Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларын, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 маусымда № 32830 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мына:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Мына:
1) "Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларын, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 15 ақпандағы № 30 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22216 тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы жүйесін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 23 қаңтардағы № 2 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31848 тіркелген) 2-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

Об утверждении Правил расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правил и сроков возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2023 года № 32830.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального Кодекса Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 февраля 2021 года № 30 "Об утверждении Правил расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правил и сроков возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22216);
2) пункт 2 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 января 2023 года № 2 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования накопительной пенсионной системы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31848).
3. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 43 Қаулыға
1-қосымша
Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленген және инвестициялық портфельді басқарушы (бұдан әрі – Басқарушы) алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу тәртібін бекітеді.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін "таза" зейнетақы активтері деп зейнетақы активтеріне жататын міндеттемелерді (зейнетақы төлемдері, аударымдар бойынша міндеттемелерді және ұқсас міндеттемелерді) шегергенде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері түсініледі.
2-тарау. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу тәртібі
3. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы Басқарушы мынадай формула бойынша ай сайын есептейді:
S = (Сmin - Сt) * Yei, мұндағы: Сmin > Сt, мұндағы:
S – Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша Басқарушы міндеттемелерінің сомасы;
Cmin – зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге қажетті құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге құны;
Yei – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есепті күнге жалпы саны.

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 июня 2023 года № 43
Правила
расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов
Глава 1. Общие положения
1. Правила расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов (далее - Правила) разработаны соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и утверждают порядок расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем (далее - Управляющий), и минимальным значением доходности пенсионных активов.
2. Для целей Правил под "чистыми" пенсионными активами понимаются пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда за вычетом обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам и аналогичных обязательств).
Глава 2. Порядок расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов
3. Управляющий ежемесячно рассчитывает отрицательную разницу между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов по формуле:
S = (Сmin - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма обязательств Управляющего по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов;
Cmin - необходимая стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинальной доходности пенсионных активов на расчетную дату;
Ct - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Cmin мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сmin (12, 36, 60) = (Кi * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, мұндағы:
Кi (12, 36, 60) – есепті күнге қалыптасқан, тиісінше:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан, 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын, 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын, 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфель үшін композиттік индекстің номиналдық кірістілігі коэффициентінің мәні;
Со – Әлеуметтік кодекстің 37-бабы 4-тармағының және 40-бабының 1-тармағы 9)-тармақшасының талаптары ескеріле отырып, есепті күннің алдындағы он екі ай (зейнетақы активтерін он екі ай және одан көп, бірақ отыз алты айдан аз басқарған жағдайда), отыз алты ай (зейнетақы активтерін отыз алты ай және одан көп, бірақ алпыс айдан аз басқарған жағдайда), алпыс ай (зейнетақы активтерін алпыс ай және одан көп басқарған жағдайда) бұрын Басқарушыда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген құны.
Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті Қағидалардың 11-тармағына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы, зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі әр айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша мынадай формула бойынша есептелетін К2 номиналдық кірістілік коэффициентімен сипатталады:
Ct
К2 (12, 36, 60) = (---------- -1) х 100, мұндағы:
Co
Сt – есепті күнтізбелік айдағы кезеңнің соңына Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған инвестициялық портфельдің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны;
Со – Әлеуметтік кодекстің 37-бабы 4-тармағының және 40-бабының 1-тармағы 9) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, он екі, отыз алты, алпыс ай бұрын Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген құны.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
4. Значение Сmin рассчитывается по формуле:
Сmin (12, 36, 60) = (Кi (12, 36, 60) * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, где:
Кi (12, 36, 60) - значение коэффициента номинальной доходности композитного индекса для инвестиционного портфеля:
1) за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 60 (шестидесяти) месяцев соответственно, сложившееся на расчетную дату;
Со - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами двенадцать месяцев и более, но менее тридцати шести месяцев), тридцать шесть месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами тридцать шесть месяцев и более, но менее шестидесяти месяцев), шестьдесят месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами шестьдесят месяцев и более месяцев) назад, предшествующих расчетной дате, с учетом требований пункта 4 статьи 37 и подпункта 9) пункта 1 статьи 40 Социального кодекса, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил.
Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается в соответствии с пунктом 11 Правил.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Номинальная доходность пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего, характеризуется коэффициентом номинальной доходности К2, рассчитываемым на конец последнего календарного дня каждого месяца по формуле:
Ct - стоимость одной условной единицы пенсионных активов инвестиционного портфеля, которые находились в доверительном управлении Управляющего на конец периода в отчетном календарном месяце;
Cо - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, тридцать шесть, шестьдесят месяцев назад, с учетом требований пункта 4 статьи 37 и подпункта 9) пункта 1 статьи 40 Социального кодекса, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны осы Басқарушыда сенімгерлік басқаруда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша Қағидалардың 7-тармағына сәйкес есептелген мәні ретінде есептеледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнын Басқарушы апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша мынадай формула бойынша есептейді:
ЗАi
Қi = --------------, мұндағы:
ШБi
Қi – зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының айдың әр аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша құны;
ЗАi – күн сайынғы ағымдағы құны Қағидалардың 8-тармағына сәйкес есептелетін "таза" зейнетақы активтерінің есептеу күнгі ағымдағы құны;
ШБi – күн сайынғы саны Қағидалардың 9-тармағына сәйкес есептелетін зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есептеу күнгі жалпы саны.
8. "Таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны мынадай формула бойынша күн сайын есептеледі:
ЗАі = ЗА (і-1) + Ti - Еi + ИКі + S, мұндағы:
ЗА (i-1) – "таза" зейнетақы активтерінің алдыңғы күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша ағымдағы құны;
Ti – басқа Басқарушыдан және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сенімгерлік басқаруға алынған зейнетақы активтерінің осы күнтізбелік күндегі аударымдары;
Еi – басқа Басқарушыға және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға осы күнтізбелік күндегі аударымдар;
ИКі – айдың әрбір аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша бөлінбеген пайданың (өтелмеген залалдың) жинақталған сомасы, ол есептелген инвестициялық кіріс сомасынан, есептелген комиссиялық сыйақы сомасынан тұрады және аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын есептеу үшін қабылданады;
S – Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы өтеу сомасы.

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего, рассчитывается как значение стоимости одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у этого Управляющего в доверительном управлении на конец последнего календарного дня месяца, рассчитанной в соответствии с пунктом 7 Правил.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
7. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего, рассчитывается Управляющим еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца по формуле:
ПАi
Ci = --------------, где:
УEi
Ci - стоимость одной условной единицы пенсионных активов по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца;
ПАi - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов на расчетную дату, ежедневная текущая стоимость которых рассчитывается в соответствии с пунктом 8 Правил;
УEi - общее количество условных единиц пенсионных активов на расчетную дату, ежедневное количество которых рассчитывается в соответствии с пунктом 9 Правил.
8. Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов рассчитывается ежедневно по формуле:
ПАі = ПА (і-1) + Ti - Hi + ИДі + S, где:
ПА (i-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов на конец предыдущего календарного дня;
Ti - переводы пенсионных активов, полученные в доверительное управление от другого Управляющего и (или) Национального Банка Республики Казахстан, за данный календарный день;
Hi - переводы в доверительное управление другому Управляющему и (или) Национальному Банку Республики Казахстан за данный календарный день;
ИДі - накопленная сумма нераспределенной прибыли (непокрытого убытка) по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца, которая включает сумму начисленного инвестиционного дохода, сумму начисленного комиссионного вознаграждения и принимается для расчета текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца;
S - сумма возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов.

9. Әрбір күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны мынадай формула бойынша есептеледі:
Ti - Еi
ШБi = ШБ (i -1) + -----------------, мұндағы:
Қ(i-1)
ШБ(i-1) – алдыңғы күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны;
Қ(i-1) – алдыңғы есептеу күнгі жағдай бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны.
10. Зейнетақы активтері Басқарушыға сенімгерлік басқаруға алғаш түскен кезде Қ(і-1) берілетін зейнетақы активтерінің шартты бірлігінің соңғы есептік құнына тең.
11. Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті композиттік индекстің теңгемен кірістілігі ретінде апта сайын есептеледі.
Кi (12) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексінің 10 (он) пайызы, KZGB_DPs индексінің 60 (алпыс) пайызы, MSCI ACWI Index индексінің (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 10 (он) пайызы, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексінің (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 20 (жиырма) пайызы.
Кi (36) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексінің 20 (жиырма) пайызы, KZGB_DPm индексінің 20 (жиырма) пайызы, MSCI ACWI Index индексінің (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 40 (қырық) пайызы, Bloomberg Global-Aggregate Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексінің (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 20 (жиырма) пайызы.
Кi (60) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексінің 20 (жиырма) пайызы, KZGB_DPl индексінің 10 (он) пайызы, MSCI ACWI индексінің (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 60 (алпыс) пайызы, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексінің (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 10 (он) пайызы.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні тиісті кезең үшін Қағидаларға 11-тармаққа сәйкес есептелген тиісті композиттік индекстің номиналдық кірістілігі коэффициентінің мәнінен:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан, 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтерінен тұратын инвестициялық портфель үшін - 95 (тоқсан бес) пайызды;

9. Общее количество условных единиц пенсионных активов на конец каждого календарного дня рассчитывается по формуле:
Ti – Hi
УЕi = УЕ (i -1) + -----------------, где:
C(i-1)
УЕ(i-1) - общее количество условных единиц пенсионных активов на конец предыдущего календарного дня;
С(i-1) - стоимость одной условной единицы пенсионных активов на предшествующую расчетную дату.
10. При первоначальном поступлении пенсионных активов в доверительное управление Управляющему С(і-1) равна последней расчетной стоимости условной единицы передаваемых пенсионных активов.
11. Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается еженедельно как доходность композитного индекса в тенге.
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (12) имеет следующий состав: 10 (десять) процентов индекса KASE, 60 (шестьдесят) процентов индекса KZGB_DPs, 10 (десять) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 20 (двадцать) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (36) имеет следующий состав: 20 (двадцать) процентов индекса KASE, 20 (двадцать) процентов индекса KZGB_DPm, 40 (процентов) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 20 (двадцать) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (60) имеет следующий состав: 20 (двадцать) процентов индекса KASE, 10 (десять) процентов индекса KZGB_DPl, 60 (шестьдесят) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 10 (десять) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
12. Минимальное значение доходности пенсионных активов составляет:
1) 95 (девяносто пять) процентов - для портфеля, состоящего из пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 12 (двенадцати) месяцев;

2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын, 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтерінен тұратын инвестициялық портфель үшін - 90 (тоқсан) пайызды;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын, 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтерінен тұратын инвестициялық портфель үшін – 85 (сексен бес) пайызды құрайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Барлық Басқарушылар бойынша К2 номиналды кірістілік коэффициенттерінің, номиналды кірістіліктің соңғы өткен толық он екі, жиырма төрт және отыз алты айдағы және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәнінің орташа алынған коэффициентінің мәндері ай сайын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Инвестициялық портфельді
басқарушы алған зейнетақы
активтерінің номиналды
кірістілігі мен зейнетақы
активтері кірістілігінің
ең төмен мәні арасындағы теріс
айырманы есептеу
қағидаларына
қосымша
Кесте
Сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының есебі
Есептеу күні
Басқа Басқарушыдан және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сенімгерлік басқаруға алынған зейнетақы активтерінің есептеу кезеңіндегі аударымдары
Басқа Басқарушыға және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға есептеу кезеңіндегі аударымдар
"Таза" зейнетақы активтерінің есептеу күнгі ағымдағы құны
Шартты бірліктердің есептеу күнгі саны
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептеу күнгі құны
Зейнетақы активтерінен есептеу кезеңіндегі комиссиялық сыйақы
Инвестициялық кірістен есептеу кезеңіндегі комиссиялық сыйақы
Зейнетақы активтері бойынша есептеу кезеңінде есептелген инвестициялық кіріс
6
7
8
9
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 43 Қаулыға
2-қосымша
Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленген және инвестициялық портфельді басқарушының (бұдан әрі – Басқарушы) теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу тәртібі мен мерзімдерін бекітеді.

2) 90 (девяносто) процентов - для портфеля, состоящего из пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) 85 (восемьдесят пять) процентов - для портфеля, состоящего из пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 60 (шестидесяти) месяцев, - от значения коэффициента номинальной доходности соответствующего композитного индекса, рассчитанного в соответствии с пунктом 11 Правил, за соответствующий период.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
13. Значения коэффициентов номинальной доходности К2 по всем Управляющим, средневзвешенного коэффициента номинальной доходности за последние истекшие полные двенадцать, двадцать четыре и тридцать шесть месяцев и минимальное значение доходности пенсионных активов ежемесячно публикуются на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан.
Приложение к Правилам
расчета отрицательной разницы
между номинальной доходностью
пенсионных активов, полученной
управляющим инвестиционным
портфелем, и минимальным
значением доходности
пенсионных активов
Таблица
Расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении
Расчетная дата
Переводы пенсионных активов, полученных в доверительное управление от другого Управляющего и (или) Национального Банка Республики Казахстан за расчетный период
Переводы в доверительное управление другому Управляющему и (или) Национальному Банку Республики Казахстан за расчетный период
Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов на расчетную дату
Количество условных единиц на расчетную дату
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Стоимость одной условной единицы пенсионных активов на расчетную дату
Комиссионное вознаграждение от пенсионных активов за расчетный период
Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода за расчетный период
Инвестиционный доход по пенсионным активам, начисленный за расчетный период
6
7
8
9
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 июня 2023 года № 43
Правила
и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала
Глава 1. Общие положения
1. Правила и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала (далее - Правила) разработаны в соответствии подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса Республики Казахстан (далее - Социальный кодекс) и утверждают порядок и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем (далее - Управляющий) за счет собственного капитала.

2. Қағидалардың мақсаттары үшін "таза" зейнетақы активтері деп зейнетақы активтеріне жататын міндеттемелерді (зейнетақы төлемдері, аударымдар бойынша міндеттемелерді және ұқсас міндеттемелерді) шегергенде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері түсініледі.
2-тарау. Басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу тәртібі мен мерзімдері
3. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні теріс ауытқыған кезде Басқарушыда болашақта теріс айырманы өтеуі жөнінде шартты міндеттемелер туындайды.
4. Болашақта теріс айырманы өтеу жөніндегі шартты міндеттемелерді толық көлемде өтеуі үшін Басқарушы резервті ай сайын есептейді.
5. Басқарушы ай сайын, барлық Басқарушылар бойынша К2 номиналдық кірістілік коэффициенттерінің мәндері және зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасында теріс ауытқу болған кезде резерв (бұдан әрі – резерв) сомасын мына формула бойынша есептейді:
Sr (12,36,60) = (Сm (12,36,60) - Сt) * Yei, мұндағы:
Sr – резерв сомасы;
Сm – номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге қажетті құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге құны;
Yei – есепті күнге Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны.
Сm мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сm (12, 36, 60) = (Кi * (12, 36, 60) * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, мұндағы:
Кi (12, 36, 60) – есепті күнге қалыптасқан, тиісінше:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан, 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын, 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын, 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфель үшін композиттік индекстің номиналдық кірістілігі коэффициентінің мәні;
Со – Басқарушының сенімгерлік басқаруында он екі, отыз алты, алпыс ай бұрын болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны.
Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептеледі.

2. Для целей Правил под "чистыми" пенсионными активами понимаются пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда за вычетом обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам и аналогичных обязательств).
Глава 2. Порядок и сроки возмещения отрицательной разницы Управляющим за счет собственного капитала
3. При отрицательном отклонении номинальной доходности пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов у Управляющего возникают условные обязательства по возмещению в будущем отрицательной разницы.
4. Управляющий ежемесячно рассчитывает резерв для покрытия в полном объеме в будущем условных обязательств по возмещению отрицательной разницы.
5. Управляющий ежемесячно не позднее 3 (трех) рабочих дней после дня опубликования на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан значений коэффициентов номинальной доходности К2 по всем Управляющим и минимального значения доходности пенсионных активов рассчитывает сумму резерва при отрицательном отклонении между номинальной доходностью пенсионных активов и минимальным значением доходности пенсионных активов (далее - резерв) по формуле:
Sr (12,36,60) = (Сm (12, 36, 60) - Сt) * Yei, где:
Sr - сумма резерва;
Сm - необходимая стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода на расчетную дату;
Ct - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.
Значение Сm рассчитывается по формуле:
Сm (12, 36, 60) = (Кi (12, 36, 60) * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, где:
Кi (12, 36, 60) - значение коэффициента номинальной доходности композитного индекса для инвестиционного портфеля:
1) за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 60 (шестидесяти) месяцев соответственно, сложившееся на расчетную дату;
Со - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, тридцать шесть, шестьдесят месяцев назад.
Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается в соответствии с пунктом 10 Правил.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Резервті Басқарушы ай сайын әрбір есепті күнге есептейді және ағымдағы айда өткен ай үшін қалыптастырылады.
Бұрын қалыптастырылған резерв есептеу жүргізілген күнгі резервтен асқан жағдайда, резервті өтеу сомасына азайтуға жол беріледі.
7. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырма нақты өтелген жағдайда, Басқарушының резервті бірмезгілде есептен шығаруына жол беріледі.
8. Басқарушы меншікті капиталы есебінен Басқарушы зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асырған толық күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан, мына формула бойынша есептелген теріс айырма сомасын (бұдан әрі – өтеу сомасы) өтейді:
S(T) = (Сmin(T) - Сt) * Yei, мұнда: Сmin > Сt, мұндағы:
S – математикалық әдіспен үтірден кейін 2 (екі) таңбаға дейін дөңгелектелген өтеу сомасы;
Cmin – зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге қажетті құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге құны;
Yei – толық күнтізбелік он екі, отыз алты және алпыс ай Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есепті күнге жалпы саны;
T – мыналар үшін:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 12 (он екі) ай;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 36 (отыз алты) ай;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 60 (алпыс) ай инвестициялық уақыт кезеңі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Cmin мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сmin (T) = (Кi (12, 36, 60) * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, мұндағы:
Кi (12, 36, 60) – есепті күнге қалыптасқан, тиісінше:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан, 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Резерв рассчитывается Управляющим ежемесячно на каждую отчетную дату и формируется в текущем месяце за предыдущий месяц.
В случае превышения ранее сформированного резерва над резервом на дату проведения расчетов, допускается уменьшение резерва на сумму превышения.
7. В случае фактического возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов, допускается одновременное списание Управляющим резерва.
8. Управляющий за счет собственного капитала возмещает сумму отрицательной разницы, сложившуюся на 1 января года, следующего за полным календарным годом, в котором Управляющий осуществлял управление пенсионными активами (далее – сумма возмещения), рассчитанную по формуле:
S (T) = (Сmin (T) - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма возмещения, округленная математическим методом до 2 (двух) знаков после запятой;
Cmin - необходимая стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинальной доходности пенсионных активов на расчетную дату;
Ct - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, тридцать шесть и шестьдесят полных календарных месяцев на расчетную дату;
T - инвестиционный временной период для:
1) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию - 12 (двенадцать) месяцев;
2) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет - 36 (тридцать шесть) месяцев;
3) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет - 60 (шестьдесят) месяцев.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026).
9. Значение Сmin рассчитывается по формуле:
Сmin(T) = (Кi (12, 36, 60) * (95 %, 90 %, 85 %) + 100)/100 * Со, где:
Кi (12, 36, 60) - значение коэффициента номинальной доходности композитного индекса для инвестиционного портфеля:
3) за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 12 (двенадцати) месяцев;

2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын, 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын, 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфель үшін композиттік индекстің номиналдық кірістілігі коэффициентінің мәні;
Со – Әлеуметтік кодекстің 37-бабы 4-тармағының және 40-бабының 1-тармағы 9) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, есепті күннің алдындағы он екі ай (зейнетақы активтерін он екі ай және одан көп, бірақ отыз алты айдан аз сенімгерлік басқарған жағдайда), отыз алты ай (зейнетақы активтерін отыз алты ай және одан көп, бірақ алпыс айдан аз сенімгерлік басқарған жағдайда), алпыс ай (зейнетақы активтерін алпыс және одан көп сенімгерлік басқарған жағдайда) бұрын Басқарушыда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны;
T – мыналар үшін:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 12 (он екі) ай;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 36 (отыз алты) ай;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 60 (алпыс) ай инвестициялық уақыт кезеңі.
Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті композиттік индекстің теңгемен кірістілігі ретінде апта сайын есептеледі.
Кi (12) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексі 10 (он) пайыз, KZGB_DPs индексі 60 (алпыс) пайыз, MSCI ACWI Index (MXWD Index) индексі (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 10 (он) пайыз, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексі (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 20 (жиырма) пайыз.
Кi (36) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексі 20 (жиырма) пайыз, KZGB_DPm 20 (жиырма) пайыз, MSCI ACWI Index (MXWD Index) индексі (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 40 (қырық) пайыз, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексі (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 20 (жиырма) пайыз.
Кi (60) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексі 20 (жиырма) пайыз, KZGB_DPl индексі 20 (жиырма) пайыз, MSCI ACWI Index (MXWD Index) индексі (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 60 (алпыс) пайыз, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексі (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД)10 (он) пайыз.

2) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком вызахода на пенсию более тринадцати лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 60 (шестидесяти) месяцев соответственно, сложившимся на расчетную дату;
Со - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами двенадцать месяцев и более, но менее тридцати шести месяцев), тридцать шесть месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами тридцать шесть месяцев и более, но менее шестидесяти месяцев), шестьдесят месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами шестьдесят месяцев и более месяцев) назад, предшествующих расчетной дате, с учетом требований пункта 4 статьи 37 и подпункта 9) пункта 1 статьи 40 Социального кодекса;
T - инвестиционный временной период для:
1) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию - 12 (двенадцать) месяцев;
2) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет - 36 (тридцать шесть) месяцев;
3) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет - 60 (шестьдесят) месяцев.
Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается в соответствии с пунктом 10 Правил.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026)
10. Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается еженедельно как доходность композитного индекса в тенге.
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (12) имеет следующий состав: 10 (десять) процентов индекса KASE, 60 (шестьдесят) процентов индекса KZGB_DPs, 10 (десять) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 20 (двадцать) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (36) имеет следующий состав: 20 (двадцать) процентов индекса KASE, 20 (двадцать) процентов индекса KZGB_DPm, 40 (процентов) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 20 (двадцать) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (60) имеет следующий состав: 20 (двадцать) процентов индекса KASE, 10 (десять) процентов индекса KZGB_DPl, 60 (шестьдесят) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 10 (десять) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Басқарушы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес есептелген теріс айырманы өтеу сомасын Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін сақтауды және есепке алуды жүзеге асыратын кастодиан-банктегі (бұдан әрі - кастодиан-банк) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – Қор) шотына Басқарушының, кастодиан-банктің және Қордың уәкілетті өкілдері қол қойған салыстырып-тексеру актісі негізінде күнтізбелік он күн ішінде, бірақ есепті жылдан кейінгі жылғы 10 ақпаннан кешіктірмей есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша толық күнтізбелік он екі, отыз алты және алпыс ай Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған, міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың зейнетақы жеке шоттарына кейіннен есепке жазу үшін толық көлемде есепке жазады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.10.2025 № 67 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Басқарушы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген өтеу сомасы есептелген күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға осы соманың Қордың кастодиан банктегі шотына есептелгенін растайтын төлем құжатының көшірмесін жібереді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026)
11. Сумма возмещения отрицательной разницы, рассчитанная в соответствии с пунктом 8 Правил, зачисляется в полном объеме Управляющим на счет единого накопительного пенсионного фонда (далее - Фонд) в банке-кастодиане, осуществляющем хранение и учет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего (далее - банк-кастодиан), в течение десяти календарных дней на основании акта сверки, подписанного уполномоченными представителями Управляющего, банка-кастодиана и Фонда, но не позднее 10 февраля года, следующего за отчетным годом, для последующего зачисления на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, пенсионные накопления которых находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, тридцать шесть и шестьдесят полных календарных месяцев по состоянию на конец отчетного года.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.10.2025 № 67 (вводится в действие с 01.01.2026)
12. Управляющий в течение одного рабочего дня, следующего за днем зачисления суммы возмещения, указанной в пункте 8 Правил, направляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций копию платежного документа, подтверждающего зачисление данной суммы на счет Фонда в банке-кастодиане.