Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 49 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 15 маусымда № 32801 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 57-бабының 2-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарын есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Мына:
1) "Салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 27 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22220 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы жүйесін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 58 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22663 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы жүйесін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 3-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

Об утверждении Правил ведения учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы (получателей пенсионных выплат)
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 49. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2023 года № 32801.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с пунктом 2 статьи 57 Социального кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила ведения учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы (получателей пенсионных выплат).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 27 "Об утверждении Правил ведения учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22220);
2) пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования накопительной пенсионной системы, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 27 апреля 2021 года № 58 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования накопительной пенсионной системы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22663).
3. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 49 Қаулыға
қосымша
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарын есепке алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарын есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 57-бабының 2-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында (бұдан әрі - БЖЗҚ) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы, оның ішінде инвестициялық портфельді басқарушының (бұдан әрі – ИПБ) сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы жинақтарын бөлек есепке алу, сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларындағы (бұдан әрі - ЕЖЗҚ) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жарналарын есепке алу тәртібін айқындайды.

1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 июня 2023 года № 49
Правила ведения учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы (получателей пенсионных выплат)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы (получателей пенсионных выплат) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 57 Социального кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и определяют порядок ведения в едином накопительном пенсионном фонде (далее - ЕНПФ) раздельного учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы (получателей пенсионных выплат), в том числе находящихся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем (далее - УИП), а также ведения учета пенсионных накоплений за счет добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков добровольных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены добровольные пенсионные взносы (получателей пенсионных выплат), в добровольных накопительных пенсионных фондах (далее - ДНПФ).

2. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен ерікті зейнетақы жарналары есебінен салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) ЖЗШ-дағы зейнетақы жарналарын есепке алу салымшыға (зейнетақы төлемдерін алушыға) жеке зейнетақы шотын (бұдан әрі – ЖЗШ) ашуды, салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарын есепке алуды, сондай-ақ ЖЗШ-ны жабуды қамтиды.
2-тарау. ЖЗШ ашу және жабу тәртібі
3. ЖЗШ ашуға негіздеме мыналар болып табылады:
міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есепке алу үшін - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын немесе өсімпұлдарды аударған кезде БЖЗҚ-ға міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер (бұдан әрі - агент) ұсынатын, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамынан (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) БЖЗҚ-ға келіп түскен жеке тұлғалардың тізімдері;
ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін - Заңға сәйкес БЖЗҚ және депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым арасында жасалған келісімде белгіленген тәртіппен және мерзімде БЖЗҚ-қа және (немесе) ЕЖЗҚ-қа түскен, жеке тұлға (ерікті зейнетақы жарналарының салымшысы) өзінің пайдасына не үшінші тұлғаның (зейнетақы төлемдерін алушының) пайдасына аударған ерікті зейнетақы жарнасының бастапқы сомасы немесе ерікті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер ерікті зейнетақы жарналарын аударған кезде БЖЗҚ-ға ұсынатын жеке тұлғалардың тізімдері немесе ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның (зейнетақы төлемдерін алушының) ЕЖЗҚ-тан және (немесе) БЖЗҚ-тан аударған ерікті зейнетақы жинақтарының сомасы не БЖЗҚ-қа "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымнан түскен талап етілмеген кепілдік берілген өтем сомасы.
Міндетті зейнетақы жарналары салымшысының, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың ЖЗШ құрамында ИПБ сенімгерлік басқаруына берілген міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын есепке алуға арналған қосалқы шот ашу үшін негіздеме БЖЗҚ мен ИПБ арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартқа сәйкес зейнетақы жинақтарының келіп түскен бастапқы сомасы болып табылады.
Қосалқы шоттар инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшарттары бойынша жүргізіледі.

2. Ведение учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей пенсионных выплат) включает в себя открытие индивидуального пенсионного счета (далее – ИПС) вкладчику (получателю пенсионных выплат), учет пенсионных накоплений на ИПС вкладчиков (получателей пенсионных выплат), а также закрытие ИПС.
Глава 2. Порядок открытия и закрытия ИПС
3. Основаниями для открытия ИПС являются:
для учета обязательных пенсионных взносов и обязательных профессиональных пенсионных взносов - поступившие в ЕНПФ из некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) списки физических лиц, представляемых агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (далее - агент) в ЕНПФ при перечислении обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов или пени в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
для учета добровольных пенсионных взносов - поступившая в ЕНПФ и (или) ДНПФ первичная сумма добровольного пенсионного взноса, перечисленного физическим лицом (вкладчиком добровольных пенсионных взносов) в свою пользу либо в пользу третьего лица (получателя пенсионных выплат), или списки физических лиц, представляемых агентами по уплате добровольных пенсионных взносов в ЕНПФ при перечислении добровольных пенсионных взносов, или сумма добровольных пенсионных накоплений физического лица за которого перечислены добровольные пенсионные взносы (получателя пенсионных выплат), переведенная из ДНПФ и (или) ЕНПФ, либо поступившая в ЕНПФ невостребованная сумма гарантийного возмещения от организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" (далее - Закон), в порядке и сроки, установленные соглашением, заключенным между ЕНПФ и организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с Законом.
Основанием для открытия в составе ИПС вкладчика обязательных пенсионных взносов физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, субсчета, предназначенного для учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, переданных в доверительное управление УИП, является поступившая первичная сумма пенсионных накоплений в соответствии с договором о доверительном управлении пенсионными активами, заключенным между ЕНПФ и УИП.
Субсчета ведутся в разрезе критериев формирования инвестиционного портфеля.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.03.2026 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. БЖЗҚ және ЕЖЗҚ бір мезгілде салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) ЖЗШ-ын электрондық нысанда тіркеуді жүзеге асырады.
5. Салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) ЖЗШ зейнетақы жарналарының түрлері (міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары) бойынша жеке-жеке теңгемен жүргізіледі, олардың құрамында БЖЗҚ ИПБ сенімгерлік басқаруына берген зейнетақы жинақтары бойынша қосалқы шоттар ашылады және:
міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есепке алу үшін – міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдардың бастапқы сомасы БЖЗҚ-ға түскен күні, сондай-ақ зейнетақы жинақтарын ИПБ сенімгерлік басқаруға аударған күні;
ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін:
БЖЗҚ-ға – бастапқы ерікті зейнетақы жарнасы немесе ЕЖЗҚ-дан аударылған ерікті зейнетақы жинақтарының бастапқы сомасы келіп түскен немесе заңға сәйкес кепілдік берілген өтеудің талап етілмеген сомасы келіп түскен күні, сондай-ақ зейнетақы жинақтары ИПБ-нің сенімгерлік басқаруына аударылған күні;
ЕЖЗҚ-ға – бастапқы ерікті зейнетақы жарнасы немесе БЖЗҚ-дан және (немесе) ЕЖЗҚ-дан аударылған ерікті зейнетақы жинақтарының сомасы түскен күні.
6. Бұрын жабылған жеке зейнетақы шотын қайта ашу тәртібі БЖЗҚ-ның және (немесе) ЕЖЗҚ-ның ішкі құжаттарында айқындалады.
7. ЖЗШ құрылымында міндетті деректер осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес болады.
8. Салымшының (зейнетақы төлемдерін алушының) БЖЗҚ-дағы және (немесе) ЕЖЗҚ-дағы ЖЗШ зейнетақы жинақтары болмаған жағдайда 1 (бір) ай өткен соң жабылады.
9. БЖЗҚ-да және (немесе) ЕЖЗҚ-да ЖЗШ жабылғаннан кейін, оның ішінде БЖЗҚ ИПБ-ның сенімгерлік басқаруына берген міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін:
жабық ЖЗШ-ның нөмірі басқа салымшыға (зейнетақы төлемдерін алушыға) берілмейді;
Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жабылған ЖЗШ қажет болған жағдайда Қағидалардың 6-тармағында белгіленген тәртіппен қайта ашылады.
3-тарау. ЖЗШ-дағы зейнетақы жинақтарын есепке алу
10. БЖЗҚ және ЕЖЗҚ зейнетақы жинақтарын есепке алуды зейнетақы активтері құнының үлес шамасы ретінде айқындалатын, аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнын апта сайын қайта бағалау арқылы жүзеге асырады.
БЖЗҚ шартты бірліктің құнын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтері және әрбір ИПБ бойынша сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтері бойынша жеке есептейді.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.03.2026 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Одновременно ЕНПФ и ДНПФ осуществляют регистрацию ИПС вкладчиков (получателей пенсионных выплат) в электронной форме.
5. ИПС вкладчиков (получателей пенсионных выплат) ведутся в тенге отдельно по видам пенсионных взносов (обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы), в составе которых открываются субсчета по пенсионным накоплениям, переданным ЕНПФ в доверительное управление УИП, и открываются:
для учета обязательных пенсионных взносов и обязательных профессиональных пенсионных взносов - в день поступления в ЕНПФ первичной суммы обязательных пенсионных взносов и (или) пени, а также в день перевода пенсионных накоплений в доверительное управление УИП;
для учета добровольных пенсионных взносов:
в ЕНПФ - в день поступления первичного добровольного пенсионного взноса или первичной суммы переведенных добровольных пенсионных накоплений из ДНПФ, или поступления невостребованной суммы гарантийного возмещения согласно Закону, а также в день перевода пенсионных накоплений в доверительное управление УИП;
в ДНПФ - в день поступления первичного добровольного пенсионного взноса или суммы переведенных добровольных пенсионных накоплений из ЕНПФ и (или) ДНПФ.
6. Порядок повторного открытия, ранее закрытого индивидуального пенсионного счета, определяется внутренними документами ЕНПФ и (или) ДНПФ.
7. Структура ИПС содержит обязательные данные в соответствии с приложением к Правилам.
8. ИПС вкладчика (получателя пенсионных выплат) в ЕНПФ и (или) ДНПФ закрывается по истечении 1 (одного) месяца при условии отсутствия пенсионных накоплений.
9. После закрытия ИПС в ЕНПФ и (или) ДНПФ, в том числе для учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, переданных ЕНПФ в доверительное управление УИП:
номер закрытого ИПС не присваивается другому вкладчику (получателю пенсионных выплат);
ИПС, закрытый в соответствии с пунктом 8 Правил, при необходимости открывается повторно в порядке, установленном в пункте 6 Правил.
Глава 3. Учет пенсионных накоплений на ИПС
10. Учет пенсионных накоплений осуществляется ЕНПФ и ДНПФ путем еженедельной переоценки стоимости одной условной единицы пенсионных активов, по состоянию на конец первого рабочего дня недели, и на конец последнего календарного дня месяца, определяемой как удельная величина стоимости пенсионных активов.
ЕНПФ рассчитывает стоимость условной единицы отдельно по пенсионным активам, находящимся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан, и пенсионным активам, находящимся в доверительном управлении в разрезе каждого УИП.

11. БЖЗҚ және (немесе) ЕЖЗҚ салымшысының (зейнетақы төлемдерін алушының) ЖЗШ-на сомалар келіп түскен кезде келіп түскен сома сомалар келіп түскен күннің басындағы ағымдағы құны бойынша айқындалатын шартты бірліктердің балама санына қайта есептеледі. Салымшының (зейнетақы төлемдерін алушының) ЖЗШ-дан сомаларды есептен шығару жөніндегі операцияларды БЖЗҚ және (немесе) ЕЖЗҚ есептен шығару күнінің басындағы шартты бірліктің ағымдағы құны бойынша жүзеге асырады.
Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлды қайтару жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіпке және БЖЗҚ-ның және (немесе) ЕЖЗҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес қате аударылған жарналарға және (немесе) өсімпұлға есептелген инвестициялық кіріс барлық түскен жарналар және (немесе) өсімпұл толық көлемде қайтарылған жағдайда, салымшылар (зейнетақы төлемдерін алушылар) арасында қайта бөлінуге тиіс.
12. Салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) ЖЗШ-дан сомаларды есептен шығару операциялары бойынша инвестициялық кірісті есептеу, есептен шығару тәртібін қоса алғанда, салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) ЖЗШ-да зейнетақы жинақтарын және төлемдерді жеке есепке алу жөніндегі операциялардың тізбесі және оларды жүргізу тәртібі БЖЗҚ-ның және (немесе) ЕЖЗҚ-ның ішкі құжаттарында айқындалады.
13. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтары ИПБ-ның сенімгерлік басқаруына берілген жағдайда, БЖЗҚ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің құрамындағы салымшының ЖЗШ-сына түсетін міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын есепке жатқызуды жүзеге асырады.
Міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, ерікті зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған берілген зейнетақы жинақтарын ИПБ-ға сенімгерлік басқаруға қайтарған жағдайда, БЖЗҚ оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің құрамындағы салымшының (зейнетақы төлемдерін алушының) ЖЗШ-сына есепке жатқызуды жүзеге асырады. Бұл ретте салымшы (зейнетақы төлемдерін алушы) ЖЗШ-ның ИПБ-ға сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы активтерін есепке алу үшін ашылған қосалқы шоты Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жабылады.
14. БЖЗҚ және ЕЖЗҚ шартты бірліктердің күні мен жиынтық санын көрсете отырып, Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептелген шартты бірлік құнының есебін жүргізеді.

11. При поступлении сумм на ИПС вкладчика (получателя пенсионных выплат) ЕНПФ и (или) ДНПФ поступившая сумма пересчитывается в эквивалентное количество условных единиц, определяемых по текущей стоимости на начало даты поступления сумм. Операции по списанию сумм с ИПС вкладчика (получателя пенсионных выплат) осуществляются ЕНПФ и (или) ДНПФ по текущей стоимости условной единицы на начало даты списания.
При проведении операций по возврату ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов и (или) пени в соответствии с порядком, определяемым Правительством Республики Казахстан и внутренними документами ЕНПФ и (или) ДНПФ, инвестиционный доход, начисленный на ошибочно перечисленные взносы и (или) пени, подлежит перераспределению между вкладчиками (получателями пенсионных выплат) при условии возврата всех поступивших взносов и (или) пени в полном объеме.
12. Перечень и порядок проведения операций по индивидуальному учету пенсионных накоплений и выплат на ИПС вкладчиков (получателей пенсионных выплат), включая порядок начисления, списания инвестиционного дохода по операциям списания сумм с ИПС вкладчиков (получателей пенсионных выплат), определяется внутренними документами ЕНПФ и (или) ДНПФ.
13. В случае передачи пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов в доверительное управление УИП, ЕНПФ осуществляет зачисление поступающих обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов на ИПС вкладчика, находящийся в составе пенсионных активов в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан.
В случае возврата переданных пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов в доверительное управление УИП, ЕНПФ осуществляет их зачисление на ИПС вкладчика (получателя пенсионных выплат), находящийся в составе пенсионных активов в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан. При этом субсчет на ИПС вкладчика (получателя пенсионных выплат), открытый для учета пенсионных активов, переданных в доверительное управление УИП, закрывается в соответствии с пунктом 8 Правил.
14. ЕНПФ и ДНПФ ведут учет стоимости условной единицы, рассчитанной в соответствии с пунктом 10 Правил, с указанием дат и суммарного количества условных единиц.

15. ЕЖЗҚ ЕЖЗҚ-ның зейнетақы активтерін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның инвестициялық портфельді басқаруға лицензиясы бар ұйымға басқаруға тапсырған кезде айына кемінде бір рет зейнетақы активтерінің салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) зейнетақы жинақтарының сомасы ретінде есептелген құнын көрсетілген ұйыммен және ЕЖЗҚ-ның кастодиан банкімен салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
16. Теңгемен және (немесе) шетел валютасымен төлемдердің және (немесе) зейнетақы жинақтары аударымдарының және (немесе) өзге сомалардың қайтарылуын есепке алу үшін салымшыға (зейнетақы төлемдерін алушыға) жеке атаулы шот болып табылатын, теңгемен және (немесе) шетел валютасымен төлемдерді және (немесе) зейнетақы жинақтары аударымдарының және (немесе) өзге сомалардың қайтарылуы түскен күні БЖЗҚ-да немесе ЕЖЗҚ-да ашылатын кредиторлық берешек шоты ашылады.
Кредиторлық берешек шоттарындағы сомаларды есепке алу бойынша операциялардың тізбесі мен оларды жүргізу тәртібі БЖЗҚ және (немесе) ЕЖЗҚ ішкі құжаттарында айқындалады.
17. Зейнетақы жинақтарының талап етілмеген сомаларын БЖЗҚ және (немесе) ЕЖЗҚ осы соманы алушы немесе оның мұрагері (мұрагерлері) талап еткенге дейін есептен шығармауға тиіс.
18. Міндетті зейнетақы жарналарының, ерікті зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының талап етілмеген сомаларына жеке сәйкестендіру нөмірі жоқ, сондай-ақ тегінде, атында, әкесінің атында және туған күнінде дұрыс деректемелер көрсетілмеген БЖЗҚ-дағы сәйкестендірілмеген салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) ЖЗШ-дағы сомалар жатқызылады.
БЖЗҚ Қағидалардың 19-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген салымшыларды (зейнетақы төлемдерін алушыларды) сәйкестендіруді мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) сәйкестендірілмеген салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) деректемелерін салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) БЖЗҚ ақпараттық жүйесіндегі деректемелерімен фонетикалық іздеу (айтылуы бойынша ұқсас), сондай-ақ тектерін, аттарын және әкелерінің аттарын қазақ және орыс тілдерінде жазған кезде транслитерация белгісін ескере отырып, салыстырып тексеру жүргізіледі;
2) салымшылардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) деректемелерін (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні) деректемелерін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорымен, оның ішінде жеке сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғына қатысты салыстырып тексеру жүргізіледі.
Деректемелері қате салымшылар (зейнетақы төлемдерін алушылар) сәйкестендірілген жағдайда, БЖЗҚ оларды "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорына сәйкес келтіреді.
Міндетті зейнетақы жарналары,
міндетті кәсіптік зейнетақы
жарналары және ерікті
зейнетақы жарналары есебінен
зейнетақы жинақтарын міндетті
зейнетақы жарналары
салымшыларының, өздері үшін
міндетті кәсіптік зейнетақы
жарналары, ерікті зейнетақы
жарналары аударылған жеке
тұлғалардың (зейнетақы
төлемдерін алушылардың) жеке
зейнетақы шоттарындағы
зейнетақы жинақтарын есепке
алу қағидаларына
қосымша
Жеке зейнетақы шотының құрылымы А ВВВВВВ СС DD EE..., мұндағы:
A
-зейнетақы жарнасының түрін белгілеу
1 цифры
Зейнетақы жарнасының түрін білдіреді, мұндағы:
"1" - міндетті зейнетақы жарналары;
"2" - ерікті зейнетақы жарналары;
"3" - міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары.
ВВВВВВ
-баланстық шоттың нөмірі

15. ДНПФ при поручении управления пенсионными активами ДНПФ организации, обладающей лицензией уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, на управление инвестиционным портфелем, не реже одного раза в месяц производит сверку стоимости пенсионных активов, рассчитанную как сумму пенсионных накоплений вкладчиков (получателей пенсионных выплат), с указанной организацией и банком-кастодианом ДНПФ.
16. Для учета возврата выплат и (или) переводов пенсионных накоплений в тенге и (или) иностранной валюте, и (или) прочих сумм вкладчику (получателю пенсионных выплат) открывается счет кредиторской задолженности, являющийся личным именным счетом, который открывается в ЕНПФ или ДНПФ в день поступления возврата выплат и (или) переводов пенсионных накоплений в тенге и (или) иностранной валюте, и (или) прочих сумм.
Перечень и порядок проведения операций по учету сумм на счетах кредиторской задолженности, определяется внутренними документами ЕНПФ и (или) ДНПФ.
17. Невостребованные суммы пенсионных накоплений не подлежат списанию ЕНПФ и (или) ДНПФ до востребования этой суммы получателем или его наследником (наследниками).
18. К невостребованным суммам пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов относятся суммы, находящиеся на ИПС неидентифицированных вкладчиков (получателей пенсионных выплат) в ЕНПФ, у которых отсутствует индивидуальный идентификационный номер, а также указаны некорректные реквизиты в фамилии, имени, отчестве и дате рождения.
Идентификация вкладчиков (получателей пенсионных выплат), указанных в части первой пункта 19 Правил, осуществляется ЕНПФ в следующем порядке:
1) производится сопоставление реквизитов неидентифицированных вкладчиков (получателей пенсионных выплат) с реквизитами вкладчиков (получателей пенсионных выплат) в информационной системе ЕНПФ путем фонетического поиска (схожие по произношению), а также с учетом признака транслитерации при написании фамилий, имен и отчеств на казахском и русском языках;
2) производится сверка реквизитов (фамилия, имя, отчество, дата рождения) вкладчиков (получателей пенсионных выплат) с Государственной базой данных "Физические лица", в том числе на наличие индивидуального идентификационного номера.
В случае идентификации вкладчиков (получателей пенсионных выплат) с некорректными реквизитами, ЕНПФ приводит их в соответствие с Государственной базой данных "Физические лица".
Приложение
к Правилам ведения учета
пенсионных накоплений за счет
обязательных пенсионных
взносов, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов и добровольных
пенсионных взносов на
индивидуальных пенсионных
счетах вкладчиков обязательных
пенсионных взносов,
физических лиц, за которых
перечислены обязательные
профессиональные пенсионные
взносы, добровольные
пенсионные взносы
(получателей пенсионных выплат)
Структура индивидуального пенсионного счета
А ВВВВВВ СС DD EE..., где:
A
- обозначение типа пенсионного взноса
1 цифра
Означает тип пенсионного взноса, где: "1" - обязательные пенсионные взносы; "2" - добровольные пенсионные взносы; "3" - обязательные профессиональные пенсионные взносы.
ВВВВВВ
- номер балансового счета

2, 3, 4, 5, 6, 7 цифрлары
Шоттар жоспарының шотын білдіреді.
СС
-өңірдің (облыстың) коды
8, 9 цифрлары
Мыналарды білдіреді:
00 – агенттер БЖЗҚ-ға міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын өтініш берілмейтін тәртіппен аударған кезде; не ерікті зейнетақы жарналары ЕЖЗҚ-ға аударылған кезде - ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасалған өңір, мұндағы:
"01" - Алматы қаласы, Алматы облысы;
"02" - Астана қаласы, Ақмола облысы;
"03" - Солтүстік Қазақстан облысы;
"04" - Павлодар облысы;
"05" - Қостанай облысы;
"06" - Шығыс Қазақстан облысы;
"07" - Қарағанды облысы;
"08" - Ақтөбе облысы;
"09" - Батыс Қазақстан облысы;
"10" - Атырау облысы;
"11" - Маңғыстау облысы;
"12" - Қызылорда облысы;
"13" - Шымкент қаласы;
"14" - Жамбыл облысы;
"15" - Түркістан облысы;
"16" - Абай облысы;
"17" - Жетісу облысы;
"18" - Ұлытау облысы.
DD
-БЖЗҚ немесе ЕЖЗҚ коды
10, 11 цифрлары
БЖЗҚ коды – "00" цифрлары;
ЕЖЗҚ коды – ЕЖЗҚ лицензиясының кодтарын білдіретін цифрлар.
EE
-ЖЗШ құрамындағы қосалқы шоттың коды
12, 13 цифрлары
ИПБ коды – ИПБ лицензиясының кодын білдіретін цифрлар.

2, 3, 4, 5, 6, 7 цифры
Означают счет плана счетов
СС
- код региона (области)
8, 9 цифры
Означают:
00 - при перечислении агентами в ЕНПФ обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов в беззаявительном порядке;
либо при перечислении добровольных пенсионных взносов в ДНПФ – регион, в котором заключен договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, где:
"01" - город Алматы, Алматинская область;
"02" - город Астана, Акмолинская область;
"03" - Северо-Казахстанская область;
"04" - Павлодарская область;
"05" - Костанайская область;
"06" - Восточно-Казахстанская область;
"07" - Карагандинская область;
"08" - Актюбинская область;
"09" - Западно-Казахстанская область;
"10" - Атырауская область;
"11" - Мангистауская область;
"12" - Кызылординская область;
"13"- город Шымкент;
"14" - Жамбылская область;
"15" - Туркестанская область;
"16" - область Абай;
"17" - область Жетысу;
"18" - область Улытау.
DD
- код ЕНПФ или ДНПФ
10, 11 цифры
Код ЕНПФ - цифры "00"; Код ДНПФ - цифры, означающие код лицензии ДНПФ.
EE
- код субсчета в составе ИПС
12, 13 цифры
Код УИП - цифры, означающие код лицензии УИП.