Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32977 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 14-4) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.02.2024 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі мен Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Еңбек және
халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 279 бұйрығына
1-қосымша
Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттары

Об утверждении Правил и условий выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 279. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32977.
Примечание. Вводится в действие с 01.07.2023 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
В соответствии с подпунктом 14-4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.02.2024 № 55 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторых приказов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 279
Правила и условия выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 14-4) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыруға рұқсаттар беру немесе ұзарту тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бос орын – жұмыс берушідегі бос жұмыс орны (лауазым);
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) корпоративішілік ауыстыру – Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және жұмыс істейтін заңды тұлғада Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында құрылған филиалдарына, еншілес ұйымдарына, өкілдіктеріне басшы, менеджер немесе маман лауазымында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды еңбек шартында айқындалған, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге, еңбек шартын бір жылға ұзарту құқығымен уақытша ауыстыру;
4) маусымдық шетелдік жұмыскерлер – халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік басқарудың тиісті саласына басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша бекітетін кәсіптер тізбесіне сәйкес, климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс берушілер бір жылдан аспайтын мерзімге жұмысқа тартатын көшіп келушілер;
5) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) - облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
6) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия выдачи или продления (переоформления) разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14-4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок и условия выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) внутрикорпоративный перевод – временный перевод на срок, определенный трудовым договором, но не более трех лет, с правом продления на один год иностранца или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера или специалиста в юридическом лице, учрежденном на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) сезонные иностранные работники – иммигранты, привлекаемые на работу работодателями на срок не более одного года для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), согласно перечню профессий, утверждаемому уполномоченным органом по вопросам миграции населения по согласованию с уполномоченными государственными органами, осуществляющими руководство соответствующей сферой государственного управления;
5) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения (далее – местный исполнительный орган) – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
6) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;

7) шетелдік жұмыскер – экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушілер тартатын, оның ішінде корпоративішілік ауыстыру шеңберінде келген көшіп келушілер;
8) шетелдік жұмыс күші – маусымдық шетелдік жұмыскерлерді қоса алғанда, жұмыс берушілер еңбек қызметін жүзеге асыру үшін, оның ішінде корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартатын шетелдік жұмыскерлер;
9) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушіге тартуға рұқсат етілген шетелдік жұмыс күшінің рұқсат етілетін шекті саны;
10) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат – Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тарту үшін жұмыс берушіге жергілікті атқарушы орган беретін белгіленген нысандағы құжат;
11) migration.enbek.kz ақпараттық жүйесі – көшіп-қонушыларды есепке алуды және олардың қозғалысын, сондай-ақ көші-қон саласында қызметтер көрсетудің мониторингін қамтамасыз ететін Электрондық еңбек биржасы (enbek.kz) цифрлық экожүйесінің кіші жүйесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Ішкі еңбек нарығында тиісті кандидатураларды іздеуді жұмыс беруші бос жұмыс орындарының болуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 103-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес электрондық еңбек биржасына (www.enbek.kz) жіберу жолымен жүзеге асырады.
Жұмыс беруші электрондық еңбек биржасына бос жұмыс орнының (орындарының) болуы туралы мәліметтерді берген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн өткен соң орналастырылған бос жұмыс орнын жариялау кодын көрсете отырып, шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру туралы өтініш жібереді.
Ескерту. 1-тарау 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-2. Өтінішті жолдау кезінде "Шетелдік жұмыс күші" ақпараттық жүйесі тартылған шетелдік жұмыскерлермен тіркелген еңбек шарттары туралы деректерді алу үшін "Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" (бұдан әрі – ЕШЕБЖ) және "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тарау 2-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7) иностранный работник – иммигранты прибывшие для самостоятельного трудоустройства по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности), а также привлекаемые работодателями для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан, в том числе прибывшие в рамках внутрикорпоративного перевода;
8) иностранная рабочая сила – иностранные работники, привлекаемые работодателями для осуществления трудовой деятельности включая сезонных иностранных работников, а также в рамках внутрикорпоративного перевода;
9) квота на привлечение иностранной рабочей силы – предельно допустимое количество иностранной рабочей силы, разрешенное к привлечению работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
10) разрешение на привлечение иностранной рабочей силы - документ установленной формы, выдаваемый местным исполнительным органом работодателю для привлечения в Республику Казахстан иностранной рабочей силы.
11) информационная система migration.enbek.kz – подсистема цифровой экосистемы Электронная биржа труда (enbek.kz), обеспечивающая учет и движение мигрантов, а также мониторинг предоставления услуг в сфере миграции.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Поиск соответствующих кандидатур на внутреннем рынке труда осуществляется работодателем путем направления сведений о наличии вакансий на электронную биржу труда (www.enbek.kz) в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 103 Социального кодекса Республики Казахстан.
Работодатель по истечении 15 (пятнадцати) календарных дней с даты подачи сведений на электронную биржу труда о наличии вакансий направляет заявление о выдаче разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с указанием кода опубликования размещенной вакансии.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 2-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
2-2. При направлении заявления информационная система "Иностранная рабочая сила" осуществляет взаимодействие с информационными системами "Единая система учета трудовых договоров" (далее – ЕСУТД) и "Миграционная полиция" для получения данных о зарегистрированных трудовых договорах с привлеченными иностранными работниками.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 2-2 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).

2-3. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 1-тарау 2-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыруға рұқсат беру немесе ұзарту тәртібі мен шарттары
1-параграф. Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту тәртібі мен шарттары
3. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызметін алу үшін жұмыс беруші не ол уәкілеттік берген тұлға "электрондық үкіметтің" www.egov.kz (бұдан әрі – ЭҮП), www.elicense.kz веб-порталы немесе migration.enbek.kz порталы арқылы шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды қоса, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Процестің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.
5. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты (бұдан әрі – рұқсат) беру немесе ұзарту тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында жұмыскерлердің мынадай санаттары белгіленеді:
1) бірінші санат – басшылар мен олардың орынбасарлары;
2) екінші санат – кәсіптік стандарттарда, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында, ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін құрылымдық бөлімшелердің басшылары;

2-3. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила, уполномоченный орган по вопросам миграции населения в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Единый контакт-центр.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 2-3 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
Глава 2. Порядок и условия выдачи или продления (переоформления) разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода
Параграф 1. Порядок и условия выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы
3. Для получения государственной услуги "Выдача или продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы" работодатель либо уполномоченное им лицо представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – ПЭП) или портал migration.enbek.kz заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача или продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы" (далее – перечень требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в Перечне требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
5. В целях определения порядка и условий выдачи или продления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы (далее – разрешение) согласно приложению 3 к настоящим Правилам, устанавливаются следующие категории работников:
1) первая категория – руководители и их заместители;
2) вторая категория – руководители структурных подразделений, соответствующие квалификационным требованиям, установленным профессиональными стандартами, квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций;

3) үшінші санат – кәсіптік стандарттарда, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін мамандар;
4) төртінші санат – кәсіптік стандарттарда, Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығында, жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін білікті жұмысшылар.
6. Жергілікті атқарушы орган өтініш берілген күнді есептемегенде бір жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды және жұмыс беруші не ол уәкілеттік берген тұлға ұсынған құжаттар топтамасының толықтығы мен дұрыстығын тексереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес құжаттарды толық ұсынбаған және (немесе) белгіленген нысан бойынша құжаттарды толтырмаған, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде жергілікті атқарушы орган өтінішті қабылдаудан бас тартуды (белгіленген нысан бойынша ұсынылмаған және (немесе) толтырылмаған құжаттарды және өзге де құжаттарды көрсете отырып) жүргізеді ережелерге сәйкес сәйкессіздіктер).
Жергілікті атқарушы орган басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті қабылдаудан бас тарту ЭҮП-дағы "жеке кабинетке" электрондық құжат нысанында өтініш берушіге жіберіледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жергілікті атқарушы органның қызметкері жұмыс беруші өтініш пен мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес құжаттарды ұсынған кезде оларды қабылдауды және тіркеуді өтініш келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Жұмыс беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), рұқсаттарды бергені үшін алымды төлеу туралы мәліметтерді жұмыс беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Жергілікті атқарушы орган өтініш тіркелген сәттен бастап алты жұмыс күні ішінде құжаттарды мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесіне сәйкес келуін қарайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) третья категория – специалисты, соответствующие квалификационным требованиям, установленным профессиональными стандартами, квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций;
4) четвертая категория – квалифицированные рабочие, соответствующие квалификационным требованиям, установленным профессиональными стандартами, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих.
6. Местный исполнительный орган в течение одного рабочего дня, не считая день подачи заявления, рассматривает поступившие документы и проверяет полноту и достоверность пакета документов, представленных работодателем либо уполномоченным им лицом.
При представлении документов в неполном объеме и (или) не заполнения по установленной форме документов, а также предоставления документов с истекшим сроком действия, согласно перечню основных требований к оказанию государственной услуги, местный исполнительный орган производит отказ в приеме заявления (с указанием не представленных и (или) не заполненных по установленной форме документов и иных несоответствий согласно Правилам).
Отказ в приеме заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) руководителя местного исполнительного органа, направляется заявителю в форме электронного документа в "личный кабинет" на ПЭП.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Сотрудник местного исполнительного органа при предоставлении работодателем заявления и документов в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги осуществляет их прием и регистрацию в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления.
При обращении работодателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах удостоверяющие личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, оплаты сбора за выдачу разрешения работодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Местный исполнительный орган в течении шести рабочих дней с момента регистрации заявления рассматривают документы на соответствие перечню требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).

8. Рұқсатты беру не беруден бас тарту туралы шешім жұмыс берушінің құжаттары тіркелген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган басшысының бұйрығы түрінде қабылданады.
Жұмыс берушінің рұқсат алуға өтінішін бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде жергілікті атқарушы орган Жұмыс берушінің құжаттары қабылданған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарайды.
Келісуші жергілікті атқарушы орган үш жұмыс күні ішінде (жұмыс берушінің құжаттары қабылданған күннен бастап) біреуден астам әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде қолданысы бар рұқсат беруді жергілікті атқарушы органға келісу туралы шешім ұсынады
Жергілікті атқарушы органның біреуден артық әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде қолданысы бар рұқсатты беруі немесе ұзартуы келісуші жергілікті атқарушы органның оң шешімін алғаннан кейін жүзеге асырылады.
Келісуші жергілікті атқарушы орган үш жұмыс күні ішінде (жұмыс берушінің құжаттары қабылданған күннен бастап) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте рұқсатты беру немесе ұзарту туралы келісу не келісуден бас тарту туралы шешім жібереді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ұсынылған құжаттар бойынша дәлелді ескертулер туралы шешім қабылдаған кезде жергілікті атқарушы органның орындаушысы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жұмыс берушіге не ол уәкілеттік берген тұлғаға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарламаны жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы орган шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беруге өтінішті қабылдау туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Жергілікті атқарушы орган басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту ЭҮП-дағы "жеке кабинеткеә электрондық құжат нысанында өтініш берушіге жіберіледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Решение о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения принимается в виде приказа руководителя местного исполнительного органа в течение семи рабочих дней со дня регистрации документов работодателя.
Заявление работодателя на получение разрешения в пределах более одной административно-территориальной единицы рассматривается местным исполнительным органом в течение семи рабочих дней со дня принятия документов работодателя.
Согласующим местным исполнительным органом представляется решение о согласовании в течении трех рабочих дней (со дня принятия документов работодателя) в местный исполнительный орган выдачи разрешения с действием в пределах более одной административно-территориальной единицы
Выдача или продление местным исполнительным органом разрешения с действием в пределах более одной административно-территориальной единицы осуществляется после получения положительного решения согласующего местного исполнительного органа.
Согласующий местный исполнительный орган в течении трех рабочих дней (со дня принятия документов работодателя) направляет решение о согласовании либо об отказе в согласовании в выдаче или продлении разрешения на соответствующей административно-территориальной единице.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
9. При принятии решения о мотивированных замечаний по представленным документам, исполнитель местных исполнительных органов согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК РК) направляет работодателю либо уполномоченному им лицу уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражения услугополучаетеля по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания местный исполнительный орган принимает решение о принятии заявления на выдачу разрешения на привлечение иностранной рабочей силы или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) руководителя местного исполнительного органа, направляется заявителю в форме электронного документа в "личный кабинет" на ПЭП.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Жергілікті атқарушы орган шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты беру, ұзарту не беруден, ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде "Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімін", "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйелерінде, "ЕҚжҚ" АЖ-да тіркелген бұзушылықтар туралы мәліметтердің, сондай-ақ "ШЖК" ААЖ, "ЕШЕБЖ" ИАЖ-да мәліметтердің болуына тексеруді жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Рұқсатты беруден бас тарту туралы шешім қабылдау үшін негіздер болған кезде жергілікті атқарушы орган ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" не телекоммуникациялық құралдар арқылы мемлекеттік қызмет көрсету туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны жібереді/хабарлайды.
Хабарламада осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген бас тарту негіздері көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Рұқсат беру туралы шешім қабылданған жағдайда, жергілікті атқарушы орган оны қабылдаған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" хабарлама жібереді.
14. Төртінші санат бойынша рұқсат беру кезінде жұмыс беруші алты айдан бір жылға дейінгі кезеңде шетелдік жұмыскерлерді төртінші санатқа жататын бірдей лауазымдар немесе өзге де лауазымдар бойынша қазақстандық азаматтарға ауыстыруды жүзеге асырады.
Рұқсаттарды беру кезінде шетелдік жұмыскерлерді қазақстандық азаматтарға ауыстыруды келісу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алған жұмыс берушілер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес migration.enbek.kz ақпараттық жүйесіне шетелдік жұмыскерлерді қазақстандық азаматтарға ауыстыру және тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы мәліметтерді енгізеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Местный исполнительный орган при принятии решения о выдаче, продлении либо об отказе в выдаче, продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы осуществляет проверку на наличие сведений о нарушениях, зарегистрированных в информационных системах "Единый реестр административных производств", "Миграционная полиция", ИС "ОТиБ", а также сведений в АИС "ИРС", ИИС "ЕСУТД".
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
11. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
12. При наличии оснований для принятия решения об отказе в выдаче разрешения местный исполнительный орган направляет/сообщает в "личный кабинет" работодателя либо через телекоммуникационные средства уведомление о предварительном решении об оказании государственной услуги, согласно статье 73 АППК РК.
В уведомлении указываются основания отказа предусматривающая пунктом 9 перечня требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
13. При принятии решения о выдаче разрешения, местный исполнительный орган в течение одного рабочего дня после дня его принятия направляет в "личный кабинет" работодателя уведомление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
14. При выдаче разрешений по четвертой категории работодатель осуществляет замену иностранных работников на казахстанских граждан по идентичным должностям или иным должностям, относящимися к четвертой категории в период от шести месяцев до одного года.
Согласование с замены иностранных работников на казахстанских граждан при выдаче разрешений осуществляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Работодатели, получившие разрешения на привлечение иностранной рабочей силы, вносят сведения по замене иностранных работников на казахстанских граждан и привлекаемой иностранной рабочей силе на информационную систему migration.enbek.kz согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).

15. Маусымдық шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат беру "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 14-6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кәсіптер тізбесі бойынша жүзеге асырылады.
16. Жергілікті атқарушы орган халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бөлген квота шегінде рұқсат береді.
16-1. Шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушілер тартатын шетелдік жұмыс күшінің білім деңгейі (кәсіптік даярлығы) және практикалық жұмыс тәжірибесі (өтілі) кәсіптік стандарттарға немесе Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына және Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сайкес келгенде беріледі.
Ескерту. 2-тарау 16-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қолданыстағы, бұрын берілген рұқсаттардың саны халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бөлген тиісті күнтізбелік жылға шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота санынан аспайды.
18. Біреуден артық әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде әрекет ете отырып, шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру аумағына жұмыс беруші рұқсатты беруге немесе ұзартуға өтініш берілген жергілікті атқарушы органның (дардың) рұқсатының қолданылуын таратуға өтініш білдірген жергілікті атқарушы органның келісуі шартымен жүзеге асырылады
Келісу Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген бас тарту үшін негіздер болмаған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Жергілікті атқарушы органның рұқсаттарды беруі немесе ұзартуы мынадай шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:
1) жіберуші тараптың персоналды ұсыну жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған шарт шеңберінде еңбек қызметін жүзеге асыратын қызметкерлерін ескере отырып, бірінші және екінші санаттарға жататын жұмыскерлердің тізімдік санының кемінде 70 %-ы Қазақстан Республикасы азаматтарының саны;

15. Выдача разрешений на привлечение сезонных иностранных работников осуществляется по перечню профессий, определяемому в соответствии с подпунктом 14-6) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
16. Местный исполнительный орган выдает разрешения в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по вопросам миграции населения.
16-1. Разрешение на привлечение иностранных работников выдается при соответствии уровня образования (профессиональная подготовка) и опыта (стаж) практической работы иностранной рабочей силы, привлекаемой работодателями для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан, которые должны отвечать квалификационным требованиям, предъявляемым к профессиям рабочих и должностям руководителей, специалистов и служащих, в соответствии с профессиональными стандартами или Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 16-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
17. Количество действующих, ранее выданных разрешений на территории соответствующей административно-территориальной единицы не превышает количества распределенной уполномоченным органом по вопросам миграции населения квоты на привлечение иностранной рабочей силы на соответствующий календарный год.
18. Выдача разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с действием в пределах более одной административно-территориальной единицы осуществляется при условии согласования местным (ыми) исполнительным (ыми) органом (ами) на территорию которого (ых) работодатель ходатайствует распространить действие разрешение местного исполнительного органа в которое подано заявление на выдачу или продление разрешения.
Согласование осуществляется при отсутствии оснований для отказа, предусмотренных пунктом 9 Перечня требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
19. Выдача или продление местным исполнительным органом разрешений осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) количество граждан Республики Казахстан не менее 70 % списочной численности работников, относящихся к первой и второй категориям, с учетом работников направляющей стороны, осуществляющих трудовую деятельность в рамках договора на оказание услуг по предоставлению персонала;

2) жіберуші тараптың персоналды ұсыну жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған шарт шеңберінде еңбек қызметін жүзеге асыратын қызметкерлерін ескере отырып, үшінші және төртінші санаттарға жататын жұмыскерлердің тізімдік санының кемінде 90 %-ы Қазақстан Республикасы азаматтарының саны.
Кадрлардағы жергілікті қамтуды есептеу кезінде шетелдік қызметкерлер қатарында Қазақстан Республикасының "Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы" заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің азаматтары есепке алынбайды.
Жұмыс беруші кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпаратты осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органға ұсынады.
20. Осы Қағидалардың 19-тармағының күші мыналарға қолданылмайды:
1) жұмыскерлер саны 20 адамнан аспайтын шағын кәсіпкерлік субъектілері;
2) мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындар;
3) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 14-5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасына өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген шетелдік қызметкер;
4) Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші-мигранттарды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған кезде шығу елдері бойынша квоталар шеңберінде берілетін рұқсаттар;
5) жұмыскерлер саны 10 адамнан аспайтын шетелдік заңды тұлғалардың өкілдіктері мен филиалдары.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Инвестициялық басым жобалар үшін кадрлардағы жергілікті қамту жөніндегі шарттарды аумағында жобалар іске асырылатын жергілікті атқарушы органмен және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша мүдделі орталық мемлекеттік органдар айқындайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 302 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін жұмыс берушілерден "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 3 сәуірдегі № 157 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелеріне сәйкес салық алымы (бұдан әрі – алым) алынады.
Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу немесе ұзарту кезінде біреуден артық әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде алым рұқсатта көрсетілген әрбір әкімшілік-аумақтық бірлік бюджетіне төленеді.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде біреуден артық әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде берілетін рұқсаттар тегін негізде жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) количество граждан Республики Казахстан не менее 90 % списочной численности работников, относящихся к третьей и четвертой категориям, с учетом работников направляющей стороны, осуществляющих трудовую деятельность в рамках договора на оказание услуг по предоставлению персонала.
При расчете местного содержания в кадрах, в числе иностранных работников не учитываются граждане государств-участников Договора о Евразийском экономическом союзе, ратифицированного Законом Республики Казахстан "О ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе".
Информация о местном содержании в кадрах работодателем представляется в местный исполнительный орган по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
20. Действие пункта 19 настоящих Правил не распространяется на:
1) субъекты малого предпринимательства с численностью работников не более 20 человек;
2) государственные учреждения и предприятия;
3) иностранного работника, прибывшего для самостоятельного трудоустройства в Республику Казахстан в соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения";
4) разрешения, выдаваемые в рамках квот по странам исхода, при наличии ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся-мигрантов;
5) представительства и филиалы иностранных юридических лиц с численностью работников не более 10 человек.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
21. Условия по местному содержанию в кадрах для инвестиционных приоритетных проектов определяется заинтересованными центральными государственными органами по согласованию с местным исполнительным органом на территории которых реализуются проекты и уполномоченным органом по вопросам миграции населения по установленной форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 22 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 302 (вводится в действие с 01.01.2026).
22. За выдачу или продление разрешения с работодателей взимается налоговый сбор (далее – сбор) согласно размерам ставок сбора, за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2018 года № 157 "Об установлении ставок сбора за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан".
При выдаче или продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан в пределах более одной административно-территориальных единиц сбор уплачивается в бюджет каждой административно-территориальной единицы, указанной в разрешении.
Разрешения выдаваемые в рамках внутрикорпоративного перевода в пределах более одной административно-территориальных единиц осуществляется на бесплатной основе.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).

23. Жұмыс беруші рұқсат беру туралы хабарламаны осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға рұқсат бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттарды ұсынады.
Жұмыс беруші хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде алымның енгізілгенін растайтын құжаттарды жергілікті атқарушы органға ұсынбаған кезде, жергілікті атқарушы органның рұқсат беру туралы шешімі, сондай-ақ рұқсаттың қолданылуы осы Қағидалардың 41-тармағының 5) тармақшасына сәйкес тоқтатылады.
Бас тарту туралы хабарлама осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
24. Жергілікті атқарушы орган рұқсат бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттарды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында рұқсатты қалыптастырады және жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
24-1. Жұмыс берушілер:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдане әрі – Кодекс) 23-бабы 2-тармағының 27) тармақшасына сәйкес шетелдік жұмыскерлерімен жасалған еңбек шарттары (корпоративішілік ауыстыру туралы хаттар/келісімдер) бойынша ақпаратты ЕШЕБЖ-ға еңгізуді;
2) "Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 258 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20201 болып тіркелген) сәйкес шетелдік жұмыскердің жеке сәйкестендіру нөмірін алуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тарау 24-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар:
1) бірінші санат үшін – рұқсат мерзімін бір, екі немесе үш жылға ұзартумен, жұмыс берушінің өтініші негізінде бір, екі немесе үш жылға;
2) екінші және үшінші санаттар үшін – он екі айға ұзартыла отырып, он екі айға, бірақ үш реттен аспайтын мерзімге;
3) төртінші санат үшін – ұзартусыз он екі айға;
4) маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін – ұзартусыз күнтізбелік тоқсан, жүз сексен, екі жүз жетпіс, үш жүз алпыс бес күнге дейін беріледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Работодатель со дня получения уведомления согласно приложению 4 к настоящим Правилам о выдаче разрешения представляет местному исполнительному органу в течение десяти рабочих дней документы, подтверждающие внесение сбора за выдачу разрешения.
При непредставлении работодателем документов, подтверждающих внесение сбора в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления в местный исполнительный орган, решение местного исполнительного органа о выдаче разрешения, а также действие разрешения прекращаются в соответствии с подпунктом 5) пункта 41 настоящих Правил.
Уведомление об отказе направляется в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
24. Местный исполнительный орган со дня получения документов, подтверждающие внесение сбора за выдачу разрешения в течение одного рабочего дня, формирует и направляет в "личный кабинет" работодателя разрешение в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа.
24-1. Работодатели обеспечивают:
1) внесение информации по трудовым договорам (письма/соглашения о внутрикорпоративном переводе), заключенным с иностранными работниками в ЕСУТД, в соответствии с подпунктом 27) пункта 2 статьи 23 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);
2) получение иностранными работниками индивидуального идентификационного номера в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 258 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20201).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 24-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
25. Разрешения на привлечение иностранной рабочей силы выдаются сроком:
1) для первой категории – на основании заявления работодателя на один, два или три года, с продлением срока разрешения на один, два или три года;
2) для второй и третьей категории – на двенадцать месяцев, с продлением на срок двенадцать месяцев, но не более трех раз;
3) для четвертой категории – на двенадцать месяцев без продления;
4) для сезонных иностранных работников – до девяноста, ста восьмидесяти, двухсот семидесяти, трехсот шестидесяти пяти календарных дней, без продления.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).

26. Осы Қағидалардың шетелдік қызметкерлерге қолданылатын ережесі корпоративішілік ауыстыру шеңберінде немесе осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында жұмыс істеу үшін тартылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға да қолданылады.
27. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-1. Егер халықаралық шартта немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше тәртіп көзделмесе, жергілікті атқарушы орган білім туралы құжаттардағы заңдастыру мөртабанының немесе апостильдің түпнұсқалығын белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне тиісті сұрау салуларды жолдайды.
Ескерту. 2-тарау 27-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Басқа шетелдік қызметкерге бұрын берілген рұқсатты қайта ресімдеуге рұқсат берілген шетелдік қызметкер жұмыс орнына келмеген немесе онымен еңбек шартын бұзған, хаттың немесе ауысу туралы келісімнің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін мерзімінен бұрын тоқтатылған, шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін, оның біліктілік талаптарына сәйкес жаңа нөмір берілген кезде жол беріледі. Кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасында көзделген тәртіппен, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен бастапқыда берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі өткенге дейін қалған мерзімге осы кәсіп үшін белгіленген.
Бұл ретте жұмыс беруші жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларда көзделген рұқсат қайта ресімделетін шетелдік қызметкерге құжаттарды жібереді. Бастапқыда берілген рұқсат осы Қағидалардың 41-тармағының 6) тармақшасына сәйкес тоқтатылуға жатады.
29. Басқа шетелдік жұмыскерге бұрын берілген рұқсатты қайта ресімдеу туралы шешімді жергілікті атқарушы орган құжаттар қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Жергілікті атқарушы органның рұқсатты қайта ресімдеу бойынша қабылданған шешімі туралы хабарлама жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзартуға күнтізбелік алпыс күннен ерте емес және рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей жол беріледі.

26. Положение настоящих Правил, применяющиеся к иностранным работникам, применяются также к иностранцам и лицам без гражданства, привлекаемым для работы в Республике Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода или в соответствии с пунктом 39 настоящих Правил.
27. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
27-1. Местный исполнительный орган, в целях установления подлинности штампа легализации или апостиля на документах об образовании направляют соответствующие запросы в Министерство иностранных дел Республики Казахстан, если иной порядок не предусмотрен международным договором или законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 27-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
28. Переоформление ранее выданного разрешения на другого иностранного работника допускается при неприбытии иностранного работника, на которого было выдано разрешение, к месту работы или расторжения с ним трудового договора, досрочного прекращения срока действия письма или соглашения о переводе до окончания срока действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с присвоением нового номера при соответствии его квалификационным требованиям утвержденным в порядке предусмотренным подпунктом 16-1) статьи 16 Кодекса Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, установленным для этой профессии на срок, оставшийся до истечения срока действия первоначально выданного разрешения, в порядке, установленном настоящими Правилами.
При этом, работодатель направляет в местный исполнительный орган документы на иностранного работника, на которого переоформляется разрешение, предусмотренные настоящими Правилами. Первоначально выданное разрешение подлежит прекращению в соответствии с подпунктом 6) пункта 41 настоящих Правил.
29. Решение о переоформлении ранее выданного разрешения на другого иностранного работника принимается местным исполнительным органом в течение пяти рабочих дней со дня принятия документов.
Уведомление о принятом решении местного исполнительного органа по переоформлению разрешения направляется в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
30. Продление срока действия разрешения, допускается не ранее чем за шестьдесят календарных дней и не позднее, чем за тридцать календарных дней до окончания срока действия разрешения.

31. Жергілікті атқарушы орган ұсынылған құжаттар негізінде құжаттарды қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру мерзімін ұзарту немесе ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Жергілікті атқарушы органның рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы оң шешімі болған кезде рұқсат осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген мерзімге ұзартылады, бұл ретте рұқсаттың қолданылу мерзімі бұрын берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен басталады.
32. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Жергілікті атқарушы орган жұмыс берушіге рұқсат беру мерзімін ұзарту туралы не ұзартудан бас тарту туралы хабарламаны электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" ұзарту туралы шешім қабылданған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде не шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру мерзімін ұзартудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
34. Жұмыс беруші рұқсатты ұзарту туралы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға рұқсатты ұзартқаны үшін алым енгізілгенін растайтын құжаттарды ұсынады.
35. Жұмыс беруші хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде алымның енгізілгенін растайтын құжаттарды жергілікті атқарушы органға ұсынбаған жағдайда, жергілікті атқарушы орган шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылдайды және жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" бас тарту туралы хабарлама жібереді.
36. Жергілікті атқарушы орган рұқсатты ұзартқаны үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттарды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында рұқсатты қалыптастырады және жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
37. Жергілікті атқарушы орган ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
38. Жергілікті атқарушы орган берген рұқсат басқа жұмыс берушілерге берілмейді, тек тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ғана қолданылады.
Бұл ретте жұмыс берушінің рұқсаттар алынған шетелдік жұмыскерлерді басқа әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағындағы кәсіпорындарға, ұйымдарға іссапарға жіберуіне бір күнтізбелік жыл ішінде күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге жол беріледі.

31. Местный исполнительный орган на основании представленных документов в течение двух рабочих дней со дня принятия документов принимает решение о продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы или об отказе в продлении.
При положительном решении местного исполнительного органа о продлении срока действия разрешения, разрешение продлевается на срок предусматриваемый пунктом 25 настоящих Правил, при этом срок действия разрешения начинается в день окончания срока действия ранее выданного разрешения.
Решение о продлении разрешения осуществляется местным исполнительным органом без рассмотрения на заседании Комиссии.
32. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
33. Местный исполнительный орган направляет работодателю уведомление о продлении либо об отказе в продлении срока разрешения в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа в течение одного рабочего дня после дня принятия решения о продлении, либо об отказе в продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.
34. Работодатель со дня получения уведомления о продлении разрешения представляет местному исполнительному органу в течение десяти рабочих дней документы, подтверждающие внесение сбора за продление разрешения.
35. При непредставлении работодателем документов, подтверждающих внесение сбора в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления в местный исполнительный орган, местным исполнительным органом принимается решение о прекращении действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы и направляется уведомление об отказе в "личный кабинет" работодателя.
36. Местный исполнительный орган со дня получения документов, подтверждающие внесение сбора за продление разрешения в течение одного рабочего дня, формирует и направляет в "личный кабинет" работодателя разрешение в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа.
37. Местный исполнительный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
38. Выданное местным исполнительным органом разрешение не подлежит передаче другим работодателям, действует только на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
При этом, допускается направление работодателем иностранных работников, на которых получены разрешения, в командировку на предприятия, организации, находящиеся на территории иных административно-территориальных единиц, на срок, который не превышает суммарно девяносто календарных дней в течение одного календарного года.

39. Қызметін Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік құрмай жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші өз жұмыскерлерін жұмыстарды орындауға, жабдықты монтаждау және пайдалануға беру бойынша қызметтерді көрсетуге арналған келісімшарт бойынша Қазақстан Республикасына жіберген жағдайда не шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші өз жұмыскерлерін Қазақстан Республикасына жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін онда мұндай шетелдік заңды тұлға – жұмыс берушінің тікелей немесе жанама қатысу акциясы немесе үлесі бар шетелдік заңды тұлғаның еншілес ұйымына, өкілдігіне, филиалына жіберген жағдайда, пайдасына жұмыстар орындалатын ұйымның уәкілетті адамы ЭҮП арқылы шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат:
1) рұқсатта көрсетілген лауазымға сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша шетелдік жұмыскерді тарту;
2) жұмыс берушінің осы Қағидалардың 19-тармағында белгіленген шарттарды сақтамау фактілері белгіленген жағдайларда кері қайтарылады. Бұл ретте жергілікті атқарушы орган саны осы Қағидалардың 19-тармағында белгіленген пайыздық қатынастардан асатын соңғы берілген рұқсаттарды кері қайтарып алады;
3) жұмыс берушінің рұқсатты алу немесе ұзарту үшін дұрыс емес құжаттарды ұсыну фактілері белгіленген жағдайларда кері қайтарылады.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайлар осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай ішінде рұқсат беруден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат мынадай жағдайларда өзінің қолданылуын тоқтатады:
1) ол берілген мерзім өткеннен кейін;
2) рұқсатты қайтарып алу;
3) жеке тұлға-жұмыс берушінің қызметі тоқтатылған, заңды тұлға – жұмыс беруші таратылған;
4) Жұмыс берушінің рұқсатты жергілікті атқарушы органға ерікті түрде қайтаруы;
5) рұқсатты бергені және ұзартқаны үшін алым төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелері енгізілмеген жағдайда;

39. Если иностранное юридическое лицо-работодатель, осуществляющее свою деятельность в Республике Казахстан без образования филиала, представительства, направляет своих работников в Республику Казахстан по контракту на выполнение работ, оказание услуг по монтажу и вводу в эксплуатацию оборудования либо в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, направляет своих работников в Республику Казахстан для выполнения работ, оказания услуг в дочернюю организацию, представительство, филиал иностранного юридического лица, в котором такое иностранное юридическое лицо-работодатель прямо или косвенно имеет акции или доли участия, то уполномоченное лицо организации в пользу которой выполняются работы, услуги через ПЭП представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
40. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы отзывается в случаях установления следующих фактов:
1) привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей должности, указанной в разрешении;
2) несоблюдения работодателем условий, установленных пунктом 19 настоящих Правил. При этом местным исполнительным органом отзываются последние выданные разрешения, число которых превышает процентные соотношения, установленные пунктом 19 настоящих Правил;
3) представления работодателем недостоверных документов для получения или продления разрешения.
Предусмотренные подпунктами 1) и 2) настоящего пункта случаи являются основанием для отказа в выдаче разрешений в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
41. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечения срока, на который оно выдано;
2) отзыва разрешения;
3) прекращения деятельности физического лица – работодателя, ликвидации юридического лица – работодателя;
4) добровольного возврата разрешения работодателем в местный исполнительный орган;
5) при невнесении копий документов, подтверждающие уплату сбора за выдачу и продление разрешения;

6) басқа шетелдік қызметкерге рұқсатты қайта ресімдеу.
Жергілікті атқарушы орган осы тармақтың 2), 4) және 6) тармақшаларында көзделген рұқсаттың қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ІІМ) аумақтық органына рұқсаттың қолданылуын тоқтату туралы ақпарат жібереді.
41-1. "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабына сәйкес жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру талап етілмейтін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, жұмыс берушінің рұқсатынсыз шетелдік жұмыскерлерді тартуға, сондай-ақ рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша шетелдік жұмыскерді тартуға жол берілмейді. Мұндай жағдайларда осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай ішінде жаңа рұқсаттар берілмейді.
Ескерту. 2-тарау 41-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Осы Қағидалардың жұмыс берушілерге қолданылатын ережесі корпоративішілік ауыстыру шеңберінде немесе осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдік заңды тұлғаның заңды тұлғаларына, филиалдарына, өкілдіктеріне де қолданылады.
2-параграф. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асырылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды беру немесе ұзарту шарттары мен тәртібі
43. Корпоративішілік ауыстыру кезеңінде шетелдік қызметкерге жұмыс уақыты мен демалыс уақыты режимі, сондай-ақ қабылдаушы тараптың еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі талаптары қолданылады, бұл ретте еңбек қатынастары шетелдік қызметкер мен корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын заңды тұлға арасында келісілген еңбек шартымен (немесе еңбек қатынастарын растайтын өзге де құжатпен) реттеледі.
44. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асырылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды беру немесе ұзарту тегін негізде жүзеге асырылады.
45. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тарту шарттарын айқындау мақсатында қызметкерлердің мынадай санаттары белгіленеді:
1) басшылар;
2) менеджерлер;
3) мамандар.
46. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат басшының, менеджердің және маманның ел аумағында құрылған заңды тұлғада кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі болған жағдайда беріледі – корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және жұмыс істейтін Дүниежүзілік сауда ұйымының мүшесі және шетелдік жұмыскерлердің Қазақстан Республикасында қолданылатын басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 01-99 "Қызмет сыныптауышы" мемлекеттік ссыныптауышына сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі қызметкердің біліктілігі мен кәсіби тәжірибесі туралы корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын заңды тұлғаның хатымен, сондай-ақ қызметкердің қажетті біліктілігі мен кәсіби жұмыс тәжірибесі бар екенін растайтын қабылдаушы Тараптың хатымен расталған кезде беріледі.

6) переоформления разрешения на другого иностранного работника.
Местный исполнительный орган в течении трех рабочих дней со дня принятия решения о прекращении действия разрешения предусмотренных подпунктами 2), 4) и 6) настоящего пункта направляет информацию в территориальный орган Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) области, города республиканского значения, столицы о прекращении действия разрешения.
41-1. Привлечение работодателем иностранных работников без разрешения, а также привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении не допускается, за исключением иностранцев и лиц без гражданства для которых выдача разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы не требуется согласно статье 36-1 Закона Республики Казахстан "О миграции населения". В этих случаях в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта не выдаются новые разрешения.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 41-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
42. Положение настоящих Правил, применяющиеся к работодателям, применяются также к юридическим лицам, филиалам, представительствам иностранного юридического лица, зарегистрированным на территории Республики Казахстан, привлекающим иностранную рабочую силу в рамках внутрикорпоративного перевода или в соответствии с пунктом 46 настоящих Правил.
Параграф 2. Условия и порядок выдачи или продления разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, осуществляемой в рамках внутрикорпоративного перевода
43. На период внутрикорпоративного перевода на иностранного работника распространяются режим рабочего времени и времени отдыха, а также требования по соблюдению безопасности и охране труда принимающей стороны, при этом трудовые отношения регулируются трудовым договором (или иным документом, подтверждающим трудовые отношения), согласованным между иностранным работником и юридическим лицом, из которого осуществляется внутрикорпоративный перевод.
44. Выдача или продление разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, осуществляемой в рамках внутрикорпоративного перевода осуществляется на бесплатной основе.
45. В целях определения условий привлечения иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода, устанавливаются следующие категории работников:
1) руководители;
2) менеджеры;
3) специалисты.
46. Разрешение на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода выдается при условии наличия у руководителя, менеджера и специалиста не менее одного года опыта работы в юридическом лице, учрежденном на территории страны – члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в рамках которой осуществляется внутрикорпоративный перевод, и соответствия иностранных работников квалификационным требованиям в соответствии с применяемыми в Республике Казахстан квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также государственным классификатором Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий", подтвержденное письмом от юридического лица, из которого осуществляется внутрикорпоративный перевод работника о его квалификации и профессиональном опыте, а также письмом от принимающей стороны, подтверждающим, что работник обладает необходимой квалификацией и профессиональным опытом работы.

Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын басшылар мен менеджерлердің лауазымдары басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 01-99 "Қызмет сыныптауышы" Мемлекеттік сыныптауышына сәйкес басшылар лауазымдары үшін белгіленген біліктілікке қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиіс.
47. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат алу үшін жұмыс беруші не ол уәкілеттік берген тұлға ЭҮП арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша жергілікті атқарушы органға өтінішті 1-қосымшаға сәйкес ұсынады осы Қағидаларға.
48. Жергілікті атқарушы орган құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Жұмыс беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жұмыс беруші құжаттарды берген кезде жұмыс берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алған күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
49. Өтінішті қабылдаған жергілікті атқарушы органның қызметкері құжаттарды тіркеу күнін қоспағанда, екі жұмыс күні ішінде жұмыс берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығы мен дұрыстығын тексереді және осы Қағидалардың 47-тармағында көзделген құжаттар толық көлемде ұсынылмаған және (немесе) белгіленген нысан бойынша толтырылмаған, сондай-ақ ұсынылған құжаттардың және (немесе) құжаттардың дұрыс емесігі анықталған жағдайларда осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартады.
50. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат беру не беруден бас тарту туралы шешімді жергілікті атқарушы орган Жұмыс берушінің құжаттары қабылданған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Жергілікті атқарушы орган корпоративішілік ауыстыру шеңберінде рұқсат беру не беруден бас тарту туралы қабылданған шешім туралы жұмыс берушіні ол қабылданған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді.

Должности руководителей, менеджеров и специалистов переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, должны соответствовать требованиям к квалификации, установленным для должностей руководителей и специалистов согласно Квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также Государственному классификатору Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий".
47. Для получения разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода работодатель, либо уполномоченное им лицо через ПЭП представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
48. Местный исполнительный орган в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении работодателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
При подаче работодателем документов в "личном кабинете" работодателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
49. Сотрудник местного исполнительного органа принявший заявление, в течение двух рабочих дней не включая день регистрации документов проверяет полноту и достоверность пакета документов, принимаемых у работодателя и в случаях представления в неполном объеме и (или) не заполнения по установленной форме документов, предусмотренных пунктом 47 настоящих Правил, а также установления недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), отказывает в дальнейшем рассмотрении заявления согласно пункту 6 настоящих Правил.
50. Решение о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода принимается местным исполнительным органом в течение семи рабочих дней со дня принятия документов работодателя.
Сноска. Пункт 50 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
51. Местный исполнительный орган уведомляет работодателя о принятом решении о выдаче либо отказе в выдаче разрешения в рамках внутрикорпоративного перевода в течение одного рабочего дня после дня его принятия.

52. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат беру туралы шешім қабылданған жағдайда, жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "Жеке кабинетіне" хабарлама жібереді.
53. Рұқсатты беру және ұзарту бойынша жергілікті атқарушы орган қабылдаған шешім туралы нәтиже осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жергілікті атқарушы орган басшысының қол қойылған ЭЦҚ-мен жіберіледі.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде жергілікті атқарушы орган жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесінің 9-тармағына сәйкес негіздемесін көрсете отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында хабарлама жібереді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Рұқсат беру кезінде жұмыс беруші өз таңдауы бойынша мынадай ерекше шарттардың бірін таңдап алады:
1) тартылатын шетелдік жұмыскер мамандығы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтары арасынан өз жұмыскерлерін кәсіптік даярлау;
2) тартылатын шетелдік жұмыскер мамандығы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтары арасынан өз жұмыскерлерін қайта даярлау;
3) Қазақстан Республикасының азаматтары арасынан өз жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру;
4) шетелдік жұмыскерлер тартылатын мамандықтар бойынша Қазақстан Республикасының азаматтары үшін қосымша жұмыс орындарын құру.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Жұмыс берушіде кадрларда жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарлама болған кезде ерекше шарттарды қабылдау талап етілмейді.
56. Корпоративішілік аудару кезінде:
менеджерді алса - жұмыс беруші осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген шарттардың бірін таңдайды;
маманды алса -жұмыс беруші осы Қағидалардың 54-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында көзделген шарттардың бірін таңдайды.
57. Жұмыс беруші шетелдік жұмыс күшін тартуға берілетін рұқсаттар санына сәйкес ерекше шарттардың санын қабылдайды.
58. Рұқсат алу үшін қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.

52. При принятии решения о выдаче разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода, местный исполнительный орган направляет в "личный кабинет" работодателя уведомление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
53. Результат о принятом решении местного исполнительного органа по выдаче и продлению разрешения направляется в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа согласно приложению 4 к настоящим Правилам подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа.
При принятии решения об отказе в выдаче разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода местный исполнительный орган направляет в "личный кабинет" работодателя уведомление с указанием его основания в соответствии пунктом 9 перечня требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
54. При выдаче разрешения работодатель выбирает одно из следующих особых условий по его выбору:
1) профессиональная подготовка своих работников из числа граждан Республики Казахстан по специальности привлекаемого иностранного работника;
2) переподготовка своих работников из числа граждан Республики Казахстан по специальности привлекаемого иностранного работника;
3) повышение квалификации своих работников из числа граждан Республики Казахстан;
4) создание дополнительных рабочих мест для граждан Республики Казахстан по профессиям, по которым привлекаются иностранные работники.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
55. Принятие особых условий не требуется при наличии у работодателя программы по увеличению местного содержания в кадрах.
56. При внутрикорпоративном переводе:
менеджера – работодатель выбирает одно из условий, предусмотренных пунктом 54 настоящих Правил;
специалиста – работодатель выбирает одно из условий, предусмотренных подпунктами 1), 3) и 4) пункта 54 настоящих Правил.
57. Работодатель принимает количество особых условий в соответствии с количеством выдаваемых разрешений на привлечение иностранной рабочей силы.
58. Информация о принимаемых особых условиях для получения или продления разрешения представляется по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

59. Көзделген шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттардың шарттарын орындау:
осы Қағидалардың 54-тармағының 3) және 4) тармақшаларымен рұқсаттың қолданылу мерзімі ішінде жүргізіледі;
осы Қағидалардың 54-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен рұқсаттың қолданылу мерзімінің алғашқы алты айы ішінде басталады.
60. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартатын жұмыс беруші корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын, тиісті санаттағы қазақстандық кадрлар санына елу пайыздан аспайтын шетелдік жұмыскерлер (менеджерлер мен мамандар) санының пайыздық арақатынасын қамтамасыз етеді.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тарту кезінде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпаратты жұмыс беруші осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органға ұсынады.
61. Шетелдік қызметкерді басшы лауазымдарына тарту кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының санына арақатынасты сақтау жөніндегі талаптар қолданылмайды.
62. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Басқа шетелдік қызметкерге корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға бұрын берілген рұқсатты қайта ресімдеу біліктілік талаптарына сәйкес болған кезде жаңа нөмір бере отырып, шетелдік жұмыс күшін тарту, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мемлекеттік қызмет стандартының құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттармен расталған шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілген шетелдік қызметкер жұмыс орнына келмеген немесе онымен еңбек шартын бұзған, хаттың немесе ауыстыру туралы келісімнің қолданылу мерзімі рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда жүзеге асырылады.
Қайта ресімделген рұқсат бастапқыда берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қалған мерзімге беріледі.
64. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға бұрын берілген рұқсатты басқа шетелдік жұмыскерге қайта ресімдеу туралы шешімді жергілікті атқарушы орган құжаттар қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзартуға күнтізбелік алпыс күннен ерте емес және рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей жол беріледі.

59. Выполнение условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, предусмотренных:
подпунктами 3) и 4) пункта 54 настоящих Правил, производится в течение срока действия разрешения;
подпунктом 1) и 2) пункта 54 настоящих Правил, начинается в течение первых шесть месяцев срока действия разрешения.
60. Работодатель, привлекающий иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода, обеспечивает процентное соотношение численности иностранных работников (менеджеров и специалистов), привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, составляющего не более пятидесяти процентов к количеству казахстанских кадров соответствующей категории.
Информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода работодателем представляется в местный исполнительный орган по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
61. При привлечении иностранного работника на должности руководителей требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.
62. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
63. Переоформление ранее выданного разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода на другого иностранного работника осуществляется при неприбытии иностранного работника, на которого было выдано разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, к месту работы или расторжения с ним трудового договора, досрочного прекращения срока действия письма или соглашения о переводе до окончания срока действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с присвоением нового номера при соответствии его квалификационным требованиям, установленным для этой профессии, подтвержденные документами, указанными в перечне требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Переоформленное разрешение выдается на срок, оставшийся до истечения срока действия первоначально выданного разрешения.
64. Решение о переоформлении ранее выданного разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода на другого иностранного работника принимается местным исполнительным органом в течение пяти рабочих дней со дня принятия документов.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
65. Продление срока действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода, допускается не ранее чем за шестьдесят календарных дней и не позднее, чем за тридцать календарных дней до окончания срока действия разрешения.

66. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде рұқсатты ұзарту туралы шешімді жергілікті атқарушы орган Қағидаларға сәйкес құжаттар қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Жергілікті атқарушы орган жұмыс берушіге рұқсат беру мерзімін ұзарту не ұзартудан бас тарту туралы хабарламаны" корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру мерзімін ұзарту туралы не ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылданған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің жеке кабинетіне жібереді.
68. Жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
69. Рұқсатты ұзарту кезінде жұмыс беруші осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес өз таңдау бойынша ерекше шарттардың бірін таңдайды.
70. Рұқсатты ұзарту үшін қабылданатын ерекше жағдайлар туралы ақпарат осы Қағидалардың 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
71. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру шарттарын орындау осы Қағидалардың 59-тармағына сәйкес көзделеді.
72. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартатын жұмыс беруші осы Қағидалардың 60-тармағына сәйкес пайыздық арақатынасты қамтамасыз етеді.
73. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Жергілікті атқарушы орган мынадай жағдайларда корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға қолданыстағы рұқсаттарды кері қайтарып алуды жүргізеді:
1) рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша шетелдік жұмыскерді тарту;
2) жұмыс берушінің осы Қағидалардың 60-тармағында белгіленген шарттарды сақтамауы. Бұл ретте жергілікті атқарушы орган саны осы Қағидалардың 60-тармағында белгіленген пайыздық қатынастардан асатын соңғы берілген рұқсаттарды кері қайтарып алады.
Жергілікті атқарушы орган рұқсатты кері қайтарып алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартуға кері қайтарып алынған рұқсаттар туралы ақпаратты облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ҚР ІІМ аумақтық органына жібереді.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайлар осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай ішінде рұқсат беруден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

66. Решение о продлении разрешения в рамках внутрикорпоративного перевода осуществляется местным исполнительным органом в течение пяти рабочих дней со дня принятия документов согласно Правилам.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
67. Местный исполнительный орган направляет работодателю уведомление о продлении либо об отказе в продлении срока разрешения в личный кабинет" работодателя в форме электронного документа в течение одного рабочего дня после дня принятия решения о продлении, либо об отказе в продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода.
68. Местный исполнительный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно пункту 37 настоящих Правил.
69. При продлении разрешения, работодатель выбирает одно из особых условий по его выбору согласно пункту 54 настоящих Правил.
70. Информация о принимаемых особых условиях для продления разрешения представляется по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
71. Выполнение условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы предусматриваются согласно пункту 59 настоящих Правил.
72. Работодатель, привлекающий иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода, обеспечивает процентное соотношение согласно пункту 60 настоящих Правил.
73. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
74. Местным исполнительным органом производится отзыв действующего разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода в следующих случаях:
1) привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении;
2) несоблюдения работодателем условий, установленных пунктом 60 настоящих Правил. При этом местным исполнительным органом отзываются последние выданные разрешения, число которых превышает процентные соотношения, установленные пунктом 60 настоящих Правил.
Местный исполнительный орган в течении трех рабочих дней со дня отзыва разрешения направляет в территориальный орган МВД РК области, городов республиканского значения, столицы информацию об отозванных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Предусмотренные подпунктами 1) и 2) настоящего пункта случаи являются основанием для отказа в выдаче разрешений в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).

74-1. "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабына сәйкес жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру талап етілмейтін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, жұмыс берушінің рұқсатынсыз шетелдік жұмыскерлерді корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартуға, сондай-ақ рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша шетелдік жұмыскерді тартуға жол берілмейді. Мұндай жағдайларда осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай ішінде жаңа рұқсаттар берілмейді.
Ескерту. 2-тарау 74-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттар еңбек шартында көрсетілген, бірақ он екі айға бір реттен аспайтын мерзімге ұзарту құқығымен үш жылдан аспайтын мерзімге беріледі.
Еңбек шарты болмаған кезде корпоративішілік ауыстыру мерзімі корпоративішілік ауыстыру туралы хатпен немесе келісіммен (шартпен) айқындалады, бірақ он екі айға бір реттен артық емес ұзарту құқығымен үш жылдан аспайды.
76. Жергілікті атқарушы орган берген рұқсат басқа жұмыс берушілерге берілуге жатпайды, жұмыс беруші рұқсаттар алған шетелдік жұмыскерлерді өзге әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағындағы кәсіпорындарға, ұйымдарға іссапарға жіберуді қоспағанда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге ғана қолданылады. бір күнтізбелік жыл ішінде.
77. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат мынадай жағдайларда өзінің қолданылуын тоқтатады:
1) ол берілген мерзім өткеннен кейін;
2) рұқсатты қайтарып алу;
3) жеке тұлға-жұмыс берушінің қызметі тоқтатылған, заңды тұлға – жұмыс беруші таратылған;
4) жұмыс берушінің рұқсатты жергілікті атқарушы органға ерікті түрде қайтаруы.
78. Жергілікті атқарушы орган:
1) корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жұмыс істейтін шетелдік қызметкерлердің есебін жүргізеді;
2) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органды, сондай-ақ еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесін корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жұмыс істейтін шетелдік жұмыскерлер туралы хабардар етеді.

74-1. Привлечение работодателем иностранных работников в рамках внурикорпоративного перевода без разрешения, а также по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении не допускается, за исключением иностранцев и лиц без гражданства для которых выдача разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы не требуется согласно статье 36-1 Закона Республики Казахстан "О миграции населения". В этих случаях в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта не выдаются новые разрешения.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 74-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
75. Разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода выдаются на срок перевода, указанный в трудовом договоре, но не более трех лет с правом продления не более одного раза на двенадцать месяцев.
При отсутствии трудового договора, срок внутрикорпоративного перевода определяется письмом или соглашением (договором) о внутрикорпоративном переводе, но не более трех лет с правом продления не более одного раза на двенадцать месяцев.
76. Выданное местным исполнительным органом разрешение не подлежит передаче другим работодателям, действует только на территории соответствующей административно-территориальной единицы, за исключением направления работодателем иностранных работников, на которых получены разрешения, в командировку на предприятия, организации, находящиеся на территории иных административно-территориальных единиц, на срок, который не превышает суммарно девяносто календарных дней в течение одного календарного года.
77. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечения срока, на который оно выдано;
2) отзыва разрешения;
3) прекращения деятельности физического лица – работодателя, ликвидации юридического лица – работодателя;
4) добровольного возврата разрешения работодателем в местный исполнительный орган.
78. Местный исполнительный орган:
1) ведет учет иностранных работников, работающих в рамках внутрикорпоративного перевода;
2) ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующим за отчетным периодом, информирует уполномоченный орган по вопросам миграции населения, а также территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду об иностранных работниках, работающих в рамках внутрикорпоративного перевода.

Ескерту. 78-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Шетелдік қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясының өзгеруіне байланысты және жұмыс беруші-Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлға филиалы (өкілдігі) бірігу, қосылу, бөліну, бөліну немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ оның атауы немесе атауы өзгерген жағдайда рұқсатты қайта ресімдеу үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелерді, не ол уәкілеттік берген тұлға ЭҮП арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша жергілікті атқарушы органға өтінішті ұсынады.
Жергілікті атқарушы орган өтініш берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жаңа нөмір бере отырып, рұқсатты қайта ресімдейді.
Рұқсатты қайта ресімдеу бойынша жергілікті атқарушы органның қабылданған шешімі туралы хабарлама жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
80. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алған жұмыс берушілер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес migration.enbek.kz ақпараттық жүйесіне ерекше шарттардың және тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы мәліметтерді енгізеді.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Шетелдік жұмыскер шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілген жұмыс орнына келмеген жағдайда жұмыс беруші ерекше шартты орындамайды.
Бұл ретте, жұмыс беруші шетелдік қызметкердің келмегені туралы хабарламаны жергілікті атқарушы органға жібереді.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша жергілікті атқарушы органның немесе оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
82. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым тиісті облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімінің аппаратына беріледі, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 78 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Для переоформления разрешения в связи с изменением фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника и при реорганизации работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также при изменении его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы работодатель, либо уполномоченное им лицо через ПЭП представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявления переоформляет разрешение с присвоением нового номера.
Уведомление о принятом решении местного исполнительного органа по переоформлению разрешения направляется в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа.
80. Работодатели, получившие разрешения на привлечение иностранной рабочей силы вносят сведения об особых условиях и привлекаемой иностранной рабочей силе в информационную систему migration.enbek.kz согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
81. Работодатель не исполняет особое условие при неприбытия иностранного работника к месту работы на которого было выдано разрешение на привлечение иностранной рабочей силы.
При этом, работодатель направляет уведомление в местный исполнительный орган о неприбытии иностранного работника.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) местного исполнительного органа или его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
82. Обжалование решений, действий (бездействий) местного исполнительного органа и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается в аппарат акима соответствующей области, городов республиканского значения, столицы, которая рассматривается в течении 5 (пяти) рабочих дней.
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).

83. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда жұмыс беруші Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары
мен шарттарына
1-қосымша
нысан
Қайда ______________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органының
атауы)
Кімнен _____________________
___________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның
толық атауы)
ӨТІНІШ
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты (ларды) беруді/ұзартуды/қайта
ресімдеуді (керегінің астын сызуды) сұраймын ______________________________
(облыс, республикалық маңызы бар қала (лар), астана көрсетілсін)
______адамға, оның ішінде: бірінші санат бойынша - ___ адам, оның ішінде
лауазымдар (кәсіптер) бойынша (рұқсаттың қолданылу мерзімін көрсету
(рұқсатты беру/ұзарту кезінде):
________________________________________________________________________
екінші санат бойынша - _____ адам, оның ішінде лауазымдар (кәсіптер) бойынша:
________________________________________________________________________
үшінші санат бойынша - _____ адам, оның ішінде лауазымдар (кәсіптер) бойынша:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
төртінші санат бойынша - ____ адам, оның ішінде лауазымдар (кәсіптер) бойынша:
________________________________________________________________________
маусымдық жұмыстарға - _____ адам, оның ішінде лауазымдар (кәсіптер)
бойынша (рұқсаттың қолданылу мерзімін көрсету (рұқсат беру кезінде):
________________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күші еңбек қызметін жүзеге асыратын экономикалық қызмет түрі:
________________________________________________________________________
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді
тарту кезінде:
Облыс (қала): ____________________________________________________________.
Шетелдік жұмыскерлердің саны: _________адам, оның ішінде: басшы ______адам,
лауазымы
________________________________________________________________________;
менеджерлер _____адам, оның ішінде лауазымдар (кәсіптер)бойынша:
________________________________________________________________________;
мамандар _____адам, оның ішінде лауазымдар (кәсіптер)бойынша:
________________________________________________________________________
Жұмыс берушінің (қабылдаушы ұйымның)атауы:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Жұмыс беруші (қабылдаушы ұйым) туралы мәліметтер:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Ұйымның меншік нысаны
________________________________________________________________________
Құрылған күні 20___ жылғы "____" _____________.
Қазақстан Республикасының Әділет органдарында тіркеу туралы куәлік
________________________________________________________________________
(нөмір, қашан және кім берді) жеке сәйкестендіру нөмірі:
________________________________________________________________________,
бизнес сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________________
Жүзеге асырылатын қызмет түрі:
________________________________________________________________________
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(шағын / орта / ірі кәсіпкерлік субъектісі)
Мекен-жайы, телефоны, факсы: _____________________________________________
Қоса беріліп отырған құжаттар: _____________________________________________
________________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту/қайта ресімдеу қажеттілігінің
негіздемесі: ______________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Шетелдік заңды тұлғаның-Жұмыс берушінің толық атауы:
________________________________________________________________________
Резиденттік елінде тіркеу туралы деректер:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
( № , мемлекеттік тіркеу күні және тіркеу органының атауы)
Резиденттік елдегі салықтық тіркеу нөмірі немесе оның баламасы:
________________________________________________________________________
Жүзеге асырылатын қызмет түрі:
________________________________________________________________________
Резиденттік елдегі орналасқан жері, телефон:
________________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тарту қажеттілігінің негіздемесі: _______
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Шетелдік жұмыскерлерді тарту кезінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды
беру немесе ұзарту сондай-ақ "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 11-бабының 14-4) тармақшасына сәйкес бекітілген корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарының 39-тармағына сәйкес:
________________________________________________________________________
Шетелдік заңды тұлғаның-жұмыс берушінің толық атауы:
________________________________________________________________________
Резиденттік елінде тіркеу туралы деректер:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(№ , мемлекеттік тіркеу күні және тіркеу органының атауы)
Резиденттік елдегі салықтық тіркеу нөмірі немесе оның баламасы
________________________________________________________________________
Жүзеге асырылатын қызмет түрі: ___________________________________________
Резиденттік елдегі орналасқан жері, телефон:
________________________________________________________________________
"Қолданыстағы Қағидалармен және шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды
беру немесе ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру
шарттарымен таныстым (а)".
"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту"
мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге келісім беремін.
Басшы __________________________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы)
20__жылғы "___" ___________.
Өтініш қарауға қабылданды 20__ жылғы "___" ___________.
________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның тегі, аты-жөні, қолы)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары
мен шарттарына
2-қосымша
"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

83. При несогласии с результатами оказанной государственной услуги работодатель обращается в уполномоченный орган по вопросам миграции населения или в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
В __________________________
(наименование местного
исполнительного органа области,
города республиканского
значения, столицы)
от _________________________
____________________________
(полное наименование
юридического или физического
лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать/продлить/переоформить разрешение (я) на привлечение
иностранной рабочей силы (нужное подчеркнуть) в _____________________
(указать область (ти), город (а) республиканского значения, столицу)
на ______ человек, в том числе: по первой категории – ____ человек, из них
по должностям (профессиям) (указать срок действия разрешения
(при выдаче/продлении разрешения):
__________________________________________________________________
по второй категории – ___ человек, из них по должностям (профессиям):
__________________________________________________________________
по третьей категории – ___ человек, из них по должностям (профессиям):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
по четвертой категории – ___ человек, из них по должностям (профессиям):
__________________________________________________________________
на сезонные работы – ___ человек, из них по должностям (профессиям),
(указать срок действия разрешения (при выдаче разрешения):
__________________________________________________________________
Вид экономической деятельности, в рамках которой иностранная рабочая
сила будет осуществлять трудовую деятельность:
__________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников, переводимых в рамках
внутрикорпоративного перевода:
Область (город):
__________________________________________________________________.
Количество иностранных работников: ________ человек, в том числе:
руководитель ____ человек, должность
__________________________________________________________________;
менеджеры ____ человек, из них по должностям (профессиям):
__________________________________________________________________;
специалисты ___ человек, из них по должностям (профессиям):
__________________________________________________________________
Наименование работодателя (принимающей организации):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Сведения о работодателе (принимающей организации):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Форма собственности организации
__________________________________________________________________
Дата создания "____" _____________ 20___ года.
Свидетельство о регистрации в органах юстиции Республики Казахстан
__________________________________________________________________
(номер, когда и кем выдано) индивидуальный идентификационный номер:
__________________________________________________________________,
бизнес идентификационный номер: __________________________________
Вид осуществляемой деятельности:
__________________________________________________________________
Категория субъекта предпринимательства:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(субъект малого/среднего/крупного предпринимательства)
Адрес, телефон, факс: _______________________________________________
Прилагаемые документы: ___________________________________________
__________________________________________________________________
Обоснование необходимости выдачи/продления/переоформления
разрешения на привлечение иностранной рабочей силы: ________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Полное наименование иностранного юридического лица-работодателя:
__________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог:
__________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности:
__________________________________________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон:
__________________________________________________________________
Обоснование необходимости привлечения иностранной рабочей силы: ____
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников согласно пункту 39 Правил и условий выдачи или продления разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода утвержденных в соответствии с подпунктом 14-4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения":
Полное наименование иностранного юридического лица-работодателя:
__________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог
__________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности: ___________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон:
__________________________________________________________________
"С действующими Правилами и условиями выдачи или продления разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода ознакомлен (а)".
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги "Выдача или продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы".
Руководитель ______________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность)
"___" ___________ 20__года
Заявление принято к рассмотрению "___" ___________ 20__ года
__________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись ответственного лица)
Приложение 2 к Правилам
и условиям выдачи или
продления разрешени
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществлени
внутрикорпоративного перевод
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача или продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
Наименование государственной услуги: "Выдача или продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы".
Наименование подвида государственной услуги:

1. бірінші, екінші, үшінші, төртінші санаттар бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға және маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін рұқсат беру;
2. шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты қайта ресімдеу;
3. шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту;
4. корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу немесе қайта ресімдеу;
5. корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту;
6. шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және сериясы өзгеруіне байланысты және жұмыс беруші-Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлға филиалы (өкілдігі) қосылу, бірігу, бөлу, бөлініп шығу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген оның атауы немесе деректемелер өзгерген жағдайда рұқсатты қайта ресімдеу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"электрондық үкімет" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы немесе migration.enbek.kz ақпараттық жүйесі
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Рұқсат беру 19 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады, оның ішінде:
шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту туралы қабылданған шешім туралы хабарлама – 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде;
рұқсат бергені үшін алым төлемін енгізу мерзімі шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күні;
рұқсатты қайта ресімдеу – 6 (алты) жұмыс күні;
рұқсатты ұзарту – 3 (үш) жұмыс күні;
біреуден артық әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде рұқсатты беруді немесе ұзартуды келісу – 3 жұмыс күні;
рұқсат беру немесе беруден бас тарту туралы қабылданған шешім туралы хабарлама – 4 (төрт) жұмыс күні ішінде;
рұқсат бергені үшін алым төлемін енгізу мерзімі шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күні;
корпоративішілік ауыстыру шеңберінде:
рұқсат беру – 8 (сегіз) жұмыс күні;
рұқсатты қайта ресімдеу – 6 (алты) жұмыс күні;
рұқсатты ұзарту – 6 (алты) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат, қайта ресімделген және ұзартылған рұқсат не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

1. Выдача разрешения на привлечение иностранной рабочей силы по первой, второй, третьей, четвертой категориям и для сезонных иностранных работников;
2. Переоформление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
3. Продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
4. Получение или переоформление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода;
5. Продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода;
6. Переоформление разрешения в связи с изменением фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника и в случае реорганизации работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы.
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства" www. egov. kz, www. elicense.kz или портал migration.enbek.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача разрешения осуществляется в течении 19 рабочих дней, из них:
уведомление о принятом решении о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы – в течение 8 (восемь) рабочих дней;
срок внесения оплаты сбора за выдачу разрешения 10 рабочих дней, со дня принятия решения о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
переоформление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней;
продление разрешения - 3 (три) рабочих дней;
согласование выдачи или продления разрешения с действием в пределах более одной административно-территориальной единицы – 3 рабочих дней;
уведомление о принятом решении о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения – в течение 4 (четыре) рабочих дня;
срок внесения оплаты сбора за выдачу разрешения 10 рабочих дней, со дня принятия решения о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
в рамках внутрикорпоративного перевода:
выдача разрешения – 8 (восемь) рабочих дней;
переоформление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней;
продление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированными)
5
Результат оказания государственной услуги
Разрешение, переоформленное и продленное разрешение работодателям на привлечение иностранной рабочей силы по форме согласно приложению 1 настоящих Правил, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания услуги-электронная.
Примечание ИЗПИ!

6-жол жаңа редакцияда көзделген – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 302 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде жұмыс берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы/тегін көрсетіледі.
1) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттарды беру немесе ұзарту жөніндегі мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 3 сәуірдегі № 157 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелеріне сәйкес ақылы негізде көрсетіледі;
2) шетелдік жұмыс күшін тартуға бұрын берілген рұқсаттарды қайта ресімдеу, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды беру, ұзарту немесе қайта ресімдеу жөніндегі мемлекеттік көрсетілетін қызмет жұмыс берушіге тегін негізде көрсетіледі.
Салық алымын төлеу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру не ұзарту туралы шешім қабылдағаны туралы хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол емес нысандарда жүзеге асырылады.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асырылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды беру немесе ұзарту тегін негізде жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
"электрондық үкімет" www.egov.kz және www.elicense.kz веб-порталының немесе migration.enbek.kz порталының жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (жұмыс беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады); Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурсында орналастырылған.
Бірінші, екінші, үшінші, төртінші санаттар бойынша және маусымдық шетелдік жұмыскелер үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру
8
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі

Строка 6 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 302 (вводится в действие с 01.01.2026).
6
Размер оплаты, взимаемой с работодателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается платно/бесплатно физическим и юридическим лицам.
1) государственная услуга по выдаче или продлению разрешений на привлечение иностранной рабочей силы оказывается на платной основе согласно размерам ставок сбора, за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2018 года № 157 "Об установлении ставок сбора за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан";
2) государственная услуга по переоформлению ранее выданных разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также по выдаче, продлению или переоформлению разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода оказывается работодателю на бесплатной основе.
Оплата налогового сбора осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения уведомления по форме согласно приложению 4 настоящих Правил местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы о принятии им решения о выдаче либо продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.
Выдача или продление разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, осуществляемой в рамках внутрикорпоративного перевода осуществляется на бесплатной основе.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz или портала migration.enbek.kz – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении работодателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
Местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
Выдача разрешения на привлечение иностранной рабочей силы по первой, второй, третьей, четвертой категории и для сезонных иностранных работников:
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя необходимых для оказания государственной услуги

1. Маусымдық шетелдік жұмыскерлерді тарту кезінде:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ);
2) тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (оның ішінде латын әріптерімен), туған күнін, азаматтығын, паспорттың (жеке басты куәландыратын құжаттың) нөмірін, күнін және берген орган, тұрақты тұратын елін, шыққан елін, білімін, Кодекстің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес мамандығының атауы Қазақстан Республикасында қолданылатын кәсіптік стандарттарға, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларының біліктілік анықтамалығына және 01-2017 "Қызмет сыныптауышы" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына (бұдан әрі – Біліктілік талаптары) сәйкес келуін көрсете отырып, тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер (бұдан әрі – тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер);
3) шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) рұқсат беру үшін алымның енгізілгенін растайтын құжат.
2. Бірінші, екінші, үшінші және төртінші санаттар бойынша шетелдік жұмыскерлерді тарту кезінде:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініші;
2) тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер;
3) Қазақстан Республикасының күшіне енген халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңдастырылған білім туралы нотариат куәландырған құжаттардың және аудармалардың (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) электрондық көшірмелері;
4) жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге арналған келісімшарттың нотариат куәландырған электрондық көшірмесі және аудармасы (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) (егер шетелдік заңды тұлға-жұмыс беруші өз қызметін Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік құрмай Қағидалардың 39-тармағына сәйкес жүзеге асырған жағдайда);
шетелдік жұмыскер мен шетелдік жұмыскерді уақытша ауыстыру жүзеге асырылатын шетелдік заңды тұлға-жұмыс беруші арасында келісілген құжаттың (хаттың немесе ауыстыру туралы келісімнің) нотариат куәландырған электрондық көшірмесі және аудармасы (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) (шетелдік заңды тұлға-жұмыс беруші өз жұмыскерлерін Қазақстан Республикасына жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін мұндай заңды тұлға - жұмыс берушінің тікелей немесе жанама түрде акциялары немесе қатысу үлестері бар шетелдік заңды тұлғаның еншілес ұйымына, өкілдігіне, филиалына жіберген жағдайда);

1. При привлечении сезонных иностранных работников:
1) заявление по форме согласно приложению 2 настоящих Правил (далее – заявление), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) работодателя;
2) сведения о привлекаемых иностранных работниках с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) (в том числе латинскими буквами), даты рождения, гражданства, номера, даты и органа выдачи паспорта (документа, удостоверяющего личность), страны постоянного проживания, страны выезда, образования, наименования специальности, соответствии с применяемым в Республике Казахстан профессиональными стандартами, Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих и национальным классификатором Республики Казахстан 01-2017 "Классификатор занятий" (далее – Квалификационные требования) в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Кодекса (далее – сведения о привлекаемых иностранных работниках);
3) электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
4) документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
2. При привлечении иностранных работников по первой, второй, третьей и четвертой категориям:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
2) сведения о привлекаемых иностранных работниках;
3) электронные копии нотариально засвидетельствованных документов об образовании и переводов (если документ не заполнен на государственном или русском языке), легализованных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке за исключением случаев, предусмотренных вступившими в силу международными договорами Республики Казахстан;
4) нотариально засвидетельствованная электронная копия и перевод (если документ не заполнен на государственном или русском языке) контракта на выполнение работ, оказание услуг (в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, осуществляет свою деятельность в Республике Казахстан без образования филиала, представительства в соответствии с пунктом 39 настоящих Правил);
нотариально засвидетельствованная электронная копия и перевод (если документ не заполнен на государственном или русском языке) документа (письма или соглашения о переводе), согласованного между иностранным работником и иностранным юридическим лицом-работодателем, из которого осуществляется временный перевод иностранного работника (в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, направляет своих работников в Республику Казахстан для выполнения работ, оказания услуг в дочернюю организацию, представительство, филиал иностранного юридического лица, в котором такое иностранное юридическое лицо-работодатель прямо или косвенно имеет акции или доли участия);

5) шетелдік жұмыскердің біліктілігі мен кәсіби тәжірибесінің оны тарту жүзеге асырылатын лауазымға сәйкестігін растайтын жұмыс беруші хатының электрондық көшірмесі;
6) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру кезінде шетелдік жұмыскерлерді қазақстандық азаматтарға ауыстыруды орындау туралы ақпарат;
7) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат (шағын кәсіпкерлік субъектілері, мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарды, шетелдік заңды тұлғалардың жұмыскерлерінің саны 10 адамнан аспайтын өкілдіктері мен филиалдарын, "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 14-5) тармақшасына сәйкес өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтамалар беру немесе ұзарту қағидаларына, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін экономиканың басым салаларының (экономикалық қызмет түрлерінің) және оларда сұранысқа ие кәсіптердің тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған кезде шығу елдері бойынша квоталар шегінде берілетін рұқсаттар бойынша Қазақстан Республикасына өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген шетелдік жұмыскерлерді қоспағанда);
8) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша инвестициялық басым жобалар үшін кадрлардағы жергілікті қамту шарттары туралы құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
9) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес шетелдік жұмыскерлерді қазақстандық азаматтарға ауыстыру туралы ақпарат;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі (бірнеше әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде шетелдік жұмыс күшін тарту кезінде);
11) сұрау салынатын шетелдік жұмыс күшіне қажеттілікті қанағаттандыру туралы тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің уәкілетті органы хатының электрондық көшірмесі (бірнеше әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде шетелдік жұмыс күшін тарту кезінде);
12) шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
13) рұқсат бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжат;
3. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты қайта ресімдеу:
1) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты қайта ресімдеу үшін мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінің 2-тармағында көзделген құжаттар ұсынылады.

5) электронная копия письма работодателя, которое подтверждает соответствие квалификации и профессионального опыта иностранного работника должности, на которую осуществляется его привлечение;
6) информация о выполнении замены иностранных работников на казахстанских граждан при выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил;
7) информация о местном содержании в кадрах по форме согласно приложению 6 настоящих Правил (за исключением субъектов малого предпринимательства, государственных учреждений и предприятий, представительств и филиалов иностранных юридических лиц с численностью работников не более 10 человек, иностранных работников, прибывших для самостоятельного трудоустройства в Республику Казахстан в соответствии выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий в соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", по разрешениям, выдаваемым в рамках квот по странам исхода, при наличии ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся-мигрантов;
8) нотариально засвидетельствованная копия документа об условиях по местному содержанию в кадрах для инвестиционных приоритетных проектов по установленной форме согласно приложению 7 настоящих Правил;
9) информация о замене иностранных работников на казахстанских граждан согласно пунктом 14 настоящих Правил;
10) электронная копия договора об оказании услуг на территории соответствующей административно-территориальной единицы (при привлечении иностранной рабочей силы в пределах нескольких административно-территориальных единиц);
11) электронная копия письма уполномоченного органа соответствующей административной территориальной единицы об удовлетворении потребности в запрашиваемой иностранной рабочей силе (при привлечении иностранной рабочей силы в пределах нескольких административно-территориальных единиц);
12) электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
13) документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
3. Переоформление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
1) для переоформления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы предоставляются необходимы документы, предусмотренные пунктом 2 перечня документов необходимых для оказания государственной услуги.

4. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініші;
2) тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер;
3) кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
4) шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) рұқсат бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжат.
5. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе қайта ресімдеу:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініші;
2) еңбек шартының (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғамен жасалған) не жұмыс берушімен (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғамен жасалған), Қазақстан Республикасында құрылған/есептік тіркеуден өткен аталған заңды тұлғаның филиалымен, өкілдігімен, аффилиирленген тұлғасымен жасалған корпоративішілік ауыстыру туралы хаттың немесе келісімнің нотариат куәландырған аудармасы (құжат қазақ немесе орыс тілінде толтырылмаған болса);
3) Қазақстан Республикасында танылатын растаушы құжаттар қоса берілген жұмыскердің еңбек қызметі туралы ақпарат;
4) осы Қағидалардың 80-тармағына сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру кезінде жүктелген ерекше шарттардың орындалуы туралы ақпарат;
5) шетелдік жұмыскердің корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын лауазымның біліктілігі мен кәсіби тәжірибесіне сәйкестігін растайтын шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші хатының электрондық көшірмесі, сондай-ақ қабылдаушы тараптан жұмыскердің қажетті біліктілігі мен кәсіби жұмыс тәжірибесі бар екенін растайтын хат;
6) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсаттарды алу және ұзарту үшін қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат;
7) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
8) кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарламаның электрондық көшірмесі (бар болса);
9) шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
6. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініші;

4. Продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
2) сведения о привлекаемых иностранных работниках;
3) информация о местном содержании в кадрах;
4) электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
5) документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения.
5. Выдача или переоформление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
2) электронная копия нотариально засвидетельствованного перевода (если документ не заполнен на казахском или русском языках) трудового договора (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан), или письма или соглашения о внутрикорпоративном переводе, заключенного с работодателем (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан), с филиалом, представительством, аффилированным лицом данного юридического лица, учрежденном/прошедшем учетную регистрацию в Республике Казахстан;
3) информация о трудовой деятельности работника с приложением подтверждающих документов признаваемых в Республике Казахстан;
4) информация о выполнении особых условий, возложенных при выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в соответствии с пунктом 80 настоящих Правил;
5) электронная копия письма иностранного юридического лица-работодателя, которое подтверждает о соответствии квалификации и профессиональном опыте иностранного работника должности, на которую осуществляется внутрикорпоративный перевод, а также письмо от принимающей стороны, подтверждающего, что работник обладает необходимой квалификацией и профессиональным опытом работы;
6) информация о принимаемых особых условиях для получения и продления разрешений по форме согласно приложению 8 настоящих Правил;
7) информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода согласно приложению 9 настоящих Правил;
8) электронная копия программы по увеличению местного содержания в кадрах (при наличии);
9) электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
6. Продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;

2) осы Қағидалардың 80-тармағына сәйкес орындау мерзімі басталған, өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың ерекше шарттарын орындау туралы ақпарат;
3) корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
4) рұқсаттардың мерзімін ұзартудың негіздемесі; шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) қабылданатын ерекше жағдайлар туралы ақпарат.
7. Шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясының өзгеруіне байланысты және жұмыс беруші-Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) бірігу, қосылу, бөліну, бөлініп шығу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ оның атауы немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелері өзгерген жағдайда, рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
2) шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің атының, жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясының өзгергенін, Қазақстан Республикасының жұмыс берушісі-заңды тұлғасының немесе шетелдік заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) бірігу, қосылу, бөліну, бөлініп шығу немесе қайта құру түрінде қайта құрылуын растайтын, сондай-ақ оның атауы немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелер өзгерген жағдайда растайтын құжаттардың электрондық көірмелері
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту (қайта ресімдеу) кезінде:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;

2) информация о выполнении особых условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, выданных за предыдущие и текущий календарные годы, в соответствии с пунктом 80 настоящих Правил;
3) информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода;
4) обоснование продления срока разрешений;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
5) информация о принимаемых особых условиях.
7. Переоформления разрешения в связи с изменением фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника и в случае реорганизации работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
2) электронные копии документов, подтверждающие изменение фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника, реорганизацию работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1. При выдаче или продлении (переоформлении) разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
1) установление недостоверности документов, представленных работодателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;

5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер.
2. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту (қайта ресімдеу) кезінде:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін өзге де талаптар
Бизнес сәйкестендіру нөмірі және электрондық цифрлық қолтаңба болған кезде мемлекеттік қызметті, сондай-ақ www.egov.kz "электрондық үкімет" және www.elicense.kz веб-порталы немесе migration.enbek.kz порталы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде рұқсатты беру, қайта ресімдеу және ұзарту туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар. Жұмыс берушінің "электрондық үкімет" www.egov.kz және www.elicense.kz веб-порталдың немесе migration.enbek.kz порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары 1414, 8-800-080-7777.
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары
мен шарттарына
3-қосымша
нысан
_______________________________________________________________ (рұқсат беруші органның толық атауы)
Шетелдік жұмыс күшін тартуға РҰҚСАТ
_______________________________________________________________
20 __ жылғы "___" _________                               № ____
Жұмыс беруші
_______________________________________________________________
(заңды тұлға үшін: атауы, мекенжайы,
_______________________________________________________________
тіркеу нөмірі, тіркелген күні, бизнес сәйкестендіру нөмірі;
_______________________________________________________________
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру
нөмірі, үйінің мекенжайы)
_______________________________________________________________
Рұқсат қолданылатын аумақ ______________________________________
_______________________________________________________________
Шетелдік жұмыскер______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), санаты, лауазымы/кәсібі)
_______________________________________________________________
(паспорттың/жеке куәліктің №, берілген күні және берген орган)
Жұмыс істеу әдісі (тұрақты, вахталық)______________________________
Рұқсатты беру үшін негіздеме _____________________________________
_______________________________________________________________
Рұқсаттың қолданылу мерзімі_____________бастап ___________дейін
(күні, айы, жылы) (күні, айы, жылы)
М.О. қолы _______________________
(тегі, аты-жөні)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары
мен шарттарына
4-қосымша
нысан
кімнен
________________________
___________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы
органының атауы)
кімге
________________________
____________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның
толық атауы және мекен-жайы)
____________________________
Хабарлама
_______________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы
органының атауы)
_______________________________________________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы және мекенжайы)
шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту/беруден бас тарту/ұзартудан
бас тарту туралы шешім қабылданғаны туралы хабарлайды.
Оң шешіммен __________________________________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы)
салық төлемін енгізу қажет:
(рұқсат (тар) беру немесе ұзартуды көрсету)
______________________________________________________________________.
(шетелдік жұмыскердің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), санатын, кәсібін
және лауазымын, тартылатын экономикалық қызмет түрін және салық
алымының сомасын көрсету қажет)
Рұқсатты беру/ұзарту үшін салық алымын мына шотқа енгізу талап етіледі:
№_____________________, бюджеттік сыныптама коды: 105433
Назар аударыңыз!
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту кезінде біреуден артық әкімшілік-аумақтық бірліктің әрекетімен алым рұқсатта көрсетілген әрбір әкімшілік-аумақтық бірліктің бюджетіне төленеді.
Салық алымының төленгені туралы он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға салық алымының төленгенін растайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесін (көшірмелерін) енгізу жолымен хабарлау қажет.
Жұмыс беруші хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық алымының төленгенін растайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесін (көшірмелерін) ұсынбаған жағдайда жергілікті атқарушы органның рұқсат беру туралы шешімінің күші жойылады.
Басшы ____________________       ________       _________________________
(тегі, аты-жөні)      (қолы)       (күні: күні, айы, жылы)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары
мен шарттарына
5-қосымша
Рұқсат беру кезінде шетелдік жұмыскерлерді қазақстандық азаматтарға ауыстыруды жұмыс берушімен келісу нысаны
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.036.2025 № 93 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Тартылатын шетелдік жұмыскерлердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыс берушінің өтінішіне сәйкес тартылатын шетелдік жұмыскерлердің санаты, кәсібі (мамандығы)
Шетелдік жұмыскерлерді алмастыру жүзеге асырылатын кәсіптің (мамандықтың) атауы
Шетелдік жұмыскерлерді қазақстандық азаматтарға ауыстыру мерзімі
1
2
3
4
5
________________________________________________________
________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
________________________________________________________
(қолы, тегі, лауазымы)
20 ___ жылғы " ____" ________
Келісілді:________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
________________________________________________________
(қолы, тегі, лауазымы)
20 ___ жылғы " ____" ________
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары мен
шарттарына 6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан

5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
6) иные основания для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренные Законами Республики Казахстан.
2. При выдаче или продлении (переоформлении) разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
1) установление недостоверности документов, представленных работодателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
6) иные основания для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренные Законами Республики Казахстан.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
При наличии бизнес идентификационного номера и электронной цифровой подписи, имеется возможность получения государственной услуги, а также информации о выдаче, переоформлении и продлении разрешения в режиме удаленного доступа через веб-портал "электронного правительства" www. egov. kz, www. elicense.kz или портал migration.enbek.kz. Работодатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала "электронного правительства" www. egov. kz, www. elicense.kz или портала migration.enbek.kz, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
_______________________________________________________________
(полное наименование органа, выдающего разрешение)
РАЗРЕШЕНИЕ на привлечение иностранной рабочей силы
№ __                                           от "___" __________ 20__ года
Работодатель _________________________________________________________
(для юридического лица: наименование,
адрес, _______________________________________________________________
регистрационный номер, дата регистрации, бизнес идентификационный номер
_____________________________________________________________________
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер, домашний адрес)
_____________________________________________________________________
Территория (ии), на которой (ых) действует разрешение
________________ _____________________________________________________
Иностранный работник _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
категория, ____________________________________________________________
должность/профессия)
_____________________________________________________________________
(№ паспорта/удостоверения личности, дата и орган выдачи)
Метод работы (постоянный, вахтовый)____________________________________
_____________________________________________________________________
Основание для выдачи разрешения______________________________________
_____________________________________________________________________
Срок действия разрешения с __________________ по _______________________
(число, месяц, год)                   (число, месяц, год)
подпись _________________________________
(фамилия, инициалы)
Приложение 4
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
от ________________________
__________________________
(наименование местного
исполнительного органа
области, города
республиканского
значения, столицы) кому
__________________________
__________________________
(полное наименование
юридического или
физического лица и адрес)
__________________________
Уведомление
_______________________________________________________________________________,
(наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
уведомляет _______________________________________________________________,
(полное наименование юридического или физического лица)
о том, что принято решение о выдаче/продлении/отказе в выдаче/отказе в продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.
При положительном решении ________________________________________________
__________________________________________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица)
требуется внести налоговый сбор за
_________________________________________________________________________:
__________________________________________________________________________
(указать выдача или продление разрешения (ий))
__________________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии),
категорию, профессию и должность, вид экономической деятельности по которой привлекается иностранный работник, регион (ы) на территории которого (ых) действует (ют) разрешение (я) и сумму налогового сбора)
Налоговый сбор за выдачу или продление разрешений требуется внести на следующий счет № ____________ код бюджетной классификации: 105433.
ВНИМАНИЕ!
При выдаче или продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с действием более одной административно-территориальной единицы, сбор уплачивается в бюджет каждой административно-территориальной единицы указанной в разрешении.
Об уплате налогового сбора необходимо уведомить в течении пяти рабочих дней, путем внесения в местный исполнительный орган копии (ий) документа (ов) подтверждающий (их) уплату сбора.
В случае непредставления работодателем копии (ий) документа (ов) подтверждающий (их) уплату сбора в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления, решение местного исполнительного органа о выдаче разрешения аннулируется.
Руководитель __________             __________________       ___________________
(подпись)             (фамилия, инициалы)       (дата: число, месяц, год)
Приложение 5 к Правилам
и условиям выдачи или
продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Форма согласования с работодателем замены иностранных работников на казахстанских граждан при выдаче разрешений
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.03.2025 № 93 (вводится в действие с 01.09.2025).
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) привлекаемых иностранных работников
Категория, профессия (специальность), привлекаемых иностранных работников согласно заявлению работодателя
Наименование профессии (специальности) по которым будет осуществляться замена иностранных работников
Срок замены иностранных работников на казахстанских граждан
1
2
3
4
5
________________________________________________________
________________________________________________________
(наименование работодателя)
________________________________________________________
(подпись, фамилия, должность)
"____" ________ 20 ___ года
Согласовано: _____________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
________________________________________________________
(подпись, фамилия, должность)
"____" ________ 20 ___ года
Приложение 6
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы,
а также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): КЖҚ-1
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең:_______ жылы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: шетелдік жұмыс күшін тартатын заңды және жеке тұлғалар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту үшін жүгінген кезде жылына бір рет
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Р/с №
Тартылатын шетелдік жұмыс күшінің санаттары
Жұмыс беруші қызметкерлерінің саны, адам
Тартуға жоспарланған шетелдік жұмыс күшінің саны, адам
Жұмыс істеп тұрған қызметкерлердің және шетелдік қызметкерлерді тартуға жоспарланатын қызметкерлердің сомасы

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в управления координации занятости и социальных программ областей, городов республиканского значения и столицы
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Информация о местном содержании в кадрах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-МСК
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: ______ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридические и физические лица, привлекающие иностранную рабочую силу
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: один раз в год при подаче заявление о выдаче и продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Категории привлекаемой иностранной рабочей силы
Количество работников работодателя, человек
Количество иностранной рабочей силы, планируемой к привлечению, чел.
сумма действующих работников и планируемых к привлечению иностранных работников

Ескертпе: егер шетелдік жұмыскер 4-бағанда есепке алынған жағдайда, онда 5-бағанда ол есепке алынбайды.
Атауы________________________
______________________________
Мекенжайы___________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _____________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_________________________
________________________________________________________________
______________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Кадрлардағы жергілікті қамту
туралы ақпарат" әкімшілік
деректерін жинауға арналған
нысанға қосымша
"Кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (индексі – КЖҚ-1, кезеңділігі – жыл сайын)
1-бағанда реті бойынша нөмір көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбейді;
2-бағанда тартылатын шетелдік жұмыс күшінің санаты көрсетіледі;
3-бағанда шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттар бойынша тартылатын шетелдік жұмыс күшінің барлығы (шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатсыз жұмыс істейтін шетелдік қызметкерлер есепке алынбайды) көрсетіледі;
4-бағанда оның ішінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттар бойынша тартылатын шетелдік жұмыс күші көрсетіледі;
5-бағанда тартуға жоспарланатын шетелдік жұмыс күшінің саны, адам көрсетіледі;
6-бағанда жұмыс істеп тұрған қызметкерлердің және шетелдік қызметкерлерді тартуға жоспарланатын қызметкерлердің сомасы көрсетіледі;
7-бағанда тартылған және тартуға жоспарланатын шетелдік қызметкерлердің сомасы көрсетіледі;
8-бағанда жұмыскерлердің жалпы санына шетелдік жұмыс күшінің пайызы көрсетіледі, 7-баған/6-баған*100%.
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары
мен шарттарына
7-қосымша
нысан
Кадрлардағы жергілікті қамту шарттары инвестициялық басым жобалар үшін
Р/с №
Басымды жобаның атауы
Тартылатын шетелдік жұмыс күшінің санаттары
Басымды жобада жұмыс істейтін қазақстандық азаматтардың %
Басымды жобада жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің %
1
2
3
4
5
1.
1-санаттағы
2- санаттағы
3- санаттағы
4- санаттағы
Келісілді:
Келісілді:
Келісілді:
___________________
(Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның атауы)
___________________
(Орталық мемлекеттік органның атауы)
____________________
(Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы атауы)
____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары мен
шарттарына 8-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан

Примечание: в случае если иностранный работник учтен в графе 4, то в графе 5 он не учитывается.
Наименование ________________
_____________________________
Адрес _________________
_______________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности _______________
________________________________________________________________
_________________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о местном
содержании в кадрах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Информация о местном содержании в кадрах"
(индекс – 1-МСК, периодичность – ежегодно)
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 указывается категории привлекаемой иностранной рабочей силы;
в графе 3 указывается всего (не учитываются иностранные работники, работающие без разрешений на привлечение иностранной рабочей силы) иностранной рабочей силы, привлекаемой по разрешениям на привлечение иностранной рабочей силы;
в графе 4 указывается в том числе иностранная рабочая сила, привлекаемая по разрешениям на привлечение иностранной рабочей силы;
в графе 5 указывается количество иностранной рабочей силы, планируемой к привлечению, человек;
в графе 6 указывается сумма действующих работников и планируемых к привлечению иностранных работников;
в графе 7 указывается сумма привлеченных и планируемых к привлечению иностранных работников;
в графе 8 указывается процент иностранной рабочей силы к общему количеству работников, графа 7/графа 6*100%.
______________________________
Приложение 7
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Условия по местному содержанию в кадрах для инвестиционных приоритетных проектов
№ п/п
Наименование приоритетного проекта
Категории привлекаемой иностранной рабочей силы
% казахстанских граждан работающих на приоритетном проекте
% иностранной рабочей силы работающих на приоритетном проекте
1
2
3
4
5
1
1 категории
2 категории
3 категории
4 категории
Условия местного содержания в кадрах для инвестиционного приоритетного проекта действует до ___________ 20__года (месяц)
Согласовано:
Согласовано:
Согласовано:
______________________
(Наименование уполномоченного органа по вопросам миграции населения)
_____________________
(Наименование центрального государственного органа)
____________________
(Наименование местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы)
_______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись)
_______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись)
____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись)
Приложение 8
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы,
а также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Рұқсаттарды алу немесе ұзарту үшін қабылданатын ерекше жағдайлар туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): РАҰҮҚЕШ-2
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең:_________ жылы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: шетелдік жұмыс күшін тартатын заңды және жеке тұлғалар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ерекше жағдайларда рұқсаттарды алу немесе ұзарту үшін жүгінген кезде жылына бір рет
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Р/с №
Тартылатын шетелдік қызметкерлердің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
Жұмыс берушінің өтінішіне сәйкес тартылатын шетелдік қызметкерлердің санаты, кәсібі (мамандығы)
Қазақстан Республикасының азаматтары үшін құрылатын жұмыс орындарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүзеге асырылатын кәсіп (мамандық) және (немесе) саны көрсетілген ерекше шарттардың атауы
Ерекше шарттарды орындау мерзімі
1
2
3
4
5
Атауы________________________
______________________________
Мекенжайы___________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _____________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_________________________
________________________________________________________________
_________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Рұқсаттарды алу немесе ұзарту
үшін қабылданатын ерекше
жағдайлар туралы ақпарат"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға қосымша
"Рұқсаттарды алу немесе ұзарту үшін қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (индексі – РАҰҮҚЕШ-2, кезеңділігі – жыл сайын)
1-бағанда реті бойынша нөмір көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбейді;
2-бағанда тартылатын шетелдік қызметкерлердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
3-бағанда жұмыс берушінің өтінішіне сәйкес тартылатын шетелдік қызметкерлердің санаты, кәсібі (мамандығы) көрсетіледі;
4-бағанда Қазақстан Республикасының азаматтары үшін құрылатын жұмыс орындарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүзеге асырылатын кәсіпті (мамандықты) және (немесе) олардың санын көрсете отырып, ерекше шарттардың атауы көрсетіледі;
5-бағанда ерекше шарттардың орындалу мерзімі көрсетіледі.
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары мен
шарттарына 9-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в управления координации занятости и социальных программ областей, городов республиканского значения и столицы
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Информация о принимаемых особых условиях для получения или продления разрешений
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 2-ПОУППР
Периодичность: ежегодно
Отчетный период:________ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридические и физические лица, привлекающие иностранную рабочую силу
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: один раз в год при подаче заявление на получение или продление разрешений в особых условиях
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) привлекаемых иностранных работников
Категория, профессия (специальность), привлекаемых иностранных работников согласно заявлению работодателя
Наименование особых условий с указанием профессии (специальности) по которым будет осуществляться подготовка, переподготовка и повышение квалификации и (или) количества создаваемых рабочих мест для граждан Республики Казахстан
Срок выполнения особых условий
1
2
3
4
5
Наименование ______________
___________________________
Адрес _________________
_______________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности _______________
_______________________________________________________________
_________________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о принимаемых
особых условиях для получения
или продления разрешений"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Информация о принимаемых особых условиях
для получения или продления разрешений"
(индекс – 2-ПОУППР, периодичность – ежегодно)
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) привлекаемых иностранных работников;
в графе 3 указывается Категория, профессия (специальность), привлекаемых иностранных работников согласно заявлению работодателя;
в графе 4 указывается наименование особых условий с указанием профессии (специальности) по которым будет осуществляться подготовка, переподготовка и повышение квалификации и (или) количества создаваемых рабочих мест для граждан Республики Казахстан;
в графе 5 указывается срок выполнения особых условий.
________________________
Приложение 9
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы,
а также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тарту кезінде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): КАШШҚТККЖҚ-3
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: _________ жылы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: шетелдік жұмыс күшін тартатын заңды және жеке тұлғалар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тарту кезінде жылына бір рет
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Р/с №
Лауазымдардың атаулары
Жұмыс беруші қызметкерлерінің саны, адам
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартуға жоспарланатын шетелдік жұмыс күшінің саны, адам
жұмыс істеп тұрған жұмыскерлердің және шетелдік жұмыскерлерді тартуға жоспарланатын жұмыскерлердің сомасы

Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в управления координации занятости и социальных программ областей, городов республиканского значения и столицы
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 3-МСКРИРРВП
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: __________ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридические и физические лица, привлекающие иностранную рабочую силу
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: один раз в год при подаче заявлений на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименования должностей
Количество работников работодателя, человек
Количество иностранной рабочей силы, планируемой к привлечению в рамках внутрикорпоративного перевода, человек
сумма действующих работников и планируемых к привлечению иностранных работников

3-баған + 5-баған
тартылған және тартуға жоспарланатын шетелдік қызметкерлердің сомасы
4-баған + 5-баған
корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын шетелдік жұмыс күшінің %-ы Қазақстан азаматтары қатарындағы қызметкерлердің жалпы санына, 7-баған/6-баған*100 %
Барлығы
оның ішінде: корпоративішілік ауыстыру шеңберінде рұқсаттар бойынша жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күші
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Менеджерлер
2
Мамандар
3
Барлығы
Ескертпе: егер шетелдік қызметкер 4-бағанда есепке алынған жағдайда, онда 5-бағанда ол есепке алынбайды.
Атауы________________________
______________________________
Мекенжайы___________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _____________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_________________________
________________________________________________________________
_________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Корпоративішілік ауыстыру
шеңберінде шетелдік
қызметкерлерді тарту кезінде
кадрлардағы жергілікті қамту
туралы ақпарат" әкімшілік
деректерін жинауға арналған
нысанға қосымша
"Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тарту кезінде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (индексі – КАШШҚТККЖҚ-3, кезеңділігі – жыл сайын)
1-бағанда реті бойынша нөмір көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбейді;
2-бағанда корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлер тартатын лауазымдардың санаттарының атауы көрсетіледі;
3-бағанда жұмыс берушінің барлық қызметкерлерінің саны, адам көрсетіледі;
4-бағанда оның ішінде: корпоративішілік ауыстыру шеңберінде рұқсаттар бойынша жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күші көрсетіледі;
5-бағанда корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартуға жоспарланатын шетелдік жұмыс күшінің саны, адам көрсетіледі;
6-бағанда жұмыс істеп тұрған жұмыскерлердің және шетелдік жұмыскерлерді тартуға жоспарланатын жұмыскерлердің сомасы көрсетіледі;
7-бағанда тартылған және тартуға жоспарланатын шетелдік қызметкерлердің сомасы көрсетіледі;
8-бағанда корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын шетелдік жұмыс күшінің қазақстандық азаматтар қатарындағы жұмыскерлердің жалпы санына пайызы, 7-баған/6*100-баған көрсетіледі.
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары
мен шарттарына
10-қосымша
Нысан
Қайда _____________________
(аумақтық органның атауы
ҚР ІІМ облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың)
кімнен ______________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы
органының атауы)
Шетелдіктерді жұмыс күшін тартуға кері қайтарып алынған рұқсаттар туралы ақпарат
Шетелдік жұмыс күшін тартуға, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге
асыруға жұмыс берушілерге рұқсаттар беру немесе ұзарту қағидалары мен
шарттарының 74-тармағының __ тармақшасына сәйкес
____________________________________________________________________
(облыстың, қаланың жергілікті атқарушы органының атауы Республикалық маңызы
бар қалалар, астаналар)
шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат қайтарып алынды:
____________________________________________________________________.
(жұмыс берушінің атауы, шетелдік қызметкердің деректері: тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), паспорттық деректер (нөмірі, берілген күні), рұқсат нөмірі, рұқсат берілген
күні, рұқсаттың қолданылу мерзімі).
____________________________________________________________________
(лауазымы)             (қолы)             (тегі, аты)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары мен
шарттарына 11-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан

графа 3 + графа 5
сумма привлеченных и планируемых к привлечению иностранных работников
графа 4 + графа 5
процент иностранной рабочей силы, привлекаемой в рамках внутрикорпоративного перевода, к общему количеству работников из числа казахстанских граждан, графа 7/графа 6*100 %
Всего
в том числе: иностранная рабочая сила, работающая по разрешениям в рамках внутрикорпоративного перевода
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание: в случае, если иностранный работник учтен в графе 4, то в графе 5 он не учитывается.
Наименование ______________
___________________________
Адрес _________________
_______________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель _________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности _______________
_______________________________________________________________
____________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о местном
содержании в кадрах
при привлечении иностранных
работников в рамках
внутрикорпоративного перевода"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Информация о местном содержании в кадрах
при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода"
(индекс – 3-МСКРИРРВП, периодичность – ежегодно)
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 указывается наименования должностей категории, привлекаемой иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода;
в графе 3 указывается количество всего работников работодателя, человек;
в графе 4 указывается в том числе: иностранная рабочая сила, работающая по разрешениям в рамках внутрикорпоративного перевода;
в графе 5 указывается количество иностранной рабочей силы, планируемой к привлечению в рамках внутрикорпоративного перевода, человек;
в графе 6 указывается сумма действующих работников и планируемых к привлечению иностранных работников;
в графе 7 указывается сумма привлеченных и планируемых к привлечению иностранных работников;
в графе 8 указывается процент иностранной рабочей силы, привлекаемой в рамках внутрикорпоративного перевода, к общему количеству работников из числа казахстанских граждан, графа 7/графа 6*100 %
___________________________
Приложение 10
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
В __________________________
(наименование территориального
органа МВД РК области, города
республиканского значения,
столицы)
от _________________________
(наименование местного
исполнительного органа области,
города республиканского
значения, столицы)
Информация об отозванных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы
В соответствии с подпунктом _ пункта 74 Правил и условий выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода сообщаем, что
_______________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа области, города города республиканского значения, столицы) отозвано (ы) разрешение (ия) на привлечение иностранной рабочей силы:
_________________________________________________________________________.
(наименование работодателя, данные иностранного работника: фамилия, имя, отчество (при его наличии), паспортные данные (номер, дата выдачи), номер разрешения, дата выдачи разрешения, срок окончания действия разрешения).
__________________________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя)
Приложение 11
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы,
а также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Ерекше шарттарды орындау және тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ЕШОТШЖК-4
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: _________ жылы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: шетелдік жұмыс күшін тартатын заңды және жеке тұлғалар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тарту кезінде жылына бір рет
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Р/с №
Рұқсат беретін органның толық атауы
Қайта оқытылған қазақстандық азаматтардың саны (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген)
Шетелдік жұмыскерлерді ауыстырған қазақстандық азаматтардың саны тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген)
Жұмыс істейтін қазақстандық азаматтардың саны (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген)
Қазақстан азаматтары үшін құрылған жұмыс орындарының саны (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген)
Жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Шығу елі
Елдердің жіктеуіші
Шетелдік жұмыс күші тартылатын мамандықтар
Жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны
Экономикалық қызмет түрлері бойынша айдың соңына жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатсыз жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны, оның ішінде санаттар бойынша
Шығу елі
Шетелдік жұмыс күші тартылатын мамандықтар
Жұмыс беруші атауы
8
9
10
11
12
13
14
15
Атауы________________________
______________________________
Мекенжайы___________________
_____________________________
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_________________________
________________________________________________________________
_________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Корпоративішілік ауыстыру
шеңберінде шетелдік
қызметкерлерді тарту кезінде
кадрлардағы жергілікті қамту
туралы ақпарат" әкімшілік
деректерін жинауға арналған
нысанға қосымша
"Ерекше шарттарды орындау және тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы ақпарат" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (индексі – ЕШОТШЖК-4, кезеңділігі – жыл сайын)
1-бағанда реті бойынша нөмір көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбейді;
2 бағанда рұқсат беретін органның толық атауы көрсетіледі;
3-бағанда қайта оқытылған қазақстандық азаматтардың саны көрсетіледі (тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін көрсету);
4-бағанда шетелдік жұмыскерлерді ауыстырған қазақстандық азаматтардың саны көрсетіледі (тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін көрсету);
5-бағанда жұмыс істейтін қазақстандық азаматтардың саны көрсетіледі (тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін көрсету);
6 бағанда Қазақстан азаматтары үшін құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі (тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін көрсету);
7 бағанда жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны көрсетіледі;
8-бағанда шығу елі көрсетіледі;

Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в управления координации занятости и социальных программ областей, городов республиканского значения и столицы
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Информация о выполнении особых условий и привлекаемой иностранной рабочей силе
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 4-ВОУПИРС
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: ______ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридические и физические лица, привлекающие иностранную рабочую силу
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: один раз в год при подаче заявлений за привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Полное наименование органа, выдающего разрешение
Количество переобученных казахстанских граждан (с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Количество казахстанских граждан, которыми заменили иностранных работников (с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Количество работающих казахстанских граждан (с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Количество созданных рабочих мест для казахстанских граждан (с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Количество работающей иностранной рабочей силы
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Страна исхода иностранной рабочей силы
Классификатор стран
Специальности, по которым привлекается иностранная рабочая сила
Количество работающей иностранной рабочей силы
Количество работающей иностранной рабочей силы на конец месяца по видам экономической деятельности
Количество работающей иностранной рабочей силы без разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в т.ч. по категориям
Страна исхода
Специальности, по которым привлекается иностранная рабочая сила
Наименование работодатель
8
9
10
11
12
13
14
15
Наименование ______________
___________________________
Адрес _________________
_______________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель __________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о местном
содержании в кадрах
при привлечении иностранных
работников в рамках
внутрикорпоративного перевода"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Информация о выполнении особых условий
и привлекаемой иностранной рабочей силе"
(индекс – 4-ВОУПИРС, периодичность – ежегодно)
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 указывается полное наименование органа, выдающего разрешение;
в графе 3 указывается количество переобученных казахстанских граждан (с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер);
в графе 4 указывается количество казахстанских граждан, которыми заменили иностранных работников (с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер);
в графе 5 указывается количество работающих казахстанских граждан (с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер);
в графе 6 указывается количество созданных рабочих мест для казахстанских граждан (с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер);
в графе 7 указывается количество работающей иностранной рабочей силы;
в графе 8 указывается страна исхода иностранной рабочей силы;

9-бағанда 22-қосымшаға сәйкес Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген әлем елдерінің жіктеуіші көрсетіледі;
10-бағанда шетелдік жұмыс күші тартылатын мамандықтар көрсетіледі;
11-бағанда экономикалық қызмет түрлері бойынша айдың соңына жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің көрсетіледі;
12-бағанда экономикалық қызмет түрлері бойынша айдың соңына жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің көрсетіледі;
13-бағанда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатсыз жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны, санаттар бойынша шығу елі көрсетіледі;
14-бағанда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатсыз жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны, санаттар бойынша шетелдік жұмыс күші тартылатын мамандықтар көрсетіледі;
15-бағанда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатсыз жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны, санаттар бойынша жұмыс беруші көрсетіледі;
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Еңбек және
халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 279 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14170 тіркелген);
2. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 1069 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14555 болып тіркелген);
3. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 181 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15472 болып тіркелген);

в графе 9 указывается классификатор стран мира, утвержденный решением комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010г. № 378 согласно приложению № 22.
в графе 10 указывается специальность, по которым привлекается иностранная рабочая сила;
в графе 11 указывается количество работающей иностранной рабочей силы;
в графе 12 указывается количество работающей иностранной рабочей силы на конец месяца по видам экономической деятельности;
в графе 13 указывается страна исхода работающей иностранной рабочей силы без разрешений на привлечение иностранной рабочей силы по категориям;
в графе 14 указывается специальность, по которым привлекается иностранная рабочая сила работающей иностранной рабочей силы без разрешений на привлечение иностранной рабочей силы по категориям;
в графе 15 указывается наименование работодателя работающей иностранной рабочей силы без разрешений на привлечение иностранной рабочей силы по категориям.
___________________________
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 279
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559 "Об утверждении Правил и условий выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14170);
2. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 1069 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559 "Об утверждении Правил и условий выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14555);
3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 апреля 2020 года № 138 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559 "Об утверждении Правил и условий выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20429);