Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 маусымда № 32941 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Халықты әлеуметтік қорғау саласында стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Халықты әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Халықты әлеуметтік қорғау саласында үйде қызмет көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Халықты әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1 және 2-тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2023 года № 32941.
Вводится в действие с 01.07.2023
в соответствии с пунктом 5 настоящего приказа.
В соответствии с абзацем пятым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях стационара согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях полустационара согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях оказания услуг на дому согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях временного пребывания согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения и Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящему приказу.
3. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 263 Бұйрығына
1 қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау саласында стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласында стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт стационарлық жағдайда тәулік бойы тұрақты немесе уақытша тұруға арналған, мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанында стационарлық үлгідегі ұйымдарда (бұдан әрі – стационарлық үлгідегі ұйымдар) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің сапасын, көлемін және шарттарын белгілейді, стационарлық үлгідегі ұйымдарға:
1) психоневрологиялық ауытқулары бар үш жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды (бұдан әрі – балалар);
2) тірек-қимыл аппараты бұзылған үш жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды (бұдан әрі – ТҚА бұзылған балалар);
3) психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарды (бұдан әрі – он сегіз жастан асқан адамдар);
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды (бұдан әрі – мүгедектігі бар адамдар);
5) егде жасына байланысты өзіне қызмет көрсетуге мүмкіндігі жоқ адамдарды (бұдан әрі – қарттар) қабылдау, ұстау, шығару (шығарып жіберу), уақытша шығу және ауыстыру шарттарын айқындайды.
Жоғарыда көрсетілген санаттар бірлесіп қызметтерді алушылар болып аталады.
2-тарау. Стационарлық үлгідегі ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну шарттары
3. Стационарлық үлгідегі ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну қызметтерді алушының тұрғылықты жері бойынша аудандардың, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың (астананың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 263
Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях стационара
Глава 1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях стационара (далее – Стандарт) разработан в соответствии с абзацем пятым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее - Социальный кодекс).
2. Настоящий Стандарт устанавливает требования к качеству, объему и условиям предоставления специальных социальных услуг в организациях стационарного типа государственной и негосударственной форм собственности (далее – организации стационарного типа), предназначенных для круглосуточного постоянного или временного проживания в условиях стационара, определяет условия приема, содержания, выписки (отчисления), временного выбытия и перевода из организации стационарного типа:
1) детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от трех до восемнадцати лет (далее – дети);
2) детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от трех до восемнадцати лет (далее – дети с нарушениями ОДА);
3) лица с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями (далее – лица старше восемнадцати лет);
4) лица с инвалидностью первой и второй групп (далее – лица с инвалидностью);
5) лиц не способных к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом (далее – престарелые).
Указанные выше категории совместно именуются получатели услуг.
Глава 2. Условия предоставления специальных социальных услуг в организациях стационарного типа
3. Предоставление специальных социальных услуг в организациях стационарного типа осуществляется по решению отделов занятости и социальных программ районов, городов областного и республиканского значения (столицы) (далее – отделы занятости) по месту жительства получателя услуг.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемін ұсыну үшін арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адам (отбасы) тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөліміне мынадай құжаттарды беру жолымен жүгінеді:
1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтерді алушының жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін – заңды өкілінің (ата-анасының біреуі, қамқоршының немесе қорғаншының, асырап алушының, баланы қабылдайтын ата-ананың, патронат тәрбиешінің және "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес қамқор болуды, білім беруді, тәрбиелеуді, баланың, он сегіз жастан асқан адамның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын алмастырушы басқа да адамдардың) (бұдан әрі – заңды өкілі) өтініші;
2) сәйкестендіру үшін қызметтерді алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бар жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат;
3) амбулаториялық картадан немесе сырқатнамадан үзінді көшірмесімен қоса осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыспен қамту бөлімі өтінішті қабылдау кезінде ЖСН бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) мүгедектігі бар адамға абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасында (бұдан әрі – ОЖБ) әзірленген іс-шаралар туралы;
4) он сегіз жастан асқан адамдар үшін - соттың адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы шешімі (бар болса);
5) зейнеткерлік жастағы адамдар үшін зейнетақы жасы туралы;
6) Ұлы Отан соғысының ардагері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагері, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасы (Ұлы Отан соғысының ардагерлері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлері, Заңның 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасылар үшін) мәртебесін растайтын мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

4. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Лица (семьи), признанные нуждающимися в специальных социальных услугах, обращается в отдел занятости за предоставлением гарантированного объема специальных социальных услуг по месту проживания путем подачи:
1) заявления получателя услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных лиц – письменного заявления законного представителя (один из родителей, усыновитель (удочеритель), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс), заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка, лица старше восемнадцати лет) (далее – законный представитель) по форме, согласно приложению 1 к настоящему Стандарту;
2) документа, удостоверяющего личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов получателя услуг с наличием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) для идентификации;
3) медицинской карты по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту с выпиской из амбулаторной карты или истории болезни.
Примечание ИЗПИ!
Абзац 1 части второй пункта 5 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
Отдел занятости при приеме заявления формирует запросы по ИИН в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в индивидуальной программе абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР);
4) для лиц старше восемнадцати лет – о решении суда при признании лица недееспособным (при наличии);
5) о пенсионном возрасте для лиц пенсионного возраста;
6) о наличии статуса ветерана Великой Отечественной войны, ветерана боевых действий на территории других государств, а также ветерана, приравненного по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьи погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон) (для ветеранов Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на территории других государств, а также ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьи погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона).
Примечание ИЗПИ!

5-тармақтың үшінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке он сегіз жастан асқан адамдар үшін - адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы сот шешімінің көшірмесі (бар болса) қоса беріледі.
Құжаттардың көшірмелері түпнұсқаларымен бірге ұсынылады, салыстырып тексерілгеннен кейін медициналық картадан басқасы өтініш берушіге қайтарылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Стандарттың 5-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-собес" ААЖ) арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адамның (отбасының) өтінішіндегі деректерді енгізеді.
7. Жергілікті атқарушы орган арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы шешім шығарған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қызметтер алушының тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөлімі қызметтер алушыға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге құжаттарды ресімдеу туралы және әлеуметтік қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) (бұдан әрі – портал) авторизациялау және стационарлық үлгідегі ұйымды таңдау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мобильдік азаматтар базасында қызметтерді алушының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде қызметтерді алушыға СМС-хабарлама беру арқылы "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан порталда авторизациялау және стационарлық үлгідегі ұйымды таңдау қажеттігі туралы хабарлама қосымша жіберіледі.
Хабарламаны алғаннан кейін қызметтерді алушы он жұмыс күні ішінде ЭЦҚ арқылы порталда авторизацияланады және стационарлық үлгідегі ұйымды таңдайды.
Қызмет алушыда интернет-ресурсқа қолжетімділік болмаған жағдайда, қызметтер алушы жұмыспен қамту бөлімінің өзіне-өзі қызметтер көрсету секторына жүгінеді.
Бос орын болған кезде қызметтерді алушы он бес жұмыс күні ішінде стационарлық үлгідегі ұйымға келеді. Қызметтер алушының белгіленген мерзімде стационарлық үлгідегі ұйымға келуге физикалық қабілеті (ауруы, емдеуге жатқызылуы) болмаған жағдайда, қызметтер алушы стационарлық үлгідегі ұйымды хабардар етеді және оған келу мерзімін қосымша күнтізбелік отыз күнге дейін бір рет ауыстыру мүмкіндігі беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының сырқаттануына, ауруханаға жатқызылуына байланысты белгіленген мерзімде стационарлық үлгідегі ұйымға келуге физикалық қабілетсіздігі туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушының, заңды өкілінің (кәмелетке толмағандар мен әрекетке қабілетсіз адамдар үшін) ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында портал арқылы стационарлық үлгідегі ұйымға жіберіледі.
Қызметтер алушы стационарлық үлгідегі ұйымға белгіленген мерзімде келмеген жағдайда кезек келесі қызметтер алушыға өтеді.
Таңдалған стационарлық үлгідегі ұйымда бос орын болмаған жағдайда, қызметті алушы ЭЦҚ арқылы порталда авторизациялау жолымен өз бетінше кезекке тұрады.
Стационарлық үлгідегі ұйымда орын босаған кезде кезекте бірінші тұрған қызмет алушыға стационарлық үлгідегі ұйымға он жұмыс күні ішінде келу қажеттігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
ОЖБ мерзімі өткен порталда кезекте тұрған қызмет алушылар қайта куәландырудан өтеді және алдыңғы кезекті сақтай отырып (стационарлық үлгідегі ұйымда арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге ОЖБ болған кезде) порталда тіркеледі.
Он сегіз жасқа толған және стационарлық үлгідегі ұйымдарда тұратын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға және (немесе) он сегіз жастан асқан адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін стационарлық үлгідегі ұйымға кезектен тыс қабылданады.

Часть третья пункта 5 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются для лиц старше восемнадцати лет – копия решения суда о признании лица недееспособным (при наличии).
Копии документов предоставляются вместе с оригиналами, которые после сверки возвращаются заявителю, кроме медицинской карты.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. При соответствии пакета документов указанных пункте 5 настоящего Стандарта, специалист отдела занятости вносит в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес") данные из заявления обратившегося лица (семьи), признанные нуждающимися в специальных социальных услугах.
7. В течение двух рабочих дней со дня вынесения местным исполнительным органом решения о предоставлении специальных социальных услуг, отдел занятости по месту жительства получателя услуг направляет получателю услуг уведомление об оформлении документов на оказание специальных социальных услуг и о необходимости авторизации и выбора организации стационарного типа на портале социальных услуг (http://aleumet.egov.kz) (далее – портал).
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 7 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
При наличии сведений об абонентском номере получателя услуг в базе мобильных граждан, получателю услуг дополнительно направляется уведомление о необходимости авторизации и выбора организации стационарного типа на портале с AИС "Е-Собес" на зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства" телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством передачи СМС-уведомления.
После получения уведомления получатель услуг в течение десяти рабочих дней авторизуется на портале посредством ЭЦП и выбирает организацию стационарного типа.
В случае отсутствия у получателя услуг доступа к интернет-ресурсу, получатель услуг обращается в сектор самообслуживания отдела занятости.
При наличии свободного места получатель услуг в течение пятнадцати рабочих дней прибывает в организацию стационарного типа. В случае физической неспособности (болезнь, госпитализация) получателя услуг явиться в организацию стационарного типа в установленный срок, получатель услуг уведомляет организацию стационарного типа и ему предоставляется возможность перенести один раз срок действия прибытия дополнительно до тридцати календарных дней.
Уведомление о физической неспособности получателя услуг явиться в организацию стационарного типа в установленный срок в связи с болезнью, госпитализацией направляется в организацию стационарного типа через портал в форме электронного документа, подписанного ЭЦП получателя услуг, законного представителя (для несовершеннолетних и недееспособных лиц).
В случае неприбытия получателя услуг в организацию стационарного типа в установленные сроки очередь переходит к следующему получателю услуг.
В случае отсутствия свободных мест в выбранной организации стационарного типа, получатель услуг самостоятельно становится в очередь путем авторизации на портале посредством ЭЦП.
При освобождении места в организации стационарного типа получателю услуг, состоящему первым на очереди, направляется смс-уведомление о необходимости в течение десяти рабочих дней прибытия в организацию стационарного типа.
Получатели услуг, стоящие в очереди на портале с истекшим сроком ИПР, проходят переосвидетельствование и регистрируются на портале с сохранением предыдущей очереди (при наличии ИПР на предоставление специальных социальных услуг в организации стационарного типа).
Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, достигшие восемнадцатилетнего возраста и проживающие в организации стационарного типа, принимаются в организацию стационарного типа, предоставляющую специальные социальные услуги престарелым, лицам с инвалидностью и (или) лицам старше восемнадцати лет вне очереди.

Егер кезекке қойылған күннен бастап бір айдан астам уақыт өтсе, онда қызметтерді алушыны стационарлық үлгідегі ұйымға ресімдеу кезінде қызметтерді алушы осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтадан медициналық тексеруден өтуі қажет. Қызметтерді алушыда медициналық қарсы көрсетілімдер болған жағдайда, жұмыспен қамту бөлімінің арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну туралы шешімі қызметтерді алушы онда медициналық қарсы көрсетілімнің жоқ екені туралы куәландыратын осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картаны ұсынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
8. Қызметтерді алушыны стационарлық үлгідегі ұйымға қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында қызметтер алушының карточкасы мынадай құжаттары бар карточкасымен қалыптастырылады:
1) жергілікті атқарушы органның арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы шешімі;
2) амбулаториялық картадан немесе сырқатнамадан үзінді көшірмесімен қоса осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, осы Стандарттың 5-тармағының 3 абзацында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге мұқтаж балаларды және (немесе) ТҚА бұзылған балаларды және (немесе) он сегіз жастан асқан адамдарды стационарлық үлгідегі ұйымның әкімшілігіне тапсырған кезде заңды өкілі мынадай құжаттардың түпнұсқаларын ұсынады:
он сегіз жастан асқан адамдар үшін – ЖСН-і бар жеке басын куәландыратын құжат, соттың адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы шешімі (бар болса);
балалар үшін – ЖСН-і бар туу туралы куәлік және "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарына сәйкес нысан бойынша профилактикалық егу картасы.
10. Ұлы Отан соғысының ардагерлері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлері, Заңның 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасылар мәртебесінің болуы туралы арнаулы әлеуметтік қызметтер стационарлық үлгідегі ұйымдарда бірінші кезекте беріледі.

Если со дня постановки на очередь прошло более месяца, то при оформлении получателя услуг в организацию стационарного типа получателю услуг необходимо пройти повторно медицинский осмотр по форме согласно приложению 2 к настоящему Стандарту. В случае наличия у получателя услуг медицинских противопоказаний, решение местного исполнительного органа о предоставлении специальных социальных услуг приостанавливается до предоставления получателем услуг медицинской карты по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту, свидетельствующей об отсутствии у него медицинских противопоказаний.
8. В течение одного рабочего дня со дня прибытия получателя услуг в организацию стационарного типа на портале социальных услуг формируется карточка получателя услуг с следующими документами:
1) решение местного исполнительного органа о предоставлении специальных социальных услуг;
2) медицинскую карту по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту с выпиской из амбулаторной карты или истории болезни;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
3) в случае отсутствия сведений из информационных систем – документы, указанные в абзаце 3 пункта 5 настоящего Стандарта.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При передаче в администрацию организации стационарного типа детей и (или) детей с нарушениями ОДА и (или) лиц старше восемнадцати лет, нуждающихся в оказании специальных социальных услуг в условиях стационара, законный представитель предоставляет оригиналы следующих документов:
для лиц старше восемнадцати лет – документ, удостоверяющий личность с наличием ИИН, решение суда о признании лица недееспособным (при наличии);
для детей – свидетельство о рождении с наличием ИИН и карту профилактических прививок по форме, согласно Формам учетной документации в области здравоохранения, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579).
10. Ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, а также ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьям погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона, в организациях стационарного типа предоставляются услуги в первоочередном порядке.

Ескерту. 10-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жоба қуаты 6-дан 30-ға дейінгі орындары бар өз бетінше тұруды сүйемелдеу бөлімшелеріне (бұдан әрі – Бөлімше) өз бетінше тұруды сүйемелдеу қызметтерін ұсыну туралы шешімді стационарлық үлгідегі ұйым мамандарының бағалау кешені және мониторингі негізінде стационарлық үлгідегі ұйым қабылдайды.
Әлеуметтік кодекстің 12-бабының 5 тармақшасының жиырма жетінші абзацына сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидаларына сәйкес айқындалған қызмет алушының өзіне-өзі қызмет көрсетуге және (немесе) өз бетінше жүріп-тұруға қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелділігі Бөлімшеде тұруына қарсы көрсетілім болып табылады.
12. Стационарлық үлгідегі ұйымдар арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуі кезінде:
1) қызметтерді алушылардың жеке басына қолсұғылмаушылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) қолайлы моральдық-психологиялық жағдай жасау;
3) қызметтерді алушылардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, олардың жеке даму, әлеуметтену және интеграциялану деңгейін арттыруға бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету;
4) көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің сапасы мен тиімділігін арттыру;
5) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтендіру, күнделікті өмірді, жұмыспен қамтуды, олардың мүмкіндігінше дербестігін қолдау және бос уақытын, әлеуметте өзара әрекет етуін қолдау;
6) тұрғын жай беру, оның ішінде балаға, ТҚА бұзылған балаға кемінде төрт шаршы метр және он сегіз жастан асқан адамға, мүгедектігі бар адамдарға, қартқа кемінде бес шаршы метр жатын бөлмелерін беруді қамтамасыз ету;
7) қызметтерді алушының құпиялылығы;
8) осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес стационарлық үлгідегі ұйымдар үшін мүгедектігі жоқ адамдарға дәрігердің тағайындауы бойынша ұсынылатын киімдердің, аяқкиімнің, төсек жабдығының, жеке гигиена заттарының, қатты инвентарь және техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы қозғалыс құралдарының ең төмен нормаларына, сондай-ақ олардың кию және пайдалану мерзімдеріне сәйкес киіммен, аяқкиіммен, төсек жабдығымен, жеке гигиена заттарымен, қатты инвентарь және техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы қозғалыс құралдарымен қамтамасыз ету;
9) осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес балаларды, тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларды және он сегіз жастан асқан адамдарды стационарлық үлгідегі ұйымдарда оқыту ұзақтығын қамтамасыз ету сақталады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Решение о предоставлении услуг самостоятельного сопровождаемого проживания в отделение самостоятельного сопровождаемого проживания проектной мощностью от 6 до 30 мест (далее – Отделение) принимает организация стационарного типа, на основе комплексной оценки и мониторинга специалистов организации стационарного типа.
Противопоказанием к проживанию в Отделении является неспособность получателя услуг к самообслуживанию и (или) к самостоятельному передвижению и полной зависимости от других лиц, определенная в соответствии с Правилами оценки и определения потребности в специальных социальных услугах, утвержденными уполномоченным государственным органом, в соответствии с абзацем двадцать седьмым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса.
12. При оказании специальных социальных услуг организациями стационарного типа соблюдается:
1) обеспечение неприкосновенности личности и безопасности получателей услуг;
2) создание благоприятного морально-психологического климата;
3) оказание специальных социальных услуг с учетом индивидуальных потребностей получателей услуг, ориентированных на повышение уровня их личностного развития, социализации и интеграции;
4) повышение качества и эффективности предоставляемых специальных социальных услуг;
5) социализация лиц с инвалидностью, поддержка их максимально самостоятельности в организации быта, трудовой занятости, досуга и взаимодействия в открытом социуме;
6) обеспечение жилой площадью, в том числе для спальных комнат не менее четырех квадратных метров на ребенка, ребенка с нарушениями ОДА и не менее пяти квадратных метров на лицо старше восемнадцати лет, лица с инвалидностью, престарелого
7) конфиденциальность получателя услуг;
8) обеспечение одеждой, обувью, постельным бельем, предметами личной гигиены, твердым инвентарем и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, а также специальными средствами передвижения в соответствии с минимальными нормами одежды, обуви, постельного белья, предметов личной гигиены, твердых инвентарей и технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам, не имеющим инвалидности, по назначению врача, а также сроками их носки и использования, для организаций стационарного типа согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;
9) обеспечение длительности проведения занятий в организациях стационарного типа для детей, детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата и лиц старше восемнадцати лет согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Арнаулы әлеуметтік қызметтер осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес стационар жағдайларында көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету тізбесіне сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. Стандарт 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Стационарлық үлгідегі ұйымнан қызмет алушыларды шығару:
1) қызметтерді алушылардың жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін – заңды өкілінің жазбаша өтініші;
2) мүгедектік алынған немесе үшінші топ мүгедектігі (он сегіз жастан асқан адамдарға және мүгедектігі бар адамдарға) белгіленген, медициналық ұйым мүгедектігі бар адамның денсаулық жағдайын бөгде адамның көмегінсіз еңбек қызметін жүзеге асыруға мүмкіндік беретіндей жақсарған деп таныған жағдайда және қызметтерді алушылардың тұрғын үй аумағы және өмір сүруге қаражаты болғанда;
3) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды қоспағанда, балалар мен ТҚА бұзылған балалар кәмелетке толғанда;
4) ақылы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы келісімшарт бұзылған жағдайда;
5) қызметтерді алушы қайтыс болған жағдайда жүзеге асырылады.
14. Қызметтерді алушылардың жеке уәждемесі бойынша уақытша (үш айға дейінгі мерзімге) шығуына стационарлық үлгідегі ұйым дәрігерінің қорытындысы ескеріле отырып, мүгедектігі бар адамдар мен қарттардың стационарлық үлгідегі ұйым әкімшілігіне жазбаша өтінішінің, ал балалар мен он сегіз жастан асқан адамдар үшін – заңды өкілдерінің, жақын туысының жазбаша өтінішінің негізінде рұқсат етіледі.
15. Арнаулы әлеуметтік қызметтер бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерді алушылар болмаған уақытта стационарлық үлгідегі ұйым басшысының тиісті бұйрығымен олар үлестен шығарылады және үлеске алынады.
16. Бюджет қаражаты есебінен ұсталатын қызметтерді алушыларды бір өңірде орналасқан стационарлық үлгідегі ұйымнан елдің өзге өңірінде орналасқан стационарлық үлгідегі ұйымға ауыстыру тиісті өңірлердің облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органдарының (бұдан әрі – уәкілетті органдар) келісім бойынша жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Специальные социальные услуги оказываются в соответствии с перечнем специальных социальных услуг, оказываемых в условиях стационара согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 12-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Выписка получателей услуг из организации стационарного типа осуществляется:
1) по письменному заявлению получателей услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных – по письменному заявлению законного представителя;
2) в случае снятия инвалидности или установления третьей группы инвалидности (лицам старше восемнадцати лет и лицам с инвалидностью), признания медицинской организацией улучшения состояния здоровья лица с инвалидностью, позволяющее ему осуществлять трудовую деятельность без посторонней помощи и при наличии у получателей услуг жилой площади и средств к существованию;
3) по достижении совершеннолетия детей и детей с нарушениями ОДА, за исключением детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
4) в случае расторжения договора о предоставлении платных специальных социальных услуг;
5) в случае смерти получателя услуг.
14. Временное выбытие (сроком до трех месяцев) получателей услуг по личным мотивам допускается с учетом заключения врача организации стационарного типа на основании письменного заявления лица с инвалидностью и престарелых в администрацию организации стационарного типа, а для детей и лиц старше восемнадцати лет – по письменному заявлению законных представителей, близкого родственника.
15. На время отсутствия получателей услуг, специальные социальные услуги которым оказываются за счет бюджетных средств, снятие и постановка на довольствие оформляется соответствующим приказом руководителя организации стационарного типа.
16. Перевод получателей услуг, содержащихся за счет бюджетных средств, из организации стационарного типа, расположенной в одном регионе, в организацию стационарного типа, расположенную в другом регионе, осуществляется по согласованию с областными, городов Астана, Алматы и Шымкент уполномоченными органами в области социальной защиты населения (далее – уполномоченные органы) соответствующих регионов.

17. Қызметтерді алушыларды одан әрі оңалту үшін басқа ұйымға бір жылға дейінгі мерзімге жіберу туралы шешімді қабылдаушы тараптың қызметтерді алушыларды ұстау және оларға қажетті күтімді қамтамасыз ету туралы жазбаша міндеттемесі болған кезде стационарлық үлгідегі ұйым тәртіпаралық комиссияның қорытындысын есепке ала отырып, стационарлық үлгідегі ұйым әкімшілігі қабылдайды.
18. Стационарлық үлгідегі ұйымда тұруға медициналық қарсы көрсетілімдері болған кезде қызметтерді алушылар зерттеу жүргізу және стационарлық немесе амбулаториялық емдеу мәселесін шешу үшін мамандандырылған медициналық ұйымға жолданады.
19. Бала он алты жасқа толған кезде стационарлық үлгідегі ұйым әкімшілігі оның жеке куәлігін ресімдеуді қамтамасыз етеді.
Он сегіз жасқа толған, оның ішінде ТҚА бұзылған балалар медициналық ұйымның және медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясының қорытындыларына сәйкес қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға және (немесе) он сегіз жастан асқан адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін стационарлық үлгідегі ұйымдарға қабылданады не үйіне шығарылады (жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды қоспағанда).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
20-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Стационарлық үлгідегі ұйымда тұратын қызметтерді алушылар мүгедек деп танылған жағдайда жұмыспен қамту бөліміне өтініш ұсыну жолымен "Е-собес" ААЖ-да тіркелуге жатады. "Е-собес" ААЖ тіркелгеннен кейін қызметтер алушылар кезектілікті белгілемей, порталда стационарлық үлгідегі ұйымға ресімделеді.
21. Қарттар мен мүгедектігі бар адамдар мынадай жағдайларда:
1) стационарлық үлгідегі ұйымдарда Ішкі тәртіп қағидаларын тұрақты (үш реттен артық) түрде бұзған, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды әкелген және қабылдаған, тауарлық-материалдық құндылықтарды және өзге мүлікті бүлдірген, құқыққа қарсы әрекеттер жасаған;
2) мүгедектігі бар адамдар мен қарттар спиртті ішімдікке салынудың немесе есірткі заттарын қолданудың салдарынан соттың шешімі бойынша әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған кезде шығарылуға жатады.
Әрекет қабілеттілігінің шектелуі соттың шешімі бойынша жойылған жағдайда адам жалпы негізде қайта қабылданады;
3) қамқорлықтағылар стационарлық үлгідегі ұйым аумағынан өз бетімен шығып кеткен және екі тәуліктен астам уақыт бойы болмаған кезде шығарылуға жатады.
Стационарлық үлгідегі ұйым аумағынан шығып кеткен адам осы Стандарттың 2-тарауына сәйкес жалпы негізде қайта қабылдануы мүмкін, ал дәлелді себептер бойынша ол жөнінде хабардар етуге мүмкіндігі болмаған адам дереу қайта қабылдануға жатады.

17. Решение о направлении получателей услуг сроком до одного года для дальнейшей реабилитации в иную организацию принимается администрацией организации стационарного типа с учетом заключения междисциплинарной комиссии организации стационарного типа и при наличии письменного обязательства принимающей стороны о содержании получателей услуг и обеспечении необходимого ухода за ними.
18. При наличии медицинских противопоказаний к проживанию в организации стационарного типа получатели услуг направляются в специализированную медицинскую организацию для проведения обследования и решения вопроса стационарного или амбулаторного лечения.
19. При достижении ребенком шестнадцати лет администрация организации стационарного типа обеспечивает оформление удостоверения личности.
Дети, в том числе с нарушениями ОДА, достигшие восемнадцатилетнего возраста, в соответствии с заключениями медицинской организации и медико-социальной экспертной комиссии принимаются в организации стационарного типа, предоставляющие специальные социальные услуги престарелым, лицам с инвалидностью и (или) лицам старше восемнадцати лет, либо выписываются домой (за исключением детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 20 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
20. Получатели услуг, проживающие в организациях стационарного типа, которые признаны инвалидами, подлежат регистрации в АИС "Е-Собес" путем предоставления заявления в отдел занятости. После регистрации в АИС "Е-собес" получатели услуг оформляются в организацию стационарного типа на портале без установления очередности.
21. Престарелые и лица с инвалидностью подлежат отчислению в следующих случаях:
1) при систематическом (более трех раз) нарушении правил внутреннего распорядка организации стационарного типа, в том числе проносе и употреблении психоактивных веществ, порчу товарно-материальных ценностей и иного имущества, совершении противоправных действий.
2) при признании лиц с инвалидностью и престарелых ограниченно дееспособным по решению суда вследствие злоупотребления спиртными напитками или наркотическими веществами.
В случае отмены ограничения дееспособности по решению суда лицо вновь принимается на общих основаниях;
3) при самовольном оставлении подопечным территории организации стационарного типа и отсутствии более двух суток.
Лицо, покинувшее территорию организации стационарного типа, восстанавливается на общих основаниях согласно главе 2 настоящего Стандарта, а не имевшее возможности сообщить об этом по уважительным причинам, подлежит восстановлению немедленно.

Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Осы Стандарттың 21-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша стационарлық үлгідегі ұйымнан шығарып жіберілген қызметтерді алушылар осы Стандарттың 2-тарауында көзделген тәртіппен, бірақ олар шығарып жіберілгеннен кейін күнтізбелік бір жыл өткен соң ғана стационарлық үлгідегі ұйымға қабылданады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қызметтерді алушыларды шығару (шығарып жіберу), уақытша шығару немесе басқа стационарлық үлгідегі ұйымға ауыстыру стационарлық үлгідегі ұйым басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады және "Е-собес" ААЖ-да белгі қойылады.
Бұл ретте міндетті түрде шығару немесе ауыстыру эпикризі, стационарлық үлгідегі ұйым мамандарының ұсынымдары ресімделеді, олар мүгедектігі бар адамдарға мен қарттардың қолына не қызметтерді алушыларды қабылдайтын тарапқа беріледі.
24. Шығару, уақытша шығару немесе басқа стационарлық үлгідегі ұйымға ауыстыру кезінде қызметтерді алушыларға жеке және маусым бойынша өзіне бекітілген киімі мен аяқ киімі, стационарлық үлгідегі ұйымда сақталған құнды заттары (құжаттары) беріледі.
24-1. Стационарлық үлгідегі ұйымдар мамандарының жұмысына стационарлық үлгідегі ұйымның басшысы және уәкілетті орган:
1) отбасыларға қайтарылған (берілген) және (немесе) жартылай стационарлық және үйде қызмет көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер алатын;
2) тұрмыстық және еңбек қызметіне тартылған қызметтерді алушылар санының алдыңғы жылмен салыстырғанда көбеюі бойынша мониторинг жүргізеді.
Ескерту. Стандарт 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24-2. Стационарлық үлгідегі ұйымдарда қажетті мамандар болмаған жағдайда жеке жоспарды әзірлеу, оңалту іс-шараларының немесе консультациялардың нәтижелігін бағалау үшін шарттық негізде мамандарды қосымша тартуға болады.
Ескерту. Стандарт 24-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Получатели услуг, отчисленные из организации стационарного типа по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 21 настоящего Стандарта, принимаются в организации стационарного типа в порядке, предусмотренном главой 2 настоящего Стандарта, но не ранее чем через один календарный год после их отчисления.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 23 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
23. Выписка (отчисление), временное выбытие или перевод получателей услуг в другую организацию стационарного типа осуществляются на основании приказа руководителя организации стационарного типа и проставляется отметка в АИС "Е-собес".
При этом обязательно оформляются выписные или переводные эпикризы, рекомендации специалистов организации стационарного типа, которые передаются на руки лицам с инвалидностью и престарелым, либо стороне, принимающей получателей услуг.
24. При выписке, временном выбытии или переводе в другую организацию стационарного типа получателям услуг выдается личная и закрепленная одежда и обувь, их ценности (документы), хранящиеся в организации стационарного типа.
24-1. Мониторинг работы специалистов организации стационарного типа проводится руководителем организации стационарного типа и уполномоченным органом по увеличению, в сравнении с предыдущим годом, количества получателей услуг:
1) возвращенных (переданных) в семьи и (или) получающих специальные социальные услуги в условиях полустационаров и на дому;
2) вовлеченных в бытовую и трудовую деятельность.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 24-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24-2. В случае отсутствия необходимых специалистов в организации стационарного типа допускается дополнительное привлечение специалистов на договорной основе для разработки индивидуального плана, оценки результативности реабилитационных мероприятий или консультаций.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 24-2 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24-3. Стационарлық үлгідегі ұйымда шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, оның парақтары нөмірленген, тігілген, мөрмен және ұйым басшысының қолымен бекітілген. Кітап стационарлық үлгідегі ұйым басшысында сақталады және қызметтерді алушылар мен келушілердің бірінші талабы бойынша беріледі.
Шағымдар мен ұсыныстар кітабын стационарлық үлгідегі ұйымның басшысы апта сайын, ал уәкілетті орган ай сайын қарайды.
Ескерту. Стандарт 24-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Стационарлық үлгідегі ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету сапасы мен көлемі
Ескерту. 3-тарау алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
1-қосымша
Нысан
Облыстық және республикалық маңызы бар ауданның, қаланың (астананың) жұмыспен қамту әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің басшысы
________________________________________________ (облыстық және
республикалық маңызы бар ауданның, қаланың (астананың) жұмыспен қамту
әлеуметтік бағдарламалар бөлімі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi: ___________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың № ___ "___" ______20 __ жылы берілді
Тіркелген жері ____________________________
Тұратын жері _____________________________
Туған жері________________________________
Туған күні "___" _________ ____ жыл
Жәрдемақының түрі мен мөлшері __________________________________________
Мүгедектік санаты _______________________________________________________
Туыстары (заңды өкілдері)
_______________________________________________________________________
(туыстық қатынасы, жасы, әлеуметтік мәртебесі, тұратын мекенжайы, байланыс телефоны)
ӨТІНІШ
_______________________________________________________________________
(қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) стационарлық үлгідегі ұйымда тәулік бойы тұрақты/уақытша (қажетінің асты сызылсын) тұру жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді сұраймын, өйткені стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге мұқтажбын (мұқтаж).
Мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:

24-3. В организации стационарного типа оформляется книга жалоб и предложений, страницы которой пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью и подписью руководителя организации. Книга хранится у руководителя организации стационарного типа и предъявляется по первому требованию получателей услуг и посетителей.
Книга жалоб и предложений рассматривается руководителем организации стационарного типа еженедельно, а уполномоченным органом — ежемесячно.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 24-3 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Качество и объем предоставления специальных социальных услуг в организациях стационарного типа
Сноска. Глава 3 исключена приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
стационара
Форма
Руководителю отдела занятости
и социальных программ района,
города областного и
республиканского значения
(столицы)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя отдела занятости и социальных программ района, города областного и республиканского значения (столицы)
Бизнес-идентификационный номер: ________________________________________
Документ, удостоверяющий личность № ____ выдан "___" ______20 __ года
Место прописки ________________________________
Место проживания ______________________________
Место рождения ________________________________
Дата рождения "___" _________ _____ год
Вид и размер пособия ___________________________
Категория инвалидности __________________________________________________
Наличие родственников (законных представителей)
________________________________________________________________________
(родственные отношения, возраст, социальный статус, адрес проживания, контактный телефон)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу предоставить ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг)
специальные социальные услуги в условиях круглосуточного постоянного/временного
(нужное подчеркнуть) проживания в организации стационарного типа, так как нуждаюсь
(нуждается) в оказании специальных социальных услуг в условиях стационара.
Прилагаю следующие документы:

1) _______________________ 2) _________________________
3) _______________________ 4) _________________________
5) _______________________ 6) _________________________
7) _______________________ 8) _________________________
9) _______________________ 10) ________________________
Стационарлық үлгідегі ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге құжаттарды ресімдеу үшін қажетті менің қолжетімділігі шектеулі дербес деректерімді жинауға және өңдеуге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасыны Заңының 8-бабына сәйкес келісім беремін. Осы келісім қол қойылған күнінен бастап "Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге құжаттар ресімдеу" мемлекеттік қызмет көрсету аяқталған күнге дейін қолданылады.
Осымен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі тиісті ақпаратты тексеру, сәйкестікке келтіру және жаңарту құқығын айқындау үшін еңбекке қабілетті кәмелетке толған балалары, жұбайы(зайыбы) туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ мен көрсеткен, ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер мен мәліметтерді пайдалануға (беруге), менің мәртебем, менің мүддемде арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы ретінде, оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну үшін.
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жасанды) құжаттар бергенім үшін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Стационарлық үлгідегі ұйымға қабылдау, онда ұстау, одан ауыстыру, шығару шарттарымен таныстым.
20 ___ жылғы "___" __________________________
(Өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Құжаттарды қабылдаған ________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
20 __ жылғы "___" _________.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
2-қосымша
Форма
МЕДИЦИНАЛЫҚ КАРТА
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________________
Туған күні 20 ___ жылғы "____" _________
Үйінің мекенжайы _______________________________________________________
Қысқаша анамнез (ауру анамнезі, өмір анамнезі, тұқым қуалаушылық, инфекциялық
аурулармен ауыруы (ауыруының атауы, ауыру уақыты), аллергиялық реакцияға
(препараттардың төзімділігін қоса алғанда)):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Медициналық тексеру (негізгі және ілеспелі диагнозды, асқынудың орын алғандығын,
бұрын болған аурулар туралы мәліметтерді көрсету қажет):
невропатолог ___________________________________________________________
психиатр _______________________________________________________________
дерматовенеролог _______________________________________________________
фтизиатр (флюрография мәліметтерінің болуы міндетті)
_______________________________________________________________________
терапевт/педиатр _______________________________________________________
_______________________________________________________________________
эпидемиологиялық ортасы туралы қорытынды
_______________________________________________________________________
Көрсетілімдер бойынша (диспансерлік есепке алу кезінде):
эндокринолог __________________________________________________________
кардиолог _____________________________________________________________
ортопед _______________________________________________________________
нарколог _______________________________________________________________
онколог ________________________________________________________________
гинеколог (уролог) _______________________________________________________
хирург _________________________________________________________________
окулист ________________________________________________________________
отоларинголог __________________________________________________________
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері: қанның жалпы анализі
_______________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
АИТВ инфекциясына қанның анализі _______________________________________
" (мерзімі, нәтижесі)
сифилиске қанның анализі _______________________________________________
"(мерзімі, нәтижесі)
зәрдің жалпы анализі ___________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын гельминттер жұмыртқасына паразитологиялық зерттеу
______________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын ішектаяқшасына бактериологиялық зерттеу
_______________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
менингококк инфекциясына зертқаналық зерттеу
_______________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан адамдар үшін:
әйелдердің қынап жағындысы ____________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
ерлердің уретральды жағындысы _________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
Дәрігерлік-консультациялық комиссия төрағасының қорытындысы
_______________________________________________________________________
(стационарлық үлгідегі ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілімдер бар ма)
Мөрдің орыны.
Медициналық ұйымның басшысы: _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20___ жылғы "___" ___________
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
3-қосымша
Стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған киімнің, аяқкиімнің, төсек жабдықтарының, жеке гигиена заттарының, қатты мүкәммалдың және мүгедектігі жоқ адамдарға дәрігердің тағайындауы бойынша берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың және арнаулы жүріп-тұру құралдарының, сондай-ақ оларды кию және тозу мерзімдерінің ең төменгі нормалары
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
3-қосымша
Стационарлық үлгідегі ұйымдар үшін мүгедектігі жоқ адамдарға дәрігердің тағайындауы бойынша ұсынылатын киімдердің, аяқкиімнің, төсек жабдығының, жеке гигиена заттарының, қатты инвентарь және техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы қозғалыс құралдарының ең төмен нормаларына, сондай-ақ олардың кию және пайдалану мерзімдеріне сәйкес киіммен, аяқкиіммен, төсек жабдығымен, жеке гигиена заттарымен, қатты инвентарь және техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы қозғалыс құралдарымен қамтамасыз ету ең төменгі нормалары
Ескерту. Стандарт 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атауы
Өлшем бірлігі
Балаларға және тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға
Он сегіз жастан асқан адамдарға, мүгедектігі бар адамдар мен қарттарға
Норма
Мерзімі (жыл)
Норма
Мерзімі (жыл)
Төсек-орын жабдықтары
1
Ақжайма
дана
3
1
3
1
2
Сейсеп
дана
3
1
3
1
3
Жастықтысы
дана
4
1
4
1
4
Матрац (оның ішінде басылып қалмайтын матрац)
дана
1
2
1

1) ________________________ 2) _____________________________
3) ________________________ 4) _____________________________
5) ________________________ 6) _____________________________
7) ________________________ 8) _____________________________
9) ________________________ 10) ____________________________
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного доступа, необходимых для оформления документов на оказание специальных социальных услуг в организациях стационарного типа.
Настоящее согласие действует со дня его подписания до дня завершения оказания государственной услуги "Оформление документов на оказание специальных социальных услуг в центр оказание специальных социальных услуг)".
Настоящим выражаю согласие на использование информации о трудоспособных совершеннолетних детях, супруге для определения права на оказание специальных социальных услуг, проверку, приведение в соответствие и обновление соответствующей информации в информационных системах государственных органов, а также на использование (передачу) указанных мною сведений и сведений, полученных из информационных систем, моего статуса, как получателя специальных социальных услуг в моих интересах, в том числе для предоставления гарантированного объема специальных социальных услуг.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
С условиями приема, содержания, перевода, выписки из организации станционного типа и ознакомлен (а).
"___" _______ 20___ года
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя)
Документы принял
_____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _______ 20__ года.
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
стационара
Форма
МЕДИЦИНСКАЯ КАРТА
________________________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
Дата рождения "____" _________ 20 __ года
Домашний адрес ______________________________
Краткий анамнез (анамнез болезни, анамнез жизни, наследственность, перенесеннные инфекции название заболевания дата заболевания, аллергоанамнез (включая непереносимость препаратов)):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Медицинский осмотр (с указанием основного и сопутствующего диагноза, наличия осложнений):
невропатолог ____________________________________________________________
________________________________________________________________________
психиатр ________________________________________________________________
дерматовенеролог _______________________________________________________
________________________________________________________________________
фтизиатр (наличие данных флюорографии обязательно) _______________________
________________________________________________________________________
терапевт/педиатр
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
заключение об эпидемиологическом окружении:
________________________________________________________________________
По показаниям (при диспансерном учете):
эндокринолог ___________________________________________________________
кардиолог ______________________________________________________________
ортопед ________________________________________________________________
нарколог _______________________________________________________________
онколог ________________________________________________________________
гинеколог (уролог) _______________________________________________________
хирург _________________________________________________________________
окулист ________________________________________________________________
отоларинголог __________________________________________________________
Результаты лабораторных исследований: общий анализ крови
________________________________________________________________________
(дата, результат)
анализ крови на ВИЧ-инфекцию ____________________________________________
(дата, результат
анализ крови на сифилис __________________________________________________
(дата, результат)
общий анализ мочи _______________________________________________________
(дата, результат)
паразитологическое исследование фекалий на яйца гельминтов
________________________________________________________________________
(дата, результат)
бактериологическое исследование фекалий на кишечную палочку
________________________________________________________________________
(дата, результат)
лабораторное обследование на менингококковую инфекцию
________________________________________________________________________
(дата, результат)
для лиц, старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями:
вагинальный мазок у женщин ______________________________________________
(дата, результат)
уретральный мазок у мужчин ______________________________________________
(дата, результат)
Заключение председателя врачебно-консультативной комиссии:
________________________________________________________________________
(имеются ли медицинские противопоказания для пребывания в организации стационарного типа)
Место печати.
Руководитель медицинской организации: ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _________ 20___ года.
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
стационара
Минимальные нормы одежды, обуви, постельного белья, предметов личной гигиены, твердого инвентаря и технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам, не имеющим инвалидность, по назначению врача, а также сроки их носки и использования для организаций стационарного типа
Сноска. Приложение 3 исключено приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
стационара
Минимальные нормы одежды, обуви, постельного белья, предметов личной гигиены,
твердого инвентаря и технических вспомогательных (компенсаторных) средств
и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам, не имеющим
инвалидность, по назначению врача, а также сроки их носки и использования
для организаций стационарного типа
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
Единица измерения
Детям и детям с нарушениями опорно-двигательного аппарата
Лицам старше восемнадцати лет, лицам с инвалидностью и престарелым
Норма
Сроки (год)
Норма
Сроки (год)
Постельное белье
1
Простыня
штук
3
1
3
1
2
Пододеяльник
штук
3
1
3
1
3
Наволочка
штук
4
1
4
1
4
Матрац (в том числе противопролежный матрац)
штук
1
2
1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласында стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт тәуліктің күндізгі уақытында ұзақ немесе уақытша (6 айға дейінгі мерзімге) болуға арналған мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанындағы жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда (бұдан әрі – жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің сапасын, көлемін және шарттарын белгілейді, мыналарға:
1) психоневрологиялық ауытқулары бар бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (бұдан әрі – балалар);
2) тірек-қимыл аппараты бұзылған бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (бұдан әрі – ТҚА бұзылған балалар);
3) психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға (бұдан әрі – он сегіз жастан асқан адамдар);
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға (бұдан әрі – мүгедектігі бар адамдар);
5) егде жасына байланысты өзіне қызмет көрсетуге мүмкіндігі жоқ адамдарға (бұдан әрі – қарттар) арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну, тоқтату (тоқтата тұру) шарттарын айқындайды.
Жоғарыда көрсетілген санаттар бірлесіп қызметтерді алушылар деп аталады.
2-тарау. Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну шарттары
3. Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну аудандардың, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың (астананың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) шешімі бойынша қызметтерді алушының тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қызметтерді алушыларға мүгедектігі бар адамның әзірленген абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) бойынша жартылай стационарлық үлгідегі екі ұйымда бюджет қаражаты есебінен бір уақытта арнаулы әлеуметтік қызметтер алуға жол берілмейді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях полустационара (далее – Стандарт) разработан в соответствии с абзацем пятым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее - Социальный кодекс).
2. Настоящий Стандарт устанавливает требование к качеству, объему и условиям предоставления специальных социальных услуг в организациях полустационарного типа государственной и негосударственной форм собственности (далее – организации полустационарного типа), предназначенных для длительного или временного (сроком до 6 месяцев) пребывания в дневное время суток, определяет условия предоставления, прекращения (приостановления) оказания специальных социальных услуг:
1) детям с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от полутора до восемнадцати лет (далее – дети);
2) детям с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от полутора до восемнадцати лет (далее – дети с нарушениями ОДА);
3) лицам с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями (далее – лица старше восемнадцати лет);
4) лицам с инвалидностью первой и второй групп (далее – лица с инвалидностью);
5) лицам, не способным к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом (далее – престарелые).
Указанные выше категории совместно именуются получатели услуг.
Глава 2. Условия предоставления специальных социальных услуг в организациях полустационарного типа
3. Предоставление специальных социальных услуг за счет бюджетных средств в организациях полустационарного типа осуществляется по решению отделов занятости и социальных программ районов, городов областного и республиканского значения (столицы) (далее – отделы занятости) по месту жительства получателя услуг.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Не допускается предоставление специальных социальных услуг за счет бюджетных средств получателям услуг одновременно в двух организациях полустационарного типа по одной разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемін ұсыну үшін арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адам (отбасы) тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөліміне мынадай құжаттарды беру жолымен жүгінеді:
1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтерді алушының жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін – заңды өкілінің (ата-анасының біреуінің, қамқоршының немесе қорғаншының, асырап алушы, баланы қабылдайтын ата-ана, патронат тәрбиеші және "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес қамқор болуды, білім беруді, тәрбиелеуді, баланың, он сегіз жастан асқан адамның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын алмастырушы басқа да адамдардың) (бұдан әрі – заңды өкілі) өтініші немесе медициналық ұйымның қолдаухаты;
2) сәйкестендіру үшін қызметтерді алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бар жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат;
3) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыспен қамту бөлімі өтінішті қабылдау кезінде ЖСН бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы;
4) он сегіз жастан асқан адамдар үшін - соттың адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы шешімі (бар болса);
5) зейнеткерлік жастағы адамдар үшін зейнетақы жасы туралы;
6) Ұлы Отан соғысының ардагері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагері, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасы мәртебесін растайтын мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың үшінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке он сегіз жастан асқан адамдар үшін - адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы сот шешімінің көшірмесі (бар болса) қоса беріледі.
Құжаттардың көшірмелері түпнұсқаларымен бірге ұсынылады, салыстырып тексерілгеннен кейін медициналық картадан басқасы өтініш берушіге қайтарылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

5. Лица (семьи), признанные нуждающимися в специальных социальных услугах, обращается в отдел занятости за предоставлением гарантированного объема специальных социальных услуг по месту проживания путем подачи:
1) заявления получателя услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных лиц – письменного заявления законного представителя (один из родителей, усыновитель (удочеритель), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс), образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка, лица старше восемнадцати лет) (далее – законный представитель) по форме согласно приложению 1 к настоящему Стандарту или ходатайство медицинской организации;
2) документа, удостоверяющего личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов получателя услуг с наличием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) для идентификации;
3) медицинской карты по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
Примечание ИЗПИ!
Абзац 1 части второй пункта 5 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
Отдел занятости при приеме заявления формирует запросы по ИИН в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз электронного правительства (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР;
4) для лиц старше восемнадцати лет – о решении суда при признании лица недееспособным (при наличии);
5) о пенсионном возрасте для лиц пенсионного возраста;
6) о наличии статуса ветерана Великой Отечественной войны, ветерана боевых действий на территории других государств, а также ветерана, приравненного по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьи погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон).
Примечание ИЗПИ!
Часть третья пункта 5 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются для лиц старше восемнадцати лет – копия решения суда о признании лица недееспособным (при наличии).
Копии документов предоставляются вместе с оригиналами, которые после сверки возвращаются заявителю, кроме медицинской карты.
Примечание ИЗПИ!

6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Стандарттың 5-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-собес" ААЖ) арнаулы әлеуметтік қызмет түрлеріне мұқтаж деп танылған адамның (отбасының) өтінішіндегі деректерді енгізеді.
7. Жергілікті атқарушы орган арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы шешім шығарған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қызметтер алушының тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөлімі қызметтер алушыға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге құжаттарды ресімдеу туралы және әлеуметтік қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) (бұдан әрі – портал) авторизациялау және полустационарлық үлгідегі ұйымды таңдау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мобильдік азаматтар базасында қызметтерді алушының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде қызметтерді алушыға СМС-хабарлама беру арқылы "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан порталда авторизациялау және стационарлық үлгідегі ұйымды таңдау қажеттігі туралы хабарлама қосымша жіберіледі.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді тағайындау туралы хабарламаны алғаннан кейін қызметтерді алушы бес жұмыс күні ішінде ЭЦҚ арқылы порталында авторизацияланады және жартылай стационарлық үлгідегі ұйымды таңдайды.
Қызметтер алушыда интернет-ресурсқа қолжетімділік болмаған жағдайда, қызметтер алушы жұмыспен қамту бөлімінің өзіне-өзі қызметтер көрсету секторына жүгінеді.
Бос орын болған кезде Қызметтерді алушы үш жұмыс күні ішінде жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға келеді. Қызмет алушының белгіленген мерзімде жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға келуге физикалық қабілеті (ауруы, емдеуге жатқызылуы) болмаған жағдайда, қызмет алушы жартылай стационарлық үлгідегі ұйымды хабардар етеді және оған келу мерзімін қосымша күнтізбелік он төрт күнге дейін бір рет ауыстыру мүмкіндігі беріледі. Бұл ретте жартылай стационарлық үлгідегі ұйым ол болмаған уақытта кезекте тұрған келесі қызмет алушыны қабылдайды.
Қызмет алушы жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға белгіленген мерзімде келмеген жағдайда кезек келесі қызметтер алушыға өтеді.
Таңдалған жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда бос орын болмаған жағдайда, қызметті алушы ЭЦҚ арқылы порталда авторландыру жолымен өз бетінше кезекке тұрады.
ОЖБ мерзімі өткен порталда кезекте тұрған қызмет алушылар қайта куәландырудан өтеді және алдыңғы кезекті сақтай отырып (жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге ОЖБ болған кезде) порталда тіркеледі.

Пункт 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. При соответствии пакета документов указанных пункте 5 настоящего Стандарта, специалист отдела занятости вносит в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес") данные из заявления обратившегося лица (семьи), признанные нуждающимися в специальных социальных услугах.
7. В течение двух рабочих дней со дня вынесения местным исполнительным органом решения о предоставлении специальных социальных услуг, отдел занятости по месту жительства получателя услуг направляет получателю услуг уведомление об оформлении документов на оказание специальных социальных услуг и о необходимости авторизации и выбора организации полустационарного типа на портале социальных услуг (http://aleumet.egov.kz) (далее – портал).
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 7 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
При наличии сведений об абонентском номере получателя услуг в базе мобильных граждан, получателю услуг дополнительно направляется уведомление о необходимости авторизации и выбора организации полустационарного типа на портале с AИС "Е-Собес" на зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства" телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством передачи СМС-уведомления.
После получения уведомления о назначении специальных социальных услуг получатель услуг в течение пяти рабочих дней авторизуется на портале посредством ЭЦП и выбирает организацию полустационарного типа.
В случае отсутствия у получателя услуг доступа к интернет-ресурсу, получатель услуг обращается в сектор самообслуживания отдела занятости.
При наличии свободного места получатель услуг в течение трех рабочих дней прибывает в организацию полустационарного типа. В случае физической неспособности (болезнь, госпитализация) получателя услуг явиться в организацию полустационарного типа в установленный срок, получатель услуг уведомляет организацию полустационарного типа и ему предоставляется возможность перенести один раз срок действия прибытия дополнительно до четырнадцати календарных дней. При этом организация полустационарного типа на время его отсутствия принимает следующего стоящего на очереди получателя услуг.
В случае неприбытия получателя услуг в организацию полустационарного типа в установленные сроки очередь переходит к следующему получателю услуг.
В случае отсутствия свободных мест в выбранной организации полустационарного типа, получатель услуг самостоятельно становится в очередь путем авторизации на портале посредством ЭЦП.
Получатели услуг, стоящие в очереди на портале с истекшим сроком ИПР, проходят переосвидетельствование и регистрируются на портале с сохранением предыдущей очереди (при наличии ИПР на предоставление специальных социальных услуг в организации полустационарного типа).

8. Қызмет алушы жартылай стационарлық үлгідегі ұйымды таңдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту бөлімі бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға мынадай құжаттарды жолдайды:
1) жұмыспен қамту бөлімінің арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы шешімі;
2) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда – осы Стандарттың 5-тармағының 3 абзацында көрсетілген құжаттар.
9. Ұлы Отан соғысының ардагерлерге, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерге, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлерге, Заңның 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасыларға арнаулы әлеуметтік қызметтер жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда бірінші кезекте беріледі.
10. Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдардың арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуі кезінде:
1) қызметтерді алушылардың жеке басына қолсұғылмаушылық пен қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) қолайлы моральдық психологиялық жағдай жасау;
3) қызметтерді алушыларға осы Стандартқа сәйкес сауықтыру және әлеуметтік-оңалту іс-шараларын өткізуге бағытталған қажетті арнаулы әлеуметтік қызметтер кешенін ұсыну арқылы жан-жақты көмек көрсету;
4) осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған төсек жабдықтары, сондай-ақ олардың тозу мерзімдерінің ең төмен нормаларымен қамтамасыз ету;
5) осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес балаларды, тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларды, он сегіз жастан асқан адамдарды жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда оқыту ұзақтығын қамтамасыз ету сақталады
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Арнаулы әлеуметтік қызметтер осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес жартылай стационар жағдайларында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету тізбесіне сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. Стандарт 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. В течение одного рабочего дня со дня прибытия получателя услуг в организацию полустационарного типа отдел занятости направляет в организацию полустационарного типа, предоставляющую специальные социальные услуги за счет бюджетных средств, следующие документы:
1) решение местного исполнительного органа о предоставлении специальных социальных услуг;
2) медицинскую карту по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
3) в случае отсутствия сведений из информационных систем – документы, указанные в абзаце 3 пункта 5 настоящего Стандарта.
9. Ветераны Великой Отечественной войны, ветераны боевых действий на территории других государств, а также ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семей погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 2) статьи 12 Социального кодекса в организациях полустационарного типа предоставляются в первоочередном порядке.
10. При предоставлении специальных социальных услуг организациями полустационарного типа соблюдается:
1) обеспечение неприкосновенности личности и безопасности получателей услуг;
2) создание благоприятного морально-психологического климата;
3) оказание разносторонней помощи получателям услуг путем предоставления комплекса необходимых специальных социальных услуг, направленных на проведение оздоровительных и социально-реабилитационных мероприятий, в соответствии с настоящим Стандартом;
4) обеспечение минимальными нормами постельного белья, а также сроки их использования для организаций полустационарного типа согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;
5) обеспечение длительности проведения занятий в организациях полустационарного типа для детей, детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, лиц старше восемнадцати лет согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Специальные социальные услуги оказываются в соответствии с перечнем специальных социальных услуг в условиях полустационара согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Бюджет қаражаты есебінен ұсталатын қызметтерді алушыларды бір жартылай стационарлық үлгідегі ұйымнан бір елді мекен шегіндегі басқасына ауыстыру облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті органдар) келісімі бойынша қызметтерді алушының жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін заңды өкілінің жазбаша өтініші бойынша жүзеге асырылады. Уәкілетті орган қызметтерді алушыны ауыстыру жүзеге асырылатын ұйымда бос орындар болған жағдайда, тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөлімі сұрау салу келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде ауыстыруға келісім береді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қызметтерді алушылар мүгедек деп танылған жағдайда жұмыспен қамту бөліміне өтініш ұсыну жолымен "Е-собес" ААЖ-да тіркелуге жатады.
13. Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді тоқтату:
1) қызметтерді алушылардың жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін – заңды өкілінің жазбаша өтініші;
2) қызметтерді алушылардың жеке жоспарындағы оңалту іс-шараларының мерзімі өткен жағдайда және әрі қарай оңалту іс-шараларын өткізуге көрсетілімдердің болмауы негізінде;
3) мүгедектік алынған немесе үшінші топ мүгедектігі белгіленген жағдайда;
4) стационарлық жағдайда немесе үйде арнаулы қызметтер алған кезде;
5) қызметтерді алушы ішкі тәртіп қағидаларын жүйелі түрде (үш реттен артық) бұзған кезде;
6) ақылы арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы шартты бұзған жағдайда;
7) қызметтерді алушы қайтыс болған жағдайда жүзеге асырылады.
14. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қалпына келтіру осы Стандарттың 2-тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету осы Стандарттың 13-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша тоқтатылған қызметтерді алушыларға арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуді қалпына келтіру арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету тоқтатылғаннан кейін күнтізбелік бір жыл асқаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
15. Қызметтерді алушыда жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілім пайда болған жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету уақытша тоқтатыла тұрады.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қалпына келтіру қызметтерді алушы жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілім болып табылатын сырқаттың болмауын растайтын медициналық құжатты ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

11. Перевод получателей услуг, содержащихся за счет бюджетных средств, из одной организации полустационарного типа в другую в пределах одного населенного пункта осуществляется по согласованию с областными, городов Астана, Алматы и Шымкент уполномоченными органами в области социальной защиты населения (далее – уполномоченные органы) по письменному заявлению получателей услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных – по письменному заявлению законного представителя. Уполномоченный орган при наличии свободных мест в организации полустационарного типа, куда будет осуществлен перевод получателя услуги, согласовывает перевод в течение трех рабочих дней с момента поступления от отдела занятости по месту жительства запроса.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. Получатели услуг, которые признаны инвалидами, подлежат регистрации в АИС "Е-Собес" путем предоставления заявления в отдел занятости.
13. Прекращение предоставления специальных социальных услуг в организации полустационарного типа осуществляется:
1) по письменному заявлению получателей услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных – по письменному заявлению законного представителя;
2) по истечению сроков реабилитационных мероприятий индивидуального плана получателей услуг и на основании отсутствия показаний для дальнейшего предоставления реабилитационных мероприятий;
3) в случае снятия инвалидности или установления третьей группы инвалидности;
4) при получении специальных социальных услуг в условиях стационара или ухода на дому;
5) при систематическом (более трех раз) нарушении получателем услуг правил внутреннего распорядка;
6) в случае расторжения договора о предоставлении платных специальных социальных услуг;
7) в случае смерти получателя услуг.
14. Возобновление предоставления специальных социальных услуг осуществляется в порядке, предусмотренном главой 2 настоящего Стандарта.
Для получателей услуг, предоставление специальных социальных услуг которым прекращено по основанию, предусмотренному подпунктом 5) пункта 13 настоящего Стандарта, возобновление оказания специальных социальных услуг осуществляется не ранее чем через один календарный год после прекращения оказания специальных социальных услуг.
15. В случае возникновения у получателей услуг заболеваний, являющихся медицинским противопоказанием к пребыванию в организации полустационарного типа, предоставление специальных социальных услуг временно приостанавливается.
Возобновление оказания специальных социальных услуг осуществляется после предоставления получателем услуг медицинских документов, подтверждающих отсутствие заболеваний, являющихся медицинским противопоказанием к пребыванию в организации полустационарного типа.
Примечание ИЗПИ!

16-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді тоқтату және тоқтата тұру немесе басқа жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға ауыстыру жартылай стационарлық үлгідегі ұйым басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады және "Е-собес" ААЖ-да белгі қойылады.
Бұл ретте шығару эпикризі, жартылай стационарлық үлгідегі ұйым мамандарының ұсынымдары ресімделеді, олар қызметтерді алушының не оның заңды өкілінің қолына беріледі.
16-1. Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар мамандарының жұмысына жартылай стационарлық үлгідегі ұйымның басшысы және уәкілетті орган:
1) жеке даму деңгейі, мінез-құлық бейімделуінің дағдылары, әлеуметтік бейімделу мен әлеуметтену деңгейі жоғарылаған балалар мен он сегіз жастан асқан адамдардың;
2) білім беру ұйымдарына ауыстырылған балалардың;
3) қозғалу функциялары толтықтырылған, қоғамға кіріктірілген ТҚА бұзылған мүгедектігі бар адамдар мен балалардың;
4) әлеуметтенген және өздігінен өмір сүруге бейімделген қызметтерді алушылар санының алдыңғы жылмен салыстырғанда көбеюі бойынша мониторинг жүргізеді.
Ескерту. Стандарт 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-2. Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда қажетті мамандар болмаған жағдайда жеке жоспарды әзірлеу, оңалту іс-шараларының нәтижелілігін бағалау немесе консультация беру үшін шарттық негізде басқа ұйымдардан мамандар тартуға рұқсат етіледі.
Ескерту. Стандарт 16-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-3. Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, оның парақтары нөмірленген, тігілген, мөрмен және ұйымның басшысының қолымен бекітілген, ол жартылай стационарлық үлгідегі ұйымның басшысында сақталады және қызметтерді алушылар мен олардың заңды өкілдерінің бірінші талабы бойынша беріледі.
Шағымдар мен ұсыныстар кітабын жартылай стационарлық үлгідегі ұйымның басшысы апта сайын, ал уәкілетті орган және (немесе) құрылтайшы – ай сайын қарайды.
Ескерту. Стандарт 16-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Пункт 16 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
16. Прекращение, приостановление предоставления специальных социальных услуг или перевод получателей услуг в другую организацию полустационарного типа осуществляются на основании приказа руководителя организации полустационарного типа и проставляется отметка в АИС "Е-собес".
При этом оформляются выписные эпикризы, рекомендации специалистов организации полустационарного типа, которые передаются на руки получателю услуг, либо его законному представителю.
16-1. Мониторинг работы специалистов организации полустационарного типа проводится руководителем организации полустационарного типа и уполномоченным органом по увеличению, в сравнении с предыдущим годом, количества получателей услуг:
1) детей и лиц старше восемнадцати лет, у которых повысился уровень личностного развития, навыки адаптивного поведения, социальной адаптации и социализации;
2) детей, переведенных в организации образования;
3) лиц с инвалидностью и детей с нарушениями ОДА, компенсированных в двигательных функциях, интегрированных в общество;
4) получателей услуг, социализированных и адаптированных к самостоятельной жизни.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 16-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-2. В случае отсутствия необходимых специалистов в организации полустационарного типа допускается дополнительное привлечение специалистов на договорной основе для разработки индивидуального плана, оценки результативности реабилитационных мероприятий или консультаций.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 16-2 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-3. В организации полустационарного типа оформляется книга жалоб и предложений, страницы которой пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью и подписью руководителя организации, которая хранится у руководителя организации полустационарного типа и предъявляется по первому требованию получателей услуг и их законных представителей.
Книга жалоб и предложений рассматривается руководителем организации полустационарного типа еженедельно, а исполнительным органом и (или) учредителем – ежемесячно.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 16-3 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету сапасы мен көлемі
Ескерту. 13-тарау алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында жартылай
стационарлық жағдайда арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
1-қосымша
Нысан
Ауданның, облыстық және
республикалық маңызы бар
қаланың (астананың) жұмыспен
қамту әлеуметтік бағдарламалар
бөлімінің басшысы
____________________________
(ауданның, облыстық және
республикалық маңызы бар
қаланың (астананың) жұмыспен
қамту әлеуметтік бағдарламалар
бөлімі басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi:
___________________________
ӨТІНІШ
_____ жылы "___" __________ туған, ____________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға күндіз болу
жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді сұраймын, өйткені жартылай
стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге мұқтажбын (мұқтаж).
Мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:
1) _______________________ 2) _______________________
3) _______________________ 4) _______________________
5) _______________________ 6) _______________________
7) _______________________ 8) _______________________
9) _______________________ 10) ______________________
Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге құжаттарды ресімдеу үшін қажетті менің қолжетімділігі шектеулі дербес деректерімді жинауға және өңдеуге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасыны Заңының 8-бабына сәйкес келісім беремін.
Осы келісім қол қойылған күнінен бастап "Медициналық-әлеуметтік мекемелерде
(ұйымдарда) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге құжаттар ресімдеу" мемлекеттік қызмет көрсету аяқталған күнге дейін қолданылады.
Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға қабылдау, онда болу, одан шығарып тастау және шығарып тастау шарттарымен таныстым.
20 ___ жылғы "___" ___________________
____________________________________________________________________
(өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Құжаттарды қабылдаған ___________________ 20 __ жылғы "___" ___________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында жартылай
стационарлық жағдайда арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
2-қосымша
Нысан
МЕДИЦИНАЛЫҚ КАРТА
_____________________________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
Туған күні 20 ___ жылғы "____" _________
Үйінің мекенжайы _____________________________________________________
Қысқаша анамнез (ауру анамнезі, өмір анамнезі, тұқым қуалаушылық, инфекциялық
аурулармен ауыруы (ауыруының атауы, ауыру уақыты), аллергиялық реакцияға
(препараттардың төзімділігін қоса алғанда)):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Медициналық тексеру (негізгі және ілеспелі диагнозды, асқынудың орын алғандығын,
бұрын болған аурулар туралы мәліметтерді көрсету қажет):
невропатолог _________________________________________________________
психиатр _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
дерматовенеролог ____________________________________________________
фтизиатр (флюрография мәліметтерінің болуы міндетті)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
терапевт/педиатр _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
эпидемиологиялық ортасы туралы қорытынды
_____________________________________________________________________
Көрсетілімдер бойынша (диспансерлік есепке алу кезінде):
эндокринолог ________________________________________________________
кардиолог ___________________________________________________________
ортопед _____________________________________________________________
нарколог ____________________________________________________________
онколог _____________________________________________________________
гинеколог (уролог) ____________________________________________________
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері: қанның жалпы анализі
____________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
АИТВ инфекциясына қанның анализі _____________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
сифилиске қанның анализі _____________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
зәрдің жалпы анализі __________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын гельминттер жұмыртқасына паразитологиялық зерттеу
_____________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын ішектаяқшасына бактериологиялық зерттеу
_____________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
менингококк инфекциясына зертқаналық зерттеу
_____________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан адамдар үшін: әйелдердің қынап
жағындысы __________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
ерлердің уретральды жағындысы
_____________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
Дәрігерлік-консультациялық комиссия төрағасының қорытындысы
_____________________________________________________________________
(жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілімдер бар ма)
Мөрдің орны.
Медициналық ұйымның басшысы:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20___ жылғы "___" ___________.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында жартылай
стационарлық жағдайда арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
3-қосымша
Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған төсек жабдықтар, сондай-ақ олардың тозу мерзімдерінің ең төмен нормалары
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында жартылай
стационарлық жағдайда арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
3-қосымша
Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған төсек жабдықтар, сондай-ақ олардың тозу мерзімдерінің ең төмен нормалары
Ескерту. Стандарт 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атауы
Өлшем бірлігі
Балаларға және тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға
Он сегіз жастан асқан адамдарға, мүгедектігі бар адамдар мен қарттарға
Норма
Мерзімі (жыл)
Норма
Мерзімі (жыл)
Төсек-орын жабдықтары
1
Ақ жайма
дана
3
1
3
1
2
Сейсеп
дана
3
1
3
1
3
Жастық тысы
дана
4
1
4
1
4
Матрац (оның ішінде басылып қалмайтын матрац)
дана
1
2
1

Глава 3. Качество и объем предоставления специальных социальных услуг в организациях полустационарного типа
Сноска. Глава 3 исключена приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
полустационара
Форма
Руководителю отдела занятости
и социальных программ района,
города областного и
республиканского значения
(столицы)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
руководителя отдела занятости и
социальных программ района,
города областного и
республиканского значения
(столицы)
Бизнес-идентификационный
номер:
____________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу предоставить __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг)
"___" _________ ______ года рождения, проживающего по адресу
______________________________________________
специальные социальные услуги в условиях дневного пребывания в организации
полустационарного типа, так как нуждаюсь (нуждается) в оказании специальных социальных
услуг в условиях полустационара.
Прилагаю следующие документы:
1) ________________________ 2) _____________________________
3) ________________________ 4) _____________________________
5) ________________________ 6) _____________________________
7) ________________________ 8) _____________________________
9) ________________________ 10) ____________________________
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите" даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного
доступа, необходимых для оформления документов на оказание специальных социальных
услуг в организацию полустационара типа
Настоящее согласие действует со дня его подписания до дня завершения оказания
государственной услуги "Оформление документов на оказание специальных
социальных услуг в центр оказания специальных социальных услугах".
С условиями приема, пребывания, отчисления и выписки из организации
полустационарного типа ознакомлен(а).
"___" _______ 20___года
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя)
Документы принял _________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _______ 20__ года.
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
полустационара
Форма
МЕДИЦИНСКАЯ КАРТА
_______________________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии ___________________________________
_______________________________________________________________________
Дата рождения "___" ______ 20 ___ года
Домашний адрес________________________________________________________
Краткий анамнез (анамнез болезни, анамнез жизни, наследственность, перенесеннные инфекции название заболевания дата заболевания, аллергоанамнез (включая непереносимость препаратов)):
_______________________________________________________________________
Медицинский осмотр (с указанием основного и сопутствующего диагноза, наличия осложнений):
невропатолог ___________________________________________________________
психиатр _______________________________________________________________
дерматовенеролог _______________________________________________________
фтизиатр (наличие данные флюорографии обязательно)
________________________________________________________________________
терапевт/педиатр ________________________________________________________
заключение об эпидемиологическом окружении:
________________________________________________________________________
По показаниям (при диспансерном учете):
эндокринолог ___________________________________________________________
кардиолог ______________________________________________________________
ортопед ________________________________________________________________
нарколог _______________________________________________________________
онколог ________________________________________________________________
гинеколог (уролог)_______________________________________________________
Результаты лабораторных исследований:
общий анализ крови _____________________________________________________
(дата, результат)
анализ крови на ВИЧ-инфекцию ___________________________________________
(дата, результат)
анализ крови на сифилис _________________________________________________
(дата, результат)
общий анализ мочи _____________________________________________________
(дата, результат)
паразитологическое исследование фекалий на яйца гельминтов
______________________________________________________________________
(дата, результат)
бактериологическое исследование фекалий на кишечную палочку
______________________________________________________________________
(дата, результат)
лабораторное обследование на менингококковую инфекцию
______________________________________________________________________
(дата, результат)
для лиц, старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями:
вагинальный мазок у женщин ____________________________________________
(дата, результат)
уретральный мазок у мужчин ____________________________________________
(дата, результат)
Заключение председателя врачебно-консультативной комиссии:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(имеются ли медицинские противопоказания для пребывания в организации полустационарного типа)
Место печати.
Руководитель медицинской организации:
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата "___" _________ 20___ года
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
полустационара
Форма
Минимальные нормы постельного белья, а также сроки их использования для организаций полустационарного типа
Сноска. Приложение 3 исключено приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
полустационара
Минимальные нормы постельного белья, а также сроки их использования для организаций полустационарного типа
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
Единица измерения
Детям и детям с нарушениями опорно-двигательного аппарата
Лицам старше восемнадцати лет, лиц с инвалидностью и престарелым
Норма
Сроки (год)
Норма
Сроки (год)
Постельное белье
1
Простыня
штук
3
1
3
1
2
Пододеяльник
штук
3
1
3
1
3
Наволочка
штук
4
1
4
1
4
Матрац (в том числе противопролежный матрац)
штук
1
2
1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласында үйде қызметтер көрсету жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт қызметтерді алушылардың тұрғылықты жері бойынша үйде қызметтер көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанында үйде қызметтер көрсету ұйымдарда (бұдан әрі – үйде қызметтер көрсету ұйымдары) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің сапасын, көлемін және тәртібін белгілейді, мыналарға:
1) психоневрологиялық ауытқулары бар бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (бұдан әрі – балалар);
2) тірек-қимыл аппараты бұзылған бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (бұдан әрі – ТҚА бұзылған балалар);
3) психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға (бұдан әрі – он сегіз жастан асқан адамдар);
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға (бұдан әрі – мүгедектігі бар адамдарға);
5) егде жасына байланысты өзіне қызметтер көрсетуге мүмкіндігі жоқ адамдарға (бұдан әрі – қарттар) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, тоқтату және тоқтата тұру шарттарын айқындайды.
Жоғарыда көрсетілген санаттар бірлесіп қызметтерді алушылар болып аталады.
2-тарау. Үйде қызметтер көрсететін ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну шарттары
3. Үйде қызметтер көрсету ұйымдармен бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну қызметтерді алушының тұрғылықты жері бойынша аудандардың, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың (астананың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің немесе аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің (бұдан әрі – уәкілетті органдар) шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемін ұсыну үшін арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адам (отбасы) тұрғылықты жері бойынша уәкілетті органға мынадай құжаттарды беру жолымен жүгінеді:

Глава 1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях оказания услуг на дому (далее – Стандарт) разработан в соответствии с абзацем пятым подпункта 5) статьи 12 Социальным кодексом Республики Казахстан (далее - Социальный кодекс).
2. Настоящий Стандарт устанавливает требование к качеству, объему и условиям предоставления специальных социальных услуг организациями надомного обслуживания государственной и негосударственной форм собственности (далее – организация надомного обслуживания), предназначенных для оказания специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому по месту жительства получателей услуг, определяет условия предоставления, прекращения и приостановления оказания специальных социальных услуг:
1) детям с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от полутора до восемнадцати лет (далее – дети);
2) детям с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от полутора до восемнадцати лет (далее – детям с нарушениями ОДА);
3) лицам с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями (далее – лица старше восемнадцати лет);
4) лицам с инвалидностью первой и второй групп (далее – лица с инвалидностью);
5) лицам, не способным к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом (далее – престарелые).
Указанные выше категории совместно именуются получатели услуг.
Глава 2. Условия предоставления специальных социальных услуг организациями надомного обслуживания
3. Предоставление специальных социальных услуг за счет бюджетных средств организациями надомного обслуживания осуществляется по решению отделов занятости и социальных программ районов, городов областного и республиканского значения (столицы) или акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту жительства получателя услуг (далее – уполномоченные органы).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Лица (семьи), признанные нуждающимися в специальных социальных услугах, обращается в уполномоченный орган за предоставлением гарантированного объема специальных социальных услуг по месту проживания путем подачи:

1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтерді алушының жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін – заңды өкілінің (ата-анасының біреуі, қамқоршының немесе қорғаншының, асырап алушының, баланы қабылдайтын ата-ананың, патронат тәрбиешінің және "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес қамқор болуды, білім беруді, тәрбиелеуді, баланың, он сегіз жастан асқан адамның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын оларды алмастырушы басқа да адамдардың) (бұдан әрі – заңды өкілі) өтініші немесе медициналық ұйымның қолдаухаты;
2) сәйкестендіру үшін қызметтерді алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бар жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат;
3) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы;
4) балалар үшін – психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының көшірмесі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уәкілетті орган өтінішті қабылдау кезінде ЖСН бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы;
3) мүгедектікті белгілеу туралы;
4) мүгедектігі бар адамға абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасында (бұдан әрі – ОЖБ) әзірленген іс-шаралар туралы;
5) зейнеткерлік жастағы адамдар үшін зейнетақы жасы туралы;
6) Ұлы Отан соғысының ардагері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагері, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасы мәртебесін растайтын мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Стандарттың 5-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-собес" ААЖ) арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адамның (отбасының) өтінішіндегі деректерді енгізеді.

1) заявления получателя услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных лиц – письменного заявления законного представителя (один из родителей, усыновитель (удочеритель), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс) заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка, лица старше восемнадцати лет) (далее – законный представитель) по форме согласно приложению 1 к настоящему Стандарту или ходатайство медицинской организации;
2) документа, удостоверяющего личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов получателя услуг с наличием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) для идентификации;
3) медицинской карты по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
4) для детей – копии заключения психолого-медико-педагогической консультации.
Отдел занятости при приеме заявления формирует запросы по ИИН в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства;
3) об установлении инвалидности;
4) о разработанных мероприятиях в индивидуальной программе абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР);
5) о пенсионном возрасте для лиц пенсионного возраста;
6) о наличии статуса ветерана Великой Отечественной войны, ветерана боевых действий на территории других государств, а также ветерана, приравненного по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьи погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. При соответствии пакета документов, указанных пункте 5 настоящего Стандарта, специалист уполномоченного органа вносит в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес") данные из заявления обратившегося лица (семьи), признанные нуждающимися в специальных социальных услугах.

8. Өтінішті және осы Стандарттың 5-тармағында көзделген құжаттарды қабылдағаннан кейін уәкілетті органның маманы бес жұмыс күні ішінде мүгедектігі бар адамдардың және қарт адамның тұратын жеріне барады және осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй және материалдық-тұрмыстық жағдайларды зерттеп-тексеру актісін жасайды.
Тұрғын үй және материалдық-тұрмыстық жағдайларды зерттеп-тексеру актісі тексеру жүргізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде жасалады.
Тұрғын үй және материалдық-тұрмыстық жағдайларын тексеру актісін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы шешім қабылданады.
Жергілікті атқарушы орган арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы шешім шығарған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде қызметтер алушының тұрғылықты жері бойынша уәкілетті орган қызметтер алушыға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге құжаттарды ресімдеу туралы және әлеуметтік қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) (бұдан әрі – портал) авторизациялау және үйде қызмет көрсету ұйымын таңдау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақтың бесінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мобильдік азаматтар базасында қызметтерді алушының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде қызметтерді алушыға СМС-хабарлама беру арқылы "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан порталда стационарлық үлгідегі ұйымды авторизациялау және таңдау қажеттігі туралы хабарлама қосымша жіберіледі.
Хабарламаны алғаннан кейін қызметтерді алушы бес жұмыс күні ішінде порталда ЭЦҚ арқылы авторизацияланады және үйде қызмет көрсетуді ұйымдастыруды таңдайды.
Қызмет алушыда интернет-ресурсқа қолжетімділік болмаған жағдайда, қызмет алушы жұмыспен қамту бөлімінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына жүгінеді.
Таңдалған стационарлық үлгідегі ұйымда бос орын болмаған жағдайда, қызметті алушы ЭЦҚ арқылы порталда авторландыру жолымен өз бетінше кезекке тұрады.
ОЖБ мерзімі өтіп кеткен порталда кезекте тұрған қызмет алушылар қайта куәландырудан өтеді және алдыңғы кезекті сақтай отырып (үйде қызмет көрсету ұйымында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге ОЖБ болған кезде) порталда тіркеледі.
9. Қызмет алушы үйде қызмет көрсету үлгідегі ұйымды таңдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту бөлімі бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын үйде қызмет көрсету үлгідегі ұйымға мынадай құжаттарды жолдайды:

8. После принятия заявления и документов, предусмотренных пунктом 5 настоящего Стандарта, специалист уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней выезжает к месту проживания лиц с инвалидностью, престарелого и составляет акт обследования жилищных и материально-бытовых условий по форме согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
Акт обследования жилищных и материально-бытовых условий составляется в течение трех рабочих дней со дня проведения обследования.
В течении трех рабочих дней со дня получения Акта обследования жилищных и материально-бытовых условий принимается решение о предоставлении специальных социальных услуг.
В течение одного рабочего дня со дня вынесения местным исполнительным органом решения о предоставлении специальных социальных услуг, уполномоченный орган по месту жительства получателя услуг направляет получателю услуг уведомление об оформлении документов на оказание специальных социальных услуг и о необходимости авторизации и выбора организации надомного обслуживания на портале социальных услуг (http://aleumet.egov.kz) (далее – портал).
Примечание ИЗПИ!
Часть пятая пункта 8 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
При наличии сведений об абонентском номере получателя услуг в базе мобильных граждан, получателю услуг дополнительно направляется уведомление о необходимости авторизации и выбора организации стационарного типа на портале с AИС "Е-Собес" на зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства" телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством передачи СМС-уведомления.
После получения уведомления получатель услуг в течение пяти рабочих дней авторизуется на портале посредством ЭЦП и выбирает организацию надомного обслуживания.
В случае отсутствия у получателя услуг доступа к интернет-ресурсу, получатель услуг обращается в сектор самообслуживания отдела занятости.
При отсутствии свободных мест в выбранной организации стационарного типа, получатель услуг самостоятельно становится в очередь путем авторизации на портале посредством ЭЦП.
Получатели услуг стоящие в очереди на портале с истекшим сроком ИПР, проходят переосвидетельствование и регистрируются на портале с сохранением предыдущей очереди (при наличии ИПР на предоставление специальных социальных услуг в организации надомного обслуживания).
9. В течение одного рабочего дня со дня предоставления специальных социальных услуг получателю услуг уполномоченный орган направляет в организацию надомного обслуживания, предоставляющую специальные социальные услуги за счет бюджетных средств, следующие документы:

1) жергілікті атқарушы органдардың арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы шешімі;
2) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы;
3) балалар үшін – психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының көшірмесі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, осы Стандарттың 5-тармағының 3-абзацында көрсетілген құжаттар.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарды бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын үйде қызметтер көрсету ұйымына жіберу туралы талап тұрғылықты жері бойынша уәкілетті орган үйде қызметтер көрсету жағдайларында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсеткен жағдайларда қолданылмайды.
10. Ұлы Отан соғысының ардагерлерге, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерге, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, Заңның 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасына арнаулы әлеуметтік қызметтер үйде қызметтер көрсету ұйымдарымен бірінші кезекте беріледі.
11. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж және бір отбасында тұратын балалар, ТҚА бұзылған балалар, он сегіз жастан асқан адамдар, мүгедектігі бар адамдар мен қарттар жеке адам ретінде есептеледі.
12. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезінде қызметтерді алушының жасы мен денсаулық жағдайы, мүгедектің ОЖБ мазмұны, қозғалыс белсенділігінің төмендеу дәрежесі, тұру жағдайы ескеріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қызметтерді алушылар мүгедек деп танылған жағдайда уәкілетті органға өтініш ұсыну жолымен "Е-собес" ААЖ-да тіркелуге жатады.
14. Үйде қызметтер көрсететін ұйымдар тарапынан арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуі кезінде:
1) көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің сапасы мен тиімділігін арттыру;
2) қалыпты әлеуметтік ортада қолайлы моральдық-психологиялық жағдай жасауға жәрдемдесу;
3) осы Стандартқа сәйкес сауықтыру және әлеуметтік-оңалту іс-шараларын жүргізуге бағытталған қажетті арнаулы әлеуметтік қызметтер кешенін ұсыну арқылы қызметтерді алушыларға жан-жақты көмек көрсету;
4) осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес үйде қызметтер көрсету жағдайындағы ұйымдармен балалар, тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар, он сегіз жастан асқан адамдар үшін сабақтар өткізу ұзақтығын қамтамасыз ету сақталады.

1) решение местного исполнительного органа о предоставлении специальных социальных услуг;
2) медицинскую карту по форме согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
3) для детей - копию заключения психолого-медико-педагогической консультации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
4) в случае отсутствия сведений из информационных систем – документы, указанные в абзаце 3 пункта 5 настоящего Стандарта.
Требование о направлении в организацию надомного обслуживания, предоставляющую специальные социальные услуги за счет бюджетных средств, вышеуказанных документов не распространяется на случаи, когда уполномоченный орган по месту жительства оказывает специальные социальные услуги в условиях оказания услуг на дому.
10. Ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, а также ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семей погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона специальные социальные услуги организациями надомного обслуживания предоставляются в первоочередном порядке.
11. Дети, дети с нарушениями ОДА, лица старше восемнадцати лет, лица с инвалидностью и престарелые, нуждающиеся в специальных социальных услугах и проживающие в одной семье, учитываются как отдельные лица.
12. При предоставлении специальных социальных услуг учитываются возраст и состояние здоровья получателей услуг, содержание ИПР, степень снижения двигательной активности, условия проживания.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
13. Получатели услуг, которые признаны инвалидами, подлежат регистрации в АИС "Е-Собес" путем предоставления заявления в уполномоченный орган.
14. При оказании специальных социальных услуг организациями надомного обслуживания соблюдается:
1) повышение качества и эффективности предоставляемых специальных социальных услуг;
2) содействие в создании благоприятного морально-психологического климата в привычной социальной среде;
3) оказание разносторонней помощи получателям услуг путем предоставления комплекса необходимых специальных социальных услуг, направленных на проведение оздоровительных и социально-реабилитационных мероприятий, в соответствии с настоящим Стандартом;
4) обеспечение длительности проведения занятий организаций оказываемых в условиях оказания на дому для детей, детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, лиц старше восемнадцати лет согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. Арнаулы әлеуметтік қызметтер осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес үйде қызметтер көрсету жағдайында көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтер тізбесіне сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. Стандарт 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Үйде қызметтер көрсету ұйымында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді тоқтату:
1) қызметтерді алушылардың жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін – заңды өкілінің жазбаша өтініші;
2) мүгедектік алынған немесе үшінші топ мүгедектігі белгіленген жағдайда;
3) стационарлық немесе жартылай стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетілген кезде;
4) қызметтерді алушы басқа елді мекенге көшкен кезде;
5) қызметтерді алушы немесе оның отбасы мүшелері тарапынан күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкерге негізсіз оның адами құндылықтарын кемсітетін сөздер айтылған және кінә тағылған, ол куәгерлердің жазбаша көрсеткіштерімен расталған кезде;
6) ақылы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы шарт бұзылған кезде;
7) қызметтерді алушы қайтыс болған жағдайда;
8) білім беру ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтер алған жағдайда жүзеге асырылады.
16. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қалпына келтіру осы Стандарттың 2-тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету осы Стандарттың 15-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша тоқтатылған қызметтерді алушыларға арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуді қалпына келтіру арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету тоқтатылғаннан кейін бір күнтізбелік жыл асқаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
17. Қызметтерді алушыда жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілім пайда болған жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету уақытша тоқтатыла тұрады.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қалпына келтіру қызметтерді алушы үйде қызметтер көрсету ұйымында болуға медициналық қарсы көрсетілім болып табылатын сырқаттың болмауын растайтын медициналық құжатты ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Специальные социальные услуги оказываются в соответствии с перечнем специальных социальных услуг, оказываемых в условиях оказания на дому согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 14-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Прекращение предоставления специальных социальных услуг организацией надомного обслуживания осуществляется:
1) по письменному заявлению получателей услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных – по письменному заявлению законного представителя получателей услуг;
2) в случае снятия инвалидности или установления третьей группы инвалидности;
3) при получении специальных социальных услуг в условиях стационара или полустационара;
4) при переезде получателя услуг в другой населенный пункт;
5) при необоснованных оскорблениях и обвинениях, унижающих человеческое достоинство социального работника по уходу со стороны получателя услуг или членов его семьи, которые подтверждаются письменными показаниями свидетелей;
6) при расторжении договора о предоставлении платных специальных социальных услуг;
7) в случае смерти получателя услуг;
8) в случае получения специальных социальных услуг в организациях образования.
16. Возобновление предоставления специальных социальных услуг осуществляется в порядке, предусмотренном главой 2 настоящего Стандарта.
Для получателей услуг, предоставление специальных социальных услуг которым прекращено по основанию, предусмотренному подпунктом 5) пункта 15 настоящего Стандарта, возобновление оказания специальных социальных услуг осуществляется не ранее чем через один календарный год после прекращения оказания специальных социальных услуг.
17. В случае возникновения у получателей услуг заболеваний, являющихся медицинским противопоказанием к обслуживанию организацией надомного обслуживания, предоставление специальных социальных услуг временно приостанавливается.
Возобновление оказания специальных социальных услуг осуществляется после предоставления получателем услуг медицинских документов, подтверждающих отсутствие заболеваний, являющихся медицинским противопоказанием к обслуживанию организацией надомного обслуживания.
Примечание ИЗПИ!

18-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Үйде қызметтер көрсету ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді тоқтату, тоқтата тұру үйде қызметтер көрсету ұйымы басшысының шешімі негізінде жүзеге асырылады және "Е-собес" ААЖ-да белгі қойылады.
19. Бұл ретте, үйде қызметтер көрсету ұйымы мамандарының ұсынымдары ресімделеді, ол қызметтерді алушының не оның заңды өкілінің қолына беріледі.
19-1. Үйде қызметтер көрсету ұйымында қажетті мамандар болмаған жағдайда жеке жоспарды әзірлеу, оңалту іс-шараларының немесе консультациялардың нәтижелігін бағалау үшін шарттық негізде қосымша мамандарды тартуға болады.
Ескерту. Стандарт 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-2. Үйде қызметтер көрсету ұйымының мамандары қызметтерді алушыларға баруды үйде қызметтер көрсету ұйымның басшысы бекітетін қызметтерді алушыларға бару кестесіне сәйкес жүзеге асырады.
Қызметтерді алушыға барған күні үйде қызметтер көрсету ұйымының мамандары нысаны осы Стандартқа 6-қосымшада ұсынылған арнаулы әлеуметтік қызметтерді есепке алу журналына тиісті белгі қояды. Ұсынылған арнаулы әлеуметтік қызметтерді есепке алу журналы қызметтерді алушыда (заңды өкілінде) болады және ай аяқталған кейін күтім жасайтын әлеуметтік жұмыскерге беріледі.
Ескерту. Стандарт 19-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-3. Уәкілетті орган немесе құрылтайшы немесе үйде қызметтер көрсету ұйымының басшысы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету үшін жағдайлар жасайды, оның ішінде:
1) қажетті техникамен және байланыспен, оңалту іс-шараларын жүргізуге қажетті диагностикалық, дидактикалық, дамытушы және өзге де материалдармен жабдықталған үй-жайлар;
2) персоналды қызметтерді алушыларға күтім көрсету жөніндегі білімін, іскерлігін және дағдыларын қалыптастыруға септігін тигізетін әдістемелік әдебиетпен қамтамасыз ету;
3) персоналды қажет болған кезде көлік құралымен, жол жүру билеттерімен немесе жол жүру билетінің құны мөлшерінде ақшалай өтемақымен қамтамасыз ету;

Пункт 18 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
18. Прекращение, приостановление предоставления специальных социальных услуг в организациях надомного обслуживания осуществляются на основании решения руководителя организации надомного обслуживания, и проставляется отметка в АИС "Е-собес".
19. При этом оформляются рекомендации специалистов организации надомного обслуживания, которые передаются на руки получателю услуг, либо его законному представителю.
19-1. В случае отсутствия необходимых специалистов в организации надомного обслуживания допускается дополнительное привлечение специалистов на договорной основе для разработки индивидуального плана, оценки результативности реабилитационных мероприятий или консультаций.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 19-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-2. Посещение получателей услуг специалистами организации надомного обслуживания осуществляется согласно графику посещения получателей услуг, утверждаемому руководителем организации надомного обслуживания.
В день посещения получателя услуг специалисты организации надомного обслуживания делают соответствующую отметку в журнале учета предоставленных специальных социальных услуг, форма которого предусмотрена приложением 6 к настоящему Стандарту. Журнал учета предоставленных специальных социальных услуг находится у получателя услуг (законного представителя) и по окончании месяца передается социальному работнику по уходу.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 19-2 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-3. Уполномоченный орган или учредитель, или руководитель организации надомного обслуживания создают условия для предоставления специальных социальных услуг, в том числе:
1) помещения, оснащенные необходимой техникой и связью, диагностический, дидактический, развивающий и иной материал, необходимый для проведения реабилитационных мероприятий;
2) обеспечение персонала методической литературой, способствующей формированию знаний, умений и навыков ухода за получателем услуг;
3) обеспечение персонала при необходимости транспортным средством, проездными билетами или денежной компенсацией в размере стоимости проездного билета;

4) қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға күтім жасайтын әлеуметтік жұмыскерлерді арнайы киіммен, жеке қорғаныш құралдарымен (бір рет қолданылатын маскалар мен қолғаптар) қамтамасыз ету.
Ескерту. Стандарт 19-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-4. Үйде қызметтер көрсету ұйымында шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, оның парақтары нөмірленген, ол үйде қызметтер көрсету ұйымының басшысында сақталады және қызметтерді алушылар немесе олардың заңды өкілдерінің бірінші талабы бойынша әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультантпен беріледі.
Шағымдар мен ұсыныстар кітабын үйде қызметтер көрсету ұйымының басшысы апта сайын, ал уәкілетті орган және (немесе) құрылайшы ай сайын қарайды.
Ескерту. Стандарт 19-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Үйде қызметтер көрсету ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету сапасы мен көлемі
Ескерту. 3-тарау алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
1-қосымша
Нысан
Аудандардың, облыстық
және республикалық маңызы
бар қалалардың (астананың)
жұмыспен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар
бөлімдерінің басшысы немесе
аудандық маңызы бар қалалар,
ауылдар, кенттер, ауылдық
округтер әкіміне
__________________________
(аудандардың, облыстық және
республикалық маңызы бар
қалалардың (астананың)
жұмыспен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
басшысының немесе аудандық
маңызы бар қалалар, ауылдар,
кенттер, ауылдық округтер
әкімінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi:
_________________________
ӨТІНІШ
____________________________________________________________________
(қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсету керек)
үйде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету үшін есепке алуыңызды сұраймын.
Туған күні ______ жылғы "____" __________________
Тұратын жері ________________________________________________________
Телефон нөмірі (үйдің, ұялы)___________________________________________
Мүгедектік санаты (бар болса)__________________________________________
Бірге тұратын отбасы мүшелері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туыстығын көрсету керек)
____________________________________________________________________
Үйде күтім көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге құжаттар ресімдеу үшін қажетті менің қолжетімділігі шектеулі дербес деректерімді жинауға және өңдеуге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасыны Заңының 8-бабына сәйкес келісім беремін.
Осы келісім қол қойылған күнінен бастап "Үйде күтім көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге құжаттар ресімдеу" мемлекеттік қызмет көрсету аяқталған күнге дейін қолданылады.
Осымен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі тиісті ақпаратты тексеру, сәйкестікке келтіру және жаңарту құқығын айқындау үшін еңбекке қабілетті кәмелетке толған балалары, жұбайы(зайыбы) туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ мен көрсеткен, ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер мен мәліметтерді пайдалануға (беруге), менің мәртебем, менің мүддемде арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы ретінде, оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну үшін.
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жасанды) құжаттар бергенім үшін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Үйде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету тәртібімен және шарттарымен таныстым.
Мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:
____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
____________________________________________________________________
күні 20__ жылғы "___" ________________________________________________
___________________________________________________ өтінішті қабылдады.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымын көрсету)
Қолы _____________ Күні 20__ жылғы "___" _____________________________
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
2-қосымша
Нысан
МЕДИЦИНАЛЫҚ КАРТА
_________________________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________________
Туған күні _____ жылғы "___" _________
Үйінің мекенжайы _________________________________________________
Қысқаша анамнез (ауру анамнезі, өмір анамнезі, тұқым қуалаушылық, инфекциялық
аурулармен ауыруы (ауыруының атауы, ауыру уақыты), аллергиялық реакцияға
(препараттардың төзімділігін қоса алғанда)):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Медициналық тексеру: (негізгі және ілеспелі диагнозды, асқынудың орын алғандығын,
бұрын болған аурулар туралы мәліметтерді көрсету қажет):
невропатолог _____________________________________________________
психиатр _________________________________________________________
_________________________________________________________________
дерматовенеролог ________________________________________________
_________________________________________________________________
фтизиатр (флюорография мәліметтерінің болуы міндетті)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
терапевт/педиатр__________________________________________________
_________________________________________________________________
эпидемиологиялық ортасы туралы қорытынды ________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері:
қанның жалпы анализі
_________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
зәрдің жалпы анализі
_________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын ішектаяқшасына бактериологиялық зерттеу
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
Дәрігерлік-консультациялық комиссия төрағасының қорытындысы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(үйде қызмет көрсету ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілімдер бар ма)
Мөрдің орны.
Медициналық ұйымның басшысы: ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20___ жылғы "___" ___________.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметер
көрсету стандартына
3-қосымша
Нысан
Тұрғын үй және материалдық-тұрмыстық жағдайларды зерттеу актісі *
№ _____

4) обеспечение социальных работников по уходу за престарелыми и лиц с инвалидностью униформой, средствами индивидуальной защиты (одноразовые маски и перчатки).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 19-3 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-4. В организации надомного обслуживания оформляется книга жалоб и предложений, страницы которого пронумерованы, которая хранится у руководителя организации надомного обслуживания и предъявляется консультантом по социальной работе по первому требованию получателей услуг или их законных представителей.
Книга жалоб и предложений рассматривается руководителем организации надомного обслуживания еженедельно, а уполномоченным органом и (или) учредителем ежемесячно.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 19-4 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Качество и объем предоставления специальных социальных услуг организациями надомного обслуживания
Сноска. Глава 3 исключена приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Форма
Руководителю отдела занятости
и социальных программ
района, города областного и
республиканского значения
(столицы) или акиму города
районного значения, села,
поселка, сельского округа
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя
отдела занятости и социальных
программ района, города
областного и республиканского
значения (столицы) или акима
города районного значения,
села, поселка, сельского округа)
Бизнес-идентификационный номер:
____________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу взять на учет _________________________________________________ (указать фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг)
для предоставления специальных социальных услуг в условиях ухода на дому.
Дата рождения _____________________________________________________
Адрес проживания __________________________________________________
Номер телефона (домашний, мобильный) ______________________________
Категория инвалидности (при наличии) ________________________________
Совместно проживающие члены семьи (указать фамилия, имя, отчество (при его наличии), родство):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите" даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного
доступа, необходимых для оформления документов на оказание специальных социальных
услуг в условиях ухода на дому.
Настоящее согласие действует со дня его подписания до дня завершения оказания
государственной услуги "Оформление документов на оказание специальных социальных
услуг в условиях ухода на дому".
Настоящим выражаю согласие на использование информации о трудоспособных
совершеннолетних детях, супруге для определения права на оказание специальных
социальных услуг, проверку, приведение в соответствие и обновление соответствующей
информации в информационных системах государственных органов, а также на
использование (передачу) указанных мною сведений и сведений, полученных из
информационных систем, моего статуса, как получателя специальных социальных услуг
в моих интересах, в том числе для предоставления гарантированного объема специальных
социальных услуг.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и
недостоверных (поддельных) документов.
С порядком и условиями оказания специальных социальных услуг в условиях на
дому ознакомлен (а).
Прилагаю следующие документы:
___________________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись)
___________________________________________________________________
Дата "___" _______ 20___ года
Заявление принял ___________________________________________________ (указать фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность)
Подпись _________
Дата "___" ________ 20__года.
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Форма
МЕДИЦИНСКАЯ КАРТА
______________________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________
Дата рождения "___" ______ ______ года
Домашний адрес _______________________________________________________
Краткий анамнез (анамнез болезни, анамнез жизни, наследственность, перенесеннные инфекции название заболевания дата заболевания, аллергоанамнез (включая непереносимость препаратов)):
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Медицинский осмотр (с указанием основного и сопутствующего диагноза,
наличия осложнений):
невропатолог __________________________________________________________
психиатр ______________________________________________________________
дерматовенеролог ______________________________________________________
фтизиатр (наличие данные флюорографии обязательно) ______________________
терапевт/педиатр _______________________________________________________
заключение об эпидемиологическом окружении:____________________________
Результаты лабораторных исследований:
общий анализ крови ____________________________________________________
(дата, результат)
общий анализ мочи _____________________________________________________
(дата, результат)
бактериологическое исследование фекалий на кишечную палочку
______________________________________________________________________
(дата, результат)
Заключение председателя врачебно-консультативной комиссии:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(имеются ли медицинские противопоказания для пребывания в организации
надомного обслуживания)
Место печати.
Руководитель медицинской организации: __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата "___" ________ 20__ года.
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Форма
АКТ № _________
обследования жилищных и материально-бытовых условий *

1. Қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________________
2. Туған күні _____ жылғы "___" __________________________________________
3. Тұрғылықты мекенжайы
______________________________________________________________________
4. Телефон нөмірі
______________________________________________________________________
5. Жәрдемақының (зейнетақының) түрі және мөлшері
______________________________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы
______________________________________________________________________
7. Соңғы жұмыс орны
______________________________________________________________________
8. Балалары және жақын туыстары туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), тұратын жері, жұмыс орны, байланыс телефондары)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
9. Тұрмыс жағдайы
_____________________________________________________________________
(жақсы жабдықталған / жабдықталмаған тұрғын үй)
_____________________________________________________________________
(пәтер, жеке үй, жатақханадағы бөлме және басқа)
_____________________________________________________________________
(нешінші қабат екенін, бөлме санын, сантораптардың болуын, орталықтан жылытыла
ма екендігін, лифтінің болуын және басқаны көрсету)
_____________________________________________________________________
(басқа да жағдайлар)
10. Аулалық учаскенің болуы ___________________________________________
Актіні жасаған адам ___________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Күні 20___ жылғы "___"_________
Ескертпе: Мүгедектігі бар адамдар мен қарттар үшін толтырылады.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
4-қосымша
Балаларды, тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларды және он сегіз жастан асқан адамдарды үйде қызмет көрсету жағдайында оқыту ұзақтығы
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
4-қосымша
Балаларды, тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларды және он сегіз жастан асқан адамдарды үйде қызмет көрсету жағдайында оқыту ұзақтығы
Ескерту. Стандарт 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Балаларды, тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларды және он сегіз жастан асқан адамдарды оқыту ұзақтығы барлық үлгідегі ұйымдарда олардың дағды деңгейі не, танымдық қызметі мен жас ерекшеліктеріне қарай құрылады:

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Дата рождения "___" ___________ ______ года
3. Адрес проживания ____________________________
4. Номер телефона ______________________________
5. Вид и размер пособия (пенсии) __________________
6. Семейное положение __________________________
7. Последнее место работы _______________________
8. Сведения о детях и близких родственниках (фамилия, имя, отчество (при его
наличии), место проживания, место работы, контактные телефоны):
____________________________________________________________________
9. Условия проживания: _______________________________________________
(благоустроенное/неблагоустроенное жилье)
____________________________________________________________________
(квартира, частный дом, комната в общежитии и другое)
____________________________________________________________________
(указать этаж, количество комнат, наличие санузлов,
центрального отопления, лифта и так далее)
____________________________________________________________________
(другие условия)
10. Наличие приусадебного участка _____________________________________
Лицо, составившее акт ________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Дата "___" _________ 20___ года
Примечание: заполняется для лиц с инвалидностью и престарелых.
Приложение 4
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Длительность проведения занятий в условиях оказания услуг на дому для детей, детей с нарушением ОДА, лиц старше восемнадцати лет
Сноска. Приложение 4 исключено приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Длительность проведения занятий в условиях оказания услуг на дому для детей,
детей с нарушением опорно-двигательного аппарата, лиц старше восемнадцати лет
Сноска. Стандарт дополнен приложением 4 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В организациях всех типов длительность обучения детей, детей с нарушением опорно-двигательного аппарата и лиц старше восемнадцати лет строится в зависимости от уровня имеющихся навыков, их познавательной деятельности и возрастных особенностей:

1) балалардың әлеуметтік дағдылары, әлеуметтену және танымдық қызметі ең төмен деңгейде болғанда сабақтың ұзақтығы 15 минутқа дейін созылады;
2) әлеуметтік дағдылары, әлеуметтену және танымдық қызметі төмен деңгейде болғанда – 20 минутқа дейін;
3) әлеуметтік дағдылары, әлеуметтену және танымдық қызметі қалыпты деңгейде болғанда – сабақ 30 минутқа дейін;
4) әлеуметтік дағдыларының, әлеуметтену және танымдық қызметінің деңгейі айтарлықтай төмендемеген жағдайда – 45 минутқа созылады.
Академиялық сағаттың (45 минут) қалған уақытында балаларға және он сегіз жастан асқан адамдарға оқу жоспарының бағдарламасына және әр сабаққа әзірленген тақырыптық жоспарларға сәйкес дидактикалық және дамытушы ойындар өткізіледі.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
5-қосымша
Нысан
20__ жылғы _______ Ұсынылған арнаулы әлеуметтік қызметтерді есепке алу журналы
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
5-қосымша
Үйде көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің тізбесі
Ескерту. Стандарт 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Көрсетілетін қызметтің атауы
жеке жұмыс жоспарларының орындалуын бақылау (мамандардың жұмысын үйлестіру, жеке жоспарға сәйкес қызмет көрсетуді бақылау)
денсаулық жағдайы бойынша әдеттегі күнделікті рәсімдерді, оның ішінде төсектен тұру, төсекке жату, киіну және шешіну, жуыну, тамақ жеу, ішу, дәретхананы немесе дәрет ыдысын пайдалану, қозғалу, тістерге немесе жаққа күтім жасау, көзілдірік немесе есту аппараттарын пайдалану, тырнақтарын алу, ерлер үшін сақал-мұртын алу сияқты күнделекті тұрмыстық рәсімдерді орындауға кабілетсіз қызмет алушыларға жеке қызмет көрсету және гигиеналық сипаттағы әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерді көрсету
қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін жерлеуді ұйымдастыруға жәрдемдесу (қайтыс болған туыстары (заңды өкілдері) болмаған кезде)
қызмет алушылардың отбасы мүшелерін жеке қызмет көрсету және санитарлық-гигиеналық сипаттағы практикалық дағдыларға үйрету
мүгедектігі бар балаларды үйден тыс бір елді мекен шегінде бірге алып жүру
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарды үйден тыс бір елді мекен шегінде бірге алып жүру
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға хат жазуға және оқуға көмек көрсету
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға ыстық түскі асты, азық-түлік және азық-түлік емес қажетті заттарды сатып алуға және үйге жеткізуге жәрдемдесу
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға тамақ дайындауға көмектесу
орталықтандырылған жылу және (немесе) сумен жабдықталмаған тұрғын үй-жайларда тұратын қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға пештерді жағуға, отын, көмір және су жеткізуге жәрдемдесу
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға заттарды жууға, химиялық тазалауға, жөндеуге және оларды кері жеткізу
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға киім жууға көмектесу
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған тұрғын үй-жайларды жөндеу мен тазалауды ұйымдастыруға жәрдемдесу
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға тұрғын үй және коммуналдық қызметтерді төлеуге жәрдемдесу
тиесілі жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттер мен төлемдердің басқа түрлерін алуға, тұрмыс жағдайын жақсартуға жәрдемдесу
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ бала тәрбиелеп отырған және 18 жастан асқан адамдарға қамқорлық жасайтын отбасыларға отбасының өзін-өзі қамтамасыз ету және материалдық жағдайын жақсарту мәселелері бойынша консультация беру
қызмет алушылардың саны бойынша есепке алуды, статистиканы және есептілікті жүргізу, әлеуметтік-экономикалық мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау
мерекелер мен демалыс іс-шараларын ұйымдастыру
клуб және үйірме жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу
қызмет алушыларды бос уақытын өткізуге және мәдени іс-шараларға қатысуға тарту
мәдени іс-шараларға барған кезде қызмет алушыларды алып жүру
арнаулы әлеуметтiк қызметтер көрсету саласында және әлеуметтiк қамсыздандыру мен көмек алу құқықтарына байланысты мәселелер бойынша заңнамаға сәйкес заңгерлік консультация беру
заңды маңызы бар құжаттарды ресімдеуге жәрдемдесу
арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынатын және қызмет алушылардың заңды құқықтарын бұзатын немесе нұқсан келтіретін ұйымдардың әрекеттеріне немесе әрекетсіздігіне шағымдарды дайындауға және беруге жәрдемдесу
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен тиісті жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді сенімхат бойынша алу
отбасында қызмет алушыларға немесе олардың отбасы мүшелеріне жасалған физикалық және психикалық зорлық-зомбылыққа кінәлі адамдарды қылмыстық жауапкершілікке тартуға жәрдемдесу
қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға балаларды, оның ішінде тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларды "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес асырап алуға, қамқоршылыққа, патронатқа, қорғаншылыққа орналастыруға жәрдемдесу
қызмет алушыларды арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекемелерге, ұйымдарға орналастыруға жәрдемдесу, оның ішінде стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда құжаттарды ресімдеуге жәрдемдесу
балаларды, оның ішінде тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларды тәрбиелеуден жалтарған ата-аналарға қатысты кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі комиссияға ұсыныстарды ресімдеу
қызмет алушыларға жұмысқа орналасу үшін құжаттарды ресімдеуде, жеке басын куәландыратын құжатты және заңды маңызы бар құжаттарды алуда заң көмегін көрсетуге жәрдемдесу
Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінде, "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда және тәртіппен адвокаттан тегін заң көмегін алуға жәрдемдесу
бейінді мамандардың, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық консультациясына жәрдемдесу
алғашқы медициналық көмек көрсету
дәрігерлердің қорытындысы бойынша дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу: алу, сатып алу
балаларға арналған абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеумен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу
ересектерге арналған абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеумен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу
қызмет алушыларды техникалық көмекші (компенсаторлық) және міндетті гигиеналық құралдарды пайдалануға үйрету
денсаулыққа байланысты процедураларды жүргізу (дәрі-дәрмектерді қабылдау, тамшыларды тамызу және емдеуші дәрігердің нұсқауымен байланысты процедуралар)
емдік дене жаттығуларын орындауға көмек көрсету
балаларға, тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға патронаждық бақылау
медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге көмек көрсету
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға жәрдемдесу
абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес протездік-ортопедиялық және есту аппаратын алуға жәрдемдесу
жасына байланысты бейімделу мәселелерін қоса алғанда, әлеуметтік және медициналық мәселелер бойынша консультация беру
дәрігерді үйге шақыру және қызмет алушыларды денсаулық сақтау ұйымдарына алып жүру
мүгедектігі бар адамдар мен қарттарға санитариялық-гигиеналық қызмет көрсету (сүрту, жуу, гигиеналық ванналар)
оңалту шараларын жүргізуге жәрдемдесу (оңалту қызметтерін алу кезіндегі сүйемелдеу
балалардың дене және психикалық қабілеттеріне сәйкес арнайы білім беру бағдарламалары бойынша білім алуына жәрдемдесу
жалпы білім беретін мектептерде, техникалық және кәсіптік ұйымдарда тірек-қимыл аппараты бұзылған балалардың білім алуына жәрдемдесу
ересектерге кәсіптік білім алуға көмектесу
балалар мен 18 жастан асқан адамдарды әлеуметтік дағдылары қалыпты деңгейдегі тұрмыстық және қол шеберлігінің негіздерін, күнделікті және қоғамдық орындардағы мінез-құлықты, өзін-өзі бақылауды, қарым-қатынас дағдыларын және тіршіліктің басқа түрлеріне үйрету
әлеуметтік-педагогикалық консультация беру
өзін-өзі күту, жеке гигиенаны, күнделікті өмірде және қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау, бақылау, қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызметтері
балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу және олардың арнайы оқу бағдарламалары бойынша білім алуы үшін жағдай жасау мәселелері бойынша отбасы мүшелеріне консультация беру
ата-аналарды немесе отбасы мүшелерін үйде оңалту негіздеріне үйрету
отбасы мүшелерін балалар мен он сегіз жастан асқан адамдарды үйдегі қажетті өмірлік дағдыларға қалыптастыруды үйрету
тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар мен мүгедектігі бар адамдарға кәсіптік бағдар беру
жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
қызмет алушыларға және олардың отбасы мүшелеріне үй еңбегін ұйымдастыруда консультация беру
қызмет алушыларға психологиялық көмек көрсету, оның ішінде әңгімелесу, қарым-қатынас, тыңдау, ынталандыру, белсенді болуға ынталандыру
қолайлы психологиялық ахуалды қамтамасыз ету, жанжалды жағдайлардың алдын алу және шешу үшін отбасы мүшелеріне психологиялық көмек көрсету
әлеуметтік-психологиялық патронаж (жүйелі бақылау)
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
6-қосымша
20__ жылғы _______ ұсынылған арнаулы әлеуметтік қызметтерді есепке алу журналы

1) при крайне низком уровне социальных навыков, социализации и познавательной деятельности детей занятие проводится продолжительностью до 15 минут;
2) при низком уровне социальных навыков, социализации и познавательной деятельности - до 20 минут;
3) при умеренном уровне социальных навыков, социализации и познавательной деятельности - до 30 минут;
4) при незначительно сниженном уровне социальных навыков, социализации и познавательной деятельности - до 45 минут.
В оставшееся от академического часа (45 минут) время детей и лиц старше восемнадцати лет занимают дидактическими и развивающими играми согласно программе учебного плана и разработанных тематических поурочных планов.
Приложение 5
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Форма
Журнал учета предоставленных специальных социальных услуг за ________ 20__ года
Сноска. Приложение 5 исключено приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты населения
в условиях оказания услуг на дому
Перечень специальных социальных услуг в условиях оказания на дому
Сноска. Стандарт дополнен приложением 5 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование услуги
контроль за исполнением индивидуальных планов работ (координация работы специалистов, мониторинг оказания услуг в соответствии с индивидуальным планом)
оказание социально-бытовых услуг индивидуального обслуживающего и гигиенического характера получателям услуг, неспособным по состоянию здоровья выполнять обычные житейские процедуры, в том числе такие действия, как встать с постели, лечь в постель, одеться и раздеться, умыться, принять пищу, пить, пользоваться туалетом или судном, передвигаться, ухаживать за зубами или челюстью, пользоваться очками или слуховыми аппаратами, стричь ногти, мужчинам - брить бороду и усы
помощь в организации ритуальных услуг (при отсутствии у умерших родственников (законных представителей) для престарелых и лиц с инвалидностью
обучение членов семей получателей услуг практическим навыкам индивидуального обслуживающего и санитарно-гигиенического характера
сопровождение вне дома в пределах одного населенного пункта для детей с инвалидностью
сопровождение вне дома в пределах одного населенного пункта для престарелых и лиц с инвалидностью
оказание помощи в написании и прочтении писем для престарелых и лиц с инвалидностью
содействие в покупке и доставке на дом горячих обедов, продовольственных и непродовольственных товаров первой необходимости для престарелых и лиц с инвалидностью
помощь в приготовлении пищи для престарелых и лиц с инвалидностью
содействие в топке печей, доставке дров, угля и воды для престарелых и лиц с инвалидностью, проживающих в жилых помещениях без центрального отопления и (или) водоснабжения
содействие в сдаче вещей в стирку, химчистку, на ремонт и обратная их доставка для престарелых и лиц с инвалидностью
помощь в стирке вещей для престарелых и лиц с инвалидностью
содействие в организации ремонта и уборки жилых помещений для престарелых и лиц с инвалидностью
содействие в оплате жилья и коммунальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью
содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и других видов выплат, улучшении жилищных условий
консультирование престарелых и лиц с инвалидностью, а также семей, воспитывающих детей и осуществляющих уход за лицами старше 18 лет, по вопросам самообеспечения и улучшения материального положения семьи
ведение учета, статистики и отчетности по количеству получателей услуг, взаимодействие с государственными и негосударственными организациями по социально-экономическим вопросам
организация праздников и досуговых мероприятий
организация и проведение клубной и кружковой работы
вовлечение получателей услуг в досуговые мероприятия, к участию в культурных мероприятиях
сопровождение получателей услуг при посещении культурных мероприятий
юридическое консультирование в области предоставления специальных социальных услуг и по вопросам, связанным с правами на социальное обеспечение и помощь в соответствии с законодательством
помощь в оформлении документов, имеющих юридическое значение
оказание помощи в подготовке и подаче обращений на действие или бездействие организаций, предоставляющих специальные социальные услуги и нарушающих или ущемляющих законные права получателей услуг
получение по доверенности полагающихся пособий, социальных выплат в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан
содействие в привлечении к уголовной ответственности лиц, виновных в физическом и психическом насилии, совершенном в семье над получателями услуг или членами их семьи
содействие органам, осуществляющим функции по опеке или попечительству, в устройстве детей, в том числе с нарушениями опорно-двигательного аппарата, на усыновление, попечение, патронат, под опеку, в соответствии с Кодексом "О браке (супружестве) и семье"
содействие в устройстве получателей услуг в учреждения, организации, предоставляющие специальные социальные услуги, в том числе оказание помощи в оформлении документов в организации стационарного и полустационарного типа
оформление представлений на родителей, уклоняющихся от воспитания детей, в том числе с нарушениями опорно-двигательного аппарата, в комиссию по делам несовершеннолетних
содействие получателям услуг в оказании юридической помощи в оформлении документов для трудоустройства, получения документа, удостоверяющего личность, и документов, имеющих юридическое значение
содействие в получении бесплатной юридической помощи адвоката в случаях и порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи"
содействие в медицинском консультировании профильными специалистами, в том числе из организаций здравоохранения
оказание доврачебной помощи
содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения: получение, приобретение
содействие в обеспечении санаторно-курортного лечения, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, обязательными гигиеническими средствами в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации для детей
содействие в обеспечении санаторно-курортного лечения, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, обязательными гигиеническими средствами в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации для взрослых
обучение получателей услуг пользованию техническими вспомогательными (компенсаторными) и обязательными гигиеническими средствами
проведение процедур, связанных со здоровьем (прием лекарств, закапывание капель и процедур, связанных с назначением лечащего врача)
оказание помощи в выполнении лечебно-физических упражнений
патронажное наблюдение детей, детей с нарушениями опорно- двигательного аппарата
содействие в проведении медико-социальной экспертизы
содействие в получении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
содействие в получении протезно-ортопедической и слухопротезной помощи в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации
консультирование по социально-медицинским вопросам, в том числе по вопросам возрастной адаптации
вызов врача на дом и сопровождение получателей услуг в организации здравоохранения
оказание лицам с инвалидностью и престарелым санитарно-гигиенических услуг (обтирание, обмывание, гигиенические ванны)
содействие в проведении реабилитационных мероприятий (сопровождение вовремя получение реабилитационных услуг)
содействие в получении образования детьми по специальным учебным программам в соответствии с их физическими и умственными способностями
содействие в получении образования детьми с нарушениями опорно-двигательного аппарата в общеобразовательных школах, технических и профессиональных организациях
содействие в получении взрослыми профессионального образования
обучение детей и лиц старше 18 лет основам бытовой ориентации и ручной умелости, поведения в быту и общественных местах, самоконтролю, навыкам общения и другим формам жизнедеятельности при умеренном уровне социальных навыков
социально-педагогическое консультирование
услуги по формированию навыков самообслуживания, личной гигиены, поведения в быту и общественных местах, самоконтролю, навыкам общения
консультирование членов семей по вопросам создания условий для дошкольного воспитания детей и получения ими образования по специальным образовательным учебным программам
обучение родителей или членов семьи основам реабилитации в домашних условиях
обучение членов семей формированию необходимых жизненных навыков у детей и лиц старше восемнадцати лет в домашних условиях
профессиональная ориентация детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, лиц с инвалидностью
содействие в трудоустройстве
консультирование получателей услуг и членов их семей в организации надомного труда
оказание психологической помощи получателям услуг, в том числе беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности
оказание психологической помощи членам семьи для обеспечения благоприятного психологического климата, профилактики и устранения конфликтных ситуаций
социально-психологический патронаж (систематическое наблюдение)
Приложение 6
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Журнал учета предоставленных специальных социальных услуг за ________ 20__ года

Ескерту. Стандарт 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үйде қызмет көрсету ұйымының атауы
_______________________________________________________________
Қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________
Тіркелген күні 20___ жылғы "____" ____________
Күні
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мамандардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) мен лауазымын көрсете отырып, қызметтерді көрсету белгісі
Сапа белгісі туралы белгі (ескертулер мен ұсыныстарды қызметтерді алушы немесе заңды өкілдер толтырады)
1
2
3
Ескертпе: Журнал нөмірленген, тігілген және мөрмен бекітілген. Әрбір қызмет алушы үшін жеке журнал жасалады, ол әрбір күнтізбелік айға толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 263 Бұйрығына
4 қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт тәулік бойы уақытша тұруына (бір жылға дейін) немесе уақытша болуына (тәуліктің түнгі уақытында) арналған уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанындағы ұйымдарда (бұдан әрі – уақытша болу ұйымдары) белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және (немесе) пробация қызметінде есепте тұрған адамдарға, сондай-ақ тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына және адам саудасының құрбандарына (бұдан әрі – қызметтерді алушылар) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің сапасын, көлемін және шарттарын белгілейді, арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынуды, шығаруды, көрсетуді тоқтату және ауыстыру шарттарын айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Осы стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:

Сноска. Стандарт дополнен приложением 6 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование организации надомного обслуживания
____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг
____________________________________________________
Дата поступления на учет "____" ____________ 20___ года
Дата
Отметка о выполнении услуг с указанием фамилии, имя, отчество (при его наличии) и должности специалистов, оказавших специальные социальные услуги
Отметка о качестве услуг (замечания и предложения, заполняется получателем услуг или законными представителями)
1
2
3
Примечание: Журнал пронумерован, прошнурован и скреплен печатью. На каждого получателя услуг заводится отдельный журнал, который заполняется на каждый календарный месяц.
Приложение 4
к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 263
Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях временного пребывания
Глава 1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях временного пребывания (далее – Стандарт) разработан в соответствии с абзацем пятым подпункта 5) статьи 12 Социальным кодексом Республики Казахстан (далее - Социальный кодекс).
2. Настоящие Стандарт устанавливает требование к качеству, объему и условиям предоставления специальных социальных услуг в организациях, оказывающих специальные социальные услуги в условиях временного пребывания государственной и негосударственной форм собственности (далее – организации временного пребывания), предназначенных для круглосуточного временного проживания (до одного года) или временного нахождения (в ночное время суток) лиц без определенного места жительства и лиц, освободившихся из мест лишения свободы и (или) находящихся на учете в службе пробации, а также жертвам торговли людьми, жертвам бытового насилия (далее – получатели услуг), определяет условия выписки, отчисления и перевода оказания специальных социальных услуг.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Термины и определения, используемые в настоящем стандарте:

1) адам саудасының құрбаны – адам саудасы бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру фактісінің бар-жоғына қарамастан, адам саудасының құрбаны ретінде сәйкестендірілген адам, сол сияқты Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес адам саудасына байланысты қылмыстардан жәбірленуші деп танылған адам;
2) адам саудасының құрбанын сәйкестендіру –адамды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен адам саудасының құрбаны деп тану рәсімі;
3) адам саудасының құрбандарын оңалту – құрбанның психологиялық және (немесе) тәндік жай-күйін нұқсан келтірілгеннің алдындағы жай-күйге дейін қалпына келтіру жөніндегі әрекеттер.
4) тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбаны – Әлеуметтік кодекстің 133-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен және білім беру мен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдарның бірлескен бұйрығымен бекітілген Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау критерийлерінің (бұдан әрі – Критерийлер) негізінде айқындалатын тұрмыстық зорлық-зомбылықпен байланысты тікелей құқық бұзушылықтан моральдық, дене және (немесе) мүліктік зиян келтірілген деп пайымдауға негіз бар жеке тұлға.
Ескерту. Стандарт 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Уақытша болу ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну шарттары
3. Уақытша болу ұйымдарында бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну қызметтерді алушылардың өтініші бойынша немесе аудандардың, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың (астананың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің (бұдан әрі – уәкілетті органдар), денсаулық сақтау, ішкі істер саласындағы уәкілетті органдардың жазбаша жолдамасы негізінде қызметтерді алушының нақты тұрған жері бойынша жүзеге асырады. Өтініш осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Уақытша болу ұйымының маманы әлеуметтік қызметтер порталына осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес қызмет алушының уақытша болу ұйымындағы өтінішінен деректерді енгізеді.
4. Бұрын Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінің аумағында тұрған және өз баспанасынан айырылған адамдар, оның ішінде жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдар уақытша болу ұйымына күнтізбелік отыз күнге дейінгі мерзімге қабылданады, одан кейін олар жергілікті бюджет қаражаты есебінен немесе бюджеттен тыс тартылған қаражат есебінен бұрынғы тұрған жері бойынша уақытша болу ұйымдарына жіберіледі.

"1) жертва торговли людьми – лицо, идентифицированное в качестве жертвы торговли людьми независимо от наличия факта досудебного расследования по данному поводу, а равно лицо, признанное в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан потерпевшим от преступлений, связанных с торговлей людьми;
2) идентификация жертвы торговли людьми – процедура признания лица жертвой торговли людьми в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) реабилитация жертв торговли людьми – действия по восстановлению психологического и (или) физического состояния жертвы до состояния, предшествовавшего нанесению вреда;
4) жертва бытового насилия – физическое лицо, в отношении которого есть основания полагать, что ему непосредственно правонарушением, связанным с бытовым насилием причинен моральный, физический и (или) имущественный вред, определяемый на основании Критериев оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, утвержденных совместным приказом Министерством внутренних дел Республики Казахстан совместно с уполномоченным государственным органом в области социальный защиты населения и уполномоченными органами в области здравоохранения и образования, в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Социального кодекса.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 2-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Условия предоставления специальных социальных услуг в организациях временного пребывания
3. Предоставление специальных социальных услуг за счет бюджетных средств в организациях временного пребывания осуществляется по заявлению получателей услуг или по письменному направлению отделов занятости и социальных программ района, города областного и республиканского значения (столицы) (далее – уполномоченные органы), уполномоченных органов в области здравоохранения, внутренних дел по месту фактического нахождения получателя услуг. Заявление оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
Специалист организации временного пребывания вносит на портал социальных услуг (http://aleumet.egov.kz) данные из заявления получателя услуг в организации временного пребывания согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
4. Лица, ранее проживавшие и утратившие свое жилье на территории других регионов Республики Казахстан, в том числе лица, не имеющие документов, удостоверяющих личность, принимаются в организацию временного пребывания на срок до тридцати календарных дней, по истечении которых они направляются в организации временного пребывания по прежнему месту жительства за счет средств местного бюджета или привлеченных внебюджетных средств.

4-1. "Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау критерийлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 528, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 1 шілдедегі № 123, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 271 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 190 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33002 болып тіркелген) бекітілген Критерийлерге сәйкес уақытша болу және тұру ұйымдары көрсетілетін қызметтерді алушылардың өтініші негізінде жүгінген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органмен бірлесіп тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбанын не (немесе) адам саудасының құрбанын сәйкестендіруді жүргізеді.
Ескерту. Стандарт 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-2. Сәйкестендіру қызмет алушылармен жеке контакті кезінде ішкі істер органдары өкілдерінің, әлеуметтік жұмыскер мен психологтің қатысуымен әңгімелесу түрінде жүргізіледі. Сәйкестендіру нәтижелері бойынша осы Стандартқа 1-1-қосымшаға сәйкес бағалау парағы толтырылады.
Ескерту. Стандарт 4-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-3. Әңгімелесу жүргізуге мынадай талаптар қойылады:
1) әңгімелесу жүргізу орны анықталған адам тұрған ұйым, адамды сәйкестендіруге уәкілетті адамның жұмыс орны, өзге де үй-жай болып табылады;
2) әңгімелесу жүргізуге арналған үй-жай қауіпсіз, оқшауланған, жарық әрі жылы болады;
3) әңгімелесу жүргізу кезінде уәкілетті маман басқа жұмысты орындауға, телефон қоңырауларына жауап беруге, басқа адамдармен сөйлесуге алаңдамайды.
Ескерту. Стандарт 4-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-4. Жүгінген адам тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбаны не (немесе) адам саудасының құрбаны деп танылса, уақытша болу және тұру ұйымы бір жұмыс күні ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну туралы шешім шығару үшін оның өтінішімен бірге бағалау парағын уәкілетті органға жолдайды.
Жүгінген адам тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбаны деп танылмаса, оған арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынудан бас тартылады.
Ескерту. Стандарт 4-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4-1. Организации временного пребывания и проживания на основании заявлении получателей услуг в течение одного рабочего дня с момента их обращения совместно с уполномоченным органом проводит идентификацию жертвы бытового насилия или (либо) жертвы торговли людьми согласно Критериям, утвержденным совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 528, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июля 2023 года № 123, Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 271 и Министра просвещения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 190 "Об утверждении Критериев оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33002).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-2. Идентификация проводится в виде беседы при личном контакте с получателями услуг с участием представителей органов внутренних дел, социального работника и психолога. По результатам идентификации заполняется лист оценки, согласно приложению 1-1 к настоящему стандарту.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-2 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-3. К проведению беседы предъявляются следующие требования:
1) местом проведения беседы является организация, где находится выявленное лицо, место работы уполномоченного на идентификацию лица, иное помещение;
2) помещение для проведения беседы является безопасным, изолированным, светлым и теплым;
3) при проведении беседы уполномоченный специалист не отвлекается на выполнение другой работы, ответы на телефонные звонки, разговоры с другими лицами.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-3 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-4. Обратившееся лицо идентифицируется жертвой бытового насилия или (либо) жертвой торговли людьми, организация временного пребывания и проживания в течение одного рабочего дня направляет лист оценки вместе с его заявлением в уполномоченный орган для вынесения решения о предоставлении специальных социальных услуг.
Обратившееся лицо не идентифицировано как жертва бытового насилия, то ему отказывается в предоставлении специальных социальных услуг.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-4 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-5. Адамдарды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау фактісі бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталса және адам жәбірленуші болып танылған жағдайда, осы Стандартқа 1-1-қосымшаға сәйкес оны сәйкестендіру талап етілмейді.
Ескерту. Стандарт 4-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-6. Жүгіну сәтінде оларға қатысты заңды өкілі болып табылатын адамның қасында кәмелетке толмаған балалар болса, онда уақытша болу және тұру ұйымына балалармен бірге қабылдау жүзеге асырылады.
Ескерту. Стандарт 4-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-7. Ата-аналарымен немесе өзге де заңды өкілдерімен бірге түсетін балалар көрсетілетін қызметтерді жеке алушылар ретінде есептеледі.
Ескерту. Стандарт 4-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-8. Баланың заңды өкілдері болмаған жағдайда, ұйым қамқоршылық және қорғаншылық органдарын хабардар етеді және баланы Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығына береді.
Ескерту. Стандарт 4-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-9. Уәкілетті орган бағалау парағын және өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбаны не (немесе) адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынуға шешім шығарады және шешім шығарылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны уақытша болу және тұру ұйымына жібереді.
Ескерту. Стандарт 4-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-10. Көрсетілетін қызметтерді алушылар ішкі істер органдарына өтініш беруден бас тартқан жағдайда уақытша болу және тұру ұйымдары өз бетінше үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметтерді алушылардың дербес деректерінің құпиялылығын ескере отырып, тұрмыстық зорлық-зомбылыққа не (немесе) адам саудасына байланысты заңға қайшы әрекет фактісі бойынша келіп түскен өтініш туралы ішкі істер органдарына ақпарат жібереді.
Ескерту. Стандарт 4-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4-5. В случае, по факту торговли людьми, в том числе несовершеннолетними, иных видов их эксплуатации, а также похищения людей начато досудебное расследование и лицо признано потерпевшим, его идентификация согласно приложению 1-1 к настоящему стандарту не требуется.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-5 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-6. В случае в момент обращения с лицом находились несовершеннолетние дети, в отношении которого он является законным представителем, то прием в организацию осуществляется вместе с детьми.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-6 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-7. Дети, поступающие с родителями или иными законными представителями, учитываются как отдельные получатели услуг.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-7 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-8. В случае отсутствия законных представителей у ребенка, организация уведомляет органы опеки и попечительства и передает ребенка в Центр адаптации несовершеннолетних.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-8 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-9. В течение трех рабочих дней со дня получения листа оценки и заявления уполномоченный орган выносит решение на предоставление специальных социальных услуг жертвам бытового насилия или (либо) торговли людьми и в течение одного рабочего дня со дня вынесения решения, направляет его в организацию временного пребывания и проживания.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-9 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-10. Организации временного пребывания и проживания, при отказе получателей услуг от подачи заявления в органы внутренних дел, самостоятельно в течение трех рабочих дней направляют информацию в органы внутренних дел о поступившем обращении по факту противоправных действий связанного с бытовым насилием или (либо) торговли людьми с учетом конфиденциальности персональных данных получателей услуг.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-10 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Уақытша болу ұйымына жүгінген, бірақ қаңғыбастық өмір салтын өзгерткісі келмейтін адамдарға тәуліктің түнгі уақытында (жылдың жазғы уақытында сағат 21.00-ден 9.00-ге дейін, қысқы уақытта сағат 18.00-ден 10.00-ге дейін) ыстық тамақпен қамтамасыз етілмей койка орын беріледі.
7. Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға олардың көшеде өмір сүру орындарында мобильді әлеуметтік патруль қызметі тәуліктің күндізгі уақытында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетеді. Жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша мобильді әлеуметтік патруль қызметі тәуліктің түнгі уақытында ұсынылады.
8. Уақытша болу және тұру ұйымдары көрсетілетін қызметтерді алушыларды шарттық негізде қабылдауды жүзеге асырады.
Уақытша болу және тұру ұйымы шешімді алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үлгілік шарт негізінде көрсетілетін қызмет алушылармен шарт жасасады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Тұрғылықты жері жоқ, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және (немесе) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдармен жасалған шарттың қолданылу мерзімі бір жылдан аспайды, адам саудасының құрбандары және тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандары үшін алты ай.
Көрсетілетін қызметті алушы медициналық ұйымда стационарлық емделуде, бірақ үш айдан аспайтын болса, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қылмыстық істі аяқталмаған жағдайда адам саудасының құрбандарына шарт ұзартылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Шартта:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтердің көрсетілетін көлемі мен түрлері;
2) уақытша болу ұйымы мен қызметтерді алушының құқықтары мен міндеттемелері көрсетіледі.
11. Шартта көрсетілген оңалту іс-шараларын уақытша болу ұйымының мамандары шартта белгіленген мерзімде жүргізеді.
11-1. Арнаулы әлеуметтік қызметтер осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес уақытша болу жағдайында көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтер тізбесіне сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. Стандарт 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Лицам, обратившимся в организацию временного пребывания, но не желающим менять бродяжный образ жизни, предоставляются койко-места в ночное время суток (с 21 часа до 9 часов в летнее время года, с 18 часов до 10 часов в зимнее время года) без обеспечения горячим питанием.
7. Лицам без определенного места жительства в местах их уличного обитания оказываются специальные социальные услуги мобильной службой социального патруля в дневное время суток. По решению местных исполнительных органов услуги мобильной службы социального патруля предоставляются и в ночное время суток.
8. Организации временного пребывания и проживания осуществляют прием получателей услуг на договорной основе.
Организация временного пребывания и проживания в течение одного рабочего дня со дня получения решения заключает с получателями услуг договор на основании типового договора по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Срок действия договора с лицами без определенного места жительства, освободившихся из мест лишения свободы и (или) находящихся на учете в службе пробации составляет не более одного года, жертвами торговли людьми и жертвами бытового насилия шесть месяцев.
Продление договора осуществляется в случае, получатель услуг находится на стационарном лечении в медицинской организации, но не более чем на три месяца, а также жертвами торговли людьми уголовное дело в отношении получателя услуг производством не окончено.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В договоре указываются:
1) предоставляемый объем и виды специальных социальных услуг;
2) права и обязанности организации временного пребывания и получателя услуг.
11. Реабилитационные мероприятия, отраженные в договоре, проводятся специалистами организации временного пребывания в установленные договором сроки.
11-1. Специальные социальные услуги оказываются в соответствии с перечнем специальных социальных услуг, оказываемых в условиях временного пребывания согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 11-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Шартта көрсетілген уақытша болу ұйымының міндеттемелері белгіленген мерзімде орындалмаса, болу мерзімі оларды орындау күніне дейін, бірақ алты айдан асырмай ұзартылады.
13. Уақытша болу ұйымынан қызметтерді алушыларды шығару:
1) қызметтерді алушының жазбаша өтініші;
2) қызметтерді алушылардың тұрғын үй аумағы және өмір сүруге қаражаты болған жағдайда;
3) шарт бұзылған немесе қолдалану мерзімі аяқталған жағдайда;
4) шарт талаптары мерзімінен бұрын орындалған жағдайда;
5) қызметтерді алушы қайтыс болған жағдайда жүзеге асырылады.
14. Қызметтерді алушыларды білім беру ұйымында оқыту үшін бір жылға дейінгі мерзімге жіберу туралы шешімді уақытша болу ұйымы тәртіпаралық комиссиясының қорытындысын есепке ала отырып және қабылдаушы тараптың қызметтерді алушыларға оқу кезеңінде тұрғын үй алаңын (жатақхана) беру туралы жазбаша міндеттемесі болған кезде уақытша болу ұйымының әкімшілігі қабылдайды.
Білім беру ұйымында оқуды табысты аяқтаған қызметтерді алушылар одан әрі әлеуметтік оңалту үшін уақытша болу ұйымына қайтарылады.
15. Егде тартқан жасына, бірінші, екінші топтағы мүгедектігіне байланысты өзіне-өзі қызмет көрсетуі, қозғалуы қиын қызметтерді алушылар медициналық ұйымның және мүгедектігі бар адамның абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға және (немесе) он сегіз жастан асқан адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынатын стационарлық үлгідегі ұйымға қабылданады.
16. Уақытша болу ұйымында тұруға медициналық қарсы көрсетілімдері болған кезде қызметтерді алушылар денсаулық сақтаудың тиісті ұйымдарына жіберілуге жатады.
17. Бюджет қаражаты есебінен ұсталатын қызметтерді алушыларды бір өңірде орналасқан уақытша болу ұйымынан елдің өзге өңірінде орналасқан уақытша болу ұйымына ауыстыру тиісті өңірлердің уақытша болу ұйымдарының келісімі бойынша жүзеге асырылады.
18. Қызметтерді алушылар:
1) стационарлық үлгідегі ұйымдарда Ішкі тәртіп қағидаларын тұрақты (үш реттен артық) түрде бұзған, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды әкелген және қабылдаған, тауарлық-материалдық құндылықтарды және өзге мүлікті бүлдірген, құқыққа қарсы әрекеттер жасаған;
2) уақытша болу ұйымында болуға медициналық қарсы көрсетілімдер анықталған кезде;
3) қызметтерді алушы уақытша болу ұйымы әкімшілігін хабардар етпей, уақытша болу ұйымы аумағынан өз бетімен шығып кетіп, үш тәуліктен астам уақыт бойы болмаған жағдайларда шығарылуға жатады.
Уақытша болу ұйымы аумағынан шығып кеткен адам осы Стандарттың 2-тарауына сәйкес жалпы негізде қайта қабылданады, ал дәлелді себептер (ішкі істер органдарының ұстауы, денсаулық сақтау ұйымында болу) бойынша ол жөнінде хабардар етуге мүмкіндігі болмаған адам дереу қайта қабылданады;

12. Если обязательства организации временного пребывания, указанные в договоре не выполнены в установленный срок, то срок пребывания продлевается до дня их выполнения, но не более чем на шесть месяцев.
13. Выписка получателей услуг из организации временного пребывания осуществляется:
1) по письменному заявлению получателей услуг;
2) при наличии у получателей услуг жилой площади и средств к существованию;
3) в случае расторжения или окончания срока действия договора;
4) в случае досрочного выполнения условий договора;
5) в случае смерти получателя услуг.
14. Решение о направлении получателей услуг сроком до одного года для обучения в организацию образования принимается администрацией организации временного пребывания с учетом заключения междисциплинарной комиссии организации временного пребывания и при наличии письменного обязательства принимающей стороны о предоставлении получателям услуг жилой площади (общежития) на период обучения.
Получатели услуг, успешно закончившие обучение в организации образования, возвращаются в организацию временного пребывания для дальнейшей социальной реабилитации.
15. Получатели услуг, имеющие затруднение в передвижении, самообслуживании в силу преклонного возраста, наличия инвалидности первой, второй групп, в соответствии с заключениями медицинской организации и индивидуальной программой абилитации и реабилитации лиц с инвалидностью (далее – ИПР) принимаются в организации стационарного типа, предоставляющие специальные социальные услуги престарелым, лицам с инвалидностью и (или) лицам старше восемнадцати лет.
16. При наличии медицинских противопоказаний к проживанию в организации временного пребывания получатели услуг подлежат направлению в соответствующие организации здравоохранения.
17. Перевод получателей услуг, содержащихся за счет бюджетных средств, из организации временного пребывания, расположенной в одном регионе, в организацию временного пребывания, расположенную в другом регионе, осуществляется по согласованию с организациями временного пребывания соответствующих регионов.
18. Получатели услуг подлежат отчислению в следующих случаях:
1) при систематическом (более трех раз) нарушении Правил внутреннего распорядка, в том числе, проносе и употреблении психоактивных веществ, порчу товарно-материальных ценностей и иного имущества, совершении противоправных действий.
2) при выявлении медицинских противопоказаний к нахождению в организации временного пребывания;
3) при самовольном уходе получателя услуг с территории организации временного пребывания и отсутствии более трех суток, не поставившим при этом в известность администрацию организации временного пребывания.
Лицо, покинувшее территорию организации временного пребывания, восстанавливается на общих основаниях согласно главе 2 настоящего Стандарта, а не имевшее возможности сообщить об этом по уважительным причинам (задержание органами внутренних дел, нахождение в организации здравоохранения) – подлежит восстановлению немедленно;

4) өзі туралы әдейі жалған ақпарат ұсынған жағдайда;
5) қызметтерді алушы шарт талаптарын орындамаған жағдайда шығарылуға жатады.
Шығаруға осы тармақтың 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздемелер куәгерлердің жазбаша айғақтамаларымен расталады.
Осы тармақтың 1), 3), 4), 5) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша уақытша болу ұйымынан шығарылған қызметтерді алушылармен осы Стандарттың 2-тарауында көзделген тәртіппен, бірақ олар шығарылғаннан кейін күнтізбелік бір жылдан соң оңалту туралы шарт жасалады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 391 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді аяқтау, тоқтату, қызметтерді алушыларды ұйымнан шығару, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, уақытша болу және тұру ұйымдарына ауыстыру уақытша болу және тұру ұйымы басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Шығару немесе басқа уақытша болу ұйымына ауыстыру кезінде қызметтерді алушыларға жеке және маусым бойынша өзіне бекітілген киімі мен аяқкиімі, уақытша болу ұйымында сақталған құнды заттары (құжаттары) беріледі.
20-1. Уақытша болу ұйымы мамандарының жұмыс сапасын уақытша болу ұйымының басшысы және Уәкілетті орган оңалтылған және қалыпты өмір сүру салтына қайтып оралған қызметтерді алушылар санының алдыңғы жылғымен салыстырғанда көбеюі бойынша бағалайды.
Ескерту. Стандарт 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-2. Уақытша болу ұйымында қажетті мамандар болмаған жағдайда шарттық негізде қосымша мамандарды тартуға болады.
Ескерту. Стандарт 20-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-3. Уақытша болу ұйымында шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, ол уақытша болу ұйымының басшысында сақталады және қызметтерді алушылар мен келушілердің бірінші талабы бойынша беріледі.
Шағымдар мен ұсыныстар кітабын уақытша болу ұйымының басшысы апта сайын, ал ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі – ай сайын қарайды.
Ескерту. Стандарт 20-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) в случае предоставлении о себе заведомо ложной информации;
5) в случае невыполнения получателем услуг условий договора.
Основания к отчислению указанные в подпунктах 1) и 3) настоящего пункта подтверждаются письменными показаниями свидетелей.
С получателями услуг, отчисленными из организации временного пребывания по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 5) настоящего пункта, заключается договор о реабилитации в порядке, предусмотренном главой 2 настоящего стандарта, но не ранее чем через один календарный год после их отчисления.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Завершение оказания специальных социальных услуг, прекращение, отчисление, направление или перевод получателей услуг в организации здравоохранения, социальной защиты, временного пребывания и проживания осуществляется на основании приказа руководителя организации временного пребывания и проживания.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При выписке или переводе в другую организацию временного пребывания получателям услуг выдается личная и закрепленная одежда и обувь по сезону, их ценности (документы), хранящиеся в организации временного пребывания.
20-1. В организациях временного пребывания качество работы специалистов оценивается руководителем организации временного пребывания и Уполномоченным органом по увеличению количества получателей услуг, реабилитированных и возвращенных к нормальному образу жизни, в сравнении с предыдущим годом.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 20-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-2. В случае отсутствия необходимых специалистов в организации временного пребывания допускается дополнительное привлечение специалистов на договорной основе.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 20-2 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-3. В организации временного пребывания оформляется книга жалоб и предложений, которая хранится у руководителя организации временного пребывания и предъявляется по первому требованию получателей услуг и посетителей.
Книга жалоб и предложений рассматривается руководителем организации временного пребывания еженедельно, а отделом занятости и социальных программ района, города областного значения – ежемесячно.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 20-3 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Уақытша болу ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету сапасы мен көлемі
Ескерту. 3-тарау алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 30.04.2026 № 163 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында уақытша болу
жағдайында арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(уақытша болу ұйымының
атауы) директорына
____________________________
(директордың тегі аты-жөні
(бар болса)
____________________________
____________________________
____________________________
ӨТІНІШ
Мені әлеуметтік бейімдеу және оңалтудан өту үшін уақытша болу ұйымына қабылдауды сұраймын.
Өзім туралы мынадай ақпаратты хабарлаймын:
Туған күні "__" _________________ ____ жыл
Туған жері: __________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат (болған кезде):_________________________
____________________________________________________________________
Білімі: ______________________________________________________________
____________ жылы тұрғын үйімнен айырылдым, айырылған тұрғын үйімнен
мекенжайы
____________________________________________________________________
Тұрғын үйімнен айырылу себебім _______________________________________
Тұрғылықты жері бойынша соңғы тіркелген мекенжайы:
____________________________________________________________________
Тіркелген мекенжайы, тұрғылықты жері бойынша тұрудың мүмкін болмауының себебі
(егер баспанасынан айырылмаған болса) ________________________________
____________________________________________________________________
Жақын туыстары туралы деректер: ______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тұру және өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларымен таныстым және оларды сақтауға міндеттенемін.
Уақытша болу ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге құжаттарды ресімдеу үшін қажетті менің қолжетімділігі шектеулі дербес деректерімді жинауға және өңдеуге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасыны Заңының 8-бабына сәйкес келісім беремін. Осымен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі тиісті ақпаратты тексеру, сәйкестікке келтіру және жаңарту құқығын айқындау үшін еңбекке қабілетті кәмелетке толған балалары, жұбайы(зайыбы) туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ мен көрсеткен, ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер мен мәліметтерді пайдалануға (беруге), менің мәртебем, менің мүддемде арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы ретінде, оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну үшін.
Сондай-ақ, өзім туралы жалған ақпарат берген жағдайда, мен уақытша болу ұйымынан бірден шығарылатыным туралы ескертілдім.
________________ (қолы) "____" ___________ ______ жыл.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында уақытша болу
жағдайында арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына

Глава 3. Качество и объем предоставления специальных социальных услуг в организациях временного пребывания
Сноска. Глава 3 исключена приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.04.2026 № 163 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
временного пребывания
Форма
Директору
____________________________
(наименование организации
временного пребывания)
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при
его наличии) директора)
от _________________________
____________________________
____________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу принять меня на временное пребывание для прохождения социальной адаптации и реабилитации.
О себе сообщаю следующую информацию:
Дата рождения "__" _________________ ____ год.
Место рождения: _______________________________________________
Документ, удостоверяющий личность (при наличии): _________________
_______________________________________________________________
Образование: ___________________________________________________
Жилье мною утрачено в ____ году, адрес утраченного жилья ___________
________________________________________________________________
Причина утраты жилья ____________________________________________
Адрес последней регистрации по месту жительства (прописки):
_________________________________________________________________
Причина невозможности проживания по адресу регистрации, по месту жительства
(если жилье не утрачено) ___________________________________________
____________________________________________________________________
Данные о близких родственниках: _____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Настоящим выражаю согласие на использование информации о трудоспособных совершеннолетних детях, супруге для определения права на оказание специальных социальных услуг, проверку, приведение в соответствие и обновление соответствующей информации в информационных системах государственных органов, а также на использование (передачу) указанных мною сведений и сведений, полученных из информационных систем, моего статуса, как получателя специальных социальных услуг в моих интересах, в том числе для предоставления гарантированного объема специальных социальных услуг.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
С правилами пребывания и пожарной безопасности ознакомлен и обязуюсь их соблюдать.
Я также предупрежден, что в случае предоставления о себе заведомо ложной информации я буду незамедлительно выписан из организации временного пребывания.
____________________ (подпись) "____" _________ ______ год.

1-1-қосымша
Ескерту. Стандарт 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан-1
Бағалау парағы ____________________________________
(бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Р/c №
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау кезінде қатыгездікпен қараудың болуын бағалауға арналған өлшемшарттардың тізбесі
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау кезінде қатыгездікпен қараудың болуын бағалауға арналған көрсеткіштер (балл)
1
Адамдарды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды сатудың, оларды пайдаланудың өзге де түрлерінің, сондай-ақ адамдарды ұрлаудың мақсаты
2
Сексуалдық пайдалану мақсатында адамды саудаға салу/сексуалдық пайдалану
3
Мәжбүрлі еңбек мақсатында адамды саудаға салу/мәжбүрлі еңбек
4
Баланы заңсыз асырап алу мақсатында кәмелетке толмаған балаларды саудаға салу
5
Қайыршылықпен айналысуға мәжбүрлеу мақсатында адамды саудаға салу/қайыршылықпен айналысуға мәжбүрлеу
6
Адамның органдарын және тіндерін заңсыз алу мақсатында адамды саудаға салу
6-1
Құқыққа қарсы іс-әрекет жасауға мәжбүрлеу/ құқық бұзушылық жасауға мәжбүрлеу мақсатындағы адам саудасы
6-2
Кінәлінің адамға қатысты меншік иесінің кейбір немесе барлық өкілеттіктерін жүзеге асыруына байланысты өзге де әрекеттер
Блок бойынша жиынтығы
7
Адамға қатысты жасалған әрекеттер
8
Сатып алу-сату, өзге де мәмілелер (сыйға тарту, айырбастау, жалға беру, адамды мәміле бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қалдыру, мүліктік емес сипаттағы қандай да бір пайда алу мақсатында адамды беру және басқалар)
9
Кінәлінің мәжбүрлі еңбекті, яғни Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, зорлық-зомбылық немесе оны қолдану қатерін не оны орындау үшін осы адам өз қызметтерін ерікті түрде ұсынбаған қандай да бір жаза қатерін қолдану жолымен адамнан талап етілетін кез келген жұмысты немесе қызметті пайдалануы
10
Кінәлі адамның жезөкшелікпен айналысуын басқа адамның немесе ол көрсететін өзге де сексуалдық сипаттағы қызметтерді пайдалануы адамды жезөкшелікпен айналысуға мәжбүрлеу немесе алынған кірістерді немесе олардың бір бөлігін иемдену мақсатында, сол сияқты кінәлілерді осы мақсатқа қудалаусыз сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтер көрсетуге мәжбүрлеу түсініледі
11
Адамды қайыршылықпен айналысуға, яғни басқа адамдардан ақша және (немесе) өзге мүлікті сұрауға байланысты қоғамға жат әрекет жасауға мәжбүрлеу
12
Кінәлілерді құқыққа қарсы іс-әрекет жасауға мәжбүрлеу, яғни адамды мүліктік сипаттағы табыс немесе пайда алу мақсатында құқық бұзушылық жасауға мәжбүрлеу
13
Азғырып-көндіру – зардап шегушіні қандай да бір жұмыстарды немесе қандай да бір қызметті, оның ішінде, егер оны пайдалану мақсатымен байланысты болса, құқыққа қайшы қызметті атқаруға келісуіне қол жеткізу
14
Тасымалдау – адамды пайдалану мақсатында бір жерден екінші жерге, оның ішінде бір елді мекеннің ішінде оның орнын ауыстыруға байланысты қасақана жасалатын іс-әрекет
15
Беру – зардап шегушіні оны пайдаланатын адамға тікелей беру
16
Жасыру – зардап шегушіні құқық қорғау органдарынан, туыстары мен басқа адамдардан жасыру (мысалы, арнайы үй-жайларға жасыру, қандай аумаққа болса да шығуына мүмкіндік бермеу, жәбірленушінің жеке өзіне немесе психикалық белсенділігінің төмендеуіне дәрі-дәрмек арқылы ықпал ету)
17
Алу – адамды пайдалану немесе одан әрі беру үшін тікелей алу
18
Пайдалану мақсатында ұрлау
19
Пайдалану мақсатында бас бостандығынан заңсыз айыру
Блок бойынша жиынтығы
20
Адамға қатысты пайдаланылған құралдар
21
Өмір мен денсаулыққа қауіпті күш қолдану немесе оны қолданамын деп қорқыту
22
Қару немесе қару ретінде пайдаланылатын заттарды қолдану
23
Алдау немесе сенімге қиянат жасау
24
Өзінің қызметтік жағдайын пайдалану
25
Материалдық немесе басқа тәуелділікті пайдалану
26
Психиканың бұзылуын немесе дәрменсiз күйін пайдалану
27
Жеке басты куәландыратын құжаттарды алып қою, жасыру не жою
Блок бойынша жиынтығы
28
Адамға келтірілген зиян
29
Дене ауруын тудырған, бiрақ зардабы болмаған ұрып-соғу немесе өзге де күш қолдану әрекеттерiн жасау
30
Ұдайы ұрып-соғу немесе өзге күш қолдану әрекеттері салдарынан дене немесе психикалық зардап шегу
31
Адамның өміріне қауіпті емес, денсаулықтың ұзақ уақытқа бұзылуына алып келген денсаулыққа зиян келтіру
32
Адамның өміріне қауіпті, көруден, тілден, естуден қандай да болсын органнан айырылуға немесе органның қызметін жоғалтуға немесе бет-әлпетiнiң қалпына келтіргісіз бұзылуының салдарынан денсаулыққа зиян келтіру, сондай-ақ денсаулықтың бұзылуын тудырған не түсік тастауға, психикасын бұзуға, есірткімен немесе уытты умен ауруға душар еткен денсаулыққа өзге зиян келтіру
Блок бойыншажиынтығы
Жалпы нәтиже
____________________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Адамды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау іс-әрекеттерінің нәтижесінде қатыгездік танытудан зардап шеккен деп танылады.
____________________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Адамды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау іс-әрекеттерінің нәтижесінде қатыгездік танытудан зардап шеккен деп танылмайды.
____________________________________________________________________
(қолы) (бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні)
Ұйым маманы ______ _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар уәкілетті органының өкілі
____________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Ішкі істер органының өкілі _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
нысан-2
Бағалау парағы ______________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Р/с №
Тұрмыстық зорлық-зомбылық кезінде қатыгездікпен қараудың болуын бағалауға арналған өлшемшарттарын тізбесі
Тұрмыстық зорлық-зомбылық кезінде қатыгездікпен қараудың болуын бағалау көрсеткіштері
1.
Күш көрсету зорлық-зомбылығы

Приложение 1-1
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
временного пребывания
Форма-1
Лист оценки _____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Сноска. Стандарт дополнен приложением 1-1 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Перечень критериев для оценки наличия жестокого обращения при торговле людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей
Показатели оценки наличия жестокого обращения при торговле людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей (баллы)
1
Цель торговли людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей
2
Торговля людьми с целью сексуальной эксплуатации/сексуальная эксплуатация
3
Торговля людьми с целью принудительного труда/ принудительный труд
4
Торговля несовершеннолетними детьми с целью незаконного усыновления/удочерения
5
Торговля людьми с целью принуждения к занятию попрошайничеством/принуждение к занятию попрошайничеством
6
Торговля людьми с целью незаконного изъятия органов и тканей человека
6-1
Торговля людьми с целью принуждения к совершению противоправной деятельности/ принуждение к совершению противоправной деятельности
6-2
Иные действия, связанные с осуществлением виновным некоторых или всех полномочий собственника в отношении лица
Итого по блоку
7
Действия, совершенные в отношении лица
8
Купля-продажа, иные сделки (дарение, мена, обмен, аренда, оставление человека в качестве обеспечения выполнения обязательства по сделке, передача человека в целях получения каких-либо выгод неимущественного характера и другие)
9
Использование виновным принудительного труда, то есть любой работы или службы, требуемой от лица путем применения насилия или угрозы его применения либо угрозы какого-либо наказания, для выполнения которой это лицо не предложило добровольно своих услуг, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан
10
Использование виновным занятия проституцией другим лицом или иных оказываемых им услуг сексуального характера понимается принуждение лица к занятию проституцией или оказанию иных услуг сексуального характера в целях присвоения полученных доходов или их части, а равно без преследования виновным этой цели
11
Принуждение лица к занятию попрошайничеством, то есть к совершению антиобщественного деяния, связанного с выпрашиванием у других лиц денег и (или) иного имущества
12
Принуждение виновным к совершению противоправной деятельности, то есть принуждение лица к совершению правонарушения с целью извлечения дохода или выгод имущественного характера
13
Вербовка - достижение согласия пострадавшего на выполнение каких-либо работ или какой-либо деятельности, в том числе противоправной, если это связано с целью его эксплуатации
14
Перевозка - совершаемые с целью эксплуатации человека умышленные действия по его перемещению из одного места в другое, в том числе в пределах одного и того же населенного пункта
15
Передача - непосредственная передача пострадавшего лицу для его эксплуатации
16
Укрывательство - сокрытие пострадавшего от правоохранительных органов, родственников и других лиц (например, утаивание в специальных помещениях, недопущение выхода за ту или иную территорию, медикаментозное подавление физической или психической активности)
17
Получение - непосредственное получение лица для его эксплуатации или дальнейшей передачи
18
Похищение с целью эксплуатации
19
Незаконное лишение свободы с целью эксплуатации
Итого по блоку
20
Средства, использованные в отношении лица
21
Применение насилия, опасного для жизни и здоровья или угроза его применения
22
Применение оружия или предметов, используемых в качестве оружия
23
Обман или злоупотребление доверием
24
Использование своего служебного положения
25
Использование материальной или иной зависимости
26
Использование психического расстройства или беспомощного состояния
27
Изъятие, сокрытие либо уничтожение документов, удостоверяющих личность
Итого по блоку
28
Причиненный вред лицу
29
Нанесены побои или иные насильственные действия, причинившие физическую боль, но не повлекшие последствий
30
Причинены физические или психические страдания в результате систематического нанесения побоев или иных насильственных действий
31
Причинен не опасный для жизни человека вред здоровью, вызвавший длительное расстройство здоровья
32
Причинен опасный для жизни человека вред здоровью, повлекший за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа, либо утрату органом его функций, или выразившийся в неизгладимом обезображивании лица, а также причинен иной вред здоровью, вызвавший расстройство здоровья, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическое расстройство, заболевание наркоманией или токсикоманией
Итого по блоку
Итого общий результат
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с торговлей людьми, иными видами их эксплуатации,
а также похищением людей.
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Не признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с торговлей людьми, иными видами их эксплуатации, а также
похищением людей.
____________________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица, дата)
Специалист организации ______________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель районного (городского) уполномоченного органа занятости
и социальных программ
____________________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель органа внутренних дел ___________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
форма-2
Лист оценки _________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
№ п/п
Перечень критериев для оценки наличия жестокого обращения при бытовом насилии
Показатели оценки наличия жестокого обращения при бытовом насилии
1.
Физическое насилие

1)
Дене ауруына ұшырататын ұрып-соғу немесе өзге де күш қолдану әрекеттерiн жасау
2)
Құқық бұзушымен отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастағы азаматтарға сыйламаушылық көрсетіліп, былапыт сөйлеу, қорлап тиісу, кемсіту, үй заттарына зақым келтіру және жеке тұрғын үй немесе пәтер шегінде жасалған олардың тыныштығын бұзатын басқа да әрекеттер
3)
Ұдайы ұрып-соғу немесе өзге күш қолдану әрекеттерi жолымен тән зардабын келтіру немесе психикалық зардап шегу
4)
Адамның өмiрiне қауiптi емес және зардаптарға әкеп соқпаған, бiрақ денсаулықты ұзақ уақытқа бұзылуға әкеп соққан денсаулыққа қасақана орташа ауырлықтағы зиян келтiру
5)
Адамның өмiрiне қауiптi немесе көруден, тiлден, естуден қандай да болсын органнан айрылуға немесе органның қызметiн жоғалтуға немесе бет-әлпетiнiң қалпына келтiргiсiз бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру, сондай-ақ өмiрге қауiптi немесе еңбек қабiлетiнiң кемiнде үштен бiрiн тұрақты түрде жоғалтуға ұштасқан немесе кiнәлiге мәлiм кәсiби еңбек қабiлетiн немесе түсiк тастауға, психикасын бұзуға, есiрткiмен немесе уытты умен ауыруға душар еткен денсаулықтың бұзылуын тудырған денсаулыққа өзге зиян келтiрген қасақана ауыр зиян келтiру
2.
Психологиялық зорлық-зомбылық
1)
Дөрекілік, қорлау, қорқыту, бопсалау, қудалау және адамның теріс эмоционалды реакциясын және психикалық ауырсынуды тудыратын басқа әрекет (әрекетсіздік)
2)
Адамды өзiн-өзi өлтiруге жеткiзу немесе зардап шегушіні қорқыту, оған қатыгездiкпен қарау немесе оның адамдық қасиетiн ұдайы қорлау жолымен өзiн-өзi өлтiруге баруға дейiн жеткiзу
3)
Өлтiремiн деп немесе денсаулыққа ауыр зиян келтiремiн деп, сол сияқты адамның жеке басына өзге ауыр күш көрсетемін не мүлiктi өртеп құртамын деп, жарылыс жасап немесе өзге жалпы қауiптi тәсiлмен қорқыту, бұл қорқытудың iске асатындығына қауiптенудiң жеткiлiктi негiздерi бар болған кезде
4)
Жалғасып келе жатқан қудалау, мәжбүрлі көші-қон
3.
Экономикалық зорлық-зомбылық
1)
Жеке басты куәландыратын, меншікке құқық белгілейтін, әрекеттер жасауға құқық беретін құжаттардан айыру
2)
Тіршілік қызметі үшін қажетті ақшалай қаражаттан айыру
3)
Тұрғын үйден айыру
4)
Тіршілік қызметі үшін қажетті тамақтан айыру
5)
Тіршілік қызметі үшін қажетті киімнен айыру
4.
Сексуалдық зорлық-зомбылық
1)
Зорлау, яғни зардап шегушіге немесе басқа адамдарға күш қолданып немесе оны қолданбақшы болып қорқытып не зардап шегушінің дәрменсіз күйін пайдаланып жыныстық қатынас жасау
2)
Көрінеу он төрт жасқа толмаған адамға қатысты күш қолданусыз азғындық іс-әрекеттерді жасау
3)
Адамды жыныстық қатынасқа түсуге, еркек пен еркектің, әйел мен әйелдің жыныстық қатынас жасауына немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттер жасауға мәжбүр ету

1)
Нанесение побоев или совершение иных насильственных действий, причинивших физическую боль
2)
Нецензурная брань, оскорбительное приставание, унижение, повреждение предметов домашнего обихода и другие действия, выражающие неуважение к гражданам, состоящим с правонарушителем в семейно-бытовых отношениях, нарушающие их спокойствие, совершенные в пределах индивидуального жилого дома или квартиры
3)
Причинение физических или психических страданий путем систематического нанесения побоев или иными насильственными действиями
4)
Умышленное причинение, не опасного для жизни человека и средней тяжести вреда здоровью, не повлекшего последствий, но вызвавшее длительное расстройство здоровья
5)
Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни человека или причинение тяжкого вреда повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа либо утрату органом его функций, или выразившегося в неизгладимом обезображивании лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего расстройство здоровья, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическое расстройство, заболевание наркоманией или токсикоманией
2.
Психологическое насилие
1)
Грубость, издевательства, оскорбление, угроза, шантаж, преследование и другое действие (бездействие), вызывающее отрицательную эмоциональную реакцию человека и душевную боль
2)
Доведение лица до самоубийства или до покушения на самоубийство путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения человеческого достоинства пострадавшего
3)
Угроза убийством или причинением тяжкого вреда здоровью, а равно иным тяжким насилием над личностью либо уничтожением имущества поджогом, взрывом или иным общеопасным способом при наличии достаточных оснований опасаться приведения этой угрозы в исполнение
4)
Продолжающееся преследование, вынужденная миграция
3.
Экономическое насилие
1)
Лишение документов, удостоверяющих личность, устанавливающих право собственности, на совершение действий
2)
Лишение денежных средств, необходимых для жизнедеятельности
3)
Лишение жилья
4)
Лишение пищи, необходимой для жизнедеятельности
5)
Лишение одежды, необходимой для жизнедеятельности
4.
Сексуальное насилие
1)
Изнасилование, то есть половое сношение с применением насилия или с угрозой его применения к пострадавшему или к другим лицам либо с использованием беспомощного состояния пострадавшего
2)
Совершение развратных действий без применения насилия в отношении лица, заведомо не достигшего четырнадцатилетнего возраста
3)
Понуждение лица к половому сношению, мужеложству, лесбиянству или совершению иных действий сексуального характера

4)
Жалаңаштануға мәжбүрлеу, денені сипап қарау, әдепсіз немесе қорлайтын қарым-қатынас, сондай-ақ жыныс мүшелеріне соғу және оларға заттармен әсер ету, жыныстық қол сұғушылық
____________________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тұрмыстық зорлық-зомбылыққа байланысты іс-әрекеттердің нәтижесінде қатыгездікпен қараудан зардап шеккен деп танылады.
____________________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тұрмыстық зорлық-зомбылыққа байланысты іс-әрекеттердің нәтижесінде қатыгездікпен қараудан зардап шеккен деп танылмайды.
Ұйым мамандары _______________ _____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар уәкілетті органының өкілі
____________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Ішкі істер органының өкілі
____________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында уақытша болу
жағдайында арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
2-қосымша
Нысан
Оңалту туралы үлгілік шарт
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 391 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________________________ атынан
(уақытша болу ұйымының атауы)
_________________________________________, (бұдан әрі – Орталық)
бір (басшының тегі аты-жөні (бар болса) тараптан және ___________ (бұдан әрі – қызметтерді (қызметтерді алушының тегі аты әкесінің аты
(бар болса) алушы) екінші тараптан, бірлесіп Тараптар деп аталатындар,
төмендегі туралы осы Шартты жасасты:
1. Шарттың нысаны
Қызметтерді алушыға Орталық оңалтуға (жоғалтылған әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіру) бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетеді.
2. Орталықтың құқықтары:
1) қызметтерді алушының оқуға және жұмыс орнына баруын бақылауды жүзеге асыру;
2) мүдделі адамдардан қызметтерді алушылардың оқу процесі, жұмыс орнына баруы және үлгерімі туралы қажетті ақпаратты сұрату;
3) қызметтерді алушы тарапынан міндеттемелерді орындамау немесе орындаудан жалтару жағдайында біржақты тәртіппен шартты бұзу;

4)
Принуждение к оголению, ощупывание тела, непристойное или унижающее обращение, a также удары по половым органам и воздействие на них предметами, сексуальное посягательство
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с бытовым насилием.
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Не признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с бытовым насилием.
Специалисты организации _____________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель районного (городского) уполномоченного органа занятости
и социальных программ
____________________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель органа внутренних дел
____________________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
временного пребывания
Типовой договор о реабилитации
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________
(наименование организации временного пребывания)
в лице ____________________________________________________________,
(далее – Центр) с (фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
одной стороны и ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг) (далее – получатель услуг)
с другой стороны, совместно именуемые Стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
Получателю услуг Центром предоставляются специальные социальные услуги, направленные на реабилитацию (восстановление утраченного социального статуса).
2. Права Центра:
1) осуществлять контроль за посещением обучения и рабочего места получателем услуг;
2) запрашивать необходимую информацию от заинтересованных лиц о посещаемости
учебного процесса, рабочего места и успеваемости получателя услуг;
3) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от
выполнения обязательств со стороны получателя услуг;

4) одан әрі тұру мақсатында ұсынылған қолжетімді жалдамалы тұрғын үйде тұрудан бас тартқан жағдайда біржақты тәртіппен шартты бұзу.
3. Орталықтың міндеттері:
1) қызметтерді алушыларды арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету шарттарымен таныстыру;
2) белгіленген көлемде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
3) мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды (даярлау, қайта даярлау) ұйымдастыру
___________________________________________________________;
4) тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыру;
5) келешекте тұру мақсатында қол жетімді жалдамалы тұрғын үй іздестіруді жүзеге асыру;
6) қызметтерді алушыға сыйластықпен қарау, дөрекілікке, өз міндеттемелеріне атүсті қарауға жол бермеу.
4. Қызметтерді алушының құқықтары:
1) оңалту процесі туралы ақпарат алу;
2) кәсіп және жұмыс орнын таңдауға қатысу.
5. Қызметтерді алушының міндеттемелері:
1) оңалту процесіне белсенді түрде қатысу;
2) _________________ мамандығы бойынша оқу курсынан табысты өту;
3) Орталық персоналына сыйластықпен қарау;
4) осы шарттың талаптарын сақтау.
6. Шартты бұзу талаптары
Осы шарт мынадай негіздемелер:
1) қызметтерді алушы тарапынан міндеттемелерді (оқу, жұмысқа орналасу, тұрғын үй іздестіру) орындамау немесе орындаудан бас тарту;
2) қызметтерді алушының Орталық персоналына негізсіз дөрекілік таныту және айып тағу бойынша бұзуға жатады.
7. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету денсаулық сақтау ұйымында қызметтерді алушы болған кезеңінде тоқтатылады.
8. Қорытынды ережелер
Шарт бірдей заң күшімен тараптардың әрқайсысы үшін екі данада жасалды және қол қойылды.
Орталық директоры _________________________ ______________
(Тегі аты-жөні (бар болса) (қолы)
Қызметтерді алушы _________________________ _______________
(Тегі аты-жөні (бар болса) (қолы)
Ескертпе: осы Шарт үлгілік болып табылады.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында уақытша болу
жағдайында арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
3-қосымша
Уақытша болу ұйымдарына арналған төсек-орын және ішкиім, жеке гигиеналық құралдар, сондай-ақ олардың тозу мерзімдерінің ең төмен нормалары
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында уақытша болу
жағдайында арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
4-қосымша
Уақытша болу кезінде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің тізбесі

4) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае отказа от предлагаемого
доступного съемного жилища с целью дальнейшего проживания в нем.
3. Обязанности Центра:
1) ознакомить получателя услуг с условиями предоставления специальных социальных услуг;
2) оказать специальные социальные услуги в установленном объеме;
3) организовать профессиональное обучение (подготовку, переподготовку) по специальности
________________________________________________________________;
4) трудоустроить на постоянное рабочее место;
5) осуществить поиск доступного съемного жилища с целью дальнейшего проживания в нем;
6) уважением относиться к получателю услуг, не допускать грубости, халатного отношения к своим обязанностям.
4. Права получателя услуг:
1) получать информацию о процессе реабилитации;
2) участвовать в выборе профессии и места работы.
5. Обязанности получателя услуг:
1) принимать активное участие в процессе реабилитации;
2) успешно пройти курс обучения по специальности ___________________;
3) уважительно относиться к персоналу Центра;
4) соблюдать условия настоящего договора.
6. Условия расторжения договора
Настоящий договор подлежит расторжению по следующим основаниям:
1) неисполнения или уклонения от исполнения обязательств со стороны получателя услуг
(обучение, трудоустройство, поиск жилья);
2) необоснованные оскорбления и обвинения получателем услуг персонала Центра.
7. Предоставление специальных социальных услуг приостанавливается на период
нахождения получателя услуг в организации здравоохранения.
8. Заключительные положения
Договор составлен и подписан в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую
силу для каждой из Сторон.
Директор Центра
_____________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Получатель услуг
_____________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Примечание: данный Договор является примерным.
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
временного пребывания
Форма
Минимальные нормы постельного и нижнего белья, предметов личной гигиены, а также сроки их носки и использования для организаций временного пребывания
Сноска. Приложение 3 исключено приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
временного пребывания
Перечень специальных социальных услуг, оказываемых в условиях временного пребывания

Ескерту. Стандарт 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсетілетін қызметтердің атауы
санитариялық-гигиеналық талаптарға сәйкес өмір сүру жағдайларын сақтау
тағамды дайындау, оның ішінде диеталық
төсек орындарын, жиһаздар, төсек жабдықтарын, жеке гигиена құралдарын және ішкиіммен қамтамасыз ету
тұрмыстық қызмет көрсету (ішкиімді, киімді, төсек жабдықтарын жуу, кептіру, үтіктеу, дезинфекциялау)
хаттарды жазуға және оқуға көмек көрсету
қызметтерді алушыларды емдеуге, оңалтуға, оқытуға, қызметтерді алушыларды мәдени-демалыс іс-шараларына қатысуға тасымалдау бойынша көлік қызметтерін көрсету
жол жүру құжаттарын сатып алу және жол жүру уақытында азық-түлікпен қамтамасыз ету арқылы бұрынғы тұрғылықты жеріне жіберуге жәрдемдесу
қызметтерді алушыларды қабылдау және уақытша орналастыру
қызметтерді алушылардың саны бойынша есепке алуды, статистиканы және есептілікті жүргізу, әлеуметтік-экономикалық мәселелер бойынша мемлекеттік және үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау
күнделікті аралау және қызметтерді алушылардың жағдайын мониторингтеу
жеке жұмыс жоспарларының орындалуын бақылау (мамандардың жұмысын үйлестіру, жеке жоспарға сәйкес қызмет көрсетуді бақылау)
қызметтерді алушылардың туыстарымен байланысын ұйымдастыру және қолдау
Әлеуметтік кодекстің 11, 13, 14-тарауларына сәйкес тиесілі жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттер мен төлемдердің басқа түрлерін алуға, тұрмыс жағдайын жақсартуға жәрдемдесу
арнаулы әлеуметтiк қызметтерге мұқтаж адам (отбасы) ретiнде алуға, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жергiлiктi өкiлдi органдардың шешiмдерiмен көрсетiлетiн әлеуметтiк көмек алуға өтiнiш бiлдiруге жәрдемдесу 1,2
Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтемақы алуға жәрдемдесу1,2
мерекелер мен демалыс іс-шараларын ұйымдастыру
клуб және үйірме жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу
қызметтерді алушыларды бос уақытын өткізуге және мәдени іс-шараларға қатысуға тарту
заңдық маңызы бар құжаттарды дайындауға жәрдемдесу
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін және қызмет алушылардың заңды құқықтарын бұзатын немесе нұқсан келтіретін ұйымдардың әрекеттеріне немесе әрекетсіздігіне шағымдарды дайындауға және беруге жәрдемдесу
жеке басты куәландыратын құжаттарды қалпына келтіруге жәрдемдесу
тұратын жері бойынша тіркеуге құжаттарды дайындауға жәрдемдесу
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында және әлеуметтік қамсыздандыру мен көмекке құқықтарға байланысты мәселелер бойынша құжаттарды дайындауда заңгерлік консультация беру және көмек көрсету
қарттарды және мүгедектігі бар адамдарды қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға және (немесе) он сегіз жастан асқан адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін стационарлық ұйымдарға орналастыру үшін қажетті құжаттарды дайындауға жәрдемдесу
құқықтық көмек көрсету және заңда белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға көмек көрсету
адам саудасы фактілерін тергеуде, сот ісін жүргізуде және орындауда құқық қорғау және сот органдарымен ынтымақтастықта көмек көрсету
азаматтыңы бойынша мемлекеттің дипломатиялық және консулдық өкілдіктеріне қол жеткізуге жәрдемдесу
Елшіліктерге, сыртқы істер, ішкі істер, әділет, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, білім беру органдары мен мекемелеріне өтініштерді (өтініштерді, өтініштерді) дайындауға және беруге көмек көрсету
қызметтерді алушының мүдделерін білдіруге сенімхаттар ресімдеу
құжаттарды, бланкілерді және іс материалдарын қызметтерді алушының ана тіліне аудару
медициналық тексерулер кезінде, сотта, мемлекеттік органдарда және мекемелерде мәселелерді шешу кезінде аудармашыны ұсыну (мүмкіндігінше қызметтерді алушының жынысына сәйкес)
сот-тергеу органдары мен мекемелерінде қызметтерді алушының мүдделерін білдіру
алғашқы медициналық тексеру және алғашқы санитариялық өңдеу жүргізу
бейінді мамандардың, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық консультациясына жәрдемдесу
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету
дәрігерлердің қорытындысы бойынша дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу: алу, сатып алу
психиатриялық және психотерапевтік қызметтерді көрсету
медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге көмек көрсету
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға жәрдемдесу
емдеуші дәрігер тағайындаған денсаулық сақтау стандарттарына сәйкес медициналық процедураларды жүргізу
абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен қамтамасыз етуге, санаториялық-курорттық ем алуға жәрдемдесу
ұйымның орналасқан жері бойынша психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациядан өтетін кәмелетке толмаған балаларға көмек көрсету
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының ұсыныстарын ескере отырып, әлеуметтік-педагогикалық қызметті дамыту
құндылықтарды, көзқарастарды және мінез-құлық дағдыларын өзгерту бойынша сабақтарды ұйымдастыру және өткізу
ұйымда уақытша тәулік бойы немесе ұзақ уақыт болған жағдайда кәмелетке толмаған балаларды үйдегі оқу процесіне қосуға жәрдемдесу
психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерінде немесе оңалту орталықтарында, ұйымдарда немесе ұйымның орналасқан жері бойынша дамуында артта қалған және ауытқуы бар балаларға түзету-дамыту көмегінің кепілдік берілген көлемін алуға жәрдемдесу
көрсетілетін қызметті алушылардың физикалық мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, олардың білім алуына жәрдемдесу
тәрбиешінің қызметін көрсету
ересектерде еңбек дағдыларын тексеру бойынша іс-шараларды өткізу
бейіні бойынша еңбек дағдыларын қалыптастыру
Қоғамдық пайдалы жұмыстарды ұйымдастыру
кәсіптік бағдар беру
қызметтерді алушыларды қолжетімді кәсіптік дағдыларға оқыту бойынша іс-шараларды жүргізуге жәрдемдесу
психологиялық диагностика және тұлғаны тексеру
психопрофилактикалық жұмыс
психологиялық консультация беру
жедел психологиялық (соның ішінде телефон арқылы) көмек
қызметтерді алушыларға психологиялық көмек көрсету, оның ішінде әңгімелесу, қарым-қатынас, тыңдау, ынталандыру, белсенді болуға ынталандыру
психологиялық тренингтер
ересектерге арналған психологиялық түзету
Өзара қолдау топтарында және қарым-қатынас клубтарында сабақтар өткізу
әлеуметтік-психологиялық патронаж (жүйелі бақылау)
Ескертпе:
1 – тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезінде қолданылады.
2 – адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезінде қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 263 Бұйрығына
7 қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы

Сноска. Стандарт дополнен приложением 4 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование услуги
поддержание условий проживания в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями
приготовление питания, включая диетическое
предоставление койко-места, мебели, обеспечение постельными принадлежностями, предметами личной гигиены и нижнего белья
обеспечение бытовым обслуживанием (стирка, сушка, глаженье, дезинфекция нательного белья, одежды, постельных принадлежностей)
оказание помощи в написании и прочтении писем
предоставление транспортных услуг по перевозке получателей услуг для лечения, реабилитации, обучения, участия получателей услуг в культурных и досуговых мероприятиях
содействие в отправке к прежнему месту жительства путем приобретения проездных документов и обеспечения продуктами питания на время пути следования
прием и временное размещение получателей услуг
ведение учета, статистики и отчетности по количеству получателей услуг, взаимодействие с государственными и негосударственными организациями по социально-экономическим вопросам
ежедневный обход и мониторинг состояния получателей услуг
контроль за исполнением индивидуальных планов работ (координация работы специалистов, мониторинг оказания услуг в соответствии с индивидуальным планом)
организация и поддержание связи с родственниками получателей услуг
содействие в получении полагающихся пособий, компенсаций, алиментов и соответствующих выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с главами 11, 13, 14 Социального кодекса
содействие в получении в качестве лица (семьи), нуждающегося (нуждающейся) в специальных социальных услугах, обращение за социальной помощью, предоставляемой по решениям местных представительных органов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан1,2
содействие в получении компенсации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим1,2
организация праздников и досуговых мероприятий
организация и проведение клубной и кружковой работы
вовлечение получателей услуг в досуговые мероприятия, к участию в культурных мероприятиях
помощь в оформлении документов, имеющих юридическое значение
оказание помощи в подготовке и подаче обращений на действие или бездействие организаций, предоставляющих специальные социальные услуги и нарушающих или ущемляющих законные права получателей услуг
содействие в восстановлении документов, удостоверяющих личность
содействие в оформлении документов для регистрации по месту пребывания
юридическое консультирование и помощь в оформлении документов в области предоставления специальных социальных услуг и по вопросам, связанным с правами на социальное обеспечение и помощь в соответствии с законодательством Республики Казахстан
содействие в оформлении необходимых документов для помещения престарелых граждан и лиц с инвалидностью в организации стационарного типа, предоставляющие специальные социальные услуги престарелым, лицам с инвалидностью и (или) лицам старше восемнадцати лет
оказание юридической помощи и содействие в получении установленных законодательством льгот и преимуществ, социальных выплат
содействие в сотрудничестве с правоохранительными, судебными органами в рамках расследования фактов торговли людьми, судебного производства и исполнения1,2
содействие к доступности дипломатическим и консульским представительствам государства по гражданской принадлежности2
оказание помощи в подготовке и подаче заявлений (обращений, апелляций) в Посольства, органы и учреждения иностранных дел, внутренних дел, юстиции, здравоохранения, социальной защиты, образования2
оформление доверенностей на представительство интересов получателя услуг2
перевод документов, форм и материалов дела на родной язык получателя услуг2
обеспечение переводчика при медицинских осмотрах, в суде, при решении вопросов в государственных органах и учреждениях (по возможности, одного пола с получателем услуг)2
представительство интересов получателя услуг в судебно-следственных органах и учреждениях2
проведение первичного медицинского осмотра и первичной санитарной обработки
содействие в медицинском консультировании профильными специалистами, в том числе из организаций здравоохранения
оказание доврачебной помощи
содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения: получение, приобретение
оказание услуг психиатрической, психотерапевтической помощи
содействие в проведении медико-социальной экспертизы
содействие в получении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
проведение лечебных манипуляций в соответствии со стандартами в области здравоохранения по назначению лечащего врача
содействие в обеспечении техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, в получении санаторно-курортного лечения, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации
содействие в прохождении несовершеннолетними детьми психолого-медико-педагогической консультации по месту нахождения организации
разработка социально-педагогических мероприятий с учетом рекомендаций заключения психолого-медико-педагогической консультации
организация и проведение занятий по трансформации ценностных ориентиров, установок и поведенческих навыков
содействие во включении несовершеннолетних детей в образовательный процесс в условиях на дому в случае временного круглосуточного или длительного пребывания в организации
содействие в получении детьми, имеющими задержку и нарушение развития, гарантированного объема коррекционно развивающей помощи в кабинетах психолого-педагогической коррекции или реабилитационных центрах, организациях или по месту нахождения организации
содействие в получении образования получателей услуг с учетом их физических возможностей и умственных способностей
предоставление услуг воспитателя
проведение мероприятий по обследованию имеющихся трудовых навыков у взрослых
формирование трудовых навыков по профилю
организация общественно-полезных работ
профессиональная ориентация
содействие в проведении мероприятий по обучению получателей услуг доступным профессиональным навыкам
психологическая диагностика и обследование личности
психопрофилактическая работа
психологическое консультирование
экстренная психологическая (в том числе по телефону) помощь
оказание психологической помощи получателям услуг, в том числе беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности
психологические тренинги
психологическая коррекция для взрослых
проведение занятий в группах взаимоподдержки, клубах общения
социально-психологический патронаж (систематическое наблюдение)
Примечание:
1 – используется при оказании специальных социальных услуг жертвам домашнего насилия;
2 – используется при оказании специальных социальных услуг жертвам торговли людьми.
Приложение 7
к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 263
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан

1. "Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушы 2016 жылғы 24 ақпандағы № 138 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13543 болып тіркелген).
2. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 13 мамырда № 11038 тіркелді);
3. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 17 наурыздағы № 206 бұйрығы". (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13609 болып тіркелген).
4. "Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 желтоқсандағы № 1079 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14701 болып тіркелген).
5. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 13 мамырдағы № 238 бұйрығы". (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18661 болып тіркелген).
6. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 29 желтоқсандағы № 547 бұйрығы". (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21993 болып тіркелген).
7. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 16 маусымдағы № 213 бұйрығы". (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23082 болып тіркелген).

1. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 138 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13543).
2. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11038).
3. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 марта 2016 года № 206 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13609).
4. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2016 года № 1079 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14701).
5. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 мая 2019 года № 238 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18661).
6. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 декабря 2020 года № 547 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21993).
7. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 июня 2021 года № 213 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23082).

8. "Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 желтоқсандағы № 1079 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 9 желтоқсандағы № 463 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25937 болып тіркелген).
9. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 23 желтоқсандағы № 488 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26092 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу тізіліміндегі 1 және 4 тармақшалары алынып тасталсын.
10. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 14 қаңтардағы № 9 бұйрығы". (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26517 болып тіркелген).
11. "Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 ақпандағы № 138 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2022 жылғы 8 ақпандағы № 49 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26772 болып тіркелген).
12. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 11 тамыздағы № 307 бұйрығы". (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29097 болып тіркелген).

8. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2021 года № 463 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2016 года № 1079 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 25937).
9. Пункты 1 и 4 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 декабря 2021 года № 488 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26092).
10. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 января 2022 года № 9 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26517).
11. Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 февраля 2022 года № 49 "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 138 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26772).
12. Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 августа 2022 года № 307 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29097).

13. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 23 тамыздағы № 325 бұйрығы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29285 болып тіркелген).
14. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 22 қыркүйектегі № 383 бұйрығымен бекітіліген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29785 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу тізіліміндегі 2 және 4 тармақтары күшін жойсын.

13. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 августа 2022 года № 325 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29285).
14. Пункты 2 и 4 перечня некоторых приказов исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 сентября 2022 года № 383 "О внесении изменений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29785).