Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарының құнын айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 3 шiлдедегi № 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 шiлдеде № 33029 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарының құнын айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 3 шілдедегі
№ 195 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарының құнын айқындау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарының құнын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстары қызметінің құнын айқындаудың бірыңғай тәсілін белгілейді.

Об утверждении Методики определения стоимости курсов повышения квалификации педагогов государственных организаций образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2023 года № 33029.
В соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику определения стоимости курсов повышения квалификации педагогов государственных организаций образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ.
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа предоставление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 3 июля 2023 года № 195
Методика определения стоимости курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения стоимости курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и устанавливает единый подход определения стоимости услуги курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Әдістеме білім беру саласындағы уәкілетті орган қаржыландыратын мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарына қолданылады.
3. Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстары қызметінің құнын есептеу кезінде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) тиісті жылға арналған Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК);
2) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы №1193 қаулысымен бекітілген базалық лауазымдық айлықақы (бұдан әрі – БЛА);
2-тарау. Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстары қызметінің құнын есептеуді айқындау
4. Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстары қызметінің құнын есептеуді қалыптастыру оны іске асыруға байланысты барлық шығындарды жинақтау жолымен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстары қызметінің құны, 1 адамға-сағатқа есептегенде, мынадай формула бойынша айқындалады:
S = (G с + R) * N,
мұндағы:
S – мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстары қызметінің құны;
G с – сағатына 1 тыңдаушыға шаққандағы еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығындар нормасы персоналдың жылдық еңбекақы төлеу қорының оқу курсының орташа ұзақтығына және бір жыл ішіндегі айлар санына қатынасы ретінде айқындалады:
G с = G / P с /12,
мұндағы:
P – оқу курсының орташа ұзақтығы – 76;
12 – бір жыл ішіндегі айлар саны;
G – персоналдың жылдық еңбекақы төлеу қоры мынадай формула бойынша айқындалады:
G = T + Q,
мұндағы:
Т – 1 тыңдаушыға есептегенде, әкімшілік-басқарушы персонал мен педагогтердің жылдық еңбекақы төлеу қоры мынадай формула бойынша айқындалады:

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящая Методика распространяется на курсы повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ, финансируемых уполномоченным органом в области образования.
3. При расчете стоимости услуги курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ используются следующие понятия:
1) месячный расчетный показатель (далее – МРП), установленный законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год;
2) базовый должностной оклад (далее – БДО), утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
Глава 2. Определение расчета стоимости услуги курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ
4. Формирование расчета стоимости услуги курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ осуществляется путем суммирования всех затрат, связанных с ее реализацией.
Стоимость услуги курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ при расчете на 1 человеко-час определяется по формуле:
S = (Gс + R) * N,
где:
S – стоимость услуги курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ;
Gс – норма расходов на оплату труда из расчета на 1 слушателя в час определяется как отношение годового фонда оплаты труда персонала к средней продолжительности курса обучения и количеству месяцев в году:
Gс = G / Pс / 12,
где:
Pс – средняя продолжительность курса обучения – 76;
12 – количество месяцев в году;
G – годовой фонд оплаты труда персонала, который определяется по формуле:
G = T + Q,
где:
Т – годовой фонд оплаты труда административно-управленческого персонала и педагогов в расчете на 1-ого слушателя в год, определяется по формуле:

T = 12 * W * sno * mp * mv1,
мұндағы:
W – педагогтердің айлық еңбекақы төлеу қоры мынадай формула бойынша айқындалады:
W = (ЛА + БЛА * f) + БЛА * u,
мұндағы:
ЛА – педагогтің лауазымдық айлықақысы БЛА-ны 14,402 лауазымдық айлықақыны есептеу коэффициентіне көбейту жолымен айқындалады;
f – педагогтің жалақысындағы әкімшілік-басқарушы персонал жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 4,75;
u – ғылыми дәрежесі үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,685;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті – 1,0836;
2025 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының және міндетті зейнетақы жарналарының коэффициенті:
2022 жылға– 1,03;
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылдан бастап – 1,055;
mv1 – бір педагогке шаққандағы білім алушылар саны арақатынасының коэффициенті – 0,2;
Q – 1 тыңдаушыға оқу-көмекші және қызмет көрсетуші персоналдың жылдық еңбекақы төлеу қоры, мынадай формула бойынша айқындалады:
Q = 12 * Fпрп * sno * mp * mv2,
мұндағы:
F – оқу-көмекші және қызмет көрсетуші персоналдың айлық еңбекақы төлеу қоры мынадай формула бойынша айқындалады:
F = БЛА * h,
мұндағы:
h – оқу-көмекші және қызмет көрсетуші персоналдың жалақысының педагогтің жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 2,59;
mv2 – оқу-көмекші және қызмет көрсетуші персоналдың бір қызметкеріне шаққандағы білім алушылар саны арақатынасының коэффициенті – 0,04;
R – оқу процесіне қызмет көрсетуге және сүйемелдеуге тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жұмсалатын шығындар нормасы мынадай формула бойынша айқындалады:
R = (D + L + U + К) / P с,
мұндағы:
D – жұмыс берушінің бір жыл ішіндегі жарналары (Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген салықтар, алымдар және аударымдар) – 0,05 АЕК;
L – тауарларды сатып алуға жұмсалатын шығындар (шаруашылық және кеңсе тауарлары, сертификаттар) – 0,196 АЕК;
U – жеткізушілердің жұмыстары мен қызметтерін сатып алуға жұмсалатын шығындар (коммуналдық қызметтер; байланыс қызметтері; операциялық жалдау; банктік қызметтер; біліктілікті арттыру; негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге техникалық қызмет көрсету және техникалық жөндеу; өрт қауіпсіздігі; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі іс-шараларға ақы төлеу; лицензия беру жөніндегі қызметтер; тазалау қызметтері және күзет дабылы жөніндегі қызметтер) – 1АЕК;
К – іссапарға жұмсалатын шығындар – 0,24 АЕК (күндізгі бөлімде өткізілетін курстар үшін);
N – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес қосылған құн салығының коэффициенті, қосылған құн салығын төлеушілер үшін 1,12-ге тең, қосылған құн салығын төлемейтін ұйымдар үшін N 1-ге тең.

T = 12 * W * sno * mp * mv1,
где:
W – фонд оплаты труда педагогов в месяц определяется по формуле:
W = (ДО + БДО * f) + БДО * u,
где:
ДО – должностной оклад педагога в месяц определяется путем умножения БДО на коэффициент исчисления должностного оклада 14,402;
f – коэффициент удельного веса заработной платы административно-управленческого персонала в заработной плате педагога – 4,75;
u – коэффициент доплаты за ученую степень – 0,685;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и обязательных пенсионных взносов работодателей:
на 2022 год – 1,03;
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045;
с 2025 года – 1,055;
mv1 – коэффициент соотношения количества обучающихся, приходящихся на одного педагога – 0,2;
Q – годовой фонд оплаты труда учебно-вспомогательного и обслуживающего персонала на 1-ого слушателя в год определяется по формуле:
Q = 12 * F * sno * mp * mv2,
где:
F – месячный фонд оплаты труда учебно-вспомогательного и обслуживающего персонала определяется по формуле:
F = БДО * h,
где:
h – коэффициент удельного веса заработной платы учебно-вспомогательного и обслуживающего персонала в заработной плате педагога – 2,59;
mv2 – коэффициент соотношения количества обучающихся, приходящихся на одного работника учебно-вспомогательного и обслуживающего персонала – 0,04;
R – норма расходов, связанных с приобретением товаров, работ и услуг на обслуживание и сопровождение учебного процесса, определяется по формуле:
R = (D + L + U + К) / Pс,
где:
D – взносы работодателя в год (налоги, сборы и отчисления, предусмотренные законодательством Республики Казахстан) – 0,05 МРП;
L – расходы на приобретение товаров (хозяйственные и канцелярские товары, сертификаты) – 0,196 МРП;
U – расходы на приобретение работ и услуг поставщиков (коммунальные услуги; услуги связи; операционная аренда; банковские услуги; повышение квалификации; техническое обслуживание и технический ремонт основных средств и нематериальных активов; пожарная безопасность; оплата мероприятий по охране труда и технике безопасности; услуги по предоставлению лицензий; клининговые услуги и услуги по охранной сигнализации) – 1 МРП;
К – командировочные расходы – 0,24 МРП (для курсов, проводимых в очной форме);
N – коэффициент налога на добавленную стоимость в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), для плательщиков налога на добавленную стоимость равняется 1,12, для организаций, не уплачивающих налог на добавленную стоимость N равняется 1.