Инвесторлар үшін "бір терезені" ұйымдастыру қағидаларын, сондай-ақ инвестициялар тарту кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2023 жылғы 26 маусымдағы № 11-1-4/327 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 маусымда № 32910 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 282-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған инвесторлар үшін "бір терезені" ұйымдастыру қағидалары, сондай-ақ инвестициялар тарту кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрі
М. Нұртілеу
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2023 жылғы 26 маусымдағы
№11-1-4/327 бұйрықпен
бекітілген
Инвесторлар үшін "бір терезені" ұйымдастыру қағидалары, сондай-ақ инвестициялар тарту кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі
Ескерту. Тәртібі жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 31.12.2024 № 11-1-4/746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы инвесторлар үшін "бір терезені" ұйымдастыру қағидаларын, сондай-ақ инвестициялар тарту кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 282-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
Қағидалар сыртқы, орталық және өңірлік деңгейлерде инвесторларды тарту және сүйемелдеу, сондай-ақ инвесторлар үшін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметтің тиімділігін арттыру және цифрландыру арқылы Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалын жақсарту мақсатында әзірленді.

Об утверждении Правил организации "одного окна" для инвесторов, а также порядка взаимодействия при привлечении инвестиций
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 11-1-4/327. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2023 года № 32910.
В соответствии с пунктом 2 статьи 282-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации "одного окна" для инвесторов, а также порядок взаимодействия при привлечении инвестиций.
2. Комитету по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
М. Нұртілеу
"Согласовано"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 26 июня 2023 года №11-1-4/327
"Об утверждении
Правил организации
"одного окна" для инвесторов,
а также порядка взаимодействия
при привлечении инвестиций"
Правила организации "одного окна" для инвесторов, а также порядок взаимодействия при привлечении инвестиций
Сноска. Правила – в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 31.12.2024 № 11-1-4/746 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации "одного окна" для инвесторов, а также порядок взаимодействия при привлечении инвестиций (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 282-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
Правила разработаны в целях улучшения инвестиционного климата Республики Казахстан путем повышения эффективности и цифровизации деятельности по привлечению и сопровождению инвесторов, а также предоставлению услуг для инвесторов на внешнем, центральном и региональном уровнях.

2. Инвесторларға қызмет көрсету осы Қағидалар шеңберінде ұлттық цифрлық инвестициялық платформа арқылы жүзеге асырылады (бұдан әрі – ҰЦИП).
3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бастама – ҰЦИП жүйесінде кездесу картасы түрінде ресімделген, әлеуетті инвестормен келіссөздер негізінде қалыптастырылған инвестициялық жобаны іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері және Ұлттық компанияның шетелдік өкілдері мен өкілдіктерінің ұсынысы;
2) бастамашы орган – инвестордан мәліметтер алуға, ҰЦИП жүйесінде жоба паспортын және жол картасын толтыруға жауапты мемлекеттік орган немесе ұйым;
3) елдік инвестициялық бағдарлама – Қазақстан Республикасында инвестициялық жобаларды iске асыруға мүдделiлiгiн бiлдiретiн шетелдiк инвесторларды мақсатты бағыттау үшiн Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерi қалыптастыратын бағдарлама;
4) "жасыл дәліз" – осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін, қызметтерді жедел ұсынуды көздейтін инвестициялық жобалар үшін арнайы тәртібі;
5) жоба паспорты – инвестор-компания, қызмет саласы, инвестиция көлемі, қаржыландыру схемасы, байланыс деректері, жоба туралы қысқаша сипаттамасын қоса алғанда инвестициялық жоба туралы негізгі ақпаратты қамтитын құжат.
6) жобаның жол картасы – жұмыс кезеңдерін, оларды іске асыру мерзімдерін, жауапты орындаушыларды қамтитын инвестициялық жобаны іске асыру жоспар-кестесі;
7) инвестициядан кейінгі кезең – жобалық қуатқа шығуды немесе сериялық өндірісті бастауды қамтитын инвестициялық жобаның аяқталу кезеңі;
8) инвестициядан кейінгі сүйемелдеу – жобаны іске асыру аяқталғаннан кейін инвестициялық келісімшарттың немесе инвестициялар туралы келісімнің талаптарын орындалуын жәрдемдесуге бағытталған іс-шаралар кешені;
9) инвестицияға дейінгі кезең – инвестициялық жобаны әзірлеу, техникалық-экономикалық негіздемелерді дайындау, жер учаскесін алу, жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу, қаржыландыру және басқа да қажетті рәсімдерге дайындау кезеңі;
10) инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – "Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлігінiң мәселелерi" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 Қаулысына сәйкес инвестициялар тарту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
11) инвестициялар тарту кеңесі – Қазақстан Республикасының аумағында пысықталатын және инвестициялар тарту жөніндегі мемлекеттік саясат шеңберінде әлеуетті инвесторлармен жұмысты жандандыруға бағытталған инвестициялық жобалар бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар тұжырымдау, оның ішінде кейінге қалдыру шарттарын, сондай-ақ Үкімет басшылығының деңгейінде шешімдер қабылдауды талап ететін инвестициялық жобалар бойынша мәселелерді қарауды ескере отырып тұжырымдау мақсатында құрылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган;

2. Оказание услуг инвесторам в рамках настоящих Правил осуществляется через национальную цифровую инвестиционную платформу (далее - НЦИП).
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) инициатива – предложение загранучреждений Республики Казахстан и зарубежных представителей и представительств Национальной компании по реализации инвестиционного проекта, сформированное на основе переговоров с потенциальным инвестором, оформленное в виде карточки встречи в системе НЦИП;
2) орган-инициатор – государственный орган или организация, ответственные за получение данных от инвестора, заполнение паспорта проекта и дорожной карты в системе НЦИП;
3) страновая инвестиционная программа - программа, сформированная загранучреждениями Республики Казахстан для точечного таргетирования иностранных инвесторов, выражающих интерес к реализации инвестиционных проектов в Республике Казахстан;
4) "зеленый коридор" - специальная процедура для инвестиционных проектов соответствующих критериям, установленным в приложении 1 к настоящим Правилам, предусматривающая ускоренное предоставление услуг;
5) паспорт проекта – документ, содержащий основные данные об инвестиционном проекте, включая информацию о компании-инвесторе, сфере деятельности, объеме инвестиций, схеме финансирования, контактные данные, краткое описание проекта;
6) дорожная карта проекта – план-график реализации инвестиционного проекта, включающий этапы работ, сроки их выполнения, ответственных исполнителей;
7) постинвестиционная стадия – этап завершения инвестиционного проекта, включающий выход на проектную мощность или старт серийного производства;
8) постинвестиционное сопровождение - комплекс мероприятий, направленных на содействие выполнению условий инвестиционного контракта или соглашения об инвестициях после завершения реализации проекта;
9) прединвестиционная стадия – этап подготовки инвестиционного проекта, включающий разработку технико-экономического обоснования, получение технических условий, земельного участка, разработку проектно-сметной документации, финансирование и другие процедуры требующие реализации инвестиционного проекта;
10) уполномоченный орган по инвестициям (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере реализации государственной политики по привлечению инвестиции в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118 "Вопросы Министерства иностранных дел Республики Казахстан";
11) совет по привлечению инвестиций – консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан, созданный с целью выработки предложений и рекомендаций по инвестиционным проектам, прорабатываемым на территории Республики Казахстан и направленным на активизацию работы с потенциальными инвесторами в рамках государственной политики по привлечению инвестиций, в том числе с учетом отлагательных условий, а также рассмотрения вопросов по инвестиционным проектам, требующим принятия решений на уровне руководства Правительства;

12) инвестициялар тарту саласындағы өңірлік ұйым (бұдан әрі – өңірлік ұйым) – инвестицияларды тарту және инвесторларды сүйемелдеу мақсатында жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
13) инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания (бұдан әрі – Ұлттық компания) – өз қызметін Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 282-2-бабына сәйкес жүзеге асыратын, инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания мәртебесі бар заңды тұлға және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктері;
14) инвестицияларға тапсырыс – облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың инвестицияларға қажеттілігі, оны белгілі бір өңірге қатысты және осы өңір үшін заңнамада белгіленген экономикалық жоспарлар мен міндеттер, өңірлердің бәсекелестік артықшылықтары және басқа да факторлар негізделген жергілікті атқарушы орган немесе белгілі бір салаға қатысты орталық мемлекеттік орган тиісті түрде ресімдеуі;
15) инвестициялық жоба – инвестициялық жоба мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында құрылған, кеңейтілген және (немесе) жаңартылған өндірістерді қоса алғанда, жаңа өндiрiстер құруға, жұмыс iстеп тұрғандарын кеңейтуге және (немесе) жаңартуға инвестицияларды, сондай-ақ аса маңызды объектілерге немесе жалпыелдік маңызы бар жобаларға бағытталған инвестицияларды көздейтiн iс-шаралар кешенi;
16) инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулы – құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің жүз елу мың еселенген мөлшерінен асатын экономиканың барлық салаларында іске асырылатын және пысықталатын инвестициялық жобалардың тізбесі, сондай-ақ бастамашылары жеке кәсіпкерлік субъектілері (отандық және шетелдік инвесторлар) болып табылатын инвестициялық келісімшарттар негізінде іске асырылатын инвестициялық жобалар;
17) инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулы – өңірлік инвестициялық штабтың шешімімен бекітілген критерийлерге сәйкес болған жағдайда, құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын, жеке кәсіпкерлік субъектілері (отандық және шетелдік инвесторлар) бастамашылары болып табылатын, жергілікті атқарушы органдар қалыптастыратын, құны бір жүз елу мың есеге дейінгі айлық есептік көрсеткіштің экономиканың барлық салаларында іске асырылатын және пысықталатын инвестициялық жобалардың тізбесі;

12) региональная организация в области привлечения инвестиций (далее – региональная организация) – юридическое лицо, созданное по решению местного исполнительного органа в целях привлечения инвестиций и сопровождения инвесторов;
13) национальная компания в области привлечения инвестиций (далее – Национальная компания) – юридическое лицо со статусом национальной компании в области привлечения инвестиций и ее региональные представители и представительства, осуществляющее свою деятельность в соответствии со статьей 282-2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
14) заказ на инвестиции – потребность области или города республиканского значения в инвестициях, которая должным образом оформляется и подготавливается местным исполнительным органом в отношении определенного региона или центральным государственным органом в отношении определенной отрасли на основании экономических планов и задач, установленных законодательно для данного региона, конкурентных преимуществ регионов и других факторов;
15) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции в создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств, включая производства, созданные, расширенные и (или) обновленные в ходе реализации инвестиционного проекта государственно-частного партнерства, а также инвестиции, направленные на критически важные объекты или проекты общестранового значения;
16) общенациональный пул инвестиционных проектов – перечень реализуемых и прорабатываемых инвестиционных проектов во всех отраслях экономики, стоимостью свыше ста пятидесяти тысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, а также инвестиционные проекты реализуемые на основании инвестиционных контрактов, инициаторами которых выступают субъекты частного предпринимательства (отечественные и иностранные инвесторы);
17) общерегиональный пул инвестиционных проектов - перечень реализуемых и прорабатываемых инвестиционных проектов во всех отраслях экономики, стоимостью до ста пятидесяти тысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, инициаторами которых выступают субъекты частного предпринимательства (отечественные и иностранные инвесторы), формируемый местными исполнительными органами, при условии их соответствия критериям, утверждҰнным решением регионального инвестиционного штаба;

18) инвестициялық кезең – құрылыс–монтаждау жұмыстарын, мемлекеттік қолдау шараларын алуды, іске қосу-реттеу жұмыстарын және объектіні пайдалануға беруді қамтитын инвестициялық жобаны іске асыру кезеңі;
19) инвестор – Қазақстан Республикасында инвестицияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
20) инвесторлар үшін "бір терезе" қағидаты (бұдан әрі – "бір терезе" қағидаты) – инвесторлардың құжаттарды жинауға және дайындауға қатысуын барынша азайтуды және олардың мемлекеттік органдармен тікелей байланысын шектеуді көздейтін, Ұлттық компания және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктері, өңірлік ұйымдар тарапынан инвесторларға ұйымдар көрсететін мемлекеттік қызметтерді алуға жәрдемдесудің орталықтандырылған нысаны, оның ішінде ҰЦИП арқылы байланыс;
21) инвесторларды "бір терезе" қағидаты бойынша сүйемелдеу – инвестицияларды тарту саласындағы Ұлттық компания және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктері, инвестицияларды тарту саласындағы өңірлік ұйымдар тарапынан инвесторға ақпараттық, консультациялық, ұйымдастырушылық жәрдемдесу жөніндегі іс-шаралар кешенi, оның ішінде ҰЦИП арқылы;
22) өңірдің инвестициялық бағдарламасы – жергілікті атқарушы органның инвестицияларды тарту мақсатында өңірдің қажеттіліктерін ескере отырып жасалған бағдарлама;
23) ұлттық цифрлық инвестициялық платформа – Қазақстан Республикасында инвестициялық жобаларды тарту, сүйемелдеу және есепке алу үшін құрылған электрондық платформа;
24) фронт-офис жүйесі – консультацияларды, мемлекеттік қызметтерді көрсету, кездесулер, келіссөздер және Қазақстан Республикасының инвестициялық мүмкіндіктері таныстырылымын өткізу үшін қажетті инфрақұрылымы бар арнайы бөлінген алаңдарда жүзеге асырылатын осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мүдделі органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін үш деңгейлі (сыртқы, орталық және өңірлік деңгей) жүйе;
25) KYC (Know Your Client) рәсімі - әлеуетті инвестормен өзара іс-қимыл жасау кезінде заңды және қаржылық тәуекелдерді анықтау және алдын алу мақсатында тәуекел-менеджмент рәсімі;
26) Task Force – Ұлттық компанияның құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемiнде жетi жарым миллион еселенген мөлшерiндегi инвестицияларды қамтитын, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген "жасыл дәліз" критерийлеріне сәйкес келетін инвестициялық жобалар пулын қалыптастыруға және сүйемелдеуге жауапты құрылымдық бөлiмшесi;

18) инвестиционная стадия – этап реализации инвестиционного проекта, включающий строительно-монтажные работы, получение мер государственной поддержки, пуско-наладочные работы и ввод объекта в эксплуатацию;
19) инвестор – физическое или юридическое лицо, осуществляющее инвестиции в Республике Казахстан;
20) принцип "одного окна" для инвесторов (далее – принцип "одного окна") – централизованная форма оказания содействия инвесторам со стороны Национальной компании и ее региональных представителей и представительств, региональных организаций в получении государственных услуг, оказываемых организациями, предусматривающая минимизацию участия инвесторов в сборе и подготовке документов и ограничение их непосредственного контакта с государственными органами, в том числе и через НЦИП;
21) сопровождение инвесторов по принципу "одного окна" – комплекс мероприятий по информационному, консультационному, организационному содействию инвестору со стороны Национальной компании и ее региональных представителей и представительств, региональных организаций в области привлечения инвестиций, в том числе и через НЦИП;
22) инвестиционная программа региона - программа, сформированная местным исполнительным органом для привлечения инвесторов с учетом потребностей региона;
23) национальная цифровая инвестиционная платформа – электронная платформа, созданная для привлечения, сопровождения и учета инвестиционных проектов в Республике Казахстан;
24) система фронт-офисов – трехуровневая система (внешний, центральный и региональный уровень), обеспечивающая взаимодействие заинтересованных органов и организаций, указанных в пункте 4 настоящих Правил, осуществляемая на специально отведенных площадках с необходимой инфраструктурой для предоставления консультаций, государственных услуг, проведения встреч, переговоров и презентаций инвестиционных возможностей Республики Казахстан;
25) Процедура KYC (Know Your Client) - процедура риск-менеджмента с целью выявления и предотвращения юридических и финансовых рисков при взаимодействии с потенциальным инвестором.
26) Task Force – структурное подразделение Национальной компании, отвечающее за формирование и сопровождение пула инвестиционных проектов, предусматривающих осуществление инвестиций в размере не менее семи с половиной миллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, подлежащих к подписанию соглашений об инвестициях, а также соответствующих критериям "зеленого коридора", установленных в приложении 1 к настоящим Правилам;

27) өңірлік инвестициялық штаб - оңы әр өңірде қолданыстағы Инвестициялық штабқа ұқсас жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, инвестиция тарту жөніндегі ұлттық компанияның өңірлік өкілі, өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілі, арнайы экономикалық аймақ және индустриялық аймақ басқарушы компанияларының, прокуратура, салық органдары мен әлеуметтік - кәсіпкерлік корпорациясы өкілдерін қосып, өңір әкімінің басшылығы құрады. Өңірлік инвестициялық штабтың құзыретіне өңірлік инвестициялық жобаларға қатысты проблемалық мәселелерді қарау жатады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 07.08.2025 № 11-1-4/476 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасында инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында инвесторларды "бір терезе" қағидаты бойынша сүйемелдеуін ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Инвесторлармен сыртқы, орталық және өңірлік деңгейлерде өзара іс-қимыл жасау
4. Осы Қағидалар шеңберінде инвесторларды сүйемелдеу ҰЦИП арқылы сыртқы, орталық және өңірлік деңгейдердегі фронт-офистер жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
Инвестицияларды тартуға және инвестициялық жобаларды сүйемелдеуге жауапты Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері, Ұлттық компанияның шетелдегі өкілдері мен өкілдіктері, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың шетелдік өкілдері мен өкілдіктері сыртқы деңгейдегі фронт-офистердің субъектілері болып табылады.
Ұлттық компания, оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары, Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі - Ұлттық палата), ұлттық басқарушы холдингтер, оның ішінде "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ және Қор тобы, акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және өнеркәсіптік-инновациялық қызметті қолдау және кәсіпкерлікті дамыту саласындағы басқа да ұйымдар орталық деңгейдегі фронт-офистердің субъектілері болып табылады.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары айқындайтын өңірлік ұйымдар, орталық мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ инвестициялық саясатты іске асыруға, инвестициялық жобаларды іске асыруға және сүйемелдеуге жауапты өнеркәсіптік-инновациялық қызметті, инвестициялық қызметті қолдау мен шағын және орта бизнесті дамыту саласындағы ұйымдардың, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсететін ұйымдардың өкілдері мен өкілдіктері өңірлік деңгейдегі фронт-офистердің субъектілері болып табылады.

27) региональный инвестиционный штаб – создается местным исполнительным органом в каждом регионе по аналогии с действующим Инвестиционным штабом под руководством акима региона с включением в его состав руководителей структурных подразделений местного исполнительного органа, региональных представителей национальной компании по привлечению инвестиций, представителей региональных палат предпринимателей, представителей управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон, прокуратуры, налоговых органов и социально-предпринимательской корпорации. В компетенцию регионального инвестиционного штаба будет входить вынесение проблемных вопросов инвестиционных проектов региона.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 07.08.2025 № 11-1-4/476 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации сопровождения инвесторов по принципу "одного окна" в целях реализации инвестиционных проектов в Республике Казахстан
Параграф 1. Взаимодействие с инвесторами на внешнем, центральном и региональном уровнях
4. Сопровождение инвесторов в рамках настоящих Правил осуществляется через деятельность фронт-офисов внешнего, центрального и регионального уровней посредством НЦИП.
Субъектами фронт-офисов внешнего уровня являются загранучреждения Республики Казахстан, зарубежные представители и представитьства Национальной компании, зарубежные представители государственных органов и организаций, ответственных за привлечение инвестиций и сопровождение инвестиционных проектов...
Субъектами фронт-офисов центрального уровня являются Национальная компания, включая ее региональных представителей и представительств, центральные государственные органы Республики Казахстан, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее - Национальная палата), национальные управляющие холдинги в том числе в лице АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и группа Фонда, национальные компании, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, и организации в области поддержки промышленно-инновационной деятельности и развития предпринимательства.
Субъектами фронт-офисов регионального уровня являются местные исполнительные органы Республики Казахстан, региональные организации, определяемые местными исполнительными органами Республики Казахстан и их подразделения, представители центральных государственных органов, а также представители и представительства организаций в области поддержки промышленно-инновационной деятельности, инвестиционной деятельности и развития малого и среднего бизнеса, ответственных за реализацию инвестиционной политики, реализацию и сопровождение инвестиционных проектов, а также организации, предоставляющие государственные услуги.

5. Сыртқы деңгейдегі фронт-офистер субъектілерінің жұмыс тәртібі:
1) әлеуетті инвесторларды ақпараттық-консультациялық қолдау, оның ішінде Қазақстан Республикасының инвестициялық мүмкіндіктері туралы ақпарат беру;
2) әлеуетті инвесторлардың, оның ішінде трансұлттық компаниялардың Қазақстан Республикасына сапарларын сүйемелдеу;
3) шетелдік компанияның, оның ішінде зәкірлі және трансұлттық компаниялардың Қазақстан Республикасына инвестициялау ниеттерін растайтын құжаттарға қол қою;
4) экономиканың барлық салаларында әлеуетті шетелдік инвесторларды сәйкестендіру;
5) болу елінде үкіметтік, үкіметтік емес және корпоративтік секторлардың компанияларымен іскерлік байланыстар орнату;
6) шетелдік инвесторлардың жалпы дерекқорын қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасының елшілігін немесе консулдығын хабардар ете отырып, жетекшілік ететін елде ірі компаниялармен, оның ішінде зәкірлі және трансұлттық компаниялармен кездесулер өткізу;
7) инвестицияларды тарту мәселелері бойынша екіжақты сапарларға, іскерлік кеңестерге қатысу;
8) болу еліндегі іскерлік қоғамдастықтарда инвестициялық ұсыныстарды ілгерілету;
9) болу елінің аумағында инвестициялық сипаттағы іс-шараларды (бизнес-форумдар, конференциялар, дөңгелек үстелдер) ұйымдастыру және қатысу арқылы Қазақстан Республикасының инвестициялық имиджін ілгерілету;
10) болу елдерінің мүдделі топтарын Қазақстан Республикасында және болу елінде алдағы болатын ең маңызды инвестициялық іс-шаралар туралы хабардар ету;
11) шетелдік ірі компаниялардың тізбесін қалыптастыру;
12) кездесулердің, ұйымдастырылған сапарлардың және қол қойылған меморандумдардың қорытындылары бойынша қол жеткізілген инвестициялық уағдаластықтардың іске асырылуына талдау жүргізу;
13) елдік талдауды қалыптастыру үшін ақпарат жинау;
14) инвесторлардың жүйелі проблемалық мәселелері бойынша ұсыныстарды анықтауды және енгізу;
15) тиімділіктің негізгі көрсеткіштерінің орындалуын қамтамасыз ету және уәкілетті органға есеп ұсыну;
16) мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақтылы көрсетуді қамтамасыз ету;
17) инвестициялық жобалар мен бастамалар бойынша ҰЦИП-да ақпаратты қалыптастыруды және өзектендіру;
18) инвестициялық қызмет туралы деректерді жыл сайын жаңарта отырып, елдік инвестициялық бағдарламаларды әзірлеуге қатысу;
19) елдік инвестициялық бағдарламаны қалыптастыру және Қазақстан Республикасының инвестициялар саласындағы заңнамасында белгіленген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
6. Орталық және өңірлік деңгейдегі фронт-офистер субъектілерінің өз өкілеттіктері шеңберінде жұмыс істеу тәртібі:

5. Порядок работы субъектов фронт-офисов внешнего уровня заключается в следующем:
1) осуществление информационно-консультационной поддержки потенциальных инвесторов, в том числе предоставление информации об инвестиционных возможностях Республики Казахстан;
2) сопровождение визитов потенциальных инвесторов в Республику Казахстан, в том числе транснациональных компаний;
3) подписание документов, свидетельствующих о намерении иностранной компании, в том числе якорных и транснациональных компаний, инвестировать в Республику Казахстан;
4) идентификация потенциальных иностранных инвесторов во всех отраслях экономики;
5) установление деловых связей в стране пребывания с компаниями правительственного, неправительственного и корпоративного секторов;
6) проведение встреч в курируемой стране с крупными компаниями, в том числе якорными и транснациональными компаниями, информируя посольство или консульство Республики Казахстан для формирования и ведения общей базы данных иностранных инвесторов;
7) участие в двусторонних визитах, деловых советах по вопросам привлечения инвестиций;
8) продвижение инвестиционных предложений в деловых сообществах в стране пребывания;
9) продвижение инвестиционного имиджа Республики Казахстан путем организации и участия в мероприятиях инвестиционного характера (бизнес-форумы, конференции, круглые столы) на территории страны пребывания;
10) информирование заинтересованных кругов стран пребывания о предстоящих наиболее важных инвестиционных мероприятиях в Республике Казахстан и в стране пребывания;
11) формирование перечня крупных иностранных компаний;
12) проведение анализа реализации инвестиционных договоренностей, достигнутых по итогам встреч, организованных визитов и подписанных меморандумов;
13) сбор информации для формирования странового анализа;
14) выявление и внесение рекомендаций по системным проблемным вопросам инвесторов;
15) обеспечение выполнения ключевых показателей эффективности и предоставление отчетности уполномоченному органу;
16) обеспечение качественного и своевременного оказания государственных услуг;
17) формирование и актуализация информации в НЦИП по инвестиционным проектам и инициативам;
18) участие в разработке страновых инвестиционных программ с ежегодным обновлением данных об инвестиционной деятельности;
19) формирование страновой инвестиционной программы и осуществление других функций установленных законодательством Республики Казахстан в сфере инвестиций.
6. Порядок работы субъектов фронт-офисов центрального и регионального уровней в рамках своих полномочий заключается в следующем:

1) Қазақстан Республикасының инвестициялық тартымдылығын арттыру бойынша аналитикалық зерттеулер жүргізу;
2) инвесторлардың қызметін сүйемелдеуді қамтамасыз ету, оның ішінде инвесторлардың мемлекеттік органдармен, өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерімен, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерімен кездесулерін ұйымдастыру, инвестициялық тақырып бойынша бизнес-форумдар, конференциялар және семинарлар өткізу, жұмыс істеп тұрған және перспективалы инвесторлардың дерекқорын қалыптастыруды және жүргізу;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес қолда бар өкілеттіктер шегінде инвесторларға туындаған мәселелерді шешуге, оның ішінде мемлекеттік органдармен кездесулер өткізуге бастамашылық жасау арқылы көмек көрсетуді;
4) Қазақстан Республикасының қолайлы инвестициялық имиджін ілгерілету, оның ішінде инвестициялық мүмкіндіктер туралы ақпарат беру;
5) инвесторлармен келіссөздер қорытындысы бойынша қол жеткізілген ресми уағдаластықтарды іске асыруын сүйемелдеу;
6) инвесторлардың қатысуымен іске асырылатын өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды сүйемелдеу;
7) мемлекеттік қызметтерді, сондай-ақ ұйымдар көрсететін қызметтерді алуда инвесторларды сүйемелдеу бөлігінде "бір терезе" қағидаты бойынша инвесторлармен өзара іс-қимыл жасау;
8) инвестициялық жобалар бойынша ҰЦИП-та ақпаратты қалыптастыру және жаңарту;
9) инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулын қалыптастыру;
7. Орталық деңгейдегі фронт-офистердің субъектілері сондай-ақ:
1) өңірлік деңгейдегі фронт-офистердің мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақтылы көрсетуін қамтамасыз етудіе жүзеге асыруда уәкілетті органға жәрдем көрсетуді;
2) инвесторларға қаржыландыруды құрылымдау және инвестициялық жобаларды іске асыру үшін рұқсат беру құжаттарын алу мәселелері бойынша жәрдем көрсетуді және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да функцияларды жүзеге асырады;
8. Өңірлік деңгейдегі фронт-офистердің субъектілері сондай-ақ:
1) Ұлттық компания және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктері өткізген, оның ішінде шет мемлекеттің аумағында ұйымдастырған инвестициялық тақырып бойынша іс-шараларға қатысуды;
2) тоқсан сайынға негізде есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 қаңтарына дейін Ұлттық компанияға және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктеріне өңірдегі инвестициялық қызмет, оның ішінде инвестицияларды талап ететін өнеркәсіптік-инновациялық жобалар, инвесторлар туралы өзекті ақпаратты тұрақты түрде дайындау ұсынуды;
3) инвесторларға инженерлік коммуникациялар жүргізуге, жер учаскелері бойынша ақпарат алуға, оларды ресімдеуге, беруге, сондай-ақ инвестициялық жобаларды іске асыру үшін рұқсат беру құжаттарын алуға жәрдем көрсетуді;

1) проведение аналитических исследований по улучшению инвестиционной привлекательности Республики Казахстан;
2) обеспечение сопровождения деятельности инвесторов, в том числе организация встреч инвесторов с государственными органами, субъектами промышленно-инновационной деятельности, а также объединениями субъектов частного предпринимательства, проведение бизнес-форумов, конференций и семинаров по инвестиционной тематике, формирование и ведение базы данных действующих и перспективных инвесторов;
3) оказание содействия инвесторам в решении возникающих вопросов, в том числе путем инициирования встреч с государственными органами, в пределах имеющихся полномочий в соответствии с учредительными документами;
4) продвижение благоприятного инвестиционного имиджа Республики Казахстан, в том числе предоставление информации об инвестиционных возможностях;
5) сопровождение реализации официальных договоренностей, достигнутых по итогам переговоров с инвесторами;
6) сопровождение промышленно-инновационных проектов, реализуемых с участием инвесторов;
7) взаимодействие с инвесторами по принципу "одного окна" в части сопровождения инвесторов при получении государственных услуг, а также услуг, оказываемых организациями;
8) формирование и актуализацию информации в НЦИП по инвестиционным проектам;
9) формирование общенационального пула инвестиционных проектов.
7. Субъекты фронт-офисов центрального уровня также оказывают:
1) содействие уполномоченному органу в обеспечении качественного и своевременного оказания государственных услуг фронт-офисами регионального уровня;
2) содействие инвесторам по вопросам структурирования финансирования и получения разрешительных документов для реализации инвестиционных проектов и другие функции установленные законодательством Республики Казахстан;
8. Субъекты фронт-офисов регионального уровня также осуществляют:
1) участие в мероприятиях по инвестиционной тематике, организованных Национальной компанией и ее региональными представителями и представительствами, в том числе на территории иностранного государства;
2) на ежеквартальной основе до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным, подготовку Национальной компании ее региональным представителями и представительствами актуальной информации об инвестиционной деятельности в регионе, в том числе о промышленно-инновационных проектах, требующих инвестиций, инвесторах;
3) содействие инвесторам в подведении инженерных коммуникаций, получении информации по земельным участкам, их оформлении, предоставлении, а также разрешительных документах для реализации инвестиционных проектов;

4) инвестицияларға тапсырыс қалыптастыруды;
5) өңірдің инвестициялық бағдарламасын қалыптастыруды және оны Ұлттық компаниямен бірлесіп есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 қаңтарына дейін жыл сайынғы негізде ҰЦИП жүйесінде жаңартуды жүзеге асырады.
2-параграф. Орталық және өңірлік деңгейде инвестицияларды тарту үшін инвестициялық жобаларды сүйемелдеуді ұйымдастыру мәселесі бойынша уәкілетті органның Ұлттық компаниямен және оның өңірлік өкілдерімен және өкілдіктерімен, өңірлік ұйымдармен өзара іс-қимыл тәртібі
9. Ұлттық компаниямен және оның өңірлік өкілдерімен және өкілдіктерімен, өңірлік ұйымдармен өзара іс-қимыл шеңберінде уәкілетті орган:
1) кеңестерді ұйымдастыру және жұмыс топтарын құру жолымен проблемалық мәселелерді шешу бойынша инвесторларға жәрдем көрсетеді;
2) Инвестициялар тарту кеңесінің отырысына инвестициялық ахуалды және инвестициялық, оның ішінде іске асырылуында прогресс жоқ жобаларды жақсарту жөніндегі мәселелерді шығарады;
3) инвесторлардың проблемалық мәселелерін шешу бойынша жүргізілген жұмыс туралы ақпарат сұратады;
4) Ұлттық компанияның орталық және өңірлік деңгейдегі фронт-офистердің қызметі туралы есебін ҰЦИП арқылы қабылдайды;
5) орталық және өңірлік деңгейдегі фронт-офистер субъектілерінің мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақтылы көрсетуі бойынша сүйемелдеуді жүзеге асыру үшін Ұлттық компаниядан ақпарат сұратады;
6) Ұлттық компаниядан елдік және өңірлік талдау нәтижелерін, сондай-ақ инвестициялар тарту саласындағы халықаралық тәжірибені сұратады;
7) инвестордың сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалын жақсартуға бағытталған Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне (салық салу, технологиялар трансферттері, визалық қолдау), Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалау жұмыстарының жоспарынан тыс қаралуы мүмкін заң жобаларына түзетулерге бастамашылық жасайды;
8) ҰЦИП жүйесінің жұмыс алгоритмдеріне өзгерістер мен түзетулер енгізуді келіседі;
9) Ұлттық компания өз құзыреті шеңберінде жүзеге асыратын тапсырмаларды жібереді;
10) Task Force қызметіне өз ұсыныстар енгізеді.
10. Уәкілетті орган фронт-офистермен өзара іс-қимыл шеңберінде:
1) сыртқы және орталық фронт-офистердің мақсаттары мен міндеттерін, сондай-ақ өңірлік деңгейдегі фронт-офистердің мақсаттары мен міндеттерін келісу бойынша айқындайды;
2) фронт-офистер қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
3) инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде олардың тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін әзірлейді және фронт-офистерге жібереді;
4) фронт-офистердің қызметіне, оның ішінде ҰЦИП арқылы, бағалау жүргізеді;

4) формирование заказа на инвестиции;
5) формирование инвестиционной программы региона и обновление ее в системе НЦИП на ежегодной основе до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным совместно с Национальной компанией.
Параграф 2. Порядок взаимодействия уполномоченного органа с Национальной компанией и ее региональными представителями и представительствами, региональными организациями по вопросу организации сопровождения инвестиционных проектов для привлечения инвестиций на центральном и региональном уровнях
9. Уполномоченный орган в рамках взаимодействия с Национальной компанией и ее региональными представителями и представительствами, региональными организациями:
1) оказывает содействие инвесторам по решению проблемных вопросов путем организации совещаний и создания рабочих групп;
2) выносит на заседание Совета по привлечению инвестиций вопросы по улучшению инвестиционного климата и инвестиционных проектов, в том числе, по которым отсутствует прогресс в реализации;
3) запрашивает информацию о проведенной работе по решению проблемных вопросов инвесторов;
4) принимает отчет Национальной компании о деятельности фронт-офисов центрального и регионального уровней посредством НЦИП;
5) запрашивает информацию у Национальной компании для осуществления сопровождения по качественному и своевременному оказанию государственных услуг субъектами фронт-офисов центрального и регионального уровней;
6) запрашивает у Национальной компании результаты странового и регионального анализа, а также международного опыта в сфере привлечения инвестиций;
7) по запросу инвестора инициирует поправки в законодательные акты Республики Казахстан, направленные на улучшение инвестиционного климата Республики Казахстан (налогообложение, трансферты технологий, визовая поддержка), законопроектов, которые могут рассматриваться вне плана законопроектных работ Правительства Республики Казахстан;
8) согласовывает внесение изменений и корректировок в алгоритмы работы НЦИП;
9) направляет поручения, которые осуществляются Национальной компанией в рамках ее компетенции;
10) вносит свои рекомендации в деятельность Task Force.
10. Уполномоченный орган в рамках взаимодействия с фронт-офисами:
1) определяет цели и задачи внешнего и центрального фронт-офисов, а также по согласованию цели и задачи фронт-офисов регионального уровня;
2) осуществляет координацию деятельности фронт-офисов;
3) разрабатывает и направляет в фронт-офисы ключевые показатели их эффективности в рамках реализации инвестиционных проектов;
4) ведет оценку деятельности фронт-офисов, в том числе и посредством НЦИП;

5) инвесторлармен өткізілген кездесулер мен келіссөздер қорытындылары туралы ақпарат сұратады;
6) Ұлттық компанияның және өңірлік ұйымдардың инвестициялық іс-шараларының тақырыбын, өткізу күнін және орнын келіседі;
7) сыртқы деңгейдегі фронт-офистердің қызметі бойынша есептілікті ҰЦИП арқылы қабылдайды;
8) барлық деңгейдегі фронт-офистердің қызметіне өз ұсыныстарын енгізеді.
3-параграф. Ұлттық компанияның және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктерінің, өңірлік ұйымдардың Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелермен, мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен, ұйымдармен инвестициялар тарту мәселелері бойынша өзара іс-қимыл тәртібі
11. Фронт-офистермен өзара іс-қимыл шеңберінде орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері, жергілікті атқарушы органдар:
1) фронт-офис субъектілерінің өтініші бойынша инвесторлардың мемлекеттік қызметтерді және олармен байланысты қызметтерді алуға арналған өтінімді дайындау және ресімдеу үшін қажетті материалдарды, құжаттарды және өзге де ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етеді;
2) фронт-офис субъектілерінің өтініші бойынша электрондық немесе жазбаша нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін уақтылы түсіндіруді қамтамасыз етеді.
12. Ұлттық компанияның сыртқы деңгейдегі фронт-офистермен өзара іс-қимылы шеңберінде:
1) сыртқы деңгейдегі фронт-офистер субъектілерінің сұрауы бойынша:
инвестормен кездесулер өткізеді, қажет болған жағдайда оның тиісті мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, оның ішінде өңірлік деңгейде кездесулерін қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін құжаттарды жинау, дайындау және ресімдеу кезінде ақпараттық және консультациялық қолдау көрсетеді;
2) Қазақстан Республикасының және өңірлердің инвестициялық әлеуеті, инвестициялық ахуалы туралы талдамалық және ақпараттық материалдарды жібереді, оларда:
ахуалы, халқы, коммуналдық қызметтердің, электр энергиясының тарифтері, бағыттар, логистика;
өңірлер бойынша бөле отырып, инвестицияларды талап ететін инвестициялық жобалар және тауаша инвестициялық жобалар;
шетелдік инвесторлар үшін әлеуетті серіктестер;
дайын және жоспарланып отырған индустриялық алаңдар;
кадрлық әлеует;
мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпарат қамтылады;
3) инвесторлармен жұмысты жақсарту мақсатында семинарлар өткізеді;
4) елдік инвестициялық талдау жүргізу үшін ақпарат сұратады.
13. Ұлттық компанияның өңірлік деңгейдегі фронт-офистермен өзара іс-қимыл жасау шеңберінде:

5) запрашивает информацию об итогах проведенных встреч и переговоров с инвесторами;
6) согласовывает тематику, дату и место проведения инвестиционных мероприятий Национальной компанией и региональными организациями;
7) принимает отчетность по деятельности фронт-офисов внешнего уровня посредством НЦИП;
8) вносит свои рекомендации в деятельность фронт-офисов всех уровней.
Параграф 3. Порядок взаимодействия Национальной компании и ее региональных представителей и представительств, региональных организаций с загранучреждениями Республики Казахстан, государственными органами, местными исполнительными органами, организациями по вопросам привлечения инвестиций
11. Центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы в рамках взаимодействия с фронт-офисами:
1) по обращению субъектов фронт-офисов обеспечивают предоставление материалов, документов и информации, необходимой для подготовки и оформления инвесторами заявки на получение государственных услуг и связанных с ними сопутствующих услуг;
2) по обращению субъектов фронт-офисов обеспечивают своевременное разъяснение порядка оказания государственных услуг в электронной или письменной форме.
12. Национальная компания в рамках взаимодействия с фронт-офисами внешнего уровня:
1) по запросу субъектов фронт-офисов внешнего уровня:
проводит встречи с инвестором, обеспечивает при необходимости его встречи с соответствующими государственными органами и организациями, в том числе на региональном уровне;
оказывает информационную и консультационную поддержку при сборе, подготовке и оформлении документов для получения государственных услуг в целях реализации инвестиционных проектов на территории Республики Казахстан;
2) направляет аналитические и информационные материалы об инвестиционном потенциале, инвестиционном климате Республики Казахстан и регионов, содержащие в себе информацию о:
климате, населении, тарифах на коммунальные услуги, электроэнергию, маршрутах, логистике;
инвестиционных проектах, требующих инвестиций, и нишевых инвестиционных проектах с разбивкой по регионам;
потенциальных партнерах для иностранных инвесторов;
готовых и планируемых индустриальных площадках;
кадровом потенциале;
мерах государственной поддержки;
3) проводит семинары по улучшению работы с инвесторами;
4) запрашивает информацию для проведения странового инвестиционного анализа.
13. Национальная компания в рамках взаимодействия с фронт-офисами регионального уровня:

1) өңірлік деңгейдегі фронт-офистер субъектілерінің сұрау салулары бойынша мемлекеттік қолдауды ұсыну шаралары, тәртібі, шарттары мен көлемдері туралы ақпаратты, оның ішінде инвесторлар үміткер болуы мүмкін қолдау құралдары туралы ақпаратты ұсынады;
2) инвесторлармен жұмысты жақсарту мақсатында семинарлар өткізеді;
3) Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында құжаттарды жинау, дайындау және ресімдеу кезінде ақпараттық және консультациялық қолдау көрсетеді;
4) уәкілетті органға ақпарат беру мақсатында атқарылған жұмыс туралы есеп сұратады;
5) өңірлікинвестициялық талдау қалыптастыру үшін ақпарат сұратады.
14. Уәкілетті органмен, Ұлттық компаниямен өзара іс-қимыл жасау шеңберінде өңірлік деңгейдегі фронт-офистер:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық жобаларды табысты іске асыру үшін бірлесіп күш-жігер жұмсайды;
2) өңірдің инвестициялық әлеуеті, инвестициялық ахуалы туралы талдамалық және ақпараттық материалдарды жібереді, оларда:
ахуалы, халқы, коммуналдық қызметтердің, электр энергиясының тарифтері, бағыттар, логистика туралы және басқа да ақпарат;
инвестициялық жоба бойынша жартыжылдық негізде өзекті ақпараты және есеп-қисабы бар (қаржылық көрсеткіштер, тұтыну, экспорт және импорт, экспорттық әлеует және басқа да ақпарат), инвестицияларды талап ететін тауаша инвестициялық жобалар;
шетелдік инвесторлар үшін әлеуетті әріптестер;
дайын және жоспарланып отырған индустриялық алаңдар;
кадрлық әлеует туралы ақпарат қамтылады;
3) инвестициялар көлемі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын және экономиканың барлық салаларында іске асырылатын бір жүз елу мың еселенген айлық есептік көрсеткіштен кем инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша атқарылған жұмыс туралы есептерді ұсынады;
4) іске асырылатын және әлеуетті инвестициялық жобалардың қажетті өзекті ақпараты бар жалпыұлттық пулын тиісті салалық мемлекеттік органдармен келісу бойынша тоқсан сайынғы негізде жібереді;
5) шетелдік инвестициялар қатысатын табысты инвестициялық жобалардың іске асырылуын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау бойынша бірлескен жұмысты жүргізеді;
6) өңірдің инвестициялық мүмкіндіктерін таныстыру мақсатында әзірленетін таныстырылымдық-имидждік материалдардың инвестициялық жобаларын келісуге жібереді;
7) инвестордың сұратуы бойынша ақпаратты өтініш тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жібереді;
8) дипломатиялық арналар арқылы шетелдік тараппен инвестициялық ынтымақтастық туралы ресми хат алмасуды жүргізеді.

1) предоставляет по запросам субъектов фронт-офисов регионального уровня информацию о мерах, порядке, условиях и объемах предоставления государственной поддержки, в том числе информацию о возможных инструментах поддержки, на которые могут претендовать инвесторы;
2) проводит семинары по улучшению работы с инвесторами;
3) оказывает информационную и консультационную поддержку при сборе, подготовке и оформлении документов в целях реализации инвестиционных проектов на территории Республики Казахстан;
4) запрашивает отчет о проделанной работе в целях представления информации в уполномоченный орган;
5) запрашивает информацию для формирования регионального инвестиционного анализа.
14. Фронт-офисы регионального уровня в рамках взаимодействия с уполномоченным органом и Национальной компанией:
1) в установленном законодательством порядке прилагают совместные усилия для успешной реализации инвестиционных проектов на территории Республики Казахстан;
2) направляют аналитические и информационные материалы об инвестиционном потенциале, инвестиционном климате региона, содержащие в себе информацию о:
климате, населении, тарифах на коммунальные услуги, электроэнергию, маршрутах, логистике и другую информацию;
нишевых инвестиционных проектах, требующих инвестиций, с актуальной информацией и расчетами (финансовые показатели, потребление, экспорт и импорт, экспортный потенциал и другая информация) по инвестиционному проекту на полугодовой основе;
потенциальных партнерах для иностранных инвесторов;
готовых и планируемых индустриальных площадках;
кадровом потенциале;
3) представляют отчеты о проделанной работе по реализации инвестиционных проектов с объемом инвестиций менее ста пятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года и реализуемых во всех отраслях экономики;
4) направляют и обновляют информацию по общенациональному пулу инвестиционных проектов после согласования с соответствующими отраслевыми государственными органами на ежеквартальной основе;
5) проводят совместную работу по освещению реализации успешных инвестиционных проектов с участием иностранных инвестиций в средствах массовой информации;
6) направляют на согласование инвестиционные проекты презентационно-имиджевых материалов, разрабатываемых с целью презентации инвестиционных возможностей региона;
7) направляют информацию по запросу инвестора в течение 5 (пять) рабочих дней с момента регистрации обращения;
8) ведут официальную переписку с иностранной стороной об инвестиционном сотрудничестве по дипломатическим каналам.

15. Сыртқы деңгейдегі фронт-офистердің өңірлік деңгейдегі фронт-офистермен өзара іс-қимылы шеңберінде:
1) елдік және өңірлікталдаулармен алмасуды жүзеге асырады;
2) инвесторлардың жергілікті әріптестерді іздестіру туралы сұрау салуларын жолдайды;
3) әлеуетті инвесторлар туралы ақпарат ұсынады;
4) жобаны жүзеге асыру қажеттілігін анықтау үшін әлеуетті жобалар туралы деректерді жібереді.
16. Өңірлік деңгейдегі фронт-офистер сыртқы деңгейдегі фронт-офистермен өзара іс-қимыл шеңберінде:
1) инвесторларды іздестіру бойынша сұрау салулар жібереді;
2) әлеуетті тауашалар туралы ақпарат береді.
17. Cыртқы деңгейдегі фронт-офистердің орталық деңгейдегі фронт-офистермен өзара іс-қимылы шеңберінде:
1) инвесторларға консультациялар беру үшін қажетті ақпарат сұратады;
2) елдік инвестициялық талдау үшін ақпаратты ұсынады және Ұлттық компаниямен бірлесіп, тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейін ҰЦИП-да өзектендіре отырып, елдік инвестициялық бағдарламасын қалыптастырады;
3) әлеуетті инвесторлар тізімін қалыптастырады және ұсынады;
4) дайын инвестициялық ұсыныстарды, соның ішінде халықаралық стандарттар бойынша әзірленген ұсыныстарды мақсатты бағыттау арқылы әлеуетті инвесторлармен нақты келіссөздер жүргізеді.
18. Уәкілетті органмен және Ұлттық компаниямен өзара іс-қимыл жасау шеңберінде орталық деңгейдегі фронт-офистер:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық жобаларды табысты іске асыру үшін бірлесіп күш-жігер жұмсайды;
2) бірлескен бұйрықпен инвесторларға қызметтер көрсету және оларды мемлекеттік органдарда сүйемелдеу шеңберінде өзара іс-қимыл жасау үшін жауапты адамдарды және ақпарат, сондай-ақ қызметтер ұсыну мерзімдерін айқындайды;
3) есептік қаржы жылының 1 қаңтарына сәйкес республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген жүз елу мың еселенген айлық есептік көрсеткіштен, сондай-ақ жеті жарым миллион еселенген айлық есептік көрсеткіштен кем емес барлық экономика салаларындағы инвестициялық жобалар бойынша атқарылған жұмыс туралы есептерді ұсынады;
4) инвестициялық жоба бойынша жартыжылдық негізде өзекті ақпараты мен есеп-қисабы бар (қаржылық көрсеткіштер, тұтыну, экспорт және импорт, экспорттық әлеует), инвестицияларды талап ететін тауаша инвестициялық жобалар бойынша ақпарат жібереді;
5) ақпаратты инвестордың сұратуы бойынша өтініш тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жібереді;

15. Фронт-офисы внешнего уровня в рамках взаимодействия с фронт-офисами регионального уровня:
1) осуществляют обмен страновыми и региональными анализами;
2) направляют запросы инвесторов о поисках местных партнеров;
3) представляют информацию о потенциальных инвесторах.
4) направляют данные о потенциальном проекте для определения необходимости реализации.
16. Фронт-офисы регионального уровня в рамках взаимодействия с фронт-офисами внешнего уровня:
1) направляют запросы о поисках инвесторов;
2) представляют информацию о потенциальных нишах;
17. Фронт-офисы внешнего уровня в рамках взаимодействия с фронт-офисом центрального уровня:
1) запрашивают информацию, необходимую для предоставления консультаций инвесторам;
2) представляют информацию для странового инвестиционного анализа и формируют страновую инвестиционную программу совместно с Национальной компанией, с ежеквартальной актуализацией в НЦИП до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) формируют и предоставляют перечень потенциальных инвесторов;
4) проводят точечные переговоры с потенциальными инвесторами с таргетированием готовых инвестиционных предложений, в том числе подготовленных по международным стандартам;
18. Фронт-офисы центрального уровня в рамках взаимодействия с уполномоченным органом и Национальной компанией:
1) в установленном законодательством порядке прилагают совместные усилия для успешной реализации инвестиционных проектов на территории Республики Казахстан;
2) совместным приказом определяют ответственных лиц и сроки предоставления информации, а также услуг для взаимодействия в рамках оказания услуг инвесторам и сопровождения их в государственных органах;
3) представляют отчеты о проделанной работе по реализации инвестиционных проектов с объемом инвестиций от ста пятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в том числе инвестиционных проектов с объемом инвестиций от семи с половиной миллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, и реализуемых во всех отраслях экономики;
4) направляют информацию по нишевым инвестиционным проектам, требующим инвестиций, с актуальной информацией и расчетами (финансовые показатели, потребление, экспорт и импорт, экспортный потенциал) по инвестиционному проекту на полугодовой основе;
5) направляют информацию по запросу инвестора в течение 5 (пять) рабочих дней с момента регистрации обращения;

6) мемлекеттік қолдау көрсету шаралары, тәртібі, шарттары мен көлемі туралы ақпарат, оның ішінде инвесторлар үміткер болатын ықтимал қолдау құралдары туралы ақпарат алмасады;
7) Қазақстан Республикасындағы және шет елдердегі инвестициялық іс-шараларға (бизнес-форумдар, конференциялар, семинарлар, вебинарлар) қатысады;
8) дипломатиялық арналар арқылы шетелдік тараппен инвестициялық ынтымақтастық туралы ресми хат алмасуды жүргізеді;
9) экономиканың жекелеген салаларының инвестициялық мүмкіндіктерін және мемлекеттік қолдау шараларын таныстыру мақсатында әзірленетін таныстырылымдық-имидждік материалдардың инвестициялық жобаларын келісуге жібереді;
10) бірлескен бұйрық негізінде шетелдік инвестициялар қатысатын табысты инвестициялық жобалардың іске асырылуын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау бойынша бірлескен жұмыс жүргізеді.
19. Уәкілетті орган және Ұлттық компания фронт-офистер жүйесімен өзара іс-қимыл жасау шеңберінде:
1) инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде инвестордың сұратуы бойынша ақпарат алмасады;
2) Қазақстанның инвестициялық ахуалы, сондай-ақ әлеуетті инвесторлар үшін өңдеуші өнеркәсіпті мемлекеттік қолдау туралы бірлескен семинарлар (вебинарлар) өткізеді.
4-параграф. Инвесторды "бір терезе" қағидаты бойынша ҰЦИП арқылы сүйемелдеу
20. Инвесторды "бір терезе" қағидаты бойынша сүйемелдеу процесі сыртқы, орталық және өңірлік деңгейдегі фронт-офистер субъектілері ҰЦИП арқылы жүзеге асырылады.
21. НЦИП базасында Қазақстан Республикасының барлық экономика салаларындағы инвестициялық жобаларды тіркеу және есепке алу жүргізіледі.
22. Ұлттық компания уәкілетті органның келісімі бойынша ҰЦИП операторы болып табылады.
23. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, Ұлттық компания, Ұлттық палата, ұлттық басқарушы холдингтер, оның ішінде "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ және Қор тобы, акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұлттық компаниялар ҰЦИП жүйесінде бастамашы органдар болып табылады. Бастамашы органдар уәкілетті органға ҰЦИП арқылы Қазақстан Республикасында әлеуетті және жүзеге асырылып жатқан инвестициялық жобалар туралы ақпарат ұсынуды қамтамасыз етеді.
24. Инвестициялық жобаға барлық мүдделі қатысушылар, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдар өз құзыреті шеңберінде ҰЦИП-ға қол жеткізе алады. Жүйеге кіру үшін авторизациядан өту керек. Тіркелген пайдаланушылар үш жолмен кіре алады:
1) логин және пароль бойынша;
2) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) арқылы;

6) обмениваются информацией о мерах, порядке, условиях и объемах предоставления государственной поддержки, в том числе информацию о возможных инструментах поддержки, на которые могут претендовать инвесторы;
7) принимают участие в инвестиционных мероприятиях (бизнес-форумы, конференции, семинары, вебинары) в Республике Казахстан и за рубежом;
8) ведут официальную переписку с иностранной стороной об инвестиционном сотрудничестве по дипломатическим каналам;
9) направляют на согласование инвестиционные проекты презентационно-имиджевых материалов, разрабатываемых с целью презентации инвестиционных возможностей отдельных отраслей экономики и мер государственной поддержки;
10) проводят совместную работу по освещению реализации успешных инвестиционных проектов с участием иностранных инвестиций в средствах массовой информации на основании совместного приказа.
19. Уполномоченный орган и Национальная компания в рамках взаимодействия с системой фронт-офисов:
1) обмениваются информацией по запросу инвестора в рамках реализации инвестиционных проектов;
2) проводят совместные семинары (вебинары) об инвестиционном климате Казахстана, а также государственной поддержке обрабатывающей промышленности для потенциальных инвесторов.
Параграф 4. Сопровождение инвестора по принципу "одного окна" через НЦИП
20. Процесс сопровождения инвестора по принципу "одного окна" субъектами фронт-офисов внешнего, центрального и регионального уровней осуществляется через НЦИП.
21. На базе НЦИП ведется регистрация и учет инвестиционных проектов во всех отраслях экономики Республики Казахстан.
22. Национальная компания является оператором НЦИП по согласованию с уполномоченным органом.
23. Центральные государственные и местные исполнительные органы, Национальная компания, Национальная палата, национальные управляющие холдинги в том числе в лице АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и группа Фонда, национальные компании, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, являются органами-инициаторами в НЦИП. Органы-инициаторы обеспечивают предоставление в уполномоченный орган посредством НЦИП сведений о потенциальных и реализуемых инвестиционных проектах в Республике Казахстан.
24. Доступ к НЦИП имеют все заинтересованные участники инвестиционного проекта, а также иные государственные органы в пределах своих компетенций. Для входа в систему нужно пройти авторизацию. Зарегистрированные пользователи могут авторизоваться тремя способами:
1) по логину и паролю;
2) посредством электронной цифровой подписи (далее - ЭЦП);

3) Egov.kz IDP арқылы.
3-тарау. ҰЦИП жүйесінде инвестициялық жобаларды жүргізу тәртібі
1-параграф. Инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулын қалыптастыру тәртібі
Ескерту. 1-параграф жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 07.08.2025 № 11-1-4/476 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулына республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жүз елу мың еселенген айлық есептік көрсеткішке дейінгі көлемдегі, өңірлік инвестициялық штабтың шешімімен бекітілген критерийлерге сәйкес болған жағдайда инвестициялық жобалар енгізіледі.
26. Жергілікті атқарушы орган ҰЦИП ақпараттық жүйесінде жоба паспортын қалыптастырады. Паспорт қалыптастырылғаннан кейін инвестициялық жоба автоматты түрде инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулына енгізіледі.
Инвестициялық жобалардың жалпыөңірлік пулынан жобаларды алып тастауды өңірлік инвестициялық штабтың оң шешімі болған жағдайда жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
27. Жалпыөңірлік пулдағы инвестициялық жобаларды "бір терезе" қағидаты бойынша сүйемелдеу жергілікті атқарушы орган мен өңірлік ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
2-параграф. Инвестициялық жобаларжың жалпыұлттық пулын қалыптастыру және "жасыл дәліз" бойынша жобаларды жүргізу тәртібі
28. Жалпыұлттық пулға республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жүз елу мың еселенген айлық есептік көрсеткіштен жоғары көлемдегі, сондай-ақ инвестициялық келісімшарттар негізінде жүзеге асырылатын инвестициялық жобалар енгізіледі.
29. Жергілікті атқарушы орган, Ұлттық компания, орталық мемлекеттік органдар, Ұлттық палата, ұлттық басқарушы холдингтер, оның ішінде "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ және Қор тобы, сондай-ақ акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұлттық компаниялар инвестициялық жобаны жалпыұлттық пулға қосу туралы бастамасын бастайды.
Бұл ретте, іске асыру сатысындағы және инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулының өлшемшарттарына жататын жобаларды, сондай-ақ оның аумағында жоба іске асырылып жатқан жергілікті атқарушы орган оны ҰЦИП-ға сүйемелдеу мақсатында жалпыұлттық пулға енгізеді.
30. Инвестициялық жобаны жалпыұлттық пулға қосу кезеңінде ҰЦИП автоматты түрде осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген көрсеткіштер бойынша ең төменгі шекті мәннің расталғанын баллдық жүйе негізінде есептеп, жобаны "жасыл дәлізге" енгізеді.

3) Через IDP Egov.kz.
Глава 3. Порядок ведения инвестиционных проектов в НЦИП
Параграф 1. Порядок формирования общерегионального пула инвестиционных проектов
Сноска. Параграф 1 – в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 07.08.2025 № 11-1-4/476 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В общерегиональный пул инвестиционных проектов включаются инвестиционные проекты с объҰмом инвестиций до ста пятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, при условии их соответствия критериям, утверждҰнным решением регионального инвестиционного штаба.
26. Местный исполнительный орган формирует паспорт проекта в информационной системе НЦИП, после чего инвестиционный проект автоматически включается в общерегиональный пул инвестиционных проектов.
Исключение инвестиционных проектов из общерегионального пула осуществляется местными исполнительными органами при наличии положительного решения регионального инвестиционного штаба.
27. Сопровождение инвестиционных проектов из общерегионального пула по принципу "одного окна" осуществляется местным исполнительным органом и региональными организациями.
Параграф 2. Порядок формирования общенационального пула инвестиционных проектов и ведение проектов по "зеленому коридору"
28. В общенациональный пул включаются инвестиционные проекты с объемом инвестиций от ста пятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, а также инвестиционные проекты, реализуемые на основании инвестиционных контрактов.
29. Местный исполнительный орган, Национальная компания, центральные государственные органы, Национальная палата, национальные управляющие холдинги в том числе в лице АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и группа Фонда, национальные компании, контрольные пакеты акций, которых принадлежат государству, инициируют процесс включения инвестиционного проекта в общенациональный пул инвестиционных проектов.
При этом, проекты, которые находятся в стадии реализации и подпадают под критерии общенационального пула инвестиционных проектов, также включаются в общенациональный пул местным исполнительным органом, на территории которого реализуется проект, с целью его сопровождения в НЦИП.
30. На этапе включения инвестиционного проекта в общенациональный пул инвестиционных проектов, НЦИП автоматически на основании системы расчета баллов о подтверждении минимального порогового значения показателей, определенной в приложении 1 к настоящим Правилам, включает проект в "зеленый коридор".

31. Қаржы жылының 1 қаңтарына сәйкес республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген жеті жарым миллион еселенген айлық есептік көрсеткіштен жоғары инвестиция көлемі бар "жасыл дәлізде" орналасқан жобалар автоматты түрде Task Force-қа одан әрі сүйемелдеу үшін беріледі.
32. "Жасыл дәліз" критерийлеріне сәйкес келетін жобалар мемлекеттік қызметтерді жеделдетілген тәртіпте алады, сондай-ақ мұндай жобалар бойынша шешімдер қабылдау барысында туындаған проблемалық мәселелер Инвестициялар тарту кеңесінің таяудағы отырысында қаралады.
3-параграф. Инвестициялық жобаны инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулынан тоқтату және шығару тәртібі
33. Инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулынан инвестициялық жобаны тоқтату және (немесе) шығару негіздері:
1) тексеру барысында анықталған және оларды белгіленген мерзімде түзетілмеген техникалық талаптар мен стандарттарды бірнеше рет бұзулуы;
2) қаржылық мәселелер (қалпына келтіру мүмкіндігінсіз жобаны қаржыландыруды тоқтату немесе айтарлықтай қысқарту);
3) жобаны жүзеге асыруға жауапты заңды тұлғаның банкроттығы немесе таратылуы;
4) мемлекеттік органдардан қажетті рұқсаттар мен келісімдерді алу мүмкіндігінің болмауы;
5) жобаны әрі қарай жүзеге асыруға кедергі келтіретін сот немесе басқа құқықтық шектеулердің болуы;
6) инвестордың немесе жобаның бастамашы органы тарапынан жобаны жалпыүлттық пулдан шығару туралы жазбаша (қағаз және (немесе) электрондық) өтініші.
34. Жергілікті атқарушы орган ҰЦИП арқылы уәкілетті органға, егер жоба 33-тармақта көрсетілген негіздердің кем дегенде біреуіне сәйкес келсе, инвестициялық жобаны инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулынан тоқтату және (немесе) шығару туралы негізделген сұрау жібереді.
35. Уәкілетті орган инвестициялық жобалардың жалпыұлтты пулынан жобаны тоқтату және (немесе) шығару туралы шешімді 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
36. Инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулынан автоматты түрде алып тастау инвестициялық келісімшарт негізінде жүзеге асырылатын жобалар ондай келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулынан алып тасталатын жобаларды қоспағанда, инвестициялық жоба №3 "Инвестициядан кейінгі сүйемелдеу" модуліне көшкен күннен бастап үш жыл өткен соң жүзеге асырылады.
4-тарау. ҰЦИП жүйесінде бастамалар мен инвестициялық жобаларды сүйемелдеу тәртібі

31. Проекты, находящиеся в "зеленом коридоре" с объемом инвестиций от семи с половиной миллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, автоматически передается на дальнейшее сопровождение Task Force.
32. Проекты, подпадающие под критерии "зеленого коридора", получают государственные услуги в ускоренном порядке, а также принятие решений по таким проектам, в случае выявления проблемных вопросов, происходит на ближайшем заседании Совета по привлечению инвестиций.
Параграф 3. Порядок приостановления и исключения инвестиционного проекта из общенационального пула инвестиционных проектов
33. Основания приостановления и (или) исключения инвестиционного проекта из общенационального пула инвестиционных проектов:
1) многократные нарушения технических требований и стандартов, выявленных в ходе проверок, которые не были устранены в установленные сроки;
2) финансовые проблемы (прекращение или значительное сокращение финансирования проекта без возможности восстановления);
3) банкротство или ликвидация юридического лица, ответственного за реализацию проекта;
4) невозможность получения необходимых разрешений и согласований от государственных органов;
5) наличие судебных или иных правовых ограничений, препятствующих дальнейшей реализации проекта;
6) обращение инвестора или органа-инициатора проекта об исключении проекта, поданное в письменной (бумажной и (или) электронной) форме.
34. Местный исполнительный орган через НЦИП направляет в уполномоченный орган запрос с обоснованием на приостановление и (или) исключение инвестиционного проекта из общенационального пула инвестиционных проектов при условии, что такой проект подпадает хотя бы под одно из оснований, перечисленных в пункте 33.
35. Уполномоченный орган принимает решение о приостановлении и (или) исключении инвестиционного проекта из общенационального пула инвестиционных проектов в течение 5 (пяти) рабочих дней.
36. Автоматическое исключение из общенационального пула инвестиционных проектов осуществляется по истечении 3 (трех) лет с даты перехода инвестиционного проекта в Модуль № 3 "Постинвестиционное сопровождение", за исключением инвестиционных проектов, реализуемых на основании заключенных инвестиционных контрактов, которые исключается из общенационального пула инвестиционных проектов по окончании срока действия инвестиционного контракта.
Глава 4. Порядок сопровождения инициатив и инвестиционных проектов в НЦИП

37. ҰЦИП жүйесінде Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерінің бастамалары, инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулы, сондай-ақ "жасыл дәлізге" кіретін инвестициялық жобалар сүйемелденеді.
38. ҰЦИП үш модульден тұрады: №1 модуль "Тарту", №2 модуль "Инвестициялық жобаны іске асыру", №3 модуль "Инвестициядан кейінгі сүйемелдеу".
1-параграф. ҰЦИП жүйесінде №1 модуль "Тарту" бөлімін толтыру және жүргізу тәртібі
39. №1 модуль "Тарту" – әлеуетті инвесторлармен кездесулерді тіркеу жөніндегі жұмысты, сондай-ақ инвестициялық жобаны іске асыру жөніндегі бастаманы құруды қамтитын инвестициялар тарту бөлімі.
Осы модуль шеңберінде әлеуетті инвесторлармен өзара іс-қимылды Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері және Ұлттық компанияның шетелдегі өкілдері мен өкілдіктері жүзеге асырады.
40. Мұндай өзара әрекеттесу мыналарды қамтиды:
1) халықаралық және республикалық іс-шараларда әлеуетті инвесторлармен кездесулер ұйымдастыру;
2) шетелдік инвесторларды тартуға бағытталған мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдар басшыларының сапарлары;
3) әлеуетті инвестор туралы бастапқы деректерді (қызмет саласы, компания мөлшері, шыққан елі, байланыс тұлғасы) көрсете отырып, компания карточкасын және байланыс карточкасын жасау және KYC (Know your Customer) рәсімін жүргізу;
4) келіссөздердің негізгі аспектілерін, қызығушылық нысаны туралы ақпаратты, кездесуге қатысушылар туралы, жобаның болжамды параметрлері мен әлеуетті инвестордың күтулері туралы және кездесу қорытындылары бойынша қол жеткізілген келісімдер туралы ақпаратты көрсете отырып, ҰЦИП жүйесінде кездесу карточкасын ресімдеу арқылы әлеуетті инвестормен барлық кездесулер туралы деректерді енгізу;
5) мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдар басшыларының шетелдік іс-сапарларының қорытындылары бойынша елшілік қызметкері 3 (үш) жұмыс күні ішінде өткен инвестициялық іс-шаралар туралы ақпаратты енгізе отырып, ҰЦИП-ға сапар карточкасын толтырады;
6) егер әлеуетті инвестор Қазақстанға сапарды жоспарлаған жағдайда, онда Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі сапардың болжамды күндерін, мақсаттарын көрсете отырып және алдын ала келісу бойынша тиісті мемлекеттік органдарды айқындай отырып, жоспарланған сапар туралы мәселені шешеді;
7) әлеуетті инвестордың сапарын өткізудің орындылығы туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды. Оң шешім қабылданған жағдайда уәкілетті орган орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп әлеуетті инвестордың сапарының егжей-тегжейлі бағдарламасын әзірлейді және ҰЦИП арқылы қатысушылардың тізімін қалыптастырады.

37. Под сопровождение в НЦИП подпадают инициативы загранучреждений Республики Казахстан, общенациональный пул инвестиционных проектов, а также инвестиционные проекты, входящие в "зеленый коридор".
38. НЦИП состоит из трех модулей: Модуль №1 "Привлечение", Модуль №2 "Реализация инвестиционного проекта", Модуль №3 "Постинвестиционное сопровождение".
Параграф 1. Заполнение и ведение Модуля №1 "Привлечение" в НЦИП
39. Модуль №1 "Привлечение" – раздел привлечения инвестиций, включающий в себя работу по фиксации встреч с потенциальными инвесторами, а также создание инициативы по реализации инвестиционного проекта.
В рамках данного модуля взаимодействие с потенциальными инвесторами осуществляют загранучреждения Республики Казахстан и зарубежные представители и представительства Национальной компании.
40. Такое взаимодействие включает в себя:
1) организацию встреч с потенциальными инвесторами на международных и национальных мероприятиях;
2) визиты руководителей государственных органов и квазигосударственных организаций, направленных на привлечение иностранных инвесторов;
3) создание карточки компании и карточки контакта с указанием первичных данных о потенциальном инвесторе (сфера деятельности, размер компании, страна происхождения, контактное лицо) и проведение процедуры KYC (Know your Customer);
4) внесение данных о всех встречах с потенциальным инвестором путем оформления карточки встречи в НЦИП, с указанием ключевых аспектов переговоров, информации о предмете интереса, об участниках встречи, об ориентировочных параметрах проекта и ожиданиях потенциального инвестора, и о достигнутых договоренностях по итогам встречи;
5) по итогам зарубежных командировок руководителей государственных органов и квазигосударственных организаций сотрудник посольства в течение 3 (трех) рабочих дней заполняет карточку визита в НЦИП с внесением информации о прошедших инвестиционных мероприятиях;
6) в случае, если потенциальный инвестор планирует визит в Казахстан, то загранучреждением Республики Казахстан решается вопрос о планируемом визите с указанием предполагаемых дат, целей визита и определением соответствующего государственного органа по предварительному согласованию;
7) решение о целесообразности проведения визита потенциального инвестора принимается уполномоченным органом. В случае принятия положительного решения уполномоченный орган совместно с центральными государственными и местными исполнительными органами разрабатывают детальную программу визита потенциального инвестора и формируют список участников через НЦИП.

41. Әлеуетті инвестордың сапарының қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының шетелдік мекемесі ҰЦИП жүйесінде сапар карточкасын толтырып, қол жеткізілген келісімдер туралы ақпарат енгізеді және 3 (үш) жұмыс күні ішінде бастаманы жергілікті атқарушы органға жібереді.
42. Жергілікті атқарушы орган бастаманы алғаннан кейін әлеуетті инвесторды сүйемелдейтін жауапты қызметкерді тағайындайды. Жергілікті атқарушы органның жауапты қызметкері 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде келесі әрекеттердің бірін жүзеге асырады:
1) жоба параметрлері, жобаның құны мен іске асыру мерзімдері бойынша алдын ала есептеулер, инвестордың қажеттіліктері және мемлекеттік қолдау шаралары туралы деректерді көрсете отырып, жобаның паспортын құру арқылы әлеуетті инвестициялық жобаны №2 модульге ауыстыруды бастайды;
2) бастаманы пысықтау қажет болған жағдайда, әлеуетті инвестициялық жоба бойынша қосымша ақпарат алу үшін оның қолданысын 30 (отыз) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартады, содан кейін осы тармақтың 1) немесе 3) тармақшасына өтеді;
3) басқа жергілікті атқарушы органмен алдын ала уағдаластық бойынша және уәкілетті органның келісімі бойынша бастаманы басқа жергілікті атқарушы органға қайта жібереді.
43. №1 модульде әлеуетті инвесторды сүйемелдеу процесі мүдделі тараптармен қосымша кездесулер ұйымдастыру, қажет болған жағдайда сапар нәтижелерін қолмен толтыру, сондай-ақ ҰЦИП жүйесінде қатысушылар арасында жедел байланыс орнату мүмкіндігін қарастырады.
2-параграф. ҰЦИП жүйесінде №2 модуль "Инвестициялық жобаны іске асыру" бөлімін толтыру және жүргізу тәртібі
44. №2 модуль "Инвестициялық жобаны іске асыру" – бұл инвестициялық жобаларды іске асыру бөлімі, оған жобаны бастамашы органдардың сүйемелдеуі, жоба паспорты мен жол картасын жасау, инвестордың қызметті алуы үшін мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау, "жасыл дәліз" жобаларын жүзеге асыру кіреді.
45. Осы модуль аясында инвесторлармен өзара іс-қимылды жергілікті атқарушы органдар, орталық мемлекеттік органдар, Ұлттық компания және оның өңірлік өкілдері, Ұлттық палата, ұлттық басқарушы холдингтер, оның ішінде "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ және Қор тобы, сондай-ақ акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұлттық компаниялар ретіндегі жауапты бастамашы органдар жүзеге асырады.
46. Бастапқы кезеңде жауапты бастамашы орган Қазақстан Республикасының аумағында заңды тұлға ретінде тіркелген инвестордан жоба паспортын толтыру үшін қажетті деректерді алады.

41. По итогам визита потенциального инвестора загранучреждение Республики Казахстан заполняет карточку визита в НЦИП с внесением информации о достигнутых договоренностях и в течение 3 (трех) рабочих дней создает и передает инициативу в местный исполнительный орган.
42. Местный исполнительный орган после получения инициативы назначает ответственное должностное лицо, сопровождающее потенциального инвестора. В течение 30 (тридцати) календарных дней ответственное должностное лицо местного исполнительного органа предпринимает одно из следующих действий:
1) инициирует переход потенциального инвестиционного проекта в Модуль № 2, путем создания паспорта проекта с указанием данных о параметрах проекта, предварительных расчетах по стоимости и срокам реализации проекта, потребностях инвестора и мерах государственной поддержки;
2) в случае необходимости доработки инициативы продлевает ее действие, но не более чем на 30 (тридцать) календарных дней, для получения дополнительной информации по потенциальному инвестиционному проекту и затем переходит к пп. 1) или пп. 3) настоящего пункта;
3) по согласованию с уполномоченным органом перенаправляет инициативу в другой местный исполнительный орган (по предварительной договоренности).
43. Процесс сопровождения потенциального инвестора в Модуле 1 предусматривает возможность создания дополнительных встреч с заинтересованными лицами, ручное заполнение итогов визита при необходимости, а также оперативное взаимодействие участников процесса через чат в НЦИП.
Параграф 2. Заполнение и ведение Модуля №2 "Реализация инвестиционного проекта" в НЦИП
44. Модуль №2 "Реализация инвестиционного проекта" – раздел реализации инвестиционных проектов, который включает в себя сопровождение инвестиционного проекта органами-инициаторами, создание паспорта проекта, дорожной карты проекта, взаимодействие с государственными органами и иными организациями для получения услуг инвестором, ведение проектов, включенных в "зеленый коридор".
45. В рамках данного модуля взаимодействие с инвесторами осуществляют ответственные органы-инициаторы в лице местных исполнительных органов, центральных государственных органов, Национальной компании и ее региональных представителей, Национальной палаты, национальных управляющих холдингов в том числе в лице АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и группа Фонда, национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству.
46. На начальном этапе ответственный орган-инициатор получает от инвестора, зарегистрировавшего юридическое лицо на территории Республики Казахстан, необходимые данные для заполнения паспорта проекта.

47. Жоба паспортына келесі ақпарат енгізіледі:
1) инвестор-компанияның атауы;
2) компанияның БСН (бар болған жағдайда);
3) қызмет саласы (сала);
4) жобаның тауарлық позициясы;
5) жобаны іске асыру өңірі;
6) жобаның болжамды құны;
7) қаржыландыру схемасы (қаражат көздері, шарттары мен көлемдері);
8) инвестордың және жауапты тұлғаның байланыс деректері;
9) жобаның қысқаша сипаттамасы, оның мақсаттары мен күтілетін нәтижелері;
10) компанияның Қазақстан Республикасында тіркелген күні.
48. Жобаның паспорты қалыптастырылған кезде, инвестициялық жобаны ҰЦИП-дағы инвестициялық жобалардың жалпыұлттық пулына автоматты түрде енгізіледі.
Жоба паспортының деректері толтырылғаннан кейін бастамашы орган жауапты жергілікті атқарушы органды анықтайды, ол 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде жобаның жол картасын қалыптастырады және келіседі. Жол картасы мыналарды қамтиды:
1) инвестормен және барлық мүдделі тараптармен келісілген кезеңдерді орындау мерзімдері;
2) әр кезеңдегі күтілетін нәтижелер (рұқсаттар, құрылыстың аяқталуы, өндірісті іске қосу);
3) әр кезеңде көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары;
4) ықтимал тәуекелдер және оларды азайту жолдары;
5) әр кезеңнің орындалуына жауапты тұлғалар (инвестор, мемлекеттік органдар, мердігерлер).
49. Жобаның жол картасы үш кезеңнен тұрады:
1) инвестицияға дейінгі кезең: техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу, техникалық шарттарды алу, жер учаскесін алу, жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу, қаржыландыру;
2) инвестициялық кезең: құрылыс-монтаж жұмыстары, мемлекеттік қолдау шараларын алу, іске қосу-жөндеу жұмыстары, пайдалануға беру;
3) инвестициядан кейінгі кезең: жобалық қуатқа шығу немесе сериялы өндірісті іске қосу.
50. Жергілікті атқарушы орган әзірленген жол картасын Ұлттық компанияға келісуге жібереді.
51. Ұлттық компания жол картасын қабылдамаған жағдайда, ол жергілікті атқарушы органға қайта пысықтауға жіберіледі. Бұл ретте жергілікті атқарушы орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде ескертулерді жояды және жол картасын қайта келісуге жібереді.
52. Ұлттық компания жол картасын оң келіскен жағдайда, жоба "жол картасынсыз" сатысынан "жол картасымен" сатысына өтеді.
53. Бастамашы органдар жобаның жол картасы кезеңдерінің орындалуына тұрақты түрде сүйемелдеуді жүзеге асырады және ҰЦИП жүйесінде инвесторларға мемлекеттік және өзге де қызметтерге қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
54. Инвестициялық шартқа қосымша келісім жасау арқылы өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу уәкілетті орган жүзеге асырады.

47. В паспорте проекта указывается следующая информация:
1) название компании-инвестора;
2) БИН компании (при наличии);
3) сфера деятельности (отрасль);
4) товарная позиция проекта;
5) регион реализации проекта;
6) ориентировочная стоимость проекта;
7) схема финансирования (источники средств, условия и объемы финансирования);
8) контактные данные инвестора и ответственного лица;
9) краткое описание проекта, включая его цели и ожидаемые результаты;
10) дата регистрации компании на территории Республики Казахстан.
48. При наличии сформированного паспорта проекта, инвестиционный проект автоматически включается в общенациональный пул инвестиционных проектов в НЦИП.
После заполнения данных паспорта проекта орган-инициатор определяет ответственный местный исполнительный орган, который в течение 30 (тридцати) календарных дней формирует и согласовывает дорожную карту проекта, включающую информацию об/о:
1) сроках выполнения этапов, согласованных с инвестором и всеми заинтересованными сторонами;
2) ожидаемых результатах на каждом этапе (разрешения, завершение строительства, запуск производства);
3) мерах государственной поддержки на каждом этапе;
4) возможных рисках и способах их минимизации;
5) ответственных лицах за выполнение каждого этапа (инвестор, государственные органы, подрядчики).
49. Дорожная карта проекта состоит из трех стадий:
1) прединвестиционная стадия: разработка технико-экономического обоснования, получение технических условий, получение земельного участка, разработка проектно-сметной документации, финансирование;
2) инвестиционная стадия: строительно-монтажные работы, получение мер государственной поддержки, пуско-наладочные работы, ввод в эксплуатацию;
3) постинвестиционная стадия: выход на проектную мощность или старт серийного производства.
50. Местный исполнительный орган направляет сформированную дорожную карту на согласование в Национальную компанию.
51. В случае отклонения дорожной карты Национальной компанией, она направляется на доработку местному исполнительному органу. При этом, местный исполнительный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней устраняет замечания и направляет дорожную карту на повторное согласование.
52. В случае положительного согласования Национальной компанией дорожной карты, проект переходит из стадии "без дорожной карты" в стадию "с дорожной картой".
53. Органы-инициаторы осуществляют постоянное сопровождение выполнения этапов дорожной карты проекта и обеспечивают инвесторам доступ к государственным и иным услугам в системе НЦИП.
54. Внесение изменений и (или) дополнений путем заключения дополнительного соглашения к инвестиционному контракту осуществляется уполномоченным органом.

55. Инвестициядан кейінгі кезеңде жергілікті атқарушы орган ҰЦИП жүйесіндегі интерактивті-аналитикалық панель арқылы тиісті аймақтағы инвестициялық жобаларды сүйемелдейді. Бұл ретте келесі параметрлер қолданылады:
Мерзімі өткен тапсырмалар – қызыл түспен белгіленеді.
Орындалу мерзімі 10 күннен аз қалған тапсырмалар – сары түспен белгіленеді.
Орындалу мерзімі 10 күннен асатын тапсырмалар – жасыл түспен белгіленеді.
56. ҰЦИП жүйесінде жинақталған деректер негізінде кешіктірілген күндер санына негізделген жол картасы тапсырмаларының орындалу динамикасы бойынша өңірлердің рейтингі қалыптастырылалы. Бұл ретте:
1-5 күнге кешіктірілген тапсырмаға 0,5 ұпай;
5-15 күнге кешіктірілген тапсырмаға 1 ұпай;
15 күннен артық кешіктірілген тапсырмаға 1,5 ұпай беріледі.
Балдар саны бірдей болған жағдайда, жобалар саны ең көп аймаққа басымдық беріледі.
57. Инвестордың сұрау салуы бойынша жол картасына өзгерістер енгізуді уәкілетті органмен келісім бойынша жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
58. Инвестициялық жобаның мүдделі қатысушыларының №2 модульде файлдарды тіркеуге және өз құзыреті шегінде іске асырудың тиісті кезеңдері немесе сатылары үшін жобаның орындалу барысына түсініктеме беруге мүмкіндігі бар.
59. Инвестициялық жобалардың іске асырылуын сүйемелдеуді ҰЦИП жүйесіндегі интерактивті-аналитикалық панель арқылы Инвестициялар тарту кеңесі жүзеге асырылады.
60. Инвестициялық жоба жол картасының соңғы міндеті нақты аяқталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Ұлттық палата валидациялағаннан кейін №3 "Инвестициядан кейінгі сүйемелдеу" модуліне өтеді.
3-параграф. №3 модуль "Инвестициядан кейінгі сүйемелдеу" бөлімін толтыру және жүргізу
61. Іске асырылған жобалардың инвестициядан кейінгі сүйемелдеу уәкілетті орган және Ұлттық компания инвестициялық келісімшарттың аяқталу мерзімі қолданылатын инвестициялық келісімшарттардың инвестициядан кейінгі сүйемелдеуін қоспағанда, Жоба №2 модульден №3 модульге ауысқаннан кейін үш жыл ішінде жүзеге асырылады.
Осы кезеңде инвестор ҰЦИП жүйесінде уәкілетті органның қарауына проблемалық мәселелерді көтеруге және инвестициялық климатты жақсарту бойынша ұсыныстар енгізуге құқылы.
62. Өзгерістерді басқару және жобаның аяқталуы уәкілетті орган жобаға және инвестициялық келісімшартқа енгізілетін барлық өзгерістердің есебін жүргізу (инвестициялар көлемдерінің, жоба шарттарының өзгеруі), инвестициялық жоба аяқталғанға дейін қорытынды талдау жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
63. Инвестициядан кейінгі сүйемелдеудің аяқталуы инвестор инвестициялық жоба бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін орын алады.

55. В рамках постинвестиционной стадии местный исполнительный орган осуществляет сопровождение инвестиционных проектов в соответствующем регионе через интерактивно-аналитическую панель в НЦИП. При этом используются следующие параметры:
Просроченные задачи - отмечаются красным цветом.
Задачи со сроком исполнения менее 10 дней - отмечаются желтым цветом.
Задачи со сроком исполнения более 10 дней - отмечаются зеленым цветом.
56. В НЦИП на основании консолидированных данных формируется рейтинг регионов по динамике выполнения задач дорожной карты, основанный на количестве дней просрочек. При этом:
За просрочку от 1 до 5 дней присваивается 0,5 балла.
За просрочку от 5 до 15 дней присваивается 1 балл.
За просрочку более 15 дней присваивается 1,5 балла.
При одинаковом количестве баллов приоритет отдается региону с наибольшим количеством проектов.
57. Внесение изменений в дорожную карту по запросу инвестора производится местным исполнительным органом по согласованию с уполномоченным органом.
58. Заинтересованные участники инвестиционного проекта имеют возможность прикреплять файлы в Модуле № 2 и комментировать ход исполнения проекта в пределах своей компетенции за соответствующие стадии или этапы реализации.
59. Сопровождение реализации инвестиционных проектов осуществляется Советом по привлечению инвестиций через интерактивно-аналитическую панель в НЦИП.
60. Инвестиционный проект переходит в Модуль № 3 "Постинвестиционное сопровождение" после валидации Национальной палатой в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента фактического завершения последней задачи дорожной карты.
Параграф 3. Заполнение и ведение Модуля №3 "Постинвестиционное сопровождение"
61. Постинвестиционное сопровождение реализованных проектов осуществляется уполномоченным органом и Национальной компанией в течение трех лет после перехода проекта из Модуля №2 в Модуль №3, за исключением постинвестиционного сопровождения инвестиционных контрактов, для которых срок сопровождения действует в течение действия инвестиционного контракта.
В этот период инвестор имеет право инициировать проблемные вопросы и предложения по улучшению инвестиционного климата в системе НЦИП для рассмотрения уполномоченным органом
62. Управление изменениями и завершение проекта осуществляется уполномоченным органом путем учета всех изменений, вносимых в проект и инвестиционный контракт (изменение объемов инвестиций, условий проекта), проведения итогового анализа перед завершением инвестиционного проекта.
63. Завершение постинвестиционного сопровождения происходит после выполнения инвестором всех обязательств по инвестиционному проекту.

64. Жобаға қатысты барлық құжаттар (есептер, актілер, қорытындылар, аудиттік тексерулер) мұрағатталады және ҰЦИП жүйесінде сақталады. Жоба туралы ақпарат кейіннен талдау мақсатында және есептілікте пайдалану үшін ҰЦИП жүйесінде қалады.
5-тарау. Инвесторлардың инвестициялық қызметін жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар көрсететін мемлекеттік және басқа да қызметтер көрсету процесін ұйымдастыру, сондай-ақ инвестицияларды тарту үшін инвестициялық жобаларды сүйемелдеу тәртібі
65. Инвесторларды сүйемелдеу, сондай-ақ фронт-офистер субъектілері ұсынатын инвесторлар үшін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді уақтылы және сапалы ұсыну жөніндегі қызметті ұйымдастыруды орталық мемлекеттік орган және жергілікті атқарушы органдар өз құзыреті шегінде жүзеге асырады.
66. Уәкілетті орган қызметті бағалау және түйінді көрсеткіштерге қол жеткізу бойынша жүргізілетін жұмыс шеңберінде тоқсан сайынғы негізде Ұлттық компания және сыртқы деңгейдегі фронт-офис субъектілері ұсынатын ақпарат негізінде фронт-офис субъектілерінің жобаларды сүйемелдеу, сондай-ақ мемлекеттік және басқа да қызметтер көрсету процесін талдайды.
67. Өңірлік деңгейдегі фронт-офис субъектілері атқарылған жұмыс туралы есептерді есептік тоқсаннан кейінгі айдың 15-нен кешіктірмей Ұлттық компанияға жібереді. Есептер ҰЦИП арқылы да ұсынылуы мүмкін.
Ұлттық компания өзінің өңірлік өкілдері мен өңірлік деңгейдегі фронт-офис субъектілерінен алынған деректер негізінде өңірлік және орталық деңгейдегі фронт-офис субъектілерінің қызметі туралы жиынтық тоқсандық есепті құрап, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 20-нан кешіктірмей уәкілетті органға жібереді. Бұл есеп ҰЦИП арқылы да жіберіледі.
68. Сыртқы деңгейдегі фронт-офис субъектілері атқарылған жұмыс туралы есепті есептік тоқсаннан кейінгі айдың 15-нен кешіктірмей уәкілетті органға, соның ішінде ҰЦИП арқылы жібереді.
69. Талдау нәтижелері ұсыныстарды әзірлеу, сондай-ақ туындайтын жүйелі және жедел мәселелерді шешу бойынша тиісті шараларды уақтылы анықтау және қабылдау үшін пайдаланылады.
70. Инвестициялық жобаларды сүйемелдеу кезеңінде осы Қағидаларға 2-қосымшада бекітілген ҰЦИП жүйесіндегі жобалардың орындалуын қадағалау жөніндегі іс-шараларының жоспары жүзеге асырылады.
Инвесторлар үшін "бір терезені"
ұйымдастыру қағидалары,
сондай-ақ инвестициялар тарту
кезінде өзара іс-қимыл
жасау тәртібіне
1-Қосымша
"Жасыл дәлізге" енгізу үшін индикаторлардың ең төменгі шекті мәнін растау үшін инвестициялық жоба бойынша ұпайларды есептеу жүйесі
Инвестиция көлемі (25%)
Максималды ұпай— 3

64. Все документы, связанные с проектом (отчеты, акты, заключения, аудиторские проверки), архивируются и хранятся в системе НЦИП. Информация о проекте остается в системе НЦИП для последующего использования в аналитических целях и отчетности.
Глава 5. Порядок организации процесса оказания государственных и других услуг, оказываемых государственными органами и иными организациями для осуществления инвестиционной деятельности инвесторов, а также сопровождения инвестиционных проектов для привлечения инвестиций
65. Организация деятельности по сопровождению инвесторов, а также своевременному и качественному предоставлению государственных и иных услуг для инвесторов предоставляемых субъектами фронт-офисов, осуществляется центральными государственными и местными исполнительными органами в рамках своих компетенций.
66. Уполномоченный орган в рамках проводимой работы по оценке деятельности и достижению ключевых показателей, на ежеквартальной основе ведет анализирует процесс сопровождения проектов, а также оказания государственных и других услуг субъектами фронт-офисов на основе информации, представляемой Национальной компанией и субъектами фронт-офисов внешнего уровня.
67. Субъекты фронт-офисов регионального уровня направляют отчеты о проделанной работе в Национальную компанию не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Отчеты могут быть представлены в том числе через НЦИП.
Национальная компания на основе данных, полученных от ее региональных представителей и представительств, субъектов фронт-офисов регионального уровня, формирует сводный ежеквартальный отчет о деятельности субъектов фронт-офисов регионального и центрального уровней и в срок не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляют сводный отчет в уполномоченный орган, в том числе посредством НЦИП.
68. Субъекты фронт-офисов внешнего уровня в срок не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляют отчет о проделанной работе в уполномоченный орган, в том числе посредством НЦИП.
69. Результаты анализа используются для выработки рекомендаций, а также своевременного выявления и принятия соответствующих мер по решению возникающих системных и оперативных вопросов.
70. На этапе сопровождения инвестиционных проектов реализуется план мероприятий по отслеживанию выполнения проектов в НЦИП, закрепленный в приложении 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам организации
"одного окна" для инвесторов,
а также порядка взаимодействия
при привлечении инвестиций
Система расчета баллов по инвестиционному проекту о подтверждении минимального порогового значения показателей для включения в "зеленый коридор"
Сумма инвестиций (25%)
Максимальный балл - 3

10 млн. бастап 15 млн. дейін АҚШ долл.
1 ұпай
15 млн. бастап 30 млн. дейін АҚШ долл.
2 ұпай
30 млн. бастап және одан да көп АҚШ долл.
3 ұпай
"The Global 2000" тізімінде инвестордың болуы (30%)
Максималды ұпай - 2
тізімде жоқ
0 ұпай
тізімде болуы
2 ұпай
Жобаның жоғары технологиялығы (басым тауарлар тізбесіне сәйкестігі, "Басым тауарлар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 30 мамырдағы № 306 бұйрығы) (30%)
Максималды ұпай - 3
өндірістік емес жоба
0 ұпай
тізімде жоқ (өндірістік өнеркәсіп жобасы)
1 ұпай
орташа деңгей
2 ұпай
жоғары деңгей
3 ұпай
Жобаның әлеуметтік бағыттылығы (15%)
Максималды ұпай - 2
300-ге дейін жұмыс орнын құрылуы
0,5 ұпай
300-ден 500-ге дейін жұмыс орнын құрылуы
1 ұпай
500 және одан да көп жұмыс орнын құрылуы
2 ұпай
*Тізімге енгізу үшін шекті мән барлық критерийлер бойынша орташа өлшенген мән негізінде есептеледі – 1.3 ұпай.
Инвесторлар үшін "бір терезені"
ұйымдастыру қағидалары,
сондай-ақ инвестициялар тарту
кезінде өзара іс-қимыл
жасау тәртібіне
2-Қосымша
Ұлттық цифрлық инвестициялық платформада (ҰЦИП) жобаларды сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар жоспары туралы жалпы ережелері
1. Жобаларды сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар жоспары инвестициялық жобалардың іске асырылуын тұрақты және жүйелі бақылауды қамтамасыз етуге арналған.
2. Жобаларды сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар жоспары жобалардың жол карталарында көрсетілген тапсырмалардың орындалуын қадағалауға, олардың тиімділігін бағалауға және түзетуді талап ететін проблемалық аспектілерді анықтауға бағытталған іс-шараларды қамтиды.
3. Жобаны сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар жоспары тоқсандық, жылдық және жоспардан тыс іс-шаралардан тұрады.
4. Тоқсандық іс-шаралар мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) өткен тоқсандағы тапсырмалардың орындалу динамикасын бағалау, жоспарланған мерзімдерден ауытқу себептерін талдау, жол картасының тапсырмаларын орындау негізінде өңірлер рейтингісін жаңартуды;
2) жобаларды іске асырудың тиімділігін талдау, табысқа жеткен тәжірибелер мен проблемалық өңірлерді анықтау, жобаларды сүйемелдеу процестерін жақсарту бойынша ұсыныстар;
3) келесі тоқсандағы жобалардың ағымдағы жағдайын бағалау және жоспарларын түзету үшін барлық мүдделі тараптардың қатысуымен жиналыстар өткізуді.
5. Жылдық іс-шаралар мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) жыл бойынша қорытынды шығару, оның ішінде бір жылға арналған жол карталарының тапсырмаларын толық талдау жасау, өңірлердің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалауды;

от 10 до 15 млн. долл. США
1 балл
от 15 до 30 млн. долл. США
2 балла
от 30 млн. долл. США и выше
3 балла
Наличие инвестора в списке "The Global 2 000" (30%)
Максимальный балл - 2
отсутствует в перечне
0 баллов
наличие в перечне
2 балла
Высокотехнологичность проекта (соответствие перечню приоритетных товаров, Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 306 "Об утверждении Перечня приоритетных товаров") (30%)
Максимальный балл - 3
проект, не относящийся к обрабатывающей промышленности
0 баллов
отсутствует в перечне (проект обрабатывающей промышленности)
1 балл
средний уровень
2 балла
высокий уровень
3 балла
Социальная направленность проекта (15%)
Максимальный балл - 2
создание до 300 рабочих мест
0,5 балла
создание от 300 до 500 рабочих мест
1 балл
создание от 500 и более рабочих мест
2 балла
*Пороговое значение для включения в Перечень рассчитывается на основе средневзвешенного значения по всем критериям - 1.3 балла.
Приложение 2
к Правилам организации
"одного окна" для инвесторов,
а также порядка взаимодействия
при привлечении инвестиций
Общие положения о плане мероприятий по сопровождению проектов в Национальной цифровой инвестиционной платформе (НЦИП)
1. План мероприятий по сопровождению проектов предназначен для обеспечения регулярного и систематического наблюдения за реализацией инвестиционных проектов.
2. План мероприятий по сопровождению проектов включает мероприятия, направленные на отслеживание выполнения задач, указанных в дорожных картах проектов, оценку их эффективности и выявление проблемных аспектов, требующих вмешательства и корректировки.
3. План мероприятий по сопровождению проектов состоит из ежеквартальных, годовых и внеплановых мероприятий.
4. Ежеквартальные мероприятия включают в себя, но не ограничиваются следующими этапами:
1) подведение итогов за квартал, в том числе оценка динамики выполнения задач за прошедший квартал, анализ причин отклонений от планируемых сроков, обновление рейтинга регионов на основе выполнения задач дорожной карты;
2) подготовка квартального отчета, в том числе анализ эффективности реализации проектов, выявление успешных практик и проблемных областей, рекомендации по улучшению процессов сопровождения проектов;
3) проведение совещаний с участием всех заинтересованных сторон для оценки текущего состояния проектов и корректировки планов на следующий квартал.
5. Годовые мероприятия включают в себя, но не ограничиваются следующими этапами:
1) подведение итогов года, в том числе полный анализ выполнения задач дорожной карты за год, оценка достижения ключевых показателей регионов;

2) барлық жобаларды іске асырудың тиімділігін бағалау, жобаларды сүйемелдеу әдістемесін жетілдіру бойынша ұсыныстар;
3) жылдық нәтижелерді талқылау және келесі жылға жоспарлау бойынша жобаларға қатысушылармен қорытынды жиналыс өткізуді.
6. Жоспардан тыс іс-шаралар мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) үәкілетті органның сұранысы бойынша тапсырмалардың орындалуын қадағалау;
2) жобаларды іске асыру барысында анықталған ауытқулар мен проблемаларға ден қою, оның ішінде уәкілетті органмен келісу бойынша жобалардың жол карталарына түзетулер енгізуді;
3) проблемаларды жою және жобаларды іске асыру тиімділігін арттыру бойынша арнайы есептер мен ұсыныстар дайындауды.
7. Осы жобалардың сүйемелдеу жөніндегііс-шаралар жоспары ҰЦИП шеңберінде инвестициялық жобаларды іске асыру үшін өз құзыреті шегінде сыртқы, орталық және өңірлік деңгейдегі фронт-офистердің барлық субъектілерінің орындауы үшін міндетті болып табылады.
8. Жобаларды сүйемелдеу іс-шараларының жоспары жылына кемінде бір рет талдау нәтижелері мен анықталған қажеттіліктерді ескере отырып қайта қарауға және жаңартуға жатады.

2) оценка эффективности реализации всех проектов, рекомендации по совершенствованию методики сопровождения проектов;
3) проведение итогового совещания с участниками проектов для обсуждения результатов года и планирования на следующий год.
6. Внеплановые мероприятия включают в себя, но не ограничиваются следующими этапами:
1) отслеживание выполнения задач по запросам уполномоченного органа;
2) реагирование на выявленные отклонения и проблемы в процессе реализации проектов, в том числе внесение корректировок в дорожные карты проектов по согласованию с уполномоченным органом;
3) подготовка специальных отчетов и предложений для устранения проблем и повышения эффективности реализации проектов.
7. Настоящий План мероприятий по сопровождению проектов является обязательным для выполнения всеми субъектами фронт-офисов внешнего, центрального и регионального уровней в рамках НЦИП в пределах своей компетенции для реализации инвестиционных проектов.
8. План мероприятий по сопровождению проектов подлежит пересмотру и обновлению не реже одного раза в год с учетом результатов анализа и выявленных потребностей.