"Меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау қағидаларын, сондай-ақ қабылдау актісінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 867 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 22 маусымдағы № 461 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 маусымда № 32899 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 20.03.2026 № 123 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау қағидаларын, сондай-ақ қабылдау актісінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 867 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16165 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Меншік иесі салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдаған кезде мыналардың болуы талап етіледі:
1) сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар берген сәулет-жоспарлау тапсырмасы (тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертпей және жер учаскесін қосымша бөлуді (кесіп беруді) көздемейтін қолданыстағы ғимараттардағы үй-жайларды (жекелеген бөліктерін) реконструкциялауды (қайта жоспарлауды, қайта жабдықтауды) қоспағанда);
2) техникалық шарттар (инженерлік және/немесе коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне объектілерді қосу, қосымша қосу және/немесе жүктемені арттыру қажет болған жағдайда);
3) нобай (нобайлық жоба)/техникалық жоба;
4) инженерлік желілердің және (немесе) ғимараттардың (құрылыстардың) нақты орналасуының атқарушылық геодезиялық түсірілімі (Заңның 60-бабы 2-тармағының 4), 11), 13), 16), 17), 19) тармақшаларында көрсетілген объектілерді қоспағанда).";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Салынған объектіні пайдалануға қабылдаған кезде меншік иесі:
1) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау актісін (бұдан әрі – акт) ресімдей отырып, объектіні пайдалануға қабылдайды;
2) нобай (нобайлық жобаның)/техникалық жобаның объектілерді жобалау үшін берілген бастапқы материалдардың (құжаттардың) және қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарының сақталуын тексереді;

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года № 867 "Об утверждении Правил приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно, а также формы акта приемки"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 461. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2023 года № 32899
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года № 867 "Об утверждении Правил приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно, а также формы акта приемки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16165) следующие изменения:
в Правилах приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При приемке построенного объекта собственником самостоятельно требуется наличие:
1) архитектурно-планировочного задания, выданного местным исполнительным органом, осуществляющим функции в области архитектуры и градостроительства (за исключением реконструкции (перепланировки, переоборудования) помещений (отдельных частей) существующих зданий, не связанных с изменениями несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования и не предусматривающей дополнительный отвод (прирезку) земельного участка);
2) технических условий (при необходимости в подключении, дополнительном подключении объекта к источникам инженерного и коммунального обеспечения и/или увеличения нагрузок);
3) эскиза (эскизного проекта)/технического проекта;
4) исполнительной геодезической съемки фактического положения инженерных сетей и/или зданий (сооружений) (за исключением объектов, указанных в подпунктах 4), 11), 13), 16), 17), 19) пункта 2 статьи 60 Закона).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При приемке построенного объекта в эксплуатацию собственник:
1) принимает объект в эксплуатацию с оформлением акта приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно по форме, согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее - акт);
2) проверяет соблюдение требований эскиза (эскизного проекта)/технического проекта, выданных исходных материалов (документов) для проектирования объекта и действующих нормативно-технических документов;

3) егер объект мердігерлік тәсілмен салынған жағдайда, орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылған құрылыс материалдарының (бұйымдардың, конструкциялардың) және жабдықтардың нобайға (нобайлық жобаға)/техникалық жобаға, сондай-ақ мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкестігін тексереді;
4) тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертуге байланысты емес қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) кезінде салынған объектіні пайдалануға беру актісінің бұрын берілген техникалық жобаға сәйкестігі жөнінде жобалаушымен келіседі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Акт инженерлік желілердің және/немесе ғимараттардың (құрылыстардың) нақты орналасуының атқарушылық геодезиялық түсірілімін қоса бере отырып, сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарда мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық жүйесінде міндетті есепке алуға жатады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау актісінің нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымшаның меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау актісіне 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 461 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 867 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау актісі
________________________
20__ жылғы "____" ____________
(елді мекеннің атауы)
Құрылыстың меншік иесі ____________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрақты мекенжайы)
және мердігер (егер объект мердігерлік тәсілмен салынса)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(құрылысты жүзеге асырған ұйымның атауы, адамның лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), ұйымның мекенжайы, телефоны, лицензия №, алған күні)
АНЫҚТАДЫ:

3) проверяет соответствие выполненных строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования эскизу (эскизному проекту)/техническому проекту, а также государственным (межгосударственным) нормативам, в случае если строительство объекта осуществлялось подрядным способом.
4) при реконструкции (перепланировке, переоборудовании) помещений (отдельных частей) существующих зданий и сооружений не связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования акт ввода построенного объекта согласовывает с проектировщиком на соответствие разработанного ранее технического проекта.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Акт с приложением исполнительной геодезической съемки фактического положения инженерных сетей и/или зданий (сооружений) подлежит обязательному учету в местных исполнительных органах, осуществляющих функции в области архитектуры и градостроительства в информационной системе государственного градостроительного кадастра.";
форму акта приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу;
приложение 2 к акту приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно приложения 2 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года, после его официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 461
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 13 декабря 2017 года № 867
форма
Акт приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно
(наименование населенного пункта)
"___" ____________ 20__ года
Собственник объекта ________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес места проживания)
и подрядчик (если строительство объекта осуществлялось подрядным способом)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица, осуществлявшего строительство, адрес, телефон, № лицензии,
дата получения)
УСТАНОВИЛ:

1. _________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(объектінің атауы, орналасқан жері немесе мекенжайы)
________________________________________________________________________
объектіні салуды/тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік
жүйелер мен жабдықтарды өзгертпей қолданыстағы ғимараттардағы үй-жайларды
(жекелеген бөліктерін) реконструкциялауды (қайта жоспарлауды, қайта жабдықтауды)
меншік иесі дербес
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
және/немесе ол тартқан мердігерлік ұйым
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
(ұйымның атауы, адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
жүзеге асырды.
2. Мыналар орындалды:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(жұмыстар түрлері)
3. Объектіні салу
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(шешім шығарған органның атауы, шешім № және күні)
негізінде жүргізілген.
4. Құрылыс/тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер
мен жабдықтарды өзгертпей қолданыстағы ғимараттардағы үй-жайларды (жекелеген
бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) нобай (нобайлық
жоба)/техникалық жоба бойынша жүзеге асырылды:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
нобайды (нобайлық жобаны)/техникалық жобаны әзірлеген ұйымның атауы, адамның
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Нобай (нобайлық жоба) ______________________________________________
_______________________________________________________________ келісілді.
(келісім хат берген ұйымның атауы, № және күні)
5. Құрылыс-монтаждау жұмыстары мына мерзімде жүзеге асырылды:
Жұмыстың басталуы _______________________________________________
(айы және жылы)
Жұмыстың аяқталуы _______________________________________________.
(айы және жылы)

1. Строительство объекта/реконструкция (перепланировка, переоборудование)
помещений (отдельных частей) существующих зданий, не связанных с изменениями
несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем
и оборудования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование объекта, месторасположение или адрес)
____________________________________________________________________
осуществлялось собственником самостоятельно
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и/или с привлеченной им подрядной организацией
____________________________________________________________________.
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица)
2. Выполнены:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
(виды работ)
3. Строительство объекта произведено на основании:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
(наименование органа вынесшего решение, № и дата решения)
4. Строительство/реконструкция (перепланировка, переоборудование) помещений
(отдельных частей) существующих зданий, не связанных с изменениями несущих
и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования
осуществлялось по эскизу (эскизному проекту)/техническому проекту,
разработанному
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________,
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
лица, разработавшего эскиз (эскизный проект)/технический проект)
Эскиз (эскизный проект) согласован
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
(наименование организации, выдавший письмо-согласование, № и дата )
5. Строительно-монтажные работы осуществлены в сроки:
Начало работ _________________________________________________ (месяц и год)
окончание работ ______________________________________________. (месяц и год)

6. Пайдалануға қабылданатын объектінің осы актіге __________ қосымшаға
сәйкес техникалық сипаттамалары бар.
7. Жарылыс қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қоршаған табиғи ортаны
қорғау жөніндегі іс-шаралар _________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
(орындалғаны туралы мәліметтер)
8. Құрылысы аяқталған объектінің/тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын,
инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертпей қолданыстағы ғимараттардағы
үй-жайларды (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау)
қолданыстағы ғимараттың үй-жайларының мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтік
талаптарға, сәулет-жоспарлау тапсырмасына, келісілген нобайға (нобайлық
жобаға)/техникалық жобаға сәйкестігін растау негізінде жеке меншік иесі:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(объектінің атауы)
пайдалануға ҚАБЫЛДАУДЫ шешті.
9. Салынған объектінің нормативтік талаптарға, сәулет-жоспарлау тапсырмасына,
нобайға (нобайлық жобаға)/техникалық жобаға сәйкестігін растаймын.
Объектінің меншік иесі _______________________________________________
________________________________________________________________________.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрақты мекенжайы, қолы, мерзімі)
Мердігер (егер объект мердігерлік тәсілмен салынса)
________________________________________________________________________.
(ұйымның атауы, адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
қолы, мерзімі, мөр (бар болса)
Жобалаушы ұйым (тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік
жүйелер мен жабдықтарды өзгертумен байланысты емес ғимараттар мен құрылыстарды
(жекелеген бөліктерін, үй-жайларды) реконструкциялаған (қайта жоспарлаған, қайта
жабдықтаған) жағдайда)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
(ұйымның атауы, адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, мерзімі, мөр)

6. Принимаемый в эксплуатацию объект имеет технические характеристики согласно
приложению _____ к настоящему акту.
7. Мероприятия по обеспечению взрывобезопасности, пожаробезопасности, охране
окружающей природной среды
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
(сведения о выполнении)
8. На основании подтверждения соответствия завершенного строительством
объекта/реконструкцией (перепланировкой, переоборудованием) помещений
(отдельных частей) существующих зданий, не связанных с изменениями несущих
и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования
государственным (межгосударственным) нормативным требованиям,
архитектурно- планировочному заданию, согласованному эскизу (эскизному проекту)/
техническому проекту собственник решил
ПРИНЯТЬ в эксплуатацию: ________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
(наименование объекта)
9. Соответствие построенного объекта нормативным требованиям, архитектурно-
планировочному заданию, эскизу (эскизному проекту)/техническому проекту
подтверждаю.
Собственник объекта _____________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес места проживания, подпись, дата)
Подрядчик (если строительство объекта осуществлялось подрядным способом)
________________________________________________________________________,
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность,
подпись, дата, печать (при наличии)
Проектная организация (в случае реконструкции (перепланировки, переоборудования)
здания и сооружений (отдельных частей, помещений), не связанных с изменением
несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность,
подпись, дата, печать)