"Құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша мәліметтер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 291 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 715 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 маусымда № 32928 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 қарашадағы № 699 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 12.11.2025 № 699 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша мәліметтер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 291 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16575 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 24-бабы 16) және 16-1) тармақшаларына, 26-бабының 10-тармағына, 28-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабы 4-тармағының 1-3) тармақшасына және "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша коллекторлық агенттіктер, екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары мен жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтер нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі сатып алынған және өндіріп алынған қарыздардың көлемі бойынша ұсынатын мәліметтер нысаны;
3) коллекторлық агенттіктер, екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша өзіне берілген құқыққа (талап етуге) қатысты кредитордың құқықтарын іске асыратын салық төлеушілер бойынша мәліметтер нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 291 "Об утверждении форм сведений по договорам, содержащим условия перехода права (требования)"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 715. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2023 года № 32928.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 12.11.2025 № 699 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 291 "Об утверждении форм сведений по договорам, содержащим условия перехода права (требования)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 16575) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 16) и 16-1) статьи 24, пунктом 10 статьи 26, пунктом 1 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 1-3) пункта 4 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 11-1) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) форму сведений, представляемых коллекторскими агентствами, банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций по договорам, содержащим условия перехода права (требования) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведений, представляемых Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по объему приобретенных и взысканных займов, содержащим условия перехода права (требования) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму сведений, представляемых коллекторскими агентствами, банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций по налогоплательщикам, реализующим права кредитора в отношении уступленного ему права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством, согласно приложению 3 к настоящему приказу.";
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;

осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Казақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
- Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
агенттігінің төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төрағасы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 715 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 291 бұйрығына
2-қосымша
нысан
20___ жылғы "___" ________ жағдай бойынша құқықтың (талап етудің) өту
жағдайларын қамтитын, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі сатып алынған және өндіріп алынған қарыздардың
көлемі бойынша ұсынатын мәліметтер
мың теңге
Коллекторлық агенттіктің атауы
Коллекторлық агенттіктің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Есепті кезеңде сатып алынған талап ету құқықтарының көлемі, оның ішінде
Барлығы
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент- банктерінің филиалдары
Микроқаржы ұйымдар
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Есепті кезеңде өндіріп алынған берешек сомасы, оның ішінде
Есепті кезеңнің соңында ағымдағы қалдығы сатып алынған талаптар құқығы, оның ішінде
Барлығы
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары
Микроқаржы ұйымдар
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Барлығы
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент- банктерінің филиалдары
Микроқаржы ұйымдар
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
7
8
9
10
11
12
13
14
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 715 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 291 бұйрығына
3-қосымша
нысан

дополнить приложением 3 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 715
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 291
форма
Сведения, представляемые Агентством Республики Казахстан по регулированию
и развитию финансового рынка по объему приобретенных и взысканных займов,
содержащих условия перехода права (требования)
по состоянию на "____" ___________ 20__ года
в тысячах тенге
Наименование коллекторского агентства
Бизнес-идентификационный номер коллекторского агентства
Объем приобретенных прав требований в отчетном периоде, в том числе
Всего
Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Микрофинансовые организации
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Сумма взысканной задолженности в отчетном периоде, в том числе
Текущий остаток на конец отчетного периода прав приобретенных требований, в том числе
Всего
Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Микрофинансовые организации
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Всего
Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Микрофинансовые организации
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 715
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 291
форма
Сведения, представляемые коллекторскими агентствами, банками второго уровня
и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
по налогоплательщикам, реализующим права кредитора в отношении уступленного
ему права (требования) по договору банковского займа в рамках договора
доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством

20____ жылғы "___" __________ бастап 20___ жылғы "___" ___________ кезең үшін
коллекторлық агенттіктер, екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының
жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын, коллекторлық агенттікпен
жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша
өзіне берілген құқыққа (талап етуге) қатысты кредитордың құқықтарын іске
асыратын салық төлеушілер бойынша мәліметтер
мың теңге
Коллекторлық агенттіктің атауы
Коллекторлық агенттік БСН
Талап ету құқығын берген кредитордың атауы
Талап ету құқығын басқаға берген кредитордың (екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезиденті- банктерінің филиалдары, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржы ұйымдары) БСН
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген кредитордың ТАӘ/атауы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген кредитордың ЖСН/БСН
Қарыз алушының (борышкердің)ТАӘ/ атауы
Қарыз алушының (борышкердің) БСН/ЖСН
Қарыз шартының №
Қарыз шартын жасасу күні
Қарыз шартының аяқталу күні
Шарттың № және құқықтың (талаптың) ауысу талаптарын қамтитын шартты жасасу күні
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген кредитордың сатып алған берешегі
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап есептелген сыйақы
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап айыппұлдар, өсімпұлдар және басқалар түріндегі өзге де есептеулер
Барлығы
негізгі қарыз
сыйақы
айыппұлдар, өсімпұлдар және басқалар түріндегі өзге де есептеулер
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша есептелген сыйақылар мен өзге де есептеулерді қоспағанда, сатып алынған сәттен бастап өспелі қорытындымен берешек өтелді
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап өспелі қорытындымен есептелген сыйақылар мен өзге де есептеулер өтелді
Есепті салық кезеңі үшін коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша есептелген сыйақыларды және құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап өзге де есептеулерді қоспағанда, сатып алынған сәттен бастап өспелі қорытындымен берешек өтелді
Есепті салық кезеңі үшін коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап өспелі қорытындымен есептелген сыйақылар мен өзге де есептеулер өтелді
20
21
22
23
Аббревиатураларды ашып жазу:
СН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі; ЖСН – жеке-сәйкестендіру нөмірі. ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Ескертпе:

за период с "___" ________ 20__ года по "___" _________ 20__ года
в тысячах тенге
Наименование коллекторского агентства
БИН коллекторского агентства
Наименование кредитора, уступившего право требования
БИН кредитора (банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, микрофинансовые организации), уступившего право требования
ФИО/Наименование кредитора, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
ИИН/БИН кредитора, которому уступлены право (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
ФИО./ Наименование заемщика (должника)
БИН/ИИН заемщика (должника)
№ договора займа
Дата заключения договора займа
Дата окончания договора займа
№ договора и дата заключения договора, содержащего условия перехода права (требования)
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Приобретенная задолженность кредитором, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Начисленное вознаграждение с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Иные начисления в виде штрафов, пени и другие с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Всего
основной долг
вознаграждение
иные начисления в виде штрафов, пени и другие
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Погашено задолженности c нарастающем итогом с момента приобретения, за исключением начисленных вознаграждений и иных начислений с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Погашено начисленных вознаграждений и иных начислений c нарастающем итогом с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Погашено задолженности c нарастающем итогом с момента приобретения, за исключением начисленных вознаграждений и иных начислений с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством за отчетный налоговый период
Погашено начисленных вознаграждений и иных начислений c нарастающем итогом с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством за отчетный налоговый период
20
21
22
23
Расшифровка аббревиатуры:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный-идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Примечание:

18, 19, 20, 21, 22 және 23-бағандарды – екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар толтырмайды.

Графы 18, 19, 20, 21, 22 и 23 – не заполняются банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями,
осуществляющими отдельные виды банковских операций.