Нысаналы жарна бойынша шығыстарды жоспарлау және нысаналы жарнаны салуға бағытталған бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 шiлдеде № 33009 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 3 ақпандағы № 7 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.02.2026 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексі" Қазақстан Республикасы Кодексінің 39-3-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Нысаналы жарна бойынша шығыстарды жоспарлау және нысаналы жарнаны салуға бағытталған бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 121 бұйрығына
қосымша
Нысаналы жарна бойынша шығыстарды жоспарлау және нысаналы жарнаны салуға бағытталған бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру қағидалары
1. Осы Нысаналы жарна бойынша шығыстарды жоспарлау және нысаналы жарнаны салуға бағытталған бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі" Қазақстан Республикасы Кодексінің 39-3-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении правил планирования расходов по целевому взносу и финансирования бюджетной программы, направленной на вложение целевого взноса
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2023 года № 33009. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 февраля 2026 года № 7 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 03.02.2026 № 7 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024
В соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 39-3 Кодекса Республики Казахстан "Бюджетный кодекс Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила планирования расходов по целевому взносу и финансирования бюджетной программы, направленной на вложение целевого взноса, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 121
Правила планирования расходов по целевому взносу и финансирования бюджетной программы, направленной на вложение целевого взноса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила планирования расходов по целевому взносу и финансирования бюджетной программы, направленной на вложение целевого взноса (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 39-3 Кодекса Республики Казахстан "Бюджетный кодекс Республики Казахстан".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - Қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың қызмет нәтижелерін алушыға "бір терезе" қағидаты бойынша беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
4) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) - Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
5) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарна (бұдан әрі - нысаналы жарна) - республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына өтеусіз және қайтарымсыз төлемдер:
5-1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсетуге ақы төлеу үшін;
5-2) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) айқындалған әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар түрінде;
5-3) әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу үшін;
6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) - бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.

1) фонд социального медицинского страхования (далее - фонд) - некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услуг получателю по принципу "одного окна", а также для оказания государственных услуг в электронной форме;
4) обязательное социальное медицинское страхование (далее - ОСМС) - комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
5) целевой взнос фонду социального медицинского страхования (далее - целевой взнос) - безвозмездные и безвозвратные платежи из республиканского бюджета в фонд социального медицинского страхования:
5-1) для оплаты оказания услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
5-2) в виде взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в фонд социального медицинского страхования, определенных Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее - Закон);
5-3) для оплаты услуг субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов;
6) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) - объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств.

2 - тарау. Нысаналы жарна бойынша шығыстарды жоспарлау тәртібі
3. Жоспарлау процесінің қатысушылары:
1) уәкілетті орган;
2) нысаналы жарна бойынша шығыстарды қалыптастыру жөніндегі жұмыс органы болып табылатын қор.
4. Қор жоспарланатын үшжылдық кезеңнің алдындағы жылдың 1 наурызына дейінгі мерзімде нысаналы жарна бойынша шығыстар бойынша ұсыныстарды әзірлейді және уәкілетті органға жібереді.
5. Уәкілетті орган:
тиісті жылдың 15 наурызынан кешіктірілмейтін мерзімде:
1) Қордан алынған нысаналы жарна бойынша болжамды қажеттілік ұсыныстарын негізділігі, Қазақстан Республикасының заңнамасына, денсаулық сақтауды дамыту басымдықтарына, нысаналы индикаторларға, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көрсетілген нәтиже көрсеткіштеріне және уәкілетті органның ұсыныстарына сәйкестігі тұрғысынан қарау және талдауды;
2) уәкілетті органның даму жоспары жобасының, ведомстволық бюджет комиссиясы мақұлдаған бюджеттік бағдарламалар жобасының, уәкілетті органның даму жоспары жобасының мақсаттарына және нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін қаржылық қажеттілік есебінің құрамында алдағы үш жылдық кезеңге арналған нысаналы жарна бойынша болжамды қажеттілікті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберуді;
ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейінгі мерзімде Республикалық бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар уәкілетті органның даму жоспарының жобасы құрамында бюджеттік өтінімді және алдағы үш жылдық кезеңге арналған нысаналы жарна бойынша болжамды қажеттіліктің бюджеттік бағдарламалар жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберуді қамтамасыз етеді.
6. Қор ұсынған болжамды қажеттілік уәкілетті орган жеткізген нысаналы жарна бойынша бюджет қаражатының лимиттеріне сәйкес келмеген жағдайда, лимиттер жеткізілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде нысаналы жарна бойынша болжамды қажеттілікті уәкілетті органға қайта ұсынады.
7. ТМККК шеңберінде қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу үшін нысаналы жарна қаражатын жоспарлау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-290/2020 бұйрығымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау қағидаларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21844 болып тіркелген).
8. Заңның 26-бабының 1-тармағында айқындалған қорға жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін МӘМС-ке мемлекеттің жарналары түріндегі нысаналы жарна қаражатын жоспарлау:

Глава 2. Порядок планирования расходов по целевому взносу
3. Участниками процесса планирования являются:
1) уполномоченный орган;
2) фонд, являющийся рабочим органом по формированию расходов по целевому взносу.
4. Фонд разрабатывает и направляет в уполномоченный орган предложения по расходам по целевому взносу в срок до 1 марта года, предшествующего планируемому трехлетнему периоду.
5. Уполномоченный орган обеспечивает:
в срок не позднее 15 марта соответствующего года:
1) рассмотрение и анализ полученных от фонда предложений прогнозной потребности по целевому взносу на предмет обоснованности, соответствия законодательству Республики Казахстан, приоритетам развития здравоохранения, целевым индикаторам, показателям результата отраженных в документах Системы государственного планирования и предложений уполномоченного органа;
2) направление в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в составе проекта плана развития уполномоченного органа, проекта бюджетных программ, одобренные ведомственной бюджетной комиссией, расчета финансовой потребности для достижения целей и целевых индикаторов проекта плана развития уполномоченного органа прогнозную потребность по целевому взносу на предстоящий трехлетний период;
в срок до 15 мая текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в составе проект плана развития уполномоченного органа, имеющего положительное предложение Республиканской бюджетной комиссии, бюджетной заявки и проекта бюджетных программ прогнозную потребность по целевому взносу на предстоящий трехлетний период.
6. Фонд в случае несоответствия представленной прогнозной потребности доведенным уполномоченным органом лимитам бюджетных средств по целевому взносу, в течение семи рабочих дней со дня доведения лимитов повторно представляет прогнозную потребность по целевому взносу в уполномоченный орган.
7. Планирование средств целевого взноса для оплаты за оказание услуг в рамках ГОБМП осуществляется в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-290/2020 "Об утверждении Правил планирования объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21844).
8. Планирование средств целевого взноса в виде взносов государства на ОСМС за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в фонд, определенных пунктом 1 статьи 26 Законом Республики Казахстан осуществляется на основании:

1) Заңның 26-бабының 1-тармағында көзделген адамдардың алдыңғы үш жыл кезеңіндегі орташа жылдық саны "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15361 болып тіркелді) сәйкес 4-қосымшаға сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" "мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ уәкілетті органға ай сайынғы нысан негізінде ұсынылады;
2) Заңның 26-бабының 2-тармағына сәйкес жоспарланған кезеңге қорға төленуге жататын МӘМС-ға мемлекет жарналарының мөлшерінде;
3) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ағымдағы қаржы жылының екі жылының алдындағы орташа айлық жалақының мөлшері негізінде жүзеге асырылады.
Заңның 26-бабының 1-тармағында көзделген тұлғалар үшін мемлекеттің МӘМС-ке жарналары түріндегі әрбір болжанатын жылға арналған нысаналы жарна мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– Заңның 26-бабының 1-тармағында көзделген i+k жылға арналған адамдардың болжамды жылдық орташа тізімдік саны мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы
i- ағымдағы жыл;
k=1,2,3;
Заңның 26-бабының 1-тармағында көзделген адамдардың i+k-1 жылға арналған болжамды жылдық орташа тізімдік саны;
Қ өсім – Заңның 26-бабының 1-тармағында көзделген адамдардың соңғы үш жылдағы орташа өсу қарқыны, ол формула бойынша айқындалады:
Қ өсім
онда:
Заңның 26-бабының 1-тармағында көзделген тұлғалардың ағымдағы жылдың алдындағы жылдағы жылдық орташа тізімдік саны есептелетін жылдың он екі айындағы орташа ретінде есептеледі;
Заңның 26-бабының 1-тармағында көзделген тұлғалардың ағымдағы жылдың үш жылының алдындағы жылдағы жылдық орташа тізімдік саны есептелетін жылдың он екі айындағы орташа ретінде есептеледі;
– мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган айқындайтын болжанатын қаржы жылының екі жылының алдындағы орташа айлық жалақының мөлшерін;
– Заңның 26-бабының 2-тармағына сәйкес жоспарланатын кезеңге i+k жылы үшін Қорға төленуге жататын МӘМС-ға мемлекет жарналарының мөлшері;
m – мемлекеттің МӘМС жарналарын қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлар саны.

1) среднегодовой численности лиц, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Закона за период предыдущих трех лет, предоставляется на основе ежемесячной формы согласно Приложению 4 в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и Правил осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15361) НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" в уполномоченный орган;
2) размера взносов государства на ОСМС, подлежащие уплате в фонд, на планируемый период в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона;
3) размера среднемесячной заработной платы, предшествующей двум годам текущего финансового года, определяемой уполномоченным органом в области государственной статистики.
Целевой взнос на каждый прогнозируемый год в виде взносов государства на ОСМС за лиц, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Закона, рассчитывается по следующей формуле:
– прогнозная годовая среднесписочная численность лиц, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Закона за i+k год, которая рассчитывается по формуле:
где
i-текущий год;
k = 1, 2, 3;
прогнозная годовая среднесписочная численность лиц, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Закона за i+k-1 год;
Тприроста – средний темп прироста лиц, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Закона, за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста =
, где:
годовая среднесписочная численность лиц, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Закона за год, предшествующий текущему году, рассчитывается как средняя за двенадцать месяцев рассчитываемого года;
годовая среднесписочная численность лиц, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Закона за год, предшествующий трем годам текущего года, рассчитывается как средняя за двенадцать месяцев рассчитываемого года;
– размера среднемесячной заработной платы, предшествующей двум годам прогнозируемого финансового года, определяемой уполномоченным органом в области государственной статистики;
– размер взносов государства на ОСМС, подлежащие уплате в фонд за i+k год, на планируемый период в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование взносов государства на ОСМС.

9. МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу үшін нысаналы жарна қаражатын жоспарлау кезінде әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне есеп айырысу жүргізіледі:
1) Заңның 27-бабы 3-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген адамдарға соңғы үш жылда МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек және медициналық қызмет түрлері бойынша көрсетілетін қызметтер санының орташа өсу қарқынын ескере отырып, МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек және медициналық қызмет түрлері бойынша көрсетілетін қызметтердің болжамды саны;
2) МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек және медициналық қызмет түрлері бойынша көрсетілетін қызметтердің болжамды санына "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде ұсынылатын медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21550 болып тіркелген) бекітілген тарифтер жүргізу жолымен шығыстар сомасы.
10. Нысаналы жарнаны қалыптастыру осы Қағидалардың 7, 8 және 9-тармақтарында айқындалған қаражат сомаларын жинақтау жолымен жүзеге асырылады.
11. Бөлінген бюджет шегінде нысаналы жарна бойынша жылдық көлемді нақтылау (түзету) қажет болған кезде Қор Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес ұсыныстарды уәкілетті органға жібереді.
Бөлінген бюджет шегінде нысаналы жарна сомаларын нақтылау (түзету) жөніндегі ұсыныстарды уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қарайды.
3-тарау. Нысаналы жарнаны салуға бағытталған бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру тәртібі
12. Нысаналы жарна сомасының көлемі жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті бекіту кезінде айқындалады.
13. Республикалық бюджет бекітілгеннен кейін Қор уәкілетті орган міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын қалыптастыру кезінде есепке алу үшін бағыттар бойынша сомаларды көрсете отырып нысаналы жарнаның жылдық сомасын ай сайын бөлу жөнінде ұсыныстар қалыптастырады және уәкілетті органға жібереді:
1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсетуге ақы төлеу үшін;
2) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар түрінде;

9. При планировании средств целевого взноса для оплаты услуг субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в системе ОСМС военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов производятся расчеты:
1) прогнозное количество услуг по видам медицинской помощи и медицинской деятельности в системе ОСМС с учетом среднего темпа прироста количества услуг по видам медицинской помощи и медицинской деятельности в системе ОСМС за последние три года лицам, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 3 статьи 27 Закона;
2) суммы расходов путем произведения тарифов, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21550), на прогнозное количество услуг по видам медицинской помощи и медицинской деятельности в системе ОСМС.
10. Формирование целевого взноса осуществляется путем суммирования сумм средств, определенных пунктами 7, 8 и 9 настоящих Правил.
11. При необходимости уточнения (корректировки) годового объема по целевому взносу в пределах выделенного бюджета фонд в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан направляет предложения в уполномоченный орган.
Предложения по уточнению (корректировке) сумм целевого взноса в пределах выделенного бюджета рассматриваются уполномоченным органом в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок финансирования бюджетной программы, направленной на вложение целевого взноса
12. Объемы сумм целевого взноса определяются при утверждении республиканского бюджета на плановый период.
13. После утверждения республиканского бюджета фонд для учета при формировании уполномоченным органом плана финансирования по обязательствам и платежам формирует и направляет в уполномоченный орган предложения по помесячной разбивке годовой суммы целевого взноса с указанием сумм по направлениям:
1) для оплаты оказания услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
2) в виде взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в фонд социального медицинского страхования, определенных Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";

3) әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу үшін.
Нысаналы жарнаның жылдық сомасын айлар бойынша бөлуді қор аванстық төлемдерді төлеудің болжамды мерзімдерін ескере отырып, төлемдерді жүзеге асыру мерзімдерін негізге ала отырып жүзеге асырады.
14. Нысаналы жарнаны пайдалану процесінде міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу қажет болған кезде Қор ағымдағы айдың 5-іне дейінгі мерзімде уәкілетті органға міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар жібереді.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
15. Уәкілетті органның нысаналы жарнаны аударуы төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының сомалары шегінде ағымдағы айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде (желтоқсан айының 20-на дейін) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі қордың шотына ай сайын жүзеге асырылады;
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына енгізілген өзгерістерді ескере отырып ақша қаражатын аудару ағымдағы айдың 25 күніне дейін жүзеге асырылады.
15-1. Қорға ТМККК бөлінетін нысаналы жарна қаражаты есебінен денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу бойынша алдыңғы жылдың қордың міндеттемелерін орындауы ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірмей жүзеге асырылады.
Ескерту. 15-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 19.12.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Нысаналы жарнаны пайдалану жөніндегі есептілік
16. Қор тоқсан сайын уәкілетті орган белгілеген нысандарға сәйкес нысаналы жарнаны пайдалану жөніндегі есептерді уәкілетті органға ұсынады.

3) для оплаты услуг субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов.
Распределение по месяцам годовой суммы целевого взноса осуществляется фондом исходя из сроков осуществления платежей, с учетом предполагаемых сроков выплаты авансовых платежей.
14. При необходимости внесения изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам в процессе использования целевого взноса фонд в срок до 5 числа текущего месяца направляет в уполномоченный орган предложения по внесению изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам.
Внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам производится в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934).
15. Перечисление уполномоченным органом целевого взноса осуществляется ежемесячно на счет фонда в Национальном Банке Республики Казахстан в течение первых пяти рабочих дней текущего месяца (в декабре месяце до 20 числа) в пределах сумм индивидуального плана финансирования по платежам;
Перечисление денежных средств с учетом внесенных изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам осуществляется до 25 числа текущего месяца.
15-1. Исполнение фондом обязательств предшествующего года по оплате услуг субъектов здравоохранения за счет средств целевого взноса, выделяемых фонду на ГОБМП, осуществляется не позднее 1 марта текущего финансового года.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 15-1 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 19.12.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Отчетность по использованию целевого взноса
16. Фонд ежеквартально представляет в уполномоченный орган отчеты по использованию целевого взноса, согласно формам, установленным уполномоченным органом.