Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларын, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 маусымда № 32830 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мына:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Мына:
1) "Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларын, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 15 ақпандағы № 30 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22216 тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы жүйесін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 23 қаңтардағы № 2 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31848 тіркелген) 2-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

Об утверждении Правил расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правил и сроков возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2023 года № 32830.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального Кодекса Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 февраля 2021 года № 30 "Об утверждении Правил расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правил и сроков возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22216);
2) пункт 2 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 января 2023 года № 2 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования накопительной пенсионной системы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31848).
3. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 43 Қаулыға
1-қосымша
Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленген және инвестициялық портфельді басқарушы (бұдан әрі – Басқарушы) алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу тәртібін бекітеді.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін "таза" зейнетақы активтері деп зейнетақы активтеріне жататын міндеттемелерді (зейнетақы төлемдері, аударымдар бойынша міндеттемелерді және ұқсас міндеттемелерді) шегергенде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері түсініледі.
2-тарау. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы Басқарушы мынадай формула бойынша ай сайын есептейді:
S = (Сmin - Сt) * Yei, мұндағы: Сmin > Сt, мұндағы:
S – Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша Басқарушы міндеттемелерінің сомасы;
Cmin – зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі коэффициентінің ең төмен мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі қажетті орташа құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі орташа құны;
Yei – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есептеу күнгі жалпы саны.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 июня 2023 года № 43
Правила
расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов
Глава 1. Общие положения
1. Правила расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов (далее - Правила) разработаны соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и утверждают порядок расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем (далее - Управляющий), и минимальным значением доходности пенсионных активов.
2. Для целей Правил под "чистыми" пенсионными активами понимаются пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда за вычетом обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам и аналогичных обязательств).
Глава 2. Порядок расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Управляющий ежемесячно рассчитывает отрицательную разницу между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов по формуле:
S = (Сmin - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма обязательств Управляющего по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов;
Cmin - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинальной доходности пенсионных активов на расчетную дату;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.
Примечание ИЗПИ!

4-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Cmin мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сmin = (Ко * 70% + 100) / 100 * Қб, мұндағы:
Ко – "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны бойынша номиналды кірістіліктің орташа алынған коэффициентінің Қағидалардың 11-тармағына сәйкес есептелген, есептеу күні қалыптасқан мәні;
Қб – Әлеуметтік кодекстің 37-бабы 4-тармағының және 40-бабының 1-тармағы 9) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, есептеу күнінің алдындағы он екі ай (зейнетақы активтерін он екі ай және одан көп, бірақ жиырма төрт айдан аз басқарған жағдайда), жиырма төрт ай (зейнетақы активтерін жиырма төрт ай және одан көп, бірақ отыз алты айдан аз басқарған жағдайда), отыз алты ай (зейнетақы активтерін отыз алты ай және одан көп басқарған жағдайда) бұрын Басқарушыда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген орташа құны.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі әр айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша мынадай формула бойынша есептелетін К2 номиналды кірістілік коэффициентімен сипатталады:
Қб
К2 (12, 24, 36) = (---------- -1) х 100, мұндағы:
Қt
Қt – Басқарушының сенімгерлік басқаруында есепті күнтізбелік айда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген орташа құны;
Қб – Әлеуметтік кодекстің 37-бабы 4-тармағының және 40-бабының 1-тармағы 9) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, он екі, жиырма төрт және отыз алты ай бұрын Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген орташа құны.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны осы Басқарушыда сенімгерлік басқаруда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының айдың әр аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша Қағидалардың 7-тармағына сәйкес есептелген орташа арифметикалық мәні ретінде есептеледі.

Пункт 4 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
4. Значение Сmin рассчитывается по формуле:
Сmin = (Кср * 70% + 100) / 100 * Со, где:
Кср - значение средневзвешенного коэффициента номинальной доходности по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, рассчитанное в соответствии с пунктом 11 Правил, сложившееся на расчетную дату;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами двенадцать месяцев и более, но менее двадцати четырех месяцев), двадцать четыре месяца (в случае доверительного управления пенсионными активами двадцать четыре месяца и более, но менее тридцати шести месяцев), тридцать шесть месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами тридцать шесть и более месяцев) назад, предшествующих расчетной дате, с учетом требований пункта 4 статьи 37 и подпункта 9) пункта 1 статьи 40 Социального кодекса, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Номинальная доходность пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего, характеризуется коэффициентом номинальной доходности К2, рассчитываемым на конец последнего календарного дня каждого месяца по формуле:
Сt
К2 (12, 24, 36) = (---------- -1) х 100, где:
Со
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего в отчетном календарном месяце, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил;
Cо - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, двадцать четыре и тридцать шесть месяцев назад, с учетом требований пункта 4 статьи 37 и подпункта 9) пункта 1 статьи 40 Социального кодекса, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего, рассчитывается как среднее арифметическое значение стоимости одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у этого Управляющего в доверительном управлении на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца, рассчитанной в соответствии с пунктом 7 Правил.

7. Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнын Басқарушы апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша мынадай формула бойынша есептейді:
ЗАi
Қi = --------------, мұндағы:
ШБi
Қi – зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының айдың әр аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша құны;
ЗАi – күн сайынғы ағымдағы құны Қағидалардың 8-тармағына сәйкес есептелетін "таза" зейнетақы активтерінің есептеу күнгі ағымдағы құны;
ШБi – күн сайынғы саны Қағидалардың 9-тармағына сәйкес есептелетін зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есептеу күнгі жалпы саны.
8. "Таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны мынадай формула бойынша күн сайын есептеледі:
ЗАі = ЗА (і-1) + Ti - Еi + ИКі + S, мұндағы:
ЗА (i-1) – "таза" зейнетақы активтерінің алдыңғы күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша ағымдағы құны;
Ti – басқа Басқарушыдан және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сенімгерлік басқаруға алынған зейнетақы активтерінің осы күнтізбелік күндегі аударымдары;
Еi – басқа Басқарушыға және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға осы күнтізбелік күндегі аударымдар;
ИКі – айдың әрбір аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша бөлінбеген пайданың (өтелмеген залалдың) жинақталған сомасы, ол есептелген инвестициялық кіріс сомасынан, есептелген комиссиялық сыйақы сомасынан тұрады және аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын есептеу үшін қабылданады;
S – Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы өтеу сомасы.
9. Әрбір күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны мынадай формула бойынша есептеледі:
Ti - Еi
ШБi = ШБ (i -1) + -----------------, мұндағы:
Қ(i-1)
ШБ(i-1) – алдыңғы күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны;
Қ(i-1) – алдыңғы есептеу күнгі жағдай бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны.
10. Зейнетақы активтері Басқарушыға сенімгерлік басқаруға алғаш түскен кезде Қ(і-1) берілетін зейнетақы активтерінің шартты бірлігінің соңғы есептік құнына тең.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего, рассчитывается Управляющим еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца по формуле:
ПАi
Ci = --------------, где:
УEi
Ci - стоимость одной условной единицы пенсионных активов по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца;
ПАi - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов на расчетную дату, ежедневная текущая стоимость которых рассчитывается в соответствии с пунктом 8 Правил;
УEi - общее количество условных единиц пенсионных активов на расчетную дату, ежедневное количество которых рассчитывается в соответствии с пунктом 9 Правил.
8. Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов рассчитывается ежедневно по формуле:
ПАі = ПА (і-1) + Ti - Hi + ИДі + S, где:
ПА (i-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов на конец предыдущего календарного дня;
Ti - переводы пенсионных активов, полученные в доверительное управление от другого Управляющего и (или) Национального Банка Республики Казахстан, за данный календарный день;
Hi - переводы в доверительное управление другому Управляющему и (или) Национальному Банку Республики Казахстан за данный календарный день;
ИДі - накопленная сумма нераспределенной прибыли (непокрытого убытка) по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца, которая включает сумму начисленного инвестиционного дохода, сумму начисленного комиссионного вознаграждения и принимается для расчета текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца;
S - сумма возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
9. Общее количество условных единиц пенсионных активов на конец каждого календарного дня рассчитывается по формуле:
Ti – Hi
УЕi = УЕ (i -1) + -----------------, где:
C(i-1)
УЕ(i-1) - общее количество условных единиц пенсионных активов на конец предыдущего календарного дня;
С(i-1) - стоимость одной условной единицы пенсионных активов на предшествующую расчетную дату.
10. При первоначальном поступлении пенсионных активов в доверительное управление Управляющему С(і-1) равна последней расчетной стоимости условной единицы передаваемых пенсионных активов.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 11 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).

11. Номиналды кірістіліктің орташа алынған коэффициенті Басқарушыларда сенімгерлік басқаруда он екі, жиырма төрт, отыз алты және одан да көп ай болған "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны бойынша барлық Басқарушылар бойынша сол бір кезеңдегі К2 номиналды кірістілік коэффициенттерінің орташа алынған шамасы ретінде есептеледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні тиісті кезеңде Қағидалардың 11-тармағына сәйкес есептелген номиналды кірістіліктің орташа алынған коэффициенті мәнінің жетпіс пайызын құрайды.
13. Барлық Басқарушылар бойынша К2 номиналды кірістілік коэффициенттерінің, номиналды кірістіліктің соңғы өткен толық он екі, жиырма төрт және отыз алты айдағы және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәнінің орташа алынған коэффициентінің мәндері ай сайын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Инвестициялық портфельді
басқарушы алған зейнетақы
активтерінің номиналды
кірістілігі мен зейнетақы
активтері кірістілігінің
ең төмен мәні арасындағы теріс
айырманы есептеу
қағидаларына
қосымша
Кесте
Сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының есебі
Есептеу күні
Басқа Басқарушыдан және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сенімгерлік басқаруға алынған зейнетақы активтерінің есептеу кезеңіндегі аударымдары
Басқа Басқарушыға және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға есептеу кезеңіндегі аударымдар
"Таза" зейнетақы активтерінің есептеу күнгі ағымдағы құны
Шартты бірліктердің есептеу күнгі саны
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі құны
Зейнетақы активтерінен есептеу кезеңіндегі комиссиялық сыйақы
Инвестициялық кірістен есептеу кезеңіндегі комиссиялық сыйақы
Зейнетақы активтері бойынша есептеу кезеңінде есептелген инвестициялық кіріс
6
7
8
9
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 43 Қаулыға
2-қосымша
Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленген және инвестициялық портфельді басқарушының (бұдан әрі – Басқарушы) теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу тәртібі мен мерзімдерін бекітеді.

11. Средневзвешенный коэффициент номинальной доходности рассчитывается по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении у Управляющих двенадцать, двадцать четыре, тридцать шесть и более месяцев, как средневзвешенная величина коэффициентов номинальной доходности К2 за один и тот же период по всем Управляющим.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
12. Минимальное значение доходности пенсионных активов составляет семьдесят процентов от значения средневзвешенного коэффициента номинальной доходности, рассчитанного в соответствии с пунктом 11 Правил, за соответствующий период.
13. Значения коэффициентов номинальной доходности К2 по всем Управляющим, средневзвешенного коэффициента номинальной доходности за последние истекшие полные двенадцать, двадцать четыре и тридцать шесть месяцев и минимальное значение доходности пенсионных активов ежемесячно публикуются на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан.
Приложение к Правилам
расчета отрицательной разницы
между номинальной доходностью
пенсионных активов, полученной
управляющим инвестиционным
портфелем, и минимальным
значением доходности
пенсионных активов
Таблица
Расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении
Расчетная дата
Переводы пенсионных активов, полученных в доверительное управление от другого Управляющего и (или) Национального Банка Республики Казахстан за расчетный период
Переводы в доверительное управление другому Управляющему и (или) Национальному Банку Республики Казахстан за расчетный период
Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов на расчетную дату
Количество условных единиц на расчетную дату
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Стоимость одной условной единицы пенсионных активов на расчетную дату
Комиссионное вознаграждение от пенсионных активов за расчетный период
Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода за расчетный период
Инвестиционный доход по пенсионным активам, начисленный за расчетный период
6
7
8
9
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 июня 2023 года № 43
Правила
и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала
Глава 1. Общие положения
1. Правила и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала (далее - Правила) разработаны в соответствии подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса Республики Казахстан (далее - Социальный кодекс) и утверждают порядок и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем (далее - Управляющий) за счет собственного капитала.

2. Қағидалардың мақсаттары үшін "таза" зейнетақы активтері деп зейнетақы активтеріне жататын міндеттемелерді (зейнетақы төлемдері, аударымдар бойынша міндеттемелерді және ұқсас міндеттемелерді) шегергенде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері түсініледі.
2-тарау. Басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу тәртібі мен мерзімдері
3. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні теріс ауытқыған кезде Басқарушыда болашақта теріс айырманы өтеуі жөнінде шартты міндеттемелер туындайды.
4. Болашақта теріс айырманы өтеу жөніндегі шартты міндеттемелерді толық көлемде өтеуі үшін Басқарушы резервті ай сайын есептейді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Басқарушы ай сайын барлық Басқарушы бойынша К2 номиналды кірістілік коэффициенттерінің мәндері, номиналды кірістіліктің орташа алынған коэффициенті және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасында теріс ауытқу болған кезде резерв (бұдан әрі – резерв) сомасын мына формула бойынша есептейді:
Sr = (Қор - Сt) * Yei, мұндағы:
Sr – резерв сомасы;
Қор – номиналды кіріс коэффициентінің ең төмен мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі қажетті орташа құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі орташа құны;
Yei – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есептеу күнгі жалпы саны.
Қор мәні мына формула бойынша есептеледі:
Қор = (Кор * 70% + 100) / 100 * Қб, мұндағы:
Кор – зейнетақы активтері бойынша Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептелген, есептеу күні қалыптасқан номиналды кірістіліктің орташа алынған коэффициентінің мәні;
Қб – Басқарушыда он екі, жиырма төрт және отыз алты ай бұрын болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
6. Резервті Басқарушы ай сайын әрбір есепті күнге есептейді және ағымдағы айда өткен ай үшін қалыптастырылады.
Бұрын қалыптастырылған резерв есептеу жүргізілген күнгі резервтен асқан жағдайда, резервті өтеу сомасына азайтуға жол беріледі.

2. Для целей Правил под "чистыми" пенсионными активами понимаются пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда за вычетом обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам и аналогичных обязательств).
Глава 2. Порядок и сроки возмещения отрицательной разницы Управляющим за счет собственного капитала
3. При отрицательном отклонении номинальной доходности пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов у Управляющего возникают условные обязательства по возмещению в будущем отрицательной разницы.
4. Управляющий ежемесячно рассчитывает резерв для покрытия в полном объеме в будущем условных обязательств по возмещению отрицательной разницы.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Управляющий ежемесячно не позднее 3 (трех) рабочих дней после дня опубликования на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан значений коэффициентов номинальной доходности К2 по всем Управляющим, средневзвешенного коэффициента номинальной доходности и минимального значения доходности пенсионных активов рассчитывает сумму резерва при отрицательном отклонении между номинальной доходностью пенсионных активов и минимальным значением доходности пенсионных активов (далее - резерв) по формуле:
Sr = (Сср - Сt) * Yei, где:
Sr - сумма резерва;
Сср - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода на расчетную дату;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находятся в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.
Значение Сср рассчитывается по формуле:
Сср = (Кср * 70% + 100) / 100 * Со, где:
Кср - значение средневзвешенного коэффициента номинальной доходности по пенсионным активам, рассчитанное в соответствие с пунктом 10 Правил, сложившееся на расчетную дату;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать, двадцать четыре и тридцать шесть месяцев назад.
6. Резерв рассчитывается Управляющим ежемесячно на каждую отчетную дату и формируется в текущем месяце за предыдущий месяц.
В случае превышения ранее сформированного резерва над резервом на дату проведения расчетов, допускается уменьшение резерва на сумму превышения.

7. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырма нақты өтелген жағдайда, Басқарушының резервті бірмезгілде есептен шығаруына жол беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Басқарушы өз капиталының есебінен Басқарушы зейнетақы активтерін Басқарушы жүзеге асырған толық күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарында қалыптасқан, мына формула бойынша есептелген теріс айырма сомасын (бұдан әрі – өтеу сомасы) өтейді:
S = (Сmin - Сt) * Yei, мұндағы: Сmin > Сt, мұндағы:
S - өтеу сомасы;
Cmin - зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі коэффициентінің ең төмен мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі қажетті орташа құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі орташа құны;
Yei – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есептеу күнгі жалпы саны.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Сmin мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сmin = (Кор * 70% + 100) / 100 * Қб, мұндағы:
Кор – "таза" зейнетақы активтері бойынша Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептелген, есептеу күні қалыптасқан номиналды кірістіліктің орташа алынған коэффициентінің мәні;
Қб – Әлеуметтік кодекстің 37-бабы 4-тармағының және 40-бабының 1-тармағы 9) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, есептеу күнінің алдындағы он екі ай (зейнетақы активтерін он екі ай және одан көп, бірақ жиырма төрт айдан аз басқарған жағдайда), жиырма төрт ай (зейнетақы активтерін жиырма төрт ай және одан көп, бірақ отыз алты айдан аз басқарған жағдайда), отыз алты ай (зейнетақы активтерін отыз алты ай және одан көп басқарған жағдайда) бұрын Басқарушыда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. В случае фактического возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов, допускается одновременное списание Управляющим резерва.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
8. Управляющий за счет собственного капитала возмещает сумму отрицательной разницы, сложившуюся на 1 января года, следующего за полным календарным годом, в котором Управляющий осуществлял управление пенсионными активами (далее - сумма возмещения), рассчитанную по формуле:
S = (Сmin - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма возмещения;
Cmin - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинальной доходности пенсионных активов на расчетную дату;
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
9. Значение Сmin рассчитывается по формуле:
Сmin = (Кср * 70% + 100) / 100 * Со, где:
Кср - значение средневзвешенного коэффициента номинальной доходности по "чистым" пенсионным активам, рассчитанное в соответствии с пунктом 10 Правил, сложившееся на расчетную дату;
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами двенадцать месяцев и более, но менее двадцати четырех месяцев), двадцать четыре месяца (в случае доверительного управления пенсионными активами двадцать четыре месяца и более, но менее тридцати шести месяцев), тридцать шесть месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами тридцать шесть и более месяцев) назад, предшествующих расчетной дате, с учетом требований пункта 4 статьи 37 и подпункта 9) пункта 1 статьи 40 Социального кодекса.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).

10. Номиналды кірістіліктің орташа алынған коэффициенті Басқарушыларда сенімгерлік басқаруда он екі, жиырма төрт, отыз алты және одан да көп ай болған "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны бойынша барлық Басқарушылар бойынша сол бір кезеңдегі К2 номиналды кірістілік коэффициенттерінің орташа алынған шамасы ретінде есептеледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Басқарушы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес есептелген теріс айырманы өтеу сомасын кейіннен есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша зейнетақы жинақтары Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың жеке зейнетақы шоттарына есепке жатқызу үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – Қор) Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін сақтауды және есепке алуды жүзеге асыратын кастодиан-банктегі (бұдан әрі – кастодиан-банк) шотына Басқарушының, кастодиан-банктің және Қордың уәкілетті өкілдері қол қойған салыстырып-тексеру актісі негізінде күнтізбелік он күн ішінде, бірақ есепті жылдан кейінгі жылғы 10 ақпаннан кешіктірмей толық көлемде есептейді.
12. Басқарушы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген өтеу сомасы есептелген күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға осы соманың Қордың кастодиан банктегі шотына есептелгенін растайтын төлем құжатының көшірмесін жібереді.

10. Средневзвешенный коэффициент номинальной доходности рассчитывается по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении у Управляющих двенадцать, двадцать четыре, тридцать шесть и более месяцев, как средневзвешенная величина коэффициентов номинальной доходности К2 за один и тот же период по всем Управляющим.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 11 предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
11. Сумма возмещения отрицательной разницы, рассчитанная в соответствии с пунктом 8 Правил, зачисляется в полном объеме Управляющим на счет единого накопительного пенсионного фонда (далее - Фонд) в банке-кастодиане, осуществляющем хранение и учет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего (далее - банк-кастодиан), в течение десяти календарных дней на основании акта сверки, подписанного уполномоченными представителями Управляющего, банка-кастодиана и Фонда, но не позднее 10 февраля года, следующего за отчетным годом, для последующего зачисления на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, пенсионные накопления которых находились в доверительном управлении Управляющего по состоянию на конец отчетного года.
12. Управляющий в течение одного рабочего дня, следующего за днем зачисления суммы возмещения, указанной в пункте 8 Правил, направляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций копию платежного документа, подтверждающего зачисление данной суммы на счет Фонда в банке-кастодиане.