауы
1.
Абай облысының "Тарбағатай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
2.
Абай облысының Алакөл көлінің жағалауы
3.
Ақмола облысының Щучинск-Бурабай курорттық аймағы
4.
Ақмола облысының Зеренді курорттық аймағы
5.
Қонаев қаласын қоса алғанда, Алматы облысының Қапшағай су қоймасының жағалауы
6.
Алматы облысының "Түрген" тау-шаңғы курорты
7.
Алматы облысының "Oi-Qaragai Lesnaya Skazka" Mountain Resort тау курорт-қонақ үйі
8.
Алматы облысының "Ақбулақ" халықаралық туристік орталығы
9.
Алматы облысының "Хан Тенгри" халықаралық альпинистік лагері
10.
Алматы облысының "Арасан" санаториялық-курорттық аймағы
11.
Алматы облысының "Шарын" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
12.
Алматы облысының "Іле-Алатау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
13.
Алматы облысының "Көлсай көлдері" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
14.
Атырау облысының "Ортағасырлық Сарайшық" кешені
15.
Шығыс Қазақстан облысының "Катон-Қарағай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
16.
Балқаш, Приозерск қалаларын қоса алғанда, Қарағанды облысының Балхаш көлінің жағалауы
17.
Жетісу облысының "Алтын-Емел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
18.
Жетісу облысының Балқаш көлінің жағалауы
19.
Жетісу облысының Жоңғаралатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
20.
Жетісу облысы Алакөл көлінің жағалау
21.
Маңғыстау облысының Каспий теңізінің жағалауы
22.
Түркістан облысының Түркістан қаласы
23.
Түркістан облысының Отырар қалашығы
24.
Түркістан облысының "Арыстанбаб" кесенесі
25.
Түркістан облысының Сауран қалашығы
26.
Түркістан облысының "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығы
27.
Түркістан облысының Кентау қаласы
28.
Түркістан облысының Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің аумағы
29.
Павлодар облысының Баянауыл курорттық аймағы
30.
Солтүстік Қазақстан облысының Имантау-Шалқар курорттық аймағы
31.
Ұлытау облысының "Ұлытау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
32.
Астана қаласы
33.
Алматы қаласы
Өңірлік деңгейдегі туристік аумақтардың атауы
34.
Абай облысының Шошқалы көлінің курорттық аймағы
35.
Абай облысының "Абай-Шәкәрім" кесенелер кешені
36.
Абай облысының Абайдың "Жидебай-Бөрілі" мемлекеттік тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдық қорық-мұражайы
37.
Ақтөбе облысының Қарғалы су қоймасының курорттық аймағы
38.
Ақтөбе облысының "Ақтолағай" тау жотасы
39.
Ақтөбе облысының "Барқын" құмдары
40.
Ақтөбе облысының "Аққұм" құмдары
41.
Ақтөбе облысының "Қасқыр" сарқырамасы
42.
Атырау облысының "Ақжайық" мемлекеттік табиғи резерваты
43.
Атырау облысының "Лотос алқабы"
44.
Атырау облысының "Индер тұзды көлі"
45.
Атырау облысының "Нарын құмдары"
46.
Атырау облысының "Ақкегершін" борлы таулары
47.
Алматы облысының "Таңбалы" мемлекеттік тарихи-мәдени және табиғи қорық музейі
48.
Жетісу облысының Текелі қаласы
49.
Шығыс Қазақстан облысының "Рахман қайнарлары" шипажайы
50.
Шығыс Қазақстан облысының Бұқтырма су қоймасы
51.
Шығыс Қазақстан облысы Алтай тау шаңғысы кластері
52.
Жамбыл облысының "Ақыртас" сарай кешені
53.
Жамбыл облысының "Айша бибі" кесенесі
54.
Жамбыл облысының "Қарахан" кесенесі
55.
Жамбыл облысының "Көне Тараз" тарихи-этномәдени кешені
56.
Жамбыл облысының "Тектұрмас" этно-тарихи кешені
57.
Батыс Қазақстан облысының "Батыс Қазақстан облыстық Хан Ордасы тарихи-мәдени, архитектуралық-этнографиялық музей-қорығы"
58.
Батыс Қазақстан облысы "Орал қаласының балалар-жасөспірімдер туризмінің кластері"
59
Қарағанды облысының Қарқаралы курорттық аймағы
60.
Қостанай облысы Алтынсарин ауданының курорттық аймағы
61.
Қызылорда облысының "Ханқожа" көлі
62.
Қызылорда облысының "Қорқыт ата" кесенесі
63.
Қызылорда облысы Қамысты көлінің курорттық аймағы
64.
Қызылорда облысының Жаңақорған балшық курорттары
65.
Маңғыстау облысының керуен жолдары
66.
Маңғыстау облысының киелі орындары
67.
Маңғыстау облысының Үстірт түбегі
68.
Маңғыстау облысының таулары және шатқалдары
69.
Маңғыстау облысының тарих бесігі және мәдениет
70.
Солтүстік Қазақстан облысының "Қазақстан жұлдызы" алтарі
71.
Түркістан облысының "Аппақ Ишан" сәулет кешені
72.
Түркістан облысының Боралдай петроглифтері
73.
Түркістан облысының "Ақбура" кесенесі
74.
Түркістан облысының "Ысмайл ата" кесенесі
75.
Түркістан облысының "Ғайып Ерен Қырық Шілтен" жартасы
76.
Түркістан облысының "Үкаша ата" кесенесі мен құдығы
77.
Түркістан облысының "Бәйдібек ата" кесенесі
78.
Түркістан облысының "Домалақ ана" кесенесі
79.
Түркістан облысының "Қос ана" сәулет-мемориалдық кешені
80.
Түркістан облысының "Баба түкті Шашты Әзіз" кесенесі
81.
Түркістан облысының "Ысқақ баб" кесенесі
82.
Түркістан облысының "Ақбикеш" мұнарасы
83.
Түркістан облысының "Шәммәт ишан" мешіті
84.
Түркістан облысының Мажратұт мыңжылдық тұт ағашы
85.
Түркістан облысының "Кеме қалған" монументі
86.
Түркістан облысының "Жылаған ата" үңгірі
87.
Түркістан облысының Келіншектау тау жотасы
88
Түркістан облысының "Сарыағаш" курорттық аймағы
89.
Түркістан облысының "Ақмешіт" үңгірі
90.
Түркістан облысының Сырдария-Түркістан мемлекеттік өңірлік табиғи паркі
91.
Түркістан облысының "Ақсу" шатқалы
92.
Түркістан облысының "Келте Машат" шатқалы
93.
Түркістан облысының "Қаратау" мемлекеттік табиғи қорығы
94.
Түркістан облысының "Ақсу-Жабағылы" мемлекеттік табиғи қорығы
95.
Ұлытау облысының "Ұлытау" ұлттық тарихи-мәдени және музей қорығы
96.
Ұлытау облысының "Жошы хан" тарихи-мәдени кешені
97.
Шымкент қаласының "Шым қала" тарихи мәдени-кешені
98.
Шымкент қаласының "Ибрагим ата" кесенесі
99.
Шымкент қаласының "Қарашаш ана" кесенесі

О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 332 "Об утверждении карты туристификации"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 241. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2023 года № 33375. Утратил силу приказом Министра туризма и спорта РК от 09 июня 2026 года №97.
Сноска. Приказ утратил силу приказом Министра туризма и спорта РК от 09.06.2026 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 332 "Об утверждении карты туристификации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24950) внести следующее изменение:
Карту туристификации, утвержденную вышеуказанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Оралов
Приложение к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 31 августа 2023 года № 241
Утверждена приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 332
Карта туристификации
№ п/п
Наименование туристских территорий республиканского уровня
1.
Государственный национальный природный парк "Тарбагатай" области Абай
2.
Побережье озера Алаколь области Абай
3.
Щучинско-Боровская курортная зона Акмолинской области
4.
Зерендинская курортная зона Акмолинской области
5.
Побережье Капшагайского водохранилища Алматинской области, включая город Конаев
6.
Горно-лыжный курорт "Тургень" Алматинской области
7.
Горный курорт-отель "Oi-Qaragai Lesnaya Skazka" Mountain Resort Алматинской области
8.
Международный туристский центр "Акбулак" Алматинской области
9.
Международный альпинистский лагерь "Хан Тенгри" Алматинской области
10.
Санаторно-курортная зона "Арасан" Алматинской области
11.
Государственный национальный природный парк "Шарын" Алматинской области
12.
Государственный национальный природный парк "Иле-Алатау" Алматинской области
13.
Государственный национальный природный парк "Көлсай көлдері" Алматинской области
14.
Комплекс "Средневековый Сарайшык" Атырауской области
15.
Государственный национальный природный парк "Катон-Карагай" Восточно-Казахстанской области
16.
Побережье озера Балхаш Карагандинской области, включая города Балхаш и Приозерск
17.
Государственный национальный природный парк "Алтын-Емел" области Жетісу
18.
Побережье озера Балхаш области Жетісу
19.
Жонгар-Алатауский государственный национальный природный парк области Жетісу
20.
Побережье озера Алаколь области Жетісу
21.
Побережье Каспийского моря Мангистауской области
22.
Город Туркестан Туркестанской области
23.
Городище Отырар Туркестанской области
24.
Мавзолей "Арыстан-баб" Туркестанской области
25.
Городище Сауран Туркестанской области
26.
Национальный историко–культурный заповедник "Ордабасы" Туркестанской области
27.
Город Кентау Туркестанской области
28.
Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк Туркестанской области
29.
Баянаульская курортная зона Павлодарской области
30.
Имантау-Шалкарская курортная зона Северо-Казахстанской области
31.
Государственный национальный природный парк "Ұлытау" области Ұлытау
32.
город Астана
33.
город Алматы
Наименование туристских территорий регионального уровня
34.
Курортная зона озера Шошкалы области Абай
35.
Мемориальный комплекс "Абай-Шакарим" области Абай
36.
Государственный историко-культурный и литературно-мемориальный заповедник-музей Абая "Жидебай-Бөрілі" области Абай
37.
Курортная зона Каргалинского водохранилища Актюбинской области
38.
Меловы горы "Актолагай" Актюбинской области
39.
Пески "Баркын" Актюбинской области
40.
Пески "Аккум" Актюбинской области
41.
"Волчий" водопад Актюбинской области
42.
Государственный природный резерват "Акжайык" Атырауской области
43.
"Лотосовые поля" Атырауской области
44.
"Соленое озеро Индер" Атырауской области
45.
"Пески Нарын" Атырауской области
46.
Меловые горы "Аккегершин" Атырауской области
47.
Государственный историко-культурный и природный заповедник-музей "Таңбалы" Алматинской области
48.
город Текели области Жетісу
49.
Санаторий "Рахмановские ключи" Восточно-Казахстанской области
50.
Бухтарминское водохранилище Восточно-Казахстанской области
51.
Горнолыжный кластер Алтая Восточно-Казахстанской области
52.
Дворцовый комплекс "Акыртас" Жамбылской области
53.
Мавзолей "Айша биби" Жамбылской области
54.
Мавзолей "Карахан" Жамбылской области
55.
Историко-этнокультурный комплекс "Коне Тараз" Жамбылской области
56.
Этно-исторический комплекс "Тектурмас" Жамбылской области
57.
Западно-Казахстанский областной историко-культурный, архитектурно-этнографический музей-заповедник "Хан Ордасы" Западно-Казахстанской области
58.
"Кластер детско-юношеского туризма города Уральск" Западно-Казахстанской области
59.
Каркаралинская курортная зона Карагандинской области
60.
Курортная зона Алтынсаринского района Костанайской области
61.
Озеро "Ханкожа" Кызылординской области
62.
Мавзолей "Коркыт-ата" Кызылординской области
63.
Курортная зона озера Камысты Кызылординской области
64.
Грязевые курорты Жанакоргана Кызылординской области
65.
Караванные тропы Мангистауской области
66.
Сакральные места Мангистауской области
67.
Плато Устюрт Мангистауской области
68.
Горы и каньоны Мангистауской области
69.
Колыбель истории и культуры Мангистауской области
70.
Алтарь "Звезда Казахстана" Северо-Казахстанской области
71.
Архитектурный комплекс "Аппак Ишан" Туркестанской области
72.
Боралдайские петроглифы Туркестанской области
73.
Мавзолей "Акбура" Туркестанской области
74.
Мавзолей "Исмаил ата" Туркестанской области
75.
Скала "Гайып Ерен Кырык Шилтен" Туркестанской области
76.
Мавзолей и колодец "Укаш ата" Туркестанской области
77.
Мавзолей "Байдибек ата" Туркестанской области
78.
Мавзолей "Домалак ана" Туркестанской области
79.
Архитектурно-мемориальный комплекс "Кос ана" Туркестанской области
80.
Мавзолей "Баба тукти Шашты Азиз" Туркестанской области
81.
Мавзолей "Ыскак баб" Туркестанской области
82.
Башня "Акбикеш" Туркестанской области
83.
Мечеть музей "Шаммат ишан" Туркестанской области
84.
Тысячелетний тутовник Мажратут Туркестанской области
85.
Монумент "Кеме-калган" Туркестанской области
86.
Пещера "Жылаган ата" Туркестанской области
87.
Горный массив Келиншектау Туркестанской области
88.
Курортная зона "Сарыагаш" Туркестанской области
89.
Пещера "Акмешит" Туркестанской области
90.
Сырдарья-Туркестанский государственный региональный природный парк Туркестанской области
91.
Ущелье "Аксу" Туркестанской области
92.
Ущелье "Келте-Машат" Туркестанской области
93.
Государственный природный заповедник "Каратау" Туркестанской области
94.
Государственный природный заповедник "Аксу-Джабаглы" Туркестанской области
95.
Историко-культурный комплекс и природный музей-заповедник "Ұлытау" области Ұлытау
96.
Историко-культурный комплекс "Жошы Хан" области Ұлытау
97.
Историко-культурный комплекс "Шым қала" города Шымкент
98.
Мавзолей "Ибрагим ата" города Шымкент
99.
Мавзолей "Карашаш-ана" города Шымкент